نسخه شماره 3530 - 1393/05/02 -

صياداني که صيد طبيعت شدند
نمک بر زخم هامون

خسارت 1500 ميلياردي خشکسالي به عشاير استان سمنان
فرونشست زمين تاسيسات زيربنايي را تهديد مي‌کند


مراکز بزرگ فروشگاهي تبريز تهديدي جديد براي بقاي کسب و کار سنتي


خبر


 صياداني که صيد طبيعت شدند
 نمک بر زخم هامون 

هامون نامي است که براي بسياري از مردم دنيا و پرندگان مهاجر، مصيبت‌هايش آشنا است اما به نظر مي‌رسد داستان سوختن هامون و زمينه شکل‌گيري شهر سوخته‌اي ديگر در اين منطقه دل هيچ همسايه و يا دوستدار محيط زيستي را به درد نمي‌آورد.

به گزارش مهر، با وجود اينکه اتفاقات به وقوع پيوسته طي چند سال گذشته در نوع خود فاجعه زيست محيطي لقب گرفته اما حتي خودکشي ميليون‌ها ماهي و جان دادن هزاران پرنده نيز نتوانست دل جوامع بين‌المللي و فعالان محيط زيست و از همه مهمتر همسايگان شرقي را به درد بياورد و اين تالاب همچنان در سايه بي مهري و تشنگي مي‌سوزد.

طوفان‌هاي مستمر، بارش باران خاک، نابودي محصولات کشاورزي، انقراض نژاد گاو سيستاني، هجرت هزاران خانواده و عبور نرخ بيکاري از مرز 44 درصد و ارتزاق خانواده با آب باريکه اي به نام يارانه هر کدام حکايتي تلخ از زندگي مردم اين منطقه است که به نظر مي‌رسد مرهمي براي وسعت اين همه زخم نمي‌توان پيدا کرد.

صبوري مردم سيستان در برابر مشکلات در طي 16 سال گذشته خود موجب شده است تا مسئولان در طي اين سال‌ها تنها نظاره گر پائين رفتن سطح آب و خشکيدگي بيشتر تالاب باشند و متاسفانه به دليل نبود برنامه‌هاي ميان مدت و بلند مدت در اين دوره 16 ساله نه تنها مشکلي از مردم حل نشده است بلکه مشکلات به سمت بحران رفته است.

جامعه صيادي سيستان که با جمعيت 3 هزار و 707 صياد روزگاري از سفره پر برکت هامون نان براي خانواده خود صيد مي‌کرد در حال حاضر به دليل خشکيدگي تالاب خود صيد طبيعت شده است و موجب شده تا بيش از 5 هزار خانواده خودکفا به مهاجرت و آوارگي در شهرهاي شمالي ايران تن دهند و در ليست خانواده‌هاي نيازمند کميته امداد جاي گيرند.

صيادان سيستاني مدت مديدي است که در تور مشکلات گرفتار آمده اند و ديگر ناني بر قلاب آنها به چنگ نمي‌افتد و لذا مشاغل جديدي از جمله کارگري، بنزين فروشي و دست فروشي در کنار خيابان‌ها را پيشه خود کرده‌اند.

درياچه هامون که روزگاري 44 هزار تن صيد را به سفره‌هاي ايرانيان گسيل مي‌داشت در حال حاضر در حسرت قطره‌اي آب براي تنفس ماهيان بر جاي مانده بر بستر خود است.

مديرکل جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان با بيان اينکه امسال با ورود آب اميد به کشت و کار نيز پس از سال‌ها در سيستان روييدن گرفت اظهار داشت: با جاري شدن آب از ابتداي فروردين ماه در منطقه سطح زير کشت محصولات بهاره نيز افزايش يافت. رضا نجفي در گفت‌وگو با مهر بيان داشت: با جاري شدن آب 12 هزار هکتار از اراضي منطقه سيستان امسال زير کشت سورگوم و بالغ بر 15 هزار هکتار نيز به کشت انواع محصولات جاليزي اختصاص يافت اما قطع آب از ماه گذشته موجب خسارات جدي به بخش اعظمي از کشت سورگوم و جاليز در شهرستان‌هاي شمالي شد.

وي اظهار داشت: تنها در هفته گذشته طوفان بيش از 34 هزار هکتار از مزارع و يک هزار و 700 هکتار از باغات منطقه را تخريب و يا خسارت جدي به آن وارد کرد.

وي با بيان اينکه مزارع سيستان در حالت بحراني قرار دارد افزود:مردم منطقه به ويژه کشاورزان و باغداران انتظار کمک دارند.

