نسخه شماره 3655 - 1393/10/10 -

بقاياي هواپيماي اير آسيا بالاخره پيدا شد
کـشف اجسـاد قربانيـان


هکرها به دنبال اثر انگشت سياستمداران


مصاحبه داعش با خلبان اسير اردني


جنجال تبرئه طراح حملات بمبئي


محکوميت مخالف پوتين به اتهام دزدي


طرح پايان اشغالگري اسرائيل


قطعنامه حمايت از مسلمانان ميانمار


افشاي صميميت روابط سياسي تاچر و گورباچف


بشر دوستانه


رويداد


اخبار کوتاه


 بقاياي هواپيماي اير آسيا بالاخره پيدا شد
 کـشف اجسـاد قربانيـان  

نيروي دريايي اندونزي اعلام کرد که تا کنون جنازه 40 سرنشين هواپيماي ناپديدشده را از آب بيرون کشيده است. به گفته مسئولان عمليات نجات بعيد است که کسي در اين سانحه هوايي زنده مانده باشد.

عمليات جستجو براي يافتن اجساد ساير قربانيان و قطعات بيشتري از هواپيما به منظور بررسي و کشف دليل سقوط آن ادامه دارد. توني فرناندز، رئيس شرکت ايرآسيا سقوط اين هواپيما را ضربه‌اي دردناک توصيف کرده است.

اوايل روز سه‌شنبه، 9 دي (20 دسامبر)، يوسف لطيف، سخنگوي سازمان ملي عمليات جستجو و نجات اندونزي گفته بود که يک هواپيماي نيروي هوايي اندونزي که در عمليات جستجو براي يافتن هواپيماي مسافربري ناپديده شده شرکت داشت قطعاتي به رنگ‌هاي سفيد، قرمز و سياه را شناور بر آب مشاهده کرده که يکي از آنها به جليقه نجات مورد استفاده در هواپيماهاي مسافربري بي‌شباهت نبوده است.

تلويزيون اندونزي يک شئ نارنجي‌رنگ به درازاي چند متر را نشان داد و اعلام کرد که اين شئ مي‌‌تواند «سرسره خروج اضطراري» باشد. چند قطعه ديگر نارنجي (احتمالا قرمز) و سفيدرنگ نيز در نزديکي منطقه‌اي مشاهده شده که هواپيما در آنجا جست‌وجو مي‌شود.

گزارش شده «سايه‌اي» هم در عمق آب ديده مي‌شود که احتمال دارد بدنه هواپيما باشد، هر چند تاييد اين مورد به انجام تحقيقات بيشتر موکول شده است. خبرگزاري فرانسه به نقل از يک عکاس خبري که گروه جستجو را همراهي مي‌کند از مشاهده هوايي قطعاتي خبر داده بود که مي‌توانست متعلق يک هواپيما مسافربري باشد. وي افزوده بود که نيروي هوايي اندونزي يک فروند هلي‌کوپتر را به محل مشاهده اين اجسام اعزام کرده تا بعضي از آنها را از آب بگيرد و براي بررسي به ساحل ببرد.

ساعاتي پس از آن، چند ايستگاه تلويزيون محلي گفته‌ بودند که «اجسام» مشاهده شده اجساد قربانيان اين سانحه بوده اما منابع رسمي ضمن اظهار اين نظر که مشاهده اين قطعات، مهمترين نشانه احتمالي سقوط هواپيماي مسافربري است، تاکيد کردند که هنوز نمي‌توانند تاييد کنند که اين اجسام متعلق به يک هواپيماست.

محل مشاهده اجساد و اشياء متعلق به هواپيما در فاصله حدود ده کيلومتري نقطه‌اي واقع است که هواپيماي مالزيايي در آنجا از صفحه رادار محوشد.

