نسخه شماره 1734 - 1386/11/20 -


معرفي علي احمدي به عنوان وزير پيشنهادي آموزش وپرورش به مجلس

معاون آموزشي وزيرعلوم:
پذيرش دانشجوي دکتراي فراگير در پيام نور متوقف نشده است

مديرعامل انجمن مبارزه با آسيب هاي رفتاري خبر داد:
20درصد از مبتلايان به سيفليس معتاد هستند


تمام دانشجويان از وام عمره دانشجويي بهره مند مي شوند


جنبه هاي فايده بازي براي کودک


اخبار کوتاه


 معرفي علي احمدي به عنوان وزير پيشنهادي آموزش وپرورش به مجلس  

علي رضا علي احمدي - سرپرست کنوني وزارت آموزش و پرورش - تا سه شنبه هفته پيش رو به عنوان وزير پيشنهادي دولت به مجلس معرفي مي شود.
به گزارش ايسنا، مهلت سه ماهه سرپرستي علي احمدي در وزارت آموزش و پرورش 10 اسفند ماه به پايان مي رسد.
جعفر حبيبي - مدير کل امور مجلس آموزش و پرورش - در گفت وگو با ايسنا، افزود: با توجه به اين که 23 بهمن تا دوم اسفند ماه نيز زمان بررسي و تصويب نهايي لايحه بودجه 87 دولت است، معرفي وزير پيشنهادي دولت در آموزش و پرورش اين هفته صورت خواهد گرفت، تا پس از تعيين تکليف بودجه سال آينده، تعيين صلاحيت وي نيز آغاز شود.
وي ادامه داد: معرفي وزير پيشنهادي دولت تا برقراري جلسه راي اعتماد در مجلس، 10 روز زمان خواهد برد و مجلس موظف است، تا حداکثر پايان اين مهلت، صلاحيت وزير پيشنهادي را تعيين کند.
مدير کل امور مجلس آموزش و پرورش اضافه کرد: با توجه به اين که در مدت بررسي لايحه بودجه، هيچ دستور ديگري در دستور کار مجلس شوراي اسلامي قرار نمي گيرد، پيش بيني مي شود که جلسه راي اعتماد وزير آموزش و پرورش تا چهارم اسفند ماه برگزار شود.


