نسخه شماره 3654 - 1393/10/09 -

دست‌هاي بالاي وزارت ارشاد در برابر فشارهاي خارجي
تسليم در برابر بي قانوني يا بي‌تدبيري


«گزارش ارداويراف» بيضايي، نمايشنامه خواني مي‌شود


کيارستمي فيلم جديدش را در چين مي‌سازد

در نشست جشنواره تئاتر دانشگاهي مطرح شد:
بخش دريافت متن از جشنواره حذف شده است


روايت ريدلي اسکات از زندگي پيامبر يهود


خبر


 دست‌هاي بالاي وزارت ارشاد در برابر فشارهاي خارجي
 تسليم در برابر بي قانوني يا بي‌تدبيري  

گروه فرهنگي- صبارادمان‌: دوشنبه شب گذشته رييس سازمان سينمايي ارشاد در صفحه شخصي‌اش بابت توقيف فيلم «خانه پدري» به دليل فشارهاي جانبي عذرخواهي کرد‌. اين اتفاق به اين دليل رخ داد که سرانجام درروزهاي گذشته شاهد تسليم دولت تدبير‌و‌اميد نيز همانند دولت دهم دربرابر فشارهاي گروه‌هاي مخالف و برخي ازنمايندگان مجلس بوديم ونهايتا دستور توقف اکران فيلم خانه پدري را که در روزهاي قبل مجوز اکران محدودش را صادر کرده بود به شکل غير‌رسمي ‌از سوي نهادهايي چون حوزه هنري و کميسيون فرهنگي مجلس صادر کرد.

اين درحالي است که براساس قانون تشکيل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌و مصوبه هيات وزيران؛ مسئوليت صدور پروانه نمايش فيلم‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌است. براساس آيين‌نامه مصوب هيات دولت نيز ترکيبي از اعضاي مورد وثوق نظام اين تشخيص را برعهده دارند و وزارت ارشاد بايد در هردوره تعدادي از افراد مورد اعتماد را به عنوان شوراي بازبيني و نمايش فيلم‌ها تعيين کند.

