نسخه شماره 3673 - 1393/11/01 -

وزير امور اقتصادي و دارايي خبر داد:
تورم 17درصدي تا پايان سال


بسته دولت براي افزايش جديد حقوق کارگران


برگزاري ششمين کنفرانس ملي لجستيک و زنجيره تامين

سازمان بين‌المللي کار هشدار داد:
افزايش بيکاري و نابرابري اقتصادي طي ? سال آينده در جهان


شاخص کل بورس در کانال 65 هزار واحدي ماندني شد


بانک و بيمه


اخبار کوتاه


اخبار انرژي


 وزير امور اقتصادي و دارايي خبر داد:
 تورم 17درصدي تا پايان سال 

وزير اقتصاد از رسيدن تورم به 17 درصد تا پايان سال‌جاري خبر داد و با اشاره به پيش‌بيني استمرار رشد 4 درصدي در نيمه دوم سال گفت: ماليات بر ارزش افزوده در سال آينده يک درصد افزايش مي‌يابد. به گزارش مهر، علي طيب‌نيا در حاشيه جلسه شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي در جمع خبرنگاران در خصوص تعيين تکليف عيدي کارمندان دولت در سال‌جاري گفت: هنوز دولت هيچ تصميمي ‌در خصوص عيدي کارمندان نگرفته و اعداد و ارقام اعلام شده در رسانه‌ها به هيچ عنوان مصوبه دولت را ندارد. وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اظهارات متفاوت مطرح شده در خصوص قيمت نفت گفت: دولت سناريوي‌ها‌ي مختلفي را براي قيمت نفت در نظر گرفته که در 3 حالت خوشبينانه، بدبينانه و واقع گرايانه طراحي و تعريف شده است.وي ادامه داد: نفت چه آن زماني که لايحه بودجه در دولت تنظيم شد و چه در حال حاضر پيش‌بيني دقيقي در قيمت آن براي سال آينده وجود ندارد.

دولت تمام تلاش خود را بر اداره اقتصاد کشور با بودجه مصوب داشته و اين در شرايطي است که در محافل تخصصي بين‌المللي دو ديدگاه بر روي قيمت نفت وجود دارد که يک محفل ادامه روند نزولي قيمت و محفل ديگر افزايش قيمت نفت را با بالاي 80 دلار پيش بيني مي‌کند.به گفته طيب نيا، مجموعه نهادهاي تخصصي بين‌المللي پيش‌بيني کرده‌اند که در مقاطع قيمت نفت به 65 دلار هم برسد؛ بنابراين در شرايطي که با اطمينان نمي‌توان راجع به قيمت نفت در سال آتي اظهارنظر کرد، منطقي‌ترين رفتار اين است که دولت خود را براي سناريوهاي مختلف قيمت نفت آماده کند. وي ادامه داد: حالت بدبينانه اين است نفت به کمتر از 40 دلار برسد که البته بايد توجه داشت که برنامه‌ريزي دولت صرفا ناظر بر بودجه نيست، چرا که آثار تغيير قيمت نفت در حوزه‌ها‌ي مختلفي به غير از بودجه اثر مي‌کند و سياست‌ها‌ي پولي، مالي و ارزي با فرض قيمت‌ها‌ي متفاوت نفت بايد تنظيم شود.به گفته وزير اقتصاد، آنچه در منابع بودجه مي‌آيد صرفا يک پيش‌بيني است که راجع به درآمدها و منابع صورت مي‌گيرد و ممکن است محقق شده يا محقق نشود و البته درجاتي براي اين تحقق مطرح مي‌شود و هزينه‌ها‌ي بودجه نيز جنبه برنامه‌ريزي دارد و الزامي‌نيست که هزينه‌ها‌ي بودجه در سال بعد انجام شود. به اعتقاد طيب نيا، بودجه يک سقف و يک اجازه است به آنچه که در قالب لايحه پيشنهادي تقديم مجلس مي‌شود و اين منابع و مصارف قابل مديريت شدن است.

