نسخه شماره 3683 - 1393/11/13 -


تلفات سنگين در شرق اوکراين


سلاخي گروگان ژاپن توسط داعش


تظاهرات چپ‌گرايان اسپانيا


بازگشت شورشي‌هاي هنگ‌کنگ


نخست‌وزير استراليا درحال سقوط


ژانويه مرگبار پاکستان


اجبار سربازي براي زنان کره شمالي


ملل


پولتيک


اخبار کوتاه


 تلفات سنگين در شرق اوکراين 

گروه بين‌الملل: تلاش‌هاي تازه ميان نمايندگان اوکراين، روسيه و اتحاديه اروپا براي آتش‌بس ميان تجزيه‌طلبان هوادار مسکو و نيروهاي دولتي اوکراين، بدون نتيجه و در حالي پايان يافته است که نبردها در شرق آن کشور ادامه دارد و تجزيه‌طلبان نماينده‌اي به گفت‌وگوها نفرستاده‌اند.درهمين حال، در درگيري نيروهاي ارتش و شورشيان مخالف دولت اوکراين در شرق آن کشور دست‌کم 49 نفر کشته شده‌اند.

دور تازه‌اي از مذاکرات آتش‌بس، روز 11 بهمن ماه با حضور لئونيد کوچما، رئيس‌جمهوري پيشين اوکراين، سفير روسيه در آن کشور و نماينده سازمان همکاري و امنيت اروپا، در بلاروس انجام شد.

مذاکرات روز شنبه در حالي برگزار شده است که هيچ يک از نمايندگان در زمان مقرر، يعني روز جمعه، در مينسک حاضر نشدند. در مذاکرات روز شنبه رهبران شورشيان هوادارکرملين حضور نداشتند. با وجود تحريم‌هاي غرب عليه مسکو، به دليل آنچه آنها حمايت روسيه از شورشيان در اوکراين مي‌دانند، روسيه مي‌گويد، جدايي‌طلبان را نمايندگي نمي‌کند. مسکو در عين حال اتهام‌ حمايت عملي از آنها را نيز رد مي‌کند. يک هفته پيش از اين الکساندر زاخارچنکو، از سرشناس‌ترين رهبران تجزيه‌طلبان هوادار روسيه در شرق اوکراين، گفته بود آنها در مذاکرات صلح شرکت نمي‌کند. خبرگزاري اينترفاکس اوکراين از قول دنيس پوشيلين، يکي از نمياندگان نيروهاي شورشي، نقل کرده است که آنها منتظر هستند تا تعيين رسمي‌لئونيد کوچما به عنوان مذاکره‌کننده کي‌يف، از سوي پترو پوروشنکو، رئيس‌جمهوري آن کشور، به اطلاعشان برسد.

همين خبرگزاري از قول يک منبع دولتي مي‌گويد آقاي کوچما تنها حاضر به گفت‌وگو با شورشياني‌ست که توافق‌نامه اوليه در مينسک را امضا کرده‌اند؛ يعني الکساندر زاخارچنکو و ايهور (ايگور) پلوتنيتسکي. روز شنبه خود آقاي کوچما در بيانيه‌اي گفت کي‌يف هيچ‌گونه ضرب‌الاجل يا پيش‌شرطي را براي آتش‌بس نمي‌پذيرد. با اين حساب و در حالي‌که گفت‌وگوها نتيجه خاصي نداشته است، در خود اوکراين گزارش‌ها از بدتر شدن اوضاع و شدت گرفتن نبردها حکايت دارند. درگيري‌ها ميان نظاميان اوکرايني و جدايي‌طلبان هوادار روسيه در نزديکي شهر دبالتسوه در شرق اوکراين به نحوي است که هر لحظه احتمال سقوط اين شهر و کنترل آن بدست جدايي طلبان مي‌رود. در اين ميان شهروندان دبالتسوه نگران وضعيت خود هستند، به ويژه اينکه نزديک به ده روز است که در سرماي زمستان، گاز و الکتريسيته و آب آشاميدني ندارند. جدايي‌طلبان مخالف دولت اوکراين گفته‌اند که کنترل شهر ووهلهيرسک و اطراف شهر استراتژيک دبالتسفه را در اختيار گرفته‌اند. وزير دفاع اوکراين نيز تاييد کرده است که بخش‌هايي از شهر دبالتسفه به دست مخالفان دولت افتاده است. نخست‌وزير اوکراين از وزير دفاع خواسته بود تا هر چه سريعتر موضوع تخليه اين شهروندان انجام گيرد و به مناطق امن انتقال داده شوند.درهمين حال، ارتش اوکراين به ويژه تلاش مي‌کند شورشيان را از شهرهاي ووگلگيرسک و سنجاريوکا که به ترتيب در 10 کيلومتري غرب و شمال دبالتسو قرار دارند عقب راند.اين شاهراه راهبردي که دو مرکز جدايي طلب دونتسک و لوگانسک را به هم متصل مي‌کند از چند روز گذشته هدف درگيري‌هاي شديد قرار داشته است. شمار بسياري از رسانه‌هاي اوکرايني باوجود اين جنگ دبالتسو را با حادثه تأسف بار ايلووائيسک در ماه اوت مقايسه مي‌کنند. در اين حمله جدايي‌طلبان نيروهاي اوکرايني را محاصره کردند و دست کم 108 نظامي ‌کشته شدند.


