نسخه شماره 3530 - 1393/05/02 -

در نشست بررسي حجاب و عملکرد دستگاه‌ها در استانداري تهران عنوان شد:
وضعيت بدحجابي بدتر از قبل نيست
وقتي ساپورت 6 هزار تومان و شلوار جين 100هزار تومان است، دختران ساپورت مي‌پوشند

تلف شدن يک ماده آهو و دو بره بر اثر برخورد با خودرو


کشتار بي‌رحمانه يک پلنگ ديگر


سـلامـت


بسته پيشنهادي به صدا و سيما براي پخش مسابقات ورزشي خارج از ايران


خبر


اخبار کوتاه


 در نشست بررسي حجاب و عملکرد دستگاه‌ها در استانداري تهران عنوان شد:
 وضعيت بدحجابي بدتر از قبل نيست 
  وقتي ساپورت 6 هزار تومان و شلوار جين 100هزار تومان است، دختران ساپورت مي‌پوشند

استانداري تهران با حضور دستگاه‌هاي متولي حجاب و عفاف درکشور به بررسي وضعيت حجاب و عملکرد دستگاه‌ها در اين زمينه پرداخت.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، سيدشهاب‌الدين چاوشي معاون سياسي ـ اجتماعي استاندار تهران در جلسه بررسي موضوع عفاف و حجاب در دستگاه‌هاي اجرايي که در استانداري تهران برگزار شد، گفت: مقوله فرهنگ و هنجارهاي اخلاقي چند وجهي است و دستگاه‌هاي مختلفي در آن نقش دارند.

او گفت: عده اي موضوع عفاف و حجاب را اين روزها مستمسك برخورد با دولت تدبير و اميد قرار داده‌اند. نمي‌خواهيم بگوييم شرايط موجود بدحجابي را قبول داريم اما شرايط نسبت به قبل تفاوتي ندارد. دلواپساني كه در سال‌هاي پيش نگران عفاف و حجاب جامعه نبودند به يكباره دلواپسي شان تشديد شده است. چاوشي گفت: بحث حجاب که بعضي‌ها قصد دارند آن را براي حمله به دولت قرار دهند، موضوع جالبي نيست و ما نيز نمي‌خواهيم بگوييم بدحجابي را با وضعيت موجود مي‌پذيريم.

او گفت: متاسفانه برخي بوتيک‌ها افرادي را به عنوان مانکن‌ سيار به خيابان‌ها براي تبليغ مد و لباس‌هاي نامناسب روانه مي‌کنند که با شأن جامعه مناسب نيست. ماهواره فضاي فرهنگي کشور را تحت تاثير قرار داده است. حجاب مختص يک گروه خاص نيست و کل جامعه را تحت پوشش دارد.

او در زمينه برخورد با بدحجابان گفت: ملاک عمل ما براي مقابله با بدحجابي قانون و فرمايشات مقام معظم رهبري است و در اين زمينه به سلايق شخصي افراد کار نداريم، اگر کسي بيشتر از قانون قصد ثواب دارد به نزديکان و خانواده خود کمک کند.

چاوشي ادامه داد: متاسفانه بدحجابي يک پديد عرفي شده و به فرهنگ‌سازي نياز دارد و همانگونه که به بدحجابي حساس هستيم بايد به اعتياد، فقر و فحشا هم در کشور توجه کنيم. او تاکيد کرد: طبق پژوهشها همه بدحجابان قصد تعرض به مقدسات را ندارند و ما نبايد بدحجابي را مساوي با بدبيني بدانيم. چاوشي گفت: برخي حجاب اسلامي را چادر مي‌دانند اما نبايد اگرکسي غير از اين باشد را بي دين بدانيم.

او گفت: اگر در تمام سازمان‌هاي اداري، خانم‌هاي با حجاب عفيف و پاکدامن را تکريم کنيم، بدحجابي در دستگاه‌هاي ما کنترل مي‌شود.

او با بيان اينکه ‌اقتصاد و فرهنگ بايد در کنار هم ديده شود ادامه داد: اقتصاد بدون فرهنگ اگر هم شکوفا شود تازه آمريکا و ژاپن مي‌شويم، لذا بايد فرهنگ و اقتصاد در يک راستا جلو برود.

محمدعلي عرفان‌منش نيز در اين نشست گفت: 120 هزار نفر از مديران، کارشناسان و مسئولان استان تهران دغدغه عفاف و حجاب را در دستگاه‌هاي مختلف دارند. او گفت: در مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي حجاب و عفاف 310 وظيفه براي 27 دستگاه درنظر گرفته شده که صدا و سيما، بيشترين وظيفه را دارد. او با بيان اينکه يکي از وظايف وزارت کشور در اين مصوبه بررسي عملکرد دستگاه‌ها است که اين جلسه هم براي همين برگزار شده است ادامه داد: براي بررسي عملکرد دستگاه‌ها ما تا کنون 83 دستگاه را بررسي کرديم که نتيجه 70 دستگاه تا کنون به نتيجه نهايي رسيده است.

او تاکيد کرد: در اين بررسي دستگاههاي اجتماعي و فرهنگي را از بانک‌ها جداکرديم.

