نسخه شماره 3642 - 1393/09/20 -


تلنگر

محمد‌جواد ظريف:
راه ايران در مقابله با خشونت، عقلانيت است

در دادگاه حکميت بين‌الملل سوئيس صادر شد:
محکوميت اسرائيل به پرداخت ??? ميليون دلار غرامت به ايران

کواکبيان در جمع دانشجويان بوشهر:
موفقيت دولت يازدهم به ميزان فاصله گرفتن از روش هاي دولت دهم است
من از دولت و مجلس مي‌خواهم که حتما در مرحله سوم طرح هدفمندي يارانه‌ها تجديد نظر کنند

نگاه رسانه


ديپلماسي

رئيس‌جمهور:
کاهش قيمت نفت توطئه‌اي عليه مسلمانان است

لاريجاني:
اينقدر دلواپس نباشيد و بدانيد سايرين هم مختصر عقلي دارند


موضع‌گيري‌ کساني که منافعشان آسيب مي‌بيند


شکسته شدن قبح گناهان در مطبوعات

سخنگوي دولت خبر داد:
اتصال راه آهن سراسري ايران به عراق


اخبار کوتاه


خبر

نخست وزير عراق خبر داد:
تامين کامل امنيت زائران اربعين حسيني


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- خبرگزاري فارس ادعا کرد جمعي از دانشجويان در اعتراض به سخنراني فائزه‌ هاشمي‌ در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد تجمع کردند که در پي اين اعتراضات مراسم سخنراني لغو شد.

احتمالا اين عزيزان مشتاق حضور و سخنراني جناب حسين شريعتمداري بوده‌اند.

- سازمان عفو بين‌الملل با انتشار گزارشي اعلام کرد که رژيم صهيونيستي در جنگ اخير غزه مرتکب جنايات جنگي شده است.

پس چرا اين صدا‌وسيما و کارشناسان فخيمه اش مدام مي‌گويد مسوولين سازمان عفو بين‌الملل صهيونيستي هستند؟!

- يک روزنامه آمريکايي نوشت: پنتاگون به منظور حملات دقيق‌تر به مواضع داعش، بايد بيش از 330 ميليون دلار براي خريد هواپيماهاي مجهز به بمب‌هاي هدايت‌شونده ماهواره‌اي هزينه کند.

جناب پنتاگون! ديروز کمتر آنها را تجهيز مي‌کردي تا امروز براي مبارزه با آنها اين طور به خرج نمي‌افتادي!

- پايگاه خبري ورلد آبزرور (WorldObserverOnline) گزارش داد «اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده پس از کشته شدن به دريا انداخته نشده بلکه جسد وي به آمريکا منتقل شده است».

پس آن جسد جلوي چشمشان بوده و باز هم به داعش کمک کردند و اسامه بن‌لادن‌هاي جديد را ساختند؟!

- رييس سازمان انرژي اتمي‌با بيان اين که جمهوري اسلامي ‌ايران در مذاکرات هسته‌اي خود حکمت، انعطاف و عقلانيت را به کار گرفته است‌، گفت: امکان رسيدن به توافق جامع زياد است.

جناب دکتر! کاش در زمان وزارت شما هم امکان ارائه اين حکمت و انعطاف و عقلانيت به جهانيان وجود داشت تا کشور اين همه هزينه‌هاي ناسزاوار نمي‌داد!

- وزير دادگستري: همه کاره‌ها، هيچ کاره‌اند.

از بس که هيچ کاره‌ها، همه کاره‌اند!

- سردار احمدي مقدم در خصوص حوادث اسيدپاشي گفت: سالانه بين 600 تا 700 مورد حادثه اسيدپاشي در کشور رخ مي‌دهد که همه آنها عليه افراد نيست بلکه عليه اموال نيز اين جرايم رخ داده است. بيش‌از 90 درصد اين جرائم کشف مي‌شود گرچه مورد اصفهان هنوز منجر به کشف نشده است.

جسارتا اسيدپاشان به صورت زن و دختر مردم را يافتن شايسته تر به تمجيد و تقدير و تشکر است تا يافتن اسيدپاشان و رنگ پاشان به در و ديوار و بيلبوردها!

- سيدعلي خميني، يادگار امام ابراز اميدواري کرد که روزي گزينه نظامي‌روي هيچ ميزي نباشد.

به اميد روزي که جهانيان به چنان عقلانيت و انسانيتي برسند که در هيچ جاي جهان، هيچ گلوله‌اي براي تضييع حق هيچ انساني شليک نشود.


 محمد‌جواد ظريف:
 راه ايران در مقابله با خشونت، عقلانيت است 

ظريف تاکيد کرد: مقابله با خشونت و شناسايي آن به عنوان عامل تخريب صلح و آرامش وظيفه همه به خصوص بازيگران منطقه‌اي است. به گزارش ايسنا، محمد‌جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در مراسم اختتاميه کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي‌گري گفت: افراط و خشونت پديده جديدي نيست و به صور و اشکال مختلف وجود داشته است. آنچه جديد است قالب‌هاي نويني از خشونت است که ايدئولوژي و تکنولوژي را به هم پيوند زده است. وي افزود:‌ افراط و خشونت در خلاء اتفاق نمي‌افتد. مقابله با خشونت و شناسايي آن به عنوان عامل تخريب صلح و آرامش وظيفه همه به خصوص بازيگران منطقه‌اي است.

وزير امور خارجه تاکيد کرد: امتياز ويژه منطقه ما اين است که مردم اين منطقه مسلمانند و روح اسلام ضد افراط و خشونت است. وي افزود: با برنامه‌ريزي مناسب دولت‌ها و جوامع مدني مي‌توان با بهره‌گيري از آموزه‌هاي ديني زمينه‌هاي بروز خشونت را زدود. وزير خارجه کشورمان با بيان اينکه خشونت و افراط پديده‌اي چند‌وجهي، چند‌سطحي و چند‌علتي است، گفت:‌ همانطور که تقليل‌گرايي در سهم خشونت گمراه کننده است به همان ميزان تقليل‌گرايي درباره اين موضوع خطرناک و داراي تبعات وخيم است. وزير امور خارجه کشورمان ادامه داد: افراط و خشونت براي عده‌اي به ويژه جوانان در تمام دنيا به يک آرمان و اعتقاد عميق تبديل شده است و همزمان به عنوان ابزار و وسيله‌اي براي پيشبرد اهداف فردي جناحي و بعضا ملي توسط بازيگران به ويژه بازيگران سياسي در منطقه ما مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان تصريح کرد: افراط و خشونت در روابط بين‌الملل کنوني يک ضرورت محتوم و غير‌قابل اجتناب نيست بلکه صرفا نتيجه نگرش‌ها و سياست‌هاي نادرست است. خشونت و افراط کنوني در منطقه و جهان برابر با عوامل ذهني و عملي قابل تغيير است. ظريف خاطر‌نشان کرد‌: هيچ منطقه‌اي مثل خاورميانه،‌شمال آفريقا و غرب آسيا در چند دهه گذشته هدف خشونت و افراط نبوده است اما تجمع و تمرکز خشونت و افراط در منطقه پديده ذاتي نيست بلکه پديده‌اي عارضي است و قابل کنترل و مديريت و ريشه‌کني است. وي ادامه داد:‌ وظيفه اي که فرا روي همه اعضاي جامعه بين‌الملل و بازيگران منطقه است مبارزه با افراط و خشونت از طريق شناسايي آن به عنوان عامل برهم زننده صلح و آرامش است.

ظريف در ادامه به ابعاد مختلف خشونت به ويژه ابعاد جهاني آن پرداخت و گفت: افراط و خشونت در خلاء اتفاق نمي‌افتد و ريشه‌هاي ذهني و عيني دارد‌. ابتدا جنگ در ذهن آغاز مي‌شود و دشمن‌تراشي و دشمن‌انگاري ناشي از برتري‌طلبي ريشه‌هاي ذهني‌، قومي و قبيله‌اي دارد و متقابلا صلح و دوستي نيز از ذهن شروع مي‌شود. برخي نظريه پردازي‌ها در روابط بين‌الملل متاسفانه افراط و خشونت را ترويج مي‌کنند، هژموني طلبي و حذف‌گرايي و در پي بازي برد- باخت بودن ناشي از پردازش‌هاي رئاليستي است و در عمل به ترويج افراط تبديل مي‌شود. ظريف برنارد لوئيس از متفکران غربي و پدرخوانده نو محافظه کاران جديد را که معتقد است خاورميانه را بايد با زور نظامي متحول ساخت از جمله اين نظريه پردازان دانست و گفت‌: يکي از دلايل لشکرکشي آمريکا در دوره بوش به خاورميانه اظهارات همين فرد بوده است.

وزير امور خارجه کشورمان درباره عوامل عيني خشونت و افراط با بيان اينکه اشغال،‌ سرکوب،‌ نقض حقوق اوليه‌، استعمار‌ ،‌استکبار و تجاوز خارجي و نيز فقر و بي‌عدالتي ذاتا مروج خشونت هستند افزود: آنچه در روابط بين‌الملل جديد بايد مورد توجه قرار گيرد خشونت با چهره‌اي نرم در ظاهر است.

مداخلاتي که به عنوان دفاع از حقوق بشر در ظاهر اما به منظور دستيابي به اهداف استراتژيک هستند از اين زمره اند. کمتر جايي مثل سوريه و عراق قرباني اين دوگانگي‌ها هستند. ظريف گفت: منطقه ما خشن شده و گرايش‌هاي افراطي در آن رو به افزايش است اما اينها ذاتي اين منطقه نيستند. از اشغال فلسطين تا اشغال نظامي افغانستان در سال 1358 و حمله نظامي به عراق در سال 82 خشونت و افراط به اين منطقه تزريق شده است‌. آنچه رژيم صهيونيستي در هفت دهه گذشته انجام داده است نيز به تزريق خشونت دامن زده است. همچنين تحولات سه سال گذشته به ويژه تزريق خشونت به سوريه و عراق چيزي جز همپوشاني منافع برخي بازيگران بين‌المللي و بازيگران منطقه‌اي در استفاده ابزاري از خشونت و افراط نيست. ظريف گفت: استفاده ابزاري از گروه‌هاي افراطي و خشن به قول يک ضرب المثل فارسي دود را به چشم برپاکنندگان آتش بازگردانده است.

بسياري از بازيگران منطقه‌اي که از گروه‌هاي تروريستي حمايت مي‌کنند به اين واقعيت پي برده‌اند که بيشترين خطر از سوي گروه‌ها متوجه خودشان است و بيشترين آسيب پذيري را خودشان دارند گرچه اين اصلاح ديدگاه امر مهم و مثبتي است اما رفتارهاي برخي دوستان ما نشان مي‌دهد که هنوز اميدهايي دارند که بتوانند اين سرمايه هنگفتي که در اين مسير تلف کرده‌اند را براي منافع يا کينه‌هاي شخصي به طور کوتاه‌مدت استفاده کنند.