سخنگوي وزارت ارشاد نيز درجلسات گوناگون از حمايت همه‌جانبه خود ازمجوزهايي خبرداد که دردولت يازدهم صادر شده باشد و اعلام کرد مجوز سازمان سينمايي در مورد اکران فصل‌الخطاب است و وزارت ارشاد به هيچ وجه تسليم فشارهاي بي رويه افراد مخالف نمي‌شود و به همين دليل نيزبا هياهو و سرو‌صداي فراوان خبر از اکران فيلمي‌داد که چهارسال پياپي است بر سر اکران يا عدم اکرانش بحث درگرفته است‌. سازمان سينمايي اعلام کرد که اين فيلم درگروه هنرو تجربه براي گروه‌هاي سني بالاي شانزده سال به نمايش مي‌گذارد اما آن چنان براي اين اکران محدود سر و صدا و غوغايي به پا کرد که صداي افراد مخالفي که بسياري ازآن‌ها هرگزفيلم را نديده بودند در آمد وتهديد و ارعاب و اعتراض براي نمايش ندادن آن از سوي نمايندگان مجلس و حوزه هنري آن چنان به راه افتاد که در نهايت نيزسازمان سينمايي دولت يازدهم را مجبور به بالا بردن دست و تسليم شدن در برابر جنجال به راه انداخته شده‌شان کرد. اما نکته مهم اين جاست اساسا چرا سازمان سينمايي براي اکران بسيار محدود فيلمي‌ که مي‌دانست چنين اتفاقي هرلحظه برايش محتمل است تا اين اندازه سر و صدا راه انداخت تا حساسيت طرف مقابل راتحريک کند‌؟ چرا که ديديم غوغايي که پس از اعلام اکران فيلم «خانه پدري» در رسانه‌ها راه افتاده بود، بازهم به هدف خود رسيد تا اين بار فيلم کيانوش عياري کارگردان شناخته‌شده ايراني قرباني شود و راهي به اکران نيابد. آيا مسوولان سازمان سينمايي تا اين اندازه مقاومت در برابر جار و جنجال‌هاي به راه انداخته شده توسط رسانه‌هاي مخالف دولت و نمايندگان کميسيون فرهنگي و... را در خود مي‌ديدند و به اين مي‌انديشيدند که جار و جنجال آنها که پيش از اين دردولت دهم درباره فيلم‌هايي چون «پذيرايي ساده» اثر ماني حقيقي، «بي‌خود و بي‌جهت» اثرعبدالرضا کاهاني، «برف روي کاج‌ها» اثر پيمان معادي، «من مادر هستم» اثر فريدون جيراني به راه افتاد و در نهايت نيز آن‌ها را از سينما‌ها پايين کشيد و يا بحران‌هايي که سبب شد فيلم‌هايي مانند قصه‌ها‌ي رخشان بني‌اعتماد‌، من عصباني نيستم‌، آَشغال‌هاي دوست داشتني و... هرگز رنگ اکران نگيرند جدي نبوده و نيست و سازمان سنيمايي مي‌تواند با قدرت جلوي بي‌قانوني گروه‌هاي فشار را بگيرد که تا اين اندازه براي اکران اين فيلم حساسيت ايجاد کرد يا از اساس قدرت اين گروه بي‌قانون را که تنها قانون خودشان را و نه قانون کشور را مي‌پذيرند فراموش کرده بود‌. در هرحال سازمان سينمايي اين بار نيز همانند دفعات گذشته و همانند دولت گذشته مجبور شد در برابر فشار بي‌قانوني سر خم کرده و دردش را درحد يک عذرخواهي در يک صفحه غير‌رسمي ‌منتشر کند تا بازهم حسرت تماشاي اين فيلم براي مردم درسينماها باقي بماند‌. اي کاش دولت تدبير و اميد يا حساسيت ايجاد نمي‌کرد و بي‌سر‌وصدا با يک اکران محدود علاقمندان به تماشاي فيلم‌، آن را تماشا مي‌کردند و يا در برابر فشار بي‌قانوني بر سر حرف خود که تسليم بي‌قانوني نمي‌شويم ايستادگي مي‌کرد و تسليم نمي‌شد‌.


 «گزارش ارداويراف» بيضايي، نمايشنامه خواني مي‌شود 

حضور مژده شمسايي و افشين هاشمي‌در اجراي جديد بيضايي

افشين‌هاشمي‌و مژده شمسايي در نمايشنامه خواني «گزارش ارداويراف»به نويسندگي و کارگرداني بهرام بيضايي که در فستيوال هنر ايراني در دانشگاه استنفورد آمريکا برگزار مي‌شود به ايفاي نقش مي‌پردازند.

به گزارش کافه‌آرت‌، بهرام بيضايي نويسنده و کارگردان برجسته سينما و تئاتر، نمايشنامه‌خواني «گزارش ارداويراف» را با نويسندگي و کارگرداني خودش در سالن آمفي تئاتر دانشگاه استنفورد آمريکا در چارچوب فستيوال هنر ايراني روي صحنه مي‌برد.

بر‌اساس اين گزارش بيضايي طي مطلبي که در صفحه شخصي‌اش گذاشته است، اين نمايش در دو نوبت در روزهاي چهارم و پنجم بهمن ماه امسال نمايشنامه‌خواني مي‌شود و بازيگران اين نمايشنامه‌خواني عبارت هستند از مژده شمسايي، صادق‌هاتفي، افشين‌هاشمي، سپيده خسروجاه‌، حميد احيا، نرگس عطاران‌، آناهيتا و جمعي ديگر از بازيگران. همچنين فراز مينويي به عنوان نوازنده در اين نمايش هنرمندان و عوامل را همراهي مي‌کند.


 کيارستمي فيلم جديدش را در چين مي‌سازد 

عباس کيارستمي قصد دارد فيلم جديدش را در کشور چين مقابل دوربين ببرد.