عرفان منش گفت: در اين بررسي برنامه‌هاي 11 گانه حجاب و عفاف و 12 گانه حقوق شهروندي را بررسي کرديم که در بررسي‌ها مشخص شد دستگاهها در اجراي مصوبه ضعف ندارند.

او با بيان اينکه در اين ارزيابي حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي را از ساير دستگاه‌ها جدا کرده‌ايم گفت: دستگاه‌هاي برتر در عفاف و حجاب بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان‌ها، آموزش و پرورش شهرستان‌ها و سازمان تبليغات شهرستان‌ها هستند و در حوزه بانک‌ها، بانک‌هاي پاسارگاد،حکمت و مسکن در بخش عفاف و حجاب موفق‌تر از ساير بانک‌ها بوده‌اند.

عرفان منش گفت: در زمينه حقوق شهروندي هم آموزش و پرورش شهرستان‌ها، بنياد شهيد شهرستان‌ها و کميته امداد امام خميني (ره) و در بانک‌ها، بانک پاسارگاد، حکمت و تجارت در حوزه حقوق شهروندي رتبه آوردند. در اين نشست سردار احمد روزبهاني رئيس ستاد امر به معروف و نهي از منکر گفت: بايد فرهنگ بتوچه و به من چه را حذف کنيم چون امر به معروف و نهي از منکر وظيفه همه است. او ادامه داد: امر به معروف و نهي از منکر رعايت حقوق شهروندي است و بايد بپذيريم و نقدپذير باشيم.

رئيس ستاد امر به معروف و نهي از منکر استان تهران گفت: البته بايد به افرادي که با حجاب هستند هم احترام بگذاريم و با احترام با آنها برخورد کنيم.

در ادامه زهرا ساعي سرپرست اداره کل امور بانوان استانداري تهران گفت: متاسفانه هيچگونه نظارتي بر عرضه پوشاک و البسه وجود ندارد و مدهايي که الان وجود دارد به هيچ وجه مبتني بر اصول و ارزش‌هاي اسلامي نيست. او پيشنهاد داد که با تعدادي از طراحان که در بخش طراحي مد و لباس براي بانوان فعاليت مي‌کنند بايد قراداد بست و از آنها حمايت کرد تا مبتني بر ارزشهاي اسلامي پوشاکل خود را توليد کنند.

ساعي با بيان اينکه در 10 سال اخير مصوبات مهمي را براي ساماندهي پوشاک و البسه داشتيم ادامه داد: قانون مد و لباس در قالب يک آئين‌نامه اجرايي باز تعريف شده است و بايد اين قانون آسيب‌شناسي شود تا نقاط مثبت آن تقويت شود.

سپس عليرضا مهدوي مشاور فرهنگي استاندار گفت: در کجاي تاريخ برخورد پرخاشگرايانه با بدحجابان شده که ما اينگونه برخورد مي‌کنيم.

او با بيان اينکه اگر از راههاي قانوني نتيجه نگرفت بايد به سراغ قوه قهريه رفت گفت: سرچشمه اصلي مشکل بدحجابي توليد پوشاک است که اگر آن را حل کنيم، ديگر ون گشت ارشاد در ميدانها نداريم تا بدحجابان را جمع و از آنها تعهدي بگيرند که معلوم نيست ارزش آن چيست.

او تاکيد کرد: بهترين راه براي توسعه و فرهنگ آموزش و پرورش است و بايد در زمينه حجاب و عفاف الگوي موفق را نشان دهيم.

فرماندار تهران نيز در حاشيه جلسه بررسي وضعيت حجاب و عفاف در دستگاه‌هاي کشور که در استانداري برگزار شد دلايل بدحجابي را وضعيت اقتصادي مردم دانست. عيسي فرهادي فرماندار تهران به خبرآنلاين گفت: وقتي قيمت يک ساپورت 6 هزار تومان و شلوار جين معمولي 100 هزار تومان است معلوم است که دختران ما تمايل به پوشيدن ساپورت پيدا مي‌کنند.

او با بيان اينکه مردم در اين شرايط اقتصادي به دنبال کاهش هزينه‌هاي خود هستند گفت: بايد وزارت صنعت و معدن که متولي توليد در کشور است پوشاکي را تهيه کند که متناسب با فرهنگ اسلامي و با هزينه کم باشد.

فرهادي ادامه داد: متاسفانه لباسهاي زننده قيمت کمتري دارند و براي همين دختران و زنان ما آنها را خريداري مي‌کنند درحاليکه اگر چادر و لباسهاي اسلامي ارزان باشند اين مشکلات پيش نمي‌آيد.


