نسخه شماره 3618 - 1393/08/22 -

از سوي دبير شوراي عالي امنيت ملي صورت گرفت:
تاييد ارسال نامه جديد اوباما به رهبر انقلاب

مذاکرات مسقط با اميدها و ابهام‌هايش پايان يافت
وين دهمين ايستگاه مذاکرات هسته‌‌اي

پايگاه خبري «هيل»:
شکست مذاکرات؛ خاورميانه را بي‌ثبات‌تر مي‌کند

رييس‌جمهور عراق:
عربستان در مورد نفوذ ايران درعراق دچار سوءتفاهم شده است


خبر


ديپلماسي


تلنگر

رييس‌جمهور:
نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم نمي‌کند

‌هاشمي ‌رفسنجاني:
دولت گذشته با شعار عدالت اجتماعي حقوق نيازمندترين قشر جامعه را به چالش کشيد

رئيس قوه قضاييه:
مذاکره‌کنندگان از حمايت رهبري و مردم دلگرم باشند


موافقت مجلس با کليات طرح تعيين تکليف وظايف وزير دادگستري


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


 از سوي دبير شوراي عالي امنيت ملي صورت گرفت:
  تاييد ارسال نامه جديد اوباما به رهبر انقلاب  

علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شورايعالي امنيت ملي در نشست سياسي هفتگي با مديران و کارشناسان دبيرخانه شوراي عالي ضمن تشريح آخرين وضعيت تحولات منطقه‌، روند مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5 را تبيين کرد.

به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي شکل‌گيري بحران فزاينده در منطقه و ظهور موج سوم تروريسم را ناشي از تلاش غرب و بويژه آمريکا براي شکل‌دهي هندسه سياسي جديد در خاورميانه، فارغ از واقعيت‌ها و ضرورت‌هاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي ذکر کرد و اظهار داشت: تنها رهاورد سياست‌هاي اشتباه غرب براي مردم منطقه، بي‌ثباتي، ناامني و نابودي سرمايه‌هاي اقتصادي و انساني بوده است. وي با بيان اينکه ناامني‌هاي امروز در عراق، سوريه، فلسطين و لبنان به طور قطع با هدف تامين امنيت رژيم صهيونيستي و درگير ساختن ظرفيت‌هاي عظيم جهان اسلام دنبال مي‌شود، گفت: سياست‌ها و رفتار آمريکا وهم پيمانان منطقه‌اي آن که زمينه‌ساز ايجاد داعش گرديد و همچنين پشتيباني از آن براي تحقق اهداف منطقه‌اي نظام سلطه، موضوع پنهاني نيست. شمخاني با اشاره به 5 نوبت بارريزي مهمات براي نيروهاي داعش از سوي نيروهاي ائتلاف در منطقه جلولادر استان ديالي عراق گفت: تکرار اين عمليات از سوي ائتلاف به اصطلاح مقابله با داعش، فرضيه سهوي بودن اين اقدام را به کلي منتقي نموده است. نماينده مقام معظم رهبري تداوم اتخاذ رويکرد دوگانه در برابر تروريسم و به ويژه حمايت از معارضان مسلح براي مداخله در امور داخلي سوريه را موجب توسعه بحران و بي‌نتيجه ماندن ائتلاف‌ها و کنفرانس‌ها دانست و افزود؛ تنها راه حل موضوع سوريه احترام به دموکراسي و اراده مردم اين کشور در تعيين سرنوشت خود و کمک به تقويت امنيت به منظورفراهم شدن زمينه گفت‌و‌گوهاي فراگير ميان طرف‌هاي سوري است. شمخاني افزود: اولين گام در اين مسير برقراري آرامش، جلوگيري از ورود تروريست‌هاي خارجي به سوريه و قطع کمک‌هاي مالي و تسليحاتي به تروريست‌ها است. وي فشارهاي آمريکا به مسوولان لبناني براي نپذيرفتن هديه تسليحاتي ايران جهت مقابله با تروريسم را نمونه ديگري از تمايل اين کشور به استمرار ناامني در منطقه و در تناقض با ادعاي مبارزه با تروريسم عنوان کرد و اظهار داشت: بي شک اتخاذ اين رويه نمي‌تواند خارج از چارچوب سياست محوري حمايت از رژيم صهيونيستي و ضعيف نگاه داشتن ارتش لبنان ارزيابي شود. نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي در خصوص نامه اخير اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت‌: نامه‌نگاري رئيس‌جمهور آمريکا داراي سابقه چندين ساله است و دربرخي موارد نيز پاسخ‌هايي به اين مکاتبات ارايه شده است. وي با انتقاد از رويکردهاي دوگانه هيئت حاکمه آمريکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامي‌ داراي تناقض‌هاي آشکار مي‌باشد، اين روش را صرفا اقدامي با هدف تاثير گذاري بر فضاي داخلي اين کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صريح، شفاف و قاطع جمهوري اسلامي در موضوع هسته‌اي مجددا به رئيس‌جمهور ايالات متحده آمريکا يادآوري و بر عدم پذيرش برنامه غني‌سازي نمايشي از سوي جمهوري اسلامي ايران تاکيد شده است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي همچنين تصريح کرد ايران به طور قطع در جريان مذاکرات هسته‌اي، تعهداتي فراتر از ان.پي.تي را نخواهد پذيرفت.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در ادامه با اشاره به روند گفت‌وگوهاي هسته‌اي ايران با کشورهاي 1+5 ضمن تاکيد بر تداوم پايبندي جمهوري اسلامي ايران به سياست گفت‌وگوها و شفافيت کامل در برنامه صلح‌آميز هسته‌اي کشور خاطر نشان ساخت؛ همکاري‌هاي ايران با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مبتني بر شفافيت عملکرد و در چارچوب ان.پي.تي و حتي در برخي موارد فراتر از آن بوده و بازرسي‌هاي بي‌شمار آژانس از تاسيسات هسته‌اي وحتي نظامي جمهوري اسلامي اين موضوع را تاييد نموده است. وي افزود؛ ايران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن‌نيت وارد گفت‌وگوها شده است و در صورتي که طرف مقابل رويکرد منطقي، غير‌‌سياسي و مبتني بر واقعيت‌ها داشته باشد دستيابي به توافق در مذاکرات هسته‌اي به سرعت قابل حصول خواهد بود.

شمخاني با تاکيد بر عزم جمهوري اسلامي ايران براي پيگيري برنامه صلح‌آميز هسته‌اي به منظور تامين نيازهاي واقعي اظهار داشت: درمسير همکاري گسترده و پردامنه ايران و آژانس کليه تحريم‌هاي اعمال شده که غيرقانوني و ظالمانه است بايد برداشته شوند. نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي، مشکل اصلي هيئت حاکمه آمريکا را هزينه کردن حيثيت، وجهه و منابع مالي اين کشور براي حفظ منافع اسرائيل دانست و افزود؛ متاسفانه سياست‌هاي آمريکا در منطقه توسط رژيم صهيونيستي مديريت مي‌شود و اين رژيم نيز در مقابل از هيچ ابزاري براي تحقير آمريکا فروگذار نکرده است. وي اظهار داشت :اگر فهرستي از هزينه‌هايي که رژيم صهيونيستي براي مردم آمريکا ايجاد کرده و منافع ملي اين کشور را به مخاطره انداخته است براي افکار عمومي آمريکا ارايه شود، بعيد به نظر مي‌رسد که دولت اين کشور بتواند همچنان به صورت افسار‌گسيخته از اين رژيم حمايت نمايد. شمخاني در پايان‌، يکي از دلايل اصلي کند بودن روند دستيابي به توافق در مذاکرات هسته‌اي را تعهد مطلق آمريکا به جلب رضايت رژيم صهيونيستي ذکر کرد و افزود: تداوم اين سياست ضمن ايجاد موانع جدي در مسير دستيابي به توافق، اثرات بازدارنده خود را بر فضاي مذاکرات تحميل خواهد کرد.


 مذاکرات مسقط با اميدها و ابهام‌هايش پايان يافت
 وين دهمين ايستگاه مذاکرات هسته‌‌اي 

گروه سياسي: وين دهمين ايستگاه مذاکرات هسته‌‌اي خواهد بود.پس از پايان نهمين دور از مذاکرات در عمان خبرها حاکي از آن است که دهمين دور مذاکرات جامع هسته‌اي 27 آبان ماه (18 نوامبر) در وين پايتخت اتريش برگزار مي‌شود. به احتمال زياد اين دور مذاکرات تا سوم آذر ماه (24 نوامبر) -پايان ضرب الاجل چهار ماهه- ادامه خواهد يافت. امکان اين نيز وجود دارد که تا 27 آبان ماه مذاکرات دوجانبه بين هيأت‌هاي مذاکره کننده ايران با 1+5 برگزار شود. با اينکه هنوز دورنمايي براي تمديد يا عدم تمديد اين مذاکرات، در صورت عدم حصول توافق وجود ندارد.

در حالي که برخي رسانه‌ها از احتمال تمديد مذاکرات سخن مي‌گويند ولي تاکنون هيچ يک از مقامات دو طرف اين موضوع را تأييد نکرده‌اند.

سه‌شنبه مسقط پايتخت عمان ميزبان نهمين دور مذاکرات جامع هسته‌اي به رياست محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران و کاترين اشتون هماهنگ کننده 1+5 و با حضور هيأت‌هاي ايران و شش کشور (آمريکا، فرانسه، روسيه، چين، انگلستان و آلمان) بود. پس از اين نشست که يک ساعت به طول انجاميد، رايزني‌هاي دو جانبه و چند جانبه هيأت مذاکره کننده ايراني به رياست سيد‌عباس عراقچي و مجيد تخت روانچي معاونان ظريف با هيأت‌هاي روسيه، چين و به صورت چهارجانبه با هيأت‌هاي سه کشور اروپايي (آلمان، فرانسه و انگلستان) برگزار شد. البته اين شهر روزهاي يکشنبه و دوشنبه 18 و 19 آبان نيز ميزبان چهار دور نشست سه‌جانبه وزراي خارجه ايران، آمريکا و کاترين اشتون بود که جمعا 12 ساعت درباره رفع اختلافات موجود در مسير دستيابي به توافق جامع هسته‌اي به گفت‌وگو پرداختند. نهمين دور مذاکرات جامع هسته‌اي شب گذشته در مسقط پايان يافت و تيم مذاکره کننده ديروز (چهارشنبه) به تهران بازگشت.

