نسخه شماره 3683 - 1393/11/13 -

واکنش سخنگوي شوراي نگهبان به ادعاهاي رحيمي‌ درباره پرداخت پول به جمعي از کانديداهاي مجلس؛
ادعاي رحيمي ثابت شود هنگام انتخابات عکس‌العمل نشان مي‌دهيم

درخواست جمعي از نمايندگان مجلس از روساي قواي مقننه و قضاييه
اسامي کانديداهاي دريافت‌کننده پول از رحيمي را افشا کنيد

هاشمي رفسنجاني:
به روز کردن مباحث فقهي امري ضروري است


با مفسدان بزرگ برخورد کنيم نه با قالپاق‌دزدها


مردم مذاکره‌کنندگان هسته‌اي را دعا مي‌کنند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در گفت‌و‌گوي تلفني با برنامه مناظره راديو گفت‌و‌گو در زمينه پيدايش احزاب؛
انتخابات بدون احزاب، رقابتي نيست
اگر مشکلات ساختاري احزاب حل نشود ده‌ها حزب جديد هم کاري از پيش نخواهند برد
ناطق‌نوري در مراسم گراميداشت ورود امام (ره) در فرودگاه مهرآباد:
انقلاب ما به يمن، سوريه، لبنان و عراق صادر شده است

عبدالله ناصري :
بايد متناسب با ادبيات نهادينه شده در جهان امروز گفت‌و‌گو کرد


خبر


ديپلماسي


طنز


تلنگر


 واکنش سخنگوي شوراي نگهبان به ادعاهاي رحيمي‌ درباره پرداخت پول به جمعي از کانديداهاي مجلس؛
 ادعاي رحيمي ثابت شود هنگام انتخابات عکس‌العمل نشان مي‌دهيم 

گروه سياسي – کورش شرفشاهي: مدتها بود که رسيدگي به اتهامات محمد‌رضا رحيمي، معاون اول دولت احمدي‌نژاد در مجامع قضايي، سياسي و خبري مطرح مي‌شد اما اتفاق خاصي نمي‌افتاد. حتي زماني که خبرنگاران از سخنگوي قوه قضاييه در مورد رحيمي‌سوال مي‌کردند، محسني اژه‌اي تاکيد مي‌کرد نام کسي را که متهم است بر زبان نياوريد و صبر کنيد تا حکم قطعي وي صادر شود تا آن که حکم رحيمي‌ صادر شد. اما پس از آن بود که احمدي نژاد در اطلاعيه‌اي اعلام کرد که پرونده رحيمي ‌و تخلفات وي ربطي به دولت نهم و دهم نداشته و مربوط به گذشته بوده است. پس از آن معاون اول دولت دهم در نامه‌اي خطاب به احمدي نژاد نسبت به اظهارات رئيس دولت‌هاي نهم ودهم اعتراض کرد و در اين بين از پرداخت يک ميليارد و 200 ميليون تومان به 170 نماينده مجلس براي تبليغات انتخاباتي خبر داد. اين خبر با واکنش‌هاي شديدي رو‌به‌رو شد و آن دسته از نمايندگان مجلس که اين مبلغ را دريافت نکرده بودند، خواهان اعلام اسامي‌ اين 170 نماينده شدند. اما از آنجا که به عملکرد شوراي نگهبان نيز به نوعي هجمه وارد شده بود، سخنگوي شوراي نگهبان نسبت به آن موضع‌گيري کرد. در اين رابطه سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اين که هنوز ادعاي محمد رضا رحيمي‌ معاون اول دولت دهم بررسي و اثبات نشده است، گفت: اگر اين ادعا در مراجع ذي صلاح اثبات شود حتما در موعد انتخابات عکس‌العمل شايسته نشان خواهيم داد.

نجات‌الله ابراهيميان در گفت و گو با ايرنا در واکنش به ادعاي رحيمي‌در نامه اخير خود به رييس دولت دهم افزود: با توجه به تاکيدات امام راحل و رهبر معظم انقلاب مبني بر جلوگيري از تاثيرگذاري کانون‌هاي قدرت و ثروت بر جريان انتخابات، اگر از سوي مراجع ذي صلاح به اين موضوع و موضوعاتي از اين قبيل رسيدگي شود و نتيجه رسيدگي‌ها حکايت از سوء جريان مالي در جريان رقابت‌هاي انتخاباتي داشته باشد، مسلما شوراي نگهبان نمي‌تواند نسبت به اين موضوع بي تفاوت باشد و بر اساس مقررات، موضوع را بررسي و تصميمات شايسته اتخاذ خواهد کرد.

سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: با توجه به اين که فعلا موضوع در حد نامه نگاري اشخاصي است که درگير يک پرونده قضايي هستند لذا بايد منتظر رسيدگي و بررسي مقامات صالح باشيم که اگر چنين سوء جرياني ثابت شود حتما در بررسي وضعيت مد نظر شوراي نگهبان قرار خواهد گرفت.

ابراهيميان در پاسخ به اين که اخيرا ادعايي مطرح شده برخي در قالب خيريه به دنبال خريد راي هستند و آيا شوراي نگهبان و کميته‌اي استاني آن به اين موضوعات هم مي‌پردازد يا خير؟ گفت: متاسفانه درباره ساز‌و‌کار حمايت‌هاي مالي از گروه‌ها و داوطلبان مقررات روشني نداريم.

وي اظهار‌داشت: در بسياري از کشورها، قوانين انتخاباتي به صورت شفاف، وضعيت کمک‌هاي انتخاباتي را تبيين کرده‌اند و اين امر به خودي خود جلوي روابط سوء مالي و زد و بندهايي که به فريب افکار عمومي‌و خريد آرا منتهي مي‌شود را مي‌گيرد.

عضو حقوقدان شوراي نگهبان تصريح کرد: يکي از ضعف‌هاي قوانين ما، فقدان سازوکارهاي دقيق قانوني تنظيم‌کننده نظام کمک‌هاي مالي براي احزاب و اشخاص است. ابراهيميان درباره سياست‌هاي کلي انتخابات که در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال بررسي است نيز گفت: بايد منتظر باشيم سياست کلي ابلاغ شود و سپس به قوانين روشن انتخاباتي تبديل شود، آن گاه دست دستگاه‌هاي نظارت کننده باز مي‌شود تا از جريان سوء‌جلوگيري کنند. وي تاکيد کرد: اگر موضوع کمک‌هاي بلاعوض، از سوي اشخاصي باشد که بخواهند حمايت کنند، بايد گفت که ابزاري براي کنترل آن‌ها نداريم.

سخنگوي شوراي نگهبان خاطر نشان کرد: آن چه به صورت مسلم مي‌تواند موضوع کنترل و دقت ما باشد، ممنوعيت قانوني دارد و حساسيت دستگاه‌هاي نظارتي را قطعا بر مي‌انگيزد، هزينه کردن بدون مجوز از محل بيت‌المال و وجوه عمومي‌براي تاثيرگذاري بر نتيجه انتخابات است. ابراهيميان در پاسخ به اين که در پرونده رحيمي‌سوء‌جريان مالي مشخص است و به همين دليل هم محکوم شده است، آيا براي شوراي نگهبان کافي نيست؟ گفت: محکوم اين پرونده خود آقاي رحيمي‌است، اين محکوم قضايي اظهاراتي کرده که هنوز دستگاه قضايي يا دستگاه‌هاي نظارتي که در خود مجلس وجود دارد، آن را رسيدگي نکرده‌اند.

وي تاکيد کرد: اگر مجلس با ابزار نظارتي بررسي کند و يا قوه قضاييه پرونده جديدي مفتوح کند، مسلما آن نتايج، موضوع بررسي در شوراي نگهبان هم خواهد بود. وي در پاسخ به اين که آيا کمک‌هاي مالي ادعايي در انتخابات مجلس هشتم از سوي شوراي نگهبان رسيدگي شده است يا خير؟ گفت: اين موضوع در گذشته مورد رسيدگي و افشا قرار نگرفته بوده است و هنوز هم به عنوان مسوول قانوني منتظر بررسي‌هاي قانوني مراجع ذي صلاح هستيم.

سخنگوي شوراي نگهبان خاطر نشان کرد: به محض اين که مراجع ذي‌صلاح، تصديق و تاييد کنند، آن را موضوع بررسي قرار مي‌دهيم و در موعد انتخابات نسبت به آن عکس‌العمل مناسب نشان خواهيم داد.

دستگاه قضا با انتشار اسامي 170 نماينده

سره را از ناسره مشخص کند

نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي ادعاي اخير محمدرضا رحيمي مبني بر اين‌که به 170 نماينده پول داده شده را رد کرد. احمد توکلي در گفت‌وگو با ايسنا افزود: از آن‌جايي که رحيمي فردي است که مجرم است و جرم او در دادگاه اثبات شده، قول او تا يک مرجع رسمي اعلام نکند درباره تعداد نمايندگان و کساني که به گفته او به آنها پول داده اعتبار ندارد. وي با بيان اين‌که اصل مساله درست است،‌ اظهار کرد: بنده نماينده‌اي را مي‌شناسم که به او چک داده شده اما دريافت نکرده و بنده کپي چک را در اختيار دارم. همچنين نماينده‌اي را مي‌شناسم که گفته پول را دريافت کرده و در انتخابات آن را خرج کرده است که به او گفتم آن مبلغ را به حساب رحيمي برگردان و احتمال مي‌دهم که اين کار را کرده باشد. نماينده تهران اظهار کرد: نماينده ديگري را سراغ دارم که گفته فکر مي‌کرده از جاي صحيحي اين پول به وي رسيده و آن را در انتخابات خرج کرده است، همچنين نماينده ديگري را سراغ دارم که رحيمي به او اصرار کرده که شماره حساب بدهد و وي نيز گفته تا نداند اين مبلغ از کجا آمده قبول نمي‌کند. توکلي خاطرنشان کرد: بنابراين اين‌گونه نبايد به استناد حرف يک متهم محکوم شده که دچار فساد بوده کل مجلس را متهم کرد زيرا اين کار باعث تضعيف اعتماد مردم به نمايندگان و از آن طرف قوه مقننه مي‌شود. معتقدم به جاي اين‌که استفاده جناحي صورت گيرد بايد همه به هم به شفافيت کمک کنيم. وي در پايان اظهار کرد: از دستگاه قضايي نيز درخواست کنيم که اسامي را منتشر کند تا سره از ناسره بازشناخته شود.


