نسخه شماره 3689 - 1393/11/20 -

مذاکرات چهارجانبه درباره جنگ اوکراين برگزار مي‌شود
چانه‌زني در ميان معادلات جنگ سرد


توقيف گذرنامه روزنامه نگار ژاپني در راه سوريه


بمب‌گذاري زنجيره‌اي در مصر


کاهش محبوبيت رئيس‌جمهوري برزيل


برخورد پاکستان با مظنونين تروريست


افت ميزان تجارت چين


لغو قانون منع تردد شبانه در بغداد


بشر دوستانه


رويداد


اخبار کوتاه


 مذاکرات چهارجانبه درباره جنگ اوکراين برگزار مي‌شود
 چانه‌زني در ميان معادلات جنگ سرد 

گروه بين الملل: ولاديمير پوتين، رئيس جمهو روسيه نشست روز چهارشنبه در مينسک، پايتخت بلاروس بين روسيه، اوکراين، فرانسه و آلمان را درباره بحران اوکراين تاييد کرد.

به گفته يکي از سخنگويان دولت آلمان رهبران روسيه، اوکراين، فرانسه و آلمان موافقت کرده‌اند که مذاکرات درباره طرح صلح پيشنهادي براي خاتمه بحران در اوکراين را روز چهارشنبه در مينسک، پايتخت بلاروس ادامه دهند.گفته شده که در پي کنفرانسي تلفني که ديروز ميان رهبران اين کشور برگزار شد، اين توافق بدست آمده است. بنا به طرح صلحي که رهبران فرانسه و آلمان براي پايان دادن درگيري‌ها در شرق اوکراين پيشنهاد داده‌اند در منطقه‌اي که اکنون خط مقدم رويارويي است بايد حريم عاري از تسليحات به عرض 50 تا 70 کيلومتر ايجاد شود. از حدود يک سال قبل در شرق اوکراين، شبه‌نظاميان جدايي طلب هوادار روسيه در حال جنگ با نيروهاي نظامي‌اوکرايني هستند. روسيه متهم است که از اين شبه نظاميان جدايي‌طلب پشتيباني مي‌کند اما مسکو اين ادعا را رد مي‌کند.

تاکنون جزييات اندکي درباره محتواي اين طرح صلح منتشر شده است، اما به نظر مي‌رسد که اين طرح تلاشي براي احياي توافق آتش‌بسي باشد که در ماه سپتامبر در پايتخت بلاروس امضا شد. از زمان امضاي آن توافق آتش‌بس در مينسک، شبه نظاميان هوادار روسيه به اراضي تحت تصرف خود در شرق اوکراين افزوده‌اند.

به گزارش فرانس24،قامات و همچنين مردم آنطور که در شبکه‌هاي اجتماعي اعلام مي‌کنند در مورد نتيجه آن چندان خوش بين نيستند. به ويژه در سخنراني مقامات در کنفرانس امنيتي مونيخ بيش از همه آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ابراز نگراني کرده است. آنگلا مرکل از ابتداي مذاکرات صلح به عنوان عامل تضمين اين مذاکرات در نظر گرفته مي‌شد و اگر وي در اين باره خوش بين نيست بنابراين مذاکرات شانس بسيار کمي‌براي به نتيجه رسيدن دارد. پترو پوروشنکو رييس جمهور اوکراين هم در جريان نشست امنيتي مونيخ، پاسپورت سربازان روسي را در معرض نمايش قرار داد که در اوکراين کشته يا دستگير شدند. وي تاکيد کرد کشورش حق دفاع از خود را دارد و بار ديگر از متحدان غربي خود تقاضاي سلاح کرد. دقايقي پيش از آن جو بايدن، معاون رئيس‌جمهور آمريکا از رئيس‌جمهور روسيه خواسته بود نه با حرف بلکه با عمل ثابت کند که آماده است براي حل و فصل سياسي بحران اوکراين تلاش کند. بايدن حتي پوتين را متهم کرد که غالب اوقات وعده صلح مي‌دهد اما به طرفهاي درگير تانک، نيرو و سلاح مي‌دهد. بايدن در واقع به طور غيرمستقيم به حمايت‌هاي تسليحاتي روسيه از جدايي طلبان شرق اوکراين اشاره مي‌کرد، اتهامي‌که مقامات کرملين به شدت آن را رد مي‌کنند.

