نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -

موج‌سواري قيمت گوجه فرنگي در بازار
جيب خالي و افسوس براي گوجه‌کاران

يک كتيبه تاريخي در شيراز کشف شد
قدمت کتيبه به 700 سال مي‌رسد

سايه محروميت برسر 10روستاي حومه دهدشت
اينجا همه به مهاجرت فکر مي‌کنند


ثبت معدن گوگرد سمنان در فهرست ميراث ملي


خبر


خبر


 موج‌سواري قيمت گوجه فرنگي در بازار
 جيب خالي و افسوس براي گوجه‌کاران 

اين روزها در حالي قيمت گوجه فرنگي در بازار به رقم بالايي رسيده که چند ماه پيش برخي گوجه‌کاران به دليل قيمت پايين حتي محصولات خود را برداشت هم نکردند.

به گزارش مهر، از نوسانات بازار و تورم و بي‌ثباتي بازار ايران به ويژه در زمينه محصولات خوراکي و صيفي‌جات و ميوه و تره‌بار که بگذريم، قيمت برخي محصولات در برخي روزها يا آنچنان پائين مي‌آيد که باعث تعجب است و يا آنچنان بالا مي‌رود که باعث حيرت است.

گوجه فرنگي يکي از محصولاتي است که در سال‌هاي اخير همواره در سطح بازار بالا و پائين شده است و با سياست‌هاي دلالان هر روز به قيمتي درآمده است که اين موضوع بيشترين ضرر را براي کشاورزان زحمت‌کش داشته است.

استان بوشهر يکي از قطب‌هاي اصلي اين محصول در کشور محسوب مي‌شود که اين روزها مردم شاهد افزايش قيمت آن در بازار هستند که در اين بين نيز کشاورزان ناراضي از قيمت فروش محصول خود هستند.

چند ماه پيش و در زمان برداشت محصول گوجه فرنگي، قيمت اين محصول به دو هزار ريال رسيد و اين قيمت حتي هزينه‌هاي برداشت محصول را هم تامين نمي‌کرد و بسياري از کشاورزان گوجه کار در استان بوشهر قيد برداشت محصول خود را زدند.

با گذشت چند ماه از آن روزهاي تلخ کشاورزان، شاهد موج سواري گوجه فرنگي در بازار هستيم و قيمت يک روند صعودي با شيب تند را طي کرده است و امروز در اوج به سر مي‌برد.

گوجه فرنگي اين روزها 20 تا 30 برابر قيمت چند ماه پيش به فروش مي‌رود و سودهاي آنچناني نصيب دلالان و واسطه‌ها مي‌شود و فقط افسوس و دريغ و جيب‌هاي خالي براي کشاورزان زحمت‌کش مي‌ماند. يکي از کشاورزان استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امسال هزينه‌هاي توليد محصول گوجه فرنگي افزايش داشته به طوري که کود اوره که سال گذشته 30 هزار تومان بوده هم اکنون 50 هزار تومان رسيده که نسبت به پارسال افزايش داشته است.

وي افزود: با همه اين هزينه و زحمت‌هاي فراوني که متحمل مي‌شويم در نهايت با قيمت پائين محصول ما به فروش مي‌رود ولي همين محصول در بازار با قيمت بالا به مردم عرضه مي‌شود که در اين بين تنها واسطه‌ها سود مي‌کنند.

اين کشاورز ادامه داد: اگر دولت بتواند محصول ما را به صورت تضميني خريداري کند کشاورزان ديگر دغدغه فروش محصول خود را ندارد و تنها به فکر توليد است.

ديگر کشاورز استان بوشهر نيز از افزايش هزينه در زمينه اي مختلف ابراز گلايه کرد و اظهار داشت: ما تمام وسايل و ابزارهاي مورد نياز براي توليد اين محصول با افزايش زياد نسبت به سال گذشته خريداري مي‌کنيم در صورتي که محصول ما در مزرعه با قيمت پائين خريدار مي‌شود. وي گفت: در حال حاضر در هر هکتار 15 ميليون تومان هزينه مي‌شود که انتظار داريم زمان خريد نيز با قيمت مناسبي از ما خريدار کنند تا کشاورز متضرر نشود.

اين کشاورز55 ساله ادامه داد: ما درخواست داريم که تعاوني گوجه کاران تشکيل شود تا بتواند هزينه محاسبه و با توجه به اين هزينه قيمت گذاري صورت گيرد.

وي اضافه کرد: در حال حاضر هيچ تشکلي وجود ندارد که به اين موضوع رسيدگي کند و در اين بين فقط واسطه گران سود مي‌کنند.

