نسخه شماره 3680 - 1393/11/09 -

دبيرکل سازمان کشور‌هاي صادر‌کننده نفت(اوپک) تاکيد کرد:
نفت به کف قيمت خود رسيد


فروش اوراق مشارکت براي سرمايه‌گذاري در ميادين مشترک


صنعت نفت از کمبود منابع مالي رنج مي‌برد

در ماه گذشته امسال ثبت شد
افزايش 68 درصدي تحويل گاز به صنايع عمده


توليد بنزين و گازوئيل يورو 5 در پالايشگاه بندرعباس


اجراي قرارداد صادرات گاز ايران به عراق


اخبارکوتاه


اخبار بين‌الملل

جزئيات سناريوهاي جديد مزد 94 کارگران
کسري معيشت 340هزارتومان شد


تشکيل شوراي‌عالي ايران و ترکيه


تبديل 2/1 ميليارد دلار از درآمدهاي وصول نشده نفتي به ريال

در همايش ايران و چين عنوان شد:
تامين يک چهارم نيازهاي کشور توسط چيني‌ها


درآمد 51 هزار ميلياردي دولت از منابع نفتي


بانک وبيمه


اخبار کوتاه


گزارش


 دبيرکل سازمان کشور‌هاي صادر‌کننده نفت(اوپک) تاکيد کرد:
 نفت به کف قيمت خود رسيد 

گروه اقتصاد: بهاي نفت در بازار‌هاي جهاني روزگذشته افزايش اوليه خود را از دست داد و نفت برنت به کمتر از 48 دلار در هر بشکه رسيد. به گزارش رويترز، به دليل افزايش قيمت دلار که سخنان دبيرکل اوپک مبني بر رسيدن قيمت نفت به کف بازار را خنثي کرد، افزايش اوليه قيمت نفت در معاملات ديروز متوقف و نفت برنت به کمتر از 48 دلار رسيد. عبدالله البدري دبيرکل سازمان کشور‌هاي صادر‌کننده نفت(اوپک) گفت: قيمت نفت به کف بازار رسيده و اگر سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي جديد پايين‌ باشد ممکن است در آينده به 200 دلار در هر بشکه برسد.تحليلگران بانک ANZ با بيان اينکه نفت برنت هفته گذشته در محدوده 48 تا 50 دلار معامله شده و تغيير چنداني نداشته گفتند: بازارهاي نفت خام در آينده نزديک ثبات پيدا خواهد کرد.

اين بانک افزود: دبيرکل اوپک روز گذشته اعلام کرد که قيمت‌ها به کف خود رسيده، اما هيچگونه چشم‌انداز قريب‌الوقوعي مبني بر نشست اعضاي اوپک براي مذاکره درباره‌ کاهش توليد تا اواسط سال وجود ندارد.نفت برنت در معاملات ديروز با 20 سنت کاهش به 47 دلار و 96 سنت رسيد، در حالي که پيش‌تر تا 48 دلار و 38 سنت بالا رفته بود. نفت برنت همچنين روز سه شنبه يک دلار و سه سنت در هر بشکه کاهش داشت. همچنين نفت سبک آمريکا نيز ديروز با 17 سنت کاهش 44 دلار و 98 سنت در هر بشکه معامله شد.نفت آمريکا نيز در معاملات سه شنبه تا 44 دلار و 35 سنت در هر بشکه (پايين‌ترين قيمت شش سال گذشته) سقوط کرده بود.

بهاي نفت پس از تقويت شاخص دلار روند نزولي پيدا کرده است. افزايش شاخص دلار کالاهايي را که با دلار معامله مي‌شود براي دارندگان ارزهاي ديگر گران مي‌کند.بهاي نفت از ماه ژوئن گذشته به دليل اشباع بازار ناشي از توسعه نفت شيل آمريکا و تصميم اوپک مبني بر کاهش ندادن توليد خود، حدود 60 درصد سقوط کرده است.موسسه استاندارد چارتر اعلام کرد که تصميم اوپک براي حفظ توليد خود در حال تاثير‌گذاري روي توليد‌کنندگان ديگر است. اين بانک اضافه کرد: توليد نفت خارج از اوپک به شدت لطمه خورده و اکنون انتظار داريم بازار نفت در نيمه دوم سال با کمبود عرضه مواجه شود.

پيش‌بيني کاهش سرمايه‌گذاري

در صنعت نفت

مدير عامل گروه صنعتي زيمنس آلمان گفت: انتظار مي‌رود سرمايه‌گذاري در بخش نفت در کوتاه ‌مدت کاهش يابد و صادر‌کنندگان نفت به دليل کاهش قيمت انرژي سرمايه کمتري را روي زيرساخت‌ها صرف کنند. به گزارش رويترز، جو کيسر مديرعامل زيمنس گفت: ما انتظار داريم که سرمايه‌گذاري در صنعت نفت در کوتاه ‌مدت کاهش پيدا کند و برخي پروژه‌ها به تاخير خواهد افتاد. ما در حال حاضر شاهد يک کاهش در مناقصه‌ها هستيم. وي افزود: در عين حال در صورت باقي‌مانده قيمت‌هاي نفت در سطوح کنوني، ما احتمال اينکه برخي کشور‌هاي صادر‌کننده نفت سرمايه‌گذاري روي زيرساخت‌ها را کاهش دهند، رد نمي‌کنيم. بنابر‌اين گزارش زيمنس ديروزاعلام کرد که به دليل کاهش فعاليت در واحد‌هاي برق و گاز، سود اين شرکت در واحد‌هاي صنعتي در سه ماهه گذشته چهار درصد کاهش يافته است.

تعويق در اجراي طرح‌هاي نفتي عربستان

مدير عامل سعودي آرامکوي عربستان اعلام کرد که اين شرکت به دليل کاهش قيمت‌هاي نفت در اجراي بعضي از طرحهاي نفتي عربستان بازنگري مي‌کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، خالد الفالح، مديرعامل شرکت نفت دولتي سعودي آرامکو عربستان، روز سه شنبه (هفتم بهمن ماه) اعلام کرد که به دليل افت قيمت نفت مجبور است بعضي پروژه‌هاي خود را به تعويق بيندازد و درباره بعضي قراردادها دوباره مذاکره کند. الفالح که در کنفرانسي در رياض سخنراني مي‌کرد، مشخص نکرد که کدام يک از پروژه‌ها يا قراردادهاي آرامکو از افت قيمت نفت صدمه ديده اند.وي گفت: ما بايد خودمان را با واقعيت‌هاي امروز تطبيق دهيم، انجام برخي از پروژه‌ها را به آينده موکول مي‌کنيم، تعدادي از پروژه‌ها را آهسته‌تر از برنامه‌هاي تعيين شده جلو مي‌بريم و در باره بعضي از قراردادها دوباره مذاکره مي‌کنيم. الفالح ادامه داد: فکر مي‌کنم که نفت 100 دلاري ما را بد عادت کرده است، به قدري تمرکزمان روي ايجاد ظرفيت بالاتر رفته بود که نتوانستيم ساختارهاي مالي مان را تقويت کنيم.اين مقام رسمي نفت عربستان با اشاره به اين که نبود توازن موجود در بازار به عربستان مربوط نيست و قيمت عادلانه نفت توازن لازم ميان عرضه و تقاضا را ايجاد مي‌کند، نشان داد که عربستان راهبردهاي نفتي خود را حتي پس از روي کار آمدن پادشاه جديد ادامه مي‌دهد. وي اظهار کرد: عربستان راهبردي دارد که به وسيله دولت و از راه وزارت نفت اين کشور تعيين مي‌شود، آنها نيز اعلام کرده اند که عربستان به تنهايي در بازار توازن ايجاد نکند. مديرعامل آرامکو گفت: آمار و ارقام نشان مي‌دهد که صادرات نفت ما به طور تدريجي در حال کم شدن است، بنابراين دليل نبود توازن در بازارها به هيچ عنوان به عربستان مربوط نمي‌شود.

تهديد رشد اقتصادي صادرکنندگان نفت

در اين خصوص کارشناس ارشد موسسه مطالعات انرژي گفت: با کاهش قيمت نفت به پايين تر از 40 دلار براي هر بشکه رشد اقتصادي کشورهاي صادر کننده نفت کاهش مي‌يابد. به گزارش شانا، بهناز جلالي‌فر با اشاره به کاهش قيمت نفت که از ماه ژوئن 2014 آغاز شده است و کماکان ادامه دارد، افزود: بر مبناي مطالعه‌اي که در دانشگاه آکسفورد انجام گرفته است چنانچه قيمت نفت به 40 دلار در هر بشکه برسد، روي نرخ رشد اقتصادي کشورهاي صادرکننده عمده نفت اثر منفي دارد و سبب کاهش رشد اقتصادي آنها مي‌شود.

