نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -


چگونه زندگي مشترک خود را از نو و عاشقانه بسازيم


بازخواني تاريخي

20 آذر‌؛ سالروز شهادت آيت‌الله دستغيب
سومين شهيد محراب


 چگونه زندگي مشترک خود را از نو و عاشقانه بسازيم 

امروزه ازدواج نه يک بايد و هدف بلکه وسيله‌اي براي آرامش و رسيدن به خوشبختي است. اما صرف ازدواج و تشکيل خانواده براي نيل به اين هدف کافي نيست. براي اينکه از اين نعمت بدرستي استفاده کنيم بايستي راه و روش استفاده از آن را بياموزيم. قبل از هر چيزي بايستي به خاطر داشت که هيچ زندگي اشتراکي طبيعي و خوب بدون مسئله و مشکل نيست و شرط يک ازدواج خوب و موفق نه در نداشتن مشکل و اختلاف زناشويي بلکه در برخورد صحيح با آنها است.

در کتاب «چگونه زندگي مشترک خود را از نو و عاشقانه بسازيم» سعي شده تا شايع‌ترين و مهمترين مسائل و مشکلات زناشويي را طرح و راهکارهاي علمي و عملي براي مواجهه و حل درست آنها را ارائه کنيم.ما مطمئن هستيم در صورت مطالعه عميق و چندباره کتاب «چگونه زندگي مشترک خود را از نو و عاشقانه بسازيم» و به کار بستن توصيه‌هاي داده شده اکثر زوجين قادر خواهند بود طعم خوش و شيرين زندگي اشتراکي را چشيده و هر روز به آن طعم، بو و هواي تازه‌اي بخشند.

کتاب «چگونه زندگي مشترک خود را از نو و عاشقانه بسازيم» تاليف دکتر سيداصغر ساداتيان و دکتر ماهيار آذر است که به همت انتشارات ما و شما منتشر شده است.


 بازخواني تاريخي 

1388: تاسف شديد موسسه تنظيم و نشر آثار امام‌(ره) از اقدام صداو سيما

قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام‌خميني‌(س) در نامه‌اي به رييس سازمان صداوسيما از «حرمت شکني بي‌سابقه صدا‌و‌سيما نسبت به امام راحل در تصاوير پخش شده‌« برنامه‌هاي خبري روز 16 آذر ابراز تاسف شديد کرد. در اين نامه آمده بود: روز شانزدهم آذر 88، سيماي جمهوري اسلامي‌در چند بخش خبري، تصويري را منتشر کرده که حاوي حرمت شکني نسبت به امام راحل عظيم‌الشان بوده است. در اين باره نکاتي را لازم است معروض دارم: نخست آنکه آنچه از گزارش‌هاي مختلف افرادي که در صحنه‌هاي تلخ روز دانشجو در دانشگاههاي مختلف حضور داشته‌اند، استفاده مي‌شود آن است که موضوع بدان گونه که در برنامه تلويزيون نشر يافته، نبوده و علي‌رغم آنکه در اين روز بعضا شعارهاي ساختار شکنانه ديگري، با کمال تاسف مطرح شده، اما هتک حرمتي نسبت به ساحت امام‌خميني‌(س) گزارش نشده است و بر فرض آنکه آنچه که در تصاوير تنظيم شده و نامرتبط نشان داده شده است در گوشه‌اي از تجمعات آن روز توسط فردي مجهول و مغرض انجام يافته باشد، توسعه آن به گونه‌اي که گويي جو غالب چنان بوده است دروغ بين و مسلم مي‌باشد. حرمت شکني بي‌سابقه صدا‌و‌سيما در تنظيم تصاوير پخش شده جدا باعث تاسف، تعجب و اعتراض جدي دوستداران امام راحل است. تنها کافي است تصور کنيد که اين عکس در يکي از روزنامه‌ها يا نشريه‌هاي ديگر منتشر شده بود. آيا نمي‌توان عکس‌العمل علاقمندان به اصول انقلاب را ترسيم کرد. نکته حائز اهميت آن است که هيچ يک از شبکه‌هاي خارجي و رسانه‌هاي ديداري و نوشتاري- علي ما نقل- چنين مطلبي را انعکاس نداده اند و اين اشتباه تنها مخصوص صدا‌و‌سيماي جمهوري اسلامي‌است.


