نسخه شماره 3640 - 1393/09/18 -

پنجمين روز اعتراضات جامعه مدني ايالات متحده ادامه پيدا کرد
ناتواني اوباما در مقابل ريشه هاي نژادپرستي
رئيس‌جمهوري آمريکا خواهان صبوري در مقابل نژادپرستي شد

اعتراض عليه تعرض به زنان هندي


تصويب بودجه متفاوت يونان


حضور کيم جونگ اون در مانورهوايي


انتقاد عبدالله از خروج ناگهاني نيروهاي ائتلاف آيساف


پاسخ تند اسکاتلندي‌ها به طرح لندن


اعتراض به ايجاد پايگاه بريتانيا در بحرين


توافق براي تبديل حکومت يمن به سيستم فدرالي


بشر دوستانه


رويداد


اخبار کوتاه


 پنجمين روز اعتراضات جامعه مدني ايالات متحده ادامه پيدا کرد
 ناتواني اوباما در مقابل ريشه هاي نژادپرستي 
 رئيس‌جمهوري آمريکا خواهان صبوري در مقابل نژادپرستي شد

گروه بين‌الملل: براي پنجمين شب متوالي ايالت هاي مختلف آمريکا شاهد اعتراض و آشوب در کاليفرنيا به خشونت کشيده شد و پليس با گاز اشک‌آور اعتراضات را سرکوب کرد. در همين حال اعتراض‌ها در نيويورک، ميامي، اوکلند، سياتل، برکلي و ساير شهرها همچنان ادامه دارد.درهمين حال، باراک اوباما که نخستين رئيس‌جمهور سياه‌پوست آمريکاست، سکوت و خويشتنداري را پشت سر گذاشت و به طور جدي در ارتباط با پديده نژادپرستي در کشورش موضع‌گيري کرد. وي از ريشه‌دار بودن نژادپرستي در جامعه آمريکا سخن گفت و از تبعيض سياهپوستان در اين کشور به‌صراحت انتقاد کرد.

گزارش خبرگزاري‌هاي آسوشيتدپرس و رويترز بيان مي‌کند که معترضان در برکلي بامداد دوشنبه با پرتاب سنگ و بطري به مقابله با پليس پرداخته‌اند و پليس نيز در اقدامي متقابل به سوي آنان گاز اشک‌آور شليک کرده است.اين گزارش‌ها تعداد معترضان را حدود 750 نفر برآورد کرده است که در دو منطقه برکلي، نزديک سانفرانسيسکو تجمع کرده بودند و در نهايت پليس تعدادي از آنها را بازداشت کرده است. همچنين تعدادي از معترضان در شبکه اجتماعي توئيتر نوشته‌اند که پليس به سمت آنها گلوله‌هاي پلاستيکي شليک کرده است. اعتراضات در برکلي کاليفرنيا ابتدا مسالمت‌جويانه بود اما در هر دو شب متوالي به خشونت کشيده شد که در نتيجه آن به تعدادي فروشگاه‌ خسارت وارد آمد و پليس نيز چندين نفر از معترضان را دستگير کرد. در شهر سياتل نيز يکشنبه شب حدود 200 نفر اجتماع کردند در حالي که شب قبل از آن بيش از هزار نفر در تجمع اعتراضي شرکت کرده بودند. از زماني که دادگاه، حکم به تبرئه افسر پليس سفيدپوستي داد که در مرگ يک شهروند سياه‌پوست در نيويورک نقش داشت، معترضان در نيويورک و ديگر شهرهاي آمريکا نيز به‌طور متوالي و روزانه تجمعات اعتراض‌آميزي برگزار کرده‌اند.

مرگ اريک گاردنر در نيويورک و مايکل براون، نوجوان سياه‌پوست غيرمسلح در شهر فرگوسن ايالت ميسوري به دست پليس آمريکا بار ديگر روابط آمريکايي‌هاي سياه‌پوست با پليس اين کشور را مورد توجه قرار داده و باعث طرح دوباره مناقشه‌اي قديمي درباره برخوردهاي نژادي در آمريکا شده است.

