نسخه شماره 3568 - 1393/06/19 -


گامي به سوي عدالت و آزادي


اعتدال و پيشرفت


پايان کار کشتي آزاد ايران با 3 نقره، دو برنز و نايب قهرماني


حمله تروريست‌هاي مسلح به يک پاسگاه مرزي در سراوان ناکام ماند


 گامي به سوي عدالت و آزادي  
نويسنده : جابر فضلي

مولف بيش‌از چهل جلد کتاب و بيش‌از يکصد عنوان مقاله در زمينه حقوق خصوصي 50 سال فعاليت علمي و استاد ممتاز دانشگاه تهران زماني که در مراسم اعطاي هدايا به فارغ‌التحصيلان حقوق دانشگاه تهران که از سوي دربار پهلوي صورت گرفته بود، حاضر نشد، عطاي بورسيه و ادامه تحصيلات در خارج از کشور را به لقايش بخشيد تا اولين فارغ‌التحصيل رشته حقوق در مقطع دکتري دانشگاه تهران باشد. شاگردي و کسب علم از محضر اساتيدي همچون دکتر حسن امامي و دکتر شهابي خراساني و تاليفات ارزشمند و علمي ايشان، شخصيتي از ايشان به يادگار گذاشت که لقب پدر علم حقوق ايران به دکتر ناصر کاتوزيان اختصاص يافت. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، در کنار حقوقدان‌هايي همچون احمد صدر حاج سيد جوادي و ديگران لاهيجي، در سال 1358 پيش‌نويس قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران را تدوين نمودند که در اصل اول آن آمده بود «جمهوري اسلامي نظامي است بر مبناي دموکراسي، يعني مشروعيت آن از راي مردم است». به نظر ايشان قانون اساسي، تنظيم رابطه حکومت و مردم و دفاع از آزادي‌هاي عمومي و محدود کردن قدرت حکومت در چارچوب ضرورت‌هاي اجتماعي است.

اين امر مبين روحيه دموکراسي‌خواهي ايشان مي‌باشد چرا که حتي در زمينه علمي نيز همواره بر دموکراسي تاييد و تاکيد داشته و به فعالين عرصه حقوق و وکلا اذعان مي‌داشتند که آنها نمونه کوچکي از اعمال دموکراسي هستند و از آنها نسبت به ديگر اقشار جامعه، انتظار بيشتري در رعايت قواعد دموکراسي و تحمل نظر مخالف مي‌رود.

به نظر مي‌رسد واژه دموکراسي از شاخصه‌هاي فعاليت‌هاي علمي و عملي ايشان بوده است.

ايشان در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسي در سال 1358، به عنوان نامزد جبهه ملي و حمايت‌هاي نهضت آزادي، شرکت کرد ولي در کمال شايستگي به مجلس راه نيافت. بعد از انقلاب فرهنگي، جامعه حقوقي ايران و دانشگاه، 11 سال از حضور ايشان بي‌بهره بود تا اينکه دوباره به تاثيرات علمي و نقش سازنده ايشان در اشاعه علم حقوق و مدني پي بردند و استاد دوباره به عرصه علمي و دانشگاهي بازگشتند. تا اينکه در سال 1383 بعد از 40 سال فعاليت علمي و تربيت صدها فرهيخته، از سوي سيدمحمد خاتمي نشان درجه يک دانش به ايشان اعطا گرديد.

ايشان همواره به نهادهاي مدني و واسطه‌اي توجه داشتند و آن را موجب تقويت حکومت و دولت مي‌دانستند و معتقد بودند براي ايجاد رفاه عمومي و براي کند کردن لبه تيز قدرت، بايد واسطه‌هاي عمومي مانند سنديکاها، اتحاديه‌ها و کانون‌ها تقويت شوند.