وزير امور خارجه تاکيد کرد: اگر واقع بيني حاکم شود و منفعت طلبي‌هاي کوتاه مدت کنار گذاشته شود مي‌توانيم در يک تلاش مشترک عوامل عارضي را تعويض‌،‌تعديل و جراحي کنيم و در اين صورت منطقه ما عاري از خشونت خواهد شد.

سابقه مناطقي که با پديده‌هاي افراط روبرو بوده‌اند نشان مي‌دهد که اين پديده‌ها قابل ريشه‌کني و يا لااقل قابل مديريت هستند. مردم منطقه ما مسلمانند و روح اسلام ضد افراط‌، تفريط و خشونت است.

ظريف در ادامه با بيان اينکه خشونت و افراط بيماري واگيردار جهاني است گفت:‌ از اين رو خشونت در يک منطقه بر ديگران نيز اثر مي‌گذارد. همه اعضاي جامعه جهاني نه تنها به خاطر نوع دوستي بلکه به خاطر منافع شخصي و ملي ناگزيرند که بستر عملي افراط و خشونت را مهار و ريشه کن کنند. وي گفت:‌ سازوکارهاي موجود در سازمان‌هاي بين‌المللي ناکافي اما قابل بهره‌برداري است‌. ايجاد اجماع عليه خشونت اقدامي عملي و کارآمد است و بايد اجماع سازي در اين باره همه‌جانبه و فراگير باشد‌. ظريف تاکيد کرد: نهادهاي مذهبي که مناديان اعتدال هستند بيش از هر زمان ديگر در مقابله با افراط و خشونت مي‌توانند نقش ايفا کنند. وزير امور خارجه کشورمان به نقش ديپلماسي به عنوان ابزاري رسمي در مواجهه با خشونت اشاره کرد و گفت:‌ ديپلماسي در قالب‌هاي رسمي، غير رسمي، عمومي، رسانه‌اي و مردمي ظرفيت بالايي براي مقابله با اين پديده دارد. ظريف گفت: ايران ميراث انقلاب اسلامي است‌.

انقلابي که بدون استفاده از اقدامات خشونت‌آميز و بهره‌گيري از آموزه‌هاي ديني و حضور مردم به پيروزي رسيد. با اين حال ايران از ابتداي پيروزي انقلاب با تروريسم کور و سازمان يافته‌، تجاوز وحشيانه نظامي و استحاله بي سابقه از سلاح‌هاي شيميايي و تحريم‌هاي گسترده اقتصادي روبرو بوده است از اين رو ايران نه تنها به صورت اصولي با افراط و خشونت مخالف است بلکه در تجربه تاريخي خود خطرات و پيامدهاي آن را درک کرده است.

ظريف گفت: ايران به مهار پذيري افراط و خشونت در منطقه و جهان از طريق تحول ادراکي و گفتماني همراه با اقدامات منسجم منطقه‌اي و بين‌المللي معتقد است. اسلام رحماني از اجزاي جدانشده سياست خارجي ايران است از اين رو در مقابله با خشونت راه ايران عقلانيت است و نه افتادن در دام‌هاي خشونت و افراط. وي با اشاره به طرح رئيس‌جمهور کشورمان در مجمع عمومي سازمان ملل گفت: پيشنهادهاي رئيس‌جمهور در اجلاس حاضر توجه به ابعاد نرم افزاري و تمرکز بر همکاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي را به خوبي روشن مي‌کند.

ظريف گفت: اين کنفرانس بازتاب اراده جمعي همه ما در مقابل افراط و خشونت است و اميدوارم آغازي براي نهادها و سازوکارهاي موثر براي ايجاد جهاني امن باشد. محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان پس از پايان سخنراني در کنفرانس بين‌المللي جهان عليه خشونت و افراطي‌گري در پاسخ به سوال يکي از مهمانان شرکت‌کننده در اين کنفرانس مبني بر اين‌که چرا يکي از پنل‌ها به مسأله سني‌هراسي اختصاص داده نشده بود، گفت: اصولاً هرگونه هراس امر غيرواقعي بوده و اين تلاش از سوي کساني است که دنبال ايجاد تفرقه و فشار سياسي براي پيگيري اهداف خود هستند. وي ادامه داد: دين هيچ ارتباطي با افراط ندارد و دين و افراط غيرقابل جمع است زيرا دين داراي يک پيام الهي براي به هم رساني انسان‌ها است. وزير امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره اينکه چگونه براي مبارزه با گروه‌هاي تروريستي مانند داعش و طالبان در منطقه ميان ايران و غرب مي‌توان اعتماد ايجاد کرد،‌ گفت: بايد غربي‌ها گام‌هايي بردارند که اعتماد ايران را جلب کنند.

ما يکي از پيشتازان در برقراري آرامش در سوريه،‌ عراق و افغانستان بوده‌ايم، ما خط خود را تغيير نداده‌ايم. وي با اشاره به حملات تروريستي داعش عليه عراق، گفت: همه کساني که کشته مي‌شوند توسط کساني کشته مي‌شوند که از کشورهاي اروپايي آمده‌اند. ما بخشي از منطقه هستيم و در پيدا کردن راه‌حل براي کشورهاي منطقه شرکت کرده‌ايم و مي‌کنيم.

همچنين در ادامه وزير اسبق اتريش با تشکر از برگزاري اين کنفرانس بين‌المللي از سوي ايران گفت: اين کنفرانس در زمان و مکان درستي برگزار شده است. وي با اشاره به پيشنهادهاي رئيس‌جمهور براي مبارزه با افراط گرايي، گفت: رئيس‌جمهور ايران ايده‌هاي خوبي براي مقابله با خشونت و افراطي‌گري مطرح کرد.


 در دادگاه حکميت بين‌الملل سوئيس صادر شد:
 محکوميت اسرائيل به پرداخت ??? ميليون دلار غرامت به ايران 

يک دادگاه سوئيسي رژيم صهيونيستي را به پرداخت 100 ميليون دلار غرامت براي قرارداد خط لوله نفت مشترک به ايران محکوم کرد. به گزارش تسنيم به نقل از‌هاآرتص، دادگاه حکميت بين‌الملل در سوئيس، اسرائيل را در خصوص عدم پايبندي به تعهدات خود درباره خط لوله نفت مشترک با ايران درپي انقلاب اسلامي در سال 57 به 100 ميليون دلار غرامت به تهران محکوم کرد.

اين خط لوله که به خط لوله عسقلان شهرت داشت قرار بود در دوره پهلوي نفت ايران را به اسرائيل منتقل کند و ايران به دليل عدم پايبندي رژيم صهيونيستي به تعهدات خود از اسرائيل شکايت کرد.

نفت ايران از طريق اسرائيل به کشورهاي اروپايي صادر مي‌شد که درپي انقلاب اسلامي و قطع روابط با اين رژيم حدود 800 هزار تن نفت در اين خط لوله باقي ماند که اسرائيل اقدام به پمپ اين نفت به سود خود کرد. ايران 20 سال پيش براي جبران ضرر و زيان به دادگاه حکميت بين‌الملل در سوئيس شکايت کرد. با اينحال اين راي بدوي بوده و رژيم صهيونيستي مي‌تواند به آن اعتراض کند.

شرکت «خط لوله ايلات-اشکون» در زمان حکومت پهلوي به عنوان پروژه‌ مشترک اسرائيلي-ايراني، مسئول انتقال نفت ايران از طريق خط لوله به فلسطين اشغالي و بازاريابي آن از طريق نفت‌کش‌هاي بندر اسدود در جنوب فلسطين اشغالي بود. اين شرکت اسرائيلي همچنين چندين نفتکش را در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي ايران به خدمت گرفته بود و بر 800 هزار تن نفت خام استخراجي در ايران سيطره داشت و چند هفته قبل از پيروزي انقلاب در ايران توانست آن را منتقل کند. به گفته اين روزنامه، در آن سال يعني سال 1979 بهاي آن مقدار نفت 120 ميليون دلار بود که امروز به حدود 400 ميليون دلار مي‌رسد. بنا بر اين گزارش، آن شرکت اسرائيلي مي‌بايست نيمي از سود فروش نفت را به ايران مي‌داد، اما از اين کار امتناع کرد و به همين دليل طرف ايراني چند سال گذشته براي احقاق حق خود اقداماتي کرد. بر همين اساس سال 2004 از اسرائيل شکايت کرد و خواستار پرداخت 800 ميليون دلار شد؛ يعني نيمي از سود آن شرکت. در ارتباط با همين پرونده، در سال 2012 نيز يک دادگاه فرانسوي اسرائيل را به پرداخت غرامت محکوم کرد اما اسرائيل خواستار بازنگري در حکم شد اما سرانجام در سال گذشته (2013) کميته بين‌المللي داوري درخواست اسرائيل را رد و به پرداخت غرامت 330 دلار محکوم کرد که حدود معادل يک ميليون شِکِل (واحد پول رژيم صهيونيستي) است.


 کواکبيان در جمع دانشجويان بوشهر:
 موفقيت دولت يازدهم به ميزان فاصله گرفتن از روش هاي دولت دهم است 
 من از دولت و مجلس مي‌خواهم که حتما در مرحله سوم طرح هدفمندي يارانه‌ها تجديد نظر کنند

دبير کل حزب مردم‌سالاري گفت: وقتي دولت يازدهم با دولت‌هاي نهم و دهم مقايسه مي‌شود، بايد هزاران بار خدا را شکر کنيم که اين دولت سر کار آمده است، ضمن اينکه موفقيت دولت يازدهم به ميزان فاصله گرفتن از روش‌هاي دولت دهم است.

به گزارش ايرنا، مصطفي کواکبيان روز چهارشنبه در نشست با دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد بوشهر با موضوع تبيين عملکرد دولت يازدهم، اظهار کرد: اگر تفکر دولت دهم ادامه مي‌يافت معلوم نبود وضعيت کشور در زمينه سياست خارجي، تحول اداري، فرهنگي، اجتماعي و ساير موارد به کجا مي‌رسيد. وي اضافه کرد: اگرچه دولت يازدهم مطلوب اصلاح‌طلبان نيست و اعلام نکرده اصلاح‌طلب است بلکه با شعار اعتدال گرايي روي کار آمده اما از حمايت اصلاح‌طلبان برخوردار است. دبير کل حزب مردم سالاري اضافه کرد: انتظار مي‌رود در دولت يازدهم، دولتمردان با نگاه به اتفاقهايي که در دولت گذشته افتاد، سعي در ايجاد و جلب رضايت خاطر مردم داشته باشند.

کواکبيان اضافه کرد: دردولت قبل در سياست خارجي وضعيت نامطلوبي داشتيم به گونه اي که هر روز مباحث گزينه‌ها و تهديدهاي نظامي، قطعنامه‌ها و تحريم‌هاي بين‌المللي جديد عليه جمهوري اسلامي ايران رو به افزايش بود.

