نسخه شماره 3530 - 1393/05/02 -

هفدهمين روز حملات خونين رژيم صهيونيستي به فلسطيني ادامه يافت
نشانه هاي جنايت جنگي در غزه


تحقيق درباره مرگ مامور اطلاعاتي مسکو در لندن


شبيخون به قاچاقچيان انسان در آمريکا


ردگيري کاربران اينترنتي


حمايت پنهان از شبه نظاميان طالبان


بي‌اعتنايي القاعده به داعش


مخالفت اتحاديه عرب با استقلال کردستان

گمانه زني ها درباره بوئينگ ساقط شده ادامه دارد
عزاي ملي در هلند


اکونوميک


پولتيک


رويداد


 هفدهمين روز حملات خونين رژيم صهيونيستي به فلسطيني ادامه يافت
 نشانه هاي جنايت جنگي در غزه 

گروه بين‌الملل: غزه براي هفدهمين روز پياپي همچنان هدف حملات جنگنده‌ها و موشک‌باران‌هاي رژيم صهيونيستي است، ارتش اين رژيم صهيونيستي اعلام کرده است که سه‌شنبه شب بيش‌از 100 نقطه را در نوار غزه هدف قرار داده است. با شهادت ده‌ها تن در روز سه‌شنبه تعداد آمار شهداي جنگ به 652 تن افزايش يافت که 163 تن آنها کودک، 67 تن زن و 35 تن سالخورده هستند، در حالي که تعداد زخمي‌هاي اين حملات 4200 تن گزارش شده است. دو سرباز اسرائيلي نيز در درگيري با نيروهاي مقاومت به هلاکت رسيدند.

درهمين حال،گورستان‌هاي غزه ديگر گنجايش جنازه‌هاي بيشتر را ندارند و مردم غزه مجبورند جسدهاي شهيدانشان را در قبرهايي دفن کنند که قبلا جسدهايي در آن دفن شده است. ابو هيثم بطش، يکي از ساکنان نوار غزه در خصوص دفن جنازه‌هاي شهيدان فلسطيني گفت: خانواده بطش که 18 تن از آن‌ها توسط نيروهاي اسرائيلي در منطقه «تفاح» واقع در شرق غزه کشته و 50 تن ديگر از آن‌ها زخمي‌شده‌اند، هيچ مکاني براي دفن شهيدان خود نيافتند و مجبور شدند شهيدانشان را در گورستان منطقه «تفاح» که پر از جنازه بود، دفن کنند يا جنازه‌ها را به مقبره شهيدان ببرند که امکان رسيدن به آن به خاطر حضور نيروهاي اسرائيلي در آنجا غيرممکن بود. به گزارش الجزيره،وزارت بهداشت و پزشکاني که قربانيان اين حملات را معاينه مي‌کنند تاکيد کردند که ارتش رژيم صهيونيستي از سلاح‌هاي ممنوعه استفاده مي‌کند. اين سلاح‌ها ترکش‌هاي بسيار بزرگي داشته و جراحت‌هاي عميقي دارد که گاه به قطع دست و پاي مجروحان منجر مي‌شود. برخي منابع خبري از شليک برخي گازها با بوي بسيار بد و مشمئزکننده خبر داده‌اند. اين در حالي است که ارتش رژيم صهيونيستي استفاده از بمب‌هاي فسفري يا ديگر سلاح‌هاي ممنوعه را تکذيب کرده است.

از سوي ديگر سازمان ملل در بيانيه‌اي اعلام کرد تعداد کساني که به دنبال پناهگاهي در آژانس امداد و کار آوارگان فلسطيني، آنروا، مي‌گردند از صد هزار تن فراتر گذاشته است.

نشانه‌هاي جنايت جنگي

ناوي پيلاي، کميسيونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل در آغاز برگزاري اين نشست گفت: اوضاع غزه شرم آور است و اين اوضاع ايجاب مي‌کند که تحرکات فوري از سوي محافل بين‌المللي صورت بگيرد. از هفتم ژوئيه غزه در آماج حملات زميني، دريايي و هوايي قرار دارد. اين حملات خصمانه به کشته شدن صدها تن از جمله کودکان و زنان انجاميده است. وي عنوان داشت: ما نسبت به تشديد درگيري‌ها نگران هستيم و مردم بي‌گناه شايسته آنچه که رخ مي‌دهد، نيستند. اسرائيل به احتمال زياد قوانين بين المللي را نقض کرده و مرتکب جنايت جنگي شده است.براساس اطلاعات اوليه‌اي که درخصوص تلفات اين حملات ارائه شده است ما مي‌توانيم در مورد صدها کشته و هزاران زخمي‌سخن بگوييم. تعدادي از خانه‌ها تخريب شده است و 140 هزار فلسطيني‌ آواره شده‌اند.

