نسخه شماره 3634 - 1393/09/11 -


طنز


تلنگر

دبيرکل حزب مردم سالاري در جمع اصلاح‌طلبان استان خراسان شمالي:
انتخابات رياست جمهوري يازدهم عبرت‌هاي زيادي براي اصلاح‌طلبان داشت
چرا صداوسيما تا کنون هيچ برنامه‌‌اي در مورد حق‌الناس بودن راي مردم نداشته است
کواکبيان در جمع دانشجويان استان خراسان شمالي:
پيشرفت مذاکرات هسته‌اي در وين زمينه‌اي براي دستيابي به توافق نهايي بود

مناظره کواکبيان و کوهکن درباره «تعامل دولت‌ها با جنبش دانشجويي» در دانشگاه تربيت مدرس:
دبيرکل حزب مردم سالاري:دانشجويان نبايد روح آزاديخواهي و آزادانديشي را در هيچ شرايطي از دست بدهند
کوهکن: بايد اصلاح‌طلبان و اصولگرايان با يکديگر رقابت سالم داشته باشند
سخنگوي قوه قضاييه در نشست خبري:
حکـم اسيد‌پاشـي بـه‌زودي اجـرا مي‌شـود
اتهام يکي از مديران شهرداري تهران، امنيتي است

رونمايي از دستاوردهاي جديد نيروي دريايي ارتش

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
تبعيض‌هاي سياسي و مذهبي موجب ناعدالتي‌هاي اجتماعي است


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


مجلس و مردم‌سالاري


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

اين بار طبق قانون !

هفت ماه پيش‌، شايع شد که قرار است نان‌گران شود و همين شايعه کافي بود که بعضي نانوايي‌ها به پيشواز بروند و نان را در اقدامي خودجوش‌گران کنند‌، اما بلافاصله رئيس شوراي اصناف کشور خبر داد که نان «خودسرانه» گران شده و نبايد چنين مي‌شد‌... خوشبختانه هفت ماه بعد از آن داستان «نبايد مي‌شد‌« به «بايد شود» تبديل شد و بر اساس اعلام رسمي نان 30 درصد گران شد‌. گراني نان‌، البته بخشي از ماجرايي است که سالها است مردم با آن دست به گريبان هستند‌: گراني زندگي! با اين وصف‌، گراني نان را به فال نيک مي‌گيريم و اميدواريم آغازي نباشد بر گراني قانوني همه چيز !

نان باز هم گران شد؛ اين بار طبق قانون!

هر چند کم‌... گران شد؛ اين بار طبق قانون!

ماکاروني و روغن، مرغ و برنج و ماهي

موز و کلم گران شد؛ اين بار طبق قانون!

نرخ کرايه‌ها هم اين بار چون هميشه

خيلي ستم‌گران شد؛ اين بار طبق قانون!

گفتم که مانده ثابت نرخ بليت مترو

تا دم زدم گران شد؛ اين بار طبق قانون!

يکباره نرخ تبليغ؛ از شامپو بچه تا تيغ

در جام جم گران شد‌؛ اين بار طبق قانون!

يک شاعر قديمي با دوستان چنين گفت:

حتي قلم گران شد؛ اين بار طبق قانون!

قبر و کفن گران شد؛ البته خودسرانه

خرماي بم گران شد؛ اين بار طبق قانون!

مي‌گفت سوسکي‌ريزي با همسر عزيزش:

آخ جون سم گران شد‌؛ اين بار طبق قانون!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- در مدرسه‌اي در روماني دانش آموزان از اسکلت معلم سابق روستا به جاي ماکت آموزشي استفاده مي‌کنند.

واقعا به اين مي‌گويند معلمي که چون شمع سوخته و کماکان پس از مرگ وي نيز از باقيمانده جسد و استخوان‌هاي وي نيز براي تعليم و تربيت و بهبود سطح علمي کودکان مورد استفاده قرار مي‌گيرد!!!

- ميانگين سن گردشگران خارجي که با تور به ايران مي‌آيند و از جاذبه‌هاي فرهنگي ديدن مي‌کنند، بالاي 50 سال است. در اين ميان فعالان گردشگري معتقدند آمار زنان گردشگر نيز نسبت به مردان بيشتر شده است.

اين آمار نشان دهنده اين است که ايران مقصد جالبي براي گردشگران جوان و مردان ميانسال نيست شايد به اين علت که ما توان فراهم کردن جاذبه‌هاي توريستي در کشوري با اين همه آثار باستاني و طبيعي را نداشته يا نمي‌توانيم اين امر را مديريت کنيم!

- عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بيان اينکه اکنون ظرفيت اجراي فاز سوم هدفمندي وجود ندارد، به دولت توصيه کرد تا به جاي افزايش درآمد، به فکر کاهش هزينه‌ها از طريق ابزار حذف اقشار مرفه از دريافت يارانه نقدي باشد.

مجلس و دولت محترم بهتر است به جاي اجراي پشت سر هم و بي پشتوانه فازهاي متعدد طرح‌هاي مختلف اقتصادي که کمترين توجيه و بازخورد مالي را دارد همان طرح‌هاي نيمه کاره چند سال اخير را که متوقف مانده کامل کنند بعد به سراغ طرح‌هاي جديد بروند!

- رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ديدگاه‌هاي شهيد مدرس درباره مشکلات اقتصادي آن زمان ايران، پابرجا بودن اين مشکلات پس از صد سال را نشانه آن دانست که مشکلات اقتصادي کشور سابقه‌اي صدساله دارد و تحريم‌ها در آن دخيل نيست.

اما جناب رئيس بد نيست به اين امر دقت نظر ويژه اي داشته باشند که مسئولان 100 سال گذشته همگي از بين ما رفته اند و نمي‌شود مشکلات امروز را به گذشته‌هاي خيلي دور ارجاع داد!


 دبيرکل حزب مردم سالاري در جمع اصلاح‌طلبان استان خراسان شمالي:
 انتخابات رياست جمهوري يازدهم عبرت‌هاي زيادي براي اصلاح‌طلبان داشت 
 چرا صداوسيما تا کنون هيچ برنامه‌‌اي در مورد حق‌الناس بودن راي مردم نداشته است

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه حزب در کشور جدي گرفته نشده است، گفت: با گذشت 35 سال از انقلاب هنوز متاسفانه بايد براي عده‌اي توضيح دهيم که تحزب چيز خوبي است.

به گزارش ايرنا، «مصطفي کواکبيان» يکشنبه شب در جمع اصلاح‌طلبان خراسان‌شمالي در بجنورد افزود: اين بي‌توجهي به احزاب، حتي در ميان اصلاح‌طلبان نيز قابل مشاهده است به طوري که گاهي به اشخاص بيشتر از احزاب بها داده مي‌شود.

وي تصريح کرد: اين در حالي است که بدون وجود احزاب، رقابت سرنمي‌گيرد، بدون رقابت انتخابات معني ندارد و در پي آن مردم سالاري و دموکراسي مفهوم پيدا نمي‌کند.

نماينده مجلس هشتم با اشاره به ضرورت ارايه ليست از سوي اصلاح‌طلبان براي انتخابات مجلس آينده گفت: اين اقدام بايد با مرجعيت شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و احزاب قوي صورت گيرد. کواکبيان با تاکيد بر اينکه محوريت اين کار بايد با احزاب باشد، افزود: البته در اين مسير بايد از نظرات و رهنمودهاي بزرگاني همچون آقايان خاتمي و هاشمي رفسنجاني نيز استفاده شود.

وي با بيان اين که يکسال تا برگزاري انتخابات مجلس آينده فرصت باقي است، افزود: بايد توجه داشت که مجلس دهم متناسب با خواست و مطالبات اکثريت مردم شکل بگيرد.

کواکبيان به انتخابات سال 92 رياست جمهوري اشاره کرد و گفت: بايد انتخابات مجلس دهم با مشارکتي پرشور و گسترده برگزار شده و همچون انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري با حضور تمام تشکل‌ها و نهادهاي نقش آفرين، در کمال بي طرفي و بر اساس مر قانون صورت گيرد.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه احزاب به جز مطبوعات و پايگاه‌هاي خبري بايد تريبون شنيداري و ديداري داشته باشند، گفت: ما سال‌هاي گذشته از صدا و سيما خواستيم تا يک شبکه را به احزاب کشور اختصاص داده و يا دست کم چند ساعت از وقت يکي از شبکه‌ها به اين بخش تخصيص يابد که اين کار را نکرد. کواکبيان افزود: اين در حالي است که در کشورهاي همسايه ما از جمله افغانستان چندين شبکه تلويزيون خصوصي فعاليت دارند.

وي با انتقاد از عملکرد صدا و سيما گفت: اين رسانه مسايل جزيي را بزرگنمايي مي‌کند ولي از کنار مساله مهمي همچون «حق الناس خواندن راي مردم» از سوي رهبر معظم انقلاب به راحتي گذشته و آن را مطرح نمي‌کند. کواکبيان افزود: اين موضوع براي نخستين بار از سوي رهبري با اين صراحت بيان شد و جا داشت که چندين برنامه و مناظره به آن اختصاص يافته و مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد.

اين فعال سياسي اصلاح طلب گفت: انتخابات رياست جمهوري سال 92 براي اصلاح‌طلبان درس‌هايي داشت از جمله آنکه آنان دريافتند که با اتحاد، انسجام، فداکاري، شجاعت و جوانمردي مي‌توان در اين عرصه پيروز شد. کواکبيان افزود: بايد از اين موضوع براي ديگر انتخابات و عرصه‌ها نيز بهره برد و در انتخابات مجلس دهم هم اهدافي از جمله تشويق مردم به شرکت گسترده، تشويق نهادهاي حاکميتي به بي طرفي، اتحاد و انسجام اصلاح‌طلبان با ارايه ليست واحد، نداشتن اختلاف، قهر و تحريم انتخابات را دنبال کنيم تا در سايه قانون اکثريت مجلس را به دست آوريم.

