نسخه شماره 3517 - 1393/04/17 -


چهره‌ها در مراسم گشايش داوري‌هاي جشن شانزدهم سينما چه گفتند به مديران آدرس غلط ندهيد


مهران مديري از پروژه جديد خط خورد


غلامحسين ساعدي به تئاتر ايران بر مي‌گردد


حسين مسافرآستانه، مديرعامل موسسه رسانه‌هاي تصويري:جشنواره فيلم فجر نبايد به اين يا آن موسسه متکي باشد


2 فيلم در اکران دوم عيد فطرقرارداد «شهر موش‌ها» ارائه نشد


گزارش


خبر


اخبار تئاتر


 چهره‌ها در مراسم گشايش داوري‌هاي جشن شانزدهم سينما چه گفتند به مديران آدرس غلط ندهيد 

مديرعامل خانه سينماي ايران تاکيد کرد نبايد به مديران آدرس غلط داد تا آنان هم مسير را اشتباه نروند. به گزارش خبرآنلاين، آئين گشايش شانزدهمين جشن سينماي ايران يکشنبه شب گذشته 15 تير ماه با حضور محمد مهدي عسگرپور مديرعامل خانه سينما، اعضاي هيات مديره، محمد بزرگ‌نيا دبير جشن، مازيار ميري مدير اجرايي، شوراي سياستگذاري داوران اين دوره و اهالي رسانه در تالار سيف‌الله داد برگزار شد. کامران ملکي مجري مراسم، در ابتداي برنامه با اشاره به برگزار نشدن جشن سينماي ايران در دو دوره گذشته گفت: «بيش از دو سال در برگزاري اين جشن بزرگ وقفه افتاد. البته ما پانزدهمين دوره جشن را خيلي با شکوه برگزار کرديم. امروز هم مازيار ميري مدير اجرايي جشن پانزدهم و شانزدهم سينماي ايران برنامه‌اي در نظر گرفته است تا بتوانيم از تلاش‌هاي کيومرث پوراحمد دبير جشن قبلي سينماي ايران قدرداني کنيم».

در ادامه محمد مهدي عسگرپور مديرعامل خانه سينما، فرهاد توحيدي رئيس هيات مديره و محمد بزرگ نيا لوح تقديري را به پور احمد اهدا کردند.

پوراحمد: همه عذاب کشيديم

پس از آن پوراحمد، دبير پانزدهمين جشن سينماي ايران گفت: «من در مراسم اين جشن با کيفي روي دوش مثل هميشه روي صحنه حاضر شدم. روز بعد يکي از مطبوعات نوشته بود، دبير جشن با کيفي روي دوش خيلي عجيب و غريب روي صحنه حاضر شد. هر چي فکر کردم متوجه اين عجيب و غريب نشدم. اميدوارم حالا اينگونه نيامده باشم».

او افزود: «من در زمان جشن پانزدهم قرار بود اولين تئاترم را روي صحنه ببرم. به همين دليل درگير تمرين‌هاي آن بودم. وقتي از من دعوت کردند گفتم که بلد نيستم دبيري کنم. اما مديرعامل خانه سينما تاکيد کرد که مازيار ميري هست و خيالت راحت باشد. من خيلي استرس اجراي تئاتر را داشتم . ميري همه زحمات جشن را به دوش کشيد». پور احمد با اشاره به مديريت قبلي سينماي ايران گفت: «آن زمان ما به مديريت وقت تاکيد مي‌کرديم که تو پشت ميز نشين هستي و يک روز مي‌روي. کاري کن تا خاطره خوبي به جا بماند. ما هم مي‌رويم اما باز فيلم‌هايمان هميشه باقي مي‌ماند. همه ما در آن زمان عذاب کشيديم. من 6 سال فيلم نساختم».

