نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -

مديرعامل خانه سينما در واکنش به حواشي اکران فيلم‌ها:
بحث اکران يکي، دو فيلم نيست


ويراني سنگ قبر بزرگان هنر در «امام‌زاده طاهر»


ارکسترها به جشنواره فجر نمي‌رسند!

جواد مجابي:
اهل فرهنگ؛ دشمن نيستند


زادروز


خبر


 مديرعامل خانه سينما در واکنش به حواشي اکران فيلم‌ها:
 بحث اکران يکي، دو فيلم نيست 

مديرعامل خانه سينما درباره حواشي که براي اکران برخي فيلم‌ها بوجود آمده است و آخرين وضعيت همايشي که قرار بود در خانه سينما با حضور نمايندگان مجلس برگزار شود،سخن گفت.

محمدمهدي عسگرپور در پاسخ به پرسشي درباره اينکه آيا اين حجم از فشارهاي مجلس به وزارت ارشاد براي اکران نکردن بعضي فيلم‌ها، سابقه داشته است؟ گفت: تا آنجا که به خاطر دارم سابقه نداشته است. البته حتما در دوره‌هاي مختلف وجود داشته که نمايندگان مجلس به عنوان نمايندگان ملت، درباره فيلم يا فيلم‌هايي يا برخي مسائل سياستگذاري سينما، برخي مديران سينمايي را به بحث دعوت بکنند. اين روند هميشه بود ولي به اين معنا که به تدريج بيايند در جايگاه نظارتي قرار بگيرند و بخواهند مميزي بکنند آن‌هم بدون اينکه بخواهند فهرست جدي بدهند، نبوده است. وي سپس درباره مقصودش از تهيه «فهرست جدي» از فيلم‌ها،توضيح داد: به نظرم کساني که تا اين حد دارند تخصصي درباره سينماي ايران صحبت مي‌کنند، چه در مجلس چه در هر جاي ديگري، بايد بتوانند هم اسم فيلم بگويند و هم موارد اصلاحي پيشنهادي آن را بگويند. نه اينکه شرايطي ايجاد کنند که بگويند ما بايد نظر قطعي را بدهيم و از طرفي اگر فيلم اکران شود، وزير را استيضاح مي‌کنيم! تازه در اين ميان، اگر مسئولي از آن‌ها بپرسد نظرتان را درباره اين فيلم‌ها مکتوب بگوييد که مثلا موارد فلان فيلم چيست، اين کار را هم نکنند.

مديرعامل خانه سينما افزود: با اين وضعيت، خود به خود شرايط متناقضي به وجود مي‌آيد که آن‌ها به سمتي بروند که وزير فعلي ارشاد براي صيانت ازپروانه نمايشي که مجموعه تحت امرش داده خودش را ملزم بداند به اينکه فيلم‌ها را اکران بکند که بعدا بتوانند او را استيضاح بکنندو اگرقادر به چنين صيانتي نشد توسط سينماگران بازخواست شود. اين شرايط ديگر اسمش شرايط فرهنگي نيست، به نظرم قطعا شرايط سياسي است.

مديرعامل خانه سينما سپس با اشاره به گسترش دامنه موافقت‌ها و مخالفت‌ها با خانه سينما به شبکه‌هاي خارجي و... گفت: وقتي يک موضوع به بحران تبديل مي‌شود، سر از خبرگزاري‌هاي خارجي درمي‌آورد و مردم در کوچه و بازار در موردش صحبت مي‌کنند. چون موضوع پديده ساده‌اي نيست و براي بررسي آن، بايد جميع جهات را نگاه کرد اما يک جانبه‌گري که در آن دوره اتفاق افتاد، براي ما دردآور بود. به عنوان يک شهروند و به عنوان فردي که از نمايندگان خودم در مجلس توقعاتي دارم مي‌پرسم آيا يک بار از بنده درباره اين موضوع سوال شد؟!