  معاون آموزشي وزيرعلوم:
 پذيرش دانشجوي دکتراي فراگير در پيام نور متوقف نشده است 

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: مقررات، ضوابط و آيين نامه هاي دوره هاي آموزش مجازي کليه مراکز آموزش عالي دولتي و غيردولتي کشور تا اواخر فروردين ماه سال آينده تهيه و تدوين مي شود.
به گزارش ايسنا، دکتر حسن خالقي  گفت: در حال حاضر مجوز دوره هاي مجازي فقط به دانشگاه هاي شاخص کشور داده مي شود و به دانشگاه هاي غيردولتي که زيرساخت هاي لازم را نداشته اند، هيچ گونه مجوزي براي آموزش هاي مجازي داده نشده است.
وي ابراز اميدواري کرد: با تامين زيرساختهاي لازم و شکل گيري دوره هاي مجازي در بخش غير دولتي، هزينه هاي اين دوره ها کاهش يابد.
معاون آموزشي وزير علوم تاکيد کرد: توسعه و حمايت از آموزش هاي مجازي در حوزه معاونت آموزشي وزارت علوم جديست و در حال حاضر در صدد شکل گيري کميته تخصصي براي توسعه آموزش هاي الکترونيکي در کشور هستيم،  هرکجا که لازم است سرمايه گذاري هاي لازم انجام شود.
دکتر خالقي در ادامه با تاکيد بر توسعه کمي و کيفي آموزش هاي مجازي در کشور، گفت:  محورهاي اصلي تهيه سند جامع آموزش هاي مجازي آماده است و در صورت تاييد در جلسه آتي شورايIT  وزارت علوم، قراردادهاي لازم براي جدي عمل کردن توسعه آموزش هاي مجازي عملي مي شود.
وي همچنين با اشاره به همکاري بين المللي دانشگاه ها براي برگزاري آموزش هاي بين المللي، گفت: در اين راستا به دانشگاه هاي برجسته کشور مجوز داده ايم تا با رعايت شاخص هاي بين المللي همکاري هاي مشترکي را جهت برگزاري دوره هاي کارشناسي ارشد، دکترا و همچنين کارشناسي داشته باشند.
به گفته دکتر خالقي، براساس سياست وزارت علوم، دوره هاي بين المللي مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا در خود دانشگاه ها و دوره هاي کارشناسي در مناطق آزاد برگزار مي شوند.
وي در عين حال تاکيد کرد: تا کنون هيچ مجوزي براي ايجاد يک دانشگاه خارجي در ايران صادر نشده و اين مسئله جزو سياست هاي وزارت علوم نيز نمي باشد، ولي نسبت به همکاري هاي بين المللي متقابل بين دانشگاه ها تاکيد شده است.
معاون آموزشي وزير علوم همچنين درباره پذيرش دانشجو در دوره هاي دکتراي فراگير دانشگاه پيام نور گفت: جذب دانشجو در دوره هاي دکتراي فراگير دانشگاه پيام نور متوقف نشده است و دانشجو با تعيين ظرفيت پذيرش مي شود.
وي ادامه داد: در واقع پذيرش دانشجو در اين دوره ها به جاي شرکت در آزمون دروس فوق ليسانس، از طريق برگزاري آزمون از مواد درسي دوره هاي دکترا صورت مي گيرد و در عين حال اين مساله با توجه به ظرفيت پذيرش است.
به گفته وي، پذيرش دانشجو از طريق دوره هاي فراگير به معني قبولي تمام شرکت کنندگان نيست.
معاون آموزشي وزيرعلوم با بيان اينکه به طور متوسط در هر دوره دکتراي دانشگاه پيام نور 8 نفر قبول مي شوند، گفت: برنامه ريزي هايي صورت گرفته تا جذب دانشجو در دوره هاي دکتراي اين دانشگاه متناسب با امکانات موجود باشد.
دکتر خالقي ادامه داد: پذيرش دانشجو در دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور با تعيين ظرفيت ها صورت مي گيرد، به عنوان مثال اگر ظرفيت پذيرش 30 نفر باشد و 15 نفر از طريق کنکور پذيرش شوند فقط 15 نفر ديگر مي توانند از طريق فراگير در اين دانشگاه پذيرفته شوند.
وي گفت: نوع آزمون را خود دانشگاه پيام نور تعيين مي کند و اين دانشگاه مي تواند هم از طريق برگزاري کنکور و هم از طريق امتحان از مطالب مقطع بعدي دانشجو جذب کند.


 مديرعامل انجمن مبارزه با آسيب هاي رفتاري خبر داد:
 20درصد از مبتلايان به سيفليس معتاد هستند  