نجفي گفت: طوفان‌هاي سيستان و غبار برخواسته در اين منطقه داراي درصد بالايي از نمک است که پس از نشستن برروي گياهان موجب سوختگي نباتات مي‌شود. فرماندار ويژه زابل نيز با بيان اينکه خسارات وارده به مردم سيستان قابل محاسبه نيست اظهار داشت: خسارات ناشي از طوفان تنها به تاسيسات شهري و امکانات و تجهيزات منتهي نمي‌شود بلکه اثرات رواني و تاثير منفي که بر روي سلامت و بهداشت مردم مي‌گذارد به مراتب سنگين‌تر و غيرقابل جبران است.

هوشنگ ناظري در گفتگو با مهر بيان داشت: با هر بار طوفان قريب به 40 ميليارد ريال خسارات به تاسيسات اين شهرستان وارد مي‌شود اما اثرات رواني و يا مهاجرت بي‌رويه‌اي که از اين منطقه تاکنون صورت گرفته است با هيچ رقمي قابل محاسبه نيست.

وي اظهار داشت: از ميزان خسارت 700 ميليارد ريالي وارد شده به بخش کشاورزي در سال گذشته متاسفانه سهمي براي جبران خسارت به کشاورزان در نظر گرفته نشد و کشاورزان از طريق صندوق بيمه تنها توانستند 70 ميليارد ريال دريافت کنند.

وي افزود: حرکت شن‌هاي روان که با هر طوفان راه‌هاي ارتباطي مردم و حتي راه نفس کشيدن را سخت و دشوار مي‌کند و همچنين بيکاري ناشي از خشکسالي از عواملي است که سيستان را به يکي از نقاط بحراني کشور تبديل کرده است و در آستانه تبديل به فاجعه ملي قرار داده است.

وي ابراز داشت: در سال‌هايي نه چندان دور با راه‌اندازي سازمان عمران سيستان طرح‌هايي از جمله تثبيت شن‌هاي روان در قالب 20 پروژه و مهار شن‌هاي روان در خاک افغانستان و ايران و ساير اقدامات از جمله ايجاد بادشکن در مزارع و روستاهاي منطقه مورد بررسي و مطالعه قرار گرفت اما به دليل انحلال اين سازمان به مرحله اجرا نرسيد. طوفان شن در هفته گذشته بيش از100 نفر را در شهر زابل روانه بيمارستان کرد اما اين اتفاق در حالي رخ داد که بخش تنفسي بيمارستان اين شهرستان به گفته رييس دانشگاه علوم پزشکي زابل تنها ظرفيت بستري 15بيمار را دارد.

دکتر علي اکبر نصيري در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: درهفته گذشته با شدت گرفتن طوفان تعداد 110 بيمار به بيمارستان زابل مراجعه کردند که تعداد 50 نفر از آنها بنا بر ضرورت و نياز به ارايه خدمات بستري شدند.

وي با بيان اين که امکانات درماني دانشگاه علوم پزشکي زابل براي اين جمعيت بيمار جوابگو نيست ابراز داشت: در منطقه سيستان يک بخش فوق‌تخصصي ريه با 15 تخت موجود است که حتي به طور روزانه و در شرايط عادي نيز پاسخگوي بيماران نيست.

وي افزود: براي رفع اين مشکل مجوز بيمارستان 64 تختخوابي مرکز بيماري‎هاي تنفسي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اخذ شده است اما اعتبار اندک اختصاص يافته به اين پروژه تنها صرف پي‌سازي شده است.

وي با اشاره به اين موضوع که در طي سال‌هاي گذشته آمار مبتلايان به آسم و سل را در اين منطقه به شدت افزايش يافته است ادامه داد: ساليانه 500 بيمار مبتلا به سل به آمار اضافه مي‌شود که متاسفانه اين آمار در سطح کشور بسيار تکان دهنده است و لذا بايد اعتبارات بيشتري به منظور مقابله با اين بيماري اختصاص داده شود.

وي افزود: اگر بخواهيم نخستين قدم را براي کمک به مردم محروم و روستائيان برداريم و در حد اهداي يک ماسک معمولي به مردم اقدام کنيم حداقل نيازمند يک ميليارد تومان اعتبار هستيم.

نصيري اذعان داشت: افزايش غلظت گرد و غبار به بيش از 10 برابر استاندارد‌هاي جهاني يک تهديد جدي براي سلامت ساکنان اين منطقه محسوب مي‌شود و نبايد به راحتي از کنار آن عبور کرد.

وي گفت: متاسفانه همه ساله به ويژه در فصل تابستان و با آغاز بادهاي 120 روزه به آمار مبتلايان به عارضه‌هاي بينايي و ريوي افزوده مي‎شود و هزينه‌هاي سنگيني را بر مردم و همچنين حوزه درمان وارد مي‌کند.

نصيري افزود: وزش بادهاي 120 روزه در حال حاضر از 180 روز هم تجاوز مي‌کند و مي‌توان گفت: مردم منطقه سيستان بيش از نيمي از سال را با اين طبيعت خشن دست و پنجه نرم مي‎کنند.

