نسخه شماره 3646 - 1393/09/26 -

معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور :
بدون نفت هم کشور را اداره مي‌کنيم

معاون وزير نيرو خبر داد:
خروج برخي نيروگاه‌ها از مدار به خاطر کمبود سوخت


مهندسي املاک با شناسنامه فني ملکي آغاز مي‌شود


رشد کم رونق بازار سهام


اخبار کوتاه


اخبار انرژي


 معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور :
 بدون نفت هم کشور را اداره مي‌کنيم 

معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور گفت: قاطعانه مي‌گويم منابع داخلي ما آنقدر هست که حتي اگر نفت را از اقتصاد جدا کنيم، کشور را علي‌رغم سختي‌هايي که خواهيم داشت، اداره کنيم و مسير رشد اقتصادي و رفاه مردم را در پيش بگيريم. به گزارش خبرگزاري فارس، محمدرضا نوبخت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش فارس درباره احتمال کاهش قيمت نفت به زير 50 يا 40 دلار، گفت: ترديد نکنيد آنچه که در اقتصاد بازار نفت اتفاق مي‌افتد برگرفته از اغراض سياسي است.وي با بيان اينکه شاهد کاهش شديد قيمت نفت هستيم، گفت: ما قيمت نفت را در بودجه نه براي امروز يا پايان سال بلکه براي سال آينده تعيين کرده‌ايم چنانکه تا پايان سال حتي با قيمت‌هاي پائين‌تر نفت هم مي‌توانيم بودجه را جمع کنيم.

سخنگوي دولت ادامه داد: پيش‌بيني بعضي کشورها براي قيمت نفت در بودجه سال آينده 80 يا 73 دلار بوده است و البته بعضي کشورها هم قيمت نفت را 65 يا 60 دلار در بودجه‌هايشان در نظر گرفته‌اند. وي تصريح کرد: پيش‌بيني مراکز تحقيقاتي در بازار نفت اين است که براي سال آينده با توجه به ضابطه‌ها و معيارها قيمت نفت در حد 82 يا 83 دلار خواهد بود.نوبخت ادامه داد: بازار نفت يک بازار کاملا سياسي و متلون است و فشاري که به ما وارد مي‌شود به خود کشورهاي عربي که با افزايش توليد و تخفيف‌هاي ويژه در قيمت در جهت کاهش قيمت نفت عمل مي‌کنند نيز وارد مي شود و آنها هم زيان مي‌بينند. وي تاکيد کرد: آنها فکر مي‌کنند با ادامه اين شرايط مي‌توانند به ايران فشار وارد کنند اما ما همانطور که با قيمت‌هاي کاهش يافته در سال جاري بودجه را به نحو شايسته‌اي پيش مي‌بريم، در آينده هم چنين خواهيم کرد.

معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور اضافه کرد: آخرين عدد ما درباره سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي عمراني مربوط به ديروز يعني 24 آذرماه است که بر اساس آن ما بيش از 22 هزار ميليارد تومان با همين منابع تقليل ‌يافته به سرمايه‌گذاري عمراني اختصاص داديم.وي افزود: بدون ترديد در بودجه‌هاي جاري صرفه‌جويي خواهيم کرد تا منابعي را به عرصه‌هاي عمراني و سرمايه‌گذاري‌هاي زيربنايي اختصاص دهيم. نوبخت با بيان اينکه 30 و چند سال است که به اين فشارها عادت کرده‌ايم گفت: ظرفيت‌هاي داخلي ما آنقدر است که بتوانيم با استفاده شايسته‌تر پيش برويم کما اينکه همين الان براي بودجه کمتر از يک سوم منابع ما ناشي از نفت است و حتي اگر اين هم حذف شود، باز هم مي‌توانيم با صرفه‌جويي و استفاده از ديگر ظرفيت‌ها کشور را اداره کنيم چنان که در چند ماه اخير از رشد منفي خارج و وارد رشد مثبت شده‌ايم و در مهار تورم هم موفقيت نسبي داشته‌ايم. وي اظهار داشت: قاطعانه مي‌گويم منابع داخلي ما آنقدر است که حتي اگر نفت را از اقتصاد جدا کنيم، کشور را علي‌رغم سختي‌هايي که خواهيم داشت، اداره کنيم و مسير رشد اقتصادي و رفاه مردم را در پيش بگيريم. معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور ادامه داد: عدد ‌رشد 3 ماهه دوم سال قطعي نشده است،‌اما گزارشات اوليه حاکي از رشد مثبت اقتصادي در 3 ماهه دوم سال است.نوبخت در ادامه با بيان اينکه افزايش نرخ ارز ممکن است دلايل رواني داشته باشد، گفت: دولت تحت هيچ شرايطي نرخ رسمي ارز را از 2850 تومان سال آينده افزايش نخواهد داد. وي افزود: البته اينطور نيست که از آغاز سال 94 با اين رقم پيش برويم، بلکه مانند سال جاري که تا ماه‌ها نرخ ارز با توجه به نرخ 2470 توماني آن در سال 92 با نرخ 2480 يا 2490 تومان پيش رفتيم در سال آينده هم روند مشابه خواهيم داشت.نوبخت تاکيد کرد:‌ ممکن است عده‌اي ناشي از تحليل‌هاي نادرست به بازار ارز هجوم ببرند اما خودشان ضرر مي‌کنند چون سياست عمومي دولت اين نيست که نرخ ارز بدون منطق در بازارها افزايش يابد. وي ادامه داد: براي اينکه از افزايش غير منطفي نرخ ارز جلوگيري کنيم، بانک مرکزي به آن بخش از کالاها و ادواتي که نياز داريم با نرخ رسمي ارز تخصيص خواهد داد و آنها کمترين مراجعه به بازار را خواهند داشت.معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور تصريح کرد: ممکن است در بازار دلالي و سفته‌بازي روي نرخ ارز تأثير بگذارد اما دولت اصلا آن نرخ‌ها را به رسميت نخواهد شناخت و در جهت يکسان‌سازي نرخ ارز حرکت مي‌کند چنانچه نرخ غير رسمي ارز بايد خود را با نرخ رسمي ارز مقايسه کند.وي با بيان اينکه پيش‌بيني قيمت نفت در سال آينده نتيجه پژوهش 8 مرکز مطالعاتي در تحليل بازار نفت است، گفت: الان يک ميليون و 800 هزار بشکه نفت مازاد در بازار وجود دارد و نفت شيل نزديک به 65 تا 70 دلار تمام مي‌شود و اگر قيمت از اين هم پائين‌تر برود توليد آن متوقف خواهد شد.وي ادامه داد:‌ وقتي قيمت نفت پائين بيايد رشد اقتصادي بالا مي‌رود و بالا رفتن رشد اقتصادي باعث افزايش تقاضا در بازار نفت خواهد شد.

ارز صادراتي جايگزين درآمد نفتي

يک مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت ايران با هشدار نسبت به کاهش درآمدهاي نفتي و تداوم رکود تورمي خاطر نشان کرد: توجه به صادرات غيرنفتي مي تواند عوايد ارزي مناسبي همزمان با کاهش قيمت نفت داشته باشد. محمود بازاري در گفت‌وگو با مهر با اشاره به کاهش قيمت نفت در بازارهاي جهاني گفت:يکي از اقداماتي که با آغاز مجدد فروش نفت خام آثار وضعي خود را به صورت محرض و قابل پيش‌بيني در بودجه سال آينده خواهد گذاشت، کاهش اعتبارات طرح‌هاي عمراني، بودجه خريد کالاها، خدمات، دستگاه‌هاي دولتي و شرکت‌هاي وابسته به آنها خواهد بود. وي خاطر نشان کرد: از سوي ديگر، سياست دولت براي جايگزيني ارقام کسري بودجه سال آينده ناشي از کاهش سهم منابع حاصل از فروش نفت خام از محل فروش خدمات و اخذ ماليات بدون ترديد فعال خواهد شد که اين موضوع يکي از عوامل رشد ميانگين قيمت تمام شده کالا و خدمات در توليد و صادرات خواهد بود.


 معاون وزير نيرو خبر داد:
 خروج برخي نيروگاه‌ها از مدار به خاطر کمبود سوخت 

معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو در مورد قيمت آب‌و‌برق در سال آينده گفت: هنوز اقدام خاصي در اين زمينه صورت نگرفته و پيشنهاد ويژه‌اي روي ميز دولت نيست. به گزارش ايسنا، عليرضا دائمي‌در حاشيه نشست خود با نمايندگان بخش خصوصي در اتاق بازرگاني ايران در مورد وضعيت درياچه اروميه نيز گفت: براي حل اين معضل بايد مجموعه اقداماتي به صورت متمرکز انجام شود. وي افزود: مطالعه باروري ابرها ، کاهش ميزان مصرف، بررسي تبعات زيست محيطي، انجام طرح نکاشت براي دو سال، ‌افزايش بهره‌وري اراضي، انتقال آب از ساير حوزه‌ها، لايروبي رودخانه‌ها، تخليه مخازن سدها در صورت امکان از جمله کارهايي است که در دست بررسي هستند. معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو با تاکيد بر اين‌که تخليه مخازن سدهاي در نظر گرفته شده صورت گرفته و جلوي فعاليت چهار سد بزرگ گرفته شده است، گفت: جلوي ساخت برخي سدها را در حوضه درياچه اروميه گرفته‌ايم.دائمي‌با اشاره به اين که مولفه‌ها بايد به صورت همزمان جلو بروند گفت:‌ دولت توجه ويژه‌اي به اين امر داشته و اعتبارات لازم را ديده است. در پاييز 1393 شرايط درياچه اروميه بهبود پيدا کرده اما اين امر به دليل 170 ميليمتر بارندگي و به طور موقت است بنابراين نبايد به آن دل ببنديم.