به گزارش ايسنا، «ژوليت بينوش»، بازيگر سرشناس فرانسوي که پيش از اين در فيلم «کپي برابر اصل» مقابل دوربين کيارستمي رفته است، در مصاحبه‌ با نشريه سينمايي «ايندي واير» از ساخت فيلم جديد کيارستمي در چين خبر داد.

داستان فيلم جديد کيارستمي درباره زن خدمتکاري خواهد بود که خانه‌ها را تميز مي‌کند و مسئوليت تميز کردن هزاران اتاق در يک ساختمان بزرگ را بر عهده دارد.

هنوز اطلاعات بيشتري درباره اين فيلم و بازيگران آن ارائه نشده است.

عباس کيارستمي در سال 1997 با فيلم «طعم گيلاس» موفق به کسب جايزه نخل طلاي کن شد و در سال 2010 با فيلم «کپي برابر اصل» با بازي «ژوليت بينوش» در جشنواره کن حضور يافت که جايزه بهترين بازيگر زن را براي اين بازيگر فرانسوي به ارمغان آورد.

آخرين فيلم کيارستمي «مثل يک عاشق» است که سال 2012 در ژاپن ساخت شد که نشريه نيويورکر اين فيلم را پس از ساخته‌هاي اسکورسيزي و «ترنس ماليک» به عنوان سومين فيلم برتر سال معرفي کرد.


 در نشست جشنواره تئاتر دانشگاهي مطرح شد:
 بخش دريافت متن از جشنواره حذف شده است 

در نشست رسانه‌اي هجدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي عنوان شد که در اين دوره همه دانشجويان تئاتري و غيرتئاتري در بخش مسابقه با گروه‌هاي بين‌المللي رقابت خواهند کرد. نشست رسانه‌اي هجدهمين جشنواره بين‌المللي تئاتر دانشگاهي صبح روز دوشنبه 8 دي ماه با حضور حسين ميرزايي مديرکل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم و عضو شوراي سياست‌گذاري جشنواره، مجيد سرسنگي رئيس جشنواره و امير مرسلي دبير اين دوره از جشنواره برگزار شد. حسين ميرزايي در ابتداي نشست با اشاره به اينکه يکي از مهمترين اهداف وزارت علوم برگزاري جشنواره بين المللي تئاتر دانشگاهي است، عنوان کرد: اميدوارم امسال بتوانيم جشنواره را در بهترين حالت برگزار کنيم چون برپايي اين رويداد هنري يکي از وظايف ما در حوزه دانشجويي به حساب مي‌آيد. همچنين از داشتن پلاتو براي تمرين تا در اختيار گذاشتن سالني براي اجرا و همچنين مصارف فرهنگي از جمله مواردي هستند که ما موظف به حمايت از آن هستيم. معتقديم سهم دانشجو در پرداخت بليت نيز نبايد بيش از يک سوم باشد. به همين علت در تلاش هستيم که بقيه هزينه‌هاي بليت يک نمايش را وزارت علوم تقبل کند. در ادامه مجيد سرسنگي ابراز کرد: معتقدم که تئاتر دانشگاهي، تئاتري خاص است و تقليدي از تئاتر حرفه‌اي به حساب نمي‌آيد و از مهمترين ويژگي‌هاي اين تئاتر نيز ارتباطي است که با علم، دانش‌و‌‌آموزش برقرار مي‌کند. بايد ديد اين جشنواره تا چه اندازه به دانش دانشجويان از تئاتر افزوده است. شعار يک جشنواره دانشجويي مي‌تواند «تئاتر امروز براي فردا» باشد، به اين منظور که امروز تجربه اش مي‌کنيم تا فردا براي تئاتر از آن استفاده کنيم، چون براي معرفي نسلي تازه در تئاتر حتما بايد به تئاتر دانشگاهي توجه ويژه‌اي شود. مديرعامل خانه هنرمندان ايران يادآور شد: برگزيدگان بخش مدرسين و دانشجويان مثل سال گذشته مي‌توانند در سال‌هاي حرفه‌اي تماشاخانه ايرانشهر اجراي عمومي ‌داشته باشند تا انگيزه‌اي براي سال‌هاي بعد فعاليتشان فراهم شود. اين جشنواره قرار نيست فقط يک شعاف باشد، چون قرار است روي کيفيت آثار تمرکز ويژه اي داشته باشيم.