بحث، اکران يکي دو فيلم نيست، بلکه ماجرا تقابل جريانهاي فکري سياسي است

سازنده فيلم‌هايي همچون «قدمگاه» و «هفت و پنج دقيقه» در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با ايسنا، درباره تأثير مديريت فعلي سينما بر ماجراهايي مانند اکران نشدن چند فيلم با نظر مجلس، گفت: الان فکر مي‌کنم اساسا بحث اکران شدن دو يا چند فيلم نيست؛ يعني اگر بر سر اکران شدن يا نشدن اين فيلم‌ها هم تفاهم شود، باز بايد درباره چند فيلم يا موضوع ديگر صحبت مي‌کنيم. چون اين مسايل تمام شدني نيست. بنابراين ساده‌انگاري است اگر فکر کنيم مشکلات سينماي ايران به اکران چند فيلم برمي‌گردد. به نظرم اين مساله‌اي که براي اکران فيلم‌ها بوجود آمده، نوعي نشانه است.

اگر معاون سينمايي قبل تا اين حد

با مجلس اختلاف داشت

چه «بگم بگم‌هايي» بوجود مي‌آمد؟

مديرعامل خانه سينما با اشاره به منش و عملکرد حجت‌الله ايوبي در رابطه با اين موضوع اظهار کرد: آقاي ايوبي به دليل طبع و منشي که دارد، تلاش مي‌کند با مدارا، آرامش و بدون جنجال مسائل را پيش ببرد. فقط براي لحظه‌اي تصور کنيد در شرايط فعلي، معاونت سينمايي دولت دهم به جاي آقاي ايوبي بود و در اين سطح با مجلس اختلاف داشتند.چقدر دهان به دهان گذاشتن‌ها اتفاق مي‌افتاد، چه «بگم بگم‌هايي» مي‌شد. اما امروز چنين نشده است و آنچه مي‌بينيم تلاش آقاي ايوبي براي حل مسالمت‌آميز مسائل است.

اين عضو شوراي مرکزي کانون کارگردانان در عين حال خطاب به مديران سينمايي دولت يازدهم و به خصوص ايوبي تأکيد کرد: درست است که سينما بايد با مدارا کارها را پيش ببرد و به آرامش نياز دارد، همچنان که فروش فيلم‌ها نشان مي‌دهد هر چه آرامش بيشتري بر سينما حاکم باشد، اقتصادش هم وضعيت بهتري پيدا مي‌کند، اما بايد قدري مراقب نحوه شکل‌گيري اين جريانات هم باشند. به نظرم دوستان اخيراً پاسخ بعضي ابهاماتشان را پيدا کرده‌اند چون اين‌گونه نيست که تعدادي از نمايندگان محترم مجلس دور هم نشسته و تصميماتي گرفته باشند. موضوع قدري گسترده‌تر است. همچنان که امروز نمود آن را به اين شکل مي‌بينيم و فردا ممکن است نمود ديگري پيدا کند.

براي لحظه‌اي تصور کنيد در شرايط فعلي، معاونت سينمايي دولت دهم به جاي آقاي ايوبي بود و در اين سطح با مجلس اختلاف داشتند. چقدر دهان به دهان گذاشتن‌ها اتفاق مي‌افتاد، چه «بگم بگم‌هايي» مي‌شد.

عسگرپور ادامه داد: هر چند مدارا که حتما سرفصل برنامه‌هاي آقاي ايوبي يا هر مدير ديگري است، ضروري است، اما قاطعيت‌هاي به موقع هم لازم است. به هر حال هر کس در جايگاهش مسئوليتي دارد. اگر من مسئوليت خود را در خانه سينما بويژه در آن چهار سال پرالتهاب نمي‌توانستم انجام دهم و آحاد سينماگران از من به عنوان کسي که نمي‌توانم مديريت لازم را داشته باشم نااميد مي‌شدند، حتما بايد فکري جدي مي‌کردم. آن موقع يا بايد در رفتارم تجديدنظر مي‌کردم و يا اعلام مي‌کردم نمي‌توانم به اين شکل ادامه دهم. به هر حال بايد شيوه‌اي انتخاب مي‌کردم که مي‌توانستم اين جريان را به شکل جديدي مديريت کنم.

حتما وزير ارشاد ملاحظاتي دارد که ما هم بايد به آن توجه کنيم

اين سينماگر سپس با اشاره به فشارها و ملاحظات ايوبي و وزير ارشاد گفت: اطلاعات ما فعلا از بيرون است در حالي که اطلاعات آقاي ايوبي از درون اين مجموعه است. حتما هم ايشان و هم وزير ارشاد براي شيوه پيش‌برد امور ملاحظاتي دارند. با اين حال معتقدم وزارت ارشاد، کمي غيرمشخص در ماجراي چند فيلم مورد بحث عمل کرد. يعني ما يکي دو بار از زبان وزير شنيديم که درباره اين فيلم‌ها اظهارنظر منفي کرد ولي زمان ديگري بحث اکرانشان را پيگيري کرد. ممکن است شما بگوييد وزير ارشاد شخصيت حقيقي و حقوقي دارد و نظرات اين دو وجه از شخصيتش با يکديگر متفاوت است، اما اين احساس وجود نداشت و انگار مشخص نبود که درباره چه چيزي صحبت مي‌کنند و اين‌ها هم کمي به مسائل دامن مي‌زند.

