نسخه شماره 1734 - 1386/11/20 -

با گذشت چهل روز
مرگ بي نظير بوتو همچنان در هاله ابهام


افغانستان عرصه اختلا ف ناتو


ميت رامني صحنه انتخابات رياست جمهوري آمريکا را ترک کرد

سيدحسن نصرالله:
سلا ح لبناني، تنها در برابر اسرائيل است


الو مردم سالاري


 با گذشت چهل روز
 مرگ بي نظير بوتو همچنان در هاله ابهام 

روزنامه  نيويورک تايمز به نقل از مقاماتي که در جريان گزارش بازرسان اسکاتلنديارد قرار گرفته  بودند، نوشت:  بي نظير بوتو، رهبر مخالفان پاکستان به علت شدت انفجار بمب گذار انتحاري و نه به وسيله شليک گلوله کشته شده است.
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويتر، پس از اينکه بي نظير بوتو در 27 دسامبر در يک گردهم آيي در راولپندي پس از شليک گلوله و انفجار بمب کشته شد، پرويز مشرف، رييس جمهور پاکستان از اسکاتلنديارد بريتانيا درخواست کرد تا در تحقيقات به آنها کمک کند.
در نظرسنجي که از سوي موسسه  گالوپ پاکستان انجام شد، بيان داشت که تقريبا نيمي از مردم پاکستان معتقدند که آژانس هاي دولتي با سياستمداران هم پيمان مشرف در اين ترور نقش آفرين بوده اند.
روزنامه  تايمز اعلام داشته که هنوز مشخص نيست که چگونه اسکاتلنديارد به چنين نتيجه اي رسيده است.
بي نظير بوتو بدون کالبد شکافي دفن شد و مکان انفجار به سرعت پاک گرديد که منجر به از بين رفتن سرنخ هاي حياتي شد.
در همين حال در حالي که در چهلمين روز درگذشت بي نظير بوتو هزاران نفر گردهم آمده بودند، مقامات پاکستان اعلام کردند که در ارتباط با ترور دو دستگيري با اهميت انجام داده اند.
يک افسر پليس ارشد در راولپندي دو مظنون به نام هاي «حسنين» و «رفاقت» را شناسايي کرد اما جزييات بيشتري در اين زمينه ارايه نداد. دو نفر ديگر نيز که شامل يک پسر 15 ساله  است که پذيرفته به عنوان پشتيبان فرد بمب گذار عمل کرده درماه پيش دستگير شدند.
هزاران تن از مردم پاکستان روز پنجشنبه در چهلمين روز مرگ بي نظير بوتو در کنار آرامگاه وي در جنوب پاکستان گرد هم آمدند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، بسياري از عزاداران شب را در چادرهايي خارج از آرامگاه بي نظير بوتو، رهبر ترور شده  حزب مردم و نخست وزير سابق پاکستان در دهکده  گارهي خدابخش گردهم آمدند و با تلاوت آياتي از قرآن ياد وي را گرامي داشتند.
پليس مقررات شديد امنيتي را براي اجراي مراسم  در نظر گرفت و آصف علي زرداري، همسر بوتو و رييس کنوني حزب مردم در اين مراسم سخنراني کرد.
رييس پليس شهر لارکانا در استان سند اظهار داشت: ما حداکثر تدارکات امنيتي را اتخاذ کرده ايم، هم چنين موانعي در برخي مناطق قرار داده ايم و به هيچ کس اجازه داده نمي شود بدون بازرسي به محل تجمع نزديک شود.
مقام هاي پاکستاني هشدار دادند که در آستانه  برگزاري انتخابات پارلماني سياست مداران در خطر حملات بيشتر تروريست ها قرار دارند.


