نسخه شماره 3530 - 1393/05/02 -


تولد سيمون بوليواررهبر جنبش استقلال‌طلبي آمريکاي جنوبي


پيشنهادهايي براي آخر هفته‌اي دلپذير


چند پيشنهاد براي استفاده از کوله


بازخواني تاريخي


يادداشت


نگاه


 تولد سيمون بوليواررهبر جنبش استقلال‌طلبي آمريکاي جنوبي 

سيمون خوزه آنتونيو د لا سانتيسيما ترينيداد بوليوار اي پالاسيوس پونته‌اي بلانکو ، فرمانده انقلابي و سياستمدار ونزوئلايي و يکي از چندين رهبر جنبش استقلال‌طلبانه در آمريکاي جنوبي بود. بوليوار در 24 ژوئيه 1783 در خانواده‌اي اشرافي در کاراکاس به دنيا آمد. اجدادش از مأموران برجسته و عالي رتبه کشور اسپانيا وابسته به خاندان سلطنتي پادشاهي اسپانيا بودند. خاندان وي در آن زمان از ثروتمندترين خانواده‌هاي اسپانيايي بوده‌اند. در سه سالگي پدرش و در نه سالگي مادرش را از دست داد و توسط عمو و معلمانش پرورش يافت.

بوليوار ابتدا در ونزوئلا و سپس در اروپا تحصيل کرد. او در اروپا توانست دانش‌هاي ادبي و علمي خود را عميق تر کرده و با انقلاب فرانسه آشنا شود. آرمان‌هاي دموکراتيک الهام گرفته از انقلاب فرانسه زندگي او را تحت تأثير قرار داده و او را به مبارزه براي استقلال آمريکاي جنوبي متقاعد کردند.

بوليوار درسال 1801 با ماريا ترسا دل تورو ازدواج کرد و به کشور خود ونزوئلا بازگشت، اما با گذشت کمتر از يک سال از بازگشت، همسرش بر اثر ابتلا به بيماري تب زرد مرد و بوليوار پس از سه سال اقامت در ونزوئلا در سال 1804 به اروپا رفت. مبارزه جدي استقلال‌طلبانه مردم ونزوئلا براي آزادي در 1810 آغاز گشت و فرماندهي آنرا ژنرال فرانسيسکو دميراندا به‌عهده داشت. او از بوليوار دعوت به همکاري و پيوستن به سپاه مبارز آزاديخواه ونزوئلا با درجه سرگردي کرد. بوليوار به اين سپاه آزادي‌طلب پيوست. از آوريل سال 1810، کلنل بوليوار به يکي از رهبران عمده جنبش آزادي‌بخش ونزوئلاتبديل شد. با اين حال، در ژوئن سال 1821 بود که پس از پيروزي در کارابوبو توانست اسپانيايي‌ها را از خاک ونزوئلا بيرون براند. از آن پس سيمون بوليوار تلاش خود را معطوف آزاد کردن ساير مستعمرات اسپانيادر قاره آمريکاي جنوبي کرد. جنگ در پس جنگ بوليوار موفق شد جمهوري بزرگ کلمبيا را متشکل از کشورهاي کلمبيا، ونزوئلا و اکوادور آزاد تشکيل دهد.او مبارزات استقلال‌طلبانه ديگر کشورهاي آمريکاي لاتين مانند پاناما، بوليوي و پرو را نيز رهبري کرد.

بوليوار در 17 دسامبر سال 1830 در نزديکي شهر سانتامارتا در کلمبيابه علت ابتلا به بيماري سل درگذشت. تنديس او سوار بر اسب پس از مرگش ساخته و در شهر ليما پايتخت پرو برپا شد. هم اکنون تنديس او در بسياري از شهرهاي جهان برپاست. در سال 1385 شهرداري تهران نيز بلواري را در شمال جنت آباد(تهران) به نام سيمون بوليوار نام نهاد.


