نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -


سرگرداني داعش و تثبيت وضعيت عراق


برنامه گسترش شهرک‌هاي صهيونيستي


احتمال برگزاري انتخابات پيش‌از موعد در ژاپن


نگراني درباره وقوع قتل عام در ليبي


گردهمايي بزرگ رهبران جهان در ميانمار


اعمال خشونت مرگبار توسط پليس برزيل


مقابله با معضل توالت در هند


نارضايتي مسلمانان نيوجرسي


خشم معترضان هنگ‌کنگ از بريتانيا


رويداد


اخبار کوتاه


 سرگرداني داعش و تثبيت وضعيت عراق 

برخي مسوولان کرد در عراق اعلام کردند که به دنبال انتشار خبر زخمي شدن ابوبکر البغدادي، سرکرده گروه داعش، اعضاي اين گروه دچار دستپاچگي شده و اين مساله بر روحيه آنها تاثير زيادي گذاشته است.به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق‌الاوسط، «سعيد مموزيني»، يک مسوول کرد عراقي اعلام کرد: خبر زخمي شدن ابوبکر البغدادي، سرکرده گروه داعش تاثير بسيار زيادي بر روحيه اعضاي اين گروه در موصل گذاشته است و اين مساله موجب فرار تعداد زيادي از آنها و فروپاشي کامل روحيه ديگر اعضاي داعش شده است. گفته شده است که گروه داعش براي دومين روز متوالي به بازداشت‌هاي خود از اعضاي اين گروه و همچنين برخي غيرنظاميان در موصل ادامه داده و اعضاي اين گروه به شکلي گسترده در داخل موصل مستقر شده‌اند و ايست‌هايي را براي يافتن فراري‌هاي خود ايجاد کرده‌اند.به گفته مموزيني، طي ماه کنوني بيش‌از 200 تن از اعضاي داعش فرار کرده و حدود 50 تن از آنها که در حين فرار بازداشت شده بودند، اعدام شدند. اعضاي داعش چند تن از رهبران ترکمن خود را به دليل پايين آوردن پرچم داعش در اماکن خود به خاطر ترس از هدف قرار گرفتن توسط جنگنده‌هاي ائتلاف بازداشت کرد و پس از کشته شدن تعداد زيادي از اعضا و رهبرانش سعي مي‌کند با زور و اجبار از شهروندان موصلي براي جنگ استفاده کند. اوضاع امنيتي موصل در مقايسه با قبل دچار تنش بيشتري شده است و عمليات مسلحانه‌اي براي هدف قرار دادن اعضاي داعش توسط گردان‌هاي آزادي موصل وجود دارد. موصل در اوضاع اقتصادي سختي به سر مي‌برد و با کمبود مواد‌غذايي و سوخت مواجه شده است. يکي از مسوولان در موصل نيز گفت: به دنبال اعلام خبر زخمي شدن ابوبکر البغدادي، اعضاي داعش دچار دستپاچگي شده‌اند و داعش به اعضاي خود در موصل دستور داده بود تا از داخل اين شهر عقب‌نشيني کرده و به مناطق جنوب بروند.وزارت کشور عراق اخيرا اعلام کرد که ابوبکر البغدادي در حمله جنگنده‌هاي عراقي در منطقه القائم در غرب الانبار زخمي شد اما پيش از اين اعلام شده بود که البغدادي در حمله جنگنده‌هاي ائتلاف زخمي شده است.


 برنامه گسترش شهرک‌هاي صهيونيستي 

عضو حزب کار رژيم صهيونيستي در کنست اين رژيم تاکيد کرد که بودجه عمليات‌ شهرک‌سازي رژيم صهيونيستي در سال 2015 افزايش قابل ملاحظه‌اي پيدا کرده است.

به گزارش روزنامه عبري‌زبان معاريو، «استاف شفير»، عضو حزب کار رژيم صهيونيستي در کنست اين رژيم خاطرنشان کرد: بودجه «اداره شهرک‌سازي» که نهاد مستقلي در داخل سازمان صهيونيستي - بين‌المللي هستدروت است و شاخه اجرايي دولت عبري در زمينه شهرک‌سازي به شمار مي‌رود، افزايش چشمگيري داشته است.