وي همچنين درخصوص اوضاع اراضي اشغالي نيز گفت: ما مي‌توانيم درخصوص اوضاع امنيتي اسرائيل نيز سخن بگوييم. حماس و ديگر گروه‌هاي مسلح فلسطيني به سمت اسرائيل موشک شليک مي‌کنند. من مي‌خواهم که اين اقدامات غيرمسئولانه را محکوم کنم. کميسيونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل اظهار کرد: من بر لزوم توقف حملات دو طرف به مناطق مسکوني تاکيد دارم و از همگان مي‌خواهم تا به اين الزامات بين‌المللي پايبند باشند.

موضع داعش

فعالان شبکه‌هاي اجتماعي فايل‌ ويدئويي را در اينترنت منتشر کرده‌اند که در آن اعضاي داعش پرچم فلسطين را زير پا له مي‌کنند. فعالان شبکه‌هاي اجتماعي فايل ويدئويي را در اينترنت منتشر کردند که در آن اعضاي گروه «دولت اسلامي» (داعش) پرچم القاعده را بالا برده و پرچم فلسطين را زير پا له مي‌کنند.اعضاي گروه داعش در اين ويدئو همچنين ضمن مخالفت با بالا بردن پرچم فلسطين تاکيد مي‌کنند: وجود فلسطين موجب فتنه است و ما تنها پرچم داعش را بالا مي‌بريم و جانمان فداي اين پرچم است!

خشم رژيم صهيونيستي

سازمان فدرال هواپيمايي آمريکا پرواز هواپيماهاي اين کشور را به سمت تل‌‌آويو ممنوع کرده است. اين براي اولين بار از سال هزار و نهصدو نود و يک تاکنون است که پرواز هواپيماها از فرودگاه بين‌المللي بن گورين تل آويو به سمت آمريکا يا فرود هواپيماهاي آمريکايي دراين فرودگاه ممنوع شده است. دولت و مردم اسرائيل از اين تصميم آمريکا متعجب و خشمگين شده‌اند. بي‌‌ترديد، اين اقدام آمريکا تاثيرات سوء اقتصادي شديدي بر اقتصاد اسرائيل خواهد گذاشت زيرا حمل‌و‌نقل هوايي براي اقتصاد اسرائيل بسيار مهم است. اصابت يک راکت در روز گذشته به نزديکي فرودگاه بن گورين علت اصلي اين تصميم آمريکا بوده است. مقامات اسرائيلي مي‌گويند مردم اسرائيل همواره با مشکل راکت‌ها مواجه بوده‌اند و اينکه آمريکا چنين تصميمي‌بگيرد به منزله جايزه دادن به تروريست‌ها است زيرا با توقف پرواز هواپيماهاي آمريکا به سمت فرودگاه بن‌گورين، حماس به پيروزي بزرگي در عرصه جنگ تبليغاتي دست پيدا مي‌کند. مقامات حماس اعلام کرده بودند کاري خواهند کرد که فرودگاه بن گورين دچار مشکل و پرواز هواپيماها به اين فرودگاه متوقف شود و حالا ظاهرا حماس به هدف خودش رسيده است. رئيس رژيم صهيونيستي چهارشنبه با ابراز خشم خود از اقدام شرکت‌هاي هواپيمايي به تحريم اسرائيل و متوقف کردن پروازها به فرودگاه بن گورين در تل آويو گفت چنين کاري هديه به فلسطينيان است. شيمون پرز افزود اقدام شرکتهاي جهاني به تحريم اسرائيل، هديه رايگان به فعالان فلسطيني و تشويق آنان به ادامه شليک موشک به سوي شهرک‌هاي اسرائيلي است.

