نسخه شماره 3552 - 1393/06/01 -

بانوي غزل بر دوش جمع کثيري از عاشقان شعر و ادب تشييع شد
مردم «دوباره مي سازمت وطن» را براي سيمين خواندند


اصغر فرهادي رئيس هيئت داوران جشنواره فيلم بوسان شد

گزارش مراسم افتتاحيه شهر موش‌ها
موشوندان در ميلاد جشن بزرگ شهر موش‌ها را برپا کردند


دريچه خبر


گزارش


 بانوي غزل بر دوش جمع کثيري از عاشقان شعر و ادب تشييع شد
 مردم «دوباره مي سازمت وطن» را براي سيمين خواندند 

گروه فرهنگي – صبارادمان‌: مراسم تشييع پيکر سيمين بهبهاني، شاعر فقيد کشورمان روزگذشته با حضور برخي چهره‌هاي فرهنگي و هنري در تالار وحدت تهران برگزار شد. به گزارش مردم‌سالاري، در اين مراسم که از ساعت 9:30 با انتقال پيکر سيمين بهبهاني به تالار وحدت آغاز شد چهره‌هايي ادبي و هنري مانند محمود دولت آبادي، شهرام ناظري، محمدرضا و همايون شجريان، علي مرادخاني (معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي)، پوري بنايي، گوهر خيرانديش، بهمن فرمان‌آرا، ابوالحسن مختاباد‌، علي دهباشي، اکبر زنجانپور، علي باباچاهي، يغما گلرويي، فاطمه راکعي، محمود معتقدي، ناصر فيض، سهيل محمودي، ساعد باقري، رويا نونهالي، مهناز افشار، سيروس ابراهيم‌زاده، مريم بوباني، محمد متوسليان و ناهيد توسلي‌، اعضاي خانواده بهبهاني و...حضور داشتند و سخنراني کردند. مراسم تشييع پيکر سيمين بهباني با استقبال گسترده مردم همراه بود و بسياري از جمعيت پيش از ساعت 9 در تالار وحدت و خيابان‌ مجاور اين تالار (خيابان شهريار) حضور داشتند با شعارهاي «سيمين بهبهاني، در قلب ما مي‌ماني» و «سيمين بهبهاني، تو مادر ايراني» به عزاداري براي اين شاعر فقيد پرداختند. البته برخي حاضران بهبهاني را تشويق مي‌کردند که عباس سجادي، مجري برنامه از آن‌ها خواست در اين مراسم دست نزنند و نظم را حفظ کنند.

ابوالحسن تهامي‌: يک متر و هفتاد صدم از خاک اين خانه منم

ابوالحسن تهامي، دوبلور و داماد خانواده بهبهاني هم در اين برنامه با قدرداني از حضور گسترده مردم اظهار کرد: شکوه حضور شما در اينجا واقعاً شگفت‌انگيز و وصف نشدني است. از چند روز پيش تاکنون فقط پيکر سيمين بهبهاني بود که زوال گرفت اما آنچه امروز از کارگاه انديشه او باقي مانده جاويدان است. وي اضافه کرد: سيمين بهبهاني امروز زندگي جاويدش را آغاز مي‌کند و حضور شما براي آغاز اين زندگي جاويد است. سيمين هميشه زنده است و با ماست مانند حافظ، مولانا، لامارتين و سعدي. چه باک که پيکر سيمين در اين گلستان به خاک سپرده شود يا در تربتي ديگر. تهامي درباره تغيير مکان خاکسپاري بهبهاني از امامزاده طاهر کرج به بهشت زهرا، توضيح داد: سيمين بهبهاني در وصيت‌نامه‌اش خواسته بود يا در امامزاده طاهر کرج، کنار همسر و نوه‌اش به خاک سپرده شود يا در آرامگاه خانوادگي بهبهاني و کنار پدرش، که فرزندانش گزينه دوم را به کار گرفتند. او در ادامه با حزن و اندوهي که در صدايش پيچيده بود، غزل «يک‌متر و هفتادصدم افراشت قامت سخنم / يک متر و هفتاد صدم از خاک اين خانه منم» را که سيمين بهبهاني حدود 18 سال پيش سروده بود خواند.