سيد‌عباس عراقچي بعد از رايزني‌هاي سه جانبه ظريف، کري و اشتون در جمع خبرنگاران گفت: از آنجا که همه موضوعات به نوعي به هم گره خورده، اين کار را سخت‌تر مي‌کند و اينکه ما تا سوم آذرماه بتوانيم به نتيجه برسيم کار دشواري است، فرصت کم است، اما نااميد نيستيم. عضو ارشد تيم مذاکره کننده همچنين در گفت‌وگويي ديگر با بيان اينکه پيشنهادها و ايده‌هايي که به خصوص از طرف ايران ارائه شده، ظرفيت رسيدن به راه‌حل مورد قبول را دارد، گفت: تا آخرين لحظه پشت ميز مذاکره هستيم و معتقديم رسيدن به تفاهم تا قبل از 3 آذر شدني است. عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته‌اي با تأکيد بر اينکه ايران قطعا به غني سازي خود ادامه خواهد داد، گفت: ميزان غني سازي بايد براساس نيازهاي عملي ما مشخص شود.

به توافق ايران و 1+5 خوشبينم

وزير امور خارجه عمان نيز که کشورش ميزبان اين دور از مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 بوده است ابراز اميدواري کرد که دستيابي به توافق نهايي هسته‌اي امکان‌پذير است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه تايمز آو عمان، يوسف‌بن علوي بن عبدالله، وزير امور خارجه عمان روز سه‌شنبه گفت: در جريان تمام اين مذاکرات مسائل بسيار زيادي بر سر اختلافات وجود دارد که مورد بررسي قرار گرفته و بر سر آنها توافق شده است بنابراين من خوشبين هستم.

بن علوي افزود: سلطان عمان ميزباني اين مذاکرات را با هدف ايجاد فضايي صلح‌آميز براي تبادل ايده‌ها، عقايد و نظرات پذيرفت که براي دستيابي به يک زمينه مشترک بسيار حائز اهميت است. وزير امور خارجه عمان تصريح کرد: اين کار براي ايجاد زمينه کاري مناسب به منظور دستيابي به توافق نهايي که هفته آينده درباره آن رايزني مي‌شود کمک زيادي کرده است.

بن علوي تاکيد کرد که اين توافق از نظرعمان براي داشتن صلح منطقه‌اي و بين‌المللي مهم است و اين دليلي است که سرمايه‌گذاري زيادي براي بهبود روابط ميان ايران و آمريکا انجام شده است.

وزير امور خارجه عمان اظهار کرد: سلطان عمان تلاش مي‌کند تا اين منطقه، منطقه خليج‌(فارس) و کل خاورميانه را منطقه‌اي عاري از جنگ کند.

وي يادآور شد: هر دو طرف مذاکره‌کننده نبايد اين فرصت‌ها را از دست بدهند و در ازا بايد به تلاش‌هايشان که توسط رهبران هر دو کشور براي فراهم کردن موقعيتي که بتوانند در عمان پيش از مذاکرات ژنو به رايزني بپردازند ادامه دهند.

وزير امور خارجه عمان افزود: توافق نهايي به ايجاد ثبات و همکاري در سطح بين‌المللي و منطقه‌اي و تبديل سوءتفاهمات به دوستي منجر خواهد شد.

دست بالاتر ايران در مذاکرات

همچنين در حالي که مذاکرات هسته‌‌اي ايران و قدرت‌هاي جهاني در عمان بدون اعلام نتيجه مشخصي به پايان رسيد، نگراني‌ها درباره اينکه جمهوريخواهان در مجلس سناي آمريکا مانع از ادامه مذاکرات شوند نيز افزايش يافته است. به گزارش نامه نيوز به نقل از لس‌آنجلس تايمز، اما هيچ اهميتي ندارد که سناي جديد آمريکا چه خواهد کرد. جمهوري اسلامي ايران تمايلي براي خروج از ميز مذاکرات ندارد. چرا؟ به اين خاطر که درحالي که آمريکا به مذاکرات هسته‌‌اي به چشم روندي براي کاهش تنش‌ها با ايران نگاه مي‌کند، ايران اين موضوع را به عنوان سپري براي پيشبرد سياست‌هاي خود مي‌داند. از ابتداي سال 2002 که جنجال سازي غرب بر سر برنامه هسته‌‌اي ايران آغاز شد، اين کشور در تلاش بوده است تا همواره گسترش زيرساخت‌هاي اتمي خود را در مسير قانوني ادامه دهد. بررس فعاليت‌هاي ايران اما نشان مي‌دهد که اين کشور فراتر از دستيابي به اين هدف توانسته است گام بردارد. علاوه بر چندين قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد، که محدوديت‌هايي را عليه برنامه هسته‌‌اي ايران اعمال کردند منافعي بسيار کمي در اين زمينه متوجه غرب شد.

توافق سال گذشته ژنو، نه تنها بر حق ايران براي غني سازي اورانيوم در خانه تاکيد کرد بلکه در آن تصريح شده است که پس از يک دوره زماني، ظريف غني سازي در ايران مي‌تواند صنعتي شود.

همه کنجکاوي سياست آمريکا اکنون متوجه نامه اي است که ماه گذشته از سوي باراک اوباما به رهبر ايران ارسال شده است و بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده در آن خواستار همکاري بر سر داعش شده است. اين در حالي است که ايران همکاري با آمريکا بر سر مسائل منطقه‌اي را رد و عنوان کرده‌اند که آمريکا موجب به وجود آمدن داعش بوده است.

در هفته‌هاي آينده، ديپلمات‌ها به سختي تلاش مي‌کنند تا به توافق هسته‌‌اي با ايران دست پيدا کنند، ممکن است به موفقيت برسند و يا اينکه ضرب‌الاجل 24 نوامبر را تمديد کنند. در همين حال، هشدار داده مي‌شود که زمان در حال سپري شدن است و پنجره‌هاي مختلفي بسته خواهند شد.

کاخ سفيد احساس مي‌کند که پيروزي جمهوريخواهان در انتخابات سنا، ديپلماسي با ايران را با مانع مواجه خواهند کرد، آن هم از طريق پيشبرد ادعاهاي خود و حتي تصويب تحريم.


 پايگاه خبري «هيل»:
 شکست مذاکرات؛ خاورميانه را بي‌ثبات‌تر مي‌کند 

پايگاه خبري هيل نيز در گزارشي با موضوع برنامه هسته‌اي ايران، نسبت به تبعات شکست مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 هشدار داده و نوشته است که اين امر مي‌تواند خاورميانه را بيش از پيش بي‌ثبات و خطرناک کند.

به گزارش فارس پايگاه خبري «هيل» در گزارشي با موضوع مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه موسوم به 1+5، نوشته است که شکست اين گفت‌وگوها مي‌تواند تبعات زيادي داشته باشد. «جو بارنز» نويسنده اين مطلب با اشاره به مذاکرات جاري ميان تهران و اعضاي دائم شوراي امنيت به علاوه آلمان، نوشته است که دولت آمريکا «اولويت بالايي» براي رسيدن به توافق جامع هسته‌اي با ايران قائل است و توافق احتمالي را «بخش مهمي از ميراث سياست خارجي» خود مي‌داند. وي با بيان اينکه توافق هسته‌اي با ايران به هر حال در راستاي منافع و امنيت ملي ايالات متحده است، نوشته است که اين توافق در بدترين حالت فاصله فرضي ايران با سلاح هسته‌اي را افزايش مي‌دهد. به نوشته بارنز، در مقابل شکست مذاکرات، فشارها بر دولت اوباما براي اقدام نظامي عليه ايران را افزايش مي‌دهد. هيل تصريح کرده است که واشنگتن هيچگاه مشتاق اقدام نظامي عليه ايران نبوده است، چراکه مي‌داند چنين اقدامي تنها فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران به تعويق مي‌اندازد و قادر به نابودي آن نيست و در عين حال اتحاد داخلي ايران را افزايش مي‌دهد. افزايش بي‌ثباتي در خاورميانه و همچنين تضعيف تلاش‌ها براي رويارويي با گروه تروريستي داعش از ديگر مواردي است که از آن‌ها به عنوان تبعات شکست مذاکرات هسته‌اي و اقدام نظامي احتمالي ياد شده است. نويسنده اين مطلب با اشاره به منافع اقتصادي توافق براي ايران و همچنين مشکلات فني باقي‌مانده در مسير حصول توافق، نوشته است که در حال حاضر مهمترين مسئله، اختلافات سياسي طرفين است. اين گزارش مي‌افزايد: «در خاورميانه، هم اسرائيل و هم عربستان سعودي به شدت به هرگونه توافق هسته‌اي با ايران مظنون هستند. آن‌ها احتمالا اقدام نظامي ايالات متحده به تأسيسات هسته‌اي ايران را به توافقي که توان غني‌سازي زيادي را در اختيار ايران قرار دهد، ترجيح مي‌دهند. دولت اوباما تاکنون در برابر اين مخالفت‌ها ايستاده، اما به محض آنکه جزئيات توافق علني شود، احتمالا انتقادهاي شديدي از سوي سعودي‌ها و اسرائيلي‌ها مطرح خواهد شد.»

بارنز با بيان اينکه هم در داخل ايران و هم در آمريکا مخالفت‌هايي با توافق وجود دارد، نوشته است که احتمال دارد اعضاي کنگره پس از حصول توافق، با تصويب قوانيني براي تضعيف و تخريب توافق تلاش کنند. وي مي‌افزايد: «دولت اوباما قويا اعلام کرده است که آماده است تا در صورت نياز، از مصوبه کنگره براي تسهيل تحريم‌ها چشم‌پوشي کرده و به جاي آنکه رسما خواستار مصوبه کنگره براي لغو تحريم‌ها شود، رأسا آن‌ها را تعليق کند... اگر (پس از توافق) مصوبه‌اي در کنگره تصويب شود که بتواند توافق را تضعيف کند، احتمالا رئيس‌جمهور آن را وتو مي‌کند. اما حتي وتوي مصوبه نيز اين پيام را به ايران و شرکاي ما در 1+5 مي‌دهد که ممکن است ايالات متحده پس از انتخابات رياست‌جمهوري سال 2016، به راحتي زير توافق بزند.» در پايان اين يادداشت آمده است: «با توجه به تبعاتي که شکست مذاکرات براي هريک از طرفين دارد، مذاکره‌کنندگان ممکن است که بار ديگر گفـت‌وگوها را تمديد کنند. هم تهران و هم واشنگتن به صورت علني نسبت به تمديد مذاکرات ابراز بي‌ميلي کرده‌اند. اما اگر احتمال شکست مذاکرات قوت گيرد، آنوقت احتمالا ديدگاه آن‌ها تغيير مي‌کند. ناکامي در حصول توافق، خاورميانه را حتي از آنچه که اکنون هست، بي‌ثبات‌تر و خطرناک‌تر خواهد کرد.»


