نسخه شماره 3688 - 1393/11/19 -

کشف 35 تن موادمحترقه و انهدام 1045 باند سرقت در تهران
وقوع 61 سرقت مسلحانه در پايتخت


سرقت طلا و جواهر از خانه‌هاي ويلايي


خبر خارجي


هشدار


خبر


 کشف 35 تن موادمحترقه و انهدام 1045 باند سرقت در تهران
 وقوع 61 سرقت مسلحانه در پايتخت 

رييس پليس پايتخت ضمن ارائه گزارشي از عملکرد مجموعه تحت امرش طي 11 ماه گذشته، جزييات طرح پليس براي 22 بهمن، ايام نوروز، برخورد با معتادان، طرح‌هاي امنيت اخلاقي و... را تشريح کرد. به گزارش ايسنا، سردار حسين ساجدي‌نيا در نشست خبري که روز شنبه در مقر فرماندهي پليس پايتخت برگزار شد، از کشف بيش‌از 15 ميليون قطعه مواد محترقه طي 15 روز جمعه خبر داد و گفت: اين عمليات‌ها که با همکاري عوامل پليس آگاهي انجام شده به منظور کنترل فضاي چهارشنبه آخر سال بوده و تاکنون جمعا بيش‌از 35 تن انواع موادمحترقه کشف و ضبط شده است. وي با بيان اينکه در همين راستا 53 نفر نيز دستگير شده‌اند، گفت: بررسي اين آمار با ميزان کشفيات سال گذشته در همين بازه زماني بيانگر افزايش 104 درصدي کشفيات است. رييس پليس پايتخت با اشاره به جلسات پليس با رنگ‌فروشي‌ها و صنوف مشابه خاطرنشان کرد: در همين راستا جلساتي نيز با اين صنوف داشته و هماهنگي‌هاي لازم را انجام داده‌ايم.

اجراي طرح خريد ويژه نوروزي و مراقبت‌هاي ويژه
در محدوده بازار تهران

ساجدي‌نيا در پاسخ به ايسنا درباره حضور پليس در مراکز خريد و اجراي طرح نوروزي نيز گفت: در حال حاضر حضور ماموران ما در مراکز خريد مشهود است اما از اول اسفندماه طرح خريد ويژه نوروزي و مراقبت‌هاي ويژه را به ويژه در محدوده بازار تهران و مراکز بزرگ خريد در دستور کار قرار خواهيم داد.

وي با بيان اينکه علاوه بر طرح‌هاي امنيتي، طرح‌هاي ترافيکي و نظارتي نيز در حوزه‌هاي مختلف در دستورکار قرار گرفته است، ابراز اميدواري کرد: با اجراي اين طرح‌ها شاهد کاهش اقدامات مجرمانه به ويژه سرقت باشيم.

استفاده از ظرفيت پليس افتخاري در طرح نوروزي

رييس پليس پايتخت به طرح نوروزي پليس اشاره کرد و به ايسنا گفت: پليس در ايام نوروز نيز طرح ويژه خود را اجرا مي‌کند که در موعد مقرر جزييات بيشتر آن اطلاع‌‌‌رساني مي‌شود. اما مختصرا بايد بگويم که در ايام نوروزي تمامي‌يگان‌هاي پليس در سطح محلات مستقر خواهند شد. براي اولين بار نيز از ظرفيت پليس افتخاري استفاده خواهيم کرد. وي با بيان اينکه تعداد گشتي‌هاي پليس نيز افزايش خواهد يافت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نيز ما 400 گشت همزمان در لحظه را در سطح پايتخت ساماندهي کرده‌ايم و در ايام نوروز علاوه بر اين گشت‌هاي يگان امداد و‌... نيز به کمک پليس خواهند آمد.

وي با اشاره به جلسات پليس با مديران بانک‌ها نيز خاطرنشان کرد: به منظور تسهيل استفاده از صندوق‌هاي امانات در بانک‌ها، جلساتي را با مديران بانک‌هاي مختلف در سطح پايتخت داشته‌ايم و انشاءالله در سال 94 افزايش خواهد داشت.