جواد مجابي: شاخه تازه‌اي

براي غزل روبه فرتوتي

جواد مجابي شاعر ونويسنده نيز طي سخناني گفت: امروز شاعر ما رفته است و تن به خاک سپرده است وشيريني نيز از کام ما رفته وزوال پيدا کرده است اما شاعر در دل ما نهان است و او در جان ماست. وي با اشاره به نقش بهبهاني در غزل امروز ايران گفت: غزل از زمان رودکي تاشهريار قدمت داشته است و سيمين بهبهاني در دوره‌اي که غزل پير شده بود و رو به فرتوتي مي‌رفت شاخه تازه‌اي بر آن اضافه کرد وغزل امروز از شعر بهبهاني دوباره جان گرفت. سيمين بهبهاني شاعري بودکه ماندگار شد و يکي از دلايل اين ماندگاري اين بودکه سرگذشت مردمش شد. مجابي ادامه داد: شاعري مي‌ماند که روياهاي مردم و وطنش را درک کند ودر شعر خود بگويد و آن‌ها را به اشتراک بگذارد. وي ادامه داد: درآينده، آيندگان مي‌توانند از روي اشعار افرادي همچون سيمين بهبهاني وشاملو تاريخ ايران را بخوانند وبشناسند زيرا اين شاعران حرفهاي مردمانشان را ابدي کردند.

صديق تعريف: جاودانه در قلب و روح ما

صديق تعريف استاد موسيقي وآواز طي سخناني گفت: من امروز با دلي مجروح به ميان شما آمدم وحضور شما امروز دراين مراسم نشان مي‌دهد که سيمين بهبهاني در قلب و روح ما جاودانه است. اين استاد موسيقي در ادامه غزل «همچو نور از چشمم رفتي و نمي‌آيي» سيمين بهبهاني و تصنيف «از نگاه ياران به ياران ندا مي‌رسد» فريدون مشيري را به آواز خواند.

محمود دولت‌آبادي: انساني پيروز

بين دوعدم

در ادامه، محمود دولت‌آبادي پشت تريبون قرار گرفت و گفت: سيمين بهبهاني، انساني که عمري با کار و عزت زيست، با کار و عزت خاموش شد. انساني پيروز بين دو عدم، سيمين بهبهاني مثل همه آدم‌هاي ديگر، مثل من و شما لحظات گوناگون و متنوعي در زندگي خود داشت. خالق «کليدر» با بيان اين‌که شاعر براي سخن من جايي نمي‌گذارد، افزود: او هرآنچه را لازم بود، سروده است. سيمين بهبهاني انساني بود که عمري با کار و عزت زيست و با کار و عزت خاموش شد، انساني پيروز بين دوعدم. بهبهاني مثل همه آدم‌هاي ديگر مثل من و شما لحظات گوناگون و متنوعي در زندگي خود داشته است و در اين لحظات آثار متعددي آفريده که الان فرصت شاخه‌بندي آثار او نيست. اين نويسنده در ادامه گفت: سيمين بهبهاني آثار متنوعي دارد؛ از آثاري صريحا اجتماعي تا آثاري صريحا تنهايي،‌ آثاري مشخصا درباره آزادي زن و اعتراض به ستم اجتماعي‌ و آثاري در لحظات ناب انساني، که ديگر جايي براي سخن من نمي‌گذارد. او خود آن‌چه را لازم بوده سروده است. در ادامه دولت‌آبادي غزلي را از سيمين بهبهاني با مطلع «ببين به هيأت نيلوفر فرانشستن بودا را / نگشته دامن پاکش تر‌، گذشته آب ز سر ما را» براي حاضران خواند و آن را غزلي متفاوت و عرفاني توصيف کرد. دولت‌آبادي سپس گفت، اين‌جا هنرمندان گوناگوني هستند که از ميان آن‌ها تاج موسيقي ايران شجريان است، و تريبون را به او سپرد.

محمدرضا شجريان: بهبهاني تاريخ‌ساز بود

محمدرضا شجريان رئيس شوراي عالي خانه موسيقي و استاد آواز نيز طي سخناني گفت: من ابتدا تصور مي‌کردم که امروز بسياري ما در سختي قرار بگيريم حتي مراد خاني گفته بود که بهتر است براي مراسم امروز سايه‌بان بگذاريم اما من به وي گفتم مردم ما تحملشان بيشتر از اين حرفهاست.