نگراني تل‌آويو از شکست

در اين ميان، اسرائيل نگران بازنده شدن در جنگ تبليغاتي درمقابل حماس و باور اين نگرش است که اسرائيل برخلاف گفته‌هاي مقامات تل آويو، متجاوز است.به گزارش سي‌ان‌ان، درگيري‌ها بين حماس و اسرائيل همچنان ادامه دارد. اين درگيريها به جبهه جديدي به نام جنگ تبليغاتي کشيده شده است. رسانه‌هاي سنتي و رسانه‌هاي جديد اينترنتي درباره جنگ غزه به گونه‌اي بي‌سابقه فعال هستند. تصاوير کودکان زخمي‌شده فلسطيني با ترکشهاي متعدد يا تصاوير جوانان اسرائيلي عزادار براي دوستشان ازجمله تصاويري است که در رسانه‌هاي سنتي و شبکه‌هاي اجتماعي اينترنتي منتشر شده است. تصاوير تکان‌دهنده متعددي که به جنگ غزه مربوط است پخش شده است. در برخي از اين تصاوير، شادي فلسطيني‌ها به علت شليک راکت به سمت اسرائيل ديده مي‌شود و در برخي ديگر، تصاوير اسرائيلي‌هايي ديده مي‌شود که از شليک موشک به سمت غزه خوشحال هستند. به گفته بن والاس ويلز تحليلگر نشريه نيويورک، وقتي جنگ وحشتناک در جريان است، عده‌اي با انتشار تصاوير تلاش مي‌کنند به اين جنگ کمک کنند. در واقع، در کنار جنگ غزه، جنگ ديگري در عرصه تبليغات در جريان است و دوطرف، مي‌کوشند در اين جنگ نيز به پيروزي برسند و نظر جامعه جهاني را به خودشان جلب کنند. دو طرف در اين تبليغات، طرف مقابل را به اقدامات خشونت آميز متهم مي‌کنند و دو طرف مي‌کوشند طرف ديگر را جنگ افروز نشان بدهند. مقامات اسرائيلي و فلسطيني‌، يکديگر را متهم مي‌کند که جنگ تبليغاتي به راه انداخته اند. اين بار حتي افراد مشهور و چهره‌هاي مطرح جهاني نيز در اين جنگ تبليغاتي وارد عمل شده اند و در شبکه‌هاي اينترنتي اجتماعي، پيام مي‌گذارند. در اين عرصه مجازي، جنگ جدي در جريان است. دو طرف، همديگر را به رفتارهاي غيرانساني متهم مي‌کنند و وقتي سران حماس و اسرائيل، چنين رويکردي دارند طبيعي است که در عرصه تبليغاتي نيز اين سخنان پيگيري شود. بسياري از اسرائيلي‌ها نگران آن هستند که فلسطيني‌ها و حماس در تبليغ اين روايت خود موفق بوده‌اند که اسرائيل تجاوزگر به نظر مي‌رسد و نه اينکه قدرتي باشد که از مرزهاي خودش دفاع کند. به هرحال، در چنين جنگي، جنگ لفظي به اندازه جنگ واقعي اهميت دارد.

تلاش براي عقب‌نشيني زير پرچم آتش بس

تلاشهاي ديپلماتيک براي حل مناقشه غزه ادامه دارد. بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد براي رايزني با مقامات اسرائيلي به اين منطقه آمده است. مقامات اسرائيل مي‌گويند آنها با استقرار آتش‌بس موافق هستند و در گذشته نيز دو بار با اين طرح موافقت کرده‌اند اما حماس آتش بس را نقض کرده است. اما مقامات حماس مي‌گويند صرف توقف حملات مهم نيست بلکه بايد به اساسي ترين مسائل درباره وضع مردم غزه توجه داشت. اين بحثها در بين دو طرف درگير در جريان است. سوال مطرح اين است که آيا حماس و اسرائيل مي‌توانند درباره مسائل مطرح به توافق برسند يا خير. نشانه‌هاي موجود گوياي آن است که چنين توافقي فعلا امکان ندارد.


 تحقيق درباره مرگ مامور اطلاعاتي مسکو در لندن 

وزارت کشور بريتانيا از آغاز تحقيقات رسمي‌در مورد قتل آلکساندر ليتويننکو، مامور اطلاعاتي سابق روسيه در لندن خبر داد.

دادستان و پليس بريتانيا اعلام کرده‌اند که شواهد کافي براي تائيد اتهامات وارده به دو مظنون اين پرونده که در حال حاضر در روسيه به سر مي‌برند، وجود دارد اما مسکو تاکنون با استراداد اين افراد مخالفت کرده است.

ليتويننکو که از مخالفان دولت پوتين بود پس از پناهده شدن به بريتانيا تابعيت اين کشور را دريافت کرد. وي در سال 2006 ميلادي پس ديدار با دو مرد روس که يکي از آنها افسر سابق اداره اطلاعات و امنيت روسيه بود در هتلي در لندن با ماده راديو اکتيو پلونيوم مسموم شد و در بيمارستان درگذشت.


 شبيخون به قاچاقچيان انسان در آمريکا 

وزارت امنيت داخلي آمريکا روز سه شنبه اعلام کرد مقامات آمريکايي نزديک به 200 قاچاقچي انسان را بازداشت و بيش‌از 625 هزار دلار پول غير قانوني را که از راه مهاجرت غير‌قانوني کسب شده بود ضبط کرده‌اند. به گزارش رويترز، اين اقدام در چارچوب عمليات مبارزه با مهاجرت غير قانوني در تگزاس و در ظرف يک ماه اخير انجام شده است. علاوه بر اين حدود 500 مهاجر بدون اوراق هويت قانوني بازداشت شده‌اند. به گفته جي جانسون وزير امنيت داخلي آمريکا، اين اقدام با اين هدف انجام شده است تا ثابت شود مرزهاي آمريکا به روي مهاجرت غير قانوني باز نيست و اگر کسي به صورت غير قانوني وارد خاک آمريکا شود باز گردانده مي‌شود.


 ردگيري کاربران اينترنتي 

به کاربران اينترنت هشدار داده شده که يک سيستم ردگيري جديد، فعاليت‌هايشان در اينترنت را زير نظر دارد و ابزارهايي که براي جلوگيري از ردگيري طراحي شده‌اند را ناکارآمد مي‌کند.