تاسف رئيس جمهوري رنگين پوست

اوباما در مصاحبه با شبکه تلويزيوني BET آمريکا - شبکه سرگرمي سياهان و بزرگترين شبکه داراي مخاطب سياهپوست - به تشريح گفت‌وگوي خود با گروهي از فعالان جوان حقوق بشر از جمله يکي از سران تظاهر کنندگان در شهر فرگوسن پرداخت. اين ديدار هفته گذشته در کاخ سفيد برگزار شد. رئيس جمهوري آمريکا گفت: «اين مسئله يک شبه حل نمي شود. اين چيزي است که ريشه در جامعه و تاريخ ما دارد.» وي ضمن درخواست از جوانان آمريکايي براي ادامه دادن مسير مبارزه با نژادپرستي گفت صبر و بردباري در اين مسئله اهميت زيادي دارد. اوباما افزود: «ما بايد صبور باشيم زيرا پيشرفت معمولا به صورت گام‌به‌گام و تدريجي صورت مي گيرد. زماني که با مساله‌اي ريشه دار مثل نژادپرستي در جامعه رو به رو هستيم بايد هوشيار باشيم و به اين مسئله نيز توجه کنيم که اين امر به گذشت زمان نياز دارد.»

رئيس‌جمهوري ايالات متحده در گفت‌وگو با شبکه تلويزيوني BET که بيشتر مخاطبان آن سياهپوست هستند تصريح کرد که «نژادپرستي در جامعه آمريکا ريشه دوانده است.»

با توجه به خشونت‌هاي بيش‌از حد مأموران پليس در قبال سياهپوستان اين بحث در آمريکا درگرفته که آيا نژادپرستي بخشي از مشکل است. مواردي گوناگون در ماه‌هاي اخير که به کشته شدن سياهپوستان مظنون توسط پليس انجاميده، اعتراضات گسترده‌اي را در سراسر آمريکا به دنبال داشت که برخي از آن‌ها با درگيري معترضان با مأموران پليس توأم بود. باراک اوباما در عين حال هشدار داد که اگر چه موارد ياد‌شده «دردناک هستند، اما بايد از مقايسه و برابر دانستن آن‌ها با مواردي که پنجاه سال پيش روي داده‌اند، خودداري کرد.» رئيس‌جمهور آمريکا در اين راستا افزود: «اگر شما با والدين، پدربزرگ و مادر بزرگ و عموها و دايي‌هاي خود صحبت کنيد، آنها به شما خواهند گفت که بسياري از چيزها در مقايسه با گذشته بهتر است ? شايد خوب نباشد، اما بهتر هستند.»

نظرسنجي خطرناک براي دموکراسي آمريکايي

تبعيض نژادي شديدي که در اوسط دهه پنجاه ميلادي در آمريکا حاکم بود، پيدايش جنبش‌هاي اعتراضي و مدني را به همراه داشت.اما موضوع اينجاست که نظرسنجي جديد بلومبرگ حاکي از آن است 53 درصد امريکايي ها معتقدند که روابط نژادي (ميان سفيد پوستان و سياهپوستان) در دوران رياست جمهوري باراک اوباما بدتر شده است. در عين حال 36 درصد پرسش شوندگان نيز گفتند روابط نژادي تغيير نکرده است و فقط نه درصد گفتند که روابط نژادي در دوران رياست جمهوري اوباما بهتر شده است.
بر اساس اين نظرسنجي،45 درصد از سياهپوستان پرسش شونده گفته اند که روابط نژادي بدتر شده در حالي که 56 درصد از پرسش شوندگان سفيد پوست گفتند روابط نژادي بدتر شده است.

همچنين واکنش ها به دو تصميم اخير هيئت هاي منصفه دادگاه در خصوص تيراندازي پليس امريکا و افراد مظنون سياهپوست نشان داد که اختلافات و شکاف ها در حال گسترش است. در هر دو مورد تيراندازي، سياهپوستان غيرمسلح به دست ماموران پليس سفيدپوست کشته شدند.
در خصوص پرونده فرگوسن در ايالت ميسوري، 52 عموم با تصميم دادگاه مبني بر احضار نشدن دارن ويلسون مامور پليس در حادثه تيراندازي مرگبار به مايکل براون هجده ساله به دادگاه‌، موافق بودند.در حالي که در منطقه استيتن ايلند نيويورک‌، فقط 40 درصد عموم با تصميم دادگاه مبني بر عدم صدور کيفرخواست عليه دانيل پانتالئو افسر پليس در رابطه با مرگ اريل گارنر چهل و سه ساله موافق بودند.
اوباما هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد به‌همراه اريک هولدر، وزير دادگستري سياهپوست آمريکا راهکارها و گام‌هاي لازم را در پيش گيرد تا مشکلات نژادپرستانه حاکم ميان مأموران پليس و ساکنان مناطق مختلف در سراسر آمريکا را حل و فصل کند. وي در کارزارهاي انتخاباتي خود به‌عمد از پرداختن جدي به مسائل نژادپرستي خودداري کرده بود تا بتواند از اين طريق تمامي مردم آمريکا را سواي تبار و رنگ پوست‌شان خطاب قرار دهد و رأي آنان را جلب کند.