وي ادامه داد: من امروز به نمايندگي از هنرمندان موسيقي خدمت شما آمدم تا تسليت بگويم زيرا امروز ما داغدار هستيم. شجريان افزود: سيمين بهبهاني تاريخ ساز بود زيرا به ادبيات و غزل و به همه جهان به چشم يک خانواده نگاه مي‌کرد وبه دنبال گسترش دوستي ومحبت در جهان بود وبه حقوق زن نيز اهميت زيادي مي‌داد. شجريان گفت: جهان را مردان مي‌سازند و مردان را زنان. ملتي که بي‌بهره از اين امر باشد زندگي نمي‌کند بلکه مرده است. وي ادامه داد: سيمين بهبهاني براي هميشه زنده است زيرا يک مادر پر مهر بود و ما بايد به ياد سيمين بهبهاني قدردان مادران خود باشيم.

شهرام ناظري‌: دوباره مي‌سازمت وطن

در اين مراسم همايون شجريان تصنيف «رفت آن سوار کولي»، شهرام ناظري شعر «دوباره مي‌سازمت وطن» و صديق تعريف تصنيف «از نگاه ياران، بهاران فرا مي‎رسد» را خواندند که باهمراهي حاضران مواجه شد. علي بهبهاني، پسر سيمين بهبهاني در بخش پاياني اين مراسم خطاب به حاضران گفت: بزرگترين تسلي براي ما همين حضور شماست. درباره مادرم چيزي نمي‌توانم بگويم جز اين‌که او يک مادر واقعي بود و دلش مي‌خواست همين يک متر و هفتاد صدم وطنش باشد. در ادامه اين مراسم پيکر سيمين بهبهاني بر روي دوش تشييع‌کنندگان که تمام محوطه تالار وحدت را پر کرده بودند تشييع و براي خاک‌سپاري به مقبره خانوادگي شماره 72 واقع در بهشت زهرا‌(س) منتقل شد. سرانجام پيکر اين شاعر در ميان شعرخواني حاضران به خاک سپرده شد. در پايان اين مراسم اعلام شد، مراسم ختم سيمين بهبهاني يکشنبه دوم شهريورماه از ساعت 11 تا12:30 در مسجد جامع شهرک غرب (شهرک قدس) برگزار مي‌شود.


 اصغر فرهادي رئيس هيئت داوران جشنواره فيلم بوسان شد 

اصغر فرهادي به عنوان رئيس هيئت داوران نوزدهمين جشواره فيلم بوسان انتخاب شد. به گزارش ايسنا، مسئولان برگزاري نوزدهمين دوره از جشنواره بين‌المللي فيلم بوسان ديروز اعلام کردند، اصغر فرهادي کارگردان برنده اسکار ايراني، رياست هيئت داوران بخش اصلي جريان‌هاي نو اين رويداد سينمايي را بر عهده خواهد داشت. بخش جريان‌هاي نو جشنواره فيلم بوسان تنها بخش رقابتي بين‌المللي اين رويداد سينمايي محسوب مي‌شود. «بن‌جون هو» کارگردان فيلم «برف شکن»، «سوهاسيني مانيراتنام» بازيگر و کارگردان هندي، پروفسور «دينا يوردوناوا» و «ژاک رنسيه» از دانشگاه پاريس از ديگر اعضاي هيئت داروان بخش جريان‌هاي نو جشنواره فيلم بوسان هستند. در بخش جريان‌هاي نو دو فيلم برنده جايزه 30 هزار دلاري از ميان 12 فيلم حاضر در اين بخش مي‌شوند.

 


 گزارش مراسم افتتاحيه شهر موش‌ها
 موشوندان در ميلاد جشن بزرگ شهر موش‌ها را برپا کردند 
نويسنده : پريس تنظيفي