کواکبيان افزود: اصولگرايان 12 سال است که در مجلس جا خوش کرده اند و معتقديم اين مدت براي آن‌ها بس است و ديگر به استراحت نياز دارند.

به گفته وي، بخشي از ناکامي اصلاح‌طلبان براي حضور در سه دوره اخير مجلس به خود آنان برمي‌گردد که در برخي مقاطع درست عمل نکردند.

وي افزود: زماني اصلاح‌طلبان به اهميت کرسي‌هاي مجلس پي بردند که دکتر «نجفي» براي يک راي کمتر از وزارت آموزش و پرورش جاماند، چهار نامزد پيشنهادي رييس جمهوري براي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري راي نياوردند و وزير امور خارجه که ذوب در ولايت است و رهبر انقلاب از عملکرد و تلاش ايشان دفاع مي‌کند، در مجلس مورد سوال قرار مي‌گيرد.

دبيرکل حزب مردم سالاري گفت: يکي از عوامل تاثيرگذار بر ميزان موفقيت اصلاح‌طلبان، عملکرد دولت يازدهم است، زيرا اگر چه دولت خود را اصلاح طلب نمي‌داند اما عملکردش را به پاي اصلاح‌طلبان خواهند نوشت. وي افزود: بايد همه کمک کنيم دولت در بخش‌هاي اجتماعي، فرهنگي، سياسي و به ويژه اقتصادي براي مردم گره گشا باشد، بيکاري و تورم را مهار کند و در کنار آن رونق اقتصادي را محقق سازد. دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: بي نظمي‌هاي اقتصادي و حيف و ميل بيت المال در دولت احمدي نژاد باعث شد کشور سال‌ها به عقب رانده شود.کواکبيان افزود: از دستگاه قضايي انتظار داريم با سرعت، بي طرفي و هر گونه اهمال و اعمال نظر، پرونده‌هاي مربوط به حيف و ميل بيت المال در دولت نهم و دهم را پيگيري کرده و به نتيجه برساند.

دبيرکل حزب مردم سالاري گفت: دولت يازدهم در زمينه توسعه سياسي در کشور کند عمل کرده است. کواکبيان افزود: اين دولت براي شتاب دادن به ارسال لايحه احزاب، قانون مطبوعات، نظام رسانه و حقوق شهروندي کند عمل کرده است ولي بايد قبول کرد که عقلانيت بر مجموعه دولت حاکم است و اگر با هشت سال قبل مقايسه کنيم، واقعا بايد خدا را شاکر باشيم. اين فعال سياسي در ادامه از شوراي نگهبان خواست تا به فرمايش رهبر معظم انقلاب که راي مردم را حق الناس خواندند، توجه کافي داشته باشد. کواکبيان افزود: وقتي مي‌گوييم شوراي نگهبان، منظور فقط 12 نفر عضو اصلي آن در تهران نيست بلکه 300 هزار نفر اعضاي دفاتر نظارت آن در شهرستان‌ها نيز هستند که بايد در تمام مراحل انتخابات، از نام نويسي تا تعيين صلاحيت و شمارش آرا، خدا را در نظر بگيرند.


 کواکبيان در جمع دانشجويان استان خراسان شمالي:
 پيشرفت مذاکرات هسته‌اي در وين زمينه‌اي براي دستيابي به توافق نهايي بود 

دبيرکل حزب مردم سالاري گفت: توافق نهايي با گروه 1+5 دور از انتظار نيست. به گزارش فارس از بجنورد، مصطفي کواکبيان در جمع دانشجويان استان خراسان شمالي به مناسبت روز دانشجو، اظهار کرد: پيش‌بيني مي‌شود با ادامه مذاکرات هسته‌اي دستيابي به توافق نهايي دور از انتظار نباشد. وي با تأکيد بر اينکه در مذاکرات اخير، کشورمان به دنبال لغو تحريم‌ها بوده، بنابراين طرف‌هاي مذاکره‌کننده به دنبال تعليق تحريم‌ها بودند، ادامه داد: با فضاي کنوني مذاکرات با گروه 1+5 آينده خوبي براي اين موضوع متصور هستم. به گفته اين فعال سياسي، بخشي از مشکلات ايجاد شده در زمينه مذاکرات هسته‌اي به دليل بي‌تدبيري دولت نهم و دهم بود. کواکبيان خاطرنشان کرد: متأسفانه احمدي‌نژاد تحريم‌ها را کاغذ پاره‌اي بيش نمي‌دانست و اکنون آثار اين بي‌تدبيري‌هاي دولت سابق را در جامعه شاهد هستيم. دبيرکل حزب مردم سالاري با انتقاد به گروه موسوم به دلواپسان، تأکيد کرد: اين گروه در مجلس شوراي اسلامي بايد در آن مقطع دلواپس اقداماتي بودند که توسط آن دولت در مذاکرات هسته‌اي رقم خورد و اين مشکلات را به وجود آورد. وي عنوان کرد: دولت يازدهم با در پيش گرفتن مذاکرات با کشورهاي 1+5 اميدواري‌هايي براي رفع اين مشکل در پيش گرفته که اميدواريم نتايج خوبي براي کشورمان داشته باشد. کواکبيان همچنين توجه به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را يکي از راهبردهاي مهم در مقابل تحريم‌ها برشمرد و با گراميداشت 16 آذر(روز دانشجو)، عنوان داشت: دانشگاه‌ها نبايد باشگاه احزاب سياسي شوند. اين فعال سياسي در پايان يادآور شد: البته ارتقاي بينش سياسي در دانشجويان يک اصل بوده و از دانشجويان انتظار مي‌رود تا در حين اشتغال در دانشگاه سطح بينش سياسي خود را نيز ارتقاء دهند.


 مناظره کواکبيان و کوهکن درباره «تعامل دولت‌ها با جنبش دانشجويي» در دانشگاه تربيت مدرس:
 دبيرکل حزب مردم سالاري:دانشجويان نبايد روح آزاديخواهي و آزادانديشي را در هيچ شرايطي از دست بدهند 
 کوهکن: بايد اصلاح‌طلبان و اصولگرايان با يکديگر رقابت سالم داشته باشند

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: دانشجويان بايد آرمان‌ها را تقويت کنند و روحيه ضداستعماري و ضداستبدادي بودن در کنار استقلال‌خواهي را در خود تقويت کنند.

به گزارش تسنيم، مناظره‌اي با موضوع «جنبش دانشجويي و نحوه رفتار و تعامل دولت‌ها با آن» به‌همت بسيج دانشجويي دانشگاه تربيت مدرس ميان مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري و محسن کوهکن نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي و نايب‌رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري در اين دانشگاه برگزار شد.

کواکبيان در بخش اول سخنان خود با بيان خاطراتي از ايام تحصيل در دانشگاه تربيت مدرس با اشاره به اينکه سه وظيفه اصلي براي دانشجويان و جنبش دانشجويي مي‌توان در نظر گرفت، اظهار داشت: اصلي‌ترين وظيفه و رسالت دانشجويان در دانشگاه کسب علم و ارتقاي دانش و معلومات علمي است. اگر کسب مدرک و اشتغال را هدف فرعي براي آنها بدانيم، اصلي‌ترين هدف براي جنبش دانشجويي و به‌ويژه دانشجويان در دانشگاه‌ها کسب علم و دانش است.

وي با اشاره به سند چشم‌انداز 1404 ايران و قرار گرفتن ايران جزو 10 کشور اول دنيا، يادآور شد: رسيدن به اين جايگاه جز با افزايش سطح دانش علمي کشور امکان پذير نيست. در نتيجه بايد تلاش کنيم تا به هدف و جايگاه خود در چشم‌انداز 1404 دست يابيم. با توجه به وضعيتي که در حال حاضر در زمينه علم و دانش داريم، نيازمند تلاش بسيار در رسيدن به اين جايگاه بوده و نااميد نيستيم، اما بنده خيلي خوش‌بين هم نيستم، لذا کسب علم و دانش و ارتقاي سطح علمي دانشجويان بايد مهمترين رسالت آنها در دانشگاه‌ها قرار گيرد.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به اهميت نقش‌آفريني دانشجويان در جامعه و الگو قرار گرفتن آنها بين ساير اقشار جامعه، تزکيه نفس را از ديگر ويژگي‌ها و رسالت جنبش دانشجويي اعلام کرد و ادامه داد: دانشجو به‌نوعي در سطح جامعه نقش مربي را ايفا مي‌کند، بنابراين جامعه از او الگوبرداري مي‌کند و لذا دانشجويان بايد تزکيه نفس را مورد توجه قرار دهند تا الگوي مناسبي براي افراد جامعه محسوب شوند.

کواکبيان با اشاره به اينکه دانشجويان نبايد نسبت به مسائل سياسي و اجتماعي اطراف خود بي‌تفاوت باشند، فهم سياسي دانشجو را از ديگر وظايف و رسالت‌هاي دانشجويان دانست و تأکيد کرد: قبول دارم دانشگاه نبايد باشگاه احزاب باشد و احزاب حق ندارند در دانشگاه شعبه بزنند، اما دانشجويان حق دارند بيرون از دانشگاه فعاليت سياسي داشته باشند و با احزاب فعاليت کنند، اما خمودگي و بي‌رغبتي به مسائل سياسي و مسائل جامعه باعث مي‌شود دانشجويان از فهم و نگاه سياسي مناسبي برخوردار نشوند.

عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با اشاره به عواقب چنين رويکردي بين دانشجويان، خاطرنشان کرد: متأسفانه در برخي از محيط‌هاي علمي توصيه شده افراد و دانشجويان فقط درس بخوانند، اما اگر دانشجو تنها به مسائل علمي بسنده کند و به‌دنبال کسب آگاهي در زمينه مسائل سياسي نباشد، باعث مي‌شود با يک آب‌نبات معمولي نيز فريب بخورد و پاي گروه‌هاي سياسي سينه بزند که نبايد سينه بزند، لذا در همين زمينه امام خميني(ره) فرموده‌اند: «خدا لعنت کند دست‌هايي که نمي‌گذارند دانشجويان ما سياسي باشند».

