نسخه شماره 3573 - 1393/06/25 -

رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب در شرايط خوبي نيستند
زخم عروس گيلان عفوني شده است

نفس هاي ارگ بهارستان به شماره افتاد
افزايش نگراني ها از تخريب ميراث 230 ساله


خبر


 رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب در شرايط خوبي نيستند
 زخم عروس گيلان عفوني شده است 

شيرابه‌هاي سراوان اصلي‌ترين عامل آلودگي رودخانه‌هايي در رشت هستند که زماني عروس گيلان بودند.

به گزارش ايسنا، منطقه گيلان، جنگل‌هاي سراوان در نزديکي رشت از جمله جنگل‌هاي زيبا و ديدني گيلان است اما بخشي از اين جنگل در 15 کيلومتري جاده به سمت تهران در منطقه «گذرخان عمو» محل دفن زباله شده است و متاسفانه هر روز، کاميون‌هاي حمل زباله شهرداري‌هاي چند شهر گيلان در حال رفت و آمد و تخليه زباله در اين منطقه زيباي جنگلي هستند. اين شيرابه‌ها وارد رودخانه‌هاي گوهر رود و زرجوب رشت مي‌شوند و از طريق رودخانه‌ها وارد تالاب انزلي شده و تنوع زيستي ارزشمند اين تالاب را نيز تهديد مي‌کنند.

مريم، يکي از دانشجويان رشته جغرافيا در رشت در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه گيلان، اظهار کرد: در دنيا، رودخانه‌هاي هر شهر جزو ثروت‌هاي ملي ارزشمند در شهرها محسوب مي‌شوند زيرا باعث مي‌شوند که ساکنين شهرها بتوانند در کنار ساختمان‌هايي که قارچ‌گونه در حال گسترش هستند چند ساعتي را از آپارتمان‌ها بيرون بيايند و به آب جاري رودخانه‌ها نگاهي بيندازند و تفرج کنند.

وي اضافه کرد: شهر رشت که از متراکم‌ترين شهرهاي کشور است نيز روزگاري داراي دو رودخانه زيبا بود که داراي آبي زلال بودند و زماني که خورشيد بر آنها مي‌تابيد سرابي از جواهرات، زر و گوهر از اين رودخانه‌ها منعکس مي‌شد و به همين دليل اين رودخانه‌ها زرجوب و گوهررود نام گرفتند. مريم ادامه داد: شايد امروز بسياري از مردمي که از اين رودخانه گذر مي‌کنند باورشان نشود که در گذشته بچه‌ها در اين رودخانه‌ها شنا مي‌کردند و ماهيگيري يکي ديگر از دلايل علاقه مردم رشت به اين دو رودخانه بود، اما به تدريج ورود آلودگي‌ها به اين رودخانه‌ها موجب شد که به خصوص در فصل تابستان و با گرم شدن هوا کسي نتواند حتي از کنار اين دو رودخانه عبور کند و راحت‌ نفس بکشد، زيرا بوي مشمئزکننده‌اي انسان را آزار مي‌دهد و مجبور مي‌شود براي لحظاتي نفس خود را حبس کند تا از گزند بوي نامناسب اين رودخانه‌ها درامان باشد.

اميرمحمد، يکي از شهروندان ساکن حاشيه رودخانه گوهررود رشت با اشاره به پاکساي اخير حاشيه اين رودخانه ها به ايسنا گفت: خانه ما زياد به اين رودخانه نزديک نيست اما بوي بد اين رودخانه با توجه به هواي گرم تابستان تا حدي است که ما نمي‌توانيم پنجره‌هاي خانه‌مان را لحظه‌اي باز نگه داريم. وي با بيان اينکه رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب اين روزه‌ها در شرايط خوبي نيستند، اضافه کرد: چند سال پيش گاهي برخي لاک‌پشت‌ها را مي‌ديديم که در اين رودخانه‌ها با سختي به زندگي خود ادامه مي‌دادند اما امروز ديگر خبري از آنها نيست و تنها رودخانه‌هايي را شاهد هستيم که به جاي آب زلال و ماهيان، تنها فاضلاب در آنها جريان دارد. پاکسازي حاشيه رودخانه‌ها کار خوبي است اما بايد روح اين خانه جلا يابد.

محمدرضا برجي، مديرکل محيط زيست گيلان نيز به خبرنگار ايسنا گفت: مهمترين اقدامي که براي احياي رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب مي‌توان انجام داد، احداث تصفيه‌خانه براي کنترل شيرابه‌هاي زباله سراوان است. به طور ميانگين در هر ثانيه 10 ليتر شيرابه از جايگاه دفن زباله در جنگل سراوان خارج مي‌شود. شيرابه‌هاي سراوان، اصلي ترين عامل آلودگي رودخانه‌هاي رشت هستند که زماني عروس گيلان بودند. وي تصريح کرد: فاضلابهاي خانگي و شهري زخم‌هاي عفوني اين رودخانه‌ها محسوب مي‌شوند و اگر هرچه سريعتر شرکت آب و فاضلاب شهري گيلان براي احداث تصفيه‌خانه فاضلابهاي شهر کاري انجام ندهند اين زخم هاي عفوني به غده‌هاي چرکين تبديل مي شوند که سلامت مردم را بيش از امروز به خطر خواهد انداخت.

