نسخه شماره 3609 - 1393/08/10 -

بلز کومپائوره پس از27 سال ديکتاتوري در 48ساعت برکنار شد
سقوط سريع بورکينافاسو


کاهش ارز يورو در مقابل دلار


بي‌اعتنايي آفريقايي‌ها به ابولا


رسميت کشور فلسطين در سوئد


محکوميت حامي دانمارکي ويکي‌ليکس


اف‌بي‌آي دنبال اختيارات ويژه جاسوسي


هزينه کلان آژانس اطلاعاتي آمريکا

انتشار گزارش هاي هول انگيز از قتل عام توسط داعش
گورهاي دسته جمعي از سلاخي شيعيان و سني‌ها
نيروهاي خارجي داعش از 15هزار نفر عبور کرد

بشر دوستانه


رويداد


اخبارکوتاه


 بلز کومپائوره پس از27 سال ديکتاتوري در 48ساعت برکنار شد
 سقوط سريع بورکينافاسو 

گروه بين‌الملل: بلز کومپائوره، رئيس‌جمهور بورکينافاسو که با اعتراضات مردمي‌بي سابقه رو به رو است روز جمعه اعلام کرد بعد از 27 سال از قدرت کناره‌گيري خواهد کرد و رئيس ستاد مشترک ارتش اين کشور مسئوليت‌هاي رئيس‌جمهوري را برعهده گرفت.

به گزارش فرانس24،دهها هزار نفر از مردم بورکينافاسو با تظاهرات در واگادوگو پايتخت اين کشور، خواستار کناره‌گيري بدون قيد و شرط بلز کومپائوره رئيس‌جمهور شدند‌. مردم معترض در شهر «واگادوگو» پايتخت بورکينافاسو، روز پنج‌شنبه با حضور در خيابان‌ها ساختمان‌هاي دولتي را به آتش کشيدند و به سمت اقامتگاه رئيس‌جمهوري بورکينافاسو حمله کردند. مخالفان رئيس‌جمهور کشور آفريقايي بورکينافاسو خواستار لغو جلسه پارلمان براي رسيدگي به لايحه اصلاح قانون اساسي اين کشور بودند.

شمار کشته‌ها و زخمي‌هاي تظاهرات دو روز گذشته بورکينافاسو به طور دقيق مشخص نيست اما مخالفان اعلام کرده اند: 30 تن به دست نظاميان گارد رياست‌جمهوري کشته و بيش‌از 100 نفر هم زخمي
‌شده اند. خبرگزاري فرانسه فقط توانسته است کشته شدن چهار تن و زخمي‌شدن شش تن را تاييد کند.

به گفته شاهدان عيني ، پنجشنبه شب صداي تيراندازي‌هايي در اطراف کاخ رياست جمهوري شنيده شده بود بدون آنکه امکان نزديک شدن به اين مکان وجود داشته باشد زيرا نظاميان گارد رياست‌جمهوري بسيار عصبي بودند و هر گونه دسترسي به اين منطقه را ممنوع کرده بودند. ظهر روز جمعه،يک نماينده ارتش بورکينافاسو به معترضان اعلام کرد بلز کومپائوره ديگر رئيس‌جمهور اين کشور نيست. چندساعت بعد،حکومت شبه ديکتاتوري بورکينافاسو پس از27سال در چهل و هشت ساعت ساقط شد. او پيش از اين اعلام کرد که لايحه جنجال‌برانگيز خود را پس گرفته است، ولي تاکيد کرد که از مقامش کنار نمي‌رود و تا يک سال ديگر تحت حاکميت يک دولت انتقالي، در مقامش باقي مي‌ماند. به گزارش فرانس 24، بلز کمپائوره با انتشار بيانيه‌اي به طور رسمي‌از استعفاي خود خبر داد. شايعات در کمتر از نيم ساعت به واقعيت تبديل شد و هم اکنون بلز کومپائوره به طور رسمي‌از قدرت کناره گيري کرده است. کومپائوره در بيانيه اي که ظهر جمعه يک خبرنگار در تلويزيون خصوصي بي اف يک قرائت کرد، گفت: « من با در نظر گرفتن نگراني درباره حفظ دستاوردهاي دموکراتيک و همچنين صلح اجتماعي کناره گيري از قدرت را با هدف فراهم کردن زمينه براي انتقال قدرت اعلام مي‌کنم».

رئيس‌جمهور بورکنيافاسو که معلوم نيست اکنون کجا حضور دارد، اعلام کرد انتقال سياسي بايد به «‌ انتخابات آزاد و شفاف در مهلت 90 روزه منجر شود».

