نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -

گزارش سنا از شكنجه سيستماتيك آمريكا عليه مظنونين منتشر شد
بهت جهاني از خشونت سيا


بشار اسد در راه كرملين


تشكيل كابينه در سايه اردوغان


محكوميت مقام فاسد چين


آشفتگي سياسي در ميان احزاب اسرائيلي


ادعاي مبهم آمريكا درباره تسليحات اتمي


سال مرگبار پناهجويان دريايي


تکنولوژي


رويداد


اخبار کوتاه


 گزارش سنا از شكنجه سيستماتيك آمريكا عليه مظنونين منتشر شد
 بهت جهاني از خشونت سيا  

گروه بين الملل: ديروز، روز جهاني حقوق بشربود.30سال پس از امضاي کنوانسيون سازمان ملل متحد عليه شکنجه، در شمار زيادي از کشورهاي جهان ممنوعيت شکنجه تنها نوشته‌اي روي کاغذ باقي مانده و عملا اين روش بازجويي همچنان به کار گرفته مي‌شود.سازمان عفو بين‌الملل به مناسبت روز جهاني حقوق بشر (10 دسامبر) جامعه جهاني را به حرکتي منسجم در مبارزه با شکنجه فرا خوانده است. عفو بين‌الملل با توجه به بحران‌هاي جاري در سطح جهان، بيم آن را دارد که استانداردهاي حقوق بشر نظير ممنوعيت اعمال شکنجه نقض شده و زير سئوال بروند. عفو بين‌الملل مي‌گويد در بيشتر موارد نقض حقوق بشر به بهانه دفاع از امنيت ملي رخ مي‌دهد و توجيه استفاده از شکنجه توسط دولت آمريکا در جنگ با تروريسم را مصداقي از اين امر خوانده که مخابره‌کننده پيامي‌منفي است.

کنوانسيون سازمان ملل عليه شکنجه در تاريخ 10 دسامبر 1984 به تصويب رسيد. به گفته ماريا شارلا، کارشناس حقوق بين‌الملل سازمان عفو بين‌الملل، حال پس از گذشت 30 سال از اين رخداد، کنوانسيون ضد‌شکنجه «بايستي سر انجام با زندگي پر شود.»

گزارش‌هاي اين سازمان نشان مي‌دهند که شکنجه علي‌رغم ممنوعيت آن، همچمنان در تمامي‌قاره‌هاي جهان به کار بسته مي‌شود. در پنج سال گذشته عفو بين‌الملل در 141 کشور موارد اعمال شکنجه را ثبت کرده است. در اين ميان‌، ديروز فجيع ترين گزارش نقض حقوق بشر توسط سناتورهاي آمريكايي در رابطه با استفاده سيا از شكنجه منتشر شد که خشم و انتقاد جهاني را به دنبال داشته است. اين گزارش با وجود اجمالي و متخصر بودن، جزئيات را درباره اقدام سراسر شرارت آميز سيا افشا مي‌کند؛ اقدامي‌که موجب بحث در اين باره شده است که چه خوب مي‌شد اگر سيستم دولتي که منجر به ارتکاب چنين جنايت‌هايي شده است، تغيير مي‌کرد.

جنايت رسمي

حملات يازدهم سپتامبر 2001 جنگ آمريکا را عليه تروريسم کليد زد و در واقع شروع نمايش قدرت آمريکا براي پيدا کردن عوامل اين حملات به هر روش ممکن بود. برنامه ياد شده طي سال‌هاي 2002 تا 2006 اجرا شد و بر اساس آن از بازداشتي‌هاي القاعده و ساير زندانيان متهم به تروريسم در گوشه و کنار جهان بازجويي مي‌شد.

گزارش 500 صفحه‌اي خلاصه گزارش کامل 6700 صفحه‌اي است و در آن نتيجه تحقيقات سنا در مورد روش‌هاي غيرقانوني بازجويي از مظنونان به عضويت در القاعده پس از حملات تروريستي يازدهم سپتامبر تا سال 2009 انتشار يافته است.

رييس کميته اطلاعاتي سناي آمريکا در اظهارات خود هنگام انتشار اين گزارش گفت: «هشت سال پيش متوجه شديم که سيا از تکنيک‌هاي به اصطلاح پيشرفته در بازجويي‌ها استفاده مي‌کند و در اين خصوص گزارش درستي به کنگره ارائه نشده است.»

وي افزود: «سيا در اين اقدامات از ماموراني استفاده کرده که سابقه خشونت و سوءاستفاده دارند. همچنين در بازجويي‌ها بر خلاف اظهارات رييس وقت سيا، متهمان مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.»

