نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -

کرماني ها در معرض پسماندهاي سرطان زا
مردم کرمان آزبست تنفس مي‌کنند

بيمارستان‌هاي فرسوده آذربايجان غربي جوابگو نيست
کمبود 50 درصدي پزشک عمومي


اخبار اهواز


خبر


 کرماني ها در معرض پسماندهاي سرطان زا
 مردم کرمان آزبست تنفس مي‌کنند 

آلودگي کارخانه کرمانيت به دليل استفاده از آزبست که سالها به عنوان يک ماده سرطان زا در 55 کشور جهان از رده خارج شده موجب نگرانيهايي در بين مردم و مسوولان اين شهر شده است.

به گزارش مهر، کارخانه کرمانيت در حاشيه غربي شهر کرمان هميشه در اين شهر خبر ساز بوده است، استفاده اين کارخانه از خط توليد قديمي و مستهلک در سالهاي گذشته براي مدتي موجب تعطيلي آن شد و درنهايت پس از چند ماه وقفه اين کارخانه به دليل آنچه که تغيير خط توليد ناميده شده بار ديگر آغاز به کار کرد و گمان مي‌رفت خطر آلودگي اين واحد صنعتي ديگر مردم را نگران نفس کشيدنهاي هر روز نکند اما باز هم اين کارخانه به ليست کارخانه‌هاي آلاينده کرمان افزوده شده است. طبق گزارشهاي دريافتي آزبست مورد استفاده در اين کارخانه هم چنان موجب آلوده شدن هواي شهر کرمان مي‌شود بطوريکه استانداري کرمان نيز در چندين جلسه به بررسي راههاي رفع اين آلودگيها پرداخته است و رئيس مجمع نمايندگان استان کرمان نيز با اشاره به وجود پسماندهاي آزبست کارخانه کرمانيت در اين خصوص ابراز نگراني کرده است. در حالي نام آزبست و کارخانه کرمانيت کرمان با هم عجين شده است که استفاده از آزبست سالهاست در بسياري از کشورهاي جهان ممنوع شده است و از اين ماده به عنوان يکي از مهمترين عوامل بروز سرطان ياد مي‌شود. شوراي عالي محيط زيست کشور در
مصوبه اي لازم اجرا در سال 79 صنايع کشور را ملزم به حذف اين ماده سرطان زا از خط توليد کرد اما نه تنها در کرمان بلکه در برخي ديگر از استانهاي کشور نيز همچنان آزبست به عنوان ماده مورد استفاده صنايع کاربرد دارد و در اين ميان مردم تاوان اين صنايع را مي‌پردازند. آزبست داراي اليافت بسيار ريز است که به سادگي در هوا پراکنده مي‌شوند و با رسوخ در ريه و به مرور زمان فرد را دچار التهابات ريوي و در نهايت سرطان مي‌کند نکته قابل توجه اينکه علاوه بر صنايع اين ماده مرگبار در بسياري از موارد مورد استفاده روزمره مردم از جمله عايق لوله‌هاي آب، رنگها، مواد پلاستيکي، آسفالت، گريس، توليد ايرانيت، لنتهاي ترمز خودرو‌ها نيز کاربرد فراوان دارد.

دغدغه چهار استاندار که همچنان پا برجا است

اما در شهر کرمان مهمترين عامل شيوع اين ماده کارخانه کرمانيت است و هر چند تاکنون اخطارهاي متعددي به اين کارخانه داده شده و حتي جلوي فعاليتش گرفته شده است اما روند آلايندگي‌ها ادامه دارد. جالب اينکه اصلاح خط توليد و کاهش آلودگي اين کارخانه در زمان مديريت چهار استاندار گذشته کرمان هميشه در اولويت کاري بوده است اما تا کنون مشکلي از اين معضل زيست محيطي حل نشده است.

درست چند قدم آن سو تر نيز کارخانه سيمان کرمان قرار دارد که با تکنولوژي چندين سال قبل همچنين به کار خود ادامه مي‌دهد و هر چند که گفته مي‌شود از فيلترهاي مورد نياز براي رفع آلايندگي استفاده مي‌کند اما اين واحد صنعتي نيز در آلودگي هواي شهر کرمان تاثيرگذار است.