در بيست‌و‌چهار ساعت گذشته دست کم پنج نظامي‌ارتش اوکراين و هفت غيرنظامي‌در درگيريها و خشونتهاي شرق اين کشور کشته شدند. يک روز پس از ترک مخاصمه کوتاه، حملات راکتي نيز به منطقه دبالتسف که يکي از کانون‌هاي اصلي مناقشه محسوب مي‌شود، از سر گرفته شده است.

ارتش اوکراين نيز هشدار داده است که شبه نظاميان جدايي طلب و نيروهاي روسيه خود را براي تهاجم گسترده به دبالتسف و ماريوپول آماده مي‌کنند. اين دو شهر راهبردي هنوز تحت کنترل ارتش اوکراين قرار دارند. اولاند هشدار داده است که اگر در اوکراين به توافق پايدار صلح دست نيابيم، بايد منتظر يک سناريو خطرناک يعني جنگ باشيم.

به گفته يک مسئول بلندپايه وزارت امور خارجه آمريکا ابتکار صلح فرانسه و آلمان در خصوص اوکراين اعطاي خودگرداني بيشتر به مناطق جدايي‌طلب شرق اوکراين را توصيه کرده است. اولاند نيز در مصاحبه با شبکه دوم تلويزيون فرانسه گفت در اين ابتکار با توجه به خطوط کنوني جبهه در شرق اوکراين، ايجاد يک منطقه غيرنظامي‌به مساحت پنجاه تا هفتاد کيلومتر در طول خط جبهه پيش بيني شده است. با اين وجود، منابع نزديک به رئيس‌جمهور فرانسه اذعان کرده‌اند که همچنان مسايل زيادي لاينحل باقي مي‌ماند که وضعيت سياسي مناطقي که جدايي طلبان تصرف کرده‌اند، کنترل مرزها ( که به ادعاي کيف و کشورهاي غربي از طريق آنها نيروهاي نظامي‌و تجهيزات از روسيه وارد منطقه دونباس مي‌شود) و همچنين تخليه سلاح‌هاي سنگين از اين منطقه از مهمترين مسايلي است که بايد حل و فصل گردد.

در اين شرايط پترو پوروشنکو با اشاره به ابتکار پيشنهادي آلمان و فرانسه تاکيد کرده است که يک خط ( جبهه) بيشتر وجود ندارد و آن توافق نامه اي است که سپتامبر سال دو هزار و چهارده در مينسک امضا شد. اين در حالي است که پس از امضاي اين توافق نامه، شورشيان شرق اوکراين مناطق ديگري را نيز به اشغال خود درآوردند و خط جبهه را در داخل خاک اوکراين جلوتر بردند. پوروشنکو روز گذشته پيش از بازگشت به اوکراين تاکيد کرد مي‌توانيم درباره مسافتي که بايد به منظور برقراري آتش بس عقب نشيني شود، گفتگو کنيم، اين مسئله اي قابل بحث است اما ما بايد هر چه زودتر با يکديگر ديدار کنيم، روند صلح را آغاز کنيم و درگيريها را متوقف سازيم. ولاديمير پوتين نيز به ن وبه خود تاکيد کرده است که روسيه به هيچ وجه قصد جنگ با هيچ کس را ندارد اما ترديدي وجود ندارد که برخي تلاش مي‌کنند از راه‌هاي مختلف جلو پيشرفت روسيه را بگيرند. وي در واقع به تحريم‌هايي سنگيني اشاره مي‌کرد که کشورهاي غربي در اعتراض به رويکرد مسکو در قبال بحران اوکراين بر ضد روسيه وضع کرده اند. سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه تلاش مي‌کند با رعايت جانب احتياط خود را در اين زمينه خوشبين نشان دهد. وي امکان حل و فصل بحران اوکراين و دستيابي به صلح در اين کشور را ممکن دانست. درخواست‌هاي مکرر در آمريکا و در شرق اروپا در خصوص ارسال تسليحات براي ارتش اوکراين به منظور ايجاد توازن در جبهه جنگ با شورشيان شرق اوکراين، هيجاناتي را برانگيخته و خطر وخامت بحران اوکراين را تشديد کرده است.

