نسخه شماره 3530 - 1393/05/02 -

تشکري‌هاشمي خبر داد:
الحاق 40 دستگاه ون به ناوگان ويژه جانبازان و معلولان

مديرعامل عرف ايران در سيزدهمين شبگردي اصحاب رسانه:
در خط‌کشي‌ها از رنگ‌هاي دوجزيي با لغزندگي کم و دوام بالا استفاده مي‌کنيم

با حضور در بوستان‌هاي پليس، قائم و بسيج صورت گرفت:
بازديد شهردار تهران از ويژه برنامه‌هاي «فصل نيايش»


مترو تهران رکورد خود را شکست


ارج نهادن به جايگاه بانوان از اصلي‌ترين اهداف شهرداري تهران است


فرهنگسراي شهر


دريچه خبر


گذري در شهر


 تشکري‌هاشمي خبر داد:
 الحاق 40 دستگاه ون به ناوگان ويژه جانبازان و معلولان 

معاون شهردار تهران از ورود 40 دستگاه ون ويژه معلولان به ناوگان خدمات‌رساني معلولان و جانبازان پايتخت خبر داد وگفت: تا دو ماه آينده در تمام اتوبوس‌ها و قطارهاي مترو صندلي‌هاي ويژه جانبازان و معلولان و نيز ويژه افراد سالمند نصب مي‌شود.

سيدجعفر تشکري‌هاشمي در گفت‌و‌گو با شهرنوشت بيان کرد: ايجاد سهولت در رفت و آمد جانبازان و معلولان از جمله مهمترين وظايف مديريت شهري به شمار مي‌آيد و معاونت
حمل و نقل و ترافيک در راستاي برنامه‌هاي شهرداري تهران و اهداف شهردار توجه ويژه‌اي به اين قشر دارد. معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با اشاره به استقبال چشمگير جانبازان و معلولان از پايانه ويژه معلولان گفت: در سال 93 اقدامات مهمي‌در راستاي ايجاد ظرفيت دو برابري پايانه جانبازان و معلولان در دست اجرا داريم.

وي با بيان اينکه اکنون 60 دستگاه ون در پايانه ويژه معلولان و جانبازان فعال است، تصريح کرد: طي سال جاري تعداد ون‌هاي ويژه خدمات‌رساني به جانبازان و معلولان به صد دستگاه خواهد رسيد .

تشکري‌هاشمي ابراز کرد: ما امسال به دنبال اين هستيم که خدمات خاص به اين عزيزان بدهيم به گونه‌اي که جابجايي آنان تنها از يک نقطه خاص به نقطه ديگر نباشد. بر اين اساس جانبازان و معلولان مي‌توانند از اين خدمات در سفرهاي تفريحي درون شهري‌، جابجايي از محل استقرار در دانشگاه يا مراکز درماني تا محل سکونت و... بهره ببرند که با تحقق آن شاهد تحول بزرگي در حمل و نقل معلولان و جانبازان خواهيم بود.

به گفته معاون شهردار تهران اکنون جانبازان و معلولان از طريق تماس تلفني با شماره 6305 خدمات دهي نقطه به نقطه در طول سفر خواهند گرفت. اين در حاليست که چنانچه مراکز فرهنگي‌، آموزشي‌، تفريحي خدماتي که به معلولان و جانبازان ويلچري ارايه مي‌دهند نيز تقاضاي خدمات جابه جايي با اتوبوس را داشته باشند‌، اتوبوس‌هاي ويژه معلولان را به صورت رايگان در اختيارشان قرار خواهيم داد .

تشکري‌هاشمي تصريح کرد: جابه جايي معلولان و جانبازان از نقطه آغاز تا نقطه پايان سفر تنها معادل بليط يک اتوبوس صورت مي‌گيرد .

تشکري همچنين خبر داد: بنا داريم تا دو ماه آينده در تمام اتوبوس‌ها و قطارهاي مترو صندلي‌هاي ويژه جانبازان و معلولان و نيز ويژه افراد سالمند را نصب کنيم. اميدواريم که شهروندان هم حقوق اين عزيزان را محترم بشمارند.

وي خاطرنشان کرد: اين صندلي‌ها با پلاک و عکس مخصوص مشخص خواهد بود و ما اميدواريم مردم هم حامي اين ايده باشند.


 مديرعامل عرف ايران در سيزدهمين شبگردي اصحاب رسانه:
 در خط‌کشي‌ها از رنگ‌هاي دوجزيي با لغزندگي کم و دوام بالا استفاده مي‌کنيم 

مديرعامل شركت علائم راهنمايي و فني ايران (عرف ايران) در حاشيه سيزدهمين شبگردي اصحاب رسانه گفت: در خط‌کشي خيابان‌ها و نصب علايم راهنمايي و رانندگي به افزايش سطح ايمني توجه ويژه داريم.

