نسخه شماره 3655 - 1393/10/10 -

مرضيه برومند:
ارزش زمان را در تئاتر نمي‌دانيم


درخواست فرمان‌آرا براي حضور در بخش خارج از مسابقه فجر


جديدترين فيلم بهروز افخمي در تدارک جشنواره فجر


بازگشت «ابوالفضل پورعرب» به سينما

در اختتاميه نمايشگاه «سه نگاه» در گالري بوم
کتاب بيتا وکيلي با يادداشت پريس تنظيفي رونمايي مي‌شود

دلخوري پزشکان کار دست مهران مديري داد
«اتاق عمل» در کُما


دريچه خبر


خبر


 مرضيه برومند:
 ارزش زمان را در تئاتر نمي‌دانيم 

مرضيه برومند از هنرمندان با سابقه تئاتر تأکيد کرد دوره‌ها و عمرها مي‌گذرند و ما ارزش زمان را در تئاتر نمي‌دانيم.

به گزارش مهر، استعفاي حسين طاهري مديرکل هنرهاي نمايشي در آستانه برگزاري سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر و در فصل پاياني تئاتر ايران در سال 93، تئاتر رسمي کشور را وارد برهه جديدي کرد. اين مهم که اداره‌کل هنرهاي نمايشي از اين پس بايد چه روندي را پيش بگيرد و مديري که در اتاق مديريت تئاتر ايران مي‌نشيند، بايد چه چشم‌انداز و برنامه‌هايي داشته باشد، بايد مورد توجه تصميم گيرندگان امر قرار گيرد.

در اين بين هنرمندان و چهره‌هاي با سابقه و دغدغه‌مند تئاتر نگاه و پيشنهادهاي مختلفي دارند که تجميع اين نگاه‌ها مي‌تواند نقطه مشترکي براي بهبود روند مديريت تئاتر در ايران باشد.

مرضيه برومند که از چهره‌هاي شناخته شده تئاتر ايران است و جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي تهران‌- مبارک با حضور او به عنوان دبير، دوره‌اي متفاوت را حداقل طي يک دهه گذشته تئاتر ايران تجربه کرد، درباره تغيير و تحولات رخ داده در اداره‌کل هنرهاي نمايشي به خبرنگار مهر گفت: من دوره‌اي درگير جشنواره تئاتر عروسکي شدم و همچنان ارتباطم را با هنرمندان تئاتر عروسکي حفظ کرده‌ام و زياد وارد مسائل تئاتر نمي‌شوم اما معتقدم که مديرکل هنرهاي نمايشي بايد خيلي زودتر از اينها تغيير مي‌کرد. همه مي‌دانستند که بايد اين اتفاق زودتر رخ مي‌داد.

وي تأکيد کرد: دوره‌ها و عمرها مي‌گذرند و ما ارزش وقت و زمان را در تئاتر نمي‌دانيم. همزمان با آماده شدن براي برگزاري جشنواره تئاتر فجر، تعميرات مجموعه تئاتر شهر آغاز مي‌شود و مديرکل هنرهاي نمايشي تغيير مي‌کند و اداره‌کل با سرپرست به فعاليت خود ادامه مي‌دهد. بايد تحول اساسي در مديريت تئاتر رخ دهد و تئاتر بايد برنامه داشته باشد. متأسفانه تئاتر برنامه ندارد و زيرساخت‌ها و منابع آن ناقص هستند و تئاتر ما به سمت تئاتر بي‌چيز و کارگاهي در حرکت است.

اين بازيگر و کارگردان با سابقه سينما، تئاتر و تلويزيون با بيان اينکه نمي‌دانم اگر سازمان تئاتر تشکيل شود در تئاتر ثبات ايجاد مي‌شود يا نه، اظهار کرد: سياست در ثبات داشتن يا نداشتن تئاتر تأثيرگذار است زيرا با تغيير دولت‌ها، مديريت‌هاي تئاتري نيز تغيير مي‌کنند. برنامه‌ريزي نيازمند زمان است و بايد در درازمدت اين کار انجام شود.

برومند درباره ديگر دلايل نبود شرايط و روند مناسب در تئاتر ايران تصريح کرد: متأسفانه بزرگان تئاتر امروز ما، دچار مشکلات و بدبيني نسبت به هم و رقابت ناسالم با يکديگر شده‌اند. خانه تئاتر هم به عنوان يک صنف حرکتي نمي‌کند، راکد و غير پويا است و تنها هنرمندان را بيمه کرده است.