 اعتراض عليه تعرض به زنان هندي 

جمعي از دانشجويان روز يکشنبه در شهر دهلي نو با تلاش براي ورود به يک مقر پليس نسبت به افزايش تجاوز به زنان در پايتخت هند اعتراض کردند.برپايي اين تظاهرات پس از آن است که زني 26 ساله در دهلي نو اعلام کرد که توسط يک راننده تاکسي مورد تجاوز قرار گرفته است. پوروا شارما، يکي از معترضان مي‌گويد: «دوباره در دهلي تجاوز شده است. سال‌هاست که اين اتفاق اينجا تکرار مي‌شود. من اعتراض مي‌کنم چون به نظرم اين وظيفه اجتماعي‌ام است تا عليه آنچه مخالفش هستم بايستم». يورواشي جوشي، معترض ديگري است که مي‌گويد: «به اينجا آمده‌ام تا عليه بي نظمي‌و امتناع دولت از اذعان به شکست در برخورد با اين موضوع اعتراض کنم. دستگاه دولت در انجام تدابير لازم با توجه به تمامي‌حوادثي که درحال وقوع است شکست خورده است». به تازگي مقاومت دو خواهر در برابر تعرض در اتوبوس توجه شهروندان هند را به خود جلب کرده است.


 تصويب بودجه متفاوت يونان 

پارلمان يونان بامداد دوشنبه با اختلاف راي ناچيز، با 155 راي موافق در برابر 134 راي مخالف بودجه سال 2015 ميلادي اين کشور را تصويب کرد.همزمان و در حالي که اعتبار بسته نجات مالي يونان آخر سالجاري ميلادي به پايان مي‌رسد و وزراي دارايي حوزه پولي يورو راي به تمديد يا عدم اين بسته مالي مي‌دهند، نخست وزير يونان بودجه پيشنهادي دولت خود را ستود. آنتونيس ساماراس، بودجه سال آتي را «اولين بودجه متعادل چند ده? اخير» يونان و تصويب آن را «لحظه اي تاريخي» خواند.

اما آناني که در بيرون از پارلمان و به اعتراض تجمع کرده بودند با آقاي ساماراس موافق نبودند. يکي ازمعترضان گفت: «همه ما که اينجا جمع شده ايم اين دولت را نمي‌خواهيم. ما دولت جديدي مي‌خواهيم که قادر به کنترل شرايط باشد و وضعيت را هر روز بدتر از ديروز نکند».


 حضور کيم جونگ اون در مانورهوايي 

رهبر کره‌شمالي بر مانور نيروهاي هوايي و نيروهاي دفاع هوايي اين کشور نظارت کرد. به گزارش ايتارتاس، کيم جونگ اون، رهبر کره‌شمالي و فرمانده عالي ارتش اين کشور بر اهميت آموزش خلباناني که در زمان جنگ در جنگ‌هاي هوايي از کشور دفاع کنند، تاکيد کرد. رهبر کره‌شمالي در پايگاه 458 يک هواپيماي آموزشي را بررسي و دستور ساخت يک باند پرواز در اين پايگاه را صادر کرد.

گفته مي‌شود کيم جونگ اون در بازديد خود از اين مانورها متذکر شد، خلبانان بايد تکنيک‌ها و تاکتيک‌هاي مبارزات پارتيزاني را آموزش ببينند. کره‌شمالي اکنون در حال برگزاري مانورهاي زمستاني خود است. پيش‌از اين، رهبر کره‌شمالي از پايگاه 1313 بازديد کرده بود و در اين بازديد خطاب به نيروهاي نظامي گفته بود، نيروهاي نظامي بايد آموزش‌هاي مبارزاتي خود را تا جايي بهبود بخشند که با اطلاعات موجود از نيروهاي دشمن سازگار شود.


 انتقاد عبدالله از خروج ناگهاني نيروهاي ائتلاف آيساف 

نيروهاي آمريکايي و ناتو پس از گذشت 13 سال از حمله 11 سپتامبر که موجب حمله آنها به افغانستان و براندازي دولت طالبان شد، به صورت نمادين به ماموريت خود در اين کشور پايان دادند.