همزمان سناتور ديان فاينستاين، رئيس کميته اطلاعاتي سنا هم‌زمان با انتشار نتيجه تحقيق چند ساله اين کميته گفت، گزارش نتيجه بررسي دست‌کم 19 بازداشتگاه مخفي سيا در کشورهاي ثالث و بازجويي دست‌کم 119 تن با شيوه‌هاي خشن که در مواردي به شکنجه تبديل شده است. در اين گزارش گفته مي‌شود که 119 مظنون در مراکز بازداشت سيا در کشورهاي ديگر نگهداري مي‌شدند و دستکم در مورد 39 نفر از آن‌ها روش‌هاي غيرقانوني براي گرفتن اطلاعات از افراد بازداشت شده مظنون به تروريسم استفاده کرده است. از جمله اين روشها محروم کردن افراد از خوابيدن و نگه داشتن آنها تا صد و هشتاد ساعت در شرايط دردناک بوده است که نمونه آن نگه داشتن دستانشان بالاي سرشان در حاليکه به آن دست بند زده شده است. همچنين افراد بازداشت شده در تاريکي کامل ، داخل سلولهاي انفرادي که در آن صدا يا موسيقي بلند پخش مي‌شد نگهداري مي‌شدند. گزارش سنا حاکيست استفاده ماموران سيا از ايجاد احساس غرق مصنوعي به بدن افراد آسيب مي‌زد و باعث استفراغ و تشنج مي‌شد. براساس اين گزارش دست‌کم درباره شش تن از بازداشت‌شدگان از «آبرساني مقعدي» يا «آبرساني از راه بيني» استفاده شده است در حاليکه هيچ گزارش پزشکي مبني بر لزوم به کارگيري اين شيوه يافت نشده است. براساس گزارش کميته سنا، «ابوزبيده» يکي از بازداشتيان که در بازداشتگاهي مخفي در تايلند نگهداري مي‌شده، 47 روز را بدون بازجويي در سلول انفرادي گذرانده است. در پي اين دوره، وي با به کارگيري انواع شيوه‌هاي خشن مورد بازجويي قرار گرفته است و بعدها دچار مشکلات رواني شده است.

به جز اين متهم، در افغانستان نيز بازداشتي‌ها در تاريکي و انزوا، در سلولي که تنها «يک سطل براي ادرار و مدفوع داشته» محبوس بودند.

رضا النجار، يکي از محافظان اسامه بن لادن، اولين بازداشتي در بازداشتگاه سيا در افغانستان بوده است. وي بعد از ماه‌ها بي‌خوابي «کاملا درهم شکسته» با اين همه رفتار با وي بدتر شده است. بازجوها سهميه غذاي وي را کاهش داده‌اند، در سرما زنجيرش کرده‌اند و به جاي دسترسي دادن به دستشويي، به او «پوشک» بسته‌اند.

گل رحمان، بازداشتي ديگر، در حالي که در سرماي نقطه انجماد با يک پيراهن ساده در زنجير کف سلول سيماني خوابيده بوده، مرده است. پزشکي قانوني مرگ وي را در اثر سرما اعلام کرده است.

خشم مدافعان حقوق بشر

بسياري از سازمان‌هاي مدافع حقوق بشر نيز همصدا خواستار اجراي عدالت در مورد عاملان اين جنايات شده‌اند. بن امرسون، گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در امور مبارزه با تروريسم و حقوق بشر خواستار پاسخگويي کساني شده است که مسوول وقوع اين «توطئه جنايت‌کارانه» بوده‌اند. به گفته وي اين گزارش سوءظن جامعه بين‌المللي را تأييد کرده است که در دوران رياست‌جمهوري جرج دبليو بوش، رئيس‌جمهور پيشين ايالات متحده، «جنايات سيستماتيک و نقض فاحش قوانين بين‌المللي در مورد حقوق بشر «در سطحي گسترده رخ داده است. بن امرسون اظهار داشته است که طبق قوانين بين‌المللي مي‌توان عاملان اين جنايات را در هر کشوري به دادگاه کشاند، مشروط بر اين که اعلام جرم عليه اين افراد و مجازات آنان در ايالات متحده صورت گيرد.

سازمان عفو بين‌الملل نيز خواستار تعقيب قانوني مقصران شده است. استيون‌هاوکينز، رئيس اين سازمان در آمريکا، اظهار داشته است، سازمان سيا با ربودن و بازجويي وحشيانه مظنونان تروريستي پس از حملات 11 سپتامبر 2001، «از همان روز اول» به طور غيرقانوني عمل کرده است. اين نهاد حقوق بشري تاکيد کرد برنامه شکنجه چراغ سبزي براي اين جنايات بود. ديده بان حقوق بشر نيز گفت اين گزارش نشان مي‌دهد ادعاهاي مکرر مبني بر اينکه براي محافظت از آمريکايي‌ها نياز به تدابير سختگيرانه و خشن است، دروغ و افسانه است.