  افغانستان عرصه اختلا ف ناتو 

وزيران دفاع سازمان ناتو ديروز براي دومين روز پي در پي بر سر اعزام نيروي بيشتر به افغانستان گفت وگو کردند.
 به گزارش فارس به  نقل از خبرگزاري فرانسه، به  دنبال فشار آمريکا و انگلستان به کشورهاي عضو اين سازمان براي اعزام نيروي بيشتر به افغانستان، وزراي دفاع اين کشورها با گردهمايي در «ويلنيوس» پايتخت ليتواني دومين روز از گفت وگو هاي بي نتيجه خود را پشت سر گذاشتند.
در مذاکرات پنجشنبه اکثر اعضاي اين سازمان بر سر مواضع خود پافشاري کردند و با سنگين خواندن مسووليت خود در افغانستان تعداد نيروهايشان را دراين کشور کافي دانستند. اين موضوع حساس براي کشورهاي عضو، مي تواند همبستگي 26 عضو فرا اقيانوسي ناتو را به خطر اندازد.
به گزارش فرانسه، «ايساف» (نيروي بين المللي کمک به امنيت افغانستان) سازمان ملل در افغانستان با مشکلات خونين زيادي از سوي شبه نظاميان طالبان روبرو است و شديدا نياز به تجديد قوا از سوي اعضاي ناتو دارد.
با اينکه بسياري از فرماندهان اين سازمان از کشورهاي عضو تقاضاي اعزام نيروي تازه نفس و سلاح بيشتر به افغانستان کرده اند، اما اغلب کشور ها از اين مساله شانه خالي مي کنند.از جمله اين کشورها که در اين باره شديدا تحت فشار آمريکا و انگليس قرار دارد کشور آلمان است که تعداد نيروهاي حاضر در افغانستانش را کافي مي داند و علاقه اي به افزايش آن نيز ندارد.
«فرانس ژوزف يونگ» وزير دفاع اين کشور که شديدا از سوي «رابرت گيتس» وزير دفاع آمريکا در اين زمينه تحت فشار است، معتقد است که وي با توسل به «ادبيات گستاخانه» به زور از آلمان مي خواهد تا دست به حرکتي بزند که از نظر منطقي انجام آن غير ممکن است.
وي در اين زمينه افزود: «به نظر من همکاري ما در اين زمينه بسيار هم عالي است و انتظار بيش از اين غيرمنطقي به نظر مي رسد، زيرا ما سومين کشوري هستيم که داراي بيشترين نيرو در اين کشور هستيم.»
آلمان 3200 سرباز در افغانستان دارد که در کنار 15 هزاز نيروي آمريکايي و7800 نيروي انگليسي در اين کشور قرار دارند.
يونگ ديروز با اين توجيه که پارلمان آلمان در زمينه اعزام نيروي بيشتر به افغانستان محدوديت دارد، تقاضاي ناتو را در اين زمينه رد کرد. در حالي که کانادا و آمريکا از اين سازمان خواستند تا با فشار آوردن بر اين کشور، نيروهاي بيشتري از آن به مناطق جنوبي افغانستان فرستاده شوند.
از سوي ديگر وزيران امورخارجه  آمريکا و انگليس در ديداري از قبل اعلام نشده روز پنجشنبه با پيام حمايت و اعلام برخي تذکرها به مقام هاي افغان وارد کابل، پايتخت افغانستان شدند.
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه  آمريکا و ديويد ميليبند، همتاي انگليسي او از لندن به کابل آمدند.
اين دو با حامد کرزاي، رييس جمهور افغانستان و ديگر مقام هاي اين کشور در بحبوحه  گمانه زني ها و اظهارات بين المللي مبني بر اينکه پيشرفت در اين کشور شش سال پس از جنگ براي خلع طالبان از قدرت، هم چنان راکد مانده، ديدار و گفت وگو کردند.
وزيران خارجه  آمريکا و انگليس تصريح کردند که از دولت کرزاي که به شدت دولتي ضعيف تصور مي شود، انتظار همکاري بيشتري دارند.
رايس به خبرنگاران گفت: دولت افغانستان نيز مسووليت هايي دارد، اين يک خيابان دو طرفه است و من فکر مي کنم همگان خود را در برابر طالبان مسوول و نگران مي دانند.
ميليبند نيز تاکيد کرد: ما مسووليت هايي داريم که براي انجام آنها متعهد و پايبند هستيم. ما مصمم هستيم که تعهدمان را تا به آخر انجام دهيم و مقام هاي افغان نيز بايد همين احساس را داشته باشند. اين چيزي است که ما مي خواهيم جريان داشته باشد و شالوده  استراتژي هاي دو طرف بر اين اعتقاد است که کار اصلي بايد توسط دولت افغانستان و با هدايت و رهبري اين دولت و تحت حمايت ما انجام شود.
اين در حالي است که رايس در لندن تاکيد کرده بود: جنگ در افغانستان پيروزي سريع به دنبال ندارد و رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، کشورهاي عضو ناتو را که چندان تمايلي به اعزام نيروهاي بيشتر به اين کشور جنگ زده ندارند به شدت مورد انتقاد قرار داده بود.


