نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -

موافقت با يک ميليارددلار فاينانس؛
15 طرح ويژه نجات ذخاير آب نهايي شد


راه‌اندازي 4 طرح پتروشيمي در سال 94


توليد زودهنگام روزانه 80 هزار بشکه در آزادگان جنوبي

واکنش وزير نفت به اظهارنظر مقامات روسي؛
تهاتر نفت با کالاهاي روسي صحت ندارد

تا پايان سال 93
توليد گاز از پارس ‌جنوبي 140 ميليون مترمکعب افزايش پيدا مي‌کند


بازار انرژي


اخبارکوتاه


اخبار بين‌الملل

معاون نخست ‌رئيس‌جمهور با اشاره به وجود ثبات ارزي در کشور:
دولت با نرخ ارز بازي نمي‌کند


امضاي 5 يادداشت تفاهم راهبردي ميان ايران و پاکستان


تورم 2/22 درصدي توليدکننده صنعت در بهار امسال

مدير عامل همراه اول اعلام کرد:
تکميل شبکه 3 G تا بهمن ماه


حذف کارت بازرگاني علي‌رغم مخالفت اتاقي‌ها


افت 338 واحدي شاخص بورس


بانک و بيمه


اخبار کوتاه


گزارش


 موافقت با يک ميليارددلار فاينانس؛
 15 طرح ويژه نجات ذخاير آب نهايي شد 

مشاور وزير نيرو با اعلام اينکه هر سال 5 ميليون مترمکعب کسري منابع آب در دشت‌ها اتفاق مي‌افتد گفت: اجراي 15 طرح براي نجات ذخاير زيرزميني آب کشور در دستور کار قرار گرفت. به گزارش مهر، محمد حاج رسولي‌ها با بيان اينکه کشور در بخش آب‌‌هاي زيرزميني با چالش عمده‌ اي روبرو است اظهارداشت: وزارت نيرو براي دو موضوع مهم مديريت يکپارچه حوضه‌‌هاي آبريز و احياي منابع آب زيرزميني برنامه عملياتي جامعي را تعريف کرده است.مشاور وزير نيرو اظهارداشت: براساس قانون، در صورتي مي‌توان براي چاه‌‌هاي کشاورزي پروانه بهره‌ برداري صادر کرد که دشت‌‌هاي موجود داراي ظرفيت آبي باشد. در حال حاضر، از 103 هزار حلقه چاه، 55 هزار حلقه در مناطق ممنوعه قرار دارند و نمي‌توان براي آنها پروانه صادر کرد. حاج رسولي‌ها تصريح کرد: سالانه به طور متوسط با 5 ميليارد مترمکعب کسري مخزن منابع آب زيرزميني در دشت‌‌هاي کشور مواجه هستيم. وي با اشاره به تصويب طرح احيا و تعادل‌ بخشي آب‌‌هاي زيرزميني در شوراي عالي آب گفت: در اين طرح، احياي دشت‌‌هاي کشور مطرح است.وي افزود: در طرح احيا و تعادل بخشي آب‌‌هاي زيرزميني 15 طرح پيش‌‌بيني شده که مهم‌‌ترين بخش آن نصب کنتور هوشمند و تجهيزات اندازه‌ گيري بر روي چاه‌‌ها است و اگر بتوانيم اين طرح را با موفقيت به اتمام برسانيم، 50 درصد هدف قابل دسترس است.اين مقام مسئول در وزارت نيرو ادامه داد: راهکارهاي ديگري همچون تقويت بخش نظارت، بازرسي و تغذيه مصنوعي آبخوان‌ها و مسدود کردن چاه‌‌هاي غيرمجاز نيز در اين روند تاثير خواهند گذاشت.مشاور وزير نيرو با اشاره به پيگيري طرح مسدود کردن چاه‌‌هاي غيرمجاز در راستاي طرح احياي دشت‌‌هاي کشور گفت: تا قبل از سال 85 تعداد چاه‌هاي عميق غيرمجاز کشور در دشت‌‌هاي ممنوعه حدود 103 هزار حلقه بوده، اما بعد از سال 85 نيز بعد از تصويب قانون تعيين تکليف چاه‌‌هاي غيرمجاز حدود 95 هزار چاه غيرمجاز ديگر نيز حفر شده که در مجموع هم‌ اکنون حدود 200 هزار چاه عميق غيرمجاز در کشور موجود است.وي تصريح کرد: هر ساله 3 تا 4 هزار چاه در کشور مسدود مي‌شود، اما به همين تعداد چاه نيز در جاهاي ديگر به صورت غيرقانوني حفر مي‌شود. حاج رسولي‌ها يادآور شد: براي 45 هزار چاه با بررسي‌‌هاي لازم امکان صدور پروانه ميسر است، اما از طرف مردم به دلايلي همچون نداشتن سند مالکيت، پرداخت هزينه کارشناسي، نصب کنتور و نظارت بر آنها استقبالي انجام نمي‌شود. اين مقام مسئول در وزارت نيرو در خصوص اجراي طرح‌‌هاي آبياري و زهکشي گفت: مجموع اراضي پاياب سدها حدود 2 ميليون و 300 هزار هکتار است که در يک ميليون و 700 هزار هکتار از آنها شبکه‌‌هاي آبياري و زهکشي ايجاد شده است.حاج رسولي‌ها افزود: با توجه به تغيير اقليم و بازنگري انجام شده در اجراي شبکه‌‌هاي زيردست سدها، بخش بيشتري از آب سدها براي شرب و صنعت اختصاص يافت ولي با اين حال براي يک ميليون هکتار از زمين‌‌هاي پايين دست نياز به اجراي شبکه وجود دارد که 400 هزار هکتار براي سدهاي احداث شده و 600 هزار هکتار براي سدهاي در حال احداث است. وي تاکيد کرد: هم‌ اکنون موافقت اوليه استفاده از يک ميليارد دلار فاينانس خارجي براي اجراي شبکه‌ در 400 هزار هکتار از اراضي کشور دريافت شده و اعتبار ديگري نيز در فصل طرح‌‌هاي ويژه صندوق توسعه ملي ديده شد که شبکه مورد نياز براي 379 هزار هکتار از محل تسهيلات اين صندوق اجرا خواهد شد.


 راه‌اندازي 4 طرح پتروشيمي در سال 94 

معاون وزير نفت با بيان اينکه در صورت افزايش خوراک اتان در پارس‌جنوبي سال آينده 4 طرح پتروشيمي در مسير خط اتيلن غرب راه‌اندازي مي‌شود، گفت: از اين رو، 2 ميليون تن به ظرفيت توليد پتروشيمي افزوده مي‌شود.عباس شعري مقدم در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت راه اندازي پتروشيمي‌هاي مسير خط لوله اتيلن غرب، گفت: هم اکنون عمليات اجرايي سه طرح پلي اتيلني مجتمع‌هاي پتروشيمي لرستان، کردستان و مهاباد از پيشرفت قابل توجه‌اي برخوردار است. مدير عامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با تاکيد بر اينکه هم اکنون ساخت فاز دوم مجتمع پتروشيمي کاويان در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس هم به پايان رسيده است، تصريح کرد: فاز دوم پتروشيمي کاويان از ظرفيت توليد سالانه يک ميليون تن اتيلن برخوردار است.معاون وزير نفت با بيان اينکه بهره برداري از اين چهار طرح جديد پتروشيمي در گروي تامين خوراک اين واحدها از فازهاي جديد پارس جنوبي است، اظهار داشت: در صورت راه‌اندازي فازهاي جديد پارس جنوبي خوراک اتان کافي براي راه‌اندازي پتروشيمي کاويان و در نهايت سه واحد پليمري مسير اتيلن غرب فراهم مي شود.اين مقام مسئول با يادآوري اينکه با تامين خوراک کافي اين چهار طرح جديد پتروشيمي نيمه اول سال آينده در مدار بهره‌برداري قرار خواهند گرفت، تاکيد کرد: هر يک از واحدهاي پلي اتيلني مجتمع‌هاي پتروشيمي لرستان، کردستان و مهاباد سالانه از 300 هزار تن ظرفيت توليد محصول برخوردار هستند. شعري مقدم، خاطرنشان کرد: در مجموع با بهره‌برداري از اين چهار واحد حدود دو ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي ايران افزوده خواهد شد. به گزارش مهر، سال گذشته با آغاز توليد محصول از واحد پلي‌اتيلني پتروشيمي ايلام به عنوان يکي از بزرگترين پتروشيمي‌هاي غرب کشور سومين پتروشيمي در مسير خط لوله اتيلن غرب رسما در مدار بهره‌برداري قرار گرفت. براين‌اساس، پس از راه‌اندازي فاز اول پتروشيمي کاويان و پليمر پتروشيمي کرمانشاه، سومين پتروشيمي در مسير خط لوله اتيلن غرب رسما در مدار بهره برداري قرار گرفته است.در همين حال محمد حسن پيوندي معاون شرکت ملي صنايع پتروشيمي پيشتر با اشاره به راه‌اندازي چند طرح جديد پتروشيمي در مسير خط لوله اتيلن غرب، اعلام کرد: راه‌اندازي طرح‌هاي اتيلن غرب در گرو تسريع در راه‌اندازي فازهاي جديد پارس جنوبي و افزايش خوراک اتان پتروشيمي‌ها است.


