نسخه شماره 3613 - 1393/08/17 -

جاري شدن آب در زاينده رود اصفهان
«نصـف جهـان» جـان گـرفـت


بي‌توجهي مسوولان به گورستاني به قدمت تاريخ در باشت


خلاء تخصص در مطبوعات اردبيل


خبر


اخبار اهواز


 جاري شدن آب در زاينده رود اصفهان
 «نصـف جهـان» جـان گـرفـت 

 

با آغاز نخستين بارقه‌هاي دوباره حيات در قلب زنده‌رود انعکاس شفق‌گون خورشيد در پهنه وسيع زنده‌رود جولان مي‌دهد و تقاطع امتداد موج‌هاي در هم که با وزش هر نسيم استخوان سوز پاييزي به اين سو و آن سو مي‌رقصند، تولد بهار ديگري در دشت گاو خوني را نويد مي دهد.

به گزارش ايسنا، منطقه اصفهان، سر پنجه‌هاي بي‌جان آفتاب در ميانه برگ‌ريزان پاييز آخرين شانس خود را در رقابت با چنگال پر زور زمستان در پهنه زنده‌رود محک مي‌زنند و قرقاول زيباي ايراني در آغوش سرماي پاييزي، مستانه چون بهار بال‌هاي خود را به تن گل آلود آب‌هاي تازه جاري مي‌سايد.

سازه‌هاي چند طبقه شهري به عنوان مهمترين دستاورد شهرسازي نوين در پس زمينه درختان به خزان نشسته و رنگارنگ در ميانه‌رود به شکل موهومي رنگ باخته‌اند و تصوير نيلگون آسمان بر اين پهنه تازه تيمار شده بر عکس هميشه گل آلودگي آب را بيشتر به رخ مي‌کشد. کلاغ‌هاي فرصت طلب با طمعي وصف ناشدني در نخستين لحظه‌هاي نو شدن زنده‌رود با اين خيال بر چهار پايه‌هاي آهني ميان رودخانه با عرض اندامي کم سابقه به اين سو و آن سو مي‌نگرند که در زمان تقسيم غنائم اين رود کم‌فروغ چيزي هم نصيب آن‌ها شود غافل از اين که پس از 15 ماه خشکي زنده‌رود سوغات بشر به مسير لب تشنه اين رود چيزي جز خس و خاشاک و زباله نيست.

اگر چه صداي جاري شدن زنده‌رود پيش از اين که همه ديدگان همه شهروندان اصفهاني به رخسار پر حيات آب روشن شود تا هفت محله آن طرف‌تر هم رفته است اما در عصري که ارتباطات کليد حل مشکلات لاينحل زندگي است، ماه‌ها اصرار مردم، کارشناسان، اهالي رسانه و دلسوزان محيط زيست براي دائمي کردن جريان آبي که اکنون به صورت فصلي دل زاينده‌رود را مرهم مي‌بخشد راه به جايي نبرد و چشم‌ها از هم اکنون به ثانيه‌هايي است که دير يا زود شريان آب را از قلب زنده‌رود خواهد گرفت و حيات تالاب و رودخانه را براي چندمين بار به يغما خواهد برد. با وجود اين که در ابتداي قرن 21 پيش‌بيني دنيا براي آينده مردم زمين «جنگ آب» است اما زاينده‌رود جوشان اصفهان که در تمام قرن‌هاي پيش از اين همواره در تقابل با خشم روزگار فصل‌ها و عصرهاي زيادي را براي حيات بشر خروشيده است شايسته اين همه بي‌مهري و کم‌توجهي مديران بالادستي کشور در سال‌هاي گذشته نبوده است زاينده‌رودي که اکنون در گذر پر‌رنگ روزها و در انتظار کشنده براي آب، مجبور است براي رسيدن به جرعه‌اي حيات، روزگار خود و جنبندگان خود را با لب تشنگي به نظاره بنشيند.

سوء‌مديريت آب در سال‌هاي گذشته و برداشت‌هاي نابجا از سرچشمه‌هاي زاينده‌رود، معطلي پروژه‌هاي آب رساني به نقاط حاصلخيز اصفهان، زاينده‌رود را به قبرستان بسياري از گونه‌هاي ارزشمند اکولوژيکي در گذر زمان تبديل کرد و زيست‌بوم گاو‌خوني را تا آنجا به افول کشاند که به جاي پذيرايي از فلامينگوها و مرغان ماهي خوار فصلي ميزبان انبوه زباله‌هايي باشد که بيش از يک سال است در مسير جريان اين رودخانه قرار گرفته‌اند. حميد 30 ساله از کساني است که در نخستين ساعات جريان يافتن آب در زاينده‌رود در حاشيه رودخانه حضور داشته است؛ او با خوشحالي از جاري شدن آب در زاينده‌رود سخن مي‌گويد و اميدوار است آب تا خرداد ماه و با نگاهي خوشبينانه‌تر تا پايان تابستان سال آينده در اصفهان جاري باشد.