 20 آذر‌؛ سالروز شهادت آيت‌الله دستغيب
 سومين شهيد محراب  

شهيد محراب آيت‌الله سيد‌عبدالحسين دستغيب شيرازي‌، روحاني بزرگ اهل شيراز، امام جمعه شيراز و نماينده استان فارس در مجلس خبرگان قانون اساسي بود. دستغيب در سال 1288 شمسي در شيراز متولد شد و پدرش سيدمحمدتقي از مراجع مشهور فارس بود و چون ولادت فرزندش مقارن با شب عاشوراي سال 1332 قمري واقع شده بود، نام او را عبدالحسين نهاد. عبدالحسين تحصيلات مقدماتي را به سرعت به اتمام رساند. در دوازده سالگي پدر را از دست داد و مسؤوليت خانواده برعهده او قرار گرفت. او پس از اتمام دروس سطح، امامت جماعت مسجد باقرخان را عهده‌دار شد و به دليل فعاليت‌هاي تبليغي مورد آزار دستگاه حاکمه قرار گرفت. پس از آن به نجف رفت و در نجف در کلاس درس حاج شيخ کاظم شيرازي، آيت‌الله اصفهاني، حاج سيدميرزا اصطهباناتي و حاج ميرزا علي آقا قاضي طباطبايي حضور يافت و بعد از طي مراحل حوزوي به درجه اجتهاد رسيد. اين شهيد بزرگوار، از سال 1321 شمسي در مسجد جامع عتيق شيراز با برپايي مرتب مراسم دعاي کميل، زيارت عاشورا و دعاي توسل و بيان دروس اصول عقايد، تفسير قرآن و اخلاق، اين مسج

د را به محلي براي تربيت نسلي از جوانان مسلمان و مبارز تبديل کرد. همانگونه که خود آيت‌الله در خاطراتش آورده، مبارزات سياسي مذهبي وي از دوران رضاخان و مشخصا از زمان کشف حجاب آغاز شد. تهديد‌ها و آزار رژيم اما او را از مبارزه منصرف نکرد، چنان که وقتي آيت‌الله را ممنوع‌المنبر اعلام کردند، بر روي زمين نشست و مردم را موعظه مي‌کرد و در پاسخ به اعتراض ماموران حکومتي مي‌گفت که او را از منبر رفتن منع کرده‌اند، نه از سخن گفتن بر روي زمين.

وي در 15 خرداد 1342، بازداشت و به تهران تبعيد شد، هرچند پس از مدتي آزاد شد اما در سال 1343، براي دومين بار طعم بازداشت را چشيد، به تهران اعزام و زنداني و سپس تبعيد شد.

آيت‌الله دستغيب، پس از پيروزي انقلاب نيز در زمره افراد تاثيرگذار استان فارس بود. او بعد از چندي به نمايندگي از مردم استان فارس در اولين مجلس خبرگان انتخاب شد و در همين ايام بنا به درخواست مردم و به فرمان امام به سمت نماينده امام در استان و امام جمعه شيراز منصوب شد.

دستغيب سرانجام در روز جمعه 20 آذرماه 1360 در حالي که مثل هر هفته راهي محل برگزاري نماز جمعه بود هدف يک حمله تروريستي قرار گرفت و به شهادت رسيد.سازمان مجاهدين خلق (منافقين) کوتاه زماني بعد مسئوليت انفجار در مسير حرکت آيت‌الله دستغيب را برعهده گرفت. بر‌اساس اعلام سازمان، عامل اين عمليات تروريستي فردي به نام گوهر ادب‌آواز از اعضاي اين گروه بود که خود حين عمليات کشته شد.