مديرمسئول روزنامه مردم‌سالاري با اشاره به اينکه جنبش دانشجويي بايد ضداستبداد و ضداستعمار باشد، ادامه داد: حرکتي که در 16 آذر 1332 از سوي دانشجويان صورت گرفت حرکتي ضداستبدادي و ضداستعماري بود، بنابراين دانشجويان بايد آرمان‌ها را تقويت کنند و روح ضداستعماري و ضداستبدادي بودن کنار استقلال‌خواهي را در خود تقويت کنند.

وي با اشاره به اينکه مطالبات مردم همواره بايد مورد توجه دانشجويان قرار گيرد و آنها پيگير مطالبات مردم باشند، گفت: اين خوب نيست که مردم از دانشجويان در امور مختلف جلوتر باشند، لذا دانشجويان همواره بايد پيشقراولان و پيشگامان جامعه باشند و در راستاي مطالبات مردم حرکت کنند.

کواکبيان با اشاره به اينکه روح آزادي‌خواهي و هويت بين آرمان‌هاي دانشجويان و مطالبات آنها بايد متبلور باشد، ادامه داد: اين خوب نيست که ما بخواهيم فضاي دانشگاه‌هاي‌مان يک‌صدا و يا تک‌صدا باشند. دانشجو بايد با آزادانديشي کار خود را پيش ببرد و جنبش دانشجويي با آزادي‌خواهي در پي کسب مطالبات خود باشد. بحث کرسي‌هاي آزادانديشي نيز در اين راستا حتي اگر قرار است علم هم پيشرفت کند، بايد در اين راستا باشد، يعني عدالت‌خواهي، عدالت سياسي، قضايي و اقتصادي در اين راستاست و دانشجويان بايد در پي اين مساله باشند.

وي استقلال‌خواهي را از ديگر ويژگي‌هاي جنبش دانشجويي دانست و گفت: دانشجويان بايد از وابستگي فکري و فرهنگي و مرعوب شدن در علم ديگران دوري کنند و چون ما در يک کشور اسلامي هستيم، دانشجويان نمي‌توانند اسلامي فکر نکنند و در اين راستا حرکت نکنند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان «متأسفانه هم‌اکنون با فضاي مطلوب آزادانديشي در جامعه و به‌خصوص بين جنبش دانشجويي فاصله داريم» گفت: بخش مهم اين مسئله مربوط به مديريت دانشگاه است. بسياري از مديران دانشگاه‌ها براي حفظ رياست خود فضاي دانشگاه را آرام مي‌خواهند. عموم مسئولان دانشگاه‌ها اعتقاد دارند دانشجويان بايد بيشتر به‌سمت کسب علم روند و کمتر وارد مسائل انتقادي شوند، در حالي که نهضت نرم‌افزاري و کرسي‌هاي آزادانديشي در اين راستا مطرح شد.

وي افزود: البته در يک سال اخير بارقه‌هاي اميدي در اين زمينه در برخي از دانشگاه‌ها ديده شد، اما بخشي از اين مشکل نيز به‌دليل روحيه محافظه‌کاري کل دانشجويان نيز هست.

کواکبيان گفت: فضاي عمومي حاکم بر دانشگاه‌ها نيز توسط برخي از نهادهاي قدرت تحميل مي‌شود و به آنها گفته مي‌شود که بايد در چارچوب مشخص شده‌اي حرکت کنيم.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با اشاره به سخنان کوهکن در زمينه امر به معروف و نهي از منکر، ادامه داد: ما در خصوص امر به معروف همواره از حوزه حکومت نسبت به مردم صحبت مي‌کنيم و نمونه‌هايي در اين زمينه دارند، اما امر به معروف و نهي از منکر مردم نسبت به حکومت را ناديده گرفته‌ايم. امر به معروف تنها پيراهن آستين کوتاه پسران و يا موهاي دختران‌مان نيست که براي آن گشت راه بيندازيم. امر به معروف و نهي از منکر يعني ابوذر که مقابل حاکم مي‌ايستد و مي‌گويد: «اجازه انجام منکر به تو نمي‌دهم» يعني اينکه ضعيف‌ترين فرد جامعه مقابل قوي‌ترين فرد جامعه قرار گيرد و امر به معروف کند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري ادامه داد: مسئله ديگري که باعث شده دانشگاه‌ها در حوزه کرسي‌هاي آزادانديشي چندان فعال نباشند، مربوط به اين است که اگر جامعه نشاط سياسي و فعاليت سياسي گرم‌تري داشته باشد اين فضا نيز به دانشگاه‌ها منتقل مي‌شود، در حالي که اين رابطه بايد عکس باشد. در حالي که رکود و خمودگي سياسي در بيرون جامعه وجود دارد به‌تبع آن شاهد همين رويکرد در دانشگاه‌ها هستيم.

وي ادامه داد: البته بخشي از اين مسئله به انگيزه دانشجويان برمي‌گردد و اگر حکومت و حاکميت فضايي را به دانشجو تحميل نکند و تحميل در کار نباشد مديريت‌ها از لاک محافظه‌کاري بيرون مي‌آيند و و دانشجويان نيز فعال‌تر مي‌شوند، در اين صورت شايد از وضعيت فعلي خارج شويم.

کواکبيان با اشاره به فضاي حاکم در جنبش دانشجويي در مقاطع و دولت‌هاي مختلف، اظهار داشت: من معتقدم در اين سه دوره متفاوت ويژگي‌هاي دولت‌ها فضاي دانشگاه‌ها را متفاوت کرد.

وي افزود: من معتقدم برخي‌ها در دوره اصلاحات تصور مي‌کردند که شايد از منظر دانشگاه مي‌توانند اقدامات سياسي خود را پيش ببرند و کارهاي سياسي خود را در اين حوزه انجام دهند، اما خود دولت به‌معني ماهوي اين مسئله را نمي‌خواست. با شناختي که از آقاي خاتمي دارم، وي تلاش مي‌کرد فضاي آزادي در دانشگاه‌ها حاکم باشد و تشکل‌ها و دانشجويان آلت دست احزاب نباشند، اما برخي از دوستان اين فضا را برنتافتند و مسائلي پيش آمد که نمونه آن حادثه کوي دانشگاه سال 78 بود.

اين نماينده سابق مجلس تصريح کرد: البته معتقدم ايجاد اين فضا توسط هر دو گروه يعني کساني که به‌دنبال آن بودند که فضا را بسيار باز کنند که هرکاري که مي‌خواهند انجام دهند و کساني که نمي‌خواهند اين فضا آزاد باشد، ايجاد شد و بنابراين اين مسئله وجود داشت و به جايي رسيد که رهبر انقلاب از حادثه 78 بسيار ناراحت بودند، اما پس از اين مسئله مشکلات چنداني در آن دوره نداشتيم.

وي با اشاره به اينکه معتقدم فضاي دانشگاه‌ها در دولت نهم و دهم با مقدار زيادي سخت‌گيري از سوي وزارت علوم مواجه بود، گفت: سخت‌گيري‌هاي زيادي در اين دو دوره به‌خصوص نسبت به تشکل‌هاي دانشجويي اصلاح‌طلب انجام شد. اينکه در اين دانشگاه فقط بسيج دانشجويي فعال است نتيجه همان سياست‌هاست. اين رفتار نامناسبي بود که ما با سخت‌گيري‌هاي‌مان اجازه فعاليت مؤثر را از دانشجويان مي‌گرفتيم. البته شايد مسئولان دولت دل‌شان نمي‌خواهد فضا اين‌گونه باشد، اما حاصل آن سياست‌ها اين بود که فقط يک جريان مي‌توانست برنامه برگزار کند.

کواکبيان با اشاره به عملکرد دولت يازدهم نيز در مقابله با جنبش دانشجويي، افزود: ما در اين دوره بيش از 8 يا 9 ماه وزير نداشتيم. انصافاً فرجي‌دانا در 9 ماهي که در وزارت علوم بود عاقلانه در اين زمينه عمل کرد و در چارچوب قانون براي تشکل‌ها مجوز صادر مي‌شد و به‌گونه‌اي بود که به تشکل‌هايي هم که از قبل وجود داشتند، احترام گزارده مي‌شد.

وي ادامه داد: اميدوارم در دولت فعلي و وزارت علوم فعلي نيز بحث اعتدال در فضاي دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و ما شاهد فضاي آزادانديشي در دانشگاه‌ها باشيم.

عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با اشاره به مسائل رخ‌داده در خصوص استيضاح فرجي‌دانا، گفت: معتقدم استيضاح ظلم به فرجي‌دانا بود و اي‌کاش مسئله استيضاح پيش نمي‌آمد. من به‌عنوان يک عضو هيات علمي معتقدم ايرادي در فرجي‌دانا نبود. خيلي خوشحال هم نيستم و خوب نبود که بين 30 هزار عضو هيات علمي يک نفر هم وجود نداشت تا يک پزشک در رأس وزارت علوم قرار گيرد.

وي با بيان اينکه «فتنه» بهانه‌جويي نمايندگان در زمينه رأي اعتماد به وزراي علوم بود، گفت: البته مي‌توانست در معرفي نفرات بعد از فرجي‌دانا تعامل بهتري با مجلس در خصوص وزير علوم صورت گيرد، اما به هر حال اميدواريم با آمدن وزير علوم همچنان به‌سمت گفتمان اعتدال پيش رويم.