سازمان ديده‌بان حقوق بشر نيز هشدار داده است که چنانچه اين موضوع اکنون از نظر قضايي پيگيري نشود، مي‌تواند در آينده بار ديگر رخ دهد. به گفته اين سازمان «اگر اين روند مهم بيان حقيقت، منجر به تعقيب قانوني مقامات مسئول نشود، بحث شکنجه براي رؤساي جمهوري آينده همچنان يک گزينه سياسي باقي خواهد ماند.»

سازمان آمريکايي American Civil Liberties Union ، فعال در زمينه حقوق مدني، خواستار پيگيري ويژه اين موضوع از سوي باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا شده است. آنتوني رومرو، رئيس اين سازمان، گفته است: «غيرممکن است که اين گزارش را خواند، بدون اينکه نسبت به جنايات وحشتناک رخ داده در دوران رياست‌جمهوري جرج بوش، از خشم برآشفته نشد.»

بي‌ثمري اعتراضات

باراک اوباما در واکنش به گزارش منتشر شده، رفتار سازمان سيا را موجب لطمه‌زدن به چهره ايالات متحده در سراسر جهان دانسته است. او روش‌هاي اين سازمان را وحشيانه، نادرست و با نتيجه‌اي معکوس توصيف کرده و وعده داده است که به عنوان رئيس‌جمهور هر آنچه بايد، انجام خواهد داد تا «هرگز از اين روش‌ها استفاده نشود.»

به گفته وي، انتشار اين گزارش گام نخست براي اطمينان حاصل کردن از اين امر است که اين روش‌هاي شکنجه هيچگاه ديگر به کار بسته نخواهند شد. باراک اوباما اضافه کرده است: «يکي از چيز‌هايي که ما را از ملت‌هاي ديگر متمايز مي‌کند، اين است که ما به اشتباهاتمان اعتراف مي‌کنيم.»

با تمام اين اوصاف بعيد به نظر مي‌رسد که انتشار اين گزارش موجب اقامه دعوي در آمريکا شود. وزارت دادگستري ايالات متحده پيش‌‌تر در سال 2009، اندکي پس از ورود باراک اوباما به کاخ سفيد، در مورد اتهاماتي مبني بر اعمال شکنجه از سوي سازمان سيا و برخي از اعضاي دولت جرج بوش، دست به تحقيق زد. اما اين تحقيقات در نهايت هيچ شخص يا نهادي را به دادگاه نکشاند. اين وزارتخانه هم اينک اعلام کرده است، بازرسان در گزارش تازه کميته اطلاعاتي سنا «هيچ اطلاعات جديدي» نيافته‌اند.

دفاع سرسختانه جمهوري خواهان

از سوي ديگر جمعي از جمهوري‌خواهان آمريکا سخناني را در مخالفت با انتشار گزارش بيان کرده‌اند.در ميان اين افراد رهبر جمهوري‌خواهان سنا، ميچ مک‌کانل، از جمله کساني بوده است که همراه با سکسبي چمبليس، ديگر سناتور جمهوري‌خواه، از انتشار گزارش انتقاد کرده در مورد تبعات آن ابراز نگراني کرده‌اند.

سناتور چمبليس که از اعضاي ارشد کميته اطلاعاتي است در تکذيبيه‌اي به اسناد گفته بود گزارش به وجود آورنده «اين احساس غلط است که سي‌آي‌اي، فعالانه در حال گمراه کردن سياستمداران بود و مانع از تلاش‌هاي ضدتروريستي ديگر سازمان‌هاي فدرال در زمان اجراي برنامه مي‌شد». به گزارش رسانه‌هاي آمريکايي شش تن از هفت سناتور جمهوري‌خواه اين کميته در گزارشي گفته‌اند «شک نداريم که برنامه‌هاي بازداشتي سيا زندگي‌هاي زيادي را نجات داده و در زماني که در حال اجرا بوده، نقشي حياتي در ضعيف کردن القاعده داشته است».

ديک چني، معاون جرج بوش، در زمان رياست‌جمهوري او، نيز در گفت‌وگو با روزنامه نيويورک‌تايمز اين گفته‌ها که براي نمونه سيا مرزها را در نورديده، دروغ گفته يا بازجويي‌ها برنامه‌اي شريرانه بوده است را «مشتي مزخرف» توصيف کرده است.شبکه ام‌اس‌ان‌بي‌سي البته گفته چني خود گزارش منتشر شده را نخوانده است.

اما جان مک‌کين، سناتور جمهوري‌خواه، از کساني بود که با بسياري از هم‌حزبي‌هاي خود همراه نشد، از روش‌هاي شکنجه انتقاد کرد و در صحن سنا گفت شکنجه‌ها «نه تنها نتوانسته است به هدف خود، يعني جلوگيري از حملات بيشتر به آمريکا و متحدان ما را بگيرند، بلکه در واقع منافع امنيتي ما و نيز وجه ما به عنوان يک نيروي خوب در جهان را، به خطر انداختند».

