نسخه شماره 3689 - 1393/11/20 -

مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي خبر داد:
عرضه شمش و طلاي مکشوفه در بورس تا پايان سال


پيش‌بيني کاهش نرخ تورم و تداوم رشد اقتصادي ايران


ضرورت جلوگيري از واردات غير‌ضرور

تراز بازرگاني ايران با ترکيه 93 ميليون دلار منفي‌تر شد
سرعت رشد صادرات بيش‌از واردات


نفت اوپک به مرز 50 دلار رسيد


بانک و بيمه


اخبار کوتاه


گزارش


 مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي خبر داد:
 عرضه شمش و طلاي مکشوفه در بورس تا پايان سال 

مديرعامل سازمان اموال تمليکي از مزايده 189 ميليارد تومان از اموال گروه آريا در اسفندماه و مذاکره با بورس براي فروش يک محموله طلا تا پايان سال خبر داد.به گزارش مردم‌سالاري، اردشير محمدي روزگذشته در سلسله نشست‌هاي خبري وزارت اقتصاد ضمن بيان مطالب فوق از تعيين و تکليف اموال امير منصور آريا خبر داد و گفت: اين اموال در مرحله ارزش‌گذاري و اخيرا اسناد آن به دست ما رسيده و با همکاري قوه قضاييه پس از ارزش‌گذاري اين کالاها توسط تيم کارشناسي به زودي اموال در مزايده‌اي به فروش خواهد رسيد. وي با اشاره به اينکه آگهي مزايده آن در روزنامه‌هاي کثيرالانتشار منتشر خواهد شد، افزود: مشتريان مي‌توانند از تاريخ 21 بهمن تا 4 اسفند براي شرکت در مزايده مراجعه کنند، همچنين روز بازگشايي پاکات تاريخ 6 اسفند خواهد بود و بقيه اموال گروه آريا هم سال آينده تعيين و تکليف مي‌شود.

مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي با اعلام اينکه در اين مزايده 189 ميليارد تومان از اموال اين گروه به مزايده گذاشته مي‌شود، افزود: براساس آن، 38 باب ملک که 11 باب آن تجاري و بقيه مسکوني است، به مزايده مي‌رود. محمدي از انجام مذاکره با سازمان بورس و اوراق بهادار براي افزايش فروش اموال تمليکي خبر داد و اظهار‌داشت: هماهنگي‌هاي لازم صورت گرفته و اميدواريم قبل از پايان سال يک محموله طلا در بورس به فروش برسد و در افزايش آن بتوانيم از ظرفيت‌هاي بورس براي افزايش تعداد مشتريان استفاده کنيم.وي يکي ديگر از اقدامات را افشاي بر خط برندگان مزايده‌هاي منقول و غير‌منقول اعلام و تصريح کرد: اين اقدام يکي از مطالبات مشتريان و دستگاه‌ها بود که اسامي‌برندگان اعلام شود.

مديرعامل سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليکي درباره تعيين تکليف خودرو‌هاي متروک بالاي 2500 سي‌سي نيز گفت: ترخيص اين خودرو‌ها براساس مصوبه دولت ممنوع است و سازمان اموال تمليکي موظف شده آنها را به فروش برساند.وي با بيان اينکه 98 دستگاه خودروي بالاي 2500 سي سي تحويل اين سازمان شده است، اظهارداشت: قرار است اين تعداد از خودروها تا پايان سال به مزايده گذاشته شود البته اين مزايده فروش به شرط خروج از کشور است.محمدي در مورد ميزان فروش طلاي قاچاق گفت: 314 ميليارد ريال طلاي قاچاق توسط اين سازمان به فروش رسيده است. پوشاک، طلا، وسايل ارتباطي، ماشين‌آلات و منسوجات از اهم قاچاق کشف شده بود که ميزان فروش آنها دو برابر سال گذشته بوده است. وي درباره عملکرد سال‌جاري سازمان عنوان کرد: بالغ بر 2200 ميليارد ريال اموال منقول و غيرمنقول در اين مدت تعيين تکليف و فروخته شده که از اين ميزان 55 ميليارد تومان اموال غيرمنقول و 165 ميليارد تومان اموال منقول بوده است.