برجي تصريح کرد: احداث سيستم تصفيه خانه فاضلاب صنعتي شهر رشت و اجراي طرح ساماندهي فاضلاب شهر رشت از راه‌هاي جلوگيري ورود آلودگي‌ها و افزايش آلاينده‌هاي اين رودخانه‌هاست اما مهمترين کار براي نجات رودخانه‌هاي رشت، تصفيه شيرابه‌هاي مکان دفن زباله سراوان است.


 نفس هاي ارگ بهارستان به شماره افتاد
 افزايش نگراني ها از تخريب ميراث 230 ساله 

ارگ بهارستان، ميراث به جا مانده از دوره افشاريه در آخرين مراحل بقاي خود قرار گرفته و آنچه از مرمت و احيا در اين مکان به چشم مي خورد آجرهاي خام و پخته اي است که براي نگهداري در محوطه اين بنا تخليه شده و نه تنها مرمتي در آن صورت نگرفته بلکه در آستانه پيوستن به دفتر تاريخ است.

به گزارش مهر، ارگ تاريخي بهارستان از نمادهاي تاريخ ماندگار و شکوهمند استان خراسان جنوبي با وجود پيشينه تاريخي اکنون حال و روز خوشي ندارد.

اين بناي با ارزش تاريخي با نمايي زيبا و سترگ و ساختاري ظريف و چشم نواز توجه هر رهگذر و پژوهشگري را به خود جلب مي کند.

ارگ بهارستان که در بيرجند به باغ زرشکي نيز شهرت دارد از آثار تاريخي دوره افشاريه به حساب مي‌آيد که در سالهاي 1205 و 1206 هجري قمري ساخته شده است.

بناي تاريخي ارگ بهارستان يکي از بزرگترين و باشکوه‌ترين باغ‌هاي ايراني بوده که متاسفانه سال‌ها قبل از شناسايي و ثبت آن در فهرست آثار ملي بخش گسترده‌اي از آن توسط نهادهاي مختلف دولتي و نيمه دولتي مجزا شد و آنچه از اين باغ باشکوه باقي مانده کوشکي نيمه ويران و فضاهاي مخروبه است.

وجود مصالح ساختماني از جمله آجر و سنگ در محوطه اين بناي تاريخي نشانگر تداوم اقدام هاي استحکام بخشي و مرمتي در اين بنا توسط ميراث فرهنگي است. اما با اين حال مشاهده ويراني‌هاي يک اثر ارزشمند تاريخي باعث تأسف مي شود. در اين بناي تاريخي دو خانوار از دوران قبل از انقلاب اسلامي سکونت دارند که مسئوليت سرايداري را براي اين بناي تاريخي بر عهده دارند.

يکي از اين خانوارها که از 16 سالگي مي‌گويد در اين بناي تاريخي سکونت دارد از مسئولان ميراث فرهنگي براي اينکه هيچ هزينه اي به آن ها براي نگهداري از اين بنا پرداخت نمي کنند انتقاد کرد.

مشاهدات و بازديد ميداني خبرنگار مهر از اين ارگ تاريخي حاکي از عدم توجه مسئولان سابق ميراث فرهنگي در حفظ و مرمت اين بناي با ارزش تاريخي دارد که روز به روز بر تخريب اين بنا افزوده مي شود و هيچ گونه اقدمي براي مرمت آن از سوي ميراث فرهنگي و سازمان مالک باغ صورت نمي‌گيرد. حياط اندروني و اتاق هاي دورتادور اين بنا که بسياري از آن ها تخريب شده و يا در معرض تخريب است متاسفانه آغلي بر گوسفندان و انبار ضايعات اعم از کارتن و مصالح ساختماني اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي تبديل شده است. حوض مياني محوطه اين بناي با ارزش تاريخي پر از انواع نخاله هاي ساختماني و آشغال است و کسي توجهي به اين موضوع نمي کند. سرپرست سازمان اموال و املاک بنياد مستضعفان خراسان جنوبي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اينکه بنياد مالک اصلي اين بناي تاريخي است، اظهار کرد: با توجه به اينکه ارگ ملي بهارستان بيرجند در مالکيت بنياد مستضعفان قرار دارد ولي چون در زمره آثار ملي کشور ثبت شده ميراث فرهنگي بايد نسبت به مرمت اين بنا اقدام کند. حسن خسروي با اشاره به اينکه اين اثر تاريخي در سال 85 از سوي بنياد مستضعفان تحويل ميراث فرهنگي شده که نسبت به مرمت و حفاظت از آن اقدام کنند، تصريح کرد: اما متاسفانه تاکنون هيچ‌گونه اقدام مرمتي قابل توجهي‌صورت نگرفته است.