در بخش بعدي اين نشست خبري، مرسلي دبير اين دوره از جشنواره درباره ديگر تغييراتي که جشنواره کرده است، توضيح داد: در اين دوره بخش دريافت متون کاملا حذف شده است چون پروسه وقت‌گيري به حساب مي‌آمد. بنابراين از امروز که فراخوان جشنواره روي سايت قرار مي‌گيرد، علاقه‌مندان فرصت دارند تا براي ثبت نام اقدام کرده و خود را براي بازبيني آماده کنند. امسال 2 مرحله بازبيني خواهيم داشت که يک مرحله توسط دانشگاه‌ها و مرحله دوم توسط دبيرخانه صورت مي‌گيرد. همچنين تلاش داريم تا از بازبين‌هاي ثابتي براي ديدن اجراها استفاده کنيم. وي متذکر شد: همچنين در اين دوره بخش دانشجويان تئاتري و غيرتئاتري ديگر وجود ندارد و تنها يک بخش به نام بخش بين‌الملل فعال است که دانشجويان تمامي ‌رشته‌ها قرار است با گروه‌هاي بين‌المللي رقابت کنند. در چند سال گذشته نيز جشنواره «مناطق» به فراموشي سپرده شده بود اما به لطف آقاي ميرزايي قرار است امسال در 2 منطقه از کشور اين جشنواره برپا شود و برگزيدگان اين مناطق به جشنواره دانشگاهي تهران راه پيدا کنند. مرسلي در ادامه درباره بخش ديگر جشنواره بيان کرد: در اين دوره بخش آزاد هم وجود دارد که در اين بخش به صورت غيررقابتي آثاري که در بازبيني‌ها مورد قبول قرار نگرفته‌اند و البته از کيفيت پاييني هم برخوردار نيستند حضور خواهند داشت. نهايتا در بخش آزاد، يک يا 2 اثر براي اجراي عمومي‌مورد حمايت قرار خواهند گرفت.

جشنواره تئاتر دانشگاهي از 26 ارديبهشت تا 9 خرداد ماه برگزار مي‌شود.


 روايت ريدلي اسکات از زندگي پيامبر يهود 

داستان هاي مذهبي عهد عتيق(تورات) و عهد جديد(انجيل) همواره منابع خوبي براي سينماگران جهان بوده؛ از «تعصب» گريفيث گرفته تا نسخه هاي متعددي که بر اساس زندگي عيسي مسيح ساخته شده و تا اقتباس هاي سيسيل ب دو ميل از داستان موسي و هجرت قوم بني اسرائيل در سِفرِ خروج تورات. اينک ريدلي اسکات، کارگردان فن سالار و حماسه ساز هاليوود، پس از ساخته شدن «نوح» دارن آرونوفسکي، به سراغ داستان ديگري از قصص پيامبران در تورات رفته و فيلم «خروج: خدايان و پادشاهان» را بر اساس سِفرِ خروج عهد عتيق ساخته که جنجال آفرين شده و علاوه بر بحث هاي بسياري که در مورد وفاداري يا عدم وفاداري آن به تورات و صحت و سقم روايت مذهبي آن درگرفته، نمايش آن به دليل به تصوير کشيدن چهره پيامبر قوم يهود در مصر و مراکش ممنوع اعلام شده است. سِفرِ خُروج يا شِموت، دومين بخش از کتاب عهد عتيق (تورات) است که داستان بعثت موسي و قيام او عليه فرعون مصر(رامسس دوم) و خروج يهوديان از مصر و حرکت آنها به سمت سرزمين موعود را روايت مي‌کند.