اين عضو کابينه يازدهم اظهارداشت: استنباط ما اين است که علي‌رغم اتفاقاتي که براي قيمت نفت در بودجه سال آينده ممکن است اتفاق بيفتد مي‌توان راهکارهاي متفاوتي را تدوين کرد و البته هيچ تضميني وجود ندارد که آنچه که براي قيمت نفت در بودجه پيش‌بيني مي‌شود صرفا اتفاق بيفتد. وي گفت: اگر قيمت نفت به 40 دلار برسد نسبت به آنچه که در لايحه تقديمي‌ دولت به مجلس ممکن است اتفاق بيفتد 20 تا 27 هزار ميليارد درآمد دولت کاسته مي‌شود. وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: عملکرد ما تا انتهاي سال با سقفي که در قانون پيش‌بيني شده 30 هزار ميليارد تومان تفاوت دارد و البته اين موضوع خللي در بودجه ايجاد نکرده است ضمن اينکه در حوزه هزينه‌ها‌ي عمراني نيز دولت توانسته بهترين عملکرد را طي سال‌هاي گذشته در سال‌جاري داشته باشد و تاکنون 23 هزار ميليارد تومان به عنوان بودجه عمراني پرداخت شده است.

طيب‌نيا ادامه داد: حدود 11 هزار ميليارد تومان نيز سال قبل در روزهاي پاياني سال تخصيص داده شده که در سال جاري هزينه شد. بنابراين امسال تا به امروز 33 هزار ميليارد تومان در حوزه پروژه‌ها‌ي عمراني عملکرد داشته ايم که اين يک موفقيت چشمگير در شرايط تحريمي‌است. وي گفت: علي‌رغم اينکه امسال حدود 30 هزار ميليارد تومان از منابع پيش‌بيني شده در بودجه محقق نشد اما بودجه را به نحو موثري مديريت کرديم. وزير اموراقتصادي و دارايي در پاسخ به انتقادات مطرح شده در خصوص عدم پرداخت يارانه توليد گفت: تمامي‌يارانه‌ها‌يي که در قالب قانون بودجه سال 93 مصوب شده بود، به طور کامل پرداخت شده و مشکلي از اين بابت وجود ندارد.

وزير اموراقتصادي و دارايي در پاسخ به پرسش مهر مبني بر پيش‌بيني تورم در پايان سال 93 خاطرنشان کرد: امسال نرخ تورم تا پايان سال از آنچه که هدف‌گذاري شده کمتر خواهد شد و به 16 تا 17 درصد خواهد رسيد. علي‌رغم اينکه در پيش‌بيني‌ها‌ي قبلي کاهش قيمت نفت نيز لحاظ نشده بود و با وجود عدم پيش‌بيني کاهش قيمت نفت نرخ تورم 20 درصد در نظر گرفته شده بود که پيش‌بيني مي‌شود به 16 تا 17 درصد برسد.


 بسته دولت براي افزايش جديد حقوق کارگران 

نماينده کارگران در شوراي عالي کار با تشريح نشست عصر دوشنبه شوراي 3 جانبه ملي کار گفت: افزايش حق بن نقدي از 80 به 100 هزارتومان، حق مسکن از 20 به 40 هزار تومان و افزايش 2 برابري سنوات توسط دولت ارائه شد. فرامرز توفيقي در گفت‌وگو با مهر از جزئيات نشست شوراي ملي 3 جانبه کار خبر داد و گفت: نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت از وزارتخانه‌ها‌ي صنعت و اقتصاد و کار در اين نشست حاضر بودند.مشاور عالي مجمع نمايندگان کارگران ايران اظهارداشت: نماينده وزارت کار درباره افت قدرت خريد کارگران صحبت کرد و همچنين پيشنهاد دولت درباره افزايش دو برابري حق مسکن، سنوات و افزايش بن نقدي از 80 به 100 هزار تومان را اعلام کرد. توفيقي خاطرنشان کرد: تاکيد نماينده دولت اين است که به منظور جلوگيري از بار تورمي افزايش دريافتي کارگران در ماه‌هاي پاياني سال، افزايش‌ها‌ي جديد از بهمن ماه تا پايان سال جاري به اجرا گذاشته شود. اين مقام مسئول کارگري تاکيد کرد: همچنين شورا تصميم دارد علاوه بر موارد ياد شده درباره اجراي ماده 41 قانون کار به منظور افزايش حداقل دستمزد سال آينده کارگران و تعيين حقوقي تضمين کننده معيشت خانوارهاي کارگري تصميم گيري کنند.توفيقي با اشاره به اظهارات نمايندگان کارفرمايان در اين جلسه، افزود: کارفرمايان اعلام کردند که مشکلي با کارگران ندارند اما دولت بايد سهمي را در حمايت از معيشت نيروي کار بپذيرد. مشاور عالي مجمع نمايندگان کارگران ايران تصريح کرد: دولت بايد براي تقويت قدرت خريد نيروي کار کشور برنامه‌ريزي کند و تاکيد امسال ما بر پيش‌بيني بسته‌ها‌ي حمايتي براي حمايت از معيشت کارگران است.وي ادامه داد: کارگران حاضر خط فقر را به عنوان حداقل دستمزد بپذيرند اما سوال اين است که آيا دولت تصميمي به حمايت از نيروي کار دارد يا خير؟