وي با تاکيد بر لزوم همگرايي مديران ارشاد افزود: همچنان که يکبار به آقاي ايوبي گفتم، اگر وزير ارشاد جايي حضور پيدا کند و خبرنگاران هم آنجا باشند، معمولا فقط درباره چند موضوع از ايشان سوال مي‌شود. در چنين فضاهايي معمولا درباره مسائلي مانند کانون فرهنگي مساجد در کشور يا سياست‌هاي سازمان اوقاف و... پرسش نمي‌شود بلکه اين‌ها در جلسات تخصصي‌تري مطرح مي‌شود. در اين فضاها معمولا يا درباره چند فيلم يا کنسرت‌هاي موسيقي پرسش مي‌شود که دامنه‌اش خيلي گسترده نيست. بنابراين بهتر است هماهنگي‌هاي درون وزارت‌خانه به گونه‌اي باشد که وزير و معاونان مربوطه‌اش مشخصا هر روز درباره هر موضوع مورد بحثي همنظر شوند و اينگونه نباشد که وزير يا معاونش امروز نکته‌اي بگويد که معلوم شود ديروز تفاهم ديگري بوده که ايشان از آن بي‌خبرند يا برعکس. مديرعامل خانه سينما سپس تأکيد کرد: جاي دوري نمي‌رود اگر اين مديران کمي بيشتر درباره سياست‌هاي کاري‌شان با يکديگر هم‌نظر شوند تا احساس نکنيم اين پالس مدام در حال تغيير است.

محمدمهدي عسگرپور، در بخش پاياني اين گفت‌وگو، درباره برگزاري همايش با حضور نمايندگان مجلس در خانه‌سينما گفت: اگر ما به عنوان متوليان نهاد صنفي سينما، بر برگزاري اين همايش اصرار داريم به اين دليل است که فکر مي‌کنيم يک نهاد صنفي هستيم؛ چه بخشي از نمايندگان مجلس دوست‌مان داشته باشند و چه نداشته باشند. به هر حال ما نمايندگان گروهي هستيم که انتخاباتي برگزار کرده‌اند و اگر باز هم برگزار کنند، احتمالا گروهي انتخاب مي‌شوند که همين مسائل را دارند.

مدير‌عامل خانه سينما خاطرنشان کرد: تصورمان اين است که به عنوان نمايندگان جريان صنفي مي‌خواهيم تا حد امکان مسايلي را روشن کنيم که ايجاد بحران مي‌کند و لطمه اصلي را به معيشت سينماگران مي‌زند. اميدواري‌مان اين است که در فضاي بوجود آمده کساني که درباره سينما کار تخصصي و اظهارنظر تخصصي کرده‌اند، کمي صحبت کنند چون در اين فضا افکار عمومي، رسانه‌ها و بخشي از سينماگران حضور دارند که همه اين‌ها بخش‌هاي موثري از جامعه هستند. پس همچنان اميدواري را داريم که به اين دعوت پاسخ مثبت بدهند و کساني که در مجلس به حل مشکلات سينما علاقه‌مندند، در اين همايش هم بتوانند حضور پيدا کنند.


 ويراني سنگ قبر بزرگان هنر در «امام‌زاده طاهر» 

