نسخه شماره 3644 - 1393/09/24 -

آب شرب جزيره هرمز قابل آشاميدن نيست
جاري شدن مايعي زرد رنگ از شيرهاي آب

قلعه فرانسوي شوش در معرض نابودي
ترک‌هايي که با کاهگل پر شد


اعتراضات کارگري


خبر


اخبار استان مرکزي


 آب شرب جزيره هرمز قابل آشاميدن نيست
 جاري شدن مايعي زرد رنگ از شيرهاي آب 

مسئولان جزيره هرمز طي هفته‌هاي اخير وضعيت آب شرب اين جزيره را نامطلوب اعلام کردند و خواستار رسيدگي متوليان امور آب استان به اين مشکل شدند.

به گزارش مهر، آب شرب جزيره هرمز با جمعيت بالغ بر هفت هزار و 500 نفر از توابع شهرستان قشم هم اکنون از طريق چند دستگاه آب شيرين کن تامين مي‌شود که روزانه قريب دو هزار متر مکعب نيز از همين طريق به شهر هرمز آب داده مي‌شود.

با اين حال، آب شرب کدر و زرد رنگي که به لوله منازل شهروندان هرمزي مي‌رسد، اعتراض و نارضايتي آنها را در پي داشته است. اين وضعيت باعث شده تا در اغلب مواقع، آب شرب جزيره هرمز حتي براي استحمام نيز غيرقابل استفاده باشد.

کدر بودن آب جزيره هرمز به دليل مشکلات ناشي از اتصالات فلزي قديمي است که آب دريا را شيرين مي‌کند. عليرغم اينکه چند ماه پيش شاهد اعتراضات عمومي در اين جزيره در رابطه با آب شرب بوديم و اين موضوع توسط امام جمعه رسانه اي شد، اما همچنان آب کدر و زرد رنگ به مشترکان مي‌رسد. امام جمعه هرمز در گفتگو با مهر بيان داشت: آبي که در هرمز توليد مي‌شود مناسب خوردن نيست چون که اين آب با توجه به رنگش بيشتر به آب هويج و پرتقال شباهت دارد و هيچ تشابهي به آب شرب سالم ندارد. حجت الا سلام محمد کاظم مناقبيان گفت: وقتي شير آب را باز مي‌کني انگار آب پرتقال يا آب هويج از لوله‌هاي آب شرب شهر سرازير مي‌شود و توقع مردم از آبفا اين است که به سلامت مردم توجه کند.

امام جمعه هرمز عنوان کرد: توزيع آب شرب سالم و بهداشتي از وظايف مسئولان شرکت آب و فاضلاب بوده و دريافت آن از سوي مردم جزيره حقي بزرگ و اساسي است.

مناقبيان با انتقاد از بي کيفيتي آب شرب سالم در جزيره هرمز اظهار داشت: آب و فاضلاب بايد به اين مشکل که با سلامتي اهالي سرو کار دارد توجه ويژه ايي کنند تا مردم آبي که مصرف مي‌کنند آب سالم باشد.

رئيس شوراي شهر هرمز نيز به خبرنگار مهر گفت: طي ماه‌هاي اخير بيماري‌هاي گوارشي، کليوي براي برخي ساکنان جزيره هرمز به وجود آمده که به استناد گواهي‌هاي پزشکي و متخصصان به دليل عدم اطلاع رساني به مردم در مورد زرد بودن آب شرب اين شهر و استفاده از آن بوده است.

وي راهکار بهبود وضعيت آب شهر هرمز را تعويض اتصالات فرسوده مي‌داند و مي‌گويد: اين خط انتقال چند سالي است که اجرايي شده ولي آب اين جزيره به خاطر املاحي که به آن اضافه مي‌شود موجب خوردگي فلز مي‌شود و اتصالات بين راهي را پوسيده مي‌کند تا جايي که گاهي آب شرب شهر هرمز قطع مي‌شود. در اين بين تلاش موثري براي بهره مندي اهالي هرمز صورت نگرفته است.


 قلعه فرانسوي شوش در معرض نابودي
 ترک‌هايي که با کاهگل پر شد 

قلعه فرانسوي شوش بر اثر زلزله‌هاي اخير آسيب جديدي ديده و متاسفانه تاکنون اقدامي براي رفع اين آسيبها صورت نگرفته اين درحاليست که برخي از اين ترکها با کاهگل و گج پر شده است.

به گزارش مهر، قلعه شوش که به قلعه اکروپل يا قلعه فرانسوي‌ها نيز شهرت دارد به دست هيات باستان شناسي فرانسوي در سال 1897 ميلادي روي بلندترين نقطه شهر شوش بنا شده است. اين قلعه شباهت بسيار زيادي به زندان باستيل فرانسه دارد که با استفاده از آجرهاي به دست آمده از کاخ داريوش و تعدادي از آجرهاي منقوش به خط ميخي چغازنبيل به دست معماران دزفولي بنا شده است.