فاطمه صابري يک بانوي شاغل اصفهاني است که با مورد توجه قرار دادن مسير روزانه کار خود به افسردگي ماه‌هاي گذشته خود اشاره مي‌کند و مي‌گويد: جاري بودن آب در زاينده‌رود روح تازه‌اي را در کالبد مردم و شهر دميده است اميدوارم مسوولان استاني و کشوري با نگاهي کارشناسانه و با دلسوزي تمام در مورد زاينده‌رود و ادامه حيات آن تصميم بگيرند.

شهلا، خانم ميانسال ديگري است که همراه با دوست خود براي پياده روي روزانه به پارک آيينه خانه اصفهان آمده است او که به گفته خود 40 سال است هر روز در حاشيه زاينده‌رود پياده روي مي‌کند حال روز چند سال اخير اصفهان را با توجه به خشکي زاينده‌رود نا اميد کننده مي‌داند و مي‌افزايد: حس و حال مردم و حال و هواي شهر به ويژه در روزهاي جاري بودن آب در زاينده‌رود وصف ناشدني است به عقيده من حق مردم غيور اصفهان بهره‌مندي دائمي از آب زاينده‌رود است. دختران يکي از دبيرستان‌هاي اصفهان که قرار بوده امروز خود را تا ظهر در کلاس اضافه رياضي و فيزيک بگذرانند عطاي کلاس را به لقاي آن بخشيده‌اند و براي گرفتن عکس سلفي براي صفحات اجتماعي خود صبح زود به کنار زاينده‌رود آمده‌اند؛ جمع خصوصي آن‌ها را که براي توجيه معلم و مدير مدرسه نقشه مي‌کشيدند بر هم مي‌زنيم و درباره حال و هواي آن‌ها در نخستين روز جاري شدنت آب در زاينده‌رود سؤال مي‌کنيم يکي از آن‌ها پاسخ مي‌دهد: خوشحاليم براي ما که در آخرين سال تحصيل در دبيرستان هستيم و سرگرمي ديگري جز پياده‌روي براي رسيدن به کلاس‌هاي مختلف کنکور نداريم حضور آب در زاينده‌رود هر چه قدر هم گل آلود باشد، خواستني است. سر و صداي بلند دو کاسب بر سر گران فروشي يک عمده فروش توجه هر رهگذري را به خود جلب مي‌کند و همين مساله شروع يک گپ و گفت دوستانه را با اين دو نفر را فراهم مي‌کند مرد مسن تر با ابراز خشنودي از باز شدن جريان آب مي‌گويد: براي کاسب جماعت بروز اين مشکلات طبيعي است مهم دل خوش است و روشني چشم مردم به آب زنده‌رود نويد بخش توجه مسوولان به مردم، کسبه و اهالي شهر و استان اصفهان است.

هنوز دسته قرقاولان زيباي ايراني از اين سو به آن سوي رودخانه مي‌نشينند انگار به دنبال دانه يا غذايي براي خوردن مي‌گردند و چون نمي‌يابند، پرواز مي‌کنند و با پرواز در اقيانوس بي کران آسمان انگار غزل وداع مي‌خوانند؛ وداع با برگ‌هاي پاييزي با درختان عريان با رودخانه تازه جان گرفته خالي از غذا؛ مي‌خوانند باز مي‌گرديم روزي که زنده‌رود پر آب و پويا سفره پر نعمت پروردگار را در گاو خوني برايمان بگستراند، روزي که درختان جامه‌اي سبز پوشيده باشند.


 بي‌توجهي مسوولان به گورستاني به قدمت تاريخ در باشت 

بي‌توجهي مسوولان نسبت به گورستان بيت‌المقدسي شهرستان باشت که نشاني بر قدمت اين ديار دارد براي مردمان اين خطه قابل پذيرش نيست.

به گزارش فارس از باشت، سراسر خاک ايران اسلامي طلاست؛ طلاهايي از انواع هويت‌بخش به مردمان امروز‌؛ طلاهاي پنهان در دل خاک نه به معناي زر و زيورهاي قديمي بلکه گنجينه‌هايي که مردمان امروز را نسبت به هويت خود و قدمت تمدنشان آگاه مي‌سازد. گاهي براثر اتفاق‌هايي اگر چه باور نکردني ممکن است اين آثار هويت‌بخش از دل خاک بيرون آمده و با نمايان شدنش زمينه را براي تحقيقات و يافتن نقطه‌اي در مسير بلند هويت اصيل خود فراهم کند.