سنگ قبر اصلي اکثر بزرگان ادب و هنر ايران که در امام زاده طاهر کرج به خاک سپرده شده بودند، به بهانه هم سطح‌سازي گورستان توسط متوليان امام زاده طاهر کرج ويران و سه طبقه شده است. ويراني سنگ قبر بزرگان هنر در «امام زاده طاهر» به هر تقدير باعث از بين رفتن بخشي از گذشته تاريخي ملت است. به گزارش موسيقي ايرانيان، مزار و سنگ قبر بسياري از هنرمندان به نوعي بازتاب زندگي اين افراد است و حتي مي‌توان گفت که هويت اين افراد محسوب مي‌شود، از گذشته تا به امروز همواره چنين رويه‌اي مرسوم بوده است که مزار هنرمندان با مزار افراد عادي متفاوت باشد و اين در معماري و نوشته‌هاي روي سنگ قبر اين افراد به خوبي ديده مي‌شود که حال متوليان امام‌زاده طاهر کرج به بهانه هم سطح‌سازي گورستان، سنگ قبر اصلي اکثر هنرمندان آرميده در اين گورستان را ويران و با سنگ قبرهاي ساده که تنها اسم مدفونان در آن جاي گرفته تعويض کرده‌اند، جالب است بدانيد که اين قبرها سه طبقه شده و دو طبقه بعدي نيز به فروش گذاشته شده‌اند. شايان ذکر است که امامزاده طاهر در محوطه بسيار وسيعي واقع شده و گورستان‌ مجاور آن سراي ابدي جمع زيادي از اهالي موسيقي از جمله «غلامحسين بنان»، «حبيب‌الله بديعي»، «مرتضي حنانه»، «نعمت‌الله آغاسي»، «علي‌اصغر بهاري»، «حسين قوامي»، «عبدالعلي وزيري»، «حسن گل‌نراقي»، «جلال ذوالفنون»، «حسن کامکار» و «مازيار (خواننده پاپ)» در کنار نويسندگان، شاعران و افراد مهم و برجسته‌اي است.


 ارکسترها به جشنواره فجر نمي‌رسند! 

مديرعامل بنياد رودکي اعلام کرد: خيلي بعيد مي‌دانم ارکسترها در جشنواره موسيقي فجر اجرا داشته باشند، زيرا بسيار دشوار است. بهرام جمالي به ايسنا‌ گفت: بحث ارکسترها، بسيار جدي است، بخصوص اين‌که بحراني دو ساله را پشت سر گذاشته‌اند، بحراني که به تعطيلي ارکسترها منجر شد. او ادامه داد: بازگشايي ارکستر سمفونيک تهران‌ و ارکستر موسيقي ملي ايران نيازمند آسيب‌شناسي و برنامه‌ريزي جديد است. وي اظهار کرد: با توجه به اين‌که ارکستر‌ها جزو بدنه اصلي دولت هستند، اما رديف بودجه‌اي نداشتند و هميشه در معرض تهديد بودند. بنابراين واگذاري اين ارکسترها به بنياد رودکي از چندماه پيش آغاز شد و در اين راستا توافق‌هايي داشتيم. جمالي با تأکيد بر اصل خصوصي‌سازي، توضيح داد: تمام تلاش ما اين است که شرايطي پايدار براي ارکسترها فراهم کنيم و اين‌که ارکسترها بتوانند به‌زودي فعال شوند. به هر حال، اين امر تجربه‌اي جديد در بخش ارکسترها است. او در پاسخ به پرسشي مبني بر اين‌که آيا بدهي 450 ميليون توماني معاون پيشين هنري وزارت ارشاد با نوازندگان ارکستر سمفونيک تسويه شده است؟ گفت: بخشي از اين موضوع به انجمن موسيقي ايران برمي‌گردد که تا جايي که من اطلاع دارم، قسمتي از آن پرداخت شده و بقيه اين بدهي‌ها همچنان باقي‌مانده است. البته من به اين مباحث وارد نشده‌ام و انجمن موسيقي پيگير اين موضوع بوده است. او در پايان سخنانش اجراي ارکستر سمفونيک تهران و ارکستر ملي ايران را در جشنواره موسيقي فجر، امري بعيد و دشوار دانست.