وي با اعلام اينکه تنها هفت قطعنامه از طرف سازمان ملل در دولت‌هاي نهم و دهم عليه جمهوري اسلامي ايران صادر شد ادامه داد: درحالي که در دولت‌هاي هفتم و هشتم يک قطعنامه هم عليه ما صادر نشد. کواکبيان ادامه داد: در يک سال و اندي که از فعاليت دولت يازدهم مي‌گذرد به نتايج ملموسي در زمينه سياست خارجي رسيده ايم طوري که در سوم آذر امسال شرايط امضاي موافقتنامه نهايي وجود داشت ولي آنها معتقد به تعليق تحريم‌ها و ما خواهان لغو تحريم‌ها بوديم. وي با تاکيد بر اينکه در زمينه سياست‌ خارجي در دولت يازدهم توفيقات فراواني حاصل شده است، بيان کرد: دولت يازدهم براي حل بن بست‌هاي مربوط به چالش مذاکرات هسته اي کشورگام‌هاي بلند و موثري برداشته که نتايج مثبت به دست آمده آن نهايي شده است.

کواکبيان گفت: امکان دارد تا تير سال آينده و يا زودتر شايد پايان امسال به نتايجي دست پيدا کند وبه موافقت جامع برسيم.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري اظهار کرد: در صورت محقق شدن اين اتفاق رويکرد افکار عمومي در دنيا نسبت به جمهوري اسلامي تغيير کرده و ديگر به عنوان يک متهم به ما نگاه نمي‌شود و با نگاه جديد که به ايران خواهد شد مي‌توانيم به گشايش وضعيت اقتصادي اميدوار باشيم.

وي اضافه کرد: البته مقصود اين نيست که مشکلات اقتصادي ما با اين موافقت حل خواهد شد ولي راهي براي رسيدن به موفقيت در برابرآنها است وگرنه از هر طريقي توطئه خود را ادامه مي‌دهند.

کواکبيان افزود: وزارت امور خارجه همزمان با پيشبرد مذاکرات هسته اي نبايد از ارتباطات با کشورهاي ديگر بويژه کشورهاي منطقه غفلت کند.

وي بيان کرد: براي ارتقاي روابط با کشورهاي همسايه بويژه عربستان بايد دقت بيشتري صورت گيرد. کواکبيان گفت: هم اکنون در شرايط تقابل با وضعيتي که دنياي استکبار تنظيم کرده هستيم که مبارزه با آن ضروري است.

وي با بيان اينکه معتقد است تحريم‌ها عليه کشور لغو خواهد شد، گفت: تحريم‌ها عليه جمهوري اسلامي ظالمانه است و غرب و کشورهاي 1+5چاره‌اي به غير از لغو آنها ندارند زيرا درغير اين صورت به ضرر خودشان خواهد بود.

کواکبيان اضافه کرد: در زمينه اقتصاد آنچه در دولت يازدهم ديده مي‌شود ثبات، امنيت و آرامش در اقتصاد کشور است اما تا شرايط عالي فاصله است.

وي با عنوان اينکه با افزايش نرخ نان شايد فشاري ايجاد شده باشد، افزود: در مباحث کلان اقتصاد کشور ثبات ايجاد شده و رکود و تورم به ارث مانده از دولت قبل است.

کواکبيان ادامه داد: آقاي احمدي نژاد در آخرين زمان فعاليت خود به عنوان رييس‌جمهوري متوجه شد که تحريم‌ها بر اقتصاد تاثير داشته که البته بسيار دير شده بود و کاش زودتر متوجه اين مهم مي‌شد.

وي گفت: حداقل 10 پرونده کلان مفاسد اقتصادي در دولت قبل وجود داشته ولي در يک سال و نيم فعاليت دولت يازدهم هيچ اتفاق فساد مالي رخ نداده و هر فساد مالي جديد کشف مي‌شود مربوط به دولت قبل است.

کواکبيان اظهارکرد: در زمينه يارانه‌ها دولت يازدهم همان روش دولت نهم و دهم را دنبال مي‌کند که مي‌طلبد در اين زمينه تجديد‌نظر صورت گيرد. من از دولت و مجلس مي‌خواهم که حتما در مرحله سوم طرح هدفمندي يارانه‌ها تجديد‌نظر کنند. وي اضافه کرد: بر‌اساس گفته وزير اقتصاد 10 ميليون نفر ثروتمند در کشور شناسايي شده اند که نياز به يارانه‌ها ندارند که بايد با حذف اين افراد ساماندهي بهتري در زمينه يارانه‌ها صورت گيرد، زيرا دادن يارانه به افرادي که از نظراقتصادي نياز ندارند عادلانه نيست.

کواکبيان افزود: دولت يازدهم نبايد چاله‌اي که از دولت قبل مانده را عميق‌تر و به ضرر اقتصاد ملي عمل کند.

وي ادامه داد: جدا‌سازي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي از زيرمجموعه رييس‌جمهوري اتفاق خوبي بود که از طرف دولت يازدهم صورت گرفت و در مسايل فرهنگي، اجتماعي نيز درهمه بخش‌ها از ابتداي فعاليت به نحو مطلوب‌تري نسبت به دولت قبل عمل کرده است.


 نگاه رسانه  

نظر اعراب نسبت به برنامه هسته‌اي ايران چيست؟

ديپلماسي ايراني: ناراحتي گسترده‌اي در ميان پايتخت‌هاي سراسرجهان عرب از اين که توسط دولت اوباما در مذاکرات با گروه 1+5 با ايران، در حاشيه قرار گرفته‌اند، وجود دارد. آنها شک و ترديد بسياري درباره قصد ايالات متحده دارند، نگراني آنها درباره نقش منطقه‌اي ايران است که در کوتاه مدت خودش را در دستيابي به توافق هسته‌اي نشان مي‌دهد. با تمديد مجدد مذاکرات با ايران، رسانه‌ها به طور ويژه بر واکنش‌هاي رژيم اسرائيل و رهبران سياسي واشنگتن تمرکز کردند. اما جهان عرب به ايران و برنامه هسته‌اي‌اش چگونه نگاه مي‌کند؟ ايراني‌ها چه ارزيابي از سياست‌هاي دولت خود دارند و چه انتظاري از حرکت رو به جلو دارند؟

در تلاش براي پاسخ به اين سوالات مرکز تحقيقات زاگبي، نظرسنجي‌هايي را در شش کشور عرب و ايران انجام داده است. نتايج اين تحقيق نشان داد که شکاف عميقي ميان ايران و همسايگان عربش وجود دارد و عدم ارتباط خطرناکي از يک سو ميان اعراب و ايران و از سوي ديگر درباره نقش منطقه‌اي جمهوري اسلامي وجود دارد.

همزمان ما نظر ايراني‌ها را هم جويا شديم و متوجه شديم که آنها به طور فزاينده‌اي از اقدامات کشورشان در منطقه و حق دستيابي به سلاح هسته‌اي دفاع مي‌کنند. همانگونه که پيش از اين گفتيم نظر اعراب نسبت به ايران در شش سال اخير تغييرات زيادي داشته است. در سال‌هاي 2006 تا 2008 بسياري از اعراب از ويراني لبنان توسط اسرائيل و اشغال عراق توسط ايالات متحده سرخورده شده بودند و ايران به خاطر مقاومت در برابر غرب محبوبيت بالايي در ميان اعراب داشت. ولي به خاطر حمايت از حزب‌الله لبنان و دولت بشار اسد در سوريه در اين سال‌ها اوضاع مثل گذشته نيست. در سال 2008 بيشترين ميزان محبوبيت ايران در بسياري از کشورهاي عرب ميان 70 تا 80 درصد بود. سال 2011 در اکثر اين کشورها اين ميزان به 60 تا 70 درصد کاهش يافت. در بررسي‌اي که ما در سال 2014 انجام داديم، وقتي از اعراب درباره «کمک ايران به صلح و ثبات منطقه» پرسيديم، بين 74 درصد تا 88 درصد از اردني‌ها، مصري‌ها، سعودي‌ها و اماراتي‌ها نظري منفي در اين باره داشتند. حتي 57 درصد از عراقي‌ها نقش منطقه‌اي ايران را منفي مي‌دانستند. همچنين اکثريت قابل توجهي از اعراب اين کشورها معتقدند که سياست‌هاي ايران تاثيري منفي در سوريه، عراق، بحرين و يمن داشته است. برخلاف اعراب، 98 درصد از ايراني‌ها معتقدند که کشورشان نقشي مثبت در خاورميانه ايفا مي‌کند و سياست‌هاي دولتشان تاثير مثبتي در عراق (77 درصد) سوريه (72 درصد) لبنان (68 درصد) بحرين (58 درصد) و يمن (52 درصد) دارد. به جز شهروندان کشورهاي لبنان و عراق که رابطه شان با ايران را مثبت مي‌دانند، اکثريت اهالي اردن، مصر، عربستان سعودي و امارات مي‌گويند که روابط خوبي با ايران ندارند. درباره برنامه هسته‌اي ايران، اکثريت قاطع کشورهاي عربي معتقدند که ايران به دنبال ساخت سلاح هسته‌اي است. در حالي که در نظرسنجي اوايل امسال اکثريت اعراب از راه حل مذاکره براي حل مشکل هسته‌اي ايران حمايت مي‌کردند، در نظرسنجي جديد اکثريت اعراب اين کشورها اعتمادي به نتيجه بخش بودن مذاکرات براي حذف تهديد احتمالي برنامه هسته‌اي ايران ندارند.