اين قلعه بسيار زيبا يکي از منحصر به فردترين آثار تاريخي و ديدني ايران و استان خوزستان است که روي تپه باستاني شوش و در کنار کاخ آکروپل ساخته شده است. پلان قلعه ذوزنقه شکل است که قاعده کوچک آن در سمت شمال واقع شده و دور تا دور آن را راهرويي احاطه کرده و رديف اتاق‌‌هايي به سمت حياط، برگرد آن قرار گرفته‌اند. تقسيم بندي کلي قلعه با دو حياط و فضاهاي پيرامون اين حياط شکل مي‌گيرد. قلعه داراي سه ورودي است که يکي از آنها در حال حاضر مسدود است. نخستين حرکت‌‌هاي باستان ‌شناسي در محوطه تاريخي شوش در سال 1851 به وسيله کنت لفتوس انگليسي آغاز شد. اين حرکت چندي بعد توسط ژان و مارسل ديولافواي فرانسوي ادامه پيدا کرد. به واسطه گسترش کاووش و کشف آثار ارزشمند و همچنين ناامني، هيئت فرانسوي تصميم به ساخت مکاني در اين محوطه تاريخي گرفت و بالاخره در سال 1897 توسط ژان ژاک دومورگان قلعه شوش را بنا کرد. مصالح اين قلعه نيز از آثار و ابنيه‌اي که در حفاري‌‌ها کشف شده بود، تهيه شد.

قلعه شوش همانند قلاع قرون وسطي اروپا از دو حياط تشکيل شده که حياط دوم مرتفع‌تر از حياط اول است. در زير حياط دوم، دو تالار (زيرزمين) تعبيه شده است. اين قلعه کلا دو اشکوبه و بافت اصلي ديوارها از خشت با روکشي از آجر است كه آجرها مربوط به ادوار مختلف تاريخي هستند. فرانسوي‌ها کاملا وقيحانه از آجرهاي بناهاي تاريخي مکشوفه، در ساخت اين قلعه استفاده کردند. عناصر تشکيل دهنده معماري شامل طاق‌‌هاي رومي، درگاه‌هاي قوسي و تزئينات آجري است که تماما از معماري ايراني مايه گرفته و کل بنا توسط دو معمار دزفولي ايجاد شده ‌اند. از سال 1371 از اين محل به عنوان پايگاه باستان‌ شناسي و انبار نگهداري اشياي تاريخي استفاده مي‌شود. از ديگر قسمت‌هاي قلعه شوش مي‌توان به اتاقک شيشه‌اي موسوم به کلاه فرنگي و برج استوانه‌اي که در ضلع غربي قرار دارد و به عنوان کبوترخانه مورد استفاده قرار مي‌گرفت و همچنين برجي ديگر که در وسط حياط اول قرار دارد، اشاره کرد. از ديگر تزئينات اين قلعه نيز، نعل درگاه‌هاي قوسي و ايجاد نماهاي تزئيني با آجر و همچنين نقاشي‌هايي به سبک تلفيقي اروپايي و شرقي و آجرهاي کتيبه‌ دار چشمگيرتر هستند.

به دليل وجود انواع آجر به ويژه آجرهاي کتيبه‌ دار با ابعاد مختلف و منقوش مينايي، مي‌توان اين قلعه را موزه آجر ناميد. قلعه تاريخي شوش در سال 1380 توسط سازمان ميراث فرهنگي با شماره 3983 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

قاسم منصور آل کثير از فعالان ميراث فرهنگي استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: چند هفته گذشته يک دستگاه بيل مکانيکي براي ايجاد يک زيرزمين درحالي به گودبرداري و حفاري در خيابان چهارراه خوزستان و نبش خيابان پاسداران شهر شوش پرداخت که اين عمليات گودبرداري بخشي از آثار تاريخي اين شهر باستاني را دچار آسيب کرد. وي افزود: اين درحالي است که همزمان با اين حادثه هيات‌‌هاي پژوهشي بسياري در شوش مستقر بودند و به تحقيق و آموزش کارشناسان و پژوهشگران مي‌پرداختند.

زمين لرزه‌ها باعث ترک برداشتن بناي منحصر به فرد آجري قلعه فرانسوي‌هاي شوش در بخش‌هاي پشت بام تراس غربي و برخي ديگر از قسمت‌هاي اين بنا شده است

اين دوستدار ميراث فرهنگي يادآور شد: متاسفانه پيش از اين نيز بر اثر زمين لرزه‌هايي که در ايلام پيش آمد بخشي از قلعه شوش آسيب ديد. قلعه شوش در سال 96-1894توسط دمورگان براي اسکان هيات‌هاي فرانسوي که براي کاوش به شهر باستاني شوش مي‌آمدند، تاسيس شد. علي درويش، رئيس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شوش در اين باره به مهر گفت: چند وقتي است که منطقه مورموري در ايلام و حسينيه خوزستان دايما دچار زمين لرزه‌هاي پي در پي مي‌شود که دامنه اين لرزه‌ها به منطقه شوش و حتي شهرهاي اطراف مانند انديمشک و دزفول نيز مي‌رسد.

وي افزود: متاسفانه اين زمين لرزه‌ها باعث ترک برداشتن بناي منحصر به فرد آجري قلعه فرانسوي‌هاي شوش در بخش‌هاي پشت بام تراس غربي و برخي ديگر از قسمت‌هاي اين بنا شده است.

رئيس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شوش توضيح داد: ترک‌هاي به وجود آمده بر اثر زمين لرزه در قسمت پشت بام اينک توسط پايگاه ميراث فرهنگي شوش با خاک و سپس کاهگل و در بخش‌هاي داخلي نيز توسط کارگران اين پايگاه با ملات گچ و سفيد کاري بر روي آنها، پوشانده شده تا از ديد مخفي بماند.