از 165 ميليارد تومان اموال منقول 50 ميليارد تومان متروکه و 115 ميليارد تومان کالاي قاچاق بوده است و پيش بيني مي‌شود تا پايان سال 93 عدد فروش افزون بر سه هزار ميليارد ريال شود.مديرعامل سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليکي توسعه خدمات الکترونيک را از اهداف اين سازمان ذکر کرد و گفت: در اين راستا مزايده الکترونيک اموال منقول انجام شده و قرار است تا پايان سال مزايده الکترونيک اموال غيرمنقول نيز فعال شود ضمن آنکه در سال آينده حراج نيز الکترونيکي خواهد شد.


 پيش‌بيني کاهش نرخ تورم و تداوم رشد اقتصادي ايران  

موسسه تحقيقاتي بيزنس مونيتور اينترنشنال (BMI) در جديدترين گزارش خود با اشاره به تاثير مثبت بهبود روابط ايران با غرب بر اقتصاد کشور، پيش بيني کرد: نرخ تورم مصرفي از 23 درصد در سال 2014 به 22 درصد در سال 2015 و 18 درصد در سال 2016 کاهش پيدا مي‌کند.

به گزارش ايسنا، بيزنس مونيتور در اين گزارش رشد توليد ناخالص داخلي واقعي ايران در سال 2014 را 7/1 درصد پس از رشد منفي 9/1 درصدي در سال 2013 برآورد کرد و از سوي ديگر پيش‌بيني نرخ رشد توليد ناخالص داخلي واقعي ايران در سال‌جاري و آينده ميلادي را مورد بازبيني قرار داد و پيش‌بيني کرد نرخ رشد ايران در سال 2015 به 4/1 و در سال 2016 به 2/2 درصد مي‌رسد در حالي که پيش‌از اين به ترتيب نرخ 1/2 و 3 درصد را پيش بيني کرده بود. اين موسسه در گزارش خود خاطرنشان کرد: ابهام نسبت به نتايج مذاکرات پيرامون برنامه هسته‌اي ايران، ريسک‌هاي متوجه دورنماي اقتصاد کشور را بالا نگه داشته است با اين همه گزارش بيزنس مونيتور از بانک جهاني خوش بينانه‌تر بوده است.بانک جهاني در جديدترين گزارش دورنماي اقتصادي جهاني نرخ رشد اقتصاد ايران در سال 2014 را 5/1 درصد ارزيابي کرد و نرخ رشد در سال 2015 را 9/0 درصد و در سال 2016 و 2017 را به ترتيب يک و 2/2 درصد پيش‌بيني کرد.


 ضرورت جلوگيري از واردات غير‌ضرور 

دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: چون دولت در سال آينده با محدوديت ارزي مواجه خواهد شد، ممکن است قيمت ارز بالا رود؛ بنابراين بايد کاري کرد که تقاضاي ارزي کم و از واردات کالاهاي ساخته‌ شده به شدت جلوگيري شود.اکبر ترکان - مشاور عالي رييس‌جمهور - در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه فلسفه وجودي مناطق ويژه اقتصادي، ايجاد و رونق توليد است، اظهار کرد: اين مناطق بايد به سمت ارتقاي توانمندي توليدي و صادرات پيش روند. وي با بيان اين‌که هم‌اکنون در سراسر کشور 63 منطقه ويژه به تصويب رسيده است، تصريح کرد: از بين اين 63 منطقه، 25 منطقه فعال‌ شده و بقيه به دليل نداشتن توجيه اقتصادي يا ناتواني سازمان مربوطه داير نشده‌اند. دبير شوراي‌عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي در خصوص انتظارات بخش خصوصي از دولت گفت: در سال آينده به تدريج منابع ارزي کاهش مي‌يابد و بايد کاري کنيم که تقاضاي ارز در بازار نيز کاهش يابد. با توجه به کاهش واردات در آينده پيش‌رو، افزايش تقاضا در بازار ايجاد خواهد شد و چون دولت با محدوديت ارزي مواجه است، ممکن است موجب بالا رفتن قيمت ارز شود؛ بنابراين بايد کاري کرد که تقاضاي ارز کم شود و از واردات کالاهاي ساخته‌ شده از خارج به شدت جلوگيري شود. دبير شوراي‌عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: البته استانداري‌ها آغازگر و پيشنهاد دهنده برخورداري از يک منطقه ويژه هستند.