وي از افزايش 240 درصدي بودجه شهرک‌سازي‌ها در سال آينده خبر داد و گفت: 75 درصد از اين افزايش بودجه مربوط به شهرک‌هاي کرانه باختري و قدس شرقي است.براساس اطلاعات منتشر شده درباره لايحه بودجه سال 2015 رژيم صهيونيستي، بودجه اداره شهرک‌سازي 140 ميليون شکل برآورد شده است و اين در حالي است که بودجه سال گذشته آن 58 ميليون شکل بود.

در همين راستا، شهرداري قدس اشغالي ديروز (چهارشنبه) طرح ساخت 200 واحد مسکوني جديد در شهرک صهيونيست‌نشين «راموت» در قدس اشغالي را بررسي مي‌کند. قرار است کميته نقشه‌کشي و ساخت‌وساز شهرداري قدس اشغالي امروز اين طرح را به تصويب برساند و به زودي اين واحدها به مناقصه گذاشته شوند. اين در حالي است که شهرداري قدس اشغالي هفته گذشته نيز پس از موافقت بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي، ساخت 500 واحد مسکوني جديد در شهرک «رامات شلومو» واقع در شمال قدس را به تصويب رساند. ادامه شهرک‌سازي رژيم صهيونيستي در اراضي اشغالي سر و صداي زيادي در محافل بين‌المللي به پا کرده است و بسياري از کشورها در قبال آن موضع گرفته و خواستار توقف فوري شهرک‌سازي شده‌اند اما رژيم صهيونيستي اعتنايي به اين انتقادات نشان نمي‌دهد و همچنان به ساخت‌و‌ساز در اراضي فلسطينيان که به موجب قوانين بين‌المللي اقدامي کاملا غيرقانوني است، ادامه مي‌دهد.


 احتمال برگزاري انتخابات پيش‌از موعد در ژاپن 

شبکه تلويزيوني ان اچ کي ديروز (چهارشنبه) گزارش داد، يک مرد ژاپني در اعتراض به تغيير سياست صلح‌طلبي پس از جنگ جهاني دوم اين کشور تحت نخست‌وزيري شينزو آبه، در توکيو خودسوزي کرده و جان باخت. پليس توکيو سه شنبه شب تماس فوري را دريافت کرده و اين مرد را که در حال خودسوزي بود در پارک «هيبيا»، در نزديکي دفاتر دولت و پارلمان پيدا کرد. اين مرد ژاپني در راه انتقال به بيمارستان جان باخت.

در نزديکي محل حادثه يک فيلم ويدئويي و يک نامه خطاب به شينزو آبه و رهبران مجلس سفلي و علياي پارلمان پيدا شد که در آن به کاهش محدوديت‌هاي ارتش اعتراض شده است. پليس هنوز گزارش اين رويداد را تاييد نکرده است.

در ژوئن سال‌جاري ميلادي نيز يک مرد ديگر در مقابل صدها عابر پياده در اعتراض به تصويب قريب‌الوقوع اين تغيير دست به خودسوزي زد.

هنوز بايد براي امکان اين تغييرات دفاعي که هزاران تن با آن مخالفند، قانون تصويب شود. اين تغييرات دفاعي در ميان چندين مساله نامحبوب ديگري وجود دارد که شينزو آبه همزمان با کاهش محبوبيتش، در سال آتي ميلادي با آن مواجه است.

کابينه شينزو آبه، نخست وزير ژاپن در ژوئيه سال جاري ميلادي با وجود مخالفت‌هاي گسترده محدوديت‌هايي را که مانع حضور ارتش اين کشور در مبارزات خارجي مي‌شد، برداشت که اين مساله يک پيروزي سياسي بزرگ براي آن محسوب مي‌شود.

