نسخه شماره 3660 - 1393/10/16 -


تلنگر


طنز

دبيرکل حزب مردم‌سالاري:
اميدواريم هر چه زودتر لايحه اصلاح قانون احزاب تقديم مجلس شود

هدف سناريوي صهيونيستي آسوشيتدپرس چيست؟
توطئه سناريونويسي به نقل از منابع آگاه

سيدمحمود ميرلوحي:
جريان مخالف دولت مانع تحقق حقوق شهروندي است


آيا تحريم‌هاي اقتصادي تاثير دارند؟


بررسي همايش بزرگ اصلاح‌طلبان


خبر


يادداشت

سخنگوي قوه قضاييه خبر داد:
کيفر خواست ميلياردر نفتي در انتظار تاييد دادستان

هاشمي رفسنجاني:
نبايد به بهانه جشن‌هاي مذهبي به مقدسات مذاهب ديگر بي‌احترامي کرد


استيضاح، وزارتخانه‌اي را در تلاطم طولاني مدت قرار مي‌دهد


تاکيد رييس‌جمهوري بر کارآمدي سفرهاي خارجي

آيت‌الله گرامي قمي در ديدار اعضاي فراکسيون اهل سنت مجلس:
کساني که بين شيعه و سني اختلاف‌افکني مي‌کنند نادان هستند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

-‌ مديرکل حمايت‌هاي اجتماعي کميته امداد امام خميني(ره) گفت: در کميته امداد امام خميني (ره) يک ميليون و 750 هزار خانوار تحت پوشش داريم و از اين تعداد يک ميليون و 20 هزار خانوار با سرپرستي زنان اداره مي‌شوند.

جناب کميته امداد‌؛ لطفا مي‌شود پس از اين سي‌و‌چند سال فعاليت، به جاي اعلام تعداد خانوارهايي که از اول انقلاب تاکنون تحت پوشش داشته ‌و داري، آمار نيازمنداني که آنها را بي‌نياز و خودکفا کرده‌اي، اعلام کني!

-‌ خيز جليلي براي صندلي لاريجاني!

آقاي جليلي محق است هر خيزي که مي‌خواهد بردارد اما کاش اول قول بدهد که حاصلِ خيزش، تحريم و تهديد براي مردم و کشور نباشد!

-‌ براساس يافته‌هاي پژوهش گسترده سازمان بهزيستي درباره کودکان کار و خيابان، کودکان 10ساله بيشترين تعداد کودکان خياباني را تشکيل مي‌دهند. ميانگين درآمد اين کودکان 23هزارتومان در روز است.

کاش مملکتمان آنقدر پول و ثروت داشت که مي‌شد با صرف روزي 20 هزار تومان، اين کودکان 10 ساله را از گرداب هولناکي که انتظارشان را مي‌کشد رهانيد!

-‌ يک عضو سابق کنگره آمريکا که به تازگي به ايران سفر کرده، اعتقاد دارد که رسيدن به توافق هسته‌اي با ايران در آينده نزديک امکان‌پذير است.

هر چيزي در عالم سياست امکان‌پذير است خصوصا اگر کاسبان دو طرف دست از کاسبي بردارند.

-‌ رئيس سازمان بسيج مستضعفين گفت: انقلابي‌هاي قلابي که براي خدا کار نکرده‌اند و امروز با از دست دادن شور جواني و به نام عقلانيت و خردگرايي، حرف از تعطيلي مبارزه مي‌زنند، بي‌خرد هستند چراکه جواني خود را از بين برده‌اند، آرمان ما نه سانتريفيوژ بلکه نابودي کاخ سفيد و محو صهيونيسم است.

بعضي‌ها ظاهرا مي‌خواهند با يک چوب همه را از زير خيمه انقلاب برانند و با اين ادبياتي که بکار مي‌برند به بسياري از سابقون و پيشکسوتان انقلاب توهين نمايند. در موقعيت حساس و ويژه کنوني ايران در عرصه مذاکرات بين‌المللي چنين اظهاراتي نه تنها به پيشبرد اهداف عالي نظام کمک نمي‌کند بلکه باندهاي تندروي بين‌المللي در آمريکا را عليه مواضع قاطعانه و بحق دولت و ملت ايران قوي‌تر مي‌کند!

-‌ رئيس پليس ترافيک شهري پليس راهور ناجا از يکسان سازي تابلوهاي راهنمايي و رانندگي در سراسر کشور خبر داد.

يعني در تمام طول مدت سال‌هاي گذشته به رغم دريافت جريمه‌هاي کلان و يکسان در سراسر کشور ولي تابلوها و مقررات يکساني بر نظام راهنمايي و رانندگي حاکم نبوده است؟جالب است!

-‌ به نوشته پايگاه خبري «نهرين نت»، کميته امنيت و دفاع پارلمان عراق ارائه کمک‌هاي نظامي آمريکا به تروريست‌هاي داعش از طريق هواپيما را تاييد کرد.

اين هم از دورويي و استانداردهاي دو‌گانه آمريکايي‌ها در زمينه حقوق بشر و کمک به آزادي‌هاي مدني و آنچه که مدام در رسانه‌هاي خود از آن دم مي‌زنند: از يک سو تجهيز ديوانگاني به نام داعش و از سوي ديگر ژست ظاهري حمله و سرکوب آنها!

-‌ رئيس دادگاه بدوي سازمان نظام پزشکي با اشاره به اينکه تخلفات زيرميزي پزشکان در 2 ماه اخير بسيار کمتر شده است، گفت: البته شايد يکي از دلايل هم کمتر شدن عمل‌هاي جراحي آنان باشد، مثلاً برخي از آن 14 پزشک ليست معروف ديگر جراحي نمي‌کنند.

با احترام کامل و تقدير از اکثريت جامعه پزشکي متعهد و متخصص کشور اما بعيد به نظر مي‌رسد که ميزان اخذ زير ميزي يا تخلفات مالي مشابه محدود به يک ليست 14 نفره بشود که آن هم مشخص نيست بر اساس چه ضوابطي تهيه و منتشر شده است!

-‌ گروه صنعتي ايران خودرو موفق شد با توليد و عرضه بيش از 439 هزار دستگاه انواع خودروي سواري و وانت در 9 ماه سپري شده از سال جاري، توليد خود را به ميزان 83 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش دهد.

جاي تعجب و سوال بسيار کهنه و قديمي‌افزايش کيفيت در ارائه اين آمارها خالي است و جالب اينکه هيچ يک از مديران خودروساز در انواع و اقسام آمارهاي رنگارنگ و حاشيه‌داري که ارائه مي‌نمايند نامي از طرح‌ها و درصد افزايش کيفيت و سطح ايمني و کاهش نرخ ارابه‌هاي توليدي اين شرکت انحصاري ارائه نمي‌دهند!

-‌ رئيس شوراي سياست‌گذاري هما(هواداران محمود احمدي‌نژاد) در مورد دليل شباهت سايت مهر مردم به پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري گفت: به هر حال اين سايت رسمي دفتر احمدي‌نژاد است که دو دوره رئيس‌جمهور اين کشور بوده بنابراين به نظر مي‌رسد که بايد رسميت اين سمت‌ها در فرم ساختار گرافيکي اين سايت رعايت مي‌شد و به مخاطبان نيز القا مي‌شد.

مشخص است که هنوز احمدي‌نژاد و دارودسته‌اش در حال و هواي دوران رياست جمهوري و خواب غير‌قابل تعبير بازگشت به قدرت و عرصه عملي سياست در ايران بسر مي‌برند که سعي دارند با اين شبيه‌سازي‌هاي مجازي حداقل روحيه‌اي کاذب و مجازي به خود و اطرافيان حلقه دولت پاک، بهاري و عدالت محور داده، شب و روز در غم از دست دادن فرصت 8 سال خدمتگزاري به مردم فهيم،صبور و قانع ايران زمين مويه کرده،گيس پريشان مي‌کنند وشايد گاهي برخي سر به بيابان مي‌گذارند!خدا عالم است و لا غير!


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

ظريف ، خريد جان کري و رنگ موي اشتون!

امروز قرار است محمدجواد ظريف وزير امور خارجه «ايران» براي پاسخگويي به سوالات تعدادي ازنمايندگان طيف دلواپس به مجلس برود .

آن طور که محمدحسن آصفري دبير کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به خبرگزاري ميزان گفته است موضوع «خريد رفتن جان کري در عمان» موضوع سؤال يکي از نمايندگان از محمد جواد ظريف است.

وي گفته است: نمايندگان مي‌خواهند بدانند چرا آقاي جان کري در مسقط ميز مذاکره را ترک کرده و به بازار براي خريد رفته است.

چيزي که در وهله اول به نظر مي آيد در اين خصوص گفته شود ، اين است که چرا ظريف بايد به اين سوال پاسخ دهد؟ جان کري وزير خارجه آمريکا رفته بازارمسقط؛ پس بايد اين سوال را از جان کري پرسيد.

بعد که کمي در اين زمينه دقت و بررسي صورت بگيرد، به نظر مي رسد از جان کري هم نبايد سوال کرد که چرا رفته بازار ، بلکه بايد از همسر جان کري پرسيد که چه سوغاتي از جان کري خواسته که او را مجبور کرده وسط مذاکرات، سري هم به بازار مسقط بزند؟؛ اما وقتي که در اين خصوص تفکر و تعمق بيشتري شود به نظر مي رسد بهتر است از مقامات عماني اين سوال شود، زيرا آنها بهتر از هر کس ديگري مي دانند که جان کري به کدام مغازه رفته و چرا رفته و از بازارشان چه چيزي خريده است ... اما باز هم بايد دقت کرد؛ کسي که قرار است به نمايندگي از سوال کنندگان ، اين سوال را از محمد جواد ظريف بپرسد نماينده اي است که در طرح «الزام دولت به حفظ حقوق هسته اي» معاهده N.P.T را «ام . پي . تي» نوشته است؛ پس نبايد انتظار داشت که اين سوال را از کس ديگري غير از محمدجواد ظريف بپرسند!


