نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -


شش ميليون نفر فقير در کشور وجود دارد

احمدي مقدم با توضيح درباره جشن افغان‌ها اعلام کرد:
متهم اسيدپاشي اصفهان هنوز دستگير نشده است
اطلاعي از مرگ سه دانش آموز در تعقيب و گريز پليس با راننده متخلف ندارم

سلامت


اخبار کوتاه


 شش ميليون نفر فقير در کشور وجود دارد 

قائم مقام معاونت توسعه مشارکتهاي مردمي کميته امداد با بيان اينکه در حال حاضر شش ميليون فقير در کشور وجود دارد، اظهارکرد: اين فقرا عائله و تحت پوشش و عنايت نظام هستند چراکه نظامي که برپايه اسلام و عدالت شکل گرفته است نمي‌تواند نسبت به فقراي جامعه خود بي‌تفاوت باشد.

به گزارش ايسنا علي شريف‌روحاني در سومين گردهمايي مجامع بانوان خير و نيکوکار استان انقلاب اسلامي ايران را پرچم دار انفاق و کمک به نيازمندان در جهان دانست و گفت: ملت ايران به تاسي از پيامبر و اهل بيت عصمت و طهارت که آنان اولين پرچم داران انفاق و نيکو کاري در عالم هستي بودند سنت حسنه و ماندگار کمک به ايتام و نيازمندان را زنده کردند. به گفته وي، در حال حاضر 350 هزار دانش آموز و 110 هزار دانشجو در شبکه حمايتي کميته امداد امام‌خميني(ره) ثبت و خدمات آموزشي و تحصيلي به آنان ارائه مي‌شود.

شريف روحاني با بيان اينکه هم اکنون 900 هزار حامي در قالب مجامع خيريه از 35 هزار يتيم حمايت مي‌کنند گفت: در کل کشور 740 مجمع نيکوکاري و خيري از اقشار مختلف شکل گرفته است که 34 مجمع از اين تعداد در استان چهارمحال و بختياري فعال هستند. وي به نقش و جايگاه بانوان در ترويج اين سنت حسنه اشاره و خاطرنشان کرد: در جامعه اسلامي از زنان به عنوان کانون محبت، عشق و عاطفه ياد مي‌شود برهمين اساس زنان و به ويژه مادران در فرهنگ سازي اين سنت الهي در خانواده‌ها به ويژه کودکان نقش آفرين هستند. شريف روحاني يکي از وظايف حکومت اسلامي را تسلط و حکومت بر دل‌ها دانست و گفت: دلجويي و رسيدگي به فقرا و محرومان يکي از مصاديق بارز تسلط حکومت بر دل‌ها و جان‌ها محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه در حال حاضر 6 ميليون فقير در کشور وجود دارد، اظهارکرد: اين فقرا عائله و تحت پوشش و عنايت نظام هستند چراکه نظامي که برپايه اسلام و عدالت شکل گرفته است نمي‌تواند نسبت به فقراي جامعه خود بي‌تفاوت باشد.

شريف روحاني با بيان اينکه خدمات کميته امداد به ايتام تنها مالي و خوراکي نيست، فراهم‌سازي زمينه براي اشتغال، تامين هزينه‌هاي تحصيلي، ساخت مسکن، تامين جهيزيه و خدمات از اين نوع از جمله دغدغه‌هاي اين نهاد در قبال ايتام دانست.


 احمدي مقدم با توضيح درباره جشن افغان‌ها اعلام کرد:
 متهم اسيدپاشي اصفهان هنوز دستگير نشده است 
  اطلاعي از مرگ سه دانش آموز در تعقيب و گريز پليس با راننده متخلف ندارم

وقوع 318 مورد اسيدپاشي در سال جاري، تداوم اجراي طرح امنيت اجتماعي در زمستان، توضيح درباره مهماني افغان‌ها در محرم و غيره از مسائلي بود که فرمانده ناجا در حاشيه همايش ملي پليس و ارتقاي سلامت اداري با خبرنگاران مطرح کرد.

