نسخه شماره 3646 - 1393/09/26 -

فشارها بر مهاجران و مسلمانان در استراليا افزايش مي‌يابد
پس لرزه‌هاي گروگان‌گيري سيدني

در حمله طالبان 135 دانش آموز کشته و 140 نفر زخمي شدند
قدرت نمايي با سلاخي کودکان پيشاور


افزايش قربانيان ابولا در جهان


مرکل نگران قدرت نژادپرست هاي آلماني


تلاش براي تعطيلي گوآنتانامو از کانال واتيکان


ادامه ارعاب و قتل خبرنگاران در جهان


 فشارها بر مهاجران و مسلمانان در استراليا افزايش مي‌يابد
 پس لرزه‌هاي گروگان‌گيري سيدني 

گروه بين‌الملل - علي ودايع: تروريست‌ها در چارگوشه جهان‌، بي‌دغدغه هر اقدام خشني را که مي‌خواهند انجام مي‌دهند. آنها که در سوريه و عراق هر اقدام غيرانساني ممکن و غير‌ممکن را مرتکب شده اند و حالا ابعاد بزرگ‌تري از اقدامات خود را به نمايش مي‌گذارند. استراليا روز يکشنبه بزرگ‌ترين کابوس امنيتي خود را تجربه کرد. در جريان يک گروگان‌گيري که حدود 16 ساعت طول کشيد، تعدادي از شهروندان اين کشور توسط يک تبعه استراليايي به گروگان گرفته شدند و در نهايت اين ماجرا با حمله نيروهاي پليس و کشته شدن شيخ‌هارون و دوتن از گروگان‌ها به پايان رسيد. ديروز،در نزديکي محل گروگان‌گيري سيدني، صدها شهروند استراليايي با قرار دادن دسته‌هاي گل روبروي کافه «لينت» جايي که اين حادثه رخ داد، به دو قرباني کشته شده اداي احترام کردند. توني ابوت نخست وزير استراليا و همسرش نيز به اين جمع پيوسته و پيام تسليت و همدري خود را ابراز کردند. اين رويداد شوک بزرگي در جامعه بوجود آورده و بسياري از شهروندان از خود مي‌پرسند چرا اين گروگان‌گير خشن و افراطي زير نظر بيشتر پليس نبود. نکته حائز اهميت اين است که فرد گروگان‌گير از مذهب شيعه به سلفي‌گري منحرف شده بود. شيخ‌هارون رسما از داعش اعلام حمايت کرده بود و متهم به قتل و50 مورد تجاوز جنسي بوده است اما گويا به طور عممد آزادانه باپوشش خاص شيوخ سلفي در سيدني تردد مي‌کرده است.

براساس گفته برخي منابع ايراني، جمهوري اسلامي‌استرداد وي را از طريق اينترپل مطالبه مي‌کرده است اما اين موضوع با گذشت20سال از احراز جرائم وي محقق نشده بود. برخي اين گمانه زني را مطرح مي‌کنند که اين سهل‌انگاري عمدي درواقع زمينه‌سازي براي حادثه ديروز بوده است تا دولت استراليا بهانه کافي براي راندن مهاجران را در دست داشته باشد و ازطرف ديگر پاسخي براي نهادهاي حقوق بشري مدافع مهاجران داشته باشد. در اين ميان نوع نگاه وتلاش برخي رسانه‌ها براي توجه اغراق‌آميز به ايراني بودن وي شبه‌انگيز است.

