نسخه شماره 3540 - 1393/05/18 -

وزير راه و شهرسازي اعلام کرد:
150 ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام در وزارت راه


قيمت جهاني نفت افزايش يافت


آب 3000 خانواده تهراني پرمصرف قطع مي‌شود


اعلام اسامي 50 شرکت فعال‌تر بورس در بهار 93


بحراني که درآمدهاي ايران را افزايش مي‌دهد


بانک و بيمه


خبر


يادداشت


گزارش


 وزير راه و شهرسازي اعلام کرد:
 150 ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام در وزارت راه 

وزير راه و شهرسازي تکميل پروژه‎هاي نيمه‌کاره اين وزارتخانه را بر اساس قيمت‌هاي سال 92 حدود 150 ميليارد تومان اعلام کرد و گفت: پروژه‎هاي عمراني نيمه‌کاره کشور بسيار زياد هستند و تنگناهاي مالي نيز خيلي جدي است. به گزارش ايسنا، عباس آخوندي در نشست خبري با اصحاب رسانه در چهارمحال و بختياري با بيان اينکه پروژه‎هاي شروع شده اين وزارتخانه بر اساس قيمت‌هاي سال 92 حدود 120 ميليارد تومان است، اظهار کرد: براي پروژه راه‌آهن اهواز - اصفهان 300 ميليارد تومان به اين رقم اضافه مي شود.آخوندي با بيان اينکه ميزان پروژه‎هاي آغاز شده با بودجه قابل تخصيص به آنها تناسبي ندارد، افزود: اميدواريم با برنامه‎هاي اتخاذ شده توسط دولت تدبير و اميد بتوانيم از اين تحريم‎ها عبور کنيم و به منابع ملت ايران برسيم.به گفته وي بخش‎هاي عمده منابع ايران بلوکه شده و در اختيار مردم قرار نمي گيرد که اين امر نياز به تدبير دارد چراکه دسترسي به اين منابع جزو حقوق مردم است.

وي داشتن يک رابطه شرافتمندانه با جهان را حق مردم دانست و گفت: تحقق اين مهم تدبير مي‌خواهد تا بتوان به تمام حقوق ملت ايران از جمله حقوق هسته‎اي و ساير منابع نيز دسترسي يافت.آخوندي با بيان اينکه چهارمحال‌و‌بختياري يک استان بسيار ويژه از لحاظ جغرافيايي است، تصريح کرد: در طول تاريخ نيز اين استان بسيار نقش آفرين بوده است چرا که اصلي‌ترين اقوام در اين استان بوده‌اند.وي با بيان اينکه ظرفيت‌هاي انساني، مادي و منابع سرزميني نقش بسيار مهمي در توسعه استان دارند، گفت: اين استان آنچنان که بايد از توسعه برخوردار نيست؛ تنها زيرساخت هاي عمراني زمينه‌ساز توسعه نمي‌شوند بلکه مردم خود نقش موثري در توسعه استان دارند.به گفته وزير راه و شهرسازي بايد قدرت نگهداري پول، مديريت، فن آوري و دانش را در استان چهارمحال و بختياري ايجاد کنيم چراکه اصلي ترين بحث ارتقاي کيفيت زندگي مردم استان که در همين راستا راهکارهاي اساسي را مي‎طلبد.آخوندي با اشاره به اهميت راه آهن تصريح کرد: اين پروژه مهم، شبکه ريلي ايران را از فلات مرکزي به آبهاي جنوب کشور وصل مي‎کند که بسيار ارزشمند است بر همين اساس بايد در اولويت برنامه‌ها قرار گيرد لذا تلاش مي‌شود کارهاي قانوني تا پايان سال اجرا و در سال 94 به مرحله پاياني برسد. وي به پيگيري سياست‎هاي خروج از رکود اقتصادي اشاره کرد و گفت: بدهي دولت به پيمانکاران از حوزه‎هايي است که باعث رکود شده است.آخوندي اظهارکرد: دولت تا زماني که نتواند بدهي پيمانکاران را پرداخت کند استقراض آنها از بانک‌ها و عدم توان پرداخت آن باعث افزايش سيکل رکود اقتصادي مي‌‏شود. به گفته وي طبق لايحه دولت که قرار است در مجلس مطرح شود با انتشار 20 ميليارد تومان اوراق بهادار مي‌توان بدهي پيمانکاران را پرداخت و از ايجاد تشديد رکود جلوگيري کرد.