 درخواست جمعي از نمايندگان مجلس از روساي قواي مقننه و قضاييه
 اسامي کانديداهاي دريافت‌کننده پول از رحيمي را افشا کنيد 

جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در نامه‌هاي جداگانه به رييس مجلس شوراي اسلامي و رييس قوه قضائيه خواستار اعلام اسامي نامزدهاي مجلس هشتم شدند که از محمدرضا رحيمي پول گرفته‌اند. متن نامه‌ 23 نماينده مجلس خطاب به علي لاريجاني، رياست مجلس شوراي اسلامي بدين شرح است:

احتراما به طوري که حضرتعالي استحضار داريد آقاي رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور دولت دهم اشاره نموده است که به 170 نفر از نامزدها و نمايندگان مجلس هشتم، پول پرداخت نموده است و افکار عمومي از مجلس شوراي اسلامي درخواست افشاي اسامي پول اخذ نموده از ايشان را دارد.فلذا در اعلام اسامي با مکاتبه با رياست گرانسنگ قوه قضاييه، بذل توجه به عمل آوريد.

اسامي نمايندگان امضاکننده‌نامه به علي لاريجاني بدين شرح است: حسين گروسي نماينده شهريار - غلامعلي جعفرزاده‌ ايمن‌آبادي نماينده رشت- حامد قادرمرزي نماينده قروه و دهگلان - کمال‌الدين پيرمؤذن نماينده اردبيل - قاسم احمدي‌لاشکي نماينده نوشهر و چالوس- جواد هروي نماينده قائنات - محمدرضا تابش نماينده اردکان - عبدالکريم حسين‌زاده نماينده نقده و اشنويه - عبدالکريم رجبي نماينده مينودشت و کلاله - اسماعيل جليلي نماينده مسجدسليمان - رحيم زارع نماينده آباده - سيدمحمد سادات ابراهيمي نماينده شوشتر – احمد توکلي - شمس‌الله بهمئي نماينده رامهرمز و رامشير - ابوالفضل ابوترابي نماينده نجف‌آباد - ايرج عبدي نماينده خرم‌آباد - عثمان احمدي نماينده مهاباد - عبدالوحيد فياضي نماينده نور و محمودآباد - احمد شوهاني نماينده ايلام - غلامرضا نوري‌قزلجه نماينده بستان‌آباد - محمود نگهبان‌سلامي نماينده خواف و رشتخوار - رمضانعلي سبحاني‌فر نماينده سبزوار- مؤيد حسيني‌صدر نماينده خوي. همچنين 20 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه نامه اي خطاب به آيت‌الله آملي‌لاريجاني، امضا کردند. در اين نامه آمده است: با سلام و آرزوي توفيق جنابعالي و خدمتگزاران صديق و دلسوز قوه قضاييه، به پاس نعمتي که خداوند بي‌همتا بر ما نهاده است و اعتماد ملت را به نمايندگان معطوف داشته است و به پاس سوگندي که در راه حفظ دين و آيين و تأمين حقوق ملت ياد کرده‌ايم وبه خاطر علاقمندي و دلسوزي براي اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي و پاسداري از خون شهيدان والا تبار اين آب و خاک، لازم مي‌دانيم ضمن سپاسگزاري از اقدامات اخير قوه قضاييه در محاکمه مفسدين اقتصادي، در جهت تنوير افکار عمومي و افزايش سرمايه ارزشمند اجتماعي، خواستار اعلام اسامي 170 نماينده و نامزد مجلس هشتم که از رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور دولت دهم پول اخذ نمودند، هستيم. اين کمترين حق ملت رشيد ايران اسلامي است که اطلاعات کافي از اين افراد داشته باشند. فرصت را براي تجديد احترام و آمادگي براي همکاري در همه زمينه‌ها با آن قوه محترم و شخص جنابعالي مغتنم مي‌شماريم و بار ديگر براي شما و همه همکارانتان آرزوي توفيق داريم.

اسامي نمايندگان امضاکننده نامه به آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني بدين شرح است: رحيم زارع - حامد قادرمرزي - غلامعلي جعفرزاده‌ايمن‌آبادي - جواد هروي - محمود نگهبان‌سلامي - قاسم احمدي‌لاشکي - کمال‌الدين پيرمؤذن - عبدالوحيد فياضي - احمد شوهاني - عبدالکريم رجبي - عبدالکريم حسين‌زاده – محمد رضا تابش - اسماعيل جليلي - حسين گروسي - ابوالفضل ابوترابي - سيدمحمد سادات ابراهيمي - ابرج عبدي - شمس‌الله بهمئي - عثمان احمدي - غلامرضا نوري‌فزلجه.


 هاشمي رفسنجاني:
 به روز کردن مباحث فقهي امري ضروري است 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اهميت علم نجوم و جايگاه آن در پژوهش‌هاي مرکز تحقيقات استراتژيک، گفت: مرکز تحقيقات اين موقعيت را دارد که با ايجاد يک مرکز پژوهشي، از علماي بنام دنيا براي مباحث علمي دعوت کند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه شوراي تحقيقاتي و هم‌انديشي قرآني که با حضور علي اکبر ولايتي، رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع، دو نفر از اعضاي ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب و يک نفر از محققان مرکز تحقيقات آيت‌الله سيستاني و همچنين محققان و پژوهشگران قرآني حوزه‌هاي علميه قم و تهران در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد، تبيين و تشريح نظام اسلامي براساس قرآن را براي همه نسل‌هاي مسلمان مهم و حياتي دانست و گفت: براساس آيات، پيامبر اسلام نيز وظيفه تبيين معارف و موضوعات قرآني را برعهده داشتند و انصافاً در آن ده سال، بهترين کارها را براي تثبيت نظام اسلامي انجام دادند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از استماع نظرات کارشناسان در خصوص رويت هلال ماه و اختلاف‌نظر فقها،اظهار کرد: علم مي‌گويد که يقين معمولي براي همه حجت است. هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر تفاوت دانش امروز بشر در مورد افلاک و کهکشان‌ها با دانش قديم، خاطر نشان کرد: حقيقتاً تلاش علماي قديم قابل تحسين است، اما الان عصر پيشرفت علوم نجوم است که تغييرات نجومي لحظه‌اي محاسبه مي‌شود. وي افزود: وقتي علم روشني داريم، نبايد دنبال ترديدها برويم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اهميت علم نجوم و جايگاه آن در پژوهش‌هاي مرکز تحقيقات استراتژيک، گفت: مرکز تحقيقات اين موقعيت را دارد که با ايجاد يک مرکز پژوهشي، از علماي بنام دنيا براي مباحث علمي دعوت کند. وي همچنين وظيفه حاکمان اسلامي را براي تطبيق علوم با دستاوردهاي ميداني مهم توصيف کرد و ادامه داد: بايد مباحث مربوط به نجوم را که مربوط به مسايل ديني و نيازهاي روزمره زندگي مردم است، در پژوهشکده‌اي به بحث بگذاريم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به روز کردن مباحث فقهي را ضروري دانست و به مسأله ارث زنان اشاره و اظهار کرد: با اين‌که تقريباً صراحت قرآني داريم و اجماع فقهي نداريم، برداشت معکوس مي‌شد که الحمدلله با ورود کارشناسان فقهي و نظر مثبت رهبري معظم انقلاب و مصوبات مجلس، اين موضوع تا حدودي حل شد. بر‌اساس اين گزارش در آغاز اين ديدار حجج الاسلام والمسلمين رستگاري و موسوي، حجت‌الاسلام والمسلمين اصفهانيان از دفتر آيت‌الله العظمي سيستاني، حجج‌الاسلام والمسلمين موحدنژاد و فلاح‌زاده (اعضاي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري) به بيان ديدگاه‌هاي خويش در خصوص راه‌هاي تعميق مباحث قرآني مذکور در تفسير راهنما و فرهنگ قرآن براي مطالعات بين‌المللي، هلال و مباحث مربوط به رؤيت آن، مسايل نجوم و نقش آنها در تعيين اوقات شرعي و اختلافات فقهي در خصوص رؤيت هلال پرداختند.


 با مفسدان بزرگ برخورد کنيم نه با قالپاق‌دزدها  

رئيس سازمان بازرسي با اشاره به فرار برخي از مفسدان و متخلفان به خارج از کشور و محدوديت‌هاي قانوني براي بازگرداندن آن‌ها به‌منظور محاکمه، گفت: اگر بتوان از نظر قانوني مقدمات بازگرداندن مفسدين اقتصادي را که به خارج از کشور فرار کردند، فراهم کنيم تا در داخل کشور محاکمه شوند، يک عامل بازدارندگي به وجود مي‌آيد.

