نسخه شماره 3634 - 1393/09/11 -

ادامه هفته شانزدهم ليگ برتر فوتبال
تلاش تراکتورسازي براي حفظ صدرنشيني


ميزباني واليبال آسيا از تهران پس گرفته نمي‌شود

رضا عنايتي:
براي رفتن به استقلال دو‌ دل هستم


بازي پرسپوليس - ذوب‌آهن قطعا بدون تماشاگر است

حسين ماهيني:
کار ما بدتر از قتل بوده که نمي‌بخشند


خبر


اخبار کوتاه

استعدادي ديگر از ايران رفت و سرمربي کاراته سوئد شد
ويشگاهي‌: دلم مي‌خواست در کشورم کار کنم اما...


نابودي تيم فوتبال اميد در مسير وزارت ورزش - فدراسيون


مربيگري کار هر کسي نيست


ادامه سرگيجه انتخاب مربيان تيم‌هاي پايه

طنزهاي واقعي هفته...
از معتاد شدن سربازها تا کلک به علي منصور!

گزارش ويژه از پشت پرده جلسه هيات مديره استقلال
جرات برکناري قلعه‌نويي را نداشتند

در گفت‌وگو با رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي و عضو هيات اجرايي کميته ملي المپيک مطرح شد:
7 مدال براي چهارمي کاروان ايران در بازيهاي ساحلي


 ادامه هفته شانزدهم ليگ برتر فوتبال
 تلاش تراکتورسازي براي حفظ صدرنشيني 

در ادامه هفته شانزدهم ليگ برتر فوتبال تيم‌هاي فولاد و تراکتورسازي در حالي به مصاف يکديگر مي‌روند که تساوي فايده‌اي براي هيچ يک از دو تيم ندارد.

به گزارش ايسنا، در ادامه ديدارهاي هفته شانزدهم رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال ايران با برگزاري دو ديدار ادامه مي‌يابد.

* ملوان – پديده

تيم بحران زده ملوان که در آستانه سقوط به دسته پايين‌تر است در اين هفته بايد به مصاف پديده برود. پديده‌اي که به دليل موفقيت در جام حذفي به لحاظ روحي رواني در شرايط خوبي قرار دارد. ملوان براي سقوط نکردن به دسته پايين‌تر بايد حداقل در خانه همه امتيازات را کسب کند، چيزي که به نظر براي آنها کمي دور از ذهن است.

ملوان در اين ديدار از پژمان نوري،‌ هافبک جديدش مي‌تواند استفاده کند و بايد ديد بازوبند کاپيتاني ملوان در اين ديدار بر بازي وي بسته خواهد شد يا اينکه مازيار زارع همچنان کاپيتان ملواني‌ها خواهد بود. ديدار رفت دو تيم با تساوي بدون گل به پايان رسيده است. ديدار ملوان و پديده روز سه‌شنبه ساعت 14:30 برگزار مي‌شود.

* فولاد خوزستان – تراکتورسازي

رسول خطيبي بعد از حذف در جام حذفي و شکست در آخرين ديدار تيمش در نيم فصل نخست برابر نفت تهران محکوم به پيروزي در مقابل فولاد است. هواداران تبريزي به هيچ وجه نمي‌خواهند صدرنشيني ليگ برتر را به راحتي از دست بدهند و البته شکست اين فولاد همکار خيلي سختي نيست. سروش رفيعي که يکي از ارکان موفقيت فولاد است با دستور مستقيم مهدي تاج در ديدار برابر تراکتورسازي حق بازي کردن ندارد و همين مسئله کار اسکوچيچ را دشوار مي‌کند.

مصاف فولاد و تراکتورسازي براي ساير صدرنشينان اهميت دارد و قطعا تساوي دو تيم،نتيجه‌اي است که رقبا را خوشحال مي‌کند و به همين دليل مي‌توان انتظار يک بازي مهيج را از دو تيم داشت. احمدزاده و ديتمار بيکاج از تراکتورسازي و عليرضا سليمي دروازه‌بان جوان فولاد ديگر محرومان اين ديدار هستند. ديدار رفت دو تيم با برتري دو بر يک تراکتورسازي به پايان رسيده است. ديدار فولاد و تراکتورسازي ساعت 15 برگزار مي‌شود.


 ميزباني واليبال آسيا از تهران پس گرفته نمي‌شود 

رييس فدراسيون واليبال در حالي براي حضور در نشست هيات رييسه کنفدراسيون واليبال آسيا راهي بانکوک شد که به نظر نمي‌رسد مشکلي براي اعطاي ميزباني مسابقات قهرماني آسيا وجود داشته باشد.

به گزارش ايسنا، نشست هيات رييسه کنفدراسيون واليبال آسيا به ميزباني تايلند در شهر بانکوک آغاز مي‌شود.

محمدرضا داورزني، رييس فدراسيون واليبال تهران را به مقصد بانکوک ترک کرد تا علاوه بر حضور در اجلاس ساليانه هيات رييسه کنفدراسيون واليبال آسيا در مراسم افتتاحيه اين کنفدراسيون در بانکوک تايلند نيز حضور يابد.

بررسي شرايط مسابقات واليبال قهرماني آسيا که در سال 2014 در رده‌هاي مختلف سني برگزار شد، بررسي مجدد ميزباني ايران در قهرماني سال 2015 آسيا و تعيين نحوه انتخاب سهميه‌هاي آسيا در بازي‌هاي المپيک 2016 ريو از جمله محورهاي نشست هيات رييسه کنفدراسيون واليبال آسيا است.

اگرچه پيش از اين نگراني‌هايي از براي تجديدنظر مسوولان بين‌المللي براي اعطاي ميزباني به ايران وجود داشت، اما با رايزني‌هايي که پيش از اين انجام شد و همچنين تامين نظر مسوولان جهاني، به نظر نمي‌رسد مشکلي در اين باره وجود داشته باشد.

منابع آگاه از تماس تلفني مدير اجرايي کنفدراسيون واليبال آسيا با فدراسيون ايران و اطمينان خاطر وي براي اعطاي ميزباني قهرماني آسيا 2015 به تهران خبر داده‌اند.

پيش از اين فدراسيون جهاني واليبال بعد از اعطاي ميزباني قهرماني نوجوانان جهان به ايران آن راپس گرفته و به آرژانتين داده بود.


 رضا عنايتي:
 براي رفتن به استقلال دو‌ دل هستم 

کاپيتان تيم فوتبال پديده خراسان گفت: با وجود پيشنهاد استقلال هنوز براي تصميم‌گيري در خصوص نيم‌فصل دوم دو دل هستم.

به گزارش ايسنا، رضا عنايتي در خصوص پيشنهاد تيم فوتبال استقلال تهران به وي براي پيوستن به اين تيم گفت: با اين که استقلال را دوست دارم و با اين تيم خاطرات شيرين زيادي دارم اما هنوز تصميم قطعي براي آينده نگرفته‌ام و براي گرفتن تصميم نهايي چند روز ديگر زمان نياز دارم. براي کمک به استقلال به هيچ وجه به اين که مهاجمان اين تيم چه شرايطي دارند توجه نمي‌کنم.

عنايتي افزود: با توجه به نوپا بودن تيم پديده در نيم‌فصل نخست تمام مجموعه تيم با تلاش کنار هم کاشتيم و حالا در نيم‌فصل دوم زمان درو فرا رسيده‌ است. اگر احساس نمي‌کردم که تيم پديده به من نياز دارد، راحت‌تر تصميمم مي‌گرفتم اما همچنان بايد تصميمم را به روزهاي آينده موکول کنم.

عنايتي همچنين در خصوص اين که آيا امسال آخرين سال فوتبالش را سپري مي‌کند، افزود: نه قطعا سال آينده هم به فوتبال ادامه مي‌دهم.

کاپيتان تيم فوتبال پديده همچنين در خصوص آخرين شرايطش نيز تصريح کرد: هنوز تا رسيدن به شرايط آرماني فاصله دارم و با اين که تمريناتم را آغاز کرده‌ام اما ازشرايط بازي فاصله دارم.


 بازي پرسپوليس - ذوب‌آهن قطعا بدون تماشاگر است 

رييس کميته‌ انضباطي فدراسيون فوتبال مي‌گويد باشگاه پرسپوليس در صورت اعتراض هم بايد در برابر ذوب آهن بدون تماشاگرانش بازي کند. به گزارش ايسنا، اسماعيل حسن‌زاده درباره راي صادره کميته‌ انضباطي، اظهار کرد:‌ ما اين آرا را بر‌اساس آيين‌نامه انضباطي صادر ‌کرده‌ايم. هواداران باشگاه پرسپوليس پيش از اين چندين بار مرتکب تخلفاتي شده بودند و ما هم با جرايم نقدي آنها را جريمه کرده بوديم اما متاسفانه جرايم ما مثمرثمر واقع نشد و هواداران پرسپوليس مجددا در ديدار با استقلال مرتکب تخلفاتي شدند.

وي افزود: بنا بر اختياراتي که آيين‌نامه داده است، تصميم گرفتيم هواداران باشگاه پرسپوليس را از يک ديدار در ورزشگاه محروم کنيم. اين راي از سوي ما ابلاغ شده است و آقاي نبي هم آن را امضا و به باشگاه ابلاغ کرده است.

وي در پاسخ به اين سوال که در صورت اعتراض باشگاه پرسپوليس آيا اين راي باز هم اجرايي خواهد شد؟ گفت: وقتي رايي ابلاغ مي‌شود قابل اجرا است، حتي اگر باشگاه پرسپوليس اعتراض هم کند، بايد در بازي مقابل ذوب آهن بازي‌اش بدون تماشاگر برگزار شود. حسن‌زاده در ادامه در واکنش به انتقاداتي که به راي صادره از سوي کميته‌ انضباطي مي‌شود، گفت: ما تخلفات انجام شده را در راي آورده‌ايم. دوستان مي‌توانند تخلفات رابا ميزان مجازاتي که انجام داده‌ايم مطابقت دهند. در آيين‌نامه حتي پيش‌بيني شدهاست که ما جرايم سنگين‌تر از اين در نظر بگيريم اما فعلا به همين جرايم بسنده‌ کرده‌ايم.


 حسين ماهيني:
 کار ما بدتر از قتل بوده که نمي‌بخشند 

بازيکن سابق پرسپوليس و تيم ملي گفت: کار ما براي دريافت کارت معافيت سربازي بدتر از قتل بوده است که نمي‌بخشند؟ به گزارش فارس، حسين ماهيني بازيکني که به دليل باطل شدن کارت معافيتش نمي‌تواند تا پايان فصل در هيچ تيمي بازي کند. وي در صفحه شخصي‌اش نوشت: مرگ يک فوتباليست زماني است که فوتبال را از او بگيرند. 2 سال رايگان بايد بازي کنيم. تيم خودمان و تيم ملي را از ما گرفتند. جام ملت‌ها را هم گرفتند.