رسانه‌ها گزارش دادند، شينزو آبه احتمالا افزايش برنامه‌ريزي شده ماليات را به تعويق مي‌اندازد و خواستار انتخابات پارلماني در دسامبر سال‌جاري ميلادي مي‌شود که برخي سياستمداران اين اقدام را راهي براي افزايش قدرت و اختياراتش در برنامه‌هاي دفاعي و ديگر برنامه‌هايي که محبوبيت ندارند، تلقي مي‌کنند. نخست وزير ژاپن اعلام کرد که وي هنوز هيچ تصميمي در مورد تاريخ برگزاري انتخابات اتخاذ نکرده است.يکي از مشاوران ارشد وي نيز ديروز (چهارشنبه) اعلام کرد که تصميم در خصوص افزايش ماليات فروش که احتمالا موجب تحريف برنامه‌هاي احياي اقتصاد مي‌شود، هنوز اتخاذ نشده است. با اين حال روزنامه محافظه کار سانکئي امروز گزارش داد: شينزو آبه طرح افزايش ماليات را تا يک سال و نيم ديگر به تعويق خواهد انداخت و به آوريل 2015 موکول مي‌کند.

با اين حال يک مقام دولتي نزديک به نخست وزير ژاپن گفت: آبه احتمالا برنامه افزايش بودجه را به تعويق مي‌اندازد و احزاب سياسي اصلي ژاپن هم اکنون رايزني‌هاي خود را براي انتخابات زودهنگام آغاز کردند. نيازي نبود که انتخابات تا سال 2016 برگزار شود اما سياستمداران اين کشور مي‌گويند آبه به دليل کاهش محبوبيتش تلاش مي‌کند تا حکم نخست وزيري خود را براي يک دوره چهار ساله ديگر تمديد کند و بدين ترتيب بتواند برنامه‌هاي جنجالي از جمله آغاز به کار مجدد رآکتورهاي اتمي و تصويب قانون اجازه جنگ سربازان ژاپني در جنگ‌هاي خارجي را اجرايي کنند.


 نگراني درباره وقوع قتل عام در ليبي 

ولت ليبي به جامعه جهاني هشدار داد که افراد مسلح «فجر ليبي» احتمال دارد در واکنش به تظاهرات مردمي حامي پارلمان اين کشور دست به کشتار دسته جمعي بزنند. به گزارش الجزيره، منطقه فشلوم در طرابلس که تحت کنترل گروه‌هاي مسلحي است که از سوي پارلمان اين کشور تروريستي خوانده شده‌اند از چند روز گذشته شاهد برگزاري تظاهرات مردمي در تاييد پارلمان منتخب و دولت برخاسته از آن و محکوميت افراطي‌ها بوده است.

ديده‌بان حقوق بشر هم از کشورهاي عضو شوراي امنيت خواست تا در تحقيقاتشان در مورد ليبي به بيانيه دادستاني کل دادگاه کيفري بين‌المللي استناد کنند.در گزارشي که اين سازمان روز گذشته منتشر کرد، آمده است: اعضاي شوراي امنيت بايد موضع دادگاه کيفري بين‌المللي را در بررسي جناياتي که گروه‌هاي مختلف در ليبي مرتکب شده‌اند، تاييد کنند. اعضاي شوراي امنيت در نامه‌اي مسوولان کشور ليبي را به همکاري با دادگاه لاهه دعوت و خواستند که در مورد موضوع تسليم سيف‌الاسلام قذافي پسر معمر قذافي به اين دادگاه از حکم آن پيروي کنند. ريچارد ديکر، مدير بخش عدالت بين‌المللي در ديده‌بان حقوق بشر گفت: اعضاي اين شورا بايد توضيح دهند که فرار از مجازات در ليبي بايد پايان يابد و اينکه چشم‌پوشي از عدالت، دليل اصلي از بين رفتن آرامش در کشور است. ديده‌بان حقوق بشر افزود: بررسي‌هاي اين سازمان در بسياري از کشورها حاکي از آن است که شکست در محاکمه جنايات بين‌المللي مسوولان به مراتب خطرات بيشتري دارد و ممکن است در آينده به گسترش اين جرايم بينجامد.