دبير شانزدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک با اشاره به اينکه در زمان دبيري جشنواره بدون هيچ ارتباطي با اداره‌کل هنرهاي نمايشي فعاليت مي‌کرده، معتقد است اگر قرار بود وارد بوروکراسي اداري اداره‌کل هنرهاي نمايشي مي‌شد فعاليت‌هايش به نتيجه مطلوب نمي‌رسيد.

وي درباره اينکه آيا مديرکل هنرهاي نمايشي بايد تئاتري باشد يا نه، يادآور شد: مديرکل هنرهاي نمايشي بايد در عين حال که مديريت مي‌داند اهل فرهنگ باشد. اهل فرهنگ بودن الزاما به معني تئاتري بودن مديرکل نيست. مهم اين است که مديرکل هنرهاي نمايشي اهميت فرهنگ را بداند و تعريفي که از فرهنگ دارد با تعريف خانواده فرهنگ متناسب باشد. برومند تأکيد کرد: مديريت فرهنگي ما ضعيف است و چند نفري که به عنوان مديران فرهنگي موفق رشد کردند نيز به دليل انگ‌هايي که به آن‌ها زده مي‌شود، نمي‌توانند به راحتي فعاليت کنند. در سابقه مديراني چون بهروز غريب‌پور و حسين پاکدل مديريت موفق فرهنگي وجود دارد و روي آن‌ها سرمايه گذاري شده بود تا به اين موفقيت‌ها رسيدند ولي حالا به راحتي نمي‌توانند فعاليت کنند.

اين کارگردان تئاتر با بيان اينکه هنرمندان تئاتر نيز بايد واقع بين باشند، توضيح داد: هر دولت و هر مدير دولتي هم براي خود برنامه‌ و نگاهي دارد و هنرمندان و مسئولان بايد در خصوص اين برنامه‌ها به توافق برسند. همه چيز ما سياسي شده است. موضوعات بسياري هستند که ربطي به سياست ندارند و به انسان مي‌پردازند و ما بايد درباره آن‌ها حرف بزنيم و آن‌ها را اجرا کنيم.


 درخواست فرمان‌آرا براي حضور در بخش خارج از مسابقه فجر 

فيلم «دلم مي‌خواد» ساخته بهمن فرمان آرا در صورت پذيرش از سوي هيات انتخاب جشنواره فيلم فجر در بخش خارج از مسابقه اين جشنواره به نمايش در مي‌آيد.

اين فيلم در صورت راهيابي به جشنواره فيلم فجر، بنا به تصميم فرمان آرا به عنوان کارگردان اثر در بخش خارج از مسابقه، اکران خواهد شد.

فرمان آرا که به تازگي اجراي نمايش «مردي براي تمام فصول» را در تالار وحدت به پايان رسانده است، به ايسنا گفت: فيلم در بخش خارج از مسابقه جشنواره فجر اکران مي‌شود چون ديگر جاني براي مسابقه دادن ندارم! فيلم‌نامه فيلم «دلم مي‌خواد» را اميد سهرابي به نگارش درآورده و علي تقي‌پور تهيه‌کنندگي آن را برعهده دارد.

رضا کيانيان، مهناز افشار، آرمينه زيتون‌چيان‌، رضا بهبودي، ندا مقصودي، پيام دهکردي، صابر ابر، رويا نونهالي، علي سرابي، بهناز جعفري، فرزين صابوني، سحر دولتشاهي، احمد ساعتچيان، مريم بوباني و‌... بازيگران اين اثر سينمايي هستند.


 جديدترين فيلم بهروز افخمي در تدارک جشنواره فجر 

فيلمبرداري فيلم سينمايي «روباه» جديدترين ساخته بهروز افخمي در تهران به پايان رسيده و گروه اين روزها در اروميه مشغول کار هستند و سپس در خارج از کشور سکانس‌هايي را فيلمبرداري مي‌کنند تا طبق برنامه‌ريزي انجام شده فيلم تا پايان دي ماه آماده نمايش شود.