صادق خليلي در سيزدهمين شبگردي اصحاب رسانه که به ميزباني عرف ايران انجام شد، با بيان اينکه اين شرکت 23 سال سابقه فعاليت در حوزه خط‌کشي خيابان‌ها و بزرگراه‌ها و نصب علايم راهنمايي و رانندگي دارد، گفت: هر سال به صورت آماده‌باش در راستاي افزايش اميني و آماده‌سازي شهر کارهايي را در دستور کار داريم.

مديرعامل شركت علائم راهنمايي و فني ايران درخصوص خط‌کشي‌هاي سطح خيابان‌ها و نصب علايم و تابلوها اظهار کرد: اگر رانندگان به جانمايي تابلوها توجه داشته باشند بي شک تصادفات شهر تهران به حداقل کاهش مي‌يابد.

وي با بيان اينکه يکي از دلايلي که تصادفات زياد است عدم توجه رانندگان به علايم راهنمايي و رانندگي است،تاکيد کرد: به صورت اجرايي عهده دار انجام خط‌کشي خيابان‌ها هستيم اما تعيين مکان خط کشي‌ها در خيابان‌ها و بزرگراه‌ها توسط شهرداري‌هاي مناطق انجام مي‌شود.

خليلي درخصوص حجم پروژه مهرماه اين شرکت که با هزينه 25 ميليارد تومان اجرا مي‌شود، افزود: بازسازي علايم و خط‌کشي‌ها فروردين و ارديبهشت ماه آغاز مي‌شود.

وي درخصوص پروژه صدر ادامه داد: صفر تا صد پروژه صدر شامل علايم هشدار دهنده، گاردريل‌ها و خط کشي‌ها توسط شرکت عرف ايران انجام شده است. همچنين ساماندهي خطوط BRT نيز جز مسووليت‌هاي ما بوده اگرچه در سال‌هاي اخير به شرکت‌هاي خصوصي نيز واگذار شده اما تجربه نشان داده متاسفانه از کيفيت لازم برخوردار نبوده است.

مديرعامل شركت علائم راهنمايي و فني ايران با بيان اينکه بخشي از محصولات وارداتي و بخشي توليدي داخل است، اظهار کرد: حتي در گارديل‌هايي که نصب مي‌شود از ورق‌هاي فولادي که توسط فولاد اصفهان توليد مي‌شود، استفاده مي‌کنيم زيرا آلياژهايي که در ورقه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد در بحث تصادفات به شدت اثرگذار است.

وي با اشاره به اينکه رقابتي شدن بازار بيشتر به نفع شرکت‌هاست، ادامه داد: رقابت در صورتي مناسب خواهد بود که قطعا کيفيت کار بالا برود. زيرا سازمان‌هاي نظارت کننده و سازمان‌هاي متولي در امر ترافيک در کيفيت کار دقت لازم و کافي را دارند. خليلي درباره رنگ‌هايي که براي خط کشي‌ها در خيابان‌ها استفاده مي‌شود و در موقع بارندگي لغزنده است، گفت: رنگ‌هاي مورد استفاده چند نوع است.رنگ سرد، رنگ‌هاي گرم و رنگ‌هاي دو جزيي. ضمن اينکه براي بحث ماندگاري موادي هم به آنها اضافه مي‌شود. در رنگ‌هاي سرد تينر اضافه مي‌شود اما در رنگ‌هاي گرم نه و اين در حاليست که تمامي موارد ملاحظات زيست محيطي در نظر گرفته مي‌شود. درجه لغزندگي رنگ‌ها بستگي به ضخامت رنگ دارد. البته در رنگ‌هاي دوجزيي که اخيرا توليد داخل نيز هستند ماندگاري از 3 سال به 5 سال افزايش يافته است و سرخوردگي را به حداقل مي‌رساند.


 با حضور در بوستان‌هاي پليس، قائم و بسيج صورت گرفت:
 بازديد شهردار تهران از ويژه برنامه‌هاي «فصل نيايش» 

شهردار تهران شب گذشته با حضور در بوستان‌هاي منتخب مناطق 4، 14 و 18 از روند برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي «فصل نيايش» همزمان با ماه مبارک رمضان بازديد کرد.محمد‌باقر قاليباف، شب گذشته به همراه حجت‌الاسلام و‌المسلمين امرودي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، شهردار منطقه چهار و جمعي از مديران شهري با حضور در بوستان پليس، به بازديد از روند اجراي برنامه‌هاي اجتماعي و فرهنگي در ماه مبارک رمضان پرداخت.