 برگزاري ششمين کنفرانس ملي لجستيک و زنجيره تامين  

برگزاري پنج دوره موفق كنفرانس لجستيك و زنجيره تامين طي ساليان گذشته ضمن پاسخگويي به نياز جامعه علمي كشور، منجر به دستاوردهاي ارزشمندي در حوزه سياست‌گذاري براي صنايع مختلف كشور و نيز سطوح راهبردي و سياست‌گذاري كلان كشور شده است از همين رو، ششمين دوره اين كنفرانس در سال‌جاري با مشاركت فعال بخش‌هاي دولتي، خصوصي و آکادميک برگزار خواهد شد.دكتر ابراهيم تيموري رئيس هيات مديره «انجمن لجستيك ايران» با اعلام اين خبر و ضمن اشاره به «لجستيک بستر توسعه و امنيت پايدار» در کنفرانس ششم، برگزاري همزمان نمايشگاه تخصصي لجستيک و نيز دومين دوره «جايزه ملي لجستيک ايران» دو رويداد مهم در حاشيه کنفرانس لجستيک معرفي کرد و يادآور شد: هم اکنون موضوع لجستيک در بسياري از امور کشور از حمل‌و‌نقل شهري گرفته تا ترانزيت کالا و زنجيره تامين در جريان است و توجه دادن مديريت کلان کشور و همچنين بخش خصوصي و دستگاه‌ها‌ي مجري به اين مقوله مهم يکي از اهداف اساسي کنفرانس و نمايشگاه به شمار مي‌رود.

محمدرضا شيخ‌كبير از اعضاي هيات مديره و دبير انجمن لجستيک ايران نيز ما با بيان اين که ما هنوز موقعيت استراتژيک و ويژه کشورمان را در حوزه لجستيک و زنجيره تامين به خوبي درک نکرده‌ايم،‌ اثر‌گذاري رويدادهاي مهمي‌همچون کنفرانس علمي‌و جايزه ملي را بسيار ويژه توصيف کرد و گفت: ايران به عبارتي در چهارراه اصلي جهان قرار گرفته است در حالي که از نظر علمي‌‌و‌عملي بايد برنامه‌ريزي‌ها‌ي مهمي‌براي بهره‌برداري از اين موقعيت ويژه صورت بگيرد. وي گفت: سال‌هاست که با راه‌اندازي دوره‌ها‌ي علمي‌ تخصصي لجستيک در دانشگاه‌ها‌ي دولتي زمينه‌ها‌ي مناسبي براي رشد علمي‌بدنه خدمات لجستيک و زنجيره تامين در کشور ايجاد شده است که برگزاري همايش و جايزه ملي لجستيک باعث ارتقاي اين سطح و تلاقي دانش و صنعت مي‌شود.


 سازمان بين‌المللي کار هشدار داد:
 افزايش بيکاري و نابرابري اقتصادي طي ? سال آينده در جهان 

سازمان بين‌المللي کار طي گزارشي اعلام کرد نرخ بيکاري در جهان در پنج سال آينده به 11 درصد افزايش خواهد يافت و نابرابري اقتصادي نيز در جهان گسترش مي‌يابد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از فرانس24، صندوق بين‌المللي پول نسبت به افزايش نرخ بيکاري جهان به رقم 11 درصد در پنج سال آينده هشدار داد.