درويش تاکيد کرد: آجر نگاشته‌هايي که در اين بنا نيز به کار رفته به شدت در اثر فرسايش باد و باران مضطرب شده‌اند. ترکهاي به وجود آمده بر اثر زمين لرزه در قسمت پشت بام با خاک و سپس کاهگل و در بخش‌هاي داخلي با ملات گچ و سفيد کاري شده است. وي گفت: هم اکنون اين بنا به عنوان اداره و خوابگاه پرسنل شاغل پايگاه پژوهشي استفاده مي‌شود. حال چند پرسش بسيار مهم که در ذهن هر دلسوز ميراث فرهنگي مطرح مي‌شود اين است که آيا در مرمت اين بناي مهم کارشناسان مرمت گر اجماع نظر دارند؟ آيا پر کردن ترک‌هاي يک بناي با اين اندازه و حجم توسط خاک توجيه علمي دارد؟ رئيس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شوش همچنين افزود: چرا به جاي مرمت و تعمير اصولي اين بنا بايد بروي ترک‌هاي به وجود آمده را با گچ کاري پوشاند و به فکر حفظ جان افراد و بناي تاريخي نبود. درويش يادآور شد: شوش و ثبت جهاني آن در فهرست آثار جهاني حتي به قيمت تخريب آثار اين کهن سرزمين به هر قيمتي و وارد آوردن لطمات جبران ناپذير بر آن مي‌تواند نقطه سياهي براي آثار تاريخي کشورمان باشد. وي عنوان كرد: در خصوص عرصه و حريم شوش متاسفانه نيز پيش از اين خبرهاي تلخي به گوش رسيد و مسولان وجود شواهد مسلم تاريخي در شوش را ناديده گرفته و کوچکترين اهميتي به آن نمي دهند و اينک بنايي با اين تاريخ و اهميت در مرز فرو ريختن و تبديل شدن به تلي از خاک و آجر است.


 اعتراضات کارگري 

بازنشستگان «نخ پارسيلون» مقابل استانداري لرستان تجمع کردند

صبح ديروز حدود پنجاه نفر از بازنشستگان کارخانه «نخ پارسيلون» خرم آباد در اعتراض به تعلل مالکان اين کارخانه پارسيلون در خصوص پرداخت سنوات بازنشستگي‌شان، در مقابل استانداري لرستان تجمع کردند. به گزارش ايلنا، «حميد بهاروند» نماينده کارگران بازنشسته نخ پارسيلون که در اين تجمع حاضر بود به ايلنا گفت: در پي اعتراضات مکرر بازنشستگان در مقابل کارخانه و نهاد‌هاي مختلف دولتي در خصوص عدم دريافت سنوات پايان کار و قولهاي بي‌عمل مديرعامل کارخانه، متاسفانه بار ديگر ناچار شديم اعتراض خود را در مقابل استانداري اعلام کنيم. وي افزود: ميانگين سنوات هر کدام از 135 کارگر بازنشسته اين کارخانه حدود 20 ميليون تومان است که اين رقم بعد از گذشت بيش از 4 سال از بازنشستگي کارگران و کاهش شديد ارزش پول ملي هنوز به آنان پرداخت نشده است. اين کارگر بازنشسته درباره دلايل تجمع امروز کارگران اضافه کرد: بعد از آخرين تجمع بازنشستگان پارسيلون مقابل ساختمان استانداري لرستان که در هفته گذشته (18 آذر ماه) صورت گرفته بود، قرار شد مسئولان اين نهاد دولتي حداکثر تا امروز (يکشنبه) مطالبات‌مان را پي گيري کنند که متاسفانه هيچ اقدامي تا کنون انجام نگرفته است. او افزود: کارفرما در توجيه عدم پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه، کمبود نقدينگي و منابع مالي را بهانه مي‌کند. به همين دليل بيش از 7 سال است که او به طلب کاران حقيقي و حقوقي خود وعده پرداخت مطالباتشان با وعده فروش 180 هکتار از زمين‌هاي صنعتي تحت مالکيت کارخانه را مي‌دهد. به گفته وي، مجموع بدهي‌هاي کارخانه پارسيلون حدود 90 ميليارد تومان بر آورد مي‌شود که مهم‌ترين طلبکاران دولتي سازمان تامين اجتماعي، اداره دارايي و اداره برق هستند. او درخاتمه گفت: علاوه بر 135 کارگر بازنشسته، پرداخت بخشي از مطالبات حقوقي کارگران شاغل کارخانه نخ پارسيلون نيز نزديک به 2 سال است که معوق مانده است.

اعتراض بازنشستگان نساجي مازندران در مقابل ساختمان بانک ملي

بيش از 100 نفر از کارگران بازنشسته کارخانه «نساجي مازندران»، صبح ديروز در اعتراض به طولاني شدن وضعيت پرداخت مطالباتشان با سفر به پايتخت در مقابل ساختمان مرکزي بانک ملي ايران واقع در در خيابان فردوسي تهران تجمع کردند.