عسگرپور: به دنبال وفاق دوباره هستيم

محمد مهدي عسگرپور مديرعامل خانه سينما در اين مراسم گفت: «براي همه ما جاي خوشحالي دارد که امروز آمادگي خود را براي برگزاري جشن شانزدهم اعلام مي‌کنيم. سال گذشته در اين ايام همه ما جلوي در خانه سينما ايستاديم تا آن را باز کنيم. آن ايستادگي ثمراتش همين جشن امسال است». او افزود: «جشن امسال بايد محل وفاق مجدد باشد. همه اين خانواده در دوره گذشته در مقابل يک طوفان سهمگين قرار گرفتند. برخي از ما جدا شدند، برخي از آنها البته بازگشتند. ما بايد کمک کنيم تا دوباره اين وفاق شکل بگيرد». عسگرپور تاکيد کرد: «رسيدن خانه سينما به نقطه ايده‌آل بخشي دست دولتمردان، بخشي دست فرهنگ و... است. قبل از اين دوره هم البته ما مشکلاتي داشتيم. به طور نمونه در آئين نامه جشن. هميشه اين موضوع باعث مي‌شد که داوري در مسيري قرار بگيرد که ايراداتي نداشته باشد. البته ما اصولا خيلي در ايران جشن و جشنواره را خوب برگزار نمي‌کنيم. در جشنواره فجر هم ديده‌ايم حتي با بهترين ترکيب داورها ما باز هم نسبت به نتيجه انتقاداتي داريم». او ادامه داد: «البته در خانه سينما بعد از سفر آکادمي اسکار به ايران، با تبادل نظر آئين‌نامه بهتري براي جشن تدوين شد. اميدوارم امسال هم از جهت داوري وضعيت بهتري داشته باشيم. امسال سال وفاق و همدلي است». مديرعامل خانه سينما با اشاره به برگزاري جلسه شوراي سياست‌گذاري جشنواره فيلم فجر گفت: «ممکن است برگزاري جشنواره فجر به سمتي برود که 11 سال پيش هم تجربه شده بود. اما اين جشنواره اگر به شکل فعلي به کار خود ادامه دهد ديگر غيرقابل اداره مي‌شود. به طور مثال بايد درباره بخش بين‌الملل و بازار اين رويداد بيشتر تبادل نظر صورت گيرد. بودجه زيادي براي اين بخش‌ها در نظر گرفته مي‌شود. يا اکران فيلم‌ها همزمان در تهران و شهرستان‌ها در جشنواره فجر بايد مورد بازنگري قرار گيرد. اين پتانسيل‌ها بايد از جشنواره فجر جدا شود و در طول سال آن‌ها را پراکنده کنيم». او افزود: «بخش مسابقه سينماي ايران که هميشه محل دعوا است. همه کساني که جايزه مي‌گيرند و يا نمي‌گيرند با هم دعوا مي‌کنند. متاسفانه برخي همکاران در دوره‌هاي مديريتي گذشته آدرس‌هاي غلطي به مديران دادند به طوري که دوباره برخي سيمرغ را برگرداندند و حتي اضافه کردند. در صورتي که حذف اين سيمرغ‌ها بر اساس يک بحث کارشناسي بود. همه بايد کمک کنيم تا آدرس غلط به مديران ندهيم تا آنها نيز درست تصميم‌گيري کنند». مديرعامل خانه سينما ادامه داد: «در دوره قبلي آقاي پوراحمد تلاش کردند تا جشن بزرگ و آبرومندي برگزار کنيم. مازيار ميري هم در کنار او تمام مسئوليت‌ها را برعهده گرفت. البته وي هميشه در فعاليت‌هاي صنفي پيش قدم است. امسال مرد بزرگي پذيرفت تا دبير جشن سينماي ايران شود. اميدوارم او هم موفق باشد».

بزرگ‌نيا: قول مي‌دهم از آراي داوران صيانت کنم

محمد بزرگ نيا دبير شانزدهمين جشن سينماي ايران گفت: «شما دوستانم در داوري جشن سينما مسئوليت بزرگي را قبول کرده‌ايد و اميدوارم نتايج آن خوب و بدون حاشيه باشد. البته جا دارد از تهيه‌کنندگان، شوراي سياست‌گذاري، روساي صنوف هم تشکر کنم». او تاکيد کرد: «هميشه نتايج داوري با حرف و حديث همراه است. دبير در جشن سينما مسئوليت مديريتي دارد. دبير ترکيب داوران را انتخاب نمي‌کند، بلکه وظيفه او حفظ و صيانت از آراي داوران است. من از طرف خودم و مدير اجرايي جشن اين قول را مي‌دهم که در حد توانم از آراي شما صيانت کنم».