به يک باره حکم اعدام هم بدهند ديگر. به فکر ما نيستيد چند ثانيه به خانواده‌هايمان فکر کنيد. وي ادامه داد: مگر در برنامه‌ 90 فردوسي‌پور از خانواده‌اي که عزيزشان را از دست داده بود حکم بخشش قاتل را نگرفت؟ يعني کار ما بدتر از آدم کشتن بود که ما را را نمي‌بخشند؟ ماهيني گفت: يعني خدا را شکر در مملکت ما هيچکس کار اشتباهي نکرده است؟هيچ تخلف و سوءاستفاده‌اي نشده؟ آنها پول بيت‌المال نبوده؟ بعد ما که اين همه در باران و برف و در گرماي 50 درجه برا 40 ميليون هوادار و براي تيم ملي‌مان خدمت، تمرين و بازي کرديم پول مفت بيت‌المال گرفتيم. آنهايي که ورزش حرفه‌اي يا فوتبال بازي کرده‌اند، مي‌دانند چي مي‌گويم. ملي‌پوش سابق فوتبال گفت: به جان عزيزترين بستگانم اين حرف‌ها را براي خودم نمي‌زنم، براي يکسري جوان مي‌گويم که با اين تصميم دارند نابود مي‌شوند. من به 90 درصد از آرزوهايم در اين فوتبال رسيدم و خدا را روزي 3 هزار ميليارد شکر مي‌کنم، اما به فکر اين جوان‌ها و خانواده‌هايشان باشيد.


 خبر 

اردوي آفريقايي تيم ملي لغو مي‌شود؟

گران شدن دلار، نبود لژيونرها، بي‌پولي فدراسيون فوتبال با توجه به وصول نشدن مطالبات فيفا و نرسيدن کمک وزارت ورزش و جوانان، برگزاري اردوي تيم ملي در آفريقاي جنوبي را در‌ هاله‌اي از ابهام قرار داده است. به گزارش ايسنا، تيم ملي فوتبال ايران که بايد حدود يک ماه ديگر مهياي حضور درجام ملت‌هاي آسيا شود و 21 دي‌ماه اولين مسابقه‌اش را در اين رقابت‌ها انجام دهد،مسير آماده‌سازي ‌اش بويژه در اردوهاي پيش‌بيني شده وضعيت روشني ندارد. نخستين اردوي تيم ملي پس از جام جهاني در مهر ماه با هر سختي در بحث تامين منابع مالي برگزار شد، هرچند اسپانسرهايي هم برايش پيدا شده بود؛ در آن اردو لژيونرها پس از چندين روز به ترکيب تيم اضافه شدند و در اردوي بعدي در تهران هم تقريبا همين وضعيت بود و از روزهاي چهارم و پنجم اردو، تيم ملي تمريناتش را با تمامي نفرات آغاز کرد؛ اردويي که تنها با بازي با کره‌جنوبي به پايان رسيد. طبق برنامه آخرين اردوي طولاني تيم ملي تا جام جهاني برنامه سفر به آفريقاي جنوبي است که در صورت مهيا شدن شرايط بايد از 23 آذر کليد بخورد اما محدوديت‌هاي مالي باز هم سد راه برگزاري آن شده است.

اين جمله‌اي است که بارها از زبان علي کفاشيان رييس و بعضا ساير مديران فدراسيون مي‌شنويم و از اين رو مدت‌ها پيش اعلام شده بود در صورت لغو اردوي آفريقاي جنوبي،جزيره کيش جايگزين آن مي‌شود اما بعدتر با اصراري که کارلوس کي‌روش داشت چنين جايگزيني منتفي شد و با تاکيد نبي، دبيرکل فدراسيون اردوي آفريقا پابرجا ماند.

اما اکنون دريافت نشدن مطالبات فدراسيون از فيفا و نرسيدن کمک مالي از وزارت ورزش و جوانان (هرچند وزارتخانه معتقد است فدراسيون فوتبال آنقدر درآمد دارد که نيازي به کمک ورزش ورزش و جوانان ندارد)، در شرايطي که دلار هم با زدن رکورد طي يک سال اخير به 3500 تومان رسيده است، احتمال لغو اردوي آفريقا را پررنگ کرده است. بايد ديد کفاشيان و کي‌روش نهايتا چه تصميمي مي‌گيرند.

با توجه به اينکه اردوي آفريقا در زمان‌هاي فيفادي نيست ( اين زمان جايگزين فيفادي شهريور شد که تيم ملي اردويي نداشت و آن زمان را در اختيار سازمان ليگ قرارداد)، بازيکنان لژيونر تيم ملي که اسکلت اصلي تيم ايران در جام ملت‌ها را تشکيل مي‌دهند نمي‌توانند تيم ملي را همراهي کنند.

عليرضا حقيقي، سيدجلال حسيني، پژمان منتظري، مسعود شجاعي، جواد نکونام، اشکان دژاگه، عليرضا جهانبخش و سردار آزمون 8 بازيکني هستند که نمي‌توانند در اردوي آفريقا حاضر باشند. رضا قوچان‌نژاد تنها لژيونري است که با توجه به برنامه باشگاهش، مي‌تواند در بخشي از اردوي آفريقا شرکت کند. اگر چه دبيرکل فدراسيون روز گذشته از انتخاب شدن 2 حريف تدارکاتي تيم ملي در اردوي آفريقا خبر داد اما در هر حال با در نظر گرفتن شرايط فوق و اينکه کفاشيان هنوز تصميم قطعي را نگرفته، احتمال لغو اردوي آفريقا بيشتر شده و بايد منتظر ماند و ديد، برنامه‌هاي آماده‌سازي تيمي که مدعي فتح جام ملت‌هاست، به قوت خود باقي مي‌ماند؟

فکرش را نمي‌کردم در 31 سالگي پيراهن پرسپوليس را بپوشم

بازيکن جديد تيم فوتبال پرسپوليس گفت: بازي در خط حمله پرسپوليس شمشير دو لبه است اما اگر به خودم شک داشتم، نمي‌‌آمدم. به گزارش فارس، رضا خالقي‌فر در گفت‌و‌گو با سايت رسمي باشگاه پرسپوليس، گفت: از اينکه به باشگاه بزرگي مانند پرسپوليس پيوستم، بسيار خوشحالم و اميدوارم طوري بازي کنم که همه از حضور من استقبال کنند. وي درباره پيوستن به پرسپوليس در سن 31 سالگي ادامه داد: واقعيت اين است که فکر نمي‌کردم براي من چنين شرايطي بوجود بيايد و بتوانم حضور در تيمي مثل پرسپوليس را در اين مقطع تجربه کنم. مي‌دانم که نظرات متفاوتي وجود دارد ولي انگيزه مضاعفي دارم تا ثابت کنم تصميم باشگاه و آقاي درخشان اشتباه نبود. من فکرش را نمي‌کردم که به پرسپوليس بيايم اما هيچگاه از تلاش‌هاي خودم دست نکشيدم و اميدوار به حضور در تيم ملي بودم و هنوز هم هستم. در فوتبال ما بسيار پيش مي‌آيد که بازيکنان با سن و سال بالا جلوه مي‌کنند و پرسپوليس هم تجربيات قبلي در اين زمينه داشته است و من هم اميدوارم که به يکي از تجربه‌هاي خوب پرسپوليس بدل شوم. از خالقي‌فر درباره انتقادها از عملکردش در اين فصل در مقابل تحليل‌ها درباره چند پستي بودنش پرسيديم که پاسخ داد:من مي‌توانم هم در خط‌هافبک و هم در خط حمله بازي کنم. امسال بيشتر پشت فوروارد بازي کردم و سه پاس گل دادم. البته خودم راضي نبودم. من فقط در يک نيمه از بازي با فولاد در خط حمله بازي کردم. به هر حال نظرات مختلف وجود دارد اما انگيزه دارم و احساس من مي‌گويد که مي‌توانم اين نظرات را عوض کنم. البته شکي نيست که در ابتدا بايد بتوانم نظر کادر فني را براي حضور در ميادين جلب کنم که کار آساني هم نيست. خالقي‌فر درباره اينکه طي سال‌هاي گذشته بعضي مهاجمان در پرسپوليس با مشکل روبرو شدند، تصريح کرد: توقع از فوروارد زياد است. بازي در اين پست شمشير دو لبه است. مي‌تواني ستاره بشوي و مي‌تواني با مشکل روبرو شوي، بستگي به عملکردها دارد و قطعا موفقيت هر مهاجمي در گرو موفقيت ساير اعضاي تيم است که حاصل کار آنها را مهاجم به گل تبديل مي‌کند. البته من بيشتر سابقه پاس دادن دارم و فرقي نمي‌کند، چون همه دنبال موفقيت تيم هستند.


 اخبار کوتاه 

نفت 2 - پرسپوليس يک پرسپوليس تهران نيم‌فصل دوم ليگ برتر چهاردهم را با شکست و نفت تهران با صدرنشيني آغاز کرد.

به گزارش ايسنا، تيم‌هاي فوتبال نفت تهران و پرسپوليس در آغاز نيم فصل دوم رقابت‌هاي ليگ برتر چهاردهم در ورزشگاه تختي به ديدار هم رفتند. اين بازي که تا دقيقه‌هاي پاياني با تساوي يک بر يک در جريان بود، در نهايت 2 بر يک به سود شاگردان عليرضا منصوريان به پايان رسيد تا اين تيم 30 امتيازي شده و جاي تراکتورسازي را در صدر جدول رقابت‌ها از آن خود کند. در صورتي که تراکتورسازي و سپاهان نتوانند در بازي‌هاي اين هفته برنده از ميدان بيرون بروند، صدرنشيني جدول همچنان از آن نفت تهران خواهد ماند. گل نخست بازي را بازيکنان نفت در نيمه نخست به ثمر رساندند. غلامرضا رضايي در نيمه نخست (43) دروازه تيم سابقش را باز کرد. اين نتيجه تا پايان نيمه نخست برقرار بود. در نيمه دوم عباس‌زاده بازيکن تعويضي حميد درخشان لحظاتي پس از ورودش به ميدان بازي را به تساوي کشاند (78). اين نتيجه تا چند لحظاتي مانده به پايان وقت قانوني بازي برقرار بود اما در ثانيه‌هاي پاياني نفت تهران با گلزني امير ارسلان مطهري توانست پيروز از ميدان خارج شود. بازيکن نفت روي پاس تماشايي بيرانوند، دروازه‌بان نفت تهران توانست دروازه نيلسون را باز کرده و در نهايت هر سه امتياز بازي را از آن نفت تهران کند. (3+90) ديد خوب و شروع مناسب بيروانوند روي اين گل نقشي اساسي داشت. همزمان خروج اشتباه نيلسون راه را براي شکست سرخپوشان هموار کرد تا دروازه‌بان‌هاي دو تيم روزي سياه و سپيد را تجربه کنند.

پيشکسوتان پرسپوليس و استقلال به مصاف هم مي‌روند

دربي پيشکسوتان دو باشگاه پرسپوليس و استقلال امروز برگزار خواهد شد. به گزارش ‌فارس، به مناسبت روز جهاني ايدز پيشکسوتان دو باشگاه پرسپوليس و استقلال به مصاف هم مي‌روند. در اين اين ديدار پيشکسوتان دو باشگاه استقلال و پرسپوليس در حالي که کمتر از 10 روز از دربي 79 گذشته دربي ديگري را برگزار مي‌کنند. اين ديدار از ساعت 14 در سالن ورزشي ساعي واقع در ميدان سپاه، خيابان سرباز به مصاف هم مي‌روند و اين ديدار با هدف حمايت از بيماران مبتلا به ايدز برگزار خواهد شد. در اين بازي ستاره‌هاي نامدار پيشين دو باشگاه پرسپوليس و استقلال به مصاف هم خواهند رفت.