 ميت رامني صحنه انتخابات رياست جمهوري آمريکا را ترک کرد  

چند ساعت پس از اينکه ميت رامني رسما از انتخابات رياست جمهوري آمريکا کناره گيري کرد و مسير را براي حضور مقتدرانه مک کين در اين انتخابات هموار کرد، مک کين نيز تلاش کرد تا حمايت مخالفانش در پايگاه محافظه کاران جمهوري خواه را به دست آورد.
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، جان مک کين کانديداي برجسته  و پيشتاز جمهوري خواهان در رقابت هاي انتخاباتي آمريکا، در جمع فعالان و حاميان مشتاق جمهوري خواه تلاش کرد تا اعتبار محافظه کارانه اش را تقويت کند و نگراني ها به خاطر مواضع اش در بعضي از مسايل کليدي در آمريکا را کاهش بدهد.  در همين حال، مک کين گفت: صادقانه اميدوار هستم که حتي اگر شما معتقد باشيد به عنوان يک محافظه کار گاهي در استدلال ها يم دچار اشتباه مي شوم، هنوز نيز مرا به عنوان يک محافظه کار قبول داشته باشيد.
همچنين پس از انتخابات سه شنبه بزرگ ميت رامني تصميم گرفت که از کانديداتوري اش در انتخابات رياست جمهوري 2008 آمريکا کناره گيري کند.
مک کين که در سخنان خود به رونالد ريگان جمهوري خواه و رييس جمهور سابق آمريکا استناد مي کند، چارچوبي از مواضع سخت و جدي در مسايل مختلفي از کاهش ماليات ها و جنگ عراق اتخاذ کرده است.
سخنگوي مک کين از اظهارنظر درباره کناره گيري رقيب انتخاباتي اش خودداري کرد.  با کناره گيري ميت رامني، دو کانديداي ديگر، مايک هاکابي و ران پائول با جان مک کين رقابت خواهند کرد. گرچه به نظر مي رسد هيچ يک از اين دو شانسي واقعي براي پيروزي بر مک کين ندارند.
در همين حال، رقباي دموکرات در انتخابات رياست جمهوري 2008 آمريکا قراراست در انتخابات مقدماتي و درون حزبي کوچک تري قبل از حضور در ايالت هاي اوهايو و تگزاس در چهارم مارس حضور يابند.  اگر از آن پس پيروز واقعي مشخص نشود، چشم ها متوجه  انتخابات مقدماتي اواخر آوريل در ايالت پنسيلوانيا خواهد شد.  با شمارش آراي انتخابات «سه شنبه  بزرگ» در آمريکا سناتور هيلاري کلينتون توانست در ايالت هاي مهمي چون کاليفرنيا، ماساچوست، نيوجرسي و نيويورک بر رقيب خود سناتور باراک اوباما پيروز شود.
باراک اوباما توانسته در ايالت هايي که نسبت به نيويورک و کاليفرنيا چندان مهم محسوب نمي شوند پيروز شود که از جمله برجسته ترين آنها ايالت ميسوري است.  با اين حال هنوز درباره پيروز قطعي دموکرات ها نمي توان نظر قطعي داد و رقابت کلينتون و اوباما در تاريخ چهارم مارس در ايالات تگزاس و اوهايو سرنوشت ساز خواهد بود.  سناتور مک کين در رقابت هاي سه شنبه بزرگ در ايالت هاي مهم از جمله کاليفرنيا و نيويورک و نيز ايلينويز، نيوجرسي، اوکلاهما، ميسوري، کنتيکات، دلور و آريزونا به پيروزي رسيد.  هاکابي، کشيش سابق و فرماندار سابق آرکانزاس، پيش از سه شنبه بزرگ با فاصله زيادي در رده سوم قرار داشت اما در اين روز عملکرد خوبي داشت و توانست در پنج ايالت پيروز شود.  وي محبوب مسيحيان انجليکان است.
بعضي از شخصيت هاي سياسي محافظه کار گفته اند که اگر مک کين به عنوان کانديداي نهايي حزب جمهوري خواه انتخاب شود، به او راي نخواهند داد.