در حال حاضر، عمليات جستجو توسط حدود سي فروند کشتي و قايق و چندين فروند هواپيما و هلي کوپتر از کشورهاي مختلف براي يافتن اجساد ديگر قربانيان عمدتا در منطقه اطراف جزاير بانگکا و بليتونگ در درياي جاوه ادامه دارد. سرپرستي عمليات جستجو را سازمان ملي عمليات جستجو و نجات اندونزي برعهده داشته است.

هواپيماي مسافربري از نوع ايرباس A-320-200 متعلق به شرکت هواپيمايي ايرآسيا مالزي با 162 سرنشين روز يکشتبه اين هفته در نيمه راه مسير پرواز دو ساعته از سورابايا در اندونزي به سنگاپور، از صفحه رادار ناپديد شد. تقريبا تمامي سرنشينان هواپيما شهروندان اندونزي بودند. اين شرکت عمدتا در زمينه پروازهاي منطقه‌اي ارزانقيمت فعاليت دارد. اين دومين مورد از ناپديد شده هواپيماهاي مسافربري مالزيايي در سال جاري است. در ماه مارس، يک فروند هواپيماي متعلق به شرکت هواپيمايي ملي مالزي با 239 سرنشين در مسير پرواز از آن کشور به چين ناپديد شد و هنوز هم نشانه‌اي از آن به دست نيامده و جستجو براي يافتن هواپيما همچنان در جريان است. علاوه بر ناپديد شده اين دو هواپيما، در ماه ژوئيه امسال، يک هواپيماي مسافربري متعلق به شرکت هواپيمايي مالزي برفراز خاک اوکراين سقوط کرد و تمامي 298 سرنشين آن کشته شدند. برخي منابع غربي گفته‌اند که اين هواپيما هدف آتشباري شورشيان جدايي‌طلب طرفدار روسيه در شرق اوکراين قرار گرفت و سقوط کرد.


 هکرها به دنبال اثر انگشت سياستمداران 

يک هکر آلماني در سخناني جنجالي مدعي شده است که تنها با در اختيار داشتن چند عکس با وضوح بالا و استفاده از يک نرم‌افزار مي‌توان به سادگي اثر انگشت را بازسازي کرد و براي اثبات سخنانش، اثر انگشت وزير دفاع آلمان را کپي کرده است. يان کريسکر، محقق و هکر سرشناس آلماني در جريان سخنراني در سي و يکمين کنوانسيون سالانه اين کلوب مدعي شد، تصويري از اثر انگشت اورسلا فون درلاين، وزير دفاع آلمان به زودي در اينترنت منتشر مي‌شود. وي افزود، براي بازسازي اثر انگشت وزير دفاع آلمان، نيازي نبوده به شي‌ که وي دست زده دسترسي داشته باشد. کريسلر ادامه داد، براي اين کار از نرم‌افزاري تحت عنوان «VeriFinger» که در بازار موجود است، به همراه تصويري بسته از انگشت شست فون درلاين که در جريان کنفرانسي خبري در اکتبر سال جاري ميلادي به دست آمده، استفاده شده است. اين تصوير فون درلاين از فاصله سه متري گرفته شده است. اين هکر پس از نشان دادن تصويري ناقص از اثر انگشت شست وزير دفاع آلمان گفت، بخش‌هاي ناقص اين تصوير با استفاده از تصاوير گرفته شده با زاويه‌هاي مختلف کامل شده است. کريسلر در سال 2008 ميلادي نيز اثر انگشت وولفگانگ شوبله، وزير کشور وقت آلمان را منتشر کرد. براساس گزارشات وب سايت خبري «تسايت آنلاين»، کريسلر و توبياس فيبيگ، يک هکر ديگر، تحقيقاتي را درباره کشف نقاط ضعف سيستم‌هاي امنيتي بيومتريک براي دانشگاه فني برلين انجام داده‌اند. سيستم‌هاي امنيتي به شکل گسترده‌اي از بيومتريک‌هايي که نيازمند اثر انگشت يا اسکن عنبيه چشم براي تاييد و تصديق اشخاص است، استفاده مي‌کنند.