گروه فرهنگي: چهارشنبه شب، برج ميلاد تهران، در محاصر? موشوندان ايران بود. به هر طرف که نگاه مي‌کردي يک موشوند، حضور داشت. موشوندها، شهروندان شهر موش‌ها هستند که براي برپايي جشن افتتاحيه دومين فيلمي‌که از شهرشان ساخته شده، به برج ميلاد آمده بودند. به محوطه برج ميلاد که مي‌رفتي، کُپُل را مي‌ديدي که به همراه فرزندش کُپُلک به گوشه و کنار حياط سرک مي‌کشيد و با کودکاني که به جشن شهر موش‌ها دعوت شده بودند حال و احوال مي‌کرد. کُپُل ديگر آن بچه موشي که در مدرسه موش‌ها هر گردي را گردو مي‌ديد، نبود، سي سال از آن زمان گذشته است و کپل ديگر عاقل مردي بود با دوفرزند به نام‌هاي صورتي و کپلک! او با نارنجي ازدواج کرده است و براي خودش برو بيايي دارد. صاحب يک رستوران و يک کافي شاپ است و از دوست خود دم باريک به عنوان آشپز رستوران بيگاري مي‌کشد! جشن شهر موش‌ها با توزيع کتابچه‌هاي کوچکي آغاز شد که در آن بخش‌هايي از اعلاميه حقوق موشوندي، نوشته شده بود. اين اعلاميه مهم‌ترين چيزي بود که بايد حاضران در اين جشن براي همراهي با شخصيت‌هاي فيلم شهر موش‌ها آن را مي‌دانستند و بخش‌هاي مهم آن را از بَر مي‌کردند. به نظر بسياري از مدعوين جشن شهر موش‌ها، مهم‌ترين ماده اعلاميه حقوق موشوندي، ماده نوزدهم است. در اين بخش از اعلاميه مذکور آمده است : موش‌ها بايد چشم داشته باشند، موفقيت يکديگر را ببينند، مگر اين که موش کور باشندو چشم نداشته باشند ديگري را ببينند، که اين مساله به خود موش کور مربوط است.

ماده نوزدهم اعلاميه حقوق موشوندي، از آن جهت به نظر مدعوين به جشن شهر موش‌ها داراي اهميت بود که بسياري از مدعوين معتقد بودند، هر چند موشوندان و اهالي شهر موش‌ها با اعتقاد راسخ به اين ماده، بر موفقيت يکديگرارج مي‌گذارند، اما اين چيزي است که برخي از شهروندان براي آن وقعي قايل نيستند، به خصوص آن که بارها شاهد آن بوده‌ايم که وقتي پيش بيني موفقيت اثري سينمايي مي‌شود، حاسدان تمام تلاش خود را مي‌کنند تا با ايجاد اخلال در مواردي مانند اکران فيلم، موجب ضربه خوردن آن شوند. به هر صورت، جشن افتتاحيه شهر موش‌ها، با اميد به موفقيت اين فيلم آغاز شد و همه حاضران اميدوار بودند که اين اثر بزرگ سينمايي در اکران موفق از آب درآيد و سازندگان آن را رو سفيد کند.

جشن شهر موش‌ها، مطابق جشن‌هاي ديگري که در برج ميلاد برگزار مي‌شود، با مراسم ويژه آتش بازي نيز همراه بود، اما پيش از آن مدت نزديک به دوساعت بايد در محوطه مي‌چرخيدي و به سراغ تک‌تک غرفه‌هاي برپا شده از سوي حاميان مالي ساخت فيلم شهر موش‌هاي 2 مي‌رفتي و با افراد حاضر در آن غرفه‌ها خوش و بش مي‌کردي! مسئولان غرفه‌ها نيز با خوش رويي از مهمانان پذيرايي مي‌کردند و به آن‌ها نمونه اي از محصول توليدي شرکتشان را تعارف مي‌کردند، البته در اين ميان غرفه شرکت کرمان موتورز به شکلي متفاوت عمل مي‌کرد. زيرا هر چند محصول توليدي اين شرکت خودروي ليفان بود که نمونه اي از آن را نيز در برابر چشم مدعوين قرار داده بودند، با اين وجود، مسئولان غرفه به مدعوين بسته اي شامل لوازم تحرير و نقاشي هديه مي‌دادند! حتي اصرار کُپل و کُپلک نيز که در محوطه و ميان مهمانان و مدعوين بودند براي آن که در برابر چشم حضار يک بوق با آن خودروي ليفان بزنند، راه به جايي نبرد و خودروي مذکور از دسترس هر شهروند و موشوند حاضر در مراسم دور نگاه داشته شد. البته مدعوان جشن افتتاحيه شهر موش‌ها تنها موشوندان و شهروندان اهل سينماي کشور نبودند، بلکه برخي چهره‌هاي سياسي مانند احمد مسجد جامعي نيز در اين مراسم حضور داشتند و درمحوطه برج ميلاد در ميان جمع قدم مي‌زدند که اين کارشان با استقبال زياد حاضران در اين جشن روبرو شد و به جرأت مي‌توان گفت تنها چهره حاضر در مراسم که از او بيشتر يا در حد کپل استقبال شد، همين سياستمدار پيشين و رئيس شوراي شهر کنوني بود که هر قدم که بر مي‌داشت، يکي از مدعوين به سراغش مي‌رفت و مطلبي با او در ميان مي‌گذاشت. جشن آتش بازي که برپا شد، همه چيز به ناگهان رنگ ديگري گرفت، کپل و ديگر موشونداني که از مدرسه موش‌ها تا کنون براي ما خاطره ساختند، با شنيدن صداي طرقه‌هاي آتش بازي، به سرعت دنبال سوراخ موش مي‌گشتند تا به تنهايي يا با هم در آن بلرزند، زيرا صداي اين طرقه‌ها آن‌ها را به ياد نبرد بزرگشان با «اسمشو نَبَر» در فيلم شهر موش‌هاي يک مي‌انداخت! البته برخي از شهروندان و مدعوان نيز صداي اين مراسم را باصداي مسلسل‌هاي ضدهوايي که در زمان جنگ تحميلي براي دفاع ازشهرهاي ميهن شليک مي‌شد قياس مي‌کردند، اما کودکان که چنين خاطره تلخي نداشتند، با شعف زياد اين مراسم را تماشا کردند و از شکل‌ها و طرح‌هاي رنگين بوجود آمده در آسمان شب تهران، نهايت لذت را مي‌بردند. نمايش فيلم در تالار اصلي برج ميلاد انجام شد. پيش از اين نمايش، ابتدا منيژه حکمت، تهيه کننده اصلي اين فيلم روي صحنه آمد و از کارگردان فيلم تشکر کرد و به همراه احمد مسجد جامعي و رضا عطاران، الواح تقدير را به هنرمندان اين پروژه بزرگ سينمايي تقديم کرد. هر چند که يکي از حاميان مالي اين فيلم بانک گردشگري بود که بخشي از سهام خود را به همه سينماگران درگير در ساخت اين فيلم اختصاص داد.