به گزارش بي‌بي‌سي، فيلم «خروج: خدايان و شاهان» از محصولات شرکت فاکس قرن بيستم است که با بودج? 140 ميليون دلار و بيش از 6000 سياهي لشکر ساخته شده و تا کنون 107 ميليون دلار فروش داشته است.

ريدلي اسکات، آن را بر مبناي فيلمنامه‌اي از اَدم کوپر، بيل کالج، جفري کين و استيون زيليان ساخته و کريستين بيل در آن نقش حضرت موسي را بازي مي‌کند. اگرچه برخي منتقدان از جمله جيمز براردينلي، بر اين اعتقادند که کريستين بيل، بازيگر مناسبي براي ايفاي نقش موسي نبوده است. به اعتقاد او، چارلتون هستون با بازي در نقش موسي در فيلم «ده فرمان»، توانست با صلابتش، موسي را به حدي فراتر از يک شخصيت فاني برساند در حالي که بيل از عهد? اين کار بر نيامده است.

بازيگران سرشناس ديگري مثل جان تورتورو، بن کينگزلي، آرون پل و سيگورني ويور نيز در اين فيلم حضور دارند. گلشيفت? فراهاني هم که قبلاً در فيلم «يک مشت دروغ» با ريدلي اسکات همکاري کرده بود، در اين فيلم در نقش همسر رامسس دوم ظاهر شده است.


 خبر 

ارکستر فيلارمونيک کيفيت را فداي کميت نمي‌کند

ارکستر فيلارمونيک تهران به اجراي آثاري از چايکوفسکي، آروو پارت، گورسکي در دوره تاريخ 1880 ميلادي تا سال 2015 خواهد پرداخت.

به گزارش ايلنا؛ آرش گوران (رهبر ارکستر فيلارمونيک تهران) درباره رپرتوار اجرايي گفت: قطعاتي از چايکوفسکي، آروو پارت، گورسکي ازجمله آثاري هستند که در اين کنسرت براي علاقه‌مندان به موسيقي کلاسيک ارائه خواهد شد. آن چيزي که براي اين کنسرت در نظر گرفته‌ايم به نوعي اجراي يک موسيقي کلاسيک از دوره تاريخي 1880 ميلادي تا سال 2015 است که شامل آهنگسازان تاريخ موسيقي کلاسيک از گذشته تا زمان معاصر مي‌شود.

او ادامه داد: من هميشه معتقدم که وقتي کلام به پايان مي‌رسد‌، موسيقي آغاز مي‌شود. به عقيده من قبل از شنيدن اثر نبايد درباره رپرتوار صحبت کرد. اما سعي مي‌کنم که فعلا درباره لايه‌هاي رويين آن صحبت کنم.

وي افزود: برخي به رپرتوار اجرايي ما نقد وارد مي‌کنند و گويند که ما قطعات متفاتي را اجرا مي‌کنيم اما به عقيده من نمي‌توان واژه متفاوت را به کار برد. رپرتوار اجرايي ما يک نطفه اصلي دارد و درواقع به مخاطب اجازه مي‌دهد تا برداشت خود را از اجراي ما داشته باشد. تمام آثاري که در برنامه اجرا مي‌شود يک خط اتصال دارد که مخاطب بايد آن را کشف کند البته آن برداشت مشخص نيست و حتي ممکن است که برداشت آن‌ها با عقيده ما بسيار متفاوت باشد.

گوران با اشاره به آخرين کنسرت ارکستر فيلارمونيک بيان کرد: آخرين کنسرتي که ارکستر فيلارمونيک تهران در وحدت برگزار کرد، مربوط به اجرايي بود که همراه با خانم اوگاوا سوليست معروف و صاحب نام ژاپني برگزار شد که اجراي بسيار خوبي براي ما بود و تجربه‌هاي زيادي را به ما منتقل کرد. به طور حتم در آينده نيز از آن استفاده خواهيم کرد.