پسماندهاي کارخانه کرمانيت بايد هر چه سريعتر معدوم شوند

رئيس مجمع نمايندگان استان کرمان در گفتگو با مهر يکي از دغدغه‌هاي اصلي مجلس و نمايندگان استان کرمان را بحث سلامت و خوب زيستن مردم عنوان مي‌کند. محمد مهدي زاهدي افزود: بهداشت عمومي از مهمترين دغدغه‌هاي مسئولان است و براي رسيدن به اين امر مهم جلوگيري از آلايندگي به خصوص در نزديکي مراکز جمعيتي از مهمترين اهداف مجلس و دولت است ضمن اينکه حفاظت از محيط زيست نيز بايد مد نظر باشد.

وي تصريح کرد: هم اکنون شاهد فعاليت کارخانه کرمانيت در نزديکي شهر کرمان هستيم هر چند که اين کارخانه از ابتدا بايد عدم استفاده از آزبست را در دستور کار قرار مي‌داد اما اينگونه نشد و هم اکنون نيز شاهد وجود پسماندهاي آزبست در کرمان کارخانه هستيم که مي‌تواند خطرات فراواني را براي مردم داشته باشد. زاهدي ادامه داد: آزبست ماده سرطان زا و خطرناک براي محيط زيست و مردم محسوب مي‌شود و بايد در اسرع وقت فکري براي جابجايي و دفن اين مواد کرد.

سلامت مردم بر هر چيزي ارجح است

وي گفت: هر چند ادامه فعاليت واحدهاي صنعتي مهم است اما سلامت مهمترين هدف مسئولان است و موجب تقويت زير ساختهاي نيروي انساني در کشور مي‌شود و هزينه‌هاي سرسام آور درمان بيماريها را کاهش مي‌دهد و براي جلوگيري از شيوع بيماري بايد فکري به حال وضعيت آلايندگي اين کارخانه شود. نماينده ديگر کرمان در مجلس شوراي اسلامي نيز در خصوص وضعيت اين کارخانه اظهارداشت: يکي از مشکلات ما خط توليدهاي قديمي و استفاده از مواد سرطان زا است که بايد اين رويه اصلاح شود.

خط نانو آزبست به زودي راه اندازي مي‌شود

محمد رضا پور ابراهيمي افزود: اين کارخانه اقداماتي در گذشته انجام داده اما آلودگي ادامه دارد و پيشنهاد ما راه اندازي خط توليد نانو آزبست است که مورد حمايت مسئولان استان کرمان و نمايندگان مجلس است. وي در خصوص کارخانه سيمان که در نزديکي کرمان قرار دارد نيز گفت: تکنولوژي مورد استفاده اين کارخانه نيز به زودي با پيگيريهاي صورت گرفته تغيير خواهد يافت. وي ابراز اميدواري کرد که با حمايت‌هاي موجود به زودي شاهد راه اندازي خط نانوآزبست در اين کارخانه باشيم. بهبود وضعيت کارخانه آزبست در کرمان در حالي ضروري به نظر مي‌رسد که طبق گزارش‌هاي دانشگاه علوم پزشکي کرمان سير وقوع سرطان در استان کرمان در حال افزايش است و حتي خبر از سونامي سرطان طي سالهاي آينده در استان کرمان داده مي‌شود که به دليل عوامل مختلف از جمله فعاليت صنايع، استفاده بي رويه از سموم و کودهاي کشاورزي روي مي‌دهد. اين درحالي است که امام جمعه کرمان نيز چند روز قبل از روند بروز بيماري‌هاي سرطاني در کرمان ابراز نگراني کرده است.


 بيمارستان‌هاي فرسوده آذربايجان غربي جوابگو نيست
 کمبود 50 درصدي پزشک عمومي 

در حال حاضر حدود 90 درصد بيمارستان‌هاي آذربايجان غربي به دليل فرسوده بودن و قدمت بالاي 25 سال در بخش خدمات دهي کيفيت بسيار پاييني دارد و اين خدمات جوابگوي نياز استان نيستند.

به گزارش مهر، کمبود تخت، بالا بودن ضريب اشغال در برخي از بيمارستان‌ها، ساختمان‌هاي فرسوده و نامناسب بخشي از هزاران مشکل سيستم درماني و بيمارستاني آذربايجان غربي است که رفع آنها به واقع نيازمند نگرش جهادي مسوولان است.