 توليد زودهنگام روزانه 80 هزار بشکه در آزادگان جنوبي  

مديرعامل شرکت متن از واگذاري 50 حلقه چاه ميدان آزادگان جنوبي به يک شرکت خارجي با سرمايه‌گذاري مشترک با يک شرکت داخلي خبر داد و گفت: هم اکنون مقدمات لازم براي واگذاري در حال انجام است و به زودي اين چاه‌ها براي حفاري تعيين تکليف مي‌شوند.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي نفت ايران، عبدالرضا حاجي حسين نژاد، با بيان اين که در فاز نخست طرح توسعه ميدان مشترک آزادگان جنوبي حفاري 185 حلقه چاه پيش بيني شده است، افزود: هم اکنون 100 حلقه چاه براي حفاري تعيين تکليف شده است که براساس قرارداد 40 حلقه با استفاده از ناوگان شرکت ملي حفاري ايران، 40 حلقه از سوي مناطق نفتخيز جنوب و 20 حلقه با استفاده از توان بخش خصوصي حفاري مي‌شود.

وي افزود: مجموع 15 حلقه چاه نيز که توسط پيمانکار خارجي و منابع داخلي حفاري شده بود به منظور ارائه خدمات تعمير و نگهداري با برگزاري مناقصه به يک پيمانکار ايراني واگذار شده است، همچنين برنامه‌ريزي لازم براي حفاري چاههاي باقي مانده نيز در حال انجام است.

حاجي حسين نژاد با بيان اين که هم اکنون توليد زودهنگام از ميدان آزادگان جنوبي به ميزان 50 هزار بشکه از 21 حلقه چاه در حال انجام است، گفت: هم اکنون در حال انجام مناقصه براي افزايش توليد زودهنگام به ميزان 80 هزار بشکه از اين ميدان هستيم که تا پايان سال 94 محقق مي‌شود.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت اعلام کرد: با برنامه ريزيهاي انجام شده به نظر مي‌رسد تا پايان سال 1395 به توليد اوليه 320 هزار بشکه در روز و حتي فراتر از آن دست يابيم.وي تصريح کرد: برنامه‌ريزي براي مطالعات اجرايي فاز دوم طرح توسعه ميدان نفتي آزادگان جنوبي به ميزان 600 هزار بشکه در روز نيز در حال انجام است.

اين در حالي است که در صورت تحقق فاز نخست شاهد توليد 320 هزار بشکه اي نفت از اين ميدان خواهيم بود.

حاجي حسين‌نژاد ميزان پيشرفت پروژه آزادگان جنوبي با استفاده از توان داخلي را در مدت زماني کمتر از 5 ماه، حدود 6 درصد اعلام کرد و گفت: اين در حالي است که شرکت چيني فعال در اين پروژه تا پيش از خلع يد (CNPCI) و در مدت زمان 19 ماه تنها موفق به ثبت ميزان پيشرفت 9 درصدي شده بود.


 واکنش وزير نفت به اظهارنظر مقامات روسي؛
 تهاتر نفت با کالاهاي روسي صحت ندارد 

وزير نفت اظهارات برخي از مقامات روسي مبني بر توافق ايران و روسيه بر تهاتر نفت و برخي از کالاهاي اساسي را رد کرد و گفت: دو کشور صرفا در حوزه صنايع نفت و گاز با يکديگر همکاري مي‌کنند.بيژن زنگنه در گفت‌وگو با مهر درباره اظهارنظر وزير توسعه اقتصادي روسيه مبني بر احتمال آغاز تهاتر نفت خام و کالا بين ايران و روسيه، گفت: تهاتر نفت ايران در مقابل کالاهاي روسي صحت ندارد و اصلا چنين توافقي بين دو کشور انجام نشده است.

وزير نفت ايران با اعلام اينکه ايران و روسيه صرفا بر روي توسعه همکاري‌هاي دو جانبه در صنايع نفت و گاز مذاکره و به توافق دست يافته اند، تصريح کرد: بر اين اساس ايران از توان فني و عملياتي شرکت‌هاي روسي در صنايع نفت و گاز استفاده مي‌کند.اين عضو کابينه دولت تدبير و اميد همچنين از اظهار نظر وزير توسعه اقتصادي روسيه مبني بر تهاتر نفت و کالا بين دو کشور اظهار بي‌اطلاعي کرد. الکساندر نواک وزير انرژي فدراسيون روسيه هم شهريور ماه امسال در حاشيه کنفرانس مشترک اقتصادي بين ايران و روسيه در پاسخ به پرسش مهر در مورد شباهت نفت اورال روسيه با برخي از نفت خام‌هاي ايران درباره احتمال تهاتر نفت و کالا بين ايران و روسيه با يادآوري اينکه تاکنون هيچگونه توافقي بين ايران و روسيه براي تهاتر نفت و کالا امضا نشده است، گفته بود: در يادداشت تفاهم مشترک اقتصادي بين دو کشور هم صحبتي از تهاتر نفت و کالا نشده است.

اين در حالي است که «پولاد بلبل اوغلو» سفير جمهوري آذربايجان در مسکو 30 شهريور ماه سال جاري با بيان اينکه جمهوري آذربايجان براي مشارکت در زمينه عرضه نفت ايران به روسيه در قالب سواپ سه جانبه اعلام آمادگي دارد، تاکيد کرده است: آماده مذاکره در خصوص سواپ سه جانبه نفت با ايران و روسيه است. در همين حال مسکو تايمز هفته گذشته با انتشار گزارشي، اعلام کرده است: روسيه ممکن است ارسال کالا به ايران بر اساس قرارداد نفت در برابر کالا را امسال آغاز کند.

آلکسي يوليکايف وزير توسعه اقتصادي روسيه روز پنجشنبه هفته گذشته گفته است: «من اين احتمال را رد نمي‌کنم که اجراي اين قرارداد قبل از پايان امسال شروع شود.» از سوي ديگر، جن پساکي سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا اخيرا تاکيد کرده است: واشنگتن از مذاکرات ايران و روسيه «آگاه» است و آمريکا در صورتي که فکر کند اين قرارداد تهاتري تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران را نقض مي‌کند، واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش مهر، طرح سوآپ معکوس نفت ايران به روسيه به دليل شباهت قابل توجه برخي از نفت خام‌هاي ايران با نفت اورال روسيه از حدود دو سال گذشته تاکنون با واکنش‌هاي مختلفي از سوي مقامات ايران، روسيه و حتي ايالات متحده آمريکا روبرو شده است.اين موضوع ابتدا مورد تائيد مسئولان ارشد ايران و روسيه قرار گرفته به طوري که اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري بهمن ماه سال گذشته درباره جزئيات مذاکرات نفتي ايران-روسيه براي تهاتر نفت و کالا و راه اندازي طرح سوآپ معکوس نفت در جمع خبرنگاران، گفت: با روس‌ها بحث‌هايي براي مبادله حجم بالايي از منابع نفت و دريافت کالا در ازاي آن مطرح کرديم که عده‌اي نسبت به اين مسئله اعتراض کردند ولي بايد بگوييم اگر به ايران وارد نشويد، افراد ديگري در اين بازار حاضر مي‌شوند و جايي براي شما نمي‌ماند.

پس از آن مهدي سنايي سفير ايران در روسيه هم در گفتگو با ديلي کومرسانت با تاييد مذاکرات تهران و مسکو براي تهاتر نفت در برابر کالا، گفت: روسيه مي‌تواند در قبال خريد نفت از ايران، دومين رآکتور نيروگاه بوشهر را بسازد ضمن آنکه روسيه مي‌تواند براي پرداخت پول نفت ايران به اين کشور، کاميون، ريل راه‌آهن يا کالاهاي ديگر صادر کند يا براي اين کشور پالايشگاه‌هاي کوچک بسازد.


 تا پايان سال 93
 توليد گاز از پارس ‌جنوبي 140 ميليون مترمکعب افزايش پيدا مي‌کند 

يک مقام مسئول با تشريح جزئيات افزايش 140 ميليون مترمکعبي توليد روزانه گاز از پارس جنوبي تا پايان سال جاري اعلام کرد: جريمه پيمانکاران فازهاي 35 ماهه پارس جنوبي بخشيده شد.

