نسخه شماره 3655 - 1393/10/10 -


از پياده روي منظم غافل نشويد


جايگاه ايران در آينده خاورميانه


دانستني‌ها


بازخواني تاريخي


با دمپايي‌هاي لنگه به لنگه

10 دي‌؛ درگذشت جواد بديع‌زاده
صداي جاودانه ايران قديم


 از پياده روي منظم غافل نشويد 

بار‌ها و بار‌ها از فوايد پياده روي و دويدن شنيده‌ايم اما کمتر کسي آن را به يک عادت در زندگي خود تبديل مي‌کند و گاهي براي شروع منظم آن برنامه‌ريزي مي‌کند اما آن را‌‌ رها مي‌کند. کاهش فشار خون، کاهش خطر ابتلا به آلزايمر، افزايش قدرت پا‌ها، سوزاندن چربي، تقويت ماهيچه‌هاي شکم، تقويت سيستم ايمني بدن، کاهش سرطان‌ها و... از فوايد اصلي پياده روي منظم به شمار مي‌آيند.

20 دقيقه پياده روي منظم باعث مي‌شود حداقل 5 سال دير‌تر به آلزايمر دچار شويم و 15 دقيقه پياده روي منظم و ثابت در برنامه روزانه‌تان مي‌تواند حداقل 3 سال به طول عمر طبيعي بيافزايد.

30 دقيقه پياده‌روي روزانه به مدت 5 هفته مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را تا 50 درصد کاهش دهد و مشکلاتي مانند استرس و کلسترول بالاي خون را تا حد زيادي کاهش دهد.


 جايگاه ايران در آينده خاورميانه 
نويسنده : سيد عبدالمجيد زواري*

ايران با وسعتي بيش از يك ميليون و ششصد هزار كيلومتر مربع به همراه بهره مندي از اقليم‌هاي متنوع آب و هوايي يكي از معدودترين كشورهاي پنج اقليمي جهان است. همچنين واقع شدن در هارتلند جهان و دسترسي به درياي خزر و خليج فارس و تسلط بر تنگه هرمز و درياي عمان موجب شده تا اين كشور همواره از نظر ژئوپليتيك، موقعيت ممتازي در منطقه و جهان داشته باشد. همچنين منابع گسترده نفت و گاز، دارا بودن انواع معادن گسترده و قرار گرفتن بر سر چهارراه انرژي جهان، جايگاه بي‌بديلي را به لحاظ ژئواكونوميك براي ايران رقم زده است. در كنار اين موارد تمدن و فرهنگ چند هزار ساله ايران، به همراه وفور نيروي كار جوان، باهوش و مستعد پشتوانه‌اي سترگ در اختيار ايران قرار داده است. پيشرفت‌هاي خيره كننده اين كشور در زمينه دستيابي به فناوري‌هاي هايتك و پيشرفته اي همچون نانو،‌ فضايي، هسته‌اي، نظامي و نظاير آن نيز ايران را در وضعيتي ممتاز نسبت به رقباي منطقه‌اي خود قرار داده است. همچنين بر خلاف ديگر قدرت‌هاي جهاني كه بر ايدئولوژي‌هاي زميني همچون ليبراليسم، سكولاريسم و كمونيسم تاکيد مي‌كنند، حكومت ايران بر احياي ارزش‌هاي اسلامي و مبارزه با ظلم تمركز دارد كه همين موضوع نظر بسياري از آزاديخواهان جهان را به خود جلب كرده و آنها را در زمره طرفداران اين نظام قرار داده است.

باتوجه به موارد فوق به جرات مي‌توان گفت ايران يگانه قدرت چهاربعدي منطقه است كه پتانسيل‌هاي بي‌بديلي براي نقش آفريني در معادلات منطقه‌اي و جهاني در اختيار دارد. البته در كنار اين قدرت منطقه‌اي،‌ عربستان به عنوان قدرتي سه بعدي مطرح است كه به مدد ثروت‌هاي ناشي از فروش منابع انرژي و همچنين تعامل نزديك با آمريكا و استفاده از اهميت كعبه نزد مسلمانان، به نوعي از رقابت يا تقابل نرم با ايران وارد شده است كه كارشناسان از آن به عنوان جنگ سرد جديدي در خاورميانه نام مي‌برند. پس از رياض نيز مي‌توان از اسراييل به عنوان قدرتي دو بعدي نام برد كه به مدد حمايت‌هاي غرب و همچنين بهره‌مندي از فناوري پيشرفته سوداي نقش آفريني در معادلات منطقه‌اي را دارد. با اين حال همانطور كه ذكر شد به رغم توطئه‌هاي گسترده آمريكا و غرب، ايران نيز براي پيشبرد اهداف خود دست خالي نيست و مرور تجربيات تاريخي حاكي از تداوم پيروزي‌هاي تهران بر رقباي منطقه‌اي از جمله عربستان است.