نقش رسانه‌ها در بازتاب اين موارد به رسالت ارزشمند آن‌ها باز مي‌گردد، آنگاه که با يافتن کوچکترين نشانه و اثري در نهايت هوشياري رسالتشان آغاز مي‌شود نياز به همکاري و گام‌هاي مددجويي مسوولان دارند.

و حال به سراغ گورستان بيت‌المقدسي فراموش شده در شهرستان باشت مي‌رويم که اگرچه بيش‌از چند ماه از انتشار خبرهايي از آن مي‌گذرد اما مسوولان ما در خواب خرگوشي به سر مي‌برند و بي‌توجه به اين آثار تاريخي مهم نسبت به آن غفلت مي‌ورزند.

قبرستان بيت‌المقدسي روستاي سرآبيز از توابع شهرستان باشت چند ماه پيش سوژه خبرنگار فارس در باشت شد و در متن اين خبر آمده است که«در روستاي سرآبيز از توابع شهرستان باشت از استان کهگيلويه و بويراحمد قبرهايي موجود است که شکل آن‌ها همانند ساير قبور در اين روستا نبوده و بنا به گفته مردم اين روستا اين قبرها به گورستان بيت‌المقدسي مشهور است و با بنا به گفته همين مردم، بازگشت زماني آن به تاريخي برمي‌گردد که بيت‌المقدس قبله اول مسلمين جهان بوده و اين نشان مي‌دهد که در آن زمان نيز انسان‌هايي در اين خطه از سرزمين زندگي مي‌کردند که معتقد به يگانگي خدا بودند. اهالي اين روستا بر اين اعتقادند که اين گورستان از جمله آثار نادري است که در اين استان وجود دارد اما به علت کم‌توجهي و غفلت تاکنون شناسايي نشده و به دليل حراست نشدن روز به روز به دليل ساخت و سازهاي مختلف در آن منطقه موجبات تخريب آن فراهم مي‌شود.

سيدحبيب خاتم يکي از اهالي اين منطقه است که با اعتقادي راسخ بر گفته‌هاي خود اعلام مي‌دارد اين قبرها بر خلاف جهت قبرهاي امروزي ما مسلمانان رو به بيت‌المقدس هستند اگر چه با بي‌توجهي و عدم پيگيري بسياري از آنان تخريب شده اما هنوز هم تعداد زيادي از آنها قابل شناسايي است.

به گزارش فارس، اهالي روستاي سرآبيز باشت از زمان انتشار اين خبر و عدم عکس‌العمل مسوولان در اين خصوص گلايه‌مند هستند که چرا مسوولان چشم‌هاي خودرا بر وجود چنين آثار بزرگي که شايد نقطه‌اي از هويت مردم اين روستا، شهرستان و حتي استان کهگيلويه و بويراحمد باشد، بسته‌اند و هيچ اقدامي انجام نمي‌دهند.


 خلاء تخصص در مطبوعات اردبيل  

با وجود تاکيد کارشناسان، خلاء تخصص بويژه در نيروي انساني به عنوان مهمترين بخش در مطبوعات اردبيل همچنان به قوت خود باقي است و حتي آموزش‌هاي کاربردي ارائه شده در سال‌هاي اخير نيز از سهم آن نکاسته است.

به گزارش مهر، سابقه 100 ساله مطبوعات اردبيل با مشاهده خروجي امروز آن چندان در اذهان متخصصان و کارشناسان اين حوزه محلي از اعراب ندارد، بطوريکه فعاليت 53 نشريه و نمايندگي 10 خبرگزاري و پايگاه خبري همچنان با مشکل تخصص مواجه بوده و دستگاه‌هاي متولي نيز در رفع آن نه تنها کارنامه درخشاني نداشته‌اند بلکه فعاليت خود را گرفتار شعار زدگي ساخته‌اند. کمبود نيروي متخصص، نبود آموزش‌هاي مدون، ضعف در ساماندهي خبرنگاران و... بويژه عدم وجود فيلتر مناسب موجب شده ورود به اين حرفه خطير بدون کمترين دردسري تقريبا براي هر فردي از هر صنف و ديدگاهي امکان‌پذير باشد.

نتيجه اين است که مطبوعات اردبيل در عمر 100 ساله خود صرفا شاهد رشد کمي بوده و در مقابل به لحاظ کيفي پيشرفت مناسبي نداشته و حتي به عقيده برخي افراد پيشکسوت با افت توليدات خود نيز مواجه بوده است. در اين ميان انتظاري که از خانه مطبوعات استان به عنوان تنها تشکل صنفي مطبوعات جهت حمايت از اين دغدغه مي‌رود بي پاسخ مانده و حتي در سال‌هاي اخير نااميدي از توان اين مجموعه صنفي را تشديد کرده است.

