نسخه شماره 3526 - 1393/04/29 -


حمايت ضمني وزير صنعت از قيمت‌هاي جديد خودرو در شوراي رقابت:رسانه‌ها اطلاعات غلط دادند


جزئياتي جديد از پرداخت وام بافت فرسوده: وام وديعه مسکن از 5 تا 12 ميليون تومان


وال استريت ژورنال خبر داد:بازگشت ايران به بازار کشتيراني با سفارش 10 کشتي فله‌بر


حرکت آرام و محتاطانه بورس


اخبار کوتاه


گزارش


خبر


 حمايت ضمني وزير صنعت از قيمت‌هاي جديد خودرو در شوراي رقابت:رسانه‌ها اطلاعات غلط دادند 

وزير صنعت، معدن و تجارت با تاکيد بر اينکه رسانه‌ها اطلاعات غلط به رئيس‌جمهور دادند؛ وگرنه قيمت شوراي رقابت براي خودرو معقول است، گفت: قيمت نهايي خودرو بين حدود 3/2 درصد تا 10 درصد نسبت به نوع خودرو تغيير پيدا کرده است. به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا نعمت زاده در جمع خبرنگاران درباره افزايش قيمت خودرو گفت: اين افزايش قيمت شامل دو درصد افزايش ماليات بر ارزش افزوده که مجلس امسال اضافه کرده است، حدود 25 درصد نرخ بيمه شخص ثالث که قوه قضائيه براي نرخ ديه تعيين کرده، ايربگ که امسال اجباري و در قيمت نهايي خودرو لحاظ شده است. وي اضافه کرد: هر چند قيمت‌گذاري خودرو به شوراي رقابت مربوط مي‌شود اما بايد گفت قيمتي که مشخص شده نسبت به قيمت آخر سال 91 و براساس هزينه‌هاي آن سال محاسبه شده بود و از ارديبهشت سال 92 به اجرا درآمد.

وزير صنعت، معدن وتجارت افزود: بحث تغيير موتور از يورو 2 به يورو 4 نيز در قيمت جديد خودرو لحاظ شده است.نعمت زاده گفت: اگر اين هزينه‌ها را که در قيمت قبلي خودرو نبوده است، کسر کنيم، حتي حداقل قيمت هم، منفي مي‌شود؛ حال اين که ما تورم را هم در اين دو سال داشته‌ايم. وي با بيان اينکه ديگر هزينه‌ها و‌ تغيير نرخ ارز نيز در قيمت‌هاي جديد لحاظ شده است، اظهارداشت: به نظر من قيمتي که شوراي رقابت داد، قيمت معقولي است و اميدواريم رسانه‌ها هم کمک کنند تا آنچه مصوب شده به اطلاع مردم برسد.

نعمت‌زاده گفت: قيمت‌هاي جديد در پايگاه‌هاي اينترنتي خودروسازان هم آمده که همان تصميم شوراي رقابت است و صنايع ما هم دارند تلاش مي‌کنند با افزايش توليد، هزينه‌ها را کاهش دهند. وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: ما در سه ماه و نيم گذشته بالاي 90 درصد افزايش توليد خودروهاي سبک و سواري نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتيم که اين نشان مي‌دهد خودروسازان تلاش زيادي مي‌کنند.

نعمت‌زاده در پاسخ به اين سوال که آيا علت مکدر شدن رئيس‌جمهور از افزايش قيمت خودرو نداشتن اطلاعات بوده است؟ گفت: اطلاعات را خدمتشان فرستاديم.وي افزود: به آقاي روحاني گزارش‌هايي اعلام شده بود که حتي تا 30 درصد قيمت‌ها اضافه شده است. اين اطلاعات از طريق بعضي رسانه‌ها منتقل شده و نادرست بود.در همين حال، وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: در كل كشور 600 واحد صنعتي در زمينه توليد تجهيزات پزشكي فعال هستند كه اشتغال بيش از 17 هزار نفر را در پي داشته است. نعمت‌زاده در نشست مشترک با وزير بهداشت‌، درمان وآموزش پزشكي و مديران دو وزارتخانه گفت: در سال گذشته بيش‌از 2 ميليارد و دويست ميليون دلار ارزش توليدات اين صنعت در كشور بوده است.وي افزود: در ليست اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري كه در آينده نزديك توسط وزارت صنعت ،معدن وتجارت اعلام خواهد شد تجهيزات پزشكي نيز لحاظ شده است. وزير صنعت، معدن وتجارت تاكيد كرد: توانمندي‌ها و مزيت‌هاي مناسبي در كشور زمينه توليد تجهيزات پزشكي وجود دارد و در اين زمينه بايد به سوي همكاري و سرمايه‌گذاري مشترك خارجي نيز برويم.