البته بايد گفت يکي از اتفاقات منحصر به فرد اين مراسم اعطاي لوح تقدير فرهاد توحيدي نويسنده فيلمنامه شهر موش‌هاي 2 به دست رضا عطاران بود. اين اتفاق به حدي منحصر به فرد بود که در پايان مراسم رضا عطاران خطاب به جمع گفت : «خوبي عکس‌هايي که از اين گونه مراسم به ياد گار مي‌ماند، اين است که در آينده کسي يادش نمي‌ماند، در اين عکس چه کسي به چه کسي لوح تقدير را اعطا کرده است. من پيش‌تر نيز در مراسمي‌اين چنين لوح تقديري به رسول ملاقلي پور داده بودم که اکنون پس از مدت‌ها وقتي برادرم عکس آن مراسم را ديد، به من گفت نمي‌دانستم تو از دست رسول ملاقلي پور نيز جايزه دريافت کرده اي و من نيز براي آن که آبرويم نرود گفتم بلکه من از دست او نيز جايزه گرفته‌ام»!

پس از اين گفته‌ها نمايش شهر موش‌ها آغاز شد. فيلم در بستري از رنگ‌هاي شاد و موسيقي داستان خود را به شکلي روايت مي‌کند که همه کودکان حاضر در تالار تا انتها به دقت به تماشاي آن نشستند و محو تماشاي آن بودند و همين امر موجب مي‌شود تا پيش بيني فروش بالاي آن در سينما‌هاي کشور قوت بيشتري بگيرد.

جشن شهر موش‌ها به هر تقدير با اتمام نمايش فيلم در برج ميلاد به پايان رسيد، اما اکنون همه حاضران اميدوارند که اکران اين فيلم در سينماهاي کشور موفق باشد و به اين ترتيب مسير جديدي در سينماي ايران آغاز شود، مسيري که به ساخت آثار بزرگ و زيباي سينماي کودک منجر شود.