انهدام 1045 باند سرقت

به گزارش ايسنا، رييس پليس پايتخت در ادامه از انهدام 1045 باند سرقت در سطح پايتخت خبر داد و گفت: از جمله اين باندها مي‌توان به انهدام 140 باند سرقت از منزل، 132 باند کلاهبرداري، 169 باند لوازم داخل خودرو، 98 باند سرقت به عنف و زورگيري، 106 باند اتومبيل و... اشاره کرد. ساجدي‌نيا با بيان اينکه چند باند سرقت ديگر نيز شناسايي شده است، خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله تا پايان سال 2/3 عمليات گسترده ديگر نيز خواهيم داشت. وي ادامه داد: در بحث سرقت نيز مقايسه آمارها نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان مي‌دهد که پليس تهران موفق به کنترل سرعت رشد سرقت شده و در مجموع، کمتر از يک درصد نسبت به سال قبل در وقوع سرقت افزايش داشته‌ايم.

درخواست پليس از دستگاه قضا: درنوروز به سارقان سابقه‌دار و حرفه‌اي مرخصي ندهيد

رييس پليس پايتخت درباره طرح نوروز و هماهنگي‌هاي انجام شده با قوه قضاييه خاطرنشان کرد: با قوه قضاييه هماهنگ کرده‌ايم در ايام نوروز به سارقان سابقه‌دار و متهمان حرفه‌اي مرخصي ندهيم.

ساجدي‌نيا در عين حال خواستار برخورد شديدتر قوه قضاييه با سارقان به عنف شد و آن را در ارتقاي احساس امنيت در سطح جامعه موثر دانست. وي همچنين با اشاره به زورگيري در سطح پايتخت، افزود: در اين موضوع نيز خوشبختانه شاهد افزايش دستگيري‌ها و انهدام باندها بوده‌ايم، اما همانطور که گفتم، انتظار ما اين است که برخورد قاطع‌تري از سوي قوه قضاييه با اين افراد انجام شود.

کشف 14 تن انواع موادمخدر و انهدام 71 باند در تهران طي سال 93

رييس پليس پايتخت از کشف 14 تن انواع موادمخدر طي 11 ماهه امسال در سطح پايتخت خبر داد و گفت: در اين مدت 71 باند قاچاق موادمخدر نيز منهدم شده و 280 مرحله عمليات براي دستگيري اين افراد داشته‌ايم. ساجدي‌نيا با بيان اينکه روزانه حدود 120 تا 140 خرده‌فروش موادمخدر در سطح کلانتري‌ها دستگير مي‌شوند، اظهار کرد: ميزان کشفيات موادمخدر در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايشي 10 درصدي داشته است. وي همچنين با اشاره به عملياتي که چند روز پيش براي شناسايي پاتوق فروشندگان موادمخدر اجرا شد، گفت: در اين عمليات‌ها که در مناطق فرحزاد، پل مديريت و دروازه‌غار اجرا شد، 34 پاتوق موادمخدر منهدم شد و در مجموع 137 سوداگر مرگ که 57 نفرشان از عوامل اصلي بودند، دستگير شدند که از اين افراد مجموعا 304 کيلوگرم انواع موادمخدر کشف و ضبط شد.

ساجدي‌نيا با بيان اينکه بازجويي از اين افراد ادامه دارد، گفت: براي شناسايي و دستگيري اين افراد، سه ماه کار عملياتي انجام شده بود. اين عمليات‌ها تا پايان امسال ادامه خواهد داشت.