بزرگ‌نيا در پايان گفت: «يکي از مشکلات داوري در جشن سينما اين است که بخشي از اين داوران خودشان فيلم دارند. اما بدانيد در اين دوره از جشن که قرار است ما آثار چندين سال را بررسي کنيم اتفاقا با مشکل بيشتري در اين زمينه روبرو بوديم. ما در کانون کارگردانان نتوانستيم داوراني را معرفي کنيم که امسال فيلم نداشته باشند. اما قطعا داوري دو مرحله اي اين مشکل را برطرف مي‌کند». در اين مراسم هنرمنداني همچون رويا تيموريان‌، مسعود رايگان‌، فرهاد توحيدي، محمود کلاري‌، ناصر چشم‌آذر‌، امين تارخ، همايون ارشادي‌، سيامک شايقي‌، روح‌الله حجازي،‌ حميد نعمت‌الله، کاوه سجادي حسيني‌، محسن اميريوسفي،‌ مازيار ميري‌، آريا عظيمي‌نژاد‌، کمال تبريزي‌، محمدعلي باشه آهنگر‌، سروش صحت‌، سيمون سيمونيان و... حضور داشتند.


 مهران مديري از پروژه جديد خط خورد 

حضور مهران مديري در فيلم جديد بهروز افخمي لغو شد. اين فيلم قرار است با عنوان موقت «ميلاد» به تهيه‌کنندگي محمد کمالي‌پور احتمالا «عيد فطر» جلوي دوربين برود.

به گزارش نسيم آنلاين ، محسن تنابنده تنها بازيگري است که با گروه قرارداد بسته است وتا آخر هفته بازيگران فيلم جديد افخمي مشخص مي‌شوند.

نام فعلي تازه‌ترين فيلم بهروز افخمي «ميلاد» است که احتمالا تغيير خواهد کرد و نامي تجاري بر روي آن گذاشته خواهد شد.

فيلمنامه اين پروژه به تهيه‌کنندگي محمد کمالي‌پور هم‌اکنون توسط بهروز افخمي درحال بازنويسي است. گويا فيلمنامه اوليه اين فيلم سينمايي کمدي توسط احمد رفيع‌زاده نوشته شده است.

با وجود رايزني براي حضور مهران مديري بعنوان بازيگر در فيلم، اين بازيگر به دليل توليد سريال «اتاق عمل» براي شبکه تهران احتمالا در اين پروژه سينمايي حضور نخواهد يافت. تاکنون تنها قرارداد محسن تنابنده قطعي شده است.


 غلامحسين ساعدي به تئاتر ايران بر مي‌گردد 

در شرايطي که سال‌هاست هيچ نمايشنامه‌اي از غلامحسين ساعدي، اجرا نشده است، جعفر والي از اجراي نمايش«آي با کلاه آي بي‌کلاه» خبر داد.

اين هنرمند تئاتر در گفت‌و‌گو با ايسنا، توضيح داد:خوشبختانه طبق گفت‌وگوهايي که با مسوولان و مديران وزارت ارشاد داشتيم، اجراي نمايشنامه «آي با کلاه آي بي کلاه» نوشته زنده‌ياد غلامحسين ساعدي تصويب شده و قصد دارم اين نمايش را پاييز امسال در تماشاخانه سنگلج به صحنه بياورم.

او اضافه کرد: بيش‌از 40 سال است که اثري از ساعدي اجرا نشده است در حالي که بايد به اين نويسنده اداي دين کنيم و اين تابو شکسته شود چون به نفع تئاتر ماست و با اين شيوه جوانان اميدوار مي‌شوند و درمي‌يابند مي‌توان کارهاي ديگري هم در تئاتر انجام داد. والي با اشاره به گفت‌وگو‌هايش با مديران ارشاد براي اجراي اين نمايش افزود: در اين گفت‌وگوها توضيح دادم اجراي متني از ساعدي که جزو مهمترين هنرمندان تئاتر ماست، در سال فرهنگ اتفاق بسيار خوشايندي است و به مديران ارشاد اطمينان دادم اجراي اين نمايش به ضررشان نخواهد بود بلکه به نفع تئاتر ما است.