جو بايدن معاون رئيس‌جمهور آمريکا بدون اشاره مستقيم به اين مسئله، تاکيد کرده است که دولت اوکراين در برابر جدايي طلبان حق دفاع از خود را دارد. جان‌کري وزير امور خارجه آمريکا نيز در گفت‌وگو با شبکه ان‌بي‌سي که قرار است روز يکشنبه پخش شود، تاکيد کرد واشنگتن به امکان کمک‌هاي بيشتر به اوکراين مي‌انديشد اما راه حل سياسي را براي بحران اين کشور در اولويت قرار مي‌دهد. پاريس و برلين نيز قاطعانه گزينه نظامي‌را براي حل بحران اوکراين رد کرده اند. مرکل هشدار داده است ارسال تسليحات براي ارتش اوکراين نه تنها در تغيير ديدگاه پوتين تاثيري نخواهد داشت بلکه تلفات مناقشه مسلحانه شرق اوکراين را سنگين تر خواهد کرد. درهمين حال،منابع اطلاعاتي آلمان به يک روزنامه چاپ فرانکفورت گفتند: «برآورد دستگاه اطلاعاتي آلمان ده برابر بيش از آمار رسمي‌است که در رسانه‌هاي مختلف منتشر شده است. آمار رسمي‌اعلام شده مشخصا بسيار پايين است». پترو پوروشنکو رئيس‌جمهور اوکراين در سخنراني روز شنبه خود در کنفرانس امنيتي مونيخ گفت تاکنون 5400 غير‌نظامي ‌و 1200 نظامي‌در درگيري‌هاي اوکراين کشته شدند.

بسياري از مفسران نگرانند که پوتين از اين مذاکرات جديد براي مذاکره دوباره در مورد توافق آتش بس مينسک در سپتامبر سال دو هزار و چهارده استفاده کند. آرسني ياتسنيوک نخست وزير اوکراين به شدت از اينکه بار ديگر در دام توافق صلحي بيفتند که به نفع اوکراين نباشد ابراز نگراني کرده است.جامعه اوکراين هم معتقد است اولويت اصلي براي غرب تنها توقف درگيري‌ها به هر قيمت ممکن است. حتي اگر اين مسئله به قيمت فلج شدن اوکراين در سال‌هاي آينده باشد.


 توقيف گذرنامه روزنامه نگار ژاپني در راه سوريه 

دولت ژاپن گذرنامه روزنامه‌نگاري را که براي سفر به سوريه تلاش مي‌کرد، توقيف کرد. اين اقدام پس از کشته شدن وحشيانه دو گروگان ژاپني به دست تروريست‌هاي داعش انجام شد. اين اولين بار است که دولت توکيو دست به چنين اقدامي مي‌زند و طبق گزارش رسانه‌هاي محلي، اين اقدام براي حفظ جان دارنده گذرنامه و ساير خبرنگاران الزامي است. طبق گزارش‌ها، وزارت امور خارجه ژاپن گذرنامه «يوئيچي سوگيموتو» را که يک عکاس خبري آزاد است و تلاش داشت تا در 27 فوريه براي گزارش تصويري کمپ آوارگان و مناطق ديگر به سوريه سفر کند، توقيف کرد.

اين عکاس خبري 58 ساله درگيري مناطق عراق و سوريه را طي سال‌هاي گذشته پوشش داده بود و طبق گزارش خبرگزاري کيودوي ژاپن، وي قصد ورود به مناطق تحت کنترل داعش را نداشته است.


 بمب‌گذاري زنجيره‌اي در مصر 

‌رئيس‌جمهور مصر اعلام کرد که شکست در برابر ترور اروپا را هم در معرض تهديد قرار خواهد داد. او گرچه انتقادها از رويکرد ارتش در جريان برکناري محمد مرسي را رد کرده، ولي عفو عمومي ‌را منتفي ندانسته است. درهمين حال، ساکنان شهر قنطره در استان الاسماعيليه مصر از کشف سه بمب در اطراف مدارس اين شهر خبر دادند که در پي آن عمليات خنثي سازي بمب‌ها با تخليه اين مدارس آغاز شد.به گزارش الميادين، ساکنان شهر القنطره واقع در غرب اسماعيليه، در داخل سه مدرسه اين شهر سه بمبي که تروريست‌ها کار گذاشته بودند را کشف کردند. بمب اول داخل مدرسه دخترانه القنطره، بمب دوم در مقابل اتاقي داخل مدرسه القنطره و بمب سوم در مقابل کلاس کامپيوتر دبيرستان يسري شعراوي کشف شد.اين سه مدرسه تخليه شده و نيروهاي حمايتي براي خنثي سازي بمب‌ها به منطقه منتقل شدند.