وي با بيان اين که کاهش قيمت نفت با وجود تاثير منفي بر صادرکنندگان نفت براي بسياري از کشورها مثبت بوده است، افزود: کاهش قيمت نفت سبب افزايش رشد اقتصادي بسياري از کشورها شده است.جلالي فر افزود: کاهش قيمت نفت براي کشورهاي در حال توسعه‌‌اي مانند فيليپين، اسلواکي، آفريقاي جنوبي، تايلند و هنگ کنگ تاثير مثبت براي عربستان سعودي و روسيه بيشترين تاثير منفي را داشته است.کارشناس ارشد موسسه مطالعات انرژي با بيان اين که طبق پيش‌بيني‌ها رشد اقتصادي کل دنيا در سال 2015 بهتر از سال 2014 خواهد بود، تصريح کرد: رشد اقتصادي دنيا در سال 2014 از سوي صندوق بين المللي پول (IMF) معادل 3/3 درصد گزارش شده است.وي افزود: در گزارش ماه اکتبر چشم انداز اقتصاد جهان صندوق بين‌المللي پول، رشد اقتصاد دنيا در سال 2015 معادل 8/3 درصد پيش‌بيني شده است اما در نسخه تازه گزارش که ژانويه 2015 منتشر شد اين مقدار به 5/3 درصد کاهش يافت که از نرخ رشد اقتصاد جهان در سال 2014 است.


  فروش اوراق مشارکت براي سرمايه‌گذاري در ميادين مشترک 

يک عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 94 از مصوبه اين کميسيون در مورد صدور 5000 ميليارد تومان اوراق مشارکت براي سرمايه‌گذاري در ميادين مشترک نفت و گاز خبر داد. به گزارش ايسنا، احمد اميرآبادي فراهاني در حاشيه جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات کميسيون تلفيق، خاطرنشان کرد: از جمله مصوبات کميسيون تلفيق در بخش درآمدي مربوط به هدفمندي يارانه‌ها بود که درآمد 48 هزار ميليارد توماني پيشنهادي دولت براي هدفمندي در سال 94 به تصويب رسيد.اين عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 94، افزود: در بخش درآمدي هدفمندي آنچه دولت در لايحه پيشنهاد داده بود تغييري نکرد البته ممکن است در بخش هزينه‌اي پيشنهاد جديدي وجود داشته باشد اما فضاي کلي اين است که آنچه دولت در لايحه پيشنهاد کرده تصويب شود.وي اضافه کرد: با مصوبه امروز کميسيون تلفيق در مورد درآمد 48 هزار ميليارد توماني دولت از محل حامل‌هاي انرژي در سال 94 به نظر مي‌رسد مبلغ 45 هزار و 500 تومان يارانه نقدي به همين شکل فعلي در سال آينده نيز تداوم خواهد داشت.اين عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 94 با اشاره به مصوبه ديگر اين کميسيون در زمينه سرمايه‌گذاري در ميادين مشترک نفت و گاز، اظهار کرد: به وزارت نفت اجازه داده شد 5000 ميليارد تومان اوراق مشارکت ارزي و ريالي براي سرمايه‌گذاري در ميادين مشترک نفت و گاز بفروشد تا بخشي از مشکلات سرمايه‌گذاري نفت حل شود.اميرآبادي اضافه کرد: در جلسه کميسيون تلفيق همچنين پيشنهاد سرمايه‌گذاري پنج ميليارد دلاري صندوق توسعه از طريق وزارت نفت در ميادين مشترک به تصويب نرسيد اما احتمالا پيشنهادات ديگري در اين زمينه مطرح خواهد شد.اين عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 94 در پايان اضافه کرد: بر اساس مصوبه ديگر کميسيون تلفيق مقرر شد براي داروهاي دامي آماده مصرف در صورتي که مشابه داخلي دارند پنج درصد و در صورتي که مشابه داخلي ندارند دو درصد تعرفه گمرکي واردات تعيين شود.


 صنعت نفت از کمبود منابع مالي رنج مي‌برد 

معاون وزير نفت در امور مهندسي گفت: مطالعات متناقض و موازي در صنعت نفت از جمله در مطالعات MDP مشکلات زيادي را به وجود مي‌آورد که نمونه آن را درباره مطالعات ميدان يادآوران و پيش‌بيني ميزان نفت درجاي آن به خوبي ديديم.

به گزارش شانا، سيد عماد حسيني، ديروز (چهارشنبه هشتم بهمن ماه) در نخستين همايش ملي توسعه ميدانهاي نفت و گاز با همکاري دانشگاه صنعتي شريف، به تبيين اهداف راهبردي و فرايند توسعه ميدانهاي نفت و گاز پرداخت. وي با اشاره به چند قانون قابل قبول در حوزه بالادستي ادامه داد: به عبارتي نقشه راه ما باتوجه به برنامه پنج ساله توسعه اختيارات و امتيازات صنعت نفت، قانون نفت و نيز سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري درباره اقتصاد مقاومتي مشخص شده است.

عمادي با تاکيد بر اين که در سالهاي اخير پيگيري فراواني براي توليد صيانتي انجام شده است، اما هنوز جاي کار زيادي دارد، افزود: هم اکنون 650 ميليارد بشکه نفت درجا در کشور وجود دارد که 156 ميليارد بشکه آن قابل برداشت و 494 ميليارد بشکه آن غيرقابل برداشت است و بايد با فناوريهاي نوين نسبت به تغيير اين نسبتها اقدام کنيم.معاون وزير در امور مهندسي يادآور شد: با شرايط کنوني برداشت از مخازن، عمر مخازن که به طور عمده به پيري رسيده‌اند و تا سال 2025 توليد نفت کشور به پايين تر از روزانه يک ميليون بشکه مي‌رسد.

وي تاکيد کرد: مسئله کنوني کاهش توليد تنها به دليل تحريم نيست بلکه به اين دليل است که در سال‌هاي گذشته به برداشت صيانتي و توسعه ميدانها توجه نشده است و به طور عمده مخازن ما با افت فشار روبرو بوده‌اند و توليد بسياري از چاه‌ها از رقم روزانه 400 هزار بشکه به 60 هزار بشکه در روز رسيده‌ است و اين مقدار تا چندسال ديگر به صفر مي‌رسد.

حسيني تصريح کرد: ميزان ضريب بازيافت در ايران حدود 25 درصد است، در حالي که اين رقم در کشورهاي ديگر و شرکتهاي بزرگ بين‌المللي بسيار بيشتر است.


 در ماه گذشته امسال ثبت شد
 افزايش 68 درصدي تحويل گاز به صنايع عمده 

تحويل گاز به صنايع عمده در ديماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد افزايش 68 درصدي بود. سخنگوي شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با شانا اظهار کرد: در دي ماه پارسال به صورت ميانگين روزانه 45 ميليون مترمکعب گاز به صنايع عمده تحويل شد و اين مقدار در مدت مشابه امسال به 7/75 ميليون مترمکعب رسيده است.

مجيد بوجارزاده افزود: در 30 روز ديماه پارسال تحويل گاز به نيروگاه‌ها از 22 ميليون مترمکعب به 90 ميليون مترمکعب (به صورت ميانگين) در مدت مشابه امسال رسيده است. وي با بيان اين که مصرف گاز بخش‌هاي خانگي، تجاري و صنايع غير عمده در بازه زماني يادشده امسال شاهد کاهش 8 درصدي بوده است، يادآور شد: در ديماه پارسال به صورت ميانگين 462 ميليون مترمکعب گاز در اين بخش مصرف شد و اين مقدار امسال به 424 ميليون مترمکعب رسيده است.به گفته وي، از ابتداي امسال تا پايان دي ماه حجم تحويل گاز به نيروگاهها با 34 درصد افزايش به حدود 44 ميليارد مترمکعب رسيده است. رئيس روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران ادامه داد: در اين مدت حجم تحويل گاز به صنايع نيز هفت درصد و تحويل گاز به بخش‌هاي خانگي، تجاري و صنايع غير عمده نيز 8/1 درصد رشد داشته است.

وي با اشاره به مصرف گاز کشور در 24 ساعت روز سه‌شنبه گذشته گفت: در اين مدت 430 ميليون مترمکعب گاز در بخش خانگي مصرف شده که اين مقدار در مدت مشابه پارسال 320 ميليون مترمکعب بوده است.سخنگوي شرکت ملي گاز ايران يادآور شد: در بازه زماني يادشده پارسال 106 ميليون مترمکعب گاز به نيروگاه‌ها تحويل شده است. همچنين بنابر گزارش ديگري از شرکت ملي گاز ايران،حجم تحويل گاز به نيروگاههاي کشور در 313 روز امسال با افزايش 10 ميليارد و 623 ميليون مترمکعبي نسبت به مدت مشابه پارسال به بيش از 44 ميليارد و 253 ميليون مترمکعب رسيد.معاون امور مهندسي مديريت گازرساني شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با شانا اظهار کرد: در مدت مشابه پارسال، 33 ميليارد و 630 ميليون مترمکعب گاز به بخش نيروگاهي تحويل شده است. مجتبي شيخ بهايي افزود: در بازه زماني يادشده پارسال به صورت ميانگين روزانه 105 ميليون مترمکعب گاز به نيروگاه‌ها تحويل شد و اين مقدار در مدت مشابه امسال به 142 ميليون مترمکعب در روز رسيده است. وي تاکيد کرد: باتوجه به برابري ارزش حرارتي سوخت‌هاي مايع با گاز، از مصرف همين مقدار فرآورده در نيروگاه‌ها جلوگيري شده است. به گفته وي، شرکت ملي گاز ايران، امسال حجم تحويل گاز به نيروگاه‌ها و صنايع عمده را با هدف کاهش مصرف سوخت‌هاي مايع افزايش داده است. شيخ بهايي با بيان اين که افزايش تحويل گاز به بخش نيروگاهي، علاوه بر کاهش آلودگي هوا باعث توسعه صنعت و شکوفايي چرخه اقتصاد مي‌شود، تصريح کرد: کاهش مصرف فرآورده‌هاي نفتي در کشور زمينه افزايش حجم صادرات را فراهم مي‌کند و براي کشور نيز ارز آوري بهمراه خواهد داشت.