 دريچه خبر  

مسئولان همدل نيستند

حسين عليزاده با بيان اينکه بنده مسئولان کشور را نه تنها در حل مشکلات موسيقي بلکه در حل موضوعات ديگر هنرمندان يک‌دست و همدل نمي‎بينم، خاطر نشان کرد: اکنون شاهد هستيم که دوستداران و دلسوزان عرصه هنر که براي پيشرفت آن تلاش مي‌کنند در يک جبهه و مخالفان در طرف مقابل ايستاده‎اند و تا زماني که چنين رويکردي باشد مشکلات رفع نخواهد شد. اين هنرمند پيشکسوت موسيقي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره رويکرد دولت يازدهم در عرصه فرهنگ و هنر خاصه موسيقي گفت: متاسفانه صدمات و کاستي‏‌هاي فراوان جبران‌ناپذيري طي ساليان دراز به پيکره موسيقي کشور وارد شده است که فکر نمي‎کنم تا پايان دوران چهار سال رياست جمهوري دکتر روحاني رفع شود. عليزاده با طرح اين سوال که چرا بايد بر سر راه ميراث فرهنگي کشور که موجب ارتقاء، پيشرفت و جذب و گرايش جوانان به علاقمندي‎هاي مثبت است مانع و خلل ايجاد کنيم؟ گفت: متاسفانه تاکنون دليل مخالفت و مانع تراشي‎ها با موسيقي به عنوان يک فرهنگ اصيل به جا مانده در تاريخ اين کشور براي مردم و دلسوزان اين عرصه روشن نشده است. به گفته وي، متاسفانه در اين دولت موسيقي با مشکلات فراواني مواجه شد اما ما همچنان منتظر عنايت دولت تدبير و اميد در رفع مشکلات هستيم. حسين عليزاده در ادامه تور کنسرت‌هايش و حضور در استان چهارمحال و بختياري، با بيان اينکه ايران تنها در تهران خلاصه نمي‌شود، حضور و اجراي موسيقي در استان‎هاي کوچک و سفر به تمام استان‎هاي کشور را يکي از اهداف مهم راه‌اندازي تور بداهه‌نوازي دانست. عليزاده با اشاره علاقمندان فراوان موسيقي در سطح کشور، افزود: به يقين بافت جمعيتي، ديدگاه‎ها، تفکرات و سطح فرهنگ مردم نسبت به هنر و موسيقي تغيير پيدا کرده و علاقه و استقبال مردمي نسبت به موسيقي افزايش چشمگيري يافته است و ما اين مهم را در مهمان نوازي و استقبال بي‎نظير مردم از اين تورها به عينه مشاهده کرده‌ايم. وي با تاکيد بر اينکه موسيقي بايد با شکل‎هاي مختلف براي سلايق متفاوت اجرا شود، خاطرنشان کرد: اگر چه بيشتر کنسرت‎هاي موسيقي در کشور با حضور خواننده انجام مي‎شود اما اين تور کنسرت در استان‎ها بدون حضور خواننده و به صورت بداهه و موسيقي بي‌کلام سنتي خواهد بود. عليزاده از اجراي کنسرت‎هاي موسيقي با حضور خوانندگان به ويژه خوانندگان جوان در آينده نزديک خبر داد و گفت: در آينده نه چندان دور انواع کنسرت‎هاي موسيقي از جمله با کلام و حضور خوانندگان را در استان‏هاي کشور خواهيم داشت. به گفته وي، استقبال و حضور پرشور مردم در کنسرت‎ها انگيزه ما را براي حضور مجدد در اين شهرستان‎ها مضاعف مي‎کند و ما به اين موضوع مهم دست يافته‎ايم که تمام هنر و خلاقيت تنها در تهران خلاصه نمي‎شود.

تولد غم‌انگيز يک آدم آهني

رامين سيار دشتي بازيگر و کارگردان تئاتر نمايش «تولد غم‌انگيز پسر آهني» را که برگرفته از يکي از داستان‌هاي فانتزي تيم برتون کارگردان سرشناس سينماست براي حضور در جشنواره نمايش عروسکي تهران - مبارک آماده مي‌کند. رامين سياردشتي کارگردان نمايش «تولد غم‌انگيز پسر آهني» درباره اجراي اين اثر نمايشي در جشنواره تئاتر عروسکي تهران - مبارک به خبرنگار مهر گفت: داستان اين نمايش از قصه‌اي کوتاه نوشته تيم برتون گرفته شده است. تيم برتون کارگردان سرشناس سينما مجموعه داستاني دارد به نام «مرگ غم انگيز پسر صدفي» که در ايران هم ترجمه شده که اين نمايش بر‌اساس يکي از قصه‌هاي کوتاه چند خطي اين مجموعه به نام «پسر آهني» نوشته شده است. وي افزود: داستان‌هاي اين کتاب همان تصويرسازي‌هاي آشناي تيم برتوني را در فضايي فانتزي القا مي‌کنند. البته من به همراه نسيم احمدپور طرح تازه‌اي براي اين داستان نوشتيم و آن را بازنويسي و دراماتورژي کرديم. حدود يک ماه و نيم است که در حال تمرين نمايش هستيم تا آن را براي حضور در جشنواره تئاتر عروسکي آماده کنيم. اين بازيگر تئاتر درباره شيوه اجرايي نمايش توضيح داد: در اين نمايش بيشتر از تکنيک سايه استفاده مي‌شود و البته يک عروسک حجم هم داريم که يک آدم آهني نوزاد است. اين نمايش 7 عروسک گردان و دو بازيگر دارد که کاظم سياحي و ندا جبرئيلي بازيگران آن هستند. محمدرضا جديدي نيز آهنگساز اين اثر نمايشي است. بازيگر «انتظار گودو» در پايان صحبت‌هايش درباره داستان اين اثر نمايشي گفت: «تولد غم‌انگيز پسر آهني» درباره زن‌و‌شوهري است که با وسايل الکترونيکي و برقي منزلشان در يک چالش بزرگ قرار دارند. در حقيقت موضوع اين نمايش چالش انسان با ماشين است. رامين سيار دشتي علاوه بر کارگرداني «تولد غم‌انگيز پسر آهني» در نمايش «بگذار پرنده‌ها بخوابند» به کارگرداني روشنک کريمي‌نيز ايفاي نقش مي‌کند که اين اثر نمايشي نيز براي حضور در جشنواره تئاتر عروسکي تهران - مبارک آماده مي‌شود.