نبود اتحاديه حمل و نقل گوجه کاران در سطح استان بوشهر

سرپرست معاونت بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان بوشهر نيز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: واقعيت امر اين است که در اقتصاد ايران واسطه‌ها هميشه نقش پر رنگي دارند و سود اصلي هميشه آنها مي‌برند.

خسرو عمراني افزود: يکي از دلايل اصلي آن نبود اتحاديه حمل و نقل گوجه کاران در سطح استان است که بايد کشاورزان نسبت به اين موضوع توجه ويژه اي داشته باشند. وي ادامه داد: سالانه بيش از 600 هزار تن محصول گوجه فرنگي در اين استان توليد مي‌شود ولي متاسفانه اتحاديه گوجه کاران در استان وجود ندارد. سرپرست معاونت بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان بوشهر بيان کرد: کشاورزان حتما بايد اتحاديه تشکيل بدهند تا بتوانند در سطح استان و کشور حرفي براي گفتن داشته باشند. وي گفت: کشاورزان گوجه کار هر شهرستان بايد تعاوني تشکيل بدهند و مجموعه آنها نيز اتحاديه داشته باشند تا اين مشکلات ديگر پيش نيايد. عمراني تصريح کرد: هم اکنون گوجه در مزرعه بين 20تا 30 هزار ريال خريداري مي‌شود و در بازار نيز به قيمت 45 هزار ريال به فروش مي‌رسد و مشکلي در اين خصوص وجود ندارد.

سرپرست معاونت بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان بوشهر خاطر نشان کرد: اگر قيمت تا 15 هزار ريال باقي بماند قطعا سال خوبي براي کشاورز ما خواهد بود.

راه‌اندازي کارخانه رب گوجه‌فرنگي

در استان بوشهر

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان بوشهر در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: استان بوشهر در عرصه توليد گوجه فرنگي جايگاه ويژه‌اي دارد و در زمينه توليد گوجه فرنگي خارج از فصل داراي رتبه نخست کشور است و لازم است که از کشاورزان اين بخش حمايت کنيم.

محمدتقي منوچهري به برنامه‌ها و طرح‌هاي محتلف و متنوع سازمان جهاد کشاورزي استان بوشهر براي حمايت از کشاورزان اشاره کرد و ادامه داد: بايد با برنامه‌ريزي مناسب بازارهاي هدف براي محصولات کشاوري استان به خوبي تعيين شود که کشاورزان بتوانند محصول خود را با قيمت مناسبي به فروش برسانند. وي ادامه داد: برنامه‌ريزي و مطالعات خوبي براي راه‌اندازي مجموعه صنايع تبديلي در استان بوشهر صورت گرفته است که مي‌تواند در زمينه وضعيت بازار فروش محصولات کشاورزي نقش بسيار مهم و اساسي داشته باشد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان بوشهر ادامه داد: راه‌اندازي کارخانه رب گوجه‌فرنگي در استان بوشهر را با جديت دنبال کرده و اميدواريم در آينده نزديک شاهد راه اندازي اين کارخانه در استان باشيم.


 يک كتيبه تاريخي در شيراز کشف شد
 قدمت کتيبه به 700 سال مي‌رسد 

يک کتيبه تاريخي در کوه‌هاي اطراف شيراز کشف شد و بررسي‌هاي اوليه نشان از قدمت 700 ساله آن دارد.

به گزارش مهر، در نزديكي اين سنگ نوشته، آثار تاريخي مختلفي نيز وجود دارد كه ثبت ملي نيز شده است.

معاون اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس در خصوص کشف اين کتيبه به مهر گفت: قسمتي از اين كتيبه سنگ ‌نوشته از بين رفته و تنها قسمتي از آن در يكي از كوه‌هاي اطراف شيراز ديده مي‌شود.

عبدالرضا نصيري با بيان اينکه به احتمال اين كتيبه مربوط به قرن هشتم هجري باشد، اظهار داشت: در اين خصوص بايد بررسي و پژوهشهاي باستان شناسي صورت گيرد تا قدمت اين کتيبه مشخص شود.

وي گفت: به دنبال بازديدها و پژوهش‌هايي كه از آثار تاريخي و فرهنگي استان انجام مي‌شود چندي قبل در يكي از كوه‌هاي شيراز اين سنگ نوشته رويت شد. نصيري با تاکيد بر اينکه اين اثر تاکنون شناسايي نشده بود، افزود: با تهيه چند عكس از اين اثر و ارسال آن به اداره كل ميراث فرهنگي فارس مشخص شد اين اثر تاريخي است.

وي گفت: بخشي از اين سنگ نوشته توسط افراد سودجو به بهانه يافتن گنج ويران شده و بخشي از آن نيز از بين رفته است.

