نسخه شماره 1734 - 1386/11/20 -


پرونده بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر بسته شد


نيکول طبيعت هاي ايران در خاک آرام گرفت


نشست هفتگي اصحاب رسانه در فرهنگسراي رسانه

وزير فرهنگ و ارشاد اسلا مي:
جشنواره شعر فجر، گمشده بزرگ عرصه فرهنگ کشور بود

مدير نشر ني:
کتاب سال مردم را به سوي فرهنگ سوق مي دهد

نگاهي به فيلم انتهاي زمين ساخته ابوالفضل صفاري
تجربه کردن; در گرانبهايي است که به هر کس ندهند


هفت نگاه در فرهنگسراي نياوران


سراي فرهنگ


  پرونده بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر بسته شد  

محمد حسين صفارهرندي گفت: سينما وسيله بسيار مبارکي براي دسترسي به حقيقت است.
به گزارش ايسنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که در مراسم اختتاحيه بخش بين المللي بيست وششمين جشنواره فيلم فجر شامگاه - 17 بهمن ماه - در فرهنگستان هنر سخن مي گفت با بيان اين که سالياني است که ارتباط ميان هنرمندان و فعالان سينما در ايران با بخش هايي از جهان بر محور اين حقيقت تعريف شده است اظهار داشت: اين ارتباط ميمون و مبارکي است و نتايج خوبي را به همراه خواهد داشت.
او با تاکيد بر اين که انقلاب اسلامي در جست وجوي حقيقت است، تصريح کرد: بخشي از جشنواره بين المللي ما هم ناظر بر همين موضوع است و براي کشف حقيقت که بي ترديد باب ترين آن در نزد کساني است که فاصله ميان زمين و آسمان را کوتاه کردند و از اين کره خاکي نقدي به سپهر هستي زدند.
صفار هرندي توجه سينماگران به سينماي آسيا و جهان اسلام را راهگشا دانست و گفت: بلوغ اين انديشه در ساحت سينما در زمانه اي که جهان، تشنه  يافتن حقيقت بيش از هر وقت ديگر است، ضروري است.
مجيد شاه حسيني مديرعامل بنياد سينمايي فارابي هم در اين مراسم در سخناني اظهار داشت: امسال مسابقه بين الملل باشکوه و توفيق روزافزون تري برگزار شد که بخشي مرهون حضور داوران جهاني اين بخش بود.
دبير جشنواره فيلم فجر ادامه داد: مراتب دانش و تجربه داوران بين المللي و ميزان همگرايي آنان در فيلم هاي برگزيده جهاني همه ما را تحت تاثير قرار داد و شاهد رنگين کماني از سينماي ايران و جهان در اين بخش بوديم.
وي با بيان اين که مردم هم اين حسن انتخاب را با حضور گرمشان به شايستگي پاسخ گفتند تصريح کرد: آمار بالاي مردم در سالن هاي نمايش فيلم هاي بين المللي ما را بر آن مي دارد تا از اين حضور سپاسگذار باشيم. پرونده بخش بين الملل بيست  و ششمين جشنواره  فيلم فجر با اهداي 14 سيمرغ بلورين و شش ديپلم افتخار بسته شد.
برگزيدگان بخش هاي بين الملل جشنواره  فيلم فجر به شرح ذيل معرفي شدند:
بخش جام جهان نما: سيمرغ بلورين بهترين دستاورد فني و هنري به «اوز گوراکن» براي فيلم «تخم مرغ» و سيمرغ بلورين بهترين فيلم کوتاه داستاني به «ال اچ او» از آلمان اهدا شد و سيمرغ بهترين بازيگري را به «گالينا و يشنفسکايا» براي فيلم «الکساندرا» از روسيه اهدا کردند.
و سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به «فرانسيسکو وارگاس» براي فيلم «ويولون» از مکزيک و «سمي کاپلانوغلو» براي فيلم «تخم مرغ» از ترکيه و يونان بهترين کارگردان شناخته شد.
جايزه ويژه هيات داوران در بخش جام جهان نما به فيلم «بسيار خوب متشکرم» از فرانسه و سيمرغ بهترين فيلم اين بخش به «جوزان فيلم» براي ساخت فيلم «باد در علفزار مي پيچد» از ايران اهدا شد.
در بخش جلوه گاه شرق سينماي آسيا: سيمرغ فيلمنامه را به رضا ميرکريمي و شادمهر راستين براي فيلم «به همين سادگي» و کارگرداني را هم به رضا ميرکريمي براي فيلم «به همين سادگي» اهدا کردند.
اما بهترين فيلم بخش جلوه گاه شرق «انتظار در تاريکي» به کارگرداني دايسوکه تنگان از ژاپن شناخته شد.
جايزه  مصطفي عقاد به فيلم «هويت» از سوريه و «پلاک طلايي» سيمرغ همگرايي در آسيا نيز به فيلم «زندگي در ترس» از ويتنام تعلق گرفت.
در بخش فيلم هاي بين الاديان: لوح تقدير به محمدعلي آهنگر کارگردان «فرزند خاک» رسيد و دو جايزه ويژه داوران هم به فيلم هاي «جعبه موسيقي» فرزاد موتمن و «استشهادي براي خدا» عليرضا اميني از ايران اختصاص پيدا کرد.
در بخش معناگرا: سيمرغ فيلم نامه به محمدعلي آهنگر و محمدرضا گوهري براي «فرزند خاک»  کارگرداني: «تاکاشي کويي زومي» براي فيلم «پروفسور و معادله محبوبش» از ژاپن و فيلم «جزيره» از روسيه به عنوان بهترين فيلم شناخته شد.
در پايان مراسم اختتاميه  بين الملل جشنواره فيلم فجر فيلم «کنعان» ماني حقيقي به عنوان اثر برگزيده تماشاگران ديپلم افتخار گرفت و فيلم آمريکايي «1408» هم در اين بخش سيمرغ بلورين دريافت کرد. به گزارش ايسنا اين مراسم که اجراي آن را عليرضا شجاع نوري بر عهده داشت با يک ساخت تاخير آغاز شد و جوايز هر بخش توسط هيات داوران آن بخش اهدا شد.
اکثر برندگان خارجي در مراسم حضور نداشتند و نمايندگاني از سفارت کشورهاي مربوطه جوايزشان را دريافت کردند.
در لحظاتي از مراسم گروه موسيقي «ونگ شو» به اجراي برنامه پرداختند. همانند برنامه افتتاحيه جشنواره، مديريت مراسم بر عهده منوچهر شاهسواري بود و مسعود فروتن کارگرداني تلويزيوني را بر عهده داشت.