 تلف شدن يک ماده آهو و دو بره بر اثر برخورد با خودرو 

مدير روابط عمومي محيط زيست گلستان از تلف شدن يک ماده آهو و دو بره بر اثر برخورد با خودرو در پارک ملي گلستان خبر داد. احمد دباغيان با بيان اين مطلب افزود: ظهر روز سه‌شنبه برخورد يک دستگاه خودرو سواري L90 با يک آهوي ماده در جاده آسيايي پارک ملي گلستان منجر به تلف شدن آهو شد. به گفته مدير روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست استان گلستان، اين ماده آهو که دو بره همراه خود داشته است هنگام عبور از عرض جاده در محدوده دشت ميرزابايلو با خودرو برخورد و راننده خودرو نيز پس از تصادف فرار کرده است. دباغيان اظهار داشت: پس از اين حادثه باتوجه به وضعيت جسماني و اينکه بره آهوها تقريبا به سن علفخواري رسيده بوده‌اند توسط محيط بانان به درون پارک و به سمت دشت هدايت شدند و اميدواريم که بتوانند در طبيعت بدون حمايت مادرشان به حيات خود ادامه دهند. به گزارش مهر، اين درحاليست که تنها حدود 350 راس آهو آنهم با تحمل مشقت فراوان و شبانه روزي توسط محيط بانان پارک ملي گلستان، حفاظت شده و در محدوده دشت ميرزابايلو زندگي مي‌کنند. متاسفانه طي ماه‌هاي اخير حداقل 3 پلنگ ايراني که يکي از آنها توله نيز داشته (از سرنوشت توله‌ها خبري در دست نيست)، يک گورکن و چندين راس آهو بصورت مستند بر اثر برخورد با خودروهاي عبوري در جاده ميان گذر پارک ملي گلستان از بين رفته اند. البته بطور حتم تعداد زيادي از انواع گونه‌هاي جانوري نيز براثر برخورد با خودروها زخمي شده و پس از مدتي در بخش‌هاي ديگري از پارک تلف شده اند و کسي متوجه آنها نشده است.


 کشتار بي‌رحمانه يک پلنگ ديگر 

مدير ديده‌بان حقوق حيوانات از کشتار بي‌رحمانه يک پلنگ ديگر در ايلام خبر داد و گفت: در فيلمي که در آخرين لحظات زندگي اين حيوان مصدوم گرفته شده صحنه‌هاي ناجوانمردانه آزار پلنگ مصدوم با کوبيدن سنگ به صورت حيوان بي‌نوا ثبت شده است. شهرام اميري شريفي در گفت‌وگو با مهر با بيان اين مطلب افزود: در يکي از آخرين نمونه‌ها و در فيلمي از آخرين لحظات عمر يک پلنگ در غرب کشور، مظلوميت عميق اين حيوان ارزشمند، نمايش داده مي‌شود. وي با انتقاد از اينکه پس از هر بار کشته شدن اين گونه ارشمند تنها اين سوال مطرح مي‌شود که چه زماني ايران براي پلنگ‌ها امن خواهد شد و بدون پاسخ درخور ماجرا فراموش مي‌شود اظهار داشت: آيا اين بار هم تنها اين پرسش بي پاسخ مطرح مي‌شود. شريفي تصريح کرد: گفته مي‌شوداين فيلم به روستاي «گله دار» منطقه «کبير کوه» در استان ايلام تعلق دارد و شکارچي حاضر در تصوير بومي منطقه «بدره» است. مدير ديده‌بان حقوق حيوانات افزود: در اين فيلم فيلمبردار از همراهانش مي‌خواهد سکوت کنند تا از روي صدا قابل شناسايي نباشند تا تحت پيگرد قضايي قرار نگيرند. به گفته وي، آن طور که از تصوير پيداست ران چپ پلنگ خون آلود است اما با توجه به حالت چشم‌ها، ضربه مغزي و مسموميت اين پلنگ نيز دور از ذهن نيست. شرفي يادآور شد: يک بار در دقيقه 7:48 و يک بار هم در لحظه‌هاي پاياني فيلم، براي بهتر شدن صحنه‌هاي ناجوانمردانه‌اي که دوربين ضبط مي‌کند، سنگي به صورت پلنگ کوبيده مي‌شود که با عکس‌العمل دردناک حيوان بي‌نوا و بي‌رمق همراه مي‌شود که البته اين رفتار خوشحالي فيلمبردار و فرد پشت دوربين را به همراه دارد.


 سـلامـت  

هشدار نسبت به تبليغات سوء براي فروش دستگاه‌هاي تصفيه آب

رييس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت گفت: برخي شرکت‌هاي تبليغ کننده دستگاه‌هاي تصفيه آب براي فريب اذهان عمومي از بابت آلوده جلوه دادن آب آشاميدني و فروش دستگاه‌هاي خود اقدام به ساخت فيلم‌هاي تبليغاتي مي‌نمايند. به گزارش ايسنا، دکتر کاظم ندافي افزود: در اين فيلم‌ها آب آشاميدني شبکه لوله کشي را با الکترودهاي تجاري (آهن – آلومينيوم) الکتروليز مي‌نمايند. آب داراي املاح با الکترودهاي تجاري (آهن و آلومينيوم) باعث توليد رنگ و لجن در اثر آزادسازي يون‌هاي آلومينيوم و آهن شده و منجر به توليد آبي کدر و سياه مي‌شود که به تصور اشتباه، ناخالصي‌هاي آب مي‌باشد در حالي که رسوبات تشکيل شده ناشي از واکنش يون‌هاي آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمايش است. وي با تاکيد براين که اين گونه الکترودها تقلبي بوده و استفاده‌هاي سودجويانه از آن مي‌شود، خاطرنشان کرد: تمام آب‌ها اعم از آب‌هاي سطحي و زيرزميني حاوي يون‌هايي مانند سديم، پتاسيم، کلسيم، منيزيم، سولفات، کلرور و فلورايد هستند که عمدتا ناشي از انحلال مواد معدني در آب بوده و وجود آنها در صورتي که در محدوده مجاز باشند، براي سلامت مفيد است.