به گزارش مهر، سيد مرتضي امامي در نشستي خبري در جمع خبرنگاران درباره آخرين وضعيت طرح توسعه فاز 17 و18 پارس جنوبي، گفت: امروز انتقال و تزريق گاز به اولين واحد شيرين سازي گاز پالايشگاه‌هاي فاز 17 و 18 پارس جنوبي آغاز شده است. مجري طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبي با اعلام اينکه تاکنون دو سکوي دريايي اين پروژه گازي در خليج فارس نصب و راه‌اندازي شده است، تصريح کرد: با تکميل مراحل حفاري چاه‌ها و لوله‌گذاري دريايي، انتقال گاز ترش از مخزن مشترک به پالايشگاه ساحلي تا چند روز آينده آغاز مي‌شود.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه از امروز شيرين سازي گاز ترش فاز 6 تا 8 پارس جنوبي در پالايشگاه‌هاي فاز 17 و 18 اين ميدان مشترک آغاز شده است، اظهار داشت: با انجام مراحل آزمايشي تا پايان آذر ماه گاز ترش مخزن در اين پالايشگاه‌ها شيرين و سپس تحويل شبکه سراسري گاز مي‌شود.

وي با اشاره به ثبت يک رکورد جديد در راه اندازي سکوهاي دريايي فاز 17 و 18 پارس جنوبي در غياب شرکت‌هاي خارجي، تبيين کرد: اولين واحد شيرين سازي گاز پالايشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبي با ظرفيت 5/12 ميليون متر مکعب راه‌اندازي مي‌شود.

امامي با بيان اينکه دومين واحد شيرين سازي گاز پالايشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبي تا دي ماه امسال در مدار بهره‌برداري قرار مي‌گيرد، تاکيد کرد: علاوه بر اين سومين واحد شيرين سازي گاز تا بهمن ماه سال جاري راه‌اندازي خواهند شد. مديرعامل شرکت مديريت طرح‌هاي صنعتي ايران با يادآوري اينکه مطابق با برنامه زمان‌بندي پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال جاري حدود 37 ميليون متر مکعب گاز در فاز 17 و 18 پارس جنوبي توليد و به شبکه سراسري تحويل داده شود، يادآور شد: اين در حالي است که امسال قرار بود تنها 5/12 ميليون متر مکعب گاز در اين پروژه توليد و عرضه شود. مجري طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبي با بيان اينکه يک خط لوله بين پالايشگاه‌هاي فاز 15 و 16 و فاز 17 و 18 پارس جنوبي ايجاد شده است، بيان کرد: هدف از ايجاد اين خط لوله گاز افزايش ظرفيت پالايش و امکان افزايش برداشت گاز بيشتر از ميدان مشترک با قطر است.

اين مقام مسئول با اعلام اينکه مطابق با برنامه زمان بندي قرار بود از فاز 17و 18 پارس جنوبي در سال جاري 5/12 ميليون متر مکعب، از فاز 15 و 16 پارس جنوبي حدود 5/37 ميليون مترمکعب و از فاز 12 پارس جنوبي حدود 50 ميليون مترمکعب گاز برداشت شود، گفت: با اين وجود پيش‌بيني مي‌شود به جاي 100 ميليون مترمکعب حدود 140 ميليون مترمکعب گاز از اين ميدان مشترک تا پايان سال جاري برداشت شود. وي يکي از دلايل افزايش 40 ميليون مترمکعبي افزايش توليد گاز از پارس جنوبي را تسريع در راه‌اندازي سکوها و پالايشگاه فاز 17 و 18 عنوان کرد و افزود: اولين واحد استحصال گوگرد اين پروژه هم تا پايان سال جاري در مدار توليد قرار خواهد گرفت.

امامي همچنين با اشاره تمديد اجراي طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي از 35 ماه به حدود 66 ماه، تصريح کرد: براين اساس فعلا جريمه پيمانکاران شاغل در طرح توسعه فازهاي 35 ماهه پارس جنوبي منتفي شده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه تاخيرهاي موجود در طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبي از نظر شرکت ملي نفت ايران مجاز است، خاطرنشان کرد: يکي از دلايل تاخير عدم تامين منابع مالي اين پروژه از سوي شرکت نفت بوده است.


 بازار انرژي 

قيمت نفت بالا رفت

قيمت نفت پس از پنج روز پياپي کاهش، روز سه شنبه اندکي در واکنش به کاهش بودجه هاي سال آينده شرکت‌هاي نفتي، بالا رفت. به گزارش خبرگزاري رويترز از نيويورک، قيمت جهاني نفت برنت در پايان معاملات روز سه شنبه در حالي که پيش از اين به کمترين سطح در پنج سال گذشته رسيده بود، اندکي بالا رفت تا پس از پنج روز پي در پي سقوط، در نهايت کمي افزايش يابد.در همين حال، قيمت نفت دبليو تي آي آمريکا نيز، ديروز کمي بالاتر رفت زيرا بازيگران نفتي در شرايطي که بازار با نگراني عرضه بيش از اندازه نفت روبروست، به دنبال قيمت پايدار نفت هستند.

به گفته تجار نفتي، پايين آمدن ارزش دلار نيز به بالا رفتن قيمت نفت کمک کرد، زيرا اين روند به افزايش ارزش کالاهايي مي انجامد که با ارز معامله مي‌شوند. از سوي ديگر، شرکت‌هاي نفتي مانند کونوکوفيليپس خبر دادند که سال آينده ميلادي هزينه کمتري را در حوزه حفاري و اکتشاف خواهند کرد.در همين حال، گزارش آمريکا مبني بر افزايش 100 هزار بشکه‌اي توليد نفت سه توليدکننده شيل اويل از ابتداي ژانويه، تاثير مثبت خبر کاهش هزينه شرکتهاي نفتي را گرفت. قيمت نفت برنت براي تحويل در ماه آتي در پايان معاملات روز سه شنبه (18 آذرماه) 65 سنت يا يک درصد بالا رفت و به 66 دلار و 84 سنت براي هر بشکه رسيد.بهاي نفت دبليو تي آي آمريکا نيز در پايان معاملات ديروز (سه‌شنبه، 18 آذرماه) 77 سنت افزايش يافت تا در سطح 63 دلار و 82 سنت تثبيت شود.

جين مک جيليان، تحليلگر ارشد موسسه تريديشن انرژي، در باره افزايش اخير قيمت نفت گفت: اگر از من بپرسيد، اکنون داريم آب معامله مي کنيم. اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش بيني خود را درباره قيمت نفت خام براي سال 2015 ميلادي 15 دلار در هر بشکه کاهش داد.به گزارش شبکه خبري بلومبرگ، در پي تصميم ماه گذشته اوپک مبني بر حفظ سقف توليد همزمان با افزايش توليد نفت آمريکاي شمالي، اداره اطلاعات انرژي آمريکا در تازه ترين گزارش ماهانه خود با عنوان "چشم انداز کوتاه مدت انرژي" برآورد قيمت نفت را براي سال آينده 15 دلار در هر بشکه کاهش داد.

بر اساس اين گزارش، ميانگين بهاي نفت دابليو تي آي آمريکا در سال 2015 ميلادي 62 دلار و 75 سنت در هر بشکه خواهد بود. اين موسسه در ماه نوامبر پيش‌بيني کرده بود که قيمت نفت سال آينده به 77 دلار و 75 سنت مي رسد.

اداره اطلاعات انرژي آمريکا همچنين برآورد خود را براي قيمت نفت خام برنت در سال آينده از 83 دلار و 42 سنت ماه پيش به 68 دلار و هشت سنت کاهش داد.


 اخبارکوتاه 

ساخت بيش از 2 هزار کالا در شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران

مدير بازرگاني شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران از موفقيت اين شرکت در ساخت بيش از دو هزار کالا و تجهيزات کاربردي و موثر در صادرات نفت خبر داد.به گزارش شانا، ولي محمد دهقانپور در بازديد از نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت نفت خوزستان، گفت: اين قطعات مهم به وسيله متخصصان اين شرکت با همکاري شرکتهاي دانش بنيان بومي‌سازي شده است.وي يادآور شد: پس از تشديد تحريم‌ها در سال 88 و خودداري شرکتهاي خارجي از ارائه قطعات و تجهيزات مورد نياز صنعت نفت، ساخت کالاهاي جديد بيش از پيش پيگيري و سفارش ساخت تعدادي از کالاهاي راهبردي به توليدکنندگان داخلي واگذار شد. دهقان پور ادامه داد: پس از تاييد بازرسي فني شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران، ساخت کامل برخي اقلام از جمله شير 16 اينچ چهار راهه با حمايت شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران و سازندگان توانمند داخلي به روش مهندسي معکوس ساخته شد.