  نيکول طبيعت هاي ايران در خاک آرام گرفت  

صبح سرد، محوطه  باز خانه  هنرمندان را عکاسان ژانر هاي مختلف دربر گرفته بود. عکس بزرگ با زمينه  سياه از چهره مردي آشنا،  نشان  از رفتن هنرمندي ديگر از دنياي رنگ ها و فريم ها داشت... اين چهره نيکول فريدني بود که زمستان او را هم با خود برد. شاعر رنگ هاي ايران صبح روز چهارشنبه از خواب بيدار نشد...
به گزارش ايسنا، پيکر يکي از بهترين فيگور سازان طبيعت ايران بر شانه هنرمندان عکاس و دوستانش تشييع شد و در قطعه  88، رديف 148، آرامگاه شماره  20 آرام گرفت.
همه آمده بودند، از دانشجويان جوان عکاسي گرفته تا دوستان سال هاي دور و نزديکش، برخي مسوولان فرهنگي کشور و حتي بستگاني از او که خارج از ايران زندگي مي کنند.
همراهي فرهنگستان هنر و وزارت ارشاد براي انتشار آثار بر زمين مانده نيکول 
در اين مراسم، حبيب الله صادقي  مدير کل دفتر هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي  پيام تسليت محمدحسين صفار هرندي - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي - و محمدحسين ايماني خوشخو - معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي - را به خانواده  فريدني و جامعه  هنري ايران ابلاغ کرد و گفت: نيکول فريدني از هنرمندان عزيز و مومن به ارزش هاي تصويري بود که سال هاي سال افتخار خدمت به هنر کشور را داشت; جامعه عکاسان کشور، تلاش هاي اين مرد در مجموعه هاي منتشرشده  او شاهد بودند.
وي افزود: از اين هنرمند خلاق و مولف، تصويرهاي زيادي را داريم که اين از نمونه هاي بيداري و صداقت او بود.
صادقي گفت: اين هنرمند ظرف مدت طولاني که توانست در حيطه هنرهاي تجسمي کشور خدمات ويژه اي ارايه دهد، آثارش در مجموعه اي منتشر نشده است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اميدوار است که به همراه فرهنگستان هنر بتوانند مجموعه آثاري از او که منتشر نشده در سلسله کارهايي که قبلا منتشر کردند، انتشار دهد. پيش بيني مي شود، سه مجموعه ديگر را با کيفيت خوب منتشر کنيم.