نامشخص بودن زمان تکميل 800 کيلومتر آزادراه نيمه‌کاره

معاون وزير راه منابع مالي را اصلي‌ترين چالش در راه توسعه شبکه آزادراهي کشور عنوان کرده است؛ منابعي که در صورت فراهم شدن به افزايش 1500 کيلومتري آزادراه‌هاي کشور منجر خواهد شد.به گزارش ايسنا، علي نورزاد - رييس شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي کشور - در يکي از آخرين اظهارنظرهاي خود تکميل شدن پروژه‌هاي در حال ساخت اين شرکت را منوط به واريز 29 هزار ميليارد تومان اعتبار مالي جديد اعلام کرده است.به گفته وي در حال حاضر 780 کيلومتر آزادراه جديد در حال ساخت است که تا زمان مهيا نشدن اعتبارات لازم، زمان دقيقي براي افتتاح آن‌ها مشخص نخواهد بود.در کنار اين پروژه‌ها شرکت ساخت احداث 1596 کيلومتر آزادراه جديد را نيز در حال مطالعه دارد که در صورت نهايي شدن، کل پروژه‌هاي آزادراهي افتتاح شده پس از انقلاب را بيش‌از 40 درصد افزايش خواهد داد.

به گفته نورزاد از اين پروژه‌ها بالغ بر 1099 کيلومتر به مرحله آمادگي براي جذب سرمايه‌گذاري رسيده و در صورت ارائه شدن پيشنهادي از طريق روش‌هاي مختلف از جمله سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي، فاينانس و BOT مرحله احداث آغاز خواهد شد.پروژه‌هاي آزادراهي که مطالعات آنها تمام شده و منتظر پول و جذب سرمايه‌گذار براي اجرا هستند بدين شرح است:

آزادراه‌هاي آماده سرمايه‌گذاري

- آزادراه سيستان - بندرعباس به طول 300 کيلومتر يکي از بزرگترين اين پروژه‌هاست که نياز به سرمايه‌گذار جديد دارد. - در کنار آن دو محور متصل به هم تبريز – مرند به طول 63 کيلومتر و مرند - بازرگان به طول 190 کيلومتر نيز از اصلي‌ترين پروژه‌هاي آزادراهي هستند که يکي از بزرگ‌ترين مرزهاي زميني کشور را به اين شبکه متصل خواهد کرد.- مسير ديگري که در توسعه کريدور شمال به جنوب نقش مهمي ايفا خواهد کرد آزادراه 230 کيلومتري شيراز – بوشهر است که با اتمام مطالعه، آماده جذب سرمايه است.- در اين ميان دو کنار گذر استاني نيز از ديگر پروژه‌هايي هستند که با جذب سرمايه‌گذاري رسما اجرا خواهند شد؛ کنارگذر جنوبي استان تهران به طول 156 کيلومتر و آزادراه اصفهان – ايزدخواست به عنوان يکي ديگر از کنارگذرهاي مهم کشور در اين مرحله قرار دارند.- همچنين 497 کيلومتر از آزادراه‌هاي جديد کشور نيز هنوز در مرحله مطالعه بوده و تا جذب سرمايه‌گذار به زمان بيشتري احتياج دارند.- آزادراه 180 کيلومتري همدان – صحنه – کرمانشاه، آزادراه 146 کيلومتري سلفچگان – اراک و همچنين مسير 135 کيلومتري انديمشک – اهواز سه پروژه بزرگ اين مسير به حساب مي‌آيند.- سه مسير کوتاه پرديس – رودهن به طول 13 کيلومتر، قزوين – رشت به طول 11 کيلومتر و امامزاده هاشم – رشت به طول 12 کيلومتر نيز سه محور ديگري هستند که کار احداث آن‌ها در مرحله مطالعه به سر مي‌برد.با نهايي شدن ساخت اين پروژه‌ها در مجموع 1596 کيلومتر آزادراه جديد به شبکه راهي ايران متصل خواهد شد که اين رقم با توجه به افتتاح 1800 کيلومتر آزادراه در سال‌هاي پس از انقلاب به بيش‌از 3300 کيلومتر خواهد رسيد.با توجه به محدوديت‌هاي درآمدي دولت در سال‌هاي گذشته و به دنبال آن کاهش بودجه عمراني از يک سو و گسترش تحريم‌ها و محدود شدن امکان دريافت فاينانس از سوي ديگر سرعت پيش‌روي ساخت اين پروژه‌ها بسيار محدود شده است.