نعمت زاده همچنين گفت: بحث بهداشت وسلامت براي اين وزارتخانه از اهميت بالايي قرار دارد. در خصوص توليد دارو‌، وزارت بهداشت نظارت و مسئوليت دارد اما ما آماده هستيم با لحاظ اين موضوع، كمك به سرمايه‌گذاري در توليد دارو داشته باشيم. وزير صنعت،معدن وتجارت با اشاره به مزيت‌هاي كشور در زمينه توليد دارو گفت: همانطور كه در صنعت غذايي بايد به سوي صنعت حلال پيش مي رويم در توليد دارو نيز فرصت مناسبي براي ايران است كه به اين سو برود.وي گفت: با توجه به افزودني‌ها ژلاتين‌هاي مورد استفاده در دارو و...، كشورهاي اسلامي فرصت مناسبي براي صادرات دارو براي ايران را دارد.

وزير صنعت، معدن وتجارت تصريح كرد: اين مزيت‌ها و وجود متخصصين توانمند در كشور بايد منجر به صادراتي شدن محصولات دارويي شود. نعمت‌زاده بر آمادگي تشكيل كارگروه مشترك بين وزارت صنعت، معدن وتجارت و وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي براي پيشبرد محورهاي مشترك كاري دو وزارتخانه تاكيد كرد.


 جزئياتي جديد از پرداخت وام بافت فرسوده: وام وديعه مسکن از 5 تا 12 ميليون تومان 

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به جزئيات جديد پرداخت وام بافت فرسوده و وام وديعه مسکن در دولت يازدهم، گفت: رقم وام وديعه مسکن از 5 تا 12 ميليون تومان درنظرگرفته شده است.

محمدسعيد ايزدي در گفتگو با مهر با اشاره به شروع رايزني با بانک مسکن براي پرداخت وام بافت فرسوده، اظهار داشت: براساس توافقي که با بانک مسکن داشتيم، اين تسهيلات مطابق با دستورالعمل گذشته و با نرخ سود 15 درصد پرداخت مي‌شود و شرکت عمران و بهسازي شهري ايران، مابه التفاوت اين سود را به بانک مسکن پرداخت کرده‌ است.

وي افزود: ما در حال پيگيري سهيمه 200 هزار واحدي سال 93 هستيم، زيرا مابقي بانک‌ها به دليل مشکلات مالي اعلام کرده‌اند که قدرت پرداخت وام را ندارند؛ بنابراين فقط به دنبال اين هستيم تا سهيمه‌هايي که به ما قول داده بودند را بپردازند. معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه موافقتنامه‌اي را با بانک توسعه تعاون براي وام وديعه مسکن به امضا رسانديم، اظهار داشت: بعد از سه سال که پرداخت وام وديعه مسکن بطور کامل متوقف شده بود، دوباره پرداخت اين وام انجام مي‌شود و از هفته آينده ابلاغ خواهد شد.

وي تصريح کرد: تسهيلات وام وديعه مسکن در کلان شهرها از 10 تا 12 ميليون، شهرهاي بزرگ از 8 تا 10 ميليون و شهرهاي کوچک از 5 تا 8 ميليون تومان با نرخ سود 4 درصد در نظرگرفته شده است، البته براي نرخ سود هنوز با بانک توسعه تعاون به توافق نرسيده‌ايم اما تمام سعي ما اين است که مطابق مصوبه عمل کنيم.

وي با اشاره به سه نوع موافقتنامه براي پرداخت تسهيلات بافت فرسوده، گفت: تسهيلات شش بانک عامل، تسهيلات بانک مسکن و تسهيلات وديعه مسکن از سوي بانک توسعه تعاون، سه نوع راهکاري است که دولت براي نوسازي و بهسازي وام‎هاي بافت فرسوده در نظر گرفته است. مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري ايران با اشاره به اينکه اين اقدامات از اين ماه و اوايل ماه آينده شروع مي‌شود، بيان کرد: رئيس کل بانک مرکزي و معاونان او با پرداخت اين وام‌ها موافق هستند و در تمامي‌ جلسات موافقت خود را با پرداخت وام بافت فرسوده اعلام کرده‌اند.ايزدي در خصوص اينکه آيا اين وام‌ها پاسخگوي تمامي‌متقاضيان است، گفت: نه اينطور نيست که تمامي‌تقاضاها را پوشش دهد اما شايد بتوانيم 50 درصد از تقاضا را امسال تامين کنيم و پرونده‌ها را پاسخگو باشيم.