 


 نشست هفتگي اصحاب رسانه در فرهنگسراي رسانه  

گروه فرهنگ: نشست هاي هفتگي اصحاب رسانه هر هفته سه شنبه از ساعت 8 تا 9 صبح در محل فرهنگسراي رسانه برگزار مي شود.
ناصر اسدي رئيس فرهنگ سراي رسانه در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام اين خبر گفت : براي برقراري ارتباط مستمر و صميمانه تر اصحاب رسانه پيشنهاداتي مطرح شد که از جمله آنها نشست هاي اين گروه از فرهيختگان و نخبگان جامعه بود . لذا پس از مشورت با خود اصحاب رسانه قرار شد اين نشت ها هر هفته سه شنبه صبح برگزار شود .
وي درباره اين برنامه ها اظهار داشت: اصحاب رسانه در اين نشست هاي هفتگي در تريبون آزاد شرکت مي کنند و ديدگاه هاي خود را درباره مسائل مختلف به ويژه مسائل صنفي مطرح مي کنند . ضمن اينکه بناست هر هفته تعدادي از چهره هاي مطرح رسانه اي، مطبوعاتي و فرهنگي و شخصيت ها و مديران حوزه هاي مختلف کشور نيز در اين سلسله نشست ها شرکت داشته و البته صبحانه روزهاي سه شنبه را اصحاب رسانه در کنار يکديگر باشند.
رئيس فرهنگسراي رسانه در ادامه گفت: ما به عنوان يک مجموعه فرهنگي که رسالت اصلي مان مربوطه به اصحاب رسانه هست از اين پيشنهاد استقبال کرده ايم و انشا»الله از سه شنبه 23 بهمن ماه اين نشست ها در فرهنگسراي رسانه برگزار مي شود.
وي در ادامه افزود: ما از هر پيشنهادي که به بهبودي فضاي دوستي و صميميت اصحاب رسانه کمک نمايد استقبال کرده و تلاش مي کنيم اين بستر را در فرهنگسراي رسانه فراهم نماييم.
رئيس فرهنگسراي رسانه، دوستي و گفت و گوي صميمانه و غير رسمي رسانه اي ها را براي فضاي فعلي کشور يک ضرورت انکار ناپذير خواند و گفت: اتحاد ملي همان گونه که مقام معظم رهبري بر آن تاکيد کرده اند يک ضرورت است و در اين بين نقش اصحاب رسانه نقشي پررنگ و تاثير گذار است. اما اين اتحاد با سخنراني و پوستر ايجاد نمي شود و ما معتقديم بايد به ايجاد بسترهاي دوستي، صميميت، تعامل و گفت وگوي اصحاب رسانه کمک نماييم.
رئيس فرهنگسراي رسانه در ادامه اين گفت وگو از اصحاب رسانه خواست، فرهنگسراي رسانه را خانه خود بدانند و به ويژه در بهتر برگزار شدن اين نشست ها همت و جديت به خرج دهند.
شايان ذکر است اولين جلسه صبحانه و تريبون آزاد اصحاب رسانه با حضور برخي چهره هاي فرهنگي و رسانه اي ساعت 8 صبح سه شنبه 23 بهمن ماه در سالن شهيد آويني فرهنگسراي رسانه واقع در ميدان ولي عصر، ابتداي بلوار کشاورز، شماره20، برگزار مي شود.

 