کواکبيان در پاسخ به سؤالي در خصوص موضع نمايندگان مجلس درباره مذاکرات هسته‌اي، گفت: زماني که ما در مجلس هشتم مي‌خواستيم درباره مذاکرات هسته‌اي سؤال کنيم، مي‌گفتند مذاکرات خط قرمز است، اما اينکه چگونه نمايندگان بحث سؤال از وزير خارجه را در اين زمان مطرح مي‌کنند بحث ديگري است، البته شنيده‌ايم سؤالات را پس گرفتند.

وي در پاسخ به انتقاد دانشجويي مبني بر اينکه تشکل‌هاي دانشجويي که در دوره قبل لغو مجوز شدند و يا مجوز دريافت نکردند به‌دليل فعاليت‌هاي رخ‌داده در فتنه 88 بوده است، گفت: اين‌گونه نيست که به‌خاطر فتنه 88 بوده باشد. منظور من اين بود که برخي از اتفاقاتي که در اين دوره (اصلاحات) رخ داد به اين دليل بود که آنها با همان تندروهاي دولت نيز مشکل داشتند و فضا را اين‌گونه نمي‌خواستند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري افزود: البته نبايد اين‌گونه باشد که شما نيز همه‌چيز را به فتنه منسوب کنيد. اگر شما واژه فتنه را نداشتيد، چه داشتيد؟ من معتقدم بي‌دليل به تشکل‌ها مجوز ندادند. به آن تشکلي که محکوم بوده و يا ذات فتنه داشته مجوز نمي‌دادند، اما سخت‌گيري‌هايي شد که نبايد مي‌شد.

وي تصريح کرد: البته واکنشي را که رئيس‌جمهور نسبت به منتقدان داشت نمي‌پسندم و نبايد منتقدان را بي‌سواد خواند.

کواکبيان درباره مذاکرات هسته‌اي گفت: ما در مذاکرات، از هفت موضوع درباره شش موضوع تقريباً به توافق رسيده بوديم، اما مهمترين مسئله درباره تحريم‌ها بود که آنها تعليق را مطرح مي‌کردند، اما ما دنبال لغو تحريم‌ها بوديم و بايد بابت اين مسئله تشکر کرد. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: واقعيت اين است که تضميني نبود. اگر ما تعليق را قبول مي‌کرديم آنها نيز به آن عمل مي‌کردند و لذا ما خواستار لغو تحريم‌ها بوديم که اگر از هم‌اکنون هم بخواهند آنها را لغو کنند حداقل دو سالي زمان طول مي‌کشد. آن زماني که دوست شما قطعنامه‌هاي بين‌المللي را کاغذ باطله مي‌دانست و ما جزع و فزع مي‌کرديم که اين‌گونه نگويد، برخي به ما انتقاد مي‌کردند.

وي در ادامه گفت: خدا را شکر که مذاکرات صورت گرفت و مي‌توان گفت هم‌اکنون گزينه نظامي روي ميز نيست. آقاي ظريف مي‌گويد شايد تا ماه مارس و يا زودتر از زمان اعلام شده به توافق برسيم. به هر حال بايد بپذيريم که نسبت به برخي مسائل درست رفتار نشد. کواکبيان در پايان با اشاره به ضرورت پالايش در همه احزاب و جناح‌ها گفت: البته پالايش درون اصولگرايان و فاصله گرفتن از افرادي که به نام اصولگرايي دچار فساد اقتصادي شدند نيز ضرورتي اجتناب ناپذير است.

محسن کوهکن نايب‌رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري و نماينده سابق مجلس نيز در اين مناظره گفت: در کشور ما دانشجو ظرفيت و جايگاه ويژه‌اي دارد که يکي از آنها مشترک است که آن آزادي و مطالبات پاک آن است زيرا دانشجو به هيچ حزب و گروهي تعلق ندارد و به شکل کاملا آزاد مطالبات خود را پيگيري مي‌کند و به دنبال آزادانديشي است لذا مطالبات پاک و خالصانه اي را دنبال مي‌کند. نايب رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري، مباني فکري اسلامي و انقلابي را دومين ويژگي جنبش دانشجويي در ايران دانست و گفت: اين ويژگي خاص دانشجويان کشورمان است و اينکه به دليل مباني فکري و انقلابي، از مباني پاک استقلال‌طلبي و ظلم‌ستيزي برخوردارند و به همين دليل از آزادي برخوردارند و آزادانه انتقاد مي‌کنند. وي با اشاره به تصويب قانون امر به معروف و نهي از منکر در مجلس تأکيد کرد: امروز مجلس قانوني را در خصوص امر به معروف و نهي از منکر تصويب کرده که حق و حقوقي را براي آمران به معروف و ناهيان از منکر درنظر گرفته لذا دانشجو مي‌داند اگر نقص و يا کجي را مشاهده کرد، چگونه نقد کند و چه حق و حقوقي در اين زمينه دارد. وي در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به اينکه اصلاح‌طلبان بايد در مقابل برخي از مسائل به خوبي و صراحتا موضع بگيرند، گفت: وقتي آقايي با صبغه اصلاح‌طلبي مي‌آيد و عنوان مي‌کند که اصلاح‌طلبان امام را دوست ندارند، خود اصلاح‌طلبان بايد در ابتدا مقابل آن موضع بگيرند؛ ما دوست نداريم جريان اصلاح‌طلب و آن اصلاح‌طلبي که انقلابي است و به ولايت و مباني انقلاب احترام مي‌گذارد، از صحنه سياسي حذف شود البته دوست داريم اين جريان در زير سقف نظام جمهوري اسلامي خود را پالايش کند و اين براي ما جاي سوال است که چرا وقتي سحرخيز چنين مسئله‌اي را مطرح مي‌کند، اصلاح‌طلبان واکنش مناسبي از خود نشان نمي‌دهند. نايب رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري با اشاره به اينکه اصولگرايان نسبت به دولت احمدي‌نژاد انتقادات خود را سريع و بلافاصله بعد از رفتارهاي او مطرح مي‌کردند، گفت: اميدواريم دوستان اصلاح‌طلب ما نيز اين پالايش را در خود انجام دهند و با تهيه منشور اصلاح‌طلبي از وجود اظهارات سحرخيزان آينده جلوگيري کنند و اگر چنين مسائلي مطرح شد، همه مي‌دانند که منشور اصلاح‌طلبان را مشخص کرده است و کسي که اين صحبت را مي‌کند، در حلقه اصلاح‌طلبي نيست.

وي تأکيد کرد: البته شايد در ابتداي تهيه اين منشور شما با ريزشي روبرو شويد اما دامن اصلاح‌طلبان را از شائبه‌هاي نظير فتنه پاک مي‌کنيد و فضا را براي فعاليت اصلاح‌طلبان انقلابي بسيجي و انقلابي مثل خودتان مهيا مي‌سازيد.


 سخنگوي قوه قضاييه در نشست خبري:
 حکـم اسيد‌پاشـي بـه‌زودي اجـرا مي‌شـود 
  اتهام يکي از مديران شهرداري تهران، امنيتي است

سخنگوي قوه قضاييه از اقدام به‌موقع نيروي انتظامي در بازداشت عاملان اسيدپاشي تهران تشکر کرد.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام محسني اژه‌اي در هفتاد‌و‌سومين نشست خبري با اشاره به اسيدپاشي که اخيرا در تهران اتفاق افتاده است، گفت:‌ از دادستاني تهران خواستم تا نسبت به دو موردي که اسيد پاشيده‌اند، رسيدگي صورت گيرد و حکم‌شان تعيين و اجرا شود، البته مشکلاتي در اجراي حکم آن‌ها وجود دارد.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: هنوز عاملان اصلي اسيدپاشي‌هاي اصفهان دستگير نشده‌اند، گرچه در روزهاي اول مظنوناني تحت تعقيب قرار گرفتند اما عاملين اصلي هنوز دستگير نشدند.

وي گفت:‌ دستگاه قضايي مصمم است که با کساني که تجاوز به عنف دارند و امنيت جامعه را برهم مي‌زند بدون هيچ اغماضي برخورد کند تا حکم هرچه سريع‌تر اجرا شود. محسني‌اژه‌اي با اشاره به افرادي که در زمينه مواد مخدر فعاليت دارند گفت:‌ با تلاش نيروي انتظامي، دستگاه قضايي و سيستم اطلاعاتي ما توانسته ايم به عاملين اصلي دسترسي پيدا کنيم که بيشتر از 15 هزار کيلو از انواع مواد‌مخدر کشف شد. عاملين اصلي آن حدود 53 نفر هستند.

سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به اينکه يکي ديگر از اقدامات سازمان ثبت، اجراي معوقات بانک‌ها بوده است گفت: يک ميليارد و 600 ميليون تومان از معوقات سازمان ثبت وصول و به بانک‌ها برگردانده شد. وي در پاسخ به اينکه آيا دستگيري يکي از مديران شهرداري تهران به اتهام جاسوسي که گفته مي‌شود آي‌پي‌هاي دوربين‌هاي مدار بسته را به سازمان مجاهدين خلق داده صحيح است گفت: اين که فردي بازداشت شده درست است و اتهام او نيز امنيتي است ولي از بيان جزييات آن معذورم. محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اين که آيا محکوميت «م. ر» به 15 سال حبس و 9 ميليارد تومان جزاي نقدي صحيح است يا خير؟ گفت: اصل محکوميت درست است ولي چون هنوز حکم قطعي نشده و در ديوان عالي کشور مطرح است از بيان جزييات آن معذور هستم. وي درباره‌ آخرين وضعيت ساخت غيرقانوني يک هتل در بستر رودخانه جاجرود و اين که آيا رابطه مالي بين سازنده هتل و مسئولين محلي وجود داشته است يا خير؟ گفت: اين جواز از مرجعي گرفته شده که بر سر صلاحيت داشتن آن اختلاف نظر وجود دارد. ما از دولت خواسته‌ايم اين اختلافات را برطرف کند و به همين منظور الان اين موضوع در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي مطرح شده است.