وي با بيان اينكه قدمت كتيبه به سده هشتم هجري مي‌رسد، تاکيد کرد: تا زماني كه بررسي و پژوهش‌هاي تخصصي برروي اين اثر انجام نشود نمي‌توان به درستي درباره قدمت و حتي نوع خطوط حك شده آن اظهار نظر كرد. وي بيان کرد: طبق شواهد موجود، خطوط اين كتيبه به خط رقاع نگاشته شده و واژگاني مانند خادم و مقام در آن به وضوح ديده مي‌شود. معاون اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس بيان كرد: در محلي كه اين كتيبه كشف شده، چند اثر تاريخي مربوط به دوره تيموريان تا سده‌هاي كنوني اسلامي وجود دارد كه همگي در فهرست آثار ملي نيز به ثبت رسيده اند.

وي تصريح کرد: با توجه به اينكه عمده سنگ نوشته‌هاي دوره اسلامي متعلق به سنگهاي قبر است به دليل آنكه كتيبه يادشده در دل كوه جاي گرفته، مي‌توان آن را تنهاترين كتيبه سنگي دوره اسلامي شيراز دانست.

به گزارش مهر، از آنجايي که کتيبه مذکور توسط سياوش آريا فعال و دوستدار ميراث فارس شناسايي شده، پرونده ثبتي آن نيز به نام وي تهيه مي‌شود.


 سايه محروميت برسر 10روستاي حومه دهدشت
 اينجا همه به مهاجرت فکر مي‌کنند 

اهالي 10 روستاي حومه غربي دهدشت درشهرستان کهگيلويه اين روزها به دليل عدم بهره‌مندي از امکانات اوليه زندگي، روزگار سختي را سپري مي‌کنند تا جايي که سايه محروميت برسر آنها سنگيني مي‌کند.

به گزارش مهر، روستاهاي «کوشک»، «اميرالمؤمنين»، «آب تلخک»، «بويري»، «علي‌آباد»، «آب کاسه»، «کلگه برون»، «پيربادامي»، «صنوگان» و «چهاب» واقع در حومه غربي بخش مرکزي شهرستان کهگيلويه با جمعيت بيش از هزار و 500 نفر، سالهاست که درد و رنج محروميت از
ابتدايي ترين حقوقشان، جان آنها را به لب رسانده است.

نبود زيرساخت‌ها و آسفالت جاده اي، آب آشاميدني ناسالم و عدم بهره مندي از نعمت گاز تنها گوشه‌اي از محروميت‌هاي بي شمار ساکنين اين روستاها است که روزگار را به کامشان تلخ و جوانانشان را به مهاجرت وادار کرده است.

جاده‌هايي که با بارشي بسته مي‌شوند

يکي از اهالي اين روستاها با ابراز گلايه از مسئولان به خاطر محروميت‌هاي بي شمار، به مهر گفت: جاده‌هاي ارتباطي روستاهاي حومه غربي بسيار غيراستاندارد هستند و با اولين بارندگي‌ها غيرقابل تردد مي‌شوند.

عبدالرحمان روح الامين با اشاره به اينکه جاده ارتباطي دو روستاي چهاب و کوشک در اوايل انقلاب زير سازي شده و سپس نيمه کاره رها شد، افزود: قبل از انتخابات مجلس خاکريزه‌هايي در اين محل ريخته شد و قول دادند که اين جاده تا پايان سال 91 آسفالت مي‌شود اما با وجود گذشت سه سال هنوز هيچ اقدامي صورت نگرفته است.

وي اظهار داشت: در هنگام بارندگي، جاده‌ها را با لودر بازگشايي مي‌کنند اما در بارش بعدي راه‌هاي ارتباطي مجددا مسدود مي‌شوند.

روح الامين محروم بودن از نعمت گاز و نبود آب آشاميدني سالم را از ديگر مشکلات اين روستاها دانست و بيان داشت: تعداد کمي از مردم اين روستاها از دستگاه تصفيه آب استفاده مي‌کنند اما بسياري از مردم توان خريد دستگاه تصفيه را ندارند و اين عامل سبب شده که سنگ کليه به يک بيماري رايج در اين روستاها تبديل شود.

از آب شرب سالم محروميم

يکي ديگر از اهالي با بيان اينکه مسئولان هيچ توجهي به مشکل مردم روستاهاي حومه غربي نمي‌کنند، نبود آب آشاميدني سالم، نبود گاز و راه‌هاي ارتباطي نامناسب را از مهمترين مشکلات مردم اين روستاها عنوان کرد.

شمس الله هرمزي اصل با اشاره به اينکه گاز تا دو کيلومتري اين 10 روستا آمده است، افزود: اين در حالي است که هيچ اقدامي جهت گازرساني به روستاهاي ما صورت نگرفته است.

وي نبود خانه بهداشت را از ديگر مشکلات عنوان و اظهار داشت: نبود امکانات اوليه براي زندگي باعث مهاجرت بسياري از مردم به شهرها شده است.