به‌طور مثال کشور چين موفق شده 500 نفر از دولتمردان (مفسدين اقتصادي) را به کشور خود بازگرداند. به گزارش ايسنا، ناصر سراج در ديدار با رييس مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي گفت: به دليل کمبود نيروي انساني که در سازمان با آن مواجه هستيم، سعي کرده‌ايم بازرسي‌هاي کلان را در دستور کار خود قرار دهيم. وي با اشاره خلاءهاي قانوني بر سر راه اجراي مأموريت‌هاي اين سازمان در رسيدگي به پرونده‌هاي فساد، گفت: در قانون خلاءهايي وجود دارد، به‌طور مثال وقتي در جريان رسيدگي به يک پرونده به يک بانک خصوصي مي‌رسيم، کار کاملاً متوقف مي‌شود؛ مثلاً بانک مرکزي ميلياردها دلار در اختيار يکي از بانک‌هاي خصوصي قرار داده و با توجه به اينکه اين پول از بيت‌المال است، بايد بر آن نظارت کنيم اما اين بانک به‌هيچ‌وجه جوابگوي ما نيست. سراج با بيان اينکه بيشترين پولشويي در موسسات غير متشکل پولي و مالي و اعتباري رخ مي‌دهد، خاطرنشان کرد: موانع قانوني را بايد با اصلاح قانون در مجلس برطرف کرد تا زماني که در جريان رسيدگي به يک پرونده به در مؤسسات غيرمتشکل مالي و حتي صندوق‌هاي قرض‌الحسنه مي‌رسيم، بتوانيم رسيدگي به اين پرونده را ادامه دهيم. رئيس سازمان بازرسي کل کشور همچنين تاکيد کرد: اگر با چند مورد کلان و مفسدان بزرگ برخورد کنيم، ديگر متخلفان و مفسدان حساب کار خود را مي‌کنند و ديگر نيازي به برخورد با قالپاق‌دزدها نيست.


 مردم مذاکره‌کنندگان هسته‌اي را دعا مي‌کنند 

نماينده کاشان در مجلس شوراي اسلامي‌گفت: مردم از مذاکره‌کنندگان هسته‌اي حمايت و براي آنها دعا مي‌کنند. اميدوار هستند تا بتوانند منافع ملي کشور را تامين کنند و نتيجه موفقيت‌آميز و سرافرازانه را براي کشور داشته باشند. عباسعلي منصوري آراني در گفت‌و‌گو با ايرنا گفت: مردم اميدوار هستند مذاکره کنندگان بتوانند منافع ملي کشور را تامين کنند و نتيجه موفقيت‌آميز و سرافرازانه را براي کشوربه ارمغان بياورند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌با يادآوري حمايت رهبر معظم انقلاب از تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي گفت : آنچه ما شاهد بوده‌ايم و براي مردم ملاک است که رهنمودهاي رهبري معظم است‌. ايشان چه در جلسات خصوصي و چه در جلسات عمومي‌تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي را تائيد کرده‌اند. منصوري با بيان اينکه اعتماد رهبري به تيم مذاکره‌کننده براي حرکت در اين صحنه بسيار پيچيده قوت قلب داده است، گفت: مقام معظم رهبري چه در جلسات خصوصي و چه در جلسات عمومي‌تيم مذاکره کننده هسته‌اي را تائيد کرده و فرمودند که اينها فرزندان انقلابي ملت ايران هستند. منصوري افزود:حمايت‌هاي رهبر معظم انقلاب از تيم مذاکره‌کننده يک درس است. ما ايشان را مدافع تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي مي‌دانيم و نمي‌توان به صرف نقل قول از معظم‌له آن چيزي که خارج از چارچوب‌هاي رسمي ‌و به صورت افواهي مطرح مي‌شود را بپذيريم و اساسا استناد به چنين مطالبي غير صحيح است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌ خاطرنشان کرد: همانطور که هر فعاليتي در هر عرصه‌اي نيازمند تخصص و اشراف بر آن است بايد بپذيريم که ديپلماسي هم يک دانش و تخصص است و کساني مي‌توانند در اين زمينه اظهار نظر کنند که مسلط به چارچوب‌هاي مذاکرات و به محتواي آن اشراف داشته باشند.


 اخبار کوتاه 

جلوگيري از سرقت انرژي

معاون حقوقي رئيس‌جمهوري يادآور شد: در پايان هجدهمين ماه عمر دولت يازدهم شاهد آن هستيم که عدم تغايرها در قوانين نسبت به دوره‌هاي قبل زياد شده و براساس اعلام مجلس شوراي اسلامي‌ و ديوان عدالت اداري قانونمداري دولت يازدهم زبانزد است. به گزارش ايرنا، الهام امين زاده در نشست مشترک با حميد چيت چيان وزير نيرو اظهارداشت: در حال حاضر در بحث آب ما با بحران در کشور و چالش‌هاي زيست‌محيطي و اجتماعي مواجه هستيم. معاون حقوقي رئيس‌جمهوري همچنين گفت: با بررسي مجموع قوانين در حوزه آب متوجه مي‌شويم که در اين حوزه دچار پراکندگي هستيم و نياز به يکپارچگي تقنيني در اين حوزه است. امين‌زاده آمادگي معاونت حقوقي رياست‌جمهوري را براي تنقيح قوانين در حوزه آب و انرژي اعلام و تصريح کرد: قوانين منسوخ را بايد از حوزه کاري وزارت نيرو خارج و قوانين به روز و صحيح را ترسيم کنيم. امين زاده با بيان اين که همچنين راهبردهايي را براي جلوگيري از سرقت انرژي پيشنهاد مي‌کنيم، گفت: بايد تلاش کنيم که مشوق‌هايي را در حوزه‌هاي انرژي پاک داشته باشيم. وي ادامه داد: معاونت حقوقي رئيس‌جمهوري 14 عنوان قوانين با کاربرد بسيار وزارت نيرو را شناسايي کرده است که تمامي‌قوانين و مقررات مربوط را به اين وزارتخانه ارسال مي‌کند.

پرهيز از اشتباهات امت‌هاي گذشته

نماينده ولي فقيه در سپاه گفت: با مذاکره حرفي نداريم اما مي‌دانيم طبق گفته قرآن دشمن تا اسلام را از بين نبرد از اقدامات خود دست نخواهد کشيد به همين علت بايد به استراتژي رهبري توجه داشته باشيم و به آن عمل کنيم. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام علي سعيدي در مراسم گراميداشت دهه فجر، با اشاره به اينکه انقلاب‌هاي توحيدي در تاريخ درس‌ها و عبرت‌هاي بسياري را تجربه کرده‌اند اظهار کرد: قرآن کريم به سه انقلاب مختلف در تاريخ اشاره کرده است. وي اضافه کرد: سه انقلاب الهي قبل از انقلاب اسلامي‌درس‌هاي بسياري را براي انقلاب اسلامي‌ تشريح کرده است و ما بايد از اشتباهات امت‌هاي گذشته پرهيز کنيم. سعيدي با بيان اينکه اگر ملتي شعارهاي انقلاب را فراموش کند دچار گمراهي خواهد شد، تاکيد کرد: تخلف از فرمان الهي عذاب دارد و فرقي ميان امت‌هاي مختلف نيست و هر فردي که از خطوط قرمز عبور کند عذاب خواهد شد. وي عذاب را داراي ابعاد مختلفي دانست و افزود: در طول تاريخ افرادي که به دنبال فساد بودند، گاهي عذاب‌هاي فردي و گاهي عذاب‌هاي جمعي را به وجود آوردند. وي با اشاره به اينکه امروز در شرايط خاصي قرار داريم گفت: با اعتماد به دشمن نمي‌شود مشکلات را حل کرد و مقام معظم رهبري رهبري استحکام دروني نظام، اقتصاد مقاومتي به عنوان استراتژي و نگاه به بيرون به عنوان تکنيک را راهکار برطرف‌سازي مشکلات مي‌دانند. سعيدي با تاکيد بر اينکه نبايد اجازه دهيم که آمريکا از شرايط امروز ما سوء استفاده کند، مطرح کرد: شرايط امروزي ما با شعب ابيطالب قابل مقايسه نيست زيرا دشمن در آن دوران با استقامت مومنان عقب‌نشيني کرد و امروز اگر ملتي بخواهد پيروز شود بايد مقاومت خود را از کشورهاي ديگر بيشتر کند.

اختلاف نظر نبايد منجر به تنش شود

نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران با بيان اينکه احترام متقابل، همدلي و پرهيز از اختلاف در مديريت صحيح نقشي اساسي دارد، گفت: اختلاف نظر نبايد منجر به تنش و درگيري در يک مساله شود. به گزارش ايسنا‌، حجت‌الاسلام شهرستاني در ديدار با حجت‌الاسلام والمسلمين سيداسماعيل حسيني مقدم، افزود: اختلاف نظر و انتقاد نسبت به مسائل موجب رشد مي‌شود ولي در عين حال مي‌توان با عشق کار کرد و از انتقاد نهراسيم. نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران با اشاره به تحقير مسلمانان توسط کشورهاي غربي عنوان کرد: متاسفانه ما باور کرديم که توان مديريت نداريم و نمي‌توانيم کاري انجام دهيم، در حالي که حقيقت غير اين است. وي با بيان اينکه همه موارد براي پيشرفت در اختيار ماست، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در همين موضوع سينما کارگردانان و متخصصاني داريم که مي‌توانند فيلمي‌مانند محمد(ص) را بسازند. شهرستاني افزود: حمله به اين فيلم نشان‌دهنده اين است که کار موفقي صورت گرفته و فيلمي‌ساخته شده که مي‌تواند در سطح بين‌المللي مطرح شود. نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران گفت: ما بهترين نيروها را داريم، ولي بحث اين است که با مديريت صحيح خيلي کارها مي‌توان کرد. شهرستاني خاطرنشان کرد: بايد به مديريتي دست يابيم که بتواند بين متخصص و متعهد رابطه منطقي ايجاد کند. نماينده آيت‌الله سيستاني در ايران با بيان اينکه فعاليت در مورد اوقاف مانند قضاوت است عنوان کرد: شما کارهاي خوب و بزرگي انجام مي‌دهيد و نبايد لغزشي در اين زمينه باشد.

