نسخه شماره 3689 - 1393/11/20 -


تلنگر


سررسيد خادم ملت با توصيه‌هاي ايمني رسيد!

رهبر انقلاب در ديدار فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي ارتش و پدافند هوايي:
با توافق خوب هسته‌اي موافقم


بازتاب بيانات مقام معظم رهبري در رسانه‌هاي خارجي

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در مناظره با بادامچيان در دانشگاه فردوسي مشهد:
چرا موتلفه علي‌رغم حمايت رهبري از تيم مذاکره‌کننده، در مقابل دلواپسان موضع نمي‌گيرد
بادامچيان: از مسوولان مي‌خواهيم نام 170 نماينده‌اي که از رحيمي ‌رشوه گرفته‌اند اعلام شود
ناصر سراج تاکيد کرد:
ورود سازمان بازرسي به همه نهادهاي دولتي


اخبار کوتاه


جوابيه

در قطعنامه سيزدهمين کنگره سراسري حزب «مردم سالاري» تاکيد شد:
حضور گسترده در 22 بهمن براي حمايت از تيم هسته اي و لغو تحريم ها

محمد‌جواد ظريف با هشدار به طرف‌هاي مذاکره‌کننده:
فرصت مذاکرات تکرار نخواهد شد


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- احمدي‌نژاد: وقتي عرضه ايستادن در برابر آمريکا را نداريد چرا به مسئوليت‌هاي اجتماعي وارد شده‌ايد؟ برويد سراغ مسائل شخصي‌تان.

دکتر مهربان! شما که اين همه عرضه درافتادن با جهان را داشتيد چه گلي به سر اين مملکت زديد؟ کاش طي اين مدت بيکاري کمي‌فکر مي‌کرديد و لااقل به اين نتيجه مي‌رسيديد که کشور نه به «رابين هود بازي»هاي شما احتياج دارد و نه از آنها دل خوشي دارد.

- کرباسچي در مورد نامه اخير احمدي‌نژاد در تبري جستن از تخلفات معاون اول خودش گفت: بنده در کليت موضوع اعلام مي‌کنم که بايد بالاترين نفر مسئوليت اين تخلفات را بر گردن بگيرد چرا که در پرونده خود بنده به صراحت اعلام کردم که همه اتهامات مربوط به بنده بوده و مديران مقصر نيستند.

جناب کرباسچي! گويا آقاي دکتر در آبان سال 90 گفته بودند: «من به رهبري هم گفته ام که اگر ثابت شود رحيمي‌حتي يک ريال هم اختلاس کرده من به تلويزيون آمده و ضمن عذرخواهي اعلام مي‌کنم که شايستگي اين سمت را ندارم». اما احتمالا الان يا به صدا و سيما راهشان نمي‌دهند يا اينکه چون سمتي ندارند نمي‌دانند از چه چيزي استعفا بدهند!

- ترکيه در سال 2013 پذيراي 39 ميليون گردشگر بوده است.

کارشناسان مي‌گويند ورود هر 5 گردشگر خارجي يعني ايجاد يک شغل در کشور. با اين حساب ايجاد بيش‌از 7 ميليون شغل، فقط يکي از مواهب اين صنعت براي سال 2013 کشور ترکيه بوده است. در حالي که ما علي‌رغم داشتن جاذبه‌هاي گردشگري بيشتر، هنوز از اعطاي وام 5 ميليوني ازدواج به جوانان خود عاجزيم!

- رييس سازمان دامپزشکي از ردپاي سرب در گوشت مرغ خبر داد و گفت: ميزان وجود اين ماده در حد مجاز است.

مبارک است و چشم مسئولان و ارگانهاي مرتبط روشن! هر دم از اين باغ بري مي‌رسد تازه‌تر از تازه‌تري مي‌رسد! ميزان مواد معدني در بدن مردم کم است دوستان توليد‌کننده با اين شيوه‌ها سعي در جبران آن دارند!

- يک روزنامه عربي چاپ لندن نوشت که يک مقام سوداني با حمله به نقش ايران در خاورميانه، تنش ميان «خارطوم» و «تهران» را افزايش داده است تا از اين طريق بتواند حمايت عرب‌هاي خليج‌فارس را جلب کند.

اين هم از برادران کشور دوست و مسلمان سودان که براي چند تن گندم اضافه دريافتي يا مبلغ اندکي پورسانت اضافي تمامي‌ کمک‌هاي بي‌دريغ و انسان دوستانه دولت و ملت ايران را در زماني که هيچ دولتي به آنها اعتنا نمي‌کرد فراموش کرده‌اند! نمک خوردن و نمکدان شکستن دقيقا در اين کار متجلي مي‌شود!

- سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت که طرح يک فوريتي الزام دولت به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي براي بررسي به اين کميسيون ارجاع شده است.

مگر دولت و گروه مذاکره‌کننده هسته‌اي خود ملزم و ملتزم به حفظ دستاوردهاي هسته‌اي‌ نيستند؟ مگر با نظارت و تاييد بالاترين مقام سياسي‌- مذهبي کشور مذاکره نمي‌کنند؟ !پس هدف طراحان و ارائه‌کنندگان اين طرح چيست؟!

- معاون وزير خارجه اسرائيل گفت: رئيس مجلس نمايندگان آمريکا درباره دعوت از نتانياهو براي سخنراني در کنگره آمريکا، او را گول زد.

کار اسرائيل و آمريکا به جايي رسيده که يکديگر را به گول زدن همديگر محکوم مي‌کنند اما در اين بين مثل قصه‌هاي قديمي‌، گرگ درنده اسرائيل با تمام ظاهرا زرنگي و درندگي ذاتي‌اش گول روباه را مي‌خورد!

- معاون زنان و خانواده رييس‌جمهوري، سينما را آيينه‌اي توصيف کرد که واقعيت‌هاي جامعه را در خود منعکس مي‌کند.

اگر تمامي مسوولان عرصه فرهنگ و هنر نيز نگاهي مانند ايشان داشتند اوضاع هنر سينماي ايران خيلي بهتر از حالا بود اما افسوس که تعداد زيادي از مسئولان فرهنگي سينما را نه تنها آيينه که شمشيري دو لب عليه خود مي‌دانند!


 سررسيد خادم ملت با توصيه‌هاي ايمني رسيد! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

يک سايت وابسته به رئيس دولت نهم و دهم به اطلاع عموم مردم مشتاق از ايران تا ونزوئلا خبر داد که سررسيد سال 1394 هجري شمسي با نام «خادم ملت» توليد و منتشر شده که شامل جملات قصار محمود احمدي‌نژاد و عکس‌هاي وي در سفرهاي مختلف است .

خريدن اين سررسيد به همه توصيه مي‌شود‌، فقط توصيه‌هاي بعد از خريد را هم لطفا جدي بگيريد. اهم توصيه‌هاي بعد از خريد اين سررسيد عبارتند از :

1- اين سررسيد را از دسترس کودکان و نوجوانان زير 18 سال که توانايي خواندن دارند شديدا دور نگه داريد‌، چون ممکن است جملات قصاري مثل «آن ممه را لولو برد» ( خطاب به سران کشورهاي غربي – مرداد 89)‌، «آب را بريزيد همانجا که مي‌سوزد» ( باز هم مرداد 89 که گويا در آن تاريخ ادب فوران فراوان داشته است!)‌، «آنقدر قطعنامه بدهيد تا قطعنامه‌دانتان پاره شود» (آذر 86 )‌، « پشم و پيل کشورهاي به اصطلاح قدرتمند جهان ريخته است » (آبان 89) و... از زبان «خادم ملت » را هضم نکنند!

2- اين سررسيد را از دسترس بيسوادان و نخبگان نيز شديدا دور نگه داريد‌، چون ممکن است عکس دلداري دادن مادر چاوز ‌توسط «خادم ملت» را ببينند‌. در آن صورت بيسوادان ممکن است فکر کنند اين عکس مربوط به مجلس عروسي است و ...؛ نخبگان هم ممکن است هوس رفتن فرار مغزها‌، آن هم به ونزوئلا به سرشان بزند!

3- اين سررسيد را از دسترس خانواده مسوولان دولتي زمان احمدي‌نژاد نيز با تمام قدرت و شدت دور نگهداريد‌.

چون ممکن است با ديدن عکس‌هاي سفرهاي دورهمي و خانوادگي هر ساله به نيويورک به بهانه کنفرانس سالانه سازمان ملل‌، از غم از دست رفتن آن روزهاي خوب دچار افسردگي شوند! گناه دارند بندگان خدا!

4- اين سررسيد را از دسترس برادر محمدرضا رحيمي و برادر محمود احمدي‌نژاد نيز شديدا دور نگه داريد‌؛ چون ممکن است با ديدن عکس‌هاي هيات دولت در سال‌هاي 88 تا 92‌، رويم به ديوار‌، يادشان بيفتد که چه نسبتي با هم داشتند و خداي ناکرده برادر احمدي‌نژاد ديگر نتواند ادعا کند که اتهامات رحيمي ربطي به دولت احمدي‌نژاد ندارد و برادر رحيمي نتواند ادعا کند که از اول منتقد احمدي‌نژاد بوده است!


 رهبر انقلاب در ديدار فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي ارتش و پدافند هوايي:
 با توافق خوب هسته‌اي موافقم 

رهبر انقلاب اسلامي‌با تبيين علت و هدف اصلي دشمني 36 ساله و ادامه دار دولت آمريکا و خطاي محاسباتي آنها براي به زانو درآوردن و تحقير ملت ايران، به رفتار و عملکرد منطقي و مستدل ايران در مذاکرات هسته‌اي و رفتار غيرمنطقي و باج‌خواهانه طرف مقابل اشاره و تأکيد کردند: ملت ايران در روز 22 بهمن نشان خواهد داد که زير بار حرف زور نمي‌رود و پاسخ هر تحقيرکننده‌اي را نيز با ضربه متقابل خواهد داد. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي ارتش و پدافند هوايي، همزمان با سالروز بيعت تاريخي جمعي از همافران و کارکنان نيروي هوايي ارتش با امام‌خميني‌(ره) در نوزدهم بهمن سال 1357، آن حادثه مهم را حاوي يک مضمون پرمغز و ماندگار دانستند و گفتند: اقدام شجاعانه فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي در 19 بهمن 57، نشان‌دهنده سخن حق و پرجاذبه انقلاب اسلامي‌است که توانسته بود حتي به اعماق دل‌هاي نيروي هوايي ارتش پادشاهي آن زمان که نور چشمي‌آمريکا نيز بود، نفوذ کند. ايشان با تأکيد بر لزوم شناخت و حفظ اين حقيقت مهم، به برخي واقعيات صحنه از جمله نفوذ فراگير انقلاب اسلامي‌اشاره کردند و افزودند: با پيروزي انقلاب اسلامي، ملت‌ها با ديدن شجاعت و دليري ملت ايران که علناً در مقابل زورگويي‌هاي آمريکا ايستاد، به هيجان آمدند و جذب پيام انقلاب شدند. رهبر انقلاب اسلامي‌خاطرنشان کردند: در طرف مقابل نيز، قدرت‌هاي زورگو و در رأس آنها آمريکا، از همان روز اول انقلاب، از هيچ اقدام و فشاري براي خاموش کردن اين حرکت عظيم و رو به گسترش، فروگذار نکردند و اين دشمني تا امروز هم ادامه دارد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: دشمني آمريکا و قدرت‌هاي استکباري با اشخاص نيست، آنها با اصل حرکت و جهت‌گيري توأم با ايستادگي و استقلال طلبي و عزت خواهي ملت ايران دشمن هستند. ايشان با يادآوري سخنان برخي سياستمداران آمريکايي در سال‌هاي اخير که بغض و کينه خود را با ملت ايران، صراحتاً بيان کردند گفتند: آنها از ايستادگي ملت ايران عصباني هستند و هدف اصلي آمريکا و همراهانش، به زانو در آوردن و تحقير ملت ايران است که البته دچار خطا و اشتباه در تحليل هستند. رهبر انقلاب اسلامي، علت ناکامي‌هاي پي‌در‌پي آمريکايي‌ها در مسائل منطقه و بويژه مسائل ايران را، همين خطاي محاسباتي و اشتباهات راهبردي دانستند و افزودند: يک نمونه از اين خطاها، اظهارات چند روز پيش يک مقام آمريکايي است که گفته بود، ايراني‌ها در مذاکرات هسته‌اي، دست بسته هستند و گير افتاده‌اند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: در روز 22 بهمن شما خواهيد ديد که ملت ايران چه حضوري خواهد داشت و آن موقع معلوم خواهد شد که آيا ملت ايران دست بسته است؟ ايشان خاطرنشان کردند: دست ملت و مسوولان ايران هيچگاه بسته نبوده و اين موضوع را در عمل نشان داده‌اند و از اين پس نيز با ابتکارات و شجاعت خود، آن را نشان خواهند داد.