پاداش پرسپوليسي‌ها پرداخت شد

پاداش بازيکنان پرسپوليس به دليل برد در دربي 79 به بازيکنان اين تيم داده شد. به گزارش ‌فارس، در آستانه ديدار تيم‌هاي نفت تهران و پرسپوليس از سري رقابت‌هاي هفته شانزدهم ليگ برتر، پاداش برد پرسپوليس مقابل استقلال در دربي 79 به بازيکنان اين تيم اهدا شد. اين پاداش که از هفته قبل توسط حميدرضا سياسي به کادر فني پرسپوليس داده شده بود با صلاحديد حميد درخشان سرمربي اين تيم، به بازيکنان اين تيم داده شد تا با روحيه بيشتري به مصاف نفت تهران بروند. گفتني است بازيکنان اصلي در دربي 79 پاداشي بيشتر از بازيکنان ذخيره گرفتند.

پژمان نوري

در ترکيب اصلي ملوان

پژمان نوري بازيکن باسابقه ملوان در مسابقه فرداي ملوان‌ها مقابل پديده با پيراهن شماره 8 به ميدان خواهد رفت. به گزارش ورزش سه، نوري که احتمالا بازوبند کاپيتاني را هم به بازو خواهد بست، بعد از دو جلسه تمرين به همراه مازيار زارع و جلال رافخايي اميدهاي اصلي اسلوبودان مسيلوويچ براي پيروزي در اين بازي بعد از يک ماه ناکامي‌خواهد بود.


 استعدادي ديگر از ايران رفت و سرمربي کاراته سوئد شد
 ويشگاهي‌: دلم مي‌خواست در کشورم کار کنم اما... 
نويسنده : فتح‌الله فتحي

کاپيتان سابق تيم‌ملي کاراته با خداحافظي از ورزش قهرماني مربي شد اما نه در ايران که در سوئد. او حالا سرمربي تيم‌ملي بزرگسالان و زير 21 سال سوئد است. جاسم ويشگاهي که طلاي کاروان ايران را در بازي‌هاي آسيايي گوانگ‌ژو 20 تايي کرد، حالا يک سالي است که در سوئد به سر مي‌برد.

خودش مي‌گويد‌: «من قبلا سرمربي جوانان سوئد بوده‌ام و با رضايت از كارم پيشنهاد سرمربيگري تيم‌ملي بزرگسالان و زير 21 ساله‌هايشان را دادند و من هم قبول كردم. حالا همه امور فني تيم دست من است. از همان روزي كه وارد سوئد شدم، برنامه‌ريزي كردم. خوشبختانه در چند مسابقه كاراته‌كاهاي ما موفقيت‌هايي به‌دست‌ آوردند و حالا هم براي كاراته وان و قهرماني اروپا به ميزباني تركيه آماده مي‌شوند.»

ويشگاهي براي چهارسال با سوئد قرارداد بسته: «با سوئدي‌ها براي دو مسابقه جهاني توافق كرده‌ام. اولين مسابقه، جهاني آلمان بود كه با دو كاراته‌كا شركت كرديم. حالا مانده رقابت‌هاي جهاني دوره بعد كه اگر نتايج خوبي بگيرم قراردادم تمديد مي‌شود.» او از كار با اين كشور راضي است: «خوشبختانه مسوولان كاراته سوئد همه امكانات رفاهي را برايم فراهم كرده‌اند و ماهانه 4 هزار دلار مي‌دهند. البته مي‌توانم ادامه تحصيل دهم. كنار تيم‌ملي، در دو باشگاه تمرين مي‌دهم و شاگرد خصوصي هم دارم.»

سرمربي جوان مي‌داند تيمش حالا حالا‌ها كار دارد: «تنها چند بازيكن‌ را مي‌شناسم. در سال‌هاي 2004 و 2005 با تيم جوانان اين كشور بودم و فكر مي‌كنم بازهم بتوانم برايشان مثمرثمر باشم. كاراته‌كاهاي سوئدي خوب مبارزه مي‌كنند اما براي درخشش و موفقيت در مسابقات جهاني هنوز كار دارند و بايد بيشتر كار كنند.

در اين فرصت كوتاه چند چهره مستعد را ديده‌ام. بايد وقت بگذارم تا نيروهاي مستعد را شناسايي كرده و به اردو دعوت كنم.» كاراته‌كاي طلايي بازي‌هاي آسيايي گوانگ‌ژو هنوز به مبارزه فكر مي‌كند:«دوباره تمريناتم خودم را از سر گرفته‌ام تا با اسپانسري آديداس براي يك سال اسپانسر با اسم آن در مسابقات بين‌المللي روي تاتامي بروم.»

او از تفاوت كاراته ايران و سوئد مي‌گويد: «سوئد مثل ايران، كاراته‌كاي حرفه‌اي ندارد، به همين دليل جمع و جور كردن يك تيم خيلي آسان نيست. در سوئد فدراسيون كاراته فقط هزينه نفرات اول را مي‌پردازد ولي نفرات دوم با هزينه شخصي و يا باشگاه تمرين مي‌كنند.»

كاپيتان سابق تيم‌ملي با تمجيد از عملكرد كاراته‌كاهاي ايران ادامه مي‌دهد‌: «مبارزات كاراته‌كاهاي ايراني را از نزديك ديدم. تك‌تك بچه‌ها مردانه جنگيدند. سعيد احمدي به رغم آسيب‌ديدگي شديدي كه داشت با غيرت دركوميته تيمي مبارزه كرد و مزد زحماتش را گرفت. حميده عباسعلي هم اگر تجربه جهاني داشت قطعاً طلا مي‌گرفت. قهرماني كوميته تيمي بين برترين‌هاي جهاني آلمان عملكرد خوبي است.

بايد اين موفقيت را به خانواده بزرگ و پرافتخار كاراته ايران تبريك بگويم كه پرچم ايران را بالا بردند.» كاپيتان سابق تيم‌ملي درباره همكاري‌‌اش با فدراسيون كاراته مي‌گويد‌: «با خداحافظي از دنياي قهرماني دلم مي‌خواست مدير فني تيم‌هاي نوجوانان و جوانان باشم اما وقتي ديدم فدراسيون رغبتي ندارد، من هم عقب كشيدم.»

منبع‌: خبر آنلاين


 نابودي تيم فوتبال اميد در مسير وزارت ورزش - فدراسيون 

انتخاب سرمربي تيم اميد لابه‌لاي اختلافات وزارت ورزش و فدراسيون فوتبال گير افتاده و ظاهرا براي کسي آينده اين تيم اهميت ندارد و تنها تسويه حساب‌هاي شخصي است که مهم است! به گزارش مهر، بايد پذيرفت که اگر همين حالا تيم اميد استارت بزند باز هم در ميان تلاش‌هاي گسترده و ديدارهاي از قبل تنظيم شده در فيفادي‌ها توسط رقباي بزرگ ايران در قاره‌کهن عقب مانده‌ايم اما وسط اين ناکجاآباد هنوز تيم اميد ايران که قرار است پس از بيش از چهار دهه به المپيک برسد هنوز سرمربي خود را نمي‌شناسد و وسط تناقض‌هاي رفتاري و گفتاري قفل شده قدم از قدم برنمي‌دارد! مشکل کجاست؟ اين پرسشي است که همه فوتبال ايران از خود و از مسوولان مي‌پرسند و البته هيچکس هم نمي‌داند پاسخ کجاست؟ چرا که هيچکس اين عدم حرکت رو به جلو جهت شناخت سرمربي را به گردن نمي‌گيرد و فدراسيون اين عقب ماندگي را به گردن وزارت ورزش مي‌اندازد و البته وزارت به گردن فدراسيون! در اين ميان اما ماجرا جايي حاد مي‌شود که برخي پرسش و پاسخ‌ها را جلوي چشم افکار عمومي‌ قرار مي‌دهند و به عنوان مثال در پاسخ به پرسشي در مورد کرانچار مي‌گويند هنوز رزومه ايشان به وزارت ورزش و کميسيون مربوطه ارسال نشده است! اين در حالي است که اگر تنها اندکي بر فوتبال مشرف باشيد مي‌دانيد که زلاتکوکرانچار مربي تيم‌هاي ملي کرواسي و مونته‌نگرو بوده و در ديناموزاگرب و راپيدوين هم مربيگري کرده و بارها با آنها قهرمان کرواسي شده و البته با سپاهان هم دو جام در کارنامه خود دارد و نيازي به معرفي و ارسال رزومه ندارد و در واقع تصور مي‌کنيم اين داستان پروژه‌اي است که خواسته يا ناخواسته منجر به دلخوري زلاتکو و منتفي شدن حضور وي در راس تيم اميد شود. در موارد ديگر هم که نگاه مي‌کنيم متوجه مي‌شويم که در فدراسيون‌هاي ديگر هم پروسه نظارت و هدايت وزارت ورزش و جوانان در حال تبديل شدن به دخالت شده و حتي در پست‌هاي کوچک آن فدراسيون‌ها هم نظر برخي عوامل در وزارت ورزش به چشم مي‌خورد که پروسه نظارت را به دخالت تبديل کرده و امور را کندتر از هميشه تاريخ (منهاي دوره تعليق فوتبال ايران که فوتبال توسط يک گروه اداره مي‌شد)کرده است. اين نوع دخالت در موارد ريز حتي در پرسپوليس و استقلال هم شنيده مي‌شود تا جاييکه حتي سرمربي يکي از اين دو تيم نماينده مجلس را روي خط تلويزيوني آورد تا ثابت کند که عزل و نصب خودش هم حتي با نظر مستقيم وزارت صورت گرفته و البته که در ادامه کار به شکايت وزير از يک سرمربي فوتبال کشيد که نتيجه اين نوع دخالت(به جاي نظارت)است و راه گريزي از آن وجود ندارد. در واقع با طرح چنين مواضعي به وضوح مي‌توان درک کرد که استقلال فدراسيون‌ها و البته باشگاه‌هايي که وزارت به عنوان مجمع آنها تعريف شده زير سوال مي‌رود و کمترين نتيجه اين ورود به حريم تخصصي فدراسيون‌ها اين است که افکار عمومي نمي‌داند شکست‌ها يا پيروزي‌ها را به پاي چه کسي بنويسد و دقيقا بايد از کدام مدير براي پيشبرد اهداف آينده استفاده کند و از کدام مدير نبايد استفاده کند! تيم اميد به هر حال در حال سوزاندن زمان است. اين تيم آن روزها که مربي داشت و بازي تدارکاتي داشت و اردوهاي تدارکاتي داشت نتوانسته بود به المپيک صعود کند آيا بايد امروز انتظار صعود از اين تيم را داشته باشيم آنهم در حالي که به جاي اردوي تدارکاتي فدراسيون در حال ارسال رزومه کرانچار به وزارت ورزش است و احتمالا در عصر ارتباطات با پرنده هم رزومه را ارسال کرده که اين همه رساندن رزومه به درازا کشيده و البته اشتباه است که تصور کنيد اختلافي هم بين وزارت و فدراسيون وجود دارد!


