نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -


آلودگي هوا مهم ترين معضل پايتخت

عضو هيأت رييسه مجلس خواستار شد:
دولت اعتبارات توسعه حمل‌و‌نقل عمومي تهران را بپردازد

مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران اعلام کرد:
تهران مقام اول در آلاينده‌هاي گوگردي
رونمايي از موتورسيکلت‌ها‌ي برقي
معاون خدمات شهري شهرداري تهران خبر داد:
بهره‌برداري از نخستين کارخانه زباله‌سوز کشور؛هفته آينده


جانمايي ساعت‌هاي آفتابي بهار 94 در سطح پايتخت


افزايش 200تايي دوربين‌ها‌ي نظارت تصويري تهران


اجراي پايلوت طرح خط سفيد در مناطق 3، 6 و 8


دريچه خبر


گذري در شهر


 آلودگي هوا مهم ترين معضل پايتخت 

معاون حمل‌و‌نقل و ترافيك شهرداري تهران در آستانه 25 آبان «روز جهاني يادآوري قربانيان ترافيك» با تأكيد بر اين كه در حال حاضر يكي از مهمترين معضلات پايتخت آلودگي هواست، گفت: بخش قابل توجهي از اين آلودگي متأثر از آلاينده‌هايي است كه از منابع متحرك و به عبارتي وسايل نقليه منتشر مي‌شود.

سيد‌جعفر تشكري هاشمي افزود: آلودگي هوا نيز همچون تصادفات علاوه بر اين آثار و عوارض بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي بسياري به بر شهر و شهروندان تحميل مي‌كند، انسان‌هاي بسياري را نه تنها در تهران بلكه در ساير كلانشهرهاي جهان و ايران نيز قرباني مي‌كند.

وي با اعلام اين كه هواي تهران در سال‌‌هاي گذشته 160 روز ناسالم بود كه در مقايسه با وضعيت‌ شاخص كيفيت هوا طي سال 91 در وضعيت نامطلوب‌تري قرار داشت، تأكيد كرد: مهمترين آلاينده هواي تهران از سال 86 تا سال 92، ذرات معلق بوده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به اين كه عزم‌مان را جزم كرده‌ و تحقيقات فشرده‌اي در زمينه فيلتر دوده انجام داده‌ايم، اظهار كرد: استفاده از فيلتر دوده براي اتوبوس‌هاي ديزلي را آغاز كرده‌ايم، ضمن اين كه ماحصل پژوهش‌ها و تحقيقات به عمل آمده در تعامل با مراكز دانشگاهي، به مصوبه‌ هيأت محترم وزيران در فروردين‌ماه سال جاري منجر شد.

مهندس تشكري هاشمي با بيان اين كه بر اساس اين مصوبه، ارگان‌هاي ذيربط موظف به توليد سوخت با كيفيت مناسب شدند، تصريح كرد: نمونه‌برداري از جايگاه‌هاي توزيع بنزين و ارسال آن‌ها به آزمايشگاه‌هاي پيشرفته اروپايي منجر به تهيه گزارشي از كيفيت سوخت مصرفي در تهران شد و همين گزارش، مستند مصوبه فروردين‌ماه امسال هيأت محترم وزرا قرار گرفت.

وي در پايان با تأكيد بر اين كه افق‌هاي روشني در بحث كاهش آلودگي هوا پيش روي مردم تهران گشوده شده، خاطرنشان كرد: اميدواريم با اقدامات به عمل آمده و با رويكردهاي جديدي كه شاهد آن‌ها هستيم، ديگر راه‌حل‌هايي را تجربه نكنيم كه زمان و سرمايه كشور را هدر دهند، چرا كه آلودگي هوا زاييده تكنولوژي است و تنها از راه پرداخت علمي و پژوهشي و با بهره‌‌مندي از راهكارهايي كه كشورهاي موفق دنيا در زمينه كاهش آن انجام داده‌اند، قابل كنترل و كاهش است.

گفتني است سومين يك‌شنبه ماه نوامبر هر سال كه امسال در كشورمان برابر با 25 آبان است، تحت عنوان «روز جهاني يادآوري قربانيان ترافيك» نامگذاري شده و معاونت حمل‌و‌نقل و ترافيك شهرداري تهران در اين روز با برگزاري مراسمي به همين مناسبت، از طريق حوادث ترافيكي در شهر تهران و يادآوري قربانيان اين سوانح، نسبت به آسيب‌شناسي آن اقدام خواهد كرد.


