نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
بـا «بگـم بگـم» گفتن‌هـا کـاري پيـش نمـي‌رود


نبايد بگذاريم صداي فقرا قطع شود


اختصاص سه سهميه در کنکور دکتري 94


سلامت


اخبار کوتاه


 معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
 بـا «بگـم بگـم» گفتن‌هـا کـاري پيـش نمـي‌رود 

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: درخصوص بيمه خبرنگاران نمي‌توانيم از طريق دولت اقدام کنيم؛ چرا که آن موقع خبرنگار وارد بدنه دولت مي‌شود و اين يک روش پوپوليستي است، اما به صاحبان امتياز گفته شده که با همکاري آنها بيمه خبرنگار به صورت يک‌جا پرداخت شود.

به گزارش ايسنا حسين انتظامي در جمع خبرنگاران اظهار کرد: توجه به رسانه‌هاي محلي همواره در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بوده و اين روند نيز ادامه خواهد يافت، اما فضاي عمومي رسانه‌اي کشور و حتي جهان نشان مي‌دهد که رسانه‌هاي دولتي در حال محدود شدن هستند و به تدريج رسانه‌هاي ديگر ابتکار عمل را به دست مي‌گيرند. وي با اشاره به چهار زمينه مهم براي رسانه‌هاي امروز افزود: رسانه‌هاي بين‌المللي، اجتماعي، تخصصي و محلي چهار فرصتي است که در آينده مي‌تواند خود را شکوفا کند. توسعه رسانه‌اي قطعاً در آينده نصيب رسانه‌هايي خواهد شد که در اين زمينه فعالانه وارد عرصه مي‌شوند. معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اينکه براي کشوري مثل ايران مايه تأسف است که گاهي به يک برگ و يک صفحه نام رسانه يا روزنامه مي‌دهد، ادامه داد: در راستاي همين موضوع دستورالعملي به وجود آمده که طبق آن، چهارچوب روزنامه‌ها مشخص شده و تمام قواعد يک مجموعه نوشتاري که نام روزنامه يا نشريه به خود بگيرد در آن ذکر شده است.

انتظامي به چهار سياست ابلاغي درخصوص آخرين وضعيت تبليغات و آگهي‌ها در نشريات استاني اشاره کرد و افزود: بر اساس آخرين ابلاغيه، ضميمه روزنامه‌هاي سراسري کشور همگي بايد با خود روزنامه توزيع شود، همچنين آگهي‌ها و تبليغات دولتي نيز با توجه به مبدأ شهر و استان به نشريات سراسري داده شود و نه اينکه به طور کلي به نشريات سراسري واگذار شود؛ البته در اين زمينه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي در استان‌ها مرجع تشخيص هستند و ضمائم روزنامه‌هاي سراسري نبايد بيش‌از 30 درصد آگهي داشته باشند. وي اضافه کرد: در حال حاضر، کشور از نظر ميزان نشريات اشباع شده و قرار بر اين است که تقاضاهاي نشريات جديد با بررسي بيشتري دنبال شود؛ چرا که امروز 250 روزنامه در کشور وجود دارد و 20 روزنامه با موضوع ورزشي نشر مي‌يابد؛ در حالي که ما 16 تيم در ليگ برتر فوتبال داريم. سؤال اينجاست که آيا اين تعداد خبرنگار فعال در نشريات در زمينه ورزشي داريم؟

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص بيمه خبرنگاران گفت: اصرار وزارتخانه بر اين است که در جهت استقلال خبرنگار و رسانه حرکت کنيم. پس درخصوص بيمه خبرنگاران نمي‌توان از طريق دولت اقدام کرد؛ چرا که آن موقع خبرنگار وارد بدنه دولت مي‌شود و اين يک روش پوپوليستي است، اما به صاحبان امتياز گفته شده که با همکاري آنها بيمه خبرنگار به صورت يک‌جا پرداخت شود و امروز در سايت معاونت مطبوعاتي به طور مشخص روشن شده که چه رسانه‌اي چه ميزان پول دريافت کرده است.