 گردهمايي بزرگ رهبران جهان در ميانمار 

ميانمار ديروز (سه‌شنبه) ميزبان بزرگترين گردهمايي سران کشورهاي جهان از زمان آغاز اصلاحات در اين کشور بود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، سران کشورهاي جهان از جمله باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا، نارندرا مودي، نخست‌وزير هند در کنار شينزو آبه و لي کچيانگ، وزراي ژاپن و چين به منظور شرکت در نشست سران سازمان همکاري‌هاي کشورهاي شرق و جنوب شرق آسيا (آ.‌سه.آن) به نايپيدائو سفر کردند. اين نشست دو روزه مهم‌ترين واقعه سياسي در يک سال گذشته براي ميانمار محسوب مي‌شود. ميانمار پيش از آغاز اصلاحات در کشوري با وجود دولت نظامي از سوي بسياري از کشورها تحريم شده بود. پيش‌بيني مي‌شود طي اين ديدارها درباره منازعات در درياي چين جنوبي گفت‌وگو شود؛ گويا ويتنام و فيليپين به دنبال حمايت آمريکا از ادعاهايشان در مقابل چين هستند اما در حالي که پکن نسبت به امضاي توافقنامه‌اي چندجانبه و الزامي درباره آب‌هاي مورد مناقشه بي‌ميلي خود را نشان مي‌دهد، کارشناسان مي‌گويند بعيد به نظر مي‌رسد که در بن‌بست موجود که باعث افزايش تنش‌ها طي يک سال گذشته شده، تغييري به وجود آيد. کشورهاي آ‌سه‌آن امروز همچنين با سران هند، ژاپن و آمريکا ديدار خواهند داشت. در حاشيه اين ديدارها همچنين قرار است، اوباما با تين سين، رئيس‌جمهوري ميانمار و آنگ سان سوچي، رهبر اپوزيسيون و برنده جايزه صلح نوبل ديدار کند. طي دولت تين سين که يک ژنرال اصلاح‌طلب است، کشور ميانمار در تلاش است تا با آزادي زندانيان سياسي و تعهد براي برگزاري انتخابات در سال آينده تلاش کند تا در مسير دموکراسي حرکت کند.


 اعمال خشونت مرگبار توسط پليس برزيل 

بررسي‌هاي جديد نشان مي‌دهد، پليس برزيل بين سال‌هاي 2009 تا 2013 بيش از 11 هزار تن را کشته‌ که روزانه به طور متوسط شش تن مي‌شود.

به گزارش آسوشيتدپرس، تحقيقات «انجمن برزيلي امنيت عمومي» نشان مي‌دهد پليس برزيل در سراسر اين کشور 11 هزار و 197 تن را طي پنج سال گذشته کشته و در مقابل ماموران اجراي قانون در ايالات متحده طي 30 سال گذشته 11 هزار و 90 تن را کشته‌اند.

در اين گزارش آمده است: شواهد عيني نشان مي‌دهد که پليس برزيل به نحو بيش‌از حدي از سرکوب در واکنش به جرايم و خشونت‌ها استفاده مي‌کند. در اين ميان 416 تن تنها در سال گذشته در ريودوژانيرو کشته شده‌اند که در سال 2013 بيشترين سهم را داشت. طبق اين بررسي در سال گذشته 50 هزار و 806 تن در جريان آدمکشي مرده‌اند که به عبارت ديگر در هر 10 دقيقه يک تن کشته شده است. طبق اين گزارش 70 درصد از قربانيان آدمکش سياه پوست در رده سني 15 تا 29 سال بوده‌اند.


 مقابله با معضل توالت در هند 

يکي از ايالات هند قصد دارد تا داشتن توالت در منزل را براي کساني که کانديداي کار در دفاتر دولتي هستند، اجباري کند تا دستشويي کردن در خيابان‌ها را کاهش دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، در اين لايحه که اخيرا در شوراي ايالات گجرات تصويب شده همچنين آورده شده که اعضاي فعلي نهادهاي دولتي شش ماه فرصت دارند تا اعلام کنند آيا در منزل خود توالت دارند يا نه!

در همين حال سخنگوي ايالتي گجرات درباره اين لايحه گفت: مقابله با دفع مزاج در انظار عمومي از نظر ايجاد شرايط بهداشتي و پاکيزگي و همچنين جلوگيري از آلوده شدن آب‌ها واجب است.

اهالي ايالت گجرات چهار سال فرصت دارند تا براي جلوگيري از شيوع بيماري‌ها از طريق دفع مزاج در انظار عمومي در خانه‌هاي خود توالت بسازند.

دولت محلي اين ايالت همچنين متذکر شده که بودجه اين طرح فراهم شده است.


 نارضايتي مسلمانان نيوجرسي 

مسلمانان ايالت نيوجرسي آمريکا از برنامه جاسوسي از مسلمانان و تداوم اين برنامه شاکي و از حمايت شهردار نيويورک از اين برنامه خشمگين هستند و آن را يک مشکل واقعي مي‌دانند.