توزيع روزانه 16 ميليون ليتر

بنزين يورو 4

روزانه 16 ميليون ليتر بنزين با استاندارد يورو 4 در کلانشهرهاي تکليف شده به شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي توزيع مي‌شود.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به شانا، گفت: تهران، کرج، اراک، اصفهان، تبريز و مشهد، کلانشهرهايي هستند که هم اکنون بنزين يورو 4 با مقادير مختلف در آنها توزيع مي‌شود.سيد ناصر سجادي، اظهارکرد: هم اکنون روزانه 10 ميليون ليتر از اين فرآورده در تهران، دو ميليون ليتر در اصفهان، 2/1 ميليون ليتر در کرج، همچنين يک ميليون ليتر در اراک، 2/1 ميليون ليتر در مشهد و 750 هزار ليتر نيز در تبريز توزيع مي‌شود.وي گفت: شيراز و اهواز نيز ديگر کلانشهرهايي هستند که با بهره‌برداري از واحد بنزين سازي پالايشگاه آبادان، تا پايان امسال، همزمان با شهر آبادان تحت پوشش توزيع بنزين يورو 4 قرار مي‌گيرند.

تحقق توليد نفت با اتکا

به سازندگان داخلي

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در مراسم پاياني نمايشگاه تحصصي صنعت نفت خوزستان گفت: امروز به پشتوانه سازندگان و خلاقيت‌هاي آنان مي‌توانيم برنامه‌هاي توليد نفت را محقق کنيم. به گزارش شانا، در آئين پاياني نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت نفت خوزستان که از روز شنبه (15 آذرماه) در اهواز برگزار شده بود و عصر سه شنبه به کار خود پايان داد، مديران عامل و مديران ستادي و عملياتي شرکتهاي ملي مناطق نفتخيز جنوب، ملي حفاري و شرکتهاي زير مجموعه چهار شرکت اصلي وزارت نفت در خوزستان، مديران و نمايندگان شرکتهاي سازنده تجهيزات صنعت نفت و شماري از مسوولان اجرايي استان حضور داشتند. حيدر بهمني، مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با قدرداني از دست اندرکاران برپايي نمايشگاه، اظهارکرد: حمايت از سازندگان و توليدکنندگان از عوامل موفقيت و پيشرفت آنان براي ساخت تجهيزات مورد نياز صنعت نفت و تحقق خودکفايي محسوب مي‌شود و برپايي نمايشگاه‌ها يکي از اين برنامه‌هاست.


 اخبار بين‌الملل 

ليبي پنجمين ذخايرشيل اويل جهان

آژانس انرژي آمريکا (اي آي إي) اعلام کرد: با افزايش ذخاير شيل اويل ليبي به 74 ميليارد بشکه، اين کشور رتبه پنجم ذخاير شيل اويل جهان را کسب کرد. به گزارش شبکه خبري راشا تودي عربيک، اي آي إي، باتوجه به افزايش ذخاير شيل اويل ليبي از 48 به 74 ميليارد بشکه، از در اختيار داشتن پنجمين ذخاير بزرگ شيل اويل جهان از سوي اين کشور خبر داد. در اين رتبه بندي ليبي پس از روسيه، آمريکا، چين و آرژانتين، قرار گرفته و ذخاير شيل اويل اين کشور در شمال غرب و جنوب غربي اين کشور واقع شده است. آژانس انرژي آمريکا در پايگاه رسمي خود آورده است که با افزودن ذخاير جديد، طول عمر توليد نفت ليبي از 70 سال به 112 سال افزايش مي‌يابد و اين در حاليست که مقدار شيل اويل قابل استخراج با فناوري‌هاي کنوني در سازندهاي زمين شناسي اين کشور، 26 ميليارد بشکه برآورد مي‌شود. بر اساس گزارش اي آي إي، ذخاير گازي ليبي نيز با سه برابر افزايش، از 55 تريليون فوت مکعب به 177 تريليون فوت مکعب، رسيده است. همچنين حجم ذخاير شيل گس قابل استخراج ليبي، 122 تريليون فوت مکعب پيش‌بيني مي‌شود. ليبي که يکي از اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) است، پس از برکناري معمر القذافي تاکنون نتوانسته است شرايطي پايدار در صنعت نفت خود برقرار کند.در تاريخ 10 آوريل 2014 نيز شرکت ملي نفت ليبي از پايان بحران در پايانه‌هاي نفتي الحريقه و الزويتينه در شرق اين کشور خبر داده بود. براساس گزارش رئيس کميته بودجه ليبي، مجموع درآمدهاي ليبي در فاصله زماني ماه‌هاي ژانويه تا پايان ماه نوامبر 2014 بالغ بر 14 ميليارد و 800 ميليون دلار برآورد مي‌شود و اين درحاليست که مجموع هزينه‌هاي مصرف شده در اين بازه زماني معادل 29 ميليارد و 800 ميليون دلار گزارش شده است.آمار بانک مرکزي ليبي نيز، بيانگر کسري مبلغي حدود 14 ميليارد و 800 ميليون دلار و معادل 50 درصد از بودجه کل ليبي است.

آمريکاي لاتين و آفريقا رقباي نفتي امارات

مقامهاي نفتي امارات معتقدند ورود نفت آمريکاي لاتين و آفريقا به بازارهاي آسيايي، رقابت نفتي در اين منطقه را بسيار شديد مي‌کند. به گزارش پايگاه اينترنتي هلنيک شيپينگ نيوز به نقل از نشريه پلاتس، مبارک الکتبي، معاون امور بازاريابي و پالايش شرکت ملي نفت ابوظبي (ادنوک) روز سه شنبه (18 آذرماه) اعلام کرد که ابوظبي خود را براي رقابت بيشتر با آمريکاي لاتين و غرب آفريقا در بازارهاي نفتي جهان در سال 2015 آماده مي‌کند.الکتبي اعلام کرد که در سال جاري ميلادي تقاضاي جهاني نفت روزانه 91 ميليون و 190 هزار بشکه است و در سال آينده اين مقدار يک ميليون و 190 هزار بشکه افزايش مي‌يابد و به روزانه 92 ميليون و 380 هزار بشکه مي‌رسد.وي گفت: تقاضاي نفتي در بازارهاي آسيايي به رشد خود ادامه مي‌دهد و 33 درصد تقاضاي نفت جهان را شکل خواهد داد.اين مقام نفتي ابوظبي اعلام کرد: به دليل کاهش واردات نفت آمريکا و افزايش صادرات نفت سنگين کانادا به آمريکا، عرضه نفت در بازارهاي آسيايي تنوع بيشتري يافته زيرا نفت آمريکاي لاتين و غرب آفريقا نيز به اين بازار وارد شده است.صادرات نفتي آمريکاي لاتين به آسيا در سال 2013 ميلادي روزانه يک ميليون و 100 هزار بشکه بود که 30 درصد صادرات نفت آمريکاي لاتين را تشکيل مي‌داد. پيش‌بيني مي‌شود اين مقدار تا سال 2030 ميلادي به دو ميليون بشکه در روز يا 53 درصد صادرات اين منطقه برسد.در اين ميان نفت خاورميانه همچنان اصلي ترين منبع نفت آسيا باقي مي‌ماند. اين نفت از نظر موقعيت جغرافيايي تامين کنندگان آن، نزديکي به بازار و کيفيت نفت در مقايسه رقباي آمريکاي لاتين و آفريقايي خود از موقعيت بهتري برخوردار است.

آغاز واردات گاز اوکراين از روسيه

رئيس شرکت دولتي گاز اوکراين از آغاز دوباره واردات گاز اين کشور از روسيه در روز سه‌شنبه (18 آذرماه) خبر داد. به گزارش خبرگزاري ريانووستي از کي يف، رئيس شرکت دولتي گاز اوکراين (اوکرترنس گاز) اعلام کرد: کي يف روز سه شنبه دريافت گاز روسيه را در سطح 43,5 ميليون مترمکعب در روز آغاز کرده است. ماکسيم بلياوسکي گفت: آغاز دوباره واردات گاز از روسيه براي پاسخگويي به نيازهاي مصرف کنندگان اوکرايني است.شرکت نفت و گاز اوکراين جمعه گذشته (14 آذرماه) براي دريافت يک ميليارد مترمکعب گاز روسيه در ماه دسامبر، 378 ميليون دلار به اين کشور پيش پرداخت داد.گازپروم نيز پس از آن، دريافت اين پيش پرداخت گازي را تاييد کرد.پس از اختلاف روسيه و اوکراين درباره قيمتگذاري گاز و بدهي‌هاي زياد گازي کي يف، روسيه عرضه گاز را به اين کشور در اواسط ماه ژوئن گذشته قطع کرد و به استفاده از روش دريافت پيش پرداخت روي آورد.دو طرف، همچنين اکتبر گذشته با واسطه کميسيون اروپا به يک توافق موقت درباره عرضه گاز روسيه به اوکراين در فصل زمستان دست يافتند که به موجب آن قرار شد مسکو تا ماه مارس سال 2015 به اوکراين گاز عرضه کند و کي يف نيز تا پايان امسال 3,1 ميليارد دلار از بدهي گازي خود را به روسيه بپردازد.شرکت نفت و گاز اوکراين 1,45 ميليارد دلار از بدهي گازي خود را به شرکت روسي گازپروم پرداخت کرده است.در همين حال، سرگئي کاپريانوف، سخنگوي شرکت گازپروم نيز تاييد کرد که پس از دريافت پيش پرداخت از طرف شرکت نفت و گاز براي خريد يک ميليارد مترمکعب گاز از روسيه، گازپروم عرضه گاز را به اوکراين ازسرگرفته است.وي افزود: از ساعت 10 صبح روز سه شنبه به وقت مسکو( 7 صبح به وقت گرينويچ) گازپروم تحويل گاز را به اوکراين از سرگرفته است. رئيس گازپروم: خطر اختلال در عرضه گاز روسيه به اروپا از مسير اوکراين بسيار زياد است آلکسي ميلر، رئيس شرکت گازپروم نيز گفت: خطر بروز اختلال در ترانزيت گاز روسيه به اروپا از مسير اوکراين در فصل زمستان بسيار زياد است.