محمد پيرهادي تهيه‌کننده اين فيلم در گفت‌وگويي با ايسنا با بيان اين مطلب ادامه داد: همزمان مراحل تدوين، صداگذاري و ساخت موسيقي نيز در دست انجام است تا براساس برنامه ريزي صورت گرفته تا پايان دي ماه فيلم آماده نمايش و ارايه به جشنواره فيلم فجر شود. به گفته اين تهيه‌کننده‌؛ بخش قابل توجهي از فيلم به صورت تدوين شده در اختيار هيات انتخاب جشنواره فجر قرار گرفته تا آنان در مورد حضور فيلم در بخش مسابقه اعلام نظر کنند.

او درباره مضمون جديدترين ساخته بهروز افخمي توضيح داد: فيلم‌سينمايي «روباه» يک موضوع کاملا اجتماعي دارد که مرتبط با مسائل امنيتي و جاسوسي در حوزه موضوع انرژي هسته‌اي است، به عبارتي مسائل روز اجتماعي کاملا منطبق با مسائل هسته‌اي است و مذاکرات 1+5 لابه لاي بستر فيلم جاري است.


 بازگشت «ابوالفضل پورعرب» به سينما  

حسن توکل نيا تهيه‌کننده سينما از تغيير نام فيلم جديد اصغر نعيمي‌به «سايه» و حضور ابوالفضل پورعرب بعد از سال‌ها دوري از سينما خبر داد.

وي به سينماپرس گفت: پس از کسب پروانه ساخت فيلم سينمايي «زيبا» به کارگرداني اصغر نعيمي، به دليل اينکه فيلمنامه‌اي با همين نام به ثبت رسيده بود، نام اين فيلم به «سايه» تغيير نام داد. تهيه کننده «دست‌هاي آلوده» در ادامه افزود: تاکنون حدود 40 درصد از فيلمبرداري اين فيلم در تهران به اتمام رسيده است و همزمان با فيلمبرداري سيامک مهماندوست مشغول مونتاژ همزمان اين اثر سينمايي است.

توکل نيا يادآور شد: نکته قابل توجه در خصوص اين فيلم که يک ملودرام اجتماعي محسوب مي‌شود، حضور ابوالفضل پورعرب بعد از سال‌ها دوري از سينما است.

تهيه‌کننده «چند مي‌گيري گريه کني» در مورد لوکيشن و مدت زمان فيلمبرداري اين اثر نيز توضيح داد: تمامي‌لوکيشن‌هاي اين فيلم اطراف تهران است و 30 جلسه فيلمبرداري براي اين فيلم پيش‌بيني کرده‌ايم.

برپايه اين گزارش، فيلم سينمايي «سايه» سومين اثر بلند سينمايي بلند اصغر نعيمي‌بعد از فيلم‌هاي «بي‌وفا» و «سلام برعشق» است.


 در اختتاميه نمايشگاه «سه نگاه» در گالري بوم
 کتاب بيتا وکيلي با يادداشت پريس تنظيفي رونمايي مي‌شود 

کتاب مجموعه آثار بيتا وکيلي که به همت انتشارات «ايده» منتشر شده است، روز جمعه 12 دي‌ماه در گالري بوم رونمايي مي‌شود.

اين کتاب دربرگيرنده گزيده آثاري از بيتا وکيلي هنرمند باسابقه است که طي يک دهه اخير خلق شده‌اند. در اين کتاب علاوه بر آثار اين هنرمند، يادداشت‌هايي از هنرمندان و منتقداني همچون دکترعليرضا سميع‌آذر، پريس تنظيفي، دکتر بهنام کامراني، احمدرضا دالوند در مورد روند رشد هنري بيتا وکيلي و تجريه و تحليل آثارش به چاپ رسيده است. اين کتاب همزمان با نمايشگاه «سه نگاه» که در برگيرنده آثار بيتا وکيلي، طاهره صمدي‌طاري و بهار بهبهاني است در گالري بوم رونمايي خواهد شد. همچنين اين کتاب با تخفيف ويژه‌اي به علاقمندان عرضه خواهد شد. اين مراسم ساعت 17 روز جمعه 12 دي ماه در گالري بوم واقع در خيابان وليعصر، بالا‌تر از نيايش، ارمغان غربي، پلاک 11 برگزار مي‌شود.


 دلخوري پزشکان کار دست مهران مديري داد
 «اتاق عمل» در کُما 

تکليف سريال «اتاق عمل» که نزديک به يک ماه است تصويربرداري آن متوقف شده، مشخص نيست و نويسنده اين سريال نيز نمي‌داند چه اتفاقي رخ داده است. خشايار الوند نويسنده «اتاق عمل» مهران مديري درباره علت توقف موقت ساخت اين سريال به مهر گفت: من نمي‌دانم چه اتفاقي افتاده و بهتر است موضوع را از روابط عمومي سريال جويا شويد.