 پيشنهادهايي براي آخر هفته‌اي دلپذير 
نويسنده : جواد لگزيان

قابلمه را فراموش کن

زندگي سالم به نظر دكتر شلتون با خوردن ميوه امکانپذير است. دكتر شلتون در درمانگاه و مدرس? تندرستي خود بهبود چهل هزار نفر از بيماران را ممكن ساخت. دکتر شلتون مي‌گويد در شروع خام خواري، به خصوص ميوه خواري، بدن خيلي سريع خودتكاني و خانه تكاني را شروع مي‌كند. كسي كه درحال آزمايش اين رژيم غذايي است، حالت ضعف پيدا مي‌كند و خوردن ميوه را باعث ضعف خود مي‌داند و ممكن است دوباره به غذاهاي پخته برگردد. سمومي ‌كه از زمان طفوليت در بدن انبار شده است، در نقاط رماتيسمي ‌و مخازن نمك جمع مي‌شود. اين را تا كسي خود آزمايش نكند، نمي‌فهمد. آنچه تو را بي‌حس مي‌كند، مصرف ميوه‌ها نيست، بلكه چون جسمت بعد از سال‌ها موقعيتي يافته است تا از طريق انرژي عالي حاصل از ميوه خود را از شر سموم تجمع يافته راحت كند. اين ضعف حاصل تلاش طبيعت است كه تو را دوباره سالم كند. بيماري‌ها نه از پشت ابرها مي‌آيند و نه نتيجه هجوم ميكروب‌ها هستند، و مواد غذايي نيز مستقيما شفابخش نيستند.اين فقط بدن است كه جواب مي‌دهد و عمل مي‌كند. کتاب «قابلمه را فراموش کن» نوشته هلموت واندميکر با ترجمه سيد ماشاالله فرخنده از سوي انتشارات نسل نوانديش روانه بازار نشر شد.

من از عهده‌اش برمي‌آيم

اين کتاب يک راه نيروبخش، براي متعهد کردن کودکان و قدرت بخشي به آنان است. ميليون‌ها انسان در سرتاسر جهان به کمک کتاب‌هاي اين نويسنده اعتماد به‌نفس بسياري کسب کرده‌اند. شما هم همراه فرزندانتان تمرينات حرفه اي سوزان جفرز و دونا گراداستي را در اين کتاب دنبال کنيد تا از فرزندتان بشنويد: من از عهده‌اش برمي‌آيم... من از عهده اش برمي‌آيم نوشته سوزان جفرز و دونا گراداستي با ترجمه گيتي شهيدي از سوي انتشارات نسل نوانديش روانه بازار نشر شد.

آشتي با کودک درون

کودک درون همان بچه کوچکي است که دوست دارد تربيت شود، مورد توجه و مراقبت قرار گيرد و او را دوست داشته باشند. روح آزاد، شيطان و بازيگوشي است که شما آن را سر به راه کرده و کنترل مي‌کنيد، او عاطفي و حساس است، شما او را هدايت کرده و آرام مي‌کنيد‌، با اين حال در درون شما زندگي مي‌کند. او خلاق و هنرپيشه است، شکل يافته و سامان دهي شده و نيازمند رهايي است. کودک درون همان شمايي است که درد مي‌کشيد، ناديده گرفته مي‌شويد، خود را از ديد ديگران پنهان کرده و وجود خود را انکار مي‌کنيد. اين کودک هميشه در زير سطح قرار دارد و موجب نگراني و ترس شما از مورد سوءاستفاده قرار گرفتن مي‌شود.شمايي که در زمان جواني دوستدار بازي و شادي و سبک سر بوديد. همان کسي که شما آن را با شخصي بالغ، جدي و داراي رفتار تکليف گرا جايگزين کرديد. کودک درون شما گم شده يا فراموش شده اما هنوز هم در ناخودآگاه شما ساکن است. کسي که مي‌داند چگونه بازي کند و خوش بگذراند و به شما کمک مي‌کند تا خستگي را از خود دور کرده و استرس را در زندگي خود کنترل کنيد. شخصي که اگر آسان بگيريد، جدي بودن خود را رها کنيد، بر ترس‌تان غلبه کنيد و انعطاف‌پذيري و تغيير را در زندگي خود بپذيريد، مي‌توانيد او را به عنوان يک بزرگسال در نظر بگيريد. شخصي در درون شما که براي انجام کارهايش نيازمند حمايت و تشويق از طريق ابزارهاي متفاوت است. از اين طريق مي‌توانيد زندگي جديد و سالمي‌داشته و فرصتي براي رشد شخصي بيابيد.اما زماني مي‌توانيد به کودک درون تان کمک کنيد که سه مسير را طي کنيد. ابتدا او را درون خود پيدا کنيد، دوم، او را به خوبي بشناسيد و سوم، کودک درون تان را تجربه و با او زندگي کنيد! با کتاب امروز ياد ميگيريد که اين سه مسير را به خوبي طي کنيد.آشتي با کودک درون نوشته علي شميسا را انتشارات نسل نوانديش منتشر کرده است.