انتظامي درخصوص قانون دسترسي آزاد به اطلاعات اظهار کرد: قوانين اين حيطه را اجرايي خواهيم کرد، اگر در سال‌هاي قبل اين قوانين ناديده گرفته شده يا بايگاني شده بود، آن افراد و يا آقايي که آنها را بايگاني کرده بود، رفته است. امروز اين دولت با رويکردي جديد به ميدان آمده و مي‌خواهد آنچه حق مردم و شهروندان است به درستي احقاق شود. وي با اشاره به تاکيد دولت درباره مبارزه با فساد و شفاف‌سازي در اين رابطه تصريح کرد: در مبارزه با فساد به طور يقين و بي‌شک آنچه بايد در مرحله اول اتفاق بيافتد، شفاف بودن و با شفافيت صحبت کردن است. اگر شفاف سخن گفتيم و همه چيز را روشن کرديم، آن موقع در کنارش اتفاق مورد نظر رخ مي‌دهد وگرنه با «بگم بگم» گفتن‌ها کاري پيش نمي‌رود. معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا مبني بر اينکه «طرح موضوع برگزاري آزمون براي کساني که مي‌خواهند رسانه جديد راه‌اندازي کنند با چه هدف و علتي بوده است؟» گفت: اين اتفاق قطعاً اتفاق خوب و مبارکي است و در قانون مطبوعات به عنوان يکي از موارد احراز صلاحيت مديران مسئول قرار خواهد گرفت؛ البته اين موضوع به رسانه‌هايي که در آينده قرار است مجوز بگيرند برمي‌گردد و تمام رسانه‌هاي کشوري، استاني و محلي را شامل مي‌شود.


 نبايد بگذاريم صداي فقرا قطع شود 

وزيرتعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: نبايد بگذاريم صداي فقرا قطع شود و دائم بايد اين ندا براي سياست‌گذاران و تصميم‌گيران يادآوري شود.به گزارش ايلنا، علي ربيعي در اختتاميه همايش ملي رفاه اجتماعي در برنامه ششم توسعه با اشاره به اينکه قرار است؛ دستاوردهاي اين همايش در سياست‌گذاري‌ها مورد استفاده قرار بگيرد، گفت: من معتقدم بايد همه تلاش خود را به کار ببريم تا گروه‌هاي اجتماعي که فرصت‌هاي برابر براي زندگي بهتر در جامعه را ندارند، مورد توجه قرار بگيرند.

وزير کار تاکيد کرد: برخي سياست‌ها سبب مي‌شود که عده‌اي در حاشيه استفاده از مواهب قرار گيرند و عده‌اي در متن آن، براي نمونه اينگونه مسائل را براي مردمي که در حاشيه استان‌ها و شهرها زندگي مي‌کنند، مي‌توانيم مشاهده کنيم.وي با تاکيد براينکه فقر شهري وحشتناک‌تر از فقر روستايي است، اظهار کرد: کسي که در شهر زندگي مي‌کند، دچار مقايسه مي‌شود و خود را با کساني مقايسه مي‌کند که چيزهاي کمتري به جامعه مي‌دهند، اما در عوض موهبت‌هاي بيشتري از جامعه مي‌گيرند.وي با اشاره به اينکه براي افرادي که به دليل اين نابرابري‌ها صدايشان کمتر شنيده مي‌شود، بايد تلاش کنيم، افزود: امام راحل همواره در سخنان خودشان اينگونه موارد را مدنظر داشتند، بنابراين نبايد بگذاريم که صداي فقرا قطع شود و دائم بايد اين ندا براي سياست‌گذاران و تصميم‌گيران يادآوري شود تا بدانند، فقر يک واقعيت است که بايد به فکر چاره‌جويي براي آن باشيم.ربيعي تصريح کرد: دولت‌ها مي‌توانند بر اساس نوع نگرشي که به سياست‌هاي رفاهي دارند، تقسيم‌بندي شوند يک دولت ممکن است به سياست‌هاي رفاهي به عنوان سياست‌هاي جبراني نگاه کند، يک دولت ممکن است نگاهي دست‌گيرانه به اين سياست‌ها داشته باشد،‌ دولتي نيز ممکن است در بدترين حالت اين سياست‌ها را به برنامه‌هاي پوپوليستي سياسي تبديل کند، اما يک دولت هم مي‌تواند به آن نگاهي به عنوان حق اجتماعي داشته باشد که نگاه دولت تدبير و اميد اين گونه است. وي گفت: دولت تدبير و اميد به سياست‌هاي رفاهي به عنوان امري اخلاقي، ديني و وظيفه و حقي که جامعه بر اساس راي حق خود بر گردن دولت نهاده است، نگاه مي‌کند.


 اختصاص سه سهميه در کنکور دکتري 94 

سه سهميه رزمندگان، ايثارگران و مربيان در آزمون دکتري سال 94 تعريف شده است که واجدين شرايط مي‌توانند از آن استفاده کنند. به گزارش مهر، با توجه به تصويب قانون جامع خدمات‌رساني به ايثارگران، گزينش داوطلبان واجد شرايط در هر مرحله از آزمون، بر اساس اين قانون صورت مي‌گيرد، بر‌اساس مصوبات مربوط 20 درصد از ظرفيت پذيرش به رزمندگان و ايثارگران، به شرط کسب حد نصاب علمي ‌(در سهميه رزمندگان حداقل 80 درصد و در سهميه ايثارگران حداقل 70 درصد نمره آخرين فرد پذيرفته شده در سهميه آزاد) اختصاص دارد.