تلاش براي ارعاب و فشار به مسلمانان

در ميانه شوک ناشي از حادثه تروريستي سيدني، هشتگي در شبکه‌هاي اجتماعي متولد شد تا هم‌بستگي استراليايي‌ها با مهاجران مسلمان ساکن اين کشور را به نمايش بگذارد.هشتگ #illridewithyou زماني متولد شد که يک زن استراليايي، شهروند مسلمان محجبه‌اي را ديد که براي در امان ماندن از تهديدات احتمالي ناشي از هويت اسلامي‌گروگان‌گير، حجاب از سر خود برداشت. ريچل جيکوبز، متاثر از مشاهده اين ماجرا در پي آن زن مسلمان در ايستگاه قطار دويد و به او گفت: «حجاب‌ات را سر کن؛ من همراه تو خواهم بود.» ريچل سپس اين ماجرا را با هشتگ در قالب استتوسي در فيس‌بوک نوشت. به گفته او آن زن پس از شنيدن اين حرف، گريه سر داد، او را در آغوش کشيد و سپس تنها به راه خود ادامه داد. هشتگ I'll Ride with You# به سرعت توجه بسياري از کاربران را در سراسر جهان برانگيخت و تبديل به کمپيني گسترده عليه تبعيض شد. ماجرا از مرزهاي فيس‌بوک فراتر رفت و به توييتر هم کشيد و از آسيا و اروپا تا آمريکاي شمالي و آفريقا، بيش‌از 300 هزار توييت با ذکر اين هشتگ منتشر شد و راسل کرو، سوپرستاره مشهور سينما که در سيدني بزرگ شده هم با انتشار توييتي به اين کمپين پيوست. کمپين «من در کنار تو خواهم بود» به مرزهاي دنياي ديجيتال محدود نماند و به سرعت مي‌شد در ايستگاه‌هاي قطار و اتوبوس شهري، اين هشتگ را روي کيف و کوله کساني ديد که مي‌خواهند به هم‌نوعان خود کمک کنند تا از آزار و هرگونه تهديدي در امان بمانند.

برخي از شهروندان ساعات دقيق رفت‌وآمد خود را در توييتر و فيس‌بوک منتشر کردند تا مسلماناني که مي‌خواهند بتوانند با هماهنگي همراه آنان باشند.

بيش از 500 هزار مسلمان در استراليا زندگي مي‌کنند که نزديک به نيمي‌از آنها ساکن سيدني‌اند و با توجه به اين‌که بسياري از آنها در حومه غربي سيدني زندگي مي‌کنند، براي رفت‌وآمد مجبور به استفاده از حمل‌ونقل عمومي‌اند. نيويورک‌تايمز به نقل از يکي از انجمن‌هاي ملي مسلمانان استراليا گزارش داد که در چندين مورد شهروندان به صورت زنان محجبه آب دهان پرتاب کرده‌اند.

مي‌توان گفت جنبش شکل گرفته به نوعي واکنش جامعه مدني استراليا در مقابل هجمه عليه مسلمانان اين کشور است اما در ميان اين بلبشو هنوز اين سوال مطرح است که پاسخگوي اين اهمال کاري نيروهاي امنيتي استراليا براي زير نظر گرفتن شيخ‌هارون چه کسي خواهد بود.


 در حمله طالبان 135 دانش آموز کشته و 140 نفر زخمي شدند
 قدرت نمايي با سلاخي کودکان پيشاور 

گروه بين‌الملل: طالبان پاکستان،ديروز دست به يک حمله تروريستي زد و دانش آموزان يک مدرسه را به گروگان گرفت. اين ماجرا در نهايت با يک کشتار فجيع به پايان رسيد.مقام‌هاي دولتي پاکستان مي‌گويند حداقل 135 نفر در يورش نفرات طالبان پاکستان به اين مدرسه در پيشاور در شمال غربي کشور کشته‌ شده‌اند.اين مقام‌ها گفته‌اند که بيشتر کشته‌شدگان را دانش‌آموزان اين مدرسه تشکيل مي‌دهند. گزارش شده که 114 نفر هم در اين حمله زخمي‌شده‌اند.

مقام‌هاي پاکستان گفته‌اند پنج يا شش پيکارجو که اونيفورم نيروهاي امنيتي پاکستان را بر تن داشتند، وارد مدرسه شدند و سپس صداي تيراندازي و انفجار در محل شنيده شد. اين مهاجمان توسط نيروهاي امنيتي کشته شده‌ يا خود را منفجر کرده‌اند.

دانش‌آموزاني که موفق به خروج از محل شده‌اند، گفته‌اند که مهاجمان وارد کلاس‌ها مي‌شدند و شروع به تيراندازي مي‌کردند. نيروهاي امنيتي محل را به محاصره در آورده‌اند و تلاش مي‌کنند کنترل مدرسه را از دست مهاجمان در آورند. پيشتر يک کارگر مدرسه و يک دانش‌آموز در گفت‌و‌گو با شبکه تلويزيوني جئو پاکستان گفته‌ بودند که مهاجمان به سالن اجتماعات مدرسه حمله کردند. در زمان حمله، گروهي از مربيان نظامي‌مشغول آموزش کمک‌هاي امدادي به دانش‌آموزان بودند.