 توليد بنزين و گازوئيل يورو 5 در پالايشگاه بندرعباس 

طرح افزايش توليد بنزين و بهبود کيفيت فرآورده در پالايشگاه بندرعباس براي توليد روزانه نزديک به 14 ميليون ليتر بنزين و گازوييل يورو 5 تا نيمه دوم سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد. به گزارش شانا، مدير اجرايي شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران و مجري اين طرح به خبرنگاران گفت: اين طرح با هدف استحصال روزانه 6 ميليون ليتر بنزين و 7 ميليون و 950 هزار ليتر گازوئيل با استاندارد بين‌المللي يورو 5 اجرايي شده و هم اکنون در مرحله بيش از 93 درصد پيشرفت قرار دارد.

حميد شريف رازي، خاکبرداري انجام شده در اين طرح را نزديک به 450 هزار مترمکعب و خاکريزي را حدود 120 هزار مترمکعب اعلام و تصريح کرد: علاوه بر اين، اجراي 116 هزار قطر اينج لوله گذاري، 750 کيلومتر قطر اينچ کابل اندازي و 850 کيلومتر کابل اندازي ابزار دقيق نيز انجام شده است.مجري طرح افزايش توليد بنزين و بهبود کيفيت فرآورده پالايشگاه بندرعباس گفت: براي اجراي اين طرح 329 ميليون يورو و 745 ميليارد تومان هزينه شده است.وي اعتبار کلي اجراي اين طرح را تا مرحله تکميل 400 ميليون يورو و 700 ميليارد تومان اعلام و اظهار کرد: هم اکنون واحد بنزين سازي اين طرح در مرحله 85 درصد قرار دارد و از ابتداي سال آينده واحدهاي يوتيليتي آن به تدريج در مدار بهره برداري قرار خواهند گرفت.شريف رازي، کاهش بنزن به کمتر از يک درصد، کاهش گوگرد به کمتر از 10 ppm و کاهش ترکيبات آروماتيک به کمتر از 35 درصد را از آثار مثبت زيست محيطي اجراي اين طرح عنوان کرد.او با بيان اين که در اجراي طرح مذکور، 25 ميليون نفرساعت کار انجام شده است، گفت: از اين مقدار، 23 ميليون و 800 هزار نفر ساعت مربوط به اجرا و يک ميليون و 200 هزار نفر ساعت کار ديگر نيز مربوط به طراحي تفصيلي، طراحي بنيادي و مديريت پروژه بوده است.


 اجراي قرارداد صادرات گاز ايران به عراق  

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران گفت: باتوجه به اجرايي شدن قرارداد صادرات گاز به عراق در سال آينده، تراز صادرات و واردات ايران به طور محسوسي مثبت مي‌شود. به گزارش شانا، عليرضا كاملي‌تر از صادرات و واردات گاز امسال کشور را متعادل و اندکي مثبت ارزيابي کرد و گفت: بدون شک سال آينده باتوجه به اجرايي شدن قرارداد صادرات گاز به عراق، اين تراز به طور محسوسي مثبت مي‌شود.وي با اشاره به واردات گاز از ترکمنستان و درباره اين که آيا تصميمي مبني بر قطع واردات گاز از اين کشور وجود دارد، گفت: حتي با توليد مازاد گاز در کشور، تصميمي براي قطع واردات نداريم، زيرا سياست ايران قطع تعامل گازي با کشورهاي همسايه نيست، ضمن اين که اين نوع همکاري يک تنوع بخشي به تجارت گاز ايران به شمار مي‌رود. بنابر گزارش شرکت ملي نفت ايران، کاملي با بيان اين که هم اکنون روزانه يک ميليون متر مکعب گاز به صورت سوآپ وارد و با کسر سهم سوآپ به نخجوان تحويل داده مي‌شود، افزود: ايران همچنين با ارمنستان تهاتر گازي دارد که به ازاي تحويل گاز به آن کشور برق دريافت مي‌کند.به گزارش شانا، قرارداد معاوضه يا «سوآپ» گاز طبيعي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در سال 2004 ميلادي ميان مسئولان انرژي تهران و باکو براي مدت 25 سال امضا شد.مدير عامل شرکت ملي صادرات گاز ايران در باره افزايش ظرفيت سوآپ گاز گفت: با توجه به ظرفيت بالقوه توليد گاز در ترکمنستان، اين امکان وجود دارد که بتوانيم از شرکتهايي که در آنجا سهميه توليد گاز دارند، گاز دريافت و از طريق ترکيه و عراق و حتي جنوب کشور صادر کنيم که هم اکنون در اين زمينه در حال انجام مذاکره هستيم.وي تصريح کرد: در مجموع با اين که حجم تعاملات گازي ايران زياد نيست، ايران از معدود کشورهايي است که واردات، صادرات، سوآپ و تهاتر را با هم دارد.


 اخبارکوتاه 

خطر نابودي ذخاير آبي کشور

معاون وزير نيرو با تاکيد بر از بين رفتن دشت‌هاي کشور در اثر خشکسالي گفت: نزديک به 15 سال است که در نقطه شکست در آمار آب قرار داريم. به گزارش مهر، رحيم ميداني با بيان اينکه حضور دانشگاه در کنار صنعت آب مايه دلگرمي‌خواهد بود افزود: با استفاده از خرد جمعي مي‌توانيم به راه‌ حل‌‌هاي مناسبي براي برون‌ رفت کشور از چالش کم‌آبي دست پيدا کنيم. معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با تاکيد بر اينکه خشکسالي در حال از بين بردن دشت‌‌هاي کشور است اظهارداشت: اينکه زاينده‌ رود زيبا خشک و گردن طبيعت انداخته شود، به‌ خاطر سوء مديريت است و بايد روش مديريت اصلاح شود که در همين راستا سازمان مديريت و برنامه‌ ريزي کشور در صدد است توجه خاصي به مديريت آب شود.ميداني ادامه داد: با بروز خشکسالي‌‌هاي اخير بسياري از دشت‌‌هاي کشور از جمله دشت‌‌هاي کرمان در حال از بين رفتن هستند و خشکسالي موجب شد نگرش ما نسبت به مديريت آب کشور اصلاح شود. مشکل کم‌آبي کشور، معضلي است که تمام کشور با آن مواجه هستند و دغدغه اصلي وزارت نيرو است.

تامين خوراک پتروشيمي‌ها

در فصل سرما

مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي گفت: همزمان با افزايش مصرف گاز در بخش خانگي کشور به دليل سرما، تاکنون مشکل خاصي در زمينه تحويل خوراک و سوخت به مجتمع‌هاي پتروشيمي گزارش نشده است. به گزارش شانا، علي محمد بساق زاده اظهار کرد: در زمستان سالهاي گذشته به دليل کمبود گاز، بعضي از مجتمع‌هاي پتروشيمي از مدار توليد خارج مي‌شدند، اما امسال با تدبير وزارت نفت مشکل خاصي بابت کمبود خوراک نداشته‌ايم. وي تصريح کرد: تامين خوراک مورد نياز پتروشيمي‌ها امسال نسبت به پارسال بهبود يافته است.بساق زاده افزود: مجتمع‌هاي پتروشيمي کشور آمادگي دريافت اتان فازهاي 15 تا 18 پارس جنوبي را دارد و اکنون پتروشيمي‌هاي کاويان، مرواريد، جم و آرياساسول به دليل کمبود اتان در کشور با ظرفيت واقعي خود در حال کار نيستند و مي‌توانند با افزايش دريافت خوراک بر حجم توليد خود اضافه کنند.مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين که پارسال به دليل کمبود خوراک در اين فصل توليد محصولات پتروشيمي کشور بيش از يک و نيم ميليون تن کاهش يافت، گفت: اميد است با افزايش توليد در پارس جنوبي، ديگر مجتمعهاي پتروشيمي با چالش کمبود خوراک روبرو نشوند.

توليد برق ايران 5 درصد

افزايش يافت

توليد برق جمهوري اسلامي ايران از ابتداي سال‌جاري تاکنون در مقايسه با زمان مشابه پارسال بيش از پنج درصد افزايش يافته است. به‌گزارش فارس، ميزان توليد برق کشور از ابتداي امسال تاکنون به 238 هزار و 9/186 گيگاوات رسيده که اين ميزان 46/5 درصد بيش از انرژي توليدي کشور در زمان مشابه پارسال است. از مجموع انرژي توليدي داخل کشور از ابتداي سال‌جاري تاکنون، 225 هزار و 8/672 گيگاوات ساعت به واحدهاي حرارتي و 12 هزار و 1/514 گيگاوات ساعت به واحدهاي برق‌آبي اختصاص داشته است. در اين مدت، توليد نيروگاه‌هاي حرارتي در مقايسه با دوره مشابه پارسال 79/5 درصد افزايش و توليد نيروگاه‌هاي برق‌آبي 09/0 درصد کاهش يافته است.ميزان انرژي تامين‌شده نيز امسال در دوره مورد بررسي 240 هزار و 524 گيگاوات ساعت گزارش شده است که اين ميزان 02/5 درصد در مقايسه با زمان مشابه پارسال افزايش نشان مي‌دهد.