65 درصد مصوبات دولت قبل اجرا نشده است

استاندار اصفهان گفت: در طول 4 دوره سفر قبلي رياست‌جمهوري سابق به استان اصفهان، 892 مصوبه تصويب و ابلاغ شده که 35 درصد آن‌ها در طول 10 سال گذشته انجام شده و 65 درصد باقي مانده با پيشرفت فيزيکي پائين بوده و يا به تازگي شروع شده است. به گزارش تسنيم، رسول زرگرپور در نشست خبري که به‌منظور تشريح جزئيات سفر استاني رئيس‌جمهور به اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: استاندار اصفهان با بيان اينکه سياست اين دولت در سفرهاي استاني با دولت‌هاي قبل متفاوت است، تصريح کرد: سياست‌هاي دولت قبل پروژه و مصوبه محور بوده اما در اين دولت سفرها به منظور اداي احترام به شهدا و خانواده آنها، ديدار با مردم فهيم استان از اقشار مختلف، بررسي مشکلات و معضلات استان و افتتاح تعدادي از پروژه‌ها است که افتتاح پروژه‌ها عمدتا به وسيله هيئت همراه انجام مي‌شود. وي با اشاره به اينکه 2 هزار و 499 پروژه با اعتبار 13 هزار و 620 ميليارد ريال براي افتتاح دهه فجر در استان اصفهان داريم، خاطرنشان کرد: 70 درصد اين پروژه‌ها مربوط به بخش خصوصي و غير دولتي و 30 درصد مربوط به دولتي است. زرگرپور با بيان اينکه در يک ماه گذشته براي سفر رئيس جمهور جلسات زيادي گذاشته شده و بيش‌از 4 هيئت کارشناسي از رياست‌جمهوري براي بررسي مسائل سياسي، امنيتي و اجتماعي داشتيم، گفت: حضور معاون اجرايي و معاونان رئيس‌‌جمهور را داشتيم و معاونان حجت‌الاسلام روحاني هنوز هم حضور دارند و جلسه‌اي در دفتر رياست‌جمهوري با مشارکت 12 تن از وزرا براي بررسي ظرفيت‌ها و تنگناهاي استان تشکيل شده است.


 کوتاه از بهارستان 

ريشه‌کن نشدن فساد باعث ريشه کن شدن انقلاب خواهد شد

نماينده خرم‌آباد گفت: ريشه‌کن نشدن فساد باعث ريشه کن شدن انقلاب خواهد شد و مطمئن باشيد ظلم و ستم به جامعه باز مي‌گردد. به گزارش ايلنا، آقامحمدي در نطق ميان‌‌دستور خود ادامه داد: اگر تدبير درستي داشتيم و اگر فساد را سياسي نمي‌کرديم، اگر سيستم مالياتي سالم و پاک داشتيم، اگر يارانه ثروتمندان بي‌نياز را حذف و به بخش توليد و نيازمندان مي‌داديم، اگر تسهيلات بانک‌ها به جاي دلالان به توليدکنندگان واقعي مي‌رسيد امروز چشم‌مان به فروش چند بشکه نفت نمي‌ماند. آقامحمدي از وزارت اقتصاد درخواست کرد با 300 فراري مالياتي که درآمد بالاي هزار و 4 هزار ميليارد تومان دارند، برخورد شود. عضو کميسيون امنيت ملي مجلس تصريح کرد: کاهش قيمت ناگهاني نفت به حدود يک‌سوم، براي فشار به ايران و تسليم شدن به خواسته‌هاي شيطاني غرب، توسط سازمان‌هاي جاسوسي برنامه‌ريزي شده است.

آستان قدس و بنگاه‌هاي اقتصادي نيروهاي مسلح ماليات مي‌دهند

نمايندگان آستان قدس رضوي و بنگاه‌هاي اقتصادي زيرمجموعه نيروهاي مسلح و ستاد اجرايي فرمان امام و ساير دستگاه‌هاي اجرايي که تا زمان تصويب اين قانون ماليات پرداخت نکرده‌اند، را موظف به پرداخت ماليات مستقيم و ماليات بر ارزش افزوده کردند. به گزارش خانه‌ملت، نمايندگان در جريان بررسي گزارش کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درخصوص طرح الحاق برخي از مواد قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت اعاده شده از شوراي نگهبان، با اصلاح ماده الحاقي 55 طرح فوق با 149 رأي موافق، بدون رأي مخالف و 4 رأي ممتنع از مجموع 223 نماينده حاضر در صحن موافقت کردند. در اين ماده الحاقي اصلاح شده آمده است وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح مکلف است براساس نظر ستاد کل نيروهاي مسلح نسبت به تهيه طرح جامع نحوه استقرار نيروهاي مسلح در سطح کشور متناسب با اندازه و نوع تهديدات و شرايط زيست‌محيطي به منظور رعايت پراکندگي در استقرار تاسيسات حساس و حياتي و صنايع دفاعي و همچنين انتقال پادگان‌هاي مراکز نظامي‌و کارخانه‌هاي بزرگ صنعتي دفاعي از شهرهاي بزرگ به ويژه تهران پس از تصويب فرماندهي کل نيروهاي مسلح اقدام نمايند.

تحقيق و تفحص از سهام عدالت کليد خورد

نمايندگان مجلس با 151 رأي موافق،‌ 18 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 213 نماينده حاضر در مجلس با تحقيق و تفحص از سهام عدالت موافقت کردند. به گزارش ايلنا،‌ حجت‌الاسلام موسوي‌نژاد نماينده دشتستان به عنوان متقاضي تحقيق و تفحص از سهام عدالت گفت: قريب 45 ميليون نفر از مردم در کشور مشمول دريافت سهام عدالت هستند که ارزش قيمتي اين سهام 96 هزار ميليارد تومان است. وي با بيان اين‌که ابهامي‌درموضوع عملکرد سهام عدالت وجود دارد،‌ گفت: برخي از شرکت‌ها و کارخانجات در اختيار برخي آقايان قرار گرفته که آنها تحت عنوان هيأت مديره و مديرعامل از قبل اين شرکت‌ها به جايي رسيده‌اند. حال آن که قرار بود سهام اين شرکت‌ها تحت عنوان سهام عدالت به مردم مستضعف داده شود اما هيچ کدام برخوردار نشدند. نماينده دشتستان با بيان اين‌که تاکنون گزارش عملکرد سهام عدالت در مجلس مطرح نشده است، گفت: عده‌اي از ابزار سهام عدالت براي رسيدن به مقاصدشان سوءاستفاده کردند. بنده از وزراي اقتصاد دولت قبلي و دولت فعلي درخواست کردم که نظارتي در مورد سهام عدالت و شرکت‌هاي مربوطه داشته باشند اما تاکنون اتفاقي رخ نداده است. موسوي نژاد با تأکيد بر اين‌که بايد چگونگي واگذاري سهام عدالت مشخص شود، گفت: به بيت‌المال بي‌رحمي‌کردند و هر طور خواستند سهام را واگذار کردند آن هم به نام مردم مستضعف و محروم در روستاها. به گفته وي، نظارت بر عملکرد اين‌ شرکت‌ها وجود ندارد و آنها هر کاري مي‌خواهند انجام مي‌دهند. گزارش تحقيق و تفحص از سهام عدالت به تصويب کميسيون اقتصادي رسيده بود که از جمله محورهاي قيد شده در آن عدم شفافيت در واگذاري، توزيع و پرداخت سهام و سود سهام عدالت به عنوان طرح‌هاي وعده شده دولت‌هاي نهم‌و‌دهم است.

تلاش براي افزايش ماليات بر دخانيات

عضو کميسيون تلفيق مجلس، با انتقاد از برخي اظهارات مطرح شده مبني بر اينکه افزايش ماليات بر سيگار در اين کميسيون وتو شده است،‌ گفت:‌ اعضاي کميسيون تلفيق نه‌تنها اين مهم را وتو نکرده بلکه درصدد افزايش آن برآمده‌اند. سيد‌اميرحسين قاضي‌زاده‌هاشمي ‌در گفت‌وگو با خانه‌ملت، ادامه داد: آنچه که در لايحه بودجه نسبت به ماليات بر سيگار آمده مبلغي حدود 800 ميليارد تومان است که اعضاي کميسيون تلفيق تلاش مي‌کنند اين مبلغ را افزايش دهند که البته هنوز رقم اين افزايش ماليات مشخص نيست. اين نماينده مجلس نهم، درباره تاثير ماليات بر دخانيات نسبت به کاهش مصرف، تصريح کرد: بر‌اساس مطالعه سازمان بهداشت جهاني بر 70 درصد کشورهاي دنيا، مشخص شده که به ازاي 10 درصد افزايش ماليات بين 8 تا 9درصد مصرف سيگار کاهش مي‌يابد و به ازاي هر يک درصد افزايش ماليات 8 دهم درصد هزينه‌هاي سلامت نيز کاهش پيدا مي‌کند.