 سيدحسن نصرالله:
 سلا ح لبناني، تنها در برابر اسرائيل است 

سيد حسن نصرالله، دبيرکل حزب الله لبنان در مصاحبه  تلويزيوني مشترک با ميشل عون، رييس جناح ملي آزاد و رهبر ماروني هاي لبنان که از شبکه «او تي وي» لبنان پخش شد، تاکيد کرد: سلاح مقاومت هرگز سلاح شبه نظاميان نيست زيرا پس از سال 2000 جز در رويارويي با اسراييل به کار گرفته نشده است.
به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه السفير لبنان، نصرالله تاکيد کرد: مهم خلع سلاح مقاومت نيست بلکه مهم از بين بردن عامل به دست گرفتن سلاح مي باشد که همان اشغالگري و تهديد است.
اسراييل به راحتي مي تواند براي جنگ عليه لبنان بهانه تراشي کند و هيچ گونه تضميني براي ممانعت از اين امر وجود ندارد و ما نيز بر اين اساس استراتژي دفاعي خود را اعلام کرديم و چنانچه از ما مي خواهند سلاح را تحويل دهيم به آنها مي گوييم چه جايگزيني براي اين سلاح دارند؟
وي ادامه داد: همه مي دانند که ديپلماسي به آزادي خاک لبنان و اسراي لبناني منجر نخواهد شد.
دبيرکل حزب الله لبنان گفت:  توافقنامه  بين من و ميشل عون خيلي کوچکتر از توافقنامه اي بود که با رفيق حريري، نخست وزير اسبق لبنان چند هفته پيش از شهادتش امضا کردم. او به من گفت که به مقاومت به عنوان عاملي نه فقط براي آزادي مزارع شبعا و بازگشت اسرا بلکه جهت تحقق صلح عادلانه ايمان دارد.
وي افزود: من به حريري گفتم که اين صلح فراگير بايد بر اساس ادبيات حزب الله تحقق يابد و او تاکيد کرد که اگر من در زمان تحقق اين امر در دولت بودم به تو مي گفتم که مي خواهم چه کاري انجام دهم.
سيد حسن نصرالله تصريح کرد: من در خصوص اين مساله با سعد حريري، رهبر اکثريت پارلمان لبنان نيز همچون پدرش به توافق رسيدم و حتي وليد جنبلاط، رهبر دروزي هاي لبنان نيز موضع گيري موافقش را با اين مساله به همه اعلام کرده است و اکنون با ژنرال عون نيز در خصوص يک استراتژي دفاعي ملي به توافق رسيده ايم که موافقت همه لبناني ها با آن ضروري است.
وي در ادامه با اشاره به حوادث اخير در منطقه  «مارمخايل» بيروت که به کشته و مجروح شدن چندين لبناني در درگيري  تظاهرکنندگان و نيروهاي ارتش منجر شد، گفت: برداشت ها و اظهار نظر هاي متفاوتي مطرح شده و من از شب اول حادثه، انجام تحقيقات جدي و دقيق را خواستار شدم و ما حتي اطلاعات مان را به سيستم هاي قضايي ابلاغ کرده و از انتشار آن در رسانه ها خودداري کرديم.
وي افزود: ما هرگز خواهان تحت فشار قرار گرفتن مراجع تحقيقاتي نيستيم بلکه به دنبال انجام تحقيقاتي عادلانه و منصفانه هستيم و در ديدار با ميشل سليمان، فرمانده ارتش لبنان بر ضرورت تحقق قاطعانه  اين امر تاکيد کرديم.
وي هم چنين عنوان داشت: سند تفاهم بين حزب الله و جناح ملي آزاد بر اساس ايجاد تفاهم روحي و معنوي شکل گرفته و بر اساس مذاکرات دو طرف شکل گرفته لذا حوادث به وجود آمده در «يکشنبه  سياه» نه فقط براي ايجاد فتنه و آشوب براي از بين بردن اين تفاهمنامه  سه صفحه اي بلکه جهت از بين بردن دستاوردهاي دو ساله  اين توافق روي داد که مهمترين آن صلح داخلي بود.