وي در جريان اين بازديد با روند ارايه خدمات در غرفه‌هاي تهرانگردي، مقاومت اسلامي، سبک زندگي نوين، جاهليت مدرن و تاثيرات ماهواره‌اي، نمايشگاه کتاب و غرفه‌هاي مربوط به حجاب و عفاف و عرضه البسه اسلامي آشنايي پيدا کرد.

قاليباف همچنين در غرفه‌هاي مربوط به کانون‌هاي مختلف محلي، پارک ترافيک، صنايع دستي، فناوري‌هاي ديجيتال و آموزش‌هاي فرهنگي، ديني و مذهبي ويژه کودکان و نوجوانان حضور يافت و با تعدادي از دست اندرکاران اجراي برنامه‌هاي فرهنگي به گفت‌و‌گو پرداخت.

شهردار تهران در ادامه بازديد شبانه خود به بوستان قائم واقع در منطقه 18 رفت و از روند ارايه خدمات فرهنگي و اجتماعي در فضاي 10 هکتاري پارک قائم به شهروندان جنوب غرب تهران بازديد کرد. در جريان اين بازديد که با حضور شهردار منطقه 18 و جمعي از مديران شهري اين منطقه برگزار شد، شهردار پايتخت ضمن اداي احترام به مقام والاي شهداي گمنام به بخش‌هاي مربوط به عفاف و حجاب، هنرهاي تجسمي و صنايع دستي، خانه علوم و فنون و آموزش‌هاي ديني و مذهبي رفت و از نزديک در جريان روند اجراي برنامه‌هاي «فصل نيايش» قرار گرفت.

وي همچنين با حضور در بوستان بسيج واقع در منطقه 14 شهرداري تهران به همراه شهردار اين منطقه از غرفه‌هاي متعدد اجتماعي، فرهنگي، مذهبي و کارآفريني بازديد و با تعدادي از غرفه‌داران گفت‌و‌گو کرد. به گزارش شهرنوشت در جريان اين بازديدها جمعي از شهروندان به طرح دغدغه‌ها، مسايل و مشکلات خود با شهردار تهران پرداختند و دکتر قاليباف نيز دستورات لازم به منظور رفع مشکلات آنان را صادر کرد.


 مترو تهران رکورد خود را شکست 

شرکت راه آهن شهري تهران و حومه (مترو) با گذشت دو هفته از ثبت رکورد 302 متري لاينينگ در نيمه شمالي خط سه، اين هفته با انجام 400 متر لاينينگ رکورد قبلي خود را شکست.

هابيل درويشي - مديرعامل شرکت مترو در ادامه بازديدهاي چهارشنبه کارگاهي مديران عالي شهرداري تهران از نيمه شمالي خط سه مترو، صبح امروز به همراه معاونين و مديران اين شرکت به صورت بازديد ميداني 17 کيلومتر طول خط در جريان آخرين وضعيت پروژه قرار گرفت.

مديرعامل شرکت راه آهن شهري تهران و حومه(مترو) با اشاره به اين که در مدت هفته اول تيرماه جاري در نيمه شمالي خط سه براي اولين بار در طول تاريخ ساخت مترو کشور و تهران، حدود 302 مترو لاينينگ شامل (خاکبرداري به قطر تونل - حفاظ موقت - عايق کاري - آرماتوربندي - قالب - بتن‌ريزي)براي بهره‌برداري به ثبت رسيد اظهار داشت: به همت جهادي کارگران و مهندسان، اين ميزان رکورد در طول هفته جاري بار ديگر شکسته شد و حدود 400 متر لاينينگ براي بهره برداري در اين پروژه به ثبت رسيد.

درويشي ثبت رکورد جديد را مرهون تلاش جهادي کارگران و مهندسان بومي و حمايت‌هاي شهرداري تهران و توجه و پيگيري‌هاي ويژه شهردار و قائم مقام شهردار تهران دانست و گفت: در حال حاضر فقط در 17 کيلومتر پروژه در دست ساخت نيمه شمالي خط سه حدود 60 کارگاه و جبهه کاري فعال است که در سه شيف کاري و به صورت شبانه‌روزي فعاليت مي‌کنند.

مديرعامل شرکت مترو تهران با اعلام اين که اين پروژه به عنوان بزرگترين پروژه سال دقيقاً مطابق با برنامه زمانبندي در حال پيشرفت است تصريح کرد:ريل مورد نياز 17 کيلومتر و تجهيزات موردنياز براي نصب ريل تامين شده و تا دو هفته ديگر بالغ بر 3 و نيم کيلومتر ريل‌گذاري خط به اتمام خواهد رسيد.