گفتني است، جورج بوش كه فرمان اين اقدامات را صادر كرده است نيز ديروز به شدت از اين موضوع دفاع كرد.


 بشار اسد در راه كرملين 

منابع آگاه اعلام کردند که بشار اسد در سال جديد ميلادي به مسکو سفر مي‌کند و در اين سفر طرحي که تهران و مسکو براي حل بحران سوريه ارائه کرده‌اند، بررسي خواهد کرد. به نوشته روزنامه لبناني السفير، منابع آگاه اعلام کردند که بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه پس از برگزاري جشن‌هاي سال نو ميلادي به مسکو سفر مي‌کند و در اين سفر در خصوص طرحي که تهران و مسکو براي حل بحران سوريه ارائه کرده‌اند، بحث و گفت‌وگو خواهد شد؛ طرحي که شامل اعلام صرف نظر اسد از برخي اختيارات خود و توافق با مذاکرات ابتدا در مسکو و پس از آن در دمشق است.


 تشكيل كابينه در سايه اردوغان 

رئيس‌جمهوري ترکيه با امضاي حکمي به منظور تغيير ساختاري در دفتر رياست‌جمهوري، راه را براي تشکيل کابينه سايه هموار کرد؛ کابينه‌اي که تحت نظر خودش بر عملکرد کابينه تحت رهبري نخست‌وزير نظارت مي‌کند. به نوشته روزنامه حريت، اين حکم که پيش‌نويس آن با عنوان «حکم مخفي» تهيه شده، به‌رغم امضاي رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه روز سه‌شنبه در روزنامه‌هاي رسمي اين کشور چاپ نشد. پيشتر چهار مدير در دفتر رياست‌جمهوري مسوول امور مالي و اجرايي، ارتباط سازماني، منابع انفورماتيک و انساني شدند و با حکم جديد که به‌زودي اجرايي مي‌شود، تعداد دپارتمان‌ها از چهار به 13 مورد افزايش مي‌يابد.


 محكوميت مقام فاسد چين 

دادگاهي در چين ديروز (چهارشنبه) معاون سابق رئيس آژانس برنامه‌ريزي و کميسيون ملي توسعه و اصلاح اين کشور را به اتهام ارتشاء به حبس ابد محکوم کرد. به گزارش رويترز، ليو تيه‌نان، معاون سابق رئيس کميسيون ملي توسعه و اصلاح چين نخستين مقام در سطح بالا و وزير است که پس از رياست‌جمهوري شي جينپينگ در سال 2012 و به راه انداختن کمپين مقابله با رشوه و اختلاس در کشور به اتهام ارتشاء تحت بازجويي قرار گرفت و پس از برکناري از سمتش به حبس ابد محکوم شده است. رئيس‌جمهوري چين قول داده تا با تمام مقام‌هاي عالي رتبه و سطح پايين مقابله کند و از فساد در کشور بکاهد.


 آشفتگي سياسي در ميان احزاب اسرائيلي 

نتايج نظرسنجي اخير برگزار شده در «اسرائيل» نشانگر تغييرات گسترده در نقشه سياسي اين رژيم و پيروزي ائتلاف حزب کار به رياست اسحاق هرتزوگ و حزب جنبش به رياست تزيپي ليوني در مقابل حزب ليکود به رياست بنيامين نتانياهو نخست وزير کنوني اسرائيل است.

نتايج نظرسنجي شرکت «بانيل همدگام» که با همکاري شبکه 10 تلويزيون رژيم صهيونيستي برگزار شد، نشان مي‌دهد که در صورت برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني، ائتلاف هرتزوگ - ليوني 22 کرسي و حزب ليکود تنها 20 کرسي را در اختيار خواهند گرفت.

براساس نتايج اين نظرسنجي، حزب خانه يهودي به رياست نفتالي بنت در انتخابات آتي 15 کرسي، حزب جدا شده از ليکود به رياست «موشه کحلون» 13 کرسي، حزب اسرائيل خانه ما به رياست آويگدور ليبرمن وزير خارجه تندروي اسرائيل 11 کرسي، حزب آينده به رياست يئير لاپيد 10 کرسي، هر کدام از احزاب مذهبي شاس و يهدوت هتوراه هفت کرسي، حزب چپگراي مرتز شش کرسي و احزاب عربي 9 کرسي را تصاحب خواهند کرد.