 عضو هيأت رييسه مجلس خواستار شد:
 دولت اعتبارات توسعه حمل‌و‌نقل عمومي تهران را بپردازد 

يك عضو هيأت رييسه مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر لزوم ارتقاي ايمني و كيفيت خودروهاي عمومي به دليل استفاده روزانه شهروندان از اين خودروها گفت: نبايد اجازه دهيم مشكلات ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي به نقطه‌اي برسد كه شهروندان به جاي استفاده از وسايل نقليه عمومي از وسيله نقليه شخصي‌شان استفاده كنند.

سيد‌شريف حسيني افزود: در صورت تداوم و افزايش مشكلات ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي از جمله عدم كيفيت و شلوغي و معطلي، مردم به سراغ خودروي شخصي‌شان مي‌روند.

وي با اشاره به اهميت و نقش آموزش و فرهنگ‌سازي در استفاده شهروندان از ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي، اظهار كرد: بايد براي جايگاه آموزش و فرهنگ‌سازي اهميت قائل شده و به موازات آن، ظرفيت ناوگان بر اساس نيازهاي مردم افزايش داده شود.

حسيني با بيان اين كه پرداختن به توسعه کيفي و كمي ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي بسيار پر اهميت‌تر و جدي‌تر از توجه به كيفيت خودروهاي شخصي است، تصريح كرد: ايمني خودروهاي عمومي، موضوع فوق‌العاده مهمي است، چرا كه خطر افزايش تلفات در صورت وقوع تصادف از سوي اين خودروها، بسيار بيشتر از خودروهاي شخصي است.

وي با تأكيد بر اين كه اگر مي‌خواهيم شاهد تحولي بزرگ در بحث حمل‌و‌نقل عمومي باشيم،‌ نيازمند تحقق بودجه لازم براي توسعه و نوسازي ناوگان هستيم، اضافه كرد: اگر اتوبوس نو آورديم و مردم از آن استفاده نكردند، در آن صورت بايد اقدامات خود را در موضوعات فرهنگي مورد بازنگري قرار دهيم.

اين عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در پايان خاطرنشان كرد:‌ بايد روي فرهنگ استفاده از حمل‌و‌نقل عمومي كار كنيم و در فرآيندي چند ساله پتانسيل‌ها و توانمندي‌هاي خود را مورد ارزيابي قرار دهيم، ضمن اين كه لازم است اعتبارات مصوب در زمينه توسعه حمل‌و‌نقل عمومي از جانب دولت به شهرداري تهران اختصاص داده شود.


 مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران اعلام کرد:
 تهران مقام اول در آلاينده‌هاي گوگردي  
 رونمايي از موتورسيکلت‌ها‌ي برقي

گروه شهري: مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران با بيان اينکه تهران از نظر عناصر گوگرد آلوده ترين شهر دنياست، گفت: پس از توزيع گازوئيل يورو4 اين آلاينده‌ها در هواي تهران تقليل پيدا کرده است. وحيد حسيني در مراسم شب گردي با حضور خبرنگاران با اشاره به بحث موتور بي‌باک در شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در خصوص موتورسيکلت‌هاي بنزيني در سطح شهر، عنوان کرد: ذرات معلقي که موتورسيکلت‌ها توليد مي‌کنند ذرات ريزي است که بدترين و خطرناک ترين اثرات را دارد. وي با بيان اينکه در کشور ما بيش از 100 موتورسيکلت ساز فعاليت دارند و بسياري از آنان کار مونتاژ شرکت‌هاي چيني را انجام مي‌دهند، ادامه داد: در حالي که استاندارد، آلايندگي يورو2 تا يورو4 است اين موتورسيکلت‌ها حتي استاندارد يورو1 را نيز پاسخگو نيستند و موتورسيکلت‌هاي کاربراتوري بدون هيچ فيلتر و کاهنده‌اي در اگزوز خود، روزانه در سطح شهر تردد مي‌کنند مديرعامل کنترل کيفيت هواي تهران ادامه داد: ما در سطح شهر با اين ناوگان مواجه هستيم. بنابراين طرح موتور بي باک را بر اساس مستندات آغاز کرديم که هرچند قيمت موتورهاي برقي در اين طرح بالا است، اما در هزينه، صدمات ناشي از موتورسيکلت‌هاي بنزيني را به شدت کاهش مي‌دهد و اين افزايش قيمت هزينه‌اي است که براي سلامتي و نشاط جامعه پرداخت مي‌شود.

وي با بيان اينکه در سال گذشته بيش از يک سوم روزهاي سال ناسالم بود، گفت: ناوگان خودروهاي فرسوده، موتورسيکلت‌هاي بنزيني و خودروهاي ديزلي و کيفيت نامناسب سوخت باعث آلودگي‌ هواي تهران شده است. حسيني تصريح کرد: بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهاني، 40 تا 50 برابر استاندارد، ذرات معلق در هواي تهران داريم که اي کاش اين ذرات معلق گرد و غبار بود؛ چرا که بدن ما در مقابل گرد و غبار سازگار است، اما بخش عمده ذرات معلقي که در تهران وجود دارد کربن است که هيچ مکانيزم دفاعي در بدن ما براي اين آلاينده وجود ندارد.