رزمندگاني که بر اساس ماده 1 و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذکور در آيين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي از تاريخ 31 شهريور 59 تا 31 شهريور 67 حداقل 6 ماه متوالي يا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتي جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته‌اند. لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذي‌ربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي‌يا وزارت جهاد کشاورزي) نسبت به تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) يا وزارت جهاد کشاورزي مورد تاييد نهايي قرار گيرد. داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي‌ايران، لازم است پس از تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان نسبت به دريافت کد رهگيري 12 رقمي‌از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلي که در تقاضانامه اينترنتي در نظر گرفته درج کنند. داوطلبان همچنين به تبصره‌هاي موجود در دفترچه کنکور دکتري 94 براي اين سهميه بايد توجه کنند. داوطلبان واجد شرايط که با استفاده از سهميه رزمندگان در آزمون‌هاي ورودي دوره دکتري (Ph.D) سنوات گذشته شرکت کرده‌اند لازم است براي استفاده از سهميه رزمندگان در اين آزمون طبق تبصره‌هاي موجود عمل کنند. کليه داوطلبان جانباز، آزاده، فرزند و همسر شهيد، فرزند، و همسر جانباز 25 درصد به بالا و فرزند و همسر آزاده در اين آزمون در سهميه ايثارگران گزينش مي‌شوند.


 سلامت 

شناسايي 6400 خدمت تشخيصي و درماني در کشور

گروه اجتماعي: رئيس سازمان نظام پزشکي کشور از شناسايي 6400 خدمت تشخيصي و درماني در کشور خبر داد و گفت: مشکل اساسي اين است که تمام اين خدمات وارد کتاب ارزش‌گذاري نسبي نشده است. که بر اساس تورم و مبتني بر شواهد روز علي و پزشکي کامل مي‌شود. دکترعليرضا زالي در شانزدهمين همايش آسيب‌شناسي و طب آزمايشگاهي اظهار داشت: رشته آسيب‌شناسي در سال‌هاي اخير تغييرات شگرفي را تجربه کرده است، يک متخصص آسيب‌شناس در حوزه حرفه‌اي بايد پاسخگو باشد و اين يک ويژگي رشته پاتولوژي است و فردي که به عنوان پاتولوژي کار مي‌کند، بايد نگرش جامع داشته باشد. وي افزود: علاوه بر نقش علمي و نقش حضور پاتولوژي در آزمايشگاه بايد ممتاز و مديريتي باشد،‌ همچنين شرايطي که در بخش تشخيص و درمان ايفا مي‌شود بايد از دالان هماتولوژي عبور کند. امروز تغييرات زيادي در شيوع بيماري‌هاي غيرواگير رخ داده که موجب افزايش بيماري‌هاي غير‌واگير مانند سرطان و شيوع آن شده است و در اينجا نقش آسيب‌شناس بيش از پيش در نظر گرفته مي‌شود به گونه‌اي که در زمينه تشخيص و درمان امروز اگر کمک پاتولوژي‌ها و تشخيص آن نباشد، آن درمان قطعا صحيح نيست و ناقص مي‌ماند. زالي ادامه داد: وقتي يک نمونه بافتي ارائه مي‌شود، بايد اقدامات حرفه‌اي توسط پاتولوژي‌ها انجام و تشخيص قطعي مستند شود. رئيس سازمان نظام پزشکي کشور گفت: هر جواب مي‌تواند در صورت غلط بودن تغييرات نگران‌کننده‌اي را همراه استرس‌هاي غير مترقبه ايجاد کند، امروز بحث تغيير سيماي بيماري‌ها از نظر آماري به گونه‌اي است که سرطان يکي از مباحث مهم و جدي در ايران و حوزه سرطان‌شناسي است. وي افزود:‌ سال جاري تلاش فراوان براي افزايش تعرفه‌هاي آزمايشگاهي شده است و بايد تلاش کنيم با کمک همکاران و يک هم‌افزايي حرفه‌اي کاري در حوزه آزمايشگاهي انجام دهيم و کتاب ارزش‌گذاري نسبي خدمات نيز بايد تا سال آينده کامل شود.

هشدار درباره چاقي در مدارس

معاون بهداشت وزير بهداشت با اشاره به آمار 15 درصدي چاقي و اضافه وزن در دانش‌آموزان کشور، نسبت به روند رو به رشد اين معضل سلامتي هشدار داد و اصلاح سبک زندگي از دوران کودکي با همکاري وزارت آموزش و پرورش را خواستار شد. دکتر علي‌اکبر سياري در گفت‌وگو با ايسنا گفت: حدود 15 درصد دانش آموزان کشور دچار اضافه وزن و چاقي هستند و متاسفانه اين روند رو به افزايش است. از طرف ديگر با مشکل کم تحرکي نيز روبرو هستيم. به طوري که تنها حدود 56 درصد دانش‌آموزان از برنامه ورزشي مدارس استفاده مي‌کنند. وي افزود: از آنجا که عوامل خطري که منجر به مرگ زودرس مي‌شوند از دوران کودکي مشکل‌ساز مي‌شوند، بنابراين لازم است بتوانيم با همکاري وزارت آموزش و پرورش بر روي عوامل خطر سلامت دانش‌آموزان بويژه کم تحرکي، تغذيه ناسالم، مصرف دخانيات و اضافه وزن و چاقي کار کرده و از افزايش آن جلوگيري کنيم.