 معاون نخست ‌رئيس‌جمهور با اشاره به وجود ثبات ارزي در کشور:
  دولت با نرخ ارز بازي نمي‌کند 

معاون اول ‌رئيس‌جمهور، سقوط ناگهاني قيمت نفت از 110 به کمتر از 70 دلار را توطئه بزرگي در دنيا يادکرد و گفت: دولت هيچ‌گاه با نرخ ارز بازي نخواهد کرد. به گزارش خبرگزاري مهر، اسحاق جهانگيري گفت: شرايط کشور در بخش اقتصادي قدري متفاوت است و از ابتداي کار دولت يازدهم دو مشکل اساسي وجود داشت که يکي تورم و ديگري رکود اقتصادي بود که با سياست‌هاي اتخاذ شده بخش زيادي از اين مشکلات تحت کنترل قرار گرفت. وي تصريح کرد: البته در حل مشکلات و بازگشت آرامش به فضاي اقتصادي کشور، آنچه مهمتر از سياست‌گذاري‌ها بود، اميدي بود که در دل مردم ايجاد شد و توانست تا حد زيادي آرامش را به کشور بازگرداند. معاون اول ‌رئيس‌جمهور گفت: هرکس امروز بخواهد به اميدي که در بين مردم ايجاد شده آسيبي وارد کند، يقيناً قصد خيانت به کشور را دارد. جهانگيري در ادامه از پايبندي دولت به انضباط مالي به عنوان عاملي براي مهار تورم و مقابله با رکود ياد کرد و افزود: دولت متعهد شد که از منابع بانک مرکزي که در حقيقت به مردم تعلق دارد سوء‌استفاده نکند و اين امر باعث شد که پايه پولي کشور افزايش پيدا نکند.وي با اشاره به توفيقات حاصل شده در کاهش نرخ تورم اظهار اميدواري کرد تا پايان سال وضعيت تورم وضعيتي مطلوبتر شود و در سال 95 بتوانيم شاهد نرخ تک رقمي‌در تورم باشيم. معاون اول ‌رئيس‌جمهور همچنين از برنامه ريزي و سياست‌گذاري دولت براي خروج از رکود اقتصادي، ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي خبر داد وافزود: دولت مجموعه سياست‌هايي را نيز براي تصويب در قالب يک لايحه به مجلس شوراي اسلامي‌فرستاده که خوشبختانه اين لايحه در دستور کار مجلس قرار گرفته است و انتظار دولت از نمايندگان اين است که موارد کليدي لايحه را که در برون رفت از رکود، رشد سرمايه گذاري، رفع موانع دستگاه‌هاي اجرايي و بهبود معيشت مردم موثر است به تصويب برسانند.

توطئه بزرگ نفتي در دنيا

جهانگيري دربخش ديگري از سخنان خود از کاهش قيمت جهاني نفت به عنوان يک توطئه سياسي جدي توسط برخي کشورها نام برد و گفت: به هيچ عنوان پذيرفته نيست که کاهش ناگهاني بهاي نفت يک موضوع اقتصادي و مبتني بر عرضه و تقاضا باشد.وي افزود: وقتي بهاي نفت از حدود 110 دلار يکباره به کمتر از 70 دلار کاهش پيدا مي‌کند، يعني توطئه بزرگي در دنيا شکل گرفته و برخي معتقدند که اين توطئه عليه روسيه و عده‌اي بر اين باورند که عليه ايران است. معاون اول ‌رئيس‌جمهور با تاکيد براينکه کشورهاي منطقه نبايد باعث تيرگي روابط شوند تصريح کرد: ملت ايران اينگونه رفتارها را فراموش نمي‌کند و مشارکت کشورهاي منطقه در اينگونه اقدامات را به خاطر خواهند سپرد. جهانگيري تاکيد کرد حتي اگر بهاي نفت به 40 دلار هم برسد ما مصمم هستيم با تکيه بر اقتصاد مقاومتي و با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق، باز هم کشور را به خوبي اداره کنيم و زمينه‌هاي خروج از رکود و رونق اقتصادي را فراهم سازيم.

وي با تاکيد براينکه مديران کشور بايد خود را براي شرايط سخت آماده کنند و براي خدمت‌گذاري و حل مشکلات مردم وقت بگذارند گفت: مديران مسئوليت حل مشکلات مردم را بر عهده دارند و از ايشان انتظار داريم كه از اتخاذ تصميمات مهم هراس نداشته باشند. جهانگيري با اشاره به رويکرد دولت تدبير و اميد در حمايت از بخش خصوصي، خاطرنشان کرد: بخش خصوصي ما تاكنون دولتي را تجربه نكرده که دولتمردان آن تا اين حد به حضور و نقش آفريني بخش خصوصي باور و اعتقاد واقعي داشته باشند.

وي افزود: دولت علاوه بر بخش خصوصي از شرکت‌هاي سرمايه گذاري نيز انتظار دارد به صحنه بيايند و بيش‌از آن که به منافع خود فکر کنند به خاطر شرايط کشور، منابع خود را به صحنه بياورند که اگر اين اتفاق رخ دهد و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري بزرگ وارد عمل شوند، بي‌ترديد کسري بودجه ناشي از کاهش قيمت نفت جبران خواهد شد. جهانگيري همچنين به اهتمام دولت تدبير‌و‌اميد براي اجراي واقعي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي اشاره کرد و افزود: از زماني که اين سياست‌ها از سوي رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده و هنوز يک سال از آن نگذشته، جلسات متعددي در سطح معاون اول ‌رئيس‌جمهور، وزرا و جلسات بيشتري نيز در داخل دستگاه‌هاي اجرايي تشکيل شده تا روش‌هاي اجراي اين سياست‌ها بررسي شود و سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي به سرنوشت سياست‌هاي کلي گذشته همچون اصل 44 قانون اساسي مبتلا نشود.وي ادامه داد: دولت براي اقتصاد مقاومتي سياست‌هاي متعددي تعيين کرده و با مشخص نمودن اهداف و برنامه‌هاي عملياتي براي هر دستگاه اجرايي وظايفي تعيين شده و امروز هر وزارتخانه برنامه منسجمي‌در اختيار دارد و مي‌داند که بايد براي اجراي اقتصاد مقاومتي چه اقداماتي را در چه بازه زماني انجام دهد.

بازي کردن دولت با نرخ ارز اتهامي

‌غير واقعي است

معاون اول ‌رئيس‌جمهور با اشاره به سخنان برخي افراد مبني بر اينکه دولت با نرخ ارز بازي مي‌کند، اين سخن را اتهامي ‌غيرواقعي و نادرست عنوان کرد و گفت: دولت به هيچ وجه با نرخ ارز بازي نکرده بلکه ثبات نرخ ارز را يک دستاورد بزرگ و برهم زدن آن را خيانتي بزرگ قلمداد مي‌کند. وي با اشاره به اقدامات دولت تدبير و اميد براي ايجاد ثبات در بازار ارز و حذف نرخ ارز 1226 توماني در ابتداي آغاز به كار خود افزود: در دولت گذشته 22 ميليارد دلار ارز اين کشور را به بهانه کاهش نرخ ارز بردند و در دبي و استانبول فروختند. جهانگيري ادامه داد: البته تغيير نرخ ارز تا حدود 7 الي 8 درصد که لازمه تنظيم اقتصاد کشور است، امري قابل قبول است اما سياست اصلي دولت اين است که نرخ ارز دولتي را به نرخ بازار آزاد نزديک کند که البته اين کار نيازمند شرايطي است و هنوز زمان آن فرا نرسيده است.معاون اول ‌رئيس‌جمهور، يکي از انتظارات دولت از بخش خصوصي را کمک براي اجراي طرح‌هاي عمراني نيمه تمام دانست و با بيان اينکه طرح‌هاي عمراني مصوب و نيمه تمام گذشته اگر بخواهد با بودجه‌هاي فعلي اجرا شود نيازمند صرف 20 الي 30 سال زمان است ، تاكيد كرد: انتظار دولت اين است که بخش خصوصي به ميدان بيايد و طرح‌هاي نيمه تمام را اجرا کند و در مقابل دولت از آنها خريد خدمت خواهد کرد.