کومپائوره اين خبر را در بيانيه اي که در رسانه‌ها منتشر شد و همچنين در صفحه فيس بوک خود منتشر کرد.همه اين حوادث به سرعت اتفاق افتاد. بلافاصله پس از صدور اين بيانيه،ژنرال اونوره ترائوره رئيس ستاد مشترک ارتش بورکينا فاسو در بيانيه‌اي اعلام کرد مسووليت‌هاي رئيس‌جمهوري بورکينا فاسو را براساس تدابير قانون اساسي پس از کناره‌گيري بلز کمپائوره رئيس‌جمهوري اين کشور برعهده مي‌گيرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه از واگادوگو، سرلشکر ترائوره با اشاره به استعفاي رئيس‌جمهوري اين کشور، اعلام کرد: «براساس تدابير قانون اساسي در خصوص خلا قدرت کنوني با توجه به ضرورت نجات جان ملت‌، من از امروز مسئوليت‌هاي رئيس‌جمهوري را برعهده خواهم گرفت».

وي اعلام کرد: «براي بازگشت اوضاع به حالت عادي در کشور به زودي رايزني‌هايي با همه نيروها شروع خواهد شد».

رئيس ستاد مشترک ارتش بورکينافاسو از همه شهروندان و سازمان‌ها خواست تا به مسئوليت‌هاي خود عمل کنند.

ژنرال ترائوره همچنين هشدار داد:« نيروهاي دفاعي و امنيتي همه تدابير ضروري را براي تامين امنيت افراد و اموال در همه گستره خاک ملي اتخاذ خواهند کرد.»

کومپائوره در پي کودتاي سال 1987 زمام قدرت را به دست گرفت و از آن زمان تا کنون حکومت را تحت کنترل دارد. وي در سال 2000 نيز دست به تغيير قانون اساسي زده بود تا بتواند بر سر قدرت بماند.

روز پنجشنبه (30 اکتبر) قرار بود که نمايندگان پارلمان بورکينافاسو در جلسه‌اي لايحه مربوط به بازنگري قانون اساسي اين کشور را مورد بررسي قرار دهند. در پي بالا گرفتن اعتراضات مردمي‌جلسه رأي‌گيري لغو شد.معترضان در چهل‌و‌هشت ساعت، کومپائوره را که بيست و هفت سال بر بورکينافاسو حکومت کرده بود برکنار کردند. مخالفان که در ميدان ملي واگادوگو جمع شده اند در حالي خوشحالي و پايکوبي هستند.


 کاهش ارز يورو در مقابل دلار 

در پي اقدام بانک مرکزي آمريکا به متوقف کردن برنامه مشوق پولي خود ، نرخ برابري يورو - دلار در معاملات روز جمعه بازار بين‌المللي معاملات ارزي کاهش يافت. به گزارش رويترز از لندن، هر يورو در بازار بين‌المللي مبادلات ارزي امروز لندن، در مقابل يک دلار و 25 سنت و 64 واحد پايه يک سنت خريد و فروش شد که نسبت به پايان معاملات روز گذشته اين بازار، نسبت برابري کمتري را نشان مي‌دهد. ارزش برابري اين دو ارز در پايان معالات روز گذشته به نسبت يک يورو به يک دلار و 26 سنت و 12 واحد پايه يک سنت بود. اما ارزش برابري واحد پول اروپا با ين در بازار بين‌المللي مبادلات ارزي امروز لندن افزايش يافت، به گونه‌اي که ارزش برابري اين جفت ارزي به نسبت يک يورو به 140 ين و 48 صدم يک ين بود. ارزش برابري اين دو ارز در پايان معاملات روز گذشته به نسبت يک يورو به 137 ين و 75 صدم يک ين بود.


 بي‌اعتنايي آفريقايي‌ها به ابولا 

براساس گزارش آسوشيتدپرس، کشورهاي آفريقايي کم‌ترين واکنش‌ها را براي مقابله با ويروس و بيماري ابولا نشان داده‌اند. بنابراين گزارش هيچ يک از کشورهاي آفريقايي در فهرست کمک‌دهندگان مالي به سازمان ملل براي مبارزه با شيوع اين ويروس نيستند و وعده‌هاي دولت‌هاي آفريقايي براي فرستادن 2000 تن از کارکنان بهداشتي به مناطق آلوده نيز اجرا نشده است. همچنين رئيس سازمان وحدت آفريقا تا يک هفته پيش‌از هيچ يک از کشورهاي آلوده ديدار نکرده بود و در نشست هفته گذشته پارلمان کشورهاي آفريقايي در آفريقاي جنوبي با عنوان«صلح و امنيت» مسئله ابولا حتي در دستورکار جلسه نبود، به طوري که نمايندگان سيرالئون و ليبريا به اين موضوع اعتراض کردند. شوراي امنيت سازمان ملل ماه گذشته شيوع ويروس ابولا را «خطري براي صلح و امنيت بين‌المللي» معرفي کرد.