در حقيقت صرف نظر از تحولات دهه اخير در عراق، افغانستان و ظهور پديده بيداري اسلامي،‌ نفوذ ايران در منطقه به بيش از سه دهه قبل يعني زمان پيروزي انقلاب اسلامي باز مي‌گردد. انقلاب اسلامي ايران به عنوان الگويي براي غلبه بر حكومت‌هاي استبدادي به شدت مورد اقبال جوامع عرب قرار گرفت و همزمان با تمايل جمهوري اسلامي براي صدور انقلاب، موجي از تحول خواهي منطقه را در بر گرفت و با وجود ممانعت شديد ايالات متحده، ايران موفق شد ضمن ايجاد حزب الله لبنان، اتحادي راهبردي نيز با دولت سوريه برقرار كند.

پس از آن نيز با توجه به حضور فراوان شيعيان در كشورهاي اطراف نفوذ ايران ادامه پيدا كرد و به ويژه پس از سقوط صدام و به قدرت رسيدن شيعيان، ‌نخستين ناكامي عربستان در مواجهه با ايران رقم خورد. به قدرت رسيدن حماس در نوار غزه نيز شوك بزرگ ديگري بود كه رياض و تل آويو نتوانستند از آن جلوگيري كنند. در جريان بيداري اسلامي نيز دومينوي شكست‌هاي عربستان و متحدان غربي‌اش ادامه يافت و سقوط مبارك در مصر و علي عبدالله صالح در يمن و تداوم قيام الحوثي‌ها ضربه جبران ناپذيري بر منافع عربستان در منطقه بود. علاوه بر اين در بحران سوريه هم به رغم حمايت‌هاي همه جانبه قدرت‌هاي غربي، عملاً ايران دست برتر را در معادلات منطقه در اختيار دارد. از سوي ديگر روشن شدن دامنه جنايات گروه‌هاي تكفيري همچون داعش نيز به شدت چهره جهاني جريان سلفي و وهابيت را مخدوش كرده است؛ چرا كه همزمان با ديدگاه‌هاي معتدل حكومت ايران و شيعيان، همواره شاهد زايش و پيدايش گروه‌هاي تروريستي همچون القاعده، النصره، ‌طالبان و نظاير آن هستيم كه از ارتكاب به هيچ جنايتي ابايي ندارند. به همين دليل بر خلاف طرح آمريكايي خاورميانه جديد كه بر مبناي تامين امنيت اسراييل و منافع بلند مدت واشنگتن طراحي شده بود، روند تحولات در افغانستان، عراق، فلسطين، لبنان، سوريه و ديگر مناطق شرايط را به گونه‌اي فراهم آورده است كه موازنه قدرت به نفع ايران و متحدانش در حال تغيير است و فضا براي نقش آفريني جمهوري اسلامي به عنوان قدرتي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي بيش از پيش فراهم مي‌شود.