اين هشدار از سوي گروهي از پژوهشگران صادر شده که متوجه استفاده از اين سامانه ردگيري روي هزاران وب سايت شده‌اند. اين سامانه با سوء‌استفاده از کدهايي که زيربناي وب را تشکيل مي‌دهد مي‌تواند براي ردگيري هر کاربر يک شناسه منحصر به فرد توليد کند.

مشخص شده که پورتال‌هاي دولتي، فروشگاه‌هاي آنلاين و سايت‌هاي پورنوگرافي همگي از اين سامانه ردگيري استفاده مي‌کنند.

در مقاله منتشر شده از سوي اين پژوهشگران آمده: «مکانيسم‌هاي ردگيري که ما مطالعه کرده‌ايم از اين جهت پيشرفته به شمار مي‌آيند که تشخيص و کنترل آن‌ها سخت است و در برابر حذف يا مسدود شدن مقاومند.» اين گروه، که از پژوهشگراني از دانشگاه پرينستون در ايالات متحده و دانشگاه لوون در بلژيک تشکيل شده، روش‌هاي ردگيري استفاده شده در 100 هزار وب سايت پرطرفدار را تحليل کرده است. آن‌ها متوجه شده‌اند که بسياري از وب سايت‌ها استفاده از سامانه‌هاي شناخته شده مثل فايل‌هاي کوچکي که «کوکي» نام دارد را کنار گذاشته و به روش‌هاي زيرکانه تري روي آورده‌اند. بيش‌از 5 درصد از وب سايت‌هاي مورد مطالعه اين گروه به روشي به نام «انگشت نگاري از بوم» (canvas fingerprinting) روي آورده‌اند. «بوم» در اصطلاح برنامه نويسي به بخشي از مرورگر گفته مي‌شود که تصوير وب سايت را نمايش مي‌دهد. اين روش مرورگر را مجبور به توليد يک تصوير مخفي از بوم خود مي‌کند. تفاوت‌هاي ظريف در تنظيمات هر کامپيوتر باعث مي‌شود که تصوير توليد شده براي هر کاربر با ديگران متفاوت باشد و اين امکان شناسايي هر کامپيوتر را فراهم مي‌کند. از جمله وب سايت‌هاي پرطرفداري که از اين روش استفاده مي‌کنند مي‌توان وب سايت کاخ سفيد، روزنامه سان فرانسيسکو کرانيکل و چندين سايت پورنوگرافي را نام برد.


 حمايت پنهان از شبه نظاميان طالبان 

امنيت ملي افغانستان با انتقاد از نتيجه عمليات ارتش پاکستان عليه شورشيان در منطقه وزيرستان شمالي آن کشور گفته است که اين عمليات دستاوردي نداشته و نتوانسته به هيج «گروه بين‌المللي تروريستي» در اين منطقه، صدمه جدي وارد کند. سخنگوي اداره امنيت ملي افغانستان در يک کنفرانس خبري در کابل گفت که مهمترين شبکه تروريستي، يعني گروه حقاني، نيز از اين عمليات در امان مانده است. آقاي صديقي افزوده است: «اطلاعات ما حاکي است که قبل از آغاز اين عمليات، شمار زيادي از سران شبکه حقاني و ساير گروه‌هاي تروريستي از مناطق وزيرستان شمالي به طرف کُرم اجنسي، شهر کراچي، کويته و حتي اسلام آباد منتقل شده‌اند.»


 بي‌اعتنايي القاعده به داعش 

القاعده بيعت خود با ملاعمر و طالبان را تجديد کرد؛ اقدامي که به عنوان بي‌اعتنايي به شبه‌نظاميان تروريست داعش و خلافتشان تلقي مي‌شود. به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، اين بيانيه که در يک مجله آنلاين جديد منتشر شده نخستين واکنش رسمي به اقدامات ابوبکر بغدادي، رهبر گروه تروريستي داعش و پيشروي آنها در سوريه و عراق است. براساس نسخه ترجمه شده اين بيانيه توسط گروه اطلاعاتي سايت، نخستين اقدام تجديد بيعت با ملاعمر، رهبر طالبان تاييد اين مساله است که القاعده و شاخه‌هايش در نقاط مختلف جهان سربازاني در ميان سربازان طالبان هستند. در اين بيانيه کشورهايي که القاعده متعهد به دفاع از مسلمانان آن‌ها شده، ذکر شده است.


 مخالفت اتحاديه عرب با استقلال کردستان 

معاون دبيرکل اتحاديه عرب در امور سياسي اعلام کرد که اين اتحاديه با جدايي اقليم کردستان عراق مخالف است.

فاضل محمد، معاون دبيرکل اتحاديه عرب در امور سياسي اعلام کرد که اقليم کردستان عراق حق ندارد در زمان کنوني کشور مستقلي اعلام کند و از عراق جدا شود. وي تاکيد کرد: درخواست‌هاي اربيل براي جدايي از اظهارات برخي مسوولان اقليم کردستان در رسانه‌ها تجاوز نمي‌کند. مسعود بارزاني، رئيس منطقه کردستان عراق پيشتر اعلام کرده بود که براي استقلال کردستان همه‌پرسي برگزار مي‌کند.