 قيمت جهاني نفت افزايش يافت 

پس از آنکه آمريکا با انجام عمليات هوايي محدود عليه مواضع داعش در عراق موافقت کرد و نگراني‌ها در مورد امنيت عرضه نفت از سوي عراق افزايش يافت، قيمت جهاني نفت بيش‌از يک دلار افزايش يافت و به 107 دلار نزديک شد.به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از رويترز، باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا گفت، مجوز استفاده از نيروي هوايي آمريکا عليه مواضع داعش در شمال عراق را صادر کرده است، اما قصد ندارد به سمت جنگ در اين منطقه کشيده شود. تتسو اموري، تحليلگر بازار نفت در اين باره گفت: «بازار با دقت بسيار آنچه را که در مرحله بعد اتفاق خواهد افتاد رصد مي‌کند تا ببيند که آيا عرضه نفت از جنوب عراق ممکن است در معرض خطر قرار بگيرد يا نه.»

بخش عمده‌اي از نفت عراق در جنوب اين کشور توليد مي‌شود که از درگيري‌هاي شمال اين کشور به دور است. دولت اقليم خودمختار کردستان عراق روز جمعه اعلام کرد که خط لوله صادرات نفت اقليم به ترکيه با ظرفيت صدور 120 هزار بشکه در روز به صورت عادي در حال فعاليت است.اموري افزود: «پس از اصلاح قابل توجه قيمت نفت که ما در هفته‌هاي اخير شاهد بوديم، ممکن است عده اي از اين وضعيت به عنوان فرصتي براي ورود به بازار استفاده کنند. اما به نظر مي‌رسد که بازار همچنان با فزوني عرضه مواجه است و اين مي‌تواند قيمت‌ها را پايين نگاه دارد.» براساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت روزگذشته، با يک دلار و 11 سنت افزايش، به 106 دلار و 55 سنت رسيد.قيمت نفت خام آمريکا نيز با 85 سنت افزايش به 98 دلار و 19 سنت رسيد.فاصله قيمت نفت برنت و نفت وست تگزاس اينترمدييت روز جمعه به 8 دلار و 57 سنت رسيد که بالاترين رقم در بيش از 6 هفته اخير بود.قيمت نفت برنت در اواسط ماه ژوئن به دليل نگراني‌ها از درگيري‌هاي عراق و بروز اختلال در عرضه نفت اين کشور به بالاي 115 دلار رسيده بود.


 آب 3000 خانواده تهراني پرمصرف قطع مي‌شود 

مديرعامل آبفاي استان تهران از قطع آب مشترکان پرمصرف از امروز بين ساعت 10 تا 17 خبر داد.محمد پرورش گفت: از روز شنبه 18 مرداد آب آشاميدني 3000 مشترک که بالاتر از 50 متر مکعب در يک دوره مصرف دارند از ساعت 10 تا 17 قطع مي‌شود. اين دسته از مشترکان تقريباً5/2 برابر متوسط مصرف شهر تهران که حدود 20 مترمکعب در يک دوره است آب مصرف مي‌کنند. در چند ماه گذشته از سوي آبفاي استان تهران براي 700 هزار مشترک پرمصرف اخطار کتبي ارسال شده است. پرورش گفت: از 700 هزار مشترک پرمصرف، حدود 9000 مشترک بالاتر از 40 متر مکعب و 3000 مشترک نيز بالاتر از 50 متر مکعب در يک دوره آب شرب مصرف کرده‌اند. مديرعامل آبفاي استان تهران گفت: در حال حاضر قطع آب به‌صورت موردي و مقطعي است اما اگر مصرف بالا همچنان ادامه يابد به دريافت مجوزهاي قضايي براي قطع کامل آب اين مشترکان اقدام خواهيم کرد. مديرعامل آبفاي استان تهران با اشاره به کمبود شديد منابع آبي در استان تهران و اينکه تاکنون قطع آب هيچ‌يک از مشترکان به‌دليل مصرف بي‌رويه نبوده است، گفت: قطعي‌هاي موردي آب به‌سبب خرابي‌هاي شبکه بوده است و هيچ‌يک از آن‌ها جنبه تنبيهي نداشته است. پرورش با بيان اينکه در حال حاضر قطع آب مشترکان با مصرف زير 50 متر مکعب در دستور کار قرار نگرفته است اضافه کرد: قطع موردي و مقطعي آب در مراحل بعدي براي مشترکاني که مصرف بين 20 تا 50 متر مکعب دارند اعمال خواهد شد. به‌ گفته پرورش حدود 70 درصد از مشترکان خانگي تهراني زير 20 متر مکعب آب مصرف مي‌کنند. پرورش در مورد وجود جريمه نقدي براي مشترکان پرمصرف گفت: در حال حاضر ما مجوز چنين اقدامي ‌را نداريم و فقط مي‌توانيم از سيستم تنبيه قطع آب استفاده کنيم.او در خصوص وضعيت مصارف بخش‌هاي عمومي ‌و اداري گفت: قبل از بخش خانگي به پرمصرف‌هاي عمومي‌هم اخطار داده شده است.