*مدير انديشکده روابط بين‌الملل


 دانستني‌ها 

نخستين مشاهده دقيق ساختار فانوسي در کرم شب‌تاب

محققان سوئيسي و تايواني براي نخستين بار از ماهيت دقيق چگونگي‌ شفا‌ف‌شدن کرم‌هاي شب‌تاب پرده برداشتند. به گزارش سرويس علمي ايسنا، کرم‌هاي شب‌تاب از نوعي جرقه‌هاي نور سريع براي برقراري ارتباط استفاده مي‌کنند و در واقع، زماني که ترکيبي موسوم به luciferin در بدن آن‌ها تجزيه مي‌شود، از خود نور ساطع مي‌کنند. تيم علمي مي‌دانست چنين واکنشي نياز به اکسيژن دارد اما اين موضوع که حشرات مورد بحث چگونه اکسيژن مورد نياز براي سلول‌هاي ساطع‌کننده نور را تامين مي‌کنند، نامشخص بود. اندام توليدکننده نور کرم‌هاي شب‌تاب «فانوس» خوانده مي‌شود و در شکم آن‌ها قرار گرفته است. اين بخش مانند مجموعه‌اي از لوله‌ها به نظر مي‌رسد که مانند شاخه‌هاي درخت به لوله‌هاي کوچک‌تر تقسيم مي‌شوند و کارکرد آن‌ها تامين اکسيژن براي سلول‌هاي فانوس است. اين سلول‌ها حاوي luciferase بوده و مي‌توانند نور توليد کنند. با اين حال، پيچيدگي فانوس در کرم‌هاي شب‌تاب، بررسي عميق اين ساز‌ و‌ کار را براي بازتوليد کارکردهاي فناورانه آن دشوار کرده بود. دانشمندان مدرسه پلي‌تکنيک فدرال لوزان در سوئيس و دانشگاه «تيسنگ هواي» تايوان از دو شيوه تصويربرداري پيشرفته براي غلبه بر پيچيدگي فانوس اين حشرات بهره بردند و از چگونگي مجهزشدن سلول‌هاي ساطع‌کننده نور به اکسيژن نقشه‌برداري کردند. شيوه‌هاي به‌کار رفته در اين بررسي، ميکروسکوپ‌ اشعه ايکس و ميکروتوموگرافي بودند و تيم علمي با استفاده از آن‌ها سطح سلول‌هاي فانوس را اسکن و حتي درون آن‌ها را مشاهده کرد. با اعمال اين شيوه‌ها به کرم‌هاي شب‌تاب زنده، دانشمندان توانستند تمامي ساختار فانوس را براي نخستين بار مشاهده کنند و ارزيابي‌هاي کمي از توزيع اکسيژن در بدن آن‌ها ارائه دهند. تصاوير حاصله نشان دادند کرم‌هاي شب‌تاب، اکسيژن را از سلول‌هاي ديگر به سرقت برده و آن را در واکنشي وارد مي‌کنند که طي آن luciferin تجزيه مي‌شود. در نتيجه، مصرف اکسيژن و بنابراين توليد انرژي در سلول‌ها کاهش مي‌يابد و همزمان اکسيژن لازم براي انتشار نور تامين مي‌شود. اين نخستين بررسي است که ساختار فانوس کرم شب‌تاب را در چنين جزئيات دقيقي نمايش داده و جزئيات آن در نشريه Physical Review Letters قابل‌مشاهده است.

نخستين خودرو برقي

چاپ سه‌بعدي جهان

نخستين خودروي چاپ سه‌بعدي جهان که Strati نام دارد، تنها از 49 قطعه ساخته شده است که در مقايسه با 25 هزار قطعه بکار رفته در خودروهاي معمولي بسيار ناچيز محسوب مي‌شود. به گزارش ايسنا، اين خودروي برقي چاپ سه‌بعدي حاصل حدود پنج ماه تلاش، از طراحي تا تکميل خودرو به شکل کامل است؛ اين خودرو نخستين‌بار ماه سپتامبر (شهريور ماه) در نمايشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي توليد در شيکاگو رونمايي شد. محققان قصد دارند مدل‌هاي آينده اين خودرو را در مدت کمتر از شش هفته طراحي و تکميل کرده و ظرف مدت 24 ساعت خودرو را بطور کامل با استفاده از چاپگر سه‌بعدي توليد کنند. اجزاي خاص خودرو مانند موتور، لاستيک‌ها و سيستم تعليق قابل چاپ نيستند، اما بخش زيادي از خودرو شامل شاسي تا صندلي‌ها با استفاده از فيبر کربن تقويت‌شده چاپ مي‌شوند که از استحکام بالايي مشابه آلومينيوم برخوردار است. محققان براي ارائه مدل جديد خودرو در حال بازنگري در فرآيند طراحي تا توليد هستند. از اين طريق امکان چاپ قطعات براي بخش‌هاي مختلف خودرو با انعطاف‌پذيري متفاوت فراهم مي‌شود؛ به طور مثال براي صندلي‌ها از پلاستيک نرم‌تر و براي ايمني و استحکام بيشتر بدنه از پلاستيک فشرده‌تر استفاده مي‌شود. يکي از ايده‌هاي اصلي طراحان، طراحي اين خودروي چاپي مخصوص محيط‌هاي مختلف است؛ بطورمثال يک کارخانه کوچک در آلاسکا خودرويي مخصوص هواي سرد و کارخانه ديگري در يوتا، خودرويي مخصوص بيايان توليد کند. پيش‌بيني مي‌شود که خودروي برقي چاپي Strati تا يکسال آينده به مرحله توليد تجاري برسد؛ قيمت اين خودرو بين 18 تا 30 هزار دلار تخمين زده مي‌شود.