 سلاخي گروگان ژاپن توسط داعش 

گروه بين الملل: کمتر از يک هفته پس از اعدام خشونت‌بار‌هارونا يوکاوا گروگان ژاپني گروه «داعش»، اين گروه تروريستي ويديوي ديگري را منتشر کرده که در آن سر کنجي گوتو دومين گروگان ژاپني اين گروه نيز در مقابل دوربين بريده مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، دولت ژاپن صحت اين ويديو را با درصد بسيار بالايي تاييد کرده است. سخنگوي دولت ژاپن روز يک‌شنبه اول فوريه (12 بهمن) گفته است: «پس از آزمايشات گوناگون به اين نتيجه رسيديم که احتمال درستي اين ويديو بسيار بالاست». تروريست‌هاي تکفيري براي آزادي اين دو گروگان 200 ميليون دلار از دولت ژاپن غرامت خواسته بود. دولت ژاپن اما اعلام کرده بود که با تروريست‌ها وارد معامله نمي‌شود.

ويديويي که از کشته شدن اين خبرنگار ژاپني روز شنبه 31 ژانويه (11 بهمن) در فضاي وب منتشر شده مانند تمامي ويديوهاي پيشين تروريست‌هاي داعش است؛ گروگان در لباس نارنجي بر زمين زانو زده و يک تروريست تکفيري با ماسک و چاقوي بزرگي در دست در کنار اوست.

قاتل در اين ويديو با لهجه ساکنان جنوب انگلستان خطاب به نخست‌وزير ژاپن مي‌گويد: «به دليل تصميم بدون احساس مسئوليت شما مبني بر مشارکت در يک جنگ بي‌فرجام، اين چاقو تنها کنجي را نمي‌کشد بلکه کشتار را در هرکجا که آدم‌هاي شما حضور داشته باشند ادامه خواهد داد.» کنجي گوتو اکتبر سال گذشته در سوريه ربوده شده بود. قتل اين روزنامه‌نگار، نگراني سران بسياري از کشورها را برانگيخته است. شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن که براي تصميم‌گيري درباره واکنش به انتشار اين ويدئو نشست اضطراري کابينه را برگزار کرده بود به خبرنگاران گفت: «ژاپن همراه با جامعه جهاني تلاش مي‌کند تا عاملان اين قتل فجيع مجازات شوند.» باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا نيز با انتشار بيانيه‌اي اقدام داعش را محکوم کرد و درباره کنجي گوتو گفت: «او شجاعانه تلاش داشت تا ميزان فلاکت مردم سوريه را به جهانيان نشان دهد.» مادر کنجي گوتو که پيشتر در يک پيام ويديويي خطاب به تروريست‌هاي گروه «دولت اسلامي» خواستار آزادي فرزندش شده بود، پس از انتشار خبر قتل او گفته است: «من کلمات مناسبي براي بيان احساسم در اين لحظات پيدا نمي‌کنم». شمشير گروه داعش هم‌چنان بر سر خلبان اردني، معاذ الکذابه است که اين گروه تروريستي در قبال آزادي او خواهان آزادي ساجده ريشاوي، تروريست عراقي زنداني در اردن شده است. يکي از سخنگويان دولت اردن ضمن محکوم کردن اقدام داعش در کشتن خبرنگار ژاپني گفته است که هر کاري لازم باشد براي حفظ جان خلبان اين کشور انجام مي‌شود. معاذ الکساسبه، خلبان اردني هواپيمايش در ماه دسامبر در خاک سوريه و در اراضي تحت تصرف داعش سقوط کرد و به اسارت آن گروه درآمد. به گفته خبرنگاران اردن براي آزادي آقاي کساسبه در حال انجام مذاکراتي غيرمستقيم از طريق رهبران قبيله‌اي در عراق است. ساجده ريشاوي در پي ناکام ماندن در يک بمبگذاري انتحاري در امان، پايتخت اردن، بازداشت و به اعدام محکوم شده است. مقامات اردني گفته‌اند که او در سال 2005 ميلادي به همراه همسرش در عملياتي انتحاري در يک هتل در امان، پايتخت اردن، شرکت داشت. در اين حمله 60 نفر جان خود را از دست دادند. همسر خانم ريشاوي نيز در اين حمله کشته شد، ولي کمربند انفجاري او عمل نکرد و زنده ماند.