آغاز داوري آثار راه‌يافته به بخش انيميشن جشن سينما

هيات داوران بخش انيميشن جشن سينماي ايران 49 اثر راه يافته به اين بخش را داوري مي‌کنند. به گزارش خبرگزاري مهر، 49 اثر راه‌يافته به بخش انيميشن شانزدهمين جشن سينماي ايران توسط هيأت داوري در نظر گرفته شده متشکل از 17 هنرمند و منتقد سينما مورد ارزيابي و داوري قرار مي‌گيرند. لاله اسکندري، پروين تجويد، شهرام حاج مير صادقي، فاطمه حسيني شکيب، مهدي خرميان، سعيده ذاکري، اسماعيل شرعي، حسين صافي، روانبخش صادقي، محمد علي صفورا، فرشته طائرپور، محمدرضا عابدي، سحر عصرآزاد، حسين مرادي‌زاده، سيد رضا ميرکريمي، علي نوري اسکويي و محمدرضا هنرمند هيأت داوري بخش انيميشن جشن شانزدهم سينماي ايران را شکل داده‌اند. شانزدهمين جشن سينماي ايران محمد بزرگ نيا دبير شانزدهمين جشن سينماي ايران بيست ويک شهريور ماه از سوي خانه سينما برگزار مي‌شود.


 گزارش 

«يک روز ديگر»به اکران نزديک شد

به گفته حسن فتحي، فيلم آخرش با عنوان «يک روز ديگر» که سال‌ها است در نوبت اکران است به زودي دوبله و راهي اکران مي‌شود. حسن فتحي کارگردان سينماي ايران که آخرين فيلمش با عنوان «يک روز ديگر» نزديک به سه سال است که به اکران نرسيده است، درباره آخرين وضعيت اين فيلم گفت: تلاشمان بر اين است که بتوانيم هرچه زودتر اين فيلم را اکران کنيم. وي در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر مراحل ترجمه ديالوگ‌ها به زبان فارسي در حال انجام است و همزمان قرار است فيلم به زبان فارسي دوبله شود. کارگردان فيلم «پستچي سه بار در نمي‌زند» عنوان کرد: فکر مي‌کنم طي دو هفته آينده کار دوبله فيلم به پايان برسد و ما بتوانيم مقدمات اکران اين فيلم را بعد از گذشت چند سال از توليدش فراهم کنيم. فتحي در پايان درباره زمان احتمالي اکران آخرين ساخته‌اش يادآور شد: هنوز هيچ چيز مشخص نيست، بايد صبر کنم تا مراحل دوبله فيلم به پايان برسد و بعد درباره اکران حرف بزنم. «يک روز ديگر» چهارمين ساخته حسن فتحي است که اين فيلم در تابستان سال 1390 در کشور فرانسه توليد شد و نخستين اکران آن در بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر بود. اين فيلم فقط يک بازيگر ايراني دارد و هديه تهراني ايفاگر اين نقش است. ژقمي بنس‌تر، ‌ناتالي مات دافني‌هاسکورد، لوئيس هين، اريک استن آکر، يانگ تام، ‌مي‌گوئل روييز، ‌پاول باندي و الياس صلاح بازيگران بين‌المللي اين فيلم هستند. در خلاصه داستان فيلم آمده است: پولي ناخواسته گم مي‌شود و در يک صبح تا شب در شهر پاريس به دست آدم‌هايي مي‌رسد که از‌ نژاد و مليت‌‌هاي و مذاهب گوناگون‌اند که مسير جابه جايي پول خط قصه فيلم را تشکيل مي‌دهد.