وقوع 61 سرقت مسلحانه در پايتخت

رييس پليس پايتخت در تشريح آمار جرايم جنايي خاطرنشان کرد: از ابتداي امسال تاکنون 61 مورد سرقت مسلحانه در پايتخت داشتيم که 59 مورد آن توسط عوامل پليس آگاهي به سرعت کشف شده است و دو مورد ديگر نيز به زودي شناسايي و کشف خواهد شد. البته اين سرقت‌هاي مسلحانه طوري نيست که برخي گمان کنند که سارقان به شکل فيلم‌هاي‌هاليوودي وارد مغازه‌اي شده و سرقت کردند. به عنوان مثال در برخي از اين پرونده‌ها يک نفر مسلح وارد يک سوپرمارکت شده و قبل از اينکه کاري انجام شود، توسط ماموران دستگير شده است. وي با بيان اينکه در بحث جرايم خشن رشدي نداشته‌ايم و قتل نيز در اين مدت نيز نسبت به پارسال کاهش داشته است، تصريح کرد: در آمار نزاع‌هاي دسته جمعي کاهش داشتيم اما در نزاع‌هاي دو نفره شاهد رشد اندکي نسبت به پارسال بوديم.

برخورد آتليه‌هاي غيرمجاز و کافي‌شاپ‌ها و سفره‌خانه‌هاي متخلف

ساجدي‌نيا در توزيع بيشتر درباره برخورد پليس با کافي‌شاپ‌ها و سفره‌خانه‌هاي متخلف نيز اظهار کرد: 80 درصد از قهوه‌خانه‌ها و کافي‌شاپ‌هايي که پلمپ شدند فاقد مجوز لازم بودند بنابراين اگر آنها مجوز اخذ مي‌کردند، پلمپ نمي‌شدند‌. تعداد محدودي هم بودند که اقدام مجرمانه‌اي در آنها انجام شده و يا شهروندان در تماس‌ها و گزارش‌هاي متعدد از عملکرد آنها اعلام نارضايتي کرده بودند.

رييس پليس پايتخت به بحث برخورد آتليه‌هاي غيرمجاز اشاره کرد و گفت: اين طرح تعطيل نشده و ادامه خواهد داشت و آتليه‌ها حق ندارند عکس‌ها و تصاوير مشتريان خود را درون سيستم‌هايشان ذخيره کنند بلکه بايد فايل اصلي را داخل يک سي‌دي و فلش مموري به مشتريان خود تحويل داده و پاک کنند. همچنين تعدادي از آتليه‌ها غيرمجاز بوده و مجوز لازم براي فعاليت را دريافت نکرده بودند که درباره اين دسته از آتليه‌ها نيز بدون شک با آنها برخورد خواهيم کرد.


 سرقت طلا و جواهر از خانه‌هاي ويلايي 

دو زن و سه مرد كه با تشكيل يك باند دست به سرقت از منازل مي‌زدند، از سوي پليس بازداشت شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حدود دو ماه قبل ماموران پليس استان گيلان در جريان وقوع سرقت‌هاي سريالي از منازل قرار گرفتند. اولين شاكي در شكايت خود به ماموران گفت: چند روز قبل همراه خانواده‌ام به سفر رفته بودم كه وقتي برگشتم با بهم ريختگي خانه‌ام روبه رو شدم.

همان لحظه متوجه شدم كه سارقان از طريق تراس وارد خانه ام شدند و دست به سرقت زده‌اند. دزدان جعبه جواهرات همسرم كه در حدود 30 ميليون تومان ارزش داشت به همراه لب تاپ‌، تبلت فرزندانم و مجسمه‌هاي كوچك نقره را به سرقت برده بودند.

با اعلام اين شكايت موضوع در دستور كار ماموران قرار گرفت و تلاش درخصوص شناسايي و دستگيري سارقان آغاز شد. در ادامه ماموران اداره آگاهي استان گيلان با چند شكايت مشابه در اين زمينه رو به رو شدند كه نشان مي‌داد كه دزدان به صورت سريالي به خانه‌هاي ويلايي در رشت و شهرهاي ديگر استان گيلان دستبرد زده و دست به سرقت طلا،‌جواهرات و اموال ارزشمند مي‌زدند. شگرد دزدان اين گونه بود كه معمولا از تراس وارد خانه‌ها مي‌شدند و در نبود صاحبخانه‌، نقشه خود را اجرا مي‌كردند.