جواب آزمايش سياه بيشه رسيد

آزمايش‌هاي راه‌اندازي آخرين واحد نيروگاه سياه بيشه به اتمام رسيده و پيش بيني مي‌شود در بهمن ماه اين واحد به بهره‌برداري آزمايشي برسد. به گزارش ايسنا، مدير برق و مکانيک سد و نيروگاه سياه بيشه در مورد زمان راه‌اندازي اين واحد نيروگاهي گفت: باوجود اينکه اين واحد هنوز در مرحله آزمايشي است ولي زماني که واحد 4 نيروگاه با مشکل مواجه شد با توافق پيمانکار به جاي واحد 4 در مدار قرار گرفت و اميدواريم تا پس از طي دوره تست اين واحد را به بهره‌برداري آزمايشي برسانيم. دهخوارقانيان با بيان اين مطلب که نيروگاه تلمبه ذخيره‌اي سياه بيشه از زمان راه‌اندازي تاکنون 451 گيگاوات ساعت توليد در حالت ژنراتوري داشته است گفت: در همين مدت نيز 583 گيگاوات ساعت مصرف برق در حالت پمپي کارکرد داشته است. وي با اشاره به ميزان توليد نيروگاه تلمبه ذخيره اي سياه بيشه در سال جاري بخصوص در زمان‌هاي بحراني شبکه برق افزود: در پيک تابستان سال جاري دو واحد سياه بيشه کمک زيادي به شبکه سراسري در تامين برق کرد به گونه‌اي که در مرداد ماه سال جاري با توليد حدود 65 گيگاوات ساعت (ژنراتوري) و مصرف حدود 81 گيگاوات ساعت (پمپي) حداکثر کارکرد ماهانه خود را از زمان راه‌اندازي داشته و همچنين در آذر ماه نيز به ترتيب با توليد و مصرف 56 و 70 گيگاوات ساعت نقش موثري در شبکه داشته است.

تعديل پروانه چاه‌ها

براساس آب جديد

مدير کل دفتر نظام‌هاي بهره‌برداري و حفاظت آب و فاضلاب با اعلام خبر تعديل پروانه چاه‌ها براساس مقدار آب جديد، گفت: وزارت نيرو موظف شده در زمان محدود ميزان کل آب تجديدپذير را در 609 محدوده مطالعاتي محاسبه کرده، 75 درصد آن را سنجيده و ميزان مورد نياز آب شرب و صنعت را از آن کم کند و در نهايت آنچه براي 609 محدوده مي‌ماند را به وزارت جهاد کشاورزي اعلام کند که به زودي اين رقم ابلاغ مي‌شود و براساس آب جديد پروانه‌ها تعديل پيدا مي‌کنند. به گزارش ايسنا، جواد ميبدي با اشاره به اين‌که همزمان با تعديل پروانه‌ها براساس آب جديد، کنتورهاي هوشمند روي چاه‌ها نصب مي‌شوند گفت: وزارت جهاد کشاورزي نيز موظف شده با الگوي کشت و روش‌هاي آبياري جديد کاري کند که کشاورزان کمترين تبعات را ببينند.وي با اشاره به اقدام براي تعادل بخشي آب‌هاي زيرزميني گفت: اين موضوع از سال 1384 مطرح شده و در دو سه سال اول نيز اقدامات خوبي صورت گرفت.


 اخبار بين‌الملل 

توسعه همکاري بغداد و شل در حوزه پتروشيمي

عراق قرارداد راه‌اندازي مجتمع پتروشيمي بصره با شرکت انگليسي- هلندي شل را امضا کرد.به گزارش خبرگزاري السومريه، عراق اين قرارداد را با شرکت شل و به ارزش 11 ميليارد دلار به منظور راه‌اندازي مجتمع پتروشيمي نبراس در بصره به امضا رساند. در اين زمينه، حسين الشهرستاني، وزير انرژي سابق عراق در سال 2013 گفته بود: ما يادداشت تفاهم‌هايي را امضا کرده ايم که عراق را به يکي از مراکز توليد پتروشيمي در جهان تبديل مي‌کند. وزارت نفت عراق پيشتر با شرکت شل توافقنامه‌اي براي ساخت يک واحد پتروشيمي با ويژگي‌هاي بين‌المللي و قابل مقايسه با کشورهاي متخصص در زمينه توليد مواد پتروشيمي در بصره امضا کرده بود.اين طرح که ديروز به مرحله امضاي قرارداد نهايي رسيد، از طرح‌هاي صنعتي سازگار با محيط زيست به شمار مي‌رود.شل در (13 اوت 2014) اعلام کرد: تمام جزئيات ساخت واحد پتروشيمي در بندر ام القصر در استان بصره را برابر با آخرين و بالاترين استانداردهاي بين المللي تکميل مي‌کند.

صدور مجوز حفاري

در اقيانوس اطلس توسط آمريکا

دولت آمريکا براي نخستين بار اجازه حفاري براي استخراج نفت و گاز فراساحلي در امتداد سواحل آمريکا در اقيانوس اطلس را صادر کرد.به گزارش پايگاه خبري البوابه نيوز، سالي جول، وزير کشور آمريکا، اعلام کرد: به نظر مي‌رسد طرح بهره‌برداري از ميدان‌هاي نفت و گاز شامل ذخاير قابل استحصال است.طرح حفاري جديد قرار است در فاصله سال‌هاي 2017 تا 2022 به پايان برسد به نحوي که آماده شدن آبهاي ايالت‌هاي ويرجينيا يا کاروليناي شمالي، کاروليناي جنوبي و يا جورجيا براي حفاري ممکن است به سالها زمان نياز داشته باشد.بر اساس اين گزارش، طرح ياد شده را مي‌توان به عنوان توسعه برنامه پنج ساله اي که در سال 2010 براي صدور اجازه حفاري در ايالت ويرجينيا صادر شد، در نظر گرفت.اين در حاليست که دولت آمريکا قرارداد مربوط به حفاري شرکت بي پي در سال 2010 را در پي انفجار و نشت نفت در خليج مکزيک لغو کرد. طرح حفاري نفت و گاز در اقيانوس اطلس به احتمال زياد در سال 2021 واگذار مي‌شود اما در صورت تاکيد دانشمندان بر آسيب پذيري اکوسيستم منطقه، مي‌توان آن را لغو کرد. دولت آمريکا (27 تيرماه) امسال طرحي را تصويب کرد که بر اساس آن شرکت‌ها مي‌توانند مطالعات لازم براي بهره‌برداري از منابع نفتي موجود در آب‌هاي اقيانوس اطلس را آغاز کنند. اين اقدام البته با واکنش شديد گروه‌هاي حامي محيط زيست مواجه شد که نگران به خطر افتادن حيات در اين منطقه هستند.اين طرح که از سوي اداره مديريت انرژي اقيانوس ارائه و به تصويب باراک اوباما رسيد، اقدامهايي را مشخص مي‌کند که شرکت‌ها پيش از شروع آزمايش‌هاي لرزه‌شناسي باهدف تخمين ذخاير نفتي در اقيانوس اطلس ملزم به رعايت آن هستند.در همين حال،‌ گروه‌هاي حامي محيط زيست با انتقاد شديد از اين طرح تاکيد کرده‌اند که اقدام‌هاي کافي براي حفاظت از آبزيان و پستانداران اطلس در آن ديده نشده است و تنها منجر به توليد بيشتر نفت و گاز مي‌شود. اين گروه‌ها به شدت نگران آن هستند که انفجار هواي فشرده در زير آب منجر به نابودي حيات آبي شود.