«محمد نوبخت» نماينده کارگران حاضر در تجمع ديروز کارگران به ايلنا گفت: تجمع ديروز کارگران بازنشسته نساجي مازندران در واکنش به طولاني شدن زمان وصول مطالبات معوقه‌شان از سوي بانک ملي صورت گرفته است. بانک ملي به عنوان سهامدار اصلي نساجي مازندران مي‌خواهد با خريد قطعه زميني 15 هکتاري به ارزش 83 ميليارد تومان مطالبات کارگران را پرداخت کند. با وجود آنکه همه مراحل ثبت اين زمين به نام بانک ملي انجام شده است اما به دلايلي که ما بي‌اطلاعيم هنوز پولي به کارگران پرداخت نشده است.

او گفت: پيش از اين زمين‌ها به دليل بدهي در توقيف سازمان تامين اجتماعي بود که با پيگيري کارگران و همکاري وزارت کار و سازمان تامين اجتماعي، چند وقت پيش اين زمين‌ها آزاد شد و شرايط تسهيل فروش‌شان به بانک ملي فراهم آمد.

نوبخت همچنين در خصوص ميزان مطالبه بانک ملي از کارخانه نساجي مازندران گفت: در حال حاضر بانک ملي به ازاي طلب 40 ميلياردي خود، خود را سهام دار کارخانه مي‌داند و قصد دارد اين زمينها را خريداري کند. همچنين اين بانک مدعي است اين رقم به 176 ميليارد تومان افزايش پيدا کرده است. نمابنده کارگران در ادامه با انتقاد از اينکه مسئولان بانک ملي نسبت به پي گيري مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته نساجي مازندران بي‌تفاوت‌اند و هيچ اقدامي در جهت رفع مشکلات آنان انجام نمي‌‌شود، افزود: زمين‌هاي فروخته شده به بانک ملي داراي موقيت بسيار خوب با کاربري تجاري در بهترين نقطه قائم شهر است که ارزش مالي اين زمين‌ها در بازار فروش حدودا متري 2 ميليون تومان است. اما کار‌شناسان بانک ملي ارزش اين زمين‌ها را حدود يک ميليون تومان قيمت گذاري کرده‌اند. با وجود آنکه اين زمين‌ها خريدار ديگري نداشت کارفرماي کارخانه و کارگران ناچار شدند با رقم کار‌شناسي بانک ملي موافقت کنند.

نوبخت اضافه کرد: هم اکنون مراحل واگذاري اين 15 هکتار زمين تجاري (بجاي بدهي‌هاي گذشته کارخانه به بانک) به بانک ملي انجام شده است، اما مديران ارشد بانک ملي در پرداخت پول شاغلين و بازنشستگان کوتاهي مي‌کنند.

او در ادامه سخنان خود در مورد ميزان مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه نساجي مازندران گفت: مجموع مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته 15 ميليارد تومان است که رقم 11 ميليارد تومان آن بابت حق سنوات حدود 550 کارگر بازنشسته در فاصله سال 88 تا پايان سال 92 انباشته شده و مابقي 4 ميليارد تومان بابت مطالبات معوقه سالهاي 88 تا 91، 350 کارگر شاغل به وجود آمده است.

به گفته اين کارگر، تا اين لحظه هربار که اين کارگران براي وصول مطالبات خود اجتماع کرده‌اند از سوي مسوولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هايي داده شده است که تمامي اين وعده‌ها در عمل برآورده نشده‌اند. امروز نيز تا اين لحظه هيچکدام از مسئولان بانک ملي در جمع معترضين حاضر نشده‌اند.

«سيد احمد حسيني» يکي ديگر از نمايندگان کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران بازنشسته نساجي مازندران در ادامه سخنان همکارش افزود: ما کارگران نساجي مازندران سالهاست که پي گير مشکلات صنفي خود از مسئولان استاني و کشوري هستيم اما انگار گرسنگي کارگراني که 30 سال به اين کشور خدمت کرده‌اند براي مسوولان مهم نيست. به گفته وي، کارگران با همکاري برخي مسئولان شهرستان زمينه تسهيل فروش اين زمين‌ها را براي دريافت مطالباتشان به بانک ملي فراهم کردند اما بانک ملي به بهانه‌هايي نمي‌خواهد مطالبات کارگران را پرداخت کند. او گفت: کارخانه نساجي مازندران زمين‌هاي با ارزش زيادي را در نقاط مختلف استان مازندران در تملک دارد که در سال‌هاي گذشته بيشتر اين زمين‌ها از سوي طالبکاران دولتي مصادره شده است. به گفته وي، ارزش هر يک از زمين‌هاي تحت مالکيت نساجي مازندران از 5 ميليارد تومان تا 200 ميليارد تومان برآورد مي‌شود که بخشي از آن‌ها بانک ملي، سازمان تامين اجتماعي و اداره دارايي بابت طلبشان از کارخانه توقيف کرده‌اند بخش قابل توجه‌اي از اين زمين‌ها نيز از سوي شهرداري قائم شهر بابت ساخت پارک تصرف شده است.