به گزارش آسوشيتدپرس، اصل شکايت مسلمانان نيوجرسي از شهردارنيويورک و ادعاي آنها مبني بر جاسوسي توسط پليس اين شهر که نقض قانون اساسي و حقوق شهروندي صدها مسلمان آمريکايي است به سال 2012 باز مي‌گردد. يک قاضي فدرال آمريکا در فوريه سال جاري ميلادي اين پرونده را رد کرد اما هم اکنون مقام‌هاي ارشد جامعه مسلمانان نيوجرسي در حال پيگيري آن در دادگاه تجديدنظر هستند.زمانيکه قاضي ويليام مارتيني در فوريه 2014 اين پرونده را رد کرد، گفت، تنها زماني که مساله جاسوسي پليس نيويورک از مسلمانان نيوجرسي توسط خبرگزاري آسوشيتدپرس افشا شد اين مساله مشکل‌ساز شد. اين دادگاه همچنين طرح نيويورک را در هدف قرار دادن و جاسوسي از مسلمانان پس از حملات 11 سپتامبر 2001 مورد حمايت قرار داد.


 خشم معترضان هنگ‌کنگ از بريتانيا 

همزمان با افزايش فشار مقامات هنگ‌کنگ بر معترضان حامي دموکراسي براي رفتن به خانه، دانشجويان اين دولت شهر قصد دارند تا راه‌هاي منتهي به کنسولگري بريتانيا را در اعتراض به عدم حمايت لندن از جنبش حامي دموکراسي‌شان اشغال کنند.

به گزارش آسوشيتدپرس، دولت هنگ‌کنگ از معترضان خواسته تا پس از شش هفته تظاهرات که بخش‌هايي از اين دولت شهر را دچار وقفه کرده، مکان‌هاي اصلي راهپيمايي را ترک کنند.به پليس دستور داده شد تا به ماموران اجرايي که مسوول پاکسازي موانع هستند، کمک کنند.

انتظار مي‌رود اين مقامات عمليات پاکسازي را در چند روز آتي آغاز کنند و هزاران افسر پليس در چند روز گذشته به صورت آماده‌باش بوده‌اند.

فعالان پوسترهايي را مبني بر اشغال کنسولگري بريتانيا در 21 نوامبر سال‌جاري ميلادي در اطراف محل‌هاي تظاهرات نصب کرده‌اند و 700 تن در صفحه فيسبوک اين جنبش از اين اقدام حمايت کرده‌اند. سازمان‌دهندگان مي‌گويند، آنها مي‌خواهند با اين کار خشم خود را به بريتانيا نشان دهند که به خاطر نقض توافقنامه‌اي که پيش از واگذاري مجدد هنگ‌کنگ به چين، ميان لندن و پکن در سال 1997 ميلادي امضا شده، مقابل چين نمي‌ايستد. در اين توافقنامه حفاظت از سيستم‌هاي اجتماعي هنگ‌کنگ و روش زندگي مردم آن مطرح شده است.

آنا- کيت چوي، هماهنگ‌کننده گروه اشغال کنسولگري بريتانيا گفت: ما از اين مساله عصباني هستيم که بريتانيا سال‌ها اين مساله را ناديده گرفته که چنين حقيقتاً با مداخله در سياست‌هاي هنگ‌کنگ، اين توافقنامه را نقض کرده است. انگليس و چين اطلاعيه مشترک سال 1984 ميلادي را امضا کرده‌اند؛ توافقنامه‌اي که اصل «يک کشور و دو سيستم» را حفظ مي‌کند و به معناي حفظ سيستم کاپيتاليست هنگ‌کنگ و روش زندگي مردم آن تا سال 2047 ميلادي است.