حذف افکار و احساسات سمي

براي اينکه با کمک خاطره نويسي افکار منفي را دور بريزيد و افکار مثبت پيدا کنيد کتاب امروز را بخوانيد و بدانيد:خيلي از آدم‌ها بيش‌از حد کار مي‌کنند و وقت گذراني را ناشايست دانسته و تفريح و سرگرمي‌را تنبلي، تن پروري، تن آسايي و بيعاري مي‌دانند و معتقدند تفريح آنها را از هدف نهايي(تامين مال) باز مي‌دارد. اما مطالعات روان شناسي نشان داده‌اند (توزيع رفتارها) مثل آميختن کار و تفريح است که کيفيت زندگي را بالامي‌برد.پس خوشگذراني، اتلاف وقت نيست. و استراحت، سرگرمي‌و آرامش هم لازم هستند. حذف افکار و احساسات سمي‌با خاطره‌نويسي کتابي از دکتر علي شميسا را انتشارات نسل نوانديش منتشر کرده است.

بازي‌هاي رواني مردم

بازي‌هاي رواني مردم در حقيقت پژوهشي است در فرهنگ ادبيات عامه مردم از بُعد روان‌شناسانه بر اساس رويکرد تحليل رفتار متقابل. در اين کتاب شما با معنا، مفهوم و اقسام بازي‌هاي رواني و نظريه تحليل رفتار متقابل که توسط دکتر اريک برن مطرح شد، آشنا مي‌شويد. به نظر دکتر شميسـا شما در برخورد‌هاي اجتماعي، به خصوص زماني که پاي منافع شخصيتان در ميان است، بايستي من بالغ اجتماعي خود را فعال کنيد. مواظب رفتار‌ها و ظاهر سازي افراد در قالب زبان بازي، خوش رقصي، و تعريف‌هاي افراطي باشيد. چرا که اين افراد قصد فريب من کودک شما را دارند. اگر شما احساساتي باشيد يعني من کودک بر شما مسلط باشد به راحتي مديون و مقهور زبان بازي طرف مقابل مي‌شويد. در اينجاست، که من بالغ حالت جدي، که مقررات و شرايط سنج دارد، به شما کمک مي‌رساند... . بازي‌هاي رواني مردم نوشته دکتر علي شميسا را انتشارات نسل نوانديش منتشر کرده است.


 چند پيشنهاد براي استفاده از کوله 

1- کوله را به گونه‌اي پر کنيد که اشياي سنگين نزديک کمر باشد.

2- وزن کوله بايد کمتر از 10- 15 درصد وزن بدن باشد. کودک بيست کيلويي نبايد کوله‌اي سنگين‌تر از سه کيلو را حمل کند.

3- کوله را طوري پر کنيد که اشياي داخل آن هنگام حرکت جابجا نشود. 4- نبايد کوله را روي يک شانه حمل کرد.