از سوي ديگر، اتحاديه اروپا در بيانيه‌اي حمايت خود را از دولت عراق و وحدت و حاکميت اين کشور اعلام کرد.


 گمانه زني ها درباره بوئينگ ساقط شده ادامه دارد
 عزاي ملي در هلند 

گروه بين‌الملل: وزارت دفاع اوکراين اعلام کرده است که دو جت جنگنده سوخوي 25 اوکرايني امروز در شرق اين کشور سرنگون شده‌اند. سخنگوي وزارت دفاع گفته است که هر يک از اين جنگنده‌ها احتمالا دو سرنشين داشته‌اند. از سرنوشت خلبان‌ها تا کنون اطلاعي در دست نيست.خبر سقوط اين دو جنگنده در حالي منتشر مي‌شود که کمتر از يک هفته پيش يک هواپيماي مسافربري مالزيايي در شرق اوکراين سقوط کرد. مقام‌هاي اطلاعاتي آمريکايي مي‌گويند هواپيماي مالزيايي با موشکي زمين به هوا که از منطقه تحت کنترل شورشيان شليک شده سقوط کرده است.

مقام‌هاي امنيتي آمريکا در جمع شماري از خبرنگاران، از جمله خبرنگار روزنامه «وال‌استريت ژورنال» مدارکي را رونمايي کردند که نشان مي‌دهند هواپيماي مسافربري خطوط هوايي مالزي هدف يک فروند موشک زمين به هوا از نوع اس‌اي- 11 قرار گرفته از منطقه تحت کنترل جدايي‌طلبان هوادار روسيه در شرق اوکراين شليک شده است.

مقام‌هاي امنيتي آمريکا معتقدند شورشيان آموزش‌نديده احتمالاً قصد نداشتند اين بوئينگ مسافربري با 298 مسافر را ساقط کنند.بر اين اساس، احتمالاً يک نيروي آموزش‌نديده که به سامانه موشکي روسي بوک تسلط نداشته مسوول اين سامانه بوده است. هيچ‌کدام از مسافران اين هواپيماي مسافربري از اين سانحه جان سالم به در نبردند.

خبرگزاري رويترز از قول يکي از مقام‌ها که در جمع خبرنگاران گزارش تازه را ارائه کرده مي‌گويد «پنج روز پس از سانحه، به نظر مي‌رسد که اين (شليک) اشتباهي رخ داده است».گزارش مقام‌هاي امنيتي، به گفته آنها، بر پايه شواهدي در شبکه‌هاي اجتماعي و ضبط مکالمات چهره‌هاي شناخته شده شورشي هوادار روسيه، که سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريکا آن‌ها را تائيد کرده‌اند، تنظيم شده است.اشاره به مکالماتي است که دولت اوکراين منتشر کرده و شورشيان در آن از جمله به شليک و سرنگون شدن يک هواپيماي مسافربري اشاره مي‌کنند. مقام‌هاي آمريکايي اذعان کردند که هنوز هيچ مدرکي در دست ندارند که نقش مستقيم روسيه در اين ماجرا را ثابت کند. با اين حال بن رودرز، معاون مشاور امنيت ملي آمريکا به شبکه تلويزيوني سي‌ان‌ان گفت که تحقيقات گسترد‌ه‌اي در اين مورد ادامه خواهد داشت تا روشن شود که آيا اين سانحه ارتباط مستقيمي با روسيه دارد يا خير. مقام‌هاي آمريکايي گفته‌اند داده‌هاي ماهواره‌اي خطي از دود ناشي از موشک را نشان مي‌دهد؛ آنچه به محققان کمک کرده است منطقه‌اي که موشک از آن شليک شده را، در نزديکي مرز روسيه و اوکراين، پيدا کنند. مقام‌هاي ايالات متحده به خبرنگاران گفته‌اند نمي‌دانند دقيقا چه کسي در آن زمان، موشک‌انداز [سامانه بوک] را کنترل مي‌کرده است. اما به طور عمومي تصاويري وجود دارد که روس‌ها اين سامانه‌ها را ارائه مي‌کنند و روس‌ها کار بر آن را آموزش مي‌دهند. به گفته اين مقام‌ها گزارش‌هايي از شليک به هواپيماهاي ديگر از سوي شورشيان وجود دارد. هواپيماهايي که البته در ارتفاع پايين پرواز مي‌کرده‌اند.

آنها مي‌گويند تا زمان سرنگوني پرواز 17، اطلاع نداشتند که شورشيان در موقعيتي هستند و يا اينکه مي‌توانند کنترل سامانه اس‌اي-11 (بوک) را در دست داشته باشند.