محسني اژه‌اي در پاسخ به اين که آيا آزادي غنچه قوامي که به جاسوسي متهم است با وثيقه 100 ميليون توماني کار درستي است گفت: ايشان دو اتهام داشت. يکي تبليغ عليه نظام و دومي اتهام امنيتي ديگري است.

محسني‌اژه‌اي ادامه داد:‌ در رابطه با اتهام امنيتي دوم در دادسرا قرار منع تعقيب صادر شد ولي در مورد اتهام فعاليت تبليغي عليه نظام کيفرخواست صادر شد. دادستان به قرار منع تعقيبي که صادر شده بود اعتراض کرد و دادگاه اعتراض را پذيرفت و به همين جهت پرونده مجددا به دادسرا ارجاع شد که رسيدگي به اين اتهام ادامه دارد و کيفرخواست هنوز صادر نشده است.

خبرنگاري با اشاره به گذشت يک سال از احضار محمود احمدي‌نژاد به دادگاه درباره‌ رسيدگي به شکايت مجلس از رئيس جمهور سابق ايران سوال کرد که محسني اژه‌اي گفت: اين پرونده در حال رسيدگي است و مجلس هم شاکي نيست، بلکه مجلس طبق قانون گزارش تهيه و به قوه قضاييه ارسال مي‌کند. در اين مورد هم گزارشاتي که آمده در حال رسيدگي است و هنوز به پايان نرسيده است. خبرنگاري درباره‌ آخرين اقدامات انجام شده در رابطه با برخورد با مصاديق مجرمانه شبکه‌هاي مجازي سوال کرد که سخنگوي قوه قضاييه در اين رابطه گفت: دادستان تهران دارد اقداماتي انجام مي‌دهد و در حال بررسي بعضي شبکه‌هاي اجتماعي و سايت‌ها است. محسني اژه‌اي درباره سرانجام شناسايي اموال بابک زنجاني در داخل و خارج و اينکه آيا فرد جديدي در ارتباط با پرونده بابک زنجاني دستگير شده يا خير؟ گفت: متاسفانه بابک زنجاني همکاري لازم را در شناسايي اموالش در داخل و خارج با ما ندارد، البته اموالي که در داخل شناسايي شده در مقام کارشناسي است تا قيمت گذاري شود و مشخص شود که مبالغشان به چه ميزان است.

وي ادامه داد: اقدام جديدي که در ارتباط با اين پرونده انجام شده اين بود که پرونده بابک زنجاني در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي مطرح شد و تصميمي اخذ شد مبني بر اين که اموالي که شناسايي شده تقويم شود و با وکالت متهم و با نظارت دادستاني اين اموال در اختيار وزارت نفت قرار گيرد تا وزارت نفت اگر مي‌خواهد اموال را بردارد يا آنها را بفروشد.

محسني‌اژه‌اي تاکيد کرد: يکي از افراد بازداشت شده در اين پرونده مدير نفتي بوده که سمت داشته و اکنون در بازداشت است. کيفرخواست اين پرونده نيز هنوز صادر نشده است. محسني اژه‌اي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که برخورد قوه قضاييه در زمينه‌ کارت‌هاي جعلي پايان خدمت چند تن از فوتباليست‌ها چگونه است و آيا فردي در اين زمينه دستگير شده گفت: روز گذشته که با دادستان تهران صحبت کردم گفت که اقداماتي در اين زمينه انجام شده است، البته اين اقدامات بستگي به اين دارد که تحقيقات منجر به بازداشت افراد شود يا خير؟ محسني‌اژه‌اي درباره‌ احتمال عفو سهيل عربي که اتهامش سب‌النبي است، گفت: فعلا موضوع عفو مطرح نيست و اکنون حکم وي به عنوان مفسد في‌الارض در ديوان‌عالي کشور تاييد شده است، وي درخواست اعاده دادرسي کرده که درخواست اعاده دادرسي هم بستگي به اين دارد که آيا ديوان آن را مي‌پذيرد يا خير؟ و اکنون بحث عفو وي مطرح نيست. محسني‌اژه‌اي در پاسخ به اين که آيا قوه قضاييه در موضوع مضر بودن پارازيت‌ها ورود پيدا کرده است گفت: اگر روزي از لحاظ کارشناسي مشخص شد که دستگاه‌هاي ذي‌ربط اقدامات لازم را در اين زمينه انجام نمي‌دهند و جرمي اتفاق افتاد حتما قوه قضاييه وارد مي‌شود، اما تاکنون ثابت نشده که اين پارازيت‌ها تا چه اندازه مضر است.

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به اينکه قوه قضاييه در زمينه نوسانات نرخ ارز با سوداگران آن چه تدابيري را انديشيده است گفت: قوه قضاييه با ساير بخش‌ها مانند دولت و بانک در اين زمينه اقداماتي انجام داده، اما تا زماني که جرمي اتفاق نيفتد به آن وارد نمي‌شود.

وي در پاسخ به اينکه آيا مي‌توان حکم محارب را براي اسيدپاشي‌ها در نظر گرفت گفت: دو نظريه وجود دارد؛ يکي اينکه اسيدي که پاشيده مي‌شود موجب ترس و وحشت مردم شود که حکم محارب را مي‌گيرد و مرتکب اعدام مي‌شود ولي فتواي همه علما و نظر حقوقدانان به اين صورت نيست. نظريه ديگر اين است که عده‌اي مي‌گويند اگر فردي اقدام به اسيدپاشي کند که موجب فساد در جامعه شود به عنوان مفسد في‌الارض اعدام مي‌شود، البته در اين زمينه قانون شفاف نيست که فرد اسيدپاش به عنوان محارب يا مفسد في‌الارض اعدام شود يا خير.

وي در مورد عدم اجراي حکم داوود روشنايي يکي از قربانيان اسيدپاشي در سال‌هاي اخير گفت:‌ دو موردي را که بنده در جريان اجراي حکم آنان هستم مربوط به قصاص عضو است که تائيد شده و دستور اجرا هم صادر شده، البته مشکلي در زمينه اجرا وجود دارد که مربوط به مشکلات پزشکي است.

وي در باره جلسه بازپرسي سرپرست سابق تامين اجتماعي و قرار کفالت دو ميليارد توماني وي گفت:‌ از بيان جزئيات پرونده معذورم. پرونده در حال رسيدگي است. فرد مذکور براي تحقيق در دادسرا حاضر شده ولي هنوز کيفرخواست وي صادر نشده است.

معاون رييس دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص بدهي معدن چادرملو و اخباري که در مورد آن مطرح شده و نيز درباره وضعيت نظارت بر معادن خصوصي و دولتي گفت: بعضي معادن خصوصي هستند و نظارتي که منظور شماست وجود ندارد، اما اگر جرمي اتفاق بيفتد دستگاه قضايي ورود مي‌کند. اگر معدني هم دولتي باشد يا به نحوي از بودجه دولت استفاده کند دستگاه‌هاي نظارتي بر عملکرد آن نظارت خواهند داشت.

وي در باره پرونده‌اي موسوم به «حسين کشان» گفت: عبارتي که به کار برديد وجود نداشت. البته تخلفي صورت گرفته بود منتها اصلا چنين قصدي که شما بيان کرديد وجود نداشت.


 رونمايي از دستاوردهاي جديد نيروي دريايي ارتش  

شناورها و بالگردهاي تجهيزشده نيروي دريايي ارتش و دستاوردهاي جديد به اين نيرو ملحق شدند.

به گزارش ايسنا، مراسم الحاق چند بالگرد و شناورهاي تسليح شده نيروي دريايي در منطقه يکم نيروي دريايي ارتش در بندرعباس با حضور اميرسرلشکر عطاالله صالحي فرمانده کل ارتش و امير دريادار حبيب الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش برگزار شد. در اين مراسم بالگرد RH مين‌روب، بالگرد SH ضدزيرسطحي و بالگرد AB گشت شناسايي به ناوگان نداجا اضافه شدند. همچنين شناورهاي تسليح شده نداجا متشکل از ناوچه کلاس فجر، کلاس شمس و همچنين ناوهاي کلاس سريک نيز رونمايي شده و به نيروي دريايي ملحق شدند. در اين رابطه فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت: نيروي دريايي ارتش با حضور در آب‌هاي آزاد به دنبال حفظ منافع کشور و همچنين حفظ صلح است. امير سرلشکر عطاالله صالحي در حاشيه اين مراسم با بيان اين‌که نيروي دريايي علاوه بر نوآوري داشته‌هاي قديمي خود را نيز بازسازي مي‌کند، خاطرنشان کرد: به وسيله اين تجهيزات بازسازي شده ما امروز در دورترين درياها دريانوردي مي‌کنيم. فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران در ادامه گفت: نيروي دريايي يک نيروي خلاق و سازنده است و ما از اين نوآوري و سازندگي تجليل مي‌کنيم. صالحي در ادامه با بيان اين‌که ما در دريانوردي در آب‌هاي آزاد وابسته به هيچ کشوري نيستيم، افزود: اين در حالي است که ساير کشورهايي که دريانوردي مي‌کنند به اتحادهاي مختلفي وابسته هستند.

فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران در پايان اظهار کرد: ما اکنون شناورها و بالگردهاي خود را به بهترين موشک‌هاي کروز مجهز کرده‌ايم. اين موشک‌ها قدرت دريايي ايران را افزايش داده‌اند.

همچنين امير دريادار دوم زميني، فرمانده فني منطقه يکم نيروي دريايي ارتش گفت: ناو موشک انداز سيريک، کلات و گناوه به سامانه موشکي نور و قادر، همچنين ناو موشک انداز فجر، فتح، نور، شمس و نجم به سامانه موشکي نصر تجهيز شدند.

وي گفت: يک فروند ناوهاي لجستيک کلاس سيريک ، 3 فروند ناوهاي کلاس فتح و 2 فروند ناوهاي کلاس شمس و يک فروند هواناو BH7 با طي 6 ماه زمان و صرف 13 هزار ساعت کار تسليح شدند.