«عبدالله عبدالله»، رئيس اجرايي دولت وحدت ملي افغانستان با تاکيد بر اينکه پشتيباني هوايي همچنان براي برخي اقدامات در اين کشور لازم است، گفت: نيروهاي غربي بسيار زود افغانستان را ترک مي‌کنند.

عبدالله عبدالله در مصاحبه با روزنامه ساندي تايمز گفت، نيروهاي تحت حمايت ناتو بسيار عجولانه در حال خروج هستند و قرار است تمام نيروها رزمي تا پايان ماه جاري افغانستان را ترک کنند.

وي تاکيد کرد: ما زمان زيادي را در سال‌جاري از دست داديم که دليل آن اختلاف نظر حامد کرزاي، رئيس جمهوري سابق افغانستان با رهبران غربي بود. خروج نيروهاي خارجي بسيار ناگهاني است. دو سال پيش 150 هزار نيروي بين‌المللي و چندين جت و هلي کوپتر در افغانستان حضور داشتند و قرار است طي دو ماه آن‌ها به 12 هزار تن کاهش يابند. ما همچنان به پشتيباني هوايي براي انتقال مجروحان، اطلاعات و جت‌هاي سريع نياز داريم. نشريه ساندي تايمز در ادامه به نقل از يک ژنرال بريتانيايي گزارش داد که نيرو و جت‌هاي بيشتر در سال آتي ميلادي به افغانستان ارسال شود و رشد نيروي هوايي افغانستان سه سال زمان مي‌برد. با اين حال ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا تاکيد کرده است که ساير کشورها پوشش هوايي براي افغانستان فراهم مي‌کنند. اظهارات عبدالله در حالي مطرح مي‌شود که رئيس‌جمهوري افغانستان در جريان نشست روز پنج‌شنبه کنفرانس لندن از خروج نيروهاي رزمي خارجي پس از 13 سال استقبال کرد.


 پاسخ تند اسکاتلندي‌ها به طرح لندن 

اسکاتلندي‌ها با آتش‌زدن بر وعده‌هاي دولت انگليس مبني بر واگذاري اختيارات به اسکاتلند، به لندن پاسخي جانسوز دادند.

به نوشته روزنامه ديلي‌ميل با انتشار اين خبر اعلام کرد شماري از اعضاي شوراي يک شهر، وابسته به حزب ملي اسکاتلند، در برابر دوربين‌ها گزارش واگذاري اختيارات بيش تر به دولت محلي اسکاتلند را به آتش کشيدند و گفتند به نظر ما، با پيشنهادهاي دولت انگليس، بايد اين چنين رفتار کرد.

پيش‌از برگزاري همه‌پرسي استقلال اسکاتلند، دولت بريتانيا تلاش کرد با وعده دادن قدرت بيش تر به دولت محلي اسکاتلند، راي‌دهندگان را از استقلال خواهي باز دارد که در پي آن، کميسيوني با نام اسميث (Smith Commission) متشکل از نمايندگان احزاب سياسي تشکيل شد تا قدرت بيش تري به اسکاتلندي‌ها داده شود.

مخالفت احزاب ملي‌گراي اسکاتلند با اين وعده‌ها، از همان ابتدا آشکار شد و اکنون، شکل جديدي پيدا مي‌کند که موجب ناراحتي انگليسي‌ها خواهد شد. به نوشته ديلي ميل، خانم نيکولا استورجن، رئيس حزب ملي اسکاتلند با انتقاد از عمل سه نفر از اعضاي حزبش در به آتش کشيدن گزارش اسميث گفت مخالفت با مفاد يک گزارش نبايد به رفتارهاي غير‌قابل قبول مبدل شود. همه‌پرسي استقلال اسکاتلند، روز پنج شنبه 27 شهريور ماه برگزار شد که راي نياورد.