وي با اشاره به اينکه نوع آلايندگي در رتبه بندي ميزان آلوده بودن شهر تهران نسبت به ساير شهرهاي دنيا متفاوت است، گفت: فکر مي‌کنم در بحث آلاينده SO2 (گوگرد) آلوده ترين شهر در دنيا تهران باشد؛ البته امسال به دليل توزيع گازوئيل يورو4 سطح آلايندگي گوگرد کاهش پيدا کرده است. مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران ادامه داد: هم اکنون مقدمات انجام چنين طرحي داده شده است و با اتصال بانک معاينه فني مي‌توانيم تشخيص دهيم که کدام يک از وسايل نقليه آلايندگي دارد تا اجازه ورود به محدوده را به آنها ندهيم. وي در ادامه در خصوص طرح موتور بي باک عنوان کرد: با توجه به مطالعات انجام شده در شهر تهران موتورسيکلت سهمي حدود شش درصد حمل و نقل روزانه در تهران را برعهده دارد و حدود 12 درصد از سفرهاي تهران در محدوده طرح ترافيک اتفاق مي‌افتد. همچنين بيش از يک چهارم آلودگي توليد شده در شهر تهران ناشي از تردد موتورسيکلت است. وي درباره روند اجرايي اين طرح گفت: به دليل گسترش روز افزون آلودگي محيط زيست در تهران و مزاياي موتورسيکلت برقي کاربرد موتورسيکلت برقي در اين محدوده راهکاري مهم براي حذف سهم آلودگي هوا و صوت خواهد شد. در همين راستا براي بکارگيري از موتورسيکلت‌هاي برقي پس از حدود يک سال تحقيق علمي بر روي پروژه و مطالعه ميداني و در نظر گرفتن همه موانع و تهديدها، موفق به ارائه طرحي جامع براي اجرايي کردن تعويض تدريجي موتورسيکلت‌هاي بنزيني در سطح شهر تهران شديم. گفتني است پس از پايان اين نشست موتورسيکلت‌ها‌ي برقي با حضور خبرنگاران در محوطه بوستان ولايت رونمايي شد.


 معاون خدمات شهري شهرداري تهران خبر داد:
 بهره‌برداري از نخستين کارخانه زباله‌سوز کشور؛هفته آينده  

معاون خدمات شهري شهرداري تهران از افتتاح 52 بوستان تا پايان سال جاري و بهره‌برداري از نخستين کارخانه زباله‌سوزي در کشور خبر داد.‌ مجتبي عبداللهي با بيان اينکه تا پايان سال 52 بوستان به شهر تهران افزوده خواهد شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 2060 بوستان منطقه‌اي و فرا‌منطقه‌اي در تهران ساخته شده است.وي با اشاره به افتتاح نخستين کارخانه زباله‌سوز در کشور اظهار کرد: اين مجموعه در حال حاضر به صورت آزمايشي در کهريزک در حال فعاليت است و طي هفته آينده آغاز به کار رسمي خواهد شد.

نصب المان ميدان انقلاب تا پايان سال

معاون خدمات شهري شهرداري تهران در ادامه از نهايي شدن طرح ميدان انقلاب و ساماندهي پياده‌راه خيابان انقلاب بزودي خبر داد. وي با اشاره به پايان طراحي ميدان انقلاب گفت‌: ساماندهي ميدان انقلاب با توجه به پيرايش شهري و حذف زوائد در دستور کار قرار دارد.معاون خدمات شهري شهرداري تهران با بيان اينکه طراحي پياده‌راه خيابان انقلاب نيز به اتمام رسيده است، اظهار کرد: اجراي کار بر عهده سازمان فني و عمراني است که در حال انجام است.وي با بيان اينکه 170 طرح براي ميدان انقلاب بررسي شد که در نهايت از اين تعداد طرح‌ها 30 طرح انتخاب شد، افزود: در يک کميته کارشناسي و با حضور اساتيد مربوطه 3 طرح نهايي شده و در نهايت يک طرح انتخاب خواهد شد.عبدالهي با اشاره به اينکه تا پايان سال المان ميدان انقلاب نصب خواهد شد، اظهارکرد: اين طرح يکي از طرح‌هاي قابل قبول است که برگرفته از حضور مردم در اوايل انقلاب و در نهايت پيروزي آنها در انقلاب است. به طوريکه تعدادي از کبوترها از ميدان انقلاب طراحي و در نهايت به سمت ميدان آزادي در حال حرکت خواهند بود.