وي با اشاره به اين که معمولاً در ساخت پروژه‌هاي مترو مراحل لاينينگ، ريل‌گذاري و نازک‌کاري ايستگاه‌ها و... به ترتيب انجام مي‌گيرد، گفت: امروز در پروژه 17 کيلومتري نيمه شمالي خط سه همه مراحل ياد شده به موازات هم در حال انجام است و اين پروژه به معناي واقعي کلمه به دانشگاهي براي کاربردي کردن ابعاد مديريت جهادي و اقتصاد مقاومتي مبدل شده است.

وي با اعلام اين که حجم متراکم عمليات عمراني در اين بخش از مترو در طول تاريخ ساخت مترو در کشور و تهران کم‌نظير بوده است گفت: امروز کارگاه‌هاي مترو در زير پوسته شهر تهران به معناي واقعي کلمه به مرکزي براي معرفي عيني و دقيق مديريت جهادي و اقتصاد مقاومتي مبدل شده است و آمادگي داريم با دانشگاه‌هايي که واحدهاي درسي اقتصاد مقاومتي و مديريت جهادي براي دانشجويان تعريف کرده‌اند براي معرفي هر چه اجرايي‌تر و ميداني ابعاد اقتصاد مقاومتي و مديريت جهادي همکاري کنيم.

درويشي با تاکيد بر اين که امروز صنعت مترو در زمينه خودکفايي و استقلال علمي و بومي‌سازي اين صنعت و عملياتي کردن اهداف مدنظر در اقتصاد مقاومتي پيشرو سرآمد کشور است بيان داشت: رسانه ملي در معرفي دستاوردهاي بومي بخصوص در زمينه پروژه‌هاي همسو با پيام سال رسالت و وظيفه مهمي دارد و ما انتظار داشتيم و داريم اين رسانه، حماسه غرورآفرين جهادگران گمنام صنعت مترو در زير پوسته شهر تهران را آنگونه که شايسته است به تصوير بکشد و اميدواريم از اين پس شاهد توجه بيش از پيش مسئولان رسانه ملي براي معرفي پروژه عظيم مترو تهران و حومه و حجم عمليات گسترده آن به افکار عمومي باشيم.

مديرعامل شرکت راه آهن شهري تهران و حومه(مترو) اخيراَ در همايش سه دهه مديريت جهادي در عرصه اقتصاد کشور موفق به دريافت نشان افتخاري مدير نمونه جهادي کشور شد.

پروژه 17 کيلومتري نيمه شمالي خط سه براي تکميل 37 کيلومتر اين خط که 20 کيلومتر قبلاً زيربار ترافيک رفته است مطابق برنامه زمانبندي تا پايان سال جاري آماده بهره‌برداري خواهد شد.


 ارج نهادن به جايگاه بانوان از اصلي‌ترين اهداف شهرداري تهران است  

183 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طي بيانيه‌اي از اقدام فرهنگي شهردار تهران حمايت کردند. ضرغام صادقي در جلسه علني روز گذشته مجلس درخصوص اين بيانيه در صحن مجلس گفت: نمايندگان مجلس در اين بيانيه از کار ارزشمند و خداپسندانه قاليباف شهردار تهران درباره طرح تکريم خواهران کارمند شهرداري حمايت کردند.

درهمين راستا،معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران گفت: سياستگذاري، برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي مختلف شهرداري تهران براي بانوان و ايجاد امکانات در سطح شهر براي تقويت و تحکيم بنيان خانواده‌ها انجام گرفته و ارج نهادن به جايگاه بانوان از اصلي‌ترين اهداف اين نهاد اجتماعي به شمار مي‌رود.