رهبر انقلاب اسلامي‌افزودند: آن طرفي که فعلاً گير افتاده و دچار مشکل است، آمريکا است و همه واقعيات اين منطقه و خارجِ منطقه، اثبات کننده اين حقيقت است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به شکست سياست‌هاي آمريکا در سوريه، عراق، لبنان، فلسطين، غزه، افغانستان و پاکستان و همچنين شکست آمريکا در اوکراين، خطاب به آمريکايي‌ها تأکيد کردند: اين، شما هستيد که سال‌هاي متمادي، پي‌در‌پي شکست خورده‌ايد اما جمهوري اسلامي‌ ايران پيش رفته و به هيچ وجه با سي و چند سال گذشته قابل مقايسه نيست. ايشان با اشاره به پيشرفت‌هاي گسترده جمهوري اسلامي‌در علم و فناوري، در مسائل گوناگون اجتماعي، و در مسائل بين‌المللي و همچنين نفوذ عظيم منطقه‌اي و رسوخ مباني انقلاب در دل‌هاي جوانان افزودند: جمهوري اسلامي‌ايران با اين ذخيره ارزشمند از تجربيات، با قدرت، در حال پيشرفت است و آمريکايي‌ها که نتوانستند اين ريشه را قلع و قمع کنند اکنون مجبور به تحمل نظام جمهوري اسلامي‌هستند و طراحي‌هاي سياسي، امنيتي، اقتصادي و فرهنگي آنها مانع از اين پيشرفت نخواهد شد. رهبر انقلاب اسلامي ‌به مذاکرات هسته‌اي و تلاش بدخواهان و معاندان براي القاي درماندگي ايران در اين موضوع اشاره کردند و چند نکته مهم را درباره مذاکرات هسته‌اي متذکر شدند. اولين نکته‌اي که حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به آن اشاره کردند موافقت با اصل توافق بود که گفتند: من با توافقي که بتواند انجام شود موافقم اما با توافق «بد» موافق نيستم. ايشان با اشاره به اظهارات مکرر آمريکاييها که مي‌گويند «توافق نکردن بهتر از توافق بد است» افزودند: ما هم همين عقيده را داريم! و معتقديم توافق نکردن بهتر از توافقي است که به ضرر منافع ملي و زمينه ساز تحقير ملت بزرگ ايران شود. تلاش بي‌وقفه مسوولين و هيأت مذاکره‌کننده براي خارج کردن حربه تحريم از دست دشمن، دومين نکته‌اي بود که رهبر انقلاب اسلامي‌به آن اشاره کردند و گفتند: اگر اين اتفاق رخ دهد و با توافق، حربه تحريم از دست دشمن خارج شود، بسيار خوب است اما اگر اين اتفاق نيفتاد، همه بدانند که راهکارهاي فراواني در داخل کشور براي کُند کردن حربه تحريم وجود دارد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: اگر با همت و تلاش، به داشته‌هاي خود، به صورت مناسب توجه کنيم، حتي اگر نتوانيم حربه تحريم را از دست دشمن خارج کنيم، مي‌توانيم آن را کُند کنيم. نکته سوم رهبر انقلاب اسلامي، در خصوص رفتار منطقي جمهوري اسلامي‌ايران در مذاکرات هسته‌اي و رفتار غير‌منطقي و زورگويانه طرف مقابل بود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به سخنان چندي پيش رئيس‌جمهور مبني بر اينکه مذاکره به معناي رسيدن دو طرف به نقطه مشترک است، گفتند: بر همين اساس، نبايد در مذاکره، يک طرف با رفتار غير‌منطقي تلاش داشته باشد که هر آنچه مورد توقع او است، محقق شود. ايشان خاطرنشان کردند: رفتار آمريکايي‌ها و چند کشور اروپايي دنباله رو آنها، در مذاکرات، غير‌منطقي است و با پرتوقعي انتظار دارند همه خواسته‌هاي آنها تحقق يابد در حاليکه اين، روشِ مذاکره نيست. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، ايستادگي مسوولان در مقابل زياده خواهي طرف مقابل را کاملاً صحيح دانستند و با اشاره به عملکرد مستدل و منطقي جمهوري اسلامي‌در مقاطع مختلف از جمله دوران دفاع مقدس و پذيرش قطعنامه 598، و همچنين مسائل گوناگون بعد از جنگ، خاطرنشان کردند: نظام اسلامي‌در مذاکرات هسته‌اي نيز براساس منطق عمل مي‌کند اما طرف مقابل هيچ منطقي ندارد و به دنبال بي منطقي، با تکيه بر زور است. ايشان تأکيد کردند: ملت ايران زير بار زورگويي و زياده خواهي و رفتارهاي غير‌منطقي نخواهد رفت. رهبر انقلاب اسلامي‌يک بار ديگر افزودند: من با ادامه و پيشرفت مذاکرات و رسيدن به توافق خوب موافقم و قطعاً ملت ايران هم با هر توافقي که در بر دارنده عزت و احترام او باشد، مخالفتي ندارد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: بايد در مذاکرات، تکريم، حرمت و پيشرفت ملت ايران محفوظ بماند زيرا اين ملت عادت به پذيرش زورگوييِ طرف مقابل اعم از آمريکا و ديگران، ندارد. ايشان همچنين با اشاره به برخي مباحث مطرح شده درخصوص توافق دو مرحله اي که ابتدا توافق بر اصول کلي و بعد از مدتي توافق بر جزئيات باشد، خاطرنشان کردند: چنين توافقي پسنديده نيست زيرا با تجربه‌اي که از رفتار طرف مقابل داريم، توافقِ صِرف در کليات، وسيله اي خواهد شد براي بهانه‌گيري‌هاي پي‌در‌پي در جزئيات. رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند:اگر توافقي انجام شود، بايد در يک مرحله و در بردارنده کليات و جزئيات، با يکديگر باشد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: مفاد اين قرار داد نيز بايد روشن، واضح و غيرقابل تفسير و تأويل باشد و مفاد توافق نبايد به گونه‌اي باشد که طرف مقابل که عادت به چانه‌زني دارد، در قضاياي مختلف بهانه‌جويي کند. ايشان خاطرنشان کردند: به لطف خداوند ملت ايران در 22 بهمن نشان خواهد داد هرکسي که بخواهد اين ملت را تحقير کند، با ضربه متقابل مواجه خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامي‌گفتند: همه ملت ايران و همه دلسوزان متفقند که عزت ملي براي يک کشور، بسيار بسيار مهم است زيرا اگر عزت ملي نباشد، امنيت و پيشرفت هم نخواهد بود، بنابراين عزت ملي بايد محفوظ بماند و مسئولان هم اين موضوع را مي‌دانند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان خاطرنشان کردند: به فضل‌الهي، ملت ايران با حضور مقتدرانه و عزم راسخ خود در 22 بهمن، دشمن را به زانو درخواهد آورد.


 بازتاب بيانات مقام معظم رهبري در رسانه‌هاي خارجي 

آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار با فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي ارتش و پدافند هوايي سخناني گفتند که بيانات ايشان در رسانه‌هاي خارجي بازتاب گسترده‌اي داشت. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز با پوشش بخش‌هايي از بيانات ديروز مقام معظم رهبري درباره مذاکرات هسته‌اي نوشت: آيت‌الله خامنه‌اي تاکيد کرد که با هرگونه توافق هسته‌اي که تضادي با منافع ملت ايران نداشته باشد موافق است. هم‌چنين شينهوا نوشت: رهبري ايران گفت که با مقامات آمريکايي در اين باره که حاصل نشدن توافق بهتر از يک توافق بد خواهد بود موافق است. دست نيافتن به يک توافق هسته‌اي بهتر از هر گونه توافقي است که موجب تضعيف منافع ملت ايران شود. خبرگزاري فرانسه نيز نوشت: آيت‌الله خامنه‌اي کسي است که حرف نهايي را درباره تمام مسائل مربوط به کشور ايران مي‌زند و تا‌کنون از تلاش‌هاي تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران در روند مذاکرات با گروه 1+5 حمايت کرده است اما وي براي دولت روحاني، رييس‌جمهور ايران خطوط قرمز اين مذاکرات را تعيين کرده است. اين خطوط قرمز عبارتند‌از: يک برنامه غني‌سازي اورانيوم در ايران که دولت‌هاي غربي تلاش مي‌کنند آن را محدودتر کنند.


 دبيرکل حزب مردم‌سالاري در مناظره با بادامچيان در دانشگاه فردوسي مشهد:
 چرا موتلفه علي‌رغم حمايت رهبري از تيم مذاکره‌کننده، در مقابل دلواپسان موضع نمي‌گيرد 
  بادامچيان: از مسوولان مي‌خواهيم نام 170 نماينده‌اي که از رحيمي ‌رشوه گرفته‌اند اعلام شود

مناظره سياسي «مصطفي کواکبيان» دبيرکل حزب مردم‌سالاري و «اسدالله بادامچيان» عضو ارشد حزب موتلفه اسلامي با عنوان «انقلاب اسلامي به کدامين سو» روز يکشنبه در دانشکده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد. دبير کل حزب مردم‌سالاري در اين مناظره گفت: بر اين باورم که حداکثر تا تابستان سال آينده در مذاکرات هسته‌اي با گروه 1+5 به توافق نهايي دست پيدا مي‌کنيم.

«مصطفي کواکبيان» افزود: دولت تلاش بسيار براي به نتيجه رساندن مذاکرات هسته‌اي مي‌کند که قابل تقدير است اما سخن رييس‌جمهوري در زمينه کم سوادي يا بي سوادي منتقدين اين جريان را قبول ندارم.