 مربيگري کار هر کسي نيست 
نويسنده : سعيد حفظي‌فرد

سفارش مي‌شدم که پس ازپايان دوره بازيگري در فوتبال باتوجه به اشتغال در مرکز ورزشي بهتر است به کار مربيگري اشتغال داشته باشم ضمن اينکه کار از سفارش گذشته بود و فوتبال جزيي از روح و روانم شده بود. فکر مي‌کردم مي‌توانم به کساني که تازه به اين گستره وارد مي‌شوند کمک و مساعدت کنم‌. پس ادامه تحصيل هم دادم‌. آن گاه تازه متوجه شدم که يک عمر نا‌آگاهانه فوتبال بازي کردم و وسعت زمينه‌هاي فوتبال بسيار گسترده‌تر از آن بوده است که در مخيله‌ام جريان داشته است. فوتبال تنها يک بازي نيست که بر روي جسم بازيکنان اثر داشته باشد. يا اينکه جسم قوي تنها عامل اثر بخش در کيفيت بازيکنان نيست، بلکه مسايل رواني بسياري در کيفيت بازيکنان موثر است و از آن مهمتر تماشاي فوتبال و پيگيري آن از سوي تماشاگران و هواداران است که خود پيامد‌هاي رواني وسيعي دارد. اين پيامد‌ها آنقدر مهم است که فوتبال را از جريان يک بازي معمولي به يک صنعت استراتژيک تبديل کرده است.

وسعت و گسترش پيامدهاي فوتبال باعث شد که علوم ديگر نيز ناگزير به کمک فوتبال شتافته و آن را علمي‌تر و قابل پيش‌بيني‌تر نمايد. فيزيولوژي ورزشي به عنوان يکي از زير شاخه‌هاي فيزيولوژِي، روانشناسي ورزشي به عنوان زير شاخه‌اي از روانشناسي در جهت رشد فوتبال گام‌هاي بسيار بلندي را برداشتند. اين پيشرفت بيشتر در خدمت تعالي مهارت‌هاي بازيکنان فوتبال و ساير رشته‌هاي ورزشي بود. اما رشته‌هاي علمي ديگري نيز در رابطه با فوتبال رشد و توسعه يافتند که بيشتر مخاطبانش تماشاگران فوتبال بودند که از نظر کمي جمعيت غيرقابل مقايسه‌اي را در مقابل بازيکنان شامل مي‌شود. روانشناسي‌، روانپزشکي، جامعه‌شناسي، روانشناسي اجتماعي، مردم‌شناسي و زيست‌شناسي از علومي هستند که به رفتار مي‌پردازند و علوم ديگري همانند اقتصاد و علوم سياسي به صورت غير‌مستقيم وعلوم رياضي و آمار نيز به عنوان ابزار محاسبات اين علوم هم درگير مسائل فوتبال شده‌اند. تمرکز علوم رفتاري در فوتبال بر شناخت رفتار جمعيت فوتبالي پس از کسب نتايج مختلف تيم‌هاي مورد علاقه آنان است. اين رفتار بايد کنترل شده باشد و اين کنترل از طريق برنامه‌هاي تلويزيوني همانند برنامه نود ما و رسانه‌هاي سمعي و بصري در تمامي دنيا صورت مي‌پذيرد. اشتباه نکنيد! وقتي صحبت از کنترل مي‌شود ذهنيت منفي آن زودتر در ذهن انعکاس مي‌يابد اما کنترل‌، جنبه‌هاي مثبت را نيز در بر مي‌گيرد مثل کنترل بيماري‌هاي مسري در جامعه از طريق قرنطينه‌، واکسيناسيون و توصيه‌هاي پزشکي که با جسم آحاد جامعه سر و کار دارد. برنامه‌هايي همچون برنامه نود نيز همانند واکسيناسيون وتوصيه‌هاي رواني از اپيدمي‌هاي مضر رواني جلوگيري مي‌کند. موارد فوق‌الاشاره مويد اين مطلب است که براي ورود به مسئله فوتبال نبايد ساده‌انگاري کرد. فوتبال امروز با جسم و جان هوادارانش سر و کار مستقيم دارد.

اين افرادي که چشم و گوش بسته به اين وادي قدم مي‌گذارند طبيعي است که پس از چندي دچار معضل شده نه راه پس دارند و نه راه پيش. اينکه قوانيني در کميته‌هاي انضباطي به تصويب مي‌رسد که مصاحبه داوران ممنوع است يا اظهار‌نظر بازيکنان و مربيان در خصوص بعضي مسائل ممنوع مي‌شود جملگي براين واقعيت تکيه دارد که بازيگران صحنه فوتبال از تمامي‌ جزييات فوتبال که مربوط به علوم رفتاري است اطلاع ندارند و نبايد در خصوص اموري که اطلاع ندارند اظهار نظر کنند. علي دايي چندي پيش در مسئله‌اي ورود کرد که در آن احاطه نداشت پس حذف شد. رويانيان، فتح‌الله‌‌زاده، هدايتي و... نيز به همين منوال.

در نهايت اينکه قرار نيست که هر بازيکني پس از ترک بازيگري حتما مربي خوبي از ديدگاه علوم رفتاري بشود. بايد قبول کرد که عصر حاضر عصر کوچک کردن‌ و تقسيم کردن تخصص‌ها به وظايف کوچکتر وعدم مداخله افراد در حيطه‌هاي شغلي و شرح وظايف ديگران است. وظيفه مربي تمرين دادن تيمش به عنوان مربي و کسب نتايج خوب است. اينکه داوران، واسطه‌ها، فدراسيون و ديگر عوامل در کار کسب نتايج ‌دخيل مي‌شوند مربوط به مشاغلي مي‌شود که مربيان نبايد در آن دخالت کنند. بدين روي بنده نيز که خيال مي‌کردم که در صورت سعي و کوشش وافر در زمينه علومي‌ که به ياري فوتبال آمده‌اند مي‌توانم مربي خوبي بشوم، تنها با اين افکار‌ گذران زندگي کرده‌ام و متوجه شده‌ام که مربيگري، کارهر کس نيست...


 ادامه سرگيجه انتخاب مربيان تيم‌هاي پايه 

سرمربيان تيم‌‎هاي فوتبال نوجوانان و جوانان درحالي قرار است بزودي معرفي شوند که اين انتخاب توسط مديراني انجام خواهد شد که در سال‌هاي اخير بدترين کارنامه فوتبالي را داشته‌اند.

به گزارش مهر، روزها از ناکامي عجيب فوتبال پايه ايران در سال 93 مي‌گذرد، صعود نکردن تيم‌هاي نوجوانان و جوانان به جام جهاني، شکست تلخ تيم اميد در اينچئون و قهرمان نشدن تيم زير 14 سال در همدان اما مقصران واقعي اين اتفاق تلخ به خاطر حمايت‌هاي کورکورانه، هنوز سرکار خود هستند.

در اين بين اما سرمربيان و برخي از اعضاي کادرفني اين تيم‌ها در تالاب اين ناکامي غرق و برکنار شده‌اند، بدون اينکه در نشست‌هاي تخصصي و علمي پاسخگوي دلايل ناکامي تيم خود باشند و آنچه تجربه کردند براي موفقيت در آينده به کار برده شود. حتما آنها مقصر اول و آخر اين ناکامي بوده و آقايان ديگر هيچ نقشي در اين اتفاق نداشتند.

کاري به آن نداريم که فوتبال ايران براي موفقيت‌هاي سال‌هاي اخير علي دوستي‌مهر در رده نوجوانان و عملکرد تقريبا موفق مصطفي قنبرپور چقدر هزينه کرده و تا چه اندازه مسوولان فدراسيون و کميته جوانان، اجرايي شدن تمام برنامه‌هاي اين دو مربي را روي سر فوتبال ايران کوبيدند تا خودشان را از رديف متهمان خارج کنند اما باز هم فوتبال پايه از همان سوراخي گزيده شد که سال‌ها است گزيده مي‌شود و مومني نيست که از آن درس عبرت بگيرد!

اينکه منصور قنبرزاده سخنگوي هيات رئيسه فدراسيون مي‌گويد اداره دو کميته مهم فني و توسعه و جوانان توسط سرپرست منطقي نيست زيرا سرپرست به خاطر اينکه دوران مديريتش کوتاه است، پس برنامه مشخص و مدوني ندارد، يکي از چندين و چند عامل از ناکامي‌هاي اخير فوتبال پايه ايران در سال 93 است که اميدواريم تصميم‌گيرندگان در خصوص اين تيم‌ها، به آنها نگاه عاقلانه‌تري داشته باشند.

يک مرور تاريخي

هنوز يادمان نرفته است، 21 آبان‌ماه سال 91 تيم جوانان ايران که يکي از موفق‌ترين تيم‌هاي ملي اين رده در 10 سال قبل از آن بود، در آستانه جام جهاني به کره‌جنوبي باخت؛ آنهم در شرايطي که مي‌توانست با استفاده از فرصت‌هاي از دست رفته، نتيجه بهتري را در آن بازي بگيرد.هنوز 10 روز از آن باخت نگذشته بود که هيات رئيسه فدراسيون فوتبال با استعفاي فريدون معيني رئيس و اکبر محمدي دبير کميته جوانان و سرمربي تيم جوانان موافقت کرد و اين يعني تغييرات کلي در اين کميته مهم فدراسيون فوتبال؛ کميته‌اي که حداقل يک تيم آن يعني تيم نوجوانان به جام جهاني 2013 امارات صعود کرده بود.

بعد از رفتن فريدون معيني و اکبر محمدي از کميته جوانان که عملکرد قابل دفاعي در اين کميته داشتند اما به خاطر جو موجود تصميم به استعفا گرفتند، در اين مدت هم اين کميته 3 سرپرست بالاي سر خود ديده است، ابتدا ميرشاد ماجدي، سپس ناصر شفق و در نهايت رسول دانشجو... اما اوضاع اين کميته سروسامان نگرفت که هيچ، تيم‌هايش هم بدترين نتايج دوران مديريت علي کفاشيان بر فدراسيون فوتبال را کسب کردند.

بعد از نگاهي به گذشته و توجه به اتفاقات و بي‌تفاوتي‌هاي امروز، باز هم به اين موضوع مي‌رسيم که حتما عامل اصلي اين ناکامي‌ها مباحث فني بوده نه مسائل مديريتي، زيرا مسوولان فدراسيون همچنان اصرار به حفظ مديران به زعم خود موفق، در کميته فني و توسعه و کميته جوانان دارند.در اين شرايط 6 گزينه براي هدايت تيم نوجوانان و 6 گزينه براي هدايت تيم جوانان از سوي کميته جوانان و کميته فني و توسعه انتخاب شده‌اند و برنامه‌هاي خود را در اين مدت براي هدايت اين دو تيم ارائه کردند. سپس در اعضاي کميته فني و توسعه با بررسي کارنامه اين مربيان، نفر منتخب را براي تائيد نهايي به هيات رئيسه فدراسيون معرفي مي‌کنند تا در صورت تائيد، حکم رسمي‌اش هدايت يکي از اين دو تيم را دريافت کند.

البته اميدواريم اعضاي هيات رئيسه فدراسيون فوتبال، اين بخش تصميم‌گير در فدراسيون، پس از اقدامات قابل قبولي که در هفته‌هاي اخير انجام داده، اگر گزينه انتخاب شده اصلح نباشد، آن را تائيد نکند تا آينده فوتبال ايران به خطر نيفتد.