 رييس‌جمهور عراق:
 عربستان در مورد نفوذ ايران درعراق دچار سوءتفاهم شده است 

«فواد معصوم» رييس‌جمهوري عراق گفت که مقام‌هاي عربستان در مورد نفوذ ايران در عراق دچار سوء‌تفاهم شده‌اند.

به گزارش ايرنا، «موفق الربيعي» نماينده «ائتلاف ملي» در پارلمان عراق که سال‌ها نزديک به منابع تصميم‌گيري در اين کشور بود، در گفت‌و‌گو با روزنامه لالزمان» چاپ لندن گفت که رييس‌جمهوري کشورش در پاسخ به اظهار نظرهاي مقامات سعودي درباره نفوذ ايران در عراق همچنين تاکيد کرده که در اين موضوع مبالغه‌هاي زيادي صورت گرفته است .

به گفته الربيعي، معصوم به همه کساني که با آنها ملاقات داشت، اعلام کرده که در مورد اين موضوع دقت کافي صورت نگرفته است. رييس‌جمهوري عراق تصريح کرد: روابط ما با ايران نمي‌تواند خصمانه باشد، بلکه براساس حسن همجواري و در چارچوب ايجاد امنيت کامل براي دو کشور و امنيت منطقه صورت مي‌گيرد و کشورهاي ترکيه، عربستان و حتي سوريه مي‌توانند با ما در اين زمينه مشارکت کنند. معاون امنيت ملي سابق عراق در بخش ديگري از سخنانش گفت که درخواست رييس‌جمهوري کشورش از شاه عربستان، هماهنگي امنيتي بر ضد «داعش»، مشارکت رياض در بازسازي عراق از طريق افزايش سرمايه‌گذاري و بخشش بدهي‌هاي عراق از زمان «صدام حسين» و حمايت از بيش از يک ميليون آواره عراقي بوده است.

الربيعي افزود که معصوم در مذاکرات خود با مقامات سعودي ايده پيوستن عراق به شوراي همکاري خليج فارس را مطرح کرده است.

الربيعي با اشاره به اينکه معصوم در سفر به عربستان پيامي از آيت‌الله «سيد‌علي سيستاني» مرجع شيعيان عراق براي مقامات سعودي به همراه داشت، توضيح داد که مذاکرات معصوم در رياض بر رغبت کشورش براي برقراري روابط با عربستان بر‌اساس منافع مشترک و احترام به حق حاکميت دو کشور تاکيد کرده که اين امر مورد استقبال شاه عربستان و بقيه مقامات اين کشور قرار گرفته است. بر همين اساس، در سفر معصوم به رياض توافقاتي براي همکاري‌هاي امنيتي و حمايت اقتصادي عربستان از عراق صورت گرفت و دو طرف تروريسم، تکفيري‌ها‌، داعش و «القاعده» را دشمن مشترک اعلام کردند . در اين مذاکرات معصوم ابراز عقيده کرد که عراق يک کشور عربي و اسلامي است که در حوزه خليج فارس قرار دارد و صحبت‌هايي در مورد پيوستن اين کشور به شوراي همکاري خليج فارس مطرح شد . در باره پاسخ معصوم به درخواست عربستان براي توقف تظاهرات در عراق بويژه در نجف براي آزادي «نمر النمر» روحاني شيعه سعودي محکوم به اعدام، الربيعي گفت که به مسوولان سعودي اطلاع داده‌ايم که همه اين تظاهرات داراي مجوز رسمي است و نمي‌توان مانع برگزاري آنها شد. از سوي ديگر يک عضو شوراي مشورتي عربستان که خواست نامش فاش نشود، به روزنامه الزمان گفت که پس از به قدرت رسيدن «حيدر العبادي» در عراق، رياض مايل به گسترش روابط خود با بغداد بر‌اساس منافع مشترک است، اما در مورد نفوذ رو به رشد ايران در عراق ترديدهايي دارد.


 خبر 

تنها خط قرمز، قانون اساسي است

مهدي خزعلي در پنجمين روز نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها از غرفه خبرگزاري كار ايران (ايلنا) بازديد كرد. به گزارش ايلنا، مهدي خزعلي در اين بازديد با اشاره به نقش موثر خبرگزاري ايلنا در ارائه اطلاعات و آگاهي‌رساني به مردم گفت: در فضايي که مشکلات متعددي در فضاي رسانه اي وجود دارد، خبرگزاري ايلنا به خوبي توانسته به فعاليت خبررساني ادامه دهد. وي با اشاره به اينکه تنها خط قرمز، قانون اساسي است، اظهار داشت: مواردي وجود دارد که بخشي از تاريخ هنر و فرهنگ مملکت ماست و بدون شک نمي‌تواند جزو خط قرمزها قرار بگيرد. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با اشاره به انتخابات پيش‌رو و بيان اين نکته که جريان اصلاحات در دولت گذشته کنار گذاشته شده بود و فعاليت‌هاي اصلاح طلبان را با محدوديت مواجه شده بود، تصريح كرد: در انتخابات پيش رو، قطعا در دو مجلس (شوراي اسلامي و خبرگان رهبري) اصلاح طلبان پيروز مي‌شوند.

جاي خالي قوانين حمايت از مطبوعات احساس مي‌شود

دبيرکل حزب وحدت و همکاري ملي گفت: با وجود مشکلات مالي و ساير مسائل رسانه‌ها، جاي خالي قوانين حمايت از مطبوعات در جامعه احساس مي‌شود. به گزارش ايسنا، راه‌چمني با حضور در غرفه ايسنا در بيستمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها، با اشاره به وضعيت مطبوعات در کشور، گفت: رسانه‌ها وظيفه آگاهي‌بخشي به جامعه و به نوعي کمک براي اصلاح امور را دارند.

وي ادامه داد: رسانه‌ها با نشان دادن نقاط ضعف و قوت به دستگاه‌هاي مربوطه کمک مي‌کنند تا در صورت وجود نقطه ضعف در جهت رسيدگي به آن اقدام کنند. راه‌چمني با اشاره به تنوع ديدگاه‌ها در فضاي رسانه‌اي جامعه، گفت: در حال حاضر از همه جناح‌ها در ميان مطبوعات کشور نماينده‌اي وجود دارد ولي نسبت‌هاي آن متفاوت است و در رابطه با خبرگزاري‌ها بايد بگويم که متأسفانه در ميان خبرگزاري‌ها يک‌صدايي به چشم مي‌خورد و همه جناح‌ها خبرگزاري خود را ندارند. وي با تأکيد بر اين‌که جاي قوانين حمايتي از مطبوعات در جامعه خالي است، خاطرنشان کرد: بايد قوانيني تصويب شود که نه تنها حامي رسانه‌ها باشند بلکه از نظر اقتصادي نيز از مطبوعات و رسانه‌ها حمايت کند زيرا امروز رسانه‌هاي ما به خاطر مشکلات مالي بسته مي‌شوند. دبيرکل حزب وحدت و همکاري ملي ادامه داد: به دليل افزايش سايت‌ها و پايين بودن سطح کيفي روزنامه‌ها مردم اغلب به سمت اخبار سايت‌ها و خبرگزاري‌ها مي‌روند که اين امر براي فرهنگ ما نقطه ضعف محسوب مي‌شود ولي اگر قوانين حمايتي از روزنامه‌ها تصويب شود روزنامه‌ها هم مي‌توانند کيفيت صفحات خود را افزايش داده، تيراژ را بالا ببرند و همچنين از خبرنگاران ماهرتري استفاده کنند و در نهايت هم با گسترش ميزان توزيع خود در سطح کشور فرهنگ روزنامه‌خواني را در ميان مردم جامعه ارتقا دهند. راه‌چمني با اظهار اميدواري نسبت به حمايت‌ دولت از مطبوعات، گفت: من اميدوار هستم که دولت حمايت بيشتري از مطبوعات انجام داده و بر روي رسانه‌ها سرمايه‌گذاري کند زيرا اين اصلا درست نيست که پاي سرمايه‌گذاران به اداره مطبوعات باز شود. چرا که در آن صورت تنها افکار و ديدگاه‌هاي کساني منتشر مي‌شود که پولدار بوده و سرمايه‌گذار هستند. در حالي که اگر دولت در رسانه‌ها سرمايه‌گذاري کند همه اقشار مي‌توانند رسانه خود را داشته باشند.

صداوسيما با مطالبات مردم
تطابق داشته باشد

دبيركل حزب سبز ايران تاكيد كرد: يکي از نقايصي که هم‌اکنون در صداوسيما وجود دارد بحث اين است که توليدات صداوسيما بايد با ديدگاه و مطالبات اکثريت مردم تطابق داشته باشد نه يک اقليت خاص. حسين كنعاني مقدم در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص عملكرد عزت‌الله ضرغامي در دوره مديريتي‌اش بر صداوسيما گفت: صداوسيما با توجه به اينکه سياست‌هايش را رهبري تعيين مي‌کند، سعي داشت در مسير تعيين شده حرکت کند. وي با اشاره به ديدارهايش با رئيس سابق صداوسيما اظهار داشت: در مقاطعي به رئيس صدا و سيما مي‌گفتم اين شبهه در حال شکل گرفتن است که رسانه ملي تنها متعلق به آقاي احمدي‌نژاد است. البته شايد در برخي مسائل ضرغامي به تنهايي تصميم‌گيرنده نبود. دبير سياسي جبهه ايستادگي ادامه داد: صداوسيما در کشور ما يک رسانه انحصاري است که رقيبي ندارد اما رقباي اين رسانه در خارج از کشور در حجم وسيعي کار مي‌کنند. بايد دقت کنيم که آنها رقيب ما هستند. گاهي برخي با اين عنوان که اين رسانه‌ها معاند و معارض هستند آنها را حتي از ذهن خود خط مي‌زنند اما صداهاي مختلفي که در خارج از کشور به گوش مي‌رسد، عملا انحصار صداوسيما را از بين برده است. كنعاني مقدم با اشاره به سوابق رئيس جديد صداوسيما تصريح كرد: سرافراز با توجه به زمينه‌هايي که در مورد رسانه‌هاي خارجي دارد نگاهش به اين مسئله بهتر است که رسانه‌هاي خارجي يک رقيب جدي براي ما هستند بنابراين بايد برنامه‌هايي را در همين راستا تنظيم کنند. در حکم مقام معظم رهبري هم تاکيد شده که آقاي سرافراز بايد در مسير چشم‌انداز 20 ساله حرکت کند. به نظر من نگاه وي به مسئله رسانه، نگاهي بسته نيست. دبيركل حزب سبز ايران افزود: يکي از نقايصي که هم‌اکنون در صداوسيما وجود دارد بحث اين است که توليدات صداوسيما بايد با ديدگاه و مطالبات اکثريت مردم تطابق داشته باشد نه يک اقليت خاص. وي در پاسخ به اين سوال كه در مورد رياست مجلس خبرگان رهبري و حمله‌اي که به شخصيت آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني به اين دليل وارد مي‌شود، چه ارزيابي داريد؟ خاطرنشان كرد: روش و منش آيت‌الله مهدوي‌کني در انتخابات رياست خبرگان بايد سرمشق اين دوره هم قرار گيرد. او در آن زمان بارها اعلام کرد تا زماني که آيت‌الله ‌هاشمي هستند، بنده حاضر نيستم اين پست را بپذيرم. عضو شوراي مركزي جبهه ايستادگي با يادآوري اينكه آيت‌الله مهدوي‌كني ارادت خاصي به آيت‌الله‌ هاشمي داشت، تاكيد كرد: الان هم بايد اين منش دنبال شود؛ يعني اشخاصي که در اين موقعيت هستند بايد احترام بنيانگذاران اين نظام و کساني که در مقاطع مختلف اثرگذار بودند را رعايت کنند و با ديدگاه‌ها و نظارت آنها حالت مشورتي داشته باشند.