وي با اشاره به اينکه از اسفند ماه سال گذشته روند پرداخت تسهيلات بافت فرسوده کند شد، گفت: ما در فروردين ماه موفق شديم که از بانک تجارت سهميه پرداخت 20 هزار وام بافت فرسوده براي سهميه 200 هزار واحد سال 92 را دريافت کنيم که متاسفانه اين سهميه هم تاکنون به درستي پرداخت نشده است.

مديرعامل شرکت عمران و بهسازي شهري ايران با بيان اينکه بانک مرکزي در سال 92 سهميه پرداخت 200 هزار تسهيلات بافت فرسوده را به شش بانک عامل پرداخت کرده بود، اظهار داشت: اين سهميه به 35 هزار وام بافت فرسوده رسيد اما در سال 93 عليرغم ابلاغ بانک مرکزي هيچ يک از بانک‌هاي عامل تسهيلات را پرداخت نکردند. وي با اشاره به تاثير مثبت تشويق مردم به نوسازي از سوي دولت، اظهار داشت: مردم تمايل زيادي به نوسازي بافت‌هاي فرسوده پيدا کرده‌اند اما به دليل مشکلات مالي بانک‌ها ميزان تسهلات دهي کم است. معاون وزير راه‌و شهرسازي با تاکيد بر اينکه وام نوسازي بافت فرسوده با همان رقم تعيين شده 30 ميليون تومان پرداخت مي‌شود، افزود: تمامي‌موارد مربوط به بازپرداخت مطابق با مصوبه انجام مي‌شود و بانک‌ها اجازه کاهش مدت زمان و افزايش سود را ندارند.


 وال استريت ژورنال خبر داد:بازگشت ايران به بازار کشتيراني با سفارش 10 کشتي فله‌بر 

وال استريت ژورنال در گزارشي به نقل از منابع آگاه خبر داد ايران با سفارش 300 ميليون دلاري 10 کشتي فله‌بر به کشتي‌ساز سنگاپوري يانگ زيجيانگ، قصد دارد به بازار کشتي سازي غيرنفتي بازگردد.

به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي اين روزنامه آمريکايي نوشت: اين سفارش که ممکن است تا چند هفته آينده کامل شود شامل 10 کشتي فله‌بر است که عمدتا براي تسهيل واردات سنگ آهن ايران و همچنين صادرات مس مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

منابع آگاه اظهار کرده اند احتمالا کاربر نهايي اين کشتي‌هاي 82 هزار تني «کشتيراني جمهوري اسلامي ايران» خواهد بود که بزرگ‌ترين فله‌بر کشور از نظر ظرفيت است.وال استريت ژورنال به نقل از يک فرد آگاه خاطرنشان کرد اگر اين قرارداد نهايي شود، پيش پرداخت توسط يک صندوق سرمايه‌گذاري خصوصي انجام مي‌شود اما کشتي‌ها توسط «کشتيراني جمهوري اسلامي ايران» استفاده خواهند شد با اين همه «کشتيراني جمهوري اسلامي ايران» در اين باره اظهارنظر نکرده است.

يک فرد ديگر اظهار کرده است که کشتي‌ها در اوايل سال 2017 تحويل داده خواهند شد.اين فرد همچنين عنوان کرده است بانک‌هايي که در فاينانس اين قرارداد مشارکت خواهند داشت، در حال بررسي سفارش هستند تا مطمئن شوند هيچ تحريمي نقض نمي‌شود اما اين احتمال وجود دارد که در صورت توافق بر سر قيمت، فاينانس انجام بگيرد. آمريکا و دولت‌هاي غربي ديگر براي جلوگيري از پيشرفت برنامه هسته اي ايران، تحريم‌هاي مالي شديدي عليه کشور وضع کرده اند. کشورهاي غربي در ژانويه و تحت توافق مقدماتي که نوامبر گذشته در ژنو امضا شد، توافق کردند شماري از تحريم‌ها معلق شوند با اينهمه مهلت اين توافق امروز به پايان مي‌رسد. محمد‌حسين داجمر، مدير عامل «کشتيراني جمهوري اسلامي ايران» در فوريه يک ماه پس از تسهيل تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران اظهار کرده بود اين شرکت قصد دارد برنامه‌هاي ساخت 30 کشتي جديد را پيش ببرد.