 مصاحبه داعش با خلبان اسير اردني 

برخي پايگاه‌هاي اينترنتي مصاحبه خلبان اردني که اخيراً توسط داعش در شهر الرقه سوريه به اسارت گرفته شد با مجله «دابق» که اين گروه آن را چاپ مي‌کند، منتشر کردند. به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، در برخي صفحات پايگاه اجتماعي توييتر مصاحبه‌اي از معاذ الکساسبه، خلبان اردني که توسط داعش به اسارت گرفته شده بود با مجله «دابق» که چاپ گروه داعش است، منتشر شد که الکساسبه در اين مصاحبه گفته است، او خلبان با درجه ستوان يکم و فارغ‌التحصيل دانشکده هوايي ملک حسين در سال 2009 است و از سال 2012 به عنوان خلبان در پايگاه هوايي موفق‌السلطي فعاليت داشته است. الکساسبه گفت، جنگنده‌هاي ائتلاف اقدام به پاکسازي منطقه از هرگونه سلاح ضدجنگنده مي‌کردند و در زمان سقوط هواپيمايش جنگنده اف 15 عربستاني، اف 16 اماراتي و اف 16 مراکشي نيز در حال انجام ماموريت با وي بودند. الکساسبه افزود: ما به حريم هوايي الرقه وارد شديم و در آن زمان موشکي حرارتي به جنگنده من اصابت کرد. وي خاطرنشان کرد: جنگنده‌هاي اردني از اردن بلند مي‌شوند اما جنگنده‌هاي کشورهاي حوزه خليج فارس از عربستان، کويت، بحرين و ترکيه و جنگنده‌هاي آمريکايي و فرانسوي نيز از پايگاه امير حسن در اردن و پايگاه موفق السلطي و برخي از ترکيه بلند مي‌شوند. وي گفت: در حال حاضر 200 آمريکايي در پايگاه السلطي هستند که 16 تن از آنها خلبان مي‌باشند و يک خلبان آمريکايي پس از از بين رفتن جنگنده‌اش در زمان بلندشدن به دليل مه انبوه کشته شده است. الکساسبه درخصوص اينکه گروه داعش با وي چه خواهند کرد، گفت: داعش مرا خواهد کشت.


 جنجال تبرئه طراح حملات بمبئي 

يک دادگاه پاکستاني حکم زندان طراح حمله تروريستي بمبئي را لغو کرد؛ اين اقدام احتمالاً تلاشي براي آزاد کردن او است. به گزارش آسوشيتدپرس، امکان آزاد شدن زکي الرحمان لخوي، طراح حمله تروريستي در بمبئي اتفاقي شرم‌آور براي دولت پاکستان خواهد بود، چراکه اين دولت متعهد شده تا در پي حمله خونين طالبان به مدرسه‌اي در پيشاور شرايط را بيش‌‌از گذشته براي شبه‌نظاميان دشوار کند. اين اتفاق همچنين امکان بروز درگيري سياسي با هند را افزايش خواهد داد. دولت هند مدت‌هاست که اسلام‌آباد را به تساهل در برابر شبه‌نظاميان فعال در اين کشور متهم مي‌کند. لخوي يکي از هفت مردي بود که به علت ارتباط داشتن با حمله تروريستي در بمبئي در سال 2008 متهم شد. در اين حمله تروريستي 166 تن کشته شدند.

اين فرد همچنان در زندان است و دولت مي‌تواند به تصميم دادگاه مبني بر تعليق حکم وي اعتراض کند. با اين حال دولت هند بلافاصله اين مساله را محکوم کرد و آن را «شديداً آزاردهنده» خواند. پيش‌از اين در 18 دسامبر قاضي يک دادگاه ضد تروريسم براي او قرار وثيقه تعيين کرد و گفت: شواهد کافي براي نگهداشتن لخوي در زندان وجود ندارد. با اين حال دولت پاکستان سريعاً دستور بازداشت 30 روزه لخوي را صادر کرد. بنا به گفته دادستان پاکستان، دادگاه تجديدنظري که لخوي در پي حکم بازداشت 30 روزه‌اش درخواست برگزاري آن را کرده بوده نيز به ناکافي بودن شواهد راي داده است.