مطبوعات اردبيل تفکر صنفي ندارد

مدير خبرگزاري جمهوري اسلامي در اردبيل با تشريح موانع فعاليت بهينه مطبوعات استان به نبود تفکر صنفي اشاره‌ مي‌کند و معتقد است در فضاي مطبوعات اردبيل مسئله اصلي صنف است و ما هنوز تفکر صنفي نداريم. سيفعلي موسي‌زاده فعاليت فعلي مطبوعات را جزيره اي خواند و اضافه کرد: نه تنها صنف نداريم بلکه در داخل فضاي مطبوعات رقابت‌هاي ناسالم و تنفر نيز مشاهده مي‌شود. وي تاکيد دارد که در اين ميان خانه مطبوعات استان نه تنها عاملي براي تقويت اين تفکر نبوده بلکه در بيشتر مواقع زمينه ساز تفرقه نيز بوده است. به گفته موسي زاده بزرگترين آسيب مطبوعات اردبيل سياست‌زدگي است و مسائل سياسي و برخورد با عقايد افراد به جاي همکار قلمداد کردن وي موجب ايجاد تنفر در اين فضا شده است.

نبود نظام حرفه‌اي مهمترين آسيب مطبوعات محلي

در عين حال رئيس دانشکده علمي کاربردي خبر اردبيل معتقد است نبود نظام حرفه‌اي يکي از مهمترين آسيب‌هاي مطبوعات محلي است و با وجود اينکه تشکل خانه مطبوعات داير است اما نتوانسته نظام منسجمي مانند نظام مهندسي و پزشکي به وجود آورد.

اسحاق رسولي با اذعان به اينکه هر‌کس بخواهد مي‌تواند وارد مطبوعات شود، اضافه کرد: در جلسات خبري شاخص، افرادي حضور مي‌يابند که اصلا براي اين فضا پرورش نيافته‌اند و حتي آبروي کاري افراد حرفه‌اي را متاثر مي‌سازند. رئيس دانشکده خبر اردبيل معتقد است وجود چنين افرادي در ادامه موجب دلسردي افراد حرفه‌اي شده و حتي موجب مي‌شود اين گروه با اکراه در جلسات حضور يابند. وي تاکيد دارد که با تفکر سنتي جذب نيرو نمي‌توان نشريات را هدايت کرد و مطبوعات محلي بايد راهبري توسعه محلي را بتوانند بر عهده بگيرند. نکته قابل توجه اينجاست که مدير خانه مطبوعات استان اردبيل نيز معتقد به اين مسئله بوده و کيفيت مطبوعات را نمي‌پسندد.

مهدي حسين‌نژاد تاکيد دارد که در توليدات خبري نه تنها توليد به خبرگزاري‌ها موکول شده بلکه در رسانه‌هاي محلي اثري از تحليل خبر ديده نمي‌شود. اين در حالي است که تعداد نشريات استان قابل توجه بوده و در مقايسه با کميت توليدات مطلوبي ارائه نمي‌شود.

وي با بيان اينکه مطبوعات اردبيل نيازمند بازنگري و تدوين ميثاق نامه و همچنين اجرايي کردن آيين‌نامه انضباطي است، تاکيد کرد که بي توجهي به فعاليت غير حرفه اي در رسانه جايگاه خبر را متزلزل مي‌کند، چنانچه گاهي اصحاب مطبوعات به نام خبر فعاليت‌هاي غير خبري انجام مي‌دهند. اين اظهارات در حالي است که مطالبات صنفي خبرنگاران از سوي خانه مطبوعات بي‌پاسخ مانده و به عنوان مثال اگر زماني خبرنگاران شاهد برگزاري دوره‌هاي آموزشي در اين تشکل بودند در سال‌هاي اخير اثري از اين دوره‌ها نيز ديده نشد و نه تنها آيين‌نامه انضباطي وعده داده شده به اجرا در نيامد بلکه خبرنگاران حتي در دريافت يک کارت عضويت با وجود پرداخت مکرر هزينه به خانه مطبوعات عاجز ماندند. دغدغه تربيت نيروي متخصص البته از سوي تنها مجموعه دانشگاهي و تخصصي اردبيل نيز بي‌پاسخ مانده است. عمر چند ساله دانشکده خبر نه تنها تاثيري در ورود افراد متخصص از جمله عکاس، روابط عمومي، کارشناس امور فرهنگي و خبرنگار به اين حرفه نداشته بلکه اين مجموعه بيشتر نقش آموزشي نمايشي داشته و کمتر توانسته بازار کار مورد نياز مطبوعات را تغذيه کند. هر چند رئيس دانشکده علمي کاربردي خبر اقدامات مجموعه کاري خود را مثبت ارزيابي کرده و معتقد است اين دانشکده نيروهاي مهارت ديده و کارآفرين تريبت مي‌کند اما در عمل حتي نياز نيروي انساني خبرگزاري‌ها و پايگاه‌هاي خبري را نيز نتوانسته تامين کند. به طوري که شمار قابل توجهي از فارغ‌التحصيلان اين مجموعه به جاي حضور موفق در عرصه مطبوعاتي در بسياري از مواقع با مقدمات سختي کار نيز آشنايي نداشته و در عمل نمي‌توانند از آموزه‌هاي چند ساله خود بهره‌اي ببرند.