 اعتراض به ايجاد پايگاه بريتانيا در بحرين 

تصميم دولت بريتانيا براي ايجاد يک پايگاه دريايي در بحرين با وجود مسائل حقوق بشري در اين کشور، مخالفت بسياري از گروه‌هاي مخالف و فعالان حقوق بشري را برانگيخت. به نوشته روزنامه تلگراف، همچنين در بحرين صدها تن از مردم در اعتراض به اين تصميم در شهر شيعه‌نشين سيتره به خيابان‌ها آمدند و خواستار برکناري سفير بريتانيا در اين کشور شدند. فعالان حقوق بشر اين تصميم را در حقيقت پاداش دولت بريتانيا به بحرين براي سکوتش در برابر خشونت‌ها عليه شيعيان دانسته‌اند. به علاوه گروه‌هاي حقوق بشري بين‌المللي نيز با اين تصميم مخالفت کردند. تصميم براي گشايش اولين پايگاه دائمي بريتانيا به نام «شرق سوئز» توسط فيليپ هاموند، وزير خارجه بريتانيا در حاشيه کنفرانس «گفت‌وگوي منامه» اعلام شد. کنفرانس منامه توسط مرکز مطالعات استراتژيک برنامه‌ريزي شده بود. هاموند در جريان اعلام اين تصميم گفت: بريتانيا بايد نقش بيشتري در کمک به کشورهاي خاورميانه که باثبات مانده‌اند، ايفا کند. اين پايگاه در بندر «مينا سلمان» در حالي ايجاد مي‌شود که آخرين حضور نظامي بريتانيا در خليج‌فارس به سال 1971 برمي‌گردد. هم‌چنين قرار است اين پايگاه به تدريج جهت تبديل شدن به تاسيساتي براي نيروي دريايي سلطنتي بريتانيا گسترش يابد. سلطنت بحرين در سال 2011 در اقداماتي خشونت‌آميز جنبش‌هاي اعتراضي حامي دموکراسي را که توسط شيعيان اين کشور تشکيل شده بود، سرکوب کرد.


 توافق براي تبديل حکومت يمن به سيستم فدرالي 

شيعيان حوثي (انصارالله) و رهبران جدايي‌طلبان جنوب يمن به ديدگاه مشترکي براي حل مساله جنوب براساس راهکار تشکيل يک کشور فدرال رسيدند.

به گزارش النشره، محمد عبدالسلام، سخنگوي شيعيان حوثي در يمن اعلام کرد که رهبران انصارالله با رهبران يمن جنوبي از جمله ناصر محمد و علي سالم البيض و مسوولان جنبش جدايي‌طلبان جنوب تماس‌ گرفته و در مذاکرات فيمابين به ديدگاه واحدي براي حل مساله جنوب براساس راهکار تشکيل کشوري فدرال رسيدند.

عبدالسلام تصريح کرد: بيشتر مسوولان موافق هستند که بايد راهکاري براي حل مساله جنوب يمن بيابند و گزينه‌هايي وجود دارد که مسوولان جنوب براي تشکيل دولت فدرال با آن توافق خواهند کرد و بعدا مشخص خواهد شد.

وي گفت: حل مساله جنوب بايد در داخل صورت بگيرد و راهکاري ملي باشد چراکه طرف‌هاي خارجي به منافع خود مي‌انديشند.

عبدالسلام برخي گروه‌هايي را که شعار وحدت سر مي‌دهند به حمايت از جدايي جنوب يمن از شمال آن متهم کرد و گفت: اين گروه‌ها همان‌ها هستند که آتش جدايي را شعله‌ور مي‌کنند و به آن دامن مي‌زنند اما ما خواهان وحدت ملي به عنوان يک خواسته مردمي هستيم. ما بايد امروز براي پايان دادن به رنج و مشکلات مردم جنوب تلاش کنيم و بيگانگان اجازه مداخله در اين مساله را ندهيم.

وي اقدام نيروهاي آمريکايي براي آزادسازي گروگان آمريکايي دراستان «شبوه» در شرق يمن را مداخله آشکاري در امور اين کشور و نقض حاکميت آن دانست و گفت: اين ماموريت بايد با همکاري دستگاه‌هاي امنيت يمن صورت مي‌گرفت. مردم يمن و ارتش و مسوولان کشور هستند که بايد براي دفاع از خاک و حاکميت خود در مقابله با القاعده يا آزادي گروگانان خارجي بپاخيزند.

در همين راستا جمعي از جدايي‌طلبان يمن با درخواست براي جدايي جنوب يمن از شمال آن دست به نافرماني مدني در شهر عدن زدند. پليس يمن نيز به سمت جدايي طلباني که خيابان ها را بسته بودند گاز اشک‌آور و گلوله جنگي شليک کردند.

از سوي ديگر سعود الفصيل، وزير خارجه عربستان با عبدالله محمد الصايدي، وزير خارجه يمن در رياض ديدار و با وي درخصوص مسائل مشترک ميان دو کشور بحث و گفت‌وگو کرد.

همچنين منابع يمني اعلام کردند که در انفجار بمب‌هايي که ايست‌هاي بازرسي و منازل برخي رهبران حوثي را هدف قرار داده بود، هشت تن زخمي شدند. به گزارش منابع مذکور پنج بمب دست‌ساز در مسير عبور و مرور شيعيان حوثي کار گذاشته شده بود.