 رسميت کشور فلسطين در سوئد 

سوئد فلسطين را به عنوان يک کشور مستقل به رسميت شناخت. استفان لوفون، نخست‌وزير سوئد پيش تر در اوايل ماه اکتبر، در جريان مراسم تحليف خود اعلام کرده بود که دولت سوسيال دموکراتش فلسطين را به عنوان يک کشور به رسيمت خواهد شناخت، آنچه با انتقاد تنداسرائيل روبروشد.مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 2012 با وجود مخالفت شديد آمريکا و اسرائيل با اکثريت قاطع، فلسطين را بعنوان «کشور ناظر غيرعضو» به رسميت شناخت.پارلمان بريتانيا در ماه اکتبر سال‌جاري، در يک راي‌گيري نمادين کشور مستقل فلسطين را به رسمت شناخت. از سوي ديگر، رژيم صهيونيستي به منظور رويارويي با تظاهرات فلسطينيان 3 هزار تن از نيروهاي خود را در مناطق مختلف قدس اشغالي مستقر کرده است. گزارش‌هاي رسيده از فلسطين از درگيري فلسطينيان خشمگين با نيرو‌هاي اشغالگر در قدس و کرانه باختري خبر مي‌دهد.


 محکوميت حامي دانمارکي ويکي‌ليکس 

دادگاه دانمارک، يکي از بنيان‌گذاران وبسايت «پايرت‌بي» را در هک‌کردن کامپيوترهاي افراد و دانلود غيرقانوني فايل‌ها مجرم شناخته است. اين سومين حکم دادگاهي عليه گاتفريد وارگ در پنج سال گذشته است. وبسايت پايرت‌بي (The Pirate Bay) از معروف‌ترين پايگاه‌هاي وب براي به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات و محتوا بوده است.

اين وبسايت که حق مولف را ناديده مي‌گيرد در سال‌هاي فعاليتش، داد خيلي از توليدکنندگان فيلم و موسيقي و سريال تلويزيوني را در آورده است. پايرت‌بي خودش هيچ فايلي را ذخيره نمي‌کند بلکه به کاربرانش امکان مي‌دهد فايل‌هاي تورنت را پيدا کنند تا به طور غيرمستقيم و از روي دستگاه‌هاي ميليون‌ها کاربر ديگر، اين فايل‌ها را دانلود کنند. خود آقاي وارگ هم از چهره‌هاي جنجالي وب بوده است و از جمله مثلا از افشاگري‌هاي ويکي‌ليکس و شخص ژولين آسانژ، مدير آن مجموعه، حمايت کرده است. دادگاه دانمارک گفته است بعد از پيداکردن دسترسي به کامپيوترهاي گاتفريد وارگ و شريک جرم او، معلوم شده است که اين دو فايل‌هاي پليس و اطلاعات شخصي افراد را دانلود کرده‌اند. احتمال دارد او به حداکثر شش سال حبس محکوم شود. وي اولين بار در فوريه 2012 ميلادي براي هک کامپيوترهاي قرباني تلاش کردند و براي حدود شش ماه به اطلاعات حساس آنان دسترسي داشتند. گاتفريد وارگ سپتامبر سال 2013 ميلادي از کمبوجيه به سوئد تحويل داده شد. او در سوئد به دليل دست‌داشتن در وبسايت پايرت‌بي، در نقض حق مولف (کپي‌رايت) مجرم شناخته شد و به زندان افتاد.

در يک دادگاه ديگر در سوئد، آقاي وارگ در هک‌کردن کامپيوترهاي يک بانک مجرم شناخته شد و به دو سال حبس محکوم شد. اين حکم در دادگاه تجديدنظر به يک سال کاسته شد.او سپس در نوامبر 2013 به دانمارک عودت داده شد تا در دادگاه اخير درباره هک‌کردن کامپيوترهاي شخصي محاکمه شود.


 اف‌بي‌آي دنبال اختيارات ويژه جاسوسي 

اداره تحقيقات فدرال آمريکا (اف.بي.آي) در نظر دارد تا با افزايش اختيارات خود اقدام به جاسوسي از کاربران داخلي و خارجي اينترنت کند.

در اقدامي که ناظران از آن به عنوان «غصب اختيارات غيرقانوني» ياد مي‌کنند، اف.بي.آي تلاش دارد تا دستور‌العمل‌هاي ناظر بر جاسوسي آمريکا را بازنويسي کند که طبق آن دولت مي‌تواند رايانه‌هاي مردم آمريکا و ساير افراد در خارج از اين کشور را هک کند.

اين سرويس امنيتي آمريکا در نظر دارد تا چهارمين اصلاحيه قانون اساسي را ارائه کند که طبق آن بايد از شهروندان آمريکايي در برابر جستجوهاي غيرقانوني و حمله ناگهاني حمايت شود. وزارت دادگستري آمريکا در پنجم نوامبر اين مساله را در کميته رايزني احکام کيفري به بحث مي‌گذارد.