سازمان ‌بين‌المللي کار زير نظر سازمان ملل متحد طي گزارشي اعلام کرده است تعداد بيکاران در جهان در سال 2019 از 201 ميليون نفر کنوني به 212 ميليون نفر افزايش خواهد يافت.گاي رايدر، مدير سازمان ‌بين‌المللي کار، طي اظهاراتي ادامه داد اقتصاد جهاني در حال تجربه نرخ رشد متوسط است و اين مساله نيز پيامدهايي را در بر خواهد داشت. سازمان بين‌المللي کار در چشم‌انداز خود نسبت به شرايط اشتغال در سال 2015 اعلام کرد تا سال 2019 بايد 280 ميليون فرصت شغلي در جهان ايجاد شود تا فاصله ايجاد شده در بازار کار به علت بحران‌ها‌ي مالي، از بين برود. رايدر افزود: اين آمارها نشان مي‌دهد که شرايط اشتغال جهان با حد مطلوب فاصله زيادي دارد. گزارش سازمان ‌بين‌المللي کار مي‌افزايد علي‌رغم بهبود وضعيت اشتغال در برخي کشورها، نرخ بيکاري در تعدادي از کشورهاي پيشرفته اروپايي همچنان در شرايط نگران‌کننده‌اي قرار دارد. رايدر ادامه داد اتخاذ سياست‌ها‌ي رياضت اقتصادي در کشورهاي جهان از جمله کشورهاي اروپايي به شکل تأسف باري به افزايش بيکاري در اين کشورها منجر شده است.اين گزارش مي‌افزايد پيش‌بيني‌ها‌ از افزايش نرخ بيکاري در آلمان به عنوان بزرگ‌ترين اقتصاد اروپا تا سال 2017 حاکي است و نرخ بيکاري فرانسه نيز تا اين سال تنها به زير دو رقم کاهش خواهد يافت. بر‌اساس اعلام اين گزارش بيشترين قشري که از شرايط پيش روي بيکاري ضربه خواهند خورد جوانان بين 15 تا 24 سال خواهند بود که با نرخ بيکاري 13 درصدي در سال 2014، سه برابر افراد بالغ با بيکاري مواجه بوده‌اند. سازمان ‌بين‌المللي کار اعلام کرده است کاهش جهاني قيمت نفت مي‌تواند شرايط اشتغال را در کشورهاي آفريقايي، آمريکاي لاتين و جهان عرب به شدت تحت تأثير قرار داده و آن را افزايش دهد.اين سازمان اعلام کرده است که در حال حاضر يک نفر از هر 10 نفر شاغل در جهان با دستمزد روزانه کمتر از 5/1 دلار با مشکل فقر مفرط مواجه هستند. يکي از تأسف بارترين بخش‌ها‌ي گزارش سازمان ‌بين‌المللي کار نشان دهنده اين واقعيت تلخ است که حدود 30 تا 40 درصد از کل درآمد جهان به 10 درصد ثروتمند جهان اختصاص دارد و 10 درصد فقير جهان تنها سهمي‌2 تا 7 درصد از کل درآمد جهان را دريافت مي‌کنند.

عقبگرد صندوق بين‌المللي پول

از پيش بيني رشد اقتصادي جهاني

صندوق بين‌المللي پول در آخرين گزارش خود، پيش‌بيني رشد اقتصادي جهاني در سال 2015 و 2016 را کاهش داد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از بيزينس اينسايدر، صندوق ‌بين‌المللي پول، پيش‌بيني خود را از رشد اقتصادي جهان در سال‌ها‌ي 2015 و 2016 کاهش داد.

اين سازمان اقتصادي ‌بين‌المللي طي گزارش خود در ماه اکتبر، رشد اقتصادي جهان در سال 2015 را 8/3درصد پيش‌بيني کرده بود که در گزارش اخير خود اين شاخص را با 3/0 درصد کاهش معادل 5/3 درصد پيش‌بيني کرده است. از سوي ديگر در اين گزارش پيش بيني رشد اقتصادي جهان در سال 2016 نيز به 7/3 درصد کاهش يافته است. صندوق ‌بين‌المللي پول اعلام کرده است علي رغم کاهش قيمت جهاني نفت که براي رشد اقتصادي بسياري از کشورها مفيد است، رشد اقتصادي جهان در سال‌ها‌ي آينده با مشکل مواجه خواهد بود.

اين سازمان ‌بين‌المللي اعلام کرده است که سرمايه‌گذاري ضعيف در سطح جهان يکي از اصلي ترين موانع رشد اقتصادي جهان در سال‌ها‌ي آينده به شمار خواهد رفت.صندوق ‌بين‌المللي پول در گزارش اخير خود از کاهش تبادلات تجاري و همچنين از کاهش قيمت کالاها در جهان به عنوان ديگر علل کاهش رشد اقتصادي جهان ياد کرده است.