در سال 88 با امضاي بيانيه‌اي مبني بر«مخالفت با اعدام براي کودکان» شخصيت بلند انساني و متنفذ علمي ايشان نمايان گشت. به عقيده ايشان هنگامي که قرآن کريم حتي نسبت به کسي که مرتکب قتل عمد شده ما را به عفو و بخشش دعوت مي‌کند، بي‌ترديد اسلام با اعطاي موهبت حيات به افراد زير 18 سال که هنوز زندگي و خوبي‌ها و بدي‌هاي آن را درک نکرده‌اند، موافق است.

مردم جايگاه ويژه‌اي در انديشه‌هاي حقوقي ايشان داشتند و نقش قانون اساسي را دفاع از حقوق مردم مي‌دانست و معتقد بود اين مردم هستند که براي استفاده از حقوق و آزادي خود نياز به حمايت قانون دارند.

در پايان، سخن ايشان در مورد دستگاه نظارتي به عنوان حسن ختام مطلب مرقوم مي‌گردد. «چون نقش قانون اساسي دفاع از حقوق مردم است بنابراين شوراي نگهبان قانون اساسي نيز بايد شوراي حفاظت از حقوق مردم باشد نه اينکه از قدرت در مقابل آزادي‌هاي مردم حمايت کند.»

روحش شاد، آثارش باقي...


 اعتدال و پيشرفت  
نويسنده : سعيد پايبند

اعتدال شاه‌بيت پيشرفت، شکوفايي، اقتدار، نوع دوستي و رسيدن به قله‌هاي افتخار در تمام زمينه‌هاي فرهنگي، اقتصادي وسياسي کشور است. دکتر روحاني با منش اعتدالي و اصول اساسي توانست زنگ اعتدال را بر جريانات سياسي طنين انداز کند. ميانه روي زماني معناي واقعي مي‌دهد که خادمين دلسوز به دور از هر گونه جناح بازي به فکر آرامش و آسايش ملت باشند. با توجه به مسائل ضروري امروز تنها علاج کار ورسيدن به اهداف مورد نظر ملت و نظام قدم نهادن در (وادي اعتدال) است.

اعتدال و ميانه‌روي از ديدگاه اسلام قلمرو وسيعي دارد. يکي از بزرگترين امتيازات دين مبين اسلام و مکتب آسماني خاتم پيامبر؛ اعتدال و دور بودن از افراط و تفريط است. مسير اسلام جامع و روشي معتدل که پاسخگوي نيازهاي مادي و معنوي، سياسي و اقتصادي و اجتماعي است که مواضع افراطي را طرد مي‌کند.

بينش و ديدگاه افراطيون معمولا در غلو کردن اهداف مورد نظر خود فشرده مي‌شود و منافع حزب و گروهشان را در گرو تخريب کردن گروه مقابلشان مي‌بينند. اما براي گروه معتدل، ميانه‌روي نعمت پر ارزشي براي کشور است که با بکارگيري صحيح آن تمام مقاصد خير خوا‌هانه عملياتي مي‌شود و جلوي بي‌توجهي‌ها، فسادها، و حق کشي‌ها را مي‌گيرد.

شيوه وتفکرات اعتدالي هميشه بر رعايت صبر و گذشت همراه با عطوفت اسلامي و هيچ گاه همراه با حيله و نيرنگ نيست. باتوجه به مواضع شفاف دکتر روحاني، براي سر افرازي و سربلندي نظام از دلسوزين و وفاداران نظام دعوت نموده است. رئيس دولت يازدهم با يک جهان بيني اصولي با انتخاب نيروهاي فرا جناحي که تجربه طولاني در عرصه سياست داشته‌اند در کابينه اش استفاده نموده.

دولت تدبير و اميد در زمينه اعتدال و ميانه روي به شعارهاي خود متعهد و هدفش تنش زدايي از مسائل خارجي و سر و سامان دادن به مسائل داخلي است. اعتدالگرايي دولت روحاني يعني در چارچوب قانون حرکت دادن، رعايت اخلاق، انصاف و پرهيز از افراط گرايي‌است.