فيزيوتراپي مدرن متضمن سلامت جامعه امروز

يک متخصص فيزيوتراپي با اشاره به اين که هدف فيزيوتراپي اين است که با استفاده از روش‌هاي فيزيکي، توانايي افراد براي انجام حرکات و فعاليت‌هاي طبيعي زندگي به حداکثر ميزان خود برسد، گفت: اين رشته تأثير قابل توجهي در بهبود کيفيت زندگي افراد جامعه ايفا مي‌کند. دکتر وحيد صمدي، در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: امروزه توسعه شهرنشيني، ماشيني‌ شدن و تغيير سبک زندگي، مشکلاتي چون چاقي و کم‌تحرکي را به دنبال داشته است. استفاده طولاني مدت از فناوري‌هايي چون رايانه و قرارگيري بدن در وضعيت‌هاي نامناسب همگي در افزايش شيوع بيماري‌ها و اختلالات ساختار اسکلتي بدن انسان نقش دارند. وي افزود: انواع دردها و آسيب‌هاي مفصلي و عضلاني نظير کمردرد، ناتواني‌ها و هزينه‌هاي گاهاً سنگيني را به جوامع امروز تحميل مي‌کند. بدون ترديد در چنين شرايطي، بکارگيري راهکارهاي مناسب براي پيشگيري از اين نوع عوارض و استفاده از روشهاي درماني مؤثر و کم عارضه اهميت و جايگاه ويژه اي مي‌يابد. دانش و تخصص فيزيوتراپي از جمله رشته‌هايي است که با اين هدف مي‌تواند در حفظ و ارتقاي سلامت جامعه نقش بسزايي ايفا نمايد.

صمدي با بيان اين که فيزيوتراپي به معناي درمان بدن و يکي از رشته‌هاي علوم پزشکي است که در سه حوزه پيشگيري، درمان و توانبخشي به ايفاي نقش مي‌پردازد، گفت: اگرچه قدمت استفاده از روشهايي چون ماساژ، گرما، سرما و آب درماني به سالها قبل از ميلاد برمي‌گردد، ولي درمان‌هايي که تحت عنوان فيزيوتراپي ناميده مي‌شوند، از زمان جنگ جهاني اول با افزايش نياز به توانبخشي مجروحان جنگي، بيشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. وي افزود: از حدود 50 سال پيش اين رشته وارد کشور ما شد و به همت و تلاش پيشگامان و متخصصان آن گسترش و توسعه يافت. در روز دوم مرداد سال 1378 به فيزيوتراپيست‌ها مجوز تأسيس مراکز فيزيوتراپي اعطا شد، روزي‌ که به مناسبت استقلال حرفه‌اي فيزيوتراپيست‌ها، روز فيزيوتراپي نام گرفته است. متخصص فيزيوتراپي درباره مزاياي اين رشته اظهار کرد: در اين تخصص از روش‌هاي فيزيکي مثل گرما، سرما، الکتريسيته، نور، صوت، فشار و کشش به منظور توانمند کردن افراد ناتوان استفاده مي‌شود. همچنين از درمان‌هاي دستي و تمرينات و ورزش‌هاي مختلف نيز براي درمان بهره گرفته مي‌شود. وي با اشاره به اين که هدف فيزيوتراپي اين است که با استفاده از اين روش‌ها، توانايي افراد براي انجام حرکات و فعاليت‌هاي طبيعي زندگي به حداکثر ميزان خود برسد، افزود: به‌عبارت ديگر، تلاش بر اين است که افراد جامعه داراي حرکت طبيعي و بدون درد باشند، چرا که حرکت، اساس و پايه زندگي هر فردي محسوب مي‌شود. در مقابل روش‌هايي نظير دارو درماني و جراحي که همواره مي‌توانند عوارض، مخاطرات و هزينه‌هايي برجاي گذارند، فيزيوتراپي را مي‌توان رشته‌اي کم عارضه، ايمن و نسبتاً ارزان دانست. وي با بيان اين که بيماران مختلفي با اين رشته سر وکار دارند، گفت: متخصصين اين رشته با طيف وسيعي از بيماران سر و کار دارند. بيماري‌هاي مختلف ارتوپدي، رماتيسمي، مغز و اعصاب، تنفسي، قلب و عروق، اطفال و حتي برخي از بيماري‌هاي پوستي و زنان و زايمان با روش‌هاي فيزيوتراپي قابل درمان و پيشگيري هستند. صمدي افزود: فيزيوتراپيست‌ها به‌منظور درمان، ابتدا بيمار را مورد ارزيابي و معاينه قرار مي‌دهند و پس از تشخيص بيماري و اختلالات ايجاد شده، برنامه و روش درماني مناسب را طرح‌ريزي مي‌کنند. در حوزه پيشگيري نيز متخصصين فيزيوتراپي با شناختي که از ساختار و عملکرد بدن دارند، نحوه صحيح انجام فعاليت‌هاي مختلف زندگي و شغلي و ورزش‌هاي مناسب را به افراد آموزش داده و با ارائه اين آموزش‌ها و توصيه‌ها به ارتقاي سلامت جامعه کمک مي‌کنند. وي خاطرنشان کرد: خوشبختانه در کشور ما دانش فيزيوتراپي همگام با ساير تخصص‌هاي علوم پزشکي پيشرفتهاي شاياني داشته است و به جرأت مي‌توان گفت که ما امروز از نظر تخصص و کيفيت خدمات فيزيوتراپي در سطح منطقه جايگاه نخست را دارا هستيم و حتي در سطح دنيا نيز از موقعيت برجسته و مناسبي برخورداريم. در حال حاضر، بيش از پنج‌هزار فيزيوتراپيست در بيمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز بهزيستي و توانبخشي، ميادين ورزشي و کلينيک‌هاي خصوصي اقصي نقاط کشور به ارائه خدمات مشغولند. وي افزود: امروزه تجهيزات و دستگاه‌هاي بسيار پيشرفته اي در اختيار فيزيوتراپيست‌ها قرار دارند و از تکنيک‌هاي به‌روز و مؤثري براي درمان انواعي از بيماري‌ها استفاده مي‌شود. به‌طوري که بسياري از بيماري‌ها و مشکلاتي که در گذشته غيرقابل درمان به‌نظر مي‌رسيدند يا نياز به اعمال جراحي يا درمان‌هاي طولاني مدت و هزينه‌بر داشتند، به راحتي و به‌طور مؤثر توسط روش‌هاي فيزيوتراپي قابل درمان و معالجه هستند. اين فيزيوتراپ در پايان به جايگاه اين رشته در زندگي افراد اشاره کرد و گفت: باتوجه به فلسفه شکل‌گيري و اهداف رشته فيزيوتراپي ترديدي نيست که اين رشته نقش و تأثير قابل توجهي در بهبود کيفيت زندگي افراد جامعه ايفا مي‌کند و از اين رو ضروري است که آگاهي جامعه پزشکي و آحاد جامعه نسبت به جايگاه فيزيوتراپي، اهداف و روش‌هاي آن افزايش يابد.