برخي کارشناسان دليل اصلي آن را عدم به کارگيري اساتيد مجرب در آموزش دانسته و معتقدند در عين حال حلقه اتصالي بين خانه مطبوعات استان اردبيل و دانشکده خبر براي تغذيه اين عرصه وجود ندارد.

اسحاق رسولي رئيس اين دانشکده از جمله‌ آسيب‌هاي جدي دانشگاه‌ها را کارمند پروري به جاي کارآفرين پرور مي‌داند و معتقد است دانشجويان دانشکده خبر از دروس کارآفريني و اخلاق حرفه‌اي بهره مي‌برند اما در عمل هيچ پايگاه و نشريه خبري براي جذب نيرو به اين دانشگاه مراجعه نمي‌کند و اگر مراجعه کرده باشد با پاسخي مواجه نشده است.

ارشادهاي اخلاقي ارشاد راه به جايي نمي‌برد

ديگر نهاد اجرايي که متولي‌گري مطبوعات را بر عهده داشته و نقش کليدي در ساماندهي آن دارد، اداره کل ارشاد اسلامي استان اردبيل است که در سال‌هاي اخير مسئوليت بهسازي تخصص در مطبوعات را پدرانه به خود آنها واگذار کرده است.

بي‌توجهي به عدم ساماندهي مطبوعات، بي توجهي به ورود افراد متخصص به اين حرفه و ضعف نظارت‌ها در فعاليت مطبوعات موجب شده تنها دريافتي مطبوعات از اين نهاد اجرايي ارشادهاي اخلاقي جهت فعالسازي مطبوعات از طريق خانه مطبوعات باشد.

به طوريکه مدير کل ارشاد اسلامي‌استان تاکيد دارد که اگر مطبوعات نيازمند آموزش است در صورتي که خانه مطبوعات اقدام به برگزاري کلاس آموزشي کند از حمايت‌هاي ما بي نصيب نخواهد ماند.

ضعف تصدي گري در دستگاه‌هايي که انتظار مي‌رفت خود ناظر و ديده بان مطبوعات باشد موجب شده چهره‌هاي مطبوعاتي در اردبيل تغيير لحظه‌اي داشته باشد و به تعبير رئيس دانشکده خبر اردبيل جلسات خبري مهم در استان با حضور مهمانان کشوري با افرادي که نه تخصص و نه آمادگي دارند برگزار شود که نمونه بارز آن در سفر رئيس‌جمهور به استان مشاهده شد تا اگر فردي نه تخصص دارد و نه مهارت، امروز بتواند در مقابل معاونان رئيس‌جمهور و خود وي بنشيند و طرح سوال کند.

شوراي مشورتي مطبوعات ايده‌اي در حد يک اسم

در عين حال جلسات هم‌انديشي اعضاي خانه مطبوعات و شوراي روابط عمومي‌ها که در بدو آغاز بکار با وعده‌هايي نظير رفع مشکلات مطبوعات، نگاه تخصصي به اين حوزه و ايجاد تعامل سازنده بين مطبوعات و روابط عمومي‌ها همراه بود در حد يک اسم باقي ماند و حتي براي خود اهالي مطبوعات نيز جذابيت نداشت. در يکي از اين جلسات مدير کل روابط عمومي استانداري اردبيل به عنوان رئيس اين شورا وعده ايجاد شوراي مشورتي مطبوعات را طرح کرد و ضرورت آن را نياز به بهبود فعاليت رسانه‌ها عنوان کرد.

مسعود امامي يگانه تاکيد کرد: اين شورا مي‌تواند مشکلات و نارسايي‌هاي حوزه مطبوعات و روابط عمومي‌ها را جمع بندي و انعکاس دهد.

وي با بيان اينکه اين شورا ترکيبي از هيئت مديره مطبوعات و ‌هيات رئيسه روابط عمومي‌ها است، اضافه کرد: مي‌توان از طريق شوراي مشورتي در خصوص امور مختلف استان با مسئولان به مشورت و تبادل عقيده پرداخت. با اين وجود نه تنها شوراي مشورتي محصور در ايده بوده حتي کميته ارتباط با رسانه شوراي روابط عمومي‌ها نيز در تغيير وضعيت فعاليت مطبوعات تاثيري مطلوب بر جاي نگذاشته است و يک سوي عدم تخصص مطبوعات در نحوه مواجه با روابط عمومي‌ها و بالعکس همچنان به قوت خود باقي است.