در حاليكه تحقيقات در اين خصوص ادامه داشت، يكي از مالباختگان به پليس مراجعه كرد و به ماموران گفت: از سرويس طلايي كه از خانه من دزديده شده بود عكس گرفته بودم. براي همين به بازارهاي طلا در رشت رفتم و آن را به تمام مغازه داران نشان دادم و سرانجام موفق شدم مغازه داري كه طلاي دزديده شده همسرم را خريده بود شناسايي كنم. مرد مغازه دار هم ادعا كرد كه چند روز قبل 2 زن به مغازه رفته و طلا را به وي فروخته بودند.

با اين اظهارات ماموران پليس با ررسي دوربين مداربسته مغازه موفق به شناسايي و دستگيري اين دو زن شدند. متهمان پس از دستگيري اعتراف كردند كه با همدستي 3 مرد، باند سرقت تشكيل دادند و اين 2 زن نقش فروش طلاهاي مسروقه را به عهده داشتند. 3 مرد نيز مسئول شناسايي خانه‌ها بودند. با اطلاعاتي كه اين دو زن در اختيار ماموران قرار دادند 3 سارق دستگير شدند و در بازجويي‌ها به دزدي‌هاي سريالي از خانه‌ها اعتراف كردند. در حال حاضر تحقيقات در خصوص اين پرونده همچنان ادامه دارد.


 خبر خارجي 

قاتل 22 نفر در پاکستان به ضرب گلوله کشته شد

متهم به قتل 22 نفر در پاکستان روز جمعه به ضرب گلوله کشته شد. به گزارش ايسنا، اين مرد هنگام فرار از دست پليس با شليک گلوله از پاي درآمد. قاتل که «عبيد اورمان» نام دارد، پيش‌تر در يک کنفرانس مطبوعاتي که توسط پليس برگزار شده بود به قتل چهار پزشک، هشت مامور پليس و تعدادي از کارکنان سياسي در کراچي اعتراف کرده بود. پليس پاکستان ادعا کرد اين مظنون روز جمعه در يک درگيري مسلحانه و در حالي که با سرقت يک اسلحه از مامور پليس قصد فرار داشته، کشته شده است.


 هشدار 

روش جديد کلاهبرداران: 3000 دقيقه رايگان مکالمه کنيد

رييس پليس فتا خراسان رضوي در خصوص كلاهبرداري جديد افراد سودجو با شگرد تبليغات دروغين خدمات تلفن همراه خبر داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، سرهنگ سيدمحسن عرفاني رئيس پليس فتا استان خراسان رضوي با اعلام اين خبر گفت: امروزه يكي از شگرد‌هاي سودجويان در فضاي مجازي ارسال پيامك‌هاي وسوسه‌انگيز مبني بر برنده شدن در مسابقات، برنده شدن قرعه‌كشي‌ها و طرح‌ها و بسته‌هاي حمايتي مي‌باشد. سرهنگ عرفاني افزود: متاسفانه برخي از شهروندان بدون توجه به اينكه آيا اصلاً در قرعه كشي مذكور يا در جشنواره اشاره شده شركت داشته اند يا نه، با ديدن يا شنيدن خبر، برنده شدن در طرح‌ها و بسته‌هاي مختلف خدماتي تلفن همراه تصميم به ارسال اطلاعات خواسته شده مي‌نمايند و يا به نزديكترين خود پرداز مراجعه كرده و در دام كلاهبرداران گرفتار مي‌شوند ،كم دقتي و اعتماد زياد كاربران يكي از علل اصلي افزايش چنين كلاهبرداري‌هايي به شمار مي‌آيد. وي در ادامه از شگرد جديد كلاهبرداري خبر داد و گفت: با اشاره به برخي طرح‌ها که به تازگي از سوي شرکتهاي ارتباطات سيار براي تلفن‌هاي همراه در نظر گرفته
شده ،افراد کلاهبردار با سوء استفاده از اين طرح‌ها اعم از جشنواره و ... به افراد داراي تلفن همراه تماس گرفته و با پيشنهاد‌هايي فريبنده از جمله مکالمه رايگان 3000 دقيقه اي و اينترنت رايگان به مدت سه ماه و همخواني چهار رقم شماره آخر سيم کارت فعلي با شماره سيم کارت پيشنهاد شده در اغواي مخاطب تلاش مي‌کنند. رئيس پليس فتا استان خراسان رضوي بيان داشت: اين سيم کارت‌ها ارزشي حدود 16500تومان را دارا هستند و هنگام فعالسازي مابه التفاوت وجه را در خدمات مشترکين همراه بپردازند اما برخي شهروندان با فريب کلاهبردار تمام وجه(مبلغ 145600تومان) را هنگام دريافت سيم کارت به پست يا هر فرد ديگري تحويل مي‌دهند در حالي كه مي‌بايست مابه التفاوت وجه را هنگام فعال سازي سيم کارت به دفاتر خدمات مشترکين بپردازند. وي در پايان از شهروندان خواست ضمن جدي گرفتن هشدارهاي پليس،در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir گزارش كنند.