 اعلام اسامي 50 شرکت فعال‌تر بورس در بهار 93 

فهرست 50 شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار تهران براي دوره سه ماهه نخست سال 93 اعلام شد.به گزارش خبرگزاري تسنيم؛ صنايع پتروشيمي خليج‌فارس، گسترش نفت و گاز پارسيان، پالايش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان و مخابرات ايران پنج شرکت فعال‌تر بورس اوراق بهادار در بهار امسال بودند.

همچنين سرمايه‌گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين (تاپيکو)، سرمايه‌گذاري غدير، ارتباطات سيار، معدني و صنعتي گل گهر، ملي صنايع مس ايران، بانک پاسارگاد، بانک ملت، معدني و صنعتي چادرملو، گروه مپنا و سايپا در رتبه‌هاي ششم تا پانزدهم جدول فعال‌ترين شرکت‌هاي بورسي در سه ماهه اول سال 93 قرار دارند. در عين حال، رتبه‌هاي 16 تا 20 نيز براي شرکت‌هاي گروه مديريت سرمايه‌گذاري اميد، فولاد خوزستان، بانک صادرات ايران، ايران خودرو و بانک پارسيان به ثبت رسيده است.

بانک تجارت، سرمايه‌گذاري صندوق بازنشستگي، توسعه معادن و فلزات، پتروشيمي پرديس، پالايش نفت تبريز، پتروشيمي خارک، کشتيراني جمهوري اسلامي ايران، سرمايه گذاري گروه توسعه ملي، فولاد خراسان و نفت سپاهان نيز در رديف‌هاي 21 تا 30 اين رده بندي قرار دارند.همچنين بانک اقتصاد نوين، پتروشيمي شازند، خدمات انفورماتيک، نفت بهران، پتروشيمي فناوران، حفاري شمال، سرمايه‌گذاري دارويي، بانک کارآفرين، پتروشيمي شيراز، مارگارين، سرمايه‌گذاري خوارزمي، سيمان فارس و خوزستان، سرمايه‌گذاري سايپا، گروه بهمن، بانک سينا، بانک انصار، گروه صنعتي پاکشو، توسعه صنايع بهشهر، صنايع شيميايي ايران و تجارت الکترونيک پارسيان رتبه‌هاي 31 تا 50 را به خود اختصاص داده اند.

در گزارش اداره آمار و اطلاعات معاونت بازار شرکت بورس آمده است: بررسي تجربه بورس‌هاي اوراق بهادار در کشورهاي مختلف نشان مي‌دهد که شناسايي شرکت‌هاي ممتاز يا داراي موقعيت برتر اغلب بر پايه معيارهاي قدرت نقدشوندگي سهام، ميزان تاثيرگذاري شرکت بر بازار و برتري نسبت‌هاي مالي انجام مي‌شود. شناسايي شرکت‌هاي برتر در بورس اوراق بهادار تهران بر پايه ترکيبي از قدرت نقدشوندگي سهام، ميزان تاثيرگذاري شرکت‌ها بر بازار و در چارچوب معيارهاي سه گانه انجام مي‌شود.

ميزان دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب داد و ستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهاي دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معيار تاثيرگذاري شرکت بر بازار (ميانگين تعداد سهام منتشر شده و ميانگين ارزش جاري سهام شرکت در دوره بررسي) سه معيار بورس تهران براي تعيين شرکت‌هاي فعال‌تر است.اين گزارش مي‌افزايد: پنج شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار در زمستان 92 نيز صنايع پتروشيمي خليج‌فارس، پالايش نفت اصفهان، سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين (تاپيکو)، پالايش نفت بندرعباس و فولاد خوزستان بودند.


 بحراني که درآمدهاي ايران را افزايش مي‌دهد 

بحران‌هاي سياسي در عراق و اوکراين و به دنبال آن اقبال شرکت‌هاي هواپيمايي خارجي براي عبور از حريم هوايي ايران، درآمد کشورمان را در اين بخش 50 ميليون دلار افزايش مي‌دهد. به گزارش ايسنا، طبق قوانين بين‌المللي کشورها و شرکت‌هايي که قصد عبور از حريم هوايي کشور ميزبان را دارند موظف به پرداخت عوارض پروازي هستند، عوارضي که به دليل استفاده از توانايي‌هاي راداري و فضاي امن پروازي در نظر گرفته مي‌شود.