ضعف اخلاق حرفه اي و پول محوري در توليد خبر که به تعبير مدير خبرگزاري ايرنا حتي به خبرگزاري‌ها نيز سرايت کرده در کنار مجوز دهي به افرادي که تعداد قليلي از آنها با دغدغه مطبوعاتي وارد اين عرصه مي‌شوند و هموار کردن راه ورود به حوزه مطبوعات که مسئوليت سنگين انعکاس واقعيات اجتماع را دارد، همه موانعي است که گره عدم تخصص بر گردن مطبوعات را بيش از پيش سفت تر کرده است. اين روزها نگاه شعاري آفت حوزه اي شده است که خود بايد بيش از ساير حوزه‌ها مبرا از آن بوده و چنان تبحري داشته باشد که حتي شعار زدگي مديران را بتواند تشخيص دهد. با اين وجود اين حوزه با هرج و مرج خود ساخته چندان از ابتلا به آفات ديگر به دور نيست.


 خبر  

ايجاد 1320 فرصت شغلي براي مددجويان کردستاني

گروه شهرستانها: مديرکل کميته امداد امام خميني کردستان از ثبت يک‌هزار و 320 فرصت شغلي براي مددجويان زيرپوشش اين نهاد در سامانه رصد خبر داد. قنبر موسي‌نژاد ظهر ديروز در نشست شوراي اشتغال کميته امداد کردستان در سنندج گفت: بيش از 60 ميليارد تومان تسهيلات براي اشتغال مددجويان زيرپوشش اين نهاد در استان در سال‌جاري اختصاص داده شده است ولي با گذشت هشت ماه از سال شاهد عدم همکاري بانک‌ها در پرداخت تسهيلات هستيم.

به گفته وي، از ابتداي امسال تا‌کنون يک‌هزار و 320 شغل براي مددجويان ايجاد و در سامانه رصد به ثبت رسيده است.

مديرکل کميته امداد امام خميني کردستان با بيان اينکه 850 مورد از شغل‌هاي ايجاد شده از طريق تسهيلات بانکي تامين اعتبار شده است، خاطرنشان کرد: اعتبار 470 فرصت شغلي ديگر از محل اعتبارات کميته امداد تامين شده است.

جلسه هماهنگي روابط عمومي‌هاي دستگاه‌هاي متولي دهه ايمني راه‌ها در استان اصفهان

گروه شهرستانها: همزمان با آغاز دهه ايمني راه‌ها جلسه هماهنگي مسوولين روابط عمومي دستگاه‌هاي متولي با حضور فرزاد دادخواه مدير راهداري اداره کل راه و شهرسازي استان اصفهان و سرهنگ زارع جانشين فرماندهي پليس راه استان در محل سالن جلسات اداره کل برگزار شد.

فرزاد دادخواه مدير راهداري اداره کل راه و شهرسازي استان اصفهان با اشاره به 14 لغايت 25 آبان به عنوان دهه ايمني راه‌ها، هدف از اقدامات و نامگذاري اين دهه را افزايش ايمني و کاهش سوانح و حوادث رانندگي در جاده‌ها ذکر کرد و گفت: با توجه به اينکه بيشترين آمار حوادث و تلفات ناشي از رانندگي عامل انساني است همه دستگاههاي متولي در ارتقاي فرهنگسازي و آموزش صحيح رانندگي در جاده‌ها مي‌بايست تلاش کنند.

وي افزايش توليد خودرو، کمبود آموزش‌هاي مهارت رانندگي در جاده‌ها، عدم رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي و ... را از مهمترين عوامل حوادث ناشي از رانندگي در جاده‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: در اين دهه با همکاري کليه دستگاه‌هاي متولي نظير اورژانس، هلال‌احمر، پليس راه، شهرداري، حمل‌و‌نقل و پايانه‌ها، صدا و سيما، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد و دستگاه‌هاي امداد جاده‌اي مانور و آموزش‌هاي ايمني به خصوص در مدارس استان انجام مي‌شود.

دادخواه خاطرنشان ساخت: در اين جلسه مقرر شد روابط عمومي دستگاه‌هاي متولي نسبت به اطلاع‌رساني فعاليت‌ها، برگزاري مصاحبه و ميزگردهاي خبري، انجام امور تبليغاتي و فرهنگي، برگزاري دوره‌هاي آموزشي، برگزاري مانور و همايش اقدامات لازم را انجام دهند.