تبديل مهمان سرا به بيمارستان طالقاني، قديمي بودن ساختمان بيمارستان شهيد مطهري، نبود فضاي کافي در اورژانس بيمارستان امام خميني(ره) با توجه به حجم ورود بيمار، عدم توجه به تعبيه فضاي ترياژ در بيمارستان جديد الاحداث سيد الشهدا از جمله مشکلاتي است که سال‌ها پا برجا بوده و عزمي براي بهبود وضعيت موجود نيست.

هر چند مسوولان طي سال‌هاي گذشته وعده‌هايي مبني بر انتقال بيمارستان طالقاني به منطقه مناسب و احداث ساختمان جديد براساس استانداردهاي موجود داده بودند، ولي اين امر تاکنون عملياتي نشده و مردم، پرسنل و مديران حوزه سلامت هر يک به دليلي ناراضي هستند.

طي چهار دهه گذشته بيمارستاني به جز بيمارستان تخصصي قلب سيد الشهداي اروميه که آن هم بعد از دو دهه به همت خيرين به سر منزل مقصود رسيد در اروميه احداث نشده است.

متاسفانه علاوه بر اروميه به عنوان مرکز آذربايجان غربي که خود درگير مشکلات فراواني در حوزه فضاهاي درماني و بيمارستاني است؛ 2 بيمارستان نيمه کاره در خوي وجود داشته و طرح‌هاي احداث و توسعه فضاهاي بيمارستاني در اغلب شهرهاي استان نيز عملياتي نشده اند و هنوز بخش بستري سوختگي حتي در مرکز استان راه اندازي نشده اند.

نبود بيمارستان و مراکز درمان تامين اجتماعي نيز مشکلي از مشکلات بي پايان حوزه بهداشت و درمان بوده که اين بخش نيز در اروميه با وجود فعال بودن مراکز درماني و بيمارستاني به دليل مراجعات بيش از حد ظرفيت خود درگير معضلات فراواني است.

بيمارستان‌هاي آذربايجان غربي فرسوده بوده و جوابگوي نيازها نيست

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي خود از منتقدين کمبود امکانات درماني و فرسوده بودن بيمارستانهاي استان است و مي‌گويد: در حال حاضر 24 مرکز درماني و بيمارستان در شهرستانهاي مختلف آذربايجان غربي وجود دارد که 21 مرکز از اين تعداد قديمي و فرسوده هستند.

مجيد آقازاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه سه بيمارستان شهرهاي ماکو، شوط و پلدشت تازه ساخت هستند، اظهارداشت: اين استان داراي سه هزار و 961 تخت بيمارستاني مصوب است که از اين تعداد، سه هزار و 366 تخت آن فعال است.

وي از کمبود افزون بر 1600 تخت بيمارستاني در استان خبر داد و عنوان کرد: تعداد تخت‌هاي بيمارستاني استان در مقايسه با ساير استانها از وضعيت و آمار خوبي برخوردار نيست.

آقازاده تعداد تخت‌هاي مصوب بيمارستانهاي استان را سه هزار و 366 تخت ذکر کرد و افزود: تا پايان سال 94 تعداد تخت‌هاي بيمارستاني استان بايد به پنج هزار تخت برسد که اميدواريم با تلاش‌هاي مسئولان اين امر محقق شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي ضريب اشغال بيمارستان‌هاي استان را 75 درصد اعلام کرد و گفت اين ضريب نيز تا پايان امسال بايد به 80 درصد برسد ولي هم اکنون در برخي از بيمارستانهاي استان از جمله امام خميني (ره) اين آمار به بالاي 95 درصد مي‌رسد.