 دبيرکل حزب مردم‌سالاري:
 اميدواريم هر چه زودتر لايحه اصلاح قانون احزاب تقديم مجلس شود 

دبيرکل حزب مردم‌سالاري عنوان کرد: در انتخابات حتما بايد از راهنمايي و حمايت بزرگان جريان اصلاح‌طلب بهره‌مند شويم. در عين حال ليست‌هاي انتخاباتي را نبايد اشخاص ببندند، بلکه اين احزاب هستند که به ليست‌هاي نهايي انتخاباتي مي‌رسند. مصطفي کواکبيان در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين سوال که اصلاح‌طلبان در مقابل اصولگرايان که در حال برگزاري جلسات هم‌انديشي هستند چه تمهيداتي را براي انتخابات مجلس آينده پيش رو خواهند داشت، عنوان کرد: حزب مردم‌سالاري طرح امام (ائتلاف ملي اصلاح‌طلبان ميهن) را پيشنهاد داد و پس از آن نيز شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات تصويب کرد که در دي ماه همايشي را در همين رابطه با حضور اصلاح‌طلبان داشته باشيم.

وي گفت: همه اصلاح‌طلبان در اين همايش خواهند بود. آقاي خاتمي هم به عنوان محور اصلاحات قطعا به اين همايش دعوت مي‌شود و اگر مصلحت بداند حتما به همايش خواهند آمد. دبيرکل حزب مردم‌سالاري عنوان کرد: ما حتما بايد در انتخابات از راهنمايي و حمايت بزرگان اين جريان بهره‌مند شويم اما معتقدم ليست‌هاي انتخاباتي را نبايد اشخاص ببندند بلکه اين احزاب هستند که به ليست‌هاي نهايي انتخاباتي مي‌رسند. مضاف بر اينکه حمايت از گروه‌هاي اصلاح‌طلب توسط بزرگان اين جريان تقويت شود. وي افزود: اگر با همين روند اصلاح‌طلبان بتوانند يک ليست واحد ارائه کنند، موجب پيروزي و موفقيت اصلاح‌طلبان در سراسر کشور خواهد شد. کواکبيان در مورد نحوه تعامل وزارت کشور با احزاب، گفت: نگاه وزارت کشور فعلي به احزاب قطعا رويکرد مثبتي است. جلسات و نشست‌هاي مختلفي با وزارت کشور داشتيم و طرح اصلاح قانون احزاب توسط کميته مشورتي منتخبي که از 15 حزب بودند به وزارت کشور داده شده و اميدواريم اين طرح مشورتي در وزارت کشور پخته‌تر شود و وقتي به دولت ارسال شد هر چه زودتر تقديم مجلس شود و ما همچنان منتظريم . وي ادامه داد: در مورد راه‌اندازي خانه احزاب معتقديم وزارت کشور بايد هم‌انديشي بيشتري داشته باشد تا بتوانيم نظام انتخاباتي حزبي داشته باشيم چراکه نظام انتخاباتي حزبي، بدون راه‌اندازي خانه احزاب ممکن نيست. کواکبيان در پايان به نحوه فعاليت احزاب در استان‌ها اشاره کرد و افزود: عموم اصلاح‌طلبان سراسر کشور از نوع تعامل استانداران با مجموعه اصلاحات و فعالان سياسي گلايه‌مند هستند و اميدواريم وزارت کشور اين را مدنظر قرار بدهد تا اين گلايه مرتفع شود.


 هدف سناريوي صهيونيستي آسوشيتدپرس چيست؟
 توطئه سناريونويسي به نقل از منابع آگاه 

بامداد شنبه، خبرنگار مساله‌دار خبرگزاري آسوشيتدپرس با انتشار گزارشي به نقل از «دوديپلمات آگاه» مدعي شد ايران و ايالات متحده به توافقي در موضوع هسته‌اي دست يافته‌اند که بر‌اساس آن، ايران بخش قابل توجهي از اورانيوم غني‌شده خود را به روسيه انتقال خواهد داد تا از اين طريق، نسبت به «رفع نگراني‌ها درباره برنامه هسته‌اي خود» اقدام کند. اين ادعا اگرچه تکذيب شد اما آن را مي‌توان نمايان‌کننده توطئه جديد رسانه‌اي با سناريو نويسي به نقل از منابع آگاه تلقي کرد.

به گزارش خانه ملت ناوگان جمهوري اسلامي ايران از نخستين روز احتزاز پرچم انقلاب مورد تهاجم‌هاي چند وجهي استعمارگران قرار گرفته است. آنهايي که در زمان ر‍ژيم پهلوي منابع و منافع سرزمين پارس را به تاراج مي‌بردند‌، پس از 22بهمن سال1357 ابتدا اقدام به وضع تحريم‌هاي خصمانه عليه ملت ايران اسلامي کردند. آنها در ادامه اقدام به تحريک ديکتاتوري صدام حسين براي تجاوز به خاک ايران کردند‌، بلوک شرق و غرب دوشادوش يکديگر به بانيان 8سال جنگ تحميلي تبديل شدند. هزاران شهيد‌، مجروح و جانباز با اتلاف سرمايه‌هاي کلان موجب واردآمدن لطمات سنگيني به کشور شد‌، البته ايراني‌ها تجربه‌هايي ارزشمند نيز کسب کردند. در سال‌هاي پس از جنگ تحميلي که اقتصاد ايران در حال شکل گيري بود‌، موضوع تهاجم فرهنگي براي سست کردن پايه‌هاي ديني نظام جمهوري اسلامي آغاز شد. موضوع تهاجم فرهنگي در سال‌هاي بعد با ظهور شبکه‌هاي اجتماعي و افزايش قدرت رسانه‌هاي غربي در بستر فضاي مجازي موضوع «جنگ نرم» مطرح گرديد. جنگ نرم به مثابه راهبرد و استراتژي انتخابي نظام سلطه براي تسلط بر افکار و اراده ملت‌ها تدوين و طراحي شده است.مراکز رسانه‌اي اين استکبار که به مدرن‌ترين فناوري جهاني مجهزند، از يک سو ابزاري در جهت اجراي عمليات رواني قدرت‌ها عليه ملت‌ها و دولت‌هاي مستقل هستند و از سوي ديگر، وسيله‌اي براي کنترل، تضعيف، جهت‌دهي و هدايت جوانان در سراسر جهان محسوب مي‌شوند.

در تعاريف آکادميک،استفاده از رسانه‌ها براي تضعيف کشور هدف و بهره‌گيري از توان و ظرفيت رسانه‌ها اعم از رسانه‌هاي نوشتاري، ديداري، شنيداري و به کارگيري اصول تبليغات و عمليات رواني، به منظور کسب منافع را «جنگ رسانه‌اي» گويند. منصور حقيقت‌پور، نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ضمن تاکيد بر هوشياري در مواجه با جنگ رسانه‌اي غرب گفت:«دشمنان جمهوري اسلامي از هيچ اقدامي براي ايجاد تفرقه و اختلاف فروگذار نمي‌کنند. مردم و کارگزاران نظام نبايد فريب جنگ رواني دشمنان را بخورند.» استعمارگران که در عرصه‌هاي مختلف نتوانسته بودند به موفقيتي دست پيدا کنند به لطف برخي موضع‌گيري‌هاي نابخردانه دولت سابق که به نوعي تحريک افکارعمومي جامعه جهاني عليه جمهوري اسلامي بود‌، توانستند دامنه تحريم‌هاي خود را به شدت گسترش دهند. با تغيير ادبيات ديپلماتيک جمهوري اسلامي براساس نقشه تدوين شده توسط مقام معظم رهبري با عنوان «نرمش قهرمانانه» فضاي رواني مهندسي شده توسط رژيم صهيونيستي‌، مبني برادعاي واهي «برنامه‌ريزي تهران براي ساخت بمب هسته‌اي» شکسته شد. با موفقيت‌هاي فرزندان انقلاب در مصاف‌هاي ديپلماتيک‌، اگرچه همه خواسته‌هاي جمهوري اسلامي محقق نشد اما ضرباتي مهلک به جنگ طلبان وارد شد. اين اتفاق ناخوشايند رژيم صهيونيستي و برخي شيخ نشين‌هاي حاشيه خليج فارس موجب هدف گيري مذاکرات جامع هسته‌اي توسط توپخانه‌هاي رسانه اي شد.

حقيقت پور مي‌گويد:«جنگ رسانه‌اي از جمله جنگ‌هاي بدون خون‌ريزي و جنگ آرام، شيک و بهداشتي محسوب مي‌شود.غرب و رژيم صهيونيستي تلاش مي‌کنند روي مردم ايران‌، تاثير رواني بگذارند.»

در مورد جنگ رسانه‌اي و سناريو نويسي‌هاي پوشالي به نقل از منابع آگاه اين نکته حائز اهميت است که آنها تغييرکارکرد تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي‌، دولت‌، مجلس و ملت ايران اسلامي را دنبال مي‌کنند.در نگاه سناريو نويسان جنگ رسانه‌اي، اگر افکار و اراده عمومي‌ را نسبت به موضوع يا جريان و پديده‌اي بتوان اقناع کرد يا به سمت خواسته‌هاي خود جهت‌دهي نمود، مسلماً دولت‌ها تحت فشار افکار عمومي‌ به سوي اهداف مدنظر سوق يافته و در آن جهت قرار خواهند گرفت.

نماينده مردم اردبيل،نير،نمين و سرعين در مجلس گفت:« براي جنگ رسانه اي عليه مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 انواع خبرهاي کذب تاکنون توسط رسانه‌هاي رژيم صهيونيستي و غول‌هاي خبرگزاري غربي منتشر شده است که متاسفانه بعضا موجب انحراف رسانه‌هاي ايراني هم شده است.»