5- به کودک آموزش دهيد با دو دست کوله را از زمين بلند کند و هنگام بلند کردن به جاي خم کردن کمر‌، زانوها را کمي خم کند.

6- هنگام انداختن بندها ابتدا يک بند و سپس بند ديگر را بيندازيد‌، يا اينکه کوله را روي ميز بگذاريد و همزمان هر دو بند را بيندازيد.

7- بندهاي شانه بايد تنظيم شود تا کودک ناچار نباشد براي حفظ تعادل به جلو خم شود.


 بازخواني تاريخي 

1358: پخش موسيقي از راديو و تلويزيون ممنوع شد

دوم مرداد 1358 پخش موسيقي از راديو و تلويزيون ممنوع شد. روزنامه کيهان با اعلام اين خبر نوشت: در پي توصيه امام‌خميني مبني بر قطع و حذف برنامه‌هاي موسيقي از راديو تلويزيون، عبدالرحيم مکري سرپرست موسيقي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران طي بخشنامه‌اي دستور داد که پخش موسيقي تا اطلاع ثانوي از راديو تلويزيون قطع شود. متن بخشنامه چنين بود: صدابرداران و تهيه‌کنندگان محترم از اين تاريخ تا اطلاع ثانوي در فواصل برنامه‌ها فقط سرود‌ها و موسيقي‌هاي مارش قابل پخش خواهند بود. ليست سرودهاي مجاز ضميمه است و نسخه‌اي از آن نيز براي انتخاب دو نوع موسيقي در آرشيو پخش در اختيار صدابرداران و تهيه‌کنندگان محترم قرار دارد. ليست موسيقي‌هاي مارش مجاز نيز بزودي در اختيار قرار داده خواهد شد. سرپرست موسيقي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران. بر اساس گزارش‌ها تعدادي از سرودهايي که قابل پخش تشخيص داده شدند، عبارت بودند از: بهاران خجسته باد – قبله شهادت – اميد توده‌ها – کارگر – 15 خرداد و... به نوشته کيهان «قرار شد برنامه‌هاي توليدي که قبلا موزيک روي آن گذاشته شده طي چند روز آينده اجازه پخش داشته باشند اما پس از آن فقط مارش و سرود از راديو تلويزيون بگوش خواهد رسيد».

1359: انفجار 3 بمب در خيابان فردوسي

اول مرداد سال 1359، بر اثر انفجار همزمان سه بمب در پارکينگ پاساژ کمپاني واقع در کوچه برلن پشت سفارت‌هاي ترکيه و آلمان 25 نفر مجروح و بيش‌از 150 مغازه آسيب ديده و عده‌اي نيز زير آوار گرفتار شدند. گروهک فرقان مسئوليت اين بمب‌گذاري را برعهده گرفت. سران اين گروهک پيش‌از اين دستگير وسوم خرداد 1359 به جرم انجام ترور اعدام شده بودند .