 وزير فرهنگ و ارشاد اسلا مي:
 جشنواره شعر فجر، گمشده بزرگ عرصه فرهنگ کشور بود  

گروه فرهنگ: جشنواره بين المللي شعر فجر، گمشده بزرگ عرصه فرهنگ براي ظهور و شکوفايي نورستگان عرصه شعر بود.
محمدحسين صفارهرندي در گفت وگو با ستاد خبري دومين جشنواره بين المللي شعر فجر با ابراز خوشحالي از استقبال پرشور شاعران از جشنواره شعر فجر، گفت: خوشبختانه جشنواره شعر فجر اين زمينه را فراهم کرده تا تمام شاعران کشور در سنين مختلف از پيشکسوتان شعر گرفته تا شاعران جوان و نويسندگان عرصه شعر از برپايي اين جشنواره به عنوان يک گمشده بزرگ استقبال کنند. وي افزود: تصورم اين است که جشنواره شعر فجر خيلي زودتر از تصورات مي تواند جايگاه خود را پيدا و ارزش هاي خود را نمايان کند.
وزير فرهنگ اضافه کرد: اميدواريم بضاعت فراواني که در جمع اهالي شعر کشور وجود دارد به بهانه اين جشنواره برملا  شده و رشد کند.
وي خاطرنشان ساخت: جشنواره شعر فجر از سال گذشته تاکنون تحولا ت عظيمي را در عرصه شعر کشور ايجاد کرده است که از جمله اين اقدامات مي توان به چاپ بيش از 100 عنوان کتاب شعر توسط معاونت فرهنگي وزارت ارشاد اشاره کرد. صفارهرندي بيان داشت: برگزاري مراسم شعرخواني در حضور مردم و انعکاس زنده آن از طريق صداوسيما از جمله برنامه هايي است که در مراسم اختتاميه امسال علا وه بر تقديم جوايز، به منظور ايجاد رونق و جلوه بيشتر عرصه شعر و پيوند بهتر بين شاعران و علا قه مندان به شعر، صورت مي گيرد.
وي در پايان با بيان اين که، سازمان ها و نهادهاي فرهنگي مختلفي به دنبال همکاري و مشارکت با وزارت ارشاد در برگزاري جشنواره شعر فجر هستند، گفت: اميدواريم با فراهم کردن بسترها و حمايت بيشتر از اين جشنواره، شاهد رشد و بالندگي بيشتر جشنواره شعر فجر در طول ساليان آينده باشيم.
گفتني است مراسم اختتاميه دومين جشنواره بين المللي شعر فجر دوم اسفند ماه سال جاري در تالا ر وحدت تهران برگزار خواهد شد.

 


 مدير نشر ني:
 کتاب سال مردم را به سوي فرهنگ سوق مي دهد 

گروه فرهنگ: داوري کتاب سال در دو سال اخير با تغييرات زيادي همراه بوده و کارشناسانه تر شده است و اگر روند انتخاب آثار به همين صورت ادامه پيدا کند مسوولا ن برگزاري بايد به فکر اطلا ع رساني گسترده تري در اين زمينه باشند.
جعفر همايي، مدير نشر ني در گفت و گو با ستاد خبري بيست و پنجمين دوره جايزه کتاب سال با بيان اين مطلب گفت: يکي از معضلا ت کمبود کتابخوان در کشور است و جايزه کتاب سال مي تواند علا وه بر معرفي آثار برگزيده، عموم مردم را به سمت کتاب و کتابخواني سوق دهد.
وي با اشاره به برگزاري مراسم و جشنواره هاي مختلف در حوزه کتاب گفت: تحرکي که اخيرا در بخش انتخاب کتاب از سوي دستگاه ها و مراکز مختلف آغاز شده نويد دهنده آينده خوبي براي علم و ادب کشور است.
همايي همچنين درباره نقش ناشران در چاپ کتاب هاي کاربردي و شاخص يادآور شد: يک ناشر قبل از چاپ کتاب عوامل متعددي مانند نياز مخاطب، نويسنده و مترجم و همچنين محتواي کتاب را در نظر مي گيرد و پس از بررسي هاي لا زم اقدام به چاپ کتاب مي کند.
جعفر همايي که چندين عنوان از کتاب هاي چاپ شده توسط انتشارات وي در اين دوره از کتاب سال به مرحله دوم داوري راه يافته است، افزود: در صورتي که ناشر در  هر يک از مراحل چاپ کتاب با دقت نظر عمل کند قطعا با موفقيت در حوزه نشر روبه رو خواهد شد.
مدير نشرني برگزاري مراسم اهداي جايزه کتاب سال را يکي از کارهاي تشويقي و ترويجي در حوزه علم و فرهنگ کشور دانست و گفت: در سراسر جهان وقتي قصد تشويق حرکتي را دارند، در آن حوزه جايزه و جشنواره برگزار مي کنند و جايزه کتاب سال نيز به قصد تشويق و اشاعه فرهنگ کتابخواني برگزار مي شود.