گناه ديگر ظريف پياده‌روي

در جنگل لاويج

نماينده نور و محمود‌آباد خطاب به محمد جواد ظريف گفت: خدمات شما قابل تقدير است اما نه آن قدري که شما شبانه‌روزي کار کنيد ؛ چرا که دست کم ما اهالي نور شما را هفته اي يکي دو روز در دهستان و جنگل لاويج مشاهده مي‌کنيم. به گزارش ايرنا، عبدالوحيد فياضي در تذکر شفاهي خطاب به وزير امور خارجه خطاب به رييس جمهوري نيز گفت: منتقدان را به تمسخرگرفتن و غيرمنطقي تلقي کردن صفت يک رييس‌جمهور ارزشمند و اعتدال گرا نيست. نماينده نور و محمودآباد اظهار داشت: کسي به کلاه و عينک ظريف ايراد نمي‌گيرد به مشي ايراد مي‌گيرد. منتقدان سالم‌اند، آقاي ظريف خدمات شما قابل سپاس است اما نه آن قدري که شبانه روزي کار کنيد. شما ماهي يکي دو بار در جنگل‌هاي لاويج ديده مي‌شويد.


 دبيرکل حزب مردم‌سالاري در گفت‌و‌گوي تلفني با برنامه مناظره راديو گفت‌و‌گو در زمينه پيدايش احزاب؛
 انتخابات بدون احزاب، رقابتي نيست 
 اگر مشکلات ساختاري احزاب حل نشود ده‌ها حزب جديد هم کاري از پيش نخواهند برد

مناظره اين هفته راديو گفت‌وگو با موضوع شكل‌گيري احزاب جديد در جريان‌هاي سياسي اصولگرا و اصلاح‌طلب با حضور دکتر مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري،کنعاني مقدم و اسدالله بادامچيان روانه آنتن شد.به گزارش ايلنا مصطفي كواكبيان دبيركل حزب مردم‌سالاري، با بيان اين‌كه بدون فعاليت احزاب سخن از وجود مردم‌سالاري امر درستي نيست، ادامه داد: بهتر است به جاي شكل‌گيري احزاب جديد از مجموعه احزاب موجود چهار الي پنج حزب قوي در کشور ايجاد شود.وي به اهميت اصلاح نگاه‌ها به احزاب اشاره كرد و افزود: اگر نگاه به احزاب صرفا به عنوان وسيله‌اي براي گرم كردن تنور انتخابات باشد، آنها نمي‌توانند كاركرد واقعي خود را ايفا كنند.اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با بيان اين که احزاب بايد بتوانند در ايجاد پارلمان و يا دولت ايفاي نقش كنند، افزود: اگر مشكلات اساسي در ارتباط با فعاليت احزاب را حل نكنيم صدها حزب جديد نيز كه ايجاد شوند كاري پيش نمي‌برند.كواكبيان با اشاره به اين‌كه وقتي سخن از مردم‌سالاري ديني مي‌كنيم در آن جمهوريت و مردم‌سالاري نهفته است، ادامه داد: در قانون اساسي به موضوع مردم‌سالاري ديني اشاره شده و براي تحقق مردم‌سالاري نيز وجود احزاب لازم است.وي با تأكيد بر اهميت وجود احزابي فراگير،‌ سراسري و منسجم كه بتوانند قالب واقعي به مردم‌سالاري بدهند در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود، اظهار كرد: مقام معظم رهبري با يك پيام باعث مي‌شوند كه خيل عظيمي از مردم به پاي صندوق‌هاي رأي بيايند. لازمه انتخابات رقابت است و اين رقابت را احزاب ايجاد مي‌كنند. اگر احزاب نباشند انتخابات وجود خواهد داشت ولي رقابتي در آن نيست.وي در واكنش به صحبت‌هاي كنعاني مقدم مبني بر اين‌كه مطبوعات در كشور ما كاركرد حزبي دارند،‌ گفت: اين به خاطر اين است كه احزاب در كشور كاركرد واقعي خود را ندارند و مطبوعات مجبور مي‌شوند که جور آن‌ها را بکشند. گرچه برخي از مطبوعات نيز به طور كلي تريبون و پايگاه يك حزب سياسي هستند.همچنين در اين مناظره سياسي، حسين كنعاني مقدم، با بيان اين‌كه در شاخصه‌ توسعه سياسي كشور فقط به تعدد احزاب و فعاليت آنها توجه شده است، گفت: در موضوع احزاب به جاي اين‌كه بيشتر به دنبال كيفيت باشيم به دنبال كميت و تعدد احزاب رفته‌ايم.اين فعال سياسي اصولگرا ضمن مخالفت با تشکيل احزاب جديد در کشور، ادامه داد: در ابتدا بايد تكليف احزاب موجود مشخص شود و بعد به سراغ ايجاد احزاب جديد رفت.وي با اعتقاد بر اين‌كه احزاب در كشور به دنبال حل مشكلات نيستند بلكه مي‌خواهند تابلويي براي كسب قدرت داشته باشند، تصريح كرد: برخي احزاب چراغ خاموش هستند و فعاليتي از آنها مشاهده نمي‌شود و تعداد احزابي كه هميشه فعال هستند، اندك است.کنعاني مقدم اضافه كرد: كشور نياز به حزب جديد ندارد بلكه بايد با استفاده از احزاب موجود به دنبال تشكيل جبهه باشيم.وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با تأكيد بر اين‌كه توسعه سياسي و مشاركت مردم در عرصه سياست منحصر به حزب نيست، ادامه داد: اين نظام است كه مردم را پاي صندوق‌هاي رأي مي‌آورد نه احزاب؛‌ گرچه آنها مي‌توانند در ايجاد اين زمينه موثر باشند.اين فعال سياسي اصولگرا با اشاره به الزامات قانون اساسي،‌ افزود: بر اساس قانون اساسي، ما داراي نظام ولايي هستيم و در اين نظام، حزب بايد حزب‌الله باشد. بنابراين احزابي در اين تعريف قرار مي‌گيرند، كه معتقد، ملتزم و همراه با قانون اساسي باشند.کنعاني مقدم با بيان اين‌كه نظام ما نظامي حزبي، پارلماني و رياستي است و همه اينها در چارچوب نظام ولايي جاي دارد، ‌ادامه داد: بعضا در مورد مسائل حزبي در كشور شيپور را از دهانه باز آن مي‌زنيم. احزاب در كشور ما دولت و پارلمان ساخته هستند و وقتي دولتي سر كار مي‌آيد در درون يا بيرون خود حزب درست مي‌كند. از طرف ديگر اغلب روزنامه‌هاي نيز كاركرد حزبي دارند.

به طور طبيعي احزاب جديد در هر جامعه‌اي ايجاد مي‌شوند

در ادامه اين برنامه اسدالله بادامچيان نايب رئيس شوراي مركزي حزب موتلفه، با اشاره به اين‌كه جمهوري اسلامي ايران نگاه مثبتي به حزب و تحزب دارد،‌ افزود: امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري نيز به حزب توجه داشته‌اند.بادامچيان در ادامه سخنان خود با بيان اين‌كه حزب يك امر عقلايي، علمي و فقهي اسلامي است، ادامه داد: اما ما حاكميت مطلق حزب را نمي‌توانيم، قبول كنيم.وي با اشاره به كاركرد احزاب در كشور، افزود: در يك نظام آزاد در چارچوب عقل، علم، فقه و قانون ايجاد احزاب جديد كه داراي ديدگاه‌هاي مختلفي باشند امر مفيدي است و به طور كلي معتقدم تكثر احزاب ارزش محور، خدا محور و الهي محور مورد قبول است؛ به شرطي كه با هم دعوا و درگيري نداشته باشند. ولي اگر احزاب جديد صرفاً براي كسب قدرت ايجاد شوند، اين موضوع مورد قبول نيست.اين فعال سياسي اصولگرا با تأكيد بر اين‌كه علي رغم فعاليت احزاب اين مردم هستند كه انتخاب نهايي را انجام مي‌دهند، تصريح كرد: به طور طبيعي احزاب جديد در هر جامعه‌اي ايجاد مي‌شوند و كسي نمي‌تواند جلوي آن را بگيرد.

گفتني است برنامه «مناظره» شنبه هر هفته از ساعت 16 با محوريت مسائل سياسي به تهيه‌کنندگي نازنين کتابچي و اجراي اميرحسين راسخ از راديو گفت‌وگو پخش مي‌شود.