همچنين «سيد باقر قاسمي يکي ديگر از نمايندگان کارگري حاضر در تجمع امروز به ايلنا گفت: امروز ما براي چندمين بار از کار و زندگي خود در مازندران دست کشيده‌ايم و براي مطالبه خواسته‌هايمان به تهران پناه آورده‌ايم تا شايد به مشکلاتمان رسيدگي شود. اين کارگر با بيان اينکه کارگران نساجي مازندران حاضر در تهران خواهان پيگيري براي وصول مطالبات خود و همکارانشان هستند، افزود: تا اين لحظه هربار که اين کارگران براي وصول خواسته‌هاي خود اجتماع کرده‌اند از سوي مسوولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هايي داده شده است که تمامي آن‌ها در عمل برآورده نشده است. اين کارگر بازنشسته نساجي مازندران گفت: چند سال است که با تحمل همه سختي‌هاي کار در نساجي مازندران بازنشسته شده‌ايم. انتظار داشتيم بعد از يک عمر خدمت به اين کشور بجاي يک تشکر خشک خالي اين اندازه اذيتمان نمي‌کردند.

او با بيان اينکه با تجمعاتي که انجام مي‌دهيم همه از مشکلات واحد نساجي مازندران و تعويق مطالبات کارگرانش با اطلاع هستند افزود: با تجمع امروزمان در تهران همه رهگذران تا حدودي از مشکلاتمان با خبر بودند اما مسول حراست بانک ملي بعد از اين همه پي گيري از ما مي‌پرسد جريان چيست براي چه اينجا آمده‌ايد. او گفت: ما به سني رسيده‌ايم که ديگر پير شده‌ايم. فرزندان دانشجو و يا سرباز داريم. در حال حاضر با اندک اندوخته‌اي که از راه کشاورزي و دست فروشي بدست مي‌اوريم امرار معاش مي‌کنيم. بيشتر وقت‌ها حتي پول نون هم نداريم. قاسمي درباره شرايطي که شب گذشته به سختي عازم تهران شده بودند گفت: تعداد بازنشستگاني که قرار بود امروز در تهران حاضر باشند بيش از 200 نفر بود اما به دليل کمبود اتوبوس و اينکه توانايي هزينه خودروهاي شخصي را نداشتند برگشتند.

او گفت: قرار است تعداد زيادي آنان در صورت تامين اتوبوس امشب به ما ملحق شوند. او در خاتمه گفت: با توجه به سوابق گذشته وعده مسئولان، اگر اين بار نيز مطالبات ما با بي‌توجه‌اي همراه شود، به تجمعات خود در تهران ادامه خواهيم داد.

کارگران 4 شرکت «سرمايه‌گذاري سبز» تجمع کردند

صبح ديروز حدود يکصد نفر از کارگران شرکت‌هاي چهارگانه سرمايه گذاري سبز در اعتراض به وضعيت نامشخص مطالبات مزدي خود در محل اين شرکت تجمع کردند.

«يعقوب کريمي» رئيس شوراي اسلامي کار شرکت‌هاي چهارگانه سرمايه گذاري سبز با اعلام اين خبر، درباره دلايل اين اعتراض به ايلنا گفت: اين تجمع صنفي در داخل شرکت و در اعتراض به وضعيت نامشخص دستمزد‌ها، حقوق و بيمه معوقه برپا شده است. اين مقام صنفي يادآور شد: در شرکت‌هاي چهارگانه سرمايه گذاري سبز که شامل کارخانه‌هاي «کشت و صنعت مهاباد»، «مجتمع دامداري و صنعتي مهاباد»، «مجتمع هما مرغ مهاباد» و «سردخانه زمزم مهاباد» مي‌شود نزديک به 200 نفر شاغل‌اند. به گفته مسئول نهاد کارگري شرکت سرمايه گذاري سبز، در حال حاضر تمامي اين کارگران شش ماه دستمزد و هشت ماه حق بيمه پرداخت نشده سال جاري را از کارفرما طلبکارند. کريمي ادامه داد: تجمع کنندگان خواستار پاسخگويي کارفرما و مسئولان دولتي‌اند اما نه از کارفرما خبري هست و نه هيچ مسئولي در جمع معترضان حاضر شده‌ است. کريمي با يادآوري اينکه به دليل بدهي کارفرما دفترچه بيمه کارگران شاغل شرکت سرمايه گذاري سبز از مدتي پيش فاقد اعتبار شده بود، افزود: پس از پيگيري‌هاي نهاد صنفي سرانجام تامين اجتماعي پنجشنبه گذشته دفترچه کارگران باقيمانده را بصورت مشروط براي مدت يک هفته تمديد اعتبار کرد. به گفته اين کارگر، تنها اتفاق مثبتي که در هفته گذشته براي او و ساير همکارانش افتاده اين است که سازمان تامين اجتماعي بصورت مشروط دفترچه بيمه آن‌ها را به مدت يک هفته تمديد اعتبار کرده است اما پس از يک هفته خانواده‌هاي کارگران مجددا براي بهره‌مندي از بيمه با مشکل مواجه مي‌شوند. گفته مي‌شود براساس شرطي که سازمان تامين اجتماعي براي تمديد اعتبار دفترچه بيمه کارگران سرمايه گذار ي سبز گذاشته است، چنانچه کارفرما تا ابتداي دي ماه نسبت به تسويه حساب با اين سازمان اقدام نکند دفترچه بيمه اين کارگران دوباره با مشکل تمديد اعتبار مواجه خواهد شد. وي يادآور شد: به غير از کارگران شاغل که خواهان روشن شدن وضعيت مزد و بيمه معوقه خود هستند، کارفرما هنوز با 144 کارگري که از ابتداي سال جاري تاکنون به تدريج اخراج شده‌اند تسويه حساب نکرده است. به گزارش ايلنا، اجتماع امروز کارگران شرکت‌هاي چهارگانه سرمايه گذاري سبز در حالي انجام گرفته است که به گفته نماينده صنفي آنان، اين کارگران از سال 86 تاکنون با مشکل پرداخت نامنظم حقوق و مزاياي قانوني مواجه بوده‌اند.