 نگاهي به فيلم انتهاي زمين ساخته ابوالفضل صفاري
 تجربه کردن; در گرانبهايي است که به هر کس ندهند 
نويسنده : خدايار قاقاني

مستند «ياد و يادگار» را ديده ايد؟ به احتمال قوي نام فيلمسازش مصطفي رزاق کريمي را شنيده ايد، آثارش را هم ديده ايد!... به خاطر هانيه يا شب يلدا از کيومرث پوراحمد چه طور؟ نوک برج و گل يخ را هم ديده ايد؟ باور کنيد! اين دو فيلم آخر هم از آن کيومرث پوراحمد است... آباداني ها وشبح کژدم را چه طور؟ خاطرتان هست؟ کارگردان اش يادتان هست که مي گفت: ريشه من از سينما آزاد اهواز است و پا به تلويزيون و اين جور جاها نمي گذارم؟!... چند سال است عياري دست به تجربه نزده است؟ اين اتفاق ها که نمونه اي از آنها را برايتان گفتم در سينماي ايران زياد است; فيلمسازي که مسيرش را و نه مسير ديگران را طي مي کند اما آن قدر شرايط برايش دشوار مي شود که مسيرش را بايد تغيير دهد، اين يعني برهم زدن استقلا ل فکري فيلمساز!... اين دست اتفاق ها هم معمولا  براي فيلمسازان مستقل و تجربه گرا رخ داده است و نه کارگردانان که با دو تا بشکن بالا  انداز و آبگوشت و پياز فيلم را  راهي پرده مقدس عريض سينما مي کنند و... اما چرا اين مقدمه را نوشتم؟! در ميان فيلمسازان شناخته شده مان کمتر کسي را مثل کيارستمي يا اصلا ني پيدا مي کنيد که مسيرشان را به طور مشخص پي گرفته اند، با هر اتفاقي کار ندارند و تجربه شان را تکرار مي کنند، اينان صاحبان واقعي سينما هستند. چرا که تجربه  را به سينما آموخته اند!... حال بايد پرسيد، اين افراد هر چند سال يکبار فيلم مي سازند و خارج از سفارش- که نوعا اتفاق بدي نيست- اثر دلخواه شان را کار مي کنند؟ در ميان فيلمسازان جوان، چگونه مديران دولتي مان با آن برخورد کرده اند؟ آن را ارتقا داده اند يا سرکوب يا طعنه هايي که فيلم حتي بر سينماي ايران مي زند، در جذابيت  اش تاثيرگذار بوده است؟ هر چند «فاعليت» حجت در فيلم که در عين حال با محبتي دلسوزانه و دروني آميخته شده او را در اين منحصر به فرد بودن بسيار کمک مي کند.
نکته ديگري که مي توان در خصوص فيلم «انتهاي زمين» اظهار کرد; زبان طنزآميز فيلم است که با پيرامون خود چندان جدي صحبت نمي کند و حرف و معناهاي خود را به شکل کاريکاتوروار تحويل مخاطب مي دهد. نبايد در اين ميان نقش «تجربه» محسن امير يوسفي را در فيلم «خواب تلخ» از ياد برد، که در آنجا هم با اين زبان طنزگونه قصه پيرمرد مرده شوري را روايت مي کند.
روند قصه و روايت اثر با وجود يک خطي نبودنش و فرم تجربه گرا بودنش از ميانه فيلم کمي به مشکل برمي خورد; چرا که بعد از ورود و خروج کاراکترها در فيلم و رسيدن به تنهايي شخصيت حجت تب و تاب اوليه را از دست مي دهد، به همين دليل کمي به نظر مي رسد فيلم دچار افت شده و حرف هايش ظاهرا به انتها رسيده است. اما واقعيت را در مورد حجت نبايد از ياد برد که او شخصيتي تنها و البته انزواطلب است.
کسي که براي رفتن هر شخصي از کنارش، قبري خيالي و ذهني را در کنار دريا براي او درست مي کند و اقيانوس را تنها زيارت کننده اين قبرها مي داند و در انتهاي فيلم، حتي خود را در ميان قبرها جاي مي دهد، چرا که مي داند آنجا جايگاه ابدي اوست.
اين نگاه و توجه به هستي و مرگ و تقابل اين دو در «انتهاي زمين» و البته تجربه هايي که در فيلم رخ داده ، اين اثر را به اتفاقي مثبت در سينماي ايران بدل کرده، به گونه اي که نمي توان به راحتي از کنار آن گذشت.
مسير فيلمساز جوان را همچون اساتيد تغيير داده اند؟ البته که خام کردن جوان ها کار ساده تري است!
قراردادن 2 فيلم در «انتهاي زمين» ابوالفضل صفاري - «تنها دوبار زندگي مي کنيم (بهنام بهزادي) که آثاري مستقل و تجربه گرا هستند، خارج از مسابقه سينماي ايران مصداق همين مدعاست و برعکس فيلم هايش را در بخش مسابقه مي بينيم که هيچ ربطي به نگاه هاي جديد در سينما ندارد يا آثار فيلمسازاني که مسيرشان را تغيير داده اند، نمونه، فيلم حس پنهان از مصطفي رزاق کريمي.
* * *
فيلم «انتهاي زمين» نخستين تجربه صفاري در عرصه سينماي حرفه اي است که در واقع دست به تجربه  درخشاني زده است. مردي مسن و تحصيلکرده که در سال هاي دور و با پاي پياده از شمال ايران به جنوب سفر کرده و حال در چابهار و ميان کوه و دريا زندگي ساده اي دارد. تصويري که ما از اين پيرمرد مي بينيم بي شباهت به قصه معروف «رابينسون کروزوئه» نيست، اما نشانه هاي رفتاري و اجتماعي شخصيت که با اخلاق هاي ايراني آميخته شده، او را به شخصيتي بکر و جذاب تبديل کرده است.
در بخش ابتدايي فيلم ورود و خروج افرادي را در زندگي پيرمرد با نام «حجت» مي بينيم که هر کدام به جاي اينکه بر زندگي «حجت» تاثير بگذارند از او تاثير مي پذيرند; فيلمسازاني که جهت فيلمبرداريشان به درياست، حجت را مي يابند و حجت در ديالوگ هايي هوشمندانه نگاه آنها را تغيير مي دهد. در بخشي از صحبت هاي ابتدايي حجت با زن و مرد فيلمساز او مي گويد: «نفت داريد؟... اگه نداريد فيلم هم نسازيد!»
به هر ترتيب، نتيجه هر تجربه اي، امکان بروز خطا را در خود دارد و شايد قضاوت مديران سينمايي و البته هيات انتخاب در خصوص اين فيلم و امثال آن، تاريخ را در آينده به قضاوت خود طلبيده اند که با اين سينما چه کرده اند؟!