 رويداد 

هشدار درباره وضعيت مواد‌مخدر

معاون دبيرکل و مدير اجرايي دفتر مبارزه با مواد‌مخدر و جرم سازمان ملل متحد درباره افزايش توليد مواد مخدر درجهان هشدارد داد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزي خبر از وين‌، «يوري فدوتف»،امروز چهارشنبه در وين اعلام کرد که وضعيت توليد مواد‌مخدر درحالت هشدار است و هم دولت افغانستان و هم جامعه بين‌الملل بايد اقدامات بيشتري در اين زمينه انجام دهند.
فدوتف در گزارش خود تحت عنوان ارزيابي مواد افيوني در افغانستان 2014 که امروز در مقر سازمان ملل در وين در حضور نمايندگان کشورهاي مختلف از جمله جمهوري اسلامي ايران قرائت کرد، گفت: کشت خشخاش در مقايسه با سال 2013حدود 36 درصد افزايش داشته است و در سال 2014 نيز متاسفانه مجددا با افزايش 7درصدي مواجه هستيم.
مدير دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد با بيان اينکه کشت خشخاش از 209هزار هکتار در سال 2013به 224هزار هکتار در سال 2014 افزايش يافته است، گفت : حدود 90درصد اين کشت در ولايات جنوبي و غربي افغانستان (همجوار ايران)، صورت گرفته است.
در گزارش فدوتف تصريح شده است: بيشترين سطح کشت در هلمند افغانستان بوده و توليد ترياک با افزايش چشمگيري روبرو بوده است.
وي همچنين باتاکيد براينکه ميزان توليد از 5500تن ترياک در سال 2013به 6400 تن افزايش يافته است، اعلام کرد: قيمت مواد مخدر پايين آمده ولي درآمد قاچاقچيان رو به افزايش است.

تظاهرات زنان هندي

تظاهرکنندگان خشمگين چهارشنبه استعفاي سروزير يکي از ايالت‌هاي مرکزي هند را که در آن 13 زن درپي اجراي برنامه عقيم کردن گسترده در اين ايالت جان خود را از دست دادند، درخواست کردند.
14 زن مبتلا به عوارض اين عمل‌، در ايالت چهاتيسگاره هنوز در وضع وخيمي‌بسر مي‌برند.
اين زنان در برابر دريافت 1400 روپيه (حدود 20 يورو) غرامت، تن به اين عمل عقيم سازي داده‌اند.
عمار تاکور از مقامات اجرايي محلي درگفتگو با خبرگزاري فرانسه گفت: «نخستين رايزني‌ها از آن حکايت دارد که شوکي مشکوک احتمالا به مرگ اين زنان منجر شده است».
وي تلفني از بخش بيلاسپور که در آن اين برنامه اجرا شده است گفت: «به نظر مي‌رسد که مواد پزشکي مورد استفاده براي اين عمل آلوده بوده است‌.

ما منتظر گزارش هستيم». قربانيان پس از اين عمل عقيم سازي که از طريق لاپاراسکوپي انجام شده است دچار استفراغ و کاهش فشار خون شده‌اند .
اين عمل شامل بستن دهانه رحم زنان است .
به گزارش خبرگزاري فرانسه از دهلي نو، به گفته يک منبع محلي، آمار جان باختگان از اين عمل جراحي چهارشنبه به 13 تن افزايش داد.
وي تصريح کرد شمار ديگري از زنان که درچارچوب برنامه ديگري در اين منطقه دوشنبه عقيم شده‌اند، نيز با عوارضي مواجه شده‌اند.
مغازه‌ها و شرکت‌ها کرکره‌هاي خود را در ريپور، مرکز ايالت چاتيسگاره پايين کشيده‌اند‌. در اين شهر ده‌ها تظاهرکننده خواستار استعفاي رامان سينگ سروزير اين ايالت شدند.
اين تظاهرکنندگان که اغلب جزو مخالفان بودند شعارهايي عليه نخست وزير هند سردادند و خودروها را به آتش کشيدند.

تدابير شديد امنيتي در استراليا

مقامات استراليا براي تامين امنيت نشست سران گروه بيست که قرار است اوايل هفته آينده در بريزبن برگزار شود، تدابير امنيتي گسترده‌اي اتخاذ کرده‌اند.

بيش‌از شش هزار مامور پليس در بريزبن که سومين شهر بزرگ استراليا محسوب مي‌شود، مستقر شده‌اند تا نشست سران گروه بيست در امنيت کامل برگزار شود.

هواپيماهاي جنگنده اف/اي18 سوپرهارنت ماموريت يافته اند امنيت منطقه پرواز ممنوع را که بر فراز منطقه برگزاري نشست‌ها و نمايشگاه‌هاي شهر بريزبن ايجاد شده است، تامين کنند.