 کاهش محبوبيت رئيس‌جمهوري برزيل 

نتايج يک نظرسنجي که روز شنبه در برزيل منتشر شد از کاهش شديد محبوبيت ديلما روسف رئيس‌جمهور اين کشور خبر داد.

بر اساس نتايج اين نظرسنجي، ميزان محبوبيت روسف از زمان انتخاب دوباره وي به سمت رئيس‌جمهور در ماه دسامبر، تقريبا به نصف کاهش پيدا کرده است.

به گزارش خبرگزاري رويترز ، بر‌اساس اين نظرسنجي که توسط موسسه «ديتا فولها» انجام شد، نسبت افراد که عملکرد روسف را «عالي يا خوب» مي دانند به 23 درصد کاهش پيدا کرده است. اين در حالي است که اين رقم در ماه دسامبر برابر با 42 درصد بود.

مهمترين علت کاهش محبوبيت روسف، وقوع موارد متعدد فساد مالي مقامات دولتي، کاهش رشد اقتصادي برزيل و افزايش بهاي برق، سوخت و کرايه وسايل حمل‌و‌نقل عمومي است.


 برخورد پاکستان با مظنونين تروريست 

دولت پاکستان از دسامبر گذشته بيش‌از 10 هزار نفر را به ظن فعاليت‌هاي تروريستي بازداشت کرده است. قرار است دادگاه‌هاي جديدي براي محاکمه‌ سريع اين مظنونان برگزار شود و مجازات اعدام نيز بارديگر اعمال خواهد شد. به گزارش دويچه‌وله، بازداشت‌هاي گسترده‌ در راستاي برنامه‌ ملي «مبارزه با تروريسم» در اين کشور انجام شده‌اند. اين طرح، پس از حمله‌ تروريستي خونبار طالبان به مدرسه‌اي در پيشاور، اجرا مي‌شود. در بيانيه‌ رسمي دولت پاکستان عنوان شده است که در کمتر از سه ماهي که از اجرايي‌شدن اين قانون مي‌گذرد، بيش از 14 هزار و 800 حکم جستجوي خانه و مناطق تردد صادر شده است. نواز شريف، نخست‌وزير پاکستان گفته است که اين بخشي از تلاش براي «حذف کامل تروريسم و افراط‌گرايي از خاک اين کشور» است. بيش‌از شش هزار مورد از اين دستگيري‌ها در ايالت خيبرپختونخوا انجام شد که پيشاور مرکز آن است. طالبان در اين ايالت فعاليت گسترده‌اي دارد. 505 نفر نيز در اسلام‌آباد، پايتخت پاکستان بازداشت شدند. يک مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاري آلمان گفت، بعضي از اين متهمان در دادگاه‌هاي نظامي محاکمه خواهند شد.


 افت ميزان تجارت چين 

بر اساس گزارش‌ها از چين واردات و صادرات اين کشور سقوط شديدي را نشان مي‌دهند.

همين گزارش‌ها حاکيست که حجم واردات اين کشور در مقايسه با ژانويه سال گذشته ميلادي کاهشي حدود 20 درصدي را نشان داده است. در همين چارچوب گزارش‌ها حاکيست که واردات ذغال سنگ حدود 40 درصد کاهش داشته است. صادرات نيز در مقايسه با گذشته کاهش داشته است. اما بر‌اساس همين آمارها در کل مازاد تجاري اين کشور 60 ميليارد دلار بوده است. به گفته تحليلگران آمارهاي تجاري چين در ماهاي اول سال نو ميلادي همواره نوساناتي شديد داشته است چرا که بسياري از بازرگانان اين کشور در حال عقد قراردادهاي تازه در پيش از آغاز سال نو چيني هستند. آمارهاي تازه در حالي منتشر شده‌اند که اواخر ماه گذشته ميلادي اعلام شد که رخ رشد اقتصاد چين در سال گذشته4/7 درصد بوده است که نسبت به سال پيش‌از آن 3 دهم درصد کاهش داشته هر چند هنوز هم از پيش‌بيني کارشناسان بازار سهام يعني2/7 درصد بالاتر است. يکي از دلايل اين افت را رکود بازار مسکن در چين مي‌دانند، هرچند بخش‌هاي ديگر اقتصاد توانسته‌اند تا حد زيادي تاثير منفي بازار مسکن را خنثي کنند.