ابهام در منطق انتخاب گزينه‌ها

پس از قبول استعفاي مصطفي قنبرپور و با تکيه بر شاخصه‌هايي از جمله دارا بودن مدرک مربيگري سطح A، داشتن حداقل 4 سال سابقه سرمربيگري در تيم‌هاي پايه، حسن سابقه فني، اخلاقي و مديريتي و... نفراتي همچون وحيد اميري، مرتضي اميني، محمدرضا پرکات، بيژن عزيزي، علي طهماسبي‌زاده و مجتبي توتوني به عنوان گزينه‌هاي هدايت تيم نوجوانان انتخاب شده‌اند. اگر بسياري از اين نفرات را نمي‌شناسيد يا تا به امروز نام‌شان را نشنيده‌ايد، تعجب نکنيد زيرا حتما به زعم مديران موفق و تصميم گيرندگان براي فوتبال پايه ايران، آنها گزينه‌هاي مناسبي براي نجات تيم نوجوانان و بازگشت اين تيم به مسير موفقيت هستند.

البته قوانين اخلاقي حکم مي‌کرد که حداقل از مصطفي قنبرپور و يا حيدر شريفي هم برنامه خواسته مي‌شد يا نام‌شان در بين اين گزينه‌هاي قرار مي‌گرفت و به آنها اجازه دفاع از برنامه‌ها داده مي‌شد. در نهايت هم فدراسيون بنا به دليل ناکامي آنها در گذشته، نام‌شان را خط مي‌زدند تا انتقادها نسبت به گزينه‌هاي هدايت اين تيم کاهش يابد!

هرچند بررسي منطقي عملکرد تيم نوجوانان در مسابقات قهرماني نوجوانان آسيا 2014 تايلند، اين حقيقت را بيان مي‌کند اين تيم با بدشانسي‌هاي فوتبالي مواجه شد و اگر اسير ضربات مرگبار پنالتي نمي‌شد، شايد امروز قنبرپور به جاي لقب ناکام، به عنوان يک مربي موفق درحال آماده‌سازي تيمش براي حضور در جام جهاني نوجوانان بود.

در بين اين اسامي، بيژن عزيزي که مسوول کمپ تيم‌هاي ملي کانادا و مدرک مربيگري A پرولاينسس فيفا و يوفا بوده از نظر علمي و تجربي در سطح بالاتري از ساير گزينه‌ها دارد، علي طهماسبي‌زاده هم به همراه تيم زير 15 سال به عنوان تيم نايب قهرمان آسيا دست يافت و سابقه 25 ساله در تيم‌هاي پايه دارد و اميري براي مدتي هدايت تيم زير 13 سال را برعهده داشته است.

محمدرضا پرکاس هم پيشينه مربيگري در تيم صنعت نفت آبادان و مديرفني و مدير آکادمي باشگاه الامارات را در کارنامه فني‌اش دارد. مرتضي اميني نيز که سال پيش حتي نامش به عنوان سرمربي تيم جوانان ايران مطرح شد و به گفته خودش پيشنهاداتي از فدراسيون فوتبال نروژ هم دريافت کرده، در سال 2012 در بين اعضاي کادرفني تيم جوانان عراق بود، تيمي که به نايب قهرماني آسيا رسيد. مجتبي توتوني هم مدرس AFC است و بيشتر نقش مدرس و استعدادياب را در اين سال‌ها داشته است.

با يک نگاهي گذرا به اين اسامي و يک تحليل منطقي مي‌توان اعلام کرد بيژن عزيزي گزينه مناسبي براي هدايت تيم نوجوانان است اما علي طهماسبي‌زاده با توجه به فعاليت چند سال در تيم‌هاي پايه، همکاري با فدراسيون و شناختش از شرايط موجود، مي‌تواند يکي از گزينه‌هاي اصلي سرمربيگري تيم نوجوانان باشد. هرچند ممکن است با تدبير مديران فعلي فدراسيون در بخش پايه، حکم سرمربيگري اين تيم به نام فرد ديگري خورده شود. البته نبايد فراموش کرد مسائل فني در تيم‌هاي پايه ايران درحالي موفقيت يک تيم را تضمين مي‌کند که آن تيم از نظر سرپرستي و مديريتي هم سطح بالايي داشته باشد. در چنين شرايطي بايد گفت براي اصلاح يک ناکامي و ساختار اشتباه، قاعدتا نياز به استفاده از نفرات بهتر و کارآزموده‌تر است، پس آيا مي‌توان اميدوار بود با تدابير مديران فعلي کميته جوانان و فني و توسعه جامعه فوتبال بايد اميدوار باشند که نفر منتخب از بين اين 6 کانديدا، بتوانند فوتبال ايران در رده نوجوانان را به جايگاه قبلي‌اش يعني قرار گرفتن در بين 16 تيم برتر جهان برساند؟

پرورش، گزينه‌اي که فراموش شده

شکست تيم جوانان در ميانمار بسيار تلخ و عجيب بود، تيمي که قطر، قهرمان همين رقابتها را بارها در يکسال اخير شکسته داده بود، حتي از گروهش هم صعود نکرد تا در نهايت ميانمار به جام جهاني صعود کند. علي دوستي‌مهر پس از آن مسابقات، خودش را مقصر باخت ايران برشمرد و از همه مردم عذرخواهي کرد.

اين مربي پس از بازگشت به ايران، سکوت اختيار کرد و مسوولان فدراسيون هم لزومي ندانستند با او که بزرگترين افتخارات فوتبال ايران در رده پايه را رقم زده است، نشستي کارشناسانه براي بررسي اين شکست برگزار کنند تا حداقل از اين تجربه تلخ براي جلوگيري از ناکامي‌هاي بعدي بهره‌مند شوند.

خوب قطعا مديران فعلي اين تجربه را دارند که نيازي به برگزاري اين نشست نيست و در نهايت اکبر محمدي، خداداد عزيزي، محمد احمدزاده، حميد عليدوستي، اميرحسين پيرواني و رسول ظفريان را به عنوان گزينه‌هاي هدايت تيم جوانان مطرح کردند.

تيم جوانان هم شايد از نگاه جامعه کارشناسي و هواداري فوتبال ايران، در ميانمار دچار مشکلات فني شد اما مسائل مديريتي و مواردي که نمي‌توان آنها را مطرح کرد، بيشترين نقش را در از دست دادن تمرکز بازيکنان در زمين و ناکامي کلي تيم داشت، آنهم در تيمي که رعايت مسائل اخلاقي سرلوحه کارش بود اما ضعف مديريتي اجازه نداد اين موضوع به سرانجام برسد. حال گزينه‌هايي در بين کانديداهاي نهايي هدايت تيم جوانان قرار دارند که در توهين به شاگردانشان در زمان تمرين و مسابقه شهره هستند، نفراتي که شايد در بحث آموزشي موفقيتي بدست آورند اما در بخش پرورشي بازيکنان که يکي از مشکلات اصلي فوتبال ايران است، کارنامه‌ خوبي را از خود برجاي گذاشته‌اند.

همچنين مربيان ديگري هم در اين فهرست ديده مي‌شوند که هرچند در گذشته هدايت تيم‌هاي پايه را برعهده داشته‌اند اما در سال‌هاي اخير هدايت هيچ تيم بزرگي به آنها سپرده نشد، آنهم به دليل کارنامه ضعيف فني در سطح باشگاهي. پس اينجا مي‌توان اين سوال را مطرح کرد که قرار گرفتن نام آنها در اين فهرست براي سياه کردن برگه بوده يا واقعا مديران فعلي فدراسيون اهل يک ريسک بزرگ هستند و مي‌خواهند تيم جوانان را به دست اين افراد دور از سطح اول فوتبال و ناکام بدهند. قرار گرفتن نام اکبر محمدي هم در اين فهرست براي برخي جاي سوال داشت اما حداقل مي‌توان اين نگاه منطقي را به انتخاب اين مربي داشت که او موفق‌ترين سرمربي تيم فوتبال جوانان ايران در 12 سال گذشته بوده است. البته اينکه مي‌گويند انتخاب اين مربي بازگشت به عقب خواهد بود، هم بحثي غير کارشناسي است و بيشتر توسط کساني مطرح مي‌شود که منطق را فداي مباحث احساسي مي‌کنند زيرا شناخت اکبر محمدي از شرايط فوتبال در رده جوانان و تجربياتي که در گذشته بدست آورده، يک گام مثبت و رو به جلو براي هدايت دوباره اين تيم محسوب خواهد شد. تيم محمدي در مسابقات قهرماني جوانان آسيا 2012 امارات، به عنوان سرگروه به مرحله دوم صعود کرد و از همان تيم نفراتي همچون عليرضا جهانبخش، سردار آزمون، شاهين ثاقبي، احمد عبدالله‌زاده و چند تن ديگر يا لژيونر شده‌اند و يا به تيم‌‎هاي ملي و اميد ايران رسيده‌اند. بازيکناني که اکثر آنها در اردوهاي استعداديابي و توسط اين مربي و همکارانش کشف شدند.

در چنين شرايطي اما پيش‌بيني انتخاب سرمربي تيم جوانان سخت‌تر از تيم نوجوانان است، تيمي که در اين سال‌ها يکي از ناکامان‌ فوتبال ايران بوده و همه منتظر پايان روزهاي نزولي و بدون موفقيت اين تيم هستند، آنهم با يک انتخاب اصولي و منطقي.

البته در روزهاي اخير از حميد عليدوستي به عنوان گزينه اصلي هدايت تيم نوجوانان و اميرحسين پيرواني به عنوان گزينه اصلي تيم جوانان نام برده شده که هر کدام آنها چند سالي است از عرصه مربيگري دور بوده‌اند.

امروز اما اميدواريم در کنار انتخاب منطقي و اصولي مربيان تيم‌هاي نوجوانان و جوانان ايران، روساي کميته جوانان و کميته فني و توسعه هم انتخاب شود. همچنين در انتخاب سرپرست براي اين تيم‌ها نيز بيش از گذشته دقت شود تا عملکرد ضعيف بخش مديريتي، تلاش‌هاي کادر فني را به راحتي از بين نبرد.

ضمن اينکه هيات رئيسه فدراسيون فوتبال هم که قرار است گزينه‌هاي نهايي را تائيد کنند تا آنها بصورت رسمي هدايت تيم‌هاي نوجوانان و جوانان را برعهده بگيرند، براي تائيد کردن افراد دقت نظر بيشتري به خرج دهند تا در آينده و در صورت ناکامي اين تيم‌ها و عملکرد اشتباه کادرفني آنها، جزو متهمان موفق نبودن اين تيم‌ها قرار نگيرند.


 طنزهاي واقعي هفته...
 از معتاد شدن سربازها تا کلک به علي منصور! 
نويسنده : شهرام اصغري

بگوويچ: ناگهان درب بطري باز شد

در جريان ديدار هفته گذشته مس رفسنجان با پاس همدان حوادثي رقم خورد که در نوع خود جالب بود. از اين که وينگوبگوويچ سرمربي تيم مس قبلا هدايت تيم پاس همدان را عهده‌دار بود حساسيت بازي زياد شده بود و از طرف ديگر هنوز هم سرمربي کروات تيم مس از باشگاه سابقش طلب دارد. بگوويچ در جريان بازي به همين خاطر زياد بر اعصاب و روان خود مسلط نبود که در پايان بازي همين مورد را خود تائيد کرد. وينگو در اين ديدار ناگهان در حرکتي عجيب و غريب با بطري روي تار تار آب پاشيد. تارتار در پايان بازي مصاحبه کرد و گفت: اگر وينگو از باشگاه پاس طلبکار است به من چه ارتباطي دارد. من سرمربي تيم هستم و مگر من پول او را نمي‌دهم و...