وي افزود: تعميرات اساسي دو فروند اسکادران بالگردهاي ضد‌سطحي و ضد زير سطحي SHو AB و هواناو به پايان رسيد و به ناوگان ارتش نيروي دريايي اضافه شده است. وي خاطرنشان کرد: مأموريت اصلي بالگردهاي SH-3B ملقب به سلطان دريا جهت انجام عمليات‌هاي ضد زيردريايي بوده و از قابليت‌هاي حمل موشک و اژدر برخوردار است. اين بالگردها در سال‌هاي 1350 و 54 به ناوگان دريايي نيروي بالگردي الحاق و پس از چهار مرحله تعميرات اساسي در سال 74 زمين‌گير شدند که در سال 90 تحت تعميرات اساسي «پنها» در شرکت «پنها» قرار گرفت و پس از 38 ماه دوره تعميرات و 7 ماه تست‌هاي زميني و پروازي امروز با قدمتي حدود 43 سال امروز شاهد بهره‌برداري و الحاق مجدد آن به اسکادران يازدهم پايگاه يکم هوايي دريايي نداجا هستيم. وي همچنين با اشاره به تعميرات اساسي و الحاق يک فروند اسکادران بالگرد ضدسطحي AB-212 بيان کرد: مأموريت اصلي اين بالگردها انجام عمليات‌هاي ضدشناورها و تأسيسات سطحي است. از اين بالگردها علاوه بر مأموريت اصلي مي‌توان به عنوان آمبولانس هوايي و حمل بار در محدوده مجاز استفاده کرد. زميني خاطرنشان کرد: هواناوها يا هاورکرافت يکي از انواع تجهيزات و سامانه‌هاي پروازي است که با دارا بودن مشخصات و قابليت‌هاي ويژه قادر است به راحتي در دو محيط خشکي و دريا و حدفاصل اين دو حرکت نيازمند تأسيسات بندري و لنگرگاه نيست. هواناو مدل SR.N6 در سال 48 وارد ايران شد. در تمام دوران جنگ تحميلي حضور فعال داشت و پس از دو مرحله تعميرات اساسي در سال 90 زمين‌گير شد.

سال 91 در شرکت «حسا» با همکاري متخصصين نداجا تحت تغييرات اساسي قرار گرفت و پس از دو سال دوره تعميرات و يک ماه تست‌هاي زميني و پروازي امروز با قدمت حدود 48 سال شاهد بهره‌برداري و الحاق مجدد آن به اسکادران دوازدهم پايگاه يکم هوا دريايي نداجا هستيم. وي در پايان اضافه کرد: در روند اين تعميرات 2 هزار 889 لاين آيتم بالغ بر 146 هزار و 911 قطعه مورد بازبيني و تعمير قرار گرفت که مي‌توان به فرآيند مهندسي معکوس و مستندسازي تعميرات، بهينه‌سازي سيستم‌هاي بالاست، هيدرومکانيکي، وايرينگ سيستم‌هاي الکترواويونيکي، بهينه‌سازي سيستم هاي راديويي و تسليحاتي و بهينه‌سازي اکثر قطعات آن اشاره کرد.


 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 تبعيض‌هاي سياسي و مذهبي موجب ناعدالتي‌هاي اجتماعي است 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تبعيض‌هاي سياسي و مذهبي را موجب ايجاد ناعدالتي‌هاي اجتماعي و به تبع آن نارضايتي مردم خواند و گفت: به خاطر فعاليت‌هاي تبليغاتي جهاني تروريست‌ها، معمولاً ناراضيان مدني و سياسي در دنيا جذب اين گروه‌هاي خشن مي‌شوند که برخلاف گذشته به هر نوع سلاح خطرناک مسلح شده‌اند و نگراني مهمتر اينکه ممکن است در آينده به سلاح‌هاي کشتار جمعي شيميايي و ميکروبي نيز دست يابند.

به گزارش مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار ملادينوف، نماينده ويژه دبير کل سازمان ملل در امور عراق با اشاره به نا امني‌ها و عدم ثبات عراق و تأثير آن در منطقه، گفت: ايران تجربيات ارزشمندي در مقابله با تروريست‌ها دارد که اوايل پيروزي انقلاب با اقدامات مسلحانه به شورش‌هاي کور، ترور شخصيت‌ها و تجزيه طلبي روي آورده بودند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به نقش استبداد و استعمار در خلق، پرورش و تقويت تروريست‌ها، خاطر نشان کرد: تا زماني که اين دو عامل باشند، تروريست‌ها هستند و اصلاً در اين فضا بيشتر رشد مي‌کنند.

هاشمي رفسنجاني، قاطعيت و سرکوب را براي مقابله با پديده تروريست ضروري و در عين حال ناکافي دانست و اظهار کرد: در برخورد با پديده‌هاي زشت و خشن، بايد ريشه‌ها را بررسي و راه‌هاي خلق تروريست‌ها را به دور از سياسي کاري و رفتار متناقض مسدود کرد تا بلاي جان ملت‌ها نشوند.

وي اوضاع امروز کشورهاي ليبي، تونس، سوريه، افغانستان و عراق را مصداق روشن برخورد ناقص و متناقض با تروريست‌ها برشمرد و گفت: با شيوه‌هاي کنوني مقابله دروغين با اين پديده زشت، جهان بايد هر روز شاهد جنايات تروريست‌ها در قالب سلفي‌ها، طالبان، بوکوحرام، الشباب سومالي، القاعده و داعش باشد، چون به واقعيت کشورها و ترکيب جمعيتي آنها توجه نمي‌شود و سردمداران مدعي مبارزه با تروريسم از گروه‌هايي کمک مي‌گرفتند که بقاياي دوران استبداد هستند. هاشمي رفسنجاني با بيان مصاديقي از ناتواني تروريست‌ها در اداره جامعه، خاطر نشان کرد: حاکميت اين گروه‌ها نقطه آغاز ناامني‌هاي پايدار است که نمونه آنها را در افغانستان زمان طالبان ديده‌ايم.

وي «ناراضي تراشي» را برنامه شوم تروريست‌ها در ميان ملت‌ها دانست و اضافه کرد: متأسفانه استبداد، استعمار و تروريسم با استفاده از اختلافات قومي و مذهبي، مردم را به ايجاد نا امني تحريک مي‌کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان برنامه‌ها، اقدامات و فعاليت‌هاي سازمان ملل در عراق گفت: مهم است که مردم فکر نکنند خارجي‌ها براي استثمار منابع عراق آمده‌اند که در آن صورت به تروريست‌پروري روي مي‌آورند. هاشمي رفسنجاني مبارزه با ويروس تروريسم را مستلزم يک برنامه جامع و توجه به همه سلايق سياسي و اجتماعي خواند و تصريح کرد: حضور داعش در عراق هميشگي نيست، اما بايد براي جلوگيري از نفوذ اين انديشه و ساير انديشه‌هاي انحرافي مشابه در جامعه برنامه‌ريزي کرد که براي هر دوره‌اي خطرناکند و حتي بعد از گرفتن مراکز تحت اشغال تروريست‌ها، بقاياي آنها در نقاط مختلف کشورها باقي و مزاحم هستند.

وي برخورد ريشه‌اي با پديده تروريسم را وظيفه ذاتي سازمان ملل خواند و گفت: تحقق اين مهم و راز موفقيت در اين راه، احترام واقعي و عملي به حقوق بشر در همه شئون و در همه کشورها، بدون تبعيض و سياسي کاري است. هاشمي رفسنجاني با اشاره به ادعاهاي ائتلاف ضد داعش و اوضاع نابسامان شهر کوباني در سوريه، اظهار کرد: افکار عمومي نمي‌تواند بپذيرد که ائتلاف ارتش 40 کشور اروپايي و عربي دو ماه در مبارزه با يک گروه کوچک تروريستي در يک شهر ناتوان است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام همچنين به ناکامي‌هاي ائتلاف‌هاي جهاني براي دستيابي به اهداف اعلام شده آنان جهت حضور در منطقه اشاره کرد و گفت: اشغالگران ادعا مي‌کردند مبارزه با مواد مخدر يکي از برنامه‌هاي آنان براي حضور در افغانستان است، ولي اکنون خودشان اعتراف مي‌کنند که کشت مواد مخدر در اين کشور 8 برابر شده است. بر‌اساس اين گزارش، ملادينوف نيز در اين ديدار با بيان اهداف و برنامه‌هاي سفر خود و هيأت همراه به جمهوري اسلامي ايران خاطر نشان کرد: اوضاع عراق براي ايران، همسايگان، منطقه و جهان بسيار مهم است.

نماينده ويژه دبير کل سازمان ملل در امور عراق با يادآوري مشکلات حدود 2 ميليون آواره عراقي، گفت: به عنوان سازمان ملل به دولت عراق و مردم آواره کمک مي‌کنيم تا زندگي خود را دوباره بسازند.

وي اهداف و برنامه‌هاي داعش را نفرت‌انگيز خواند و گفت: برخلاف ادعاها، به راحتي مي‌توان داعش را از نظر نظامي شکست داد و از اذهان مردم زدود، چون جايي بين مردم در جوامع ندارد.

ملادينوف همچنين با يادآوري اشغال نظامي موصل توسط داعش و اقدامات سياسي و انساني سازمان ملل،اظهار کرد: بايد اختلافات قوميت‌ها و مذاهب در عراق را کاهش داد و گارد ملي عراق را براي کمک مردم در استان‌ها و مرزها مستقر کرد تا هيچ تروريستي احساس امنيت نکند. نماينده سازمان ملل در امور عراق اجراي عدالت سياسي و قضايي را براي برگشت امنيت در عراق مهم خواند و گفت: بايد دولت مرکزي عراق را تقويت کرد تا با ايجاد آشتي ملي و همکاري با همسايگان به مبارزه با تروريست‌ها برخيزند.