به گزارش ايسنا سردار اسماعيل احمدي مقدم درباره برگزاري اين همايش خاطر نشان کرد: کار و وظيفه ناجا مبارزه با جرم است که البته با توجه به گستردگي و پيچيدگي جرايم و نيز گستردگي نيروي انتظامي انجام اين کار با سادگي قابل انجام نيست. احمدي مقدم با بيان اينکه با کمک يکي از موسسات در حال حاضر در تمام استان‌ها کار تحقيقي در خصوص ميزان سلامت اداري آغاز شده است، خاطر نشان کرد: تلاش داريم در يک اقدام سازمان يافته با ستاد درون سازماني مبارزه کنيم و آنطور که ما پيش بيني کرديم احتمالا تا پايان امسال شاهد کاهش 30 درصدي جرايم و تخلفات خواهيم بود.

فرمانده ناجا درباره اجراي طرح امنيت اجتماعي و اينکه گفته مي‌شود در زمستان پليس اجراي اين طرح را متوقف مي‌کند به ايسنا گفت: طرح امنيت اجتماعي به همان شکل سابق ادامه دارد و کمرنگ و پررنگ نمي‌شود. ما جرايم و ناهنجاري‌ها را رصد مي‌کنيم و با توجه به آن وارد عمل مي‌شويم.

فرمانده ناجا در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران در خصوص سرانجام پرونده اسيدپاشي در اصفهان با بيان اينکه متهم اين حادثه هنوز دستگير نشده، خاطر نشان کرد: حادثه اصفهان نيز به دليل طرح آن در رسانه‌ها مطرح شد. ما در شش ماهه امسال 318 مورد اسيدپاشي داشتيم. احمدي‌مقدم در توضيح بيشتر اين تعداد اسيدپاشي به ايسنا گفت: در اين آمار علاوه بر افراد، اسيدپاشي بر روي خودروها و اشيا نيز لحاظ شده. اقداماتي که برخي از روي حسادت، کينه و‌... انجام مي‌دهند که اغلب متخلفان نيز دستگير مي‌شوند. وي با بيان اينکه تمام اين حوادث خطرناک نيست خاطر نشان کرد: برخي نيز روي خودروها روغن ترمز، جوهر نمک و‌... مي‌پاشند.

فرمانده نيروي انتظامي درباره چرايي عدم انتشار تصوير چهره‌نگاري شده از عامل اسيدپاشي در رسانه‌ها نيز گفت: در اين خصوص قاضي بايد نظر بدهد و شايد تصوير چهره‌نگاري به حدي نبوده که در رسانه‌ها منتشر شود اما به هر حال مرجع انتشار آن ناجا نيست. وي درباره عملکرد برخي از پارکبان‌ها نيز خاطر نشان کرد: فقدان پارکينگ و تسهيلات مجوزي براي تخلف نيست.

احمدي‌مقدم درباره جشن افغان‌ها که گفته مي‌شد با هدايت عوامل وهابي و تکفيري در ايام عزاي حسيني برگزار شده نيز اظهار کرد: چنين چيزي صحت ندارد و تعدادي از افغاني‌ها که اغلبشان نيز غيرمجاز بودند يک جشن نامزدي برگزار کرده و به خيال خود گمان مي‌کردند که اگر اين جشن را دو روز پس از عاشورا و تاسوعا برگزار کنند احترام را نيز رعايت کرده‌اند که ناجا در اين خصوص وارد شد و افرادي نيز دستگير شدند که آنان از کشور طرد مي‌شوند. وي با بيان اينکه اهل سنت نيز به اهل بيت احترام مي‌گذارند گفت: موضوع تکفيري‌ها بحث جدايي است. فرمانده نيروي انتظامي همچنين در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران که درباره تعقيب و گريز ماموران پليس با يک متخلف رانندگي که منجر به مرگ سه دانش‌آموز شد نيز گفت: در اين خصوص پيگيري‌هاي لازم بايد انجام شود و من اطلاعاتي ندارم.