وي بيان کرد: براي پيشرفت در سياست خارجي و برقراري ارتباط بيشتر با کشورهاي مختلف از دولت يازدهم حمايت مي‌کنيم و عملکرد گروه مذاکره‌کننده را تاکنون مطلوب مي‌دانيم. وي با اشاره به تغيير رويکرد گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌اي با ايران گفت: پيشتر غرب مدام اعلام مي‌کرد که گزينه‌ها براي توافق نهايي در مذاکرات روي ميز است اما از اين گزينه‌ها هيچ چيز باقي نمانده و غربي‌ها فقط به رجزخواني مشغول هستند. استاد دانشگاه علامه طباطبايي، گشايش وضعيت اقتصادي کشور، لغو تحريم‌ها و برقراري ارتباط با کشورهاي دنيا را از دستاوردهاي مذاکرات هسته‌اي در صورت توافق نهايي بين دو تيم مذاکره‌کننده برشمرد.

کواکبيان به مقايسه شرايط ايران در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: پيش از انقلاب در همه زمينه‌هاي سياسي، علمي، اقتصادي و فرهنگي به غرب وابسته بوديم و بدون اجازه آمريکا حتي نمي‌توانستيم از منابع داخلي براي پيشرفت بهره بگيريم. وي افزود: وابستگي‌هاي بيش از اندازه به آمريکا و سلب اختيار از ملت براي تصميم‌گيري در سرنوشت خود، مردم را ترغيب کرد که به رهبري عالمي فرزانه و سياستمداري بزرگ، درصدد براندازي نظام شاهنشاهي برآيند. عضو فراکسيون خط امام مجلس هشتم گفت: رژيم پهلوي درصدد بود مردم ايران را از تاريخ رسمي اسلامي خود جدا کند و در کل اسلام را از متن زندگي مردم حذف نمايد و براي تحقق اين اهداف الگوگيري از غرب را در کشور رواج داد.

کواکبيان افزود: رفع گرفتاري‌هاي مردم ايران در شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي تبلور يافت که مردم تاکنون براي حفظ اين سه رکن مهم انقلاب تا پاي جان ايستادگي کرده‌اند. وي بيان کرد: به نظر من تاکنون ملت ايران براي حفظ آرمان استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي، 60 درصد از مسير اسلاميت، 50 درصد از مسير آزادي، 40 درصد از مسير جمهوريت و 70 درصد از مسير استقلال را پيموده است. وي ادامه داد: با توجه به اينکه عملکرد ايران در تحقق شعار استقلال مطلوب‌تر از باقي شعارها بوده است لذا بايد مفهوم دقيق استقلال تبيين شود.

دبير کل حزب مردم‌سالاري گفت: استقلال به معناي قطع ارتباط با کل جهان نيست بلکه به مفهوم ارتقاي توانمندي‌هاي داخلي و بهره‌مندي از ظرفيت‌ها براي بي نياز کردن کشور از جهان در صورت فشارهاي خارجي است. کواکبيان با اشاره به دلواپسان عملکرد دولت که مسير مذاکرات را به باد انتقاد گرفته‌اند، افزود: رهبر معظم انقلاب برخلاف دلواپسان از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي حمايت مي‌کنند لذا برخي احزاب بويژه حزب موتلفه اسلامي بايد موضع خود را نسبت به گروه دلواپسان اعلام کنند.

عضو فراکسيون خط امام مجلس هشتم گفت: در دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي هر زمان که بحث انرژي هسته‌اي به ميان مي‌آمد، صحبت در اين مورد را خط قرمز براي نمايندگان مي‌دانستند اما امروز گروهي که بيش از اندازه دلواپس هستند براحتي در صحن مجلس در‌باره مذاکرات هسته‌اي بحث مي‌کنند.

کواکبيان آزادي سياسي، آزادي مطبوعات و برگزاري آزادانه مناظرات سياسي را از ديگر دستاوردهاي انقلاب اسلامي برشمرد و افزود: قبل از انقلاب مباحث چندين روزنامه تحت کنترل حکومت قرار داشت و اجازه انتشار هر مطلبي را نداشتند اما امروز روزنامه‌ها آزادي بيشتري در انتشار مطالب دارند، اما بايد بپذيريم که امروزه خود سانسوري بر فضاي کشور حاکم شده است.

وي افزود: من به روزنامه‌هايي که واکنشي نامناسب در زمينه توهين به پيامبر اسلام (ص) داشتند، کاري ندارم اما آيا راه مقابله با انتشار اين گونه مطالب تعطيل کردن روزنامه است، اگر مدير مسوول اشتباهي کرده، نبايد اشتباه وي را متوجه همه کارکنان کرد. اين کارشناس مسائل سياسي در ارتباط با صحبت‌هاي اخير «علي مطهري» نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي هم گفت: با اظهارات آقاي مطهري موافق نيستم اما درست نيست نماينده‌اي که براساس قانون در بيان انديشه‌هاي خود آزاد است، از سوي عده‌اي مورد توهين قرار گيرد.

کواکبيان افزود: اينکه هر کسي را که عقيده خود را آزادانه بيان کند، به زندان اوين ببرند، خلاف آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است.

وي اظهار کرد: عاملي که موجب ريزش در انقلاب مي‌شود انحراف فکري از خط اسلام ناب و امام راحل، آلودگي برخي دست اندرکاران کشور به ماديات و مايوس شدن پيروان انقلاب از ادامه مبارزه است لذا بايد در اين زمينه هوشيار بود.

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامي نيز در اين مناظره گفت: بارها از مسوولان دست‌اندرکار کشور خواسته‌ايم نام 170 نماينده از مجلس شوراي اسلامي را که از رحيمي (معاون اول رييس‌جمهوري دولت دهم) رشوه گرفتند اعلام کنند. «اسدالله بادامچيان» افزود: همه چيز در مورد آقاي رحيمي بايد براي ملت ايران مشخص شود.

وي بيان کرد: افراد سوء‌استفاده‌گر و متملق در همه دولت‌ها حتي حکومت حضرت اميرالمومنان علي (ع) نيز بوده‌اند و نبايد تصور کرد که اينگونه افراد در دولت‌هاي آقايان ‌هاشمي‌رفسنجاني، خاتمي يا روحاني وجود نداشته يا ندارند.

وي گفت: انسان‌هاي متملق و اهل سوء‌استفاده در همه جاي دنيا وجود دارند و از اين نظرنبايد بر پاک بودن مجلس دهم تاکيد موکد داشته باشيم و عده‌اي را بهتر يا بدتر از ديگران معرفي کنيم.

اين کارشناس مسائل سياسي تاکيد کرد: به جاي متهم کردن افراد و خودداري از همکاري با برخي گروه‌ها بايد ميزان رسيدن ملت به آزادي بعد از انقلاب اسلامي را مورد ارزيابي قرار دهيم و راه تداوم آزادي در کشور را بجوييم. بادامچيان با اشاره به سخنان اخير «علي مطهري» نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: من با آقاي مطهري دوست هستم اما اينکه وي از عده‌اي فتنه‌گر دفاع کند و انتظار داشته باشد نمايندگان معترض نشوند را قبول ندارم.

وي افزود: براي آقاي مطهري متاسفم، چطور وي آزاد باشد و اين سخنان را در صحن علني مجلس شوراي اسلامي اظهار کند اما ديگر نمايندگان مجلس آزاد نباشند که آنچه مي‌خواهند را بر زبان آورند.

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامي در باره عملکرد دولت يازدهم در مذاکرات هسته‌اي گفت: به آقاي روحاني نقد مشفقانه داريم و گاهي موضع‌گيري محکمي نسبت به مذاکرات ارائه مي‌دهيم، تيم مذاکره‌کننده ايراني بدون پشتوانه حزبي پاي ميز مذاکره نيامده است.

بادامچيان به مقايسه شرايط کشور در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و افزود: دستاوردهاي انقلاب اسلامي را بايد در چارچوب نظام اسلامي بررسي کنيم، آرمانهاي انقلاب جدا از شعارها هستند و آرمان اصلي ما براي انقلاب حاکميت اسلام بر جهان بوده است.

وي ايجاد جامعه نوين اسلامي، استقلال همه جانبه و ساقط کردن رژيم ستمشاهي را از ديگر آرمان‌هاي انقلاب برشمرد و گفت: امام راحل در سال 1342 فرمودند که انقلاب اسلامي سه مرحله دارد که شامل اسلامي کردن ايران، ايجاد اسلام واقعي در کشورهاي اسلامي و گسترش اسلام به سراسر جهان مي‌باشد.

عضو حزب موتلفه اسلامي، استقلال سياسي را از ديگر دستاوردهاي انقلاب اسلامي دانست و اظهار کرد: اينکه امروز شش کشور ابرقدرت جهان در مقابل ايران پاي ميز مذاکره مي‌نشينند نشان دهنده دستيابي کشور به استقلال سياسي است.


 ناصر سراج تاکيد کرد:
 ورود سازمان بازرسي به همه نهادهاي دولتي  

رئيس سازمان بازرسي کل کشور با بيان اينکه نمايندگان مقام معظم رهبري در استان‌ها ملجاء و پناهگاه مردم هستند، از نماينده ولي فقيه در استان ايلام خواست تا گزارشات مردمي را به سازمان بازرسي منعکس کند. به گزارش ايسنا‌، ناصر سراج رئيس سازمان بازرسي کل کشور در ديدار با حجت‌الاسلام محمدتقي لطفي امام جمعه و نماينده ولي فقيه در استان ايلام ضمن تبريک ايام‌الله دهه فجر، گفت: در سفرهايي که به استان‌ها دارم، تلاش مي‌کنم اولين برنامه ديدار با ائمه جمعه و نماينده ولي فقيه در استان باشد؛ چرا که معتقدم روحانيت به خصوص نمايندگان مقام معظم رهبري در استان‌ها ملجاء و پناهگاه مردم هستند و از اين جهت مردم مشکلات خود را بيشتر با اين قشر در ميان مي‌گذارند. بر همين اساس از حضرتعالي مي‌خواهم چنانچه گزارشي به دست شما رسيد که نياز است سازمان بازرسي ورود کند، آن را به نماينده سازمان بازرسي در استان منعکس کنيد. وي با اشاره به وظيفه سازمان بازرسي کل کشور بيان کرد: سازمان بازرسي در رابطه با همه نهادهاي دولتي مي‌تواند ورود پيدا کرده و اگر سوء جرياني وجود داشته باشد، اقدام لازم و قضايي انجام مي‌گيرد. بنابراين از اين جهت بر ارتباط سازمان بازرسي با دفاتر ائمه جمعه تاکيد دارم تا با هماهنگي و تبادل اطلاعات بتوانيم مشکلات استان را برطرف کنيم. سراج با بيان اينکه وضعيت پرونده‌هاي رسيدگي به فساد در اين استان خيلي بد نيست، گفت: الحمدالله با هماهنگي که بين رئيس کل دادگستري و بازرسي و شوراي دستگاه قضايي و ساير ادارات و در راس آن‌ها حضرتعالي وجود دارد، انشاءالله بتوانيم با هماهنگي به مردم کمک کنيم و بتوانيم اوضاع و احوال اين استان را هر چه بهتر سر و سامان دهيم.