1388: سيلي خوردگان از امام(ره)، هاشمي‌رفسنجاني را تخريب مي‌کنند

اگر چه جرياني خاص در سال‌هاي پس از 1384 در مناسبت‌‌هاي مختلف درصدد تخريب چهره‌ هاشمي‌رفسنجاني برآمدند اما اين اقدام پس از مناظره‌هاي جنجالي انتخابات رياست‌جمهوري شدت بيشتري گرفت تا جايي که بعضي به کمتر از حذف کامل هاشمي‌از صحنه سياست رضايت نمي‌دادند‌! دوم مرداد 1388 آيت‌الله بيات زنجاني با انتقاد شديد اللحن از اتهام‌زنندگان به هاشمي‌رفسنجاني، سيلي خوردگان از امام‌‌(ره) را عامل تخريب هاشمي‌و ياران اصيل انقلاب دانست. وي در پاسخ به سوالي در خصوص اهداف کساني که مبادرت به تخريب شخصيت‌هايي مانند هاشمي‌ رفسنجاني مي‌کنند، گفت: ما مانند اين روحانيون معظم کم داريم. اين افرادي که امروز مثل بلبل حرف‌هايي عليه شخصيت‌هاي انقلاب مي‌زنند اگر يک روز در زندان شاه بودند نه تنها خودشان را از دست مي‌دادند حتي مکان امام(ره) و اسرار ايشان را لو مي‌دادند و خيلي از مسايل را بيان مي‌کردند. آقاي هاشمي‌کسي است که وقتي ترور شد، امام(ره) براي او قرباني نذر کرد. هاشمي ‌از جمله شخصيت‌هايي است که منبع مالي انقلابيون را تامين مي‌کرد و کسي است که در همه سمت‌هاي خود موفق بوده است. وي با ذکر خاطره‌اي از امام(ره) گفت: روزي خدمت امام(ره) رفته بودم که در حال گوش دادن به راديو بودند. مي‌خواستم امام را زيارت کنم حاج احمد آقا از پيش امام بيرون آمدند و گفتند: امام(ره) مي‌فرمايند هر موقع مخالفين من، رو چيزي حساسيت نشان دهند مي‌فهمم که آن مورد حق است. آيت‌الله بيات زنجاني تاکيد کرد: هر روحاني که در اين کشور اثرگذار بوده است تلاش کردند او را خراب کنند. دشمنان امام(ره) زياد بودند، دشمنان هاشمي‌و کروبي هم همين طور. ايشان تصريح کرد: آنهايي که از انقلاب سيلي خورده‌اند چون اکنون زورشان به امام(ره) نمي‌رسد به دنبال تخريب شخصيت‌هاي اصيل انقلاب هستند. تخريب اين افراد يعني تخريب آن قرائتي از نظام ديني که امام(ره) پايه‌گذاري کرد و وقتي آن قرائت از نظام ديني خراب شد، جمهوري اسلامي‌به حکومت اسلامي‌تبديل مي‌شود و چيزي مي‌شود مانند بسياري از حکومت‌هاي التقاطي به نام اسلام.


 يادداشت 
نويسنده : حسن افشار*

ترجيح مصالح جامعه بر منافع شخصي

مصلحت جامعه يا ملاحظات سياسي و اجتماعي ايجاب مي‌نمايد كه‌ تك‌تك افراد جامعه ضمن برخورداري از انتقاد سازنده، مطيع قانون و رأي اكثريت بوده و با دولت منتخب مردم و ساير مسئولين اداره امور كشور همكاري نمايند و مصالح جامعه را بر منافع شخصي و گروهي خود ترجيح دهند ولي برخي از گروه‌ها با برداشت‌ها و تحليل‌هاي عجولانه خود آزادي بيان و آزادي احزاب جمعيت‌ها را مخل نظم و امنيت حاكم بر جامعه مي‌دانند به طوري كه سخن از ممنوع البيان نمودن اشخاص به ميان مي‌آورند و حال آن كه اين آزادي از ميثاق ملي و قانون اساسي ما نشات گرفته و با توجه به شعار بنيادين «استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي» يكي از اركان نظام جمهوري اسلامي ايران را تشكيل مي‌دهد و طبق قانون مجازات اسلامي «ماده 25» محروميت از حقوق اجتماعي شامل كساني مي‌شوند كه در جرايم عمومي مانند «حدود، قصاص و مجازات‌هاي تعزيري» به طور قطعي محكوم شده و پس از اجراي حكم به عنوان مجازات تبعي از حقوق اجتماعي محروم شده باشند، علاوه بر آن در حقوق اجتماعي تصريح شده در قانون مجازات اسلامي «ماده 26 قانون، ذكري از ممنوع البيان نمودن اشخاص به ميان نيامده است. از طرفي طبق اصل 56 قانون اساسي انسان بر سرنوشت اجتماعي خويش حاكم است و هيچ كس نمي‌تواند اين حق الهي را از انسان سلب كند يا در خدمت منافع فرد يا گروهي خاص قرار دهد و بر اساس اصل نهم قانون اساسي تأمين آزادي‌هاي مشروع نظير آزادي بيان و آزادي احزاب و جمعيت‌ها و انجمن‌هاي سياسي و صنفي موضوع اصل 26 قانون اساسي به عهده دولت و تك تك افراد جامعه مي‌باشد ولي برخي از افراد و گروه‌هاي تندرو اين سياست را بر نمي‌تابند و به انحاي مختلف در اين مسير سنگ اندازي مي‌نمايند و مي‌خواهند اين ذهنيت را ايجاد كنند كه دولت ناكار آمد است و قادر به اجابت وعده‌هاي انتخاباتي خود و تامين آزادي‌هاي تصريح شده در قانون اساسي نمي‌باشد...