وي با تاکيد بر رفع هر چه سريعتر موانع پيش پاي توسعه سيستم و مراکز درماني استان گفت: با توجه به سياستهاي نظام جمهوري اسلامي و نگرش به بحث سلامت که يک مقوله عمومي است، همه ما در قبال آن مسووليم و در اين راه رسانه‌ها نقش مهمي دارند و نگرش ما نسبت به رسانه‌ها اين است که رسانه‌ها همکار، هميار و همراه ما در بهبود کيفيت سلامت هستند. آقازاده ياد آور شد: نگرش ما در مقوله سلامت يک نگرش جهادي است. ما بدون هيچ سوگيري سياسي شروع بکار کرديم و معتقد هستيم سلامت استان را بايد بر اين اساس اداره کنيم و همه بايد کمک کنند تا اين بار سنگين را در استان برداريم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني استان همچنين از کمبود تخت‌هاي ويژه در استان خبر داد و گفت: در کنار کمبود تخت‌هاي بيمارستاني کمبود تخت‌هاي ويژه از ديگر مشکلات اين بخش است هم اکنون کل تخت‌هاي ويژه 247 تخت است و براي حل اين مشکل با بخش خصوصي وارد مذاکره شده ايم و در صورت درخواست مجوز تاسيس بيمارستان را به بخش خصوصي و خيريه صادر خواهيم کرد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر شش بيمارستان جديد در مناطق مختلف استان در حال احداث است اضافه کرد: اين بيمارستا‌ن‌ها در شهرستان‌هاي بوکان، تکاب، مياندوآب، خوي، پيرانشهر، سلماس احداث مي‌شوند.

ايجاد دهکده سلامت بخشي از مشکلات درماني و بهداشتي استان را رفع مي‌کند

آقازاده همچنين از ايجاد دهکده سلامت در استان خبر داد و اظهارداشت: دهکده سلامت اروميه در زميني به مساحت 46 هکتار با اعتبار 150 ميليارد تومان در سه فاز يک، دو و سه در مدت سه سال مصوب شد که با ايجاد آن بخشي از مشکلات رفع مي‌شود.

وي ادامه داد: مطالعات و فاز اوليه اين طرح به مشاور سپرده شده است و در حال انجام است، بيمارستان 600 تخت‌خوابي، هتلينگ، مطب‌ها، پاراکلينيک و مارکتينگ از بخش‌هاي مختلف دهکده سلامت اروميه هستند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي با اشاره به کمبود پزشک عمومي و متخصص در استان گفت: براي جبران بخشي از اين کمبودها 83 پزشک متخصص در بخش‌هاي مختلف جذب مراکز درماني استان شد ولي در بخش پزشک عمومي همچنان با کمبود مواجه هستيم.

آقازاده بر لزوم پيشگيري از پديده زيرميزي در بيمارستان‌هاي آذربايجان غربي، گفت: اگر در کشوري هزينه‌هاي منطقي خدمات پزشکي تعريف نشود پديده زيرميزي مشاهده مي‌شود. هرچند که اين امر در آذربايجان غربي نسبت به ديگر مناطق کشور بسيار کمتر مشاهده مي‌شود ولي شهروندان بايد بدانند که اين امر خلاف مقررات است و بايد در صورت مواجهه با اين امر اقدام به شکايت کنند. البته در بيمارستان‌هاي خصوصي که معمولا رابطه‌اي مالي بين بيمار و پزشک وجود دارد، دانشگاه علوم پزشکي نمي‌تواند در اين امر تجسس کند.

آقازاده به بخش بهداشت و وضعيت موجود آن در استان اشاره و تعداد خانه‌هاي بهداشت موجود در سطح استان را 991 مورد برشمرد و گفت: 208 مرکز بهداشتي درماني روستايي و شهري و 75 پايگاه بهداشتي و 68 واحد آزمايشگاهي به ارائه خدمات مي‌پردازند.

وي از اجراي عمليات احداث 179 خانه بهداشت، نصب و راه اندازي دستگاه اکسيژن ساز در کليه مراکز بهداشتي درماني، هزينه کرد مبلغ 50 ميليارد ريال براي بهبود استاندارد هتلينگ بيمارستانها، جذب 400 نفر نيروي پرستار، 84 نفر متخصص، 25 نفر پزشک خانواده، 142 نفر نيروي طرحي، 113 نفر نيروي خدماتي و 13 نفر نگهبان از اقدامات اين نهاد در سالجاري عنوان کرد.

وي افزود: همچنين از اول آذر ماه شاهد اجراي طرح خدماتي مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي در حاشيه شهرهاي اروميه، خوي، مياندوآب و مهاباد خواهيم بود و همچنين طرح واکسن پنتاوالان از 27 آبان ماه در سراسر کشور افتتاح خواهد شد.