مديرکل محيط زيست سيستان و بلوچستان نيز با بيان اينکه حيات تمامي جانداران در اين منطقه مورد تهديد جدي قرار دارد اظهار داشت: متاسفانه سکوت و کم توجهي مجامع بين‌المللي به اين موضوع و به ويژه کشور همسايه و دوست ايران در اين راستا قابل درک نيست.


 خسارت 1500 ميلياردي خشکسالي به عشاير استان سمنان
 فرونشست زمين تاسيسات زيربنايي را تهديد مي‌کند 

استان سمنان از مناطق کويري و خشک کشور است که در سالجاري با کاهش قابل توجه نزولات جوي در رديف اول استان‌هايي قرار دارد که با مشکلات خشکسالي و کمبود شديد آب مواجه است. مشکلاتي چون نشست زمين، تهديد جدي بخش کشاورزي و همچنين از بين رفتن مراتع و به دنبال آن تلفات دامي، که تاکنون بيش از هزار و 500 ميليارد ريال به عشاير اين استان خسارت وارد کرده است.

به گزارش مهر، کاهش بارندگي و تداوم خشکسالي در استان سمنان خسارات زيادي به بخش‌هاي منابع طبيعي وارد کرد به طوري که 26 روستا در اين استان در شرايط بحراني قرار گرفته اند. از سوي ديگر با کاهش توليد علوفه در مراتع به واسطه کمبود آب، استان شاهد تلفات سنگين دام در منطقه بويژه در بين عشاير است.

مدير کل مديريت بحران استانداري سمنان در گفتگو با مهر پيرامون پديده خشکسالي و وضعيت اين استان براي مقابله با آن گفت: خشکسالي مشکل جدي و بزرگ سمنان است که نياز به کار علمي و فرهنگي دارد تا به مسايل پنهان اين پديده رسيدگي شود.

احمد طاهري با بيان اينکه خشکسالي موجب نگراني عمده در بخش‌هاي مختلف استان سمنان شده و هر روز بخشي از صدمات آن ظاهر مي‌شود، اظهار کرد: فرونشست زمين تهديد جدي در اين استان است که در سال‌هاي آينده مي‌تواند خسارت‌هاي بزرگي به تاسيسات زيربنايي وارد کند.

وي، تبخير بيش از حد و برداشت بي‌رويه آب از سفره‌هاي زيرزميني در سال‌هاي گذشته را از دلايل اصلي فرونشست زمين عنوان و اظهار کرد: در بخش‌هاي مختلف مانند کشاورزي نيازمند تغييرات اساسي هستيم تا در آينده با مشکلات جدي‌تر مواجه نشويم.

مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري سمنان تغيير اقليم و بارش‌هاي ناگهاني و نا‌به‌هنگام که با سيل همراه است را از ديگر بحران‌هاي کشور در شرايط فعلي عنوان کرد.

طاهري فرهنگسازي و اطلاع‌رساني و آگاهسازي شهروندان در مورد آسيب‌هاي خشکسالي و صدمات ناشي از فرونشست زمين را خواستار شد.

وي با بيان اينکه ميزان بارندگي استان سمنان نسبت به متوسط بارندگي در کشور بسيار پايين است عنوان کرد: 140 ميلي‌متر بارندگي در استان سمنان در برابر 250 ميلي‌متر، متوسط بارندگي در کشور، پيش‌بيني و پيش‌گيري از خسارات ناشي از خشکسالي را مي‌طلبد.

مدير کل دفتر مديريت بحران استانداري سمنان توجه بيشتر توليد کنندگان به موضوع تغيير فرايند‌هاي توليد را خواستار شد و افزود: دولت با توجه به محدوديت‌هاي مالي، هرساله بخش محدودي از خسارت‌ها را جبران مي‌کند.

طاهري با اشاره به ارتباط نزديک تامين منابع آب شرب روستايي به چشمه‌ها و قنوات گفت: در حال حاضر 26 روستاي اين استان در شرايط بحراني قرار گرفته است. وي گفت: اين روستاها شامل 11 روستاي دامغان، شش روستاي شاهرود، سه روستاي سمنان، سه روستاي ميامي، يک روستاي آرادان، يک روستاي گرمسار و يک روستاي شهرستان سرخه است. مدير کل دفتر مديريت بحران استانداري سمنان گفت: سه شهر سمنان، شاهرود و شهميرزاد نيز در فصل تابستان در شرايط کسري منابع آبي قرار مي‌گيرند که بايد تدابيري براي مقابله با اين مشکلات انديشيده شود.

طاهري با تاکيد بر لزوم صرفه جويي و مديريت منابع آب توسط مردم اظهار داشت: بايد در کوتاه مدت با تزريق اعتبارات مديريت بحران از طريق ماده 12 قانون و تشکيل مديريت بحران نسبت به ترميم برخي از مشکلات در روستاها و شهرهاي استان سمنان اقدام شود.