 بازخواني تاريخي 

1386: مداح معروف استغفار کند!

دهم دي 1386يک فعال سياسي اصولگرا در پي اهانت‌هاي مداح مشهور تهران به محمدباقر قاليباف شهردار تهران در مراسم دعاي عرفه گفت: او براي سبک شدن بارش بايد استغفار کند. ابوالقاسم رئوفيان، عضو شوراي مرکزي جبهه پيروان خط امام و رهبري در آن زمان افزود: قطعا مقام معظم رهبري نيز از اين گونه اظهارات و توهين‌ها مکدر هستند. وي اينگونه اظهارات را وحدت شکن دانست و گفت: آقاي قاليباف يکي از شخصيت‌هايي است که به دعوت حضرت آيت‌الله مهدوي‌کني از بزرگان اصولگرا براي شور و مشورت در خصوص اصولگرايان دعوت شده است. در سالي که مقام معظم رهبري آن را سال اتحاد ملي نام گذاشته‌اند اينگونه اظهارات وحدت شکن به صلاح کشور و اصولگرايان نيست. وي تصريح کرد: يک مداح که در واقع مي‌خواهد معرفت و شناخت مردم را نسبت به سيره و کلام ائمه بالا ببرد بايد کلامش بر آمده از کلام معصومان و رفتار او معرف سيره معصومين باشد. وي تصريح کرد: يک مداح با سابقه طولاني که رسالت سنگيني را بر عهده دارد نبايد با ايراد هجويات موقعيت خود را تنزل دهد. به عقيده من باقي بودن مدال پرافتخار مداحي براي ايشان جاي ترديد دارد. جالب اينجا است که آن مداح معروف نه تنها مداح ماند بلکه به شخصيت‌هاي ديگر هم اهانت کرده و مي‌کند!

1387: خاتمي: امام به دنبال دموکراسي واقعي بود

دهم‌ دي 1387سيدمحمد خاتمي‌ رئيس‌جمهور سابق کشورمان با جمعي از مردم استان‌هاي خراسان رضوي،شمالي و جنوبي ديدار و گفتگو کرد. خاتمي‌در اين ديدار که در نمازخانه دفتر سيد‌حسن خميني در جماران برگزار شد ضمن محکوم کردن جنايات آن زمان رژيم صهيونيستي با بيان اينکه قيام امام‌حسين(ع) براي اصلاح دوران خودش بود بيان داشت: ما هم افتخار مي‌کنيم که راه همان امام را ادامه مي‌دهيم. رئيس بنياد باران در عين حال تاکيد کرد: اصولگراي واقعي ما هستيم چون اصولگرايي فقط به شعار و حرف نيست بلکه به معناي پيرو راه امام بودن است و امام به دنبال دموکراسي واقعي بود. وي درخصوص نزديک شدن به ايام انتخابات نسبت به مخدوش شدن فضاي کشور هشدار داد و گفت: نبايد فضاي کشور به سمت يک جناح و گروه خاص سوق داده شود که اين اتفاق، مغاير آرمان‌هاي امام است.