پرداخت بدهي‌ها از محل تهاتر

معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو در مورد بدهي‌هاي وزارت نيرو نيز گفت:‌در سال جاري بخشي از بدهي‌ها از محل تهاتر تسويه شد اما مجموعه بدهي‌هاي صنعت برق به گونه اي است که در صورت عدم ديدن تدابير لازم روي صنعت برق تاثير مي‌گذارد. دائمي‌با اشاره به اين‌که در حال حاضر بدهي دولت در بخش برق 20 هزار ميليارد تومان است که 8000 ميليارد تومان از آن مربوط به بانک‌ها و موسسات اعتباري است، گفت: بخشي نيز در عرصه توليد توسط بخش خصوصي ايجاد شده است در سال جاري مي‌توانيم 3000 تا 4000 ميليارد تومان بدهي خود را پرداخت کنيم و تاکنون هزار ميليارد تومان نيز پرداخت شده است.وي با اشاره به اين‌که در حوزه آب نيز با توجه به اين که اين بخش بيشتر وابسته به بودجه عمومي‌است حدود 3000 ميليارد تومان بدهي داريم، گفت: در صنعت آب مجموعه بدهي کاهش پيدا کرده و اميدواريم به رقم منطقي برسيم.

استفاده از گاز فلر براي توليد برق

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو در مورد پيشنهاد موجود در راستاي جلوگيري از هدر رفت گاز فلر با توليد برق از طريق آن‌ها گفت:‌استفاده از گازهاي پراکنده و سيستم‌هاي CHP و DG در دستور کار است اما گام‌هاي اين امر بايد به گونه اي برداشته شود که بخش خصوصي بتواند براي آن سرمايه‌گذاري کند و دولت خريد تضميني آب و برق داشته باشد. دائمي ‌با تاکيد بر اين‌که گاز فلر حتما بايد پايدار باشد تا بتوان از آن استفاده کرد گفت: سرمايه‌گذار بايد اين اطمينان را داشته باشد که حداقل 15 تا 30 سال از اين گاز به صورت پايدار استفاده کند.وي در مورد وضعيت سوخت نيروگاه‌ها نيز گفت: همواره خواستمان اين بود تا حد امکان به نيروگاه‌ها گاز داده شود و در غير اين صورت مخازن گازوئيلي پر شوند تا از مازوت استفاده نکنيم چرا که ايجاد آلايندگي مي‌کند.معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت نيرو در پاسخ به ايسنا مبني بر اين که آيا نيروگاهي از مدار خارج شده است، با اشاره به اين که برخي از نيروگاه‌ها به صورت مقطعي به خاطر نرسيدن سوخت و يا تعميرات خاص از مدار خارج شده‌اند گفت: همواره براي خروج تعدادي از نيروگاه‌ها از مدار آمادگي لازم را داريم و نيروگاه‌هاي برقابي مي‌توانند به سرعت وارد مدار شوند.

بلاتکليفي قيمت آب‌وبرق

وزير نيرو با اعلام خبر امکان ورود بخش خصوصي به عرصه صادرات برق گفت: صادرات بايد به گونه‌اي باشد که منجر به رقابت مخرب در بازارهاي هدف نشود. به گزارش ايسنا، حميد چيت‌چيان نيز با حضور در پارلمان بخش خصوصي در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر ارائه مجوز دولت به بخش خصوصي براي ورود به عرصه صادرات برق در حاشيه نشست خود در اتاق بازرگاني ايران گفت: مقرر است کارگروه ويژه‌اي براي بررسي ابعاد ورود بخش خصوصي به بازار صادرات برق تشکيل شود. صادرات توسط بخش خصوصي نبايد منجر به رقابت مخرب در بازارهاي رقابت شود. وي تصريح کرد: براي توليد برق از سرمايه‌هاي طبيعي نفت و گاز استفاده مي‌شود لذا ارزش اين سرمايه بايد حفظ شود و به گونه‌اي نباشد که سوخت يارانه‌اي به شرکت‌ها داده شود و از اين طريق آن‌ها بتوانند قيمت‌هاي همديگر را در بازار صادراتي بشکنند.وزير نيرو با اشاره به اين‌که ارائه سوخت يارانه‌اي به بخش صادرات برق منجر به از بين رفتن سرمايه ملي و مفت در اختيار دادن آن به ديگران مي‌شود، اظهار کرد: با اين شرايط مکانيزمي ‌لازم تعريف شود که بر مبناي آن مشخص باشد بخش خصوصي چگونه مي‌تواند در صادرات برق بدون رقابت مخرب مشارکت کند.چيت‌چيان در مورد تصميم دولت براي تعديل نرخ آب و برق گفت: هنوز هيچ تصميمي ‌در اين زمينه در دولت گرفته نشده است. وي با اشاره به تصميم گيري براي تشکيل پارلمان بخش خصوصي در صنعت آب و برق اظهار کرد: اين پارلمان هر سه ماه يکبار با مديران وزارت نيرو جلسه خواهد داشت و زمينه‌هاي مختلف توسعه صنعت را بررسي مي‌کند. وزير نيرو با اشاره به اين‌که در حال حاضر 60 درصد از برق کشور در نيروگاه‌هاي حرارتي توسط بخش خصوصي توليد مي‌شود، گفت: وزارت نيرو صددرصد آمادگي دارد تا بسترهاي لازم را براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي فراهم کند. بخش خصوصي مي‌تواند به طور مستقيم براي فروش برق با خريدار معامله کند.