 شاخص کل بورس در کانال 65 هزار واحدي ماندني شد 

شاخص کل بورس و اوراق بهادر در پايان معاملات ديروز با 270 واحد افت به 65 هزار و 564 واحد رسيد.به گزارش خبرگزاري فارس، بر اساس اطلاعات مندرج در پايگاه شرکت مديريت فناوري بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران پس از پايان معاملات ديروز، روند کاهشي خود را در پي گرفته و با 270 واحد افت به رقم 65 هزار و 564 واحد رسيد. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به 295 هزار ميليارد تومان رسيد.ديروز معامله‌گران بورس 31 هزار و 239 فقره معامله به ارزش 58 ميليارد تومان انجام داده‌اند.شاخص بخش صنعت ديروز با کاهش 167 واحد به رقم 55 هزار و 255 واحد رسيد.شاخص 50 شرکت فعال‌تر بورسي با 12 واحد کاهش به 2 هزار و 674 واحد رسيد.شاخص آزاد شناور با 400 واحد افت به 74 هزار و 321 واحد رسيد. شاخص 30 شرکت بزرگ با 14 واحد کاهش به 2 هزار و 945 واحد رسيد. شاخص بازار اول بورس با 233 واحد کاهش به 48 هزار و 255 واحد رسيد و شاخص بازار دوم با کاهش 306 واحد به رقم 129 هزار و 230 واحد رسيد.ديروز عمده نمادهاي شرکت‌هاي مهم بورسي با گرفتن رنگ قرمز به خود در کاهش شاخص بورس مؤثر بوده‌اند که از آن جمله مي‌توان به شاخص‌هاي «وتجارت، وبملت، کچاد، ومعادن، وسينا، رمپنا، همراه» اشاره کرد.نمادهاي پربيننده بورسي ديروز مربوط به شرکت‌هاي ايران‌خودرو ، سرمايه‌گذاري نفت، گاز و پتروشيمي تأمين، بانک صادرات ايران، پارس‌خودرو، بانک ملت، صنايع آذرآب، صنايع پتروشيمي خليج فارس بودند. به گزارش فارس، در بازار نقدي فرابورس ايران نيز ديروز شاخص کل با 5 واحد کاهش به 723 واحد رسيد.ارزش بازار اول و دوم فرابورس ديروز به 59 هزار ميليارد تومان رسيد.ديروز تعداد 16 هزار و 72 فقره معامله به ارزش 158 ميليارد تومان در فرابورس ايران انجام شد که ارزش معاملات ديروز فرابورس ايران 100 ميليارد تومان بيشتر از بورس اوراق بهادار تهران ثبت شده است. ديروز نمادهاي مهم فرابورسي همگي در افت شاخص فرابورس اثر داشته‌اند که مي‌توان به نمادهاي «پترول، ذوب، شپاس وگردش، سمگا، خراسان، قاسم» اشاره کرد. نمادهاي پربيننده که مورد اقبال خريداران قرار گرفته در فرابورس ايران مربوط به شرکت‌هاي قاسم ايران، گروه پتروشيمي سرمايه ايرانيان، شهرسازي و خانه‌سازي باغميشه، سرمايه‌گذاري مسکن تهران، توسعه خدمات دريايي و بندري سينا، بانک حکمت ايرانيان و شرکت بهمن‌ليزينگ مي‌توان اشاره کرد.


 بانک و بيمه 

آمادگي بانک توسعه صادرات براي فعاليت در عراق

مديرعامل بانک توسعه صادرات از آمادگي اين بانک براي ارائه خدمات بانکي در چارچوب اعتبار فروشنده به صادرکنندگان ايراني، اعتبار خريدار به وارد‌کنندگان عراقي و اعطاي خطوط اعتباري به بانک‌هاي عراقي با تضمين دولت آن کشور خبر داد.به گزارش روابط عمومي بانك توسعه صادرات، دكتر علي صالح‌آبادي در كنفرانس فرصت‌هاي ويژه اقتصادي و تجاري ايران و عراق افزود: اين بانك تسهيلات اعطايي خود را در حوزه صادرات به عراق از 92 ميليارد ريال در سال 87 آغاز كرده است و به يك‌هزار و 278 ميليارد ريال در سال 92 افزايش داده است. وي اظهارداشت: در شش ماهه اول سال‌جاري نيز 779 ميليارد ريال تسهيلات براي صادرات به اين كشور پرداخت شده است.به گفته صالح‌آبادي تسهيلات اعطايي ارزي بانك توسعه صادرات ايران جهت صادرات به كشور عراق از 9 ميليون دلار در سال 87 به 22 ميليون دلار در سال 92 بالغ شده است.