وي در گفت‌و گو با رسانه‌هاي داخلي خاطرنشان کرده بود: ما براي ساخت 30 کشتي به سازندگان خارجي سفارش داده بوديم اما به دليل تحريم‌ها اين روند متوقف شد.بر اساس پايگاه اطلاعات کشتيراني Equasis، «کشتيراني جمهوري اسلامي ايران» و زيرمجموعه‌هاي آن کشتي‌هاي غيرنفتي جديد از سال 2010 دريافت نکرده‌اند. ي

ک دادگاه اروپايي سال گذشته در حکمي اعلام کرد تحريم‌هاي وضع شده عليه «‌کشتيراني جمهوري اسلامي ايران» که ابتدا در سال 2010 از سوي بروکسل اعلام شدند، غيرمنصفانه بوده‌اند اما اين شرکت به دليل تقاضاي اتحاديه اروپا براي تجديدنظر در اين حکم همچنان تحت تحريم باقي مانده است.


  حرکت آرام و محتاطانه بورس  

در پايان هفته منتهي به 25 تيرماه، شاخص کل با 46/0 درصد افزايش روبرو شد شاخص از اول هفته روند صعودي را در پيش گرفت و سپس با نزولي شدن و گرفتاري در بلاتکليفي در نهايت در آخرين روز هفته با حرکتي آرام به کار خود پايان داد.

به گزارش ايسنا، در پايان معاملات هفته گذشته شاخص کل با 338 واحد کاهش به رقم 73754 واحد رسيد که نسبت به هفته قبل46/0 درصد افزايش را نشان مي‌دهد.براساس اين گزارش شاخص بازار اول با 401 واحد افزايش به رقم 55071 واحد رسيد و شاخص بازار دوم با 329 واحد کاهش به عدد 140456 واحد بالغ شد و نسبت به هفته گذشته به ترتيب 73/0 درصد افزايش و 23/0 رصد کاهش مواجه شدند.

در هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به 9164 ميليارد ريال بالغ شد که نسبت به هفته قبل از خود 7/4 درصد کاهش يافته است.همچنين در 5 روز کاري هفته گذشته، تعداد 3424 ميليون سهم در 263 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتيب 5 درصد افزايش و 3.7 درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

در هفته منتهي به 25 تيرماه ارزش معاملات نرمال به 6663 ميليارد ريال بالغ شد و حجم معاملات نرمال هم به 2291 ميليون سهم رسيد که نسبت به هفته قبل به ترتيب با 3/12 درصد و 8 درصد کاهش همراه شدند.بر اين اساس 89723 برگه اوراق مشارکت به ارزش 90 ميليارد ريال معامله شد که نسبت به هفته گذشته کاهش 84 درصدي را نشان مي‌دهد. طي اين هفته سهام منسوجات با 84/26 درصد و ماشين آلات و تجهيزات با 57/40 درصد، زراعت و خدمات وابسته با 05/4 درصد بيشترين درصد تغيير در شاخص را نسبت به ساير گروه‌ها به خود اختصاص دادند.


 اخبار کوتاه 

افزايش 8 درصدي معاملات مسکن در بهار

با توجه به آغاز بازگشت رونق نسبي به بازار مسکن در ماه‌هاي پاياني سال گذشته، روند خريد و فروش خانه با شروع سال جديد افزايش يافته و نسبت به زمستان پارسال 12 درصد و نسبت به بهار پارسال حدود هشت درصد بيشتر شده است.به گزارش ايسنا،ميزان قرار‌داد‌هاي منعقد شده در سه ماه اول امسال نشان‌دهنده‌ اين است که معاملات مسکن نسبت به سه ماه پاياني سال 1392 با افزايش روبرو بوده است چرا که در سه ماه پاياني سال 1392 حدود 483 هزار قرار‌داد منعقد شده که اين ميزان در بهار امسال به 540 هزار مورد رسيده است.در سه ماه آغازين سال 1393 ميزان قرار‌داد‌هاي خريد و فروش خانه در ارديبهشت‌ ماه با رسيدن به بيش از 230 هزار مورد به اوج خود رسيد.با توجه به اين‌که در اکثر موارد فصل تابستان بيشترين ميزان خريد و فروش خانه را به خود اختصاص مي‌دهد، بازار مسکن بعد از رکود تورمي که در سال گذشته تجربه کرده، پيش‌بيني مي‌شود روند افزايش معاملات در ماه‌هاي آتي به اوج خود برسد.