در اين راستا، مقامات پليس استراليا به نيروهاي خود اجازه داده اند به تفتيش بدني افراد مظنون اقدام کنند و براي جلوگيري از تجمع يا تظاهرات معترضان به انواع و اقسام تجهيزات از قبيل کاميون‌هاي آب پاش، کاميون‌هاي توليد صدا (مجهز به بلندگوهاي بسيار قوي که صداهاي گوشخراش غيرقابل تحمل پخش مي‌کنند) متوسل شوند.

در همين چارچوب چندين مرکز ايست و بازرسي در خيابان‌هاي اطراف محل برگزاري نشست گروه بيست در بريزبن ايجاد شده است.

مسوولان پليس و امنيتي استراليا همچنين دسترسي به بخشي از رودخانه بريزبن را که در داخل اين شهر جريان دارد، ممنوع کرده اند تا به اين ترتيب از خطر احتمالي از طريق اين رودخانه جلوگيري به عمل آيد.

برگزاري نشست‌هاي گروه بيست غالب اوقات با برگزاري تظاهرات اعتراض آميز مخالفان با جهاني‌سازي همراه مي‌شود. در سال دو هزار و شش در حاشيه اين نشست که در شهر ملبورن استراليا برگزار شد، درگيريهايي ميان نيروهاي پليس و تظاهرکنندگاني که قصد داشتند به سالن محل برگزاري اجلاس وارد شوند، روي داد.

برگزاري سران گروه بيست در شهرهاي تورنتو، لندن و پيتسبورگ نيز با خشونت‌ها و درگيريهايي ميان نيروهاي پليس و مخالفان سرمايه داري همراه بود. به گزارش خبرگزاري فرانسه از سيدني، کاتارينا کارول، نايب رئيس پليس ايالت کوئينزلند استراليا گفت پليس استراليا از دو سال پيش خود را براي برگزاري چنين نشستي آماده مي‌کند.

يکي از بزرگ ترين چالش‌ها براي تظاهرکنندگان و نيروهاي پليس، نفوذ عناصر خشونت طلب به صفوف تظاهرکنندگاني است که قصد دارند به صورت مسالمت‌آميز اعتراضات خود را نشان دهند. بنابراين تظاهرکنندگان نيز بايد کاملا هوشيار باشند.


 اخبار کوتاه 

ناآرامي در يمن

الجزيره: در حالي که منابع يمني از کشته شدن ده‌ها حوثي در انفجاري در شهر رداع در مرکز يمن خبر دادند، عربستان سطح آمادگي خود در مرز با يمن را بالا برده است. شش تن از اعضاي القاعده نيز در حملات پهپادي در استان شبوه به هلاکت رسيدند.

پيشروي ارتش سوريه در حلب

سانا: نيروهاي دولت سوريه در حال محاصره آخرين منطقه تحت کنترل شورشيان در حلب هستند. درگيري ميان نيروهاي بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه و شورشيان بر سر شهر تاريخي حلب، تقريبا کل بخش قديمي اين شهر را به نابودي کشانده است.

انفجار در بغداد

الجزيره: منابع امنيتي عراق از کشته و زخمي شدن 35 تن در انفجار يک خودروي بمب‌گذاري شده و يک عامل انتحاري در غرب بغداد خبر دادند.

ادامه اعتراضات مکزيک

آسوشيتدپرس: معترضان در ايالت گوئيره رو در مکزيک که به ناپديد شدن چهل و سه دانش آموز در اين کشور معترض هستند روز سه‌شنبه در ادامه اعتراضات خود معاون وزير امنيت عمومي اين کشور را بطور موقت به گروگان گرفتند.

ابومازن در اردن

خبرگزاري معا: رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين ديروز (چهارشنبه) به منظور ديدار با پادشاه اردن و گفت‌وگو درخصوص تحولات اخير فلسطين، تجاوزهاي شديد اسرائيل و حمله به مسجد‌ الاقصي به اردن سفر مي‌کند.