به همين دليل برخي از صاحب نظران بر اين باورند كه ممكن است از اين حربه براي ساكت نمودن و از ميدان به در كردن چهره‌هاي مردمي كه از محبوبيت اجتماعي برخوردارند و در راستاي احقاق حقوق سياسي و اجتماعي مردم فعاليت مي‌نمايند استفاده شود.

زيرا اين گروه‌ها نه تنها در برابر قانون تمكين نمي‌كنند بلكه از رهنمود‌هاي بزرگان سياست و ديانت نيز سرپيچي كرده و به مصداق آيه شريفه «كل حزب بما لذيهم فرحون» همواره به منافع شخصي و جناحي خود مي‌انديشند و در عين حال، شعار دمكراسي و مردم سالاري سر ميدهند ولي در عمل خود را برتر از بقيه افراد جامعه دانسته و روند دمكراسي و مردم سالاري را مغاير اهداف و منافع خود مي‌دانند به عبارت ديگر اشخاصي را كه از وجهه مردمي و محبوبيت اجتماعي برخوردارند به انحاي مختلف زير سئوال مي‌برند كه اين اقدام با شعار آنها همسو نمي‌باشد و به انزواي سياسي اجتماعي آنها منجر خواهد شد مگر آنكه به قانون و ارزش‌هاي مورد قبول اكثريت مردم عمل نموده و رهنمود‌هاي انديشمندان و صاحب نظران سياست و ديانت را سر لوحه اقدامات خود قرار دهنده زيرا سياست بدون ديانت به بيراهه و گمراهي منجر خواهد شد و خداوند نيز با بيان آيه شريفه «لم تقولون ما لا تفعلون» دو گانگي گفتار با رفتار را مورد نكوهش قرار داده است.

*مدرس و وكيل دادگستري


 نگاه 
نويسنده : سيدحميدرضا خوشدل

کودک غزه ...

کودکي در غزه با خون در گلو

مادرش در سينه زخمي از عَدو

کودکي در عمقِ بغضش صد گِله

دشمنانش در جفا چون حَرمله

کودکي وامانده از خواب، از رفاه

کرده دشمن روزگارش را تباه

کودکي در سوگ بابايش ،غمين

هر زمان بمبي به راهش در کمين

کودکي با داغ خواهر بر جبين

يک برادر با تني زخمي زِ مين

کودکي پايش ز اندامش جدا

مي‌تپد در خون و چشمش بر خدا

کودکي در دست مادر،غرقِ خون

مي شود ناگه ز گيتي واژگون

کودکي چون لاله‌اي پژمرده است

اشک در چشمش دگر خشکيده است

کودکي در زير آواري عظيم

مي شود با خاک و خاکستر نَديم

کودکي سهمش سُکوت از جنگ و دود

جنگ و آتش راحت از چشمش رُبود

کودکاني جمله عاري از گناه

زير آتش هاي دشمن بي‌پناه

کودکاني با نگاهي مضطرب

زير بمباران دشمن ملتهب

اي که آتش افکني بر فرقشان !

شرم بادا بر تو از اين اشکشان

اي که سُربي داغ بر جانش‌زني !

اي که بر کاشانه‌اش آتش‌زني !

اي که بر اين خون و قدرت تشنه‌اي!

شک ندارم دست شيطان بسته‌اي ...