زيباسازي 30 ميدان در پايتخت بزودي

وي با بيان اينکه طبق برنامه‌ريزي‌ها در
آينده اي نزديک 30 ميدان در شهر تهران زيباسازي خواهد شد، اظهارکرد:‌ طراحي اين ميدان‌ها نيز آغاز شده است .


 جانمايي ساعت‌هاي آفتابي بهار 94 در سطح پايتخت 

مراسم افتتاحيه نمايشگاه دومين جشنواره ساعت‌هاي آفتابي عصر سه‌شنبه با حضور،‌ هادي مظفري، معاون فرهنگي و هنرهاي شهري، محسن سليماني، سرپرست مديريت حجم سازمان، افتخاري، دبير جشنواره ساعت‌هاي آفتابي، نوروزي، عضو شوراي سياستگذاري جشنواره ساعت‌هاي آفتابي و جمعي از هنرمندان در نگارخانه برگ تهران برگزار شد.مظفري، معاون فرهنگي و هنرهاي شهري با بيان اينکه اراده اي در سازمان وجود دارد تا براي کارهاي ارائه شده، سفارش ساخت داده شود، گفت: اميدواريم در بهار 94 با جانمايي ساعت‌هاي آفتابي در سطح شهر شهروندان از نزديک با آن ارتباط برقرار کنند.او با اشاره به رويدادهاي هنري سازمان زيباسازي شهر تهران مانند دوسالانه نقاشي ديواري، دوسالانه مجسمه فضاهاي شهري که بزودي برگزار خواهد شد، ادامه داد: فعاليت‌هاي هنري که از سوي سازمان انجام مي‌شود، نشان مي‌دهد اين شهر پويا بوده و نفس مي‌کشد.مظفري با تاکيد بر اينکه شهروندان تهراني به اتفاقاتي که با دستان هنرمندان در شهر رقم ميخورد، چشم دوخته اند، ادامه داد: اين سازمان، پس از انتخاب 37 اثر برتر از ميان آثار رسيده به دبيرخانه اين جشنواره، نمايشگاهي از ماکت اين آثار در نگارخانه برگ (مرکز فعاليت‌هاي مجسمه‌سازي تهران) بر پا کرده است.در ادامه اين مراسم، افتخاري، دبير جشنواره ساعت‌هاي آفتابي با بيان اينکه اميدوارم با توجه به ديدگاه‌هاي مثبت سازمان زيباسازي شهر تهران بتوانيم در اين زمينه کارهاي خوبي انجام دهيم، گفت: ايران به دليل دانشمندان و اخترشناسان هميشه در زمينه ساعت‌هاي آفتابي پيشتاز بوده است.به گفته عضو هيات علمي دانشگاه هنر، هنرمندان در تعامل با علما و اخترشناسان توانستند ساعت‌هاي آفتابي زيبايي خلق کنند که امروز نيز در قسمت‌هاي مختلف تلفيق خلاقيت هنري و علم به چشم مي‌آيد.نوروزي، عضو شوراي سياستگذاري جشنواره ساعت‌هاي آفتابي در ادامه اين مراسم با اشاره به اينکه از منظر علمي طراحي ساعت‌هاي آفتابي پيچيده و بدون نگاه هنري به آن بوده است، گفت: با حضور هنرمندان به اين حوزه، طراحي الگوهاي تازه‌اي براي ساعت‌هاي آفتابي شکل گرفت که هنر در آن نقش پررنگي داشت.او با بيان اينکه همواره اين سوال مطرح بوده که ساعت‌هاي آفتابي «علم هستند يا هنر» يا «علم هستند و هنر»، افزود: تعريف علمي ساعت‌هاي آفتابي نشان دادن زمان و تغييرات زمان در طول بازه زماني مشخص است که اين موضوع با حرکت خورشيد نشان داده مي‌شود.به گفته نوروزي مفهوم هندسي و نجومي ساعت‌هاي آفتابي در دنيا در حال تغيير است و اين وسيله زماني که با توجه به علم ساخته مي‌شوند، بسيار پيچيده بوده و از الگوهاي متفاوتي از ساختارهاي علمي پيروي مي‌کند.گفتني است نمايشگاه دومين جشنواره ساعت‌هاي آفتابي 20 آبان افتتاح شده و براي بازديد علاقمندان تا 4 آذر ماه 93 در نگارخانه برگ برپاست.