 لغو قانون منع تردد شبانه در بغداد 

دولت عراق پس از بيش‌از يک دهه، شنبه شب به مقررات منع آمد و شد شبانه در پايتخت، با هدف بازگرداندن زندگي مردم به حالت عادي، پايان داد؛ در همين روز نزديک به 40 نفر در پي انفجارهايي در بغداد کشته و ده‌ها نفر نيز زخمي‌شدند.

لغو مقررات آمد و شد و غيرنظامي‌کردن بخش‌هايي از شهر بغداد با اين هدف انجام شده است که شهروندان به زندگي معمول خود بازگردند و دولت آن کشور در نظر دارد نشان دهد پايتخت با خطر افراط‌گرايان روبه‌رو نيست. با لغو منع تردد در نخستين دقايق بامداد ديروز يکشنبه تصاويري از شادي مردم در خيابان‌هاي بغداد در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شده است.

بنا به گزارش‌ها، قرار است شماري از ايست‌هاي بازرسي در خيابان‌هاي پايتخت عراق برداشته شوند تا جريان ترافيک در اين شهر تسهيل شود.اين مقررات که پس از سال‌ها لغو شده، براي جلوگيري از حملات، انفجارها و بمب‌گذاري‌ها، از زمان سرنگوني صدام حسين در سال 2003 ميلادي، وضع شده بود. خبرگزاري رويترز مي‌گويد تلاش براي بازگرداندن زندگي به حالت عادي در بغداد مي‌تواند نشان‌دهنده دستاوردي بزرگ ولي در عين حال محسوس براي دولت حيدر عبادي باشد. آقاي عبادي که از تابستان گذشته به اين مقام انتخاب شده است، تلاش دارد تا در ميان حملات گروه «حکومت اسلامي» و تشديد درگيري‌ها و خشونت‌هاي فرقه‌اي، ميان اقوام عراقي آرامش و يکپارچگي ايجاد کند. يک مغازه‌دار در بغداد به خبرگزاري رويترز گفته است «اين (لغو مقررات آمد و شد) براي ما خيلي خوب است. چون ما در اين سال‌ها احساس مي‌کرديم در زندان هستيم».

خبرگزاري فرانسه نيز گزارش داده است گروهي از مردم در مرکز پايتخت جمع شدند، آتش روشن کرده، از خودروهاي خود پرچم عراق را به اهتزاز درآورده‌ و به رقص و پايکوبي پرداختند.

مقررات منع آمد و شد از نيمه‌شب تا ساعت 5 بامداد اجرا مي‌شد. اما روزي که مقررات لغو شد، بدون خونريزي سپري نشد و دست‌‌کم 37 نفر در رشته انفجارهايي در پايتخت جان خود را از دست دادند.

عمده قربانيان غيرنظامي‌بودند و يکي از حملات، در محله‌اي در شرق پايتخت، انتحاري بوده است.


 بشر دوستانه 

خشونت هاي مرگبار آفريقاي مرکزي

گروه بين الملل: ميزان خشونت در هفته‌هاي اخير در بانگي، پايتخت، رو به افزايش بوده و گزارش‌هايي دال بر سرقت مسلحانه و آدم‌ربايي در محله‌هاي شمال شهر منتشر شده است. در نتيجه، فعالان بشردوستانه مجبور شده-اند تا آمد و رفت خود را محدود کنند که خود باعث ايجاد وقفه در عمليات امدادرساني گرديده و اثري مخرب بر زندگي مردمي داشته که به کمک‌هاي بشردوستانه وابسته هستند.