اما نکته مهمتر کاهش بي‌سابقه محبوبيت نتانياهو براي تصدي مجدد سمت نخست‌وزيري است؛ به طوري که تنها 23 درصد از صهيونيست‌ها به نخست وزيري وي در دولت آتي راي داده‌اند و اسحاق هرتزوگ قويترين رقيب وي نيز 22 درصد آراء را به خود اختصاص داده است. کارشناسان معتقدند که در صورت ائتلاف يئير لاپيد با حزب کار، کحلون و مرتز، آنها مي‌توانند 49 کرسي پارلمان را تصاحب کنند و در مقابل، احزاب راستگراي ليکود، اسرائيل خانه ما و خانه يهودي 48 کرسي را کسب مي‌کنند که اين مساله به معناي تغيير معنادار در نقشه سياسي رژيم صهيونيستي است. صهيونيست‌ها قبل از اين نيز در يک نظرسنجي اعلام کرده بودند که 65 درصد آنها مخالف نخست‌وزيري مجدد نتانياهو هستند و تنها 30 درصد با نخست‌وزيري وي موافق هستند.


 ادعاي مبهم آمريكا درباره تسليحات اتمي 

ايالات متحده آمريکا در راستاي اجراي بخشي از طرح دفاعي خود مدعي شد که اتکا به تسليحات هسته‌اي را کاهش مي‌دهد، اما انگليس در حال حاضر با ممنوعيت چنين تسليحاتي مخالف است.به گزارش رويترز، بريتانيا و آمريکا با حضور در «کنفرانس بين‌المللي تاثيرات انساني بمب‌هاي اتمي» در وين، از هدف جهان عاري از تسليحات کشتار جمعي حمايت کردند. در جريان اين نشست روسيه، فرانسه و چين که سه کشور هسته‌اي به شمار مي‌روند، شرکت نکردند اما اکثر 157 کشور شرکت‌کننده، منتقد روند کند خلع سلاح هسته‌اي بودند. آدام شينمن، فرستاده آمريکا در برنامه منع گسترش تسليحات اتمي مدعي شد: «ما نقش تسليحات هسته‌اي را در دفاع از کشور و متحدانمان کاهش داده‌ايم و سياست آمريکا اين است که کلاهک‌هاي هسته‌اي جديد توليد نکند.» وي با اشاره ضمني به تنش‌ها با روسيه افزود: «پيشرفت در اين مساله به شرکايي مشتاق و فضاي استراتژيک موثر نياز دارد.» اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود که ايالات متحده آمريکا و روسيه بيش‌از 90 درصد کلاهک‌هاي هسته‌اي جهان را در اختيار دارند و همواره از کاهش تعداد کلاهک‌هاي خود سخن مي‌گويند. کنفرانس مذکور در شرايطي برگزار مي‌شود که صحبت‌ها درباره جنگ سرد جديد ميان غرب و روسيه بر سر بحران اوکراين بالا گرفته است. طبق معاهده منع گسترش تسليحات هسته‌اي (ان.پي.تي) 1970، پنج کشور داراي بمب اتمي براي امحاي بمب‌هايشان توافق کردند و کشورهايي که داراي اين تسليحات نبودند، متعهد شدند که براي ساخت آنها تلاش نکنند. کنفرانس بازنگري در معاهده ان.پي.تي قرار است در 2015 برگزار شود. پاکستان و هند که هر دو به سلاح هسته‌اي مجهز هستند، ان.پي.تي را امضا نکرده‌اند، اما با اين حال در نشست وين شرکت کردند. رژيم صهيونيستي نيز که مسلح به تسليحات اتمي است، به ان.پي.تي نپيوسته است و در کنفرانس وين نيز شرکت نکرد.


 سال مرگبار پناهجويان دريايي 

بنا به آمار سازمان‌هاي بين‌المللي شمار پناهندگان دريايي در سال 2014 به ميزان بي‌سابقه‌اي رسيد. به گفته «کميسارياي عالي امور پناهندگان» امسال روي هم نزديک 350 هزار نفر از راه دريا به سوي سواحل جنوب اروپا روانه شدند.باندهاي سودجو داوطلبان را با قايق‌هاي کوچک و ناامن به سفر دريايي مي‌فرستند.

خطر مرگ و بيم هلاک مانع از آن نيست که انسان‌هاي درمانده و بي‌نوا از زادوبوم خود فرار کنند. در سال 2014 روي هم بيش‌از 4300 نفر در اين سفر مرگبار جان خود را از دست دادند.

بنا به آمار سازمان ملل در طول سال 2014 بيشتر پناهجويان، يعني حدود 207 هزار نفر از آنها با عبور از درياي مديترانه خود را به جنوب اروپا رساندند. اين رقمي بسيار بالا و سه برابر تعداد پناهجوياني است که در سال 2011 به اروپا رسيدند، که خود رکوردي بالا داشت.