بگوويچ هم که پس از بازي آرام‌تر شده بود اعلام کرد: من عليه باشگاه پاس همدان از کميته انضباطي حکم گرفته‌ام اما آنها به حکم کميته انضباطي هم توجهي نمي‌کنند. در جريان بازي هم ناگهان درب بطري باز شد والا من قصدي نداشتم. البته اعتراف مي‌کنم در اين بازي عصباني بودم و استرس داشتم. تارتار هم تاکيد کرد: اگر باشگاه پول اين مربي را نمي‌دهد چرا بايد به من فحش بدهد؟

خطيبي: سربازها معتاد مي‌شوند

رسول خطيبي سرمربي تيم تراکتورسازي معتقد است مسوولان نظام وظيفه و فدراسيون بايد به فکر بازيکناني باشند که کارت سربازي‌شان دچار مشکل شده! خطيبي مي‌گويد: اين که بازيکنان سرباز نتوانند در هيچ تيمي بازي کنند مشکلي حل نمي‌شود بلکه به حاشيه رفتن اين بازيکنان مي‌تواند عواقب بدي هم داشته باشد. آقا رسول چون خودش مربي جواني است و تمام اين مراحل را پشت سر گذاشته نگران وضعيت فعلي و آينده بازيکنان سرباز است. خطيبي مي‌گويد: اگر اين بازيکنان نتوانند در تيم‌هاي ليگ برتري بازي کنند يا معتاد مي‌شوند يا اينکه ممکن است از فشار روحي- رواني دست به خودکشي بزنند. البته منظور رسول اين است که بازيکنان مطرح براي گذراندن دوران سربازي خود به تيم‌هاي نظامي مخصوصا تراکتورسازي بروند تا از خطر اعتياد رها شوند و... با اين حرف‌هاي رسول معلوم مي‌شود او مربي خوش‌اشتهايي است و اخيرا بازيکنان سرباز فولاد را نيز به خدمت گرفته و براي رويارويي با ساير حريفان در نيم‌فصل دوم غمي ندارد. البته فرکي هم طي مصاحبه‌اي اعلام کرده که دادن بازيکنان سرباز به برخي تيم‌هاي نظامي بي‌عدالتي است و در ادامه مسابقات را براي ما دشوارتر مي‌کند.

کلک ساروي‌ها به علي منصور

در جريان ديدار نفت تهران با صنعت ساري تماشاگران شهر ساري شوخي جالبي با عليرضا منصوريان سرمربي تيم نفت انجام دادند. آنها با تشويق‌هاي خود از منصوريان خواستند اين مربي به سمت آنها برود. منصوريان هم براي تشکر از تماشاگران به سمت آنها حرکت کرد و وقتي به تماشاگران نزديک شد ناگهان شعار ساروي‌ها فرق کرد و آنها يکصدا شعار دادند «6‌‌تايي‌ها» همين مساله باعث شد علي منصور غافلگير شود و با خنده به سمت تيمش برگردد.

آقاي چاق اصغر شرفي!

اصغر شرقي مربي و کارشناس فوتبال کشور در انتقاد از عملکرد مسوولان فدراسيون حرف‌هايي را مطرح کرد و در خصوص برکناري نلووينگادا از تيم ملي اميد و بلاتکليف بودن وضعيت سرمربي اين تيم گفت: معلوم نيست آقايان به فکر چه کار و برنامه‌اي هستند. با اين وضع مي‌خواهند آقاي چاق را سرمربي تيم ملي اميد کنند. اين حرف شرفي باعث شد خبرنگاران سراغي از هومن افاضلي بگيرند که چند سالي است با فدراسيون همکاري نزديکي دارد. افاضلي هم در واکنش به حرف طعنه‌دار شرفي گفت: اين همه براي تيم‌هاي ملي زحمت مي‌کشم و حالا در دادن مزد زحماتم به من مي‌گويند، آقاي چاق!

مرادي: نوبت فغاني است!

مسعود مرادي کارشناس و پيشکسوت داوري در خصوص انتخاب برترين‌هاي آسيا از سوي مقامات AFC گفت: اگر نوبتي هم که باشد، نوبت عليرضا فغاني است تا به عنوان بهترين داور آسيا انتخاب شود. مرادي فکر مي‌کرد مسوولان اجرايي و کارشناسان AFC هم مثل مسوولان فدراسيون خودمان عمل مي‌کنند و تحت تاثير برخي مصاحبه‌ها قرار مي‌گيرند! در خصوص انتخاب داور دربي 79 يدالله جهانبازي قبل از انتخاب داوران طي مصاحبه‌اي تاثير‌گذار گفت: اگر نوبتي هم که باشد نوبت من است تا داور دربي باشم و قضاوت ديدار سرخابي‌ها را بر تجاربم بيفزايم و... اما در جريان انتخاب برترين‌هاي آسيا آنها تحت تاثير مصاحبه مسعود مرادي قرار نگرفتند و داور ازبکستاني را به فغاني ترجيح دادند. آقاي مرادي! در AFC که انتخاب برترين‌ها نوبتي نيست؟!

صفحه بساز آقاي منتظري

پژمان منتظري مدافع ملي پوش کشورمان که در تيم ام صلال قطر شاغل است دو روز قبل طي مصاحبه‌اي اعلام کرد، من هيچ صفحه مجازي ندارم و صفحات مجازي که به نام بنده ساخته شده‌اند توسط من مديريت نمي‌شوند و مطالبي را هم که در آن مي‌گذارند بنده دخيل نيستم. محض اطلاع آقاپژمان بايد بگوئيم هزاره سوم ميلادي است و سال 2014 و عصر ارتباطات. بنابراين اينکه ادعا کني صفحه مجازي ندارم دردي را دوا نمي‌کند چون ميليون‌ها مخاطب در اين دهکده کوچک منتظر صفحه مجازي منتظري هستند و چاره کار و شيوه معقولانه‌تر اين است که افراد خود صفحه مجازي با شناسنامه و خوبي را بسازند و در مصاحبه‌هايشان به جاي اينکه بگويند من در دنياي مجازي صفحه‌اي ندارم با افتخار بگويند، آدرس صفحه مجازي مربوط به من اين است.

سياسي احيا شد!

حميد رضا سياسي مدير عامل باشگاه سرخپوشان پايتخت در جريان مذاکره با مديران باشگاه رئال مادريد و حضور يک ضد انقلاب يهودي در اين مذاکره شکست رسانه‌اي عجيبي را متحمل شد و مدتي بود که به حاشيه رفته بود. مخصوصا که او دايي را نيز به شکل ناصحيحي برکنار کرد اما حالا با گذر زمان سکه شانس به اين مدير سياسي، ورزشي رو کرده است و پس از کسب برد سرخ‌ها در دربي 79 دنيا فعلا بروفق مراد است. آقاي سياسي! به کلمه «فعلا» توجه داشته باشيد و مواظب باشيد، اگر خدا نخواهد باز ورق خيلي راحت برمي‌گردد. راستي! سياسي گفته بود قوانين فوتبال دست و بال ما را بسته است.

در دربي هيچ بازيکني آزمايش دوپينگ نداد

از نقاط تاريک دربي مي‌توانيم به اين مهم اشاره کنيم که کميته پزشکي فدراسيون اين بازي را زياد جدي نگرفت و از هيچ بازيکني آزمايش دوپينگ به عمل نيامد! اين در حالي است که انتظار مي‌رفت مسوولان کميته پزشکي مخصوصا هاشميان با جديت و سخت‌گيري بيشتري اين بازي را زير نظر بگيرد. آقايان حتي براي حفظ ظاهر و ترسيدن بازيکنان متخلف هم که شده نخواستند با مصاحبه در اين خصوص حرفي بزنند. اين در حالي است که بايد در دربي‌ها تعداد بيشتري نمونه از بازيکنان گرفته شود. با اين چنين شيوه‌هاي پيشگيرانه‌اي است که مي‌توانيم ورزش کشورمان را پاک کنيم. البته احمد هاشميان مي‌گويد، احتمال دارد در دربي برگشت از بازيکنان نمونه دوپينگ بگيريم و...

سربازها 100 تومان هم نمي‌گيرند!

سردار کمالي در مورد حقوق سربازي بازيکنان متخلف که کارت‌هاي آنها ابطال شده است. مي‌گويد: برخي مدعي شده‌اند بازيکنان سرباز ماهيانه 150 هزار تومان حقوق خواهند گرفت در حاليکه اين طور نيست و حقوق ماهيانه برخي سربازها 100 هزار تومان هم نخواهد شد و باشگاهي که مرتکب تخلف شود با آن برخورد خواهد شد.


 گزارش ويژه از پشت پرده جلسه هيات مديره استقلال
 جرات برکناري قلعه‌نويي را نداشتند 

در جلسه مخفيانه اعضاي هيات مديره استقلال هيچکس جرات مطرح کردن برکناري قلعه‌نويي را به خود نداد و البته به خاطر بيرون رفتن حرف‌ها سکوت کردند و حرفي نزدند!

به گزارش مهر، جلسه هيات مديره باشگاه استقلال درحالي روز يکشنبه به طور مخفيانه برگزار شد که بعد از نتايج ضعيف آبي‌ها در هفته‌هاي اخير ليگ برتر و حذف از رقابتهاي جام‌حذفي انتظار مي‌رفت تصميمات جدي در خصوص کادر فني اتخاذ شود اما با وجود بحث‌هايي که در اين باره مطرح شد هيات مديره نتوانست پيرامون برکناري قلعه‌نويي راي‌گيري کند و در نهايت با جريمه 10 درصدي اين پرونده به ظاهر بسته شد.

اين جلسه درحالي به مکاني غير از ساختمان باشگاه منتقل شد که اعضاي هيات مديره تا آخرين لحظات از تغيير مکان آن با خبر نبودند اما افشارزاده مديرعامل باشگاه به ناگاه چنين تصميمي را گرفت تا ديگر اعضا خود را به ساختمان مدنظر مديرعامل برسانند. با اين حال از درون جلسه اطلاعاتي به افرادي خاص منتقل شد که با وجود مخفي کاري‌هاي فراوان مکان آن لو برود.

جالب اينکه بعد از حضور خبرنگاران به مکان ياد شده، يکي از اعضاي حاضر در نشست که از اين قضيه شوکه شده بود برق اتاق مجاور به بيرون را خاموش کرده و اتاق جلسه را نيز تغيير داد تا به ظاهر از بيرون همه چيز عادي و ساختمان خالي از سکنه به نظر برسد درحالي که درون اتاق جلسه بحث‌هاي داغي در جريان بود.

همانطور که انتظار مي‌رفت بررسي وضعيت کادر فني و سرنوشت آنها روي نيمکت آبي‌ها مهمترين برنامه کاري اين جلسه بود. به ظاهر همه اعضا از اين نتايج ناراضي بودند و حتي عنوان کردند که روند طي شده مطلوب نبوده و بهتر است تغييراتي در کادر فني اعمال شود اما وقتي پيشنهاد شد حاضرين در جلسه گزينه‌هاي مورد نظر خود را براي جايگزيني قلعه‌نويي اعلام کنند به ناگاه سکوت جلسه را فرا گرفت!