وي در ادامه افزود: «متاسفانه برخي رسانه‌ها و خبرگزاري‌هاي داخلي ايران هم در زمين رسانه‌هاي اسرائيلي بازي کرده‌اند و همراه با آنها خبرهاي کذب و تحليل‌هاي غلط را منعکس کرده‌اند. بايد در سياست‌هاي کلان جمهوري اسلامي‌، در زمينه‌هاي آفند جنگ رواني و پدافند جنگ رواني بايد برنامه و استراتژي‌هاي منسجم‌تري تعريف کنيم و فريب سناريوهاي صهيونيستي را نخوريم.»

حقيقت پور بابيان اين که «اگرچه هويت خبرنگار آسوشيتدپرس موضوع غيرقابل انکاري است»‌، گفت : «نمي‌توان منکر شد که آهنگ شايعات و خبرهاي کذبي که عليه ايران منتشر شده مي‌شود‌، همگي براساس سناريوهاي صهيونيستي تنظيم شده‌اند.»

وي اين نکته را هم افزود که غول‌هاي خبري و رسانه‌اي جهان همگي در چنگ صهيونيست‌ها هستند و شايعات منتشر شده ممکن بود توسط رسانه‌هاي ديگري همانند فاکس نيوز‌، بي‌بي‌سي يا حتي رسانه‌هاي منطقه‌اي همانند الجزيره‌، العربيه و يا ده‌ها رسانه ديگر مطرح شود. انتشار خبرادعايي که تهران با انتقال بخشي از تاسيسات هسته‌اي خود به خاک روسيه موافقت کرده است‌؛ مي‌تواند سرآغاز يک جنگ تمام عيار رسانه اي باشد که تا مرداد ماه سال آينده و موعد تمديد تفاهم‌نامه ژنو در وين باشد که البته بنا به گفته ديپلمات‌هاي ايراني « تهران پس از تمديد تفاهم‌نامه ژنو اين پيش‌بيني را مي‌کرد که تک‌خبرهاي کذب عليه مذاکرات منتشر شود»‌ و آنها جنگ رسانه‌اي خود را عليه جمهوري اسلامي گسترش دهند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس مي‌گويد:« خبرهاي کذب منتشر شده براساس سناريونويسي اسرائيلي‌ها در پس پرده هدفي پنهان را دنبال مي‌کند و آن اين است که آمريکا و غرب خواهان تفاهم با ايران است اما جمهوري اسلامي اين موضوع را پيگيري نمي‌کند.رژيم صهيونيستي مي‌خواهد وانمود کند که ايران عامل هرگونه تعويق تفاهم جامع هسته‌اي است.»

حقيقت‌پور گفت:«فشار رواني و جنگ رسانه اي عليه تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران توسط رژيم صهيونيستي يک موضوع محرز است که تازگي هم ندارد البته با توجه به مذاکرات حساس کارشناسي بين ايران و گروه1+5 اين موضوع تشديد شده است.»

وي همچنين گفت:« جمهوري اسلامي همواره خواهان تفاهم و تعامل براساس احترام متقابل و حفظ منافع ملت ايران است و اين که مذاکرات هسته‌اي تا کنون به نتيجه مشخصي دست پيدا نکرده است‌، تنها به دليل زياده‌خواهي‌هاي طرف مذاکره و کارشکني‌هاي صهيونيست‌ها بوده است. سناريونويس‌هاي رسانه‌هاي غربي منهاي افکار عمومي و تلاش براي ايجادخطاي محاسباتي توسط سياستمداران و ديپلمات‌هاي ايراني‌، آشوب در اقتصاد و بازار ايران را نيز دنبال مي‌کنند که نمي‌توان از کنار آن بي‌تفاوت عبور کرد.


 سيدمحمود ميرلوحي:
 جريان مخالف دولت مانع تحقق حقوق شهروندي است 

معاون وزير کشور دوره اصلاحات در خصوص طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر که به تاييد شوراي نگهبان، نرسيد، گفت: جريان‌هاي مخالف دولت اجازه نمي‌دهند شعار انتخاباتي رييس‌جمهور در بحث حقوق شهروندي محقق شود و در اين راه موانعي ايجاد مي‌كنند.

سيدمحمود ميرلوحي در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص طرح امر به معروف و نهي از منکر گفت: هرچه سعي مي‌کنم با خوشبيني به اين نوع موضوعات نگاه کنم و خودم را در لباس و موقعيت آن‌ها فرض کنم و به اين طرح خوشبين باشم که بتواند گره‌اي از مشکلات کشور را باز کند، ولي نتوانسته‌ام خوشبين باشم؛ به عکس به شدت نگرانم که با توجه به روند مشکلات و مسائل کشور و مسائلي که در جوانان و بانوان داريم، با طرح اينگونه مباحث بيشتر توليدکننده نگراني باشد.

وي ادامه داد: ما امروز در کشور با نوعي نگاه مردانه در مسائل بانوان روبه‌رو هستيم که در اين رويکرد سنتي، جهت اصلي اين است که فقط آقايان بايد تصميم‌گيرنده مسائل بانوان باشند. بايد به اين افراد گفت برويد زندان‌ها را ببينيد که کمترين سهم به خانم‌ها اختصاص دارد. به هر حال برخي فکر مي‌کنند هر جا که خانم‌ها باشند، مشکلات آنجاست.

ميرلوحي تصريح کرد: جريان‌هايي در‌ کشور هستند که مي‌خواهند اجازه ندهند شعار انتخاباتي دولت در بحث حقوق شهروندي محقق شود، يعني به نحوي به دنبال دور زدن انتخابات هستند. مهمترين بخش اصل هشتم قانون اساسي نقد قدرت و حاکميت است و نياز روز ما هم در اين بخش است. اما کاري که با اين اصل هشتم مي‌کنند بيشتر شبيه جا دادن فيل، داخل فنجان است.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: برخي جريان‌ها که متاسفانه در گذشته براي استفاده از امکانات نيروهاي نظامي در راستاي رسيدن به اهداف سياسي خود تلاش كردند امروز مشاهده مي‌کنند اين راه‌ها جوابگو نيست لذا به دنبال مطرح کردن اين نوع مسائل و امتحان روش‌هاي جديد هستند.


 آيا تحريم‌هاي اقتصادي تاثير دارند؟ 

ديپلماسي ايراني: در حالي که بحث تحريم‌هاي غرب عليه روسيه، ايران و کوبا در اخبار مطرح شده، زمان خوبي است تا درباره ميزان تاثيرگذاري و کارکرد اين گونه تحريم‌ها بحث کنيم. پاسخ کوتاه اين است که تحريم‌ها هميشه تاثيري ميانه داشته‌اند. اگر تحريم‌هاي اقتصادي در قرن بيست و يک به طور فزاينده‌اي نقش مهمي در زمينه کشورداري داشته‌اند، پس ارزشش را دارد که بررسي کنيم در گذشته چه تاثيري داشته‌اند؟ همانند ‌هافبائر و اسشات کارشناسان ديگري هم معتقدند که اثرات تحريم اغلب نااميد‌کننده است. تا جايي که بسياري از محققين به اين نتيجه رسيده‌اند که اين گونه اقدامات براي مخاطبين داخلي وضع مي‌شوند. به طور حتم تحريم‌هاي ايالات متحده در زمينه به زانو درآوردن حکومت کاسترو شکست خوردند به همين دليل رئيس‌جمهور باراک اوباما به دنبال برقراري روابط ديپلماتيک با کوبا رفت. اما بعضي اوقات تحريم‌ها کار مي‌کنند. اجماع قدرتمندانه براي اعمال تحريم عليه آفريقاي جنوبي در دهه 1980 به پايان آپارتايد در اين کشور کمک کرد. اقتصاد روسيه امروز با مشکل بزرگي روبه رو است، البته تاثير اصلي در اين رابطه را قيمت جهاني نفت داشته است. برخي در روسيه که به خاطر سقوط قيمت نفت، درآمدهايش کاهش يافته است، معتقدند که اين مسئله توطئه مشترک ايالات متحده و عربستان سعودي براي به زانو در آوردن روسيه است. يکي از دلايل عمده‌اي که تحريم‌هاي اقتصادي در گذشته شکست خورده‌اند، اين بوده است که تمام کشورها از آن تبعيت نمي‌کردند. علاوه بر اين کشورهايي که تحريم مي‌شوند، بايد آماده مواجه شدن با نقاط ضعف خود باشند. کره شمالي شايد آزاردهنده‌ترين رژيم در جهان باشد و شايد بتوان فقط ابراز اميدواري کرد که هر چه زودتر فروبپاشد. رژيم کيم با وجود تحريم‌هاي اقتصادي شديد همچنان به قدرت چسبيده است. شايد دليل آن ترس چين از متحد شدن دو کره در پشت مرزهايش باشد که هنوز حاضر به عقب نشيني از حمايتش از اين کشور نشده است. در جهاني که گسترش تسليحات هسته‌اي جنگ‌هاي متعارف جهاني را غيرقابل تصور کرده است، تحريم‌هاي اقتصادي و خرابکاري به احتمال زياد نقش زيادي در ژئوپليتيک قرن بيست و يکم بازي کرده است. تحريم‌هاي پريکلس در يونان باستان به جاي اين که از درگيري جلوگيري کند، ماشه جنگ‌هاي پلوپونزي را کشيد. فقط مي‌توان اميدوار بود که در اين قرن عقلانيت پيروز شود و تحريم‌هاي اقتصادي به جاي خشونت منجر به چانه‌زني و مذاکره شود.