بيشتر کشته‌شدگان را دانش‌آموزان زير 15 سال تشکيل مي‌دهند. او مي‌گويد اين حمله و کشته شدن دانش‌آموزان، مردم پاکستان را در شوک فرو برده است.گفته شده که بيشتر تلفات ناشي از دو انفجار انتحاري بوده است.گفته شده که در هنگام حمله افراد مسلح طالبان، نزديک به 500 دانش‌آموز در اين مدرسه حضور داشتند اما به گفته منابع رسمي، اکثر دانش آموزان از مدرسه تخليه شده‌اند. در عين حال، مشخص نيست که چه تعداد از آنها به گروگان گرفته شده‌اند.

با توجه به شناخت اوضاع شهر پيشاور مي‌توان گفت وقوع چنين رويدادي در اين شهر به هيچ عنوان تعجب برانگيز نيست. يک سخنگوي طالبان به بي‌بي‌سي مي‌گويد که اين حمله در واکنش به عمليات ارتش پاکستان عليه پيکارجويان به اجرا گذاشته شده است.گفته شده که در عمليات اخير ارتش پاکستان عليه پيکارجويان در وزيرستان شمالي و منطقه خيبرپختونخوا، صدها نفر از اعضاي طالبان کشته شده‌اند.

پس از وقوع بهارهاي عربي و مرگ اسامه بن‌لادن، پاکستان از کانون توجهات خبري خارج شده است اما شرايط در اين کشور هيچ تغييري نکرده است. حملات متعددي به مدارس عمدتاً دخترانه صورت مي‌گيرد و در سال‌هاي اخير در مناطق شمال غربي اين کشور، اين مدارس به دست طالبان تخريب شده‌اند. از اين منظر واقعاً هيچ تغييري در اين کشور رخ نداده است. درگيري‌هاي سرويس‌هاي مخفي ارتش پاکستان با نيروهاي طالبان همچنان ادامه دارد. حملات پهپادهاي آمريکايي نيز همچنان دنبال مي‌شود و بنابراين وقوع حملاتي از اين دست تعجب برانگيز نيست. در ژوئن گذشته ارتش پاکستان حمله گسترده‌اي را در مناطق طايفه‌اي در وزيرستان شمالي صورت داد و اين حمله طالبان را مي‌توان پاسخي به آن حمله ارتش در نظر گرفت. ارتش در آن زمان عمليات خود را موجب کاهش حملات طالبان در پيشاور اعلام کرده بود.

کشته شدن 123 نفر که بيشتر آنها دانش‌آموز بودند شايد در قياس با حملات چند سال اخير ستيزه‌جويان در پاکستان بي‌سابقه باشد و مي‌تواند تبعات مختلفي به همراه داشته باشد.هدف حمله به دقت انتخاب شده است. مدرسه‌اي متعلق به ارتش و نزديک به محله‌اي که بسياري از ساکنان آن را وابستگان به نيروهاي ارتش تشکيل مي‌دهند.

حمله ديروز که به رغم برچسب ارتشي بودن هدف، کودکان را مورد هدف قرار داده است مي‌تواند منجر به وحدت ملي در کشور شود، وحدتي که در عمل و بالقوه مي‌تواند تمام بازيگران دولتي و حتي بازيگران غيردولتي در کشور را در ادامه عمليات عليه ستيزه جويان متحد کند، به ويژه اين که حمله امروز از سوي جامعه جهاني هم محکوم شده است.

شهرپيشاور، شهري نظامي‌و نماد ارتش پاکستان است. اين شهر حالت پادگاني داشته و در نزديک مرز افغانستان و نزديک به منطقه وزيرستان شمالي قرار دارد که حملات ارتش بر ضد طالبان در آن پيگيري مي‌شود. از آنجا که اين شهر نمادي از ارتش و نظامي‌گري است و پادگان‌هاي زيادي در خود دارد، مدرسه اي هم که مورد حمله طالبان قرار گرفته، مدرسه فرزندان نظاميان ارتش بوده است.