کمبود 50 درصدي پزشک عمومي در آذربايجان غربي

معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي با بيان اينکه هم اکنون با کمبود 50 درصدي پزشک مواجه هستيم اظهارداشت: در اين راستا آذربايجان غربي جزو استانهاي محروم کشور محسوب مي‌شود.

رسول انتظار مهدي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه علت عدم علاقمندي پزشکان براي حضور در آذربايجان غربي را محروميت و کمبود امکانات عنوان کرد و افزود: در اين راستا پزشکان علاقمند هستند در استانهاي برخوردار ساکت باشند ولي از ديگر دلايل اين است که هم از نظر سهميه قبولي دانشجو و هم فارغ التحصيلي دانشجويان محدوديت داريم با اين حال شاخص دسترسي بسيار خوب است و 98 درصد از هم استاني‌هاي ما به خدمات بهداشتي دسترسي دارند. وي در ادامه در خصوص اجرايي شدن پزشک خانواده گفت: پزشک خانواده در روستاها در حال اجرا است و هم اکنون در حال استاندارد سازي محل اسکان پزشکان خانواده روستايي هستيم ولي پزشک خانواده شهري فعلا به دلايل مشکلات موجود متوقف شده و اين يک مشکل کشوري است و مختص استان ما نيست . معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي برطرف کردن مشکلات پيش روي بهداشت و درمان در استان را نيازمند همکاري و همدلي تمام مسئولان و اختصاص اعتبارات مورد نياز به اين بخش عنوان کرد.

آذربايجان غربي با سه کشور خارجي مرز مشترک دارد و سالانه هزاران نفر از کشورهاي همسايه براي درمان به اين استان سفر مي‌کنند و اين امر زمينه توسعه توريسم درماني در اين منطقه را فراهم مي‌کند اما نه تنها اين بخش مورد غفلت واقع شده بلکه مردم خود استان به خصوص در شهرهاي استان با مشکلات عديده اي در اين بخش دست و پنجه نرم مي‌کنند.

حضور دو نماينده مردم استان در مجلس شوراي اسلامي در کميسون بهداشت مجلس هستند و مي‌توانند براي جبران بخشي از کمبودها به خصوص کمبود اعتبارات کمک کار مسئولان باشند اما تاکنون از اين ظرفيت نيز به خوبي استفاده نشده است.


 اخبار اهواز 

پرداخت 39 ميليارد ريال تسهيلات به مشاغل خانگي در کردستان

گروه شهرستانها- سهيلا مرادي: مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي کردستان از پرداخت 39 ميليارد و 148 ميليون ريال تسهيلات به مشاغل خانگي در طول سه سال اخير در اين استان خبر داد. احمد رشيدي در نشست کميسيون کارشناسي مشاغل خانگي استان در سنندج اظهار کرد:‌ از ابتداي سال‌جاري تاکنون 18 ميليارد و 720 ميليون ريال تسهيلات به مشاغل خانگي در سطح استان اعطا شده است. وي با بيان اينکه در سه سال گذشته در مجموع بيش از 39 ميليارد و 148 ميليون ريال تسهيلات به متقاضيان مشاغل خانگي اعطا شده است، خاطرنشان کرد: با احتساب 18 هزار و 720 ميليون ريال تسهيلاتي که در همين حوزه طي چند ماهه اخير امسال پرداخت شده در مجموع بيش از 410 ميليارد ريال به متقاضيان تسهيلات پرداخت شده است. وي در ادامه با اشاره به اختصاص 147 ميليارد ريال اعتبار به بخش مشاغل خانگي کردستان در سال‌جاري اظهار کرد: شوراي عالي اشتغال در کل کشور 8 ميليارد و 200 ميليارد ريال را در سه ماهه نخست اول امسال به بحث اشتغال‌زايي اختصاص داده و سهم استان در اين حوزه 147 ميليارد ريال است. مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي کردستان به ميزان تخصيص يافته استان از سهم مذکور نيز اشاره کرد و بيان داشت: از مجموع سهم استان تاکنون 41 ميليارد ريال از سوي بانک ملت و بانک تجارت تخصيص يافته است.