منبع: پراجکت سينديکت


 بررسي همايش بزرگ اصلاح‌طلبان 

رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات تاكيد كرد: شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات درصدد است با ديگر احزاب و تشكل‌هاي اصلاح‌طلبي كه عضو اين شورا نيستند همراهي و هماهنگي داشته باشد.

احمد حكيمي‌پور در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص جلسه شب گذشته شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات گفت: در جلسه روز گذشته شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به بررسي همايش بزرگ اصلاح‌طلبان و كميته انتخابات اين شورا پرداخته شد.

وي از ارائه گزارشي از سوي كميته انتخابات به شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات خبر داد و ادامه داد: احزابي مانند مجمع زنان اصلاح‌طلب، سازمان عدالت و آزادي، حزب نداي ايرانيان، حزب مردمي اصلاحات، حزب مشورت و همكاري ملي، شوراي جوانان احزاب اصلاح‌طلب درخواست حضور در كميته انتخابات شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات را داده‌اند كه در جلسه ديروز، با عضويت مجمع زنان اصلاح‌طلب موافقت شد و به علت کمبود وقت قرار شد پرونده ديگر احزاب در جلسه بعدي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات مورد بررسي قرار گيرد.

دبيركل حزب اراده ملت ايران تاكيد كرد: بناي اصلاح‌طلبان حضور متحدانه و همراه با انسجام در عرصه انتخابات است و شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات درصدد است با ديگر احزاب و تشكل‌هاي اصلاح‌طلبي كه عضو اين شورا نيستند همراهي و هماهنگي داشته باشد.


 خبر 

ظريف از رويکرد حيدر‌العبادي در تقويت انسجام ملي تقدير کرد

سيد‌عمار حکيم، رييس مجلس اعلاي اسلامي عراق روز دوشنبه با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان، در تهران ملاقات کرد. به گزارش ايسنا، دکتر ظريف در اين ديدار، ايفاي نقش هوشمندانه و سازنده علما، مراجع و رهبران مذهبي عراق را مايه افتخار دانست و از رويکرد سياستمداران عراقي بويژه حيدر‌العبادي در راستاي تقويت انسجام ملي و هم‌چنين گسترش همکاري‌هاي دوجانبه با ايران و مقابله با تروريزم به عنوان دشمن مشترک دو کشور، قدرداني کرد. وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به اجتماع بزرگ اربعين در کربلا به عنوان يک نماد وحدت بخش اسلامي و انساني، لطف و ميهمان‌نوازي مردم عراق از زائران ايراني را فراموش نشدني و قابل تقدير توصيف کرد. رييس مجلس اعلاي اسلامي عراق نيز بر ضرورت استفاده از ظرفيت‌هاي بالاي همکاري دو کشور در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي، تجاري و بازرگاني تأکيد کرد. عمار حکيم ضمن اشاره به مناسبات راهبردي و روابط مستحکم و عميق بين ايران و عراق، تلاش و همکاري‌هاي هرچه بيشتر براي تبديل چالش‌ها به فرصت براي ملت دو کشور را ضروري برشمرد.

ايران شريک مهمي براي برقراري امنيت است

رييس‌جمهور فرانسه گفت: ايران يک شريک بسيار مهم براي کمک به برقراري ثبات در عراق و سوريه است. به گزارش ايسنا، فرانسوا اولاند، رييس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با شبکه راديويي فرانس اينتر با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 گفت:‌ فرانسه براي اين که اطمينان حاصل کند ايران به ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي دست پيدا نخواهد کرد کاملا قاطع است و اين موضع خود را تغيير نخواهد داد. رييس‌جمهور فرانسه افزود: ايران يک شريک مهم در کمک به برقراري امنيت در کشورهاي منطقه شامل عراق و سوريه است، اما اين مساله قاطعيت و موضع فرانسه را براي جلوگيري از دستيابي تهران به سلاح هسته‌اي تغيير نخواهد داد. وي تصريح کرد: ما با ايران داراي روابط هستيم. بايد ديد مي‌توانيم تا پايان ماه ژوئن به يک نتيجه در مذاکرات هسته‌اي دست پيدا کنيم؟ اولاند با تکيه بر ادعاهاي غرب مبني بر اين که ايران در تلاش براي دستيابي به ظرفيت توليد سلاح هسته‌اي است گفت: فرانسه از موضع خود دست برنخواهد داشت و کاملا در اين زمينه قاطع است. اگر ايران به وضوح مشخص نکند که به دنبال سلاح هسته‌اي نيست هيچ توافقي از سوي فرانسه صورت نخواهد گرفت. رييس‌جمهور فرانسه اظهار کرد: اما به طور همزمان ايران يک شريک است که مي‌تواند موجب برقراري صلح درعراق و سوريه شود از اين رو براي رسيدن به اين هدف بهتر است يک توافق هسته‌اي حاصل شود. وي در ادامه گفت که هيچ توافقي با ايران براي برقراري صلح در منطقه خاورميانه در ازاي حصول يک توافق بد در مذاکرات هسته‌اي انجام نخواهد شد. اولاند در اين باره گفت: من به دليل برقراري صلح در عراق يا سوريه با ايران توافق نخواهم کرد چون اين يک برآورد احمقانه است.

کويت با ايران بر اساس قوانين بين‌المللي رفتار مي‌کند

وزير امور خارجه کويت ايران را کشوري مهم و بزرگ توصيف کرد. به گزارش ايسنا شيخ صباح خالد الحمد الصباح در گفت‌وگو با رسانه‌هاي مصري گفت: ايران کشور مهم و بزرگي است که منافعي در منطقه خليج (فارس) دارد. وي با بيان اين که ما با اين کشور بر اساس قوانين بين‌المللي رفتار مي‌کنيم، تهران را به دخالت در امور داخلي‌ کشورها متهم کرد و مدعي شد: با هرگونه دخالت اين کشور در امور داخلي کشورهاي منطقه خليج (فارس)‌ مخالفيم. وزير خارجه کويت در ادامه ضرورت توجه به برنامه هسته‌اي ايران را خواستار شد. بنابر گزارش صدي البلد، وي همچنين با اشاره به آنچه از آن به عنوان «نگراني کويت، کشورهاي منطقه خليج فارس و آمريکا از برنامه هسته‌اي ايران» ياد کرد، گفت: ايران بايد طبيعت برنامه هسته اي‌اش را به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي توضيح دهد به ويژه اين که در صورت نشت مواد هسته‌اي، کويت در معرض خطر قرار خواهد داشت.

بحرين از ايران انتظار
حسن همجواري دارد

نخست‌وزير بحرين گفت که کشورش به ايران هم‌چنان به عنوان يک کشور همسايه مسلمان نگاه مي‌کند و يک مسلمان هم همواره انتظار دارد تا از همسايه‌اش خير ببيند. به گزارش ايسنا، خليفه بن سلمان در گفت‌وگو با مجله فرانسوي پيام ديپلماتيک اظهار کرد: بحرين همواره ايران را به عنوان يک همسايه مسلمان مي‌داند و يک مسلمان هم انتظار دارد تا از همسايه‌اش خير ببيند و انتظار چيز ديگري را هم ندارد اين همان چيزي است که ما از ايران به عنوان همسايه مسلمان خود انتظار داريم. او ادامه داد: ما از اين کشور (ايران) انتظار حسن همجواري داريم و معتقديم که همه بايد به اصول روابط بين‌الملل و در راس آن مداخله نکردن در امور ديگران پايبند باشيم. ما در امور ديگران دخالت نمي‌کنيم و در مقابل اين حق ما است که کسي هم در امور داخلي ما دخالت نکند چرا که مسايل ما فقط مختص به خود ماست.

اگر توافق نشود تحريم‌ها
افزايش مي‌يابد

يک سناتور آمريکايي در اظهاراتي مداخله‌جويانه گفت که اگر توافق هسته‌اي نهايي حاصل نشود، کنگره تحريم‌هاي عليه ايران را افزايش خواهد داد. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري هيل، سناتور باب کروکر روز يکشنبه در اظهاراتي خصمانه عليه ايران، گفت: هيچ ترديدي وجود ندارد که قانون‌گذاران تحريم‌هاي عليه ايران را افزايش خواهند داد. اين سناتور آمريکايي که در کنگره جديد رياست کميته روابط خارجي سنا را به عهده خواهد داشت، افزود: اگر مذاکرات هسته‌اي نتيجه‌اي در پي نداشته باشد تحريم‌هاي بيشتري اعمال خواهد شد. جمهوري‌خواهان آمريکا که اکنون اکثريت مجلس سنا و کنگره را در اختيار دارند اعلام کرده‌اند در ماه ژانويه و پس از آغاز به کار کنگره جديد آمريکا لايحه تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران را ارائه خواهند داد.


 يادداشت 
نويسنده : انوشيروان پارسا*

دولت روحاني حامي مردم‌سالاري

آنچه که از گفتار آقاي روحاني برمي‌آيد نمايانگر پندار نيک و تدبير و اميد است، بر هيچکس پوشيده نيست که دولت قصد دارد به واقعيت‌ها نزديکتر شود و با راهکارهاي عقلاني براي حل مشکلات موجود گام بردارد.

اما بايد بدانيم مشکلات اساسي ما با رفتارهاي همسو با گفتار راحت‌تر حل مي‌شوند.

حتما نيازي نيست در مورد بسياري از مسائل همه پرسي انجام شده تا نظر مردم حاکم گردد بلکه مي‌توانيم با نو انديشي و گاها الگوبرداري از کشورهاي پيشرفته که در آزمون دموکراسي و مردم‌سالاري موفق شده‌اند راهکارهاي سازمان يافته‌اي را پيش‌رو قرار دهيم که مهمترين آنها فعاليت گسترده و قدرتمند احزاب سياسي در هر کشوري است.