 افزايش قربانيان ابولا در جهان 

سازمان بهداشت جهاني در گزارشي اعلام کرد که شمار قربانيان ابولا نزديک به7هزار نفر رسيده است.به گزارش خبرگزاري فرانسه با استناد به اين گزارش، تقريبا همه قربانيان از مناطق غرب آفريقا بوده‌اند.

اين گزارش که روز دوشنبه 24 آذر منتشر شد، در ادامه مي‌نويسد که تا به حال 18 هزار و 464 نفر در کشورهاي گينه، ليبريا و سيرالئون به اين ويروس خطرناک آلوده شده‌اند. اين گزارش آمار جديدي از کشته شده‌ها در ديگر کشور‌ها نداد، اما هفته گذشته اعلام کرد که شمار کشته‌ها در مالي، آمريکا و نيجريه ثابت مانده است.

آخرين گزارش اين نهاد وابسته به سازمان ملل که اکتبر امسال منتشر شد، حاکي از کشته شدن يک نفر در آمريکا، شش نفر در مالي و هشت نفر در نيجريه بود. يک نفر در اسپانيا و سنگال نيز به اين ويروس مهلک آلوده شده‌اند، اما خبري از مرگ کسي در اين کشور‌ها منتشر نشده است.

سيرالئون با بيشترين مورد آلودگي از کشور ليبريا جلو زده و هم اکنون هشت هزار و 273 نفر در اين کشور ويروس ابولا گرفته‌اند که دو هزار و 33 نفر آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

ليبريا نيز که طي هفته‌هاي گذشته گزارش‌هايي از کاهش نرخ رشد بيماران مبتلا به ابولا در آن کشور منتشر شد، تاکنون هفت هزار و 797 مورد مبتلا به اين ويروس داشته که سه هزار و 290 مورد آن‌ها مرده‌اند.

گينه نيز حدود دو هزار و 394 مورد ابتلا به اين ويروس داشته که هزار و 518 تن آنها قرباني ابولا شده‌اند.

هر سه کشور از غرب آفريقا هستند.

اين گزارش مي‌گويد تاکنون از کساني که به عنوان امدادگر به مبتلايان ابولا فعاليت مي‌کرده‌اند، 639 تن به اين ويروس گرفتار شده‌اند که 349 تن آنها جان خود را از دست داده‌اند.

ابولا هنوز هيچ دارو و درمان مشخص و تاييد شده‌اي ندارد و روش‌هاي درماني و داروهايي که عليه آن استفاده مي‌شود در مراحل آزمايشي هستند.


 مرکل نگران قدرت نژادپرست هاي آلماني 

صدراعظم آلمان خطاب به آلماني‌ها هشدار داد تا فريب سخنان راست‌هاي افراطي را نخورند. به گزارش آسوشيتدپرس، اظهارات آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در شرايطي مطرح مي‌شود که نگراني‌هايي وجود دارد مبني بر اينکه شمار بيشتري از مردم به اعتراضات ضد‌اسلامي در سراسر آلمان بپيوندند. گروهي موسوم به «اروپايي‌هاي ميهن پرست عليه اسلامي‌سازي غرب» يا «پگيدا» به صورت هفتگي راهپيمايي‌هايي را در شهر درسدن در شرق آلمان برگزار مي‌کند و روز به روز افراد بيشتري جذب اين تجمعات مي‌شوند. هفته گذشته حدود 10 هزار در اعتراضات شرکت کردند و طبق اعلام پليس درسدن، تظاهرات مشابهي با همين تعداد مشارکت‌کننده دوشنبه شب برگزار شد. طبق اعلام پليس، حدود 9000 فعال ضد پگيدا هفته گذشته راهپيمايي کردند.