وي درباره دليل کناره‌گيري‌اش از پروژه از 20 روز قبل توضيح داد: پس از وقفه‌اي که در کار افتاد، من به اين علت که تعهد ديگري داشتم، از دوستان خواهش کردم اجازه بدهند من به تعهد ديگرم برسم. اين نويسنده تصريح کرد: ضمن اينکه خواستم هروقت کار دوباره شروع شد، اگر به کمک من نياز داشتند صدايم کنند. فعلا که تا به حال اين اتفاق نيفتاده است.

الوند همچنين درباره تعهد ديگرش نيز اظهار کرد: مشغول نگارش يک فيلمنامه سينمايي هستم که فعلا توضيح دادن درباره‌اش سخت است. چندي پيش خبري مبني بر متوقف شدن توليد سريال «اتاق عمل» در رسانه‌هاي غيررسمي منتشر شد و در پي انتشار خبر توقف «اتاق عمل» روابط عمومي اين پروژه متن کوتاهي با اين مضمون منتشر کرد: «به دليل تغييراتي در متن و محتواي سريال «اتاق عمل»، ضبط اين سريال به مدت 20 روز متوقف شد که با بازنويسي و تغييراتي در متن و اجرا، ادامه توليد اين سريال از هفته آينده شروع خواهد شد». با اين حال برخي گمانه‌زني‌ها حاکي از اين بوده است که موضوع چيز ديگري است و حتي برخي سايت‌ها نوشته بودند شوخي اين سريال با اهالي جامعه پزشکي دليلي بر توقف آن است. البته اظهارات وزير بهداشت درباره «اتاق عمل» اين موضوع را به نحوي رد کرد: «آقاي مديري از هنرمندان توانمند کشور است و خوشحالم که لبخند را بر لب مردم مي‌نشاند و مردم در اين روزها نياز به خنديدن و خوشحال بودن دارند. اما اينکه ديوار جامعه پزشکي کوتاه است، مورد سؤال ما است». پاسخ دوپهلوي وزير بهداشت از سويي نشان‌دهنده احترام قائل شدن هاشمي به هنر مهران مديري است و هم گوياي نارضايتي او از دست گذاشتن بر اهالي جامعه پزشکي براي ساخت يک سريال طنز درباره آنها است.


 دريچه خبر  

چهره‌اي که ايراني‌ها از پيامبران نشان داده‌اند

هر سال همزمان با ميلاد حضرت مسيح‌(ع) و آغاز سال نو ميلادي، شاهد به تصوير درآمدن شمايل‌هاي مختلفي از اين پيامبر الهي هستيم. شمايل‌نگاري انبيا، يکي از دوره‌هاي درخشان نقاشي ايراني به‌شمار مي‌رود و احترام خاص هنرمندان کشور به چهره‌هاي مقدس، اين آثار را از نمونه‌هاي خارجي متمايز کرده است. هادي سيف - نويسنده و پژوهشگر هنر‌- در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تاريخچه شمايل‌نگاري انبياي الهي و چهره‌هاي مقدس در ايران، اظهار کرد: شمايل‌نگاري در نگارگري ايراني از گذشته‌هاي دور تحت تأثير وقايع مذهبي و اعتقادات هنرمندان بوده است. اين کارها طبيعتا شباهت‌هايي با يکديگر داشته‌اند و بيشتر در کتاب‌هايي درباره زندگي انبيا مانند «قصص‌الانبيا» به‌کار برده مي‌شدند.

او ادامه داد: شگفت‌انگيزترين آثار شمايل‌نگاري هنرمندان ايراني در نهضت «نقاشي روي کاشي» در قرن 14 ميلادي شکل گرفت که از شهر شيراز آغاز شد. در اين آثار، هنرمندانِ برخاسته از دل مردم کوچه و بازار با نگاهي احترام‌آميز و خلاقانه، چهره انبياي بزرگ الهي را مانند حضرت موسي‌(ع) و حضرت مسيح‌(ع) نقاشي مي‌کردند. اين پژوهشگر درباره تفاوت کار اين هنرمندان با نقاشان خارجي، توضيح داد: تفاوت عمده اين نقاشي‌ها با پرده‌ها و نقاشي‌هايي که در کليساها نصب مي‌شد، اين بود که نگارگران مردمي ايران با نوعي احترام و پرهيز، شمايل پيامبران را به تصوير مي‌کشيدند. کارهاي اين هنرمندان يا به‌صورت نيم‌تنه بود يا اگر به‌صورت کامل کشيده مي‌شد، هاله‌اي از تقدس و احترام خاص را در خود داشت.