 


 هفت نگاه در فرهنگسراي نياوران  

گروه فرهنگ: عصر 26 بهمن 86، براي دومين سال پياپي، گروه هنري «هفت نگاه» نمايشگاه بزرگ سال را با محوريت فروش آثار هنرهاي تجسمي در نگارخانه اصلي فرهنگسراي نياوران برپا مي کنند.
مديران هفت نگارخانه آريا، الهه، دي، گلستان، والي، هفت ثمر و ماه مهردر اين نمايشگاه از 170 هنرمند  170 نقاشي، مجسمه، خوشنويسي و خط نقاشي روي ديوار مي فرستند که در ميان آنها نام هاي شاخص و برجسته اي نظير سيد محمد احصايي، علي اکبر صادقي، يدالله کابلي، نصرالله افجه اي، گيزلا  وارگاسينايي، فرشيد مثقالي، صادق تبريزي، جلا ل شباهنگي، بهروز دارش، پرويز کلا نتري، شيشه گران، سيدجلا ل الدين  خرمي نژاد و ... ديده مي شود. از هر يک از هنرمندان امکان فروش سه اثر فراهم شده است که پس از فروش اثر عرضه شده، اثر بعدي جايگزين مي شود.
دومين نمايشگاه بزرگ سال «هفت نگاه»، حائز دوشاخصه بسيار مهم تلا ش براي ساماندهي قيمت آثار تجسمي و ارائه يک نمايشگاه هنري با کيفيت قابل ملا حظه  است.
«ليلي گلستان»، سخنگوي «هفت نگاه»، درباره اين دو ويژگي گفته است: «تلا ش هفت نگاه در دومين نمايشگاه بزرگ سال بر اين است که قدمي در راه تعيين معيار براي قيمت آثار هنرهاي تجسمي بردارد و به سهم خود تلا ش کند اين آشفتگي حاکم بر اقتصاد هنرهاي تجسمي که يک تهديد جدي براي آينده آن به شمار مي رود را سامان بخشد.»
«گلستان» تاکيد کرد: «در اين راه با احترام به اساتيد به نام و صاحب کسب از همه هنرمندان خواستيم ما را ياري کنند که خوشبختانه بسياري براي روشن ماندن افق فردا، همراهمان شدند».
وي درباره کيفيت دومين نمايشگاه بزرگ سال «هفت نگاه» گفت: «برخلا ف سال گذشته در انتخاب آثار سختگيري و دقت بسيار کرديم و سعي نموديم تنها آثاري روي ديوار بروند که ازکيفيت قابل دفاعي برخوردار باشند. به همين جهت همه بازديدکنندگان در کنار بهره مندي از امکان خريد آثار تجسمي، يک نمايشگاه قابل ملا حظه  با کيفيت خوب از 170 هنرمند شاخص خواهند ديد.»
شايان ذکر است نخستين نمايشگاه «هفت نگاه» اسفند سال گذشته در فرهنگسراي نياوران با اقبال بسيار چشمگيري از سوي خريداران آثار هنري،مردم و رسانه ها برگزار شد که با قيمت هاي رايج آن روزها، فروش قابل ملا حظه اي نيز با خود همراه داشت. هفت نگاهي ها اواخر پاييزي که گذشت براي نخستين بار به اصفهان نيز رفته بودند.