به گفته آنها شورشيان در يک پايگاه نظامي روسي در نزديکي شهر روستوف آموزش ديده‌اند. به گفته اين مقام‌ها کساني که به هواپيما شليک کرده‌اند تنها به داده‌هاي راداري خود موشک‌انداز اکتفا کرده و به شبکه راداري بزرگتري براي رصد ترافيک هوايي در آن موقع مراجعه نکرده‌اند. دراين ميان، براساس گزارش‌ها جعبه‌هاي سياه متعلق به اين هواپيماي سقوط کرده پس از آنکه ابتدا به مقامات هلند تحويل داده شدند، اکنون به بريتانيا فرستاده شده‌اند.بنا به اعلام کميته ايمني هلند تحليل اطلاعات اين جعبه‌هاي سياه ممکن است چند هفته طول بکشد. با اين حال احتمالا اين اقدامات پاسخ دو سوال اصلي يعني اين که چه کسي به هواپيما موشک شليک کرده و چرا اين کار را کرده را نخواهد داد.

عزاي ملي در هلند

نخستين محموله اجساد قربانيان هلندي سقوط هواپيماي مسافربري مالزيايي در شرق اوکراين چهارشنبه در ميان سوگواري و عزاداري مردم و مقامات هلند وارد اين کشور شد.ديروز اجساد 40 قرباني حادثه سقوط هواپيماي مسافربري مالزيايي در شرق اوکراين توسط دو هواپيماي ترابري هلندي و استراليايي وارد هلند شدند.

اکثر 298 مسافر اين هواپيماي مسافربري هلندي بودند و مقامات اين کشور امروز در گرامي‌داشت ياد اين قربانيان، عزاي عمومي اعلام کرده‌اند.در حين ورود اجساد قربانيان به هلند، مقامات دولت و خاندان سلطنتي اين کشور و همچنين خانواده‌هاي مسافران اين هواپيما در يک مراسم حضور پيدا کردند.قرار است پس از اين مراسم عزاداري، اجساد قربانيان به منظور آزمايش‌هاي پزشکي به يک تاسيساتي نظامي منتقل شوند.با اين حال مارک روته نخست وزير هلند اعلام کرده که ممکن است شناسايي اجساد چند هفته و يا چند ماه به طول بينجامد.

در حالي که روز سه‌شنبه جدايي‌طلبان اوکرايني از طريق يک قطار اجساد قربانيان را از محل سقوط هواپيما به شهر خارکيف اوکراين فرستادند اما گزارش‌هاي متناقضي در خصوص اينکه چه تعداد جسد با اين قطار فرستاده شده مطرح شده‌اند.

مهد ساکري، يک مقام مالزيايي که همراه با اين اجساد در قطار سفر کرده گفت: در اين قطار 282 جسد و 87 قطعه از اعضاي بدن انسان وجود داشت و اين همان آماري است که پيش‌تر مقامات اوکرايني ارائه کردند. با اين حال بازرسان هلندي گفته‌اند که در اين قطار تنها 200 جسد منتقل شده است و حدود 80 جسد مفقود هستند. يک مقام هلندي ديگر نيز گفته است که بازرسان همچنان مشغول جستجوي واگن‌هاي قطار هستند تا بتوانند تعداد بيشتري از اجساد قربانيان را پيدا کنند.

تحريم‌هاي متقابل

روسيه دولت اوکراين را در سقوط هواپيماي مالزيايي مقصر دانسته است. امروز روسيه واردات مواد خوراکي از اوکراين را متوقف کرد. در مقابل آرسنيي ياتسنيوک، نخست‌وزير اوکراين، اعلام کرده است که اوکراين شرکت‌ها و اشخاص روسي را که مستقيم يا غيرمستقيم از شورشيان حمايت کنند مورد تحريم قرار مي‌دهد. گزارش‌ها از اوکراين حاکي از آن است که شورشيان هوادار روسيه محل استقرار خود در حومه دونتسک را ترک کرده و به مرکز شهر عقب‌نشيني کرده‌اند.

يکي از فرماندهان اين شبه نظاميان گفته است که آنها آماده‌اند که از مواضع خود درون شهر دونتسک دفاع کنند.


 اکونوميک 

سود نجومي اپل

شرکت اپل را مي‌توان ارزشمند‌ترين، يا به عبارتي بهتر پول‌سازترين شرکت جهان دانست که همچنان پيشتاز ميدان است، دست کم از لحاظ فروش و سود. خبرگزاري آلمان گزارش داد که ميزان سود شرکت اپل در سه ماهه دوم سال‌جاري ميلادي (آوريل تا ژوئن) بيش‌از 12 درصد در مقايسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته افزايش يافته و بر7/7 ميليارد دلار بالغ مي‌شده است. ميزان فروش شرکت اپل نيز در سه ماهه دوم سال‌جاري ميلادي با افزايشي 6 درصدي نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته به 37 ميليارد و 400 ميليون دلار رسيده است.