گفته مي‌شود حکم ديگري قرار است براي لخوي در 15 ژانويه صادرشود که اگر تا آن زمان وزارت کشور بتواند شواهد کافي عليه لخوي پيدا کند، حکم کنوني لغو مي‌شود.


 محکوميت مخالف پوتين به اتهام دزدي 

قاضي دادگاهي در مسکو آلکسي ناوالني، يکي از رهبران حرکت‌هاي اعتراضي عليه اعلام پيروزي پوتين در انتخابات ماه مارس 2012 رياست‌جمهوري روسيه را به اتهام دزدي به زندان تعليقي به مدت 51 ماه محکوم کرد. بنا بر گزارش خبرگزاري‌هاي روسيه، برادر اين کنش‌گر حقوق مدني، اولگ ناوالني، نيز که در جلسه محاکمه او شرکت داشت، به همين اتهام و ميزان محکوم شد. پليس وي را بلافاصله، پس از قرائت حکم دستگير کرد.

آلکسي ناوالني، در صحن دادگاه با صداي بلند به حکم خود اعتراض کرد و صدور آن را «بي‌شرمي» خواند. به‌نظر کارشناسان سياسي، برگزاري دادگاه 2 هفته پيش‌از موعد مقرر، به منظور جلوگيري از برپايي تظاهرات هواداران اين نامزد پيشين انتخابات شهرداري مسکو صورت گرفته است. طرفداران ناوالني قصد داشتند، در 15 ژانويه ‌تظاهرات گسترده‌اي عليه دولت و دستگاه قضايي آن در برابر کاخ کرملين به‌راه اندازند. بنا بر گزارش خبرگزاري فرانسه، با اين که دادگاه ناوالني بدون اعلام قبلي برگزار شد، با اين حال شماري از هواداران او که از طريق توييتر باخبر شده بودند، در دادگاه شرکت کردند و تعدادي نيز در برابر بناي دادگاه با در دست‌داشتن پلاکاردهايي با شعارهاي اعتراضي، دست به تظاهرات زدند. پليس، ورود به محوطه بيروني جلوي ساختمان دادگاه را ممنوع اعلام کرده بود. بنا بر گزارش خبرگزاري فرانسه، در اين تظاهرات 2 تن دستگير شدند.

منتقدان کرملين معتقدند که پوتين با ترتيب‌دادن اين «محاکمه نمايشي»، قصد دارد اين بلوگر و مخالف سياست‌هاي خود را از ميدان به‌در کند. اين وبلاگ‌‌نويس 37 ساله از 4 سال پيش کارزاري براي مبارزه با فساد سياسي و مالي در روسيه به‌راه انداخته و به اين دليل دستگير و محاکمه شده است. اتهام‌هاي ناوالني، بنا بر مفاد کيفرخواست دادستان مسکو، دزدي و فروش 500 هزار دلار چوب و نيز اختلاس 400 هزار يورو از يک شرکت دولتي بوده است. دادستاني، ابتدا تقاضاي 10 سال زندان براي اين معترض روس کرده بود. او در سال گذشته به اتهام اختلاس 16 ميليون روبل به 5 سال زندان تعليقي محکوم شد. اما به دليل اعتراضات گسترده هواداران ناوالني و برپايي تظاهرات، دادگاه وي را به شرط ضمانت آزاد و به حصر خانگي تا 15 فوريه محکوم کرد. با اين‌حال ناوالني در تابستان امسال در انتخابات شهرداري مسکو نامزد شد و توانست 27 درصد آرا را از آن خود کند. آلکسي ناوالني همواره اتهام‌هاي دادستاني را «بي‌اساس» خوانده است. او احکام صادره از دادگاه‌هاي مسکو را «فرمايشي» و به دليل مخالفت خود با سياست‌هاي ولاديمير پوتين عنوان کرده است.