او افزود: طبق برنامه‌ريزي‌هايي که ما انجام داده بوديم قرار بر اين بود که خردادماه امسال رپرتوآر ديگري از ارکستر فيلارمونيک تهران در تالار وحدت اجرا شود که متاسفانه به دليل حادثه آتش‌سوزي‌ که براي پدرام فريوسفي (کنسرت مايستر) ارکستر فيلارمونيک تهران پيش آمد کنسرت را لغو کرديم.

آرش گوران نيز درباره نحوه حمايت‌هاي خارج از ارکستر بيان کرد: من با واژه حمايت يک مقدار مشکل دارم و فکر مي‌کنم بهترين واژه جايگزين براي اين ديدگاه واژه؛ توجه است که به نظر من وقتي توجه وجود دارد، نيازهاي مادي و معنوي يک ارکستر نيز تامين مي‌شود. رهبر ارکستر فيلارمونيک تهران ادامه داد: تمامي اعضاي ارکستر فيلارمونيک تهران نوازندگان درجه يکي هستند که واقعا دغدغه مالي براي حضور در اين کنسرت نداشته‌اند و در اين مجموعه حضور پيدا کردند تا خالق يک اتفاق هنري باشند که پتانسيل آن حتي اجراي در سطوح بين‌المللي نيز هست. موضوعي که خانم اوگاوا نيز به آن اشاره کرد اما متاسفانه کسي به آن توجهي نکرد و به طور طبيعي هم حمايتي از آن صورت نگرفت. فرشيد پاتينيان(مايستر کنترباس) ضمن اعتراض به سياست‌هاي کلان هنري کشور گفت: متاسفانه ايجاد يک نگاه ابزاري به موسيقي و خارج شدن اين هنر از گردونه مولفه‌هاي مطالعاتي حوزه‌هاي علوم انساني، باعث ايجاد مشکلاتي شده که در برخي از موارد نمي‌دانيم راه موسيقي به کجا مي‌رود و من اميدوارم که شرايط به گونه‌اي باشد که از اين پس شاهد گسترش و اعتلاي موسيقي در همه گونه‌ها به شکلي ارزشمند و منطقي باشيم. اين اتفاق نتيجه سياست‌هاي کلان هنري در ايران است.

فروش 15 ميليون دلاري  فيلم «مصاحبه» در اينترنت

فيلم جنجالي «مصاحبه» توليد شرکت سوني پيکچرز چهار روز پس از انتشار آن در اينترنت به صدر پرفروش ترين فيلم‌هاي تاريخ در اينترنت رفته است.

به گزارش بي بي سي، فيلم که 24 دسامبر از طريق اينترنت در دسترس قرار گرفت بيش از 15 ميليون دلار فروش داشته و تا روز 27 دسامبر بيش از دو ميليون بار دانلود شده است. شرکت سوني پيکچرز چند هفته قبل پس از تهديدهاي هکرها عليه شرکت‌هاي سينمايي و تماشاچيان برنامه اکران فيلم را لغو کرده بود اما پس از انتقاد باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا تصميم به انتشار اينترنتي آن و اکران در حدود 300 سينماي مستقل گرفت. فيلم ابتدا قرار بود در چند هزار سينما پخش شود. باراک اوباما گفته بود که تصميم سوني براي عدم پخش فيلم به معني تهديد شدن آزادي بيان است.

فيلم با يک طرح ساختگي براي کشتن کيم جونگ اون رهبر کره‌شمالي باعث خشم مقام‌هاي کره شمالي شده است. هکرها در ماه‌هاي اخير همچنين به خاطر اين فيلم حملات گسترده‌اي در فضاي مجازي عليه شرکت سوني ترتيب داده‌اند.

عمليات هکرهايي که خود را «نگهبانان صلح» مي‌ناميدند به انتشار اطلاعات محرمانه سوني از جمله فيلمنامه فيلم‌هاي آينده، ايميل‌هاي خصوصي و محرمانه و ميزان درآمد بازيگران سينما منجر شد.