کم‌خوني بيماري نيست، علامت است

يک متخصص داخلي در خصوص کم‌ خوني گفت: کم ‏خوني بيماري نيست، بلکه يک علامت است و مي‎تواند عامل يک بيماري باشد. دکتر بابک رضايي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: کم‏ خوني اختلال خوني شايعي است که در آن گلبول‎هاي قرمز سالم به تعداد کافي براي حمل اکسيژن به بافت‎هاي بدن وجود ندارد و موجب مي‌شود که احساس خستگي ايجاد شود. کم‏ خوني انواع گوناگوني دارد که هر يک علت خاص خود را دارد، کم‎خوني مي‎تواند موقتي و يا طولاني مدت بوده و از فرم‎هاي خفيف تا شديد باشد. وي درباره شايع‏ترين نوع کم‌ خوني، افزود: کم ‎خوني فقر آهن شايع‎ترين نوع کم‏ خوني است که در دنيا وجود دارد. در واقع کم‏ خوني مي‎تواند به دليل فقر آهن باشد و يا علامت يک بيماري مهم نظير انواع سرطان‎ها، کم‎کاري تيروئيد، روماتيسم مفصلي و غيره باشد. رضايي با اشاره به علائم کم ‎خوني، تصريح کرد: بيمار با يک آزمايش متوجه بيماري خود مي‌شود. از ديگر علايم آن مي‎توان به خوابيدن زياد، سرگيجه، سردرد به ويژه در قسمت پشت سر، بي‏‌حوصلگي، قاشقي شدن ناخن‌ها و ... اشاره کرد. البته قاشقي شدن ناخن‎ها بيشتر به فقر آهن مربوط مي‌شود. اين متخصص تغذيه در خصوص نحوه درمان کم ‎‏خوني، يادآور شد: براي درمان کم ‏خوني ابتدا بايد علت کم‏ خوني مشخص شود و پس از شناسايي عامل اصلي زيرنظر پزشک درمان آغاز مي‌شود. همچنين در خصوص رژيم غذايي افرادي که دچار فقرآهن هستند توصيه مي‌شود گوشت قرمز، جگر، اسفناج، عدس و ... را در سبد غذايي خود قرار بدهند، ولي اگر عامل ديگري منجر به کم خوني باشد بايد رژيم غذايي براساس نظر پزشک باشد.


 بسته پيشنهادي به صدا و سيما براي پخش مسابقات ورزشي خارج از ايران 
نويسنده : افشين داورپناه

باتوجه به حماسه نحوه پخش پيروزمندانه بازي‌هاي تيم واليبال ايران به ويژه در دوبازي اخير ـ که موجبات تحير، شگفتي و تحسين کارشناسان ديني و رسانه‌اي جهان را فراهم کرد ـ و براي جلوگيري از تکرار صحنه‌هاي منافي عفت عمومي در اين بازي‌ها، جمعي از دلسوزان و دلواپسان فرهنگ اين مرزوبوم، پيشنهادات محترمانه و رهايي بخش زير را پيشنهاد مي‌کنند:

ـ پيشنهاد مي‌شود باتوجه به احتمال مفسده برانگيز بودن پخش زنده بازي‌هاي خارجي تيم‌هاي ملي ورزشي ايران، از اين به بعد اين مسابقات صرفا از راديو گزارش شود؛ اين پيشنهاد حتي مي‌تواند در مورد همه سريال‌ها و فيلم‌هاي خارجي که احتمال مفسده برانگيز بودن برخي تصاوير آنها وجود دارد اعمال شود.