1390: درخواست از قوه قضائيه براي مجازات نماينده هتاک دولت احمدي نژاد

دي 1390 دولت احمدي نژاد براي توضيح درباره چگونگي اجراي هدفمندي يارانه‌ها و پاسخگويي به سوالات نمايندگان مجلس، مجبور شد نمايندگان خود را به مجلس بفرستد اما به نظر مي‌رسد خيلي زود حوصله اين نمايندگان سر رفت‌، براي همين هم بهروز مرادي رئيس سازمان هدفمندي يارانه‌ها درحين بررسي طرح 2 فوريتي استفساريه ماده 12 قانون هدفمندي با نمايندگان مجلس درگيري فيزيکي پيدا کرد والفاظ ناشايستي گفت که منجر به اخراجش از صحن علني مجلس شد تا به اين ترتيب احتمالا خيالش براي هميشه از توضيح دادن راحت شود! اما موضوع به همين جا خاتمه پيدا نکرد، بلکه دهم دي همان سال عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي ‌از شکايت لاريجاني به وکالت از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌از رئيس سازمان هدفمندي يارانه‌ها به قوه قضائيه به خاطر توهينش به نمايندگان ملت خبر داد. اميدوار رضايي در آن زمان در خصوص اظهارات رئيس مجلس شوراي اسلامي‌مبني بر شکايت از مرادي رئيس سازمان هدفمندي يارانه‌ها به قوه قضائيه به خاطر توهينش به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌ تصريح کرد: دهقان عضو هيئت رئيسه و کميسيون قضائي مسئول پيگيري شرح کامل ما وقع و ارائه گزارش به هيات رئيسه و همچنين پيگيري خواسته رئيس مجلس مبني بر شکايت از مرادي به قوه قضائيه شده‌اند. وي با بيان اينکه يکي از شهود توهين مرادي به مجلس شخص لاريجاني است اظهار‌داشت: رئيس مجلس نيز اعلام کرده که صحبت ناشايست اين فرد را شنيده است بنابراين باوجود شهود متعدد بايد قوه قضائيه توهين اين فرد به مجلس شوراي اسلامي‌را بررسي کند. تعداد زيادي از نمايندگان و يکي از اعضاي هيئت رئيسه که مسئول بررسي اين موضوع شده است نوار جلسه آن روز رابررسي کرده‌اند. نتيجه اين شکايت اعلام نشده است.

1391: ماموريت ويژه بقائي براي استخدام بي‌قيد و شرط 1500 نفر

هيات وزيران در دي ماه 1391؛ در فاصله 7 ماه تا پايان کار دولت دهم؛ مصوبه‌اي را گذراند که طبق آن اختيار استخدام 1500 نفر خارج از ضوابط قانوني استخدام در نهاد رياست‌جمهوري يا زير مجموعه‌هاي اين نهاد به معاون اجرايي رئيس‌جمهور داده مي‌شد؛ به اين ترتيب با توجه به اينکه طي سال‌هاي تشکيل دولت محمود احمدي‌نژاد‌، عده زيادي از اطرافيان دولتمردان کنوني وارد نهاد رياست‌جمهوري شده بودند و اکثر آنها به دليل وجود ضوابط قراردادي و پيماني بودند‌، با اين مصوبه توانستند خيلي راحت و بدون گذراندن مراحل خاص رسمي‌شوند و راه براي ماندگاري آن‌ها در نهاد رياست‌جمهوري هموار شد. با توجه به آنچه هيات وزيران تصويب کرده، دست بقايي باز بود که هر کس را تمايل داشت استخدام کند و به اين صورت اين افراد ميراث دولت براي دولت بعدي در نهاد رياست‌جمهوري شدند‌؛ مشکلي که امروز دولت روحاني با آن روبرو است و نيروهاي غير‌کارآمدي را دارد که هر گونه تغيير و جابجايي در آنها صداي هوادارانشان را در مي‌آورد!


 با دمپايي‌هاي لنگه به لنگه 
نويسنده : جواد لگزيان

آدمها پير مي‌شوند و عشق حتي از نوع مثلثي‌اش هم در آن گيرودار بيشتر مرثيه اي را ماند تا فيلمي‌جذاب. داستان سرگيجه و بازنشستگي تابلويي است تمام نما از شکستي عشقي و آدم‌هايي سرگردان تقدير...

«در ساعت 5 عصر با آن شکل و شمايل اتو زده از جلو چشم‌هاي حيرت‌زده زنش مي‌گذرد و به طرف پارکينگ به راه مي‌افتد. بوي ادکلنش بعد از 1000سال خانه را پر کرده و زنش را به عطسه انداخته است. سر راه 1 دسته رز زرد مي‌خرد. گلي که مي‌داند مرجان چقدر دوست دارد»....

داستان‌هاي كتاب «با دمپايي‌هاي لنگه به لنگه» هم از نظر تكنيك و سبك نوشتن و هم از نظر مضمون بسيار متفاوت هستند و فضاهاي مختلفي دارند، اما در يك نكته مشترك‌اند؛ در اين داستان‌ها گويي همه آدم‌ها گم شده‌اند يا چيزي را گم كرده اند و با وجود همه تلاشي كه مي‌كنند، هيچ وقت از مشكلاتشان رها نمي‌شوند. اين شخصيت‌ها انگار همه چيزشان مثل اسم كتاب، لنگه‌به‌لنگه است. هر يك از اين آدم‌ها دچار يك سرنوشت محتوم هستند كه از آن گريزي ندارند و زخم‌هايي دارند كه از كودكي بر وجود آن‌ها گذاشته شده است و در نتيجه، همگي در نداشتن امنيت عاطفي و اجتماعي مشترك هستند.