عراق به دنبال توسعه

ذخيره سازي‌هاي نفت و گاز

وزير نفت عراق،اعلام کرد: عراق به هدف تبديل شدن به يکي از پنج کشور نخست صنعت نفت و گاز جهان، ذخيره‌سازي‌هاي نفت و گاز خود را افزايش مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري السومريه، عادل عبدالمهدي، گفت: وزارت نفت عراق باتوجه به طرح توسعه جامع کشور، براي توسعه در منابع انرژي و جذب سرمايه‌گذاري خارجي تلاش مي‌کند. عبدالمهدي ضمن اشاره به اين که عراق با در اختيار داشتن منابع عظيم نفت و گاز، يکي از نخستين کشورهاي توليد کننده نفت عرب در بيست قرن گذشته بوده است، ادامه داد: وزارت نفت با همکاري و هماهنگي بسياري از کشورها، شرکت‌ها و نهادهاي بين‌المللي و در چارچوب طرح جامع توسعه عراق سعي دارد با جذب سرمايه‌گذاري به توسعه منابع انرژي بپردازد.وي افزود: عراق درصدد است تا با افزايش ذخيره‌سازي‌هاي نفت و گاز خود به يکي از پنج کشور نخست جهان در حوزه نفت و گاز تبديل شود. وزير نفت عراق با بيان اين که عراق به منظور توسعه منابع نوين انرژي‌هاي تجديد پذير برنامه‌ريزي کرده است، تاکيد کرد: انرژيهاي تجديدپذير و جايگزين مانند انرژي خورشيدي، باد و ساير منابع انرژيهاي نو با پيشرفت روزافزون، جايگاه در حال رشدي در جهان فردا به خود اختصاص داده است. وزارت نفت عراق، در سال گذشته ميلادي اعلام کرده بود که اين کشور ذخيره‌سازي‌هاي نفتي خود را به چهار برابر مقدار توليد افزايش مي‌دهد و تا زماني که براي نسل‌هاي آينده ذخيره کافي فراهم کند به اين ذخيره‌سازي‌ها ادامه مي‌دهد.اين در حاليست که کاهش پياپي قيمت جهاني نفت سبب شده است تا دولت عراق دو روز پيش براي دومين بار بودجه عمومي سال 2015 را تعديل کند و قيمت نفت را در بودجه سال مالي آينده از 60 دلار به 55 دلار کاهش دهد.گفته مي‌شود تصميم دولت به کاهش قيمت نفت در بودجه توانست نظر برخي نمايندگان مجلس عراق را به خود جلب کند. اين نمايندگان قيمت پيشين را غير واقعي تلقي مي‌کردند. درهمين حال، نفت برنت همچنان با بهايي کمتر از 50 دلار براي هر بشکه معامله مي‌شود.


 جزئيات سناريوهاي جديد مزد 94 کارگران
  کسري معيشت 340هزارتومان شد 

محاسبات جديد نشان مي‌دهد کسري معيشتي امسال خانوار تا 340 هزارتومان است و اين فاصله را بايد کارفرمايان پُر کنند؛ علاوه بر اين دولت بايد در سال 94 حمايت‌هاي مستقيمي‌را از معيشت کارگران داشته باشد. به گزارش مهر، تاکنون چند نشست در شوراي‌عالي کار درباره تعيين حداقل دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار برگزار شده و درباره افزايش حق مسکن مشمولان قانون کار از 20 به 40 هزارتومان از ابتداي سال 94 نيز تصميم‌گيري و براي تاييد نهايي به هيئت دولت ارسال شد.

همچنين قرار است درباره دو پيشنهاد ديگر دولت يعني افزايش پايه سنواتي و حق بن نقدي از 80 به 100 هزارتومان نيز تصميم‌گيري شود. علاوه بر اينها، شوراي‌عالي کار بزودي درباره ميزان افزايش حداقل دستمزد سال آينده و درصد افزايش مزد ساير سطوح حقوقي نيز تصميم‌گيري خواهد کرد. نمايندگان کارگران مي‌گويند در سال جاري مذاکرات بيشتر حول محور بند دوم ماده 41 قانون کار که به موضوع تعيين مزدي تامين‌کننده معيشت خانوار 4 نفره کارگري است و علاوه بر آن، نرخ تورم اعلامي ‌بانک مرکزي نيز مدنظر خواهد بود.

از سوي ديگر، با توجه به کاهش نرخ تورم در سال‌جاري کارفرمايان بر افزايش حداقل مزد سال آينده به ميزان نرخ تورم که در حال حاضر کمتر از 17 درصد است تاکيد دارند؛ اما در سال‌هاي گذشته تصميمات دستمزدي با توجه به نرخ‌هاي تورم بالا گرفته نشده و همواره افزايش حداقل دستمزد ساليانه حتي به اندازه نرخ تورم نيز نبوده است.

محاسبه ميزان کاهش قدرت خريد

فرامرز توفيقي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه قرار است برخي بررسي‌ها درباره وضعيت کاهش قدرت خريد سبد خانوار انجام شود گفت: با توجه به آمارهاي موجود و نرخ‌هاي اعلام شده از سوي برخي مراکز مانند بانک مرکزي، مي‌خواهيم بررسي کنيم که از زمان افزايش حقوق سال گذشته تاکنون، چقدر سبد خانوار کاهش قدرت خريد داشته و همان را مبناي افزايش مزد سال آينده قرار دهيم.

مشاور عالي مجمع نمايندگان کارگران ايران اظهارداشت: کارگران به دنبال حفظ قدرت خريد هستند و افزايش‌هاي جديد بر عهده دولت است. ما مي‌خواهيم دستمزدها به نحوي باشد که از شرايط فعلي قدرت خريدها کمتر نشود. توفيقي ادامه داد: بررسي‌ها نشان مي‌دهد در سال جاري در برخي موارد مانند مسکن قيمت‌ها 17 درصد رشد داشته و از سويي قيمت اقلام خوراکي نيز 16 درصد افزايش يافته است. اين مقام مسئول کارگري با تاکيد بر افزايش 192 هزارتوماني هزينه‌هاي سبد خانوار گفت: بنابراين 180 هزارتومان در بخش مسکن و 80 هزارتومان نيز در بخش درمان افزايش هزينه داريم و در نهايت رقمي‌ به ميزان 340 هزارتومان خواهد شد. وي خاطرنشان کرد: کارفرمايان بايد به نحوي برنامه‌ريزي کنند که اين کسري‌ها در سبد هزينه‌هاي خانوار کارگري جبران شود و ساير افزايش‌هاي احتمالي و حمايت‌ها نيز از سوي دولت باشد. توفيقي با اشاره به اينکه نمي‌توان در شوراي‌عالي کار تنها بر روي نرخ تورم مذاکره کرد و بند دوم ماده 41 قانون کار درباره تامين معيشت کارگران را نديد، اظهار‌‌داشت: همچنين نمي‌توان وضعيت دستمزد کارگران را با حقوق کارمندان مقايسه کرد و گفت دولت براي نيروهاي خود به چه ميزان حقوق و دستمزد پيش‌بيني کرده است.

عقب‌افتادگي معيشتي خانوار کارگري

رئيس کارگروه مزد و بهره‌وري وزارت کار افزود: نمي‌توان تمام مسائل را در شوراي‌عالي کار بررسي کرد. اينکه درمان را به عنوان يک امتياز و از اقدامات دولت در محاسبه مزد نيروي کار وارد کنيم درست نيست. نماينده کارگران در شوراي‌عالي کار تصريح کرد: درباره مسکن دولت در اصول متعدد قانون اساسي مکلف است که در اين زمينه اقداماتي را انجام دهد چون درصد بالايي از هزينه‌هاي کارگران مربوط به مسکن است. مشاور عالي مجمع نمايندگان کارگران ايران اظهارداشت: بايد بررسي کنيم که اگر دولت سقف معافيت مالياتي را در سال آينده يک ميليون و 150 هزارتومان در نظر گرفته، چند درصد کارگران در حال حاضر با اضافه کاري‌هاي خود اين رقم را دريافت مي‌کنند. وي با تاکيد بر اينکه از سال 58 تا 93 در 3 مرحله شاخص‌هاي محاسبه نرخ تورم دستخوش تغيير شده است بيان داشت: اينکه فکر کنيم حقوق‌ها از تورم پيشي گرفته است؛ درست نيست. در سال 58 با 100 هزارتومان مي‌توانستيم يک خانه بخريم و امروز بايد براي همان خانه 300 ميليون تومان پرداخت کنيم. اين مقام مسئول کارگري ادامه داد: بايد پرسيد در طول اين سال‌ها سرمايه ثابت کارفرمايان چقدر افزايش يافته و سهم نيروي کار از اين افزايش‌ها چقدر بوده است؟ به گفته توفيقي، دولت بايد به کارفرمايان کمک کند تا چراغ صنعت روشن بماند و علاوه بر آن محاسبات مربوط به ماده 41 قانون کار براي دستمزد کارگران نيز بايد دقيق صورت بگيرد. عضو شوراي‌عالي کار تصريح کرد: هم اکنون در سبد معيشت خانوار کارگري 180 تا 340 هزارتومان کسري وجود دارد و نسبت به تورم عقب افتادگي داريم.