 


 سراي فرهنگ  

انيميشن ضد ايراني پرسپوليس در فرهنگسراي رسانه

فرهنگسراي رسانه براي نخستين بار مراسم پخش و نقد انيميشن ضدايراني «پرسپوليس» (نامزد دريافت اسکار بهترين انيميشن 2007) را به منظور بررسي سير مواجهه تبليغاتي و جنگ نرم افزاري قدرت هاي جهاني با آرمان هاي انقلا ب اسلا مي برگزار مي نمايد.
مراسم پخش و نقد انيميشن  «پرسپوليس»، افتتاحيه سلسله نشست هاي پخش و نقد فيلم است که از اين پس با دسته بندي موضوعي روزهاي چهارشنبه در سالن شهيدآويني فرهنگسراي رسانه برگزار خواهد شد.
مراسم پخش و نقد انيميشن  «پرسپوليس» با حضور دکتر حسيني زاد (مسوول تامين برنامه شبکه سوم سيما) و حسين معززي نيا (منتقد و مدرس سينما) از ساعت 18 روزهاي سه شنبه 23 بهمن و پنجشنبه 25 بهمن ماه در سالن شهيد آويني فرهنگسراي رسانه واقع در ميدان وليعصر (عج)، ابتداي بلوار کشاورز، شماره 20، برگزار خواهد شد.
حضور براي عموم علا قمندان آزاد است.

نشست علمي مالکيت فکر در خانه فرهنگ ميعاد

خانه فرهنگ ميعاد وابسته به منطقه 19 سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در راستاي برگزاري سلسله جلسات  علمي، اقدام به برگزاري نشست علمي با عنوان «مالکيت فکر» کرده است.
در اين نشست که باحضور استاد مينايي کارگردان برنامه هاي علمي شبکه چهار سيما برگزار مي شود، موضوعاتي از قبيل: چگونه فکر کردن، راههاي استفاده از فکر و ... مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.
بنابراين گزارش اين برنامه روز چهارشنبه 17 بهمن ماه از ساعت 15 الي 17 در تالا ر مبارک فرهنگسراي بهمن برگزار شد.

نقاشي طولي در فرهنگسراي خانواده

فرهنگسراي خانواده به مناسبت ايام الله دهه فجر اقدام به برگزاري مسابقه «نقاشي طولي» نموده است.
در اين برنامه که امروز از ساعت 14 در پارک فدک برگزار مي گردد 57 دانشآموزش مقطع ابتدايي و 57 دانشآموز مقطع راهنمايي بر روي 57 بوم و پارچه اي به طول 57 متر اقدام به کشيدن نقاشي با موضوع انقلا ب اسلا مي مي کنند.
گفتني است، در پايان اين مسابقه به نفرات برتر جوايزي اهدا مي گردد.

شعله هاي انقلا ب در کتابخانه شيخ مفيد

مسابقه شعارهاي انقلا ب با عنوان شعله هاي انقلا ب از سوي کتابخانه شيخ مفيد برگزار مي شود.
شهروندان مي توانند با مراجعه به کتابخانه و دريافت فرم مسابقه با ذکر 10 شعار از شعارهاي سال 57 در اين مسابقه شرکت نمايند و تا پايان بهمن ماه آثار خود را ارسال نمايند.

تنها فرهنگسراي منطقه 14 افتتاح مي شود

همزمان با فرارسيدن سي امين سالگرد پيروزي انقلا ب اسلا مي تنها فرهنگسراي منطقه 14 افتتاح مي گردد. مديريت مراکز فرهنگي هنري اين منطقه وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران بعد از 5 ماه با توجه به نياز اهالي منطقه اينک به طور رسمي فعاليت خود را در زمينه هاي فرهنگي، هنري، آموزشي و... شروع مي نمايد.
گفتني است افتتاحيه فردا ساعت 10 صبح با حضور معاون اجتماعي شهرداري تهران و رئيس سازمان فرهنگي هنري، معاونين و مديران اين سازمان، شهردار منطقه 14 و معاونين ايشان، رئيس آموزش و پرورش منطقه و مديران اين نهاد، شورايارهاي 25 محله منطقه 14 و ديگر شخصيت هاي برجسته فرهنگي و اجتماعي برگزار مي گردد.