مديرعامل انجمن مبارزه با آسيب هاي رفتاري اعلام کرد: 61 درصد از موارد ايدز، 66 درصد از موارد هپاتيت ث، 50 درصد از موارد هپاتيت ب و 20 درصد از موارد سيفليس کشور از طريق اعتياد تزريقي اشتراکي به وجود آمده است.
دکتر بهرام يگانه در گفت وگو با ايسنا، ضمن بيان اين مطلب، تاکيد کرد: اگر تزريق مواد مخدر همراه با کاربرد پنبه الکلي يا آغشته به بتادين نباشد و تزريق نيز در محل تميزي صورت نگيرد، خطر انتقال عفونت و سپتي سمي وجود دارد.
وي همچنين با بيان اين که تزريق مواد مخدر در دوز بالا يعني بيش از تحمل فرد و تزريق مواد زايد همراه با مواد مورد تزريق به دليل ايجاد حساسيت هاي سريع، مرگ فوري را موجب مي شود، عنوان کرد: در سال 1382 حدود دو هزار و در سال 83 حدود چهار هزار معتاد به علت بي احتياطي  در تزريق سالم مواد مخدر جان خود را از دست دادند.
اين پژوهشگر هپاتيت ث  را اولين بيماري ويروسي انتقالي از اعتياد تزريقي در کشور دانست و تصريح کرد: به علت نبود واکسن و سير 80 درصدي مزمن شدن، اين بيماري خطر انتقال و مرگ و مير بالايي به خصوص در معتادان تزريقي اشتراکي دارد.
مديرعامل انجمن مبارزه با آسيب هاي رفتاري با تاکيد بر اين که معتاداني که قصد ترک ندارند، حداقل بايد نوع مصرف خود را از تزريقي به انواع ديگر مصرف تبديل کنند، به بيماري هاي انتقالي از خون ناشي از اعتياد تزريقي اشتراکي اشاره و اظهار کرد: ايدز که آمار افراد آلوده به آن در داخل کشور حدود 70 هزار نفر است، در حال حاضر دومين بيماري انتقالي از اعتياد تزريقي است که دفاع بدن را مختل مي کند و خطر مهم آلودگي به آن اين است که 10 تا 15 سال بدون علامت باقي مي ماند و حتي بين سه تا 16 ماه پس از ورود ويروس،  آزمايشگاه نيز قادر به تشخيص وجود ويروس آن در بدن نيست.
وي هپاتيت ب را سومين بيماري ويروسي انتقالي از طريق اعتياد تزريقي خواند و با يادآوري اين که اين بيماري توسط بزاق افراد آلوده نيز منتقل مي شود، بيان کرد: هم اکنون در ايران حدود دو ميليون ناقل سالم هپاتيت ب وجود دارد که سالانه حدود پنج هزار نفر مبتلا به نوع حاد آن مي شوند و در 10 درصد اين افراد نيز سير مزمن و به شدت خطرناک بيماري ظاهر مي شود.
يگانه، سيفليس را چهارمين بيماري ميکروبي (اسپيروکتي) انتقالي از اعتياد تزريقي و آميزش با معتادان آلوده برشمرد و اعلام کرد: هم اکنون در استان خراسان عوامل ويروسي خاص و نادري که از اعتياد تزريقي ناشي و موجب سرطان خون و مرگ مي شود، نيز کشف شده است که متاسفانه هنوز پژوهش هاي لازم در مورد علت پيدايش اين بيماري هاي خاص به طور خاص در استان خراسان و نوع دقيق اين ويروس ها صورت نگرفته است.


 تمام دانشجويان از وام عمره دانشجويي بهره مند مي شوند  

دبير ستاد عمره دانشجويي از اختصاص وام عمره دانشجويي به تمام دانشجويان خواستار خبر داد.
محمد زارع در گفت وگو با فارس با اشاره به وجود فرم هاي وام قرض الحسنه در بسته هايي که به دانشجويان اعزامي داده مي شود، گفت: ميزان وام عمره دانشجويي که توسط بانک ملت پرداخت مي شود مبلغ 500 هزار تومان است.
وي درباره اعزام دوره جديد دانشجويان افزود: اعزام خانم هاي دانشجو از فروردين و اعزام آقايان دانشجو از تير  به مدت يک ماه صورت مي پذيرد.
دبير ستاد عمره دانشجويي گفت: در اين عمره دانشجويي 8 هزار و 400 دانشجوي خانم و 7 هزار و 600 دانشجوي آقا به عمره دانشجويي اعزام مي شوند.


 جنبه هاي فايده بازي براي کودک  
نويسنده : معصومه بهبودي اصل زنجاني

آن روزها گل بازي بود و خاک بازي و امروز پيشرفته ترين اسباب بازي ها! هرچه  هست و بود کودکانمان به جهت رشد جسمي و روحي  نيازمند به بازي هستند

جنبه جسمي

اگر تجارب جسمي را مقدم تجارب فکري و عقلي بدانيم اهميت بازي براي ما روشن خواهد شد فايده بازي به خصوص در دوره 3 تا 6 سالگي اين است که کودک پيش از آن که بتواند از راه فکر چيزي را بياموزد از راه لمس و مشاهده آن را ياد مي گيرد. بنابراين بازي منشا تکامل و رشد جسمي و ذهني است.
عضلا ت در سايه آن نيرومند مي شود استخوان ها محکم مي گردند. مهارت در نگاه و لمس پيش ميآيد. تمرکز پديد آمده و اعضاي او ورزيده و ماهر مي شوند. در بازي همه اعضا در فعاليت است. چشم گوش و ساير حواس اين امر زمينه خوبي را براي رشد کودک فراهم مي کند.