در آن سال حدود 70 هزار نفر به اروپا آمدند. بيشتر افرادي که در سال‌جاري به اروپا گريختند، از کشورهاي بحران‌زده مانند عراق و سوريه هستند و گاه از کشورهايي مانند اريتره. بيشتر اين افراد از مخاطرات راه باخبر هستند، اما شرايط زندگي آنها چنان وخيم است که به هر خطري تن مي‌دهند. افزون بر اين به گفته نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، در سال جاري بيش از 80 هزار نفر خود را با قايق و کشتي از خليج عدن و درياي سرخ به کشورهاي عربي رساندند. بيشتر اين افراد تبعه اتيوپي و سومالي بودند.عبور از آسياي جنوب شرقي و درياي کاريبيک راه پرخطر ديگري است که به تازگي در برابر پناهجويان باز شده است. مقصد نهايي بيشتر اين افراد قاره اروپا است.


 تکنولوژي 

كشف درياچه آب در مريخ

درياچه‌اي که ميليارد‌ها سال پيش دهانه آتشفشاني به شعاع 154 کيلومتر را پر کرده بود، مي‌تواند يک يافته مهم براي وجود حيات در کره مريخ باشد که شبيه‌ترين سياره به کره‌زمين در منظومه شمسي است.دانشمندان مي گويند، درياچه‌اي که کاوشگر ناسا به نام کيوراسيتي (کنجکاوي) مشغول بررسي آن است، نظريه‌هاي مربوط به حيات ميکروبي در اين سياره را تقويت مي‌کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، اين نظريه تازه دانشمندان مبتني بر اطلاعاتي است که کاوشگر ناسا از اوت سال 2012 تاکنون جمع آوري کرده است.دانشمندان لايه‌هاي صخره‌اي حاوي رسوبات آبرفتي را کشف کردند که به سمت مرکز دهانه آتشفشاني متمايل بودند. اين صخره‌ها شکل تپه‌اي به ارتفاع پنج کيلومتر را دارند که «کوه تيز» نام گرفته است. پژوهشگران کاوشگر کيوراسيتي در گفت‌وگوي تلفني به خبرنگاران گفتند نتيجه اطلاعات جديد اين است که «کوه تيز» زماني در حدود سه و نيم ميليارد سال پيش و هنگامي که دهانه آتشفشاني پر از آب بود وجود نداشته است.

جان گراتزينگر يکي از دانشمندان موسسه تکنولوژي کاليفرنيا گفت: «کشف اين لايه‌هاي شيب‌دار کاملا غير منتظره بود. رسوب‌شناسي پيشرو‌ترين روش براي شناخت لايه‌هاي زمين است. وقتي شرکت‌هاي نفتي داده‌هاي لرزه‌نگاري را در جاهاي مختلف جمع آوري و بررسي مي‌کنند، به دنبال لايه‌هاي شيب‌دار مي‌گردند. چون هندسه و زواياي اين لايه‌ها محل صخره‌هايي را که در جستجوي آن هستيم به ما نشان مي‌دهند».

کاوشگر کيوراسيتي کمي پس از فرود کشف کرد که سياره مريخ در زمان‌هاي دور داراي عناصر شيميايي و شرايط زيستي براي وجود حيات ميکروبي بوده است. اين يافته هدف اوليه ماموريت اين مريخ پيما بود. اين کاوشگر سپس براي پيدا کردن حفره‌هاي قابل زيست به سمت «کوه تيز» به حرکت در آمد. هدف دانشمندان کشف اين نکته بود که آيا در مريخ مانند کره زمين شرايط زيست محيطي مناسب براي شکل گرفتن حيات به اندازه کافي ادامه پيدا کرده است يا نه. دانشمندان هنوز نمي‌دانند شکل گرفتن حيات در کره زمين چه مدتي طول کشيده است. مايکل ماير کار‌شناس برنامه‌هاي ناسا در مريخ گفت: «اندازه درياچه در اين دهانه آتشفشاني، طول زمان و آثار به جا مانده از مسير آب نشان مي‌دهد که ممکن است براي شکل گرفتن و ادامه حيات زمان کافي وجود داشته است». مطالعات جديدي که هنوز منتشر نشده‌اند به مجموعه‌اي از دوره‌هاي خشکسالي در دهانه «گيل» اشاره مي‌کنند. اين يافته‌ها با نظريه موجود که دوره‌هاي هواي گرم مريخ را کوتاه مدت و در آغاز پيدايش اين سياره مي‌دانند، در تناقض است. کاوشگر کيوراسيتي از زمان فرود بر مريخ در سال 2012 هشت کيلومتر روي سطح اين سياره حرکت کرده است.