يک کارشناسان آمريکايي در امور قوانين سايبري مي‌گويد: اين اقدام در راستاي افزايش اختيارات اف‌بي‌آي در زمينه عملياتي، گامي بسيار بزرگ محسوب مي‌شود. کسب اين اختيارات در شرايطي که نگراني‌ها از برنامه‌هاي جاسوسي آمريکا افزايش يافته است، اقدامي خطرناک است چرا که قابليت‌هاي جاسوسي و نظارت اين نهاد را افزايش مي‌دهد.


 هزينه کلان آژانس اطلاعاتي آمريکا 

دولت آمريکا گزارش داد، آژانس‌هاي جاسوسي اين کشور در سال مالي 2013، مبلغ 68 ميليارد دلار هزينه‌ کرده‌اند که تقريبا با سال گذشته ميلادي يکسان است.به گزارش خبرگزاري فرانسه، بر اساس آمارهاي ارايه شده توسط دفتر مدير اطلاعات ملي و وزارت دفاع آمريکا مشخص شد که هزينه‌هاي 17 آژانس اطلاعاتي آمريکا در سال 2011 حدود 80 ميليارد دلار بود و از آن زمان تاکنون به تدريج کاهش داشته است.

آماري که به تازگي منتشر شده، بيانگر هزينه کلي مورد تاييد کنگره در سال مالي 2014 است که سپتامبر به پايان رسيد و بر اساس آن، برنامه اطلاعات ملي آمريکا شامل آژانس اطلاعات مرکزي مبلغ 5/50 ميليارد دلار و برنامه اطلاعات ارتش مبلغ 17.4 ميليارد دلار هزينه دربرداشته‌اند.

همچنين مبلع هزينه شده براي سال مالي 2013 در زمينه اطلاعات و آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا 68 ميليارد دلار بوده است. بودجه پيشنهادي اطلاعات آمريکا در سال 2013 بالا بوده اما کاهش اتوماتيک هزينه‌ها توسط کنگره هزينه‌ها را چند ميليارد دلار کاهش داده است.


 انتشار گزارش هاي هول انگيز از قتل عام توسط داعش
 گورهاي دسته جمعي از سلاخي شيعيان و سني‌ها 
 نيروهاي خارجي داعش از 15هزار نفر عبور کرد

گروه بين‌الملل: با ورود اولين گروه از پيش‌مرگ‌هاي کرد عراقي به شهر کوباني و اعزام نيروهاي تازه نفس داعش به اين شهر، دو طرف براي آغاز دور جديدي از درگيري‌ها آماده مي‌شوند. به گزارش الجزيره، اولين گروه از پيش‌مرگ‌هاي کرد عراقي به همراه تجهيزات نظامي و خودروهاي زرهي خود وارد شهر کوباني شده و در برخي مناطق آن مستقر شدند. بنابر اعلام منابع کرد در

درحالي که همه آماده زد و خورد سنگين در کوباني هستند، دو گزارش از کشتاردسته جمعي شيعيان و سني‌ها منتشر شده است.سازمان ديدبان حقوق بشر در بيانيه‌اي اعلام کرد تروريست‌هاي تکفيري موسوم به حکومت اسلامي يا داعش در عراق و حدود پنج ماه پيش، بيش‌از 600 زنداني را در شهر موصل در شمال عراق اعدام کردهاند.ديدبان حقوق بشر در اين بيانيه که روز هشتم آبان ماه منتشر شده با تحقيق از بازماندگان اين اعدام‌ها مي‌گويد بيشتر کساني که کشته شدند، مسلمانان شيعه بوده‌اند. بر اساس اين بيانيه، داعش حدود پنج ماه قبل، پس از تصرف موصل به زندان «بدوش» رفته و زندانيان شيعه را از سني جدا کردندو شيعيان زنداني را مقابل ديوار برده و با شليک، اعدام کردند.

نزديک به 15 تن از بازماندگان اين کشتار در گفت وگو با ديدبان حقوق بشر جزييات آن را بازگو کرده‌اند. همچنين گفته شده تروريست‌هاي داعش شماري از زندانيان يزيدي، ايزدي و چند زنداني کرد را هم اعدام کرده و کشته‌اند. شبه‌نظاميان داعش به زندان «بدوش» که در حومه شهر موصل و در حاشيه صحرا واقع شده رفته و يک هزار و 500 زنداني را سوارکاميون کرده و به چند نقطه متفاوت در صحرا منتقل کرده‌اند. افرادي که در زندان بدوش بودند به اتهام‌هايي از قتل گرفته تا جرائم بدون خشونت محکوم و به اين زندان فرستاده شده بودند. به موازات انتشار اين گزارش، خبرگزاري آلمان گزارش داد که تروريست‌هاي داعش در چند عمليات وحشيانه جديد 200 عضو قبيله سني «بونمر» را در نواحي غربي عراق قتل‌عام کرده است. پايگاه خبري السميرا در عراق به نقل از شيخ اين قبيله گزارش داده که اجساد 150 قرباني در يک گور در دره‌اي واقع در شمال غربي شهر رماديه واقع در استان انبار کشف شده است.