گفتني است در اين جلسه روابط عمومي اداره کل راه و شهرسازي استان به عنوان دبيرخانه ستاد اطلاع‌رساني دهه ايمني راه‌هاي استان مشخص و برنامه‌هاي اين دهه تهيه و تدوين شد.

سيل در 12 استان کشور
و نجات 1000 نفر

سخنگوي سازمان امداد ونجات جمعيت هلال‌احمر گفت: طي يک هفته اخير (روزهاي 11 تا 16 آبان ماه) به 1000 نفر در 12 استان گرفتار سيل و آبگرفتگي امداد‌رساني شده است.

حسين درخشان در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: در اين مدت عمليات امدادرساني براي تخليه آب 110 واحد مسکوني دچار آبگرفتگي با کمک نيروهاي شهرداري و دهياري‌ها انجام شده است.

وي همچنين اظهار کرد:‌ اين حوادث هيچ کشته و مصدومي نداشته و هيچ خانه‌اي تخريب نشده است. درخشان با برشمردن اسامي استان‌هاي گرفتار سيل و آبگرفتگي، گفت: در ميان 12 استان، در استان‌هاي مازندران،‌ گيلان،‌ چهارمحال و بختياري و کهگيلويه و بويراحمد با بيشترين وقوع سيلاب روبرو بوده‌ايم. همچنين ناصر چرخ‌ساز معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر نيز به ايسنا گفت: طي يک هفته اخير استان‌هاي اردبيل، اصفهان، قزوين، چهارمحال و بختياري، گيلان، مازندران، کهگيلويه و بويراحمد، خوزستان، هرمزگان، کرمان، خراسان شمالي و رضوي استان‌هايي هستند که در اثر بارش باران و سيل دچار حادثه شده‌اند.

وي با بيان اينکه در پي جاري شدن سيل و آبگرفتگي هفت شهر و 20 روستا و منطقه عشايرنشين را تحت تاثير قرار داد، گفت: امدادگران به هزار نفر از آسيب‌ديدگان امدادرساني کرده و از 110 واحد مسکوني آب تخليه کردند.

معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر افزود: همچنين در پي جاري شدن سيل در منطقه پيربازار رشت، امدادگران صد نفر از اهالي را که احتمال غرق‌شدگي‌شان وجود داشت به محل امن منتقل کرده و به آنها پتو، نان، کنسرو و... دادند.

چرخ‌ساز با بيان اينکه 230 نفر امدادگر در قالب 49 تيم عملياتي پوشش امدادي اين حوادث را برعهده داشتند، گفت: در حال حاضر امدادرساني در رشت و رودان ادامه دارد. همچنين وي در مورد طوفان کرمان نيز که طي دو روز گذشته اين منطقه را تحت تاثير خود قرار داد، گفت: 4 شهرستان ريگان، بم، شهداد و منوجان و همچنين دو روستا تحت تاثير اين طوفان قرار داشتند. معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر با اعلام به امدادرساني و اسکان به 170 نفر از اهالي اين منطقه گفت: برخي از اين افراد در چادر اسکان داده شده‌اند.


 اخبار اهواز 

وعده شهردار اهواز تحقق يافت: باند شمالي پل سوم ( پل شهيد دقايقي) آسفالت شد

گروه شهرستانها: طبق وعده‌هاي شهردار اهواز مبني بر اتمام عمليات تکميل باند شمالي پل سوم تا آبان ماه سال جاري عمليات آسفالت ضلع شمالي اين پل آغاز شدسيد خلف موسوي در مراسم آسفالت باند شمالي پل سوم (پل شهيد دقايقي) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از صبر و حوصله همشهريان عزيز که همزمان با عمليات اجرايي بر روي اين پل، کندي تردد براي آن‌ها پيش آمد تشکر مي‌کنم.وي با بيان اينکه عمليات احداث پل شهيد دقايقي و يا تعريض پل سوم را با سرعت قابل قبول شروع کرديم و امروز مردم ثمره کار را مي‌بينند عنوان کرد:‌ پس ازاتمام ضلع شمالي پل شهيد دقايقي که امروز عمليات آسفالت آن شروع شده و حداکثر تا سه يا چهار روز به اتمام مي‌رسد‌ ضلع جنوبي را شروع‌ مي‌کنيم که البته مقدمات کار قبلا انجام شده است و تا دهه فجر امسال کل اين پروژه به اتمام مي‌رسد.شهردار اهواز افزود: به اين ترتيب بزرگترين گره ترافيکي کلانشهر اهواز در اين مقطع حل مي‌شود و پس از آن و از آنجايي که کار مطالعات ميدان چهارشير يا شهيد بندر به ‌پايان رسيده کار اجرايي آن را همين امسال آغاز خواهيم کرد.موسوي در پاسخ به اين سوال که براي تعمير پل‌هاي ديگر برنامه اي داريد گفت: بقيه پل‌هاي اهواز نياز به زيبا سازي دارند که در دستور کار قرار دارد.وي در رابطه با ديگر پروژه‌هاي شهرداري کلانشهر اهواز که گره‌هاي ترافيکي را حل مي‌کند اظهار کرد: زير گذر خليج فارس را همين امسال افتتاح مي‌کنيم، روگذر جوادالائمه نيزکارش طبق برنامه پيش مي‌رود و در رابطه با پل ولايت با سپاه توافق کرديم و مصوب شد معوض زمين‌هاي آن‌ها را پرداخت کنيم.شهردار اهواز خاطر نشان کرد: قطعا پل ولايت هم يکي از گره‌هاي ترافيکي را حل خواهد کرد. عمليات احداث زيرگذر شريعتي نيز پس از حل مشکل تملک ادامه مي‌يابد، اينها مهمترين گره‌هاي ترافيکي اهواز است که همه را تقريبا شروع کرده‌ايم.وي در رابطه با پل نهم عنوان کرد: از سوي استاندار خوزستان براي پل نهم 7 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و قرار شد تا پايان خرداد ماه يک باندش کامل شود.