ـ پيشنهاد مي‌شود تيم‌هاي ملي ما صرفا در بازي‌هايي شرکت کنند که در داخل کشور انجام مي‌شود و تماشاچيان آن مورد تائيد صداوسيما باشند؛ تيم‌هاي ملي از شرکت در بازي‌هايي که تماشاگران آنها فاقد استانداردهاي صداوسيما هستند خود داري کنند.

ـ پيشنهاد مي‌شود از اين به بعدپخش بازي‌هاي خارج از ايران، هرگز به صورت زنده پخش نشود. مردم شريف ما نيز صبر و حوصله به خرج دهند و بازي‌ها را با نيم ساعت تاخير ببينند.

ـ پيشنهاد مي‌شود فقط يک نفر فرد ثقه و مورد اطمينان در صداوسيما، پخش زنده مسابقات را تماشا کرده و بعدا با رسم شکل براي مخاطبان صداوسيما تعريف کند؛ در اين روش مي‌توان از شيوه بومي نمايش‌هاي آييني چون نقالي و پرده خواني نيز استفاده کرد و بدين ترتيب ظرفيت‌هاي بومي و سنتي نمايش‌هاي آئيني کشور را نيز به نحو مطلوبي احيا کرد.

ـ در صورت عمل به پيشنهادات فوق، مردم شريف و صبور ما نيز ديگر از شيوه کنوني پخش بازي‌ها عصباني و ناراحت نخواهند شد و به عملکرد صدا و سيماي ملي در اين زمينه نيز اعتراضي نخواهند داشت.

توضيح:

صداوسيماي ملي در نحوه پخش بازي‌هاي خارج از ايران تيم واليبال ايران، به گونه‌اي برخورد کرد که گويي مردم ايران به قصد ديدن صحنه‌هاي نامناسب پاي تلويزيون‌هاي خود ميخکوب مي‌شوند. در اين نوع برخورد غيرمحترمانه که در آن شعور مخاطبان در حد جواناني خام و در معرض تحريک غرايز جنسي تصور شده بود، سانسور و برش‌هاي نامناسب صحنه‌هاي مسابقات و تکرار مکرر برخي تصاوير تماشاگران و ... ، مانع از ديدن بسياري از صحنه‌هاي حساس بازي‌ها توسط مخاطبان ميليوني اين مسابقات شد. اين در حالي است که بر اساس تصاوير پخش شده اين مسابقات از کانال‌هاي غير ايراني، به ويژه در دو بازي اخير تيم واليبال، ظاهر و پوشش هيچکدام از تماشاگران اين بازيها شکل بحراني و غيرمتعارفي نداشت. چهره‌هايي شبيه به زنان و دختران بي حجاب حاضر در سالن، سال‌هاست که به صورت امري مرسوم در سريال‌ها و فيلم‌هاي رسانه ملي به نمايش گذاشته مي‌شود. اکراه تلويزيون در پخش تماشاچيان ايراني خارج از کشور نيز، موضوع قابل تاملي بود؛ تلويزيون ايران، صرفا تصاوير آن دسته از تماشاچي‌هاي ايراني را پخش مي‌کرد که در آنها، زنان يا دختران بي حجاب ايراني حضور نداشته باشند. آيا زنان و دختران ايراني خارج از ايران نيز موظف‌اند حتما پوشش حجاب مرسوم در ايران را رعايت کنند؟ آيا اين تسري دادن قانون‌هاي داخل ايران به ايراني‌هاي خارج از کشور اساسا پذيرفتني است؟ باتوجه به عدم اجازه حضور زنان براي تماشاي بازي‌ها در ورزشگاه‌ها، برخي از ايراني‌هاي خارج نشين که نسبت به اين موضوع و همچنين سانسور بازي‌ها معترض بودند در دو بازي لهستان و ايتاليا، با در دست داشتن پلاکاردهايي اعتراض خود را اعلام کردند؛ تصاوير اين اعتراض‌ها نيز به سرعت در فضاي مجازي منتشر شد. بنابراين، صداوسيما حتي از نشان داده شدن احتمالي اين تصاوير نيز نبايد ترسي به خود راه مي‌داد زيرا اين تصاوير با شکل تبليغاتي وسيع‌تري از طريق فضاي مجازي در اختيار مخاطبان ايراني قرار مي‌گرفت؛ در اين ميان، متضرر اصلي صدا و سيماي ملي ايران بود زيرا بخش قابل توجهي از مردم، اقدامات صداوسيما در اين زمينه را به شکل‌هاي مختلف در فضاي مجازي، در پيامک‌ها و در گفت‌وگوهاي روزمره مردم مورد نقد و تمسخر قرار دادند؛ بدين ترتيب بر فاصله و شکاف موجود ميان رسانه ملي و مخاطبان نيز افزوده شد. مخاطبان در تماشاي اين مسابقات بارها و بارها از نحوه پخش بازي‌ها عصباني شدند، تلويزيون‌هاي شان را خاموش کردند و ناسزا گفتند. به راستي اقدام کدام رسانه بيگانه يا معاند مي‌توانست چنين آرامش مخاطبان ميليوني سيماي ملي را دستخوش خشم و عصبانيت کند و به اين شدت آنها را از رسانه ملي دلزده کند، آن هم در شرايطي که طبق آمار رسمي گرايش ايراني‌ها به استفاده از کانال‌هاي ماهواره اي روز به روز بيشتر مي‌شود طبق آمارهاي رسمي اخير، نزديک به 70 درصد ايراني‌ها مخاطبان برنامه‌هاي ماهواره‌هاي خارج از ايران‌اند!