منبع: الاهرام

هم‌پيماني ايران و روسيه
براي مقابله با تحريم‌ها

روزنامه نيويورک‌پست در گزارشي با پرداختن به همکاري ايران و روسيه در حوزه‌هاي مختلف نوشت: مقابله با تحريم‌ها، افزايش قدرت در منطقه و حمايت از سوريه از تهران و مسکو هم‌پيمان ساخته است. به گزارش ايسنا و به نوشته روزنامه نيويورک‌پست، ايران و روسيه که سال‌ها پيش با يکديگر خصومت داشتند اکنون يک دشمن مشترک به نام آمريکا دارند. دو کشور به دليل محدوده‌هاي سياسي‌شان در مواجهه با آمريکا و هم‌پيمانانش در اروپا و خاورميانه مشترکات زيادي دارند. هر دوي آن‌ها هدف تحريم‌هايي قرار گرفته‌اند که بر اقتصادشان تأثير گذاشته و با تأثيرات بحران اقتصادي جهان آميخته شده است. اين دو کشور هم‌چنين مي‌گويند که کاهش قيمت جهاني نفت در نتيجه نقشه‌هاي واشنگتن و هم‌پيمانان عرب آن است تا بتوانند ايران و روسيه را تحت فشار قرار دهند. شايد بتوان گفت که تهران و مسکو متقاعد شده‌اند آمريکا در طول ساليان متمادي با استفاده از اهرم فشار اقتصادي و انقلاب‌هاي رنگي به دنبال تغيير نظام در اين کشورها بوده است. دو کشور علاوه بر افزايش قدرت خود در منطقه، اکنون با يکديگر همکاري مي‌کنند تا با نفوذ آمريکا در آسياي مرکزي مبارزه کنند. يکي از اين اهداف مي‌تواند حمايت از باقيمانده حکومت بشار اسد در سوريه باشد تا اطمينان حاصل شود که هيچ دولت ديگري نمي‌تواند در اين کشور روي کار بيايد. اگرچه بخش زيادي از سوريه اکنون تحت کنترل اسد قرار ندارد، همين ميزان کافي خواهد بود. هدف بعدي کاهش تأثير تحريم‌هاست. گفته مي‌شود روسيه هم‌اکنون قراردادي 20 ميليارد دلاري براي خريد نفت ايران و ايفاي نقش واسطه براي فروش آن امضا کرده است تا بتواند بر طرح آمريکا براي مسدود کردن بازار نفت ايران غلبه کند. مسأله حائز اهميت ديگر اين است که ايران و روسيه ماه گذشته قراردادي را براي تسريع در برنامه هسته‌اي ايران و ساخت راکتور جديد در نيروگاه بوشهر امضا کردند که نشان دهنده تمايل دو کشور براي بهبود روابط دوجانبه‌شان طي پنج سال آينده است. رييس‌جمهور روسيه ماه گذشته در يک سخنراني بر اين مسأله تأکيد کرد که آمريکا به دليل توان نظامي روسيه به آن توجه مي‌کند، به چين به دليل قدرت اقتصادي‌اش و به ايران به دليل برنامه هسته‌اي‌اش توجه دارد. نيويورک پست در ادامه نوشت: ايران و روسيه علاوه بر اين در افغانستان با يکديگر همکاري مي‌کنند و اميدوارند بتوانند براي مقابله با طرح آمريکا سدي را در محدوده کشورهاي حوزه بالتيک تا خليج فارس ايجاد کنند.


 ديپلماسي 

اجلاس جهان عليه خشونت ‌چگونه شکل گرفت؟

سخنگوي وزارت امور‌خارجه با اشاره به پنل‌هاي برگزار شده در اولين اجلاس جهان عليه خشونت و افراطي‌گري به ايلنا؛ گفت: تبيين و تبادل نظر و بررسي موشکافانه‌، ابعاد و زواياي اين قضيه براي تصميم‌گيران و تصميم‌سازان يکي از اهداف اين اجلاس است تا همه ابعاد را بتوانند بررسي کنند و اميدواريم که اين هدف به تدريج باعث شود جهاني عاري از خشونت و افراط‌گري را داشته باشيم.

مرضيه افخم در پاسخ به اين سوال ايلنا؛ که آيا هدف از به ميدان آوردن نخبگان به نوعي تصميم‌سازي براي مبارزه با افراطي‌گري و خشونت بوده است‌، گفت: اين کنفرانس بين‌المللي است و کنفرانس ملي نيست‌، به طوري که شما شاهد بوديد‌، هم اساتيد دانشگاه‌ها و نماينده سازمان‌هاي مردم‌نهاد و تعدادي از ديپلمات‌ها و پيشکسوتان و انديشمندان داخلي و خارجي در کنار هم نشسته‌اند و اين نشانگر آن است که اولا در سطح بين‌المللي‌، موضوع براي تمامي کشور‌ها با حساسيت پيگيري مي‌شود ضمن اينکه در حال حاضر بايد تمامي ظرفيت‌هاي جهاني چه در سطح تبادل‌نظر و چه در سطح مشارکت و چه در سطح کمک به تصميم‌سازي صورت گيرد و دولت‌ها مسوولند اين تصميمات را اجرايي کنند و براي يافتن سازوکار مقابله با اين پديده لازم است تمامي مسائل را بررسي کنند به طوري که اينگونه کنفرانس‌ها کمک کند دولت‌ها و کشور‌ها آرام آرام به سمت پذيرش مسووليت خود سوق پيدا کنند. وي افزود: اينکه آقاي رييس جمهور در افتتاحيه کنفرانس صحبت کردند‌، بايد گفت که ايشان به عنوان پيشنهاددهنده اين برنامه ايده‌اي را مطرح ساختند که عنوان آن جهان عاري از خشونت و افراط‌گري است و بر‌‌ همان اساس و نيازي که در منطقه بود‌، جامعه جهاني و سازمان ملل متحد هم قطعنامه‌اي را صادر کرد و جا داشت و لازم هم بود که ايران هم به عنوان کشوري که پيشنهاددهنده چنين بحثي است‌، بتواند پايه‌گذار کنفرانسي باشد که مبنايي براي تبادل‌نظر و يافتن و بررسي ريشه‌ها و راهکار‌ها و پيشنهادات بشود. کما اينکه با اين پيشنهاد‌، ايران به عنوان کشور مقابله‌کننده با افراطي‌گري به جهان معرفي شد. وي در خصوص بحران اقتصادي حاصل از اين پديده اذعان داشت: علاوه بر بخش‌هاي امنيتي‌، اين مسئله در حوزه امنيت اقتصادي و تبادلات اثرگذار خواهد بود. لذا گام اول براي کار اقتصادي و همکاري‌هاي تجاري و رونق اقتصادي و پيشرفت برنامه‌ها بحث امنيت منطقه‌اي است لذا رد و بدل شدن اين ديالوگ‌ها ميان کشور‌ها کمک‌کننده است و زمينه‌ساز امنيت و آن بحث‌هايي است که به عنوان مقدمه کار اقتصادي از آن صحبت مي‌شود و بايد گفت که فروکش کردن بحران مساوي است با افزايش امنيت و امثال اينگونه تبادل‌نظر‌ها مي‌تواند به امنيت منطقه براي حل يک بحران و برخورداري از يک امنيت اقتصادي کمک کند که تمامي اين اقدامات به عنوان يک پيش‌نياز
براي فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري در منطقه به حساب مي‌آيد.

اميدواريم ديگر شاهد شهادت مرزبانان ايراني در مرز پاکستان نباشيم

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع گفت: اميدواريم با همکاري ايران و پاکستان اقدامات لازم براي مقابله با اشرار انجام شود.

به گزارش ايسنا، علي‌اکبر ولايتي، رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از ديدار عصر چهارشنبه‌اش با آصف علي زرداري، نخست‌وزير پيشين پاکستان که در محل اين مرکز برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به روابط خوب دو کشور از گذشته تا امروز گفت: جمهوري اسلامي ايران و پاکستان چه زماني که زرداري نخست وزير بود و چه امروز که نواز شريف قدرت را به دست گرفته است رابطه خوبي با يکديگر داشته‌اند. او ادامه داد: رابطه ايران و پاکستان به عنوان دو کشور همسايه مثال‌زدني و کم نظير است هم‌چنين دو کشور شريکان تاريخي هستند و منافع مشترک زيادي در عرصه‌هاي مختلف با يکديگر دارند. ولايتي با اشاره به گفت‌و‌گوهاي خود با آصف علي زرداري خاطرنشان کرد: ما در رابطه با منافع مشترک دو کشور و رابطه با افغانستان، هم‌چنين صلح در منطقه و مقابله با تروريست‌هايي همچون القاعده و داعش گفت‌و‌گو کرديم. وي تاکيد کرد: گروه‌هاي تروريستي مزاحمت‌هاي زيادي را براي دولت و مردم پاکستان نيز ايجاد کرده‌اند. براي مثال گروه‌هاي تروريستي در بلوچستان پاکستان نيز اقدامات تروريستي زيادي انجام داده‌اند بنابر اين اگر اشرار در مرز دو کشور تشنج ايجاد مي‌کنند نبايد اقدامات آن‌ها را به پاي دولت پاکستان نوشت. ولايتي با تاکيد بر اين که همکاري‌هاي ايران و پاکستان به قوت خود ادامه خواهد داشت تصريح کرد: ما از دولت پاکستان انتظار داريم تا همکاري‌هاي لازم را براي پايان دادن به اقدامات تروريستي اشرار انجام دهد تا ديگر شاهد به شهادت رسيدن مرزبانان خود نباشيم.

برخي کشورها موضوع حقوق بشر را سياسي جلوه داده‌اند

يک وکيل دادگستري گفت که امروزه کشورهاي مختلف مساله حقوق بشر را به مساله‌اي سياسي تبديل مي‌کنند و همين امر باعث نقض حقوق بشر در جوامع مختلف شده است. محمدصالح نيکبخت در گفت‌و‌گو با ايسنا، با اشاره به فرا رسيدن سالروز جهاني صدور اعلاميه جهاني حقوق بشر اظهار کرد: هنوز تعريف جامعي از حقوق بشر در دنيا وجود ندارد و به همين دليل همگان سعي دارند که حقوق بشر را در مصاديق ذاتي‌اش تعين کنند. در اصطلاح حقوقي هم زماني که تعريفي از يک موضوع وجود ندارد، آن موضوع در مصاديقش تعين پيدا مي‌کند. وي با اشاره به اينکه جوامع مختلف بشري تعاريف‌شان از حقوق بشر با همديگر متفاوت است، گفت: عملا حقوق بشر در هر جامعه‌اي بستگي به آداب و رسوم و فرهنگ آن جامعه دارد، ولي به طور کلي تمامي حقوقي که انسان کماهو هو (انسان به عنوان انسان) ‌دارد و از زمان تولد تا پايان عمرش همراه اوست که لازمه حيات انساني محسوب مي‌شود، حقوق بشر نام دارد. نيکبخت با اشاره به صدور اعلاميه جهاني حقوق بشر ادامه داد: کشور ما اين اعلاميه را امضا کرده و نسبت به هيچ يک از موارد مطروحه در آن تحفظ نکرده است؛ بنابراين ايران ملزم به رعايت تمامي حقوقي است که در اعلاميه جهاني حقوق بشر مطرح شده است.


 رئيس‌جمهور:
 کاهش قيمت نفت توطئه‌اي عليه مسلمانان است 

رئيس‌جمهوري در جلسه هيات دولت با بيان اين که بودجه 94 کمترين اتکا را به درآمدهاي نفتي داردگفت: دولت به اجراي اقتصاد مقاومتي پايبند است.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري حجت‌الاسلام حسن روحاني در ابتداي جلسه هيات دولت، با اشاره به اجتماع بزرگ شيعيان در سرزمين مقدس کربلا‌، از تمام دستگاه‌هاي دولتي و مرزي خواست تا شرايط و امکانات را به گونه‌اي فراهم آورند که عاشقان خاندان عصمت و طهارت حداکثر بهره را از اين سفر ببرند و به سلامت به وطن بازگردند. رئيس‌جمهوري با تسليت فرا رسيدن اربعين حضرت اباعبدالله‌الحسين‌(ع) گفت: عشق و شيفتگي به فرهنگ عاشورا تنها مختص به مسلمانان نيست و بسياري از پيروان اديان ديگر نيز نسبت به روز عاشورا و امام حسين(ع) احترام خاصي قائل هستند.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود به کاهش بهاي جهاني نفت اشاره کرد و گفت: کاهش قيمت نفت خام صرفا يک موضوع اقتصادي نيست بلکه ناشي از توطئه و برنامه‌ريزي سياسي برخي از کشورها بوده است. رئيس‌جمهوري افزود: کاهش قيمت نفت توطئه اي عليه مردم منطقه و مسلمانان بوده که نفع آن صرفاً براي برخي ديگر از کشورها است. رئيس‌جمهوري با بيان اينکه مردم منطقه اين گونه توطئه‌ها عليه جهان اسلام را از ياد نخواهند برد‌، اظهارداشت: مسلما مردم به اين توطئه عکس‌العمل نشان خواهند داد و کشورهايي که پشت اين توطئه هستند بايد بدانند که نفرت را در جهان اسلام نسبت به خود افزايش مي‌دهند. وي تاکيد کرد: مردم مطمئن باشند دولت توانايي اداره کشور را به خوبي و با همين قيمت نفت دارد و اين کاهش، عدم اتکاي بودجه کشور به نفت را افزايش مي‌دهد.