 تظاهرات چپ‌گرايان اسپانيا 

ده‌ها هزار نفر در مادريد، پايتخت اسپانيا در «راهپيمايي تغيير» که به دعوت حزب چپ راديکال پودموس برگزار شده شرکت کردند. اين اولين راهپيمايي بزرگي است که اين حزب ترتيب داده است.

پودموس متحد نزديک حزب سيريزا در يونان است و به نظر مي‌رسد راهپيمايي امروز فرصتي براي استفاده از روحيه‌اي است که پيروزي سيريزا در انتخابات يونان ايجاد کرده است. پس از دهه‌ها براي اولين بار يک دولت چپگراي غير ميانه در اروپا به قدرت رسيده و با توجه به نارضايتي عمومي از تبعات بحران اقتصادي سال‌هاي اخير چپگرايان اميدوارند که بتوانند مانند يونان در کشورهاي ديگر اروپا هم به پيروزي برسند. در اسپانيا حزب پودموس (به معني ما مي‌توانيم) در نظرسنجي‌ها از ديگر احزاب پيش افتاده است.


 بازگشت شورشي‌هاي هنگ‌کنگ 

هزاران تن از تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسي روز يکشنبه در خيابان‌هاي هنگ‌کنگ راهپيمايي کردند.

به گزارش اسوشيتدپرس از هنگ‌کنگ، اين نخستين تظاهرات بزرگ در هنگ‌کنگ در پي اعتراض‌هاي گسترده در سال گذشته ميلادي بود.

تظاهرکنندگاني که چترهاي زرد رنگ به دست داشتند، فرياد مي‌زدند: «ما حق راي عمومي ‌واقعي مي‌خواهيم، نه حق راي عمومي‌ساختگي». اين راهپيمايي با نظم و آرام طي روز يکشنبه برگزار شد. اين رويداد سالانه معمولا يکم ژانويه برگزار مي‌شود، اما امسال به منظور همزمان شدن با رايزني‌هاي دولت در خصوص اصلاحات انتخاباتي، يک ماه به تعويق افتاد.


 نخست‌وزير استراليا درحال سقوط 

نخست‌وزير محافظه‌کار استراليا (يکشنبه) بار ديگر با نتايج فاجعه‌آميز يک نظرسنجي جديد روبرو شد که رهبري و محبوبيت وي را زير سوال برد. به گزارش رويترز، در شرايطي که تنها يکسال از روي کار آمدن «توني ابوت» نخست‌وزير استراليا مي‌گذرد، ميزان محبوبيت وي بار ديگر کاهش چشمگيري داشت. ابوت با بيان اينکه همچنان رهبر باقي خواهد ماند، گفت که دولت وارد «رقابت محبوبيت» نمي‌شود. با اين حال وي اذعان کرد که مشارکت کمرنگ مردم کوئينزلند در انتخابات ضربه سنگيني به حزب ليبرال ناسيونال وارد کرده است. توني ابوت در جمع خبرنگاران در سيدني گفت: مردم استراليا مرا به عنوان نخست وزير تعيين کرده‌اند و همچنين کابينه مرا انتخاب کرده‌اند تا کشور را اداره کنند.


 ژانويه مرگبار پاکستان 

براساس آمار رسمي دولت پاکستان و گزارش رسانه‌هاي محلي اين کشور، در نخستين ماه سال 2015 ، 16 انفجار تروريستي در اين کشور رخ داده که با وجود کاهش شمار حملات، دست کم جان 99 تن را گرفت و 104 تن ديگر را نيز زخمي کرد.