ايران داراي بالاترين امنيت سرمايه‌گذاري در منطقه

مرتضي سلطاني صنعتگر نمونه کشور در سال 93 و نماينده کارآفرينان و صنعتگران در ديدار با وزير دادگستري، ايران را داراي بالاترين امنيت سرمايه‌گذاري در منطقه دانست و گفت: صنعتگران و کارآفرينان کشور نياز به حمايت قضايي و تشويق دارند و اين تشويق موجب قوت قلب آنان است.پورمحمدي در ديدار با مرتضي سلطاني صنعتگر نمونه سال 93 و نماينده کارآفرينان و صنعتگران کشور گفت: وزير دادگستري خاطرنشان کرد: عنوان «خيّر» فقط به سازندگان مسجد و بيمارستان و... اطلاق نمي‌شود بلکه کسي که براي چند نفر اشتغال ايجاد مي‌کند و واسطه رزق و روزي حلال به مردم مي‌شود و حقوق و حدود شرعي را رعايت مي‌کند «خيّر» ناميده مي‌شود.در ادامه اين ديدار مرتضي سلطاني نماينده صنعتگران و کارآفرينان کشور گفت: صنعتگر و کارآفرين نياز به حمايت قضايي و تشويق دارد. چرا که صنعتگران و کارآفرينان کشور بخشي از امنيت کشور را تأمين مي‌کنند.صنعتگر نمونه کشور افزود: کشور نياز به حمايت از صنعتگر دارد و آماري که وجود دارد حاکي از اين است که در شرايط کنوني، ايران بالاترين امنيت سرمايه‌گذاري براي سرمايه‌گذاري را داراست.

تقدير بانک پاسارگاد

از تيم ملي واليبال کشور

بانک‌پاسارگاد ضمن ارج نهادن به تلاش غيورمردان تيم ملي واليبال جمهوري‌اسلامي ايران، در صورت کسب جايگاه اول تا سوم ليگ جهاني، جوايز ارزنده‌اي به آنها اهداء خواهد کرد. به گزارش روابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، درخشش پرافتخار و مثال‌زدني دليرمردان تيم ملي واليبال جمهوري ‌اسلامي ايران، غرور و سربلندي هر ايراني را در اقصي نقاط جهان در پي داشت. از اين‌رو بانک‌پاسارگاد ضمن تبريک صميمانه به تمام هم‌ميهنان گرامي و اعضاي تيم ملي واليبال کشور، در نظر دارد در راستاي ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي خود و ارج نهادن به اين تلاش خستگي‌ناپذير، در صورت کسب مقام‌هاي اول تا سوم ليگ جهاني، جوايز ارزنده‌اي را به اعضاي اين تيم اهداء کند. بانک‌پاسارگاد اميدوار است با ياري پروردگار سبحان و تلاش و تعصب جوانان اين مرز و بوم، درخشش تيم‌هاي ورزشي کشور از جمله تيم ملي واليبال ادامه داشته و با کسب موفقيت‌هاي پي‌در‌پي، بار ديگر نغمه سرور و شادي در کشورمان، طنين‌‌انداز شود.

مجمع عمومي بيمه «ما» برگزار شد

مجمع عمومي سالانه بيمه «ما» برگزار و به ازاي هر سهم 165 ريال سود ميان سهامداران تقسيم شد.به گزارش روابط عمومي بيمه «ما»، مجمع عمومي سالانه شرکت بيمه «ما» با حضور بيش از 80 درصد سهامداران روز سه شنبه 24 تيرماه در سالن اجتماعات ساختمان مرکزي اين شرکت برگزار شد.مجمع عمومي اين شرکت با حضور سيد محمد عليپور مدير عامل بيمه «ما» و رياست آقاي محمد ابراهيم پور زرندي و آقايان غلامزاده و علامه راد به عنوان ناظر و آقاي سيد محمود حسني مشاور حقوقي بيمه «ما» به عنوان منشي برگزار شد.مجمع عمومي شرکت بيمه «ما» پس از ثبت افزايش سرمايه از مبلغ 400 ميليارد ريال به 1000 ميليارد ريال برگزار شد و در مجموع 165 ميليارد ريال سود ميان سهامداران تقسيم شد.لازم به ذکر است، بر اساس گزارش هيات مديره، شرکت بيمه «ما» در سال گذشته بالغ بر يک هزار و 232 ميليارد ريال حق بيمه توليد کرده و بالغ بر 310 ميليارد ريال خسارت پرداخت کرده است.