اولين نشست هم انديشي مديرعامل مناطق نفتخيز جنوب در شرکت بهره برداري نفت و گاز كارون

گروه شهرستانها: مهندس عالي پور در اولين نشست هم انديشي خود با شركت‌هاي تابع، با حضور در جمع مديران شركت بهره‌برداري نفت و گاز كارون، در جريان آخرين وضعيت توليد و مهمترين چالش‌ها و راهكارهاي مرتبط با عمليات و توسعه منابع انساني قرار گرفت. به گزارش روابط عمومي، مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيزجنوب در اين نشست كه دو ساعت به طول انجاميد، در گفت‌وگو با مديرعامل، مديران و روساي واحدهاي عملياتي و ستادي نفت و گاز كارون به بحث و تبادل نظر پرداخت. مهندس بيژن عالي پور با اشاره به اينکه شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون بزرگترين شرکت بهره‌بردار تابعه شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب است، گفت: به دليل جايگاه اين شرکت در زنجيره توليد، اولين نشست با اين شرکت برنامه ريزي و اجرا شده است.مديرعامل شركت ملي مناطق نفتخيزجنوب، حفظ، نگهداشت و توسعه تاسيسات و تجهيزات، رعايت نظم و انضباط در همه زمينه‌ها، استفاده از مزيت‌هاي بخش خصوصي داخلي و به کارگيري پيمانکاران توانمند و پيشگيري از فسخ قراردادها و عمل به اصول ايمني، بهداشت و محيط زيست را به عنوان برنامه‌هاي اولويت دار شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب نام برد.وي همچنين با اشاره به ضرورت توجه به مبحث توسعه منابع انساني، بر اعتماد به نيروهاي جوان و فراهم نمودن بستر و زمينه ارتباط بين نسلي براي انتقال تجارب نيروهاي با سابقه به نسل جوان صنعت نفت، تاكيد كرد.مهندس حسين زنگنه عضو اصلي هيات مديره مناطق نفتخيز جنوب و مشاور مديرعامل شركت ملي نفت ايران نيز در اين نشست با اشاره به ضرورت بهبود بيش از پيش تعامل ميان ستاد شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب و 9 شرکت زيرمجموعه، افزود: جهت افزايش سطح تعاملات مثبت، نشست‌هاي دوره‌اي هم انديشي برنامه ريزي شده که به صورت منظم در تمامي شرکت‌ها برگزار خواهد شد.در ادامه اين جلسه مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون به ارائه گزارش عملكرد، تحليل وضعيت موجود و تبيين شرايط مطلوب براي عبور از چالش‌ها و تنگناهاي مرتبط با توليد پرداخت.

حفاري‌ها آسفالت ايذه را
از بين برده است

گروه شهرستانها: شهردار ايذه گفت: حفاري‌هاي بدون هماهنگي سبب نابودي آسفالت اين شهر شده است. مهران باباپور با اشاره به مشکلات به‌وجود آمده توسط صنف‌هاي پر سر و صدا در شهر از عدم همکاري مسوولان برخي اداره‌ها براي تجهيز نيازهاي مهم شهرک مورد نظر براي انتقال اين صنف‌ها گلايه کرد. وي با درخواست همکاري برخي اداره‌هاي بدهکار، از آنها خواست تا به کمک شهرداري آمده و به توسعه شهر کمک کنند. شهردار ايذه در پايان به حفاري‌هاي زياد در خيابان‌هاي شهر توسط برخي مردم و اداره‌ها، از جمله اداره آب پرداخت، و از اين ارگان‌ها خواست تا با حمايت و همکاري خود زمينه ترميم خيابان‌هاي شهر را فراهم کنند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي اهواز: اجراي کتاب تعرفه سلامت يک مقوله رفتار ساز است