سيف گفت: يکي از مطرح‌ترين هنرمندان اين عرصه «سيدصدرالدين شايسته» از مهم‌ترين شاگردان کمال‌الملک بود که چهره حضرت مسيح‌(ع) را در اندازه يک قوطي کبريت روي مقوا کشيده بود. وقتي با ذره‌بين به اين اثر هنري نگاه مي‌کرديد، مي‌شد ديد که نقاش حدود سه‌ميليون تار مو در اين اثر کوچک کشيده است! اين نوع آثار به‌قدري با ظرافت و دقت کار شده بودند که بسياري از نقاشان و مجموعه‌داران خارجي طالب آن‌ها بودند؛ اما متأسفانه اکنون از سرنوشت آن‌ها اطلاعي در دست نيست. او ادامه داد: «يحيي نصيري» يکي از فعال‌ترين هنرمندان در زمينه شمايل‌نگاري مولاي متقيان‌(ع) و پيامبر(ص) بود. او را مي‌توان راهبر اين عرصه دانست. نصيري نقاشي همداني بود و با «محمد مدبر» و «حسين همداني» دوستي نزديک داشت. سيف اضافه کرد:‌ امروز وقتي از کنار خيابان‌ها عبور مي‌کنم و پوسترهايي از شمايل‌نگاري چهره‌هاي مقدس مي‌بينم، احساس مي‌کنم که ديگر نمي‌توان با آن‌ها مانند نقاشي‌هاي هنرمندان بزرگ دهه‌هاي گذشته ارتباط برقرار کرد. شايد آن اخلاص و احساس ديگر در کارهاي نقاشان امروز وجود ندارد و بيشتر اوقات براي منافعي که براي‌شان دارد، کار مي‌کنند.

اجراي سيزده گروه

در «نسلي ديگر» موسيقي فجر

هشت گروه و پنج تک‌نواز در بخش «نسلي ديگر» سي‌امين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر به اجرا مي‌پردازند. در اين بخش که با مسووليت «اميرعباس ستايشگر» در مقام مشاور دبير در بخش «نسلي ديگر» برگزار مي‌شود، 13 گروه و تک‌نواز در روزهاي برگزاري جشنواره روي صحنه خواهند رفت. در سي‌امين جشنواره موسيقي فجر و در روزهاي 24 بهمن تا يکم اسفند، گروه‌هايي مانند «چهارگان» به سرپرستي احسان ذبيحي‌فر، «نواي ارغنون» به سرپرستي محمد عشقي، «سپهر» با آهنگسازي احمد رضاخواه و خوانندگي مهدي امامي، «راه» به سرپرستي پيام جهانماني، «صبا» به خوانندگي وحيد تاج، گروه «رها» به سرپرستي سعيد کرد مافي و خوانندگي مجتبي عسگري و نيز سعيد نايب ‌حمدي همراه آواز مهدي امامي، محمدرضا ابراهيمي همراه آواز مجتبي عسگري به اجراي برنامه مي‌پردازند. همچنين در اين بخش، هنرمنداني مانند پريچهر خواجه (نوازنده قانون)، علي کاظمي (نوازنده تار)، سپيده مشکي (نوازنده سه‌تار)، امير شريفي (نوازنده تار) و کاوه شفيعي (نوازنده سنتور) به تک‌نوازي خواهند پرداخت.

در بخش نسلي ديگر سي‌امين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر، انتخاب گروه‌ها و تک‌نوازان با در نظر گرفتن معيارهايي مانند مولف بودن هنرمندان، ريشه داشتن موسيقي در فضاي موسيقي دستگاهي و اجراي قابل قبول از رپرتوار انجام شده است.

اجراي اثر هنرمند ايراني

در بزرگداشت «فيليپ گلاس»

قطعه‌ي «پژواک (reflection)» اثر مرتضي شيرکوهي در بزرگداشت فيليپ گلاس (آهنگساز مشهور فرانسوي) اجرا خواهد شد. اين بزرگداشت با عنوان «Glass worlds» در چند کشور توسط «نيکولاس هروات» پيانيست مشهور فرانسوي که پايه‌گذار اين برنامه نيز بوده، اجرا شده و قرار است در چند کشور ديگر هم ادامه يابد.