 طرح پايان اشغالگري اسرائيل 

در حالي که سفير اردن در سازمان ملل پيش‌نويس اصلاح شده قطعنامه عربي را بين اعضاي شوراي امنيت توزيع کرده است، نمايندگان کشورهاي عربي در سازمان ملل روز دوشنبه پيش‌نويس قطعنامه فلسطين در خصوص پايان اشغالگري‌ رژيم صهيونيستي را تصويب کردند.به گزارش خبرگزاري وفا، نمايندگان کشورهاي عربي در سازمان ملل بعد از نشستي دو ساعته با اعلام حمايت خود پيش‌نويس قطعنامه‌ پايان اشغالگري‌ رژيم صهيونيستي در اراضي فلسطيني را که در آن بر پايان اشغالگري ظرف مدت دو سال تاکيد شده، تصويب کردند. دينا قعوار، سفير اردن در سازمان ملل بنا به درخواست تشکيلات خودگردان فلسطين پيش‌نويس اصلاح شده پايان اشغالگري را بين اعضاي شوراي امنيت توزيع کرد.مفاد اين پيش‌نويس به تعيين فلسطين به عنوان پايتخت دو کشور فلسطين و اسرائيل،‌ آزادي زندانيان فلسطيني، حل و فصل مسائل پيچيده از جمله مساله آب‌ها و به اضافه يک بند جديد در زمينه توقف عمليات شهرک‌سازي و ديوار حائل اشاره دارد.


 قطعنامه حمايت از مسلمانان ميانمار 

مجمع عمومي سازمان ملل متحد، روز دوشنبه قطعنامه‌اي را صادر کرد که از دولت ميانمار (برمه) مي‌خواهد به مسلمانان آن کشور شهروندي اعطاء کرده و براي آن‌ها حقي برابر با ديگر ميانماري‌ها قائل شود. اين قطعنامه غيرالزام‌آور، يک ماه پس از تصويب آن در کميته حقوق بشر سازمان ملل متحد، به راي 193 عضو مجمع عمومي گذاشته شد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين قطعنامه «نگراني عميق» خود را در مورد گرفتاري‌ها و مشکلات مسلمانان روهينگيا ساکن ايالت راخين ميانمار، پس از شورش‌ها و خشونت‌هاي سال 2012 (1391) بيان کرده است. در حال حاضر دست‌کم 140 هزار نفر در اردوگاه‌هاي پناهندگي زندگي مي‌کنند، که ناظران حقوق بشر از شرايط زندگي در آنها ابراز نگراني کرده‌اند. دولت ميانمار مسلمانان روهينگيا را «پناهندگان غيرقانوني» از بنگلادش مي‌داند و به آنها حق شهروندي نداده است. دولت ميانمار در قوانيني بحث‌انگيز از آنها خواسته است تا خود را «بنگالي» خطاب کنند و اگر کسي امتناع کند، به اردوگاه پناهندگان فرستاده مي‌شود.


 افشاي صميميت روابط سياسي تاچر و گورباچف 

اسناد محرمانه‌اي که ديروز (سه‌شنبه) منتشر شده حاکي از روابط سياسي نزديک ميان بانوي آهنين بريتانيا و آخرين رهبر شوروي است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، مارگارت تاچر، نخست‌وزير فقيد انگليس پس از نخستين سفر رسمي ميخائيل گورباچف به انگليس در سال 1984 ميلادي يعني چهار ماه پيش‌از آنکه رهبر جماهير شوروي شود همزمان با اينکه هر دو طرف به دنبال بهبود روابط شرق و غرب بودند، از اخلاق خوب و جمال و جذابيت گورباچف تعريف کرد.