هرمزي اصل با بيان اينکه بارها به اداره راه و شهرسازي مراجعه کرده و خواستار آسفالت جاده‌هاي ارتباطي بين روستاهاي حومه غربي شده ايم، تصريح کرد: اما اين اداره تا کنون هيچ اقدامي جهت بهسازي جاده‌هاي ما انجام نداده است.

مردم 10 روستاي تابعه بخش مرکزي کهگيلويه معتقدند که مسئولان آنها را فراموش کرده اند و اظهار مي‌دارند عدم وجود امکانات اوليه براي زندگي، باعث مهاجرت بسياري از جوانانشان به شهر شده است. در اين ميان، آثار باستاني ارزشمندي نيز در برخي از اين روستاها وجود دارد که نيازمند توجه و رسيدگي هستند از جمله کاروانسرايي متعلق به دوره صفويه که در روستاي کوشک واقع شده است، اما کم توجهي مسوولان به بهسازي راه‌هاي ارتباطي باعث شده که اين آثار تاريخي نيز به فراموشي سپرده شوند.

دهدشت غربي

محرومترين نقطه شهرستان کهگيلويه

همچنين بخشدار مرکزي کهگيلويه با بيان اينکه حومه غربي دهدشت محروم ترين نقطه اين شهرستان است، به خبرنگار مهر گفت: اين حوزه از هر لحاظ محروم است.

شرمت الله حسيني پرور افزود: در کميته برنامه‌ريزي اعتباراتي جهت بهسازي جاده‌هاي ارتباطي اين منطقه مصوب شد که در روزهاي آينده مسير تعدادي از اين جاده‌ها آسفالت مي‌شود.

وي با بيان اينکه آب شرب اين منطقه از «سد کوثر» تأمين مي‌شود، اظهار داشت: ما قبول داريم که آب لوله کشي اين منطقه قابل شرب نيست و بايد تصفيه خانه سر راه آن قرار گيرد بنابراين پيگير اين موضوع هستيم.

حسيني پرور اضافه کرد: با توجه به مشکلات متعدد روستاهاي دهدشت غربي، به زودي مسئولان شهرستان از اين قسمت منطقه بازديد خواهند کرد.

66 درصد جاده‌هاي ارتباطي بين روستايي بهسازي نشده است

همچنين رئيس راه و شهرسازي شهرستان کهگيلويه با بيان اينکه بهسازي جاده‌هاي روستاهاي بالاي 50 خانوار در اولويت کار اين اداره است، گفت: در حال حاضر هيچ برنامه اي براي بهسازي جاده‌هاي اين 10 روستا نداريم.

علي اصغر تارم در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبني بر اينکه چه تعداد روستاي بالاي 50 خانوار در اين شهرستان وجود دارد که از نعمت آسفالت
جاده اي محروم هستند، اظهار داشت: همه روستاهاي بالاي 50 خانوار از نعمت آسفالت بهره مند هستند.

وي با بيان اينکه 66 درصد جاده‌هاي ارتباطي بين روستايي اين شهرستان بهسازي نشده است، تصريح کرد: از سال 85 تاکنون حتي يک وجب از جاده‌هاي روستاهاي حومه غربي آسفالت نشده است.

نماينده مردم شهرستان‌هاي کهگيلويه، بهمئي، لنده و چرام نيز در اين خصوص با بيان اينکه يک ماه پيش شبانه همراه با مديرکل راه و شهرسازي استان از اين جاده‌ها بازديد به عمل آورده است، اظهار داشت: مدير کل راه و شهرسازي قول مساعد داد که به محض تأمين اعتبار بهسازي اين جاده‌ها را شروع کند. به گزارش مهر، کم توجهي به نيازهاي روستانشينان باعث مي‌شود تا اين تلاشگران عرصه اقتصاد، مهاجرت را به عنوان آخرين چاره کار خود انتخاب کرده و روز به روز از جمعيت توليد کننده روستايي کاسته و بر جمعيت مصرف کننده شهري افزوده شود .


 ثبت معدن گوگرد سمنان در فهرست ميراث ملي  

مدير کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان از ثبت معدن گوگرد سمنان در فهرست ميراث ملي خبر داد.

به گزارش ايسنا، منطقه سمنان، «محمدحسين بحرالعلومي» اظهار کرد: معدن گوگرد سمنان به شماره 31141 به فهرست ميراث ملي اضافه شد.

وي با بيان اينکه اين اثر مربوط به دوره صفويه- قاجاريه است، گفت: معدن گوگرد در 30 کيلومتري جنوب سمنان، بعد از روستاي دلازيان واقع است.