حجت‌الاسلام والمسلمين امرودي در خصوص جنجال‌هاي رسانه‌اي روزهاي اخير که بعد از برگزاري نهمين جلسه ستاد مرکزي صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي در وزارت کشور مبني بر تفکيک جنسيتي در شهرداري تهران مطرح شد‌، اظهار داشت: اهتمام به امور بانوان يکي از اهداف اصلي شهرداري تهران در بخش فعاليت‌هاي اجتماعي به شمار مي‌رود و از اين رو اداره کل بانوان شهرداري تهران با رويکرد تبديل تهران به محيطي امن، زيبا، مفرح و مطلوب براي سکونت و فعاليت‌هاي اجتماعي بانوان شهروند تشکيل شده و تاکنون فعاليت‌هاي بسياري در اين زمينه داشته است. وي با تاکيد بر توجه ويژه شهرداري به نقش و جايگاه بانوان در سطح اجتماع، گفت: با ايجاد پارک‌هاي ويژه بانوان و احداث 12 شهربانو در 12 منطقه تهران، شهرداري سعي کرده است به امر حضور زنان در جامعه توجه ويژه‌اي داشته باشد که بانوان مي‌توانند به راحتي انواع ورزش‌ها و فعاليت‌ها را در فضاي باز انجام دهند و دوچرخه‌سواري و پياده‌روي کنند و از تابش نور آفتاب استفاده کنند.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با اشاره به اينکه برخي رسانه‌ها که ظاهرا معتقد به اختلاط جنسي هستند در روزهاي اخير گزارش عملکرد گذشته شهرداري توسط من در شوراي صيانت را که با رويکرد ايجاد ساختارها و امکانات در سطح شهر مطرح شده بود را به عنوان طرح شهرداري براي تفکيک جنسيتي، تعبير کرده‌اند، گفت: اين تعبير برداشت، منفي آنان بوده است. اصولا سياستگذاري، برنامه ريزي و اجراي برنامه‌هاي مختلف شهرداري تهران براي بانوان ايجاد امکانات در سطح شهر جهت تقويت و تحکيم بنيان خانواده‌ها انجام گرفته و ارج نهادن به جايگاه زن از اصلي‌ترين اهداف اين نهاد اجتماعي به شمار مي‌رود. وي نگاه شهرداري تهران به جايگاه والاي زنان در خانواده و اجتماع را انکارناپذير دانست و افزود: زن نمي‌تواند نقش مادري خود را ايفا نکند از اين رو در برنامه‌هاي‌مان سعي شده اين نگاه را مد نظر قرار دهيم و همه برنامه‌هاي‌مان را براساس خانواده محوري طراحي کرده‌ايم.

امرودي با اشاره به احداث بوستان‌هاي ويژه بانوان در سطح شهر، گفت: وجود يک پارک براي خانم‌هايي که دغدغه حفظ حجاب واستفاده از مواهب طبيعي را دارند از نگاه ما يک حق شهروندي است و اين موضوع تا پيش از اين بنا به دلايل مختلف براي آنان فراهم نبوده امروزه در اين پارک فراهم شده و مي‌توانند از آن استفاده کنند.

وي با بيان اينکه مي‌توان مبلمان شهري را طوري طراحي کرد که خانواده‌ها در فضاي امن از اين مکان‌ها استفاده کنند، خاطرنشان ساخت: چنانکه تاکنون در بوستان‌ها با نصب ميزهاي گرد و برپايي آلاچيق‌ها و برگزاري برنامه‌هاي خانواده محور نسبت به استفاده بهينه خانواده از بوستان‌ها اقدام شده است.

امرودي با انتقاد از تحريف سخنانش در جلسه صيانت از حريم امنيت عمومي‌در وزارت کشور اظهار داشت: متأسفانه برخي با فهم و درج ناقص و گزينشي اين سخنان جو نامناسبي را در جامعه به وجود آورده اند که از برخوردهاي حرفه اي وعرف رسالت اطلاع رساني به دور است و اين برخورد غيرحرفه‌اي باعث تهيه خوراک تبليغي نامناسب براي رسانه‌هاي معاند و سايت‌ها و فضاهاي مجازي مخالف نظام شده است که بدون تحقيق از صحت و سقم اصل مطلب و خبر، به ارائه تحليل و نقد پرداخته اند.

وي ادامه داد: گرچه از رسانه‌هاي بيگانه انتظار نمي‌رود ولي از رسانه‌هاي داخلي توقع داريم که در انتقال اخبار و اطلاعات و در درج صحيح مطالب با توجه به مقدمه و موخره سخنان، رعايت امانت نموده و دقت لازم را داشته باشند. اطلاعيه و تکذيبيه رسمي روابط عمومي وزارت کشور گواهي بر اين پيام رساني ناقص و احتمالا مغرضانه بوده است که متأسفانه يک روزنامه بدون رعايت اصول حرفه اي انجام داده است.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران اظهار اميدواري کرد که رسانه‌ها با دقت و مسووليت‌پذيري بيشتر در انتقال و انعکاس مطالب، جهت ايفاي رسالت خطير اطلاع‌رساني خود بيش از پيش گام بردارند.


 فرهنگسراي شهر 

پايان بيست و دومين نمايشگاه قرآن کريم

بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با برگزاري آيين اختتاميه و با اعلام رسمي رئيس شوراي اسلامي شهر تهران به کار خود پايان داد. مراسم اختتاميه نمايشگاه قرآن عصر ديروز در سالن خليج فارس مجموعه باغ موزه دفاع مقدس و با حضور احمد مسجدجامعي، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، آيت‌الله‌هاشم‌ هاشم‌زاده هريسي، نماينده مجلس خبرگان رهبري و حجت‌الاسلام حشمتي، رئيس نمايشگاه قرآن برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، حسين فردي، قاري بين‌المللي کشورمان به تلاوت آياتي از کلام الله مجيد پرداخت و پس از آن حجت‌الاسلام حشمتي، معاون قرآن و عترت وزير ارشاد به بيان سخنان کوتاهي پرداخت.