رييس شوراي عالي سازمان نظام پزشکي با اشاره به استقبال سازمان نظام پزشکي از اجراي کتاب تعرفه سلامت، گفت: قانون سازمان نظام پزشکي بر حفظ و حمايت از حقوق بيماران و تحقق بخشيدن به ارزش‌هاي اخلاقي و اسلامي در حوزه پزشکي تاکيد فراوان دارد ضمن اين که حمايت از حقوق صنفي شاغلين حرف پزشکي و تلاش در ساماندهي حوزه سلامت نيز يکي ديگر از اهداف اين قانون است.به گفته دکتر اسماعيل ايدني الزام قانون سازمان نظام پزشکي اين است که اين سازمان بايد در طرح‌ها و لوايح مربوط به حوزه سلامت مشارکت جدي داشته باشد. تنظيم روابط شاغلين بين حرف پزشکي نيز بسيار مهم است.وي با اشاره به اين که در حال حاضر منازعات درون حرف پزشکي انسجام جامعه پزشکي را تهديد مي کند، خاطرنشان کرد: از اين رو ورود به حمايت از اجراي کتاب تعرفه سلامت در جهت حل اين مشکلات از اهداف مهم سازمان نظام پزشکي است.به گفته دکتر ايدني ابلاغ اين کتاب اقدامي است براي اصلاح نظام تعرفه‌اي در کشور و بيش از اين که يک مقوله اقتصادي باشد، يک پديده رفتار ساز است.


 خبر 

روستاهايي که آب شرب آنها طعم و بوي بد مي‌دهد

هشت روستاي دهستان «راک» بخش «سوق» از توابع شهرستان کهگيلويه با مشکلات عديده‌اي در زمينه آب آشاميدني از جمله طعم و رنگ آب دست به گريبانند که بنا به گفته مردم بوي بد مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، منطقه کهگيلويه و بويراحمد، دهستان راک در 9 کيلومتري مرکز شهرستان کهگيلويه واقع شده است که بيش از چند هفته است طعم آب شرب آنها با مشکل مواجه شده است.

اهالي دهستان راک بر اين مورد عقيده دارند که آب روستاي راک بوي بد مي‌دهد و رنگ آن گل آلود است.

آب شرب دهستان راک از چاه روستاي تنگ سپو واقع در بخش مرکزي تامين مي‌شود که رنگ و مزه آب بسيار نابهنجار است.

تانگو يکي از اهالي دهستان راک به خبرنگار ايسنا با بيان اينکه آب شرب اين روستا بيش از 50 روز است که قابل خوردن نيست، گفت: رنگ اين آب گل آلود و بدمزه و بوي بسيار بدي دارد.

وي با اشاره به اينکه تعداد بسيار زيادي در اين روستا و روستاهاي ديگر از اين آب استفاده مي‌کنند از مسئولان خواست که براي رفع اين مشکل را تلاش کنند.

يکي ديگر از اهالي اين روستا با بيان اينکه آب شرب اين روستا بوي بد مي‌دهد، اظهار کرد: اين آب قابل خوردن نيست و ما آب شرب مورد نياز خود را از منطقه لگين راک تهيه مي‌کنيم. بهمن محمدي، بخشدار سوق نيز با بيان اينکه دهستان «راک» بيش از 6500 نفر جمعيت دارد، گفت: آب شرب دهستان راک بيش از دو هفته است که طعم و بوي بسيار بدي دارد و هنوز علت آن مشخص نشده است. محمدي با اشاره به اينکه اداره آب و فاضلاب و شبکه بهداشت و درمان آزمايشات مختلفي بر روي اين آب انجام داده‌اند، تصريح کرد: متاسفانه هنوز نتيجه مشخصي بدست نيامده است.

وي خاطرنشان کرد: مشکل طعم و بوي بد اين آب روستا از يک طرف و شکستگي و فرسوده بودن لوله‌هاي آب شرب از طرف ديگر يکي از مهمترين مشکلات در اين بخش است.

بخشدار سوق ادامه داد: جمعيت بسيار زيادي اين روستا دارد و از اين آب استفاده نمي‌کنند و با تانکر نيز تا کنون براي آنها آبرساني نشده است.

همچنين ولي جفتا، رييس آبفاي روستايي شهرستان کهگيلويه نيز در اين رابطه گفت: چهار نمونه از آب شرب دهستان راک گرفته شد که بعد از آزمايشات هيچ گونه مشکلي بر ناسالم بودن آب مشاهده نشد. وي بيان کرد: بيشتر خط انتقال‌هاي آب شرب روستاها فرسوده هستند و نياز به مهندسي مجدد دارند. همچنين سيد عبدالنبي موسويان، مدير شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگيلويه با بيان اينکه 12 نمونه ميکروبي و دو نمونه شيميايي از اين آب گرفته شد، يادآور شد: آزمايشات هيچ گونه مشکل آلودگي را نشان نمي‌دهند.