 ناطق‌نوري در مراسم گراميداشت ورود امام (ره) در فرودگاه مهرآباد:
 انقلاب ما به يمن، سوريه، لبنان و عراق صادر شده است 

يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: برکات انقلاب اسلامي امروز در ايران و منطقه مشاهده مي‌شود.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و‌المسلمين ناطق‌نوري در مراسم گراميداشت سي‌و‌هفتمين سالگرد انقلاب اسلامي که در ترمينال يک فرودگاه مهرآباد برگزار شد، به بيان خاطراتش از مراسم استقبال و ورود حضرت امام(ره) به کشورمان پرداخت و اظهار کرد:‌ البته قبل از ورود ايشان انقلابيون و رهبران انقلاب و مسوولان بالا نگران بودند و به ايشان مي‌فرمودند که شما تشريف نياريد چراکه معلوم نيست بر سر هواپيماي شما چه بيايد و نگراني فوق‌العاده‌اي دراين باره وجود داشت. اما امام(ره) با اتکا و اعتمادي که به خداوند داشتند، فرمودند من به ملتم قول دادم که در اولين فرصت بيايم و اگر قرار است بمانم بين ملت بمانم و اگر قرار است بميرم بين ملت بميرم.وي با مورد توجه قرار دادن نقش آيت‌الله بهشتي و مطهري و مرحوم بازرگان در مراسم استقبال از حضرت امام(ره) به ذکر خاطرات خود از وقايع پس از ورود حضرت امام به کشورمان پرداخت و اظهار کرد: وقتي امام(ره) مي‌خواستند فرودگاه را ترک کنند و سوار ماشين شوند يکي از آقايان که از ملي‌گراها بودند و البته خيلي هم زحمت کشيده بودند چرا که هماهنگي با دولت آن موقع براي آمدن امام(ره) و فرودگاه با آنها بود، سوار ماشين بودند اما امام در لحظه سوار شدن به ايشان گفتند که تشريف بياوريد پايين و در واقع امام(ره) حواسشان جمع بود که از اين فرصت هيچ‌کس احتمالا بهره‌برداري نکند. خود ايشان جلو سوار شدند و مرحوم حاج احمد آقا نيز عقب نشستند و راننده هم آقاي رفيق‌دوست بودند.وي در ادامه به خاطرات امام(ره) در بهشت زهرا و سخنراني ايشان در اين مکان اشاره و در پايان سخنان خود اظهار کرد: برکات انقلاب اسلامي امروز در ايران و منطقه مورد مشاهده است و بيرون از کشور ما عزت اين انقلاب را مي‌بينيم چنانچه امروز لبنان و حزب‌الله لبنان عزت دارد و حزب‌الله و سيد‌حسن نصرالله حرکات بسيار زيبايي انجام مي‌دهند.ناطق‌نوي خاطر‌نشان کرد: تمام اين آوازه‌ها و برکات از برکت امام بزرگوارمان است و همچنين مي‌بينيم که انقلاب ما به يمن،سوريه، لبنان و عراق صادر شده است.اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين گفت: خداوند انشاء‌الله مقام معظم رهبري را براي ما محفوظ بدارد و ما را قدردان انقلاب بدارد و در اين انقلاب ما را پايدار نگه دارد.

در انديشه امام خميني حتي شخص
رسول الله(ص) مجري قانون است

در اين مراسم مدير گروه فقه و حقوق پژوهشکده امام خميني و انقلاب اسلامي نيز اظهار کرد: امام (ره) نشان داد که تشيع به هيچ قيمت مقابل ظلم سازش نمي‌کند.آيت‌الله موسوي‌بجنوردي دراين مراسم با بيان اين که شاه خبيث ايران را مستعمره آمريکا کرده بود و امام(ره) با سخنراني‌شان در مسجد اعظم قم اين موضوع را محکوم و شاه را به ملت خائن معرفي کردند، با اشاره به تبعيد امام(ره) به ترکيه و پس از آن به نجف گفت: امام(ره) در نجف موضوع ولايت فقيه را مد نظر قرار داد و گفت: آن کسي که در حکومت اسلامي حکومت مي‌کند قانون است.وي افزود: قانون حاکم است و افراد همه مطيع قانون هستند و حتي شخص رسول‌الله نيز مجري قانون است و قانون‌گذار خداست و اصلا سيستم حکومت در حکومت اسلامي حکومت قانون بر مردم است و بهترين و مهمترين حکومت سيستم حکومت اسلامي است که بر مردم هيچ کس حاکم نيست و فقط قانون حاکم است.موسوي بجنوردي ادامه داد: کتاب ولايت فقيه امام به زبان عربي در عراق ترجمه شد و اين کتاب اثر بسيار بزرگي بر نسل جوان عراق دارد.وي با بيان اين که امام(ره) مجدِّد مذهب و دين در دوران ما قلمداد مي‌شوند، اظهار کرد:‌ امام(ره) تجديد حياتي به اسلام و به مذهب تشيع به عنوان يک مذهب انقلابي و مذهبي که به هيچ قيمت حاضر نيست مقابل ظلم سازش کند، بخشيد و با اين رويکرد يک تحول فرهنگي در حوزه‌هاي علميه واقع شد.

وي گفت: جاي تأسف داشت که روحيه انقلابي در حوزه علميه نجف وجود نداشت ولي بعد از ورود امام(ره) تحولي در حوزه‌هاي علميه آغاز شد.وي همچنين اظهار کرد:‌ معناي درست حکومت اسلامي که طي آن قانون حکومت مي‌کند و فرد حکومت نمي‌کند به جوانان عراق سرايت کرد و اين روند باعث تزلزل ارکان حکومت بعث شد و به سقوط حزب بعث منجر شد.در اين مراسم شخصيت‌هايي چون حجت‌الاسلام و‌المسلمين دعايي، عباس آخوندي وزير راه و برخي از اعضاي اتاق بازرگاني ايران ، اعضاي کميسيون عمران مجلس، اعضاي شوراي نگهبان، اعضاي کميسيون ايمني راه‌هاي کشور و اعضاي تشکل‌هاي صنفي همچنين همسران شخصيت‌هايي چون حجت‌الاسلام و‌المسلمين ناطق‌نوري، وزير اطلاعات، فريدون، حجت‌الاسلام و‌المسلمين شهيدي و عباس آخوندي حضور داشتند.


 عبدالله ناصري :
 بايد متناسب با ادبيات نهادينه شده در جهان امروز گفت‌و‌گو کرد 

يک عضو شوراي مرکزي بنياد باران گفت: دنيا‌، اروپا و غرب اين درک را پيدا کرده‌اند که امروز يک سياستمدار و يک ديپلمات کارکشته در راس دستگاه ديپلماسي خارجي ما قرار دارد و همه آنچه که مربوط به حقوق ملت در حوزه‌هاي مختلف است مي‌تواند در يک گفت‌و‌گوي متعامل و نهايتا حل شود.عبدالله ناصري در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزيابي عملکرد دولت در جهت احقاق حقوق ملت ايران گفت: در عرصه سياست خارجي هر وقت کشورها به گونه‌اي اعتماد يکديگر را در گفت‌و‌گوي با هم جلب کنند و نشان دهند که بناي همزيستي و تعامل در ساحت جهاني را دارند طبيعتا در همه عرصه‌ها مي‌توانند مشکلات في‌مابين خود را چه در حوزه امنيتي و چه در حوزه‌هاي سياسي و کنسولي و حقوقي و همچنين فرهنگي و ميراث حل کنند.

وي افزود: دنياي امروز بعد از 8 سال تجربه دوران سياسي و بين‌المللي آقاي احمدي‌نژاد معتقد است جمهوري اسلامي ايران تا حدود زيادي به ادبيات سياسي دوره اصلاحات برگشته است‌ و بر اين مبنا دولت جمهوري اسلامي در همه شقوق مي‌تواند به گفت‌و‌گو بنشيند و مهم اين است که اعتماد في‌مابين جلب شود.ناصري گفت:‌در دولت گذشته درک دنياي خارج و بين‌الملل و ادبيات ديپلماسي اين بود که آقاي احمدي‌نژاد تا حدود زيادي سر ستيز با دنيا را دارد. و به معناي ديگر چارچوب‌هاي نهادينه شده در ادبيات گفتمان جهاني را مورد توجه قرار نمي‌دهد.لذا بسياري از مسائل لاينحل ماند و خيلي از مشکلات پديد آمد و به طور کلي سطح روابط ما با بخش اعظم جهان به حداقل خود رسيد.اين عضو شوراي مرکزي بنياد باران خاطر نشان کرد: دنيا و اروپا و غرب اين درک را پيدا کرده‌اند که امروز يک سياستمدار و يک ديپلمات کارکشته در راس دستگاه ديپلماسي خارجي ما قرار دارند. و همه آنچه که مربوط به حقوق ملت در حوزه‌هاي مختلف است مي‌تواند در يک گفت و گوي متعامل و نهايتا حل شود.وي همچنين درباره چگونگي تداوم مسير در پيش گرفته شده از سوي دولت گفت: امروز ما با يک دنياي جهاني شده و يا دنياي شبکه‌اي شده و عصر جهاني شده مواجهيم که اصول مربوط به خودش را دارد و نمي‌شود مثل سه دهه گذشته نگاه و رفتار کرد .امروز بايد با ادبيات روز و شرايطي که هم اکنون وجود دارد و دنياي بين‌الملل آن را تعريف مي‌کند، رفتار کرد.ناصري افزود: ما امروز درون خانه بزرگي به نام جهان زندگي مي‌کنيم و درعين حال که اصول و مباني فرهنگي خود را داريم، اما ملزم هستيم مقررات بين‌المللي را رعايت کنيم. در اين راستا مهمترين اصلي که بايد در دستور کار دولت و حاکميت ايران قرار بگيرد اين است که متناسب با ادبيات نهادينه شده در جهان امروز بايد گفت‌و‌گو کرد و اين قدم اول و مهمترين گامي است که بايد پذيرفته شود و البته باور من اين است که آقاي روحاني در اين حوزه با درک چنين واقعيتي رفتار مي‌کند.