 امضاي 5 يادداشت تفاهم راهبردي ميان ايران و پاکستان 

در پايان سفر 3 روزه وزير اقتصاد ايران به پاکستان، با حضور نواز شريف نخست وزير پاکستان، 5 يادداشت تفاهم راهبردي بين دو کشور به امضا رسيد. به گزارش خبرگزاري مهر، مراسم امضاي يادداشت‌هاي تفاهم بنا به پيشنهاد طرف پاکستاني، شامگاه سه‌شنبه در کاخ نخست وزيري انجام شد، زيرا «محمد نواز شريف» مايل بود شخصا و به نشانه ابراز علاقمندي ويژه به توسعه همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري با ايران، در اين مراسم حضور داشته باشد.علي طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي جمهوري اسلامي ايران نيز رياست هيات ايراني در مراسم امضاي يادداشت‌هاي تفاهم را برعهده داشت. اين گزارش حاکي است، هيات عالي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران به رياست علي طيب‌نيا، در پايان نشست دو روزه نوزدهمين کميسيون مشترک اقتصادي دو کشور، علاوه بر امضاي يادداشت تفاهم پاياني نوزدهمين نشست اين کميسيون مشترک، پنج يادداشت تفاهم ديگر نيز با طرف پاکستاني امضا کردند. گفتني است، يادداشت تفاهم پاياني نوزدهمين نشست کميسيون مشترک اقتصادي ايران و پاکستان از سوي علي طيب‌نيا وزير امور اقتصادي و دارايي جمهوري اسلامي ايران و «اسحاق‌دار» همتاي پاکستاني وي انجام شد. اين گزارش حاکي است، هيات‌هاي عالي دو طرف همچنين يادداشت تفاهم درخصوص تشکيل کميته مشترک سرمايه گذاري بين ايران و پاکستان امضا کردند.اين يادداشت تفاهم از سوي «محمد خزاعي» معاون وزير امور اقتصادي و دارايي و رييس کل سازمان سرمايه گذاري ايران و «مفتاح اسماعيل» دستيار ويژه نخست وزير پاکستان و رييس سازمان سرمايه گذاري اين کشور امضا شد. دو مورد از اين ياداشت‌هاي تفاهم نيز مربوط به خواهرخواندگي «بندر شهيد رجايي» ايران با «بندر کراچي» پاکستان و بندر «چابهار» ايران با بندر «گوآدر» پاکستان بود.همچنين هيات‌هاي اقتصادي دو طرف يادداشت تفاهم همکاري در زمينه صنايع دستي امضا کردند. يک يادداشت تفاهم همکاري نيز ميان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران و سازمان توسعه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط پاکستان امضا شد.حضور علي طيب نيا در مراسم امضاي يادداشت‌هاي تفاهم ميان ايران و پاکستان، برنامه پاياني سفر پرکار وزير اقتصاد کشورمان به اسلام آباد، پايتخت پاکستان بود.


 تورم 2/22 درصدي توليدکننده صنعت در بهار امسال 

بر اساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم توليدکننده بخش صنعت در بهار سال‌جاري به 2/22 درصد رسيده است.بر اساس گزارش مرکز آمار شاخص کل قيمت توليدکننده بخش صنعت در فصل بهار 1393، 1/192 رسيد که نسبت به فصل گذشته 3/14 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 7/18 درصد افزايش داشته است.براساس اين گزارش درصد تغييرات شاخص کل در چهار فصل منتهي به بهار سال‌جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم توليدکننده کل بخش صنعت) 2/22 درصد است که نسبت به تورم توليدکننده بخش صنعت در زمستان سال گذشته 1/6 درصد کاهش يافته است. بر همين اساس شاخص قيمت بخش صنايع توليد زغال‌سنگ – پالايشگاه‌هاي نفت با 8/45 درصد افزايش نسبت به فصل قبل و رسيدن به عدد 2/167 بيشترين تاثير را در افزايش شاخص کل فصل بهار داشته است.شاخص قيمت بخش توليد وسايل نقليه موتوري، تريلر و نيم تريلر نيز با4/3 درصد افزايش نسبت به فصل قبل به عدد 5/215 رسيد که اين بخش رتبه دوم تاثيرگذاري در افزايش شاخص کل را به خود اختصاص داده است.همچنين شاخص قيمت بخش صنايع مواد غذايي و آشاميدني با 2/4 درصد افزايش نسبت به فصل قبل به عدد 7/216 رسيده و اين بخش نيز رتبه سوم تاثيرگذاري در افزايش شاخص کل را به خود اختصاص مي‌دهد. چهارمين بخش تاثيرگذار در افزايش شاخص کل بخش توليد ساير محصولات کاني غير‌فلزي است که شاخص قيمت اين بخش با شش درصد افزايش نسبت به فصل قبل به عدد6/176 رسيده است.براساس اين شاخص قيمت بخش صنايع محصولات شيميايي با 2/4 درصد افزايش نسبت به فصل گذشته به عدد 7/217 رسيد. بر همين اساس رتبه پنجم تاثيرگذاري در افزايش شاخص کل در اختيار دارد.شاخص قيمت بخش توليد محصولات فلزي فابريکي به جز ماشين‌آلات نيز با 5/20 درصد افزايش نسبت به فصل گذشته به عدد 194 رسيده است. همچنين تغييرات شاخص قيمت در ساير بخش‌ها تاثير جزيي در تغيير شاخص کل بخش صنعت داشته و در ميان اين بخش‌ها تنها اعداد شاخص مربوط به بخش‌هاي توليد وسايل ارتباطي و همچنين توليد فلزات اساسي نسبت به فصل قبل کاهش يافته است.


 مدير عامل همراه اول اعلام کرد:
 تکميل شبکه 3 G تا بهمن ماه 

مدير عامل همراه اول گفت: شبکه 3 G تا ابتداي بهمن‌ماه تکميل مي‌شود و راه‌اندازي شبکه G4 نيز به طور همزمان پيگيري خواهد شد. به گزارش ايسنا، وحيد صدوقي در حاشيه بازديد از نمايشگاه الکامپ درباره مشکلاتي که در محاسبه قبوض مشترکين همراه اول به وجود آمده است، اظهار کرد: قبوض تلفن همراه اول هر دو ماه توزيع مي‌شود و مشترکان اين اپراتور در صورت مشاهده هرگونه اختلالي در قبوض مي‌توانند اختلال پيش آمده را به 9990 را گزارش دهد.وي با اشاره به راه‌اندازي شبکه 3 G در ارائه ديتا به مشترکين تصريح کرد: با راه‌اندازي3 G مصرف کيلوبايت اضافي در قبوض مشترکين محاسبه شده است و چون حجم اين مصرف زياد شده، هزينه استفاده از ديتا نيز افزايش پيدا کرده است.

مدير عامل همراه اول با اشاره به اين‌که برخي بسته‌هاي مربوط به 3 G را فعال نکرده‌اند، افزود: به همين دليل هزينه اين مشترکين در قبوض آنها افزايش پيدا کرده است.صدوقي در ادامه تصريح کرد: اگر به هر دليلي مشترک بسته مربوط به 3 G را خريداري کرده باشد و بسته فعال نشده باشد، مي‌تواند آن را به همراه اول اعلام کرده و همراه اول مي‌تواند قبوض مربوطه را اصلاح کند.مدير عامل همراه اول ادامه داد: همراه اول در ماه‌هاي اخير در حال ارتقاي سيستم براي مشترکان بود و ممکن است در اين حين اختلالي در ارائه بسته‌ها پيش آمده باشد که در اين مورد را نيز همراه اول اعلام کرده است که اگر مشترکان اعتراضي به محاسبه هزينه مکالمه يا استفاده از ديتا دارد مي‌تواند آن را اعلام کند.

وي درباره توضيحات رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مبني بر اين‌که اختلال در محاسبه قبوض همراه اول به دليل ايجاد مشکلات در بيلينگ يا صورتحساب‌گيري بوده است و براي برخي از مشترکان هزينه‌هايي اعمال شده که مشترک در طول ماه استفاده‌اي از خدمات مربوط به آن نکرده است، گفت: همراه اول يک دوره ارتقاي سيستم بيلينگ داشت و مشکلات مربوط به آن برطرف شده است.