 اخبار کوتاه 

اجراي حکم رحيمي‌ با دادسرا

سرپرست دادگاه کيفري استان تهران گفت: زمان اجراي دقيق حکم «محمدرضا رحيمي» بايد از سوي دادسرا تعيين شود. محسن افتخاري در گفت‌وگو با ايسنا گفت: اگر شرايط اجراي حکم مهيا باشد حکم اجرا خواهد شد. چگونگي اجراي حکم محمدرضا رحيمي‌(5 سال و 91 روز حبس، پرداخت دو ميليارد و 850 ميليون تومان رد مال و يک ميليارد تومان جزاي نقدي) را بايد از دادسرا جويا شويد. به گزارش ايسنا، پس از صدور کيفرخواست براي محمدرضا رحيمي ‌در روزهاي پاياني سال 92 پرونده معاون اول محمود احمدي‌نژاد براي رسيدگي به اتهاماتي که تاکنون رسما از آنها نامي‌ برده نشده است به شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران ارجاع شد. اين شعبه به رياست قاضي سيامک مديرخراساني در روزهاي سوم و هفدهم خردادماه 93 به اتهامات رحيمي‌رسيدگي کرد. قاضي محسن افتخاري سرپرست دادگاه‌هاي کيفري استان تهران اخيرا اعلام کرد که اوايل شهريور ماه حکم اين پرونده صادر مي‌شود.

انتخابات مجلس در اسفند 94

سخنگوي شوراي نگهبان از تعيين زمان قطعي انتخابات مجلس در هفته آينده توسط اين شورا خبر داد. نجات‌الله ابراهيميان در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به ارسال نامه وزارت کشور به شوراي نگهبان بابت تعيين روز انتخابات، اظهار‌داشت: نامه وزارت کشور مبني بر پيشنهاد روز برگزاري انتخابات مجلس دهم به شوراي نگهبان رسيده است که احتمالا موضوع مورد نظر در جلسه هفته آينده اين شورا مطرح و تصميم‌گيري مي‌شود. وي با بيان اينکه دو تاريخ مجزا در اين نامه به عنوان روز برگزاري انتخابات پيشنهاد شده است، افزود: اعضاي شوراي نگهبان با بررسي همه جوانب نسبت به بررسي اين دو تاريخ اقدام و روز مورد نظر را تعيين خواهند کرد. سخنگوي شوراي نگهبان تصريح کرد: هر دو تاريخ پيشنهاد شده در نامه مورد نظر در اسفندماه سال آينده است که ان شاء الله شوراي نگهبان هفته آينده نظر قطعي خود را در اين خصوص اعلام مي‌کند.

تشکل‌هاي سياسي

بايد در انتخابات فعاليت کنند

رييس مرکز مطالعات راهبردي و آموزش وزارت کشور خاطر نشان کرد: تصويب اصلاح قانون احزاب در مجلس شوراي اسلامي‌به طور حتم در روند انتخابات آينده تاثير بسزايي خواهد داشت و تشکل‌هاي سياسي با رويکرد جديدي مي‌توانند در انتخابات فعاليت کنند. اصغر افتخاري در گفت‌و‌گو با ميزان درباره آخرين وضعيت اصلاح قانون احزاب در وزارت کشور و مجلس شوراي اسلامي، اظهار کرد: طبق برنامه و در مراحل مختلف جلسات مشترکي بين کميسيون شوراها و وزارت کشور پيرامون اصلاح قانون احزاب برگزار شده و طرفين توانسته‌اند به نقاط مثبتي دست پيدا کنند.

وي با اشاره به اينکه نمايندگان وزارت کشور در جلسات مجلس به خوبي درخواست‌هاي اين وزارتخانه را درباره اصلاح قانون احزاب انتقال داده‌اند، افزود: با توجه به بررسي لايحه اصلاح قانون احزاب در کميسيون شوراها مشخص شده است که طرح از سوي اعضاي اين کميسيون مورد موافقت قرار گرفته است و به زودي براي ارائه به مجلس آماده خواهد شد. افتخاري با بيان اينکه وزارت کشور در مورد لايحه احزاب از نظرات 14 تشکل سياسي فعال استفاده کرده است، تصريح کرد: ما جلسات متعددي را در مورد پيش‌نويس لايحه احزاب با تشکل‌هاي سياسي برگزار کرديم و آنها نظرات خود را در قالب پيش‌نويسي به ما ارائه دادند که در مجموع با اعمال نظر احزاب وزارت کشور لايحه‌اي را در اين خصوص آماده کرد. وي تاکيد کرد: کارگروه تلفيق درباره لايحه اصلاح قانون احزاب با حضور 3 نماينده تشکل‌هاي سياسي دروزارت کشور ايجاد شده و ما منتظر اعلام نظر مجلس در اين باره هستيم.

حيرت جهان از پيروزي انقلاب

رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح با بيان اينکه پيروزي انقلاب اسلامي‌ به رهبري حکيمانه امام‌خميني‌(ره) و حمايت، فداکاري و ايثارگري‌هاي مردم، جهان را به حيرت واداشت، گفت: پس از انقلاب اسلامي‌ نيز جهاد ادامه داشته و مستکبرين هر روز با توطئه‌چيني جديد سعي در ضربه زدن به کشور را داشتند. به گزارش روابط عمومي‌سازمان قضايي نيروهاي مسلح، حجت‌الاسلام‌ محمدکاظم بهرامي‌در بازديد از موزه عبرت ايران با اشاره به سختي‌ها و شکنجه‌هاي انقلابيون در زندان‌هاي ستم‌شاهي افزود: خداوند متعال در سوره حديد اشاره مي‌کند؛ کساني که پيش‌از فتح و پيروزي در راه دين انفاق و جهاد کرده‌اند، اجر و مقامشان بيشتر از آناني است که بعد از قدرت اسلام در اين راه قدم بر مي‌دارند.رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح تصريح کرد: بعد از انقلاب اسلامي‌نيز اين جهاد و انفاق تاکنون ادامه داشته و کشورهاي استعمارگر که از استقلال جمهوري اسلامي‌ايران و تسري اين انقلاب به ديگر کشورها هراس داشته‌اند هر روز با توطئه‌چيني جديد سعي در ضربه زدن به کشور را داشتند که هر بار توسط مردم و سربازان گمنام امام زمان اين توطئه‌ها خنثي شده است.

خانه احزاب متعلق

به يک جريان نيست

سخنگوي وزارت کشور گفت‌: خانه احزاب متعلق به يک حزب يا طيف و جريان خاص نيست و مادامي که هرکدام از جريان‌هاي سياسي موجود در کشور به دنبال حذف رقيب در احياي اين تشکل باشد‌، خانه احزابي شکل نخواهد گرفت. حسينعلي اميري در گفت‌و‌گو با ايران خبر در واکنش به برخي انتقادها درباره عملکرد وزارت کشور در احياي خانه احزاب گفت: خانه‌احزاب‌، دولتي نيست که ما در شکل گيري آن دخالت کنيم، خود احزاب بايد با هم به توافق برسند و ما هم از هيچ همکاري‌اي در اين زمينه دريغ نخواهيم کرد. اميري گفت‌: وزارت کشور مکان و وسايل توقيف شده خانه احزاب را به مسوولين مربوطه بازگرداند و باقي ماجرا به کنار آمدن خود حزبي‌ها به هم مربوط است.سخنگوي وزارت کشور تاکيد کرد‌: وزارت کشور هيچ‌گونه مسامحه و کم کاري در تشکيل خانه احزاب نداشته است و از تشکيل دوباره آن استقبال مي‌کند.وي در ادامه گفت: خانه احزاب مربوط به يک حزب خاص يا يک طيف و جريان خاص نيست، اصلاح‌طلبان و اصولگرايان بايد با هم در آن فعاليت داشته باشند و با هم کنار بيايند.


 جوابيه 

جوابيه رسايي به اظهارات اشرفي اصفهاني هنوز حکمي‌ به بنده ابلاغ نشده است

در پي انتشار سخنان آقاي اشرفي اصفهاني در شماره19/11/93 روزنامه مردم‌سالاري با عنوان رييس هيات بدوي رسيدگي به تخلفات اداري: رسايي بيش‌از اين انکار کند، پرونده‌اش را آشکار مي‌کنيم، حميد رسايي جوابيه‌اي را به روزنامه مردم‌سالاري ارسال کرده که در پي مي‌‌آيد.

1- برخلاف ادعاي آقاي اشرفي اصفهاني مبني بر صدور حکم انفصال از خدمت براي اينجانب، تا اين لحظه هيچ حکمي‌ از طرف هيأت بدوي تخلفات به بنده ابلاغ نشده است در حالي که آقاي اشرفي اصفهاني تاکنون مصاحبه‌هاي مختلفي نموده و به رسانه‌هاي متعدد درباره مصداق نمايندگاني که وي ذکر کرده، آدرس بنده را داده است ولي براي اولين بار به صراحت نام بنده را مطرح کرده است.جالب اينجاست که وي در تمام مصاحبه‌ها اعلام نموده که با اين حکم صادره براي رسايي، وي ديگر نمي‌تواند براي انتخابات مجلس دهم کانديدا شود و اين دقيقا نشان مي‌دهد که هدف از حکم غيرقانوني صادره با انگيزه‌هاي کثيف سياسي براي بستن دهان منتقدان است بويژه که حکم صادره بر خلاف ادعاي آقاي اشرفي اصفهاني، بدون حضور نماينده دستگاه قضايي صادر شده است.

2- هيأت بدوي تخلفات در طول سال گذشته طي تماس‌هاي مکرر با بنده و دفترم، به صورت شفاهي درخواست مي‌کرد تا در اين هيأت حضور يابم و به سئوالات آنها پاسخ دهم که طبعا بنده اين درخواست غيرقانوني را نپذيرفتم در نهايت هيأت بدوي تخلفات در تاريخ 19/11/92 طي نامه کتبي درخواستي کلي و بدون تعيين نوع و شکل تخلف را جهت ارائه دفاعيه براي اينجانب ارسال کرد.

3- با دريافت اين نامه کلي که در آن هيچ اشاره‌اي به اينکه چه بخشي از گزارش دريافتي تخلف است، نشده بود، بنده بر‌اساس ماده 19 دستورالعمل رسيدگي به تخلفات اداري که اعلام مي‌دارد هيأت‌هاي بدوي رسيدگي، موظفند موارد اتهام را مشخصا و به طور کتبي براي دفاع به کارمند ابلاغ نمايند، طي نامه مورخ 14/12/92 از هيأت بدوي رسيدگي خواستم تا موارد نقض مقرارت را مشخص نمايد و طبق قانون به صراحت و به صورت کتبي، به بنده اعلام نمايد.اما از آن روز تاکنون به دليل انگيزه‌هاي سياسي، هيأت بدوي تخلفات حاضر به انجام اين کار نشده است و به يکباره طي روزهاي اخير در عمليات رسانه اي هماهنگ شده اعلام مي‌کند که رسايي به انفصال از خدمت محکوم شده است.

4- طي هفته گذشته توسط يکي از مسئولان اطلاع‌رساني نهاد رياست‌جمهوري (آقاي م) جلسه‌اي در اين نهاد با برخي خبرنگاران برگزار شده - که مستندات آن موجود است – در اين جلسه با توجيه خبرنگاران چند روزنامه تجديد نظرطلب، مقرر مي‌گردد که طي چند مصاحبه با اشرفي اصفهاني و کلي‌گويي موضوع از طرف ايشان درباره انفصال از خدمت دو نماينده مجلس، مقدمات هجمه‌اي رسانه‌اي نسبت به نمايندگان منتقد دولت فراهم شود.بر همين اساس طي هفته گذشته اين خبرنگاران به مجلس اعزام مي‌شوند و تلاش کردند تا کاري کنند که بنده خودم در اين باره سخن بگويم اما به آنها اعلام کردم که تاکنون هيچ حکمي به بنده ابلاغ نشده است.