روحاني با بيان اينکه بودجه 94 کمترين اتکا را به درآمدهاي نفتي دارد، گفت: اين امر نسبت به سال‌هاي گذشته بي‌سابقه بوده و اين کاهش قيمت نفت فرصتي است تا وابستگي بودجه را از درآمدهاي نفتي جدا کنيم. رئيس‌جمهوري تاکيد کرد که دولت به اجراي همه بندهاي اقتصاد مقاومتي پايبند است و از دستگاه‌هاي اجرايي مي‌خواهم که همه بندهاي اقتصاد مقاومتي را مورد توجه قرار داده و عملياتي کنند.

وي ادامه داد: اقتصاد کشور با توجه به منابع طبيعي سرشار و نيروي انساني، مسوولان دلسوز و با تجربه و همچنين وجود پربرکت مقام معظم رهبري بايد به گونه‌اي ساخته شود که با توفان‌هايي فراتر از کاهش بهاي نفت نيز آسيبي نبيند و به راحتي از اين مسير عبور کنيم.

روحاني با اشاره به اينکه بايد طرح‌هاي نيمه تمام عمراني را به بخش خصوصي واگذار کنيم‌، گفت: همه دستگاه‌هاي اجرايي بايد تلاش کنند تا اين پروژه‌ها تکميل شوند که اين امر باعث افزايش اميد در ميان مردم و رونق اقتصادي مي‌شود.

وي به اهميت تسريع در تصويب لايحه خروج از رکود در مجلس اشاره کرد و گفت: در اين لايحه موضوع مشوق‌ها براي ‌سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در نظر گرفته شده است که اين در راستاي اقتصاد مقاومتي و خنثي کردن توطئه قيمت نفت مي‌باشد.

رئيس‌جمهوري با اشاره به موقعيت ژئوپليتيکي کشور و توان بالا در زمينه صادرات محصولات غيرنفتي، گفت: در کشور امکانات بسيار زيادي در بخش ترانزيت جاده‌اي، ريلي و هوايي وجود دارد که بايد از آن‌ها به خوبي بهره گرفت.

روحاني ادامه داد: بايد کاري کنيم که اتکاي بودجه به درآمدهاي نفتي به حداقل برسد تا به صادرات نفت خام متکي نباشيم و تا پايان امسال رقم درآمدهاي صادرات غيرنفتي کشور به 50 ميليارد دلار مي‌رسد.

رئيس‌جمهوري به ضرورت کاهش هزينه‌هاي جاري در کشور اشاره کرد و گفت: با تحقق اين امر مي‌توانيم کاهش درآمدهاي نفتي را جبران کنيم و دولت اجازه نخواهد داد که دستاوردهاي اقتصادي که تاکنون بدست آمده‌، از بين برود. روحاني با بيان اينکه دولت خادم مردم است، گفت: همبستگي و پيوستگي مردم سرمايه بزرگي براي دولت است.


 لاريجاني:
 اينقدر دلواپس نباشيد و بدانيد سايرين هم مختصر عقلي دارند 

رييس مجلس شوراي اسلامي شرايط فعلي منطقه‌ را بسيار ناپايدار توصيف کرد و گفت: شرايط فعلي منطقه ما مثل راه رفتن روي شنزار است.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در همايش نقش جنبش دانشجويي در تحولات اسلامي گفت: سياست ما بايد اين باشد که نقاط اشتراک و منافع مشترک‌مان چيست تا اين نقاط مشترک را برجسته‌سازي کرده و بر روي منافع مشترک تاکيد کنيم تا بناهاي جديدي با کشورها بسازيم و بايد ببينيم کشورهايي که بيشترين نقاط مشترک را با ما دارند چه کشورهايي هستند تا آنها را در اولويت قرار دهيم. به طور مثال کشورهاي همسايه و يا کشورهايي که جغرافياي اسلامي ما با آنها مشترک است بايد در اولويت قرار بگيرند.

وي با بيان اينکه شرايط منطقه ما در حال حاضر مثل راه رفتن روي شنزار است و پايداري آن ضعيف شده، تصريح کرد: در حال حاضر تعادل پيدا کردن در منطقه کمي مشکل است و حالت سيال آن زياد شده که بايد با بررسي تحولات 10 سال اخير اين حرکت و اين شناخت را پيدا کنيم که البته بسياري از تحولات روي داده قابل پيش‌بيني نبوده است.

رييس مجلس شوري اسلامي گفت: در منطقه جريان‌هاي موثر نيز به وجود آمده‌اند که حيثيت دولتي ندارند اما از ظرفيت تحول برخوردار هستند. به طور مثال حزب‌الله دولت نيست اما از يک دولت تاثيرگذارتر است و به نسبت جريان‌هاي ديگري مثل صهيونيست و حماس به وجود آمدند که در گذشته نبودند.

لاريجاني با بيان اينکه عکس‌العمل جوانان و بيداري اسلامي در منطقه با توپ و تانک و پايگاه نظامي علاج نمي‌شود، تصريح کرد: چنين رويکردي قديمي است که البته با توجه به سوابق آن توسط دانشگاهيان قابل مطالعه است که در کل ايستايي شرايط منطقه چطور و در کجا به دست مي‌آيد و منطقه چگونه از سيال بودن خارج مي‌شود. رييس مجلس در پاسخ به يکي از دانشجويان حاضر در خصوص پديده تروريسم و تشديد آن و نقش دانشجويان، دولت و مجلس در اين رابطه، گفت: مساله تروريسم در منطقه بسيار مهم است و نقش دانشجويان روشنگري است چرا که تروريسم بر جهل سوار است به طور مثال در منطقه نفرت از آمريکا زياد است و اين جريان‌هاي تروريستي بر اين موج سوار شده و تفکرات ديگر آنها مخفي مي‌ماند. البته بايد گفت پشت سر بسياري از جريان‌هاي سرويس‌هاي اطلاعاتي غربي و منطقه‌اي هستند که از آنها حمايت مي‌کنند.

وي افزود: نکته مهم اين است که در دهه اخير آمريکا چندين جنگ در منطقه به راه انداخته که بعد از آن شاهد حدوث جريان‌هاي تروريستي هستيم که کشورهايي همچون افغانستان و عراق نيز نمونه آن است لذا تحقيق جامع و روشنگري در اين زمينه بسيار اهميت دارد.

لاريجاني در پاسخ به دانشجويي که معتقد بود بيشتر صحبت‌ها در خصوص مسائل منطقه‌اي بود و نه دانشجويي و اينکه مجلس و رييس مجلس در خصوص حوادثي همچون کوي دانشگاه و... چه مسئوليتي دارد گفت: به هر حال هر حکومتي ممکن است در خلل مسائل اجرايي مشکلاتي داشته باشد، اما توجه کنيد در شرايط منطقه تنها کشوري هستيم که دموکراسي پايدار داريم و از ثبات و امنيت برخوردار هستيم البته اين به اين معنا نيست که اشکالي وجود ندارد.

رييس مجلس با بيان اينکه تلقي شما بايد نسبت به موضوعات درست باشد، تصريح کرد: در خصوص حمله به کوي دانشگاه که دو بار صورت گرفت مجلس به آنها ورود کرد و گزارشي تهيه و به قوه قضاييه فرستاد و به دليل اينکه قوا از يکديگر تفکيک هستند مجلس تا جايي مي‌تواند به اين موضوعات رسيدگي کند.

لاريجاني خاطرنشان کرد: ما در اقتصاد و حوزه‌هاي سياسي نيز مشکلاتي داريم لکن در کلان حفظ مردم‌سالاري و صيانت از کشور را در دستور کار خود داريم. دانشجوي ديگري گفت که دانشگاه هميشه فضاي آرامش بوده و هست، اما عده‌اي هميشه مي‌خواهند فضاي کف و سوت در دانشگاه باشد و ما نگرانيم که اين مجلس براي انتخابات گاهي تبديل به جايي براي وکيل‌الدوله‌ها شود، سوال اين است که آيا قانوني وجود دارد تا چنين فضاهايي و نيز فساد مالي و اداري در دانشگاه‌ها و دانشگاه پولي مورد رسيدگي قرار گيرد و آيا دلواپسي ما برطرف مي‌شود که لاريجاني در پاسخ گفت: من خواهش مي‌کنم اينقدر دلواپس نباشيد و بدانيد سايرين هم مختصر عقلي دارند و فکر مي‌کنند و مسئولين به اين دغدغه‌ها مي‌انديشند. وي خاطرنشان کرد: در کشور ما مجلس دولتي به وجود نمي‌آيد چرا که پايه‌هاي ديني موجود است. شايد زماني برخي تلاش مي‌کردند اين اتفاق صورت بگيرد اما پايه‌هاي ديني در نهايت اجازه نمي‌دهند چنين اتفاقي بيفتد. رييس قوه مقننه درباره دانشگاه‌هاي پولي نيز گفت: همان‌طور که رييس دانشگاه به من گفتند در حال حاضر دانشگاه تهران 40 ميليارد تومان بدهي دارد که حتما تا به حال درست مصرف نشده و قطعا مشکل اجرايي وجود دارد که اکثر بودجه صرف بودجه‌هاي جاري مي‌شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: مشکل اصلي کمبود منابع است. دولت گسترش يافته و تمام بودجه صرف آنها مي‌شود بنابراين بايد به دنبال منابع مناسب رفت. همچنين مشکل دانشگاه پولي نيز ايرادي است که بايد برطرف شود چرا که کساني که کفايت کافي ندارند وارد دانشگاه مي‌شوند.

وي در پايان گفت: بايد انديشيد که از چه راهي مي‌توان ارتباط پژوهش‌هاي دانشگاهي را با بخش‌هاي بيروني کشور تقويت کرد.

به گزارش ايسنا، در اين مراسم نيلي احمدآبادي سرپرست دانشگاه تهران و مرندي رييس دانشکده مطالعات جهان و جمعي از اساتيد و دانشجويان دانشگاه تهران حضور داشتند که در انتهاي مراسم از دانشجويان برتر اين دانشکده با حضور رييس مجلس تقدير شد.