در همين حال در ديگر شهرها و روستاها، جرم و جنايت به امري عادي تبديل شده و غيرنظاميان همچنان بار خشونت گروه‌هاي مسلح را بر دوش مي‌کشند. به عنوان مثال در 27 ژانويه (7 بهمن)، تنش‌هاي ناشي از حضور مردان مسلح منجر به درگيري‌هايي در چندين روستا بين شهرهاي کاگاباندورو و بوتو شد، که در نتيجه بسياري از مردم در جستجوي امنيت به سمت کاگاباندورو فرار کردند. بيشتر ساکنان مبره، روستايي در 90 کيلومتري جنوب‌شرقي کاگاباندورو نيز در دسامبر مجبور شدند به دليل درگيري بين گروه‌هاي مسلح خانه‌هاي خود را ترک نمايند. شهر بامباري نيز از اواخر سال 2014 صحنه خشونت بوده است، و باز هم مانند هميشه غيرنظاميان هدف انتقامجوييِ مردان مسلح بوده‌اند که در نتيجه اموال آنان غارت و خانه‌هايشان ويران شده‌اند. در بوتوباجيا، نداسيما و ديگر روستاهاي نزديک به بامباري، افراد بسياري در درگيري‌هاي بين گروه‌هاي مسلح مجروح و خيلي‌ها هم کشته شده‌اند. هزاران نفر که در ابتداي ژانويه سعي در برگشت به خانه‌هاي خود را داشته‌اند هم مجبور شده‌اند تا به اردوگاه‌هاي موقت بازگشته و يا دوباره در ميان علفزار پناه جويند. شرايط در شهرها و روستاهاي مرکزي‌تر نيز مشکلات بشردوستانه فراواني را به همراه دارد. در روستاي گبانگو، واقع در فاصله بين شهرهاي دامارا و بوکا در 210 کيلومتري شمال بانگويي، بيش‌از هزار نفر هفته‌هاست که از بيم جان خود در ميان علفزار پنهان شده‌اند. بيش‌از 200 خانه نيز توسط مردان مسلح ويران شده‌اند. ژان فرانسوا سانگسو، رئيس نمايندگي کميته بين‌المللي صليب سرخ در اين کشور گفت: «ما همچنان به تمامي طرف‌هاي درگير و حاملان سلاح يادآور مي‌شويم که نبايد به غيرنظاميان حمله کنند و بايد تمامي کساني را که ديگر نقشي در جنگ ايفا نمي‌کنند مصون دارند».

کميته صليب سرخ از بيش‌از 650 زنداني در زندان‌هاي مختلف در سراسر کشور بازديد و به آنها کمک نمود؛ تماس بيش‌از 90 خانواده را با نزديکان بي‌خانمان آنان برقرار کرد؛ بيش‌از 800 مشاوره پزشکي را در بيمارستان بانگويي ترتيب داد؛ بيش 7هزار مشاوره پزشکي را در بيمارستان کاگاباندورو ترتيب داد؛ مايه‌کوبي بر عليه کزار را براي بيش‌از 250 کودک بين صفر تا 12 ماهه و نيز 180 زنِ آماده براي باروري در کاگا باندورو هماهنگ کرد؛ بيش‌از 150 عمل جراحي را در بيمارستان بانگويي و بيش‌از 30 جراحي را نيز در بيمارستان کاگاباندورو انجام داد؛ به نيازهاي دست‌کم 10 قرباني خشونت جنسي در کاگاباندورو رسيدگي کرد.


 رويداد 

پايان نشست امنيتي مونيخ

پنچاه و يکمين دوره کنفرانس امنيتي مونيخ روز يکشنبه در آلمان به پايان رسيد. به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک، ولفگانگ ايشينگر ديپلمات آلماني و رئيس کنفرانس در نطق پاياني اعلام کرد اين کنفرانس محلي براي بحث در مورد مهمترين مسائل امنيتي جهان است.

ايشينگر افزود: «ارزش اين کنفرانس زماني بيشتر مشخص مي‌شود که در جهان بحران و درگيري هايي وجود دارد که حل و فصل آنها دشوار است. اين کنفرانس مي‌تواند شرايط مناسبي براي بحث در مورد مشکلات فراهم کند».