 تراز بازرگاني ايران با ترکيه 93 ميليون دلار منفي‌تر شد
  سرعت رشد صادرات بيش‌از واردات 

تراز بازرگاني ايران با ترکيه با کاهش 93 ميليون دلاري ‌به منفي يک ميليارد و 497 ميليون دلار رسيد. به گزارش ايسنا، در 9 ماهه سال‌جاري يک ميليون و 634 هزار تن کالا به ارزش يک ميليارد و 429 ميليون دلار به ترکيه صادر شده است که بيش از پنج درصد از ارزش کل صادرات ايران را شامل مي‌شود. از سوي ديگر در همين مدت ميزان واردات از ترکيه دو ميليون و 577 هزار تن کالا به ارزش دو ميليارد و 834 ميليون دلار بوده است که به اين ترتيب تراز بازرگاني ايران با ترکيه در اين مدت حدود منفي يک ميليارد و 404 ميليون دلار بوده است.

اين در حالي است که بر‌اساس جديدترين آمار گمرک از تجارت ايران، صادرات به کشور ترکيه در 10 ماهه سال‌جاري يک ميليون و 848 هزار تن به ارزش يک ميليارد و 672 ميليون دلار بوده است.در همين راستا واردات از اين کشور در همين مدت به دو ميليون و 926 هزار تن و به ارزش سه ميليارد و 170 ميليون دلار رسيده است. مقايسه آمار صادرات و واردات در 10 ماهه سال جاري نيز حاکي از تراز بازرگاني منفي يک ميليارد و 497 ميليون دلاري ايران با ترکيه است. به اين ترتيب آمار نشان مي‌دهد که تراز بازرگاني ايران با ترکيه در 10 ماهه سال‌جاري نسبت به آمار 9 ماهه حدود 93 ميليون دلار منفي‌تر شده است.

از سوي ديگر تراز بازرگاني ايران با اين کشور در آذر ماه سال امسال منفي 100 ميليون دلار و در دي ماه منفي 169 ميليون دلار بوده است و اين موضوع نشان مي‌دهد که تراز بازرگاني در دي ماه منفي‌تر از آذر بوده است.البته نکته مثبت در روند تجارت ميان ايران و ترکيه سرعت بيشتر رشد صادرات به اين کشور نسبت به واردات است. به گونه‌اي که در 10 ماهه سال‌جاري ميزان صادرات ايران به ترکيه با رشد 26 درصدي نسبت به 10 ماهه سال گذشته همراه بوده است، در حالي که واردات از ترکيه در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها حدود 5/9درصد رشد داشته است.

از سوي ديگر صادرات به ترکيه در دي ماه سال‌جاري نسبت به ماه مشابه سال قبل 38 درصد افزايش و واردات از اين کشور در اين مدت نسبت به دي ماه 1392 حدود دو درصد کاهش يافته است. به گزارش ايسنا، قرارداد تجارت ترجيحي از 11 دي ماه بين ايران و ترکيه به مرحله اجرا درآمده است که بر‌اساس آن دو کشور موظف شده‌اند که تعرفه ورودي برخي از کالاهاي مورد توافق در اين قرارداد را براي کشور مقابل کاهش دهند. به اين ترتيب به نظر مي‌رسد که افزايش تعاملات ميان اين دو کشور به افزايش سطح تجارت منجر شده است.


 نفت اوپک به مرز 50 دلار رسيد 

بهاي سبد نفتي اوپک در بازار جهاني با يک دلار و 41 سنت کاهش در مرز 50 دلار در هر بشکه معامله شد. به گزارش ايسنا به نقل از دبيرخانه اوپک، بهاي سبد نفتي اوپک در بازارهاي جهاني در هفته گذشته هشت دلار افزايش يافت و بالاي 52 دلار در هر بشکه معامله شد اما در آخرين روز معاملات يک دلار و 41 سنت کاهش را تجربه کرد و به 50 دلار و 81 سنت در هر بشکه رسيد. نفت برنت و نفت سبک آمريکا سپس در پي انتشار برآورد موسسه نفتي آمريکا مبني بر افزايش بيش‌از شش ميليون بشکه‌اي ذخاير نفتي اين کشور در هفته گذشته حدود يک دلار در هر بشکه کاهش يافت. اين پنجمين هفته متوالي است که ذخاير نفت آمريکا افزايش پيدا مي‌کند. به رغم علايمي ‌مبني بر ثبت يک افزايش شديد در ذخاير نفت آمريکا در هفته گذشته سرمايه‌گذاران بازار نفت تقريبا به يقين رسيده‌اند که قيمت‌هاي نفت پس از هفت ماه کاهش به کف بازار رسيده است. فعالان بازار مي‌گويند که افزايش اخير قيمت‌ها همچنين ناشي از برنامه بريتيش پتروليوم براي کاهش 13 درصدي سرمايه‌گذاري‌هاي خود در سال 2015 بوده است. اين اعلام بريتيش پتروليوم پس از اعلام ديگر شرکت‌هاي بزرگ انرژي مبني بر کاهش سرمايه‌گذاري‌هاي خود در سال‌جاري رخ مي‌دهد. نگراني‌ها درباره عرضه بيش از حد نفت در بازارهاي جهاني در ماه‌هاي ژوئن تا اواخر ژانويه به کاهش 60 درصدي قيمت نفت منجر شد.اما در معاملات هفته گذشته نفت برنت و نفت آمريکا حدود 9 دلار (19 درصد) افزايش قيمت داشته اند.اين افزايش از زماني شروع شد که شرکت خدمات نفتي بيکرهيوز اعلام کرد تعداد سکوهاي حفاري نفت آمريکا بيشترين کاهش هفتگي را طي 30 سال گذشته داشته شروع شد.