 افزايش 200تايي دوربين‌ها‌ي نظارت تصويري تهران  

مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران گفت:هوشمندسازي شهر به لحاظ کنترل و مديريت ترافيک شهر يکي از ضروريات است. از اين رو مديريت شهري با همت و تلاش مضاعف در سال‌ها‌ي اخير هوشمندسازي معابر را در دستور کار قرار داده است. ايلوش وزيري با بيان مطلب فوق تصريح کرد: در حال حاضر از تکنولوژي روز دنيا در توسعه هوشمندسازي شهر تهران استفاده مي‌شود.

مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران افزود: طي سال جاري افزايش دوربين‌ها‌ي نظارت تصويري و زير ساخت‌ها‌ي نظارت تصويري و مورد نياز براي its را در دستور کار داريم که بر اين اساس حدود 130دوربين نظارت تصويري از ابتداي سال جاري
تا کنون در سطح شهر تهران نصب شده است .

وي با تاکيد بر اينکه طي سال جاري به تعداد دوربين‌ها‌ي نظارت تصويري شهر تهران 200 دوربين اضافه مي‌شود، گفت: همچنين با توجه به اينکه هزار کيلومتر شبکه فيبرنوري در شهر داريم تا پايان سال جاري 100 کيلومتر فيبرنوري ديگر اضافه مي‌شود. اين در حالي است که از ابتداي سال جاري تا کنون 60 کيلومتر آن احداث شده است.

وزيري اظهارداشت: يکي از راهکارهاي موثر در کنترل سرعت، نصب دوربين‌ها‌ي ثبت سرعت بود. درواقع اين دوربين‌ها‌ مانند بستن کمربند ايمني که تبديل به عادت شد، راندن با سرعت مجاز را در شهر رقم زده است و اثر فرهنگي بسيار خوبي داشت. در همين راستا 80 دوربين ثبت تخلف تا پايان سال جاري نصب خواهد شد .


 اجراي پايلوت طرح خط سفيد در مناطق 3، 6 و 8  

مدير‌عامل شرکت عرف ايران گفت: عدم اطلاع‌رساني دقيق به شهروندان در سال‌هاي اخير منجر به تخريب برخي از علائم راهنمايي و رانندگي در پايتخت شده است. اين در حالي است که سالانه حدود هزار و 600 ميليارد تومان از بودجه کلي شهرداري تهران به توليد و نصب علائم راهنمايي و رانندگي اختصاص مي‌يابد. خليلي با اشاره به نقش مطبوعات در فرهنگسازي و اطلاع‌رساني به شهروندان براي حفظ تابلوهاي راهنمايي و رانندگي بيان کرد: مطبوعات نقش اساسي در آگاهي مردم دارند. به طور حتم، تنها توليد و نصب علائم راهنمايي و رانندگي کافي نيست و در صورتي که توجه‌، آگاهي و آموزش مردم افزايش پيدا نکند نصب اين تابلوها در عمل چندان مفيد به فايده نيست.

او در ادامه تصريح کرد: اگر در مطبوعات به استفاده از علائم راهنمايي و رانندگي توجه داده شود، مطمئناً کابرد نصب اين علائم به مرور افزايش پيدا مي‌کند. ضمن اينکه، به شکل چشمگيري از ميزان ترافيک کاسته مي‌شود.

مدير‌عامل شرکت عرف ايران با تاکيد بر اينکه تخريب تابلوهاي راهنمايي و رانندگي ناشي از عدم آموزش و اطلاع‌رساني است، عنوان کرد: تخريب اين وسايل به ضرر خود مردم است. در حال حاضر از بودجه کلانشهر تهران حدود هزار و 600 ميليارد تومان براي توليد و نصب تابلو صرف مي‌شود.خليلي در ادامه با اشاره به اجراي پايلوت طرح خط سفيد گفت: اين طرح به شکل پايلوت در مناطق 3، 6 و 8 در حال اجرا است.


 دريچه خبر 

افتتاح 4 فروشگاه شهروند تا نيمه اول دي ماه

مدير عامل شرکت زنجيره‌اي شهروند با بيان اينکه تا نيمه نخست دي ماه، 4 فروشگاه شهروند در نقاط مختلف تهران افتتاح مي‌شود، گفت: شرکت شهروند در نظر دارد تا طي 2 ماه آينده، چهار فروشگاه جديد در منطقه 8 در ميدان نبوت، منطقه 3 در خيابان نفت شمالي، منطقه 11 در ميدان راه آهن به نام فروشگاه طلائيه و در منطقه 1 در محله دارآباد افتتاح کند.