 جواد مجابي:
  اهل فرهنگ؛ دشمن نيستند 

جواد مجابي معتقد است: برخي عوامل نامرئي حدود اختيارات وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و معاونانش را محدود کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ايلنا، مجابي درباره وضعيت فعلي مميزي در وزارت ارشاد گفت: من درباره کتاب‌هاي خودم مي‌توانم بگويم که برخي مجوز گرفته‌‌اند و برخي هم هنوز بلاتکليفند. اميدوارم محدوديت‌هايي که براي مقامات تصميم‌گيرنده در اين حوزه وجود دارد، کمتر شود. وي افزود: وزير ارشاد و معاونانش براي بازتر شدن فضاي ‌حاکم بر مقوله‌هاي فرهنگي کشور به‌ويژه در حوزه‌هاي کتاب و سينما، حسن‌نيت دارند اما ظاهراً برخي عوامل نامرئي حدود اختياراتشان را محدود کرده‌اند. اين مترجم و نويسنده با بيان اين‌که اهل فرهنگ دشمن نيستند و منتقدان يک دوره‌اند، ادامه داد: اهالي قلم، همه جاي دنيا براي رسيدن به وضعيت مطلوب، وضعيت حاکم را نقد مي‌کنند و شايسته است با آن‌ها مدارا شود. فرهنگ ايراني هم برپايه مدارا بنيان شده است. سراينده «پرواز در مه» با انتقاد از برخورد با برخي اهالي فرهنگ در دولت پيشين، اظهار کرد: سال‌هاي گذشته تعمدي براي حذف برخي نويسندگان و شاعران از عرصه فرهنگ کشور وجود داشت اما چنين اتفاقي نيفتاد. يکي از آرزوهاي من ايجاد اتحاديه‌اي براي اهالي قلم است که دربرگيرنده نويسندگان، روزنامه‌نگاران و همه اهالي قلم و فرهنگ باشد.


 زادروز 

محمد آزرم:  نيما، تنهايي شعري‌ست که الگويي براي ظهور خودش ندارد

بيست‌و‌يکم آبان سالروز تولد خالق «آي‌آدم‌ها» و پايه‌گذار شعر نو در زبان فارسي است. شاعري که از پس شعر کلاسيک ايران ديدي تازه بنا نهاد تا امروز ما با شعرهايي بدون محدوديت دريف و قافيه روبرو باشيم.

محمد آزرم معتقد است: نيما با برخى از شعرهايش موفّق شد، شعر فارسى را از ابتدا نام‌گذارى كند به همين علّت، تمام دست و پا زدن‌ها و درجا زدن‌هاى بيهوده در بوطيقاى شعر كلاسيك، امروز به هيچ جا نمى‌رسد و امرى كميك جلوه مى‌كند. او در گفتگو با خبرنگار ايلنا؛ اظهار‌داشت: تغيير «موقعيّت شعر بودن» يك‏باره و يك‌شبه براي شعر فارسي محقّق نشده است. بهترين شعرهاي نيما، قطعاتي هستند كه در اواخر عمرش نوشت. به عبارتي، عمر و تجرب? شخصي‏اش، را در هنر زبان، براي به نتيجه رسيدن اين تغيير موقعيت، صرف كرد. مكانيسم تفكّر فرمي نيما در بهترين شعرهايش به علاوه زبان‌ورزي خاصّ او، امتيازي است كه به سادگي نمي‌‏توان از كنار آن گذشت. وي ادامه داد: راديكاليت?‌ كار نيما حتي از خواست خود نيما هم فراتر رفت و شعر پس از او در چهره‌هاي هنجارشكن‌اش در گذر از دستاوردهاي تثبيت شد? شعر ترديد نكردند؛ هوشنگ ايراني با حضور كوتاه مدّت و نفوذ دامنه‌دار عرفان و بيان سوررئال‌اش‌؛ شاملو با سلطنت سي سال? زبان شعرش؛ رؤيايي با زيبايي بلامنازع فرم‌هاي حجمي‌اش؛ براهني با سيلان زبانيّت در بيان و نابيانگري‌هاي دوزخي‌اش و شعرهاي زبان‏‌محور و «متفاوت» كه در زمان ديگري بايد مفصل درباره آن صحبت كنيم، دستاوردهاي شعر نيما را گسترش داده‏اند. آزرم با اشاره به مضامين شعرهاي نيما بيان داشت: به شعر نيما از منظر فرم بايد نگاه كرد، نه مضمون. مضمون در شعر آميخته با فرم است. به همين علت اجتماع را هم در فرم شعر بايد حس كرد. نظم هوش‌رباي شعر نيما فقط در قطعاتي معدود از كلِّ شعرهايش صداي انسان فرا رفته از خود را احضار مي‌كند. شكست‌هايي كه از آن مي‌گويد ابعادي زيباشناختي به خود مي‌گيرند. براي مثال در شعر قايق، وقتي مي‏گويد: «من چهره‌ام گرفته/ من قايقم نشسته به خشكي/ با قايقم نشسته به خشكي/ فرياد مي زنم:» مي‏توانيم هم? شكست‌هاي تاريخي را به قايق نيما بياوريم؛ قايق نيما، كشتي نوح نيست؛ براي نجات نيست؛ خود جهان است، شناور در خون آدمي.