وي با تصديق سخنان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مبني بر «ويروسي بودن تروريست» اظهار کرد: علم پزشکي مي‌گويد که بايد سيستم ايمني بدن را براي مقابله با حضور و عفونت ويروس تقويت کرد و تمام تلاش سازمان ملل در اين راستاست.


 اخبار کوتاه 

سفر به عراق براي مراسم اربعين بدون رواديد

نماينده ايلام از لغو رواديد بين دو کشور ايران و عراق در مرز مهران خبر داد. عمران علي محمدي در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه حذف رواديد بين دو کشور ايران و عراق در دستور کار مسئولان قرار گرفت، اظهار داشت: مسئولان عراقي همکاري خود را در خصوص صدور رواديد رايگان از ديروز در مرز مهران آغاز کرده‌اند و همه کساني که قصد سفر به عراق براي شرکت در مراسم اربعين حسيني دارند مي‌توانند با مراجعه به مرز مهران بدون ويزا از مرز خارج شوند. عضو کميسيون اجتماعي با بيان اينکه اين حرکت شروع خوبي براي حذف دائم رواديد در تردد اتباع دو کشور است، تصريح کرد: به زودي شاهد اين گام مثبت در روابط دو کشور ايران و عراق خواهيم بود. وي در خصوص پيگيري راه‌اندازي سرکنسولگري عراق در استان افزود: مقامات عراقي با راه‌اندازي کنسولگري عراق در استان ايلام موافقت کرده‌اند و به زودي دفتر کنسولگري عراق در استان راه‌اندازي خواهد شد. عضو کميسيون اصل نود تصريح کرد: استقرار کنسولگري عراق در ايلام به توسعه روابط خارجي دو کشور کمک شاياني خواهد کرد. نماينده ايلام گفت: مرز بين‌المللي مهران امن‌ترين و نزديکترين مسير به عتبات عاليات است. وي ادامه داد: روزانه بيش‌از 50 هزار نفر در اين ايام از مرز مهران به عراق سفر مي‌کنند بنابراين راه‌‌اندازي کنسولگري عراق در اين استان از ملزومات اساسي است که همواره پيگير اين موضوع بوده و هستيم.

مردم بايد از امنيت برخوردار باشند

معاون حقوقي رئيس‌جمهور گفت: مردم با تحقق حقوق شهروندي بايد علاوه بر احساس امنيت، به صورت عملي از امنيت برخوردار باشند و دستگاه‌هاي اجرايي موظفند حقوق شهروندي مردم را به عينه مورد توجه قرار دهند. به گزارش ايسنا الهام امين‌زاده در همايش حقوق شهروندي، بايدها و نبايدها گفت: در حوزه حقوق شهروندي با جامعه‌هاي روستايي و شهري مواجه هستيم که بايد از حقوق خود مطلع باشند. وي با بيان اين‌که با گذشت پنج سال از تصويب قانون دسترسي آزاد به اطلاعات، اين قانون در دولت يازدهم اجرايي شد گفت: امروز گفتمان حقوق شهروندي گفتمان غالب قوه مجريه است و ترويج اين فرهنگ در جامعه خود را نشان مي‌دهد. امين‌زاده با بيان اين‌که مردم اطلاع چنداني از حقوق خود در اين حوزه ندارند افزود: يک فرايند رو به رشد در منشور حقوق شهروندي تدوين شده است و تلاش مي‌کنيم مردم با اطلاع از اين حقوق به دنبال استيفاي حقوق خود باشند. امين‌زاده با تأکيد براين‌که زنان حق امنيت اجتماعي دارند و کودکان نيز بايد از اذيت و آزار و بهره‌کشي در امان بوده و از امکانات آموزشي بهره‌مند باشند افزود: اين سند به هيچ وجه سوغات و تقليدي از غرب نيست و روح ديني منشور کاملا حفظ شده است. وي همچنين با تاکيد براين‌که حقوق شهروندي نبايد نابرابري‌هاي اجتماعي را تشديد کرده و نبايد موجب تداخل وظايف دستگاه‌هاي اجرايي شود خاطرنشان کرد: هدف غايي دستيابي به يک حيات طيبه است.

حرفي مي‌زنند و تکذيب مي‌کنند

علي مطهري درباره اظهارات اخير امام جمعه مشهد و احمدي‌نژاد و برخي درخواست‌هاي کروبي از خودش به خبرنگاران توضيح داد. به گزارش ايسنا،‌ نماينده تهران در حاشيه جلسه علني مجلس در مورد پاسخ علم‌الهدي امام جمعه مشهد به نامه وي گفت:‌ اين مسئله نشان مي‌دهد که وي قبل از اينکه نامه من را بخواند ظاهرا به وي گفته بودند جوابي بدهد که چند جمله‌اي گفتند، ولي معلوم بود که نامه من را نخواندند؛ به هر حال حرف‌هاي من همان است که درآن نامه نوشتم. نماينده تهران در مورد نقل قولي از احمدي‌نژاد نسبت به وي که گفته «آقاي مطهري خيلي مرد است» گفت:‌ سياق جملات مي‌خورد که حرف ايشان باشد، اما خب تکذيب شد. به هر حال در عالم سياست رسم است که حرفي را مي‌زنند و بعد هم تکذيب مي‌کنند اما اين‌که از کجا نشات گرفته معلوم نيست يا اين است که در يک جمعي گفته يا اين‌که در اثر شنودها پيدا شده است، به هر حال نوع بيان به آقاي احمدي‌نژاد مي‌خورد. مطهري درباره نامه اخيري که منتسب به مهدي کروبي است و در آن درخواست‌هايي از علي مطهري مطرح شده است گفت:‌ گويا اين نامه منتسب به خانواده‌ آقاي کروبي بوده است اما قبل از اين‌که ايشان نامه بدهد من پيگير برخي موارد مطرح شده در اين نامه بوده‌ام.

جهانشمولي بر پايه مشارکت و تعامل

دبير ستاد حقوق بشر کشور با تاکيد بر اينکه معقول ترين تعريف درباره مفهوم جديد جهانشمولي حقوق بشر اين است که در دنيا به همه نگاه کنيم و از تجربيات خوب يکديگر ياد بگيريم گفت: جهانشمولي حقوق بشر اين نيست که فقط يک تجربه را مثلا آنچه در غرب و پس از رنسانس اتفاق افتاد و البته براي ما محترم است را بگيريم و بقيه تجربيات دنيا را تحقير کنيم. به گزارش ايرنا از ستاد حقوق بشر، محمدجواد لاريجاني در سمينار دو جانبه «صيانت از حقوق بشر در نظام کيفري ايران و ايتاليا» که به مدت سه روز با شرکت دو هيأت عالي رتبه قضايي و حقوق بشري از ايران و ايتاليا در جزيره سيسيل برگزار شد گفت: به همه تجربيات دنيا احترام مي‌گذاريم و نهايتا از تجربياتي که با فرهنگ و باورهاي ما نزديک و هماهنگ است استفاده مي‌کنيم. وي با تبيين اينکه ايران اکنون بزرگترين دمکراسي خاورميانه و پيشرفته ترين کشور در عرصه علم و فناوري در منطقه محسوب مي‌شود گفت: اين پيشرفت‌ها مرهون تجربه اي است که پس از انقلاب اسلامي به دست آورديم. لاريجاني ادامه داد: اين تجربه چيزي جز بناي يک نظام سياسي، مدني بر اساس عقلانيت اسلامي نبود. دبير ستاد حقوق بشر کشور افزود: البته اين تجربه ما مورد علاقه و خوشايند همه نبود و از همان ابتدا با چالش‌هايي روبرو شديم و هر روز موانع سر راه ما گذاشته مي‌شد. لاريجاني گفت: از همان ابتدا دريافتيم که ساختن يک جامعه مدرن نياز به کار و تلاش دارد و اين کالايي نيست که بتوان آن را از خارج وارد کرد و بايد روي پاي خود بايستيم و اين مشکلات را حل کنيم، به فضل خدا تاکنون موفق بوده‌ايم. وي با بيان اينکه عزم ايران داشتن روابط خوب با جهان است، افزود: جمهوري اسلامي ايران به همه تجربيات دنيا با احترام نگاه مي‌کند و اين بخشي از فرهنگ ما ايراني‌ها است که دستاوردها و تجربيات ديگران را خوب مي‌بيند و نهايتا آنچه که با فرهنگ و باورهايمان تناسب دارد را به کار مي‌گيريم و يا بخش‌هاي زيادي از اين تجربيات را بومي مي‌کنيم.


 کوتاه از بهارستان 

يک درصد بودجه مختص ورزش

با موافقت نمايندگان مجلس دستگاه‌هاي اجرايي مجاز به هزينه کرد يک درصد از بودجه خود در امور ورزش شدند. به گزارش خانه‌ملت، نمايندگان در جريان بررسي طرح الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت با ماده الحاقي 12 موافقت کردند. براساس ماده الحاقي 12 دستگاه‌هاي اجرائي مشمول ماده (5) قانون مديريت خدمات کشوري و موسسات و شرکت‌ها مجازند به‌منظور توسعه ورزش همگاني و قهرماني و توسعه زيرساخت‌هاي ورزش و امور جوانان در قالب قوانين بودجه سنواتي يک درصد (1%) از بودجه خود باستثناي فصول(1) و (6) هزينه‌اي وهزينه‌هاي مستقيم را که طي دستورالعملي توسط وزارت ورزش و امورجوانان و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور تهيه و ابلاغ مي‌گردد، هزينه نمايند.

تبصره 1- سي درصد (30%) از اين اعتبارصرف توسعه فضاهاي ورزشي در مدارس مي‌شود.

تبصره 2- سي‌درصد(30%) از اعتبار براي تکميل فضاها و اماکن‌ورزشي در اختيار وزارت ورزش‌وجوانان قرار مي‌گيرد. حداقل سي درصد(30%) منابع موضوع اين تبصره صرف توسعه ورزش در روستاها مي‌شود.