 بشر دوستانه 

نياز کمک به پناهجويان سوري

بيش‌از 30 سازمان ارائه کمک‌هاي انسان‌دوستانه روز دوشنبه 17 آذر، درخواستي بين‌المللي منتشر کردند که از کشورها مي‌خواهد جايي براي 180 هزار پناهجوي سوري که در پي جنگ داخلي آن کشور آواره شده‌اند، بيابند. نمايندگي ارشد امور پناهندگان ملل متحد (UNHCR) مي‌گويد اين شمار پنج درصد از کل جمعيت پناهندگان در پايان سال 2015 ميلاي را نشان مي‌دهد.قرار است روز سه‌شنبه در ژنو در مورد اين موضوع مذاکره شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، سه سال پس از آغاز جنگ داخلي سوريه، بيش‌از 2/3 ميليون آواره سوري در کشورهاي همسايه پناه گرفته‌اند.

در حالي‌که مذاکرات و تلاش‌ها براي پايان دادن به نبردهاي سوريه فرجامي نيافته است، سازمان امور پناهندگان ملل متحد تخمين مي‌زند که اين شمار به تقريبا 6/3 ميليون تا پايان سال 2015 افزايش پيدا کند. سازمان امور پناهندگان ملل متحد مي‌گويد «کشورهاي همسايه سوريه طي سه سال و نيم گذشته، سخاوتي بارونکردني از خود نشان داده‌اند، اما آسيب‌هاي بحران، بر خدمات عمومي و امور زيربنايي آنها سنگيني مي‌کند». ترکيه و لبنان هر يک به تنهايي مامن بيش از يک ميليون پناهنده سوري شده‌اند.

تخمين‌ها از آغاز سال جاري خورشيدي نشان مي‌داد که در کنار هر سه شهروند لبناني، دست‌کم يک پناهنده سوري در آن کشور زندگي مي‌کند. سازمان ملل در عين حال از کشورهايي کمک خواسته است که تا کنون هيچ پناهجويي را نپذيرفته‌اند، که کشورهاي کرانه خليج فارس از آن دست عنوان مي‌شوند.

تازه‌ترين درخواست سازمان ملل و سازمان‌هاي امور انسان‌دوستانه پس از آن است که برنامه جهاني خواربار، دهم آذر ماه، اعلام کرد به دليل کمبود بودجه، کمک‌ غذايي به يک ميليون و 700 هزار پناهنده سوري را در اردن، لبنان، ترکيه، عراق و مصر متوقف کرده است. اين سازمان در نهايت تصميم گرفت کارزاري عمومي را براي جمع‌آوري مبلغ يک ميليون دلار براي پناهندگان سوري راه‌اندازي کند. بنا بر تازه‌ترين گزارش سازمان ديدبان حقوق بشر سوريه، نهاد ناظري که مقر آن در لندن است، شمار کشته‌شدگان جنگ داخلي سوريه از مرز 200 هزار نفر گذشته است. در حالي‌که تخمين‌هاي بدتر از کشته‌شدن دست‌کم 280 هزار نفر حکايت دارند.


 رويداد 

شکايت از تهاجم اسرائيل به سوريه

وزارت خارجه سوريه در دو نامه به دبيرکل سازمان ملل و شوراي امنيت از حملات هوايي اخير رژيم صهيونيستي به نزديکي دمشق شکايت کرد. به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، وزارت خارجه سوريه در اين دو نامه که آن را به بان‌کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل و همچنين رئيس شوراي امنيت فرستاد، اعلام کرد: اسرائيل جنايت جديدي را عليه خاک سوريه و حاکميت اين کشور با هدف قرار دادن مناطق امن در ديماس و نزديکي فرودگاه بين‌المللي دمشق مرتکب شده است.

وزارت خارجه سوريه در اين نامه‌ها اعلام کرد: اين دشمني اسرائيل در چارچوب سياست هدفمند اين دولت براي سرپوش گذاشتن بر حمايتي است که از گروه‌هاي تروريستي مسلح به عمل مي‌آورد و سوريه پيشتر بارها نسبت به اين خطر هشدار داده است. تلويزيون سوريه عصر يکشنبه اعلام کرد که جنگنده‌هاي رژيم صهيونيستي مناطقي در نزديکي فرودگاه بين‌المللي دمشق و شهرک ديماس در مرز با لبنان را هدف قرار دادند.درهمين حال، ناظران سازمان ملل در بلندي‌هاي جولان سوريه از وجود همکاري ميان اسرائيل و مخالفان سوري و برگزاري چندين ديدار ميان رهبران مخالفان و افسران ارتش رژيم صهيونيستي خبر دادند.