طبق اعلام مدير عامل شرکت فرودگاه‌هاي کشور، حريم هوايي ايران روزانه ظرفيت پوشش 750 پرواز عبوري را دارد که از اين رقم تا ماه گذشته 480 پرواز عملي مي‌شده اما با توجه به بحران‌هاي اخير در دو کشور عراق و اوکراين که به سقوط يک هواپيماي مالزيايي نيز منجر شد درخواست‌ها براي عبور از حريم هوايي ايران رو به افزايش بوده و در روزهاي گذشته 40 درصد بالا رفته است.

به گفته ايلخاني در روزهاي گذشته پروازهاي عبوري از آسمان ايران به 684 پرواز در روز رسيده که در کنار افزايش استفاده از ظرفيت موجود از نظر درآمد نيز بسيار به نفع کشور خواهد بود.تعرفه پروازهاي عبوري از کشور به نسبت تناژ هواپيما و طول مسيري که طي مي‌کند متفاوت خواهد بود؛ نرخي که از 50 دلار آغاز شده و تا 2000 دلار نيز ادامه پيدا مي‌کند و به گفته مدير عامل شرکت فرودگاه‌ها در صورتي که افزايش درخواست‌ها براي عبور از ايران پايدار شود، درآمد سالانه کشور در اين حوزه افزايش 50 ميليون دلاري خواهد داشت. امنيت و پايداري شرايط سياسي، استاندارد شدن رادارها و تجهيزات هوايي کشور و البته موقعيت جغرافيايي سه عاملي است که در اقبال شرکت‌هاي هواپيمايي براي عبور از حريم هوايي يک کشور موثر است که با توجه به موقعيت مطلوب ايران در هر سه حوزه مي‌توان اميد بسياري به گسترش اين عبور و مرورها داشت.

کارشناسان صنعت هواپيمايي معتقدند با توجه به موقعيت جغرافيايي ايران مي‌توان از حريم هوايي اين کشور به عنوان يکي از مسيرهاي اصلي اتصال شرق به غرب بهره برد.مسير اتصال استراليا و آسياي شرق به اروپاي غربي اصلي‌ترين مسيري است که قابليت عبور از ايران را دارد و با توجه به بسته شدن مسير عبور از شمال اتصال از طريق ايران به ترکيه و سپس اروپا جايگزين مناسبي براي شرکت‌هاي هواپيمايي خواهد بود.

اتفاقي که در روزهاي گذشته رسما آغاز شده و شرکت کانتاس استراليا به عنوان يکي از نخستين شرکت‌ها رسما درخواست عبور از ايران را به ايکائو آغاز کرده است.

هر چند ارتقاي سيستم‌هاي ناوبري ايران به وقت و هزينه بسياري احتياج دارد و به گفته ايلخاني براي اين امر به بودجه‌اي 250 ميليون دلار نياز است اما با اتکا به ظرفيت‌هاي فعلي نيز مي‌توان حداکثر استفاده را از شرايط پيش آمده برد و شرکت‌هاي خارجي را در حريم هوايي ايران ماندگار کرد، فرآيندي که پيش‌از هر چيز براي کشور درآمدي چند ده ميليون دلاري به همراه خواهد داشت.


 بانک و بيمه 

اختصاص منابع اضافه به وام ازدواج توسط بانک پارسيان

بهنام حسين‌پور تصريح کرد: صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان، پيرو دستور ابلاغي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران همانند ديگر بانک‌ها موظف است، 50درصد از منابع قرض‌الحسنه جذب شده در هر ماه را در قالب تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضيان اعطا کند که بر اين منوال تا کنون عمل کرده است، اما در کنار انجام تکليف قانوني که اين صندوق بر عهده دارد، با تمهيدات فراهم آمده، علاوه بر اين تعداد، مبلغ60 ميليارد ريال تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج و تهيه جهيزيه نيز در ماه‌هاي مرداد و شهريور به متقاضيان پرداخت مي کند.مديرعامل صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان اين اقدام را در راستاي تسهيل امر ازدواج و رفع مشکلات مالي زوج‌هاي جوان ارزيابي کرد و گفت: بانک پارسيان درصدد است با تجهيز بيشتر منابع سپرده قرض‌الحسنه، هر چه سريع تر به نياز متقاضيان تسهيلات قرض‌الحسنه در زمينه‌هاي مختلف پاسخ بگويد و در مسير جلب رضايت حداکثري مشتريان گام بردارد..مدير عامل صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان همچنين افزود: در حال حاضر تفاهم نامه همکاري دو جانبه مابين صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان و کميته امداد امام خميني(ره) در دست اقدام مي باشد که بر اساس اين تفاهم‌نامه، صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان به افراد تحت پوشش کميته که درصدد ايجاد اشتغال و کارآفريني هستند وام قرض‌الحسنه پرداخت خواهد کرد.