قدرت‌الله گودرزي با اشاره به توسعه شهروند به ساير شهرها بيان کرد: اولويت ما در راه‌اندازي شرکت شهروند تهران است و در سال جاري نيز 2 فروشگاه ايران زمين و شهروند محله در ميدان خراسان به نام طيب افتتاح شده است. البته، تجربه خوب شهروند موجب شد تا مسئولان بسياري از شهرستان‌ها‌ خواهان انتقال تجربه شهروند به ساير نقاط کشور شوند. او در ادامه تصريح کرد: مطالعات اوليه براي راه‌اندازي شرکت شهروند در استان‌ها‌ و شهرستان‌ها‌ي متقاضي تمام شد. اولويت ما در انتخاب نيز به تراکم جمعيت، استقبال مردم‌، توانايي خريد آنان و آمادگي شهرداري و شوراي شهر مربوط است. در حال حاضر مطالعات اوليه براي انتقال شهروند به شهرستان جهرم صورت گرفته است.

مطبوعات پل ارتباط ميان مردم
و سازمان بهشت زهرا (س) هستند

مديرعامل سازمان بهشت زهرا (س)، گفت:‌ مطبوعات پل ارتباط ميان مردم و سازمان بهشت زهرا(س)هستند.توکلي‌ در ادامه‌ گفت‌: همکاران مطبوعات به دليل پل ارتباطي ميان ما و مردم تا به حال نقش ارزنده‌اي را ايفا کردند. به عنوان کسي که متولي و خادم مزار 30 هزار شهيد و حرم ملکوتي امام شهيدان و بزرگترين قطب فرهنگي تهران هستم، از نزديک شاهد خدمات اصحاب مطبوعات بوده‌ام. او در ادامه بيان کرد: پل ارتباطي اصحاب رسانه با مردم موجب شد تا برگزاري مراسم معنوي در بهشت زهرا (س) در طول سال پر رونق و پربرکت باشد. در تمامي مراسم ملي ما همچون مراسم 22 بهمن، ورود امام (ره) به ايران‌، مراسم ارتحال حضرت امام (ره)، پنجشنبه آخر سال اصحاب رسانه اين پل ارتباطي را ميان ما و مردم ايجاد کردند. مردم هم به نوبه خود از اين پل ارتباطي بهره‌مند شدند.

درياچه شهداي خليج فارس به سايت پرنده نگري تبديل مي شود

رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينکه در آينده اي نزديک درياچه شهداي خليج فارس به سايت پرنده نگري در شهر تهران تبديل خواهد شد، گفت: از زمان آبگيري درياچه شهداي خليج فارس گونه هاي زيادي از پرندگان مهاجر به اين درياچه آمده اند و اين درياچه به زيستگاهي امن براي پرندگان شده است. علي محمد شاعري با بيان اينکه در حال حاضر درياچه شهداي خليج فارس در شرايط استانداردي قرار دارد، اظهارکرد: وضعيت اين درياچه به صورت لحظه اي پايش مي شود و شاخص هاي فيزيکي و شيميايي آن مرتب در حال اندازه گيري است. وي با اشاره به اينکه براساس پايش ها کليه فاکتورهاي زيست محيطي اين درياچه در شرايط استانداردي قرار دارد، ادامه داد: مي توان گفت بحث پشه و بوي اين درياچه ديگر مفهومي ندارد. شاعري با بيان اينکه با همکاري دانشگاه شهيدبهشتي و شريف تمهيدات لازم براي پايش آب درياچه انجام شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر درياچه در شرايط نرمال و طبيعي قرار دارد و يک روند طبيعي را طي مي کند . رييس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با بيان اينکه در آينده اي نزديک درياچه شهداي خليج فارس به سايت پرنده نگري در شهر تهران تبديل خواهد شد، اضافه کرد: از زمان آبگيري درياچه خليج فارس گونه هاي زيادي از پرندگان مهاجر به اين درياچه آمده اند و اين درياچه را زيست گاهي امن براي خود يافته اند . شاعري با اشاره به اينکه درياچه شهداي خليج فارس مي تواند به عنوان يک اکوسيستم طبيعي به ترويج فرهنگ محيط زيست کمک کرده و نقشي اساسي ايفا کند، گفت: اين درياچه نقش فيلتر را براي هواي تهران ايفا مي کند که باعث تعديل درجه حرارت ، افزايش رطوبت نسبي ، کاهش دما و ايجاد منظر مناسب در شهر تهران خواهد شد.