بحرالعلومي با اشاره به اينکه اين معدن از دوره صفويه به‌شکل غيررسمي و در دوران قاجار و پهلوي به‌طور رسمي مورد بهره‌برداري قرار مي‌گرفته، افزود: در اطراف اين معدن بناهايي براي اسکان افراد، انبار محصولات و کوره‌هاي ذوب وجود دارد.

وي گفت: در زمان بهره‌برداري از معدن در دوران قاجار و پهلوي، گوگرد استخراج و براي مصارف دارويي، کشاورزي و صنعتي به کارگاه‌ها، کارخانجات و ساير تأسيسات خارج از شهر سمنان منتقل مي‌شده است. وي افزود: از شواهد و آثار و سفال به دست آمده بر روي تپه‌ و محوطه‌ تاريخي معدن گوگرد مي‌توان به قدمت معدن پي برد بطوري که در اين محوطه آثار و نمونه‌هاي ابزار سنگي تراش خورده يافت مي‌شود که قدمت اين محوطه تاريخي را مي‌توان همزمان با «تپه‌هاي تاريخي ميرک و دلازيان» در نظر گرفت. وي گفت: سفال‌هاي لعاب‌دار آبي نيز در قسمت‌هاي مختلف محوطه معدن به چشم مي‌خورد که مربوط به دوره قاجار و بعد از آن است. مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: اين معدن علاوه بر ارزش تاريخي، جزء 5 معدن گوگرد خاورميانه است که خلوص بالايي دارد.

بر اساس ماده 560 قانون مجازات اسلامي هر کس بدون اجازه از سازمان ميراث فرهنگي کشور يا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوي سازمان مذکور در حريم آثار فرهنگي - تاريخي مذکور در اين ماده مبادرت به عملياتي نمايد که سبب تزلزل بنيان آنها شود‌ يا در نتيجه آن عمليات به آثار و بناهاي مذکور خرابي يا لطمه وارد آيد، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از يک تا سه سال محکوم مي‌شود.

مصرف پلاستيک در آستارا نگران‌کننده است

فرماندار آستارا گفت: گردشگران در آستارا براي مصرف هر چيزي از کيسه‌هاي پلاستيکي استفاده مي‌کنند و مصرف پلاستيک در اين شهرستان نگران کننده شده است. به گزارش ايسنا، منطقه گيلان، سيروس شفقي در جلسه مديريت پسماند استان که در سالن شهيد انصاري استانداري گيلان برگزار شد، اظهار کرد: مديريت پسماند را در 5 مرحله در شهرستان آستارا رصد مي‌کنيم. ارتقاي فرهنگ تفکيک زباله از مبدا يکي از مهمترين اين مراحل است. وي اضافه کرد: سعي در استمرار پاکيزگي منطقه داريم و در حال حاضر سيماي شهري نسبت به قبل بهبود يافته است. فرماندار آستارا با بيان اينکه روزانه 80 تن زباله در اين شهرستان توليد مي‌شود، خاطرنشان کرد: 40 درصد شهرستان آستارا تحت پوشش اجراي طرح تفکيک از مبدا قرار دارد. يکي از دغدغه‌هاي مهم زيست محيطي شهرستان آستارا، عملکرد دستگاه‌هاي اتوکلاو در بيمارستانهاست. مي‌خواهيم بدانيم آيا اين دستگاه‌ها به درستي کار مي‌کنند يا خير؟ شفقي بيان کرد: کاهش حجم زباله‌هاي آستارا از اولويت‌هاي کاري فرمانداري آستاراست. از وضعيت مديريت پسماند آستارا راضي نيستم و به فکر اتخاذ تدابير جدي در اين بخش هستم. بايد اين معضل در آستارا بهبود يابد.


 خبر  

توليد صيانتي سرلوحه فعاليت‌هاي شرکت نفت و گاز کارون است

گروه شهرستانها: توليد صيانتي از ميدان‌هاي نفتي در حوزه عملياتي شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون، سرلوحه فعاليت‌هاي اين شرکت قرار دارد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون در نشست خبري در نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت نفت خوزستان در اهواز در اين‌باره گفت: اين شرکت در ميان شرکت‌هاي تابع شرکت مناطق نفتخيز جنوب جايگاه ويژه‌اي دارد.

مهندس محسن دهانزاده افزود: يکي از اين ويژگي‌ها، دريافت بخشي از نفت توليدي شرکت نفت مناطق مرکزي و شرکت نفت و گاز اروندان است که پس از فرآورش به پايانه‌هاي صادراتي و پالايشگاه آبادان ارسال مي‌شود. وي اظهار کرد: ويژگي ديگر، تعهد اين شرکت در زمينه تامين خوراک (نفت) تعدادي از پالايشگاههاي کشور از جمله تهران، تبريز و اراک است و روزانه 140 تا 200 هزار بشکه نفت نيز به پالايشگاه آبادان اختصاص مي‌دهد. دهانزاده با اشاره به تجهيز چاه‌هاي حوزه فعاليت اين شرکت به پمپ‌هاي درون چاهي توضيح داد: هم اکنون بيش از 30 حلقه چاه به پمپ درون چاهي مجهز شده که 10 تا 15 هزار بشکه توليد شرکت را افزايش داده است.