دبيرکل حزب الله لبنان درخصوص نامزدي ميشل عون، رهبر ماروني هاي لبنان براي انتخابات رياست جمهوري گفت: ما موافقتمان را با اين نامزدي به اسقف ماروني ها و برخي ديگر از نمايندگان احزاب مسيحي اعلام کرديم اما مي دانستيم از موضع گيري ما عليه ژنرال عون استفاده خواهد شد زيرا طرف ديگر اهداف و نيات غير مسالمت آميز داشته است.
وي درخصوص علت عدم همکاري حزب الله در شناسايي عاملان ترور هاي لبنان گفت:  حزب الله سازمان امنيتي ندارد و آنچه که وجود دارد تنها يک سازمان اطلاعاتي براي حمايت از اعضاي ما در جنوب است.
دبيرکل حزب الله لبنان درخصوص اتهامات وارده عليه سوريه درخصوص ترورهاي لبنان بويژه ترور رفيق حريري عنوان داشت: من پس از شهادت حريري نزد خانواده اش رفتم و آن زمان پيش از تشکيل گروه تحقيق بين المللي به آنها پيشنهاد دادم که يک کميته  تحقيقاتي سعودي - لبناني تشکيل دهند و به آنها گفتم که شخصا با بشار اسد، رييس جمهور سوريه نيز در اين خصوص موافقت کرده و رضايت او را بدون دخالت سازمان هاي اطلاعاتي سوريه در اين پرونده جلب مي کنم.
وي ادامه داد: ما چطور مي توانيم بدون هيچ مدرکي سوريه را متهم کنيم و دليل کودتا عليه مقاومت و ناديده گرفتن تمامي ائتلاف ها و تعهدات نسبت به اين امر چيست؟
نصرالله گفت: هيچ موضوع محرمانه اي بين من و سعد حريري وجود ندارد، من بارها گفته ام چنانچه دخالت سوريه در ترور رفيق حريري اثبات شود، من شانه به شانه  فرزندش خواهم ايستاد اما متهم کردن سوريه پيش از اثبات ادعاها پسنديده نيست.
وي درخصوص تمايل حزب الله لبنان به ايجاد جمهوري اسلامي در اين کشور گفت: ما خواهان دولتي هستيم که نمايندگان تمام اقشار مختلف مردم در آن حضور داشته باشند زيرا هر مسلماني معتقد است که اساس شکل گيري دولت اسلامي عدالت است همان طور که از نظر سکولارها يک دولت سکولار هم يک دولت است و اين يعني عدالت، ما هرگز به دنبال تحميل دولت اسلامي با زور و قدرت نيستيم و با توجه به تنوع مذهبي و طايفه اي در لبنان معتقديم که همه لبناني ها و در راس آنها مسيحيان بايد از اين دموکراسي توافقي بهره ببرند و روي آوردن به گزينه  ديگر منجر به ايجاد شکاف و نهايتا ويراني کشور خواهد شد.
وي افزود: ما به تنوع مذهبي و طايفه اي در لبنان اعتقاد داريم و لبنان را به عنوان کشوري الگو از نظر آزادي ها به رسميت مي شناسيم و نمي خواهيم حقايق اين امر تغيير کند.
ميشل عون نيز تاکيد کرد: تصور من از استراتژي دفاعي اين است که بعد از آزادي مزارع شبعا و آزادي اسرا، ما در موضع دفاعي قرار خواهيم گرفت.
وي افزود: عملکرد مقاومت با ديگر نيروهاي رسمي توافق دارد زيرا در دفاع مشروع از خويشتن هيچ کس نمي تواند حد و مرزي قايل شود. گزينه  دفاعي باقي است و نبايد آن را تعطيل کرد. چنانچه اين امر به دست مقاومت نباشد بايد به ارتش واگذار شود اما نهايتا از اين استراتژي دفاعي نمي تواند شانه خالي کرد.
عون تصريح کرد: ما براي در دست داشتن سلاح حق داريم اما در اين حال بر تعهدات بين المللي مان در قبال آتش بس پايبند هستيم و با اين صلح مشروط موافقت کرده ايم.
وي درخصوص بازگشت عمرو موسي، دبير کل اتحاديه  عرب به لبنان گفت: ابتدا بايد توافق در خصوص بندها صورت گيرد و بعد اين توافق نامه ها اجرا شود اما اجراي جزيي نمي تواند تضمين مناسبي به ما بدهد. ما خواهان تضمين هايي هستيم که بعد ها اجراي توافقنامه  را با مشکل روبرو نسازد.