جنبه هاي ذهني و رواني

بازي حس کنجکاوي کودک را برمي انگيزد و قدرت ابتکار او را به کار مي اندازد. کودک در بازي با برخي از رفتارها آشنا مي شود، در خود قدرت مقاومت در برابر مشکل ايجاد مي کند، روح تازه اي در او دميده مي شود و اين خود موجبي براي اعتماد به نفس در او مي شود بازي تمريني براي استقلال  اراده و احياي فکر است و راه چاره  را براي حل مشکل به سوي کودک باز مي کند. شخصيت او را بارزتر و عيان تر مي سازد و هم ذهن و هم جان و روان او را پرورش مي دهد.

جنبه عاطفي

هنگامي که کودک فرصت مناسبي به دست ميآورد مهر يا خشونت خود را نشان مي دهد که بدينوسيله مي توان احساسات کودک را متعادل گرداند. مربي بايد در هنگام بازي کودک سعي کند حالا ت عاطفي او را بشناسد و در ضمن بازي مهرباني و حق جويي و همکاري و... به او بياموزد. بنابراين در زمينه نيز داراي اثرات مثبتي مي باشد و بايد همواره توجه داشت که بازي از مهمترين وسايل تربيتي است که مي تواند مورد استفاده بسيار درتعليم و تربيت کودکان وحتي افراد بالغ باشد.

 آثار تربيتي بازي در کودکان

بازي و آموزش شيوه زندگي فردي

بازي وسيله اي براي برآوردن نيازها و عواطف و تحت کنترل درآوردن است. به کودک درس نظم و ترتيب ياد مي دهد. بازي به طفل ياد مي دهد که براي وصول به يک هدف چگونه بايد نقشه بکشد.

بازي و شيوه رفتار اجتماعي

بازي باعث مي شود که کودک بتواند با ديگران رابطه صحيح تر برقرار کند و تظاهرات خود را متعادل کند. از راه آن دوست داشتن و همکاري در فعاليت هاي گروهي را بياموزد و تمرين کند. اگر براي خود حقي قائل است براي ديگران هم حقي قائل باشد. بازي هاي دوره کودکي کمک خوبي براي وصول به اين هدف است و زندگي بعدي کودک در اجتماع تا حدود زيادي وابسته به نوع اين ارتباطات و فعاليت ها در دوران کودکي است.

بازي و آموزش قانون و مقررات

در بازي قواعد و مقرراتي وجود دارد که کودک ناگزير بايد به آنها تن در دهد و نيز اصولي در انضباط وجود دارد که کودک بايد آنها را بپذيرد اين پذيرش در حقيقت نوعي تحميل است و به همين منظور بايد به کندي و به تدريج انجام گيرد. تا حد امکان دلايل اين تحميل براي کودک روشن شود تا از آن طريق او راه و رسم زندگي را بياموزد.

بازي و آموزش نقش هاي اجتماعي

طفل از راه بازي مي تواند با نقش هاي متعدد اجتماعي از قبيل نقش يک کارگر، کشاورز، مدير، فروشنده، پزشک، معلم، پليس و... آشنا شود و هر زمينه از نقش ها از طريق والدين يا مربي با توضيحات مناسبي همراه باشد آموزش اين نقش ها خود موجب تحريک و تشويق جهت جلب شدن به يکي از آنها و يافتن زمينه اي براي انجام دادن آن در سنين بزرگسالي است.

بازي و کسب آگاهي از جهان خارج

از طريق بازي مي توان افق هاي وسيعي را در زمينه آگاهي هاي مربوط به اين جهان در برابر چشم کودک گشود و اطلاعات موردنياز را در جهت زندگي بعدي در اختيارش گذارد. کودک از طريق بازي جهان خود و اجزا آن را مي شناسد. با مسائل و دشواري هاي آن آشنا مي شود، شناخت او بيشتر و سريع تر از ديگران است از آن بابت که قدرت جذب و کشف و تخيل او قوي است و نيز کنجکاوي او پردامنه و وسيع است، بديهي است که والدين با توجه به اين جنبه مهم اهم آگاهي هاي مورد لزوم را مي يابد و در اختيارش بگذارد.