 موضع‌گيري‌ کساني که منافعشان آسيب مي‌بيند 

رييس ديوان عدالت اداري گفت:‌ اقدام وزارت بهداشت در اجراي طرح تحول نظام سلامت، خداپسندانه و در جهت منافع مردم است. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظري در نشست با وزير بهداشت با اشاره به اين که ديوان عدالت اداري تعامل خوبي با وزارتخانه‌ها به خصوص وزارت بهداشت دارد، اظهار اميدواري کرد که دستاوردها و اثرات اين تعامل و همکاري منجر به رضايتمندي دستگاه‌هاي اجرايي و نهايتا مردم شود. رئيس ديوان عدالت اداري با بيان اين که درخصوص آسيب‌ها و رفع مشکلات حوزه وزارت بهداشت از هر نوع همکاري دريغ نخواهيم کرد، خاطرنشان کرد: اقدامات وزارت بهداشت و رويکرد دکتر‌هاشمي در راستاي اجراي برنامه تحول نظام سلامت که گام‌هاي اوليه آن برداشته شده است، بسيار ارزشمند، خداپسندانه و در جهت منافع مردم است. وي خطاب به دکتر‌هاشمي گفت: ممکن است در اين مسير موضع‌گيري‌هايي از سوي کساني که منافعشان مورد آسيب قرار گرفته است، صورت گيرد که اين موضع‌گيري‌ها نبايد شما را از مسير خوب خدمت‌رساني بهتر به مردم دلسرد کند، البته اين کار به لحاظ اهميتي که دارد سنگين و زمان‌بر است. منتظري گفت: سر و سامان دادن به مساله بهداشت، بيمارستان‌ها و پزشکان که بدون استثنا همه مردم با آن در ارتباط هستند اقدام ارزشمندي است و بنده به عنوان يک طلبه، شهروند و مسئول از زحمات شما و رويکرد و موضع‌گيري‌هاي شما در اجراي طرح تحول نظام سلامت تقدير و تشکر مي‌کنم. وي يادآور شد: هرچه کار بزرگ‌تر باشد، مشکلات مربوط به آن نيز بزرگ‌تر است و اميدواريم مشکلات اين حوزه با عزم و اراده بزرگ شما مرتفع شود. منتظري سپس به تشريح چگونگي رسيدگي به شکايات از دستگاه‌هاي اجرايي در ديوان عدالت اداري پرداخت و گفت: در ديوان عدالت اداري به 450 موضوع تخصصي در قالب 6 هيات تخصصي رسيدگي مي‌شود.


 شکسته شدن قبح گناهان در مطبوعات  

يک مرجع تقليد با ابراز نگراني شديد از شکسته شدن قبح برخي از گناهان در مطبوعات، مجلّات و رسانه‌هاي عمومي، اين شيوه را با تنزّه جمهوري اسلامي و آرمان‌هاي متعالي اسلام و انقلاب سازگار ندانسته و افزود: امروزه، دروغ، تهمت، شايعه، آبروريزي و به طور کلّي سياست‌بازي‌هاي غيراخلاقي در رسانه‌ها و مطبوعات راه پيدا کرده و هم مسئولان امر و هم ارباب مطبوعات و جرائد بايد براي رفع اين معضلات مهم، فکر و اقدام اساسي داشته باشند. به گزارش خبرگزاري حوزه، آيت‌الله مظاهري در ديدار با حسين انتظامي معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد با اشاره به اهميّت و حساسيّت موضوع مطبوعات و رسانه‌ها در کشور، ارتقاي دائمي رويکردها و جهت‌گيري‌هاي مطبوعات و رسانه‌ها را امري لازم برشمرده و تأکيد کردند:مطبوعات و رسانه‌ها بايد علاوه بر رعايت ضوابط و قوانين، موجب سازندگي معنوي و رشد عقلي مردم باشند و به ترويج اخلاق و فضائل انساني بپردازند. وي افزود: بايد اختلاف‌هاي بيهوده سياسي و سوء رقابت‌هاي جناحي در کشور کنار گذاشته شود و به‌جاي آن بايد به بهبود وضعيّت سخت معيشتي مردم و نيز رفع فسادهاي اخلاقي، اداري و اجتماعي فکر شود و مطبوعات و رسانه‌ها در اين زمينه‌ها مي‌توانند نقش مؤثر و روشنگرانه‌اي را ايفا کنند. آيت‌الله مظاهري، با نکوهش سوءاستفاده از برخي سخنان و مواضع مسئولان نظام در مطبوعات و رسانه‌ها، تصريح کرد: اگر مسوولان نسبت به سخنان و موضع‌گيري‌هاي خود مواظبت جدّي داشته باشند و پيش‌از سخن گفتن جوانب آن را بسنجند، مطبوعات و به خصوص سايت‌هاي اينترنتي نمي‌توانند از سخنان و مواضع آنها سوء‌استفاده سياسي کرده و بر طبل اختلاف بکوبند.وي گفت: معمولاً مطبوعات و رسانه‌ها مثل ساير سياسيّون وقتي که مي‌خواهند در اين زمينه‌ها بنويسند، فوراً از همين مشکلات به شکل يک ابزار براي کوبيدن طرف مقابل استفاده کرده‌اند.


 سخنگوي دولت خبر داد:
 اتصال راه آهن سراسري ايران به عراق 

سخنگوي دولت گفت: هيچ جاي کتمان نيست ما در شرايط تحريم هستيم و تمام تلاش دولت اين است که اجازه ندهند که نفتمان را از حد معين بفروشيم و اگر مي‌فروشيم هم آن را در داخل نياوريم. آخرين توطئه‌شان هم کاهش فروش نفت ما بوده است و ما در اينجا با تدبير سعي داريم تحريم‌ها را دور بزنيم منتها يک سري غضنفرهاي داخلي داريم که بيشتر به آنها گرا مي‌دهند. به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت در حاشيه جلسه هيات دولت اتصال راه آهن سراسري ايران به راه آهن عراق را از مهمترين تصميمات هيات دولت عنوان کرد و افزود: سازمان مديريت و وزارت راه موظف شدند در جهت انجام اين طرح اقدامات لازم را درارتباط با کشور همسايه انجام دهند. وي با اشاره به خبر منتشر شده در يکي از سايت‌ها مبني بر اين که نهاد رياست‌جمهوري بودجه خود را براي هزينه در انتخابات بالا برده است، ضمن اين که اين خبر را کذب محض دانست گفت: نهاد رياست‌جمهوري با دو مشکل بزرگ مواجه است يکي اين است که برخي از تعهدات دولت پيشين امروز در دادگاه مورد توجه قرار گرفته، چنانچه مثلا شرکتي که کارهاي خدماتي و تبليغاتي انجام مي‌داده، و به جهت اين‌که به شرکت پيمانکار پولي پرداخت نشده، طلبي داشته، شکايت کرده و حکم دادگاه اين بوده که نهاد رياست‌جمهوري بايد 90 ميليارد تومان بپردازد. هم اکنون موقع دادگاه رسيده و بايد اين پول پرداخت شود.

وي گفت: اين اقدامات انسان را ياد شبکه‌هاي ماهواره‌اي مي‌اندازد که براي تخريب نظام و سپاه کار مي‌کنند، اين موضوع کذب محض و دروغ است.

نوبخت همچنين تصريح کرد : براي ما نهاد رياست‌جمهوري و سازمان‌هاي ديگر فرق نمي‌کند و ما از همه حساب کشي مي‌کنيم و اگر در جايي قانع نشويم، پولي هم پرداخت نخواهيم کرد.

نوبخت با مورد توجه قرار دادن کاهش تعداد نيروي انساني و پرسنل نهاد رياست‌جمهوري افزود: تعداد نيروي انساني در نهاد رياست‌جمهوري از 1627 نفر به 3 هزار و 923 نفر در دولت‌ قبل افزايش پيدا کرده بود، حتما اين موضوع دليلي داشته و من نمي‌خواهم به آن ورود پيدا کنم که آيا ضرورت دارد نهاد به اين کوچکي چنين نيرويي داشته باشد يا نه، اما به هر ترتيب هم اکنون هم که تعديل صورت گرفته تعداد به 3 هزار و 173 نفر رسيده است. سخنگوي دولت خاطر نشان کرد: براي پرداخت حقوق اين تعداد پرسنل هيچ شرکتي نبود که بخواهد اين مقدار را پرداخت کند و در واقع هيچ شرکتي نيست که ما با آنها در اين راستا حساب مشترک داشته باشيم. هزينه‌هاي سفر رئيس‌جمهور و ديگر هزينه‌ها همگي مشخص است و ما هيچ موضوع غير‌شفافي نداريم. نوبخت تصريح کرد: براي اين که اذهان تحريک شود گفته شده تا بودجه‌اي که بايد به پژوهش اختصاص داده شود کم شده اين در حالي است که موسسات پژوهشي و پارک‌هاي فناوري که در بودجه 1393 ، 307 ميليارد تومان اعتبار داشتند، در سال 94 ، 395 ميليارد تومان افزايش اعتبار داشتند و اين غير از عددي است که سال گذشته و امسال به صندوق نوآوري و شکوفايي داده‌ايم تا طرح‌هاي نوآورانه را انجام دهد.

نوبخت يادآورشد: قطعا فکر مي‌کنم که آن سايت اشتباه کرده و به امور مسلط نبوده است و در همينجا من اعلام کرده و مي‌کنم که هر اشکالي وجود دارد به عنوان پاسخگوي دولت پاسخگو هستم و اين سايت‌ها بدون اين که ذوق زده بشوند وبخواهند فوري مطلبي را منتشر کنند مي‌توانند با ما درارتباط باشند و اخبار درست را از ما بگيرند. وي گفت: دولت در جايگاهي نيست که خودش بخواهد درامر انتخابات مداخله کند، هر حزب و سليقه‌ سياسي بيرون از دولت مي‌تواند کار خود راداشته باشد.

نوبخت با اشاره به نرخ نفت در بازارهاي جهاني تصريح کرد: وقتي که ما 73 دلار را در مورد نفت در نظر قرار داديم اين موضوع قابل مديريت است و به راحتي ما از مکانيزم‌هاي تخصيص استفاده مي‌کنيم، منتها تخصيص را چشم بسته مورد توجه قرار نخواهيم داد. وي تاکيد کرد: برخي از رسانه‌هاي خارجي در مورد لايحه بودجه به صورت غير واقعي سخن گفتند و از افزايش اعتبارات برخي از نهادها در سال آينده خبر داده‌اند که اين موضوع کذب محض است.