 ديپلماسي 

نگراني غرب از قرارداد ايران و روسيه

روزنامه لس‌آنجلس تايمز در گزارشي با اشاره به امضاي قراردادي ميان ايران و روسيه نوشت: قرارداد هسته‌اي جديد ميان تهران مسکو غرب را نگران خواهد کرد. به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه لس‌آنجلس تايمز، روسيه و ايران روز سه‌شنبه توافقي هسته‌اي امضا کردند که غرب را نگران خواهد کرد چون اين قرارداد راه را براي اينکه تهران بتواند سوخت مورد نياز براي راکتورهايش را در داخل توليد کند، باز خواهد کرد. مسوول شرکت دولتي روس اتم روز سه‌شنبه اعلام کرد توافقي را با ايران امضا کرده است تا دو راکتور جديد در نيروگاه بوشهر بسازد. دو طرف همچنين گفتند که قصد دارند براي ساخت دو واحد ديگر در اين نيروگاه و چهار راکتور در نقاط ديگر ايران با يکديگر همکاري کنند. مقامات روس تاکيد کرده‌اند اين راکتورهاي غيرنظامي تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (IAEA) فعاليت خواهد کرد تا به غرب اطمينان دهد که اين مواد هسته‌اي براي برنامه‌هاي نظامي استفاده نخواهند شد. روسيه همچنين سوخت مورد اين راکتورها را همانند راکتورهاي کنوني ايران تامين خواهد کرد اگرچه مساله‌اي که مورد نگراني غرب خواهد شد اين است که روس اتم اعلام کرد درباره امکان توليد ميله‌هاي سوختي در ايران با اين کشور رايزني خواهد کرد. لس‌آنجلس تايمز در ادامه گزارش خود اذعان کرد: ميله‌هاي سوختي در اين واحدها مورد استفاده قرار خواهند گرفت اگرچه ميله‌هاي سوختي در ساخت سلاح هسته‌اي کاربرد ندارند اين موضوع مي‌تواند يک دهه تلاش براي پايان دادن به اختلافات بر سر برنامه هسته‌اي ايران را تضعيف کند. ايران و شش قدرت جهاني تلاش مي‌کنند تا از طريق پايگاه ديپلماسي بتوانند تا 24 نوامبر به توافقي جامع بر سر فعاليت‌هاي هسته‌اي اين کشور و لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران برسند و به اختلافات پايان دهند. کليف کاپچان رييس گروه آسيا که درباره احتمال ضرر و زيان يک امر مشاوره مي‌دهد گفت که بر اين باور است روس اتم قصد تخريب اين مذاکرات را ندارد اما مي‌خواهد ايران و کشورهاي عضو گروه 1+5 را به انجام توافق ترغيب کند. روس‌ها با افزايش احتمال توليد سوخت هسته‌اي در داخل ايران مي‌خواهند به آمريکا و هم‌پيمانان اروپايي‌اش بگويند که بايد در مذاکرات انعطاف داشته باشند يا اينکه آنها به ايران امکان مي‌دهند که سوخت‌شان را خودشان توليد کنند. اين کارشناس همچنين گفت که قرارداد ساخت راکتور با روسيه علاوه بر اينکه انگيزه‌اي در ايراني‌ها ايجاد مي‌کند تا در يک توافق هسته‌اي وسيع‌تر همکاري کنند همچنين اين شرايط به دولت ايران امکان بسط ظرفيت هسته‌اي صلح‌آميزش را مي‌دهد.

آمادگي ايران براي همکاري هسته‌اي با اروپا

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي کامل را براي همکاري صلح‌آميز با کشورهاي اروپايي در زمينه هسته‌اي دارد. به گزارش ايلنا، علي‌اکبر صالحي پيش از بازگشت به ايران در فرودگاه مسکو اظهارکرد: اگر ديگر کشورها براي همکاري با ايران اعلام آمادگي و شرايط خوبي را پيشنهاد کنند، آنها را بررسي مي‎کنيم. وي افزود: البته کشورهاي اروپايي به طور جدي به ايران پيشنهاد همکاري داده‌اند که ما هم با لحاظ شرايط و منافع ملي خود، آماده اينگونه همکاري‌هاي صلح‎آميز هستيم. رييس سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: هم اکنون برخي از کشورهاي آسيايي هم پيشنهادهايي براي ساخت نيروگاه هسته‎اي به تهران داده اند که در حال ارزيابي آنها هستيم. وي با اشاره به اينکه روز گذشته سه سند بين سازمان انرژي اتمي ايران و شرکت دولتي روس اتم امضا شد، گفت: يک سند مربوط به قرارداد ساخت دو نيروگاه و سند دوم پروتکل مربوط به توافقنامه سال 1992 و توضيح دهنده اين توافقنامه است که پيرامون همکاري‎هاي هسته‎اي صلح آميز ايران و روسيه است. صالحي با اشاره به اينکه سند سوم يادداشت تفاهمي است مربوط به توافقنامه سال 1992 که در آن اشاره اي به سيکل سوخت و اکولوژي شده و ما آن را بسط بيشتر داده‎ايم، خاطرنشان کرد: در اين سند به طور روشن و واضح درباره ساخت و توليد سوخت هسته‏‎اي به صورت مشترک صحبت کرده‌ايم. وي افزود: ما در اين قرارداد اين مورد را ديده‎ايم که تا جايي که ممکن است فرصت براي شرکت‎هاي ايراني براي حضور در مناقصاتي که از سوي پيمانکار اصلي برگزار مي‎شود، بيشتر فراهم باشد.

نياز به «تعامل فعال» در قبال اوکراين

سفير سابق ايران در اوکراين معتقد است: بايد در خصوص مناسبات با اوکراين سياست تعامل فعال را در پيش بگيريم. به گزارش ايسنا، اکبر قاسمي که اخيرا مأموريتش به عنوان سفير ايران در اوکراين پايان يافته با حضور در غرفه خبرگزاري ايسنا در بيستمين نمايشگاه مطبوعات و رسانه‌ها با اشاره به تحولات اخير اوکراين و تعامل ايران با اين کشور، ادامه داد: ديپلماسي تعامل فعال مي‌تواند منافع ما را در بر بگيرد. ضمن اين‌که ما بايد در خصوص تحولات داخلي اوکراين روندي بي‌طرف را دنبال کنيم. ولي در رابطه با وجه وآثار بين‌المللي و منطقه‌اي اوکراين بهترين رويکرد اين است که ما ديپلماسي فعال‌ تعامل را با رخداد‌هاي جاري اوکراين در پيش گيريم. زيرا که مناسبات ما با اين کشور داراي ظرفيت‌هاي زيادي در حوزه اقتصادي، بازرگاني، فناوري و نيروي انساني ماهر ... بوده است و از همه مهمتر اين‌که اوکراين از ابتدا استقلالش همکاري‌هاي گسترده‌اي با ايران داشته و دارد. سفير سابق ايران در اوکراين با بيان اين‌که کشور اوکراين در گذشته نيز ايران را تنها نگذاشته است، ‌افزود: پس از انقلاب اسلامي ايران تحريم‌هاي زيادي عليه ما اعمال شد. از آن جمله تحريم صنايع هوايي ايران بود و اوکراين تنها کشوري بود که به شکوفايي صنايع هوايي ما کمک کرد. بنابراين ما بايد در رابطه با اوکراين ظرفيت‌هاي سياسي و اقتصادي و فرهنگي شکل گرفته شده في‌ما‌بين دو کشور را در نظر گرفته و بر اين اساس برنامه‌ريزي کنيم.وي گفت: تعامل جمهوري اسلامي ايران با اوکراين از زمان رياست‌جمهوري آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني و اولين رييس‌جمهوري دوره استقلال اوکراين آقاي کراوچوک آغاز و تا امروز در روند تکاملي ادامه داشته است .


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- يک سازمان غيردولتي برزيلي با انتشار نتايج يک تحقيق اعلام کرد که پليس اين کشور براي مقابله با خشونت و جرم حدود 6 نفر را در روز مي‌کشد.

انتشار اين نوع اخبار و آمار در کشور ما ممکن است بد آموزي براي برخي داشته باشد که معتقد به برخورد قهرآميز و آهنين با افراد هستند‌؛ پس بد نيست که رسانه‌ها در انتشار اين نوع اخبار دقت بيشتري داشته باشند!

- معاون پرستاري وزير بهداشت ضمن اشاره به کمبود نيروي پرستاري در بيمارستان‌ها و افزايش بار کاري آنها اعلام کرد که ميزان مهاجرت پرستاران افزايش يافته است!

با اين حال مجموعه وزارت بهداشت و ديگر سازمانهاي متولي امر به خوبي مي‌دانند که دليل کمبود نيروي پرستاري و مهاجرت رو به تزايد آنها به خارج از کشور درآمد بسيار پايين اين عزيزان و عدم توجه شبکه بهداشتي به حق و حقوق اوليه اين افراد مي‌باشد!

- وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از افزايش پوشش بيمه‌اي معتادان در طرح تحول نظام سلامت خبر داد.

شايد اين امر تلنگري باشد براي سازمان‌هاي بيمه گري مانند تامين اجتماعي که بسيار بيشتر از گذشته به حق و حقوق بيمه‌شدگان خود توجه کرده شايد تحولي در ارائه خدمات به آنها ايجاد کنند!

- پايگاه اينترنتي موسوم به « تقوي خبر» که در ترکيه فعاليت دارد خود را تنها پايگاه اينترنتي رسمي‌ «داعش» خواند.

کم‌‌کم آثار و علائم حمايت‌هاي بي‌دريغ مادي و معنوي دولت چند دوزه باز ترکيه از اين گروه دست نشانده صهيونيست‌ها نمايان مي‌شود ...

- رييس کميته اخلاق مي‌گويد دايي وساطت او را پذيرفته است و محمد مايلي‌کهن از زندان آزاد مي‌شود.

جدا از بررسي موردي اين اختلاف چرا ورزشکاران ما که اين همه دم از اخلاق، مرام، معرفت، مردانگي و مسائلي از اين دست مي‌زنند نمي‌توانند اختلافات خود را خيلي ساده تر از اين حرفها حل کنند و گاهي اين اختلافات را به عنوان ارثيه براي اقوام و طرفداران خود باقي مي‌گذارند!

- سخنگوي وزارت کشورگفت: براي صدور مجوز با عنوان جبهه پايداري مخالفت شده است، اما با عنوان حزب پايداري موافقت شده است.

ضمن تبريک به اين دوستان براي حضوري قانونمند و رسمي در عرصه سياسي کشور اميد است همين گونه که با شيوه‌اي قانوني و دموکراتيک پا به عرصه تحزب در کشور گذاشته اند به ساير اصول دموکراسي و تحزب با تمام وجود احترام گذاشته و سعي در پيچاندن قواعد بازي دموکراتيک سياسي نداشته باشند!


 رييس‌جمهور:
 نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم نمي‌کند 

رييس‌جمهور با اشاره به پايان مذاکرات ايران با 1+5 در مسقط عمان گفت: اگر يکي از کشورهاي عضو گروه 1+5 مشکلاتي در داخل دارد و در انتخاباتي برنده يا بازنده شده است، به ما ربطي ندارد و هر کشوري بايد مشکلات داخلي‌اش را در درون خود حل کند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با بيان اينکه مذاکرات تا تاريخ سوم آذر در سطوح ديگر ادامه خواهد يافت، گفت: به ملت شريف ايران عرض مي‌کنم که تيم مذاکره‌کننده کشورمان همانند گذشته بر مبناي مصالح و حقوق مردم بر سر ميز مذاکرات حاضر شده و البته نگراني‌هاي منطقي را نيز مد نظر قرار داده و با آژانس همکاري شفاف داشته است.

رييس‌جمهوري اظهارداشت: اگر 1+5 و برخي کشورها، هدفشان اين است که ايران از توسعه بازبماند و به دنبال بهانه‌جويي هستند، اين امر امکان‌پذير نيست و ملت ما از مسير توسعه و حقوق خود دست برنخواهد داشت. ما حق داريم در چارچوب معاهدات آژانس بين‌الملل انرژي اتمي‌و پادمان‌هاي نظارتي از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي بهره‌مند شويم.

روحاني تأکيد کرد: جمهوري اسلامي‌ايران علاوه بر اينکه پايبند به همه مقررات بين‌المللي است، ملزم به اجراي فتواي رهبر معظم انقلاب است که بالاترين تضمين‌ براي حرکت ايران در مسير صلح‌آميز خواهد بود. رييس‌جمهوري با بيان اينکه کشورها نبايد مشکلات داخلي خود را در مذاکرات وارد کنند، گفت: اين موضوع قانوني و منطقي نيست و همه اعضاي 1+5 بايد به مصالح بلندمدت کشورها و منطقه توجه کنند.

روحاني افزود: توافق1+5 به نفع ايران و همه کشورها و به نفع اقتصاد، توسعه، علم و جهان خواهد بود. اين توافق مي‌تواند، معاهدات بين‌المللي را مستحکم‌تر کند و باعث اتکاي کشورها به معاهدات بين‌المللي شود و درست نيست اگر کشوري به همه تعهدات بين‌المللي پايبند است، پاسخگوي شکاک بودن برخي کشورها باشد. رييس‌جمهوري با اعلام آمادگي ايران براي ادامه حرکت شفاف‌تر در چارچوب قوانين و مقررات بين‌المللي، اظهار اميدواري کرد که توافق برد– برد براي طرفين مذاکره‌کننده ايجاد شود، چرا که نفع يکجانبه هيچ توافقي را مستحکم‌ و پايدار نمي‌کند.

روحاني ادامه داد: ايران تمامي‌مساعي خود را در اين زمينه بکار بسته است و تعديل‌هاي لازم را در درخواست‌هايش انجام داده و اميدواريم همه کشورهاي 1+5 بويژه آمريکا که گاهي در مذاکرات به دنبال زياده‌خواهي‌ است، متوجه شرايط باشند.

رييس‌جمهوري با اشاره به تصويب نهايي آيين‌نامه قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات در جلسه دولت، گفت: اين موضوع وعده دولت يازدهم در انتخابات رياست‌جمهوري بوده که محقق شده و خبر خوشي براي مردم عزيز و بزرگوار است.

روحاني با يادآوري سابقه تصويب اين قانون در سال 88 گفت: 5 سال از تصويب قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات، مي‌گذرد اما اجرا نشده است. دولت يازدهم يکي از قول‌هايش به مردم اين بوده که آنها بتوانند به اطلاعات همه دستگاه‌هايي که از بودجه دولتي استفاده مي‌کنند دسترسي آزاد داشته باشند که اين امکان از امروز محقق خواهد شد.

رييس شوراي‌عالي اداري تأکيد کرد: مردم بايد بدانند که دستگاه‌هاي دولتي و وابسته به دولت چه اموري را بر عهده دارند، توسط چه مديري اداره مي‌شوند، چگونه مي‌توانند با آنها تماس بگيرند و حتي بتوانند نظرات خود، اطلاعات و انتقاداتشان را به آن دستگاه از طرق مختلف منتقل کنند. رييس‌جمهوري قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات را از لوازم مردم‌سالاري دانست و گفت: مردم در يک نظام مردمسالار بايد بتوانند از عملکرد همه امور دستگاه‌هاي دولتي که از بيت‌المال استفاده مي‌کنند، مطلع شوند. ضمن اينکه اين دسترسي آزاد به اطلاعات، يک روش مبارزه با فساد و احقاق حقوق شهروندي است.

روحاني گفت: بايد هر مقدار که مي‌توانيم به سمت دولت الکترونيک و دور شدن از دولت کاغذي حرکت کنيم تا مردم راحت‌تر به اطلاعات دسترسي داشته باشند و قضاوت درست انجام دهند. حرکت در اين مسير مي‌تواند مانع شايعه‌سازي و شايعه‌تراشي شود.

رييس‌جمهوري لزوم پاسخگويي دولت در برابر حرف و نقد مردم را خاطر نشان ساخت و گفت: مردم بايد از همه امور آگاه باشند و انتقادات سازنده خود را بدون دغدغه بيان کنند تا مطمئن شويم مردم‌سالاري ما ديني و در چارچوب قانون اساسي است.

روحاني سپس از تحقق يکي ديگر از قول‌هاي داده شده به مردم در انتخابات رياست‌جمهوري يعني احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خبر داد و گفت: پيش‌از پيروزي در انتخابات خواسته کارشناسان، اساتيد و مردم، احياي اين سازمان بود که مي‌تواند نقش هماهنگ‌کننده‌اي در انجام کار دقيق و برنامه‌هاي توسعه داشته باشد..

رييس‌جمهوري با اشاره به اينکه بخشي‌نگري و تزاحم منافع دستگاه‌ها مي‌تواند منجر به کند شدن برنامه‌هاي اجرايي شود، اظهار داشت: سازمان مديريت و برنامه‌ريزي مي‌تواند با جامع ‌نگري مجموعه نيازهاي دولت، ‌اهداف توسعه و برنامه‌هاي بلند مدت را مد نظر قرار دهد. رييس شوراي‌عالي اقتصاد افزود: تصميم‌گيري و ابلاغ برنامه‌هاي توسعه کشور در اختيار رييس‌جمهور است، اما اين کار بسيار بزرگ و سنگين است و رييس‌جمهوري به تنهايي نمي‌تواند آن را انجام دهد و نياز است تا سازمان مديريت و برنامه‌ريزي او را ياري دهد. روحاني گفت: اصل و چارچوب کلي احياي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي تصويب شده و جزئيات آن به زودي ابلاغ خواهد شد که منافع کشور را در بر خواهد داشت. رييس‌جمهوري همچنين با اشاره به اينکه دولت در آستانه تدوين بودجه سال 1394 است، گفت: دولت و دستگاه‌هاي مختلف تلاش مي‌کنند تا بودجه سال آينده به موقع تنظيم شود و تا زمان مقرر قانون بودجه تقديم مجلس شوراي اسلامي‌شود.

روحاني ادامه داد: مشکل امروز تنزل قيمت نفت است که اين کاهش خيلي بيشتر از پيش‌بيني‌هاي ما بوده است. سال گذشته در هنگام تدوين بودجه، قيمت نفت بشکه‌اي 110 تا 112 دلار بود و امروز به پايين‌تر از 80 دلار رسيده است.

رييس‌جمهوري با اشاره به کاهش 30 درصدي درآمد کشور از محل فروش نفت گفت: دولت بر مبناي شرايط جديد، بودجه را تهيه خواهد کرد و به موقع آن را تحويل مجلس مي‌دهد.


 ‌هاشمي ‌رفسنجاني:
  دولت گذشته با شعار عدالت اجتماعي حقوق نيازمندترين قشر جامعه را به چالش کشيد 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح نيازهاي بيماران خاص بر توجه بيشتر در زندگي روزمره، بيمه‌هاي تکميلي و تامين ضرورت‌هاي ورزشي تاکيد و از اقدامات «ناحق» دولت گذشته در مورد بيماران خاص و ورزشکاران بيمار، انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومي‌مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله اکبر‌هاشمي‌ رفسنجاني در ديدار جمعي از ورزشکاران و مدال آوران بيماري‌هاي خاص و پيوند اعضا افزود: دولت گذشته با شعار عدالت اجتماعي آمد ولي حق و حقوق نيازمندترين قشر جامعه را به چالش کشيد. هاشمي‌ رفسنجاني در اين ديدار با ابراز خوشحالي از تثبيت موقعيت و استعداد جوانان پيوند اعضاي ايران در مسابقات جهاني 2014 ترکيه خاطر نشان کرد: مردم ايران از موفقيت‌هاي فرزندان خويش احساس غرور مي‌کنند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان ناراحتي‌ها و نگراني‌هاي خانواده‌ها و جامعه نسبت به امروز و آينده بيماران خاص گفت: با اينکه به ورزش بيماران پيوند اعضا کمتر توجه مي‌شود، ولي قهرماني‌هاي اين ورزشکاران در دنيا مشهود است.