وزير نيرو از ارائه اوراق سکوک به جاي پرداخت بدهي خبر داد و گفت: اين امکان وجود دارد که به پيمانکاران اوراق سکوک بدهيم که سالانه نسبت به تورم تعديل پيدا مي‌کند و هر زمان که امکان پرداخت بدهي وجود داشت مي‌توانيم با اوراق جايگزين کنيم.


 مهندسي املاک با شناسنامه فني ملکي آغاز مي‌شود 

رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با اشاره به اينکه شناسنامه فني ملکي حلقه مفقوده در صنعت ساختمان است گفت: مهندسان در طراحي، اجرا و نظارت و در تمام بخش‌هاي توليد ساختمان ايفاي نقش مي‌کنند اما در تجارت ساختمان نقشي ندارند. اکبر ترکان در دومين همايش شناسنامه فني ملکي ساختمان با ذکر مثالي اظهار داشت: همان طور که در توليد محصولات کشاورزي، توليدکنندگان از کمترين سود بهره‌مند مي‌شوند و سود اصلي به حلقه‌هاي واسطه مي‌رسد در صنعت ساختمان نيز فاصله ميان توليد تا مصرف بسيار زياد است. وي در ادامه افزود: علت اين موضوع مي‌تواند ناشي از آن باشد که شبکه‌هاي توزيع مدرن نشده و اگر شبکه‌هاي پخش صنعتي مدرن شود فاصله بين قيمت توليد تا مصرف کم مي‌شود. وي با بيان اينکه دومين همايش شناسنامه فني ملکي ساختمان کمک مي‌کند که دريچه ديگري به روي حلقه مفقوده صنعت ساختمان باز شود، گفت: اين دريچه تجارت صنعت ساختمان است و شناسنامه فني ملکي اولين مدرکي است که مهندسي املاک با آن آغاز مي‌شود.ترکان خاطرنشان کرد: در صنعت ساختمان بهره‌برداران با واسطه‌هايي در تماس هستند که اين واسطه‌ها توليدکننده نيستند و اگر کسي بخواهد خانه اي خريداري کند نمي‌تواند از وضعيت سازه و استحکام آن اطلاع پيدا کند. رييس سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور با بيان اينکه بنگاه‌هاي معاملات املاک نيز قدرت تشخيص اين مسائل را در مورد يک ساختمان ندارند، گفت: در همين جاست که مي‌توان فهميد حلقه مفقوده صنعت ساختمان شناسنامه فني ملکي است که مي‌تواند در مورد استحکام و وضعيت يک سازه اطلاعاتي را به بهره‌برداران بدهد.

وي در ادامه افزود: در غير اين صورت خريداران و بهره‌برداران تنها يک تصوير نقاشي شده مي‌بينند که مشخصات فني آن معلوم نيست. ترکان خاطرنشان کرد: مدرکي که در مورد وضعيت دروني و استحکام يک ساختمان توضيح مي‌دهد شناسنامه فني ملکي است که در حال حاضر يک شبکه جاري نيست و موضوعي به نام مهندسي املاک را کم دارد. وي با بيان اينکه شرايط عمومي پيمان در معاملات املاک جايگاهي ندارد، گفت: شرايط عمومي پيمان بيش‌از 50 سال است که در ساخت و ساز دولتي وجود دارد اما در ساخت‌و‌ساز خصوصي هنوز شرايط عمومي پيمان وارد نشده است.