ولفگانگ ايشينگر گفت: «‌کنفرانس مونيخ بستري را براي بحث‌هاي متنوع تر و گسترده تر درباره مسائل و چالش‌هاي جهاني فراهم مي‌آورد. ما در حالي اينجا گردهم جمع شديم که اوضاع در اوکراين همچنان رو به وخامت است. ما در حالي اين کنفرانس را به پايان مي‌بريم که دست کم ذره‌اي از اميد براي حل بحران اوکراين پيدا شده است.»

در پنجاه‌و‌يکمين کنفرانس امنيتي مونيخ مسائل اوکراين، خطر جهاني تروريسم و بي‌ثباتي در خاورميانه از جمله ظهور گروه ستيزه جوي داعش مورد بحث قرار گرفت.

بازخواست وزير خارجه عربستان

مسوولان عالي‌رتبه عربستان با درخواست استيضاح سعود الفيصل، وزير خارجه اين کشور در مجلس شورا موافقت کردند. به گزارش روزنامه الوطن‌، منابعي آگاه اعلام کردند که سعود الفيصل، وزير خارجه عربستان اولين وزير کابينه جديد خواهد بود که در جلسه عمومي مجلس شورا درباره پاره‌اي از مسائل خاورميانه توضيح خواهد داد.

روزنامه الوطن از طريق منابعي آگاه مطلع شده که مسائل منطقه خاورميانه از موضوعات اصلي است که اعضاي مجلس شورا الفيصل را درباره آن سوال خواهند کرد، تا به اين ترتيب از نزديک، با موضع‌گيري دولت عربستان در قبال تغييرات سريعي که کشورهاي بحران‌زده منطقه شاهد آن هستند، آشنا و از روابط عربستان با کشورها و قدرت‌هاي بين‌المللي و تاثيرگذار منطقه و ديگر موضوعات مربوط به وزارت خارجه اين کشور مطلع شوند.

دفتر پادشاهي عربستان در تاريخ 24 ماه گذشته ميلادي در بيانيه‌اي اعلام کرد: سعود الفيصل، وزير خارجه عربستان در آمريکا عمل جراحي در ستون فقرات خود انجام داده که موفقيت‌آميز بوده و در حال حاضر دوره نقاهتش را مي‌گذراند.


 اخبار کوتاه 

مرگ مهاجران در ترکيه

بي بي سي: براساس گزارش‌ها از ترکيه، يک قايق حامل مهاجران غيرقانوني در محدوده آب‌هاي سرزميني آن کشور غرق شده است و دست‌کم هفت نفر از مسافران آن جان خود را از دست داده‌اند. اغلب سرنشينان قايق از اتباع ايران و عراق بودند.

آغاز مديريت حوثي‌ها در يمن

الجزيره: «کميته عالي امنيتي يمن» که توسط حوثي‌ها تشکيل شده اولين جلسه خود را در صنعا برگزار کرد و با اين کار رسما اداره کشور را به دست گرفت. اين جلسه درحالي برگزار شد که برخي احزاب و تشکل‌هاي يمني مخالفت خود را با اقدامات حوثي‌ها اعلام کرده‌اند و جدايي‌طلبان جنوب نيز اعلام کرده‌اند که از صنعا دستور نمي‌گيرند.

دومين آزمايش موشکي کره‌شمالي

آسوشيتدپرس: مقام‌هاي وزارت دفاع کره‌جنوبي اعلام کردند، کره شمالي امروز يکشنبه براي دومين بار در سال جاري ميلادي دست به آزمايش موشکي زده است. اين در حالي است که از سرگيري مذاکرات بين دو کره در‌هاله‌اي از ابهام قرار دارد.

عمليات پ‌ک‌ک

النشره: اعضاي پ.ک.ک به پايگاه نظامي ‌وابسته به فرماندهي تيپ 48 مرزي در منطقه‌اي در مرز با عراق و از توابع استان شرناک در جنوب شرق ترکيه حمله بردند. اعضاي پ.ک.ک در اين حمله از سلاح‌هاي سنگين و موشک ضدهوايي استفاده کردند.

ممنوع الخروجي شيناواترا

رويترز: دولت نظامي‌تايلند براي اينکه اطمينان حاصل کند يينگلاک شيناواترا در جلسات دادگاه براي رسيدگي به اتهام‌هاي کيفري‌اش حاضر مي‌شود، اين نخست‌وزير سابق را ممنوع‌الخروج کرد. يينگلاک هفته گذشته از حضور در عرصه سياسي به مدت پنج سال منع شد و در پرونده اتهام‌هاي کيفري بر سر مشارکت در طرح دولتي خريد برنج که ميلياردها دلار هزينه بر روي دوش تايلند گذاشت، محکوم شد.