شتاب‌بخشي به پروژه‌هاي
زيست محيطي نفت در خوزستان

گروه شهرستانها: مديرعامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب از شتاب بخشي به پروژه‌هاي زيست محيطي اين شركت در زمينه جمع‌آوري گازهاي همراه نفت و بيابان‌زدايي خبر داد.به گزارش روابط عمومي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب، مهندس بيژن عاليپور با بيان اين مطلب در نشستي كه شنبه 10 آبان ماه جاري با حضور دكتر ابتكار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور و مهندس جوادي معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي نفت ايران در محل سازمان حفاظت محيط زيست در تهران برگزار شد‌، اظهار داشت: با پيگيري و تمهيدات انجام شده توسط شركت ملي نفت ايران، اجراي فاز دوم طرح جمع‌آوري گازهاي همراه نفت موسوم به آماك توسط پيمانكار اجرا و طبق برنامه زمانبندي تا 3 ماه آينده راه‌اندازي خواهد شد.وي با تاكيد بر اينكه شركت ملي مناطق نفتخيزجنوب با توجه به حجم و گستره عملياتي، بين كشورهاي منطقه كمترين آلودگي را توليد مي‌كند گفت: اجراي بزرگترين پروژه‌هاي زيست محيطي در اين شركت موجب شده است تا در 10 سال گذشته حجم آلاينده‌هاي گازي تا 90 درصد كاهش يافته و با اين وجود مقرر شد اندك نواقصي كه در طرح آماك وجود دارد بزودي تكميل و در مدار عمليات قرار گيرد.مهندس عاليپور افزود: علاوه بر جمع‌آوري گازهاي همراه نفت، حدود 98 درصد پساب واحدهاي نمكزدايي نيز جمع‌آوري و در چاه‌هاي تزريقي دفع مي‌شوند و همچنين سوزاندن نفت خام در گودال‌هاي سوخت با استفاده از دستگاه‌هاي فرآورش و تفكيك‌گر سيار نفت خام به صفر رسيده است.مديرعامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب اظهار اميدواري كرد در راستاي توافقات انجام شده در نشست با رييس سازمان حفاظت محيط زيست و اقدامات موثر شركت ملي نفت ايران‌؛ با كاهش نفت ارسالي ساير شركت‌ها به تاسيسات فرآورشي مناطق نفتخيز جنوب‌،گازسوزي به حداقل برسد.اين عضو هيئت مديره شركت ملي نفت ايران ادامه داد: با توافق صورت گرفته در نشست اخير با مسوولان سازمان حفاظت محيط زيست، ادامه پروژه بيابان زدايي و تثبيت خاك و مالچ پاشي200 هزار هكتار عرصه‌هاي بياباني خوزستان كه تا كنون 10 درصد پيشرفت دارد توسط سازمان حفاظت محيط زيست اجرايي و تامين منابع آن در سقف اعتبارات مصوب توسط شركت ملي نفت ايران انجام خواهد شد.مهندس عاليپور همچنين گزارشي از وضعيت فعاليت‌هاي زيست محيطي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب از جمله بكارگيري دستگاه‌هاي فرآورش و تفكيك‌گر سيار نفت خام (MOT وMOS )، ايجاد فضاي سبز اطراف تاسيسات، مديريت پسماند حفاري، بيابان‌زدايي و دفع پساب‌هاي صنعتي ارائه داد.