شهرداري بايد محور مديريت يکپارچه شهري باشد

معاون برنامه‌ريزي و مديريت شهري شهردار تهران گفت: مهمترين موضوع امروزه مديريت يکپارچه شهري است، به اين معنا که شهرداري محور باشد و به عنوان مدير ارشد برنامه‌ها را اجرا کند. به گزارش ايسنا، محمود صلاحي ديروز 21 آبان ماه در ششمين کنفرانس ملي برنامه‌ريزي و مديريت شهري که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، دو چالش اصلي مشهد را بافت فرسوده و کمبود آب دانست و افزود: در زمان خدمتم براي انتقال آب از کشورهاي همسايه بحث‌هايي مطرح بود و تاکنون نيز فکر نمي‌کنم گزينه جديدي براي حل مشکل آب مطرح شده باشد. وي با بيان اينکه بايد بازسازي بافت فرسوده اطراف حرم سرعت گيرد، اظهار کرد: طراح هرچه که بخش تصميم‌گيري يعني دولت و سيستم شهري بگويد، اجرايي مي‌کند و براي تغيير نگاه بايد نظر تصميم‌گيران عوض شود. وي با بيان اينکه بايد از ذخيره فرهنگي استان استفاده شود، تصريح کرد: مقالاتي که در اين کميسيون مطرح شد موضوعاتي خوبي بود که با تاکيد بر مولفه‌هاي شهر اسلامي مطرح شد و بايد يافته‌هاي آن اجرايي شود. صلاحي ادامه داد: بايد کاري انجام دهيم که نشان دهيم مشهد 2017 مشهد امروز نخواهد بود. معاون برنامه‌ريزي و مديريت شهري شهرداري تهران با اشاره به اينکه مديريت اسلامي در نماسازي و اصل ساخت بايد موردنظر قرار گيرد، اظهار کرد: معماري سنتي را مي‌توانيم مدرن کنيم، خوشبختانه معماري سنتي در بعضي از کشورهاي اسلامي اجرا و از آن استقبال شده است.


 گذري در شهر 

اتمام طرح مطالعاتي زيرگذر ميدان ونک بزودي

شهردار منطقه 3 با بيان اينکه مطالعات بهره‌گيري از فضاي زيرسطحي ميدان ونک رو به اتمام است، گفت: پروژه زيرگذر سواره ونک پروژه‌اي منحصربفرد است که موجب ساماندهي عبور و مرور در اين ميدان مي‌شود. فخرالدين سليماني گفت: طرح مطالعاتي ميدان ونک با حمايت معاونت فني و عمراني شهرداري تهران در حال انجام است.وي با بيان اينکه اين مطالعات در حال نهايي شدن است، افزود: در اين طرح براي ميدان ونک يک فضاي زيرسطحي و در واقع يک زيرگذر سواره‌رو در نظر گرفته شده است که پس از نهايي شدن مطالعات و اخذ مجوزهاي لازم اين طرح اجرايي مي‌شود. سليماني از اجراي اين طرح در محدوده بين چهارراه کودک، ميدان ونک و قبل از رسيدن به بزرگراه کردستان خبر داد و افزود: با اجرايي شدن اين طرح عبور و مرور خودروها در محور شرقي-غربي محدوده ميدان ونک از زير سطح زمين انجام مي‌شود. شهردار منطقه3 با اشاره به محور فرهنگي-گردشگري خيابان ولي‌عصر تصريح کرد: اين محور شمالي-جنوبي نيز حفظ و احيا مي‌شود. وي خاطر‌نشان کرد: با اجرايي شدن طرح زيرگذر ميدان ونک تجمع خودروها در اين محور کاهش يافته و بيشتر به سمت تمرکز بر حرکت عابران پياده پيش خواهيم رفت.

توزيع مخازن تفکيک پسماند خشک در مساجد شمال تهران

به منظور ارتقاي فرهنگ زيست محيطي و آگاهي هر چه بيشتر شهروندان با مقوله بازيافت و تفکيک از مبدا‌‌، مخازن پسماند خشک در مساجد شمال تهران توزيع شد. مهدي جمشيديان رييس اداره بازيافت شهرداري منطقه يک با اعلام خبر فوق اظهار داشت‌: به مناسبت ماه محرم اداره بازيافت شهرداري اين منطقه اقدام به توزيع بيش از 34 مخزن 240 ليتري در مساجد محوري شمال تهران و 600 کيلو‌گرم کيسه مخصوص پسماند خشک بين هيئات مذهبي‌، حسينيه‌ها‌، تکايا و‌... جهت تفکيک پسماندهاي خشک نمود.وي گفت‌: در دهه اول ماه محرم هر شب به طور ميانگين 4 تن پسماند خشک با استفاده از 3 دستگاه خودروي مخصوص از تکايا، مساجد و... جمع‌آوري شد. اين مقام مسئول خاطر‌نشان ساخت: اين اقدام با هدف حفظ محيط زيست و جلوگيري از آلودگي‌هاي زيست محيطي در خصوص استفاده بي‌رويه از ظروف يکبار مصرف در اين ماه و تفکيک پسماندهاي خشک ارزشمند درمساجد و تکايا‌ي سطح منطقه صورت گرفته است.جمشيديان تصريح کرد‌: آموزشگران بازيافت منطقه با مراجعه به مساجد و حسينيه‌ها‌، خادمين و اعضاي هيات امناهاي اين مساجد را با مقوله بازيافت و استفاده کمتر از ظروف يکبار مصرف غير قابل تجزيه و استفاده از ظروف گياهي آشنا نمودند.