بازي و آموزش اخلاق

بازي وسيله خوبي برايآموزش و تهذيب اخلاق است، ارزش هاي اخلاقي را شکوفا مي سازد و مسائل و ابعاد آن را در پيش چشم طفل قرار مي دهد. از طريق بازي مي توان فعاليت ها و انديشه هاي نادرست کودک را اصلاح کرد و آن را به سوي صلاح و خير سوق داد دشمني هاي مربوط به افراد گروه را از او دور ساخت و آن را به سوي گروه هاي بيگانه سوق داد از سوي ديگر از طريق اخلاق مي توان به کودک درس دفاع از خود و تلاش براي حق و اصلاح و پاکي محيط و... داد.


 اخبار کوتاه 

تجهيز تخت هاي ويژه جديد
در مراکز درماني تامين اجتماعي

مدير کل پشتيباني درمان سازمان تامين اجتماعي، از تجهيز تخت هاي ويژه جديد (ICU)  و(CCU)  مراکز بهداشتي و درماني سازمان تامين اجتماعي طي دو هفته آينده خبر داد.
دکتر محمد مهدي باباخاني در گفت وگو با  مهر گفت: با ارسال دستگاه هاي مخصوص تخت هاي ويژه، مشکل تجهيز اين تخت ها نهايت تا ابتداي اسفند ماه حل خواهد شد.  وي همچنين از توزيع ظرف تنفس مصنوعي مخصوص تخت هاي ويژه خبر داد و افزود : اين دستگاه ها از گمرک ترخيص شده و از ابتداي هفته جاري در مراکز درماني توزيع مي گردد.
مدير کل پشتيباني درمان سازمان تامين اجتماعي، همچنين از حل مشکل کمبود نيروي انساني در مراکز درماني خبر داد و گفت : در هفته آينده آگهي استخدامي خواهيم داشت و بنا است از اين طريق نيروي لازم جذب گردد.
وي خاطر نشان کرد: بنا بود 100 تخت ويژه در بيمارستانها و مراکز درماني اضافه کنيم که اين امر طي دو هفته آينده به صورت کامل محقق خواهد شد.

امضاي قرارداد ساخت 40 هتل توسط ترک ها

مديرعامل شرکت توسعه ايرانگردي و جهانگردي از امضاي قرارداد ساخت 20 هتل و 20 بين راهي توسط سرمايه گذاران ترک در ايران خبر داد.
مهدي جهانگيري در گفت وگو با فارس گفت: 20 درصد از سرمايه ساخت اين 20 هتل و 20 بين راهي آورده سرمايه گذاران ترکيه اي و مابقي تسهيلات بانکي است.
وي در ادامه افزود: سرمايه گذاران ترکيه اي جزو بيش ترين سرمايه گذاران خارجي در زمينه ساخت زيرساخت هاي گردشگري از جمله هتل و بين راهي در ايران هستند.  مدير عامل شرکت توسعه ايرانگردي و جهانگردي اظهار داشت: شرکت توسعه ايرانگردي و جهانگردي به عنوان حلقه واسط بين سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و بخش خصوصي براي جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي تلاش مي کند.
جهانگيري از تشکيل جلسات با مديران شرکت هاي توسعه استاني نيز خبر داد و گفت: طي جلساتي که با اين مديران برگزار شده است گزارش اقدامات انجام شده در سال 86 جمع آوري شده و برنامه هاي سال 87 نيز به آن ها ارائه شده  است.  وي به نقش مهم مديران استاني اشاره کرد و گفت: ظرفيت هاي مهم گردشگري کشور در استان هاست و اين مديران استاني هستند که مي توانند اين ظرفيت ها را به خوبي شناسايي و سرمايه گذاران را به سمت آن ها سوق دهند.