به گزارش شينهوا، براساس گزارش رسانه‌هاي محلي پاکستان علت کاهش حملات از طريق بمب‌گذاري در نخستين ماه سال 2015 تداوم عمليات ارتش پاکستان عليه شبه نظاميان در مناطق قبيله نشين شمال غرب اين کشور بوده است.

از ميان اين 16 انفجار دو مورد آن حمله انتحاري بوده است که باعث کشته شدن دست کم 61 تن و زخمي شدن 53 تن ديگر در دو منطقه جداگانه پاکستان شدند. براساس آمار رسمي تعداد کشته‌هاي بمب‌گذاري‌ها در ماه ژانويه 2015 تقريبا 9 برابر بيشتر از تلفات مربوط به دسامبر 2014 است اما مقايسه تلفات بمب‌گذاري‌ها در پاکستان در ژانويه 2015 با ژانويه سال قبل از آن نشان مي‌دهد که ميزان اين تلفات 42 درصد کاهش يافته است.

بدترين بمب گذاري مربوط به 30 ژانويه بوده که در جريان آن يک بمب‌گذار انتحاري خود را در ميان نمازگزاران شيعه در مسجدي در منطقه شکارپور در جنوب پاکستان منفجر کرد. اين حمله دست کم 61 کشته و 50 زخمي بر جاي گذاشت.

در يک حادثه ديگر در 9 ژانويه چند فرد ناشناس دريک مرکز مذهبي متعلق به شيعيان در شهر راول پندي بمب گذاري کردند که در جريان آن دست کم هشت تن کشته و 25 تن ديگر زخمي شدند. بمب مورد استفاده در اين حادثه از طريق کنترل از راه دور منفجر شد و موجب از بين رفتن اين مرکز و خانه‌هاي اطراف آن شد.

ارتش پاکستان از 15 ژوئن 2014 دست به رشته حملاتي عليه تروريست‌ها و شبه نظاميان خارجي در منطقه وزيرستان شمالي زده که براساس آمار رسمي تاکنون بيش‌از 2200 شبه نظامي و 200 سرباز ارتش پاکستان در اين عمليات کشته شده‌اند.


 اجبار سربازي براي زنان کره شمالي 

منابع آگاه در دولت پيونگ‌يانگ اعلام کردند، کره‌شمالي خدمت سربازي براي زنان جوان را اجباري مي‌کند تا نيروهاي مسلح خود را تقويت کند. به گزارش ايسنا، گفته مي‌شود که سربازي براي زنان در کره‌شمالي 17 تا 20 سال اجباري شده است و مسئوليت جذب نيرو به دفاتر شهري و استاني هر منطقه واگذار شده است. طبق گفته مقام‌ها، اجراي اين اقدام از هم اکنون آغاز شده است.

يکي از منابع آگاه گفت: اواخر سال گذشته ما دستوراتي را دريافت کرديم مبني بر اينکه تمام زناني که تحصيلات متوسطه يا راهنمايي خود را تمام کرده‌اند، بايد به خدمت سربازي اجباري بروند. بررسي‌هاي اوليه اين طرح انجام و به پايان رسيده است و بخش‌هاي مختلف آن تدارک ديده شده‌ است.

طبق اين اظهارات، ارزيابي اوليه شامل بررسي مشکلات فيزيکي و يا بيماري‌هاي واگيردار بوده است. در سال 2012 حداقل قد براي سربازان زن 142 سانتي متر بود اما اين سختگيري چندان رعايت نمي‌شد. ارتش کره شمالي اميدوار است که کسري نيروهاي خود را که گفته مي‌شود «ميليون‌ها تن» هستند، با حضور زنان جبران کند.

طبق سنت جذب سربازان در کره‌شمالي دو بار در سال (آوريل و اوت) انجام مي‌شود و تا به حال خدمت زنان داوطلبانه بوده اما خدمت سربازي براي مردان اجباري بود. دختران فارغ‌التحصيل 17 و 18 ساله ماه آوريل ثبت‌نام شدند و ثبت نام کارگران بالا يا پايين 20 سال در ماه اوت انجام شد. با اين حال انتظار مي‌رود که طول دوران خدمت براي زنان، هم اندازه مردان نباشد. منبع آگاه در کره‌شمالي گفت: برخلاف مردان که خدمت سربازي10 ساله دارند، خدمت سربازي براي زنان تنها تا سن 23 سالگي است.