 رشد کم رونق بازار سهام 
نويسنده : مريم نجفيان

ديروز سرانجام از فشار فروش ايجاد شده در بازار طي دو روز گذشته کاسته شد و با بازگشت رونق به معاملات تعداد ملموسي از بخش‌ها البته در اوايل زمان معاملات شاهد بازگشت بسياري از شاخص‌ها به مدار صعود بوديم هرچند که رفته رفته جوي مبهم بر بسياري از بخش‌هاي پيشرو ابتداي روز سايه افکند و همين امر نيز از رشد محسوس شاخص‌ها جلوگيري نمود. با از سرگيري معاملات در روز گذشته‌، شاخص کل بورس پس از دو روزي که به شدت تحت فشار قرار گرفته بود توانست به لطف بازگشت رونق به معاملات تعداد ملموسي از نمادها در صنايع مختلف به ويژه مالي و خودرويي در مسير صعود قرار بگيرد. از جمله نمادهاي تاثيرگذار در اين روند مي‌توان به «وبملت»، «خودرو»، «وبصادر»، «بترانس»، «خساپا»، «وتجارت»، «رمپنا»، «خبهمن»، «وانصار»، «فاراک» و «وخارزم» اشاره کرد. سير صعودي شاخص در يک ساعت اوليه معاملات ادامه يافت و در ادامه با آرام‌تر شدن فضاي معاملات و همچنين کاسته شدن از جو مثبت در برخي از بخش‌هاي پيشرو ابتداي روز، شيب مثبت اين نماگر بسيار آرام شد و سپس نيز ثبات نسبي را تجربه کرد. افزايش تاثيرگذاري مثبت از سوي برخي از نمادهاي مالي از جمله «وبصادر» نيز در اين برهه تحت تاثير مبهم شدن فضاي معاملات در تعداد ملموسي از بخش‌ها خنثي گرديد و شاخص حتي کمي هم از مواضع پيشين خود عقب نشست. در اواخر زمان معاملات نيز بازگشايي «فمليگ در محدوده منقفي قيمتي مزيد بر علت شد تا شاخص باز هم بخشي از ميزان رشد پيشين خود را از دست دهد اما در نهايت توانست با رشدي مختصر به کار خود پايان دهد. روز گذشته شاخص کل بورس با رشدي 62واحدي به 69605 واحد رسيد. دو نماد «بترانس» و «ختور» بيشترين افزايش قيمت و «کسرام» و «خمحور» نيز بالاترين افت قيمت را تجربه کردند. همچنين «وبملت» بيشترين تاثير مثبت و «فملي» بالاترين اثر منفي را بر شاخص گذاشت.

ديروز مدير عامل شرکت سرمايه‌گذاري غدير در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني بازار سرمايه پيرامون مصوبه اخير مجلس پيرامون خوراک گازي پتروشيمي‌ها ضمن مثبت ارزيابي کردن اين تصميم اعلام کرد با محاسباتي که ما انجام داده ايم با وضعيت پيش آمده قيمت گاز براي واحدهاي پتروشيمي تقريبا نزديک به 8 سنت تمام مي‌شود. سليماني افزود البته هنوز فرمول نهايي نشده و ممکن است محاسبات دولت با محاسبات ما تفاوت‌هايي داشته باشد اما در هرحال اين رقم از 13 سنت قبلي پايين‌تر خواهد بود. همچنين خبر رسيد که عصر روز گذشته در جلسه شوراي‌عالي بورس، اعضاي اين نهاد به عضويت فطانت فرد در هيات مديره سازمان بورس راي مثبت داده و با استعفاي صالح‌آبادي از رياست سازمان نيز موافقت کرده‌اند. حال قرار است در روزهاي پيش‌رو هيات مديره فطانت فرد را به عنوان رئيس جديد سازمان به شوراي‌عالي بورس معرفي کند و وي نيز پس از تاييد شورا به عنوان رئيس جديد سازمان سوگند ياد کند. در پايان گفتني است ديروز بيش‌از 645 ميليون سهم و حق تقدم در بورس مورد معامله قرار گرفت که بيشترين حجم معاملاتي مربوط به دو نماد «ومعادن2» و «ملت» بوده است.همچنين در فرابورس نيز بيش از 181 ميليون سهم و حق تقدم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد «وگردشح» و «وديح» بيشترين حجم معاملاتي را تجربه کردند.