فيل فلين تحليلگر نفتي در شيکاگو گفت: تعدادي از فاکتورها و يا عوامل در حال بالا بردن قيمت نفت هستند.کاهش يک درصدي ارزش دلار در برابر ديگر ارزها که بيشترين کاهش روزانه از اکتبر 2013 تاکنون محسوب مي‌شود از ديگر دلايل افزايش قيمت نفت بوده است. اين امر باعث افزايش ارز کالاهايي که با دلار معامله مي‌شوند شد.به رغم افزايش بهاي نفت طي هفته گذشته برخي فعالان نسبت به پايان سقوط آزاد قيمت نفت ترديد دارند و به افزايش ذخاير نفت خام آمريکا در هفته گذشته استناد مي‌کنند. اعتصاب کارکنان پالايشگاه‌هاي آمريکا از ديگر عوامل افزايش قيمت‌ها بوده است. تحليلگران در نظرسنجي رويترز گفتند که معتقدند ذخاير نفت خام و بنزين آمريکا احتمالا در هفته منتهي به 30 ژانويه 5/3 ميليون بشکه در روز افزايش يافته است.


 بانک و بيمه 

حمايت بانک توسعه صادرات از سرمايه‌گذاران در بازار سرمايه

اولويت نخست بانک توسعه صادرات تقويت صادرات غيرنفتي و حمايت از سرمايه‌گذاران در بازار سرمايه کشور است. به گزارش مردم‌سالاري، مديرعامل بانک توسعه صادرات در اولين نشست خبري خود با اشاره به اين‌که اين بانک به طور تخصصي در زمينه کمک به صادرات کشور به ويژه صادرات غير‌نفتي فعاليت کرده و سودآوري اولويت دوم آن است اظهار کرد: بر اين اساس هدف ما سرمايه‌گذاري بالا در بورس و يا بنگاه‌داري خارج از عرف نيست و سهام چنداني هم نداريم به طوري که فقط به اندازه اي محدود براي رد ديون به اين بانک واگذار شده است.وي افزايش هم‌افزايي بازار پول و بازار سرمايه را مورد تاکيد قرار داد و با اشاره به برنامه بانک توسعه صادرات در اين رابطه گفت: با توجه به اين که مشتريان اين بانک اغلب شرکت‌ها بوده و در موارد بسياري شرکت‌هاي خيلي خوب بورسي هستند ما مي‌توانيم فقط به جاي ارائه تسهيلات به آن‌ها، به بازار سرمايه حرکت داده و از آن طريق مورد حمايت قرار دهيم. صالح‌آبادي توضيح داد: بر اين اساس شرکت‌هاي متقاضي تسهيلات از بانک توسعه صادرات مي‌توانند براي تامين مالي در بازار سرمايه اوراق مشارکت منتشر کرده و اين بانک نيز ضمانت آن‌ها را بر عهده بگيرد. صالح‌آبادي در ادامه به مذاکرات بانک توسعه صادرات با صندوق توسعه ملي براي جذب منابع اشاره کرد و گفت: با توافقات انجام شده قرار بر اين است تا رقم اوليه در حدود يک ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي جذب کرده و بتوانيم آن را براي پروژه‌ها به کار گيريم. در عين حال که منابع ريالي دريافتي ما حدود 500 ميليارد تومان خواهد بود.مدير عامل بانک توسعه صادرات در رابطه با تسهيلات‌دهي بانک توسعه صادرات به متقاضيان نيز عنوان کرد: اگر مستندات و وثايق مشتريان براي دريافت تسهيلات آماده باشد زمان انتظار کمتر از يک ماه خواهد بود. وي خاطرنشان کرد: حداقل و حداکثر سود دريافتي در بانک توسعه صادرات براي متقاضيان بين 18 تا 22 درصد است.