صدوقي ادامه داد: اگر مشترکان در زمينه نحوه محاسبه هزينه مکالمه يا استفاده از ديتا اعتراضي داشته باشند مي‌توانند آن را به مرکز همراه اول اعلام کنند و اين مشکلات برطرف خواهد شد. وي همچنين درباره مشترکان سيم‌کارت‌هاي اعتباري تصريح کرد: مشکلات مربوط به بيلينگ و محاسبه قبوض درباره مشترکان اعتباري وجود ندارد. مدير‌عامل همراه اول در ادامه‌ درباه راه‌اندازي شبکه 3 G به صورت کامل از سوي همراه اول گفت: اولويت همراه اول راه‌اندازي شبکه 3 G بود چون همراه اول بالغ بر 60 ميليون مشترک دارد که با راه‌اندازي 3 G اين مشترکان به سيستم 3 G براي دريافت ديتا منتقل خواهند شد.

وي افزود: پس از راه‌اندازي کامل G آموزش‌هايي لازم است ارائه شود.صدوقي درباره راه‌اندازي شبکه G4 از سوي همراه اول تصريح کرد: با توجه به اين‌که با انتقال نسل شبکه با ضعف پوشش مواجه مي‌شود هدف اوليه همراه اول راه‌اندازي 3 G است و در مراحل بعدي G4 راه‌اندازي مي‌شود.

مدير عامل همراه اول افزود: با مجوز آزمايشي که در اين زمينه ارائه شده همراه اول مي‌تواند خدمات مربوط به 3 G و G4 را ارائه دهد.


 حذف کارت بازرگاني علي‌رغم مخالفت اتاقي‌ها 

عليرغم اينکه عده‌اي از اعضاي اتاق بازرگاني از جمله عسگراولادي و آل‌اسحاق با حذف کارت بازرگاني مخالفت کرده و معتقدند اين کار به صلاح و امکانپذير نيست، نعمت‌زاده موافقت خود را با حذف کارت بازرگاني اعلام و تصريح کرد که اتاقي‌ها حق ندارند براي ورود رقباي جديد به تجارت خارجي، شرط و شروط بگذارند.

پس از موافقت وزير با حذف کارت بازرگاني پدرام سلطاني، نايب رييس اتاق بازرگاني ايران به ايسنا گفت: در پي حذف کارت بازرگاني مشکلات ناشي از تمديد و صدور اين کارت وجود نخواهد داشت، لذا بنده هم از موافقان حذف اين کارت هستم اما حذف آن پيش‌زمينه‌هايي دارد.

به اعتقاد وي بايد با جريان آب در دنيا حرکت کنيم و طبيعتا در خصوص فعاليت‌هاي اقتصادي و تجارت خارجي، رقباي ما مرتبا به سمت ساده‌سازي مجوز‌ها حرکت مي‌کنند لذا کارت بازرگاني نيز قابل حذف است ولي حذف آن نياز به پيش زمينه‌هايي دارد.وي افزود: مهم‌ترين پيش زمينه آن اين است که مشابه ساير کشور‌هايي که بخش خصوصي قوي و اثر‌گذاري دارند عضويت فعالان بخش خصوصي را در اتاق‌ها فراگير کنيم و همه کساني که شرکتي را به ثبت مي‌رساند يا اشخاص حقوقي فعال در کشور و فعالان تجارت خارجي به عضويت اتاق در بيايند.نايب رييس اتاق بازرگاني ايران در عين حال تاکيد کرد: کارت بازرگاني بايد در ساده‌ترين شرايط و زمان ممکن صادر شود که در حال حاضر اينگونه نيست و روند تشريفاتي صدور اين کارت زياد است.

اين درحالي است که برخي از اعضاي اتاق بازرگاني از جمله رييس اتاق بازرگاني تهران با حذف کارت بازرگاني مخالف هستند و معتقدند اين امر به صلاح نيست و امکان حذف آن وجود ندارد. طبق تاکيد آل اسحاق کارت بازرگاني نبايد برداشته شود و کارت عضويت در اتاق بازرگاني و کارت بازرگاني بايد وجود داشته باشد ولي اصلاحاتي در روند صدور آن بايد صورت گيرد.

عسگراولادي نيز تاکيد دارد که کارت بازرگاني نبايد حذف شود بلکه روند دريافت آن بايد اصلاح شود چون تشريفات زيادي براي صدورش وجود دارد. البته به اعتقاد وي اتاق بازرگاني تهران در اين زمينه سخت‌گيري‌هاي بيشتري داشته و روند تشريفات زيادي براي صدور کارت دارد که باعث شده روند صدور کارت بازرگاني با کندي مواجه و دير صادر شود.


 افت 338 واحدي شاخص بورس 
نويسنده : مريم نجفيان

ديروز شاهد بوديم که جوي مبهم و يا روبه افول بر تعداد زيادي از صنايع بورسي حاکم گرديد و اين امر در کنار بازگشايي نماد «وغدير» در محدوده منفي قيمتي منجر به ادامه روند عقبگرد شاخص‌ها در بورس و فرابورس شد. با شروع معاملات روز گذشته به جز معدود گروه‌هايي مانند بيمه، ساخت محصولات فلزي، دستگاه‌هاي برقي و کاشي و سراميک که با رونق نسبي مواجه شدند، ساير گروه‌ها جوي مبهم و يا روبه افول را به خود ديدند و همين امر نيز شاخص کل بورس را مسير نزولي قرار داد. نمادهايي مانند «ورنا»، «کگل»، «وسينا»، «خکاوه»، «شنفت» و «حتايد» فشار ملموس يرا بر شاخص وارد ساختند و درمقابل نمادهاي مثبتي از جمله «وبملت»، «فاراک»، «آسيا»، «فاذر»، «ونفت» و «بترانس» از افت محسوس شاخص‌ها جلوگيري کردند. پايين بودن حجم معاملات باعث گرديد که سير حرکتي شاخص با شيبي منفي اما بسيار کند پيگيري شود. منفي تر شدن فضاي معاملات در برخي از گروه‌ها به ويژه بانکي و خودرويي در ادامه کار عرصه را بر شاخص تنگ تر کرد. پيش‌تر روز يکشنبه بيست‌و‌سوم آذر به عنوان روز عرضه اوليه سهام سيمان خوزستان اعلام شده بود. در عين اعلام گرديد که سازمان بورس و اوراق بهادار مجور فعاليت شرکت مشاور سرمايه‌گذاري پردازش اطلاعات مالي نوآوران امين را صادر کرده و بدين ترتيب اين شرکت به عنوان يازدهمين شرکت مشاور سرمايه‌گذاري پا به فعاليت در بازار سرمايه کشور گذاشته است. همچنين همانگونه که پيش‌تر معين شده بود، 9 درصد معادل 81 ميليون سهم شرکت تراکتورسازي از سهام شركت تراكتورسازي ايران از طرف شركت سايپا به قيمت پايه هر سهم 653/9 تومان در بورس تهران عرضه شد که اين بلوک با موفقت در قيمت پايه تعيين شده به فروش رسيد. در پايان گفتني است ديروز بيش‌از 673 ميليون سهم و حق تقدم در بورس مورد معامله قرار گرفت که بيشترين حجم معاملاتي مربوط به دو نماد «وتجارت2» و «ونيکي» بوده است. همچنين در فرابورس نيز بيش‌از 397 ميليون سهم و حق تقدم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد «ميهن4» و «پترول2» بيشترين حجم معاملاتي را تجربه کردند.


 بانک و بيمه 

راه‌اندازي سامانه شعبه‌هاي بانک پاسارگاد

نرم‌افزار سامانه شعبه‌هاي بانک پاسارگاد خدمتي جديد است که امکان دسترسي آسان و سريع به مکان‌يابي، نشاني و مشخصات کليه شعبه‌هاي بانک در سراسر کشور را فراهم مي‌کند. بر‌اساس اين خبر، اين سامانه در کليه تلفن‌هاي همراه اپل قابل دسترس است و علاوه بر در اختيار گذاشتن نشاني نزديکترين شعبه و خودپرداز، در خصوص مشخصات شعبه از قبيل نام رئيس شعبه، آدرس دقيق، شماره تلفن و نمابر شعبه نيز اطلاعات کامل را در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. اين نرم افزار همچنين امکان جستجو بر اساس نام، کد و محدوده شعبه را فراهم کرده و مسيريابي مناسب را از طريق نقشه براي کاربران فراهم مي‌کند.


 اخبار کوتاه 

توقف توليد 6 مدل سواري داخلي

توقف توليد شش مدل سواري داخلي همچنان ادامه دارد.به گزارش ايسنا، آبان ماه امسال توليد نيسان تيانا با افت صد درصدي از 40 دستگاه در آبان ماه 1392 به صفر رسيده است. در اين مدت توليد نيسان قشقايي نيز با افت صد درصدي از يک دستگاه به صفر کاهش يافته است.آبان ماه امسال مانند ماه‌هاي پيش از آن هيچ خودروي مگاني در کشور توليد نشد. در اين مدت توليد خودروي ام‌وي‌ام 110 سه سيلندر نيز با کاهش صد درصدي از هشت دستگاه در آبان ماه 1392 به صفر رسيده است. توليد مزدا 3 نيز با کاهش صد درصدي از يک دستگاه در آبان ماه سال 1392 به صفر کاهش يافته است.آبان ماه امسال توليد j3 نيز با کاهش صد درصدي از 61 دستگاه در آبان ماه سال 1392 به صفر رسيده است.