 تشکيل شوراي‌عالي ايران و ترکيه 

وزير صنعت، معدن و تجارت ضمن پيشنهاد به کشورهاي عضو «دي هشت» براي سرمايه‌گذاري در صنايع خودروسازي و نساجي ايران، حجم مبادلات تجاري اين کشورها را 150 ميليارد دلار عنوان کرد و از تشکيل شوراي عالي ميان ايران و ترکيه خبر داد. به گزارش ايسنا، محمدرضا نعمت‌زاده در چهارمين نشست وزراي صنعت کشورهاي «دي هشت» اظهار کرد: هدف کشورهاي «دي هشت» رشد پايدار اقتصادي است که البته اين رشد پايدار پديده‌اي چند وجهي است که تنها با افزايش توليدات صنعتي محقق نمي‌شود. وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين از تشکيل شوراي‌عالي ايران و ترکيه در سطح روساي جمهور خبر داد و گفت: اعضاي دولت دو کشور مي‌توانند به تناسب در اين شورا حضور يابند و قرار است ظرف چند سال آتي، تبادل تجاري ايران و ترکيه به 30 ميليارد دلار برسد. نعمت زاده اظهار کرد: در خصوص همکاري‌هاي مشترک خودرو، هر دو کشور بنيه قوي دارند و همان طور که آمريکا و ژاپن در صنعت خودرو با يکديگر همکاري مي‌کنند و رقابت ناسالم ندارند بنده نيز فکر مي‌کنم که دو کشور ايران و ترکيه بتوانند با هم همکاري کنند و در توليد خودروهاي ملي نقش آفرين باشند. وي درباره اهداف کشورهاي «دي هشت» گفت: توسعه همکاري‌هاي متقابل يکي از مواردي است که بايد کشورها مورد توجه قرار دهند و در اين زمينه کشورمان در نظر دارد به توليد سه ميليون دستگاه خودرو در سال دست يابد که براي اين کار به قطعه و سرمايه نياز دارد و در ترکيه نيز چنين وضعيتي حاکم است که براي اين موضوع بايد برنامه ريزي لازم صورت گيرد. وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران خارجي مبني بر اين که تسهيلات دولت روحاني براي خارجي‌ها چيست؟ گفت: براي کشور خاصي هيچ مزيتي قائل نمي‌شويم. ما قانون سرمايه‌گذاري خارجي داريم و بر اين اساس تمام کشورها مي‌توانند از اين مزيت استفاده کنند و قانون هيچ تفاوتي براي کشورها ندارد. به گفته نعمت‌زاده ايران و ترکيه در زمينه ايجاد شهرک صنعتي در حال مذاکره و مشورت هستند و اين آمادگي وجود دارد که اين شهرک در ايران ايجاد شود.


 تبديل 2/1 ميليارد دلار از درآمدهاي وصول نشده نفتي به ريال 

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس از حضور رئيس کل بانک مرکزي در جلسه اين کميسيون و اعتراف وي به پرداخت معادل 2/1 ميليارد دلار از درآمدهاي وصول نشده نفتي به دولت خبر داد و گفت: سهم صندوق توسعه ملي از اين مبلغ پرداخت نشده است. اين نماينده مجلس با اشاره به اظهارات رئيس کل بانک مرکزي در جلسه مذکور، گفت که دولت در سال‌جاري با مصوبه ستاد تدابير ويژه 2/1 ميليارد دلار پول از بانک مرکزي گرفته است.وي تصريح کرد: اين مبلغ پول نفت بوده که فروخته شده اما ارز آن وصول نشده است و به همين دليل دولت با مصوبه ستاد تدابير ويژه بانک مرکزي را مکلف کرده که اين پول را وصول شده تلقي کرده و معادل ريالي آن را به دولت بپردازد.

اين در حالي است که مجلس مصوبات ستاد تدابير ويژه در اين خصوص را فاقد وجاهت قانوني مي‌داند.اين نماينده مجلس با بيان اينکه تنها درآمدهاي وصول شده قابل تبديل به ريال است، تصريح کرد: دولت معتقد است که ستاد تدابير ويژه براي همين مباحث شکل گرفته است اما اگر اينگونه باشد ديگر کار مجلس معنا ندارد. وي تأکيد کرد: قطعاً اين موضوع خلاف قانون بوده و دولت نمي‌تواند کارهاي غير قانوني در قالب مصوبات تدابير ويژه انجام دهد. وي تأکيد کرد: رئيس کل بانک مرکزي نيز درباره اين اقدام توضيحاتي ارائه کرد و اين موضوع نيز تأييد شده است.به گفته اين عضو کميسيون و برنامه بودجه مجلس دولت بدون آنکه پولي وصول کند از بانک مرکزي ريال گرفته که اين موضوع منجر به پول پرقدرت مي‌شود و همچنين ارزي وجود نداشته که در بازار ريال آن را جمع‌آوري کند.اين نماينده مجلس يادآور شد: اگر اينگونه باشد نيز مي‌توان پول‌هاي بابک زنجاني را که اکنون بلوکه است وصول شده تلقي کرد و آن را صرف هزينه‌‌هاي مختلف بکنند. وي تأکيد کرد:‌ 2/1 ميليارد دلار وصول نشده ريال آن توسط بانک مرکزي پرداخت شده است که حتي سهم صندوق توسعه ملي و ساير محل‌هاي مشخص شده براي تخصيص سهم از درآمدهاي نفتي نيز پرداخت نشده است.


 در همايش ايران و چين عنوان شد:
 تامين يک چهارم نيازهاي کشور توسط چيني‌ها  

گروه اقتصاد: 29 درصد از کل صادرات ايران به چين صورت مي‌گيرد و از سوي ديگر يک چهارم نيازهاي کشورمان را چيني‌ها تامين مي‌کنند.به گزارش مردم سالاري،مجتبي موسويان مدير کل دفتر بازرگاني آسيا و اقيانوسيه سازمان توسعه تجارت در همايش تجارت ايران و چين که روزگذشته برگزار شد، چين را بزرگترين شريک تجاري ايران خواند و اظهار کرد:‌ براساس آمار 10 ماهه امسال، هشت ميليارد و 110 ميليون دلار کالاي غير نفتي به چين صادر شده که اين رقم 29 درصد از ميزان صادرات ايران به کشورهاي ديگر را تشکيل مي‌دهد.

وي با بيان اين‌که يک سوم مقصد کالاي صادراتي ايران را چين به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: مي‌توان گفت که حدود يک چهارم نيازهاي کشورمان را شرکت‌هاي چيني تامين مي‌کنند که معادل 24 درصد است و چين بزرگترين شريک تجاري ايران محسوب مي‌شود.موسويان اظهار کرد:‌ مسئولان چيني قصد دارند در سال 2020 بيشترين ميزان درآمدهاي توريستي حاصل از گردشگري را در دنيا جذب کنند و از طريق برند و توسعه فناوري‌ها ثروت بدست آورند.

مدير کل دفتر بازرگاني آسيا و اقيانوسيه سازمان توسعه تجارت با بيان اينکه در نظر داريم با کشورهايي مثل چين مراودات خود را گسترش دهيم، اظهار کرد: فرهنگ غني کشور چين و اصلاحاتي که آن‌ها انجام داده‌اند رمز موفقيت‌شان بوده است. وي با بيان اين‌که چين با جذب 120 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در دنيا، مقام اول را به خود اختصاص داده است، افزود: اين کشور توانسته 80 ميليارد دلار در خارج از کشورش سرمايه‌گذاري کند و ايران به عنوان هشتمين کشوري است که چين در آنجا سرمايه‌گذاري کرده است.

همچنين در اين همايش عباس خالقي تبار، مدير مرکز آموزش بازرگاني موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني اظهار کرد: به دنبال پيدا کردن راهکارها و پيشنهاداتي در رابطه با توسعه فعاليت‌ها با چين هستيم که در اين زمينه بخش خصوصي به اطلاعاتي نياز دارد تا بتواند حداقل با رويکردي ميان‌مدت اقدام به سرمايه‌گذاري کند.

وي افزود: قصد داريم مدل‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک و بحث تبادل پولي بين اين دو کشور را در اين همايش مطرح کنيم و با نگاه به برخي آمارها به اين نتيجه مي‌رسيم که 80 درصد شرکت‌ي معتبر و بزرگ چيني تمايل به سرمايه‌گذاري در خارج از کشور خودشان را دارند. خالقي تبار با بيان اين‌که کشور چين به عنوان موتور محرکه توليد است، با طرح اين پرسش که معجزه اقتصادي شدن چين چگونه انجام شده و رمز موفقيت اين کشور در مهندسي معکوس چيست؟ اظهار کرد:‌ دغدغه تجار ايراني اعتبارسنجي و صحه سنجي تجار چيني است.

اگر فضاي مفاهمه سياسي و اقتصادي با چين که به خوبي آغاز شده ادامه يابد، مي‌توانيم به نتايج بسيار خوبي برسيم. مدير مرکز آموزش بازرگاني موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني با بيان اين‌که بايد به نقش مشترک اتاق‌هاي بازرگاني و تاثيرات آن‌ها در اين زمينه توجه کنيم، گفت: اولين و مهمترين بحث اين است که بدانيم نيازهاي اساسي بازار3/1 ميلياردي مصرف در چين چيست و به خوبي آن را بشناسيم.

وي با تاکيد بر اين‌که بايد استانداردهاي کالايي چين را به خوبي بشناسيم، افزود: براي همکاري مشترک با اين کشور بايد استاندارد کالاهايي که قرار است صادر شود را به خوبي شناسايي کنيم، چراکه کيفيت زندگي در اين کشور با گذشته‌ها فرق کرده و بايد کالاهايي به آنجا صادر مي‌شود کيفي باشد.همچنين عنوان شد که حجم تجارت خارجي چين با جهان طي پنج سال گذشته تقريبا دو برابر و طي هشت سال گذشته نزديک به چهار برابر شده است.


 درآمد 51 هزار ميلياردي دولت از منابع نفتي  

از مجموع 79 هزار ميليارد تومان درآمد حاصل از واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي مصوب در بودجه سال‌جاري بيش‌از 51 هزارميليارد تومان تا پايان آذرماه محقق شده است. به گزارش ايسنا، آمار بانک مرکزي از عملکرد بودجه امسال همچنين نشان مي‌دهد از 77 هزار ميليارد توماني که براي درآمدهاي حاصل فروش نفت و فرآورده‌هاي آن پيش‌بيني شده بود حدود 51 هزار ميليارد تومان بدست آمده و در واقع بخش عمده درآمدهاي حاصل از واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي متعلق به نفت است.