آلمان دنبال حضور در پاکستان

خبرگزاري فرانسه: صدراعظم آلمان در کنفرانس خبري مشترک با نواز شريف، نخست‌وزير پاکستان در برلين گفت: روابط اقتصادي ميان برلين - اسلام‌آباد مي‌تواند ارتقا يابد. ما مي‌توانيم اين سرمايه‌گذاري‌ها را به محض اينکه شرايط مهيا باشد، ارتقا دهيم. آنگلا مرکل گفت: شرکت‌هاي آلماني مايل هستند در بخش انرژي، پاکستان سرمايه‌گذاري کنند اما بايد آنها را از وضعيت امنيتي مطمئن ساخت بسيار اهميت دارد که نخست‌وزير پاکستان زمينه ارتقاي شرايط امنيتي و سيستم حقوقي را فراهم کند تا سرمايه‌گذاران احساس امنيت کنند.

دغدغه روستايي وليعهد بريتانيا

ديلي ميل: شاهزاده چارلز، وليعهد بريتانيا به مناسبت تولد 66 سالگي‌اش در مجله کانتري لايف (زندگي روستايي) نوشت: يکي از مسائلي که بيش‌از حد مرا نگران مي‌کند اين است که اکثريت مردم ارتباط واقعي خود را با زمين از دست داده‌اند. برخلاف بسياري از مناطق قاره اروپا، بسياري از مردم انگليس با کسي که واقعاً بر روي زمين کار کند، ارتباطي ندارند و همين اغلب در رفتارشان ديده مي‌شود.

اصلاحات امنيت کاري در ترکيه

تي‌آر‌تي: ترکيه روز چهارشنبه از اجراي روند اصلاحاتي براي بهبود امنيت کار در اين کشور در کوتاه ترين زمان ممکن خبر داد. اين اصلاحات در حالي قرار است انجام گيرد در آخر ماه اکتبر امسال حادثه اي در يک معدن زغال سنگ ترکيه روي داد که در نتيجه آن حدود 300 نفر کشته شدند.

فرار100مهاجر در تايلند

آسيا نيوز: يک مقام تايلندي روز چهارشنبه اعلام کرد بيش از 100 مهاجر که گمان مي‌رود از اقليت اويغورهاي چين باشند از پناهگاه‌هاي خود در تايلند فرار کرده اند و مقامات نگرانند اين افراد به دست يک باند قاچاق انسان افتاده باشند.به گزارش خبرگزاري فرانسه از بانکوک، تايلند ماه مارس ده‌ها تن از مهاجران را در حمله به يک اردوگاه قاچاق انسان در جنوب اين کشور بازداشت و به جرم ورود غير‌قانوني به تايلند زنداني کرد.

آشوب شبانه در آمريکا

ريانووستي: ده‌ها هزار نفر در تظاهرات استقلال در ورشو که هر ساله يازدهم نوامبر برگزار مي‌شود، شرکت کردند. درگيري تظاهرکنندگان و نيروهاي پليس در اطراف ميدان واشنگتن که ورزشگاه ملي ورشو نيز در آن قرار دارد، روي داد و47نفر زخمي شدند.

تلفات طالبان

جئو: در پي حملات هوايي نظاميان اين کشور به پنج مخفيگاه شبه نظاميان در مناطق قبيله نشين خيبر 19 نفر از شبه نظاميان کشته شدند.نيروهاي نظامي پاکستان به منظور شکست شبه نظاميان در مناطق شمال غربي اين کشور در ماه گذشته دامنه حملات خود را از مناطق وزيرستان شمالي به منطقه خيبر گسترش داده‌اند.

اعتصاب پرستاران آمريکايي

سي ان ان: حدود هجده هزار پرستار آمريکايي روز سه شنبه در اعتراض به سياست‌هاي دولت اين کشور در بخش مراقبت از بيماران و بيماري ابولا و ناديده گرفتن شدن استانداردهاي مراقبت از بيماران در مراکز درماني اين کشور در برابر مرکز درماني کايسر در کاليفرنيا اعتصاب کردند.

محدوديت ورود به روسيه

ايتارتاس: اداره فدرال مهاجرت روسيه روز سه شنبه طي بيانيه اي اعلام کرد بيش‌از 60 خارجي مادم‌العمر از ورود به روسيه منع شده‌اند و پرونده 250 تن ديگر نيز که ممکن است ممنوع‌الورود شوند در دست بررسي است.