 خبر 

انفجار مهيب در ساختمان مسکوني

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از انفجار شديد در يک منزل مسکوني و خسارت به شش دستگاه خودرو در خيابان جلال آل احمد خبر داد. جلال ملکي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: در ساعت16:55 دقيقه عصر روز سامانه 125 آتش‌نشاني از انفجار مهيب در يک ساختمان مسکوني در خيابان جلال آل احمد مطلع شدند و بلافاصله ستاد فرماندهي آتش‌نشاني تهران ايستگاه 10 را عازم محل حادثه کرد. وي ادامه داد: محل انفجار زير زمين يک ساختمان 3 طبقه مسکوني بود که محل کاملا تخريب و درب و پنجره طبقات بالايي و همچنين منازل مجاور شکسته شده بود و شش دستگاه خودرو که در خيابان پارک بودند در پي اين انفجار دچار خسارت شدند.

ملکي خاطر نشان کرد: دو خانم مسن که در ساختمان‌هاي مجاور حضور داشتند دچار شک و آسيب‌ديدگي شدگي شدند که توسط آتش‌نشانان تحويل عوامل اورژانس شدند و همچنين آتش‌نشانان پس از ايمن سازي محل را تحويل عوامل شهرداري و مالکان دادند.

به گفته اين مقام مسئول در آتش‌نشاني کارشناسان علت اين انفجار را نشت گاز شهري از وسايل گازسوز عنوان کردند.

سرقت شبانه از بانک ملي

جمعه شب سارقان به بانک ملي شهرستان نکا دستبرد زدند و از محل گريخته‌اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، جمعه شب سارقان به بانک ملي شهرستان نکا شعبه امامت دستبرد زدند. اين بانک که در جاده اصلي شهرستان و مقابل فرمانداري قرار دارد ديروز به دليل حضور ماموران و کارشناسان تعطيل شد. هنوز هيچ مسئولي از جزئيات دستبرد و مقدار پول سرقت شده خبري نداده است.

قلعه گنج آخرين ايستگاه قاتل مامور پليس

فرمانده انتظامي قلعه گنج استان کرمان از دستگيري يک شرور و عامل به شهادت رساندن يکي از ماموران انتظامي در عمليات پليس اين شهرستان خبر داد. سرهنگ علي پرنگ فرمانده انتظامي قلعه گنج استان کرمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در تشريح جزييات اين خبر گفت: به دنبال درگيري مسلحانه ماموران پاسگاه سرني شهرستان ميناب استان هرمزگان در آذرماه سال‌جاري با گروهي از قاچاقچيان مسلح مواد‌مخدر، شناسايي و دستگيري اين باند در دستور کار دستگاه‌هاي امنيتي قرار گرفت. وي افزود: پليس با انجام اقدامات اطلاعاتي يکي از اشرار مسلح و عامل به شهادت رساندن مامور انتظامي را در شرق کشور شناسايي کردند.

فرمانده انتظامي قلعه گنج خاطر نشان کرد: در اين عمليات و در اقدام مشترک اطلاعاتي پليس هرمزگان با اين شهرستان، مسير اين شرور مسلح هنگام تردد در محورهاي مواصلاتي قلعه گنج به سيستان و بلوچستان شناسايي و در يک عمليات منسجم دستگير شد.