 رويداد 

بزرگ تجمع انساني براي اربعين حسيني

با نزديک شدن به مراسم عزاداري اربعين حسيني، ميليون‌ها زائر به سمت کربلا در حرکت هستند طوري که مقامات عراقي پيش‌بيني کرده‌اند که تعداد زائران عراقي، کشورهاي عربي و خارجي به 20 ميليون تن برسد.

رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق، ضمن ابراز تعجب از سکوت رسانه‌هاي جهان درباره حضور ميليوني زايران اربعين حسيني تأکيد کرد که اين مراسم به خودي خود بيانگر خويش است. سيد عمار حکيم با حضور در ميان زايران پياده اربعين حسيني در نجف اشرف تأکيد کرد که اين مراسم بزرگ‌ترين تجمع بشري است که برگزار مي‌شود و همه مي‌دانيم که مراسم مشابه در ديگر نقاط جهان با حضور حداکثر چندهزار نفر برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت مجلس اعلاي اسلامي عراق، مديرکل گذرگاه‌هاي مرزي وزارت کشور عراق اعلام کرد که چهار و نيم ميليون زائر خارجي در 20 روز گذشته براي اداي مراسم اربعين حسيني از گذرگاه‌هاي گوناگون زميني و هوايي وارد عراق شده‌اند. سرگرد عصام صالح الحلو، مديرکل گذرگاه‌هاي مرزي در وزارت کشور عراق تأکيد کرد که اين آمار مربوط به کساني است که از بيستم ماه نوامبر تا روز سه‌شنبه وارد عراق شده‌اند. او گفت که اين زايران از مزرهاي زميني زرباطيه و شلمچه و شيب و سفوان و نيز فرودگاه بين‌المللي نجف اشرف وارد عراق شده‌اند. وي افزود که اين زايران با تابعيت‌هاي ايراني، ترکيه‌اي، هندي، پاکستاني، کويتي، عربستاني، بحريني، قطري، اماراتي، عماني، لبناني و نيز از جزاير کومور هستند. زيارت اربعين سالار شهيدان که به صورت سنتي با گذشتن مسير پياده تا کربلا انجام مي‌شود بزرگ‌ترين تجمع بشري خوانده شده است.

هشدار درباره تاثير بي‌كاري
بر رشد اقتصادي اروپا

مدير کل صندوق بين‌المللي پول، روز سه شنبه در ميلان ايتاليا درباره پيامدهاي منفي بيکاري بر رشد اقتصادي اروپا هشدار داد و از دولت‌هاي اروپايي خواست همه تلاش خود را براي مبارزه با اين معضل به کار گيرند. از نظر کريستين لاگارد بيکاري مشکل وخيمي است که همه جا در اروپا احساس مي‌شود و اين وضعيت در ايتاليا وخيم‌تر است. وي افزود بيکاري نه تنها به فعاليت‌هاي اقتصادي لطمه مي‌‌زند بلکه با ايجاد نابرابري‌ها و حتي گاهي فراهم کردن زمينه خشونت، بافت اجتماعي و نهادهاي جامعه را به خطر مي‌اندازد. نتايج تحقيقات جديدي که صندوق بين‌المللي پول انجام داده است علت اصلي افزايش بيکاري در ميان قشرهاي جوان کشورهاي آسيب پذير که با بحران روبرو هستند، ناشي از رشد اقتصادي ضعيف است. تنها يک درصد رشد توليد ناخاصل داخلي در کشورهايي نظير ايتاليا اين امکان را براي دولت فراهم مي‌آورد تا ميزان بيکاري شش دهم درصد در ميان جوانان کاهش دهد.


 اخبار کوتاه 

پايان نشست شوراي همكاري خليج‌فارس

العربيه: شش کشور عضو شوراي همکاري خليج‌فارس با ايجاد يک نيروي دريايي مشترک و تشکيل يک نيروي پليس منطقه اي براي مقابله با گروه‌هاي به گفته آنان تندروي سُني و شيعه موافقت کردند.

عزاي عمومي در فلسطين

الجزيره: محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در پي شهادت زياد ابوعين وزير فلسطيني سه روز عزاي عمومي اعلام کرد.

درخواست مجوز براي حمله زميني به داعش

نيويورك تايمز:‌ جان‌کري، وزير خارجه آمريکا، از قانونگذاران آن کشور خواسته است مجوز قانوني جديدي را براي پي‌ريزي يک عمليات نظامي حداقل سه ساله عليه شبه ‌نظاميان تروريست داعش صادر کنند. طي گفت‌وگوهايي که در اين مورد انجام گرفته، وزير خارجه آمريکا با انتقاد قانونگذران جمهوري‌خواه و دمکرات روبه‌رو شده است که مي‌گويند چنانچه باراک اوباما، رئيس‌جمهوري، مجوزي جديد براي جنگ عليه افراطيون مي‌خواهد بايد پيش‌نويسي را به سنا پيشنهاد دهد.