درحالي که تا چند دقيقه قبل بحث کنار گذاشتن قلعه‌نويي البته در لفافه مطرح شده اما هيچ يک از اعضا نتوانست گزينه مورد نظر خود را به ديگران اعلام کند. اعضا در نهايت به اين جمع‌بندي رسيدند که گزينه‌اي براي جايگزيني قلعه‌نويي وجود ندارد و بايد با شرايط موجود کنار آمد اما به نظر مي‌رسد هيچکس نمي‌خواست پيشنهاد تغيير به نام وي تمام شود. در اين بين سکوت افشارزاده هم معنادار بود تا جايي که وي هيچ بحثي در خصوص برکناري قلعه‌نويي مطرح نکرد و به دنبال اين بود توپ به زمين هيات مديره بيفتد.

در اين جلسه البته بحث انتخاب يک مربي خارجي نيز مطرح شد اما در کوران مسابقات انتخاب يک مربي خارجي از نظر اعضا ريسک بزرگي خواهد بود چرا که علاوه بر هزينه‌هاي فراوان، عدم شناخت لازم مربي خارجي هم مي‌تواند بر مشکلات موجود بيفزايد. البته يکي از اعضا به اين قضيه هم اشاره کرد که دستياران ايراني که مربي خارجي براي خود انتخاب خواهد کرد در درازمدت چوب لاي چرخ وي خواهند گذاشت تا موفق عمل نکند.

هيات مديره استقلال در حساس‌ترين جلسه سال خود درحالي تصميم به جريمه 10 درصدي کادر فني و بازيکنان گرفت که با وجود نارضايتي از عملکرد قلعه‌نويي نه گزينه‌اي براي برکناري وي داشت و نه جرات اين کار را. با اين حال پرونده تغيير در کادر فني تا دو بازي آينده تيم باز خواهد بود. در صورتي که استقلال در دو ديدار ابتدايي دور برگشت نتواند نتيجه لازم را کسب کند و شرايط ديگر مدعيان بالاي جدول نيز به گونه‌اي رقم بخورد که وضعيت آبي‌ها بدتر شود با تشکيل يک جلسه اضطراري برکناري امير قلعه‌نويي کليد خواهد خورد.

يکي ديگر از موضوعات مهم اين جلسه مطرح شدن حذف دو عضو اين هيات مديره بر اساس گفته‌هاي اميررضا خادم بود که اعضاي هيات مديره به ظاهر اين موضوع را جدي نگرفتند و حتي به رئيس هيات مديره نيز تاکيد کردند که از همکاري‌هاي وي راضي هستند اما اين تعارفات نتوانست منجر به تصميمي جدي شده تا با امضاي همه حاضرين به وزارت ورزش ارسال شود. اختلافاتي که بين برخي اعضاي هيات مديره به وجود آمده و دورخيز برخي از آنها براي رسيدن به رياست اين هيات باعث شده بود تا در جلسه روز گذشته هيچ يک از اعضا نتواند نظر قطعي خود را در خصوص موضوعات طرح شده بيان کند و به نوعي با احتياط کامل نظراتش را اعلام کند تا مبادا اظهاراتش به بيرون درز پيدا کرده و عليه وي جبهه‌گيري کند. در اين بين برخي‌ها ترس از اين داشتند که صحبت‌هاي مطرح شده در اين جلسه محرمانه به نوعي همزمان توسط قلعه‌نويي شنود شود. اين بي‌اعتمادي باعث شده بود تا هيچکس جرات حرف زدن صريح را نداشته باشد! با اتفاقاتي که رخ داده بايد منتظر دو بازي ابتدايي دور برگشت ليگ برتر بوده و شرايط جدول را سنجيد تا با وجود تمام احتياط‌هايي که در خصوص امير قلعه‌نويي صورت مي‌گيرد که آيا هيات مديره سرانجام تصميم به برکناري وي خواهد گرفت يا خير؟


 در گفت‌وگو با رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي و عضو هيات اجرايي کميته ملي المپيک مطرح شد:
 7 مدال براي چهارمي کاروان ايران در بازيهاي ساحلي 
نويسنده : جواد منتخبي

حدود 2 ماه بعد از بازي‌هاي آسيايي اينچئون کره جنوبي بود که يکي ديگر از کشورهاي شرق آسيا يعني تايلند، ميزبان چهارمين دوره مسابقات ساحلي آسيا بود که در پايان، نتيجه‌اي درخشان براي ورزش کشور حاصل شد. در راه کسب اين موفقيت بزرگ قاره‌اي، بدون شک فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي، نقش پررنگي داشت و اگر 7 نشان رنگارنگ 3 رشته تحت پوشش اين فدراسيون نبود، تصاحب رتبه چهارمي بازي‌ها توسط ايران، اتفاق نمي‌افتاد. بعد از اين مسابقات بود که با «محمد عليپور» رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي و عضو هيات اجرايي کميته ملي المپيک همکلام شديم تا از رقابت‌هاي ساحلي تايلند و همچنين آن چه در اين 4 سال بر فدراسيون نوپاي انجمن‌ها گذشته، بيشتر بدانيم که ماحصل گفت‌وگوي ما با وي چنين شد:

سهم فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي در کسب مقام چهارم توسط کاروان کشورمان در بازي‌هاي ساحلي آسيا، قابل توجه و پررنگ بود.

ما در 3 رشته: موي تاي، سپک تاکرا و فوتوآلي، يک طلا، 3 نقره و 3 برنز گرفتيم که بيشترين مدال‌هاي کاروان ايران توسط ورزشکاران فدراسيون انجمن‌ها به دست آمد. جالب اينجاست که رشته‌اي مثل فوتوآلي در اولين اعزام بين‌المللي خود و در مسابقات مهمي همچون بازي‌هاي ساحلي آسيا، موفق به کسب نشان نقره شد.

فوتوآلي چه ورزشي است؟

يک رشته ساحلي دو نفره است که تور آن به اندازه تور واليبال است. در اين رشته، ورزشکار مي‌تواند با همه جاي بدن جز دست‌ها، به توپ ضربه بزند. اندازه توپ فوتوآلي سايز 4 توپ فوتبال است. اين ورزش در برزيل براي بدنسازي در فوتبال استفاده مي‌شده و جالب است بدانيد «روماريو» بازيکن سابق تيم ملي فوتبال برزيل، مسئول فوتوآلي اين کشور است.

عنوان چهارمي کاروان ايران در بازي‌هاي ساحلي آسيا در پوکت تايلند، در شرايطي به دست آمد که ما با اختلاف يک برنز کمتر نسبت به کره اين عنوان را به دست آورديم.

بله، در واقع بايد گفت ما و کره، مشترکا مقام سوم بازي‌ها را کسب کرديم. ضمن اين که مدال‌هاي کاروان کشورمان در شرايطي حاصل شد که در بسياري از رشته‌هاي حاضر در اين مسابقات، قهرمانان بزرگ و سرشناس جهان حضور داشتند. از سوي ديگر، کاروان ورزش ما بدون حضور بانوان در اين رقابت‌ها حضور يافت و در مجموع، نتايج ارزشمندي براي ورزش کشور رقم خورد.

بعد از بازي‌هاي ساحلي آسيا، بايد منتظر درخشش ورزشکاران رشته‌هاي فعال در فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي در المپيک باشيم. کدام يک از ورزش‌هاي فدراسون شما، المپيکي هستند؟

ابتدا بايد بگويم که کميته بين‌المللي المپيک و همچنين شوراي المپيک آسيا، نگاه ويژه‌اي به بازي‌هاي ساحلي دارند و حتي قرار شده در آينده اي نزديک، مسابقات جهاني ساحلي نيز برگزار شود. در مورد سوال شما، همه رشته‌هاي تحت پوشش فدراسيون انجمن‌ها از جمله: بيس بال، ورزش‌هاي هوايي و سپک تاکرا، عضو اسپورت آکورد هستند. يعني زير نظر کميته بين‌المللي المپيک فعاليت‌هاي رسمي دارند. بنابراين، به زودي المپيکي خواهند شد. البته راگبي 7 نفره در المپيک 2016 ريودوژانيرو برزيل حضور دارد. خوشبختانه تيم راگبي کشورمان به مرحله دوم انتخابي المپيک صعود کرده است. مرحله دوم انتخابي در «چناي» هند برگزار خواهد شد که اگر بتوانيم عنوان نخست را به دست آوريم، براي نخستين بار در تاريخ ورزش کشورمان، راگبي ايران در المپيک حضور خواهد داشت. هر چند که راگبي بازان کشورمان تا همين مرحله هم کار بزرگي انجام داده‌اند.

بازي‌هاي ساحلي آسيا با کسب عنوان چهارمي براي ورزش ايران به پايان رسيد. حالا مدال آوران کشورمان اين انتظار را دارند که از تلاش‌هاي آنها تقدير شود.

مدال آوران بازي‌هاي ساحلي هم حتما پاداش خواهند گرفت که هر زمان مراسم تقدير از ورزشکاران برگزار شود، مدال آوران اين مسابقات نيز پاداش خود را دريافت خواهند کرد. ضمن اين که بنده در همان محل برگزاري بازي‌ها نيز به مدال آوران فدراسيون پاداش‌هايي دادم.

از بازي‌هاي آسيايي فاصله بگيريم و به موضوعات فدراسيون بپردازيم. شما اخيرا در حالي مجددا رئيس فدراسيون شديد که رقيب چنداني نداشتيد.

من 5 رقيب داشتم که يکي از آنها کناره گيري کرد. دو نفر ديگر هم به نفع بنده کنار رفتند.

مثل اين که تقريبا مطمئن بوديد دوباره رئيس مي‌شويد.

نه، اين اعضاي مجمع بودند که به بنده راي دادند. واقعا تا لحظه اعلام نتايج، نمي‌دانستم که رئيس مي‌شوم يا نه.

به دوره مديريت خود در 4 سال گذشته چه نمره‌اي مي‌دهيد؟

اين را بايد ديگران بگويند. اما ما با تلاش فراوان، اين فدراسيون نوپا را به اينجا رسانديم. يک سال طول کشيد تا ساختماني را براي فدراسيون پيدا کنيم. در واقع، ما از اين 4 سال، 2 سال را کار کرديم و بقيه موارد به دنبال ساير مسائل بوديم.

اساسا فلسفه تشکيل فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي چه بود؟

سال‌ها قبل که رئيس فدراسيون همگاني بودم، مي‌ديدم که رشته‌هاي جديد وارد کشور مي‌شوند يا اين که برخي ورزش‌ها در داخل ايران فعال هستند، اما جايي براي ساماندهي ندارند. همان زمان بود که رشته‌هاي جديدي را جذب فدراسيون همگاني کرديم که البته با انتقادها و حتي اعتراض‌هايي نيز روبرو شديم، اما معتقد بوديم بالاخره بايد جايي باشد که اين ورزش‌ها در آن فعاليت کنند. اين تفکر در فدراسيون انجمن‌ها نيز وجود دارد. البته با اين تفاوت که رشته‌هايي در فدراسيون انجمن‌ها حضور دارند که هر يک در فدراسيون‌هاي بين‌المللي، آسيايي و جهاني خود از جايگاه خوبي برخوردارند.

