نسخه شماره 3689 - 1393/11/20 -

رکورد زني گرد و غبار در خوزستان
اهواز دوباره در تاريکي فرو رفت


ثبت ملي مدرسه فرخي بروجن


خبر


 رکورد زني گرد و غبار در خوزستان
 اهواز دوباره در تاريکي فرو رفت 

گرد و غباري که از ديروز اهواز را در بر گرفت آنقدر شديد است که به نظر مي‌رسد شدت آن در سال‌هاي اخير بي‌سابقه بوده و هم اکنون مردم براي تردد در اين فضا با مشکل ديد مواجه شده‌اند.

به گزارش مهر، وضع هواي اهواز به گونه اي است که خودروها حتي روبروي خود را مشاهده نمي‌کنند و مجبور به روشن کردن چراغ شده اند. خيابان‌هاي اهواز تقريبا خالي از مردم است و به خانه‌هاي خود پناه آورده‌اند هر چند شدت گرد و غبار باعث نفوذ گرد و غبار به داخل خانه‌ها هم شده است. همچنين پل‌هاي رودخانه کارون در اهواز از فاصله 100 متري هم ديده نمي‌شوند.

ادارات استان خوزستان هم تا لحظه تنظيم خبر تعطيل نشده اند و کارمندان و ارباب رجوع در وضع بدي قرار گرفته‌اند. هر چند در برخي مناطق برخي ادارات در حال توزيع ماسک هستند ولي بي شک شدت گرد و غبار امروز اهواز که منشا داخلي دارد به گونه اي است که ماسک مشکل را حل نمي‌کند.

مديرکل سابق محيط زيست استان خوزستان چندي قبل گفته بود: استاندارد جهاني براي رسيدن گرد و غبار در هوا، 150 ميکروگرم بر مترمکعب است ولي ما در کارگروه استان خوزستان استانداردهاي جديدي تعريف کرديم که براساس آن اگر غلظت گرد و غبار به دو هزار ميکروگرم بر مترمکعب برسد مقطع ابتدايي، اگر به سه هزار ميکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشي و اگر به بالاي سه هزار ميکروگرم بر مترمکعب برسد تمام مراکز آموزشي و دستگاه‌هاي دولتي تعطيل مي‌شود.

ماهشهر 67 برابر حد مجاز

مديركل محيط زيست خوزستان با تشريح ميزان غلظت گرد و غبار شهرهاي اين استان اظهار کرد: ميزان غلظت گرد و غبار در هواي اهواز هشت هزار و 100 ميكروگرم در مترمربع، آبادان 486 ميكروگرم در متر مربع، انديمشک 114، بهبهان 286 و دزفول نيز 137 است. احمد لاهيجان‌زاده افزود: ميزان غلظت گرد و غبار در هواي گتوند 51، شوش و شوتر 260 ميكروگرم در متر مربع و سوسنگرد دو هزار و 381 است. مديركل محيط زيست خوزستان تصريح كرد: ميزان غلظت گرد و غبار در هواي ماهشهر بيشتر از ساير شهرها بوده و به 10 هزار ميكروگرم رسيده است. غلظت گرد و غبار در هواي شهر اميديه 141 و در شادگان نيز 276 ميكروگرم است.