ادامه اختلاف تركيه و آمريكا در سوريه

روزنامه تودي زمان: رئيس‌جمهوري ترکيه تاکيد کرد، با وجود اينکه موضع آنکارا و واشنگتن درباره تجهيز و آموزش شورشيان ميانه‌روي سوري يکسان است اما اختلافات همچنان بر سر منطقه «پرواز ممنوع» پابرجاست.

تكذيب آزادي همسرسابق البغدادي

النشره: نهاد المشنوق، وزير کشور لبنان در بيانيه‌اي تاکيد کرد که سجي الدليمي، همسر پيشين ابوبکر بغدادي و علاء العقيلي، همسر ابوعلي چچني‌(الشيشاني) در حال حاضر در مرکز نيروهاي امنيت ملي لبنان در بازداشت هستند و هر صحبتي غير از اين با هدف بي‌نتيجه گذاشتن تلاش‌ها و مذاکراتي است که سرلشکر عباس ابراهيم، فرمانده کل نيروهاي امنيت ملي لبنان موظف به انجام آن است.

تلاش براي همكاري با قاهره

الاهرام: وزير دفاع مصر و فرمانده نيروهاي مرکزي آمريکا در قاهره ديدار و درخصوص همکاري نظامي و تلاش‌ها براي مبارزه با تروريسم در منطقه گفت‌وگو کردند. همچنين پس از آنکه کانادا و انگليس سفارت خود را در قاهره بستند و آمريکا و استراليا نيز به اتباع و کارمندان سفارت خود در مصر هشدار دادند، منابع اعلام کردند که تماس‌هايي براي از سر گيري فعاليت سفارت انگليس و کانادا در قاهره صورت گرفته است.

ترديد آمريكا درباره آينده عراق

بيزينس اينسايدر: يکي از فرماندهان آمريکايي در مراسمي براي پايان دادن به عمليات آمريکا پس از 13 سال در افغانستان گفت: نمي‌دانم بايد در مورد اوضاع اين کشور خوشبين باشم يا بدبين. خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان در حالي صورت مي‌گيرد که اين کشور همچنان بي‌ثبات است و طالبان نيز در تلاش براي دستيابي به پيشرفت‌هايي در پي خروج نيروهاي آمريکايي حملات خود را افزايش داده است.

تكرار ادعاي استقلال بارزاني

براثا: رئيس اقليم کردستان عراق با بيان اينکه 1000 داعشي هم نمي‌توانند روند استقلال کردستان را متوقف کنند، برخي طرف‌ها را متهم کرد که پس از رسيدن روند استقلال اقليم کردستان به مراحل بسيار خوب داعش را به حمله به اقليم کردستان ترغيب کرده‌اند.

آزادي گروگان فرانسوي

فرانس24: رئيس‌جمهور فرانسه، ديروز در پيامي تلويزيوني اعلام کرد که «آخرين گروگان فرانسوي» در خارج از اين کشور از اسارت آدم ربايان آزاد شده است. فرانسوا اولاند،گروگان آزاد شده فرانسوي را «سرژ لازارويچ» معرفي کرد که سه سال پيش در مالي توسط اعضاي گروه «القاعده در مغرب اسلامي» ربوده شده بود.

تصويب تحريم ونزوئلا در آمريكا

سي‌ان‌ان:‌ سناي آمريکا لايحه‌اي را تصويب کرده که بر‌اساس آن هر مقام ونزوئلايي که حقوق معترضان به دولت را نقض کرده باشد، تحريم مي‌شود.

رسميت كشور فلسطيني در ايرلند

دولت ايرلند اعلام کرد از اقدام حزب مخالف مبني بر درخواست از پارلمان اين کشور جهت به رسميت شناختن دولت فلسطين به عنوان يک کشور حمايت مي‌کند. پارلمان‌هاي سوئد،اسپانيا، بريتانيا و فرانسه نيز با انجام راي گيري، قطعنامه‌هايي غير‌الزام آور را در حمايت از به رسميت شناختن فلسطين به تصويب رساندند.

ادامه اعتراضات در بحرين

العالم: شهروندان بحريني شب گذشته در برخي مناطق اين کشور تظاهرات مسالمت آميز برگزار و نيروهاي امنيتي نيز با پرتاب گاز اشک آور اين اعتراضات را سرکوب کردند که در نتيجه برخي شهروندان بحريني زخمي شدند.

احتمال آزمايش اتمي كره‌شمالي

گلوبال تايمز: يک محقق چيني هشدار داد چنانچه گفت‌وگوها بر سر برنامه هسته‌اي کره‌شمالي ازسرگرفته نشود ، پيونگ يانگ ممکن است چهارمين آزمايش هسته‌اي خود را انجام دهد.