وي گفت: خداوند متعال را شاکريم که توانستيم با ياري و مدد همکارانمان اين محفل با شکوه را فراهم کنيم و مطمئناً اگر استقبال با شکوه مردم نبود دو بار مجبور به تمديد نمايشگاه قرآن نمي‌شديم.

رئيس بيست و دومين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم يادآور شد: در نمايشگاه بيست و دوم 17 کميته محتوايي فعاليت‌هاي حوزه محتوا را بر عهده داشتند و 15 ستاد اجرايي نيز حمايت‌هاي پشتيباني را انجام مي‌دادند. معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه با طرح يک مطالبه، خاطرنشان کرد: مطالبه اي که امروز به يک مطالبه همگاني تبديل شده است و از غرفه‌داران گرفته تا بازديدکنندگان آن را مطالبه مي‌کنند بحث ايجاد مکاني ويژه براي برپايي نمايشگاه قرآن است. حجت‌الاسلام حشمتي همچنين بيان کرد: اميدواريم با حمايت شواري شهر و شهرداري تهران بتوانيم در آينده شاهد ايجاد مکان ويژه‌اي براي برپايي نمايشگاه قرآن شويم و اين نياز امروزه احساس مي‌شود. در بخش ديگري از اين مراسم بيانيه يازدهمين جشنواره «بانوي ايراني؛ هنر قرآني» توسط عيسي عليزاده، دبير اين همايش قرائت شد. در بخش‌هايي از اين بيانيه آمده است؛ قرآن يگانه معجزه جاويد پامبر خاتم و تعالي بخش ابعاد مختلف روحي-رواني انسان‌ها است، بي ترديد توجه به اين وديعه آسماني در طول زمان‌ها زمينه ساز بروز و نمود توانمندي‌ها و خلاقيت‌هاي شگرفي در عرصه‌هاي مختلف براي انسان‌ها شده است.

جشنواره بانوي ايراني-هنر قرآني با الهام از تعاليم وحي و تلفيق آن با ذوق و توانمندي بانوي هنرمند ايراني همه ساله زمينه‌ساز بروز و خلق آثار هنري قابل توجهي در رشته‌هاي مختلف و با بهره‌گيري از مضامين قرآني شده است.

سخنراني احمد مسجدجامعي، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران يکي ديگر از برنامه‌هاي مراسم اختتاميه نمايشگاه قرآن بود، وي در سخناني گفت: تجربه ويژه اي که در اين دوره داشتيم، تقسيم کاري در سطح شهري، ملي و محلي بود و در گزارشي که از سوي مسوولان و همچنين دستگاه‌هاي اجرايي مانند سازمان تبليغات اسلامي و سازمان اوقاف و امور خيريه ارائه شد، نشان مي‌داد که نگاه يک پارچه‌اي در فعاليت‌هاي قرآني حاکم شده است.


 دريچه خبر 

تدابير ويژه حمل و نقل در روز قدس

شرکت واحد اتوبوسراني تهران به همراه مترو تهران خدمات ويژه‌اي در روز قدس ارايه مي‌کند. در اطلاعيه شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات شهروندان در ماه مبارک رمضان و گراميداشت روز جهاني قدس، روز مبارزه با اسرائيل غاصب‌، اعلام شده است که اين شرکت در راستاي رفاه حال شهروندان جهت عزيمت به محل برگزاري راهپيمايي روز جهاني قدس در دانشگاه تهران، علاوه بر محل‌هاي هميشگي و مساجدي که همه هفته از آن مکان‌ها به سمت محل برگزاري نماز جمعه خدمت‌رساني مي‌شود، مبادرت به برقراري سرويس‌هاي ويژه در اين روز خواهد کرد.

در اين رابطه تعداد 1500 دستگاه اتوبوس در روز برگزاري راهپيمايي روز جهاني قدس از ساعت 9 بامداد مورخه جمعه 03/05/1393 تا پايان مراسم و برگزاري نماز جمعه آماده خدمت‌رساني به شهروندان خواهند بود.همچنين مبادي، ميادين و پايانه‌هايي که اتوبوس‌ها در آن مکان‌ها مستقر خواهند شد به شرح ذيل مي‌باشند:

ميدان رسالت- فلکه اول و دوم تهرانپارس- چهار راه تهرانپارس– ميدان نبوت- ميدان 13 آبان– حکيميه– خراسان– افسريه– شهيد محلاتي– پايانه خاوران- ميدان راه آهن– ابوذر-آذري– جليلي– بازار دوم نازي آباد– شهرک وليعصر(‌عج)– يافت‌آباد– خليج فارس– ميدان صنعت– ميدان صادقيه– خاني‌آباد- دولت آباد-13آبان رجايي- خزانه بخارايي – تهرانسر- شهرک شهيد باقري- دهکده المپيک– شهران– جنت‌آباد- پونک– تجريش– ولنجک- اختياريه– لويزان– چيذر- نياوران – دارآباد- جماران- شهرک شهيد محلاتي - شهرک قائم و شهرک شهيد بروجردي. همچنين مقرر شده است تا تمامي خطوط اتوبوسراني منتهي به ايستگاه‌هاي اصلي مترو تقويت و آماده خدمت‌رساني به شهروندان باشند.بديهي است در پايان مراسم فوق‌الذکر، شرکت کنندگان محترم از محل‌هاي مشخص شده، به مبادي اوليه بازگشت داده خواهند شد.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران از رايگان بودن خدمات مترو براي راهپيمايان روز قدس خبر داد.محسن نايبي ضمن گراميداشت روز جهاني قدس اعلام کرد: جنايات صهيونيست‌ها در رمضان خونين غزه دل هر انساني را به درد آورده است و اين موضوع سبب شده تا عزمي ملي براي برگزاري هرچه باشکوه‌تر روز قدس ايجاد شود.وي اظهار داشت: شرکت بهره‌برداري مترو تهران همگام با ساير دستگاه‌ها سعي در ارائه خدمات ويژه به نمازگزاران و راهپيمايان در روز جهاني قدس دارد. وي افزود: اين شرکت در روز جمعه از ساعت 10 صبح خدمات خود را در تمام خطوط شهر تهران به صورت رايگان عرضه خواهد کرد و اين خدمات‌رساني تا ساعت 15 ادامه خواهد داشت.مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران با اشاره به افزايش حرکت قطارهاي مترو در اين روز گفت: براي جابجايي راحت‌تر و سريع‌تر مسافران ميزان حرکت قطارها در خط 4 مترو تهران 15 درصد افزايش مي‌يابد که بر اين اساس فاصله گذر قطارها از ساعت 10 تا 15 بجاي هر 9 دقيقه هر 6 دقيقه يکبار خواهد بود.

نايبي تصريح کرد: همچنين شرکت مترو تهران اين آمادگي را دارد که در هنگام ازدحام مسافران در ايستگاه‌ها، قطارهاي فوق‌العاده اعزام کند.


 گذري در شهر 

همکاري شهرداري منطقه 6 و آموزش و پرورش

طرح حمايت از مدارس و اوقات فراغت دانش‌آموزان با هدف کمک به برنامه‌هاي آموزشي و فعاليت‌هاي عمراني مدارس در سطح منطقه 6 اجرايي مي‌شود.

حبيب‌الله غفوري، معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه 6 از امضاي تفاهم‌نامه طرح حمايت از مدارس خبر داد و گفت: به منظور کمک به فعاليت‌هاي عمراني مدارس و کمک به ارتقاي زيرساخت‌هاي عمراني و آموزشي در مدارس اين تفاهم نامه با آموزش پرورش منطقه به امضا رسيد. وي ادامه داد: از جمله موضوعات و مفاد تفاهم نامه مي‌توان به کمک در فعاليت‌هاي عمراني مدارس از جمله ترميم آسفالت معابر موردي، طراحي، مرمت، احداث باغچه، زيباسازي، گلکاري، رنگ‌آميزي و خط کشي در مدارس و... اشاره کرد.

کمک به فعاليت‌هاي تجهيزي شامل تهيه و تامين کتاب براي کتابخانه‌هاي مدارس و کمک به برنامه‌هاي آموزشي از جمله اجراي طرح انتخابات شهردار مدرسه، ارائه انواع آموزش‌هاي شهروندي، فرهنگي... از ديگر مواردي است که در اين تفاهم‌نامه ذکر شده است.پيش از اين شهردار منطقه 6 در همايش خيرين مدرسه‌ساز، از آمادگي مديريت شهري براي بسترسازي سرمايه‌گذاري خيرين در جهت بهبود شرايط مدارس اين منطقه خبر داده بود.

تقديراز نفرات برتر شمسه 3 در منطقه 11

معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه 11 ا ز برگزاري آيين تجليل برترين‌هاي جشواره شمسه 3 تا پايان ماه مبارک رمضان در نمايشگاه فصل نيايش واقع در بوستان رازي خبر داد.

محمد کريملو معاون اجتماعي و فرهنگي منطقه 11 با اعلام اين خبرگفت: شمسه مجموعه اي از جشنواره آيين قرآن،نهج‌البلاغه، دعا، نيايش عکس‌،نقاشي، تنديس،کاريکاتور،خوشنويسي و فرهنگي و هنري( فيلم‌، نمايش، سرود، موسيقي، شعر، ادب) است که به اهتمام معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در 374 محله شهر برنامه‌ريزي تدارک و اجرا مي‌شود.