به نظر نمي‌رسد مديريت سيما در پشت نحوه پخش مسابقات اخير هيچگونه کارشناسي رسانه‌اي، روانشناختي يا مردم شناختي انجام داده باشد؛ البته فقط اندک آشنايي با رسانه و مخاطب کافي بود تا سيماي ملي از پخش مسابقات به اين نحو خودداري مي‌کرد.


 خبر 

بزرگترين گردهمايي فيزيوتراپيست‌ها

فرجود شکوهي عضو شورايعالي نظام پزشکي با اشاره به برگزاري بزرگترين گردهمايي فيزيوتراپيست‌ها 26 تير در سازمان نظام پزشکي گفت: براي نخستين بار سمينار فيزيوتراپي در جدول سمينارهاي سازمان نظام پزشکي ثبت شد. به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل وي با بيان اينکه اين سمينار با عنوان «ارزيابي بيماران و استانداردسازي خدمات فيزيوتراپي» با حضور و سخنان دکتر زالي ‌رياست کل سازمان نظام پزشکي، معاونين سازمان نظام پزشکي و جمع‌کثيري از فيزيوتراپيست‌هاي کشور برگزار شد افزود : اين سمينار فتح بابي براي همکاري‌هاي آينده انجمن فيزيوتراپي با سازمان نظام پزشکي بود. عضو شورايعالي نظام پزشکي اظهار کرد: پانل چالش‌هاي حرفه‌اي با محوريت دکتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي از جمله محورهاي اصلي اين سمينار يک روزه بود که پس از بررسي‌هاي بسيار، مصوب شد براي خدمت رساني بهينه به بيماران و ارتقاي جايگاه علمي فيزيوتراپيست‌ها براساس استانداردهاي جهاني، راهي جز اجراي هر چه سريعتر دکتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي DPTدر سطح استاندارد‌هاي جهاني وجود ندارد.


 اخبار کوتاه 

معرفي مسن‌ترين و کم سن‌ترين زائران ايراني حج امسال

معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زيارت ضمن اعلام اينکه پروازهاي حج امسال از فرودگاه امام‌خميني(ره) انجام خواهد گرفت، گفت: مسن‌ترين زائر ايراني حج امسال 111 سال سن دارد. به گزارش مهر، ناصر خدرنژاد گفت: امسال پروازهاي حج ايستگاه پروازي تهران، از فرودگاه امام‌خميني(ره) انجام مي‌شود و البته منتظريم کارهاي زيربنايي مورد نظر سازمان حج و زيارت انجام شود. وي همچنين درخصوص مسن‌ترين و کم سن‌ترين زائر حج امسال بيان کرد: مسن ترين زائر امسال خانه خدا 111 سال سن و کم سن‌ترين زائر، پسربچه‌اي 9 ساله از ميمه اصفهان است. معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زيارت ادامه داد: خوشبختانه هم اکنون پروازهاي عتبات عاليات به صورت مرتب در حال انجام است و مشکلي در اعزام‌ها وجود ندارد. وي از بسته‌هاي سفر 3 و 4 روزه عتبات در اعزام‌هاي دور جديد عتبات خبر داد و گفت: بسته‌هاي جديد سفرهاي 3 و 4 روزه عتبات در اعزام‌هاي عتبات که بعد از ماه مبارک رمضان انجام خواهد گرفت، گنجانده شده است. خدرنژاد در خصوص قيمت بسته‌هاي 3 و 4 روزه، گفت: هزينه سفر به عتبات در قالب بسته اقامتي سه و چهار روزه به ترتيب حدود 890 و 950 هزار تومان است.