اگر حد مجاز آلودگي هواي را 150 ميکروگروم در نظر بگيرم؛ آلودگي هواي اهواز به 54 برابر حد مجاز و ماهشهر 67 برابر حد مجاز رسيده است که نشان دهنده يک شرايط اورژانسي براي مردم اين دو شهرستان است. هاشم بالدي، مديركل بحران استانداري خوزستان در گفت‌وگو با مهر، عنوان كرد: طبق پيش‌بيني‌هاي هواشناسي، پديده گرد و غبار از امروز در برخي مناطق استان آغاز و تا روز چهارشنبه ادامه دارد كه ميزان اين پديده در برخي از شهرها بيشتر خواهد بود. به دنبال كاهش بارندگي‌هاي سال جاري، پديده گرد و غبار تا اواخر هفته مهمان مردم استان است. وي با بيان اينكه منشا اين گرد و غبار درون استاني است، اظهار كرد: از بعد از ظهر امروز هم در برخي از شهرهاي استان شاهد بارش باران خواهيم بود كه اين بارش‌ها نيز تا اواخر هفته ادامه دارد و در نقاط شمالي و شرقي استان بيشتر است. بالدي هشدار داد: احتمال طغيان رودخانه در اين مناطق وجود دارد به همين دليل از هم استاني‌ها تقاضا داريم در اين خصوص نكات ايمني را رعايت كنند و صيادان، لنج داران و صاحبان قايق‌ها به دليل احتمال طوفاني شدن هوا از حضور در رودخانه‌ها خودداري كنند. وي ادامه داد: در راستاي پيشگيري و كاهش حوادث احتمالي به علت احتمال وقوع صاعقه به كشاورزان و دامداران و ديگر افراد توصيه مي‌كنيم از قرار گرفتن در فضاي آزاد خودداري كرده و همچنين به دليل وقوع پديده گرد و غبار و آلودگي هوا افراد داراي مشكل تنفسي، ساكنان مراكز و كودكان از حضور در فضاي باز بپرهيزند.

پيش‌بيني باران و گرد و غبار تا پايان هفته
در خوزستان

معاون هواشناسي خوزستان در گفتگو با مهر اظهار كرد: همانطور كه پيش بيني شده بود امروز شاهد ابرناکي و بادهاي قابل ملاحظه در اغلب ايستگاه‌هاي استان بوده‌ايم.

عليرضا غلامپور افزود: شدت بارش‌ها براي مناطق شمال و شرق استان قابل ملاحظه خواهد بود. برهمين‌اساس براي 24 ساعت آينده هواي استان نيمه ابري تا ابري همراه با بارش‌هاي خفيف و احتمال رعد و برق در بعضي ساعات توام با وزش باد قابل ملاحظه و در نتيجه برخواستن گرد و غبار و خاك به ويژه در نوار جنوبي و مركز استان پيش‌بيني مي‌شود. معاون هواشناسي خوزستان تصريح كرد: طي همين مدت (تا پايان هفته) خليج فارس نيز مواج خواهد بود.

سازمان محيط زيست به مردم خوزستان توصيه کرده براي کاهش ميزان آلودگي هوا از برخي گياهان طبيعي در منازل خود استفاده کنند زيرا آنها مي‌توانند تا حدودي هواي داخل منازل را پاک کنند.

از سوي ديگر استنشاق هواي آلوده به ذرات گرد و غبار سبب نفوذ ذرات ريز به کيسه‌هاي هوايي ريه‌ها مي‌شود و اين عمل باعث اختلال در عملکرد اکسيژن رساني ريه به بافتها به خصوص قلب مي‌شود و اين امر بي‌نظمي در ضربان قلب و حملات قلبي در افراد داراي بيماريهاي قلبي را درپي دارد.

همچنين در دراز مدت ذارت بسيار ريز گرد و غبار وارد دستگاه خون شده و در جدار عروق رسوب کرده و شرايط را براي تصلب شرايين و تنگي عروق فراهم مي‌کند. از ديگر عوارض گرد و غبار تشديد موارد آلرژي تنفسي در بيماران داراي زمينه است. در همين خصوص به سالمندان توصيه مي‌شود تا حد امکان از منزل خارج نشويد و از سفرهاي غير ضروري خودداري کنند همچنين اگر بيماريهاي زمينه اي قلبي داريد به هيچ وجه خود را در معرض آلودگي قرار ندهيد در صورت علائم تنگي نفس و احساس خفگي و تهوع و سر درد شديد فورا به مرکز بهداشتي و درماني مراجعه کنند.

سالمندان در فضاهاي آلوده از تنفس عميق خودداري کنند به سالمندان، کودکان زير هشت سال، بيماران تنفسي و زنان بار دار اکيدا توصيه مي‌شود در موقع آلودگي از منزل خارج نشوند. همچنين افراد بايد به صورت جدي از انجام فعاليتهاي ورزشي خودداري کنند چون فعاليت ورزشي باعث افزايش ضربان قلب و تنگي نفس و متعاقب آن افزايش ورود هواي آلوده به ريه‌ها مي‌شود ضمن اينکه در صورت ضرورت هنگام خروج از منزل از ماسک مناسبي که دهان و بيني را کامل بپوشاند استفاده شود.