زندان براي منتقدان رژيم آل خليفه

اي.پي.اي: دادگاهي در بحرين هشت معترض ضد‌دولتي را در مجموع به 73 سال حبس محکوم کرد. دادگاه‌هاي بحرين بيش‌از 200 فعال را به حبس‌هاي بلند مدت و به اتهام دست داشتن در فعاليت‌هاي تروريستي و اقدام عليه امنيت ملي محکوم کرده‌اند. دست کم 70 تن از اين فعالان به حبس ابد محکوم شده‌اند.

دبيرکل سازمان ملل در رياض

الجزيره: دبيرکل سازمان ملل در پايان ديدار خود از رياض اعلام کرد که در مورد مسائل منطقه به ويژه يمن با مسئولان عربستاني و شوراي همکاري خليج فارس گفت‌وگو کرده و در حال تلاش براي پايان بحران در اين کشور فقير عربي هستند.

درخواست تسليحات اکراد عراق

العربيه: رئيس اقليم کردستان عراق با بيان اينکه تهديد داعش همچنان وجود دارد از آلمان خواست تا سلاح و مهمات بيشتري براي مقابله با داعش در اختيار پيش‌مرگ‌ها قرار دهد. وي همچنين از ديدار خود با نخست وزير عراق در حاشيه کنفرانس مونيخ خبر داد.

اعزام ناوشکن آمريکا به درياي سياه

اسپوتنيک: ناوگان ششم دريايي آمريکا در بيانيه‌اي که در وب‌سايت رسمي‌نيروي دريايي آمريکا در اروپا منتشر شده است، اعلام کرده استقرار اين ناوشکن در درياي سياه تاکيد مجدد ايالات متحده در تقويت همکاري و توانمندي‌هاي عملياتي مشترک ميان آمريکا، ناتو و شرکاي منطقه‌اي در درياي سياه است. اين ناوشکن همچنين حامل موشک هدايت‌شونده کلاس «آرلي بورک» است و قابليت هدف قرار دادن موشک‌ها، هواپيماها، ناوها و زيردريايي‌ها را دارد.

بازداشت مخالفان دولت سودان

الشرق الاوسط: دستگاه امنيتي و سازمان اطلاعات سودان قبل از برپايي همايش گروه‌هاي مخالف در شهر «بودمدني»، موج بازداشت مخالفان را به راه انداخته تا اين همايش را که در آن تعدادي از رهبران جبهه انقلاب شورش و رهبران ائتلاف مخالفان و حزب ناسيوناليست الامه و نمايندگان جامعه مدني جمع مي‌شوند، کنسل کنند.

درخواست لغو سخنراني نتانياهو

هاآرتص: رهبران اپوزيسيون رژيم صهيونيستي از نخست‌وزير اسرائيل خواستند تا سخنراني برنامه‌ريزي شده‌اش را در مقابل کنگره آمريکا لغو کند.

انتقاد از پاپ

يورونيوز: شوراي رسيدگي به تعرضات جنسي در واتيکان از اظهارات پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان درباره تنبيه بدني کودکان انتقاد کرد. پاپ فرانسيس گفته است که ضربه زدن به کفل کودکان توسط والدين تا حدي که عزتشان تضعيف نشود بلامانع است. اين شوراي 17نفره مي‌گويد قصد دارد تا با پاپ درباره ضرورت حفاظت از کودکان در برابر اعمال تنبيه‌بدني گفت‌وگو کند.

لغو انتخابات نيجريه

فرانس24: کميسيون برپايي انتخابات در نيجريه اعلام کرد که انتخابات رياست‌جمهوري اين کشور به 28ماه ميلادي مارس موکول شده است. دليل تاخير در برپايي انتخابات سراسري نيجريه، نگراني‌هاي امنيتي بيان شده و اپوزيسيون دولت حاکم نسبت به اين تصميم اعتراض کرده است. پس از پايان حکومت نظاميان در نيجريه انتخابات رياست‌جمهوري پيش‌رو، مهم ترين رقابت سياسي اين کشور است.