مسئول ديپلماسي اروپا در ترکيه

فدريکا موگريني نماينده عالي اتحاديه اروپا براي امنيت و سياست خارجي و معاون رئيس کميسيون اتحاديه اروپا اعلام کرد پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا يکي از اولويت‌هاي اين کميسيون در مرحله آينده خواهد بود.

موگريني که در بازگشت از سفر دوره‌اي به منطقه بالکان و در آستانه ديدار از ترکيه، در فرودگاه رم با خبرگزاري آناتولي و شبه تلويزيوني تي‌آر‌تي ترکيه گفت‌وگو مي‌کرد، افزود روند پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا و وضعيت آوارگان سوري در ترکيه از جمله نکات اصلي دستور کار ديدار او از ترکيه است.

موگريني با تأکيد بر اهميت راهبردي روابط ترکيه و اتحاديه اروپا، خاطر نشان کرد معتقد است ديدارش از ترکيه به ارتقاء روابط دو طرف کمک خواهد کرد. معاون رئيس کميسيون اتحاديه اروپا از سوي ديگر اعلام کرد يوهانس هان کميسر توسعه و سياست همسايگي اتحاديه اروپا او را در اين سفر که با هدف گفت‌وگو با مسوولان ترکيه در مورد پيشرفت‌هاي محسوس در روند پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا صورت مي‌گيرد، همراهي خواهد کرد.

موگريني تأکيد کرد: «ترکيه به همراه اتحاديه اروپا نقشي کليدي در تضمين ثبات و امنيت منطقه ايفا مي‌کند». وي بر ضرورت همکاري دو طرف براي برقراري صلح در خاورميانه و سوريه به ويژه از آن جهت که آنکارا رياست دوره‌اي گروه 20 را برعهده مي‌گيرد، تأکيد کرد.

وي ابراز اميدواري کرد مردم ترکيه از اين موضوع اطمينان يابند که پيوستن کشورشان به اتحاديه اروپا هم به نفع ترکيه و هم به نفع اتحاديه اروپا خواهد بود و ترکيه در مسير تحقق اصلاحاتي که در روند پيوستن به اتحاديه اروپا در پنج سال آينده بايد صورت بگيرد، پيشرفت کند.


 اخبار کوتاه 

حمله وزير اسرائيلي به آمريکا

الشرق الاوسط: نفتالي بنت، وزير صنعت رژيم صهيونيستي ضمن انتقاد شديد از سياست‌هاي کاخ سفيد در قبال اسرائيل از اين کشور خواست تا در مقابل آنچه که در خاورميانه در حال رخ دادن است بيدار شود چرا که آمريکا بايد متوجه شود که هنوز مشکلاتي در دنيا وجود دارد و بدون راه حل باقي مانده که از جمله آن مساله فلسطين است.

انتقاد مرکل از پوتين

دي ولت: صدراعظم آلمان‌، رييس‌جمهوري روسيه را عامل اصلي بي‌ثباتي در اروپا عنوان کرد. به گفته مرکل کرملين مي‌خواهد منوياتش را به کشورهايي چون مولداوي و گرجستان که روابط مناسبي با اتحاديه اروپا دارند تحميل کند. وي همچنين از ايتاليا و فرانسه بدليل به اجرا نگذاشتن اصلاحات اقتصادي انتقاد کرد. در واکنش به اين سخنان، ايتاليا و فرانسه با ابراز ناراحتي نسبت به سخنان اخير صدراعظم آلمان از مرکل خواستند تا بر اقتصاد کشور خود تمرکز کرده و کسي را نصيحت نکند.

سيل آوارگان طوفان در فيليپين

فرانس24: آخرين گزارش‌ها از طوفان موسوم به‌هاگوپيت با سرعت220کيلومتردر فيليپين از آرام گرفتن نسبي آن در مانيل پايتخت حکايت دارد.اين طوفان که با سيلاب نيز همراه است، گرچه يادآور گردباد‌هايان است اما تعداد تلفات آن که تاکنون دو نفر گزارش شده با تلفات طوفان سال گذشته که بيش از 7350 نفر بود، قابل مقايسه نيست. اين طوفان با اين حال هزاران نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده و راهي مدارس و باشگاهها کرده است.