مجموعه داستان تازه ناهيد کبيري با عنوان «با دمپايي‌هاي لنگه‌به‌لنگه» در 102 صفحه با شمارگان يک‌هزار و 100 نسخه را نشر پوينده تهران رهسپار بازار کتاب کرده است.


 10 دي‌؛ درگذشت جواد بديع‌زاده
 صداي جاودانه ايران قديم  

سيد جواد بديع‌زاده خواننده، موسيقيدان و آهنگساز بزرگ ايراني در سال 1281 شمسي در محله پاچنار تهران به دنيا آمد. پدرش «آقا سيد رضا بديع کاشاني» ملقب به «بديع المتکلمين» روحاني مشروطه‌خواه بود که به سيد اناري شهرت داشت. وي فرزندش را غالباً به مجالس وعظ و روضه‌خواني خود مي‌برد تا با شيوه آوازخواني مذهبي آشنا شود. بديع المتکلمين با تسلط کافي بر رديف موسيقي ايراني، پسر خود را نيز به فن آواز موذني و روضه‌خواني و تعزيه آشنا ساخت و او از تجربيات پدر استفاده کرد و به فراگيري گوشه‌ها و رديف‌هاي موسيقي دستگاهي ايران پرداخت. جواد، موسيقي رديف سنتي و گوشه‌هاي بي‌شمار آن را از پدر و نيز از دايي خود «ميرزا يحيي سعيد واعظين» که او نيز از واعظان مشهور زمان خود بود، فرا گرفت.

او تحصيلات ابتدايي را در مدرسه تدين و دوره متوسطه را در مدرسه آليانس فرانسوي‌ها و سپس دارالفنون به پايان رساند و از سال 1304 تا 1331 در مجلس شوراي ملي استخدام شد و به عنوان نماينده خدمت کرد.

بديع‌زاده علاوه بر خوانندگي در امر آهنگسازي نيز شهرت دارد. در سال 1304 که کمپاني انگليسي صفحه‌پرکني «هيز مسترزويس» به قصد تهيه و ضبط صفحه از نواخته‌ها و خوانده‌هاي هنرمندان ايراني نماينده خود را به ايران اعزام کرد و شعبه خود را در تهران گشود، بديع‌زاده به عنوان نخستين خواننده مرد، با معرفي و توصيه عبدالحسين خان شهنازي، انتخاب شد و اولين صفحه او با عنوان «جلوه گل» روانه بازار شد که شامل دو قطعه آواز و سه تصنيف از ساخته‌هاي خودش بود. از آن پس تا سال 1314 بديع‌زاده 24 تصنيف ساخت که همه روي صفحه ضبط شده‌است. او در سال‌هاي بعد در سفرهايي به حلب و بيروت و برلين و شبه قاره هند، بر شمار ضبط آهنگ‌هاي خود افزوده‌است.

از ميان آفريده‌هاي معروف او مي‌توان از سرود «ايران، کشور داريوش» و ترانه‌هاي جلوه گل، داد دل، دل افسرده، هديه خاک، گل پرپر و «خزان عشق» ياد کرد. «خزان عشق» که تا زمان ما جاذبه خود را حفظ کرده در سال 1313 در پيوند با متني عاشقانه از «رهي معيري» ساخته شده‌است.

بديع‌زاده با افتتاح راديو به جمع هيات ارکستر آن زمان راديو پيوست و در کنار هنرمنداني چون «حسين تهراني»، «مرتضي ني داوود»، «حبيب سماعي» و «استاد ابوالحسن صبا» آثار مشهوري را در حوزه موسيقي ايراني پديد آورد. بديع‌زاده سال‌ها عضو شعر و موسيقي راديو تهران بود.

جواد بديع زاده، سرانجام در دي ماه سال 1358 در سن هفتاد و هشت سالگي، بر اثر دومين سکته مغزي، در تهران چشم از جهان فرو بست و در بهشت زهرا (قطعه: 8 رديف: 2 شماره: 26) به خاک سپرده شد. از او صفحات و نوارهاي بسياري بر جاي مانده‌است.