وي با اشاره به خشکسالي در سال زراعي جاري گفت: کاهش نزولات آسماني مناطق عشايري را دچار کمبود شديد علوفه و آب کرده است و در اين ارتباط با همکاري دستگاه‌هاي اجرايي نظير جهاد کشاورزي و امور عشاير نسبت به تامين علوفه، مراقبت‌هاي بهداشتي دام و انتقال آب به صورت سيار اقدام شده است.

مدير کل امور عشاير استان سمنان نيز در گفتگو با مهر مي‌گويد: خشکسالي و به دنبال آن تلفات دامي، بيش از يک هزار و 500 ميليارد ريال به عشاير اين استان خسارت وارد کرده است.

حشمت الله جديدي گفت: بر اثر خشکسالي و کاهش علوفه بيش از 25 هزار راس دام عشاير استان سمنان تلف شده است. وي کاهش وزن و بروز بيماري‌هاي دامي را از ديگر خسارت‌ها به دامداران عشاير استان سمنان برشمرد و اظهار داشت: کاهش توليد شير، افزايش مصرف علوفه دستي، افزايش آبرساني و تردد در ايل راه‌ها، افزايش کوچ مکانيزه و سقط جنين دام‌ها از ديگر خسارت‌هاي ناشي از خشکسالي به عشاير اين استان است.

رئيس اداره مرتع اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان نيز در اين خصوص در گفتگو با مهر، ضمن اشاره به بروز خشکسالي در اين استان در سال‌هاي اخير از وقوع خسارت بيش از 635 ميليارد ريالي به مراتع استان بر اثر خشکسالي خبر داد. رئيس اداره مرتع اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان همچنين با اشاره به وضعيت خشکسالي در اين استان تصريح کرد: به دليل همجواري بخش وسيعي از استان سمنان با مناطق حاشيه کوير مرکزي، اين استان داراي اقليم خشک دائمي است.

جلالي با اشاره به اثرات مخرب خشک‌سالي در شهرها و روستاهاي واقع در مجاورت مناطق کويري و شرق استان سمنان تصريح کرد: در اين ميان، خشکسالي موجود در منطقه بيارجمند و خوارتوران از شهرستان شاهرود داراي شدت بيشتري بوده و در سال‌هاي بحراني، مناطق شمالي استان سمنان نيز تحت تاثير پديديه خشکسالي قرار مي‌گيرد.

رئيس اداره مرتع اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان با اشاره به اثرات مخرب خشک‌سالي بر وضعيت مراتع استان بيان کرد: عملکرد اکوسيستم‌هاي مرتعي تحت تأثير عوامل مختلفي است که از بين آنها عامل اقليمي بيشترين تاثير را دارد. جلالي افزود: زيربخش مراتع که نقش اساسي در توليد علوفه و چراي دام را بر عهده دارند، تحت تاثير پديده خشکسالي قرار گرفته است.

وي اظهار کرد: در اثر ايجاد نقصان بارندگي در سال زراعي 91-92 و نيز کاهش آب ورودي به دشت‌هاي پايين دست استان که به مراتع قشلاقي معروف است، سطحي معادل سه ميليون و741 هزار هکتار از مراتع استان سمنان، متحمل خسارات بسيار شديد شده است.


 مراکز بزرگ فروشگاهي تبريز تهديدي جديد براي بقاي کسب و کار سنتي 

جاي ترديدي نيست که اصناف و اتحاديه‌هاي صنفي در هر دوره اي از تاريخ کشورمان نقشي پررنگ در تحولات سياسي و اقتصادي و ديگر حوزه‌ها ايفا کرده‌اند، نقشي که در خصوص اصناف آذربايجان شرقي و به ويژه تبريز با توجه به مشخصه‌هاي جغرافيايي و تعاملات با کشور‌هاي همسايه اهميت دو چنداني مي‌يابد، حال اما مراکز فروشگاهي عظيم در گوشه و کنار شهر اولين زنگ خطرها را براي بقاي آنها به صدا درآورده است.

به گزارش مهر، اصناف و کسبه‌هاي کشورمان همواره نقشي پررنگ در جريان‌هاي مختلف روزمره و حتي سياسي و اجتماعي و صد البته اقتصادي داشته اند بطوريکه بازار تبريز و ساير شهرهاي آذربايجان شرقي با تعطيلي مراکز کسب و کار خود به عنوان يکي از ابزارهاي اصلي معيشتي جامعه پيرامون خود، نقش تعيين کننده اي در اعتراضات ضد رژيم شاهنشاهي داشته اند و علاوه بر آن در دوران هشت سال دفاع مقدس نيز با حضور در جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل و در دوران پس از جنگ و نوسازي کشور نيز از جايگاهي ويژه برخوردار هستند.