اخراج 310 نفر از کارکنان متخلف ناجا

فرمانده نيروي انتظامي از اخراج و معاف از خدمت 310 نفر از کارکنان متخلف ناجا از ابتداي امسال تا‌کنون خبر داد. سردار اسماعيل احمدي مقدم در همايش ملي «پليس و ارتقاي سلامت اداري» با بيان اينکه طبق آمارها در سال 82، 4112 پرونده از کارکنان ناجا در کميسيون‌ها ثبت شده بود، گفت:‌ دراين سال 2600 نفر اخراج و از خدمت معاف شدند که اين آمار در سال 92 به 2100 نفر کاهش پيدا کرد. احمدي مقدم با بيان اينکه در سال جاري نيز تا کنون 666 پرونده مورد بررسي قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در بررسي اين پرونده‌ها مجموعا 310 نفر اخراج و معاف از خدمت شدند. فرمانده ناجا ادامه داد: در شش ماهه امسال 3600 نفر از ماموران ناجا با رقمي حدود يک ميليارد و 100 ميليون تومان به دليل رد رشوه و صورتجلسه کردن آن از سوي پليس مورد تشويق قرار گرفته‌اند و ما معتقديم تشويق کارکنان صحيح العمل يکي از راه‌هاي مبارزه با فساد اداري است. فرمانده نيروي انتظامي با اشاره به وظايف پليس که همان مبارزه با فساد است، خاطرنشان کرد: گستردگي وظايف ناجا به لحاظ مکاني و همچنين تعطيل نبودن آن به لحاظ زماني اين کار را با مشکلاتي مواجه کرده است.

احمدي مقدم در ادامه با بيان اينکه افراد متملق، چاپلوس و کساني که تنها گزارش‌هاي رنگي تهيه مي‌کنند به درد اين سازمان نمي‌خورند، گفت: مسئولان بايد در نظام شايسته‌سالاري انتخاب شوند. خوشخبتانه امروز در نيروي انتظامي نظرات فردي کمتر در گزينش‌ها تاثير دارد و عملکرد است که در انتخاب حرف اول را مي‌زند.

وي با تاکيد بر ضرورت توسعه مهارت‌هاي حرفه‌اي از طريق آموزش‌هاي مستمر تصريح کرد: در سال 89 پس از حوادث پيش آمده در کهريزک براي پيشگيري از تکرار چنين حوادثي اقداماتي را شروع کرديم و با اجراي طرح حقوق شهروندي شرايط طوري شد که امروز از نمره 25 استاندارد بازداشتگاه‌ها درسال 89، به نمره 85 رسيده‌ايم. فرمانده ناجا اضافه کرد: در عين حال فرمانده ناجا و معاونانش نيز تمام کشور را مي‌گردند و استانداردهاي بازداشتگاه‌ها، حقوق متهم، نحوه برخورد با شاکي و‌... را بررسي مي‌کنند. احمدي مقدم با تاکيد بر اينکه مسائل اخلاقي مرتبا نياز به يادآوري دارد، خاطرنشان کرد: از پيشگام‌ترين سازمان‌ها در استفاده از خدمات الکترونيک و گسترش سامانه‌ها، نيروي انتظامي است و خوشبختانه در ارزيابي‌هايي که در طرح مکنا انجام داده‌ايم رفتار کارکنان بالاترين نمره را به خود اختصاص داده و عمده انتقادات و پايين ترين نمره مربوط به آبسردکن‌ها، صندلي‌ها و فضاي فيزيکي بوده است. فرمانده ناجا با بيان اينکه کميسيون تخلفات ما به روزند، افزود: يک روز حضرت آقا به من فرمودند شما که اينقدر پيگيري مي‌کنيد چرا تخلفات صفر نمي‌شود که من مراحل را به ايشان توضيح دادم.

احمدي مقدم با يادآوري اين فرمايش رهبر معظم انقلاب ادامه داد: من خدمت ايشان عرض کردم که ما گفته‌ايم هر ماموري تخلفي مرتکب شود علاوه بر آنکه خودش را برکنار مي‌کنيم مامورش را نيز برکنار مي‌کنيم اما گاهي مامور ما در خيابان تعدي مي‌کند و ممکن است دور از ديد فرمانده‌اش باشد. با اين وجود امروز از زمان اجراي حقوق شهروندي 85 درصد اين موارد رفع شده است. فرمانده ناجا اضافه کرد: مقام معظم رهبري در آن ديدار اختياري را به بنده تفويض کردند که البته من آنرا به کس ديگري واگذار نکرده و خودم پيگير آن هستم. رهبري فرمودند اگر کسي اخراج شد در خفا اين را انجام ندهيد و به شکل علني آنرا اعلام کنيد تا براي ديگران درس عبرت شود. احمدي مقدم اضافه کرد:‌ در همين راستا من هم سفارش کردم که اگر کسي اخراج شد او را بياوريد و در صبحگاه لباس و درجه‌اش را بکنيد و اگر ماموري نيز به اعدام يا شلاق محکوم شد حکمش را در همانجا اجرا کنيد البته خوشبختانه در ناجا مورد اعدام نداشتيم اما در سالهاي گذشته چند مورد شلاق بوده است که آنرا اجرا کرديم.