پرداخت 8 هزار فقره تسهيلات قرض‌الحسنه در بانک پارسيان

عضو هيات مديره صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان از اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج، درمان، وديعه مسکن و دانشجويي با کارمزد چهار درصد خبر داد. به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان؛ مهدي رضايي در حاشيه مراسم اهداي جوايز جشنواره کارتخوان بانک پارسيان در خصوص صندوق قرض‌الحسنه اين بانک، افزود: صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان با هدف امر خير و کمک به ترويج سنت قرض‌الحسنه تاسيس شده است.وي اظهار‌داشت: اين صندوق، تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج را با ثبت نام در سامانه ازدواج بانک مرکزي به ميزان سه ميليون تومان براي هر نفر از زوجين، تسهيلات قرض‌الحسنه درمان را به ميزان دو ميليون تومان و وديعه مسکن را به ميزان 5 ميليون تومان پرداخت مي کند. به گفته وي، اين صندوق از مهر ماه تاکنون حدود 8 هزار فقره وام پرداخت کرده که 6700 فقره آن مربوط به بخش تسهيلات ازدواج بوده است.


 اخبار کوتاه 

پائين‌ترين رشد بهره‌وري از آن نفت و گاز

رئيس سازمان بهره‌وري ايران از کسب بالاترين رشد بهره‌وري از معيار 100 توسط بخش ارتباطات با 634 درصد و با سال پايه 1383 خبر داد و گفت: پايين ترين رشد بهره‌وري مربوط به نفت و گاز بود. به گزارش مهر، رويا طباطبايي در نشستي خبري از کسب بالاترين رشد بهره‌وري از معيار 100 توسط بخش ارتباطات با 634 درصد و با سال پايه 1383 خبر داد و گفت: پايين ترين رشد بهره‌وري نيز مربوط به نفت و گاز بوده که از 100 به 42 کاهش يافته است. رئيس سازمان بهره‌وري ايران با بيان اينکه هرچند اين آمار مقدماتي است اما بهره‌وري بخش کشاورزي نيز از 100 به 104 افزايش يافته که نشان از رشد در اين بخش دارد، افزود: آخرين اطلاعات بهره‌وري مربوط به پايان سال 92 بوده زيرا اين آمارها سالانه ارائه مي‌شود.

ورود 5/13 ميليون نفر به بازار کار

معاون وزير کار با بيان اينکه تا 8 سال آينده بايد 5/13 ميليون نفر ديگر نيز وارد بازار کار شوند، گفت: حفظ اشتغال م وجود از نيازهاي کشور است. به گزارش مهر، حسن طايي با تاکيد بر اينکه بازار کار نياز به ارتقاي فرهنگ اشتغال دارد، به مشکلات اشتغال کشور اشاره و اظهارداشت: بازار کار نياز به ارتقاي فرهنگ اشتغال دارد و حفظ فرصت‌ها‌ي شغلي موجود از نيازهاي ضروري حال حاضر کشور است.معاون وزير کار جمعيت شاغل کشور را نزديک به 5/21 ميليون نفر عنوان کرد و گفت: اين رقم در افق چشم‌انداز 1404 بايد به 35 ميليون نفر برسد که مسئوليت بزرگي را براي همه ما ايجاد کرده است.

تجارت 50 ميليارد دلاري سال 93

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه حجم تجارت خارجي غيرنفتي ايران در سال 93 به 50 ميليارد دلار مي‌رسد، گفت: طبقات تعرفه‌اي براي سال 94 به 10پله خواهد رسيد و بنا داريم تا سال 96 به 6 پله برسد. ولي‌الله افخمي‌راد در گفت‌وگو با مهر گفت: بناي دولت بر اين است که تا با حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي، خلاء کاهش درآمدهاي نفتي را جبران کند، اين در حالي است که برآوردها حکايت از اين دارد که تا پايان سال‌جاري، حجم تجارت خارجي کشور به 50 ميليارد دلار خواهد رسيد و از اين حيث 20 درصد نسبت به سال گذشته رشد دارد.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: همزمان با شروع به کار دولت يازدهم، بسياري از ممنوعيت‌ها و محدوديت‌ها‌ي موجود در حوزه تجارت خارجي برداشته شد، ضمن اينکه هم‌اکنون ثبت‌سفارش 3200 قلم کالا، غيرحضوري شده است و تا دو ماه آتي نيز مابقي تعرفه‌ها‌ نيز به شکل ثبت غيرحضوري در خواهد آمد.