برگزاري جشنواره خوش حسابي 2000بانک اقتصاد نوين

با همکاري بانک اقتصادنوين، شرکت مخابرات استان تهران و شهرداري تهران جشنواره بزرگ «خوش حسابي 2000» را برگزار مي‌کندبانک اقتصادنوين در راستاي ارزش‌آفريني براي مشتريان خود و گسترش خدمات بانکداري الکترونيکي و تسهيل در ارايه خدمت به همشهريان عزيز با همکاري شرکت مخابرات استان تهران و شهرداري تهران جشنواره بزرگ «خوش حسابي 2000» را برگزار مي‌کند. به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين جشنواره که از 12 بهمن آغاز و تا 12 ادريبهشت 1394 ادامه خواهد شد به افرادي که با استفاده از سامانه 2000 قبوض خود را بپردازند يا نسبت به خريد شارژ اقدام کنند به قيد قرعه جوايز ارزنده‌اي تعلق خواهد گرفت. بر اين اساس تمامي مشترکان که قبوض تلفن ثابت، همراه اول، برق، گاز، آب، عوارض شهرداري و‌... خود را در فاصله زماني 12 بهمن 1393 تا 12 ارديبهشت 1394 از طريق سامانه 2000 پرداخت کنند و يا در اين بازه اقدام به خريد شارژ اعتباري همراه اول نمايند، در قرعه‌کشي بزرگ جشنواره شرکت خواهند کرد.

گشايش نخستين واحد ارزي بانک دي

نخستين واحد ارزي بانک دي همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامي‌در شعبه مرکزي اين بانک گشايش يافت.به گزارش اداره کل روابط عمومي‌بانک دي، در پي اخذ مجوز فعاليت‌هاي ارزي از بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ايران، نخستين واحد ارزي بانک دي در شعبه مرکزي اين بانک فعاليت خود را آغاز کرد.افتتاح انواع حساب‌هاي ارزي، انجام امور مرتبط با حواله‌هاي ارزي و اعتبارات اسنادي از جمله خدمات قابل ارائه از سوي واحد ارزي بانک دي است. در اين مراسم که با حضور دکتر احمد شفيع‌زاده مديرعامل بانک دي، اعضاي هيات مديره و معاونان بانک دي برگزار شد، توضيحاتي در خصوص چگونگي فعاليت‌هاي ارزي از سوي معاونت امور بين‌الملل و ارزي ارائه شد.


 اخبار کوتاه 

تصميم‌گيري براي حذف200 شهرک صنعتي

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون حدود 200 شهرک صنعتي غيرکارشناسي شده در سطح کشور وجود دارد که در حال بررسي و تعيين تکليف هستند.سيد محمدعلي سيد‌ابريشمي‌- مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي‌- در گفت‌وگو با ايسنا در زنجان اظهار کرد: همه اين واحدهاي صنعتي به صورت مجزا مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته و آن‌هايي که نياز به مصوبه دولت جهت حذف دارند پس از طي مراحل قانوني و اخذ مصوبه، حذف مي‌شوند. همچنين شهرک‌هايي که اقتصادي هستند و در گذشته بررسي فني و اقتصادي نشده‌اند پس از بررسي‌هاي لازم، چنانچه در عرصه فعاليت اقتصادي قابل قبول باشند به فعاليت خود ادامه مي‌دهند.

افتتاح 923 پروژه حمل و نقل

در دهه فجر

در دهه فجر امسال 923 پروژه در حوزه حمل‌و‌نقل با اعتبار 3450 ميليارد وتومان و حدود 178 هزار واحد مسکوني و 2 بيمارستان به افتتاح مي‌رسد. به گزارش مهر، در ايام دهه مبارك فجر سال 1393، تعداد 923 پروژه در حوزه حمل‌و‌نقل با اعتباري بالغ بر 3450 ميليارد تومان و 5.8 ميليون يورو به بهره‌برداري مي‌رسد که از اين تعداد در بخش جاده‌اي 849 پروژه به ارزشي بالغ بر 3023 ميليارد تومان افتتاح مي‌شود. براين اساس در بخش ريلي 17 پروژه با اعتباري بالغ بر 84 ميليارد تومان و 8/5 ميليون يورو بهره‌برداري مي‌شود همچنين در بخش هوايي 9 پروژه به اجرا رسيده است که اعتبار آن بالغ بر 108 ميليارد تومان مي‌شود.در بخش دريايي هم 30 پروژه به بهره‌برداري خواهد رسيد که مبلغ اعتبار اين پروژه ها 215 ميليارد تومان است ضمن آنکه در بخش هواشناسي هم 18 پروژه با اعتباري بالغ بر 20 ميليارد تومان افتتاح مي‌شود.