5- علي‌رغم اينکه تاکنون هنوز هيچ حکمي‌ به بنده ابلاغ نشده و اگر هم ابلاغ شود به دليل طي نشدن شرايط قانوني و اداري، قطعا نقض خواهد شد - کما اينکه در خصوص نماينده محترم ديگر اين اتفاق افتاده است - براساس تبصره يک ماده 188 قانون آيين دادرسي کيفري، انتشار حکم صادره قبل از محکوميت قطعي مصداق افترا است و فردي که چنين عملي را مرتکب شده، مفتري است.بر اين اساس آقاي اشرفي اصفهاني و تمام رسانه‌هايي که با اهداف شوم سياسي چنين اقدامي‌ را انجام دادند، از نظر قانون مفتري به حساب مي‌آيند و طبق ماده 697 قانون مجازات اسلامي‌ مورد پيگرد قرار مي‌گيرند.آقاي اشرفي اصفهاني تاکنون از ذکر نام اينجانب خودداري مي‌کرد تا شامل اين مواد قانوني نگردد و تلاش مي‌کرد تا بنده خود در اين دام بيفتم اما با سکوت چند روزه ام در اين باره و نهايتا فشار افکار عمومي‌ که متوجه اشرفي اصفهاني شده بود، وي مجبور به مصاحبه صريح در اين باره شد و در دامي‌ افتاد که خود پهن کرده بود.نکته ديگر اينکه مصاحبه‌هاي آقاي اشرفي اصفهاني به عنوان رئيس هيأت بدوي تخلفات اداري رياست‌جمهوري بويژه مصاحبه وي با ايرنا مطابق ماده 648 قانون مجازات اسلامي‌، افشاي اسرار حرفه شغلي به حساب مي‌آيد که در جاي خود جرم ديگري محسوب مي‌شود و قابل پيگيري است.

6- نکته مهم ديگر، غيرقانوني بودن تمام احکام صادره هيأت بدوي تخلفات رياست جمهوري در دوره جديد اين هيأت است. مطابق ماده 3 قانون رسيدگي به تخلفات اداري برکناري اعضاي هيأت بدوي و تجديد نظر با «پيشنهاد» وزير يا بالاترين مقام سازمان و «تصويب هيأت عالي نظارت» صورت مي‌گيرد.ولي اين تغييرات در هيات تخلفات نهاد بدون طي مراحل قانوني صورت مي‌گيرد و اعضاي جديد که يکي شوهرخواهر آقاي روحاني و ديگري فردي به نام اشرفي اصفهاني و چند فرد ديگر هستند با حکم مقام عالي نهاد، بدون تصويب هيات عالي نظارت منصوب مي‌شوند.طي هفته گذشته پرونده تخلف نهاد رياست‌جمهوري در سازمان بازرسي مفتوح گرديده و از مسوولان ذي‌ربط نهاد، در اين باره توضيح خواسته شده است.

7- پرونده مورد بحث که مربوط به حدود 7 سال قبل است، پيش‌از اين وقتي در دادگاه ويژه روحانيت مورد رسيدگي قرار گرفت و با تبرئه بنده مختومه شد، در هيأت بدوي رسيدگي به تخلفات رياست‌جمهوري دولت دهم که در اختيار نزديکان حلقه انحرافي اطراف رئيس جمهور وقت بود، به دليل مواضع بنده در خصوص حلقه انحرافي و انتقاد از مشايي نه بسته شد و نه مورد رسيدگي قرار گرفت تا به عنوان زخمي‌ باز در زمان لازم مورد استفاده قرار گيرد. بعد از تغيير دولت و روي کار آمدن دولتي که يکي از ويژگي‌هاي مهم آن، اهانت به منتقدين و بستن دهان منتقدين است، براي فشار به بنده اين پرونده مورد بهره‌برداري قرار گرفت و حتي مدتي قبل براي اينجانب پيغام داده شد که زبانت زير ساطور ماست و بنده هم اعلام کردم که هرگز دهانم را در برابر خطاهاي اين دولت نخواهم بست کما اينکه در دولت احمدي‌نژاد به دليل انتقادات مؤثرم هفته نامه 9 دي با شکايت دولت دهم توقيف و آقايان رحيمي‌، ياران مشايي و معاونت حقوقي دولت احمدي نژاد از بنده شکايت کردند اما هرگز از انتقاداتم دست برنداشتم و انشاءالله بر همين مشي مستقل باقي خواهم ماند.


 در قطعنامه سيزدهمين کنگره سراسري حزب «مردم سالاري» تاکيد شد:
 حضور گسترده در 22 بهمن براي حمايت از تيم هسته اي و لغو تحريم ها 

حزب مردم‌سالاري همزمان با صدور متن کامل قطعنامه سيزدهمين کنگره اين حزب، از ملت هميشه در صحنه ايران خواست امسال هم همانند سال‌هاي گذشته با حضور گسترده در راهپيمايي 22 بهمن، بر آرمان‌هاي اصيل انقلاب اسلامي و امام راحل (ره) و شهداي گرانقدر انقلاب تاکيد نموده و ضمن تجديد ميثاق با رهبري نظام، قدرت با صلابت وحدت ملي و همبستگي عمومي خود را به جهانيان اثبات کنند و پشتوانه محکمي براي تيم مذاکره کننده هسته‌اي جهت دفاع از منافع ملي حقوق هسته‌اي و لغو تحريم‌هاي ظالمانه باشند.

متن کامل قطعنامه سيزدهمين کنگره سراسري حزب مردم‌سالاري به شرح ذيل است:

سيزدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري با شعار «اصلاحات، لازمه اعتدال» روز پنجشنبه نهم بهمن ماه 1393 با حضور بيش از 500 نفر از منتخبين حزبي سراسر کشور وجمعي از دبيران کل احزاب، اساتيد حوزه و دانشگاه، نمايندگان ادوار مجلس شوراي اسلامي و اعضاي شوراي شهر تهران و فعالان سياسي، در تالار مجتمع فرهنگي آدينه تهران برگزار شد و پس از قرائت پيام‌هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني و حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي، تعدادي از شخصيت‌هاي سياسي از جمله آيت‌الله موسوي تبريزي، حجت الاسلام عبدالواحد موسوي لاري، حجت الاسلام رسول منتجب‌نيا، حجت الاسلام دکتر محسن رهامي، دکتر محمدرضا عارف، دکتر علي مطهري، سخنراني کرده و دکتر مصطفي کواکبيان دبير کل حزب مردم‌سالاري گزارش خود را ضمن سخنراني ارائه داد. در اين کنگره اعضاي شوراي مرکزي جديد حزب مردم‌سالاري هم با راي اعضا انتخاب شدند و با راي مستقيم کنگره دکتر مصطفي کواکبيان بار ديگر به عنوان دبير کل حزب مردم‌سالاري انتخاب شد. در اين کنگره رئوس اصلي و محورهاي قطعنامه به تصويب رسيد که متن کامل آن به شرح زير است:

الف – برنامه‌هاي تشکيلاتي حزب مردم‌سالاري

حزب مردم‌سالاري به عنوان يکي از معدود احزابي که در تمام سال‌هاي اخير، نه تنها همواره فعال بوده و همه ساله کنگره‌هاي خود را به طور مداوم برگزار کرده است، بلکه در عرصه‌هاي مختلف سياسي، چه در زمان رکود حضور اصلاح‌طلبان و چه در زمان گسترش فعاليت‌هاي آنان، حضور چشمگير و موثري داشته که نمود بارز آن حمايت از کانديداتوري دکتر حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري سال 92 به عنوان نخستين حزب اصلاح طلب حامي ايشان بوده است. طي يک سال گذشته نيز فعاليت‌هاي تشکيلاتي حزب مردم‌سالاري کماکان ادامه داشته و با عنايت به در پيش بودن انتخابات مجلس شوراي اسلامي در سال آينده، اين فعاليت‌ها فشرده‌تر نيز شده است. در همين راستا علاوه بر فعاليت‌هاي دبير کل حزب مردم‌سالاري که در جهت تبيين مواضع حزب در قالب برگزاري دو کنفرانس خبري و حضور در دفاتر خبرگزاري‌هاي رسمي به منظور گفت‌وگوي تفصيلي، مناظره‌ها و سخنراني‌هاي متعدد در دانشگاه‌هاي مختلف در سراسر کشور و همچنين در صداوسيما صورت گرفت تا مواضع اصلاح‌طلبان به طور عام و حزب مردم‌سالاري به طور خاص، در معرض افکار عمومي قرار گيرد. فعاليت‌هاي تشکيلاتي حزب مردم‌سالاري نيز در قالب برگزاري جلسات منظم حزبي شامل 12 جلسه شوراي مرکزي، 20 جلسه دفتر سياسي، برگزاري چهار همايش فصلي و همچنين اردوي تابستاني حزب در ماسال استان گيلان، و همچنين جلسات کميته‌هاي اجرايي حزب ادامه داشت و پنج همايش حزبي نيز توسط حزب مردم‌سالاري در استان‌هاي اصفهان، بوشهر، کرمانشاه، گيلان و خراسان شمالي به منظور تبيين مواضع اصلاح‌طلبان در اين استانها برگزار شد. برگزاري همايشي با عنوان «ما دل آراميم» در پاسخ به دلواپسان مذاکرات هسته‌اي و شرايط جاري کشور، فعاليت حزبي ديگر حزب مردم‌سالاري بود که با سخنراني برخي مقامات دولتي از جمله وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد و تاکيدي مجدد بر مشي حمايت حزب از دولت تدبير و اميد به موازات اتخاذ مواضع مستمر روزنامه ارگان حزب در همين راستا بوده است. حزب مردم‌سالاري در سال جاري رياست دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات را نيز به مدت سه ماه بر عهده داشت که طي اين مدت اقدامات متعددي در جهت هر چه فعال تر کردن اصلاح‌طلبان از جمله پيشنهاد برپايي همايش سراسري اصلاح‌طلبان کشور و همکاري جهت برگزاري مطلوب آن در کانون توحيد، رياست کميته کارشناسي احزاب در وزارت کشور و تهيه پيش نويس اصلاح قانون احزاب، پس از پيگيري جهت مسکوت گذاشتن طرح اصلاح قانون احزاب در مجلس، تنظيم آئين نامه‌هاي مربوطه و فعال ساختن کميته انتخابات جبهه اصلاحات و... صورت داد. ديدار با علما و مراجع عظام تقليد به منظور بهره‌گيري از ديدگاه‌هاي ايشان از ديگر فعاليت‌هاي حزب مردم‌سالاري در سال جاري بود. مجموعه فعاليت‌هاي حزب مردم‌سالاري از بهمن ماه سال گذشته که دوازدهمين کنگره حزب مردم‌سالاري برگزار شده بود تا بهمن ماه امسال و برگزاري کنگره سيزدهم و به ويژه برگزاري باشکوه اين کنگره به عنوان يک همايش بزرگ براي اصلاح‌طلبان، جايگاه حزب مردم‌سالاري را به عنوان حزبي که از بطن مردم شکل گرفته و رشد کرده و به بلوغ نزديک شده است براي بار ديگر تثبيت کرد و اهميت حضور و تاثيرگذاري اين حزب به ويژه در انتخابات آتي مجلس شوراي اسلامي و انتخابات خبرگان قانون اساسي، به همراه ساير احزاب اصلاح طلب را غير قابل انکار جلوه داد.