 ثبت ملي مدرسه فرخي بروجن 

سرپرست معاونت ميراث فرهنگي اداره‌کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري از ثبت مدرسه فرخي بروجن در فهرست آثار ملي ايران خبر داد.

مصطفي هادي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا- منطقه‌ي چهارمحال و بختياري- اظهار کرد: پس از مراحل قانوني و بررسي پرونده در جلسه کارشناسي ثبت و حريم در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري کشور بناي ياد شده به شماره 31166 تاريخ 24 دي 1393 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

وي با بيان اينکه اين بنا يکي از نخستين مدارس استان به سبک معماري پهلوي است، افزود: اين مدرسه داراي سه حياط به الگوي فرم چليپايي در بافت تاريخي شهر بروجن واقع شده است.

هادي‌پور هم‌چنين به تزئينات وابسته معماري اثر شامل تزئينات آجري، تزئينات چوبي بنا اشاره و خاطرنشان کرد: از مهم‌ترين شاخصه‌هاي معماري اين اثر مي‌توان به سادگي و مردمداري بنا اشاره کرد که به گفته‌ي مرحوم «پيرنيا» جزو اصلي‌ترين و مهم‌ترين شاخصه‌هاي يک اثر در معماري ايران است.

به گزارش ايسنا، مدرسه فرخي بروجن متعلق به دوران پهلوي است.


 خبر  

تامين نياز آبي صنايع استان اصفهان ازطريق پساب

گروه شهرستانها: وزير نيرو گفت: با توسعه طرح‌هاي فاضلاب، نياز آبي صنايع استان اصفهان بايد ازطريق پساب تامين شود. مهندس «حميد چيت‌چيان» در آيين آغاز بهره‌برداري از پروژه آب‌رساني به شهر جديد مجلسي که هم‌زمان با سفر استاني هيات وزيران به استان اصفهان انجام شد، اظهار داشت: استان اصفهان به‌دليل موقعيت جغرافيايي سال‌هاي متوالي است که با خشک‌سالي مواجه شده و پيامدهاي اين پديده موجب کاهش و محدوديت شديد منابع آب در اين استان شده است. وي افزود: بهره‌برداران از رودخانه زاينده‌رود در بخش‌هاي مختلف کشاورزي، صنعت و شرب بايد در مصرف آب صرفه‌جويي لازم را داشته باشند، چراکه تنها راه برون‌رفت از شرايط کنوني و غلبه بر خشک‌سالي استفاده درست و بهينه از منابع موجود آب است. وزير نيرو با تاکيد بر لزوم تعادل‌بخشي منابع و مصارف آب در استان اصفهان، گفت: بايد تدابيري اتخاذ شود که نياز آبي صنايع ازطريق پساب تامين شود و آبي که تاکنون در بخش صنعت مصرف مي‌شد، در اختيار ديگر بهره‌برداران قرار گرفته و به‌نوعي تعادل ميان تقاضا و مصارف آب صورت گيرد.

بهره‌برداري از 14هزار و 500 واحد مسکن مهر و 79 پروژه اداره کل راه و شهرسازي استان اصفهان