در سال‌هاي گذشته نيز اصناف با حوزه تاثيرگذاري 25 ميليون نفري خود به عنوان بازوان دولت در تامين، ذخيره سازي و توزيع کالاهاي مورد نياز جامعه، عملکرد مناسبي داشته اند و در عين حال نمي‌توان از نقش اين حوزه در ثبات نسبي بازار و تامين کالاهاي روزمره مورد نياز جامعه در زمان تحريم‌هاي يکجانبه عليه کشور غافل شد.

با وجود تمام اين محاسن و نيز تاثير بسزاي اصناف و کسبه‌هاي خرد و سنتي در اشتغالزايي براي نسل جوان بويژه در کلانشهري چون تبريز، تسريع روزافزون روند ايجاد مراکز خريد و فروشگاهي معظم در اين شهر به عنوان زنگ خطري جدي براي ادامه حيات اين بنگاه‌هاي کوچک و صد البته سنتي اقتصادي بصدا درآمده است، هرچند که نمي‌توان منکر مزاياي اقتصادي و اجتماعي وجود چنين مراکز نويني در سطح شهر و تاثير آن بر رفتار اجتماعي و اقتصادي مردم شد. قائم مقام و معاون امور بازرگاني سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي در اين خصوص گفت: اصناف يکي از مهمترين و تاثيرگذارترين تشکل‌هاي مردمي محسوب
مي شوند و همراهي اين نهاد در جهت خروج از رکود و کنترل تورم ضروري، موثر و حياتي است و بي ترديد فعاليت تشکل‌هاي صنفي تاثير فراواني در پيشبرد اهداف اقتصادي دولت دارد و معتقديم بايد کارها را با کمک نهادهاي تخصصي و صنفي به انجام برسانيم . وي در ادامه با اشاره به سياست‌هاي دولت يازدهم براي استفاده بهينه تر از ظرفيت تشکل‌هاي مردمي چون اصناف اظهار داشت: بهبود نظام توزيع ، نظارت مستمر، توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغالزايي جزو سياست‌هاي اساسي دولت تدبير و اميد است كه در اين راستا اصناف مي توانند با تعامل و همفكري راهكارهاي مناسب را ارائه كنند. قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به افزايش سرانه اشتغالزائي از1.5 به2.5 نفر در هر واحد صنفي اظهار داشت: وجود حدود150 هزار واحد صنفي در استان تأثير بسزايي در توسعه اقتصادي و ايجاد اشتغالزايي و توليد، توزيع و خدمات در سراسر استان دارد و با توجه به نياز استان به 40 هزار شغل جديد براي حل مشکل بيکاري در آذربايجان شرقي، اين تعداد واحد صنفي مي‌توانند نقش بسزايي در اين خصوص ايفا کنند. راستي همچنين با اشاره به جايگاه اصناف در تنظيم بازار اظهار داشت: واگذاري تنظيم و تثبيت بازار به اصناف از ديگر مسايلي است كه مي‌تواند در ارتقاي جايگاه اصناف و توسعه اقتصادي موثر واقع شود و علاوه بر اين ذخيره سازي، تامين و توزيع مايحتاج ماه مبارك رمضان در استان با قيمت مناسب نيز از ديگر مواردي است كه اصناف در اين بحث نقش و جايگاه تاثير گذاري داشته اند.

معاون امور بازرگاني سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي در تشريح ظرفيت‌هاي اصناف آذربايجان شرقي با ارائه چند آمار گفت: در آذربايجان شرقي 150 هزار و احد صنفي وجود دارد كه 135 هزار واحد از اين تعداد داراي مجوز هستند که 39 درصد از آنها در بخش توزيعي، 32 درصد در حوزه توليدي، 17 درصد در بخش فني و 11.5 درصد در بخش خدماتي متمركز هستند.

راستي از وجود 407 اتحاديه، 17 اتاق اصناف و 52 فروشگاه داراي مجوز در آذربايجان شرقي نيز خبر داد و تصريح کرد: اين استان در حوزه اصناف داراي رتبه‌هاي برتر كشوري از جمله رتبه نخست خريد اعتباري، اعطاي تسهيلات به واحدهاي صنفي و اعطاي پروانه كسب الكترونيكي است.

اين فعال حوزه بازرگاني استان با اشاره به انتظارات از واحدهاي صنفي در بحث اشتغال گفت: ايجاد اشتغال براي 40 هزار نفر از طريق واحدهاي صنفي از خواسته‌هاي استاندار آذربايجان شرقي از واحدهاي صنفي مي‌باشد و بر اين اساس اشتغال حداقل پنج نفر در هر واحد صنفي از اهداف پيش بيني شده براي اين بخش است که انتظار داريم اصناف گام‌هاي اساسي در حوزه اشتغال بردارند. مشاور استاندار آذربايجان شرقي در امور صنعت و تجارت نيز از ارائه پيشنهادهاي متعدد براي ايجاد مراکز تجاري و فروشگاه‌هاي عظيم در سطح شهر تبريز خبر داد و گفت: حتي کشورهاي حوزه خليج فارس نيز خواهان حضور در اين عرصه هستند و همين امر مي‌تواند تهديدي جدي براي کسب و کارهاي سنتي تبريز باشد چرا که مغازه اي 12 متري هيچگاه توان رقابت با مراکز خريد چند هزار متر مربعي را نخواهد داشت.