پرداخت 100 هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج از سوي بانک ملت

مديرعامل بانک ملت از پرداخت 100 هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پايان مهرماه سال‌جاري به زوج‌هاي جوان کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومي بانک ملت، محمدرضا ساروخاني با اشاره به مصوبه هيات مديره اين بانک مبني بر اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هاي جوان گفت: در مرحله جديد اعطاي اين تسهيلات، زوج‌هاي جوان 100 هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج دريافت خواهند کرد.وي با اشاره به اين نکته که تسهيلات ازدواج به معرفي شدگان از طريق سامانه ازدواج بانک مرکزي تعلق خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: بانک ملت با هدف انجام رسالت اجتماعي خويش در زمينه تسهيل شرايط ازدواج و شروع زندگي زوج‌هاي جوان، پرداخت تسهيلات ازدواج را هميشه در برنامه کاري خود داشته و در مرحله جديد نيز پرداخت 100 هزار فقره وام را برنامه ريزي کرده است.مديرعامل بانک ملت با اشاره به آمادگي شعب بانک ملت براي همکاري با زوج‌هاي جوان و پرداخت اين تسهيلات، گفت: اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج علاوه بر گره گشايي از کار زوج‌هاي جوان، اجري معنوي نصيب تمامي کارکنان و دست اندرکاران نظام بانکي خواهد کرد.وي تاکيد کرد که تسهيلات قرض‌الحسنه از محل منابع قرض‌الحسنه جذب شده از سوي بانک ملت پرداخت خواهد شد و محدوديتي از لحاظ منابع وجود ندارد.

برگزاري آزمون استخدامي بانک سپه

با حضور حدود 87452 نفرآزمون استخدامي بانک سپه در سراسر کشور و در 84 حوزه امتحاني برگزار شد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه، سيدکامل تقوي‌نژاد مديرعامل بانک با حضور در حوزه‌هاي امتحاني تهران گفت: بانک سپه با 90 سال حضور پررنگ در عرصه‌هاي اقتصادي و خدمات بانکي کشور، خوشبختانه پس از گذشت 5 سال از آخرين آزمون استخدامي خود (13/10/87) در سال 93 موفق به اخذ مجوز استخدام از معاونت محترم توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس‌جمهور شد. وي اظهار داشت: سهميه تخصيصي از محل اين مجوز تعداد 984 نفر تعيين شده است. مديرعامل بانک سپه با بيان اين که به موجب قوانين و مقررات از تعداد 984 نفر درصدي ازآن به فرزندان معزز شهدا و فرزندان جانبازان 25درصد و به بالا و آزادگان يک سال و بالاي يک سال اسارت اختصاص يافته است، خاطر نشان کرد: اين عزيزان که از سوي بنياد شهيد و امور ايثارگران به بانک سپه معرفي شده‌اند و از شرط شرکت در آزمون معاف هستند، اکنون در حال طي مراحل استخدامي خود مي‌باشند. رئيس هيأت مديره بانک با تأکيد بر اين که آزمون استخدامي‌بانک سپه با همکاري سازمان سنجش آموزش کشور برگزار مي‌شود افزود: در اجراي مواد 42 و 44 قانون مديريت خدمات کشوري و به منظور رعايت عدالت استخدامي در فضاي رقابتي براي جذب نيروي انساني، آزمون با همکاري سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد.