برگزاري دومين نمايشگاه بين‌المللي املاک و مستغلات

دومين نمايشگاه بين‌المللي املاک و مستغلات ايران از 11تا 14 اسفند ماه در محل دائمي‌نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار مي‌شود. به گزارش مهر، در اين نمايشگاه که با حضور و مشارکت شرکت‌هاي مختلف ساختماني، انبوه‌سازان، تعاوني‌ها‌ي مسکن، مشاوران مسکن و طراحان و مهندسان برگزار مي‌شود، جديدترين طرح‌ها و برنامه‌هاي ساختماني در زمينه‌ها‌ي انبوه‌سازي، سبک‌سازي و مقاوم‌سازي، بازسازي بافت‌هاي فرسوده و نوين ترين سيستم‌هاي ساخت و ساز ارائه و در معرض ديد علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. مصطفي قلي خسروي، رئيس ستاد برگزاري اين نمايشگاه گفت: قرار است در دومين نمايشگاه املاک و مستغلات ايران، مالکان و مديران پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري با ارائه و معرفي بهترين فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در املاک،شرايطي براي عرضه‌ مطلوب املاک با امکان ارزيابي و مقايسه‌ بهتر را فراهم ‌کنند.


 اخبار انرژي 

جذابيت‌هاي نفتي ايران در دوران سقوط نفت

رئيس کارگروه اصلاح قراردادهاي نفتي وزارت نفت با اشاره به بالا بودن جذابيت سرمايه‌گذاري در صنعت نفت ايران در دوران سقوط قيمت‌ها، گفت: با کاهش قيمت نفت فعاليت‌ نفتي در برخي از مناطق جهان متوقف خواهد شد. سيد‌مهدي حسيني در گفت‌وگو با مهر درباره تبعات سقوط قيمت نفت در جذب سرمايه‌گذار خارجي براي پروژه‌هاي صنعت نفت و گاز ايران، گفت: طرح‌ها و پروژه‌هاي صنعت نفت‌و‌گاز ايران از جذابيت سرمايه گذاري بالايي برخوردار هستند و حتي با سقوط قيمت جهاني نفت خام، اين جاذبه براي سرمايه گذاران خارجي و بين‌المللي افزايش مي‌يابد. رئيس کارگروه اصلاح قراردادهاي نفتي وزارت نفت با اعلام اينکه در صورت تعليق کامل تحريم‌هاي نفت و با وجود سقوط آزاد قيمت طلاي سياه باز هم صنعت نفت از جاذبه‌هاي بالاي سرمايه‌گذاري براي شرکت‌هاي بين‌المللي برخوردار هستند، تصريح کرد: در شرايط فعلي، هزينه استخراج يک بشکه نفت خام در ايران و برخي از کشورهاي منطقه خاورميانه بسيار ارزان قيمت‌تر از ساير نقاط جهان است.اين مقام مسئول با بيان اينکه در شرايط سقوط قيمت نفت ايران جزو معدود کشورهايي است که از هزينه بسيار پائين سرمايه‌گذاري براي توليد يک بشکه نفت برخوردار است، اظهار‌داشت: هم اکنون هزينه استخراج يک بشکه نفت از ذخاير نامتعارف و شيل اويل‌ها حدود 50 تا 60 دلار است. حسيني با تاکيد بر اينکه همچنين هزينه استخراج يک بشکه نفت در درياي شمال و يا آب‌هاي عميق بيش‌از 50 دلار تخمين‌زده مي‌شود، تصريح کرد: اين در حالي است که در ايران هزينه‌هاي توليد و استخراج نفت بسيار پائين‌تر از ساير کشورهاي نفت‌خيز جهان است. رئيس کارگروه اصلاح قراردادهاي نفتي وزارت نفت با بيان اينکه توليد نفت در درياي شمال، آب‌هاي عميق و يا شيل اويل‌ها صرفا در قيمت‌هاي بالاي طلاي سياه داراي توجيه اقتصادي است، تاکيد کرد: ايران علاوه بر جاذبه کاهش سرمايه‌گذاري براي توليد نفت از مزيت‌هاي ديگري براي سرمايه‌گذاران خارجي برخوردار است. وي از کاهش ريسک سرمايه‌گذاري، بالا بودن امنيت براي سرمايه‌گذاري و زمين‌شناسي منحصر به فرد ذخاير هيدروکربوري به عنوان ساير مزيت‌هاي سرمايه‌گذاري در صنايع نفت‌و‌گاز ايران در شرايط سقوط قيمت نفت ياد کرد و افزود: برخي از شرکت‌هاي بين‌المللي از زمين‌شناسي منحصر به فرد سازندهاي هيدروکربوري ايران به ويژه در منطقه زاگرس به عنوان يک دانشگاه زمين‌شناسي نام مي‌برند. اين مقام مسئول با اشاره به اينکه در صورت لغو تحريم‌ها ايران نگراني بابت جذب سرمايه‌گذار خارجي در شرايط سقوط قيمت نفت ندارد، خاطرنشان کرد: جاذبه‌هاي سرمايه گذاري در صنعت نفت ايران در مقايسه با بسياري از کشورهاي نفتي منطقه خاورميانه بالاتر است.رئيس کارگروه اصلاح قراردادهاي نفتي وزارت نفت پيشتر در گفت‌وگو با مهر با تشريح 7 ويژگي نسل جديد قراردادهاي نفتي از تعريف نظام پاداش در قراردادهاي نفتي ايران خبر داد و گفته بود: در مدل جديد قراردادهاي نفتي 7 زمينه فعاليت ديده شده است.