 خبر 

بحران کم‌آبي همدان را تهديد مي‌کند

مدير شرکت آب منطقه‌اي شهرستان همدان گفت: اگر ظرف چند ماه آينده بارندگي در سطح استان نباشد، آب سد اکباتان خالي خواهد شد.

به گزارش فارس از همدان، داوود شاهسوند ظهر ديروز در کارگروه امور اقتصادي و توليدي بخش کشاورزي شهرستان همدان اظهار کرد: اگر ظرف چند ماه آينده بارندگي در سطح استان نباشد، آب سد اکباتان خالي خواهد شد.

وي بيان کرد: حدود 20 ميليون مترمکعب ذخيره آب سد اکباتان به 5/16 ميليون متر مکعب کاهش يافته است و از حدود يک ماه گذشته ميزان ورودي سد اکباتان به صفر رسيده است.

مدير شرکت آب منطقه‌اي شهرستان همدان خاطرنشان کرد: ميزان آب مصرفي همدان 700 ليتر بر ثانيه گزارش شده است که ميزان قابل توجهي است و اگر تدابير لازم در اين امر اتخاذ نشود، با بحران بي‌آبي در همدان مواجه خواهيم شد.

شاهسوند تصريح کرد: افت آب‌هاي زيرزميني در دشت همدان - بهار 6/1 سانتي‌متر و دشت قهاوند 1/1 سانتي‌متر گزارش شده است.

نهمين نمايشگاه کتاب استان مرکزي برگزار مي شود

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مرکزي گفت: نهمين نمايشگاه بزرگ کتاب استان از بيستم وهفتم شهريور الي4 مهرماه امسال در محل برگزاري نمايشگاه بين المللي غرب کشور در اراک برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مرکزي،«حسين شاکري»اظهار داشت: فرهنگ، محوري‌ترين برگ هويتي يک ملت محسوب مي‌شود و يکي از راه‌هاي مهم توسعه فرهنگي اهميت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خواني و ترويج مطالعه در جامعه، خصوصا در ميان جوانان و نوجوانان است.به گفته وي در واقع يکي از شاخص‌هاي مهم توسعه‌يافتگي هر جامعه سرانه مطالعه، ميزان توليد و مصرف اطلاعات و کالاهاي فرهنگي در آن جامعه است و بنا بر اهميت اين مساله دولت‌ها و سياست‌گذاران برنامه‌ريزي‌هايي در اين رابطه صورت داده‌اند. مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مرکزي اضافه کرد: در آموزه‌هاي اسلامي و ديني ما بر اهميت کتاب و کتابخواني بسيار تاکيد شده و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان نيز با هدف ترويج فرهنگ کتاب و کتابخواني و آشنايي هر چه بيشتر مردم فرهنگ دوست استان با کتاب‌هاي منتشر شده در کشور و عرضه اين کتاب‌ها در سبد خانواده‌ها، اقدام به برگزاري نمايشگاه و فروشگاه کتاب کرده است.

زمين‌خواري به سبک درختکاري در بويراحمد

رئيس سابق اداره منابع‌طبيعي و آبخيزداري شهرستان بويراحمد گفت: عده‌اي سودجو با کاشت 6 هزار اصله درخت در منابع طبيعي اين شهرستان به بهانه ايجاد باغ قصد زمين‌خواري داشتند.

به گزارش فارس از ياسوج، ديروز لهراسب پورصديقي در مراسم توديع خود که در محل اداره منابع طبيعي شهرستان بويراحمد با حضور مسئولان استاني، شهرستاني و کارکنان اين اداره و با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان بويراحمد از عرصه‌هاي منابع طبيعي و مراتع درجه يک زيادي برخوردار است که براي حفاظت از اين منابع خدادادي به نيروهاي حفاظتي زيادي نياز است. وي افزود: در بحث اعتبارات با کمبود منابع مالي مواجه بوديم و از مديرکل، معاونين و کارشناسان منابع طبيعي کهگيلويه و بويراحمد تقاضا داريم در بحث رفع کمبودها رئيس جديد اين اداره را ياري دهند. رئيس سابق منابع طبيعي شهرستان بويراحمد اضافه کرد: کمبود وسايل نقليه و نيروي انساني براي حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي دو مشکل عمده اين اداره است. رئيس سابق اداره منابع‌طبيعي و آبخيزداري شهرستان بويراحمد در ادامه با اشاره به تصرف اراضي ملي توسط عده‌اي خاص در اين شهرستان، تصريح کرد: عده‌اي سودجو با کاشت 6 هزار اصله درخت در منابع طبيعي اين شهرستان به بهانه ايجاد باغ قصد زمين‌خواري داشتند که با همکاري نيروي انتظامي درخت‌هاي کاشته شده را از زمين بيرون آورديم.