ايران در زمينه بيهوشي در چشم پزشکي
با پيشرفته ترين کشورهاي جهان برابر است

گروه جامعه: دبير اوليه کنگره بين المللي بيهوشي در چشم پزشکي گفت: ايران از نظر بهره گيري از تکنيک هاي چشم پزشکي، تجهيزات  و دانش چشم پزشکي در رديف کشورهاي پيشرفته جهان قرار دارد.
دکتر مهوش آگاه درجريان برپايي اولين کنگره بين المللي بيهوشي در چشم پزشکي با اعلا م اين خبر افزود: هر چند هنوز کمبودهايي در اتاق اعمال بيهوشي جراحي چشم وجود دارد، اما دستاوردهاي متخصصان داخلي موفقيتآميز بوده تا جايي که وضعيت اين اتاق ها با استانداردهاي بين المللي برابر است.
وي با اشاره به اين که عمل آب مرواريد «کاتاراکت» شايع ترين عمل جراحي چشم به شمار مي رود، تصريح کرد: شيوه مرسوم اعمال جراحي چشم در کشور بيهوشي عمومي است، اين در حالي است که 85 درصد اعمال جراحي چشم قابليت انجام به کمک بي حسي موضعي را دارند که مشکلا ت بيهوشي عمومي را به همراه ندارند. اين متخصص بيهوشي ادامه داد: از آنجايي که اغلب بيماري هاي چشم در سنين بالا  اتفاق مي افتد و بيهوشي عمومي براي سالمندان به ويژه آن دسته که به بيماري هاي سيستميک از قبيل قند، ناراحتي هاي کليوي و ناراحتي هاي قلبي دچارند، با خطرات همراه است، شيوه پري بولبار روشي کم عارضه، کم خطر و بسيار سودمندتر از روش هاي معمول به شمار مي رود.
وي يادآور شد: از آنجا که تعيين عمق بيهوشي نقش اساسي در حفظ سلا مت بيماران به هنگام اعمال جراحي دارد، شرکت کنندگان در اين کنگره بر ضرورت تعيين عمق بيهوشي در اعمال جراحي تاکيد دارند.
دبير اولين کنگره بين المللي بيهوشي در چشم  پزشکي ابراز اميدواري کرد، با تشکيل دو مرکز تخصصي شامل انجمن و نيز مرکز تحقيقات بيهوشي در چشم پزشکي در آينده نزديک شاهد توسعه شکوفايي بيشتر اين رشته باشيم.

راه اندازي 5 مرکز مشاوره توانبخشي سالمندان

مدير کل دفتر سالمندان بهزيستي  کشور از ايجاد رشته مراقبت از سالمندان خبر داد و گفت: در تفاهم نامه منعقد شده بين دفتر سالمندان سازمان بهزيستي و واحد کاردانش آموزش و پرورش رشته مراقبت سالمند تعريف و در حال تدوين سرفصل هاي آموزشي آن هستيم، تا بدين ترتيب اين رشته، جزو رشته هاي رسمي دبيرستان شود.
حسين نحوي نژاد در گفت وگو با ايسنا، افزود: پس از فارغ التحصيل شدن دانش آموختگان، تنها اين افراد اجازه ارائه خدمات مربوطه به سالمندان را خواهند داشت، بنابراين مراقبت از سالمندان تخصصي مي شود.
وي ادامه داد: 12 رشته از حوزه توانبخشي پيشنهاد شد، آموزش و پرورش ايجاد رشته مراقبين سالمند را به دلايلي چون بازار کار، استاد، منابع و احتمالا داوطلب را پذيرفت. بدين ترتيب اگر ايجاد چنين رشته اي در شوراي عالي آموزش و پرورش مصوب شود، مي توان آن را از سال آينده به عنوان رشته رسمي دبيرستاني اجرايي کرد.
مدير کل دفتر سالمندان بهزيستي  سالمندان سازمان بهزيستي همچنين با اعلام خبر ايجاد پنج مرکز مشاوره توانبخشي سالمندان، اظهار کرد: اين مراکز در اصفهان، گيلان، چهار محال و بختياري، يزد و خراسان رضوي راه اندازي شده است.