به عبارتي احزاب ريشه‌دارترين نهادهايي هستند که از دل مردم برمي‌آيند و مي‌توانند با ايفاي نقش در انتخابات و حتي انتقادات از مسوولين، بستر فرهنگي مناسبي را جهت مبارزه با ظلم و فساد و انحصارطلبي فراهم آورند.

البته دولت محترم فعلي توجه به اين موضوع را همراه با امور مهم مملکتي مد نظر قرار داده‌اند ولي بازهم عدم توجه کافي دولت به احزاب باعث گرديده تا زمينه انتقادات سازنده برچيده شود و هميشه چنين انتقادهايي «نوش دارويي پس از مرگ سهراب» است.

و مهمتر اينکه دولت قبل براي مبرا کردن خود از پرسش‌هاي منتقدين چنان ضربه‌اي برپيکره احزاب و برخي سازمان‌ها و برخي پيشکسوتان انقلاب وارد کرد که هنوز هم گاهي ترکش‌هاي باقيمانده آن بر سر ايران مي‌بارد اين نکته بسيار جاي تامل دارد که چرا در ايران هميشه انتقادات به هر سازمان يا نهاد و دولتي پس از برکناري مسوولان عالي رتبه ذيربط انجام مي‌گيرد؟

چرا هيچگاه در زمان اعمال و يا انجام تخلف هيچ منتقدي پا به عرصه نمي‌گذارد؟ چرا هيچ مسووليتي در زمان مسووليت پاسخگوي پرسش‌هاي مردمي نيست؟

چرا گاهي قانونگذار از انجام وظايف قانوني و قانون سرپيچي مي‌کند و به طور مثال گاهي اعلام مي‌کنند قوانين ميراث فرهنگي حرف مفت است و...

مطمئنا با وجود و دخالت احزاب مسوولين نيز بيشتر خود را در مقام پاسخگويي به مردم حس خواهند کرد و اين موضوع حائز اهميت است که احزاب تنها پل ارتباطي مردم و دولت هستند و هرچه اين ارتباط قدرتمند‌تر باشد نتيجه مثبت آن نيز بيشتر است.

علي ايحال دولت محترم در نظر داشته باشد که مسلما ريشه دواندن احزاب قدرتمند و مردم‌سالار در بين دولت و سازمانها باعث ايجاد حس رقابت براي خدمتگزاري خواهد شد و در اين صورت کوچکترين تخلف يا فساد اداري و سياسي و مالي در ابتداي راه نمايان و ناکام خواهد ماند.

*دبير حزب مردم‌سالاري

شهرستان فيروزکوه


 سخنگوي قوه قضاييه خبر داد:
 کيفر خواست ميلياردر نفتي در انتظار تاييد دادستان 

گروه سياسي – کورش شرفشاهي: سخنگوي قوه قضاييه در هفتاد و چهارمين نشست خبري با اهالي رسانه شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران در بخشهاي گوناگون پاسخ داد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي درباره پرونده پديده شانديز، پلمپ شرکت‌هاي زيرمجموعه آن و ميزان بدهي‌هاي اين شرکت، گفت: از اينکه يک شرکت سهامي خاص اينگونه تبليغ کند و سهام را با قيمت‌هاي بالا به افرادي بفروشد نگران هستيم که مشکلاتي براي مردم ايجاد شود. وي با بيان اينکه برخي از وزارتخانه‌ها و مراجع نيز شکاياتي در اين زمينه داشتند، گفت: فعلا کسي بازداشت نشده اما افراد مختلفي اعم از دست‌اندرکاران، سهامداران و کساني که در ايجاد اين مسائل دخالت داشته‌اند و مديران مختلف، تحت تعقيب قرار گرفته‌اند. محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اينکه آيا اين شرکت مجموعا 94 هزار ميليارد تومان بدهي دارد و مرتکب کلاهبرداري شده است گفت: من قائل به اين نيستم که اين مبلغ وجود دارد ولي مسائل مطرح شده قابل بررسي است. سخنگوي قوه قضاييه درباره بودجه اين قوه گفت: ما از بعضي تنگناهاي دولت مطلع هستيم اما باتوجه به ماموريت‌هايي که براساس اسناد بالادستي، برنامه پنجم توسعه و قوانيني که سال گذشته و امسال به تصويب رسيده است بايد گفت اگر بخواهيم با بودجه‌اي که پيش‌بيني شده ماموريت‌ها را انجام دهيم حتما به مشکل بر مي‌خوريم. محسني‌اژه‌اي درباره بابک زنجاني گفت: به دليل اينکه اين پرونده بيش از سه چهار متهم دارد تا الان براي سه نفر از آنها قرار مجرميت صادر شده و اگر دادستان قرار مجرميت را تاييد کرد سپس کيفرخواست صادر مي‌شود، اما تاکنون کيفرخواستي صادر نشده است. سخنگوي قوه قضاييه ادامه داد: تا الان در رابطه با اين پرونده شش نفر در بازداشت هستند و بقيه با تبديل قرار آزادند، اما از بيش از 50 نفر به عنوان مطلع و متهم تحقيق شده است. وي بيان کرد: اموالي در خارج و داخل شناسايي شده و بر اساس تصميم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي اين اموال بايد شناسايي و تقويم شود و در اختيار شرکت نفت قرار گيرد. اموالي که شناسايي و کارشناسي شده به متهم و وکيل وي ابلاغ شده و آنها اعتراض کردند و اعتراض آنها به هيات سه نفره رفته است.

سخنگوي قوه قضاييه تصريح کرد: براي بابک زنجاني بيش از 2 هزار صفحه قرار مجرميت صادر شده که بايد دادستان آن را با دقت بخواند و اگر بپذيرد کيفرخواست صادر مي‌شود؛ لذا مشخص نيست که دادگاه چه وقت برگزار مي‌شود، اما تلاش قوه قضاييه اين بوده و هست که پرونده با دقت توام با عدالت رسيدگي شود و مهم اين بوده که بتوان اموال را شناسايي کرد تا به بيت‌المال بازگردد. سخنگوي دستگاه قضا در باره پرونده مديرعامل سابق کيش گفت: اينکه تعداد قابل توجهي از مديران در رابطه با اين پرونده مطرح هستند را تاييد نمي‌کنم. اين پرونده در حال رسيدگي است و تعبير تعداد کثير اشتباه است و تا رسيدگي نهايي نمي‌توانيم جزئيات را بيان کنيم. وي در مورد پرونده تخلفات شوراي شهر رشت اظهار کرد: مطرح مي‌کنند حکم صادر شده اما از قطعي شدن آن اطلاع ندارم. حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي درباره ابهامات پرونده سعيد مرتضوي و تبديل قرار کفالت وي به وثيقه گفت: قرار کفالت به قرار وثيقه تبديل نشده، همچنين پرونده‌اي که در دادسرا مطرح بوده هيچ نهاد ديگري آن را نگرفته است، اما احتمال است نهادي نظارتي رفته و پرونده را مطالعه کرده باشد اما اينکه پرونده را گرفته باشند درست نيست. سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به اينکه ديوان عالي کشور تاييد نکرده که پرونده معاون اول رييس‌جمهور سابق به آنجا رفته است، گفت: پرونده مذکور به ديوان عالي کشور رفته اما هنوز ديوان عالي کشور رايي را در رابطه با اين پرونده صادر نکرده است. وي در مورد نامه سرگشاده در خصوص تخلف در بورسيه‌ها گفت: طبيعي است وقتي نامه‌اي نوشته شود و اتهامي وارد شود قوه قضاييه در اين رابطه رسيدگي مي‌کند.

وي در پاسخ به اينکه در حادثه اخير گلپايگان مجرماني دستگير شده‌اند که از چندي پيش مرتکب خلاف‌هاي بسياري شده‌اند، اگر آنها تاکنون دستگير نشده‌اند قصور از طرف قوه قضاييه يا از طرف نيروي انتظامي بوده است؟ گفت: اينکه اين مجرمان خلافي را با تعداد بالا انجام داده‌اند خوشايند نيست. نيروي انتظامي تلاش خود را کرده اما انتظار است افرادي از اين دست که تعداد قابل توجهي خلاف داشتند زودتر دستگير شوند. اين نوع پرونده‌ها خارج از نوبت رسيدگي مي‌شود، اما به دليل اينکه قتل عمد در اين پرونده وجود داشته زمان بيشتري طول مي‌کشد. محسني اژه‌اي درباره پرونده تخلفات بيمه توسعه،‌ گفت: اين پرونده هم در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي و هم در بانک مرکزي و وزارت اقتصاد مطرح است. همچنين پرونده به دادسراي تهران ارجاع شده و در حال رسيدگي است. وي درباره صحبت‌هاي رئيس قوه قضائيه مبني بر سنگين بودن جرم سران فتنه گفت: تا زماني که پرونده قضايي تشکيل نشود کيفرخواست صادر نمي‌شود و حتي اگر صادر شود هم طبق قانون نمي‌توان نسبت به آن اطلاع‌رساني کرد. محسني اژه‌اي در مورد وضعيت پرونده محمود احمدي نژاد گفت: اين پرونده هنوز در حال رسيدگي است و در آن حکمي صادر نشده است. وي درباره پرونده کرسنت گفت: پرونده در حال رسيدگي است و تا زماني که رسيدگي پايان نيابد نمي‌توان در اين زمينه اظهارنظر کرد. معاون اول قوه قضاييه در مورد صحبت‌هاي رئيس قوه قضائيه و نامه علي مطهري و اعتراض برخي حقوقدانان به حصر نامزدهاي معترض به نتيجه انتخابات 88 گفت: بعضي از مطالب اين نامه کذب محض و قابل تعقيب است و در آينده نزديک هم به آن پاسخ داده خواهد شد. وي ادامه داد: ايشان در جلسه شوراي عالي حضور نداشته ولي برخي موارد را به صورت حدس بيان کرده‌اند که اين امر دور از شأن يک نماينده مجلس است. برخورد با قانون به عنوان ابزار سياسي کار صحيحي نيست و اين کار نخ‌نما شده است. ضمن اينکه اگر اين افراد متخصص يا حقوقدان باشند بعضي حرف‌هايي که در آن نامه آمده است را نمي‌زدند. سخنگوي قوه قضائيه درباره پرونده پاساژ علاءالدين و اين‌که چطور با وجود محدوديت‌هاي فراوان يک پاساژ در قلب تهران مبادرت به ساخت دو طبقه کرده است،‌ اظهار کرد: قوه قضائيه در اين رابطه فعلاً ورود نکرده و موضوع از طريق شهرداري دنبال شده است.