مثل اين که کلا به اين قبيل ورزش‌ها و کار در اين حوزه از مديريت ورزش علاقه خاصي داريد؟

بله، بنده اولين رئيس فدراسيون همگاني بودم که 20 رشته را راه‌اندازي و ساماندهي کردم. الان هم 17 انجمن داريم که هر کدام براي خود جايگاه خوبي در آسيا و جهان دارند. البته کار، سخت است. چون با محدوديت‌هاي زيادي روبرو هستيم. اما بايد در اين عرصه از ورزش کشور، فرهنگ سازي هم بشود. يعني اين طرز فکر نباشد که هر رشته ورزشي بايد الزاما فدراسيون مستقل داشته باشد که البته در اين راه، از تجربياتم در فدراسيون همگاني نيز استفاده کردم.

اين که همواره مي‌گوييد در کار انجمن‌ها دخالتي نداريد، آيا فکر نمي‌کنيد اين کار به آنها استقلال بيش از حد مي‌دهد که نهايتا مدعي داشتن فدراسيون مستقل شوند؟

ببينيد معتقدم بايد به انجمن‌ها، بها و همچنين استقلال بدهيم. الان همه انجمن‌هاي فدراسيون، هيات رئيسه مشخص دارند و ما فقط از فعاليت‌هاي انجمن‌ها حمايت مي‌کنيم. خوشبختانه اين کار ما جواب هم داده است و باعث شده حرکت رو به جلويي داشته باشيم.

در حال حاضر انجمن جديدي به فدراسيون اضافه خواهد شد؟ چون شنيديم برخي رشته‌ها از جمله ورزش رزمي ساواته، وارد فدراسيون انجمن‌ها خواهند شد.

مرجع اصلي تصميم گيري در اين خصوص، وزارت ورزش است. اگر آنها به ما اعلام کنند، ما هم مجري سياست‌هاي وزارتخانه هستيم.

برخي رشته‌هاي تحت پوشش فدراسيون، سنخيت چنداني با ساير ورزش‌هاي فعال در فدراسيون انجمن‌ها ندارند. منتقدان مي‌گويند مثلا جاي ورزش رزمي‌موي تاي در فدراسيون انجمن‌ها نيست. نظر خود شما چيست؟

همان طور که گفتم سياستگزاري در مورد اين که چه رشته اي در فدراسيون باشد يا نباشد را وزارت ورزش انجام مي‌دهد. فدراسيون تنها بستر لازم را فراهم مي‌کند.

در دوره 4 ساله جديدتان در فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي، رويکرد اصلي فدراسيون، همگاني خواهد بود يا مدال آوري؟

ما در فدراسيون انجمن‌ها، رويکرد همگاني نداريم. در 4 سال آينده بر پايه: نتيجه گيري، کيفي سازي و مدال آوري حرکت خواهيم کرد. چون اهداف انجمن‌ها و نهايتا فدراسيون، ترسيم شده‌اند.

يکي از معضلاتي که مي‌توان گفت اکثر فدراسيون‌ها با آن دست به گريبانند، بحث استان‌هاست. در شرايطي که بيشتر استان‌ها و شهرها از داشتن حداقل امکانات ورزش محروم هستند، چگونه مي‌خواهيد رشته‌هايي همچون راگبي، بيس بال و ساير ورزش‌هايي که امکانات زيرساختي فراواني احتياج دارند را توسعه دهيد؟

به نکته خوبي اشاره کرديد. هر چند که بايد بگويم ورزش‌هايي مثل راگبي، بيس بال و سافت بال، در زمين فوتبال هم انجام مي‌شوند. متاسفانه ما تنها يک زمين استاندارد بيس بال داريم که آن هم در کرج واقع است. البته ساير رشته‌هاي فدراسيون ساحلي هستند. با اين حال، بزرگترين دغدغه ما تجهيزات رشته‌هاي فدراسيون است. چرا که هيچ يک از اين وسايل و تجهيزات، در داخل کشور ساخته نمي‌شوند. از توپ سپک تاکرا گرفته تا راگبي و بيس بال، همگي وارداتي هستند. از اين رو، با وزارت ورزش رايزني‌هايي انجام داده ايم تا منابع ارزي بيشتري در اختيار ما قرار دهند.

از موقعيت مناسب 17 انجمن فدراسيون در عرصه‌هاي بين‌المللي گفتيد. يکي از ويژگي‌هاي فدراسيون شما اين است که بسياري از مسئولان اين انجمن‌ها، کرسي‌هاي بين‌المللي و جهاني خوبي دارند.

بله، مسئولان 8 انجمن فعال در فدراسيون، کرسي جهاني و بين‌المللي دارند. ضمن اين که خود من نيز مسئول سپک تاکرا غرب آسيا و همچنين رئيس افتخاري فدراسيون جهاني آليش هستم.

براي ميزباني مسابقات بين‌المللي و حتي جهاني در رشته‌هاي مختلف فدراسيون، برنامه‌ريزي کرده‌ايد؟

از پايان سال جاري و ابتداي سال آينده، ميزباني رقابت‌هاي بين‌المللي را در دستور کار داريم، به خصوص در رشته‌هايي مثل فوتبال دستي، موي تاي، بيس بال، راگبي و فلوربال که با محدوديت‌هاي خاصي نيز روبرو نيستيم. ضمنا خوب است بدانيد ما خرداد ماه امسال، ميزبان مسابقات آسيايي آليش بوديم که در دو بخش زنان و مردان در گرگان برگزار شد.

اتفاقا بحث حضور بانوان، يکي از مسائلي است که باعث شده کشورمان نتواند ميزبان مسابقات بين‌المللي و جهاني باشد.

ما در رشته‌هاي ساحلي نمي‌توانيم اين کار را انجام دهيم، اما در ورزش‌هايي که نام بردم، مشکلي بابت حضور بانوان ساير کشورها در ايران نيست.

مي‌توانيد بگوييد فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي چه قدر بودجه مي‌گيرد؟

بنده به صورت کلي مي‌گويم که در دو بخش و 3 آيتم به ما بودجه اختصاص مي‌يابد. يکي از سوي وزارت ورزش و جوانان، يکي توسط کميته ملي المپيک و ديگري از محل جذب اسپانسرها که به دليل استقلالي که به انجمن‌ها داده ايم، خدا را شکر انجمن‌ها در استفاده از حمايت‌هاي اسپانسرها، موفقيت‌هاي خوبي داشته‌اند. مثلا در مسابقات آسيايي آليش اسپانسرها حضور موفقي داشتند و يا اين که تيم دراگون بت مردان و زنان کشورمان با حمايت‌هاي اسپانسرها، راهي مسابقات جهاني ايتاليا شد.

صحبت از رشته فلوربال شد. رئيس اين انجمن يعني «رمضانعلي دولو»، اخيرا سرپرست فدراسيون بسکتبال شده. در اين باره نظري داريد؟

وزارت ورزش نظر مثبت به وي داشت. دولو رشته فلوربال را از صفر در ايران راه اندازي کرد و يکي از مديران موفق و خوشنام ورزش است. البته در اين ميان بايد از «محمود مشحون» رئيس سابق فدراسيون بسکتبال نيز به نيکي ياد کرد که در دوره مديريت او، افتخارات فراواني براي بسکتبال ايران حاصل شد.

مثل اين که بسياري از انجمن‌هاي فدراسيون، ليگ هم دارند؟

همين‌طور است. 10 انجمن ليگ دارند. البته قبلا و به صورت سنتي، مسابقات کشوري رشته‌هاي مختلف برگزار مي‌شد، اما برگزاري ليگ، دستاوردهاي خوبي براي رشته‌هاي تحت پوشش فدراسيون داشته و دارد. به نظرم، نتايج 3 رشته ورزشي فدراسيون انجمن‌ها در بازي‌هاي ساحلي آسيا، به دليل برگزاري ليگ بود.

در مورد ثبت حقوقي انجمن‌ها بگوييد. آيا اين کار لازم است؟

بالاترين مرجعي که هر رشته ورزشي مي‌تواند زير نظر آن فعاليت کند، وزارت ورزش است و به همين جهت، نمي‌توان و البته ضرورتي هم ندارد که آن ورزش را در جاي ديگر ثبت کرد.

به مسووليت مهم ديگر شما يعني عضويت در هيات اجرايي کميته ملي المپيک مي‌رسيم. آيا شده که از اين پست خود امتيازات ويژه براي فدراسيون انجمن‌ها بگيريد؟

انتخاب بنده با راي فدراسيون‌ها بوده و به همين دليل، بايد منافع تمامي فدراسيون‌ها را تامين کنيم. بنده هيچ نگاه شخصي به فدراسيون انجمن‌ها ندارم. مثال مي‌زنم. براي بازي‌هاي آسيايي اينچئون، مي‌دانستم که سپک تاکرا مدال مي‌گيرد، اما باز هم اين رشته اعزام نشد. چون نگاه ما به فدراسيون‌ها و رشته‌هاي ورزشي، يکسان است.

خبرهاي اخير حکايت از اين دارد که ستادي براي آماده سازي تيم‌ها و ورزشکاران کشورمان براي حضور در المپيک 2016 برزيل تشکيل شده.

بله، بايد اينجا به يک نکته اشاره کنم و آن اين که، قبلا روساي سازمان تربيت بدني و کميته ملي المپيک يک نفر بود، اما در حال حاضر، اين مساله به چشم نمي‌خورد که به نظرم، اتفاق خوبي در ورزش است و باعث نزديکي و صميميت نيز مي‌شود. ستاد آماده سازي المپيک برزيل، به دستور دکتر «گودرزي» تشکيل شده که در آن، تصميم گيري‌هاي کلان را شاهد هستيم. باطبع و در اين راستا، هيات اجرايي کميته ملي المپيک نيز جلساتي را برگزار کرده و خواهد کرد. يک نکته مهم ديگر اين که، خوشبختانه ما الان ديگر دغدغه اي به نام پول نداريم و به همين جهت است که مي‌گويم اتفاقات خوبي در ورزش کشور رخ داده است.

يعني براي المپيک، بودجه مجزا در نظر گرفته شده است؟

بله، همان طور که براي بازي‌هاي آسيايي اينچئون نيز اين قضيه را ديديم. الان فدراسيون‌ها در زمان مناسب بودجه مي‌گيرند و به همين جهت، خيال جامعه ورزش راحت است.

فکر مي‌کنيد نتايج درخشان المپيک 2012 لندن، باز هم در المپيک 2016 ريودوژانيرو تکرار خواهد شد؟

با برنامه‌اي که وزارت ورزش انجام داده، قطعا اين اتفاق خواهد افتاد. مطمئن باشيد حداقل مدال‌هاي دوره قبل المپيک تکرار خواهند شد.

صحبت پاياني رئيس فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي و عضو هيات اجرايي کميته ملي المپيک را هم مي‌شنويم.

هدفگذاري ما در فدراسيون، براساس توسعه است تا بتوانيم مخاطبان رشته‌هاي خود را افزايش دهيم. همچنين نگاه ويژه اي نيز به مدال آوري داريم تا طي آن، تمامي ورزش‌هاي تحت پوشش فدراسيون، مدال‌آور شوند. فدراسيون انجمن‌ها، يکي از پرکارترين و با برنامه‌ترين فدراسيون کشور است. ما 89 تيم ملي در رده‌هاي سني مختلف در دو بخش مردان و زنان داريم. در پايان، بايد بگويم چشم انداز اصلي ما بازي‌هاي آسيايي 2018 اندونزي است تا در آن، حداقل يکي از رشته‌هاي فدراسيون حضور داشته باشد و بر روي سکو هم برود.