دولت راستگويان آمده است با يک منش و خرد جمعي تعادل اقتصادي، سياسي و...برقرار کند؛ چون ميانه روي نياز مبرم امروز جامعه است و براي رسيدن به جايگاه واقعي اش نيازمند عقلانيت و دوري از خشونت و افراط و تفريط است. تجربه تاريخي ثابت کرده است گام نهادن در وادي افراطي گري جز لطمه زدن به منافع ملت چيزي ديگري درپي ندارد.

کساني که حتي براي حقوق ملت از موضع تند اقدام نمودند ولي توفيقاتي بدست نياوردند وبه جاي پيشرفت و آباداني کشور شاهد پسرفت‌هاي عظيمي شديم که شايد جبران اين لطمه‌ها سال‌هاي متمادي به طول کشد، دکتر حسن روحاني با يک تدبير حساب شده توانست با گفتمان ميانه روي فضاي تندروي را منزوي کند و اميد و آرامش جايگزين نمايد هر چند عده‌اي تفکر امروز دولت را نمي‌پسندند و دوست دارند همچون گذشته فضا را به نفع خودشان
مصادره کنند.


 پايان کار کشتي آزاد ايران با 3 نقره، دو برنز و نايب قهرماني  

آزادکار وزن 65 کيلوگرم ايران با شکست از حريف روس به مدال نقره مسابقه‌هاي کشتي آزاد قهرماني جهان بسنده کرد.

به گزارش ايسنا، سيد احمد محمدي آزادکار وزن 65 کيلوگرم کشتي ايران در مسابقه فينال کشتي آزاد قهرماني جهان در تاشکند ازبکستان ، مقابل سوسلان رومونوف از روسيه به روي تشک رفت و در پايان با ضربه فني شکست خورد تا ايران بدون مدال طلا مسابقات جهاني را به پايان برساند. محمدي در رقابت‌هاي صبح ديروز در دور اول 10 بر صفر حريف اتريشي را از پيش رو برداشت. سپس بوکور از روماني را 7 بر صفر شکست داد و در کشتي سوم مقابل ساوا از مولداوي در حالي که 9 بر يک عقب بود، در پايان با نتيجه 14 بر 11 به برتري دست يافت. وي در نيمه نهايي نيز کايا از ترکيه را 17-10 شکست داد.

تيم کشتي آزاد ايران در اين مسابقات سه نقره و دو برنز گرفت و پس از روسيه نايب قهرمان شد. کميل قاسمي(125 کيلوگرم)، مسعود اسماعيل پور (61 کيلوگرم) و سيد احمد محمدي (65 کيلوگرم) سه ملي پوش نقره‌اي ايران بودند و حسن رحيمي (57 کيلوگرم) به همراه محمد حسين محمديان (86 کيلوگرم) صاحب مدال برنز شدند.


 حمله تروريست‌هاي مسلح به يک پاسگاه مرزي در سراوان ناکام ماند 

روابط عمومي قرارگاه قدس نيروي زميني سپاه از درهم شکستن حمله اشرار و تروريست هاي مسلح به يک پاسگاه مرزي در منطقه سراوان خبر داد. به گزارش خبرگزاري ميزان، روابط عمومي قرارگاه قدس نيروي زميني سپاه از درهم شکستن حمله اشرار و تروريست هاي مسلح به يک پاسگاه مرزي در منطقه سراوان خبر داد.

در اطلاعيه روابط عمومي سپاه آمده است: در ساعات اوليه بامداد ديروز گروهي از اشرار و تروريست هاي مسلح با حمله به يک پاسگاه مرزي در منطقه سراوان قصد تصرف آن را داشتند که با هوشياري و مقاومت دليرانه رزمندگان قرارگاه قدس نيروي زميني سپاه و نيروهاي بومي بويژه بسيجيان دلاور بلوچ منطقه مواجه و عمليات مذبوحانه آنها درهم شکسته شد. مزدوران استکبار جهاني که از خاک کشور پاکستان براي سازماندهي و حمله به اين پاسگاه استفاده کرده بودند، با تحمل تلفات سنگين متواري شدند.