همزمان پايگاه خبري «المدا» گزارش داد که بنيادگرايان در شهر «حيط» 30 رزمنده همان قبيله بونمر را در يک جا جمع کرده و به رگبار بسته‌اند. آن‌ها اعضاي خانواده و نزديکان قربانيان را مجبور کرده‌اند که صحنه تيرباران گروهي را تماشا کنند. روز چهارشنبه (29 اکتبر) نيز افراد مسلح "دولت اسلامي" 40 عضو همان قبيله را به رگبار بسته و کشته بودند. تصاويري که مخابره شده قربانيان را با چشم‌هاي بسته نشان مي‌دهند. خبر کشف 150 جسد در يک گور دستجمعي را يک مامور امنيتي و کارکنان پايگاه پليس عراق نيز تاييد کرده‌اند. براساس گزارش اشپيگل‌آنلاين 30 رزمنده سني که در حيط اعدام شدند، پليس يا افراد يکان‌هاي «سهوا» بوده‌اند که عليه دولت اسلامي مي‌جنگيدند. يک‌ عضو شوراي استان انبار گفته‌ است که تنها در يک محل در نزديکي حيط 48 جنازه کشف شده است.يک شاهد به خبرگزاري رويترز گفته است:«جنازه‌ها را صبح پنجشنبه کشف کرديم. اعضاي مسلح داعش به ما گفتند: اين‌ها اعضاي سهوا بوده‌اند که با برادران خود مي‌جنگيده‌اند. اين مجازات کساني است که عليه ما مي‌جنگند».

در گزارش ديگري روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از شاهدان عيني مي‌نويسد که افراد مسلح دولت اسلامي ظرف سه روز در سراسر منطقه به تعقيب و شناسايي افراد قبيله بومير ادامه دادند و در اين مدت حدود 700 نفر را يا تيرباران کردند و يا به صليب کشيدند.

مصيبت تصميم‌گيري در واشنگتن

اجراي راهبرد واشنگتن براي مبارزه با گروه داعش با موانع سياسي و نظامي روبرو است. به نوشته لس آنجلس تايمز،اجراي راهبرد باراک اوباما عليه داعش به علت مشخص نبودن موضع واشنگتن در برابر بشار اسد رئيس جمهور سوريه، به موانع سياسي و نظامي برخورد کرده است. اين روزنامه آمريکايي افزود: اين موانع ترديدهايي را درباره امکان موفقيت راهبرد دولت اوباما براي تشکيل ارتشي از پانزده هزار نفر از «انقلابيون سوريه» به منظور مبارزه با داعش به وجود آورد.

لس‌آنجلس تايمز به نقل از يک مقام بلندپايه در وزارت دفاع آمريکا تاکيد کرد نگراني پنتاگون به شدت تشديد شده است و به همين علت چاک هيگل وزير دفاع با ارسال يادداشتي به کاخ سفيد درباره فروپاشي کامل اين راهبرد هشدار داد.اين روزنامه آمريکايي به سخنان روز گذشته چاک هيگل اشاره کرد که تاکيد داشت حملات هوايي آمريکا عليه داعش به نفع نظام بشار اسد تمام شده است.

در اين ميان نشريه واشنگتن پست در گزارشي که بر اساس اطلاعات و گفته‌هاي مقامات سازمان‌هاي سرويس مخفي و ضدترور آمريکا منتشر کرده، نوشته است که هر ماه بيش‌از يک هزار ستيزه‌جوي جديد به گروه تروريستي «دولت اسلامي» مي‌پيوندند.

به اعتقاد آنان حملات هوايي آمريکا به مواضع «دولت اسلامي» در عراق و سوريه نيز تا کنون نتوانسته است جلوي اين روند را بگيرد. نيک ب.، يک جوان 20 ساله که براي مبارزه با رژيم بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، به اين کشور رفته و در صف جريان تروريستي «دولت اسلامي» جنگيده بود، پس از بازگشت در فرودگاه فرانکفورت آلمان دستگير شد. دادگاه او از ماه اکتبر سال جاري 2014 آغاز شده است. طبق گزارش واشنگتن پست، کمپين‌هاي حساب‌شده و دقيق «دولت اسلامي» نقش موثر در جذب پيگير ستيزه‌جويان تازه‌نفس دارد. نشريه بريتانيايي گاردين با تکيه بر گزارش شوراي امنيت سازمان ملل شمار ستيزه‌جويان «دولت اسلامي» را 15 هزار نفر برآورد کرده است که از 80 کشور مختلف جهان به اين گروه ملحق شده‌اند. براساس اين گزارش، شمار افراط‌گرايان خارجي حاضر در سوريه و عراق در حال حاضر فراتر از آن چيزي که پيش از اين تخمين زده مي‌شد.