 گزارش 
نويسنده : شهرام صدوقي

اقتصاد رانتي محکوم به شکست

پارلمان بخش خصوصي در هر کشوري با رهايي يافتن از مناسب دولتي از جايگاه بسيار ويژه‌اي در سياست گذاري‌ها و ترسيم چشم انداز ميسر و برجسته است.در کشورمان نيز تحولات فراواني در اين بخش از اقتصاد رخ داده است بطوريکه اتاق بازرگاني و صنايع کشور پس از سنت گرايي و دولتيزه بودن محض حدود ده سال پيش با يک پوست‌اندازي و نوگرايي به اتاق‌هاي استان‌ها تقسيم شده تا از چابکي بيشتري برخوردار شود. بيش از يک دهه پيش جنبشي در اتاق‌هاي بازرگاني آغاز شد که با نقد وضعيت موجود بر ضرورت ايجاد تغيير و تحول در ساختار کارکرد و نقش اتاق‌ها تاکيد داشت.در اين بين اگرچه گروه تحول خواهان در انتخابات سال 85 حائز اکثريت نسبي آرا شدند،اما دولت نهم و محافظه کاراني که از تعميق انديشه تحول و تحقق آرمان متعالي اتاق‌ها بيمناک بودند مانع از استمرار حضور موثر تحول خواهان در هيات رييسه اتاق‌ها شدند.در رويارويي با اين مواضع و تنگناها ،تحول خواهان سرانجام تلاشهاي خود را در انجمن مديران و متخصصين صنعتي و اقتصادي ايران سازماندهي و متمرکز کردند و با برگزاري انتخابات شفاف و دموکراتيک شوراي مرکزي دوره جديد انجمن را با اهداف والاي اقتصادي و تقويت فرهنگ ارتقاء جايگاه صنعت در جامعه آغاز به کار کرد. گروه خواستاران تحول براي احياي مجدد پارلمان بخش خصوصي با اتکاء به ظرفيت موجود در نيروهاي متخصص و با تجربه انجمن متخصصين و مديران اقتصادي و صنعتي ايران در پنج سطح اتاق ايران، اقتصاد کلان، توانمندسازي بنگاه‌ها، تعامل با اقتصاد جهاني و مسئوليت اجتماعي در هشتمين دوره انتخابات هيات نمايندگان اتاق تهران اعلام حضور کرده‌اند. محسن مهرعليزاده، معاون رييس‌جمهور در دوره اصلاحات در نشست خبري گروه خواستاران تحول، اظهار داشت: اتاق بازرگاني به عنوان مشاور سه قوه مي‌تواند ايده‌هاي تک‌تک اعضاي اتاق بازرگاني را در فرآيند تصميم‌گيري‌ها جدي‌تر بگيرد. اين کارشناس اقتصادي دو بعد ايجاد فضاي رقابتي و جلوگيري از اقتصاد رانتي را از ايده‌هاي اصلي گروه خواستاران تحول در اتاق بازرگاني دانست. وي با بيان اينکه اقتصاد رانتي در هر زمينه‌اي بايد رخت بربندد عقيده دارد که سعي در زمينه‌سازي اقتصاد رقابتي مي‌تواند فضا را براي تحول هموار کند و به اعتقاد ما هر فردي از اعضاي اتاق اجازه اعمال نظر در تصميم‌گيري‌ها را همانند رئيس اتاق و ساير اعضاي هيات نمايندگان دارد.در اين جلسه همچنين به انحصارگرايي بانکها و تلاش آنها در بنگاهداري نيز اشاره و نسبت به آن انتقادهايي صورت گرفت.مهرعليزاده در اين خصوص اعلام کرد که اتاق بازرگاني بايد در اولين فرصت لايحه اي را براي جلوگيري از اعطاي مجوز‌هاي بي‌اساس به برخي موسسات مالي اعتباري و همچنين پيشگيري از رشد بي‌حد و حساب بنگاهداري بانکها به دولت تقديم کند.