كرج صاحب اولين فرهنگسراي ايتام محصل مي‌شود

گروه شهرستانها – مهرابي پور: محمد جواد کوليوند نماينده مردم کرج در آيين کلنگ‌زني مجتمع فرهنگي قائم آل محمد، در منطقه 7 شهرداري کرج، با اشاره به پيشتاز بودن مردم کرج در امور خير، گفت: با وجود خيريني که در تمام عرصه‌ها حضور دارند، شاهد سازندگي شهر در زمينه‌هاي مختلف خواهيم بود. اين مراسم با حضور نماينده مردم کرج، اشتهارد و آسارا، محمد صادق باغستاني رئيس کميسيون ورزش، سلامت و جوانان و عضو شوراي اسلامي شهر کرج، حسين شريف کاظمي مدير منطقه 7، علي سلطاني مقدم مديرعامل سازمان عمران و نوسازي، داود شعباني مديرعامل سازمان پايانه‌هاي مسافر و بار کرج و حومه شهرداري کرج، خيرين و عموم مردم منطقه برگزار شد. نماينده مردم کرج، اشتهارد و آسارا در پايان عنوان کرد: با راه اندازي اين مجتمع فرهنگي، کرج صاحب اولين فرهنگسراي ايتام محصل خواهد شد، که اين امر به دانش آموزان مستعد تحصيلي کمک وافري خواهد کرد تا از نعمت تحصيل برخوردار شده و با تشويق اين افراد از سوي مددجويان اين مرکز، اين افراد منويات ديني را بهتر درک کرده و مهارت‌هاي اجتماعي لازم را کسب نمايند تا در آينده، شهر بتواند از مهارتهاي آنان برخوردار شود.

معافيت از پرداخت سهم هدفمندي يارانه‌ها در سال 93 منجر به شکوفايي شرکت‌هاي آبفاي کردستان گرديد

گروه شهرستانها- سهيلا مرادي: معاونت مالي و پشتيباني شرکت آب و فاضلاب شهري استان کردستان طي گزارشي از شکوفايي شرکت‌هاي آب و فاضلاب در سال 93 با توجه به توقف پرداخت سهم هدفمندي يارانه‌ها در سالجاري خبر داد.

خليل حقمرادي معاونت مالي و پشتيباني اين شرکت با برشمردن اقدامات مثبت ناشي از معافيت سهم هدفمندي شرکتهاي آبفا اظهار داشت: خوشبختانه در سال 93 پس از معافيت از پرداخت سهم هدفمندي يارانه‌ها توانستيم اقدامات مثبتي را در حوزه عملکرد مالي و رفاهي انجام دهيم که نهايتا منجر به ارتقاء سطح خدمات رساني بهينه به مشترکين در سطح استان خواهد شد. معاونت مالي و پشتيباني شرکت با اشاره به مزاياي معافيت از پرداخت سهم هدفمندي و پرداخت مطالبات معوقه شرکت گفت : بالغ بر 40 ميليارد ريال مطالبات معوق سالهاي 91 و 92 شرکت توزيع برق استان و کليه مطالبات شرکت‌هاي آب منطقه اي کردستان و آذربايجان غربي و همچنين کليه مطالبات توليدکنندگان، تامين کنندگان، فروشندگان و پيمانکاران شرکت از محل منابع داخلي پرداخت و اسناد هزينه‌ها سال جاري به روز شده است. حقمرادي در ادامه گفت: پرداخت به موقع مطالبات پيمانکاران و توليدکنندگان باعث اعتمادسازي و حضور فعال آنان در مناقصات شرکت مي‌گردد کما اينکه در گذشته بدليل کمبود منابع مالي و تاخير در پرداخت مطالبات پيمانکاران و توليدکنندگان کالا حضور کمرنگي در مناقصات داشتند و يا اينکه در مناقصات مدت زمان تاخير در پرداخت‌ها را نيز لحاظ مي‌نمودند که منجر به افزايش قيمت تمام شده خريدها و پيمانها مي‌گرديد که خوشبختانه در سال 93 با توجه به حذف سهم هدفمندي يارانه‌ها و به طبع آن وجود منابع مالي مناسب اين مشکلات مرتفع گرديد.