 خبر 

استاندار اصفهان:توليد و توسعه در کنار دستيابي به فناوري يکي از مهم‌ترين نياز‌هاي فعلي است

گروه شهرستانها: در مراسم افتتاح دهمين نمايشگاه پژوهش و فن آوري جشنواره نوآوري و شكوفايي كوهرنگ که با حضور مديران علمي و پژوهشي استان اصفهان و همچنين مسوولين ارتباط با صنعت شرکت فولاد مبارکه و جمعي از پژوهشگران و نخبگان استان در محل سالن همايش‌هاي نمايشگاه بين‌المللي استان اصفهان برگزار گرديد، رسول زرگرپور، استاندار اصفهان طي سخناني با اشاره به نقش مهم علم و فناوري در پيشرفت جوامع، گفت: توليد و توسعه در کنار دستيابي به فناوري به منظور ارتقاء جايگاه کشور يکي از مهم‌ترين نياز‌هاي فعلي است. وي توليد ثروت و ارتقا جايگاه کشور را وابسته به بخش پژوهش و فناوري در دانشگاه‌ها، مراکز علمي و فناوري دانست و اظهارداشت: هفته پژوهش فرصت مناسبي است تا با توجه و تمرکز در امر پژوهش، صاحبان فناوري و پژوهشگران بتوانند براي آينده خود برنامه‌ريزي کرده و کشور را به پيشرفت برسانند، انتخاب برگزيدگان در اين همايش توانسته شرايط را تغيير داده و به فعالان حوزه پژوهش کمک کند تا وضعيت علمي کشور را بهبود ببخشند. استاندار اصفهان با اشاره به اهداف هفته پژوهش، گفت: ترويج فرهنگ فناوري و پژوهش، تشويق فناوران به توليد علم و فناوري براي عزت و سربلندي کشور، تبيين وضعيت موجود فناوري و اخذ بازخورد‌ها براي هماهنگي بيشتر، شناسايي و عرضه يافته‌‌‌هاي پژوهشي، بسترسازي براي تجاري سازي پژوهش از اهداف ما در هفته پژوهش است.

وي جشنواره کوهرنگ را بهترين راه براي رونق بخشيدن به ابتکار و فناوري و کشف استعداد‌هاي برگزار شده در كشور عنوان كرد و اظهارداشت: اين امر به اقتصاد دانش بنيان كشور كمك مي‌كند علاوه بر اينكه اين نمايشگاه فرصت مناسبي براي تعامل نخبگان با يكديگر و در نهايت ايجاد فضاي رقابت در كشور است. زرگرپور ادامه داد: استانداري اصفهان تلاش دارد تا در تمام ابعاد اجتماعي شرايطي را براي فناوري فراهم کند و با يک رويکرد مناسب نسبت به پژوهش و فناوري استان، وضعيت آن را ارتقا بخشد. زرگرپور بيان داشت: اصفهان صنعتي‌ترين استان کشور است و با وجود پنج دانشگاه ملي، 170 مرکز علمي و پژوهشي و 320 هزار دانشجو به عنوان دومين استان دانشگاهي کشور محسوب مي‌شود.

برگزاري كارگاه آموزشي روش كاليبراسيون كنتورهاي هوشمند آب و برق در شركت آب منطقه اي هرمزگان

گروه شهرستانها: نظر به اهميت نصب كنتورهاي هوشمند و حجمي مصرف منابع آب زيرزميني و با توجه به نصب حدود 600 دستگاه كنتور هوشمند در استان كارگاه آموزشي «روش كاليبراسيون كنتورهاي هوشمند آب و برق و آموزش عملي اندازه‌گيري دبي آب» در شركت سهامي آب منطقه‌اي هرمزگان برگزار گرديد. هدف از برگزاري اين كارگاه آموزشي تعادل بخشي بين منابع ومصارف آب ، مديريت برداشت آب از منابع زيرزميني و جلوگيري از اضافه برداشت با اندازه گيري دقيق ميزان آب برداشتي به وسيله نصب اين كنتورهاي هوشمند است. در اين دوره آموزشي كه جمعي از مديران و كارشناسان آب منطقه اي هرمزگان حضور داشتند مباحث تئوري و عملي كنتورهاي هوشمند آب و برق به فراگيران ارائه شد.