وي در ادامه افزود: نام برگزيده براي جشنواره شمسه برداشت عيني و بر گرفته نشان از شهرداري تهران است و جمع 4 حرف نخست واژگاني است که تحقق معنايي آن در فرآيندي مشارکت بنيان، سبب بر پايي شمسه شده است.

کريملو در خصوص تعداد نفرات برتر جشنواره شمسه 3 خاطرنشان کرد: 173 نفر برگزيدگان محلات، 2 مسوول خانه برتر، 6 مدير محله برتر و 1 مدير اجتماعي برتر از نفرات برترين‌هاي جشنواره شمسه3 در سطح منطقه است.

مراسم سفره ضيافت آسماني ويژه ايتام منطقه 13

معاونت فرهنگي و اجتماعي منطقه 13 مراسم سفره ضيافت آسماني ايتام را به منظور ترويج فرهنگ احسان و اکرام ايتام با حضور جمعي از مسئولين‌، محسنين‌، ايتام و مادرانشان در تالار ياس کوثر اين منطقه برگزار کرد. شهردار منطقه 13 در اين مراسم تکريم ايتام و برپايي ضيافت افطاري را از سنت‌هاي حسنه اهل بيت(ع) برشمرد و بر ترويج فرهنگ اكرام ايتام به عنوان يکي از مباني ديني در ماه مبارك رمضان تاكيد کرد و گفت‌: تکريم ايتام يکي از آداب اسلامي و اصول فرهنگ غني اسلامي است و بايد با بهادادن به خانواده ايتام، احترام به يتيم و تکفل‌، اين فرهنگ را ترويج کرد.

وي در ادامه به تاکيد خداوند و رسيدگي به ايتام اشاره و تشريح کرد: خداوند خود سرپرستي يتيمان را بر عهده دارد و در قران کريم بارها اين مسئله مهم را تاکيد کرده است خداي متعال سخترين توبيخ‌ها و تنبيه‌ها را براي کساني در نظرگرفته است که نسبت به ايتام بي توجه هستند و در مقابل توجه و تکريم ايتام از سوي خداوند پاداش و ثواب بسياري دارد.

وي حضور در بين ايتام را يک هديه الهي دانست و خاطر نشان کرد : ما بايد خداوند را شاکر باشيم که توفيق عطا کرد که خدمتگزار ايتام باشيم.

بهره‌برداري 249 امين بوستان در منطقه 4

معاون امورشهري و محيط زيست شهرداري منطقه چهار گفت: به منظور افزايش سرانه فضاي سبز منطقه‌، دو بوستان در منطقه 4 به بهره برداري رسيد. حميد ناصحي در ادامه افزود: با توجه به وسعت منطقه 4 و به منظور استفاده يکسان شهروندان منطقه از سرانه فضاي سبز‌،دو بوستان جديد به نام‌هاي ارس و گل در محله کوهک احداث شد.

وي افزود: بوستان ارس با 2100 متر مربع در ناحيه 2 احداث شد و در حال حاضر معابر فضاي سبز آن نيز در حال تکميل است و معابر بوستان گل با مساحت 3000 متر مربع در محله نيرو دريايي تکميل شده و کاشت فضاي سبز آن نيز آغاز شده است.

معاون امورشهري و محيط زيست منطقه در ادامه گفت: پس از تکميل اين بوستان‌ها‌،بهسازي و مناسب‌سازي محوطه درختكاري شده‌، زمين‌هاي بازي‌، ايستگاه‌هاي ورزش صبحگاهي و ست‌هاي ورزشي بوستان‌ها براي حضور بيشتر شهروندان بويژه بانوان در فصل تابستان را در بوستان‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

ناصحي افزود: در حال حاضر منطقه چهار با داشتن 247 بوستان بيشترين فضاي سبز را در بين مناطق 22 گانه دارا است که با احداث اين دو بوستان تعداد بوستان‌هاي منطقه به 249 خواهد رسيد.

ناصحي در ادامه به کاشت نشاء فصلي در بوستانها و فضاي سبز منطقه اشاره کرد وگفت: کاشت نشاء فصلي شامل ناز‌، آشلانتوس و کوکب کوهي درسطح نواحي و بوستانها همچنان در حال انجام است جمله نقاطي در منطقه که هفته گذشته عمليات کاشت در آن انجام شده مي‌توان به رمپ و لوپ بزرگراه شهيد باقري‌،کلبه (فضاي سبز انتهاي خيابان استخر)،سامانه سرا‌، مقابل تره بار قنات کوثر اشاره کرد.