هدر رفت 300 ليتر آب در ثانيه در ايلام

گروه شهرستانها-مريم نوري: مدير عامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان گفت: فرسودگي شبکه داخلي در شهر ايلام در هر ثانيه 300 ليتر آب را هدر مي‌دهد. مهندس «داراب بيرانوندي» در جلسه شوراي اداري شهرستان ايلام اظهار کرد: بحث آب شرب و تامين آن در حال حاضر بحث دنيا، منطقه خاورميانه و کشور است که پيش‌بيني شده در سال 2025 دو سوم مردم جهان با بحران آب مواجه شوند که ايران نيز از اين قضيه مستثني نخواهد بود.وي با بيان اينکه خاورميانه 5 درصد جمعيت جهان را در خود جاي داده افزود: کمتر از يک درصد از منابع آب جهان در اين منطقه وجود دارد که بدون شک تنش آب در سال‌هاي آينده در اين منطقه وجود خواهد داشت.بيرانوندي اضافه کرد: وضعيت آب در منطقه نيز وضعيت مطلوبي نيست به نحوي که در مواقعي ديده مي‌شود کشور ترکيه با تهديد سوريه براي ساماندهي وضعيت کردهاي اين کشور، سوريه را به بستن رودخانه فرات تهديد مي‌کند که اين نشان دهنده اين است که جنگ آينده جنگ آب است.مدير عامل آب و فاضلاب شهري استان با اشاره به اينکه متوسط بارندگي در کشور ما 240 ميلي‌متر است، ادامه داد: پيش‌بيني شده که اين ميزان بارندگي در سال‌هاي آينده به کمتر از 180 ميلي‌متر خواهد رسيد و در سال 1395 سرانه هر نفر از منابع تجديد شونده به 1 هزار و 700 مي‌رسد که در مرز بحران است.


 خبر 

فرسودگي شبکه فاضلاب اين بار گريبان نقش جهان را گرفت

رئيس پايگاه جهاني ميدان نقش جهان گفت: سيستم فاضلاب ميدان نقش جهان باعث نم‌زدگي ديوارهاي پشتي مسجد امام (ره) شده است. فريبا خطابخش ديروز در گفت‌وگو با فارس در اصفهان اظهار کرد:‌ فرسودگي سيستم فاضلاب اين منطقه از سال‌ها پيش تاکنون سبب نم‌زدگي ديوارهاي سرويس بهداشتي مسجد امام شده است. وي با تاکيد بر ضرورت بازسازي سيستم فاضلاب شهري در اين منطقه افزود: ميراث فرهنگي نيز پيگير بهبود وضعيت کنوني است. رئيس پايگاه جهاني نقش جهان بيان کرد: با توجه به محدوديت منابع مالي مرمت بناها بر اساس اولويت‌ها مرمت مي‌شوند. وي با بيان اينکه سيستم کف‌سازي سمت کوچه پشت ميدان نيز دچار مشکل است، يادآوري کرد: به هنگام بارندگي اين معضل با شدت بيشتري نمود مي‌کند. خطابخش با بيان اينکه اين معضل از مدت‌ها پيش وجود داشته است،مطرحکرد: رايزني‌هايي با مديريت پايگاه‌هاي جهاني و سازمان ميراث فرهنگي کشور براي دريافت بودجه براي مرمت کامل اين قسمت صورت گرفته است. وي تاکيد کرد: در ابتدا بايد يک کار مطالعاتي درباره ريشه مشکلات اين قسمت صورت گرفته و پس از آن تصميم اساسي براي مرمت اين قسمت اتخاذ شود. رئيس پايگاه جهاني نقش جهان تصريح کرد: درصورت تحقق وعده‌هاي بودجه‌اي، اين قسمت نيز به صورت اساسي مرمت خواهد شد. به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان،‌ بحث نم‌زدگي ديواره‌هاي ميدان نقش جهان، بحث تازه‌اي نيست اما هيچ گاه نيز عزمي جدي براي رفع اين معضل از سوي مسئولان اتخاذ نشده است. اين معضل در فصل پاييز و زمستان با شدت بيشتري پديدار مي‌شود.