ب – خانه تکاني در مجلس، ضرورتي انکارناپذير

بيش از 18 ماه از روي کار آمدن دولت دکتر حسن روحاني سپري مي‌شود اما همچنان تحرکات افراطيون مدعي اصولگرايي، چه در مجلس و چه در رسانه‌هاي وابسته به اين جريان ادامه دارد و در اين مسير، حتي همفکراني را که اندکي متفاوت از آنان مي‌انديشند از جمع خود مي‌رانند و به بدترين شيوه با آنان برخورد مي‌کنند. نوع برخورد آنان با فردي همچون آقاي علي مطهري در مجلس شوراي اسلامي، مصداق بارز اين ادعاست که در نهايت منجر به اشک فرزند استاد شهيد مرتضي مطهري هنگام سخنراني در کنگره حزب مردم‌سالاري شد. اين افراطيون که زماني تمام قد به حمايت از دولت محمود احمدي‌نژاد برخاسته بودند، اکنون براي جدا کردن خط خود از دولتي که فسادهاي اقتصادي آن علني شده از يکديگر سبقت مي‌گيرند و در فراري رو به جلو، خود را از مسووليت اين فسادهاي کلان مبرا مي‌دانند. زماني سخن از اميرخسرو مه آفريد و بابک زنجاني بود که با چراغ سبز يار معتمد محمود احمدي نژاد در دولت، يعني اسفنديار رحيم مشايي، زمينه را براي فساد اقتصادي و تخلفات کلان مالي فراهم مي‌ديدند و اين بار نوبت به محمد رضا رحيمي معاون اول رييس دولت سابق رسيد که زماني احمدي‌نژاد را همپاي پيامبران توصيف کرده بود و حالا که ديگر خبري از دولت به اصطلاح پاکدست احمدي نژاد نيست، رييس دولت سابق تخلفات او و ساير مقامات دولتي را مربوط به خودشان مي‌داند؛ گويي فراموش کرده که خود، نشان لياقت بر سينه رحيمي آويخته بود. اگر ذره‌اي از اين فسادهاي اقتصادي در زمان دولت اصلاحات صورت گرفته بود، قيصريه‌اي را به آتش مي‌کشيدند اما در دولت سابق، ارقام اختلاسها و تخلفات مالي به حدي رشد کرده که ديگر به آساني اعتماد مردم به مسوولان و کارگزاران نظام باز نمي‌گردد. جالب و البته تاسف آور اينجاست که مسوولان دولت سابق و همچنين اصولگراياني که زماني از آن دولت حمايت مي‌کردند، سکوت را انتخاب کرده يا با فرافکني همچنان اصلاح‌طلباني راکه هشت سال از عرصه‌هاي اجرايي و مديريتي کلان کشور دور بوده‌اند مقصر جلوه مي‌دهند. وقتي افراطيون در جامعه رشد کنند، حاصلي بهتر از اين ايجاد نخواهد شد و متاسفيم که درگذشت حضرت آيت‌الله مهدوي کني به عنوان شخصيتي معقول و منصف در جريان اصولگرا، زمينه را براي رشد افراط گرايي در اين جريان بيش از پيش فراهم ساخته است. در چنين شرايطي، اتحاد اصلاح‌طلبان براي تشکيل مجلسي کارآمد و توانمند که با دولت کنوني نيز هماهنگ باشد و به جاي افراطي‌گري و حاشيه‌سازي، در آن منطق و اعتدال حاکم گردد، ضرورتي دوچندان مي‌يابد چرا که تجربه هشت ساله دولت قبل اثبات کرد که افراط، نه تنها مشکلي را حل نمي‌کند بلکه موانعي در مسير حرکت کشور ايجاد مي‌کند که رفع اين موانع خود پروسه‌اي جداگانه و هزينه‌هاي فراوان مي‌طلبد. به همين دليل برنامه‌ريزي براي تحقق وحدت اصلاح‌طلبان براي خانه تکاني خانه ملت با هدف تشکيل مجلسي کارآمد، متخصص، معتدل و مدافع حقوق همه مردم بسيار ضروري به نظر مي‌رسد و البته مخدوش شدن جايگاه رفيع خانه ملت با گرفتن پول از امثال رحيمي‌ها و سعيد مرتضوي‌ها نيز براي اين خانه‌تکاني‌ها مزيد بر علت شده است که اميدوارم هرچه زودتر دستگاه قضايي با انتشار اسامي افرادي که پول دريافت کرده‌اند به همه شايعات پايان دهد. به هرحال تا زمان شکل‌گيري مجلس پاک در انتخابات آتي اميد مي‌رود به منظور جلوگيري از تلف شدن وقت خدمت رساني به مردم، با وساطت عقلاي جريان اصولگرا، شاهد کاهش تقابل افراطيون مجلس با دولت اعتدالگرا باشيم تا اين دولت که با حجم انبوهي از مشکلات بر جاي مانده از دولت گذشته مواجه است، در فضايي آرامتر وعده‌هاي خود را که در جهت تامين مطالبات مردم بوده تحقق بخشد.

از سوي ديگر دولت نيز لازم است براي تحقق وعده‌هاي خود در عرصه‌هاي مرتبط بويژه در مورد احزاب که در جلسه مشترک دبيران کل احزاب با وزير محترم کشور مطرح شد و همچنين پيگيري تصويب و اجراي قانون مربوط به حقوق شهروندي که يکي از گام‌هاي مثبت دولت در جهت احقاق حقوق شهروندان در حوزه‌هاي مختلف محسوب مي‌شود و تا زماني که تبديل به قانون قابل اجرا نشود، طرحي نيمه کاره محسوب خواهد شد تلاش وافري انجام دهد.

ج – تداوم ديپلماسي براي رفع تحريم‌ها

علي‌رغم پيشرفت قابل ملاحظه مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب طي هجده ماه گذشته، برخي سنگ‌اندازي‌هاي افراطيون، چه در داخل کشور و چه در کشورهاي غربي بويژه آمريکا، دو طرف را از تحقق توافقي جامع و کامل محروم ساخته است. با اين وجود گام‌هايي که در عرصه ديپلماسي طي اين مدت توسط تيم مذاکره کننده هسته‌اي برداشته شده، گام‌هايي مثبت و داراي اثرات ملموسي در کشور بوده است. کاهش و لغو برخي تحريم‌هاي ناعادلانه غرب، آزاد شدن بخشي از دارايي‌هاي بلوکه شده ايران، ايجاد آرامش نسبي در فضاي سياسي – اقتصادي کشور و ... از جمله آثار ملموس مذاکرات هسته‌اي ايران و غرب است که متاسفانه از سوي افراطيوني که نان خود را در تحريم مي‌بينند نفي مي‌شود. مخالفاني که تمديد مذاکرات هسته‌اي را به سخره مي‌گيرند گويي فراموش کرده‌اند که تنها نتيجه بيش از پنج سال مذاکره در دوره قبل، مشخص کردن محل برگزاري مذاکرات بعدي بود، در حاليکه در مذاکرات هسته‌اي در دوره جديد، در پايان هر دور مذاکره شاهد لغو بخشي از تحريمها يا آزادسازي بخشي از دارايي‌هاي ايران بوده‌ايم. کساني که اصول ديپلماسي را مي‌شناسند به خوبي آگاهند که بي‌اعتمادي فراواني که در هر دو طرف مذاکره طي هشت سال ايجاد شده و مسئول آن برخي دولتمردان گذشته هستند که با شعارهاي احساسي و ادبيات غير ديپلماتيک، زمينه را براي رشد اين فضاي بي‌اعتمادي فراهم ساخته‌اند، در مدت زماني کوتاه رفع نخواهد شد. ضمن اينکه حمايت رهبر انقلاب از تيم مذاکره کننده هسته‌اي، نشانه روشني از اعتماد ايشان به ديپلمات‌هاي ايراني است و مشخص نيست علي‌رغم اين مواضع روشن، چرا افراطيون اصولگرا همچنان دلواپس هستند و به مواضع افراطي خود عليه دولت ادامه مي‌دهند. اي کاش اين دلواپسي را زماني که اموال مردم از بيت‌المال به تاراج مي‌رفت يا دولت قبل با شعارهاي احساسي، زمينه را براي صدور قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل بر ضد ايران فراهم مي‌ساخت و تحريم‌هاي سنگيني، يکي پس از ديگري بر ضد کشورمان وضع مي‌شد، اندکي از خود بروز مي‌دادند. براي آنان، مذاکرات برد – برد يا اصولا هر آنچه که نفع دو طرف در آن لحاظ شده باشد به معناي شکست است و طبيعتا براي کساني که چنين رويکرد غير واقع گرايانه‌اي براي مذاکره دارند، نمي‌توان چندان درباره اهميت مذاکرات برد – برد سخن گفت. براي نيل به يک توافق پايدار لازم است افراطيون، چه در ايران و چه در غرب که مهمترين مانع حصول توافق محسوب مي‌شوند به حاشيه رانده شوند تا مسير تعامل و همکاري‌هاي دوجانبه، چند جانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي هموارتر شود. اين امر در مورد روابط ايران و آمريکا نيز صدق مي‌کند. مذاکرات ايران و غرب موجب شد تابوي مذاکره با آمريکا شکسته شود که اين امر موجب کاهش ارتفاع ديوار بي اعتمادي بين ايران و آمريکا مي‌شود و اين امر هيچ گونه مغايرتي با آرمان‌هاي انقلاب ندارد چرا که برقراري ارتباط به معناي تلاش براي کاهش اختلافاتي است که فرصت سوءاستفاده را از امثال رژيم صهيونيستي و فرصت‌طلباني که از اين فضاي غبارآلود به سود منافع شخصي و گروهي خود استفاده مي‌کنند سلب مي‌کند. از سوي ديگر تقويت روابط با کشورهاي اسلامي و بويژه کشورهاي حاشيه خليج‌فارس نيز در همين راستا و در جهت ايجاد فضاي آرامش در منطقه و جهان اسلام به منظور مقابله با دشمنان اسلام بايد در دستور کار قرار گيرد؛ چراکه يکي از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، ايجاد اتحاد بين کشورهاي اسلامي در مقابل مستکبران بود. اما متاسفانه برخي موضع‌گيري‌ها در داخل کشور در جهت تشديد اختلاف است که اين امر به هيچ وجه به سود منافع ملي ما و همچنين جهان اسلام نيست و ظهور گروه‌هاي افراطي و خطرناکي همچون داعش، اين اتحاد را بيش از پيش ضروري مي‌سازد. حزب مردم‌سالاري ضمن اعلام حمايت مجدد از رويکرد تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران براي دفاع از منافع ملي در کارزار دشوار مذاکرات هسته‌اي، خواستار ايجاد فضايي آرام و به دور از تنش براي ديپلمات‌هاي کشورمان به تاسي از رويکرد مقام معظم رهبري نسبت به تيم مذاکره کننده است تا مذاکره کنندگان بتوانند با پشتوانه بهتري در جهت احقاق حقوق مسلم ملت تلاش کنند و تحريم‌هاي ناعادلانه‌اي را که بر گرده ملت شريف ايران تحميل شده، از مسير ديپلماتيک لغو کنند.