بهسازي خيابان‌هاي منطقه 11

معاون فني و عمران شهرداري منطقه 11 در راستاي سهولت تردد شهروندان از انجام عمليات روكش و لكه‌گيري مكانيزه و دستي آسفالت خيابان‌هاي سطح منطقه خبرداد.محمد‌علي شاه‌حسيني معاون فني و عمران شهرداري منطقه 11 با اعلام اين خبر اظهارداشت: در جهت بهبود وضعيت عبوري در خيابان‌ها ورفاه حال شهروندان در سطح منطقه عمليات روكش و لكه‌گيري مكانيزه و روكش دستي در نيمه اول آبان ماه سال 93 انجام شده است.وي در خصوص عمليات روكش و لكه‌گيري دستي در سطح نواحي چهارگانه افزود:در اين راستا در خيابان ارديبهشت، خيابان دانشگاه، خيابان نوفل لو شاتو، خيابان فروزش،ميدان منيريه، خيابان وليعصر كوچه‌هاي (بشيري - ضرابي- اسدي منش)، خيابان فرهنگ، خيابان مخصوص، آژيده،ميدان
رباط كريم،زياد خانپور جمعاً به مساحت 5635 مترمربع به تناژ 639 عمليات روكش و لكه‌گيري دستي انجام شده است. شاه‌حسيني با اشاره به عمليات روكش ولكه گيري مكانيزه در سطح منطقه بيان داشت: همچنين در خيابان حافظ حد فاصل خيابان انقلاب تا خيابان شوش به مساحت 5707 متر مربع به تناژ 570 عمليات روكش و لكه‌گيري مكانيزه انجام شده است.

همايش دو همگاني در باغ موزه قصر

رئيس اداره تربيت بدني شهرداري منطقه 7 از برگزاري همايش دو همگاني در باغ موزه قصر خبر داد. محمد حيدري با اعلام اين مطلب افزود: اين همايش با هدف ترويج و توسعه فرهنگ ورزش همگاني در ميان شهروندان صورت مي‌گيرد و شركت در آن براي افراد در تمامي رده‌هاي سني آزاد است.به گفته وي همايش بزرگ دو همگاني ساعت 8 صبح روز دوشنبه بيست و ششم آبان ماه با حضور شهروندان و ساكنان منطقه 7 برگزار مي‌شود.رئيس اداره تربيت بدني شهرداري منطقه 7 تصريح کرد: اين همايش از درب اصلي بوستان تاريخي قصر آغاز شده و در مقابل عمارت کلاه فرنگي به پايان خواهد رسيد.وي با اشاره به اجراي طرح ورزش همگاني در سطح محلات تهران، يادآور شد: اين طرح براي تشويق شهروندان به انجام تحرک بدني و حفظ سلامت آن‌ها در نظر گرفته شده است. در واقع بايد امکانات ورزش به گونه‌اي مهيا شود تا همه شهروندان اعم از قشر کم درآمد نيز بتوانند از آن استفاده کنند.

پيگيري اخذ سند مالکيت طرح‌هاي عام‌المنفعه

رئيس اداره املاک منطقه4‌، از پيگيري اخذ سند مالکيت طرح‌هاي عام‌المنفعه به نام شهرداري ازطريق ادارات ثبت، وزارت مسکن و شهرسازي و ساير ادارات متعامل خبر داد.امين حميديان، ضمن اعلام اين مطلب افزود: دراين نوع پرونده‌ها، املاک در جهت رفاه عمومي شهروندان و با رويکرد طرح‌هاي عام‌المنفعه در تصرف شهرداري و به بهره‌برداري رسيده‌اند و در سنوات گذشته تبديل به فضاهاي ورزشي، فرهنگي- اجتماعي، تفريحي و ... شده‌اند که با پيگيري مستمر از طريق ادارات مربوطه با رعايت قوانين و ضوابط اقدام به اخذ سند مالکيت آنها مي‌گردد.وي افزود: در اين راستا تعداد 9 مورد ملک از ابتداي سال جاري در دست اقدام قرار گرفته‌اند که تاکنون 2مورد آن منجر به اخذ سند مالکيت به نام شهرداري تهران گرديده است.حميديان تصريح کرد: همچنين اين موضوع باعث مي‌شود املاک مشابه از حيث دسترسي عوامل فرصت‌طلب و سودجو خارج شده و حفظ حقوق بيت‌المال صيانت گردد.