وي با بيان اين که استانداري نيز به اين موضوع وارد شده است، گفت: درباره اين‌که فسادي صورت گرفته يا نه نمي‌توان اظهارنظر کرد؛ زيرا قوه قضائيه فعلاً ورود پيدا نکرده، اما اين بحث قابل توجه است که اين ملک مورد توجه مسوولين بوده چطور مورد ساخت و ساز قرار گرفته تا بعداً نياز به تخريب آن باشد. وي در مورد توقيف روزنامه روزان و بازداشت خبرنگار اين روزنامه گفت: توقيف روزنامه با بازداشت خبرنگار ارتباطي ندارد و خبرنگار بازداشت شده اتهام ديگري داشته است. اين پرونده فعلاً در مرحله مقدماتي است ولي روزنامه براساس آنچه دادستاني عنوان کرده بود به دليل درج مطالب خلاف قانون توقيف شده است. سخنگوي قوه قضاييه درباره برداشت دولت از صندوق توسعه ملي گفت: در اين رابطه توضيحاتي داده و موضوع مشخص شد. اما اجمالاً موضوع اين بود که مبلغي برداشت شده و سپس برگردانده شده است.


 هاشمي رفسنجاني:
 نبايد به بهانه جشن‌هاي مذهبي به مقدسات مذاهب ديگر بي‌احترامي کرد 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد که شيعه واقعي بايد رعايت اخلاق اسلامي و احترام به همنوعان را از تعاليم ائمه (ع) بياموزد. به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار رئيس مجلس اعلاي عراق، سخاوت و شجاعت را دو ويژگي ممتاز مردم عراق و بروز آن را در راهپيمايي اربعين امسال دانست و گفت: در شرايطي که نا امني در هر گوشه از خاک عراق هست، مردم از سراسر کشور به سوي کربلا به راه مي‌افتند و مردم شهرهاي مسير از انبوه ميهمانان پذيرايي مي‌کنند، نشان از شجاعت و سخاوت آنان است و ناظران جهاني به ويژگي‌هاي شيعيان و مردم عراق توجه کردند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، مهرباني با مردم را سرلوحه گفتار و رفتار اهل بيت(ع) خواند و گفت: شيعه واقعي بايد رعايت اخلاق اسلامي و احترام به همنوعان را از تعاليم ائمه (ع) بياموزد و نبايد به بهانه جشن‌هاي مذهبي به مقدسات پيروان مذاهب ديگر بي‌احترامي کرد. هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر ضرورت وحدت و همدلي براي جهان اسلام، مخصوصاً در عراق، گفت: بزرگان شيعه و سني بايد توجه داشته باشند که دشمنان اسلام مسلمانان را به جنگ‌هاي داخلي نکشانند که حاصل آن تقويت گروه‌هايي امثال داعش، بوکوحرام، جبهه النصره، وهابي‌ها و سلفي‌ها مي‌شود. وي با بيان اهداف تقويت گروه‌هاي تروريستي در سرزمين‌هاي اسلامي از سوي دشمنان مسلمان، گفت: تأسيس پايگاه‌هاي نظامي از سوي دشمنان نشان از برنامه‌هاي آنان براي ماندن طولاني در سرزمين‌هاي اسلامي است. هاشمي رفسنجاني نقش شخصيت‌ها و مردم کردستان عراق براي حفظ و ثبات امنيت در آن کشور را مهم و برجسته توصيف کرد و گفت: مطمئن باشيد که دشمنان براي کم کردن برتري نسبي شيعيان در عراق برنامه دارند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام حمايت از گروه تروريستي داعش توسط بعضي از کشورهاي منطقه را بي تدبيري سياسي و عدم آينده‌نگري خواند و گفت: حتي اگر موفق شوند با زور اسلحه مناطقي را بگيرند، وقتي نوبت به حاکميت و رضايت مردم رسيد، تروريست‌ها نمي‌توانند، چون اقدامي جز کشتن مردم و غارت اموال و زورگويي به آنها نمي‌دانند. وي با تأکيد بر لزوم همکاري ايران و عراق و زمينه‌هاي فراوان گسترش همکاري‌ها، گفت: تهران و بغداد با منابع غني، موقعيت جغرافيايي و مکتب اهل بيت(ع) ظرفيت‌هاي همکاري با همهدنيا را دارند. حجت‌الاسلام و المسلمين سيد عمار حکيم نيز در اين ديدار با يادآوري تعابيري که آيت‌الله شهيد سيد محمدباقر حکيم و مرحوم آيت‌الله سيد عبدالعزيز حکيم درباره آيت‌الله هاشمي رفسنجاني داشته‌اند، گفت: تاريخ، مقاطع فراواني از نقش کليدي و تأثيرگذاري فراوان جناب‌عالي در عراق سراغ دارد که به دنبال مصالح و منافع مردم تلاش مي‌کرديد. رئيس مجلس اعلاي عراق با ارائه گزارشي از برنامه‌هاي اربعين امسال و حضور 20 ميليوني مردم، گفت: خودم از بصره تا کربلا همراه مردم بودم و موارد فراواني از عشق آنان به اباعبدالله الحسين(ع) و عزادارانش ديدم. وي با تشريح اوضاع سياسي و امنيتي عراق و همگرايي مردم شيعه و سني عراق، گفت: همين همگرايي است که دشمنان را عصباني مي‌کند تا دست به اقدامات وحشيانه و تروريستي بزنند که فکر مي‌کنيم بروز گروه‌هايي چون داعش آخرين تلاش‌هاي آنان است. حکيم، با ارائه تحليلي از اوضاع شيعيان در جهان اسلام و به ويژه در عراق، گفت: شيعه، عراق را براي همه مردم با همه مذاهب و قوميت‌ها مي‌خواهد و در طول يازده سال گذشته نشان داده که علي‌رغم اختلافات داخلي، در کليت عراق به اصل دموکراسي اعتقاد دارد و به لوازم آن پايبند است.


 استيضاح، وزارتخانه‌اي را در تلاطم طولاني مدت قرار مي‌دهد  

معاون حقوقي و پارلماني رييس جمهور در خصوص تجمع روز گذشته جمعي از متقاضيان مسکن مهر پرديس مقابل مجلس در اعتراض به مطالبه 12 ميليون توماني پيمانکاران براي تحويل واحدها، گفت: مشکلات اساسي مالي مردم از جمله مسکن مهر در جلسات مشترک اين هفته دولت و مجلس رسيدگي خواهد شد. حجت الاسلام مجيد انصاري در گفت‌وگو با ايرنا، افزود: اين مسئله مربوط به وزارت راه و شهرسازي است اما دولت تدبير و اميد تلاش خواهد کرد نگراني مردم را در اين خصوص برطرف کند. وي با بيان اينکه، در هفته جاري نشستي با حضور معاون اول رييس‌جمهور، وزراي اقتصادي دولت و نمايندگان کميسيون اقتصادي مجلس برگزار خواهد شد، گفت: تلاش ما بر اين است که در اين جلسه تمهيدات و راهکارهاي لازم به منظور رفع دغدغه‌هاي اساسي مشترک بودجه‌اي، مالي و اقتصادي تاثيرگذار بر زندگي مردم اتخاذ شود. معاون حقوقي و پارلماني رييس جمهور افزود: خوشبختانه لوايح بودجه و خارج از رکود در حال حاضر در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است و مجلس و دولت راهکارهاي مشترکي را براي رفع مشکلات اقتصادي کشور پيگيري مي‌کنند. انصاري درباره اقدام اخير مجلس در خصوص استيضاح وزير آموزش و پرورش دولت يازدهم و اينکه تاکنون استيضاح جديدي اعلام وصول نشده است، گفت: البته راجع به استيضاح وزير آموزش و پرورش برخي از نمايندگان اقداماتي داشته‌اند اما اين درخواست هنوز به مجلس نرسيده است. معاون پارلماني رييس جمهور افزود: تلاش اين معاونت، وزير آموزش و پرورش و معاونان اين وزارتخانه اين است که سعي مي‌کنند مجلس را به اقناع برسانند.


 تاکيد رييس‌جمهوري بر کارآمدي سفرهاي خارجي 

دبير هيات نظارت بر سفرهاي خارجي کارکنان دولت گفت: با توجه به تاکيد رييس جمهوري مبني بر اين که سفرها بايد با حداقل روزها و تعداد و با بالاترين بازدهي انجام شود و سفرهايي با بازدهي کم به حداقل برسد، تلاش هيات نظارت تصويب سفرهاي با بيشترين کارکرد است. محمدعلي سام در گفت و گو با ايرنا با بيان اين که در دولت تدبير و اميد با توجه به اهداف و شعارهاي آن به محتواي سفرهاي خارجي کارکنان دولت نگاه ويژه اي شده است، اظهارداشت: شخص رييس جمهوري در عين توجه به کارا بودن سفرهاي خارجي در خصوص دقيق و درست انجام شدن سفرها هم تاکيد دارند. وي خاطرنشان کرد که سفرهاي موازي کمتر شده و سفرهاي غيرضرور نيز انجام نخواهد شد. دبير هيات نظارت بر سفرهاي خارجي کارکنان دولت همچنين گفت: از سال گذشته تاکنون حضور ايران در مجامع بين‌المللي فعال‌تر شده و باعث خوشحالي است که سفرهاي کارمندان و ماموران دولتي از کشورهاي متوسط به کشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته تغيير جهت پيدا کرده است. وي در مورد سخنان حسن کامران عضو ناظر مجلس در هيات نظارت بر سفرهاي خارجي کارکنان دولت مبني بر اين که هنوز دستگاه‌ها به صورت کيلويي به سفرهاي خارجي مي‌روند، اظهار داشت: به سادگي و بدون تجزيه و تحليل نمي‌توان گفت سفرها کيلويي انجام مي‌شود، اين مطلب بايد مورد به مورد و مصداق به مصداق مورد بررسي قرار گيرد.