وي افزود:‌ اين تدبير رهبري انصافا نقش زيادي در کاهش فساد و مقابله با آن برجا گذاشته است.

احمدي‌مقدم گفت:‌ در حال حاضر در ارزيابي‌هايي که در 10 استان انجام شده نمره سلامت اداري در نيروي انتظامي 2/7 از 10 است که البته اين ارزيابي‌ها در تمام استان‌ها انجام خواهد شد.


 سلامت 

اسامي‌فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي غيرمجاز

اسامي‌فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي غيرمجاز اعلام شد. به گزارش ايسنا پودر موبر با نام تجاري ZAAB (زاب)، پودر دکلره، محلول ضد ريزش موي سر، محلول ترميم کننده رنگ مو با نام تجاري کريستال توليد شده به سفارش کيان آرا زاگرس بسته‌بندي در شرکت صنايع بسته بندي ايمان به دليل فاقد بودن مجوزهاي بهداشتي، غيرمجاز اعلام شد. بنابر اعلام پايگاه اطلاع رساني سازمان غذا و دارو، اين سازمان از عموم هموطنان خواسته است در صورت مشاهده اين فرآورده‌ها ضمن اجتناب از خريد و مصرف محصول مذکور، معاونت‌هاي غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني سراسر کشور و نيروي انتظامي‌را مطلع کنند تا نسبت به جمع‌آوري آنها از سطح عرضه اقدامات لازم را انجام دهند.

دليل جويدن تکه‌هاي يخ

برخي افراد معتقدند هنگام صبح نوشيدن يک فنجان قهوه تنها راه سرحال کردن آنان است. همچنين افراد ديگري وجود دارند که به جويدن تکه‌هاي يخ عادت دارند. در اين بررسي پزشکان از دو گروه از افراد سالم و مبتلا به کم خوني درخواست کردند يک ليوان آب نيمه گرم يا يک تکه يخ مصرف کنند تا بتوانند اختلال کم توجهي – بيش فعالي در آنان را تشخيص دهند. اين پزشکان مشاهده کردند مبتلايان به فقر آهن به هنگام نوشيدن آب نيمه گرم عملکرد کندتري نسبت به افراد سالم دارند. به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري فاکس‌نيوز، «مليسا‌هانت» متخصص ارشد اين مطالعه گفت: به نظر مي‌رسد آب سرد و تکه‌هاي يخ واکنش‌هايي را در بدن موجب مي‌شوند که بر اساس آن خون و در نتيجه اکسيژن بيشتري به مغز فرستاده شود، در نتيجه اين تصور در اين افراد بوجود مي‌آيد که بدنشان به جويدن تکه‌هاي يخ نياز دارد.

پيشگيري از خشکي پوست

يک متخصص پوست به افراد توصيه کرد: براي پيشگيري از خشکي پوست در فصل سرما از پمادها و کرم‌هاي چرب‌کننده، نرم‌کننده و مرطوب کننده استفاده کرده و ميزان استفاده از شوينده‌ها را به حداقل رسانند. دکتر علي ابراهيمي‌در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه تغييرات فصلي ناشي از سرما، کاهش رطوبت هوا و باد در فصل زمستان باعث ايجاد خشکي پوست در افراد حساس مي‌شود، گفت: افراد و بويژه افراد داراي پوست‌هاي خشک در برابر اين تغييرات دمايي آسيب‌پذير مي‌شوند. اين عضو هيات علمي‌دانشگاه علوم پزشکي به افراد و بويژه افراد داراي پوست‌هاي حساس توصيه کرد: در فصل سرد سال تا حد امکان ميزان استفاده از شوينده‌ها را کاهش دهند و در صورت استفاده از اين مواد از کرم‌هاي مرطوب‌کننده و چرب کننده استفاده کنند.