جلوي قهر کودکان با سينماي کودک را بگيريم

رئيس انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران با اشاره به ضرورت استفاده از ابزار مدرن براي توليد فيلم‌هاي جذاب سينمايي براي کودک و نوجوان، اظهار داشت: ما فيلم غيرجذاب مي‌سازيم و بعد مي‌گوييم کودکان با سينما قهر هستند، درحالي که آنها با سينما قهر نکرده‌اند بلکه فيلم جذاب براي مخاطب امروز ساخته نشده است. «کيوان کثيريان» منتقد سينما و رئيس انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران، در گفت‌و‌گو با ستاد خبري بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان، با اشاره به اينکه ترکيب داستان‌هاي کهن ايراني و فناوري‌هاي روز به حضور مخاطب در سينما کمک مي‌کند، خاطرنشان کرد: داستان‌هاي قديمي ما اغلب محور تخيل دارد و اين تصور که فکر کنيم روايت قصه‌هاي کهن در سينما براي مخاطب کودک جذاب نيست، نادرست است. وقتي امکانات مختلف سينمايي در اختيار ماست، بايد از اين امکانات با خلاقيت و برخورداري از دانش روزآمد، استفاده شود. او ادامه داد: تجهيزات و فناوري‌هاي جديد مي‌تواند کاملا درخدمت داستان‌هاي فولکلورسينماي کودک ايران قرار گيرد. واقعيت اين است که تکنولوژي‌ امروز سينما، فضا را براي پرداخت مبتني بر تخيل، باز کرده ‌است. براي مثال اگر قرار است در صحنه‌اي بالاي کوه قاف پرواز کنيد و به پايين بياييد، با ابزار امروزي کار ساده‌تر و باورپذيرتر شده است. داستان‌هاي زيادي در ادبيات ما وجود دارد که ساخته نشده‌اند و دليل آن مشکل بودن ساخت اين داستان‌ها بوده اما امروز با کمک فناوري‌ها، کار ساده‌تر شده است. امروز مي‌توان هر چه را که تاکنون فکر مي‌کرديم چطور آن را نمايش دهيم، روي پرده سينما بياوريم.

متاسفيم که نمايش‌ها در اوج به پايان مي‌رسند

مدير تالار «هنر» هرچند از استقبال تماشاگران از نمايش‌هاي اين تالار خوشحال است اما از اينکه نمايش‌ها ناچارند در اوج به پايان برسند‌، ابراز تاسف کرد. شهرام کرمي به ايسنا، گفت: خوشبختانه با استقبال تماشاگران در تالار «هنر» روبرو هستيم و بليت نمايش‌ها از چند روز قبل تمام مي‌شود اما به دليل اينکه تقاضاهايمان زياد است،‌ ناچاريم اجراها را در اوج به پايان برسانيم و از اين بابت متاسفيم ولي به هر حال بايد بتوانيم اجراها را طبق برنامه پيش ببريم. کرمي که پيش ازاين اعلام کرده بود اين تالار سال جاري ميزبان هنرمندان پيشکسوت و جوان مي‌شود‌، درباره حضور هنرمندان پيشکسوت توضيح داد: مدت‌هاست علاقه‌منديم آقاي رضا بابک نمايشي را در تالار هنر اجرا کند. اما ايشان نمايشنامه خاصي را در نظر دارد که نيازمند امکانات زيادي است‌ به همين دليل، امکان اجراي نمايش‌شان در تالار هنر نيست. او همچنين از مذاکراتي با رضا فياضي ديگر هنرمند پيشکسوت در تئاتر کودک خبر داد و گفت: اميدواريم ايشان امسال بتوانند نمايشي را اجرا کنند، ابتدا قرار بود شش ماهه اول امسال در تالار هنر اجرا داشته باشند اما به دليل مشکلات مالي، ترجيح دادند تا زماني که وضعيت قرارداد نمايش‌شان مشخص نشود‌، اجرا نداشته باشند. شهرام کرمي که خود جزو هنرمندان فعال در حيطه تئاتر کودک و نوجوان است، از 16 شهريور ماه نمايش «خانه خورشيد» را در تالار گلستان کانون پرورش فکري اجرا مي‌کند.