دبير هيات نظارت بر سفرهاي خارجي کارکنان دولت افزود: برنامه‌هايي در هيات نظارت براي بالابردن بازدهي و بهره‌وري سفرهاي خارجي در دستگاه ذيربط تدارک ديده شده است.


 آيت‌الله گرامي قمي در ديدار اعضاي فراکسيون اهل سنت مجلس:
 کساني که بين شيعه و سني اختلاف‌افکني مي‌کنند نادان هستند 

اعضاي فراکسيون اهل سنت مجلس شوراي اسلامي با حضور در شهر قم با مراجع تقليد شيعيان ديدار و گفت‌وگو کردند که اين ديدارها به مناسبت هفته وحدت انجام شد. اعضاي فراکسيون اهل سنت به ديدار آيت‌الله گرامي قمي رفتند که وي با تاکيد بر لزوم وحدت شيعه و سني گفت: کساني که در شيعه و سني عليه يکديگر تفرقه‌افکني و اختلاف‌افکني مي‌کنند نادان هستند. به گزارش تسنيم، آيت‌الله گرامي تصريح کرد: دشمن اکنون براي متوقف کردن مسلمانان راه تفرقه را در پيش گرفته و با اختلاف‌افکني ميان مسلمانان مي‌خواهد اهداف خود را دنبال کند. وي با بيان اينکه وحدت شيعه و سني به معناي دست کشيدن از آرمان‌ها و عقايد نيست، افزود: فِرق مسلمان با يکديگر وحدت مي‌کنند، به اين معنا نيست که دست از عقايد خود برمي‌دارند بلکه آنان همکاري مشترک مي‌کنند در مقابل دشمن مشترک. اين مرجع تقليد با انتقاد از افراطي‌گري‌هايي که در شيعه و سني صورت مي‌گيرد، گفت: کساني که در شيعه، عليه اهل سنت سروصدا و تفرقه‌افکني مي‌کنند نادان هستند و آن طرف هم کساني که عليه تشيع اختلاف‌افکني مي‌کنند، رفتارشان قابل قبول نيست. پس از آن اعضاي فراکسيون اهل سنت با آيت‌الله نوري همداني ديدار کردند که وي در اين ديدار گفت: امروز متأسفانه بعضي کشور‌هاي منطقه مثل عربستان نه تنها براي وحدت کاري نمي‌کنند، بلکه براي اختلاف‌افکني و تفرقه براي مسلمانان سرمايه‌گذاري مي‌کنند و حتي دستشان در دست کفار است. در اين ديدار عابد فتاحي رئيس فراکسيون اهل سنت مجلس، خطاب به آيت‌الله نوري همداني گفت: ما امروز آمده‌ايم اينجا که بگوييم شيعه و سني برادرند و تلاش دشمن براي تفرقه بين برادران شيعه و سني منجر به شکست خواهد شد. وي با تبريک هفته وحدت تصريح کرد: دشمن تلاش زيادي براي تفرقه بين مسلمانان انجام مي‌دهد، اما تدبير مقام معظم رهبري و هوشياري مسلمانان توطئه‌ها را خنثي کرده است. آيت‌الله نوري همداني با تبريک هفته وحدت گفت: آيه محمد رسول الله و الذين معه اشداء على الکفار رحماء بينهم براي مسلمانان يک ميزان و معيار است و مسلمانان بايد با خودشان مهربان و با عاطفه باشند و مقابل کفار مقاومت کنند. وي گفت: امروز متأسفانه بعضي کشور‌هاي منطقه مثل عربستان نه تنها براي وحدت کاري نمي‌کنند، بلکه براي اختلاف‌افکني و تفرقه براي مسلمانان سرمايه‌گذاري مي‌کنند و حتي دستشان در دست کفار است؛ آنها در جنگ غزه مخارج صهيونيست‌ها را هم پرداخت کرده‌اند.


 اخبار کوتاه 

پيام تسليت رهبر انقلاب  در پي درگذشت آيت الله انصاري شيرازي

آيت الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي در پيامي درگذشت عالم رباني آيت الله انصاري شيرازي را تسليت گفتند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، متن پيام رهبر انقلاب بدين شرح است: رحلت عالم رباني مرحوم آيت الله آقاي حاج شيخ يحيي انصاري شيرازي رحمة الله عليه را به بازماندگان محترم و شاگردان و ارادتمندان اين حکيم و عارف الهي تسليت عرض مي کنم.عمر با برکت آن مرحوم يکسره با پارسائي و پرهيزگاري سپري شد و در خدمت علم و ترويج معارف الهي به کار رفت. طهارت قلب و سلامت نفس او مشهود همه کساني بود که وي را از نزديک مي شناختند. از خداوند متعال رحمت و مغفرتش را براي روح آن مرحوم مسألت ميکنم.

دستگيري تيم تروريستي در سرباز

روابط عمومي قرارگاه قدس نيروي زميني سپاه از دستگيري اعضاي يک تيم تروريستي در منطقه «سرباز» در جنوب شرق کشور خبر داد. به گزارش ايسنا؛ با تلاش رزمندگان قرارگاه قدس نيروي زميني سپاه و نيروهاي نظامي و انتظامي تحت امر اين قرارگاه و انجام کار مستمر و دقيق اطلاعاتي، يک تيم تروريستي شناسايي و در عملياتي موفق، دستگير شدند. بنا به اين گزارش، اين تيم در گذشته در چندين اقدام کور تروريستي تعدادي معلم و نيروهاي بسيجي را در منطقه جنوب شرق کشور به شهادت رسانده بودند.

دفاعيات مهدي هاشمي پايان يافت

بيست‌وششمين جلسه رسيدگي به پرونده مهدي هاشمي15 دي ماه در شعبه 28 دادگاه انقلاب برگزار شد. به گزارش ايسنا، سيدمحمود عليزاده‌طباطبايي پس از پايان بيست و ششمين جلسه رسيدگي به پرونده مهدي هاشمي در جمع خبرنگاران با بيان اينکه دفاعيات مهدي هاشمي پايان يافت، گفت: جلسه بعد را به ما اعلام نکردند، ولي احتمالا جلسه ديگر آخرين جلسه دادگاه باشد. وي ادامه داد: به ما اعلام نشد که اين آخرين جلسه دادگاه است يا نيست. عليزاده‌طباطبايي در پاسخ به اينکه آيا پاسخ شما به اظهارات رسايي در مجلس قرائت شد، گفت: ما پاسخ خود را به هيأت رئيسه مجلس تقديم کرده‌ايم و بايد هيأت رئيسه آن را تائيد کند تا در صحن مجلس قرائت شود. وي درباره شکايت از کاوه اشتهاردي نيز گفت:‌ شکايت ما در شعبه دوم بازپرسي دادسراي رسانه مطرح است و احتمالا فردا براي پيگيري شکايتمان به دادسرا مي رويم.

تعيين تکليف جابجايي نيروهاي مازاد

در جلسه شوراي عالي اداري به رياست معاون اول رييس‌جمهور تکليف استانداران براي جابجايي نيروهاي مازاد واحدهاي خارج از مرکز دستگاه‌هاي اجرايي مصوب شد. به گزارش ميزان، جلسه شوراي عالي اداري به رياست معاون اول رييس‌جمهور برگزار شد. در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص جايگاه سازماني موسسه تحقيقات ارتباطات و فناوري اطلاعات (مرکز تحقيقات مخابرات ايران)، مقرر شد مصوبات پيشين شوراي عالي اداري در ارتباط با اين موسسه لغو و به منظور ايجاد انسجام تشکيلاتي در ساختار دولت، به عنوان موسسه وابسته به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات اداره شود.

در اين نشست که وزراي دادگستري، تعاون، کار و رفاه اجتماعي ،آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوري اطلاعات، رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور، استاندار زنجان و برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند، در تداوم مباحث جلسات گذشته اين شورا، بخشي از دستورالعمل ساماندهي نيروي انساني دستگاه‌هاي اجرايي مورد بحث و تصميم‌گيري قرار گرفت. شرايط و نحوه تعيين تکليف نيروهاي مازاد دستگاههاي اجرايي که براساس برنامه نيروي انساني، نيروي مازاد داشته باشند و نحوه انتقال و جابجايي اين نيروها با رعايت قوانين مربوطه در اين دستور العمل مشخص شده است. استانداري‎ها نيز موظف شدند هدايت و هماهنگي لازم را نسبت به جابجايي نيروهاي مازاد واحدهاي خارج از مرکز دستگاه‌هاي اجرايي در سطح ساير واحدهاي اجرايي استان و شهرستان با هماهنگي دستگاه اجرايي ملي به عمل آورند.

نجات نفتکش توسط ناوگروه ارتش

ناوگروه سي‌و‌دوم نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با موفقيت يک فروند نفتکش ايراني را در 120 مايلي سواحل موکلاي يمن از چنگ دزدان دريايي نجات داد.