افزايش قيمت جهاني طلا

طلا در بازار جهاني به دنبال افت بازارهاي سهام که تقاضا براي اين فلز زرد به عنوان پناهگاه مطمئن سرمايه را برانگيخت به بالاترين سطح در شش هفته گذشته صعود کرد.به گزارش ايسنا، هر اونس طلا براي تحويل فوري در معاملات روزگذشته در بازار سنگاپور 1230 دلار معامله شد در حالي که روز سه شنبه تا 1238 دلار نيز صعود کرده بود.در بازار نيويورک هر اونس طلا براي تحويل در فوريه بيش از سه درصد صعود کرد و تا 236 دلار صعود کرد.اين فلز ارزشمند دوشنبه گذشته بدنبال کاهش شديد قيمت نفت، به 1142 دلار سقوط کرده بود که پايين‌ترين قيمت در سه هفته پيش بود اما تا پايان روز با افزايش تقاضاي خريد سرمايه‌گذاراني که به دنبال سود بردن از ارزاني قيمت بودند، به بيش‌از 1220 دلار صعود کرده بود.

رشد 86 درصدي واردات گندم

قيمت متوسط هر کيلو گندم وارداتي در عين افزايش 86 درصدي واردات گندم در هشت ماهه سال جاري نسبت به هشت ماهه سال گذشته کاهش يافته است. به گزارش ايسنا، در هشت ماهه نخست سال جاري بيش‌از 3754 هزار تن به ارزش حدود يک ميليارد و 299 ميليون دلار به کشور وارد شده است که به اين ترتيب گندم با اختصاص 14 درصد وزني و 79/3 درصد از ارزش کل واردات همچنان در صدر اقلام وارداتي ايران قرار دارد.اين در حالي است که در مدت مشابه سال گذشته ميزان گندم وارداتي 2011 هزار تن بوده که ارزش آن به حدود 776 ميليون دلار مي‌رسد. بر‌اساس گزارش گمرک، واردات گندم در هشت ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش‌از 86 درصد از لحاظ وزني و 67 درصد از لحاظ ارزش رشد داشته است.

آغاز واگذاري مسکن ويژه تهران

در فاز نخست، 530 واحد مسکن ويژه تهرانسر در دي ماه واگذار مي‌شود. به گزارش مهر، مسکن ويژه تهرانسر در سه مرحله به متقاضيان تحويل داده مي‌شود که در اولين مرحله، 530 واحد در دي ماه مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. بر اين اساس، اولويت واگذاري با متقاضياني است که زودتر آورده‌هاي خود را پرداخت کرده باشند.همچنين مرحله دوم واگذاري واحدهاي مسکن ويژه در دهه فجر انجام مي‌گيرد که در اين مرحله هم تعداد ديگري از واحد‌ها به متقاضيان تحويل داده خواهد شد. مرحله سوم واگذاري در خرداد سال 94 انجام خواهد شد که در آن مرحله، تمامي‌ واحدهاي مسکن ويژه به متقاضيان تحويل داده مي‌شود.

افزايش 36 درصدي

صادرات زعفران

نايب رئيس شوراي ملي زعفران از افزايش 36 درصدي صادرات طلاي سرخ خبر داد. غلامرضا ميري در گفتگو با مهر در مورد اظهار نظر برخي مسئولان در زمينه کاهش توليد زعفران در سال‌جاري اظهار داشت: اين گفته‌ها نظر شخصي است. ما هنوز در حال جمع‌آوري زعفران هستيم و فعلا نمي‌توان در مورد کاهش يا افزايش توليد آن اظهار نظر کرد.وي با اشاره به روند صعودي صادرات زعفران، گفت: صادرات طلاي سرخ تا پايان مهرماه از نظر وزني و ارزش دلاري نسبت به سال گذشته 36درصد رشد داشته است .به گفته ميري، ميزان اين صادرات 70 تن و 632 کيلوگرم به ارزش حدود 100 ميليون دلار بوده است.وي اضافه کرد: تمام اين صادرات از مشهد انجام شده است و با احتساب شهرهاي ديگر بايد بين 10 تا 20 درصد به ميزان مذکور اضافه شود.

توزيع چک‌هاي متحدالشکل

در استانها

دبيرکل بانک مرکزي از جايگزيني تدريجي چک‌هاي موجود بانکي با چک‌هاي متحدالشکل بانک مرکزي خبر داد.محمود احمدي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به راه‌اندازي سامانه چکاوک در 12 استان اظهار داشت: با توجه به اينکه بانک‌ها دسته چک‌هاي زيادي صادر کرده و بسياري از مشتريان دارنده حساب جاري اين دسته چک‌ها را در اختيار دارند، سامانه چکاوک فعلاً با همين چک‌هاي موجود کار خود را انجام مي‌دهد.وي افزود: چک‌هاي متحدالشکل توسط بانک مرکزي طراحي و توليد شده است و به صورت تدريجي جايگزين دسته‌چک‌هاي موجود بانک‌ها مي‌شود. به گزارش فارس، سامانه چکاوک طبق وعده مسئولان بانک مرکزي تا 22 بهمن در سراسر کشور به بهره‌برداري خواهد رسيد. براساس آخرين آمارها، روزانه 17 تا 20 هزار چک برگشت مي‌خورد و راه‌اندازي اين سامانه در راستاي افزايش اعتماد به اين ابزار معاملاتي و کاهش چک‌هاي برگشتي است.


 گزارش 

تعلل در اجراي قانون بهبود محيط کسب و کار

اغلب دستگاه‌هاي اجرايي که در قانون بهبود محيط کسب و کار مسئوليتي به عهده آنها گذاشته شده، در اجراي تکاليف قانوني خود در قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار تدوين شده کوتاهي کرده‌اند. به گزارش مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي، بررسي عملکرد نهادهاي مسئول اجراي «قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار» نشان مي‌دهد بيش‌از نيمي از مواد اين قانون پس از حدود دو سال و نيم از ابلاغ آن، هنوز عملياتي نشده است.

دفتر مطالعات اقتصادي مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد: به طور دقيقتر مي‌توان گفت که در 29 ماده اين قانون، 47 حکم قانوني به تفکيک مجري وجود دارد که از ميان اين تعداد حکم، 4 مورد آنها اجرايي شده، 8 حکم قانوني به طور ناقص يا با اثربخشي کم اجرا شده، اجراي 4 حکم قانوني غيرقابل ارزيابي است و 31 حکم قانوني نيز اجرا نشده است.به نظر مي‌رسد بجز چند مورد استثنا نظير قوه قضائيه، دبيرخانه شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي مستقر در اتاق ايران، وزارت امور اقتصادي و دارايي و استانداري‌هاي آذربايجان شرقي، اردبيل، اصفهان، البرز، تهران، چهارمحال‌و‌بختياري، خراسان شمالي، زنجان، فارس، قم و گيلان، ساير دستگاه‌هاي اجرايي که در اين قانون مسئوليتي به عهده آنها گذاشته شده، در اجراي تکاليف قانوني خود در قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار تدوين شده کوتاهي کرده و اجراي اين قانون را جدي نگرفته‌اند.

اين گزارش مي افزايد: تاکيد مي‌شود بدون وجود عزم جدي در دستگاه هاي اجرايي قوه مجريه و همچنين قضائيه، نمي‌توان به اجراي اثربخش مواد «قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار» اميد داشت.

دولت دهم در جريان تصويب اين قانون به شدت با آن مخالفت کرد، به طوري که رئيس جمهوري سابق صريحاً به تصويب اين قانون در مجلس اعتراض داشت و مصوبه مجلس شوراي اسلامي را نيز ابلاغ نکرد و سرانجام رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان مهلت قانوني (28/12/1390) ناچار شد آن را براي درج در روزنامه رسمي ابلاغ کند با اين وضعيت تعلل در اجراي مواد قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار توسط دولت سابق شايد چندان جاي تعجب نداشته باشد؛ اما يکي از شعارهاي انتخاباتي دکتر حسن روحاني در انتخابات خردادماه 1392 اجراي مجدانه و موثر اين قانون بود و ايشان در مصاحبه‌هاي بعدي نيز وعده اجراي اين قانون را مطرح کردند، لکن با گذشت يک سال از شروع به کار دولت جديد، هنوز در عمل گام مهمي براي اجراي اين قانون برداشته نشده است.