بلاتکليفي بزرگترين معدن تيتانيوم کشور دراروميه

رئيس صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي نبود دانش فني و تکنولوژي مورد نياز براي استحصال و فراوري لازم را مهمترين دليل رکود و بلاتکليفي بزرگترين معدن تيتانيوم کشور در اروميه عنوان کرد. جعفر صادق اسکندري در گفتگو با مهر با بيان اينکه معدن تيتان قره آغاج اروميه به همراه معدن تيتان کرمان دو معدن ارزشمند تيتان کشور به شمار مي‌روند، اظهارداشت: تيتانيم قره آغاج اروميه، بزرگترين معدن ارزشمند تيتانيم اروميه که از سال 87 گواهي کشف آن صادر شده به دلايل مختلف از جمله نبود دانش فني و... بلاتکليف و راکد مانده است. وي با بيان اينکه اين معدن با توجه به ذخاير و عيار آن مورد مشابهي در کشور ندارد، افزود: اين معدن داراي ذخيره قطعي 56 ميليون تن با عيار 6 درصد به همراه عناصر بسيار مفيد در 36 کيلومتري شمال غربي اروميه در استان آذربايجان غربي واقع شده است. اسکندري ادامه داد: هم اکنون دانش فني و تکنولوژي تيتان در اختيار معدودي از کشورهاست و اين امر موجب شده دو معدن موجود تيتان کشور به دليل نبود دانش فني و تکنولوژي روز اين فلز، راکد و بلاتکليف باقي بمانند.تکنولوژي و دانش فني استحصال و فرآوري تيتان به دليل حساسيت و کاربرد خاص آن هنوز در دنيا عموميت پيدا نکرده است. وي با اعلام اينکه تکنولوژي و دانش فني استحصال و فرآوري تيتان به دليل حساسيت و کاربرد خاص آن هنوز در دنيا عموميت پيدا نکرده است، عنوان کرد: اين امر فعال کردن معدن تيتان در اروميه را زمان برکرده است. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي گفت: هم اکنون براي استحصال اين معدن بخشي از ماده کشف شده آن در دو مرحله به کشور اوکراين ارسال شده و در مراحل نهايي است و پس از مشخص شدن نتايج وضعيت، اين معدن آماده فراوري مي‌شود. اسکندري عنوان کرد: با توجه به اين محدوديت‌ها شرکت مذکور اقدامات زيادي از جمله تکميل و تصحيح مطالعات و اطلاعات ناقص قبلي و نيز تحقيقات بيشتر در زمينه نحوه فرآوري اين فلز انجام داده است. وي موارد مصرف تيتان را در صنعت زنگ سازي و نيز تهيه فلزات مورد نياز در صنعت هواپيمايي عنوان و تاکيد کرد: در صورت ورود دانش فني و تکنولوژي روز فرآوري تيتان در کشور شاهد تحول عظيمي در بخش معادن استان و نيز کشور خواهيم بود. ذخيره قطعي معدن تيتان قره آغاج اروميه را 56 ميليون تن و ذخيره احتمالي آن را 120 ميليون تن است يک معدن تيتان در کهنوج کرمان وجود دارد که رودخانه اي است اما معدن تيتان قره آغاج اروميه در کوه بوده و به دليل ذخيره، عيار 6 درصد و نيز دارا بودن عناصر مفيد در کشور منحصر به فرد است. معدن تيتان قره آغاج اروميه که از اهميت فوق العاده اي در کشور برخوردار است در 36 کيلومتري مرکز استان آذربايجان غربي اروميه واقع شده و هم اکنون عملا هيچ اقدام اکتشافي در آن صورت نمي‌گيرد.

وضعيت بحراني زيست محيطي در دليجان

دليجان در سال‌هاي اخير در بخش صنعت پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته، اما اين توسعه با چالش‌هاي زيست محيطي و فرهنگي نيز همراه بوده که براي برطرف کردن آنها به توجه و برنامه‌ريزي هرچه بيشتر نياز است. به گزارش مهر، دليجان با چهار شهرک صنعتي فعال سومين شهر صنعتي استان مرکزي با کمترين نرخ بيکاري به حساب مي‌آيد، که چالش‌هايي همچون آلودگي محيط زيست، افزايش مهاجرت‌پذيري در اين شهر، شکل گيري خرده فرهنگ‌ها، تضاد فرهنگي، افزايش اختلاف طبقاتي روبه رو است.

فرماندار دليجان در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: دليجان شاهراه اصلي و متصل کننده چندين استان کشور به يکديگر مي‌باشد و با توجه به اينکه تقريبا در مرکز کشور واقع شده، حمل و نقل و صادرات محصولات توليدي از کارخانه‌هاي اين شهر به راحتي صورت مي‌پذيرد. هادي فدايي با تاکيد بر موقعيت جغرافيايي دليجان، تصريح کرد: باتوجه به موقعيت استراتژيک دليجان و افزايش سرمايه گذاري‌هاي بخش خصوصي در اين شهر، هم اکنون يک وضعيت مطلوب اقتصادي و صنعتي در دليجان به وجود آمده است. وي ادامه داد: توسعه بخش صنعتي در دليجان باعث نخواهد شد که مردم اين شهر تفکر دستيابي به توسعه پايدار و همه جانبه را فراموش کنند. فدايي ضمن بيان تلاش مسئولين براي رسيدن به توسعه پايدار، اضافه کرد: نخبگان، متخصصان و مردم دليجان خواستار توسعه اي هستند که در آن به سلامت، محيط زيست، وضعيت اجتماعي، اقتصاد و صنعت توجه همزمان شود و هم اکنون حل مشکلات زيست محيطي و فرهنگي شهر در دستور کار قرار دارد. رحمان دلاوري عضو شوراي شهر دليجان، دليجان را داراي فرصت اي متنوع سرمايه‌گذاري دانست و اظهار کرد: دليجان در موقعيت جغرافياي خاصي قرار گرفته و عبور روزانه هزاران وسيله حمل و نقل ترانزيتي و مسافري از اين شهر و همچنين عبور خط آهن اصفهان به تهران، شاهراه ارتباطي بي‌نظيري به وجود آورده که باعث جلب توجه سرمايه گذاران بخش خصوصي گشته است. وي وجود منابع طبيعي متنوع در حوزه دليجان را از ديگر فرصت‌هاي سرمايه گذاري برشمرد و اضافه کرد: وجود منابع معدني همچون معادن آهن، روي و سنگ آهن و تامين مواد اوليه کارخانه‌ها به وسيله اين معادن نقطه قوت ديگري براي سرمايه گذاري در دليجان به حساب مي‌آيد، به طوري که عمده مواد اوليه کارخانه‌هاي سيمان از معادن دليجان تامين مي‌شود.