گزارش سازمان ملل متحد مي‌گويد ستيزه‌جويان داوطلب از بيش‌از 80 کشور جهان به سوريه و عراق سرازير مي‌شوند؛ از جمله از آن دسته کشورهاي خارجي که هيچ درگيري و ارتباطي با گروه القاعده نداشته‌اند.


 بشر دوستانه 

فراخوان «اکسفام» عليه نابرابري

تشکيلات بين‌المللي خيريه «اُکسفام Oxfam» با انتشار گزارش خود تحت عنوان «برابرش سازيد»‌ فراخواني عليه نابرابري صادر کرده است. بگفته اين نهاد بين‌المللي امور خيريه، اين گزارش که «گارسا ماچِل» سياستمدار انساندوست موزامبيکي، کوفي عنان، دبيرکل پيشين سازمان ملل و «جوزف استيگليتس» از برندگان جايزه نوبل اقتصاد بر آن مُهر تأييد زده‌اند سرآغاز کارزار جديدي براي فشار به رهبران جهان است تا دست بکار شوند. گزارش اُکسفام تصديق کرده که نابرابري ميان کشورها ظرف 14 سال گذشته کاهش يافته اما مدعي شده اين نابرابري در داخل کشورهاست که بيشترين اهميت را دارد. بنا بر گزارش اُکسفام، 70 درصد از مردمان جهان در کشورهايي زندگي مي‌کنند که فاصله ميان فقير و ثروتمند طي 30 سال گذشته بيشتر شده و همزمان حتي نابرابري ثروت فردي شديدتر شده است. «اِما سيري» از مؤلفان گزارش «برابرش سازيد» اُکسفام در گفت‌وگو با خبرنگاران در لندن اظهار داشت: «بويژه ظرف 30 سال اخير، شکاف ميان غني و فقير واقعا گسترش يافته اما نکته جالب اينکه بنا بر داده‌هاي شرکت «کرديت سوئيس» پيش‌از بحران مالي، نابرابري و آن شکاف به نوعي داشت يک خرده کم مي‌شد و پس از آن، از سال 2009 دوباره دارد بيشتر مي‌‌شود». گزارش اُکسفام محاسبه کرده که دارايي 85 تن از ثروتمندترين افراد جهان روزانه 668 ميليون دلار رشد مي‌کند. بگزارش اين نهاد بين‌المللي امور خيريه، ثروت اين 85 تن برابر کل دارايي فقيرترين نيمه جمعيت جهاني است. اين گزارش افزوده است که از هنگام بحران مالي، صفوف ميلياردرهاي جهان بيش‌از دو برابر و به 1645 تن بالغ شده است.


 رويداد 

مخالفت مادريد با نظرسنجي کاتالونيا

پس از آنکه دادگاه قانون اساسي اسپانيا، همه‌پرسي برنامه‌ريزي شده براي نهم نوامبر بر سر استقلال منطقه کاتالونيا از اين کشور را غير‌قانوني اعلام کرد، حکومت محلي تصميم گرفت در همان روز و با همان موضوع يک نظرسنجي نمادين برگزار کند.

اين تصميم، چنان که انتظار مي‌رفت، مورد استقبال شوراي حکومت اسپانيا قرار نگرفت و اين نهاد خواهان ارجاع آن به دادگاه قانون اساسي شد.

در همين راستا ماريانو راخوي، نخست‌وزير اسپانيا، برگزاري اين نظرسنجي را فاقد وجاهت قانوني خواند. ماريانو راخوي، نخست‌وزير اسپانيا، مي‌گويد: «ما شاهد اين بوديم که ميلي هست به برگزاري چيزي که نه مي‌دانم چه نامي‌بر آن بگذارم و نه مي‌دانم اصلا نامي‌دارد يا نه، يک شبه نظرخواهي بيجا، که همانطور که مي‌دانيد واجد هيچ يک از شرايط دموکراتيک نيست چرا که اصلا معنايي ندارد. پشتيباني قانوني ندارد و هيچ نهاد بيطرفي از آن حمايت نمي‌کند». هواداران جدايي که کماکان به برگزاري همه‌پرسي اصرار دارند، صندوقي در قفس را در برابر کليساي ساگرادا فاميلياي بارسلون نصب کرده‌اند و از شهروندان خواسته‌اند راي خود را به آن بيندازند. داويد فرناندز، عضو حزب چپگرا و جدايي‌طلب کاپ، در مصاحبه اي به زبان کاتالان مي‌گويد: «نبايد به اين مخالفت تن داد. الان مساله سر نهادن يا سر باز زدن است. اگر مايل به داشتن احترام به عنوان يک جامعه هستيم، راهي جز برگزاري راي‌گيري نمي‌ماند». حکومت محلي کاتالونيا که از برگزاري نظرسنجي به جاي همه پرسي حمايت کرده بود، هنوز واکنشي به مخالفت حکومت مرکزي با اين پيشنهاد نشان نداده است.