 ملل 

هفت خواهران مسکو

در سال 1947 - به مناسبت هشتصدمين سالگرد تاسيس مسکو دولت شوروي تصميم گرفت 8 ساختمان بلند و مرتفع احداث نمايد. اين ساختمان‌ها بايستي جلوه گر قدرت شوروي مي‌بودند که احساس پيروزي در جنگ جهاني دوم را نيز به همراه داشت.. بنيان تمامي‌اين 8 ساختمان در روزي که 800 سال از عمر مسکو سپري مي‌شد، ريخته شد. پس از آن، فعاليت ساخت اين ساختمان‌ها آغاز شد. مسئولين دولت اين مسئله را رسانه اي نکردند و بهمين خاطر احداث ساختمان‌ها با يک روند آرام جريان داشت. يکي از اين ساختمان‌ها بخاطر دلايل مالي تکميل نشد و بعداً بر پايه آن «هتل روسيه» را احداث کردند. اين 7 ساختمان بلند ذيل را امروز مي‌توان در مسکو مشاهده کرد:

1- ساختمان واقع شده در ميدان «کودرينسکايا». ارتفاع اين ساختمان 156 متر و در سال 1954 ساخت آن تکميل شد. اين ساختمان 24 طبقه دارد و 18 طبقه آن مسکوني است.

2- ساختمان دانشگاه دولتي مسکو بنام لومونوسف که در منطقه «واروبيوي گوري» واقع شده است. در سال 1953 ساخت اين ساختمان تکميل گرديد. اين ساختمان در ميان 6 ساختمان ديگر از همه بلندتر است. ارتفاع آن 236 متر است و 36 طبقه دارد. جالب است که براي ساخت اين ساختمان 40 هزار تن فولاد و 175 ميليون آجر مصرف شده است. ستاره پنج ضلعي بالاي ساختمان که سمبل حکومت شوروي است 12 تن وزن دارد. در اين ساختمان 68 آسانسور وجود دارد.

3- «هتل اوکرائين». اين ساختمان از نظر ارتفاع ساختمان دوم است. ارتفاع اين ساختمان 206 متر است و 34 طبقه دارد. اين ساختمان در سال 1957 تکميل شد و بنام وطن «نيکيتا خروشچف» دبير کل حزب کمونيست شوروي آن وقت، يعني «اوکرائين» نامگذاري گرديد. در اين هتل بيش‌از 500 اتاق وجود دارد و يکي از بزرگترين هتل‌هاي اروپا است.

4- ساختمان واقع شده در «کوتلنيچسکويه نابرژنايا». اين ساختمان در سال 1952 تکميل گرديد. ارتفاع آن 176 متر است و 32 طبقه دارد. اين ساختمان مسکوني است. در اين ساختمان بيش‌از 500 آپارتمان وجود دارد. دولت شوروي برنامه‌اي داشت که طبق آن از زيرزمين اين ساختمان مي‌خواستند تونلي به کاخ کرملين احداث کنند، ولي اين برنامه بعداً تحقق نيافت.

5- ساختمان وزارت امور خارجه روسيه واقع در «سننايا پلوشاد». ساختمان در سال 1953 تکميل گرديد. ارتفاع اين ساختمان 172 متر است و 27 طبقه دارد. اين ساختمان 27 آسانسور دارد. در ارتفاع 114 متري نشان شوروي نصب گرديد و تاکنون نيز بر جا است.

6- «هتل لنينگراد». اين ساختمان در کنار ميدان کومسومولسکي واقع شده است. ارتفاع ساختمان 136 متر است. اين ساختمان از نظر ارتفاع از همه کمتر است. اين ساختمان به سبک باستاني روسيه ساخته شده است. بر روي ساختمان نقش برجسته ژرژ مقدس وجود دارد. در اين ساختمان 275 اتاق وجود دارد.

7- ساختمان واقع شده در ميدان «کراسنييه واروتا». اين ساختمان در سال 1953 تکميل گرديد. ارتفاع اين ساختمان 138 متر است و 24 طبقه دارد. در اين ساختمان اماکن مسکوني و اداري وجود دارند. اين ساختمان در بلندترين نقطه قسمت مرکزي مسکو ساخته شده است. علي رغم ارتفاع کم اين ساختمان، وقتي به آن نگاه مي‌کنيد اين تصور پيش مي‌آيد که اين ساختمان بسيار بلند است و حتي مي‌توان با ساختمان بلند 36 طبقه‌اي دانشگاه دولتي مسکو بنام لومونوسف مقايسه کرد. در پايان، شايان ذکر است که در سال‌ي 1947 بسياري از زندانيان و اسراي آلماني در ساخت و ساز اين ساختمان‌ها شرکت داشتند.