وي ورزش را مايه نشاط فردي و اجتماعي خواند و گفت: روي آوردن بيماران به ورزش، حرکت انسان‌هاي بالقوه مأيوس به سوي بهترين مصداق اميدواري است.

عضو مجلس خبرگان رهبري با يادآوري آيات و رواياتي که حکايت از وجود نفس‌هاي اماره و لوامه در نهاد انسان‌ها دارد، گفت: رضايت خداوند والاترين نعمت براي انسان‌ها در زندگي است.

وي با توصيف بيماران خاص به عنوان بندگان ويژه درگاه الهي اظهار داشت: در ميان بيماران خاص، کساني که با فعاليت‌هاي جسمي‌موجبات افتخار مردم در يک جامعه مي‌شوند، جايگاه ويژه اي دارند.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تشريح فعاليت‌هاي دولت سازندگي براي رسيدگي به بيماران خاص و فعاليت‌ها براي پيشگيري بسياري از بيماري‌ها اضافه کرد: عقل اجتماعي و احساسات فردي حکم مي‌کند تا هرگونه که از دست انسان‌ها بر مي‌آيد، در جهت کم کردن آلام هم نوعان تلاش کنند.

هاشمي‌رفسنجاني گسترش بيماري‌هاي نوظهور مانند ابولا و افزايش گروه‌هاي تروريستي مانند داعش را از مصاديق ايجاد مشکلات براي انسان‌ها دانست و افزود: حرکت در جهت کمک به انسان‌ها، زيرمجموعه تعبير جهاد است که نوع آن به تناسب موضوعات فرق مي‌کند. وي با تقدير از اعلام همبستگي جمعي از زنان مسيحي استراليا در حمايت از زنان محجبه آن کشور و ايجاد کمپين پشتيباني و استفاده از حجاب در اين کشور، اقدامات تحقيرآميز عليه زنان با حجاب در دنياي امروز را نوعي ديگر از بيماري روحي عده اي مغرض و تندرو خواند و گفت: روحيه لطيف بشري در اين مسأله که فراتر از عقايد مذهبي بود، نشان داد که انسان‌ها اگر تحت تأثير شياطين نفساني قرار نگيرند، بالطبع به سلامت جامعه و تعميق روابط عالي انساني مي‌انديشند. هاشمي‌ رفسنجاني همکاري و همدلي بيماران پيوند اعضا براي انجام کارهاي فردي و اجتماعي را ستودني خواند و گفت: اميدوارم با همين روحيه در جامعه باشيد که باعث تقويت روحيات مردم مي‌شود.

در آغاز اين ديدار، ابتدا فيلم کوتاهي از موفقيت‌هاي بنياد امور بيماري‌هاي خاص پخش شد و سپس آقاي فاطمي‌نسب سرپرست فدراسيون ورزش‌هاي بيماري‌هاي خاص و پيوند اعضا و خانم مولايي ورزشکار پيوند کبد و داراي مدال‌هاي جهاني در رشته بدمينتون با بيان مشکلات و درخواست‌هاي بيماران خاص به ارائه نظرات و ديدگاه‌هاي خود درباره رفع معضلات پرداختند.


 رئيس قوه قضاييه:
 مذاکره‌کنندگان از حمايت رهبري و مردم دلگرم باشند  

رئيس دستگاه قضا با اشاره به ارائه پيش نويس قطعنامه اي بر ضد ايران از سوي دولت کانادا به کميته حقوق بشر سازمان ملل گفت: عناوين اين قطعنامه تکرار همان موضوعاتي است که در گزارش‌هاي چند وقت پيش دبير کل سازمان ملل و گزارشگر ويژه آمده است و جاي تأسف دارد که با وجود پاسخهاي مستدل ايران به گزارش‌هاي پيشين باز اين ادعاها تکرار مي شود. به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت‌الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي دو مورد از ادعاهاي تکراري را مبني بر رعايت نشدن حقوق زنان و اعدام کودکان زير 18 سال برشمرد و اظهار کرد: اعدام کودکان زير 18 سال دروغ محض است؛ اما ما دليلي نداريم وقتي شخص هفده و نيم ساله جنايتي مرتکب مي‌شود و اکنون به 25 سالگي رسيده حق اولياي دم براي قصاص را ناديده بگيريم. آملي لاريجاني افزود: جاي سوال دارد مدعيان غربي حقوق بشر که براي يک جاني هفده و نيم ساله دل مي‌سوزانند اما براي کودکان چندماهه غزه دلشان نمي‌سوزد. مدعيان حقوق بشر در هنگام بمباران کورکورانه غزه کجا بودند؟ و چرا اين روزها هم که رژيم غاصب صهيونيستي در کرانه باختري درحال کشتار است از جانب کشورهاي غربي ندايي بلند نمي‌شود؟ آملي لاريجاني تأکيد کرد: روشن است که ادعاهاي حقوق بشري درباره کشور ما، يک کار وسيع سياسي است که غربي‌ها با کمک امپراتوري رسانه‌اي خود جوسازي مي‌کنند. رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه ادعاهاي حقوق بشري عليه ايران، پاسخ‌هاي روشني دارد گفت: براي نمونه در يکي از بندهاي اين گزارش از ما خواسته شده است محدوديت‌هاي زن‌ها در دانشگاه‌ها و تصدي مناصب را برداريم که بايد پرسيد مگر محدوديتي در اين زمينه وجود دارد؟ اکنون بانوان در عرصه تحصيل و تدريس، همچنين در دولت، مجلس و قوه قضاييه حضور دارند. رئيس دستگاه قضا با تشکر از زحمات تيم مذاکره‌کننده و بويژه وزير امور خارجه گفت‌: همانطور که مکرر گفته شده است مقام معظم رهبري، ديگر مسئولان جمهوري اسلامي و مردم از مذاکره‌کنندگان حمايت مي‌کنند و آنان بايد به اين حمايت دلگرم باشند، اما بايد توجه کرد مذاکره چارچوب‌ها و خطوط قرمزي دارد. وي با بيان اينکه هم مقام معظم رهبري خطوط قرمز را ترسيم کرده‌اند و هم عقل و منطق رعايت چارچوب‌هايي را اقتضا مي‌کند، افزود: عقب‌نشيني از دستاوردها و پيشرفت‌هاي دانشمندان هسته‌اي کشور عقلايي نيست و همچنين دانشمندان هسته‌اي نبايد در زمينه تحقيقات محدود بشوند. زماني که دانشمندان هسته‌اي کشور امکان غني‌سازي را براي مردم اين مرز و بوم فراهم آورده‌اند، معنا ندارد در مقام تأمين نيازهايمان دست حاجت به سوي ديگران دراز کنيم. تيم مذاکره‌کننده بايد از حقوق ملت در تأمين نيازهايش دفاع کند. رئيس قوه قضاييه همچنين با تأکيد بر اينکه در مذاکرات بايد موضوع رفع تحريم‌ها به صورت جدي دنبال شود، تصريح کرد: قابل قبول نيست که بگويند بخشي از تحريم‌ها را تعليق مي‌کنيم و بعد حقوق بشر يا توانمندي موشکي کشور را بعنوان موضوعات جديد مطرح کنند، اين نوعي بازيگري است. آملي لاريجاني با يادآوري ادعاي اصلي غرب که مي گويد ايران به دنبال سلاح هسته‌اي است اظهار کرد: مقام معظم رهبري که عالي‌ترين مقام حاکميتي در جمهوري اسلامي است و صاحب مقام افتاء است، به صراحت فرمودند که ساخت و به کارگيري سلاح هسته‌اي را جايز نمي‌شماريم و اين بزرگترين تضمين است.


 موافقت مجلس با کليات طرح تعيين تکليف وظايف وزير دادگستري 

نمايندگان مجلس با کليات طرح دو فوريتي نحوه اجراي قسمتي از اصل 160 قانون اساسي که تعيين تکليف وظايف وزير دادگستري را به دنبال دارد موافقت کردند. به گزارش خانه ملت، نمايندگان با 150 رأي موافق، 33 رأي مخالف و 12 ممتنع از مجموع 213 نماينده حاضر با کليات طرح دو فوريتي نحوه اجراي قسمتي از اصل 160 قانون اساسي موافقت کردند.

در ماده يک اين طرح آمده است وزير دادگستري از ميان حقوقداناني که توسط رئيس قوه قضائيه به رئيس‌جمهور پيشنهاد مي‌شوند انتخاب و براي أخذ رأي اعتماد به مجلس شوراي اسلامي ‌معرفي مي‌شود.

براساس ماده 2 طرح مذکور وزير دادگستري مسئوليت کليه مسائل مربوط به روابط قوه قضائيه با قواي مجريه و مقننه را بر عهده دارد و از اين حيث عهده دار امور ذيل است:

الف: ارائه لوايح قضائي تهيه شده توسط رئيس قوه قضائيه به دولت و پيگيري جهت تصويب آنها.

ب: دفاع از لوايح قضايي در مجلس شوراي اسلامي، اظهارنظر در مورد طرح‌هاي مربوط به قوه قضائيه و هماهنگي لازم جهت پاسخگويي به کميسيون اصل 90 قانون اساسي و همکاري جهت تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي‌ در خصوص مسائل مربوط به قوه قضائيه. پ: پيگيري کليه امور راجع به بودجه، نيروي انساني و مسائل اداري مربوط به قوه قضائيه در هيأت وزيران، معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور و دستگاه‌هاي اجرايي.