حذف سوخت کاميون‌هاي فاقد بارنامه

وزير راه‌و‌شهرسازي از اختصاص سوخت به کاميون‌ها براساس پيمايش از سال آينده خبر داد و گفت: با وزارت نفت، هماهنگي‌هاي لازم براي هوشمندسازي بين مصرف سوخت و پيمايش انجام شده است. به گزارش مهر، عباس آخوندي در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر در خصوص چگونگي اختصاص سوخت کاميون‌ها براساس سيستم پيمايش گفت: هماهنگي‌هايي بين سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و وزارت نفت انجام شده است تا کارت‌هاي هوشمندي که توسط سازمان راهداري تهيه مي‌شود، در اختيار شرکت فرآورده‌هاي نفتي قرار گيرد. وي با بيان اينکه ميزان کارت سوخت بايد براساس پيمايش وسايل نقليه باشد، افزود: تعداد کارت سوختي که به کاميون‌ها داده مي‌شود، بايد مطابق با پيمايش آنها باشد، در غير اين صورت کاميوني که پيمايش ندارد، نبايد از کارت سوخت استفاده کند.وزير راه‌و‌شهرسازي ادامه داد: هماهنگي‌هاي لازم با وزارت نفت انجام شده و از اوايل سال آينده اين موضوع اجرايي مي‌شود و اميدواريم تا نيمه اول سال 95 تمام وسايل نقليه باري تحت پوشش اين شبکه هوشمند قرار گيرند. آخوندي با بيان اينکه در حال حاضر 100 هزار دستگاه کاميون از ما بارنامه دريافت نمي‌کنند، بيان کرد: اين کاميون‌ها داراي سوخت هستند و از سوخت يارانه‌اي استفاده مي‌کنند در حالي که مشخص نيست حمل بار دارند يا نه؟

9 ميليارد دلار پتروشيمي‌صادر شد

معاون وزير نفت از افزايش صادرات محصولات پتروشيمي‌ايران به اروپا خبر داد و گفت: از ابتداي سال‌جاري تاکنون 9 ميليارد دلار محصول پتروشيمي‌ از ايران به بازار جهاني صادر شده است. عباس شعري‌مقدم در گفت‌وگو با مهر با اشاره به افزايش صادرات محصولات پتروشيمي‌و فرآورده‌هاي پليمري ايران به کشورهاي اروپايي، گفت: از ابتداي سال جاري تاکنون چندين محموله پتروشيمي ‌ايران به کشورهاي ايتاليا، سوئيس و تعدادي ديگر از کشورهاي اروپايي صادر شده است.معاون وزير نفت با بيان اينکه با وجود سقوط قيمت نفت و به تبع آن کاهش برخي از مصحولات پتروشيمي‌حدود 12 ميليون تن محصول پتروشيمي‌توسط ايران به بازارهاي جهاني صادر شده است، تصريح کرد: ارزش تقريبي صادرات اين حجم محصولات پتروشيمي‌حدود 9 ميليارد دلاري ارزيابي مي‌شود. مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي ‌با اشاره به نقش نظارتي و حاکميتي اين مجموعه در توسعه صنعت پتروشيمي ‌کشور، اظهار‌داشت: در شرايط فعلي ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي ‌ايران بيش‌از 60 ميليون تن بوده که تا سال آينده با بهره برداري تعدادي از واحدهاي پتروشيمي‌ به ويژه در مسير خط لوله اتيلن غرب اين ظرفيت تا مرز 70 ميليون تن افزايش مي‌يابد.اين مقام مسئول همچنين در تشريح آخرين وضعيت توسعه صنعت پتروشيمي ‌و تکميل طرح‌هاي نيمه‌کاره پتروشيمي‌در کشور توضيح داد: در قالب يک برنامه 10 ساله تعداد کل واحدها و مجتمع‌هاي پتروشيمي‌کشور به 100 واحد افزايش مي‌يابد که پيش بيني مي‌شود ارزش توليد محصولات پتروشيميايي کشور هم سالانه به حدود 70 ميليارد دلار برسد.