 اخبار کوتاه 

افزايش کيفيت 18 سواري داخلي

کيفيت 18 مدل سواري توليدي در آبان ماه امسال افزايش يافته است. به گزارش ايسنا، کيفيت اين خودروهاي سواري بين 3/0 تا 7/2 درصد افزايش يافته است. در اين زمينه ام‌وي‌ام 530 رشد کيفي 7/2 درصدي را تجربه کرده است. کيفيت تيبا نيز 4/2 درصد افزايش يافته است. کيفيت جک نيز با رشد 2.3 درصدي همراه بوده است. از خودروهاي سواري توليدي در آبان ماه امسال کيفيت پژو پارس مازندران 1.7 درصد، ام‌وي‌ام 315 معادل 5/1 درصد و کيفيت ام‌وي‌ام 110 معادل 3/1 درصد رشد داشته است.کيفيت پژو پارس خراسان با رشد 1/1 درصدي و کيفيت سايپا 131 توليدي سايپا با رشد 9/0 درصدي و کيفيت جک اتوماتيک با افزايش 7/0 درصدي همراه بوده است.در اين ميان کيفيت سايپا 131 توليدي پارس خودرو 7/0 درصد، پژو 206 معادل 6/0 درصد، سمند 0.6 درصد، پژو 405 معادل 6/0 درصد و ليفان 620 معادل 5/0 درصد رشد داشته است.

صالح‌آبادي مديرعامل بانک توسعه صادرات شد

با حکم وزير امور اقتصادي و دارايي، دکتر علي صالح آبادي به سمت مديرعامل بانک توسعه صادرات منصوب شد.علي صالح‌آبادي که از خرداد1385 بعنوان رييس سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شده بود پس از يک دهه فعاليت در بازار سرمايه به سمت جديد مديرعاملي بانک توسعه صادرات منتصب شد.در سوابق اجرايي صالح‌آبادي همچنين مسووليت‌هايي همچون مدير تالار منطقه‌اي بورس کرج و مسئول بررسي‌هاي سرمايه‌گذاري در شرکت سرمايه‌گذاري غدير، سازمان تأمين اجتماعي و ستاد اجرايي فرمان امام به چشم مي‌خورد. محمدرضا پورابراهيمي عضو شوراي عالي بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با مهر از پذيرش استعفاي صالح آبادي در جلسه عصر دوشنبه شورا خبر داد و گفت: با عضويت محمد فطانت در هيات مديره سازمان بورس موافقت شد. وزير اقتصاد همچنين در حکمي، صالح‌آبادي را به سمت مشاور وزير در حوزه بازار سرمايه منصوب کرد.

مذاکرات جديد ايران و روسيه در بخش مواد غذايي

هيات عالي رتبه روسي در نخستين روز از سفر يک هفته‌اي خود به جمهوري اسلامي ايران با حضور در سازمان دامپزشکي پيرامون همکاري‌هاي دوجانبه با مديران اين سازمان گفت‌و‌گو کرد. به گزارش خبرگزاري مهر، دراين نشست، مذاکراتي در ارتباط با صادرات آبزيان به روسيه و توسعه مبادلات کالاهاي مرتبط با دامپزشکي از قبيل شير، لبنيات و گوشت مرغ انجام شد و هيات روسي اعلام آمادگي کرد تا با تداوم مذاکرات، ضمن انعقاد موافقتنامه دوجانبه همکاري‌هاي دامپزشکي، نسبت به توسعه روابط في مابين در زمينه تشخيص بيماري‌هاي دامي، تجارت دوجانبه و بين‌المللي اقدامات لازم صورت گيرد. براساس اين گزارش، هيات روسي تا دوشنبه هفته آينده از مراکز و واحدهاي توليدي تحت پوشش سازمان دامپزشکي بازديد مي‌کنند و در پايان سفر خود طي جلسه‌اي به جمع‌بندي ظرفيت‌هاي موجود براي همکاري‌هاي دوجانبه خواهند پرداخت.

سهم 12 درصدي ايران در بازار عراق

مسئولان اتاق بازرگاني ايران معتقدند، علي‌رغم زمينه همکاري و بازار ارزآور عراق، بازرگانان آن طور که بايد و شايد به اين بازار وارد نشده‌اند.به گزارش خبرگزاري فارس، افزايش حجم روابط تجاري با کشورهاي همسايه به ويژه عراق از موضوعات مهمي است که طي چند سال گذشته به ويژه با به ميان آمدن بحران امنيتي داعش در عراق مورد توجه مسئولان ايراني و بازرگانان قرار گرفته است. اما آنچه که امروز دغدغه مسئولان براي حفظ بازار عراق است حضور تجار ايراني در نمايشگاه‌هاي دائمي و تخصصي عراق، ارائه کالاهاي با کيفيت، ثبت شرکت‌هاي ايراني در عراق است که متأسفانه تجار آن طور که بايد و شايد به اين موضوع اهميت نمي‌دهند، تا جايي که به اذعان مسئولان ايران و عراق، ايران تنها 12 تا 15 درصد از بازار عراق را در اختيار دارد.