فعاليت 5هزار دلال در بازار ميوه

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي از فعاليت 4 تا 5 هزار دلال در ميادين ميوه و سبزي خبر داد و گفت: به طور حتم وجود دلالان به صلاح عده‌اي است که نيازي به حذف آنان نمي‌بينند. سيدحسين مهاجران در گفت و گو با خبرگزاري تسنيم با بيان اينکه بين 4 تا 5 هزار دلال در ميادين ميوه و سبزي مشغول فعاليت هستند، افزود: در گذشته ما طي سه مرحله (سال‌هاي 62، 63 و 66 ) اقدام به حذف دلال‌ها نموديم که البته موفق هم بوديم.وي ادامه داد: آن زمان بخشي از اين دلال‌ها به صنف ما ورود پيدا کردند و پروانه کسب گرفتند بخشي ديگر نيز به ميدان رفته و در حال حاضر بارفروش هستند.مهاجران با بيان اينکه اين کار تخصص خاصي نمي‌خواهد و هر کس 6 کلاس سواد داشته باشد و يک شب آموزش ببنيد دلال مي‌شود، تصريح کرد: اگر يک کارگروه اين معضل را جمع و جور نکند تعداد آنها چندين برابر مي‌شود. وي افزود: به طور حتم عده اي صلاح مي‌دانند که اين دلالان وجود داشته باشند چراکه ما سالهاست مي‌گوييم بايد با اين موضوع برخورد کرد.مهاجران اضافه کرد: متاسفانه کساني که بايد با دلالان مقابله کنند خود، مغازه‌هايشان را دست آنان داده‌اند، پس وقتي آنان که قانونا حق برخورد با دلال را دارند به او اجازه فعاليت مي‌دهند ديگر چه مي‌توان گفت؟ وي با بيان اينکه 800 مغازه‌دار داراي پروانه در ميدان بارفروشان مشغول فعاليت قانوني هستند، ادامه داد: در کنار اين مغازه داران حدود 4 هزار دلال فعال هستند.


 گزارش 

هفته سخت برقي‌ها فرا رسيد

با ورود موج جديد گرماي تابستاني به اکثر استان‌هاي کشور از هفته جاري احتمال آغاز خاموشي‌هاي پراکنده برق در حالي قوت مي‌گيرد که مسوولان وزارت نيرو تامين پايدار برق را در گروي 10 درصد صرفه‌جويي مردم اعلام مي‌کنند.به گزارش خبرنگار مهر، هفته گذشته براي نخستين بار پيک مصرف برق در کشور با ثبت مصرف بيش‌از 47 هزار مگاوات رکورد جديدي را به ثبت رساند. در حالي حاضر صنعت برق از ظرفيت توليد حدود 71 هزار مگاوات برق در نيروگاه‌هاي حرارتي، برريالابي و اتمي برخوردار است که براي تابستان سال جاري امکان توليد عملياتي 49 تا 50 هزار مگاوات برق وجود دارد.

از سوي ديگر روشن شدن دستگاه‌هاي سرمايشي به ويژه در ساختمان‌هاي دولتي، ادارات و سازمان‌هاي مختلف حدود 16 تا 17 هزار مگاوات مصرف بيشتر را به شبکه برق کشور تحميل مي‌کند که اين موضوع هفته گذشته منجر به خاموشي‌هاي پراکنده و موقتي در برخي از شهرهاي کشور شد.با اين وجود هوشنگ فلاحتيان معاون وزير نيرو، عامل خاموشي‌هاي پراکنده برق در کشور را مشکلات فني در شبکه اعلام مي کند و با اشاره به جهش 8 تا 20 درصدي مصرف برق از ابتداي سالجاري، گفته است: اگر مردم 10 درصد صرفه‌جويي کنند هيچ مشکلي در تامين پايدار برق ايجاد نخواهد شد.