ت: هماهنگي در امور بين‌الملل در خصوص تنظيم قراردادهاي همکاري و معاضدت قضايي، استرداد مجرمان، انتقال محکومان و امضاي اسناد و اجراي مفاد آنها با رعايت اصول قانون اساسي و نظر رئيس قوه قضائيه. در تبصره اين ماده آمده است اختيارات مندرج در اين ماده مانع از اعمال وظايف و اختيارات قانوني رئيس قوه قضائيه نيست. در ماده 3 اين طرح آمده است آن بخش از برنامه‌هاي قوه قضائيه و نيازهاي مالي اين قوه و ساير امور که منوط به تصويب هيأت وزيران است، پس از تأييد رئيس قوه قضائيه از طريق وزير دادگستري به هيأت دولت ارائه مي‌شود. همچنين براساس ماده 4 اين طرح وزير دادگستري در قبال کليه مسائل مربوط به روابط قوه قضائيه با ساير قوا و وظايف قانوني خود مانند ساير وزرا موظف است در برابر مجلس شوراي اسلامي ‌پاسخگو باشد. وزير دادگستري موظف است به سوالات نمايندگان مجلس در مورد مسائل مختلف مربوط به قوه قضائيه پس از کسب اطلاع و با رعايت استقلال قضات، پاسخ دهد. پرونده جاري قضايي که سؤال پيرامون آنها استقلال قاضي را مخدوش و به عدالت قضايي لطمه وارد مي‌کند و مسائل محرمانه مربوط به اشخاص مانند احوال شخصيه از شمول اين ماده خارج است. در ماده 5 اين نيز آمده است مسئولان واحدهاي مختلف قوه قضائيه موظفند به منظور پاسخگويي وزير به مجلس شوراي اسلامي‌و اجراي مسئوليت‌هاي مندرج در اين قانون، اطلاعات و مدارک لازم را در اختيار وزير دادگستري قرار دهند. در تبصره اين ماده آمده است مواردي که رئيس قوه قضائيه براساس اختيارات مندرج در اصل 156 قانون اساسي ارائه اسناد و اطلاعات مربوط به قوه قضائيه را ناقض استقلال قضايي و يا برخلاف مصالح نظام تشخيص دهد، از شمول اين ماده خارج است. همچنين در ماده 6 طرح مذکور آمده است رئيس قوه قضائيه مي‌تواند امور مالي، اداري و استخدامي ‌غير‌قضات را به وزير دادگستري تفويض کند. تفويض اختيارات مذکور باعث سلب اختيارات رئيس قوه نسبت به آن امور نمي‌باشد و وزير دادگستري هماهنگي لازم را با ايشان به عمل مي‌آورد.

در ماده 7 اين طرح آمده که رئيس قوه قضائيه مي‌تواند گزارش سوء عملکرد وزير دادگستري را براساس اصل 136 قانون اساسي به رئيس‌جمهور ارائه دهد. همچنين در ماده 8 طرح مذکور آمده است آيين‌نامه اجرايي اين قانون در مواردي که نياز باشد توسط وزارت دادگستري تهيه مي‌شود و به تصويب رئيس قوه قضائيه مي‌رسد. در اين رابطه وزير دادگستري با بيان اينکه قطعاً اگر در نظام حکومتي شفاف‌سازي شود، مي‌توان به بهبود وضعيت و سلامت آن نظام اميد داشت،‌ افزود: وزارت دادگستري تنها وزارتخانه‌اي بوده که يک بند در قانون اساسي به آن اختصاص يافته است، ولي تاکنون هيچ قانوني در مجلس درخصوص اين وزارتخانه تصويب نشده است. به گزارش خانه ملت، مصطفي پورمحمدي با بيان اينکه هم‌اکنون 4 رسالت برعهده قوه قضائيه است، افزود: تامين عدالت، امنيت، مبارزه با فساد و اجراي قانون از موارد مهم و اصلي وظايف اين قوه است، البته اين 4 هدف براي تحقق نيازمند هماهنگي و همکاري ميان قوا است، اما اين مقوله به مکانيزم دقيقي نياز دارد و قطعاً هماهنگي در فضاي مبهم امکان‌پذير نيست.

وي با اشاره به جايگاه وزارت دادگستري در ادوار مختلف تصريح کرد: در برخي از دوران و در بازنگري قانون اساسي برخي پيشنهاد جدي براي حذف اين وزارتخانه ارائه مي‌کردند، اما هر بار شوراي بازنگري رأي به ماندگاري اين وزارتخانه مي‌داد. از طرف ديگر وزارت دادگستري تنها وزارتخانه‌اي بوده که يک بند در قانون اساسي به آن اختصاص يافته است.

پورمحمدي با اشاره به اهميت اصل پاسخگويي و شفاف‌سازي در نظام حکومتي گفت: قطعاً اگر در نظام حکومتي شفاف‌سازي شود، مي‌توان به بهبود وضعيت و سلامت آن نظام اميد داشت.

اين عضو کابينه دولت يازدهم افزود: من در اينجا از شما نمايندگان سوالي مي‌کنم و آن اينکه آيا در 35 سال اخير مجلس شوراي اسلامي در رابطه با وزارت دادگستري قانوني تصويب کرده است؟ از اين‌رو اين موضوع بسيار قابل توجه بوده که تاکنون هيچ قانوني در رابطه با اين وزارتخانه در مجلس به تصويب نرسيده است.

همچنين دادستان کل کشور با بيان اينکه طرح نحوه اجراي قسمتي از اصل 160 قانون اساسي مغاير و خلاف قانون اساسي است، تصريح کرد: براساس اين طرح وزارت دادگستري به‌ عنوان نماينده دولت مي‌تواند از تمام مفاد پرونده‌ها مطلع شود که اين موضوع قطعاً تبعات بسياري را در آينده به دنبال دارد.

حجت‌الاسلام ابراهيم رئيسي گفت: طرح کنوني درخصوص وظايف وزارت دادگستري و پاسخگويي اين وزارتخانه نسبت به سوالات و دغدغه‌هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي است.

دادستان کل کشور با تاکيد بر اينکه موارد زيادي از طرح نحوه اجراي قسمتي از اصل 160 قانون اساسي مغاير و خلاف قانون اساسي است، تصريح کرد: اين طرح همچنان که داراي مسائل و موارد بااهميتي است، اما داراي مواد و موارد خلاف قانون اساسي نيز هست، زيرا براساس اين طرح وزارت دادگستري به‌عنوان نماينده دولت مي‌تواند از تمام مفاد پرونده‌ها مطلع شود که اين موضوع قطعاً تبعات بسياري را در آينده به دنبال دارد.

وي ادامه داد: يقيناً نمايندگان و طراحان اين طرح دغدغه‌هاي بسياري به ويژه در حوزه‌هاي انتخابيه دارند، اما به نظر من تصويب اين طرح هيچيک از دغدغه‌هاي نمايندگان عزيز را برطرف نمي‌کند.

رئيسي با بيان اينکه رفع دغدغه‌هاي نمايندگان درباره اختيارات و وظايف وزارت دادگستري راهکار مناسبي دارد، گفت: راهکار اين است که خود قوه قضائيه سازوکاري را در اين رابطه به مجلس پيشنهاد کند و قوه مقننه نيز آن را به تصويب برساند، اما قطعاً با تصويب طرح مذکور، مشکلات بسياري ايجاد مي‌شود، زيرا دست دولت و وزارت دادگستري در تمام پرونده‌ها باز مي‌شود.

وي در پايان گفت: همچنين رئيس قوه قضائيه هم امروز گفتند که طرح اجراي قسمتي از اصل 160 قانون اساسي مشکلات عديده داشته و مسائل بعدي در پي خواهد داشت.


 اخبار کوتاه 

رسانه‌ها، قوه اصلي نظام سياسي

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس‌جمهور تصريح کرد که هيچ مخاطبي صرفا با پيام يک سويه قانع نمي‌شود. به گزارش ايسنا، پرويز اسماعيلي با اشاره به نقش رسانه‌ها در توسعه سياسي کشورها اظهار کرد: گرچه از رسانه‌ها در نظام‌هاي دموکراتيک به عنوان رکن چهارم دموکراسي ياد مي‌شود، اما واقعيت اين است که با توجه به تغيير و تحولي که در عرصه فناوري اطلاعات وارتباطات به وجود آمده است جايگاه و اثرگذاري رسانه‌ها بر تحولات اجتماعي و همچنين در فرايندهاي مربوط به اداره کشورها بسيار بالاتر رفته است. وي اضافه کرد: امروز شرايط به گونه اي است که رسانه‌ها را بايد به عنوان يک قوه اصلي دراداره هر نظام سياسي برشمرد. معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس‌جمهور با اشاره به وضعيت فعلي فناوري اطلاعات و ارتباطات و تغيير تحول صورت گرفته در نظام اطلاع‌رساني اظهار کرد: در نظام فعلي ارتباطي تعامل به عنوان يک اصل شناخته مي‌شود و هيچ مخاطبي صرفا با يک پيام يک سويه قانع نمي‌شود چنانچه امروز ما درک درستي از فضاي ارتباطي داشته باشيم، در مي‌يابيم با ارتباط دو جانبه ، شفاف و بي وقفه ميان منابع خبري و مخاطبان رسانه‌ها مي‌تواند در پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي کلان هر نظام جهت و سرعت فوق العاده اي ايجاد نمايد.

تا مجتهد نشده ايد از قم بيرون نرويد

آيت‌الله سبحاني با بيان اين‌که «ورود به حوزه براي کسب مقامات بالاي علمي ‌و اجتهادي است» افزود: طلاب بايد بدانند ورود به حوزه، براي يادگيري چند اصطلاح و اخذ مدرک تحصيلي نيست، زيرا اگر کسي به اين منظور وارد حوزه شده راه دبستان، دبيرستان و دانشگاه آسان‌ترين راه است. به گزارش خبرگزاري حوزه، اين مرجع تقليد در پايان درس خارج اصول خود در مسجد اعظم ، با اشاره به جايگاه بالاي حضرت معصومه(س) خطاب به طلاب و فضلا اظهار کرد: طلاب و فضلا قدر همجواري و بودن در محضر حضرت معصومه(س) را بدانند و از ظرفيت‌هاي الهي که خداوند عنايت کرده استفاده بهينه ببرند. وي ضمن توصيه به طلاب تاکيد کرد: قم مرکز کيان تشيع مي‌باشد بايد از دروازه‌هاي قم بيرون نرويد، مگر اين که مجتهد شده باشيد. اين مرجع تقليد با بيان اين‌که «قم براي کيان شيعه است و بايد مقامات علمي‌شيعه را حفظ کنيد» افزود: حوزه علميه قم، يعني رسيدن به بالاترين درجه علمي‌و اجتهاد و براي رسيدن به اين هدف بايد نهايت تلاش و کوشش خود را انجام دهيد.