اين در حالي است که در 9 ماه سال‌جاري 1483 ميليارد تومان از فروش داخلي ميعانات گازي و 1776 ميليارد تومان هم از محل دو درصد فروش نفت خام براي مناطق نفت خيز و محروم کسب شده است. همچنين از 1080 ميليارد توماني که براي درآمد ناشي از فروش اموال منقول و غير‌منقول براي دارايي‌هاي سرمايه‌اي تعيين شده بود تا آذرماه حدود 197 ميليارد تومان محقق شده است. بنابر داده‌هاي بانک مرکزي، دولت در 9 ماهه سال گذشته نيز 34 هزار ميليارد و در همين دوره در سال 1391 هم 30 هزار ميليارد تومان از محل نفت و فرآورده‌هاي آن کسب درآمد کرده است.ميزان نقدينگي کشور در پايان آذرماه سال‌جاري از مرز 683 هزار ميليارد تومان گذشت.

به گزارش ايسنا، آخرين ترازنامه ارائه شده از بانک‌ها و موسسات اعتباري مجاز تا پايان آذرماه نشان مي‌دهد که رقم نقدينگي در پايان اين دوره با رشد 9/14 درصدي نسبت به انتهاي سال گذشته به 683 هزار و 663 ميليارد تومان رسيده که اين رقم نسبت به همين ماه در سال گذشته 1/24 ‌درصد افزايش دارد.اين در حالي است که هم اکنون حجم نقدينگي نسبت به آذرماه سال 1391 بيش‌از250 هزار ميليارد تومان و در مقايسه با همين مدت در سال گذشته حدود 150 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.اما از نقدينگي موجود بيش‌از 568 هزار ميليارد تومان را شبه پول و بالغ بر 115 هزار ميليارد تومان را پول تشکيل مي‌دهد.

همچنين نزديک به 30 هزار ميليارد تومان از نقدينگي 683 هزار ميليارد توماني متعلق به اسکناس و مسکوک در دست اشخاص است.بنابر اين گزارش،مانده بدهي دولت به بانکها با رشد 3/28 درصدي نسبت به انتهاي سال گذشته به بيش‌از 93 هزار و 297 ميليارد تومان رسيد. بنابر ترازنامه ارائه شده بانک مرکزي از بانک‌ها و موسسات اعتباري در 9 ماهه امسال، مجموع بدهي بخش دولتي به شبکه بانکي با رشد 7/26 درصدي نسبت به اسفند سال قبل و افزايش 34 درصدي نسبت به آذرماه سال گذشته به بالغ بر 96 هزار ميليارد تومان افزايش يافت.

اين درحالي است که بيش‌از 93 هزار ميليارد تومان از بدهي بخش دولتي به خود دولت تعلق دارد که در آذرماه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 36 درصد رشد داشته است. اما درحالي که بازگشت طلب بانک‌ها از خواسته‌هاي شبکه بانکي و رييس کل بانک مرکزي از دولت است اين بدهي از حدود 50 هزار ميليارد تومان در آذرماه سال 1391 با رشد بالغ بر 40 هزار ميليارد توماني به 93 هزار و 297 ميليارد تومان رسيده که با توجه به روند افزايشي که در طول چند سال گذشته طي کرده به نظر مي‌رسد در ادامه نيز همچنان افزايشي باشد.

همچنين از کل بدهي بخش دولتي به شبکه بانکي رقم اندکي نسبت به بدهي دولت در اين بخش به شرکت‌ها و موسسات اعتباري تعلق دارد. شرکتها و موسسات اعتباري حدود 2800 ميليارد تومان به بانک‌ها بدهکارند که البته اين رقم در ترازنامه 9 ماهه امسال نسبت به ميزان پاياني سال گذشته 5/10 درصد و در مقايسه با آذرماه سال گذشته 5/9 درصد کاهش يافته است.


 بانک وبيمه 

لزوم چابکي بانک‌ها در فضاي رقابتي موجود

رئيس اداره کل تحقيقات و کنترل ريسک بانک سپه با اشاره به لزوم چابکي نظام بانکي در فضاي رقابتي موجود گفت: چابکي در عرصه بانکداري صرفاً به معناي سرعت در ارائه خدمات بانکي نيست، بلکه به‌معناي منعطف بودن و چالاکي مبتني بر هوشمندي بانک مي‌باشد. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه: سيد مهدي حسيني در چهارمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک و نظام‌هاي پرداخت در ارتباط با سازمان‌هايي که مي‌توانند در محيط پويا و پر رقيب کسب و کار موفق باشند اظهار داشت: همگام با توسعه تکنولوژي‌هاي نوين، سازمان‌هايي مي‌توانند در محيط پويا و پررقيب کسب‌وکار موفق باشند که ضمن آگاهي از نيازها و خواسته‌هاي مشتريان، امکان پاسخگويي سريع به اين نيازها از طريق بکارگيري فناوري‌هاي جديد را داشته باشند.وي با بيان اينکه رويکرد مزيت رقابتي ناپايدار به عنوان مهم‌ترين عامل تداوم فعاليت و کسب جايگاه رقابتي مطلوب، جايگزين باورهاي پيشين سازمان‌ها در خصوص کسب مزيت رقابتي پايدار شده است اظهار داشت‌: رويکرد يادشده باعث شکل‌گيري مفهوم جديدي در حوزه کسب‌وکار با عنوان چابکي شده است. سيد‌مهدي حسيني به مزيت رقابتي اشاره کرد و افزود: مزيت رقابتي به مجموعه‌اي از توانايي‌هاي منحصر به فرد يک واحد اقتصادي گفته مي‌شود که امکان نفوذ به بازارهاي هدف و برتري بر رقبا را فراهم مي‌آورد.

پرداخت 110فقره وام ازدواج توسط بانک قرض‌الحسنه مهر

بانک قرض‌الحسنه مهر ايران رفع مسائل و مشکلات مشتريان را در راس فعاليت‌هاي بازاريابي خود قرار داده است. به گزارش مردم سالاري، للـه‌گاني مدير عامل اين بانک در نشست خبري وزارت اقتصاد با اعلام خبر مذکور افزود: به منظور توسعه فعاليت‌هاي بانک در بخش‌هاي مختلف قرض‌الحسنه طرح‌هاي متعددي براي بهره مندي مشتريان از جمله ساماندهي صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي، سازمان‌ها و ادارات ايجاد شده و در اين خصوص تفاهم نامه‌هاي متعددي با سازمان‌ها و نهادها منعقد گرديده است.للـه‌گاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به آمار تسهيلات اعطايي بانک قرض‌الحسنه مهر ايران در خصوص وام ازدواج اظهار داشت: با عنايت به تاکيدات دين مبين اسلام و منويات مقام معظم رهبري و ماهيت فعاليت و اهداف اين بانک تاکنون تسهيلات قابل توجهي از سوي اين بانک به متقاضيان وام ازدواج پرداخت شده و بانک قرض‌الحسنه مهر ايران با پرداخت بيش‌از 110 هزار فقره تسهيلات قرض‌الحسنه در اين خصوص در رديف اول سيستم بانکي قرار دارد.


 اخبار کوتاه 

اولويت‌هاي جديد تامين مالي توليد

معاون وزيرصنعت بابيان اينکه طرحهايي در اولويت تامين‌مالي قرار دارند که مي‌توانند صادرات‌ غيرنفتي را افزايش دهند، گفت: اولويت وزارت صنعت براي تامين‌ مالي طرحهايي هستند که زنجيره توليد را تکميل مي‌کنند.حسين ابويي مهريزي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به رشد بخش توليد صنعتي و معدني در نيمه ابتداي امسال، گفت: پيش‌بيني مي‌شود که اين رشد در نيمه دوم نيز تداوم داشته باشد؛ اما در عين حال با توجه به کاهش درآمدهاي نفتي و محدوديت بيش‌از گذشته بودجه دولت، آن دسته از طرح‌هايي در تامين مالي اولويت خواهند داشت که مي‌توانند صادرات غيرنفتي را افزايش دهند. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: از سوي ديگر طرح هايي که بتوانند زنجيره توليد را تکميل نمايند در اولويت معرفي به بانک ها و صندوق توسعه ملي براي تامين مالي قرار دارند.

افزايش 8/14 درصدي

اجاره مسکن در پاييز

شاخص بهاي مسکن اجاري در مناطق شهري ايران در سه ماهه سوم سال 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل 14.8 درصد و نسبت به سه ماهه قبل 5/4 درصد افزايش نشان مي‌دهد. بانک مرکزي در گزارشي شاخص بهاي مسکن اجاري در مناطق شهري ايران سه ماهه سوم سال 1393 را اعلام کرد. شاخص بهاي مسکن اجاري در مناطق شهري ايران در سه ماهه سوم سال 1393 به عدد 1/161 رسيد که نسبت به سه ماهه قبل معادل 5/4 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 8/14 درصد افزايش يافت. متوسط شاخص بهاي مسکن اجاري در 9 ماه اول سال‌جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل 1/16 درصد افزايش نشان مي‌دهد.شاخص مذکور در دوازده ماه منتهي به آذرماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهي به آذرماه 1392 معادل 4/17 درصد افزايش داشته است.