 خبر 

مخالف حصر هستيم

سيد صادق خرازي گفت: قائل به چانه‌زني سياسي و مخالف حصر هستيم. به گزارش ايسنا رييس شوراي مرکزي موقت حزب نداي ايرانيان که در نشست خبري به مناسبت راه‌اندازي شاخه خراسان حزب نداي ايرانيان در محل دفتر اين حزب در مشهد سخن مي‌گفت، اظهار کرد: فعاليت نداي ايرانيان در جهت وصل کردن است نه فصل کردن در فضاي سياسي. خرازي اضافه کرد: من مدت کوتاهي در خبرگزاري جمهوري اسلامي مشغول فعاليت بودم، لذا خود را خبرنگار مي‌دانم و معتقدم خبرنگاران و رسانه‌ها در جهان امروز نقش به سزايي داشته و دارند و منشا بسياري از تحولات اجتماعي و سياسي نيز رسانه‌ها بوده‌اند و همواره نيز در کنار حاکميت و مردم به خوبي به ايفاي نقش پرداخته‌اند که مثال بارز آن دفاع مقدس است.نماينده اسبق ايران در سازمان ملل در ادامه در پاسخ به سوالي در خصوص موضع اين حزب در خصوص فتنه 88 عنوان کرد: وقايع سال 88 پيچيده، تلخ و دردناک هستند و من بر اين باور هستم که هر دو طرف اين درگيري دچار بحران و مشکل شدند؛ ولي ما آن دوران را سپري کرديم و بايد به آينده فکر کنيم و علل و عواملي که مي‌تواند آينده ما را تحت تاثير قرار دهد را با هشياري شناسايي کنيم تا ديگر شاهد چنين مشکلاتي نباشيم.وي ادامه داد: ما بنا داريم فعاليت خود را بر سه محور استوار کنيم نخست اين‌که در چارچوب قانون فعاليت کنيم، دوم اين‌که وحدت و ميثاق ملي را نمايش بدهيم و سوم اين‌که بتوانيم گام‌هاي موثري را براي آينده سياسي ايران برداريم.رييس شوراي مرکزي موقت حزب نداي ايرانيان در خصوص مساله حصر نيز عنوان کرد: ما مخالف هرگونه حصر هستيم و اميدواريم اين مشکل هرچه زودتر حل بشود و ما معتقديم در جامعه ما مي‌توان مشکلات را از طريق منطق حل کرد.نماينده اسبق ايران در سازمان ملل ادامه داد: زيبنده نيست که در نظام ما دو تن از چهره‌هاي سابقه‌دار در انقلاب و همچنين عده ديگري در زندان باشند و ما اميدواريم با همکاري هر دو طرف شاهد گشايش در امور باشيم.خرازي در خصوص اقداماتش در خصوص رفع محدوديت‌هاي سيد محمد خاتمي نيز گفت: ما در حوزه سياست داخلي معتقد به چانه‌زني هستيم و از هرکسي که کاري از دستش براي حل مشکلات کشور بر بيايد نيز استفاده مي‌کنيم تا انشاءالله در جهت تلطيف فضا حرکت کنيم.

چهار دليل حمايت اصلاح‌طلبان از دولت

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب، خاتمي را ليدر جريان اصلاحات مي‌داند و مي‌گويد اگر خاتمي اقدام به اجماع نمي‌کرد و آقاي دکتر عارف تمکين نمي‌کرد، الان ياران آقاي احمدي‌نژاد در رأس دولت بودند و معلوم نبود چه بر سر کشور مي‌آمد. احمد خرم وزير راه و ترابري دولت اصلاحات در گفت‌و‌گو با ايلنا گفت: در ابتداي رياست جمهوري آقاي روحاني فضاي کشور از فضاي امنيتي رو به فضاي نسبتا باز سياسي گذاشت. فضاي سياسي، فضاي قابل قبولي بود اما هر چه به سمت انتخابات مجلس مي‌رويم، فضا بسته‌تر مي‌شود.وي در ادامه گفت: از ابتداي انقلاب جناح اصولگرا همواره خط تماميت‌خواهي را دنبال مي‌کرده و اصلاح‌طلبان بعضاً در بخش ناچيزي از حاکميت مستقر بوده‌اند. در زمان دولت آقاي خاتمي هم اصلاح‌طلبان خارج از ارکان اصلي حاکميت بوده‌اند. در دوران آقاي احمدي‌نژاد، اصلاح‌طلبان در هيچ رکني يا موضعي از حاکميت دخالتي نداشته‌اند.خرم افزود: اصلاح‌طلبان از دولت حمايت مي‌کنند. اولاً به خاطر اينکه وجود دولت تدبير و اميد باعث باز شدن فضاي سياسي و کاهش فضاي امنيتي شده است.ثانياً دولت آقاي روحاني به عکس دولت آقاي احمدي‌نژاد که دنيا را به اجماع عليه جمهوري اسلامي رسانده بود، فضاي اجماع عليه کشور را به فضاي گفت‌وگو، مذاکره و تعامل تبديل کرد. ثالثاً حاکميت دولت فعلي بي‌انضباطي، قانون‌گريزي و قانون‌ستيزي حاکم شده در دوران دولت‌هاي نهم و دهم را به انضباط و قانون‌گرايي تبديل کرد. رابعا، فضاي شيوع و گسترش فساد را به برخورد و مبارزه با فساد بدل ساخت تا بتواند برنامه مبارزه با فساد را که در کشور نهادينه شده است اجرا کند.وزير دولت اصلاحات ادامه داد: اختلاف اصولگرايان جدي است. دولت نهم و دهم و دفاع از دولت نهم و مماشات با آقاي احمدي‌نژاد در دولت دهم، در حالي که دولت در مقابل رهبري، مجلس و قوه قضائيه ايستاده بود، شيرازه اجماع و وحدت طيف‌هاي اصولگرا را از هم پاشيد.

انتخاب نماينده ايران در سازمان ملل بر‌اساس منافع صورت گرفت

يک کارشناس مسائل بين‌الملل گفت: برخورد سليقه‌اي آمريکا در قبال ابوطالبي، فرد معرفي شده ايران براي نمايندگي در سازمان ملل، باعث نمي‌شود که ايران جاي نماينده خود در سازمان ملل را خالي بگذارد.حشمت‌الله فلاحت‌پيشه در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به معرفي خوشرو به عنوان نماينده ايران در سازمان ملل، خاطرنشان کرد: به عقيده من تعلل در معرفي نماينده ما در سازمان ملل بيش از اين جايز نبود.اين کارشناس مسائل بين‌الملل ادامه داد: با توجه به شرايط موجود براي جمهوري اسلامي صلاح نبود که بيش از اين ايران جايگاه نماينده خود در سازمان ملل را خالي بگذارد به همين دليل ايران خوشرو را معرفي کرد.فلاحت‌پيشه با بيان اينکه آمريکايي‌ها بارها از قوانين مقر يا مقررات مقر عدول کرده‌اند، افزود: در معاهده مقر سازمان ملل احترام به حقوق کشورها و به رسميت شناختن آنها بارها مورد تاکيد قرار گرفته است و بنابراين قوانين اگر نماينده‌اي از سوي کشوري براي حضور در سازمان ملل معرفي مي‌شود بايد طبق موازين بين‌المللي کارهاي آن را صورت بدهند.اين کارشناس مسائل بين‌الملل ادامه داد: وقتي نماينده‌اي که از سوي اعضاي سازمان ملل براي حضور در اين سازمان معرفي مي‌شود هيچ نوع اقدامي عليه کنوانسيون‌هاي بين‌المللي انجام نداده است هيچ کشوري از جمله آمريکا حق مخالفت با حضور آن را ندارد.وي با بيان اينکه آمريکايي‌ها در رابطه با ابوطالبي برخوردي سليقه‌اي داشتند، گفت: با اين وجود اين برخورد سليقه‌اي و مواضع نادرست آمريکايي‌ها در قبال ابوطالبي نبايد باعث مي‌شد که ايران جاي نماينده خود در سازمان ملل را خالي بگذارد زيرا اين اقدام برخلاف منافع جمهوري اسلامي ايران بود.


 ديپلماسي 

ظريف تهران را به مقصد نايروبي ترک کرد

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان براي سفر دوره‌اي‌اش به قاره آفريقا، تهران را ترک کرد.به گزارش ايسنا، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در راس هياتي براي سفر دوره‌‌اي‌اش به آفريقا ظهر ديروز‌ تهران را ترک کرد. قرار است در اين سفر چهار روزه ظريف به کشورهاي کنيا، بروندي، اوگاندا و تانزانيا سفر کرده و با مقامات عالي‌رتبه اين کشورها در راستاي تقويت و بسط رايزني‌هاي سياسي و اقتصادي دوجانبه و هم‌چنين تحکيم و ارتقاي روابط ايران و کشورهاي آفريقايي ديدار کند.اولين مقصد دوره‌‌اي وزير امور خارجه کشورمان به قاره آفريقا کنيا است. وي پس از آن به اوگاندا،‌ سپس به بروندي و بعد تانزانيا رفته و در پايان سفر به جزيره زنگبار مي‌رود.