بازار داغ آي‌فون

پول‌سازترين محصول شرکت اپل، تلفن‌هاي هوشمند آي‌فون بوده‌اند که در طي سه ماهه دوم سال‌جاري ميلادي بيش‌از 35 ميليون دستگاه از آن به فروش رفته است، يعني افزايشي 13 درصدي نسبت به شمار دستگاه‌هاي فروخته شده در مدت زمان مشابه در سال 2013. تيم کوک، رئيس شرکت اپل در گفت‌وگويي با نشريه وال استريت جورنال اظهار داشت که بيشترين ميزان فروش در کشورهايي چون چين، برزيل، روسيه و هند به ثبت رسيده است. به گفته‌ وي تنها در کشور چين ميزان فروش تلفن‌هاي آي‌فون 48 درصد افزايش يافته است. درخور توجه آنکه سه‌ماهه دوم سال به‌طور معمول زماني کم‌رونق محسوب مي‌شود و از آنجايي که بسياري از مدل‌هاي جديد در فصل پائيز به بازار مي‌آيند، سه‌ماهه سوم و چهارم، دوراني پررونق‌تر هستند. رئيس شرکت اپل همچنين خاطرنشان ساخت که «محصولاتي شگفت‌آور» در راه هستند و در آينده به بازار عرضه خواهند شد. آخرين محصول جديد شرکت اپل تبلت‌هاي آي‌پد بود که چهار سال از ارائه‌ي آن مي‌گذرد. گفته مي‌شود که شرکت اپل به زود ساعت‌هاي هوشمند آي‌واچ را روانه بازار کرده و همچنين نسخه‌اي تازه از تلفن‌هاي آي‌فون با صفحه‌نمايشي بزرگتر را عرضه خواهد کرد.

وضعيت رقيب

شرکت مايکروسافت که از رقيبان سرسخت اپل محسوب مي‌شود، دوران کم‌رونق‌تري را تجربه مي‌کند. خريد 4/‌5 ميليارد دلاري شرکت نوکيا سبب شد که مايکروسافت زير فشار قرار گيرد و ميزان فروش و سود اين شرکت را تحت‌الشعاع قرار دهد.

طبق اعلام مايکروسافت ميزان زيان شرکت نوکيا در سه‌ ماهه‌ دوم سال‌جاري ميلادي بر 692 ميليون دلار بالغ مي‌شده است. سود کل شرکت مايکروسافت نيز در سه‌ماهه دوم سال 2014 کاهشي 7 درصدي نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ميلادي داشته و به 4 ميليارد و 600 ميليون دلار رسيده است. البته در سال يا دوره مالي 2014 شرکت مايکروسافت توانسته حجم فروش خود را 12 درصد افزايش داده و به 8‌/‌86 ميليارد دلار برساند. ميزان سود اين شرکت نيز در سال مالي مزبور بر 1 / 22 ميليارد يورو بالغ مي‌شده است.


 پولتيک 

ديلما روسف همچنان خوش شانس

نتايج نظرسنجي‌ها حاکي از آن است ديلما روسف ‌رئيس‌جمهور برزيل در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري اين کشور پيروز خواهد شد . بر اساس نتايج نظرسنجي موسسه IBOPE ، ديلما روسف در آستانه دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري برزيل که ماه اکتبر برگزار خواهد شد حمايت
38 درصدي راي دهندگان را در اختيار دارد . اين در حالي است که ميزان حمايت‌ها از آئسيونوس رقيب اصلي روسف به 22 درصد مي‌رسد و ادواردو کامپوس ديگر رقيب وي تنها از هشت درصد حمايت‌هاي مردمي‌برخوردار است.

اين نتايج نشان مي‌دهد ميزان حمايت‌ها از ديلما روسف بر خلاف نظرسنجي‌هاي قبلي کاهش نيافته و محبوبيت دولت وي در مقايسه با يک ماه قبل هنگاميکه برزيل ميزباني رقابت‌هاي جام جهاني فوتبال را آغاز کرد بدون هيچ تغييري همچنان به 31 درصد مي‌رسد. بر اساس نتايج نظرسنجي موسسه IBOPE ، روسف در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري برزيل آئسيونوس از حزب
ميانه رو سوسيال دموکراسي را با 41 درصد آراء شکست خواهد داد و ميزان آراء آئسيونوس در اين انتخابات 33 درصد خواهد بود. آراء وي در مقابل ادواردو کامپوس ، رهبر حزب سوسياليست برزيل ، نيز به 41 درصد خواهد رسيد و کامپوس در اين انتخابات 29 درصد آراء مردمي را از آن خود خواهد کرد. به گزارش خبرگزاري رويترز از سائوپائولو ، نگراني‌ها درباره افزايش نرخ تورم در برزيل و نيز رشد اقتصادي اين کشور موجب شده است تا محبوبيت ديلما روسف در سال ميلادي کنوني کاهش يابد.