پيش از اين، قطعه‌ «پژواک» در سالن Palais de Tokyo پاريس در بزرگداشت فيليپ گلاس اجرا شده بود. قرار است «Glass worlds» در 31 دسامبر 2014 برابر با 10 دي 1393 در «کي‌يف» پايتخت اوکراين برگزار شود.

قطعه‌ «پژواک» موومان دوم سونات از آلبوم «آکادميک» اثر مرتضي شيرکوهي است که توسط «راوي آذر کيميا» منتشر شده و همچنين کتاب نت همين آلبوم نيز توسط انتشارات «پارت» منتشر شده است.قطعه پژواک موومان دوم سونات از آلبوم آکادميک اثر مرتضي شيرکوهي مي باشد که توسط راوي آذر کيميا منتشر شده و همچنين کتاب نت همين آلبوم نيز توسط انتشارات پارت منتشر گرديده است.


 خبر 

درگذشت بازيگري که دو اسکار پي‌در‌پي گرفت

لوئيز راينر، نخستين بازيگري که دو سال پي‌در‌پي برنده جايزه اسکار شد در سن 104 سالگي درگذشت.

به گزارش بي‌بي‌سي، اين بازيگر متولد آلمان در سال‌هاي 1936 و 1937 برنده اسکار بهترين بازيگري شد. اين دو اسکار او را به يکي از ستارگان سينما عصر طلايي هاليوود تبديل کرد. با اين حال ستاره شهرت او چندان پرفروغ نماند و سال 1943 آخرين فيلم مطرح و پرفروش خود را بازي کرد. پس از آن راينر در لندن اقامت گزيد و از آن پس بيشتر در فيلم‌هاي کم هزينه و مجموعه‌هاي تلويزيوني نقش‌آفريني کرد.راينر آخرين بار در سال 1998 در فيلم «قمارباز» بازي کرد. درست يک سال بعد براي بازي در فيلم زيگفيلد بزرگ نخستين جايزه اسکار خود را گرفت و سال بعد براي بازي در فيلم زمين خوب اين موفقيت را تکرار کرد. دستاورد کسب دو اسکار پي در پي را در تاريخ اسکار فقط چهار بازيگر ديگر (اسپنسر تريسي، کاترين هپبورن، جون روباردز و تام هنکس) تکرار کرده‌اند.

بانک پاسارگاد حامي برگزيده نسخ خطي شد

در چهاردهمين آيين بزرگداشت حاميان نسخ خطي، بانک پاسارگاد به خاطر حمايت مالي از انتشار شاهنامه شاه‌طهماسبي به عنوان حامي برگزيده انتخاب شد.به گزارش روابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، در اين همايش که با هدف تجليل از حاميان نسخ خطي در رشته‌هاي مختلف از جمله حفاظت و نگهداري نسخ خطي، فهرست نگاري نسخ خطي، صحافي، مرمت، آسيب شناسي نسخ خطي و... با حضور علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالن همايش سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد، از بانک پاسارگاد به عنوان حامي برگزيده نسخ خطي به دليل حمايت مالي از انتشار شاهنامه شاه طهماسبي فاخرترين و مهم‌ترين اثر ملي، فرهنگي و هنري تاريخ ايران، تجليل شد.در بخشي از اين تقدير نامه که در اين مراسم به دکتر قاسمي مدير عامل بانک پاسارگاد اهدا شد، آمده است:رشد و شکوفايي هر تمدني علاوه بر عزم و همت امروزيان، در شناخت و به کارگيري علوم و فنون رايج، نيازمند شناخت تلاش‌هاي پيشينيان است و پيشينه هر فن و هنر و دانشي، رديابي ريشه‌هايي است که اندام استوار درخت تمدن را بر پاي داشته و باعث بالندگي بيشتر آن مي‌شود. جمع‌آوري، نگهداري، شناختن و شناساندن دستنويس‌هاي بجامانده از تمدن ايران و اسلام پشتوانه اصلي تاريخ علم, هنر و ادب محسوب مي‌شود و پرداختن به آن بر همه فرهيختگان و فرزانگان ايران عزيز بايسته و شايسته است.