پلمب 4 قهوه‌خانه در مهديشهر

فرمانده انتظامي شهرستان مهديشهر از پلمب 4 قهوه‌خانه متخلف در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش فارس از مهديشهر، حسن رستميان در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به مضرات مختلف استفاده از قليان به ويژه در جوانان و نوجوانان اظهار داشت: در راستاي اجراي مصوبات کارگروه سلامت شهرستان مهديشهر، پليس اطلاعات و امنيت اين شهرستان وارد عمل شد و با همکاري ساير ادارات مرتبط از قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌هاي اين شهرستان بازديد به عمل آمد.

وي بيان کرد: اين طرح با هدف ارتقاي سلامت جامعه به ويژه جوانان و نوجوانان اجرا شد تا از مصرف قليان در جامعه که پيامدهاي منفي بسياري در حوزه‌هاي اجتماعي و سلامت دارد، جلوگيري شود.

فرمانده انتظامي شهرستان مهديشهر افزود: در پايان اين بازديدها با تلاش‌هاي صورت گرفته، 4 واحد قهوه‌خانه متخلف که به عرضه قليان در جامعه مبادرت مي‌کردند، پلمب شدند.

اسدآباد کتابخانه دانشگاهي ندارد

فرماندار اسدآباد گفت: اين شهرستان با وجود پنج مرکز دانشگاهي و چهار هزار دانشجو، متأسفانه فاقد کتابخانه دانشگاهي است و تنها کتابخانه عمومي شهر نيز پاسخگوي جمعيت نيست.

به گزارش فارس از اسدآباد، مسعود بکايي در انجمن کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان اسدآباد با اشاره به اينکه اسدآباد تنها داراي يک کتابخانه شهري است، اظهار داشت: اين شهرستان از فقر فضاي کتابخانه‌اي رنج مي‌برد و اين در حالي است که استقبال مردم از مطالعه کتاب و کتابخانه‌ها زياد است.

كسب رتبه اول اداره كل راه وشهرسازي استان مركزي در حوزه آموزش

گروه شهرستانها: طي ارزيابي به عمل آمده از سوي استانداري استان مركزي كه در ميان دستگاههاي اجرايي صورت پذيرفت اداره كل راه وشهرسازي حايز رتبه اول در زمينه آموزش گرديد .به گزارش روابط عمومي اداره كل راه وشهرسازي اين اداره كل موفق شد در سال گذشته رتبه اول رادر بين 49 دستگاه دولتي استان كسب نمايد در همين رابطه غلامرضا خرمي مديركل راه وشهرسازي گفت:اين موفقيت ارزشمند به دليل برتري اداره آموزش اين اداره كل به حيث كميت وكيفيت آموزشهاي ارايه شده به كاركنان در مقايسه با ساير دستگاههاي دولتي استان بدست آمده است وسعي داريم كسب اين موفقيت‌ها را در مجموعه خود توسعه دهيم.قابل ذكر است كه در همين رابطه اززحمات بهناز ملكي ويحيي كمال آبادي كه منجر به برتر نمودن اين دستگاه در حوزه آموزش را در پي داشته است ،تشكر وقدرداني گرديد.

سرعت طوفان در سيستان به 100 کيلومتر بر ساعت مي‌رسد

کارشناس پيش‌بيني هواشناسي سيستان و بلوچستان گفت: از امروز طوفان در منطقه سيستان شدت مي‌گيرد و سرعت آن به 80 تا 100 کيلومتر بر ساعت مي‌رسد. مرتضي آزادمنش ديروز در گفت‎وگو با فارس در زاهدان اظهار کرد: در شمال سيستان و بلوچستان وزش باد نسبتاً شديد همراه با گرد و خاک و کاهش کيفيت هوا و شعاع ديد پيش‌بيني مي‌شود. وي افزود: از امروز اين شرايط تشديد و در نقاط مستعد طوفان با سرعت 80 تا 100 کيلومتر بر ساعت و حرکت شن‌هاي روان پيش‌بيني مي‌شود.