اين شاعر در رابطه با چرايي نياز به نو شدن شعر فارسي و در پاسخ به اين سوال که نيما چه مطالبي را در شعر مي گويد که لزوم نو شدن شعر را احساس کرد , گفت: كار شعر از چه گفتن نيست؛ چگونه گفتن و چگونه نگفتن است. كار شعر اين «چگونگي» است كه امري كيفي است. لحظه‌اي خود را جاي نيما بگذاريد و فکر کنيد به نخستين باري که مقابل ادباي ريش‌ و سبيل‌دار مدعي شعر فارسي، قرار است قواعد و قانون تخطي‌ناپذير آنان را بشکند و صداي اين شکستن را در گشاد شدن چشم‌ها و پريدن رنگ‌هايشان، بشنود. نيما با نوشتن شعرهاي آزاد از قواعد کلاسيک‌، دوباره شعر را در زبان فارسي نام‌گذاري کرد. وقتي چيزي را براي نخستين بار مي‌ناميد، هم عملي شاعرانه انجام داده‌ايد، از منظري زباني/ فلسفي، و هم عملي انقلابي. چراکه بعد از ناميدن شما، چيزي پديدار مي‌شود که تا پيش از آن وجود نداشت. ناميدن شما نيستي را به هستي مي‌آورد، مناسبات را دگرگون مي‌کند، ارتباط‌هاي تازه مي‌سازد و تغييري در وضعيت موجود پديد مي‌آورد که تا پيش از اين، بي‌سابقه بوده. کار انقلابي نيما بارها دشوارتر از اين امر بوده است. چرا که نخست بايد آنچه را که قبلاً براي قرن‌ها شعر ناميده شده بود، نام‌زدايي مي‌کرد و بعد همين نام را به امري نو مي‌بخشيد که اختراع خودش بود. نام قديمي با خود بار فرهنگي عظيمي را حمل مي‌کرد که در ذهن و باور مردم جاخوش کرده بود. نيما آن‌‌قدر شجاعت داشت که اعلام کند از اين نام، فقط نامي باقي مانده و آنچه از گوش‌ها به سرها مي‌ريزند، فقط حاوي هيچ است؛ امر تهي است و باري که ذهن‌ها را سنگين مي‌کند همه از اين نام است نه از آنچه خود را با آن مي‌نامد. مرد تنهاي شعر، مرد همراه مردم بود. هم انقلاب مشروطه را ديده بود و هم استبداد قبل و بعدش را. اگر نيما سعي مي‌کند شعر را به زبان روزمره نزديک کند علت‌اش همين همراهي است.

آزرم همچنين با اشاره به ساختارشکن خواندن نيما ازسوي برخي اهالي شعر و ادب گفت: نيما را بايد جايي ديد كه براي سنّت شعر كلاسيك، هم فاصله است و هم پل. جايي كه نيما با شعر خودش فاصله را آشكار مي‌كند و مي‌پوشاند. جاهايي كه نيما عابر شعر كلاسيك است، نام‌اش چيزي را به عنوان شعر نمي‌نامد، هستي‌بخش نيست؛ از شعر مي‌ماند. شعرهايي از نيما، موقعيّت شعر بودن را تغيير داد كه به قول خودش به «کي مي‌رسد باران؟» اكتفا نكرد و با فرم جديد شعرهايش آن را احضار كرد. گرفتار فضاي سياسي بيرون نماند و با فرم‌هاي زيباشناختي به آن آزادي و طراوت بخشيد. اوّلين شعر نيمايي «ققنوس» است كه در سال 1316 نوشته شده است. يعني 16 سال بعد از شعر مشهور «افسانه»، يعني براي رسيدن به عروض نيمايي 16 سال زمان لازم بوده است. ققنوس نماد نوخواهي و نوآوري نيما در شعر فارسي است. اوّلين آجر در بناي خيالي نيما که با کاخ‌هاي موزون شعر سنّتي برابري مي‌کند و از ترکيب ناله‌هاي گم‌شده شعر و صداي صدها شاعر دور مانده از حافظ? ادبي، ساخته شده و در افقي هميشه ابري به کار رفته است. در برابر قدمت هزار و صد سال? شعر كلاسيك، هر كاري كه نيما براي ساختن و تثبيت موقعيّت جديد شعر فارسي كرد، توجيه‌پذير است. نيما، تنهايي شعري است که الگويي براي ظهور خودش ندارد و تنها با ظهور، به الگويي براي آينده تبديل مي‌شود. نيما در شعر، موسيقي، وزن عروضي و آرايه‌هاي زباني و همين طور جهان و طبعيت اطرافش را احضار و واسازي مي‏‌كند. مفهوم هركدام از ابزارهاي شعر كلاسيك، چنان در شعر او تغيير كرده است كه با تعريف قبلي و ذهنيّت از پيش موجود آن ناهمخوان است و تبديل به امري با تعريف جديد شده است.