وي ادامه داد: چندين سال است که اين بناي ارزشمند تاريخي براي احيا و مرمت تحويل اداره کل ميراث فرهنگي شده اما متاسفانه به انباري براي مصالح و نخاله هاي ساختماني تبديل شده است.

سرپرست سازمان اموال و املاک بنياد مستضعفان خراسان جنوبي با بيان اينکه بسياري از قسمت هاي اين بنا طي چند سال اخير تخريب شده است، گفت: کمبود اعتبارات و عدم دلسوزي مديران سابق اداره کل ميراث فرهنگي باعث شده تا براي اين اثر تاريخي هنوز اقدام شايسته اي صورت نگيرد.

خسروي تصريح کرد: بنياد مستضعفان چندين دفعه پيگيري کرده که ميراث فرهنگي نسبت به مرمت اين ارگ ملي اهتمام ورزد ولي تاکنون اقدامي در اين زمينه انجام نشده است. وي خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه ارگ ملي بهارستان يا باغ زرشکي يک اثر تاريخي و ملي است ميراث فرهنگي موظف است نسبت به احيا و مرمت اين بنا اقدام کند و آن را تحويل بنياد مستضعفان دهد.

سرپرست سازمان اموال و املاک بنياد مستضعفان خراسان جنوبي اضافه کرد: آخرين پيگيري که در خصوص اين بناي تاريخي صورت گرفت اين بوده که شرکت عمران و مسکن سازان خراسان جنوبي اين ملک را تملک و در اختيار بگيرد که تاکنون نيز در اين موضوع هم اقدامي صورت نگرفته است. خسروي در پايان يادآور شد: بنياد مستضعفان آماده واگذاري اين ملک به قيمت کارشناسي به دستگاه هاي دولتي و بخش خصوصي براي سرمايه گذاري است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي نيز در گفتگو با مهر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستاي حفظ و مرمت ارگ تاريخي بهارستان بيرجند اظهارکرد: اقداماتي که از سوي ميراث فرهنگي در خصوص بنا صورت گرفته بيشتر جنبه حفاظتي داشته است.


 خبر 

خشکيدگي، همه جنگل‌هاي زاگرس را تهديد مي‌کند

گروه شهرستانها: مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه گفت: خشکيدگي همه جنگل‌هاي زاگرس را تهديد مي‌کند و نمي‌توان گفت که فقط جنگل‌هاي بلوط در معرض اين مشکل قرار گرفته اند. مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه گفت: مساحت جنگل‌هاي زاگرس در استان کرمانشاه را 527 هزار هکتار دانست و گفت: براساس تحقيقات و کارهاي ميداني که انجام گرفته تاکنون 120 هزار هکتار از جنگل‌هاي استان به خشکيدگي دچار شده‌اند. مهندس سليماني اظهار داشت: ميزان خشکيدگي جنگل‌هاي زاگرس در اين استان از تراکم 20 تا 70 درصد متغير است. سليماني با بيان اينکه خشکيدگي بيش از يک ميليون و 100 هزار هکتار از مجموع شش ميليون هکتار جنگل‌هاي زاگرس را در هشت استان درگير کرده، گفت: تراکم اين درگيري از 25 درصد تا 70 درصد متغير است. وي در ادامه از خشکيدگي جنگل‌هاي زاگرس به عنوان يکي از مسائل با اهميت ياد کرد و گفت: خشکيدگي همه جنگل‌هاي زاگرس را تهديد مي‌کند و نمي‌توان گفت که فقط جنگل‌هاي بلوط در معرض اين مشکل قرار گرفته‌اند. مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه سه عامل را در خشکيدگي جنگل‌هاي زاگرس اثر گذار دانست و گفت: آفت لورانتوس، يک نوع بيماري قارچي(قارچ ذغالي بلوط) و آفت سوسک چوبخوار اصلي ترين عواملي هستند که خشکيدگي و زوال جنگل‌هاي زاگرس را به دنبال دارند. وي در ادامه با بيان اينکه تاکنون گروه‌هاي مختلف علمي و دانشمنداني از کشور‌هاي مختلف جهت بررسي خشکيدگي بلوط از منابع طبيعي استان بازديد کرده اند، گفت: هنوز علت اصلي خشکيدگي جنگل‌هاي زاگرس مشخص نشده است . وي افزود: اغلب کارشناسان جنگل‌هاي زاگرس را ضعيف شده مي‌دانند و معتقدند درختان زاگرس ضعيف شده‌اند و خشکسالي‌هاي پي در پي مشکلات تغذيه اي را براي اين جنگل‌ها ايجاد کرده‌اند. مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه اظهار داشت: باتوجه به اينکه مهمترين مساله جنگل‌هاي زاگرس خشکيدگي بلوط و بروز بيماري ذغالي است، نمونه‌اي از سوسک چوب خوار از زير پوست درختان بلوط جمع آوري شد که تاکنون در ايران زيستگاه نداشته و مخصوص مناطق گرمسيري است. حسين سليماني گفت: نمونه مشاهده شده پس از بررسي براي تعيين خانواده و تيره علمي به دفتر کارشناسي موسسه تحقيقات گياهپزشکي کشور ارسال شد. وي بيان داشت: اين آفت در بيشتر نقاط گرمسيري دنيا مانند جنوب آسيا و نواحي گرمسيري آفريقا و آمريکا ديده مي شود. مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان کرمانشاه با اشاره به اينکه بيماري خشکيدگي بلوط از چند سال پيش خسارت هاي زيادي به جنگلهاي زاگرس زده است، بيان داشت: اين بيماري از سالهاي گذشته در بيشتر جنلگهاي بلوط استان کرمانشاه همانند شهرستان گيلانغرب نفوذ پيدا کرده است.