 اخبار استان مرکزي 

اولين نشست هماهنگي مديران اداره كل راه وشهرسازي استان مركزي وفرماندهان پليس راه استان

گروه شهرستانها: اولين نشست هماهنگي مديران وروساي ستادي شهرستانهاي اداره كل راه وشهرسازي استان مركزي با فرماندهان پليس راه استان به منظور برنامه‌ريزي وآمادگي براي آغاز فصل سرما وراهداري زمستاني آغاز شد. در اين نشست كه با حضور نصرالهك‌نژاد مدير كل راه وشهرسازي استان، سرهنگ حسني فرماندهي پليس راهور استان ومديران راهداري ،راهسازي وراه روستايي كليه روساي ادارات شهرستانها وحضور فرماندهان پليس راه اراك برگزار شد،نكات مشترك و طرح‌هاي هم افزايي وهم انديشي براي ارتقا سطح ايمني زمستاني جاده هاي استان بررسي ومشكلات ومسايل موجود بررسي گرديد. نصرالهل‌نژاد در اين جلسه ضمن تقدير وتشكر از فرماندهان پليس راه هدف ازاين نشست را ايجاد تعادل وهمدلي بيش از پيش در مسير اعتلا و خدمت به مردم دانست وكاهش حوادث وتلفات جاده اي وامنيت سفر را دغدغه اصلي ومشترك راه وشهرسازي پليس راه عنوان كرد.

نشست دوره‌اي بسيج مهندسين در شرکت گاز استان مرکزي

گروه شهرستانها: نشست دوره‌اي بسيج مهندسين استان مرکزي با حضور اعضاي شوراي اين بسيج در روز چهارشنبه نوزدهم آذرماه در سالن کنفرانس شرکت گاز استان مرکزي برگزار شد. در ابتداي اين نشست مهندس جواد مهندس مديرعامل شرکت گاز استان مرکزي ضمن عرض خير مقدم گزارش مختصري از وضعيت گازرساني و مصرف گاز در سطح استان ارائه کرد و در اين خصوص گفت: صد درصد جمعيت شهري و 93 درصد جمعيت روستايي و تمامي شهرک‌ها و قطب هاي صنعتي در سطح استان مرکزي از نعمت ارزشمند گاز طبيعي برخوردار مي‌باشند و مصرف گاز استان در روزهاي سرد سال روزانه به ميزان 19 ميليون متر مکعب ميرسدکه حدود 70 درصد اين مصرف با توجه به روزهاي سرد در بخش گرمايشي به ويژه در بخش خانگي مصرف مي‌شود که مي‌طلبد تمام مردم عزيز در صرفه جويي اين ماده ارزشمند نهايت دقت را داشته باشند ودستگاهاي متولي در امر کاهش انرژي به ويژه مهندسين وکارشناسان گرامي نظرات خود را در کاهش مصرف گاز طبيعي ارايه فرمايند تا اين سوخت پاک به راحتي در بخش خانگي هدر نرود.

براي اولين بار در خاورميانه:نصب دبي سنج جديد در تصفيه خانه فاضلاب اراک

گروه شهرستانها: معاون بهره‌برداري شرکت آب و فاضلاب استان مرکزي از نصب يک دستگاه دبي سنج با عنوانraven-eye (چشم کلاغ) در تصفيه خانه فاضلاب شهر اراک خبر داد.

بهمن آنالويي معاون بهره‌برداري شرکت اندازه‌گيري دائمي مقدار فاضلاب ورودي و خروجي تصفيه خانه‌ها را به منظور بهره‌برداري درست از تاسيسات لازم و ضروري دانست و اظهار داشت: با توجه به اهميت ثبت دقيق ،دبي لحظه‌اي و دبي کل ورودي تصفيه‌خانه يک دستگاه دبي سنج با عنوانraven-eye (چشم کلاغ) با دقت فوق العاده زياد و روش ثبت لحظه اي راداري در تصفيه خانه فاضلاب شهر اراک نصب و راه‌اندازي گرديد.

وي عنوان نمود:اين دستگاه با ارسال سيگنال درسطوح مختلف سيال نسبت به اندازه‌گيري دقيق سرعت سيال وارتفاع آن اقدام مي‌کند، که درنهايت دبي لحظه‌اي ودبي کل رامحاسبه وارائه مي‌دهد.