رشد بودجه در اين نهادها مثل سايرين مورد توجه قرار گرفته، اما اين رسانه‌هاي خارجي قصد دارند نيروهاي مسلح ما را به گونه‌اي نشان دهند که اينها از اعتبارات کشور استفاده کنند و مي‌گويند که اين در حالي است که اعتبار برخي از نهادهاي داخلي ديگر کاهش پيدا کرده که من اين موضوع را قويا تکذيب مي‌کنم. وي در مورد اين که دولت 1/4 دهم ميليارد دلار از صندوق توسعه برداشت کرده گفت: اين موضوع غير‌واقعي است، ما سال گذشته از صندوق توسعه چيزي برداشت نکرده‌ايم، اما به يک شرکت اماراتي نفت فروخته بوديم و آنها ميزان 1/4 دهم ميليارد دلار ناشي از اين فروش را به حساب بانک مرکزي واريز نکردند به اين دليل که بانک مرکزي در تحريم است.

وي درباره وظايف استانداران در راستاي شناسايي افراد پردرآمد در موضوع يارانه گفت: دولت علاقمند نيست کساني که مستحق اين مبلغ نيستند آن را دريافت کنند و پيگيري استانداران در اين باره يکي از پيشنهادات مطرح شده است. وي در پاسخ به اينکه گران شدن قيمت ارز براي دولت کسب درآمد مي‌کند گفت: دولت از افزايش قيمت ارز بيشتر ضرر مي‌برد. بانک مرکزي مي‌تواند در جهت اين که افراد به سمت بازار نروند تا به جهت افزايش تقاضا قيمت بالا رود نظارت داشته باشد. وي گفت: تصميمي‌براي افزايش قيمت بنزين نداريم.

نوبخت در باره استقبال از نقد دردولت گفت: آقاي رئيس‌جمهور از انتقاد ناراحت نمي‌شوند اما يک وقت حرف بي‌پايه دروغ و يا يک مطلب مغرضانه گفته مي‌شود. البته ما منتقدان دولت را مغرض نمي‌دانيم و معتقديم آن‌ها شخصيت‌هاي دلسوزي نسبت به نظام هستند ولي به هر ترتيب ممکن است برخي افراد حرف‌هايي را بزنند که تحريک آميز باشد و بنابراين بايد مسووليتش را برعهده بگيرند.

وي در مورد نوع روابط ايران و عربستان گفت: عربستان عدم افزايش قيمت نفت را مورد توجه قرارداده و هم منابع کشور خود و هم منابع کشورهاي اسلامي ‌نفت خيز را ارزان مي‌دهد و اين موضوع از نظر اسلامي ‌و شرعي قابل تامل است البته ما تلاش‌مان اين است که با کشور همسايه‌مان عربستان روابط خوبي داشته باشيم.


 اخبار کوتاه 

مسوولاني که به عراق رفته‌اند

اين روزها که عتبات عاليات با ازدحام جمعيت سوگواران حسيني روبرو است، برخي شخصيت‌هاي ايراني هم براي شرکت در همايش اربعين خود را به کربلا رسانده‌اند که «سيد ياسر خميني» هم در اين جمع حضور دارد. به گزارش ايسنا، از هر گوشه خبر مي‌رسد يا ديده مي‌شود مسوولي براي شرکت در مراسم اربعين به عتبات عاليات آمده، از نمايندگان مجلس تا شوراي شهري‌ها و ديگر مقاماتي که يا خودشان راه به سفر گشوده‌اند و يا با هماهنگي ساير ارگان‌ها آمده‌اند. سواي حضور «محمد باقر قاليباف»، شهردار تهران که اربعين امسال امور شهري کربلا به او و تيم شهرداري تهران واگذار شده، اين روزها در بين زائراني که آفتاب رنگ چهره‌شان را گداخته کرده و پياده در حال حرکت به سمت کربلا هستند و يا در نجف جضور دارند، شخصيت‌هايي چون حجت‌الاسلام کاظم صديقي (امام جمعه موقت تهران)، حجت‌الاسلام سيد‌ابراهيم رئيسي (دادستان کل کشور)، سيدياسر خميني (نوه امام خميني ره) و پسر احمد خميني، حسين طلا، الياس نادران، محمدرضا باهنر و روح‌الله حسينيان (نمايندگان مجلس شوراي اسلامي)، حسن رحيم‌پور ازغدي (عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي)، سيدمحمد حسيني (وزير پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي)، احمد مسجدجامعي (عضو شوراي شهر تهران) و تعدادي از مديران استانداري تهران حضور دارند. براساس اعلام رسمي رييس پليس مهاجرت و گذرنامه ناجا، تا روز سه‌شنبه - 18 آذرماه - حدود 950 هزار نفر از مرزهاي زميني، هوايي و دريايي ايران به قصد شرکت در مراسم اربعين به خاک عراق وارد شده‌اند. همچنين رييس سازمان حج و زيارت اعلام کرد: يک ميليون و 200 هزار زائر ايراني وارد عراق شده‌اند. در عين حال فرمانده هنگ مرزي مهران از جلوگيري از خروج بيش‌از چهار هزار نفر بدون گذرنامه و ويزا خبر داده که بيشتر آن‌ها از اتباع افغانستان و پاکستان بوده‌اند. اما از مهمترين مواردي که اين روزها در کربلا زائران با آن روبه‌رو هستند، مشکل در ارائه خدمات تلفن همراه است، اين خدمات به اندازه‌اي در عراق کاهش پيدا کرده که برقراري ارتباط تلفني با داخل و خارج عراق دشوار شده است؛ از سوي ديگر عده‌اي سودجو سيم‌کارت‌هاي تقلبي به زائران مي‌فروشند و مشکلات را دو چندان کرده‌اند.

حذف يارانه ثروتمندان قانون مي‌شود

رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: تبصره هدفمندي در لايحه بودجه 94 همانند بودجه 93 پيش‌بيني شده اما دولت شفاهاً گفته که در صورت حذف افراد ثروتمند از دريافت يارانه از هر استان،‌ منابع حاصله خرج همان استان مي‌شود. غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگو با ايسنا اضافه کرد: آنچه به صورت شفاهي از طرف دولت اعلام شده در حکمي که در لايحه بودجه آمده نشان داده نمي‌شود و ما حتماً در مجلس سعي مي‌کنيم آنچه را شفاهاً گفته‌اند تبديل به قانون کنيم تا دولت به آن عمل کند. رئيس کميسيون بودجه مجلس خاطرنشان کرد: ما سعي مي‌کنيم در زمان بررسي بودجه به اين موضوع بپردازيم چرا که اگر دولت بخواهد به اين وعده عمل کند بايد آن را تکليف کنيم تا اجراي آن شفاف شود.

مغايرت قانوني يک مصوبه دولت

رئيس مجلس شوراي اسلامي طي نامه‌اي خطاب به رئيس‌جمهور، مصوبه دولت يازدهم درباره اصلاح دستورالعمل و روش اجرايي آيين‌نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاري – صنعتي را مغاير با قانون اعلام کرد. به گزارش ايسنا، علي لاريجاني، در نامه‌اي خطاب به حسن روحاني، ‌رئيس‌جمهور مصوبه دولت مبني بر «اصلاح دستورالعمل و روش اجرايي آيين‌نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاري – صنعتي» را مغاير قانون اعلام کرد.

مجلس دو هفته تعطيل شد

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد که با توجه به برگزاري پنج هفته کاري مجلس براي بررسي طرح دائمي کردن برخي احکام بودجه، نمايندگان در دو هفته پيشرو براي سرکشي به حوزه‌هاي انتخابيه مي‌روند در نتيجه مجلس در اين دو هفته جلسه علني نخواهد داشت. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابي‌فرد که رياست جلسه علني مجلس را بر عهده داشت، از تلاش اعضاي کميسيون برنامه و بودجه و مشارکت نمايندگان براي بررسي و تصويب طرح الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت تقدير و تشکر کرد. وي افزود: با وجود اينکه دولت به اين موضوع نقد داشت که لايحه دولت در دستور کار قرار نگرفته اما با توجه به اينکه مفاد طرح پيشنهادي نمايندگان را در راستاي دغدغه دولت ارزيابي کردند لذا مشارکت جدي در بررسي طرح داشتند. بوترابي ادامه داد: کميسيون‌هاي تخصصي مجلس هم با وجود انتقادي که به نحوه ارجاع طرح داشتند اهميت اين احکام را براي تبديل به قوانين ثابت مورد اهتمام قرار دادند. همچنين از معاونت قوانين و مجموعه دست‌اندرکاران بررسي اين طرح نيز تشکر مي‌کنيم. نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با ابراز اميدواري نسبت به بررسي هر چه سريعتر مصوبه مجلس در اين طرح در شوراي نگهبان، خاطرنشان کرد: اميدواريم با بررسي اين احکام توسط شوراي نگهبان تا پيش از ورود بودجه به کميسيون‌هاي تخصصي و کميسيون تلفيق با احکام روشن و شفافي روبرو باشيم تا بودجه 94 را به نفع شايسته‌اي بررسي کنيم.

خوراک پتروشيمي‌ها دراختيار دولت

نمايندگان پس از چندين جلسه بحث و بررسي سرانجام فرمول جديد تعيين قيمت خوراک پتروشيمي‌ها را تعيين و قيمت گذاري خوراک پتروشيمي‌ها را به دولت واگذار کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، بر اساس اصلاحيه تبصره بند ب ماده يک قانون هدفمند کردن يارانه‌ها وزارت نفت مکلف شد قيمت خوراک گاز و خوراک تحويلي به واحدهاي صنعتي، پالايشي و پتروشيمي‌ها را با رعايت معيارهاي زير تعيين کند:

متناسب با معدل قيمتي فروش گاز و يا مايع تحويلي براي ساير مصارف داخلي، متوسط قيمت گاز و يا مايه صادراتي و وارداتي، قيمت محصول با حفظ قابليت رقابت‌پذيري محصولات توليدي در بازارهاي بين‌المللي و بهبود متغيرهاي کلان اقتصادي. ايجاد انگيزش و امکان جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي . يک سال تخفيف پلکاني تا 30 درصد با انعقاد قرارداد بلندمدت براي واحدهايي که بتوانند جهت تامين مواد اوليه، واحدهاي پتروشيمي داخلي که محصولات مياني و نهايي توليد مي‌کنند و زنجيره ارزش افزوده را افزايش دهند.


 خبر 

جزييات فساد 12 هزار ميلياردي

12 متهم دستگير و 8 نفر زنداني شدند

رييس کل دادگستري استان کرمان جزييات پرونده فساد 12 هزار ميلياردي در کرمان را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، يدالله موحد در جمع خبرنگاران با تشريح جزئيات پرونده موسوم به فساد 12 هزار ميلياردي اظهار کرد: اين پرونده مربوط به يکي از شعب بانک تجارت است که به عنوان فساد بانکي 12 هزار ميلياردي مطرح شده است. وي افزود: اوايل دي ماه سال 92 گزارشي دريافت شد که تعدادي ضمانت‌نامه‌هاي بانکي بدون پشتوانه و خارج از ضوابط بانکي در شعبه تختي بانک تجارت کرمان واصل شده و اين پرونده در شعبه اول دادسراي انقلاب تشکيل و پيگيري شد.