شناسايي 850 هزار واحد صنفي بدون پروانه

رئيس اتاق اصناف ايران از شناسايي 850 هزار واحد صنفي بدون پروانه خبر داد و گفت: راهکار افزايش درآمد غيرنفتي و کاهش اتکا به نفت در حمايت از بنگاه‌هاي توليدي و دريافت ماليات است.علي فاضلي رئيس اتاق اصناف ايران در گفت‌وگو با فارس بهترين راهکار دولت براي عدم وابستگي به فروش نفت براي تأمين بودجه را حمايت از توليد ملي دانست و گفت: اصناف براي حمايت از دولت چيزي کم نخواهد گذاشت، به شرط آنکه بتوانيم توليد ملي را رونق دهيم که شرط اول آن تأمين منابع بانکي است که همواره با معضلي به نام کمبود نقدينگي مواجه بوده است.وي به محدوديت‌هاي موجود در اين راه اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون 2 ميليون و 173 هزار واحد صنفي با پروانه کسب داريم و 850 هزار واحد بدون پروانه نيز شناسايي شده‌اند.

افزايش 23 درصدي سهم کشاورزي از بودجه 94

معاون وزير جهاد کشاورزي از افزايش 23 درصدي سهم کشاورزي از بودجه سال 1394 خبر داد و گفت: به غير از اين بودجه تاکنون حدود 10 ميليارد دلار براي اصلاح آب و خاک در بخش کشاورزي اختصاص يافته است.به گزارش ايسنا،دکتر عبدالمهدي بخشنده در نشست خبري با موضوع بررسي بودجه سال آينده بخش کشاورزي اظهار کرد:‌اعتبارات در لايحه بودجه سال آينده 15.8 درصد افزايش يافته است اما اعتبارات بخش کشاورزي در فصل کشاورزي و منابع طبيعي 33.8 درصد افزايش داشته و اعتبارات بخش کشاورزي در همه فصول بودجه نيز حدود 23 درصد افزايش يافته است.


 اخبار انرژي 

رونمايي از برنامه جديد اکتشاف گاز در پارس‌جنوبي

يک مقام مسئول در شرکت نفت با اشاره به برنامه جديد حفاري و اکتشاف در سازندهاي عميق ميدان پارس‌جنوبي، اعلام کرد: عمليات حفاري اکتشافي سازندهاي فراقان، زاکين، سرچاهان، سياهو آغاز شد. به گزارش مهر، فرخ عليخاني در تشريح فعاليت‌هاي جديد حفاري و اکتشافي در ميدان مشترک پارس‌جنوبي، گفت: حفاري نخستين چاه توصيفي سازندهاي زيرين ميدان گازي پارس‌جنوبي با هدف ارزيابي پتانسيل‌هاي مخزني اين حوزه در سازندهاي فراقان و زاکين و نيز توليد از سازندهاي کنگان و دالان به مرحله اجرا درآمده است. اين مقام مسئول با اشاره به اين که هم اکنون بخش عمده توليد گاز در ميدان‌هاي خليج‌فارس مربوط به سازندهاي کنگان و دالان بوده که ميدان مشترک پارس جنوبي نيز از اين دست است، تصريح کرد: با توجه به مجموعه مطالعات انجام شده و نيز فعاليت‌هاي اکتشافي و توليدي کشورهاي همجوار همچون قطر، عربستان،‌ عمان،‌ ترکيه و اردن به نظر مي‌رسد آينده اکتشاف مخازن هيدروکربوري جديد در اين ناحيه مربوط به سازندهاي ماسه سنگي نظير فراقان و زاکين باشد. جانشين مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس انجام موفقيت آميز اين عمليات را دستاوردي تازه در اکتشاف لايه‌هاي مختلف سنگ منشاء در مخازن دريايي جنوبي کشور دانست و يادآور شد: شناخت اين سنگ منشاء اين امکان را ايجاد مي‌کند که بهره‌بردار در فرايند توليد نفت و گاز از مخازن مورد نظر به رهيافتي جامع در خصوص منبع اصلي توليد و پتانسيل‌هاي مخزني دست يابد.عليخاني خاطرنشان کرد: با دستيابي به اين موفقيت تازه همه ابهام‌هاي پيشين درباره لايه‌هاي اصلي مخزني و سازندهاي زيرين ميدان گازي پارس‌جنوبي رفع شد که با تکميل روند مطالعات آتي، شناخت دقيق تري از اين مخزن بزرگ هيدروکربوري حاصل مي‌شود.