تفاهم سخت اوکراين با روسيه

اوکراين و روسيه با وساطت اتحاديه اروپا، توافقي را به امضا رسانده‌اند که موجب ازسرگيري صادرات گاز روسيه به اوکراين خواهد شد. به اين ترتيب با اعتباري که بخش بزرگي از آن توسط هم‌پيمانان اوکراين در اتحاديه اروپا تامين خواهد شد، صادرات گاز روسيه به اين کشور در زمستاني که در پيش است، تا مارس 2015 هم ادامه خواهد يافت.

به گزارش خبرگزاري رويترز اين توافق که در پي چندين دور از مذاکرات بي‌نتيجه در هفته‌هاي گذشته حاصل شد، حال از حجم نگراني‌ها پيرامون يک «نبرد جديد بر سر گاز» مي‌کاهد. به رغم اعلام آتش‌بس ميان دولت اوکراين و شورشيان جدايي‌طلب حامي روسيه در شرق اين کشور، درگيري‌ها همچنان ادامه دارد. بسياري در اروپا نگران قطع صادرات در پي گسترش درگيري‌ها بودند. با توجه به اين‌که بخش قابل‌توجهي از گاز مورد نياز اروپا که از طريق روسيه تامين مي‌شود از مجراي اوکراين مي‌گذرد، هرگونه بي‌ثباتي در حوالي خطوط لوله مي‌تواند ذخاير زمستاني اروپا را با مشکلات جدي مواجه کند و روزهاي سخت و سوزناکي را براي اروپايي‌ها رقم بزند. ژوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اروپا و تيم‌اش 24 ساعت پيش از پايان يافتن دوره خدمت‌شان در اتحاديه اروپا زمينه دست‌يابي به اين توافق حياتي را فراهم کردند. او در مصاحبه‌اي پس از نهايي شدن توافق و امضاي آن توسط وزيران انرژي روسيه و اوکراين و کميسيونر انرژي اتحاديه اروپا گفت: «هيچ دليلي وجود ندارد که مردم اروپا در زمستان امسال با معضل سوز و سرما دست به گريبان باشند و حالا مي‌توان مطمئن بود که اين اتفاق رخ نخواهد داد». گونتر اوتينگر، کميسر انرژي اتحاديه اروپا هم درباره دست‌يابي به اين توافق گفت که در شکل‌گيري آن «کورسويي از تشنج‌زدايي» ديده که مي‌تواند بستر حل اختلافات ميان مسکو و کي‌يف را فراهم کند؛ اختلافاتي که با بالا گرفتن‌اش شرق و غرب بار ديگر در موقعيتي جنگ‌سردگونه در برابر يکديگر قرار گرفتند. ارزش اين قرارداد 6 / 4 ميليارد دلار است و بر اساس آن اوکراين بايد تا پايان سال جاري ميلادي رقمي معادل 1 / 3 ميليارد دلار را در دو قسط بپردازد تا بدهي‌هاي گذشته‌اش به کمپاني روسي «گازپروم» را هم جبران کند. يک و نيم ميليارد دلار باقي‌مانده هم از طريق کمک‌هاي اتحاديه اروپا و صندوق بين‌المللي پول تامين خواهد شد.


 اخبارکوتاه 

نرم‌افزارويژه جاسوسي

ديلي ميل: جديدترين اقدامات رمزگذاري توسط کمپاني‌هاي گوگل و اپل در تقويت امنيت کاربران به نظر بيهوده مي‌آيد چرا که برخي از کمپاني‌ها از قبيل «هکينگ تيم» با ارايه نرم‌افزارهايي به دولت‌ها اين اجازه را به آن‌ها مي‌دهند تا رمز گذاري‌ها را دور زده و به اطلاعات کاربران دست پيدا کنند. اين نرم افزار قابليت روشن کردن دوربين‌ها، گشودن ايميل‌ها، ضبط مکالمات اسکايپ، نظارت بر تايپ و جمع‌آوري گذرواژه‌ها را از راه دور دارد. همچنين با توجه به دستورالعمل نصب گام به گام اين نرم افزار، خريدار مي‌تواند بدون گذاشتن ردپايي به ضبط و ثبت و کنترل هدف بپردازد.

استعفاي وزير خارجه ايتاليا

آنسا: فدريکا موگريني وزير امور خارجه ايتاليا روز جمعه استعفاي خود را براي ايفاي نقش به عنوان مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروکسل، اعلام کرد. وي رسما از امروز اول نوامبر سمت جديد خود را بر عهده خواهد گرفت.

بازداشت قاتل پليس‌هاي آمريکا

سي ان ان: مردي آمريکايي، متهم به قتل يک مامور که نزديک به دو ماه پليس را در جنگلهاي پنسيلوانيا بدنبال خود کشانده بود، بالاخره دستگير شد.نام اريک فرين 33 ساله در فهرست 10 فرد خطرناک اف بي آي قرار داشت و براي دستگيري اش 175 هزار دلار جايزه تعيين شده بود. اريک فرين به شدت مسلح و قادر بوده است به تنهايي در طبيعت و شرايط بسيار دشوار زندگي کند.