 الو مردم سالاري 

 آسفالت خيابان ها نياز به ترميم دارند

خيابان هاي تهران مدتي است که وضع اسفباري پيدا کرده و بارش برف و نمک پاشي نيز باعث تخريب بيشتر آنها شده است. ضروري است به وضع آسفالت خيابان هاي تهران رسيدگي شود. با توجه به گراني قطعات يدکي و دستمزد بالاي تعميرگاه ها از ضرر و زيان به خودروهاي مردم جلوگيري به عمل آيد.
ضمنا از شهرداري تهران تقاضا داريم پيمانکاران را ملزم به دقت بيشتر در کارهاشان کنند تا پس از مدت کوتاه، بار ديگر شاهد تخريب آسفالت خيابان ها نباشيم.
حامد افراخته - تهران

کيفيت نامطلوب غذا در ادارات

در برخي از موسسات و ادارات دولتي و موسسات به دليل نبود نظارت کافي از سوي مسوولان وزارت بهداشت، غذاي کارکنان کيفيت نازلي دارد و ناچارند اين وضع را تحمل کنند.
نظارت مستمر بهداشتي بر فعاليت واحدهاي تهيه غذاي چنين مکان هايي، ضروري است و بازرسي آنها بدون اطلاع قبلي صورت گيرد.
علي کمالوندي

قايق در پياده رو

مسوولان گرامي شهرداري منطقه 12 تهران! يک قايق متعلق به جنگ تحميلي در تقاطع پل آهنگ و خيابان هفده شهريور، در پياده رو بدون هيچ کاربري رها شده است که نياز به جمع آوري دارد.
راحله قاسمي

ترافيک در خيابان 17 شهريور

هر روز عده اي از رانندگان مسافربر در ميدان امام حسين (ع) ، ابتداي خيابان 17 شهريور توقف مي کنند و باعث ترافيک مي شوند.
لطفا اين پيام را منعکس کنيد تا مسوولا ن راهنمايي و رانندگي منطقه رسيدگي کنند.
ارشيا بيروديان