ديدار اميرعبداللهيان با روساي‌جمهور مصر و آفريقاي جنوبي

حسين اميرعبداللهيان معاون وزير امور خارجه کشورمان با رييس جمهور مصرو آفريقاي جنوبي ديدار کرد.به گزارش ايسنا، حسين اميرعبداللهيان در حاشيه نشست سران اتحاديه آفريقا در آديس‌آبابا در ديداري کوتاه با ژنرال عبدالفتاح السيسي رييس‌جمهور مصر وجاکوب زوما، رئيس‌جمهور آفريقاي جنوبي گفت‌وگو کرد. اميرعبداللهيان در ديدار با السيسي درباره مواضع مشترک ميان ايران و مصر در مخالفت با اقدامات تروريستي در منطقه به ويژه در سوريه و عراق تاکيد کردند.امير عبداللهيان ضمن محکوم کردن حادثه تروريستي اخير در سينا، مشارکت همه گروه‌هاي سياسي و وفاق ملي در مصر را حائز اهميت خواند.معاون وزير امور خارجه کشورمان در اين ديدار با اشاره به ضرورت وحدت جهان اسلام، مقابله با تحرکات تکفيري تحميل شده بر منطقه را مورد تاکيد قرار داد.همچنين حسين اميرعبداللهيان در ديدار با جاکوب زوما ضمن ابلاغ سلام رئيس جمهور کشورمان به همتاي خود در اتيوپي بر آمادگي تهران براي استقبال از رئيس‌جمهور آفريقاي جنوبي در تهران تاکيد و توسعه‌ هر چه بيشتر مناسبات دو کشور را از اولويت‌هاي تهران برشمرد.

اختلافات کاخ سفيد و سنا، روند مذاکرات را سخت‌تر کرده است

يک کار‌شناس مسائل آمريکا اظهار داشت: سنا تا 24 مارس صدور هر قطعنامه‌اي عليه ايران را متوقف کرد، اما طرح تحريم‌ها به يکباره شروع شد.علي بيگدلي در گفت‌و‌گو با ايلنا، ابراز داشت: مي‌توان گفت تقريباً مشکلي ميان ما و آمريکا و گروه 1+5 وجود نداشت و حتي روند آن تسهيل شده بود اما آنگونه که آقاي عراقچي در چند روز گذشته مطرح کرده‌اند، مشکلاتي به وجود آمده که به نظر طرح کرک –‌ منندز از همين مشکلات است، لذا مشکلات و اختلافاتي که ميان کاخ سفيد با اسرائيل و سنا به وجود آمده است، روند مذاکرات را سخت‌تر مي‌کند.


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

ناگفته‌هاي دو نامه

بعضي متن‌ها اين خاصيت را دارند که حرف‌هاي مهمشان در کلماتشان نيست بلکه در سفيدي ميان سطرها‌، نانوشته‌هايي مهمتر از نوشته‌ها، دهان باز مي‌کنند و مثل هلو ( منظور وزير بهداشت دولت اول احمدي‌نژاد نيست، منظور هلوي واقعي است!) با آدم حرف مي‌زنند.

در متون کلاسيک، تاريخ بيهقي اين خاصيت را دارد که ظاهرا در آن تعريف و تمجيد از محمود و مسعود و بقيه اراذل و اوباش خاندان غزنوي است اما بين سطرها، پرده از وضعيت واقعي دربار آن روزگار برداشته مي‌شود و هيچ اعتباري براي آنها باقي نمي‌گذارد.

در روزگار ما هم از اين نوع نوشته‌ها کم نيست‌؛ اما رمزگشايي از آنها، عموما کار آيندگان است و تاريخ خودش مي‌داند که در وقت مقتضي از آنها رونمايي کند‌... با اين حال گاهي اوقات بد نيست که خودمان هم دست به کار شويم و کمي‌ تا قسمتي زحمت آيندگان را کم کنيم!

نامه ديروز نمايندگان مجلس به روساي قواي مقننه و قضائيه درباره اعلام اسامي‌170 نماينده‌اي که از رحيمي‌پول گرفتند را مي‌توان از اين منظر مورد توجه قرار داد و سفيدخواني کرد : اين نامه‌ها به ترتيب 23 و 20 امضا دارد که از اين نظر مهم است که اسم هيچ دلواپس و عضو جبهه به شدت ارجمند پايداري در آن نيست‌؛ گويا اين عزيزان چون خيلي حواسشان به پياده روي ظريف‌– کري بوده، به اين موضوعات بي‌اهميت توجه نکرده، نمي‌کنند و نخواهند کرد!

نکته ديگر اينکه کافي است تعداد امضاهاي اين دو نامه را مقايسه کنيد با نامه «تقدير نمايندگان از احمدي‌نژاد به دليل انتخاب رحيمي ‌به عنوان معاون اول» که 211 امضا داشت‌؛ يعني تعداد امضاهاي نامه تقدير از انتخاب رحيمي‌ده برابر نامه‌هاي درخواست اعلام اسامي‌ پول گرفته‌ها است.

رويم به ديوار، گلاب به روي همه‌‌تان، اين تفاوت، اين سکوت بعضي دلواپس‌ها، اين امضا نکردن نامه توسط بعضي برادران که هفته پيش‌از خودشان جايزه مبارزه با فساد را گرفته‌اند مي‌تواند مصداق اين سخن معروف باشد که «سکوت سرشار از ناگفته‌هاست»... و البته در آينده از اين سکوت وحدت بخش (به قول صاحب‌هاله نور سابق) حتما رمز گشايي خواهد شد !


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- مديرعامل گروه خودروسازي سايپا با بيان اينکه در سال 1389 شرکت سايپا در يک معامله نامقبول، سهام خود را با رقم بالايي که بسيار غير‌کارشناسي بود خريداري کرد، خاطرنشان کرد: در آن زمان نقدينگي هنگفتي از اين شرکت خارج شد بنابراين براي جبران اين نقدينگي و ادامه حيات مجبور به دريافت تسهيلات بانکي شديم.

چرا بايد مسئولين سايپا در آن زمان دست به انجام يک معامله نامقبول با اثراتي کاملا فلج‌کننده مي‌زدند؛ اگر به توانمندي خود در سرکيسه کردن هر چه بيشتر مشتريانشان يقين نداشتند؟!

- بيست نفر از نمايندگان مجلس در نامه‌هاي جداگانه‌اي به رؤساي قواي مقننه و قضاييه خواستار اعلام اسامي‌170 نفر از نمايندگان و نامزدهاي مجلس هشتم که به ادعاي معاون اول دولت دهم از وي پول گرفته‌اند، شدند.

حالا اگر درخواست رسيدگي به تخلف يک نماينده خاص – مثلا آقاي مطهري- مطرح مي‌شد احتمالا تعداد امضاهاي جمع آوري شده بيشتر از تعداد نمايندگان مجلس مي‌شد!

- رئيس کل سازمان مالياتي رقم معوقات مالياتي را 12 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: قوه قضائيه به داد نظام مالياتي برسد.

قوه قضائيه فعلا مشغول مقابله با جرايم اقتصادي واقع شده در زمان دولت قبل است و کارش زياد است!

- مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار تعداد داوطلبان اين دوره از آزمون کارشناسي ارشد سال 94 از کاهش 14 درصدي تعداد داوطلبان اين دوره نسبت به سال گذشته خبر داد.

قطعا به اين دليل است که فارغ‌التحصيلان دوره کارشناسي به تجربه دريافته‌اند که عالِم بي پول و کار به زنبور بي‌عسل مي‌ماند فلذا از استمرار علم‌آموزي چشم پوشيده‌اند!

- براساس لايحه بودجه، حقوق شهردار تهران در سال هشت‌ ميليون ‌تومان اعلام شده است. يعني قاليباف ماهانه حدود 660‌هزار‌تومان حقوق مي‌گيرد. يعني چيزي در حدود حقوق پايه يک کارگر. اين در حالي است که يکي از اعضاي شوراي شهر، حقوق شهردار را ماهانه30 ‌ميليون‌تومان اعلام کرد. در لايحه بودجه 88 ‌ميليون ‌تومان هم به‌عنوان مزاياي شهردار اعلام شده است.

بر فرض اجراي بي کم و کاست لايحه بودجه، بايد براي حقوق ماهانه 660 هزار توماني آقاي شهردار، پاداش ماهانه 7 ميليون و 300 هزار توماني را منظور کرد!

- حميد رسايي در حاشيه جلسه علني روز يک‌شنبه مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي مبني بر اين‌که آيا از موضوع حکم انفصال از خدمت برخي از نمايندگان همچون خودتان توسط آقاي اشرفي اصفهاني عضو هيأت رسيدگي به تخلفات اداري در رياست‌جمهوري خبر داريد؟، گفت: اين موضوع را چه کسي مطرح کرده است؟ چنين حکمي ‌به ما اعلام نشده است.

دوستان جناب رسايي و تخلف؟!‌... حاشا و کلا!!!

- نماينده نور ومحمود‌آباد خطاب به محمد جواد ظريف گفت: مي‌دانيم خدمات شما قابل تقدير است اما نه آنقدر که شبانه روز کار کنيد. آن طور که مي‌دانيم ماهي يکي دو بار در دهستان و جنگل لاويج ديده مي‌شويد.

جناب نماينده! با عرض پوزش فراوان الان سال‌هاست که حتي در مهدهاي کودک و پيش دبستان‌ها سعي بر اين است که به کودکان بفهمانند آنچه مهم است کيفيت چنين کارهايي است نه کميت! وگرنه شماها که مي‌دانيد در دولت گذشته عزيزاني داشتيم که ادعا مي‌کردند در شبانه روز 22 ساعت تلاش جانکاه مي‌کنند و در طول 8 سال خدمتشان حتي يک روز هم به تفريح و گردش در باغ و صحرا و چمن نگذرانده‌اند در حالي که ميراث خدماتشان مصيبت امروزمان شده است!