گرما و صميميت روابط تاچر و گورباچف حتي اولگ گورديوسکي، جاسوس دو جانبه و يکي از بدنام‌ترين پناهندگان جنگ سرد را نيز که در سال 1985 ميلادي رئيس مقر سازمان اطلاعاتي شوروي (کا‌گ‌‌ب) در لندن بود، نجات داد.اين اسناد توسط «آرشيو ملي» در لندن تحت قانون 30 ساله‌اي که اجازه مي‌دهد اسناد محرمانه دولتي پس از 30 سال منتشر شوند، افشا شده‌اند.

مارگارت تاچر که در سال 2013 ميلادي درگذشت پس از سفر گورباچف در نامه‌اي به رونالد ريگان، رئيس‌جمهوري وقت آمريکا نوشت: گورباچف فردي مبادي آداب و باهوش است. او مهربان است و جمال و جذابيت و اخلاق نيکويي دارد. من با قاطعيت او را فردي شناخته‌ام که مي‌توانم با او کار کنم و به نوعي از او خوشم مي‌آيد.

با وجود اين تعريف‌هاي مثبت، گورباچف با زبان تند مشهور «بانوي آهني» نيز مواجه شد.


 بشر دوستانه 

جنايتي به نام قاچاق انسان

آيا مي‌دانستيد ازهرسه قرباني قاچاق انسان يک نفر کودک است؟ زنان و دختران 70 درصد قربانيان قاچاق انسان را تشکيل مي‌دهند. تقريبا همه کشورهاي جهان تحت تاثير قاچاق انسان قرار دارند، يعني به عنوان کشور مبداء، محل گذر يا مقصد که اين امر موجب شده جنايت قاچاق انسان تبديل به بنگاه جنايت جهاني گردد که هرساله براي گردانندگان آن ميليارد‌ها دلار سود توليد مي‌کند. در آستانه برگزاري سيزدهمين کنگره جلوگيري از جنايت و عدالت جنايي سازمان ملل متحد که از 12 لغايت 19 آوريل 2015 برابر با 23 لغايت 30 فروردين 1394 در دوحه قطر برگزار خواهد شد، سازمان ملل متحد در نظر دارد ضمن تاکيد برمبارزه عليه جنايات گوناگون، اثرات آنها را بر توسعه نشان دهد و اينکه چگونه مي‌توان با مبارزه عليه اين جنايت به توسعه پايدار دست يافت. در دسامبر 2014 سازمان ملل متحد بر قاچاق انسان با تاکيد بر گستردگي اين مشکل و بازگو کردن موارد فرامليتي آن تمرکزنموده است. گروه‌هاي جنايي سازمان يافته قاچاقچي انسان از راه رشوه و فساد موجب تضعيف دولت‌ها و حکومت قانون مي‌شوند. قاچاق انسان بر اقتصاد اثر گذار است: در آمد‌هاي مالياتي و ارسال پول از طرف مهاجران به کشورهاي خود را کاهش مي‌دهد. اساس اجتماع را از بين مي‌برد: پيوندهاي خانوادگي و اجتماعي را تخريب کرده، کودکان را از تحصيل محروم و مشکلات بهداشتي مانند اچ آي وي و ايدز را تقويت مي‌کند.


 رويداد 

تمديد بازداشت شيخ علي سلمان

دادستاني کل بحرين در صفحه خود در پايگاه اجتماعي توييتر نوشت که علي سلمان، دبيرکل جمعيت الوفاق بحرين (بزرگترين گروه شيعه مخالف اين کشور) به مدت هفت روز تحت بازداشت موقت قرار مي‌گيرد تا از وي بازجويي به عمل آيد و بازجويي‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