در طول سه روز گذشته به دليل فرا رسيدن تعطيلات و در نهايت تعطيلي بخش عمده اي از ادارات و دستگاه‌هاي دولتي عملا متوسط مصرف برق کشور فروکش کرد.آخرين گزارش رسمي مديريت شبکه برق ايران نشان مي دهد روز گذشته جمعه پيک مصرف برق با کاهشي بيش از چهار هزار مگاواتي در مقايسه با شنبه هفته گذشته (21 تير ماه) را تجربه کرده است. بر اين اساس ساعت 21:34 دقيقه جمعه شب پيک مصرف برق کشور تنها به 43 هزار و 161 مگاوات رسيده است که در مقايسه با کل ايام هفته گذشته حدود 3500 تا 4000 مگاوات کاهش را نشان مي دهد.

اين در حالي است که معاونت برق و انرژي وزارت نيرو از فرا رسيدن موج جديد گرماي طاقت فرساي تابستاني از هفته جاير خبر داده است که در صورت تحقق اين پيش‌بيني بازهم در کشور شاهد جهش دوباره مصرف برق خواهيم بود.اين افزايش پيک مصرف برق در حالي در کشور رقم خورده است که بنا بر گزارش فلاحتيان معاون وزير نيرو از ابتداي سالجاري و با وجود اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها متوسط مصرف برق بيش‌از 8 درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

بر اساس پيش بيني‌هاي مسئولان وزارت نيرو با پيش‌بيني افزايش محسوس دماي محيط در هفته جاري، اگر روند رشد مصرف برق در بخش تقاضا تداوم داشته باشد، مصرف برق از 47 هزار و 500 مگاوات عبور کرده و حتي به مرز 49 هزار مگاوات خواهد رسيد.با افزايش هر يک درجه دماي هوا علاوه بر افزايش پيک مصرف، راندمان شبکه توليد، انتقال و توزيع برق کشور هم حدود يک درصد کاهش مي‌يابد که اين موضوع مي تواند به افزايش حجم خاموشي‌ها در شهرهاي مختلف کشور دامن بزند.در همين حال مسئولان وزارت نيرو و توانير شرط تامين پايدار برق تابستاني مردم را در گروي 10 درصد صرفه‌جويي در مصرف اين انرژي پاک به ويژه در روزهاي گرم تابستاني عنوان مي‌کنند.


 خبر 

ايران رکورد دار کاهش درآمد نفتي

اوپک از کاهش درآمد نفتي 10 عضو اوپک در سال 2013 خبر داد و اعلام کرد درآمد نفتي ايران نيز در اين سال5/39 ميليارد دلار کاهش يافته و به 9/61 ميليارد دلار رسيده است. به گزارش خبرگزاري تسنيم،‌ سازمان کشورهاي صادرکننده نفت خام در جديدترين گزارش خود موسوم به بولتن آماري ساليانه 2014 کل درآمد نفتي ايران در سال 2013 را 9/61 ميليارد دلار اعلام کرده است.درآمد نفتي ايران در سال 2013 نسبت به سال قبل از آن 5/39 ميليارد دلار کاهش داشته است. ايران در سال 2012 بالغ بر4/101 ميليارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرده بود.

بر اساس اين گزارش ايران از نظر ميزان درآمد نفتي کسب شده در سال 2013 در رتبه 9 اوپک قرار گرفته است. عربستان با درآمد نفتي 321 ميليارد دلاري بيشترين عايدي را از فروش نفت در سال ميلادي گذشته داشته است.

ميزان درآمد نفتي ساير اعضاي اوپک عبارت است از: الجزاير4/44 ميليارد دلار، آنگولا 67.8 ميليارد دلار، اکوادور 1/14 ميليارد دلار، عراق 4/89 ميليارد دلار، کويت 4/108 ميليارد دلار، ليبي 1/40 ميليارد دلار، نيجريه 3/89 ميليارد دلار، قطر 5/62 ميليارد دلار، امارات 126.3 ميليارد دلار، و ونزوئلا 8/85 ميليارد دلار.بجز اکوادور و امارات ساير اعضاي اوپک با کاهش درآمد نفتي خود در سال 2013 مواجه شده‌اند که البته بيشترين افت درآمد مربوط به ايران است.

ليبي با افت 20 ميليارد دلاري درآمد نفتي خود در رتبه دوم قرار گرفته است.کل درآمد نفتي اوپک نيز در سال 2013 بالغ بر 1112 ميليارد دلار اعلام شده است که اين رقم نسبت به سال قبل از آن 95 ميليارد دلار کاهش داشته است.