اجلاس مديران روابط عمومي‌هاي منطقه 2صنعت نفت كشور در اهواز برگزار شد

گروه شهرستانها: اجلاس مديران روابط عمومي‌هاي منطقه 2 صنعت نفت كشوربه ميزباني روابط عمومي شركت ملي نفت ايران در اهواز برگزار شد.در اين اجلاس مديران روابط عمومي 70 شركت زيرمجموعه وزارت نفت به همراه نمايندگان اداره كل روابط عمومي وزارت نفت و روابط عمومي‌هاي 4 شركت اصلي وزارت نفت حضور داشتند. در اين نشست مديرعامل شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب ضمن خير مقدم به حاضران، به بيان جايگاه روابط عمومي‌ها پرداخت و اظهار داشت: روابط عمومي آينه تمام نماي سازمان است و ارتباطات برون و دورن سازماني آن نقش تعيين كننده‌اي در تحقق برنامه‌هاي هر سازمان دارد.مهندس حميد بورد به پيشينه تشكيل روابط عمومي در كشور اشاره كرد و گفت: روابط عمومي صنعت نفت قديمي‌ترين روابط عمومي در ايران است و امروز نيز به دليل نقش صنعت نفت به عنوان لوكوموتيو اقتصاد كشور از اهميت بسزايي برخوردار است. وي گفت: در مناطق نفتخيز جنوب نيز كه در گستره‌اي به وسعت 400 هزار كيلومتر مربع در 5 استان جنوب غرب كشور فعاليت مي‌كند روابط عمومي يك نهاد فعال و به عنوان يكي از ستون‌هاي اجرايي شركت به شمار مي‌رود. عضو هيات مديره شركت ملي نفت ايران با تشكر از مجموعه مديران و كاركنان پرتلاش روابط عمومي‌هاي صنعت نفت از آنان خواست نسبت به اطلاع‌رساني خدمات صنعت نفت به جامعه بيش از پيش اهتمام داشته باشند. رئيس روابط عمومي شركت ملي نفت ايران نيز در اين نشست اظهار داشت: هدف اصلي از برگزاري اين نشست انتخاب نماينده روابط عمومي‌هاي منطقه 2 براي عضويت در شوراي هماهنگي مديران روابط عمومي صنعت نفت كشور است.

29 شهر استان کرمان
گرفتار بحران کم‌آبي

معاون عمراني استاندار کرمان با هشدار مبني‌بر وقوع بحران کم‌آبي در 29 شهر استان کرمان گفت: 7850 ميليارد تومان براي انتقال آب به استان کرمان بايد هزينه شود که با احتساب تورم به 15 هزار ميليارد تومان مي‌رسد. به گزارش ايسنا، منطقه‌ي کوير، «محمدجواد کامياب» صبح ديروزدر جلسه شوراي حفاظت آب استان کرمان اظهار کرد: بيش از 2400 نفر ساعت کار کارشناسي در بحث آب استان و طرح پنج‌ساله‌ «پليس آب» انجام شده و قرار است سند توسعه‌ي آب استان تدوين شود. وي با بيان اينکه کرمان در رده‌ي استان‌هاي فقير و خشک از نظر بارندگي است و بيلان آب سالانه‌ي استان منفي 900 ميليون مترمکعب است، تصريح کرد: 34 هزار و 612 حلقه چاه در استان داريم که 10 هزار و 418 مورد غيرمجاز است.