 تلاش براي تعطيلي گوآنتانامو از کانال واتيکان 

هدف باراک اوباما براي تعطيل کردن زندان گوآنتانامو در خليج کوبا با مقاومت بسياري از قانونگذاران در واشنگتن مواجه شده و اکنون کاخ سفيد به مرجع بالاتري متوسل شده‌ است: واتيکان! به گزارش راشاتودي، جان‌کري، وزير خارجه آمريکا که به رم رفته، در جريان ديدار يک ساعته‌اش با کاردينال پيترو پارولين درخواست کرد تا واتيکان به آمريکا کمک کند تا «راه‌حل انساني مناسبي» براي زندانياني که هم اکنون در گوآنتانامو هستند، پيدا شود. پاپ فرانسيس، رهبرکاتوليک‌هاي جهان پيشتر گفته بود که بايد با تمام زندانيان رفتار انساني و شرافتمندانه داشت. اگرچه ديدار مذکور شامل بحث‌هاي مختلفي از جمله روند صلح اسرائيل - فلسطين و ناآراميها در خاورميانه بود اما جان کري تاکيد کرد که کشورش همچنان به تعطيل کردن گوآنتانامو متعهد است.


 ادامه ارعاب و قتل خبرنگاران در جهان  

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشي که در دو هفته پاياني سال‌جاري ميلادي منتشر شده، مي‌گويد حملات عليه خبرنگاران «وحشيانه‌تر» شده است. اين سازمان در گزارش خود مي‌گويد سر بريدن جيمز فولي و استيون ساتلاف، خبرنگاران آمريکايي به دست گروه «حکومت اسلامي» نمايانگر خطر بسيار زيادي‌ست که خبرنگاران را تهديد مي‌کند. به گفته اين سازمان غيردولتي «بسيار کم پيش آمده بود که خبرنگاري در چنين صحنه تبليغاتي وحشيانه‌اي کشته شود؛ آنچه تمام جهان را در حيرت فرو برد».

براساس اين گزارش، شمار خبرنگاران ربوده شده در سراسر جهان نسبت به سال گذشته ميلادي 37 درصد افزايش يافته است. در اين سال 119 خبرنگار در سراسر جهان ربوده شده‌اند.

شمار خبرنگاران و شهروند خبرنگاراني که به خارج از کشور خود گريخته‌اند نيز بيش از دو برابر شده است. در سال 2014 ميلادي 139 خبرنگار و 20 شهروند خبرنگار به دليل تهديد، خشونت يا فشار حکومتي از کشور خود خارج شده‌اند.

در اين سال 66 خبرنگار نيز به دليل فعاليت حرفه‌اي خود کشته شدند. اين رقم اندکي کمتر از قربانيان سال 2013 ميلادي است که در آن 71 خبرنگار به دليل فعاليت حرفه‌اي خود جان باخته بودند. در سال 2014 ميلادي 19 شهروند خبرنگار و يازده کارمند رسانه‌اي نيز کشته شدند. از سال 2005 ميلادي تا‌کنون، مجموعا 720 خبرنگار کشته شده‌اند.

خطرناک‌ترين کشور جهان براي خبرنگاران در سال 2014 ميلادي، مانند سال پيش‌از آن، سوريه بوده است. تنها در اين کشور 15 خبرنگار حرفه‌اي و 17 شهروند خبرنگار کشته شدند و 27 فعال رسا‌نه‌اي نيز ربوده شدند.

در شمار خطرناک‌ترين کشورهاي جهان مي‌توان به پاکستان، ليبي، شرق اوکراين، عراق و لبنان اشاره کرد. شمار خبرنگاراني نيز که به دليل فعاليت حرفه‌اي خود در زندان به سر مي‌برند در سال 2014 ميلادي در سراسر جهان به 178 نفر رسيده است. علاوه بر آن شمار شهروند خبرنگاران بازداشت شده نيز افزايش يافته است.

کشورهاي که بيشترين شمار خبرنگاران زنداني را دارند به ترتيب: چين 29 نفر، اريتره 28 نفر، مصر 16 نفر وشمار شهروند خبرنگاران زنداني به ترتيب کشورها از اين قرار است: در چين 73 نفر، سوريه 17 نفر، ويتنام 27 نفر، عربستان سعودي 9 نفر است.

بيشترين تعداد فعالان رسانه‌اي که از کشور خود گريخته‌اند نيز به تفکيک کشور به اين ترتيب هستند: لبنان 43 نفر، سوريه 37 نفر، اتيوپي 31.