سياري ادامه داد: در آموزش‌و‌پرورش برنامه خوبي براي سيستم ورزشي وجود دارد و با توجه به وجود پايگاه‌هاي تغذيه‌اي در مدارس مي‌توان روي مبحث غذاي سالم نيز اقدامات اصلاحي را انجام داد.


 اخبار کوتاه 

مشاوران مدارس درجه‌بندي مي‌شوند

معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش‌و‌پرورش از درجه‌بندي مشاوران مدارس خبر داد و گفت: با درجه‌بندي مشاوران، ساماندهي آنها در مدارس مختلف راحت‌تر صورت مي‌گيرد. علاوه بر اين برنامه‌هاي آموزشي را بر‌اساس نيازسنجي که در اين آزمون انجام مي‌شود مشخص و اجرا مي‌کنيم. حميدرضا کفاش در گفت‌و‌گو با ايسنا، با بيان اينکه امسال توانمندسازي مشاوران را دنبال مي‌کنيم اظهار کرد: در گام اول منابعي را غيرمستقيم به مشاوران در رابطه با موضوعات جديد روانشناسي و حيطه شناخت دانش‌آموزان معرفي کرده‌ايم. وي افزود: آزمون مربوطه امسال برگزار مي‌شود و هدف از آن کنار گذاشتن برخي مشاوران نيست، بلکه هدف آموزش و توانمندسازي اين مربيان است. ‌کفاش با بيان اينکه ميزان سواد و توانمندي در طبقه‌بندي‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند گفت: اين اقدام شبيه به روندي است که در سازمان نظام پزشکي و سازمان نظام روانشناسي دنبال مي‌شود.

وعده جديد افتتاح نخستين کلينيک کنترل خشم

مديرکل طرح‌هاي ملي وزارت ورزش و جوانان گفت: نخستين کلينيک پيشگيري و کنترل خشم سوم دي‌ماه(اول ربيع‌الاول) در منطقه 7 شهرداري تهران راه‌اندازي مي‌شود. نجم‌الدين محمدي در گفت‌وگو با ايسنا درباره اهداف راه‌اندازي کلينيک پيشگيري و کنترل خشم گفت: در اين مرکز علاوه بر ارائه خدمات درماني به مراجعان، دوره‌هاي آموزشي براي گروه‌هايي مانند مربيان مدارس و روانشناسان در زمينه پيشگيري و کنترل خشم برگزار مي‌شود. محمدي در پايان اظهار کرد: در اين مراکز کارهاي مطالعاتي در زمينه رصد وضعيت خشم جوانان نيزانجام مي‌شود. بر اساس اين گزارش پيش از اين بهمن بهمني مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش‌و‌جوانان نيز در مورد تعرفه کلينيک‌هاي کنترل خشم اظهارکرده بود، خدمات ارائه شده در اين کلينيک‌ها به آموزش عمومي و خدمات کلينيکي تقسيم مي‌شود و آموزش‌هاي عمومي به صورت کارگاهي برگزار مي‌شود و ميزان پرداختي مراجعه‌کنندگان بسيار کم و در حد رايگان است. قرار بود نخستين کلينيک کنترل خشم مرداد ماه افتتاح شود، اما راه‌اندازي آن به دلايلي مانند آماده نبودن خانه نيلوفر به تعويق افتاد.

ايران در آستانه ريشه‌کني مالاريا

سازمان جهاني بهداشت (WHO) در گزارشي اعلام کرد که ايران در آستانه ريشه‌کني مالاريا قرار گرفته است. به گزارش ايسنا ايران در سال 2013 فقط 519 مورد مالاريا را گزارش کرده که نسبت به سال 2012 ميلادي 50 درصد کاهش نشان مي‌دهد. ايران همچنين براي تمام افرادي که به مراکز بهداشتي عمومي مراجعه کرده‌اند داروي ضدمالاريا فراهم کرده است. آخرين گزارش اين سازمان درباره مالاريا نشان مي‌دهد که در شرق مديترانه در ايران و عربستان مالاريا فقط به صورت کانوني مشاهده مي‌شود اما شش کشور از جمله افغانستان، پاکستان و يمن کشورهايي هستند که احتمال ابتلا به مالاريا در آنها زياد است.