انتشارآثارگوته توسط آلمان

دويچه وله: آثار يوهان وولفگانگ فون گوته، شاعر، نويسنده و پژوهشگر بزرگ آلماني و خالق «ديوان شرقي-غربي»، در آينده‌اي نزديک از طريق آنلاين در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. دولت آلمان حامي مالي پروژه‌اي در اين زمينه است.

تصادف خونين در ترکيه

تي آر تي: تصادف اتوبوس در جنوب ترکيه دستکم 15 کشته و 28 زخمي برجاي گذاشت. بيشتر کشته‌شدگان زنان کارگري بوده‌اند که با اتوبوس براي کار در باغ‌هاي ميوه در منطقه اسپارتا در جنوب ترکيه مي‌رفتند. پليس ترکيه مي‌گويد تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد که ترمز اتوبوس نقص داشته است.

بازجويي از رومن پولانسکي

بي‌بي‌سي: رومن پولانسکي، کارگردان سينما بعد از بازجويي در لهستان در ارتباط با اتهاماتي مربوط به ارتکاب جرائم جنسي در ايالات متحده آزاد شد. او از سال 1977 ميلادي در پي متهم شدن به داشتن رابطه جنسي با يک دختر 13 ساله، در آمريکا تحت تعقيب است.

موضع‌گيري سخت درباره جنبش گولن

حريت: شوراي امنيت ملي ترکيه در نشستي 10 ساعته که بلندترين مدت در برگزاري نشست توسط اين نهاد است و طي آن رهبران عالي رتبه مدني و نظامي شرکت داشتند، علنا جنبش «خدمت» فتح‌الله گولن، روحاني مستقر در آمريکا و مخالف دولت آنکارا را به عنوان تهديد عليه امنيت ملي اين کشور دانست.

سفراميرقطر به لندن

الجزيره: امير قطر در سفر رسمي سه روزه خود به لندن با نخست وزير بريتانيا در خصوص تحولات رخ داده در منطقه بحث و گفت‌وگو کرد.

درگيري‌هاي سنگين در بنغازي

الجزيره: منابع ليبيايي از کشته شدن 13 تن ديگر در درگيري‌هاي شهر بنغازي و ورود نظاميان وابسته به خليفه حفتر و ارتش ليبي به اين شهر خبر دادند. منابع دولتي در ليبي يگان‌هايي از ارتش توانسته‌اند وارد شهر بنغازي که در تصرف افراط‌گرايان اسلام‌گراست بشوند و درگيري‌هاي شديدي ميان دو طرف رخ داده است. از آغاز درگيري‌ها در بنغازي از اواسط ماه اکتبر، 214 تن کشته شده‌اند.

درخواست اشرف غني از طالبان

رويترز: رئيس جمهوري افغانستان از گروه طالبان دعوت کرده که در گفت‌وگويي بين‌الافغاني شرکت کند. با توجه به مواد پيمان همکاري‌هاي راهبردي ميان افغانستان و آمريکا و از سوي ديگر اختلافات ميان آمريکا با چين و ايران، محمد اشرف غني، رئيس‌جمهوري افغانستان که به پکن رفته است يکبار ديگر به همسايه‌هايش به ويژه ايران و چين اطمينان داد که اجازه نخواهد داد از کشورش عليه آنان استفاده شود.

فوران آتش فشان در کاستاريکا

فرانس24: فوران خاکستر از کوه آتشفشاني توريالبا، نگراني مردم و مقامات کاستاريکا را برانگيخته است. با فوران خاکستر از آتشفشان توريالبا در مرکز کاستاريکا، مقامات اين کشور ديروز مناطق مسکوني اطراف آتشفشان را تخليه کردند. خاکستر خارج شده، آسمان را تا شعاع چند کيلومتري و بر فراز شهر «لاپاستورا» تيره کرد و روي درختان، زمين‌هاي کشاورزي و جاده‌ها را در مناطق اطراف پوشاند.

ديدارسوچي با رئيس‌جمهوري ميانمار

آسوشيتدپرس: رئيس‌جمهوري ميانمار با فرمانده ارتش و رهبر دموکراسي خواه اين کشور ديدار کرد. آنگ‌سان سوچي، رهبر دموکراسي خواه ميانمار که از منظر قانون اساسي نمي‌تواند براي انتخابات رياست‌جمهوري سال آتي اين کشور نامزد شود، قريب به يک سال خواستار ديدار با تين سين، رئيس جمهوري ميانمار، فرمانده ارتش و رئيس پارلمان شده بود تا درباره روند اصلاحات سياسي در کشور با آنها به گفت‌وگو بپردازد، اما درخواست ديدار وي با اين مقام‌ها رد شده بود.