واردات 2 تا 3 محموله60 هزار تني گازوئيل

رويترز طي گزارشي با اشاره به افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ايران براي توليد سوخت با هدف از بين بردن تهديد تحريم‌ها و کاهش وابستگي به واردات محصولات نفتي نوشت: ايران در ماه‌هاي اخير 2 تا 3 محموله 60 هزار تني گازوئيل براي تقاضاي فصلي وارد مي‌کند که با توجه به افزايش توليد خود، حجم اندکي خواهد بود.به گزارش فارس، رويترز به نقل از منابع صنعتي نوشت، ايران پس از ماه‌ها وقفه، به علت افزايش مصرف سوخت گرمازا طي فصل زمستان، واردات گازوئيل را از سرگرفت اما از آنجايي‌که اين تقاضا تنها فصلي است، اين واردات احتمالا ادامه نخواهد يافت. به گفته تاجران، انتظار مي‌رود که واردات ايران تاثير چنداني بر حاشيه سود گازوئيل آسيا نداشته باشد چراکه حجم واردات ايران بسيار اندک است و اين واردات در زماني صورت گرفته است که منطقه با عرضه از سوي ظرفيت‌هاي جديد در خاورميانه و چين اشباع شده است. محسن قمصري مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران نيز گفته بود که اين واردات فصلي است و مطمئنا ادامه نخواهد يافت. تنها حجم کمي‌در 2 ماه گذشته وارد شده است. به گفته منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، انتظار مي‌رود ايران امسال حدود 2 تا 3 محموله گازوئيل با سلفور بالا وارد کند.وي افزود، احتمالا واردات همانند سال گذشته خواهد بود و ميزان قابل ‌توجهي نخواهد بود. از آنجايي که توليد اين کشور افزايش يافته است، ايران سال گذشته حدود 2 تا 3 محموله گازوئيل وارد کرده است.ايران طي چند سال گذشته به علت تلاش‌هاي غرب براي ممانعت از واردات سوخت از سوي اين کشور به عنوان بخشي از تحريم‌ها عليه تهران، ظرفيت پالايشگاه‌هاي خود را افزايش داده است. اين کشور با هدف کاهش وابستگي به واردات محصولات نفتي در نظر دارد تا ظرفيت پالايشگاه‌هاي خود را تا سال 2018 از 9/1 ميليون بشکه در حال حاضر به 3 ميليون بشکه در روز برساند.يک منبع مطلع ديگر در اين‌باره گفت، محموله‌هاي گازوئيلي که به ايران مي‌آيد احتمالا از کشورهاي خاورميانه تامين مي‌شود؛ وي از ارائه جزئيات خودداري کرد. به گفته يک تاجر، هر کدام از محموله‌هاي وارداتي ايران که براي توليد برق از آنها استفاده مي‌شود احتمالا شامل 60 هزار تن گازوئيل است.قمصري همچنين گفته بود که ايران ماهانه 500 هزار تن نفت کوره و 100 هزار تن ال‌پي‌جي صادر کرده است.

افت قيمت نفت به کمترين رقم 5/5سال گذشته

قيمت نفت در بازارهاي جهاني به 70/60 دلار در هر بشکه رسيد که از سال 2009 تاکنون سابقه نداشته است.به گزارش فارس به نقل از رويترز، با انتشار گزارشي مبني بر کاهش فعاليت کارخانجات چين براي نخستين بار در 7 ماه گذشته و کاهش ارزش پول ملي بازارهاي نوظهور، قيمت نفت در معاملات ديروز کاهش يافت و قيمت نفت برنت به کمترين رقم در 5 سال‌و‌نيم اخير رسيد.در ميان افزايش توليد و کاهش تقاضا، قيمت نفت از ماه ژوئن تاکنون تقريبا به نصف کاهش يافته است اما کشورهاي عضو اوپک تاکنون در برابر کاهش توليد براي کمک به افزايش قيمت‌ها مقاومت کرده‌اند. آمارها نشان داد که فعاليت بخش کارخانجات چين براي نخستين بار در 7 ماه گذشته در ماه دسامبر کاهش يافته است و اين امر سبب کاهش بيشتر قيمت نفت شد.هر بشکه نفت برنت با 36 سنت کاهش 70/60 دلار فروخته شد که به کمترين رقم در 5 سال و نيم اخير برابر با 20/60 دلار نزديک است. هر بشکه نفت خام آمريکا نيز با 24 سنت کاهش 67/55 دلار معامله شد که کمترين رقم از ماه مي‌2009 به شمار مي‌رود.به گفته تحليلگران، تضعيف بازارهاي نوظهور و پول ملي‌شان بر قيمت نفت تاثير دارد. بانک مرکزي روسيه امروز نرخ بهره بانکي خود را 5/6 درصد افزايش داد و به 17 درصد رساند تا از کاهش بيشتر ارزش روبل (پول ملي روسيه) جلوگيري کند. بانک مرکزي هند نيز به منظور حمايت از روپيه اقداماتي انجام داده است. در اندونزي نيز ارزش پول اين کشور به کمترين رقم در 16 سال اخير در برابر دلار رسيد.