موحد تصريح کرد: با پيشرفت تحقيقات متوجه شديم بحث بيش‌از چند ضمانت‌نامه بانکي است؛ لذا تيم اقتصادي متشکل از کارشناسان اداره کل اطلاعات و بازپرس ويژه بررسي موضوع را به عهده گرفتند.

مقام عالي قوه قضاييه در استان کرمان ادامه داد: در روند تحقيقات مشخص شد تعداد زيادي ضمانت نامه‌هاي بانکي ظرف مدت پنج سال در اين شعبه خارج از موازين، ضوابط و مجوزهايي که بايد اخذ مي‌شد، صادر شده و مبلغ ضمانت نامه‌ها به 571 ميليارد تومان رسيده است. موحد با بيان اينکه 12 متهم در اين رابطه دستگير و 8 نفر روانه زندان شده اند، گفت: اغلب اين ضمانت نامه‌ها به بانک برگشت داده شده بود و فقط چهار فقره از آنها هنوز به بانک مسترد نشده و بازپرس در حال پيگيري است. وي افزود: در اثناي رسيدگي به اين ضمانت نامه‌ها به موضوع ديگري برخورد کرديم که تعداد زيادي چک‌هاي بين بانکي بدون پشتوانه صادر شده و مبلغ آن به 12 هزار و 700 ميليارد تومان رسيد.

رييس کل دادگستري استان کرمان اظهار کرد: کار به اين روال بوده که بانک يا صندوقي به مبلغي پول نياز داشته و از بانک تجارت درخواست مي‌کرده و آن مبلغ از طريق چک بين بانکي واريز و بعد از چند روز برگشت داده مي‌شده است. گردش مالي 670 فقره چک به اين شکل صادر و جمع مبالغ 12 هزار ميليارد و 700 ميليون تومان بوده است. موحد بيان کرد: خساراتي که از ناحيه اين سوء جريان به بانک وارد شده، مبلغي معادل 230 ميليارد تومان بوده و در حال حاضر اصل وجه برگشت داده و خسارت وارده به بانک نيز به موجب توافق نامه به بانک پرداخت و آخرين قسط خسارت‌ها دي ماه سال جاري بايد به بانک برگشت داده شود.

رييس دادگستري استان کرمان اظهار کرد: دو نفر از متهمان پرونده فساد بانکي 12 هزار ميلياردي، مسئول شعبه بوده، بخشي از کارکنان شعب بانک‌ها و مشترياني که اين ضمانت نامه‌ها را دريافت کرده اند نيز در اين پرونده متهم هستند. موحد افزود: چهار نفر از متهمان با قرارهاي تامين آزاد شده اند و پرونده تکميل و مراحل نهايي را طي مي‌کند و به زودي دادگاه برگزار خواهد شد. رييس کل دادگستري استان کرمان با اشاره به اينکه کارنامه دستگاه قضايي و اطلاعاتي استان و کشور در مبارزه با فساد‌هاي اقتصادي روشن است، گفت: اين فساد، توده بدخيمي بود که پنج سال در زمينه‌هاي مختلف ريشه کرده و کندن و خشکاندن ريشه‌هاي آن کار سختي بود که با هماهنگي اداره اطلاعات و دستگاه قضايي اين مبارزه سخت شکل گرفت.

وي افزود: ما بي امان تا مجازات مقصران حادثه و مجرمان پرونده موضوع را ادامه خواهيم داد.

موحد در ادامه اين سوال را مطرح کرد: نظام بانکي کشور با چه آسيبي در حوزه فرآيندها و نظارت‌ها مواجه است که دو فساد بزرگ اقتصادي در اين سيستم رخ مي‌دهد و چند نفر بدون دغدغه مدت‌ها پول بانک را دلخواهانه و مانند اموال شخصي رد و بدل کرده و برخورد مالکانه با آن انجام مي‌دهند؟

وي تصريح کرد: اين در حاليست که سيستم بانکي ما داراي مجهزترين سيستم تکنولوژي و فناوري ارتباطي و اطلاعاتي است و چطور اين سيستم مي‌تواند با چنين حوادثي مواجه شود؟ چرا نقاط جرم خيز در بانک‌ها مسدود نمي‌شوند؟ اينجاست که تقويت اراده‌ها در عمليات مبارزه قانوني با فساد مالي موضوعيت مي‌يابد و طبق تاکيد مقام معظم رهبري در اين راستا تلاش خواهيم کرد. وي تاکيد کرد: عمل به فرامين هشت ماده‌اي حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري کليد مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت نظام اداري کشور است و بايد ريشه‌هاي فساد در مبادي خشکانده شود.

رييس کل دادگستري استان کرمان گفت: بدترين نوع مبارزه اين است که منتظر باشيم فسادي رخ بدهد و بعد آن را کشف و اعلام کنيم؛ در حالي که اطلاع رساني و اعلام کشف فساد چندان افتخارآميز نيست.

وي افزود: مبارزه کارآمد آن است که منافع و بسترهايي که در نظام اجرايي کشور وجود دارد، از بين ببريم و با زمينه و فرصت‌هاي فساد مقابله کنيم و نبايد اين موارد مغفول واقع شود. موحد تصريح کرد: برخورد قوه قضائيه با فساد لازم است، اما با صرف برخورد قضايي چرخه برخورد ناقص است. وي تاکيد کرد: مقابله با فساد بايد هدف ملي باشد و مداخله جدي و کارآمد و نظارت درون دستگاهي به ويژه در دستگاه اجرايي، سازمان‌ها و نهادهايي که فعاليت‌هاي مالي و پولي دارند، اهميت فوق العاده اي دارد. رييس کل دادگستري استان کرمان گفت: جامعه عاري از فساد زماني متصور است که شخص خاطي احساس امنيت نکند و خود را در معرض نگاه نافذ ناظرين و مجازات سخت دستگاه عدالت ببيند و چنين وضعيتي دور از دسترس نبوده و دستيابي به آن محتاج پيوستگي نظام اجرايي، نظارتي و قضايي کشور در امر مبارزه با زمينه‌ها و مظاهر فساد است. موحد تصريح کرد: انتظار بحق عمومي اين است که فسادي شکل نگيرد و اگر شکل گرفت در همان مراحل اوليه کشف و از توسعه آن جلوگيري و با عامل فساد هم برخوردي سخت شود. وي بيان کرد: با توجه به اينکه قوه مجريه ثروت کشور را در اختيار دارد و متولي توزيع آن است، پيشگيري از فساد در اين قوه حساسيت فوق العاده اي داشته و اين قوه بايد به هشدارهايي که دستگاه‌هاي نظارتي و قضايي مي‌دهند، توجه کند. موحد گفت: بارها هشدار داده شده نظارت درون سيستمي بانک‌ها از قوت و کارآمدي لازم برخوردار نيست و اين دو فساد بزرگ گوياي همين امر است. وي ادامه داد: همچنين تذکر داده شده که انبوهي از صندوق‌ها و موسسات مالي اعتباري غيرمجاز و بدون نظارت و هدايت کارآمد فعاليت مي‌کنند، مخاطره آميز است و ممکن است در آينده جامعه را دچار مشکلات جدي بکند. رييس کل دادگستري استان کرمان اظهار کرد: در مورد اين موسسات بايد علاج واقعه را قبل از وقوع داشته باشيم و همين نکته در مورد موسسات خيريه اي که در قالب‌هاي مختلف فعاليت‌هاي اقتصادي دارند و در مورد آنان نظارتي موثر اعمال نمي‌شود، صدق مي‌کند.


 نخست وزير عراق خبر داد:
 تامين کامل امنيت زائران اربعين حسيني 

گروه سياسي: عشق به سيد و سالار شهيدان‌، اباعبدالله الحسين‌(ع) باعث شده تا امسال نيز همچون سالهاي گذشته ميليون‌ها نفر از شيعيان با پاي پياده عازم کربلا شوند تا در اربعين شهادت امام حسين و يارانش‌، در آنجا به عزاداري بپردازند‌. استقبال عمومي از اين مراسم باعث شده تا در سال جاري تعداد زائران ايراني اين مراسم از مرز يک ميليون و دويست هزار نفر بگذرد و با احتساب زائران ديگر کشورها‌، بزرگترين اجتماع جهاني در کربلا شکل بگيرد.

رييس سازمان حج و زيارت روز گذشته در همين زمينه از حضور بي سابقه زائران اربعين حسيني در راهپيمايي بزرگ امسال خبر داد و تصريح کرد: خوشبختانه تمامي امکانات استان‌هاي مرزي براي اين راهپيمايي بزرگ بسيج شده و مسوولان نيز تمام همت خود را به کار بسته اند تا اين راهپيمايي به خوبي برگزار شود. به گفته وي، با توجه به آمار بالاي زائران اربعين در سال جاري از همه عزيزان مي‌خواهيم نسبت به بازگشت خود به گونه‌اي برنامه‌ريزي کنند که با مشکل روبرو نشوند. اوحدي تصريح کرد: اکنون چهار هزار و 500 دستگاه اتوبوس در مرزها جهت بازگشت زائران اربعين حسيني ساماندهي شده تا زائران بتوانند به راحتي به شهرهاي خود بازگردند.

از سوي ديگرنخست وزير عراق به آمادگي کشورش براي تامين امنيت مراسم اربعين حسيني به ويژه در شهر مقدس کربلا اشاره کرد و گفت: براي استقبال از زائران اربعين حسيني تدابير کامل امنيتي در نظر گرفته شده است. به گزارش ايرنا به نقل از رسانه‌هاي عراقي، حيدر العبادي در کربلا افزود: با وجود اينکه نيروهاي امنيتي در حال نبرد با گروه تروريستي «داعش» هستند اما خود را در قبال حفاظت از جان زائران مسوول مي‌دانيم. وي گفت: ورود زائران به شهر مقدس کربلا ادامه دارد و در حال حاضر همه براي برقراري و حفظ امنيت کربلا تلاش مي‌کنند. نخست وزير عراق همچنين افزود: هدف گروه تروريستي داعش ايجاد ناامني و افزايش شمار قربانيان غيرنظامي از طريق نفوذ در بين جمعيت زائران و انجام عمليات‌هاي تروريستي است. وي در عين حال ابراز اميدواري کرد، همان گونه که تروريست‌ها در ايام محرم و عاشورا نتوانستند به هدف شان برسند در اين ايام نيز نتواند به اهدافشان برسند. العبادي با بيان اينکه گزارش‌هايي درباره تهديدهاي تروريستي وجود دارد اما تدابير امنيتي شديدي اعمال شده است، افزود: دستگاه‌هاي امنيتي وظيفه سنگيني در حفظ جان زائران برعهده دارند؛ از زائران مي‌خواهيم در قبال تهديدهاي امنيتي هوشيار باشند و با دستگاه‌هاي امنيتي همکاري کنند. نخست وزير عراق همچين از زائران مراسم اربعين حسيني خواست هرگونه اقدام مشکوکي را به نيروهاي امنيتي اطلاع دهند.