واريز معوقات 900 هزار مستمري‌بگير تأمين اجتماعي تا عيدفطر

معاون فني و درآمد سازمان تأمين اجتماعي از واريز مابه‌التفاوت افزايش پنج درصدي حقوق 44 درصد از مستمري‌بگيران و بازنشستگان سازمان تأمين اجتماعي همزمان با فرا رسيدن عيد سعيد فطر خبر داد. محمدحسن زدا در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به تعهد سازمان تأمين اجتماعي مبني بر افزايش 25 درصدي حقوق تمامي مستمري‌بگيران اظهار کرد: براي گروهي که حداقلي بگير بودند، افزايش 25 درصدي حقوق از ابتداي فروردين‌ماه اعمال شد. وي افزود: اما براي افزايش 25 درصدي پرداختي به گروهي که سطح حقوقي‌شان بيشتر از حداقل بود، نيازي به دريافت افزايش از هيات وزيران داشتيم به همين خاطر به صورت علي‌الحساب حقوق‌شان را با 20 درصد افزايش واريز کرديم و بعدتر مجوز افزايش 25 درصدي آن را از هيات وزيران دريافت کرديم. معاون فني و درآمد سازمان تأمين اجتماعي با بيان اينکه اکنون اين گروه بابت فروردين و ارديبهشت‌ماه دو پنج درصد از ما طلبکار هستند، گفت: اين معوقه تا عيد سعيد فطر پرداخت خواهد شد و بدين ترتيب با مستمري‌بگيران خود بي‌حساب مي‌شويم. به گفته زدا، حدود 44 درصد از مستمري‌بگيران و بازنشستگان تأمين اجتماعي بالاتر از حداقل حقوق دريافت مي‌کنند که حدود 800 تا 900 هزار نفر را شامل مي‌شود.

توصيه به جاماندگان از ثبت‌نام مدارس

سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران از تکميل ثبت‌نام 90 درصد دبيرستاني‌ها و 75 درصد از دانش‌آموزان مقطع اول و دوم متوسطه خبر داد و گفت: دانش‌آموزاني که بنا به دلايلي از ثبت‌نام جا مانده‌اند به ستاد ثبت‌نام‌هاي فعال مراجعه کنند. مسعود ثقفي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه آخرين مهلت ثبت‌نام مدارس ديروز به پايان رسيده و به هيچ عنوان تمديد نمي‌شود، گفت: اما به دانش‌آموزاني که بنا به دلايلي از ثبت‌نام بازمانده‌اند کمک خواهيم کرد تا کار ثبت‌نام خود را انجام دهند. وي ادامه داد: اين امر توسط ستادهاي ثبت‌نام که همچنان فعال هستند و به کار خود ادامه مي‌دهند، صورت مي‌پذيرد. توصيه ما اين است که کساني که تاکنون کار ثبت‌نامشان به پايان نرسيده، به ستادهاي ثبت‌نام مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند. سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران با بيان اينکه نشاني و شماره تماس ستادهاي ثبت‌نام فعال در پايگاه اطلاع‌رساني اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران به نشاني tehran.medu.ir قابل مشاهده است گفت: تاکنون بيش از 90 درصد دبستاني‌ها و حدود 75 درصد از دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند. ثقفي افزود: افراد جا مانده از ثبت‌نام کساني هستند که يا قصد تغيير مکان مدرسه را به دليل تغيير مکان محل سکونت‌شان داشته‌اند و يا به دليل مردودي برخي از درس‌هايشان براي شهريور باقي مانده و هنوز نتيجه قطعي آنها مشخص نشده است.

نحوه محاسبه حق‌بيمه کار آموزان

براساس قانون تأمين‌اجتماعي، حق‌بيمه کارآموزان بايد به نسبت مزد يا حقوق آنان پرداخت شود و در هرحال ميزان حق‌بيمه در اين مورد نبايد از ميزاني که به حداقل مزد يا حقوق تعلق مي‌گيرد، کمتر باشد و درصورتي که مزد يا حقوق کارآموز کمتر از حداقل دستمزد باشد، پرداخت مابه‌التفاوت حق‌بيمه سهم کارآموز به عهده کارفرما خواهد بود. به گزارش ايسنا، براساس ماده 33 قانون تأمين‌اجتماعي و بندهاي الف و ب ماده 112 قانون کار، کساني که فقط براي فراگرفتن حرفه خاص، کارآموزي يا ارتقاء مهارت براي مدت معين در مراکز کارآموزي و يا آموزشگاه‌هاي آزاد آموزش مي‌بينند و افرادي که به موجب قرارداد کارآموزي به منظور فراگرفتن حرفه‌اي خاص براي مدت معين که بيشتر از 3 سال نباشد، در کارگاهي معين، کارآموزي توأم با کار اشتغال دارند، مشروط بر آنکه سن آنها از 15 سال کمتر نبوده و از 18 سال تمام بيشتر نباشد، کارآموز اطلاق مي‌شود. لازم به ذکر است، مشمولان ماده 33، کارگران شاغلي که با توافق کتبي کارفرما به مراکز کارآموزي مراجعه مي‌کنند، نيستند، زيرا مطابق بند (ب) ماده 13 قانون کار، مزد اين کارگران در مدت کارآموزي از مزد ثابت و مزد مبنا کمتر نخواهد بود و باتوجه به اينکه حق‌بيمه براساس مزد تعيين مي‌شود و مزد اين قبيل کارآموزان کمتر از مزد مبنا نيست، لذا حق‌بيمه سهم آنان نيز کمتر از آنچه به حداقل حقوق مشمولين قانون کار تعلق مي‌گيرد، نخواهد بود. براين اساس، درصورتي که درآمد مزد کارآموز کمتر از حداقل حقوق مقرر در قانون کار باشد و باتوجه به اينکه حق‌بيمه سهم کارآموز و کارفرما نيز از آنچه به حداقل حقوق قانون کار تعلق مي‌گيرد، کمتر است، لذا پرداخت مابه‌التفاوت حق‌بيمه سهم کارآموز به عهده کارفرما است.