 اخبار کوتاه 

نتايج قرعه‌کشي عمره دانشگاهيان

نتايج قرعه‌کشي عمره دانشگاهيان اعلام شد و متقاضيان مي‌توانند با مراجعه به سايت لبيک براي آگاهي از نتايج قرعه‌کشي، از کد ملي خود به عنوان شناسه و از شماره شناسنامه به عنوان رمز عبور استفاده و از نتايج قرعه کشي مطلع شوند. به گزارش ايسنا، دانشگاهياني که به عنوان زائر اصلي و ذخيره در عمره دانشگاهيان انتخاب شده‌اند، بايد از تاريخ اول تا هشتم آذرماه براي دريافت دفترچه راهنماي عمره و نهايي کردن ثبت نام به سايت لبيک مراجعه نمايند. لازم به ذکر است؛ در دفترچه راهنما کليه مراحل اجرايي، اعم از نحوه افتتاح حساب، اخذ گذرنامه و مجوز خروج از کشور، زمان تحويل مدارک و زمان اعزام نکات لازم توضيح داده خواهد شد. گفتني است؛ زمان شرکت پذيرفته‌شدگان اصلي و ذخيره در دوره‌هاي آموزش مجازي متعاقبا از سايت لبيک اعلام خواهد شد و لازم نيست از هم اکنون براي اين دوره‌ها اقدام کنند. دانشگاهياني که در قرعه‌کشي عمره دانشگاهيان پذيرفته نشده‌اند مي‌توانند از 20 تا 28 آبان ماه با مراجعه به سامانه آموزش مجازي دانشگاهيان و شرکت در دوره‌هاي آموزشي و کسب امتياز لازم در آن، در قرعه‌کشي مجدد عمره شرکت کنند.

مهاجرت پرستاران افزايش نداشته

معاون پرستاري وزير بهداشت ضمن اشاره به کمبود نيروي پرستاري در بيمارستان‌ها و افزايش بار کاري آنها به دنبال اجراي طرح تحول سلامت، تدابير انديشيده شده جهت جبران کمبود نيروي پرستار را توضيح داد. به گزارش ايسنا محمد ميرزابيگي، رييس کل سازمان نظام پرستاري در نشست خبري که در بيستمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها برگزار شد درباره ساعات کاري پرستاران با اجراي طرح تحول نظام سلامت، گفت: با اجراي اين طرح به ساعت کاري پرستاران اضافه نشده بلکه حجم کاري آنها افزايش يافته است. وي با بيان اينکه با اجراي تعرفه‌ها پرستاران راغب‌تر و با انگيزه‌تر فعاليت مي‌کنند، خاطرنشان کرد: گروهي را سراغ ندارم که مانند پرستاري خدمات‌شان را تهيه کرده باشند و ليست کنترل‌ها و شيوه ارائه آن نيز تعريف شده باشد. معاون پرستاري وزير بهداشت و رئيس کل سازمان نظام پرستاري با تاکيد بر اينکه بيشتر پرستاران به دنبال اجراي عدالت هستند نه مساوات، درباره مهاجرت پرستاران به دليل اجراي طرح تحول سلامت و مباحثي نظير مباحث مالي، خاطرنشان کرد: من به اين موضوع اين طور نگاه مي‌کنم که بسياري از کشورها متقاضي نيروي پرستار از ايران هستند. کشورهاي همسايه، کشورهاي آفريقايي، هند و‌... از جمله کشورهايي هستند که به دنبال پرستاران ايراني هستند. ميرزابيگي با اشاره به آموزش پرستاري در 175 دانشکده پرستاري خاطرنشان کرد: يکي از دلايل گرايش به سمت پرستاران ايراني آموزش‌هاي خوبي است که در اين دانشکده‌ها به آنها ارائه مي‌شود. وي علت ديگر رغبت براي استفاده از پرستاران ايراني را بهره‌مندي بيشتر پرستاران ايراني از فضاي معنوي و اخلاقي برشمرد و گفت: بحث ناعادلانه بودن دستمزدها، کمبود نيروي پرستار و مسائل اين چنيني مربوط به اکنون نيست. اين‌ها ضعف‌هاي مزمني است که از گذشته وجود داشته و الان خودش را نشان داده است.