د – منطق و قاطعيت، لازمه بهبود وضعيت اقتصاد

طي مدت زماني که از روي کار آمدن دولت تدبير و اميد سپري شده، به اذعان همگان، گام‌هاي مثبتي در جهت بهبود وضعيت اقتصادي مردم برداشته شده است. کاهش نرخ تورم و ميزان نقدينگي در جامعه، بهبود نسبي فضاي اشتغال (که البته هنوز با حد مناسب فاصله دارد) رونق يافتن نسبي حوزه توليد، بهبود موازنه صادرات و واردات به نفع صادرات به ويژه در حوزه صادرات غير نفتي، ايجاد آرامش و ثبات نسبي در عرصه اقتصاد، همگي حاصل اقدامات مثبت دولت در حوزه اقتصادي بوده است که پيش‌بيني مي‌شود با تداوم روند کنوني، همانگونه که دولت محترم وعده داده، تا سال آينده شاهد تک رقمي شدن نرخ تورم و به تبع آن رشد قدرت خريد مردم باشيم. احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور که در اقدام خلق الساعه‌اي توسط دولت احمدي‌نژاد منحل شده بود، تحقق يکي ديگر از وعده‌هاي دولت تدبير و اميد بود که لبخندي از رضايت را بر لبان دلسوزان اقتصاد کشور نشاند و همگان را به بازگشت تدبير و برنامه‌ريزي به حوزه مديريتي کشور اميدوار ساخت. گامهايي که در دولت کنوني با همکاري دستگاه قضايي براي برخورد با فساد اقتصادي و مفسدان اداري و محدود ساختن زمينه‌هاي مفاسد اقتصادي برداشته شده، نشان از عزمي جدي براي جلوگيري از بروز مفاسد اقتصادي در کشور دارد. اما هنوز فعاليت‌هاي فراواني در حوزه اقتصاد بايد صورت گيرد تا شاهد رونق اقتصادي و تحقق عدد رشد اقتصادي پيش‌بيني شده در برنامه توسعه و سند چشم‌انداز باشيم. نخستين گام، ضرورت برنامه‌ريزي دقيق براي تعيين تکليف طرح هدفمندي يارانه‌ها است که اجراي نادرست آن در دولت گذشته، آثار زيانباري بر جاي گذاشته که هنوز مظاهر آن آشکار است. تعيين يارانه نقدي براي همه مردم ايران، اشتباه بزرگي بود که ماهيتا با مفهوم هدفمندي يارانه‌ها تناقض داشت و اصولا پرداخت نقدي يارانه، جايگزين هدفمندي يارانه‌ها شد. پرداخت نقدي يارانه‌ها نقدينگي را در جامعه به شدت افزايش داد که حاصل آن افزايش نرخ تورم بود و در نتيجه يارانه نقدي پرداختي به مردم، به دليل اتخاذ سياستهاي نادرست، عملا به مبلغي ناچيز تنزل يافت که اگرچه تاثير چنداني در زندگي اکثريت مردم ندارد، اما دست دولت را از منابع مالي مورد نياز براي توسعه صنعت و اشتغال که حاصل مثبت آن عايد عموم مردم جامعه مي‌شود کوتاه کرد. تامين منابع مالي يارانه‌هاي نقدي، در شرايطي که قيمت جهاني نفت به شدت کاهش يافته و به تبع آن درآمدهاي دولت باز هم کاهش مي‌يابد دغدغه اي جدي است که لازم است دولت با شيوه منطقي اما با قاطعيت، تصميم نهايي را در اين زمينه اتخاذ کند و يکبار براي هميشه تکليف يارانه‌هاي نقدي را روشن سازد. با تعيين تکليف وضعيت يارانه‌هاي نقدي، زمينه تزريق منابع مالي به بخش توليد و عمران، بويژه با عنايت به انبوهي از پروژه‌هاي نيمه کاره از دولت قبل که فقط در حوزه پتروشيمي، به 66 پروژه نيمه کاره در سراسر نقاط کشور مي‌رسد که در زمان سفرهاي استاني دولت قبل با وعده اشتغالزايي کلنگ احداث آنها به زمين زده شد اما به دليل کمبود منابع مالي رها شد، فراهم مي‌گردد و به مرور زمان رکود از اقتصاد کشور رخت بر مي‌بندد و بيکاري به حداقل مي‌رسد. برنامه‌ريزي جدي براي مقابله با تاثير کاهش قيمت جهاني نفت بر برنامه‌هاي اقتصادي دولت و معيشت مردم، يکي از مهمترين وظايف دولت در سال آينده است که در همين راستا لازم است سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بدون هرگونه نگرش سليقه‌اي و جناحي به آن و با برنامه‌ريزي منطقي مورد توجه قرار گرفته و بدون جانبداري‌هاي جناحي و گروهي، به عنوان اصلي فراجناحي و ملي برنامه‌ريزي دقيقي براي آن صورت گيرد. اين امر به ويژه در شرايط کنوني که قيمت جهاني نفت کاهش يافته مي‌تواند بيش از پيش مورد توجه قرار گيردو در همين زمينه توجه به ظرفيت‌هاي بي‌بديل حوزه گردشگري ايران از منظر تاريخي و طبيعت‌گردي، در رشد اقتصادي کشور با توجه به امنيت رواني که براي گردشگران خارجي پس از روي کار آمدن دولت جديد ايجاد شده است، مي‌تواند يکي از محورهاي مهم توسعه اقتصاد مقاومتي باشد. تلاش براي تدوين و پيگيري برنامه‌هاي جدي براي افزايش ارزش پول ملي که به دليل سياست‌هاي نادرست اقتصادي در زمان دولت گذشته به طور بي‌سابقه‌اي تنزل يافت و پيش‌بيني واقع‌گرايانه قيمت دلار در بودجه و بودجه منطقي عمراني در سال 94 علي‌رغم کاهش قيمت نفت که محدوديت‌هايي براي دولت از لحاظ درآمدي ايجاد کرده است، از جمله اولويت‌هاي اقتصادي دولت تدبير و اميد در راه‌هاي پيش رو ارزيابي مي‌گردد که اميد است تيم اقتصادي دولت به مدد کارشناسان و صاحبنظران اقتصادي، در اين حوزه نيز عملکرد مطلوبي داشته باشند. حزب مردم‌سالاري ضمن حمايت از روند حرکت‌هاي اقتصادي دولت، قاطعيت دست‌اندرکاران را در تصميمات مهم و اساسي حوزه اقتصاد توام با منطق و تدبير، براي گذر از بحران‌هاي موجود اقتصادي پيشنهاد مي‌کند.

ه – نهادهاي مدني و تلويزيون خصوصي، نياز جامعه امروز

طي سال‌هاي اخير با رشد مشکلات اقتصادي و اختلافات سياسي در جامعه، متاسفانه مطالبات اجتماعي – فرهنگي مردم زير لايه‌اي از غبار قرار گرفت و پاسخگويي به اين مطالبات به دلايل متعدد، مورد توجه مسوولان قرار نگرفت که حاصل آن در درازمدت افزايش آسيب‌هاي مختلف اجتماعي همچون سرقت، قتل، ناامني‌هاي اجتماعي که بعضا به شيوه‌هاي مذمومي همچون اسيدپاشي ظهور پيدا کرده، کاهش سن مصرف مواد مخدر و ساير آسيب‌هاي اجتماعي، افزايش بزهکاري، افزايش طلاق با وجود کاهش ميزان ازدواج و... بوده است. طبيعتا رفع اين معضلات، به سادگي و سرعت امکانپذير نيست و نيازمند گذشت زمان همراه با برنامه‌ريزي منطقي و صحيح است. اما کليه مسوولان دستگاه‌هاي مختلف لازم است در اين زمينه با دقت و تامل بيشتري عمل کنند و فرصت را بيش از اين از دست ندهند. در همين راستا لزوم برنامه‌ريزي مناسب براي اوقات فراغت جوانان و تقويت نشاط و سلامت اخلاقي آنان از جمله مسايلي است که بايد مورد توجه بيشتري قرار گيرد چرا که تفريح و شادماني در بين نسل جوان به گمشده‌اي تعبير مي‌شود که آثار زيانباري در سلامت رواني اجتماع دارد. با اين وجود برخي مسوولان به جاي رفع مشکل، همچنان به سياست‌هاي نادرست گذشته ادامه مي‌دهند و براي رفع معضلات موجود چاره‌اي اساسي نمي‌انديشند. گرايش روزافزون جوانان و خانواده‌ها به سمت برنامه‌هاي ماهواره‌اي، علي‌رغم ممنوعيت استفاده از ماهواره، علاوه برآنکه نشاندهنده ناکارآمدي قوانين محدودکننده موجود است، مصداق بارزي از عدم توانمندي مسوولان در بهبود کمي و کيفي برنامه‌هاي صداوسيما به منظور جلوگيري از گرايش مردم به ماهواره است و اتخاذ راهبردهايي همچون ارسال پارازيت هم نتوانسته خللي در افزايش توجه به شبکه‌هاي ماهواره‌اي ايجاد کند؛ ضمن اينکه تاثيرات مخرب اين پارازيت‌ها بر سلامت مردم نيز بر کسي پوشيده نيست. حال، از اين موضوع مي‌گذريم که چگونگي واردات و توزيع گسترده تجهيزات ماهواره‌اي در کشور، همچنان پرسشي بي‌پاسخ است. در چنين شرايطي ضرورت اصلاح قوانين براي ايجاد شبکه‌هاي راديو تلويزيوني خصوصي بيش از گذشته احساس مي‌شود. در اغلب کشورهاي جهان و تمامي کشورهاي همسايه از جمله عراق و افغانستان، صدها شبکه راديو تلويزيوني خصوصي فعاليت مي‌کنند اما در ايران صدا و تصوير انحصارا در اختيار صداوسيماي کشور است که کاهش گرايش مردم به آن نشان مي‌دهد عملکرد موفقي نداشته است. هرچند ضروري است باتوجه به تغيير رييس سازمان صداوسيما، گام‌هايي عملي براي تبديل سازمان صداوسيما به يک رسانه ملي فراگير و غير جناحي برداشته شود اما واقعيت آن است که دوره انحصار در صدا و تصوير به پايان رسيده و ضروري است زمينه براي ايجاد راديو تلويزيون‌هاي خصوصي فراهم شود. نه تنها شبکه‌هاي راديو تلويزيوني خصوصي ضرورتي انکارناپذير براي تقويت چند صدايي در جامعه محسوب مي‌شود، بلکه تقويت نهادهاي مدني و تقويت رسانه‌ها در کشور به روند توسعه فرهنگي – اجتماعي ياري مي‌رساند. خوشبختانه اقداماتي که توسط دولت در حوزه فرهنگ به ويژه در بخش رسانه صورت گرفته، اقداماتي مثبت و قابل تقدير است البته در صورتي که افراطيون، مانع از تداوم اين فعاليتها نشوند و رسانه‌ها و فعالان حوزه فرهنگ نيز با احترام به قوانين، اين فرصت را قدر بشناسند، مي‌تواند رونق را به حوزه فرهنگ بازگرداند.