تخريب 89 خانه مخروبه در شيراز

‌معاون اجرايي و خدمات شهري شهرداري شيراز گفت: تا پايان امسال 89 خانه قديمي و مخروبه‌اي که براي شهروندان به‌جهات مختلف خطرساز محسوب مي‌شود، تخريب خواهد شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، رمضان اميني چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: مراحل قانوني براي تخريب حدود 49 باب از اين خانه‌ها طي شده است. وي با بيان اينکه قبل از هرگونه اقدامي براساس قوانين موجود به مالک يا مالکان خانه‌هاي مخروبه خطرساز، اخطار لازم داده شده و مستندسازي مي‌شود، گفت: اغلب خانه‌هاي قديمي مخروبه، خصوصا خانه‌هاي واقع در بافت تاريخي و فرهنگي شيراز به مکان‌هايي براي حضور معتادان، متکديان و ولگردان بدل شده است. وي با تصريح اينکه وجود چنين اماکني هم موجب از بين بردن زيبايي بصري شهري و هم زمينه‌ساز بزه‌کاري‌هاي مختلف است، گفت: تخريب اين خانه‌ها به‌استناد تبصره 14 ماده 55 قانون شهرداري‌ها انجام مي‌شود.

اميني گفت: از 16 تا 23 تيرماه 500 معتاد از مناطق مختلف شيراز خصوصا در بافت تاريخي- فرهنگي اين شهر جمع‌آوري و به مراکز ترک‌اعتياد براي درمان اعزام شده‌اند.

معاون شهردار شيراز با يادآوري اينکه ساخت مرکز ساماندهي آسيب‌ديدگان اجتماعي، مراحل احداث را طي مي‌کند، اعتبار پيش‌بيني شده براي اين مرکز را سه ميليارد تومان ذکر و اضافه کرد: تعداد قابل توجهي از معتادان و متکديان جمع‌آوري شده، اهل و ساکن ساير استان‌هاي کشور هستند و در اين رابطه سال گذشته 176 معتاد غير فارسي به استان‌هاي خود عودت شده‌اند.

آب سد اکباتان نهايتا تا آبان ماه جوابگوست

معاون امور عمراني و برنامه ريزي فرمانداري همدان گفت: آب پشت سد اکباتان نهايتا تا آبان ماه جوابگو است.

به گزارش ايسنا، منطقه همدان، «محمدعلي محمدي» روز چهارشنبه يکم مردادماه سالجاري در کارگروه امور اقتصادي بخش کشاورزي شهرستان همدان، اظهار کرد: بايد متذکر شويم که وضعيت آب بحراني است و کشاورزان را از انجام کشت دوم بازداريم. وي تصريح کرد: امور آب مي‌تواند در صورت عدم تکمين کشاورزان از اين امر نسبت به ابطال پروانه‌هاي بهره‌برداري اقدام کنند و امور برق منطقه يک و دو نيز بحث قطع برق چاه‌ها را داشته باشند. وي ادامه داد: حتي شرکت نفت هم مي‌تواند در اين عرصه ورود کند و سوخت کشاورزاني که از موتورهاي ديزلي استفاده مي‌کنند‌ را قطع کند. به گفته محمدي، اگر در بحث مصرف بي‌رويه آب کوتاه بياييم سال بعد با همين معضل مواجه خواهيم شد، بنابراين حل اين مشکل همت همگاني را مي‌طلبد.

آلودگي آب و خاک گيلان در حالت هشدار

مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: آلودگي آب و خاک استان در حالت هشدار قرار دارد. به گزارش ايسنا، منطقه گيلان، محمدرضا برجي اظهار کرد: هر ابزار و انديشه‌اي که بتواند محيط زيست استان را در حالت پايداري نگهدارد، مورد تاييد و تاکيد اداره کل حفاظت محيط زيست گيلان است. وي اضافه کرد: مراکز علمي به دليل مسئوليتي که دارند موظف هستند تمام توان خود را بکار گيرند تا معضل استان حل شود. بايد در مراکز علمي اين اعتماد را ايجاد کنيم تا خروجي آن در نهايت به نفع محيط زيست استان باشد. هر مرکزي که صلاحيت دارد و احساس مي‌کند که واقعا به طور علمي مي‌تواند وارد عرصه شود، قطعا مورد حمايت سازمان حفاظت محيط زيست است و مورد پايش قرار مي‌گيرد. اين مراکز مي‌توانند روي توان کارشناسي اداره کل حفاظت محيط زيست حساب کنند. مديرکل محيط زيست گيلان تصريح کرد: در استان به شدت نياز به اين است که تکليف برخي از صنايع مثل پالايش کننده‌هاي مواد نفتي و پتروشيمي مشخص شوند، چون براساس قانون، برخي از صنايع اجازه استقرار ندارند و بايد تعاريف جديدي از ضوابط استقرار ارائه شود. قطعا راهکارهايي با استفاده علوم پيشرفته امروزي براي استقرار اين نوع صنايع در مناطق حساسي مثل گيلان وجود دارد که مي‌تواند حداقل صدمه را به محيط زيست وارد کند تا در کنار آن معضل، اشتغال استان نيز حل شود.