احساس ناامني اسيدپاشي از بين برود

رئيس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس با بيان اينکه درپي اسيدپاشي‌هاي اخير ناامني رواني در کشور ايجاد مي‌شود، گفت: به نظر مي‌رسد نيروي انتظامي‌بايد کارگروه ويژه‌اي براي شناسايي سريع عاملان اسيدپاشي‌ در کشور تشکيل دهد تا اين احساس ناامني از بين رود. اللهيار ملکشاهي در گفت‌وگو با خانه‌‌ملت،‌ با انتقاد از اسيد پاشي‌هاي اخير در سطح کشور، افزود: متاسفانه اين اتفاقات موجي از نگراني را در سطح جامعه ايجاد کرده که بايد براي رفع اين معضل چاره‌اي اساسي انديشيده شود. نماينده کوهدشت با تاکيد بر اينکه نيروي انتظامي‌بايد سريع‌تر وارد عمل شده و متخلفان را شناسايي کند،‌ ادامه داد: اگر اين افراد شناسايي شده و به قوه قضاييه تحويل داده شوند طبيعي است که اثر بازدارندگي اين اقدام افزايش خواهد يافت.

هدفمندي ظرفيت اجرا ندارد

عضو کميسيون برنامه و بودجه در رابطه با گمانه‌زني‌هاي موجود مبني بر احتمال اجراي فاز سوم قانون هدفمندي طي سال آينده، گفت: اجراي فاز سوم هدفمندي در شرايط کنوني غير منطقي است، چراکه اکنون بسياري از برنامه‌ها در نيمه راه بوده و اجراي گام بعدي به هيچ عنوان منطقي نيست. غلامعلي جعفرزاده در گفت و گو با خانه ملت با طرح اين سوال که ضرورت اجراي فاز سوم قانون هدفمندي چيست؟ بيان کرد: مجلس به هيچ عنوان موافق اين اقدام نيست، چرا که دولت به تعهدات خود در تبصره 21 قانون عمل نکرده و هم اکنون بخش اعظم قانون هدفمندي روي زمين مانده است. وي با بيان اينکه مجلس در شرايط کنوني موافق افزايش قيمت برق، آب و گاز نيست، افزود: دولت براي اجراي اين فاز، بايد پيش زمينه‌ها را فراهم کند و تا زماني که فاز يک و دو هدفمندي يارانه‌ها کامل نشده است نمي‌توان صحبت از برداشتن گام سوم کرد. وي ادامه داد: اجراي فاز سوم به معني افزايش درآمد در قبال کاهش هزينه است و ما معتقديم که همچنان امکان کاهش هزينه‌ها وجود دارد، در اينصورت شايد نيازي هم به افزايش فشار به جامعه نباشد.

سوال پنج نماينده از وزير اقتصاد

سوال ملي 5 نماينده مجلس از وزير اقتصاد و دارايي درباره علت تعيين تکليف ماليات بر مسکن مهر اعلام وصول شد. به گزارش خانه‌ملت، ضرغام صادقي موارد اعلام وصولي را بدين شرح قرائت کردند: سوال ملي محمود نگهبان سلامي ‌نماينده خواف و رشتخوار از وزير صنعت، معدن و تجارت درباره علت عدم تخصيص 20 درصد از درآمد معادن به توسعه مناطق داراي معادن - سوال ملي حميدرضا طباطبايي نائيني نماينده مردم نائين، خور و بيابانک از وزير راه و شهرسازي درباره علت صدور مجوز پرواز براي هواپيماي مسافربري آنتونوف 140- سوال ملي 5 نماينده مجلس از وزير امور اقتصاد و دارايي درباره علت عدم تعيين تکليف ماليات مسکن مهر- لايحه عادي موافقتنامه بين دولت ايران و دولت کويت در زمينه کمک و همکاري متقابل گمرکي.

مجلس آماده افزايش بودجه دفاعي

عضو کميسيون امنيت ملي خواستار توجه بيشتر در بودجه دفاعي شد و گفت: بودجه دفاعي و امنيتي در يکي دو سال گذشته افزايش داشته، ولي متناسب با پيشرفت و توسعه اين بخش نبوده و نياز به کمک‌هاي بيشتري دارد و مجلس آماده است تا در اين زمينه همکاري کند. محمدرضا محسني ثاني در گفت‌وگو با خانه ملت با تاکيد بر تقويت بنيه دفاعي در کشور، گفت: در زمان صلح و آرامش در کشور، فرصت پرداختن به زيرساخت‌ها در ابعاد مختلف فراهم است و کشور مي‌تواند نقاط مورد بررسي خود را در ابعاد مختلف به اجرايي و عملياتي شدن برساند و آنچه در اين زمان مورد نياز است، بحث تقويت بنيه دفاعي است. نماينده سبزوار افزود: در شرايط کنوني هيچگونه وضعيت عادي در منطقه وجود ندارد و دشمن نيز با تمام توان هدف خود را مبني بر مقابله با انقلاب اسلامي‌و نظام جمهوري اسلامي ‌پيگيري مي‌کند ولي خوشبختانه در اين هياهوها و درگيري‌هاي منطقه اي، تنها کشوري که مي‌تواند ادعاي ثبات و امنيت در منطقه داشته باشد، ايران اسلامي‌است.

زمان افزايش قيمت نان مناسب نيست

عضو کميسيون کشاورزي با يادآوري اينکه پيشنهاد ما اين بود که دولت فعلا دست نگه دارد و افزايش قيمت نان را به بعد از ابلاغ بودجه موکول کند، گفت: اکنون زمان مناسبي براي افزايش قيمت نان نبود و بهتر بود دولت اين اقدام را انجام نمي‌داد. عباس پاپي زاده در گفت‌وگو با خانه‌ملت در رابطه با مجوز دولت براي افزايش 30 درصدي قيمت نان، گفت: باتوجه به اينکه افزايش قيمت‌ها معمولا در سال‌هاي گذشته روال مشخصي داشته، اينکه حالا دولت وسط سال اقدام به گران کردن قيمت نان کرده نوساناتي را در بازار ايجاد مي‌کند وتاثيرات رواني را بر بازار به همراه خواهد داشت. نماينده دزفول افزود: در ابتداي هر سال يکبار بحث افزايش قيمت‌ها انجام مي‌گيرد بنابراين يکباردر ابتداي سال افزايش قيمت نان و بار تورمي ‌و انتظاري را داريم و اينکه اکنون دولت قبل از ارائه و نهايي شدن لايحه بودجه سال 94 نان را گران کرده دوباره اين نوسانات در بازار تکرار شده و شدت مي‌گيرد.


 مجلس و مردم‌سالاري 
نويسنده : جابر فضلي

«ميزان، راي ملت است». اين جمله بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، مويد و موکد مردم‌سالارانه بودن پايه حکومت مي‌باشد. به عبارتي مي‌توان گفت جمهوري اسلامي حضرت امام خميني(ره)، سازي دموکراتيک داشت.

يکي از مولفه‌هاي مردم‌سالاري، وجود مجلس مي‌باشد. مجلسي که در ايران‌زمين با مشروطيت احداث شد تا از تمرکز قدرت جلوگيري کند. مجلسي که اعضاي آن با راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند تا عصاره فضائل ملت باشند و از اين جهت در برابر ملت مسوول خواهند بود. عمده‌ترين و مهمترين وظيفه مجلس، قانونگذاري در عموم مسائل مي‌باشد و از همين رو از آن به عنوان قوه مقننه ياد مي‌کنند. قوه‌اي که چون در تمام مسائل قانون وضع مي‌کند، بنابراين حق تحقيق و تفحص در تمام امور کشور را نيز دارد. از اين رو بايد مجلس را در راس امور دانست. براي تحقق مردم‌سالاري توسط مجلس، دو اصل را بايد در نظر داشت؛ آزادي، برابري.

مجلس بايد انديشه‌هاي مردم‌سالار را به پيش ببرد نه اينکه واقعيت‌هاي زندگي اجتماعي را قلب کند از اين رو کليه قشرها و قوميت‌ها بايد بتوانند به نحوي به نسبت جمعيت خود در مجلس نماينده داشته باشند تا آن مجلس تصوير بهتري از اراده مردم و مشکلات جامعه را نمايش دهد؛ اين يعني آزادي.

در مردم‌سالاري نبايد حقوق اساسي و انساني شهروندان از ياد برده شود بنابراين در مجلس، قوانين نبايد به گونه‌اي وضع شوند که شائبه برتري فردي بر افراد ديگر يا گروهي بر گروه‌هاي ديگر در ميان باشد؛ اين يعني برابري.

مجلس بايد بيشترين تعامل را با قوه اجرايي کشور داشته باشد، خصوصا در شرايط حساس و بحراني. نه اينکه به دليل کج‌سليقگي‌ها و تحت تاثير قرار گرفتن از يک جريان خاص، مسير دولت در اداره کشور را ناهموار سازند. چراکه بايد نفع ملي ملاک قرار گيرد نه نفع شخصي و گروهي. اگر مجلس به دلايل غيرضروري در تقابل با دولت باشد مي‌توان گفت که مردم در مقابل مردم قرار گرفته‌اند چراکه هم اعضاي مجلس و هم رئيس دولت توسط مردم انتخاب مي‌شوند و مردم انتظاري جز تعامل و سازش دو قوه براي حل مشکلات و معضلات آنها ندارند.

نمايندگان مجلس بايد با ابزار خرد‌جمعي و بدون هرگونه ترس و واهمه در جهت پيشرفت و اعتلاي کشور گام بردارند نه اينکه فقط يک تعدادي براساس مناسبات خاص، زبان کل نمايندگان باشند و ديگر نمايندگان فقط نظاره‌گر باشند؛ چون مجلس مهمترين رکن براي اعمال اراده عام است.