 رويداد 

نهمين جلسه ناکام پارلمان لبنان

اسکاي نيوز عربي: نشست ديروز (چهارشنبه) پارلمان لبنان که با هدف انتخاب رئيس‌جمهور اين کشور برگزار شد، نتيجه‌اي در پي نداشت و به دوازدهم اوت (21 مرداد) موکول شد. همزمان، منابع سياسي لبنان در مصاحبه با روزنامه عکاظ گفتند: شرايط داخلي و خارجي براي انتخاب رئيس‌جمهوري لبنان آماده نشده است. هشت نشست پيشين نمايندگان پارلمان لبنان نيز به دليل عدم توافق بر سر نامزد پست رياست‌جمهوري و به حد نصاب نرسيدن اعضا بي‌نتيجه مانده بود.

توقف بازشماري انتخابات افغانستان

بي‌بي‌سي: روند بررسي آراي دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري افغانستان براي دومين بار متوقف شده است. اين روند به خاطر رفع سوء تفاهمات ميان ستادهاي انتخاباتي و برنامه‌ريزي براي سريع‌تر ساختن آن متوقف شده است.

بمب گذاري در کاظمين

رويترز: داعش مسئوليت انفجار انتحاري در کاظمين عراق را برعهده گرفت. دراين انفجار که بامداد چهارشنبه رخ داد، 33 نفر کشته و بيش از 50نفر زخمي شدند. داعش مسئوليت چند انفجار انتحاري ديگر در عراق، از جمله انفجارهاي روز شنبه گذشته با 27 کشته را نيز برعهده گرفته است.

انتخاب رئيس جمهوري اندونزي

آسوشيتدپرس: يوکو ويدودو، فرماندار جاکارتا، پايتخت اندونزي، برنده انتخابات رياست‌جمهوري اندونزي اعلام شد. ويدودو که شهرت زيادي بواسطه اصلاحات اقتصادي اش دارد با کسب پنجاه و سه درصد آرا توانست بر رقيبش پرابووو سوبيانتو، ژنرال سابق در دولت سوهارتو، پيروز شود. سوبيانتو انتخابات رياست‌جمهوري را زير سوال برده و حزب حامي ويدودو را متهم به تقلب انتخاباتي کرده است.

جهش سود نت‌فليکس

سي ان ان: شبکه اينترنتي نت‌فليکس (Netflix) که بخش عمده‌اي از بازار پخش آنلاين فيلم و سريال را در آمريکا و چندين کشور ديگر در اختيار دارد گفته که در سه ماهه دوم امسال 71 ميليون دلار سود کرده که دو برابر سود همين بازه زماني در سال گذشته است. اين شبکه مي‌افزايد درآمدش در يک سال گذشته با حدود 50 درصد افزايش به 1.2 ميليارد دلار رسيده است. در فاصله‌اي سه ماهه (بين ماه‌هاي مارس و ژوئن) يک ميليون و 690 هزار کاربر ديگر عضو نت‌فليکس شدند.

تاکيد السيسي بر حفظ وحدت

اليوم السابع: عبدالفتاح سيسي، رئيس‌جمهوري مصر در سخنراني خود به مناسبت شصت و دومين سالروز انقلاب 23 ژوئيه گفت: دوره اشغالگري بريتانيا به پايان رسيده و با اين حال، مصر نقش مهمي در آزاد کردن برخي کشورهاي عربي و آفريقايي از قيد استعمار ايفا کرده است.وي گفت: ما به خوبي از اهميت نقش ارتش در حل مشکلات کشور آگاهيم و عدالت اجتماعي هدف بزرگي از اهداف انقلاب است که قرار است زندگي بهتري را براي مصري‌ها محقق کند.

تلاش براي انتخاب نخست وزير عراق

اسکاي نيوز عربي: چهارمين جلسه پارلمان عراق با حضور 236 تن از نمايندگان با رياست سليم جبوري، رئيس پارلمان براي انتخاب رئيس جمهور برگزار شد. سليم جبوري اعلام کرد که مهدي حافظ و فوزي اکرم از کانديداتوري خود براي رياست‌جمهوري عراق کنار کشيدند و 93 نامزد براي تصدي اين پست باقي مانده‌اند.

انتقال قدرت در ليبي

روسيا اليوم: بعد از اعلام نتايج انتخابات پارلماني ليبي از سوي کميته عالي انتخابات اين کشور و پيروزي ليبرال‌ها، کنگره ملي ليبي امروز اعلام کرد که 4 اوت قدرت را به پارلمان جديد تحويل مي‌دهد. در جريان اين انتخابات اسلام‌گراها به 30 کرسي و ليبرال‌ها به 50 کرسي دست يافتند.

اعتراض کارگران آلومينيوم ايتاليا

پرس تي وي: بيش از يکصد کارگر اخراجي بزرگترين کارخانه الومينيوم سازي در جزيره ساردنيا ايتاليا با تجمع در برابر وزارت توسعه اقتصادي اين کشور، حمايت دولت را از اينده شغلي خود خواستار شدند. مديران امريکايي کارخانه الومينيوم سازي الکوا بيش‌از يک سال پيش در پي تداوم بحران اقتصادي و قطع کمک‌هاي دولت ايتاليا به اين کارخانه ، آن را تعطيل و 600 کارگر ان را بيکار کردند.