وضعيت منابع آبي هرمزگان وخيم است

مديرعامل آب و فاضلاب روستايي هرمزگان با بيان اينکه وضعيت منابع آبي هرمزگان وخيم است از وجود چهار هزار حلقه چاه غيرمجاز نيز در اين استان خبر داد. به گزارش فارس از ميناب، عبدالحميد حمزه‌پور ديروز در هفتمين نشست شوراي اداري ميناب اظهار داشت: در ميناب 265 روستاي بالاي 20 خانوار وجود دارد. وي ادامه داد: شهرستان ميناب جمعيت روستايي بالايي دارد و شبکه‌هاي موجود متناسب با رشد جمعيت توسعه نيافته است. اين مسئول بحران کم آبي را مشکل اصلي کشور در سطح کلان دانست و گفت: در اين راستا نياز به فرهنگ سازي است. حمزه پور بيان کرد: از 43 دشت موجود در هرمزگان 38 دشت براي حفر چاه ممنوعه اعلام شده است. وي همچنين به پديده فرونشست در زمين‌هاي دشت ميناب و اطراف برخي روستاهاي اين شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: اين مشکل ناشي از برداشت بي رويه آب از منابع آبي است. اين مسئول وضعيت منابع آبي هرمزگان را وخيم دانست و گفت: خشکسالي، برداشت‌هاي بي رويه و کمبود نزولات جوي از علل اين وخامت است. وي با بيان اين که بخشي از مشکلات تنها به دست مسئولان رفع نمي‌شود اظهار داشت: صرفه جويي در مصرف آب به ويژه در بخش کشاورزي يکي از راه‌هاي برون رفت و يا کاهش مشکلات بحران آب است. مدير عامل آب و فاضلاب روستايي هرمزگان در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: طبق آمار آب منطقه‌اي، بيش از چهار هزار حلقه چاه غير مجاز در هرمزگان وجود دارد. حمزه‌پور در ادامه با بيان اين که 50 درصد جمعيت استان در روستاها قرار دارد از تخصيص مبلغ پنج ميليارد تومان براي تکميل مجتمع‌هاي آب ميناب از رديف ملي خبر داد. وي همچنين از اخذ مجوز نصب و راه اندازي آب‌شيرين‌کن براي بندر کرگان ميناب خبر داد و گفت: اين پروژه با حجم سه هزار متر مکعب هم اکنون در مرحله مناقصه است. اين مسئول افزود: يکي از راه‌هاي برون رفت از بحران آب و کمک به سفره‌هاي زير زميني در هرمزگان بهره‌گيري از تکنولوژي آب‌شيرين‌کن است.

پلمپ يک مجموعه آلوده‌کننده آب و خاک در قزوين

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان قزوين از پلمپ يک مجموعه توليدي آلوده‌کننده آب و خاک در اين شهرستان خبر داد. جمشيد کاووسي ديروز در گفت‌وگو با فارس در قزوين گفت: واحد توليدي آلوده‌کننده محيط زيست به دستور قاضي از سوي کارشناسان اداره محيط زيست شهرستان قزوين پلمپ شد. وي در خصوص علت و چگونگي پلمپ اين واحد افزود: پلمپ واحد کشتارگاه گوهر طيور واقع در جاده روستاي بشر به دليل ايجاد آلودگي آب و خاک، تخريب محيط زيست و به استناد ماده 12 و 13 آلودگي آب و خاک با هماهنگي مراجع قضايي صورت گرفت. رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان قزوين ادامه داد: طي چند مرحله بازديد و صدور اخطار رفع آلودگي به اين واحد توليدي و بي‌توجهي مالکان به دستور تعطيلي از طريق مراجع قضايي نسبت به تعطيلي واحد ياد شده اقدام به عمل آمد. کاووسي با تأکيد بر لزوم حفظ و حراست از منابع آب و خاک و نيز محيط زندگي خاطرنشان کرد: پلمپ اين شرکت آلوده‌کننده پس از طي مراحل قانوني به انجام رسيد و تا رفع موجبات آلودگي از ادامه فعاليت آن جلوگيري مي‌شود. رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان قزوين با اشاره به وجود شرايط قابل توجه زيست‌محيطي در اين شهرستان خاطرنشان کرد: فعاليت واحدهاي توليدي بايد به گونه‌اي باشد که به محيط زيست آسيب وارد نکند؛ چرا که مواهب الهي تنها متعلق به نسل حاضر نيست و نسل‌هاي آينده نيز براي بهره‌مندي از آن حق دارند.

هواي تبريز در وضعيت ناسالم

مسئول روابط عمومي اداره‌کل حفاظت محيط زيست آذربايجان‌شرقي گفت: هواي تبريز هدر وضعيت ناسالم قرار دارد. داوود قاسم‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه‌ي آذربايجان‌شرقي، اظهار کرد: شاخص آلودگي هواي تبريز 125 پي.اس.آي است و در وضعيت ناسالم قرار داريم. مسئول روابط عمومي اداره‌کل حفاظت محيط زيست آذربايجان‌شرقي گفت: شاخص آلودگي هوا در شرايط زير 100 پي.اس.آي سالم، بين 100 و 200 ناسالم، بين 200 و 300 وضعيت اضطرار و 300 به بالا وضعيت بحراني به شمار مي‌رود. قاسم‌زاده با اشاره به لزوم فرهنگسازي در کاهش استفاده از وسايل نقليه شخصي اظهار کرد: استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي تأثير بسزايي در کاهش آلودگي شهر تبريز دارد.