 خبر 

نرخ رشد اشتغال امسال مثبت مي‌شود

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اعلام اينکه امسال نرخ رشد اشتغال به 5/2 درصد خواهد رسيد، گفت: تا سال 1400 به 10 ميليون و 500 هزار فرصت جديد شغلي نياز داريم. به گزارش خبرنگار مهر، علي ربيعي افزايش فرصت‌هاي شغلي پايدار را از مهم‌ترين برنامه‌هاي دولت در سال‌جاري اعلام کرد و گفت: پيش‌بيني مي شود امسال نرخ رشد اشتغال به 5/2 درصد افزايش يابد. وزير کار همچنين پيش‌بيني کرد نرخ رشد اشتغال کشور تا دو سال آينده به 5 درصد افزايش يابد. وي افزود: البته تحقق اين هدف به همدلي و همراهي ساير بخش‌ها و ديگر ارگان‌ها و دستگاه‌هاي مرتبط با اشتغال جوانان نياز دارد.ربيعي درباره وضع فعلي اشتغال در کشور نيز گفت: سال‌هاي گذشته اشتغال با رشد منفي مواجه بود و اين مشکل ادامه داشت. به منظور حل مشکل اشتغال کشور تا سال 1400 به 10 ميليون و 500 هزار فرصت شغلي در کشور نياز داريم. وي اظهارداشت: براي حل مشکل اشتغال بايد کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه نيز اعتدال را سرلوحه کار قرار داده و از سياست‌زدگي بپرهيزند. وزير کار خاطرنشان کرد: رسيدگي به مشکل اشتغال و فقر را بايد از استان‌ها آغاز کرد تا اين مهم نيز موثر شود.


 يادداشت 
نويسنده : سعيد کاکاآقازاده

اثر تعطيلات در اقتصاد

پديده تعطيلات و طولاني بودن روزهاي آن تاثير زيادي برفعاليت اقتصادي هرکشوري مي‌گذارد. درکشورهاي توسعه يافته ميزان تعطيلات را طوري برنامه‌ريزي کرده‌اند که براقتصاد آنها هيچگونه لطمه‌اي وارد نمي‌کند. در واقع اين کشورها توانسته‌اند ميزان تعطيلات را چنان برنامه‌ريزي کنند که بالاترين بهره‌وري را از چرخش اقتصادي خود داشته باشند.اما درکشورهاي توسعه نيافته که ظرفيت بالاي اقتصادي ندارند چنين نيست به همين منظور با زياد بودن روزهاي تعطيل چندان دچارمشکل و يا ضررنمي‌شوند. براي چنين کشورهايي که داراي ساختاراقتصادي مناسبي نيستند فرقي نمي‌کند که چند روز در طي سال تعطيلي داشته باشند. درحال حاضرايران شايد تنها کشوري باشد که در ميان ديگر کشورها درطي يک سال بيشترين ميزان تعطيلات را دارد. ازطرفي بايد در نظر داشت روزهاي تعطيل مي‌تواند روند فعاليت‌هاي اقتصادي را متوقف کند و لطمه‌اي که به اقتصاد وارد مي‌شود قابل جبران نيست. به همين علت يک روزتعطيل درايران باعث مي‌شود تا توليد ناخالص درحدود يک ميليارد و سيصد ميليون دلار پايين آيد و اين در حاليست که نرخ رشد اقتصادي ايران منهاي 5/1درصد است. همچنين بخشي ازمشکلاتي که در اقتصاد ايران وجود دارد از تاثير تعطيلاتي است که ما با آن در کشور مواجه هستيم. موضوعي که بارهار کارشناسان اقتصادي آن را مطرح کردند و از دولت مردان ايران خواسته‌اند تا راه مناسبي براي آن پيدا کنند. مسلما هر اندازه تعطيلات کشورمان به نسبت ديگر کشورها بيشتر باشد تاثيرمنفي آن مشکل آفرين خواهد بود. به طوري که درشرايطي که اقتصاد جهان درحال گسترش بيشتري است اگر کشوري کمتر از ديگران کار کند ترديدي نيست که قدرت رقابت خود را از دست خواهد داد و ازاين رو به سمت فقير شدن حرکت خواهد کرد. با نگاهي به تقويم ايران درخواهيم يافت که بعد از پيروزي انقلاب اسلامي‌ روزهاي تعطيل مانند تعطيلات رسمي‌ مذهبي، ملي وحکومتي از 16 روزبه 26 روز افزايش پيدا کرد. اين درحاليست که در کشورهاي اروپايي اين ميزان 14 روز و در بعضي از کشورهاي درحال توسعه کمتر نيز مي‌باشد. از سوي ديگر شمار روزهاي تعطيلات مذهبي درايران براساس تقويم ماه‌هاي قمري است به همين علت گاهي اتفاق افتاده که دراين چرخش تعطيلات ملي و حکومتي يا روزهاي آخرهفته تلاقي پيدا کند. که همين موضوع باعث مي‌شود طي چند روز پي در پي کشور تعطيل شود و درنتيجه روايط واحدهاي توليدي و اقتصادي با خارج قطع خواهد شد. از طرفي درکشورهاي توسعه يافته مردم حداقل روزانه 12 ساعت کار مي‌کنند. ولي درکشور ما به نطر نمي‌آيد مردم بيش‌از3 تا 4ساعت کارمفيد انجام دهند.به طوري که شاخص بهره‌وري نيروي کار تنها 1/9 درصد است. همچنين آخرين آمار ازساعت کار مفيد روزانه دربنگاه‌هاي اقتصادي به طورمتوسط، بيانگر يک ساعت کارمفيد روزانه است. در واقع بهره‌وري ميزان کارمفيد در سيستم اقتصادي کشورمان با استانداردهاي جهان فاصله زيادي دارد.ازاين رو ما نمي‌توانيم ادعا کنيم که حتي در سطح کشورهايي قرار داريم که در روند توسعه قرار دارند. افزون براين اکثر مردم زمان مفيد کارخود را دربين راه‌ها، بانک‌ها و ادارات و... به هدرمي‌دهند هر چند تمام اين موارد در مسير انجام کار است. ولي هيچ کدام اثري بر روي اقتصاد ما نمي‌گذارد. اين هدر رفتن وقت نوعي تعطيلي درکاراست. از آنجايي که بهروري درزمان انجام کارمفيد درکشورمان به شدت پايين است. ضرورت ايجاد مي‌کند با توجه به اهميت بازار رقابتي که دردنياي پيرامون ما وجود دارد. براي ساماندهي روزهاي تعطيل راهکار مناسبي پيدا کنيم. زيرا با مقايسه روزهاي تعطيل ايران با ديگر کشورهاي جهان و آنچه که براقتصاد کشور مي‌گذرد، درخواهيم يافت که نه تنها روند اين وضعيت باعث عقب افتادن از چرخه رقابت اقتصاد جهاني مي‌شود بلکه جبران زيان چنين عقب‌افتادگي نيز مانند بسياري از معضلات اقتصادي کارآساني نخواهد بود. موضوع روزهاي تعطيل تا آنجا اهميت دارد اگرهرچه زودتر مورد توجه قرار نگيرد روزي به طور جدي به آن خواهيم پرداخت.