منبع: فيس‌بوک مهدي سنايي، سفير ايران در روسيه


 پولتيک 

احتمال تحريم سخنراني نتانياهو

انتقاد حزب دموکرات از برنامه بنيامين نتانياهو نخست‌وزير اسرائيل براي سخنراني در کنگره، پايان نمي‌يابد. به رغم تماس‌هاي تلفني بين نتانياهو و دموکرات‌هاي ارشد به منظور متقاعد ساختن آنها به کاستن از مخالفت‌هايشان با اين سخنراني، پيام روشن نمايندگان دموکرات در مجلس نمايندگان و سنا اين است که نتانياهو بايد اين سخنراني را لغو کند. صريح ترين اظهارنظر در اين خصوص از نانسي پلوسي رهبر اقليت دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان است که روز جمعه گفت احتمال اينکه بسيار از قانونگذاران دموکرات سخنراني نتانياهو در سوم مارس را تحريم کنند، منتفي نمي‌داند. وي در پاسخ به اين سوال که آيا بيشتر دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان در سخنراني نتانياهو در کنگره حضور مي‌يابند، گفت: «نمي‌دانم».

پلوسي خطاب به نتانياهو گفت اگر او مي‌خواهد درباره نگراني‌هايش در خصوص برنامه هسته‌اي ايران صحبت کند، فرصت‌هاي بسيار ديگري براي اينکار دارد و مجبور نيست اين سخنراني را در جلسه مشترک دو بخش کنگره، انجام دهد.


 اخبار کوتاه 

سانسورخشونت پليس مصر

بي‌بي‌سي: سازمان عفو بين‌الملل مقامات مصر را متهم به تلاش براي لاپوشاني کشته شدن 27 نفر در تجمعات هفته گذشته در اين کشور، کرده است.اين افراد در خلال تظاهرات چهارمين سالگرد انقلاب در مصر کشته شدند.

ترور فرمانده کرد

آسوشيتدپرس: دولت اقليم کردستان عراق مي‌گويد سرتيپ حسين منصور، از فرماندهان ارشد نيروهاي پيش‌مرگه در درگيري‌هاي روز شنبه 11 بهمن، با تروريست‌هاي داعش، کشته شده است. او دومين فرمانده عالي‌رتبه نيروهاي کرد است، که طي دو روز گذشته کشته مي‌شود. در همين حال، سازمان ملل متحد، روز يکشنبه با صدور بيانيه‌اي، شمار قربانيان خشونت در عراق را در ماه گذشته ميلادي، نزديک به 1400 تن اعلام کرد که حدود 800 نفرشان غيرنظامي‌بوده‌اند.

فرضيه خودکشي دادستان آميا

دويچه وله: بيش از 2 هفته از مرگ آلبرتو نيسمن، دادستان آرژانتيني‌ که در اثر شليک گلوله به سر از فاصله‌ نزديک درگذشت، مي‌گذرد، ولي هنوز روشن نيست که آيا اين حادثه خودکشي يا قتل بوده است. ويويانا فاين، دادستان مامور رسيدگي به اين پرونده، در روز جمعه (30 ژانويه) با انتشار نتايج آزمايشات اثرات DNA موجود در محل حادثه، گفت که ظاهرا نيسمن خودکشي کرده است.

لغو تابعيت معترضان بحرين

العالم: بحرين تابعيت 72 متهم به شرکت در تظاهرات ضد‌رژيم و اقدام ضد‌دولت را لغو کرده است.

همچنين دادگاه بحرين بيش‌از 200 فعال ضد رژيم را به اتهام دست داشتن در فعاليت‌هاي تروريستي و اقدام ضد امنيت ملي به حبس طولاني مدت در زندان محکوم کرده است.

مانورارتش کره‌شمالي

اسپوتنيک: خبرگزاري رسمي‌کره شمالي (کي‌سي‌ان‌اي) گزارش داد اين کشور با موفقيت رزمايش مشترک هوايي و دريايي عليه نيروي دريايي فرضي آمريکا برگزار کرده است. کيم‌جونگ اون رهبر کره‌شمالي شخصا از اين مانور نظامي‌بازديد کرد.

تسليم مرداطلاعاتي کلمبيا

سي‌ان‌ان: رئيس پيشين سازمان اطلاعات کلمبيا که به پاناما گريخته بود خود را تسليم مقامات کلمبيا کرد تا به اتهام جاسوسي از مخالفان رئيس‌جمهور پيشين پاسخ دهد.