درگيري در ميلان

يورونيوز: تظاهرات خياباني فعالان و هواداران جنبش‌هاي اجتماعي در ميلان ايتاليا بعد از ظهر يکشنبه به درگيري با نيروهاي ضد شورش انجاميد. اين تظاهرات هرساله در برابر ساختمان اپراي لااسکالا و همزمان با شب گشايش برنامه‌هاي اين مرکز هنري مشهور برپا مي‌شود.

پيشرفت رآکتور هسته‌اي امارات

رويترز: سازمان انرژي اتمي‌امارات امروز دوشنبه اعلام کرد 61 درصد عمليات ساخت نخستين رئاکتور از چهار رئاکتوري که در نيروگاه انرژي اتمي‌براکه در امارات در حال احداث است به پايان رسيده است و اين رئاکتور در سال 2017 راه‌اندازي خواهد شد.

دفاع هيگل از رويکرد پنتاگون

سي‌ان‌ان: وزير دفاع آمريکا گفته است که اين کشور نحوه انجام عمليات نجات گروگان‌هاي آمريکايي را که در اسارت گروه‌هاي پيکارجو هستند تغيير نمي‌دهد. چاک هيگل اين سخنان را درپي شکست عمليات نجات لوک سامرز، خبرنگار آمريکايي و پي‌ير‌کورکي، معلم آفريقاي جنوبي که در اسارت پيکارجويان القاعده در يمن بودند، بيان کرد.در جريان اين عمليات هر دو گروگان کشته شدند.

سنا نگران گزارش شکنجه گران آمريکا

سي‌ان‌ان: مايک راجرز، رئيس کميته اطلاعات مجلس نمايندگان آمريکا گفت: آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا به دولت‌هاي خارجي به صورت مخفيانه گفته‌اند که انتشار اين گزارش درباره نحوه بازجويي واعتراف گيري سيا در يک دهه گذشته باعث مي‌شود تا شبه نظاميان افراط گرا تحريک شوند تا به خشونتي دست بزنند که جان افراد بي‌شماري در آن‌ها گرفته مي‌شود. اين گزارش 480 صفحه‌اي، خلاصه‌اي از يک مطالعه 6000 صفحه‌اي محرمانه است که چند روز ديگر منتشر مي‌شود.

هشدار درباره آمار فقر در بريتانيا

خبرگزاري فرانسه: جاستين والبي،اسقف کليساي کانتربري با حمايت از گزارش منتشر شده توسط برخي قانونگذاران انگليسي از دولت اين کشور خواست تا براي ريشه کن کردن گرسنگي در بين مردم فقير در اين کشور اقدامات بيشتري انجام دهد. طبق آمارهايي که يکي از اين بانک‌هاي غذا منتشر کرده است، تعداد افرادي که از اين مرکز استفاده مي‌کنند از حدود 126 هزار تن در سال 2011 به بيش‌از 900 هزار تن در سال 2013 رسيده است.

نجات مهاجران دريامانده توسط ايتاليا

آنسا: حدود 600 مهاجر در چند روز اخير توسط گارد ساحلي ايتاليا از آبهاي اين کشور و ليبي نجات داده شده‌اند. از اوايل سالجاري 2014 ميلادي بيش‌از 150 هزار مهاجر با شناورهايي ناامن و در سفرهايي پرمخاطره از آبهاي درياي مديترانه عبور کرده و خود را به ايتاليا رسانده‌اند.

بي‌طرفي واشنگتن در انتخابات اسرائيل

خبرگزاري فرانسه: جان‌کري، وزير خارجه آمريکا در جريان نشست سابان (Saban) که از طرف موسسه بروکينگز در واشنگتن برگزار شده بود، گفت که واشنگتن تحت هيچ شرايطي در انتخابات 17 مارس اسرائيل مداخله نمي‌کند و به اراده مردم احترام مي‌گذارد.

تمسخر اولاند

ديلي ميل: فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه که تلاشش براي منتشر نشدن عکس‌هايش با نور سلطان نظربايف، رئيس‌جمهوري قزاقستان در لباس سنتي قزاق‌ها ناکام مانده، اکنون به مضحکه اهالي فرانسه تبديل شده است.

مذاکره درباره اوکراين

خبرگزاري اسپوتنيک: سخنگوي وزارت خارجه بلاروس اعلام کرد، اين کشور براي ميزباني دور جديد گفت‌وگوها بين اعضاي گروه تماس بحران اوکراين در مينسک آماده است اما تاريخ برگزاري اين دور مذاکرات به توافق شرکت‌کنندگان بستگي دارد.