صادرات 120 هزار تن پسته

از ابتداي سال تاکنون

رييس اتاق بازرگاني ايران و چين از صادرات 120 هزار تن پسته از ابتداي سال تاکنون خبر داد. اسدالله عسگراولادي، رييس اتاق بازرگاني ايران و چين در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص ميزان صادرات پسته طي ده ماه گذشته، اظهار داشت‌: صادرات پسته طي 10 ماه گذشته 120 هزار تن معادل (1 ميليارد و 200 ميليون دلار) بوده که از اين ميزان 40 هزار تن براي سال گذشته و 80 هزار تن از محصول نيز براي سال 93 است. وي افزود: طي ماههاي بهمن و اسفند ميزان صادرات پسته به 3 هزار تن خواهد رسيد.عسگراولادي تصريح کرد: از هر 100 محموله پسته 2 تا 3 محموله برگشت خورده است. وي در پاسخ به اين پرسش که ميزان مصرف پسته داخل چقدر است، گفت: 20 هزار تن مصرف داخل تا پايان سال است که در مجموع با ميزان صادرات اين محصول ميزان عرضه140 هزار تن خواهد شد.


 گزارش 

توجه به صادرات غيرنفتي راهکار خروج از بحران نفتي

خروج از اقتصاد نفتي يکي از اهدافي است که فعالان اقتصادي بر آن تاکيد دارند و دولتي‌ها نيز تاکنون قدم‌هاي بسياري براي تحقق آن برداشته‌اند، اما وابستگي بيش از حد اقتصاد به نفت، تحقق آن را سخت کرده است.

در شرايط کنوني که کشور با رکود تورمي‌مواجه بوده و از سوي ديگر، اکنون نيز قيمت نفت کاهش يافته و به نوعي درآمدهاي دولتي و اقتصاد ايراني نيز تقليل يافته است، فعالان اقتصادي معتقدند با روي آوردن به اقتصاد غيرنفتي، کشور با بحران اقتصادي کمتري مواجه خواهد شد و وجود نفت نيز موجب مي‌شود رشد اقتصادي کشور شتاب گيرد، در اين ميان، مهدي جهانگيري، تحليل‌گر مسائل اقتصادي و عضو اتاق بازرگاني و صنايع و معادن در يادداشتي به تحليل شرايط کنوني اقتصاد ايران پرداخته است.

طي سالهاي گذشته، نوسانات قيمت نفت در دنيا از يک سود و قرار دادن نفت به‌عنوان پايه اصلي اقتصاد ايران از سوي ديگر، موجب شده تا تکان‌هاي قيمتي آن تاثير بسياري بر اقتصاد کشور داشته باشد و طي هفته‌هاي اخير نيز افت جهاني قيمت نفت شائبه کسري بودجه در سال آينده را به وجود آورده است. مشکلي که فعالان اقتصادي معتقدند با کاهش اتکا به درآمد نفتي مي‌توان از آن عبور کرد.

در اين ميان به نظر مي‌رسد کمرنگ شدن نفت در اقتصاد مي‌تواند ما را در بخش‌هاي مختلف به خودباوري برساند و نقش آنها را چه در صادرات چه توسعه داخلي و فعال‌سازي بنگاه‌ها پررنگ کند.البته براي رونق اقتصادي، يک نکته ديگر را نيز نبايد از ذهن دور داشت و آن اتکاي اقتصاد، به فعاليت‌هاي هرچه بيشتر بخش خصوصي است که در اين رابطه قانون خوبي به نام سياستهاي اجرايي اصل 44 قانون اساسي وجود دارد، در واقع، اصل 44 در واقع نقطه عطف تکيه‌گاه اقتصاد کشور در حوزه بخش خصوصي است که با رويکرد مطرح شده از جانب رهبر انقلاب راجع به ابلاغ اين اصل، نگاه حکومت بر سپردن موتور محرک اقتصاد به دست غيردولتي‌ها است. اما در نحوه اجراي اين اصل مشکلاتي وجود دارد که به همين دليل تاکنون در حوزه دولت به صورت ايده‌آل اجرا نشده است.

در حالي‌ که اگر به اقتصاد کشور‌هاي توسعه‌يافته نگاه کنيم، خواهيم ديد بنگاه‌هاي بزرگ يا همان مگاپروژه‌ها در ساير کشورهاي جهان، اقتصاد کلان آن کشورها را هدايت کرده و دولت نيز توجه ويژه‌اي به بخش خصوصي دارد. بنابراين نقش اتاق بازرگاني نقش ويژه‌اي است که مي‌تواند در اقتصاد تاثير حائز اهميتي داشته باشد.

تسهيل سرمايه‌گذاري براي بهبود روابط با کشورها و ثبات و امنيت کشور همگي در گرو پويا شدن بخش خصوصي و به خصوص اتاق بازرگاني خواهد بود. اما با تمام مشکلاتي که در بخش خصوصي وجود دارد، درحال حاضر نگاه به اين بخش با موضع منفي مواجه نيست.

در سطح کلان دولت، بخش خصوصي به‌عنوان ناجي اقتصاد شناخته مي‌شود. تقويت آن شرايط اقتصادي کشور را تسهيل خواهد کرد و تصميمات کشور را در حوزه اقتصاد عملياتي مي‌کند، لذا در شرايط کنوني که شاهد تحول در فضاي بين‌المللي هستيم، مي‌توان اتاق بازرگاني را با رويکرد بين‌المللي نيز تعريف کرد. اتاقي که از يک وزنه کاملا حرفه‌اي برخوردار بوده و در فضاي بين‌المللي حرفي براي گفتن داشته باشد.مبادلات بين‌المللي بايد عاري از نگاه‌هاي بخشي باشد.

افرادي مي‌توانند در اين خصوص بهترين عملکرد را داشته باشند که در بخش خصوصي موفقيتي را در سابقه کاري خود داشته باشند. به‌عبارت ديگر امتحان خود را در بحران‌ها پس داده باشند همچنين ايده‌هاي جديدي براي گفتن داشته باشند. لازم به ذکر است که اتاق بايد از سياست فاصله بگيرد. در واقع سقوط اتاق بازرگاني زماني رخ مي‌دهد که اعضا درگير مسائل سياسي، حزبي و حاشيه‌اي شوند و آثارش به معناي واقعي به کل بدنه فعالان بخش خصوصي در کل کشور ضربه وارد مي‌کند.

اتاق بايد بتواند در يک تعامل سازنده زبان گوياي اقتصاد ما باشد.هم اکنون روزنه اميدي براي اتصال ما به اقتصاد جهاني وجود دارد، براي رقابتي شدن و پويايي اقتصاد کشور هم بايد پا به‌عرصه بين‌المللي بگذاريم و به شريان مالي و اقتصادي دنيا وصل شويم اما اين در شرايطي است که تحريم‌ها لغو شود. از سويي امکان دارد اين امر به هر دليلي به تعويق بيفتد؛ بنابراين بايد براي آن موقع هم برنامه داشته باشيم. در شرايط لغو تحريم، رويکرد‌ها حاکي از اين است که اميد ايجاد شده در دل بخش خصوصي و جامعه، تصور بهبود هر روزه شرايط را به دنبال خواهد داشت و مسيرها به سمت حل اين مشکل هموارتر خواهد شد.

حال چنانچه اين شرايط ميسر نشود، طبيعي است که نسخه اقتصاد مقاومتي را بايد سرلوحه فعاليت‌ها قرار داده و بتوانيم بخش خصوصي را با توجه به آن مديريت کنيم. اما نبايد فراموش کرد که اقتصاد کشورمان بانک محور است بنابراين دولت بايد با رويکردي ويژه‌اي به اين بخش بپردازد. يکي از مهمترين راهکارهايي که مي‌تواند در شرايط تحريم، اقتصاد کشور را حفظ کند، صادرات فني و مهندسي، بالا بردن کيفيت محصولات و توسعه صادرات به کشور‌هايي که مي‌توانند به‌عنوان بازار هدف مورد توجه قرار بگيرند، است.

از طرفي توسعه صنعت گردشگري نيز به عنوان يکي از راهکارهاي اقتصاد کشور در دوره بحران است. معرفي کشور در فضاي بيرون از مرزها در اين زمينه مسکن‌هايي براي شرايط بحران خواهد بود.نکته اصولي اين است که چه از حوزه بين‌المللي خارج شده و وارد دنياي اقتصادي شويم و چه تحريم‌ها ادامه پيدا کنند، بايد به اقتصادي غير از اقتصاد نفت روي آوريم.

اقتصاد غيرنفتي کشور را در هر شرايطي روي پاي خود نگه مي‌دارد.

در کنار آن مي‌توان از منابع نفتي نيز هم استفاده کرد. اما اين حوزه بايد در اقتصاد کمرنگ شود. کمرنگ شدن نفت مي‌تواند ما را در بخش‌هاي مختلف به خودباوري برساند و نقش آنها را چه در صادرات چه توسعه داخلي و فعال‌سازي بنگاه‌ها پررنگ کند. زماني بخش خصوصي مي‌تواند سرپا بايستد که در حوزه کيفيت محصول حرفي براي گفتن داشته باشد.

منبع:خبرگزاري مهر