بمب‌گذاري در قم خنثي شد

وزير اطلاعات گفت: در روزهاي عزاداري ماه محرم امسال افرادي قصد بمب‌گذاري در شهر قم را داشتند که قبل از هر اقدامي، دستگير شدند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، حجت‌الاسلام سيد‌محمود علوي در نشست شوراي اداري استان همدان اظهارداشت: در روزهاي عزاداري ماه محرم امسال افرادي قصد بمب‌گذاري در شهر قم را داشتند که قبل از هراقدامي، دستگير شدند. وي افزود: با اشراف اطلاعاتي، عوامل اين برنامه پليد، شناسايي و قبل از کوچک‌ترين تحرکي همه عوامل آن دستگير شدند. علوي تصريح کرد: هر از چند گاهي دشمنان توطئه‌هايي را عليه ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي‌ طراحي مي‌کنند که نيروهاي اطلاعاتي کشور موفق به کشف و خنثي‌سازي آن‌ها مي‌شوند. وي گفت: در روز قدس امسال نيز چند برنامه انفجار انتحاري با جليقه در چند مرکز استان کشورمان شناسايي و کشف شد. وزير اطلاعات خاطرنشان کرد: هيچ حرکتي از سوي دشمنان از چشمان تيزبين و نگاه نافذ وزارت اطلاعات خارج نيست.

بايد شبهات انتخابات را از بين ببريم

معاون سياسي استاندار تهران در پاسخ به اين که آيا تمهيدات لازم براي انتخابات سال آينده مجلس شوراي اسلامي‌ در استانداري تهران انديشيده شده است گفت: معمولا براي برگزاري انتخابات مختلف از يک سال قبل برنامه‌ريزي‌هاي لازم انجام مي‌شود و سازماندهي‌هاي براي جلب مشارکت مردم صورت مي‌گيرد تا فضاي اعتماد عمومي ‌افزايش پيدا کند و مردم پاي صندوق‌هاي راي بيايند. به گزارش ايلنا سيد‌شهاب‌الدين چاووشي با اشاره به اينکه ما در سطح استان تهران شوراي راهبردي انتخابات را سازماندهي کرديم گفت: انشاء‌الله کارهاي جدي‌تر خود را به زودي آغاز مي‌کنيم تلاش مي‌کنيم که هم امکان حضور گسترده مردم و مشارکت جدي آن‌ها فراهم شود و هم اينکه از هر آنچه که مردم تشخيص مي‌دهند که براي آينده‌شان بهتر است امانت داري کنيم.


 کوتاه از بهارستان 

تخلفات گسترده در بنياد تعاون ناجا

يک نماينده مجلس با اشاره به طرح تحقيق‌و‌تفحص از بنياد تعاون ناجا از تخلفات برخي مديران بنياد تعاون ناجا خبر داد و گفت: اين تخلفات خسارت‌هاي سنگيني را ايجاد کرده است از اين رو اين طرح بايد هر چه سريع‌تر پيگيري شود. به گزارش ايلنا، محمدرضا پورابراهيمي طي تذکري شفاهي گفت: طرح تحقيق و تفحص از بنياد تعاون ناجا در مرداد سال جاري تقديم هيأت رئيسه شد زيرا اين بنياد حجم عظيمي از منابع مالي متعلق به پرسنل و بازنشستگان اين بنياد را در اختيار داشت. ‌به طور حتم اين منابع عظيم مالي بايد موجب خلق ثروت و ايجاد درآمد شود اما متأسفانه اين موضوع تنها هزينه براي اقتصاد کشور ايجاد کرده است از طرفي ديگر به نظر مي‌رسد عدم رويکرد تخصصي و عدم امانتداري اموال و دارايي‌هاي اين بنياد از سوي برخي مديران متخلف خسارت‌هاي سنگيني را وارد کرده است از اين رو براي پيگيري اين موضوع طرح تحقيق و تفحص مطرح شد اما علي رغم گذشت چند ماه هيأت رئيسه پاسخي در اين رابطه نداده است.

بررسي انتخاب روساي فدراسيون‌ها

عضو کميسيون اصل 90 مجلس از تعلل در انتخاب روساي فدراسيون‌هاي ورزشي انتقاد کرد و گفت: فدراسيون‌ها جزو نهادهاي عمومي غيردولتي هستند و بايد روساي آنها هر چه سريعا به صورت مستقل انتخاب شوند. احمد اميرآبادي فراهاني در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران،‌ افزود: روساي فدراسيون‌هاي ورزشي توسط يک جامعه هدف و با انتخابات برگزيده مي‌شوند لذا تعلل در انتخاب روساي فدراسيون‌ها حقوق جامعه هدف را پايمال مي‌کند. نماينده مردم قم تصريح کرد: وزارت ورزش براي استيفاي حقوق جامعه هدف نسبت به برگزاري انتخابات روساي فدراسيون‌ها دقت نظر داشته باشد. عضو کميسيون اصل 90 مجلس تصريح کرد: اگر وزارت ورزش در انتخاب روساي فدراسيون‌هاي ورزشي دخالت کند و حقوق افراد پايمال شود کميسيون اصل 90 و کميسيون فرهنگي مجلس ورود خواهد کرد. امير آبادي فراهاني خاطرنشان کرد: اگر گزارشي از طرف افراد پيگيري کننده به کميسيون اصل 90 ارائه شود، آن را پيگيري خواهيم کرد.

افشاي زمين‌خواري 3 ميليون هکتاري

عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: براساس گزارش وزارت مسکن و شهرسازي 3 ميليون هکتار زمين بي‌حساب و کتاب به افرادي داده شده که معلوم نيست با آن چه مي‌کنند. عزت‌الله يوسفيان‌ ملا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران از زمين‌خواري 3 ميليون هکتاري خبرداد و اظهار داشت: وزارت مسکن و شهرسازي گزارش داده که 23 هزار پرونده تخلف اراضي فقط در يک نقطه ايران وجود دارد. وي با بيان اينکه اکثر اين پرونده‌ها متأسفانه متعلق به تهران است، افزود: آنچه قابل تامل است اينکه واگذاري زمين اراضي خارج از محدوده منابع طبيعي است. عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي تصريح کرد:‌ براساس اين گزارش 4 ميليون هکتار زمين واگذار شده که متعلق به شهرهايي مثل تهران و استان‌هايي است که زمين ارزش زيادي دارد. وي افزود: از اين 4 ميليون يک ميليون هکتار به بخش دانشگاه‌ها، آموزش‌هاي عالي، بيمارستان‌ها، شهرک‌هاي صنعتي و مراکز درماني داده شده ولي 3 ميليون هکتار زمين بي‌حساب و کتاب به افرادي داده شده که معلوم نيست با آن چه مي‌کنند. نماينده آمل تصريح کرد: 120 هکتار زمين در تهران واگذار شده که گرو گذاشته شده و از اين طريق به جاي طرح طوبا برج ساخته شده است. وي افزود: اين اتفاقات ناميمون است و ما انتظار داريم تعيين تکليف شود. ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي خاطر نشان کرد: با کمال تأسف خود متولي که منابع طبيعي است آنها هم شهرک و تعاوني واگذاري اراضي درست کردند و در برخي نقاط کشور کارکنان اين ارگان خودشان امين هستند چند هکتار باغ، ويلا و تشکيلات دست و پا کرده‌اند.

حضور احزاب در انتخابات و سياست امري مبارک است

قائم مقام وزير کشور حضور احزاب در صحنه‌هاي انتخاباتي و سياسي را امري مبارک دانست. حسينعلي اميري به ايرنا گفت: معاونت امنيتي و انتظامي‌ وزارت کشور، دستگاه قضايي و امنيتي و نيز دستگاه‌هاي امنيتي اصفهان به شکل ويژه پيگير پرونده اسيد پاشي هستند اما هنوز سرنخي پيدا نشده است. وي در پاسخ به اين که آيا مظنونان حادثه اسيد پاشي اصفهان همچنان در بازداشت بسر مي‌برند؟ اظهار داشت: بررسي‌ درباره مظنونان ادامه دارد چرا که هنوز به قطعيت کامل درباره مجرمان نرسيده‌ايم. قائم مقام وزير کشور درباره آخرين گزارشات امنيتي کشورمان گفت: خوشبختانه مسوولان امنيتي، نظامي‌ و انتظامي ‌شرايط منطقه را خوب درک و تحليل مي‌کنند و در جلسات شوراي امنيت کشور مورد بحث و بررسي قرار مي‌دهند. اميري تصريح کرد: فرصت‌ها مشخص است، چنانچه تهديدي باشد تصميم مقتضي اعمال مي‌گردد. وي با اشاره به تعابيري از آيت‌الله جوادي آملي درباره وضعيت امنيتي کشورمان که گفته بود «دور تا دور کشور درگيري و ناامني است اما ما داخل کشور ابراهيم وار از امنيت کامل برخورداريم» گفت: در حال حاضر همکاري و همراهي خوبي ميان اعضاي شوراي تامين استان و شهرستان‌ها وجود دارد که مجموعه اين اتفاق نظرها موجب ايجاد يک امنيت پايدار و خوب در کشور شده است. سخنگوي وزارت کشور درباره شعارامسال نمايشگاه مطبوعات «آزادي مسوولانه درچارچوب قانون» و آيا رسانه‌ها از آزادي برخوردارند گفت: رسانه يکي از مباني دموکراتيک وآزادي بيان يکي از ارکان دموکراسي است. خوشبختانه در قانون اساسي به نقش رسانه و آزادي بيان توجه ويژه‌اي شده است و نقش رسانه‌ها را برجسته کرده است . به اعتقاد اميري، هنگامي‌ که رسانه‌ها اختيار نقد داشته باشند انحراف کمتري در جامعه پيش مي‌آيد. اميري همچنين اظهار داشت: رسانه‌ها مي‌توانند با نگاه تيزبينانه، نقد منصفانه‌اي از کارکرد دولت و مسوولان داشته باشند که اين باعث مي‌شود جامعه از سلامت بيشتري برخوردار باشد وبالتبع جامعه اي که سلامت داشته باشد از ثبات، امنيت و آرامش برخوردار خواهد شد و توسعه بيشتر و بهتري در آن کشور اتفاق مي‌افتد. اميري اضافه کرد: موضوع رسانه وحاکميت تعامل دو طرفه است و اگر رسانه نقش مسوولانه در حدود مقررات داشته باشد خروجي مناسب خواهد داشت و اگر رسانه بر محور قانون حرکت نکند بالتبع مشکلاتي در جامعه ايجاد مي‌شود و مسوولان مجبورند نوع تعامل‌شان را با رسانه بر اساس نوع عملکردشان تعيين کنند.