به گزارش ايلنا، ناوگروه سي و دوم نداجا متشکل از ناوشکن جمهوري السلامي ايران جماران و ناو پشتيباني رزمي بوشهر که پس از اتمام رزمايش مشترک محمد رسول الله(ص) به منظور تامين آبراههاي بين المللي در محدوده شمال اقيانوس هند و خليج عدن به ادامه ماموريت خود پرداخت، توانست يک فروند نفتکش ايراني را از چنگ دزدان دريايي نجات دهد. يک گروه از قايق‌هاي تندرو دزدان دريايي در 120 مايلي جنوب شرق موکلا (يمن) قصد نزديک شدن و تعرض به کشتي نفتکش ايراني را داشته که با هوشياري تيم اسکورت نيروي دريايي ارتش، منجر به درگيري مي‌شود و پس از آن با حضور به موقع ناوگروه سي و دوم ارتش و انجام تيراندازي و آتش پرحجم ناوشکن جماران، قايق‌هاي دزدان دريايي متواري مي شوند و نفتکش ايراني بدون آسيب نجات يافت. ناوگروه سي دوم نيروي دريايي ارتش در طول ماموريت خود توانسته است در چهار مرحله نفتکش‌هاي ايراني را از حمله دزدان دريايي نجات دهد.

نياز قوه قضاييه به بازوي انتظامي قوي

معاون حقوقي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: يکي از کارهاي اشتباهي که انجام شد انحلال پليس قضايي بود و اگر مجددا پليس قضايي احيا شود مي‌توان گفت که دستگاه قضايي مي‌تواند يک ضابط قوي در زيرمجموعه خود داشته باشد. حسين ميرمحمد صادقي در گفت‌و‌گو با ايسنا، درباره ارسال لايحه پليس قضايي به مجلس، گفت: قوه قضاييه به بازوي انتظامي قوي نياز دارد که در مواردي کارهايي مانند تعقيب،‌ احضار و ابلاغ برخي از دستوران قضايي به متهمين را انجام دهد که آن‌ها بايد از تخصص‌هاي لازم برخوردار باشند.


 کوتاه از بهارستان 

وزارت بهداشت دولت قبل ويرانه بود

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اينکه خدمات دولت در يکسال گذشته محسوس است، عنوان کرد: حوزه وزارت بهداشت در دولت گذشته ويرانه‌اي بود که بحث سلامت براي آنها در اولويت‌هاي نهم و دهم جاي داشت. ولي الان وضعيت متفاوت است. محمد حسين قرباني در گفت‌وگو با دانا خبر عنوان کرد: علي‌رغم اينکه نقدهايي در حوزه سلامت وجود دارد ولي بايد انصاف را رعايت کرد و برخي از خدماتي که به خصوص در يکسال گذشته وزير بهداشت و مجموعه وزارت بهداشت انجام داده اند، نبايد ناديده گرفته شود.

قرباني با اشاره به ابلاغ سياست‌هاي سند تحول توسط مقام معظم رهبري، اظهارکرد: با جديتي که مجلس و به ويژه کميسيون بهداشت و درمان داشتند، مجلس با اختصاص 3300 ميليارد تومان به حوزه سلامت انقلابي در اين بخش با کمک وزارت بهداشت ايجادکرد. وي افزود: مجلس محوريت هزينه‌ها را در بحث بيمه همگاني، بيمه روستاييان، عشاير و شهرهاي زير بيست هزار نفر اطراف کلانشهرها مشخص کرده است. عضو کميسيون بهداشت با بيان اينکه در برخي امور و مسائل بخش سلامت هم گلايه داريم افزود: با توجه به تعرفه جديدي که ابلاغ شده تفاوت فاحشي که بين بخش خصوصي و دولتي بود برداشته شد و بسياري از داروها که رقم قبل توجهي داشتند، تحت پوشش بيمه‌ها قرار گرفتند.

زمان آغاز به کار کميسيون تلفيق

عضو کميسيون تلفيق بودجه 94 گفت: کميسيون تلفيق لايحه بودجه 94 از هفته آينده به صورت رسمي آغاز به کار مي‌کند «عزت‌الله يوسفيان‌ملا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، از آغاز به کار کميسيون تلفيق لايحه بودجه 94 از هفته آينده خبر داد و گفت: احتمالا در هفته جاري، جلسه معارفه اعضاي کميسيون تلفيق برگزار خواهد شد.

وي ادامه داد: همچنين در اين جلسه روسا،‌ نواب و سخنگوي اين کميسيون تعيين خواهند شد. عضو کميسيون تلفيق بودجه 94 تصريح کرد: احتمالا آغاز به کار رسمي اين کميسيون هفته آينده است.

سوال از 6 وزير به دليل ترورهاي اخير

عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت در پي حوادث امنيتي اخير در استان سيستان و بلوچستان از 6 وزير کابينه يازدهم طرح سوال و آن را تقديم هيئت رئيسه مجلس کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، نادر قاضي‌پور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: اين براي چندمين بار است که چنين اتفاق ناگواري در استان سيستان و بلوچستان به وقوع مي‌پيوندد. قاضي‌پور گفت: از 6 وزير کابينه يازدهم طرح سوال کردم که آن سوالات تقديم هيئت رئيسه مجلس شد. محور سوالات نادرقاضي‌پور از وزراي «کشور»، «اطلاعات»، «دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح»، «بهداشت درمان و آموزش پزشکي»، «علوم، تحقيقات و فناوري» و «آموزش و پرورش» بدين شرح است: علت عدم برخورد قاطع با مسببين شهادت چندين معلم و کارمند بهداشت و درمان و بسيجي در شهرستان‌ها مرزي استان سيستان و بلوچستان چيست؟ از آنجايي که مدتي است در شهرستان‌هاي مرزي استان سيستان و بلوچستان نيروهاي ضد انقلاب و معاند وارد مدارس شده و يا اينکه در بين راه برخي از معلمين و کارمندان بهداشت و درمان و بسيجي اهل تشيع و تسنن را به شهادت مي‌رسانند و متاسفانه رياست جمهوري و هيئت دولت نيز در اين رابطه اقدام عملياتي محسوسي را جهت پيگيري و هم چنين پيشگيري از شهادت اين عزيزان به عمل نمي‌آورند و اين موارد در سکوت کامل به فراموشي سپرده مي‌شود، در حالي که در مورد فوت طبيعي يک خواننده همه جا جنجال به پا شده و واکنش نشان داده مي‌شود علت اين برخورد دو گانه چيست؟

طرح ساماندهي اتباع خارجي

عضو کميسيون اجتماعي مجلس از تهيه و تدوين طرح ساماندهي اتباع خارجي در مجلس خبر داد. فاطمه آليا در گفت‌وگو با فارس، گفت:‌ طرح ساماندهي اتباع خارجي در مجلس با امضاي بيش از 100نفر از نمايندگان تهيه شده و به هيأت‌رئيسه مجلس تحويل داده خواهد شد. وي افزود: با توجه به اينکه ازدواج زنان ايراني با مردان غيرايراني و فرزندان حاصل از اين ازدواج‌ها امروز تبديل به مشکل تعداد قابل توجهي از هموطنان ما شده، اميد مي‌رود تا اين طرح با دقت و سرعت لازم در مجلس بررسي و کار رسيدگي به آن در دوره مجلس نهم نهايي شود. عضو کميسيون اجتماعي مجلس اظهار داشت: در حال حاضر خانواده‌هايي در کشور زندگي مي‌کنند که به دليل غيرايراني بودن سرپرست اين خانواده‌ها فرزندان آنها نتوانسته‌اند، شناسنامه ايراني بگيرند.

تندروها در انتخابات مجلس

ليست جداگانه مي‌دهند

يک عضو فراکسيون رهروان ولايت مي‌گويد لاريجاني به دنبال تشکيل جبهه‌اي اعتدالي در جريان اصولگرا با حضور افرادي چون ناطق نوري است. کمال‌الدين پيرموذن، عضو فراکسيون رهروان ولايت در مورد عدم حضور طيف نزديک به لاريجاني در همايش روز پنج‌شنبه اصولگرايان که با حضور اعضاي جبهه پايداري، ايثارگران، رهپويان، موتلفه و برخي نزديکان احمدي‌نژاد برگزار شد، به خبرنگار نامه‌نيوز، گفت: در جلسات مرکزي فراکسيون رهروان ولايت که بحث مي‌شود، اظهارات آقايان بيشتر مبني بر اين است ما ائتلاف اصولگرايان معتدل را داشته باشيم، چرا که اين گفتمان مورد استقبال عمومي است و در نزد مردم صاحب راي و وثوق هستند. پيرموذن تصريح کرد: ما برخي از اين اصولگرايان را که در اين همايش شرکت کرده‌اند افرادي تندرو مي‌دانيم، اينها افرادي هستند که به لحاظ سوء مديريت، افراطي‌گري، مشکلات اقتصادي و... در بين مردم بي‌اعتبار شده‌اند و اگر مجدد رشد پيدا کنند اميد را از مردم مي‌گيرند. پيرموذن تاکيد کرد: همه سران اصولگرا بايد سعي در برقراري وحدت بين تشکل‌هاي اصولگرايي و رسيدن به ائتلاف داشته باشند. آقاي لاريجاني به تنهايي نمي‌تواند اين ليدري را انجام دهد بلکه بايد آقايان ناطق نوري، تقوي و باهنر نيز وارد شوند تا اين ائتلاف شکل گيرد. وي خاطرنشان کرد: بين آقاي لاريجاني و افرادي که در اين همايش شرکت کرده‌اند شکافي وجود دارد، اين افراد مي‌گويند وحدت حول محور مقبوليت. فکر مي‌کنم با انتخابات مجلس دهم اين شکاف عميق‌تر هم مي‌شود و آنها در اين انتخابات هم ليست جداگانه‌اي را ارائه مي‌دهند.