 گزارش 

عزم دولت يازدهم در ساماندهي فرآيند الحاق به WTO

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از عزم دولت يازدهم براي پيوستن به سازمان جهاني تجارت (WTO) خبرداد و گفت: با حل شدن موانع سياسي، فرايند الحاق به سازمان تجارت جهاني آغاز مي‌شود. به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه تجارت، ولي اله افخمي راد در نخستين نشست کميته هماهنگي معاونان وزرا در امور سازمان تجارت جهاني (WTO) از عزم دولت براي الحاق ايران به سازمان جهاني تجارت خبرداد و گفت: با حل شدن موانع سياسي، فرآيند الحاق به اين سازمان آغاز خواهد شد. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: کارگروه‌هاي ويژه براي الحاق به WTO در سازمان توسعه تجارت ايران تشکيل شده و تمام سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط بايد آمادگي لازم را براي پيوستن به سازمان تجارت جهاني کسب کنند تا به محض رفع شدن موانع سياسي، فرايند الحاق از سر گرفته شود. وي تصريح کرد: در اين مسير بايد گفته‌ها را به عمل تبديل کنيم و ضروري است که هر سازمان و نهادي در حيطه وظايف مشخص شده خود حرکت کند تا با کسب آمادگي‌هاي لازم، فرايند الحاق تسريع شود. افخمي راد اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با اتخاذ رويکرد نتيجه‌گرا اهداف عملياتي قابل حصولي را براي عضويت در سازمان تجارت جهاني در دستور کار قرار داده است.وي، ايجاد فضاي رقابتي در صنايع و فعال‌سازي بخش خصوصي را از جمله ضرورت‌هاي مهم در اين مسير دانست و افزود: براي پيوستن به سازمان تجارت جهاني بايد صنايع کشور با شرايط جديد منطبق شوند و آسيب‌پذيري خود را کاهش دهند.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، الحاق دفتر نمايندگي تام‌الاختيار تجاري به بدنه اين سازمان را اقدام موثري ديگري در مسير پيوستن به سازمان تجارت جهاني خواند و ابراز اميدواري به برنامه‌هاي تيم مذاکره‌کننده ايران با گروه 1+5 گفت: با رفع تحريم‌ها و موانع سياسي، مذاکرات براي الحاق به سازمان تجارت جهاني آغاز مي‌شود.