اف بي آي، پليس فدرال آمريکا، مي‌گويد که تحقيقاتش در مورد هک‌ها نشان مي‌دهد که کره‌شمالي عامل آن است. پيونگ يانگ اين اتهام را رد کرد اما دولت اين کشور هکرها را «کاري به حق» توصيف کرد. سوني يکشنبه در بيانيه‌اي گفت که فيلم «مصاحبه» در کانادا و آمريکا از طريق سايت‌هاي يوتيوب، پلي و اکس باکس مايکروسافت و همچنين وبسايتي که خود سوني براي پخش فيلم راه انداخته به بهاي 99/5 دلار در دسترس است. نسخه وضوح بالاي فيلم 99/14 دلار فروش مي‌رود.

کيانوش عياري صبور بودن را به من آموخت

کارگردان فيلم سينمايي «ملبورن» در مراسم افتتاحيه فيلمش گفت که؛ کيانوش عياري صبور بودن را به من آموخت. نيما جاويدي که دوشنبه گذشته 7 دي ماه در سينما آفريقا سخن مي‌گفت،در ابتدا از هنرمندان و تماشاگران حاضر در اين مراسم براي حضورشان قدرداني کرد و گفت: مي‌خواهم درباره شخصي صحبت کنم که امشب بين ما نيست و من از وي خيلي ياد گرفتم. مثل کوه پشت من بود و صبور بودن را به من آموخت. او کيانوش عياري (خانه پدري) است. اميدوارم مسائلي که براي وي پيش آمده به زودي حل شود. در ادامه اين مراسم فيلمي از پشت صحنه اين اثر براي مدعوين به نمايش در آمد و پس از آن فيلم «ملبورن» اکران شد. در اين مراسم غلامرضا موسوي، مهتاب کرامتي، علي مصفا، هومن برق نورد، حامد کميلي، ويشکا آسايش، گلاب آدينه، محمود کلاري، محسن کيايي، فردين صاحب الزماني، مليکا شريفي نيا، شيرين بينا، خاطره اسدي، ليندا کياني، سهيلا گلستاني، الهام جعفر نژاد، نويد محمدزاده، بهرنگ علوي، امير جديدي، نگار جواهريان، روشنک گرامي، شيرين يزدان بخش، علي سرابي، سودابه خسروي، علي مردانه، حبيب اسماعيلي، جواد نوروزبيگي و... حضور داشتند. فيلم سينمايي «ملبورن» که با مشاوره کيانوش عياري ساخته شده است از سوم دي ماه در گروه سينمايي آفريقا اکران عمومي شده است.

سينماگر مستقل به باورهاي خود و جامعه‌اش مي‌انديشد

محمد آفريده » تهيه کننده و کارشناس فرهنگي سينما در آستانه برگزاري چهارمين جشنواره فيلم کوتاه مستقل خورشيد گفت: استقلال يکي از شعارهاي کليدي و بنيادين انقلاب اسلامي‌سال 57 بود. از استقلال‌، آزادي و تعهد قوام مي‌گيرد. وقتي استقلال نباشد، آزادي هم نيست. با استقلال و آزادي است که خلاقيت و هنر واقعي شکل مي‌گيرد. استقلال بي‌بند و باري نيست، بلکه تعهد واقعي است. هنرمند مستقل تلاش مي‌کند از سطح سليقه سازمان‌ها، مراکز و‌... که گرفتار روزمرگي هستند خود را رها کند. حافظ شيرازي مي‌گويد: غلام همت آنم که زير چرخ کبود‌/ زهر چه رنگ تعلق پذيرد آزاد است. استقلال واقعي، خود‌سازي و تزکيه و تقوي به همراه مي‌آورد. محمد آفريده در پاسخ به جريان سينماي مستقل در تاريخ سينما گفت: در تاريخ سينما، در کنار و حاشيه جريان اصلي سينما، همواره گروهي در تلاش بودند تا حرف، انديشه، سليقه و فرم ذهني خود را، به‌عنوان هنر ناب و حقيقي به اثبات برسانند.