همايش دانش آموزي در فرهنگسراي تهران

فرهنگسراي تهران همايش دانش آموزي را برگزار مي کند. در اين همايش که با حضور يوسف يار از اساتيد دانشگاه برگزار خواهد شد موضوع نقش دانش آموزان در پيروزي انقلا ب اسلا مي بررسي مي شود. اين همايش فردا ساعت 8 تا 10 با مشارکت دبيرستان دخترانه سپيده کاشاني برگزار مي شود.

فرهنگسراي بهمن در روز يوم الله 22 بهمن

فرهنگسراي بهمن با برپايي ايستگاه فرهنگي در مسير راهپيمايي يوم الله 22بهمن به استقبال راهپيمايان خواهد رفت. برنامه هاي اين ايستگاه از بخش هاي متنوعي نظير: ايستگاه شادمانه کودک و نوجوان، قرآن بخوانيد، جايزه بگيريد، پرتاب دارت، توزيع بسته هاي فرهنگي و... تشکيل شده است.

دو هفته با دانش آموزان هنرمند در فرهنگسراي طبيعت

فرهنگسراي طبيعت با هدف رشد و شکوفايي استعدادهاي دانش آموزان اقدام به برگزاري برنامه اي تحت عنوان دو هفته با دانش آموزان هنرمند در تاريخ 20 لغايت 25 بهمن ماه نموده است. در اين برنامه گروه هاي مختلف دانش آموزي اپيزودهاي نمايشي با موضوع سال هاي قبل از انقلاب تا پيروزي انقلاب اسلامي را به نمايش مي گذارند.

تئاتر کانون نمايش فرهنگسراي سالمند

کانون نمايش فرهنگسراي سالمند در جشنواره بيست و ششم تئاتر فجر، 2 نمايش خياباني «بادبادک»، «ارتباط ديگر» و 2 نمايش ويژه کودکان «پليس جنگل سبز»، «ديکسيداو آقاي رهنما» را از هفدهم تا بيست و چهارم بهمن ماه 86 به صحنه مي برد. در اين جشنواره، نمايش خياباني بادبادک به نويسندگي و کارگرداني شاهد پيوند و با ايفاي نقش يک نابينا، يک ناشنوا و يک معلول ضايعه نخاعي به اجرا در مي آيد. نمايش خياباني بادبادک در بوستان ملت و نمايش ارتباطي ديگر در کارخانجات تهران، نمايش کودک پليس جنگل سبز و همچنين ديکسيدا و آقاي رهنما در مرکز توليد نمايش عروسکي سالن گلستان واقع در بوستان لاله اجرا مي شوند.

نمايشگاه قاب هاي چوبي در بهمن

امور هنري فرهنگسراي بهمن به منظور حمايت از هنرمندان جوان اقدام به برگزاري نمايشگاه آثار «قاب هاي چوبي» کرده است. در اين نمايشگاه 50 اثر قاب چوبي از هنرمند جوان ناهيد کوهيني در ابعاد و طرح هاي مختلف به معرض نمايش گذاشته شده است.بنابراين گزارش تمامي کارها به صورت دستي توسط مغار، چکش و اره و با استفاده از چوب روسي و راش ساخته شده است. شايان ذکر است نمايشگاه فوق از تاريخ 15 الي 25 بهمن ماه در گالري شهيد آويني فرهنگسراي بهمن داير است.

بررسي کتاب خاطرات شيخ مصطفي رهنما در بهمن

همزمان با فرا رسيدن بيست و نهمين سالگرد پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي ايران کتابخانه شهيد فهميده کتاب خاطرات شيخ مصطفي رهنما را نقد و بررسي مي کند.
شيخ مصطفي رهنما از جمله مبارزين دوره ستم شاهي پهلوي مي باشد که نقش ارزنده اي در هدايت مبارزين انقلاب اسلامي داشته است.
اين برنامه با حضور مسعود کرميان مولف کتاب و جمعي از کارشناسان و منتقدين تاريخ شفاهي برگزار مي شود.