پس از آنکه جمعيت الوفاق بحرين بار ديگر علي سلمان را در سمت دبيرکلي اين جمعيت به مدت چهار سال ابقا کرد، علي سلمان به وزارت کشور احضار و در آنجا بازداشت شد که بازداشت وي با موجي از اعتراضات داخلي و خارجي مواجه شد. به دنبال بازداشت دبيرکل جمعيت الوفاق بحرين دفتر سازمان ملل در ژنو نيز از بازداشت وي ابراز نگراني کرد.اتحاديه اروپا با صدور بيانيه‌اي اقدام منامه را تهديدي براي بحرين دانست و اعلام کرد که بازداشت شيخ علي سلمان خطراتي به همراه دارد که اوضاع دشوار سياسي و امنيتي در بحرين را تهديد مي‌کند. جف راتک، مدير دفتر مطبوعاتي وزارت خارجه آمريکا در کنفرانسي مطبوعاتي ضمن ابراز نگراني نسبت به بازداشت شيخ علي سلمان، رهبر مخالفان بحرين و دبير کل جمعيت الوفاق بر پيگيري اين موضوع از سوي آمريکا تاکيد کرد و کشور بحرين را به پايبندي به اقدامات قانوني و انجام اقدامات حقوقي شفاف که با قوانين بحرين و قوانين بين‌المللي مطابقت داشته باشد، دعوت کرد.


 اخبار کوتاه 

تلفات سنگين داعش

العراقيه: منابع امنيتي در دولت عراق مي‌گويند که ارتش و نيروهاي محلي موفق شده‌اند شهر ضلوعيه در پنجاه کيلومتري شمال غرب بغداد را از تروريست هاي تکفيري داعش پس بگيرند.اين منابع مي‌گويند که نيروهاي عراقي در جريان درگيري‌ها در اين منطقه حدود 300 نفر از نيروهاي داعش را کشته‌اند.

بهبود مسائل رنگين پوستان آمريکا

بي‌بي‌سي: رئيس‌جمهوري آمريکا ادعا کرد: مسايل مربوط به اختلافات نژادي در اين کشور، از زماني که او اين مقام را به عهده گرفته، بهبود يافته است. اظهارات اوباما در گفت‌وگويي مفصل با راديو سراسري ان.پي.آر بيان شد و او مطرح شدن اين موضوع در سال اخير را مثبت ارزيابي کرده است. اين درحالي است که هزاران تن از شهروندان آمريکا در يک سال اخير با برگزاري راهپيمايي به مرگ چند سياهپوست به دست پليس اين کشور اعتراض کرده‌اند.

فيلترينگ جي‌ميل در چين

رويترز: بعد از ماه‌ها اختلال در کار سرويس «جي‌ميل» شرکت گوگل در چين، نهايتا دسترسي کاربران چيني به اين خدمات کاملا متوقف شده است. انگشت اتهام به سوي برنامه «فايروال عظيم چين» است، پروژه‌اي که عنوان بزرگ‌ترين و پيشرفته‌ترين سد فيلترينگ جهان را يدک مي‌کشد.

چانه‌زني براي بحران اوکراين

دويچه‌وله: با به بن‌بست رسيدن مذاکرات صلح اوکراين رؤساي جمهور اوکراين، روسيه و فرانسه و صدر اعظم آلمان بار ديگر با يکديگر ديدار و گفت‌وگو خواهند کرد. اين ديدار در ژانويه سال آينده و در آستانه، پايتخت قزاقستان انجام خواهد شد.

اختفاي ملاعمر در کراچي

روزنامه نيشن: يکي از مقامات ارشد اطلاعاتي افغانستان مدعي شد، رهبر طالبان افغانستان زنده و در شهر کراچي پاکستان پنهان شده است؛ ادعايي که بازگو‌کننده ارزيابي‌هاي مشابه منابع اطلاعاتي غرب است.

رجزخواني القاعده براي بريتانيا

روزنامه اينديپندنت: يکي از مقام‌هاي گروه شبه‌نظامي‌القاعده هشدار داد، غرب بايد خود را براي حملات بيشتر «گرگ تنها» (تروريست‌هاي منفرد) آماده کند؛ در تازه‌ترين تهديد شبه‌نظاميان القاعده، شرکت هواپيمايي ايزي‌جت و خطوط هوايي انگليس به عنوان هدف اعلام شده‌اند.