 خبر 

آقاي وزير لطفا به مسايل تئاترنيزورود پيدا کنيد

امير دژاکام مدرس و کارگردان تئاتر سه‌شنبه بيستم مهرماه با حضور در نمايشگاه مطبوعات از غرفه مهر بازديد کرد و درباره فعاليت هايش در عرصه تئاتر، سينما و تلويزيون و وضعيت امروز تئاتر کشور توضيحاتي ارائه داد.

دژاکام در گفت‌وگو با مهر درباره فعاليت‌هايش در عرصه تئاتر عنوان کرد: در سه سال اخير با ارائه چند متن متقاضي اجراي نمايش در تئاتر شهر بودم که متاسفانه در حالي که در بسياري از موارد سالن اصلي تئاتر شهر خالي بود، اما هيچ پاسخي براي اجرا دريافت نکردم.

همچنين مدت‌ها بود که مي‌خواستم نمايش «مردي براي تمام فصول» نوشته رابرت بولت را به صحنه ببرم اما اين امکان فراهم نشد. وي ادامه داد: البته جا دارد که به بهمن فرمان‌آرا که در حال حاضر همين نمايشنامه را در تالار وحدت روي صحنه برده‌است، تبريک بگويم.

خوشحالم که وي موفق شد بعد از سال‌ها اين اثر را اجرا کند. وقتي مصاحبه‌ها و گفتگوهاي فرمان آرا را با رسانه‌ها خواندم، متوجه شدم که اين هنرمند چقدر صادقانه، زلال و عاشقانه براي اجراي اين نمايش شوق و انرژي دارد که همين امر موجب خرسندي است. براي فرمان‌آرا و همچنين رضا کيانيان عزيز آرزوي درخشش دارم.

خوشحالم‌ فرمان‌آرا «مردي براي تمام فصول» را اجرا کرد

کارگردان نمايش «ساقي» يادآور شد: البته هيچ اشکالي نداشت اگر من و فرمان‌آرا همزمان با هم نمايش «مردي براي تمام فصول» را در تئاتر شهر و تالار وحدت به صحنه مي‌برديم چون فکر مي‌کنم در اين صورت اتفاقي جذاب و ديدني رخ مي‌داد و مخاطبان با تقابل دو ديدگاه درباره يک اثر نمايشي روبرو مي‌شدند اما به هر ترتيب اين امر ميسر نشد.

دژاکام درباره وضعيت تئاتر کشور به صورت کوتاه بيان کرد: نارسايي‌هاي شديدي در جريان تئاتري کشور حکم‌فرما است که بايد آنها را به شکلي اجمالي تحليل کنيم. سازمان تئاتر دچار تهديد است و اعتراض‌ها و ناراحتي‌ها در بدنه تئاتر کشور به اوج خود رسيده است بنابراين معتقدم وزارت ارشاد بايد به اين امور ورود کند.

البته پرداختن به وضعيت تئاتر کشور بايد بسيار جزئي‌تر مورد توجه قرار گيرد که در گفتگويي بلند و با بيان جزئيات آنها را بيان خواهم کرد.

اين هنرمند با اشاره به کمبودهايي که در تئاتر وجود دارد، عنوان کرد: مشکلاتي که در جشنواره‌هاي مختلفي چون تئاتر فجر، کودک و نوجوان همدان، جشنواره تئاتر خياباني مريوان، جشنواره مناطق و استان‌ها وجود دارد و همچنين مشخص شدن رقم مصوب تخصيص بودجه به برخي هنرمندان، ميزان حقوق مديران و معوقه‌هاي هنرمندان همگي از مواردي هستند که دولت بايد در دستور کار قرار دهد و درباره آنها شفاف‌سازي کند.