گروه شهرستانها: در آستانه سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، 79 پروژه اداره کل راه و شهرسازي استان اصفهان شامل پروژه‌هاي عمراني، راهداري و راهسازي و توسعه و عمران شهري با اعتبار يک هزار و 888 ميليارد ريال و نيز بيش از 14 هزار 500 واحد مسکن مهر افتتاح و به بهره‌برداري خواهد رسيد. محمود محمودزاده مدير كل راه و شهرسازي استان ضمن گراميداشت دهه مبارك فجر با اعلام اين خبر افزود: در دهه فجر امسال تعداد 79 پروژه عمراني، راهسازي، راهداري و توسعه و عمران شهري به بهره‌برداري مي‌رسد. وي با اشاره به اقدامات و فعاليت‌هاي اين اداره کل گفت: بيش از 120 کيلومتر راه احداثي که مهمترين آنها شامل احداث پروژه‌هاي بزرگراهي: 10 کيلومتر نايين- انارک، 10 کيلومتر نيک‌آباد- حسن‌آباد، 11 کيلومتر قلعه‌شور- رحيم‌آباد، 8 کيلومتر موته- گلپايگان، 5 کيلومتر کاشان- مشهد اردهال و ... و340 کيلومتر بهسازي و روکش آسفالت که آماده افتتاح و بهره‌برداري است. مديرکل راه و شهرسازي استان اصفهان همچنين اظهار داشت: در آستانه سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي اين اداره احداث 10 دستگاه پل، تقاطع غيرهمسطح و پل عابر پياده و تکميل و ساماندهي 9 دستگاه پل را به مردم شهيدپرور استان تقديم مي‌نمايد. وي ضمن اشاره به فعاليتهاي حوزه راهداري اين اداره کل در رفع نقاط پرحادثه گفت: عمليات ارتقاء سطح ايمني تردد در راههاي استان اصفهان به صورت خط‌کشي، نصب علائم و تجهيزات ايمني، آرام‌سازي و آشکارسازي انجام شده است.

11 پروژه توزيع برق در شهرستان سقز به بهره‌برداري رسيد

گروه شهرستانها: در دومين روز از دهه مبارك فجر طي مراسمي با حضور مديرعامل شركت توزيع برق استان، فرماندار، امام جمعه و جمعي از مقامات و مسئولين محلي 11 پروژه توزيع برق در شهرستان سقز به طور همزمان به بهره‌برداري رسيد. به گزارش روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان اكثر اين پروژه‌ها براي تأمين برق 2 پروژه مسكن مهر كيان و ولايت شهرستان انجام شده و براي آنها اعتباري بيش از 16 ميليارد ريال هزينه شده است.

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان در اين مراسم ضمن خير مقدم به حاضرين گفت: خداي متعال را شاكريم كه در سالگرد انقلاب شكوهمند اسلامي در قالب برنامه مسكن مهر و علي‌رغم مشكلات و تنگناهاي شديد مالي و اعتباري توانستيم گامي در جهت خانه دار شدن اقشار كم درآمد شهرستان برداريم و اميدواريم كه اين پروژه‌ها به كام ساكنان اين مجتمع‌ها شيرين شود و موجب رضايت حال آنان گردد. محمد مصطفي نجفيان افزود: برقرساني به مجتمع مسكن مهر كيان كه به نمايندگي از ساير پروژه‌هاي شهرستان به بهره‌برداري مي‌رسد، در پي حمايت‌هاي بي‌دريغ فرمانداري و اداره راه و شهرسازي و پرسنل برق شهرستان سقز و كليه افراد ذيربط به اتمام رسيده كه تاكنون بالغ بر 813 ميليون تومان از محل اعتبارات داخلي شركت براي آن هزينه شده است. وي افزود: براي تامين برق اين پروژه 2500 كيلومتر شبكه فشار متوسط هوايي، 2150 متر شبكه فشار ضعيف زميني، 1800 متر شبكه فشار ضعيف هوايي و 6 دستگاه پست هوايي احداث شده و در حدود 792 كنتور نيز واگذار و نصب شده است.

ششمين همايش ملي مقررات ملي ساختمان در شيراز برگزار مي‌شود

گروه شهرستانها: ششمين همايش ملي مقررات ملي ساختمان ششم و هفتم اسفند ماه در شيراز برگزار مي‌شود. مدير کل راه و شهرسازي استان فارس صبح يکشنبه در نشست خبري همايش ملي ساختمان، گفت: با توجه به سابقه و خدمات مناسب استان فارس در مباحث مربوط به مهندسي ساختمان، دبيرخانه دائمي مقررات ملي ساختمان به شيراز داده شد.

هوشنگ عشايري ادامه داد: اين دبيرخانه به طور موقت چند سال پيش در شيراز قرار داشت و حتي دو دوره همايش ملي مقررات ساختمان نيز در اين کلان شهر برگزار شد اما امروز اين دبيرخانه به طور دائم به شيراز داده شد.

وي تصريح کرد: با واگذاري اين دبيرخانه قرار بر اين شد که در تاريخ ششم و هفتم اسفند ماه ششمين همايش ملي مقررات ساختمان در شيراز برگزار شود.