در حوزه اجتماعي متاسفانه افراطيون، همچنان در مسير حرکت آموزش عالي موانعي ايجاد مي‌کنند که اوج اين تحرکات در استيضاح و برکناري وزير علوم، تحقيقات و فناوري، جناب آقاي فرجي دانا آشکار شد. تحرکات ضد آموزش عالي، در حالي افزايش يافته که محيط دانشگاه‌ها نيازمند رشد فکري و علمي است که اين امر در سايه مديريتي توانمند قابل تحقق خواهد بود. اگر نگران فرار مغزها از کشور هستيم و اگر خواستار تداوم درخشش نخبگان کشور در مجامع بين‌المللي هستيم، لازم است رويکردي نرم و مثبت در قبال آموزش عالي در پيش بگيريم. حوزه ورزش نيز از اين قاعده مستثني نيست؛ حوزه‌اي که متاسفانه پس از روي کار آمدن دولت جديد به ويژه در حوزه‌هايي که مورد توجه عامه مردم قرار دارد، تاکنون نتوانسته موفقيت شاياني کسب کند و برخي نابساماني‌ها همچون وضعيت دو تيم مطرح پايتخت و دخالت‌هاي گاه و بيگاه در برنامه‌هاي فدراسيون فوتبال نشانه‌هاي مثبتي نيست که بايد با تدبير با آن برخورد شود.

حزب مردم‌سالاري همچنين از اقداماتي که توسط دولت در قالب طرح سلامت همگاني در زمينه بهبود بخشيدن به شاخص‌هاي بهداشت و درمان و دارو و همچنين توسعه کمي و کيفي بيمه‌هاي اجتماعي صورت گرفته و بدون سر داده شدن شعار و دادن وعده، توسعه بيمه‌هاي اجتماعي براي اقشار مختلف مردم را که همواره رويايي بيش نبوده است، به واقعيت تبديل کرده قدرداني و حمايت نموده و ابراز اميدواري مي‌کند اين تحرکات مثبت در ساير حوزه‌هاي اجتماعي به ويژه در مسير پاسخ دادن به مطالبات زنان و جوانان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي و... نيز در دستور کار مسوولان قرار گيرد. در پايان اين قطعنامه از مردم سرافراز ايران مي‌خواهيم که در سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران، باشکوه‌تر از گذشته در راهپيمايي يوم الله 22 بهمن شرکت نموده و ضمن نمايش اتحاد خود به جهانيان، گامي در جهت تقويت آرمان‌هاي امام راحل و شهيدان انقلاب اسلامي بردارند و نشان دهند وحدت ايرانيان، از هر حزب و جناح و با هر عقيده‌اي، حول محور ايران، انقلاب اسلامي و آرمانهاي والاي امام تبلور مي‌يابد و با اين اعتقاد، افراطيون را از مسير خارج نموده و بر اعتدال که آرمان اصلي انقلاب بوده پافشاري نموده و ضمن تجديد ميثاق با رهبري نظام، قدرت با صلابت، وحدت ملي و همبستگي عمومي خويش را به رخ جهانيان بکشند و با حضور چشمگير و گسترده خويش، از تيم مذاکره کننده هسته‌اي جهت دفاع از منافع ملي و حقوق هسته‌اي و لغو تحريم‌هاي ظالمانه پشتيباني نموده و مانور قدرت خود را به دشمنان سرافرازي ملت قهرمان ايران يکبار ديگر نشان دهند.


 محمد‌جواد ظريف با هشدار به طرف‌هاي مذاکره‌کننده:
 فرصت مذاکرات تکرار نخواهد شد 

گروه سياسي: تيم ديپلماسي کشورمان در حالي يک روز پرکار را پشت سرگذاشت که رهبر انقلاب باري ديگر قاطعانه از عملکرد ديپلمات‌هاي ايران حمايت کرد و به راحتي از مضنون سخنان ديروز مقام معظم رهبري اين نکته برداشت مي‌شود‌، ايشان اعتماد کاملي به افسران ديپلماسي ايران اسلامي‌دارد و اين سخنان ارزشمند رهبري در شرايط حساس مذاکرات تاثيرات مثبت فراواني داشته و شايد يکي از اثرات آن قوت قلب مردان مذاکره‌کننده و تلاش براي دفاع از حقوق مردم عزيزمان باشد. در پي مذاکرات فشرده چند روز گذشته تيم مذاکره‌کننده ايراني با هيات‌هاي مختلف ديروز نيز هيات‌هاي مذاکره‌کننده ايران و آمريکا به سرپرستي محمدجواد ظريف و جان کري ديدار کردند.سپس در ديدارهاي دوجانبه محمدجواد ظريف با لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه و بوروت پاهور رييس‌جمهور اسلووني ديدار و گفت‌و‌گو کرد.گفتني است وزير امور خارجه با بيان اين که تحريم‌ها نتوانسته‌اند اثري داشته باشند و در مدت تحريم تعداد سانتريفيوژها بيشتر شده است، گفت: تنها راه رسيدن به توافق همين مذاکرات است و بايد به دولت ايران احترام بگذارند. به گزارش ايرنا، «محمد‌جواد ظريف» روز يکشنبه در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ، اين مطلب را در جلسه پرسش و پاسخ که مجري آن ديويد آگناتوس بود، بيان کرد.وزير امور خارجه در پاسخ به اين سوال که در مذاکره با وزير امور خارجه آمريکا چه موانعي براي رسيدن به توافق وجود داشت، افزود: تنها راه رسيدن به توافق همين مذاکرات است و اين فرصت نبايد از دست برود چرا که هرگز تکرار نخواهد شد.ظريف ادامه داد: طرف‌هاي مذاکره‌کننده بايد به دولت ايران احترام بگذارند و بازي برد و باخت را مطرح نکنند . تعريف من از شکست با بقيه متفاوت است، بايد تعاريف را درست تبيين کنيم.

رييس دستگاه ديپلماسي اظهار داشت: برخي متاسفانه بر اين باورند که تحريم‌ها اثر داشته است، اگر بخواهيم راه حلي داشته باشيم و در حوزه سياسي به نتيجه‌اي برسيم راه حلي که مي‌تواند ما را به نتيجه برساند، مذاکرات است. رييس تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي جمهوري اسلامي‌ايران در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر اين که اگر در 24 مارس به توافق با گروه 1+5 نرسيد آيا به دنبال آن نيستيد که براي رسيدن به توافق زمان بخريد؟ گفت: اگر ما به توافق هم نرسيم ما تلاش خود را کرديم و فرايند ديگري را دنبال خواهيم کرد اما من اميدوارم که طرف‌هاي مذاکره‌کننده فرايندي را پيش بگيرند که همه متنفع شوند.ظريف با بيان اين که اگر به توافق نرسيم آخر جهان نخواهد بود، اظهارداشت: در واقع ما آنچه را که تمايل داريم ادامه خواهيم داد‌، ما تلاش خود را انجام مي‌دهيم و در ماه‌هاي آينده تا زمان تعيين شده، تلاش مي‌کنيم و گسترده کردن زمان و تمديد آن موثر نخواهد بود و نتايجي به بار نخواهد داشت.وي گفت: من و همکارانم مطمئن هستيم که دوستاني که در 1+5 با ما مذاکره مي‌کنند همگي تلاش دارند که بتوانند هر چه زودتر به توافق برسيم.ظريف همچنين در پاسخ به اين سوال که اگر به توافق رسمي‌برسيد طرفين چه موقعيتي خواهند داشت؟ افزود: ما از 6 ماه آينده براي رسيدن به راه حل استفاده خواهيم کرد نه براي اين که به شکست برسيم و من فکر مي‌کنم که ما بايد به راه حل برسيم. وزير امور خارجه همچنين درباره موضوعات منطقه‌اي هم اظهار داشت: مساله اي که در حال حاضر ما با آن مواجه هستيم صرفا منطقه‌اي نيست و مساله جهاني است، رويکردها نسبت به آن هم بايد همه جانبه و همه شمول باشد.ظريف ادامه داد: بايد عوامل و فاکتورهاي زيادي را در نظر بگيريد، همسايه‌هاي ما نبايد از گفت‌و‌گوهايي که در مورد درگيري‌هاي منطقه‌اي صورت مي‌گيرد، حذف شوند؛ متاسفانه ما خودمان به عنوان کسي که در منطقه درگير با اين مسايل هستيم از دور مذاکرات کنار گذاشته شديم.وزير امورخارجه گفت: ايران بر اين باور است که عربستان سعودي، ترکيه، مصر و همگي ما آمادگي داريم تا در مورد موضوعات عراق و سوريه گفت‌و‌گوهايي براي برداشتن درگيري‌هايي که در اين مناطق وجود دارد، انجام دهيم اما متاسفانه در فرايندهايي که پيش‌بيني شده ما در آن وجود نداشتيم.ظريف افزود: در واقع اين مذاکرات هرگز به نتيجه نخواهد رسيد؛ اگر همسايه‌هاي نزديک به اين کشورها را در نظر نگيريم اين درگيري‌ها در جهان مشکلاتي را براي بحث صلح منطقه‌اي و جهاني به وجود مي‌آورند.وي ادامه داد: شرايط و پيش شرط‌هايي براي حل اين درگيري‌ها مي‌گذارند که ممکن است خود اين پيش شرط‌ها خطرناک باشند. رييس دستگاه ديپلماسي ايران درباره انتقادات اخير برخي از نمايندگان مجلس از قدم زدن وي با وزير امور خارجه آمريکا در جريان گفت وگوهاي هسته‌اي اظهار داشت: من فکر مي‌کنم بايد اين واقعيت را پذيرفت که در ايران افکار مختلف وجود دارد و جامعه‌اي يک‌جانبه نيست‌. ما رويکردهاي مختلفي در جامعه خودمان داريم و اين اصلا بد نيست.وي تصريح کرد: در واقع بدگماني بسيار زيادي در ايران نسبت به غرب بويژه به خود ايالات متحده وجود دارد و هر واکنش و پاسخي که از مردم ايران دريافت مي‌شود، به خاطر همان عدم اطمينان و بدبيني است که نسبت به غرب وجود دارد.وزير امور خارجه تاکيد کرد: تمام دلايل بدبين بودن مردم نسبت به غرب، بسيار منطقي است و ايران پيش از اين با ايالات متحده گفت‌وگو نمي‌کرد، اما در حال حاضر گفت‌وگو مي‌کنيم و از من پرسيده مي‌شود که آيا اين گفت وگوها و صحبت‌ها آيا به نتيجه خواهد رسيد يا خير؟ ولي بايد بگويم که ما نمي‌توانيم آن خصومت‌ها و دشمني‌هاي آمريکا که نسبت به مردم ايران داشته است را در طول مذاکرات ناديده بگيريم. وي جمهوري اسلامي ايران را بازيگر و عامل مهمي در منطقه دانست و گفت: مي‌بايست اين بازيگر مهم را در منطقه در نظر گرفت؛ در سطح گسترده‌تر هم ايران بازيگر مهم است. وي همچنين در پاسخ به اين سوال که اسرائيل برنامه هسته‌اي ايران را تهديدي عليه موجوديت خود مي‌داند اظهار کرد: رژيم صهيونيستي از يک تهديد فرضي ايران براي سرپوش گذاشتن روي جناياتش عليه فلسطينيان و ديگران در منطقه استفاده کرده است.ظريف در ادامه تاکيد کرد‌: ايران هيچگاه به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهد بود.