 حسين مسافرآستانه، مديرعامل موسسه رسانه‌هاي تصويري:جشنواره فيلم فجر نبايد به اين يا آن موسسه متکي باشد  

گروه فرهنگي – صبارادمان: حسين مسافرآستانه، مديرعامل موسسه رسانه‌هاي تصويري درنخستين نشست خبري خود که صبح ديروز دوشنبه 16 تير درسالن اجتماعات اين موسسه با حضوراهالي رسانه برگزارشد، گفت: موسسه رسانه‌هاي تصويري اگرچه بازهم اين دوره برگزار‌کننده جشنواره فيلم فجر است اما اين رسالت اين موسسه نيست .

به گزارش مردم‌سالاري، مديرعامل موسسه رسانه‌هاي تصويري در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره دليل اين که چرا موسسه رسانه‌هاي تصويري سه دوره است که برگزاري جشنواره را به عهده دارد و درحالي که بنياد سينمايي فارابي و موسسه رسانه‌هاي تصويري هر دو زير مجموعه وزارت ارشاد هستند چرا بايد اين جيب، آن جيب شده و جشنواره از فارابي به موسسه برود، گفت: من به عنوان مدير‌عامل اين موسسه شايد نبايد اين حرف را بزنم اما به عنوان يک فرد، نگاه کارشناسي من اين است که حق با شماست جشنواره فجر ساز و کار مستقلي بايد داشته باشد . دبير خانه دايمي آن بايد در تمام طول سال روند ساخت و توليد فيلم را زير نظر داشته و از نزديک در جريان باشد اما متاسفانه اين اتفاق هرگز از نخستين دوره برگزاري جشنواره نيفتاده است و جشنواره مکان و نيرو و... مستقل نداشته و ندارد.

وي افزود: در طول سال‌هاي گذشته و به دليل وجود زيرساخت‌هاي لازم در بنياد فارابي، جشنواره فجر در آن بنياد برگزار مي‌شد اما از چند دوره گذشته، بنا به همدلي يا عدم همدلي مديران وقت قرار شد اين جشنواره از فارابي خارج شود و به موسسه رسانه‌هاي تصويري بيايد .

مسافرآستانه گفت: اين موضوع يک تکليف است که بر دوش موسسه قرار داده شده و بايد موسسه آن را انجام دهد اما يک رسالت نيست .

مهمترين وظيفه موسسه حمايت از توليد فيلم‌هاي سينمايي است

وي در خصوص وظايف اين موسسه گفت: مهمترين رسالت اين موسسه خريد حقوق نمايش خانگي است در مدتي که من مسئوليت اين موسسه را برعهده گرفتم حقوق 49 عنوان فيلم خريداري شده و 24 عنوان نيز تمديد شد 22 عنوان فيلم نيز مراحل فني خود را براي عرضه در سينماي خانگي طي مي‌کنند 22 عنوان نمايش نيز عرضه شده که اين آمار بسيار پايين است يکي از کارهاي موسسه رسانه تصويري تکميل آرشيو است ما تلاش مي‌کنيم اگر هم نتوانستيم حقوق نمايش خانگي فيلم‌ها را خريداري کنيم حداقل حقوق آرشيو آن را تهيه کنيم.

موسسه رسانه‌ها و برخورد قاطع با قاچاق فيلم

مسافر آستانه در ادامه به موضوع قاچاق در سينماي خانگي اشاره کرد و گفت: به دليل رکود اقتصادي بحث قاچاق بايد جدي گرفته شود اين موسسه در سال‌هاي گذشته نيز به صورت عملياتي برخورد قاطعي با قاچاق انجام مي‌داد و نمي‌دانم چرا اين کار در دولت گذشته برداشته شد و به ارگان ديگري سپرده شد که آنها هم نتوانستند به خوبي از پس وظيفه مبارزه با قاچاق بربيايند.

بودجه موسسه‌، کفاف نصف سال را هم نمي‌داد

مدير عامل موسسه رسانه‌هاي تصويري بخش بين‌الملل موسسه را بسيار موفق دانست و تاکيد کرد: : حضور در جشنواره‌هاي بين‌المللي و برگزاري هفته‌هاي فيلم نه تنها باعث معرفي سينماي ايران شده و دستاورد مهم فرهنگي را به دنبال داشته بلکه به لحاظ اقتصادي نيز دستاوردهاي خوبي داشته و تاکنون از فروش فيلم‌هاي ايراني در بازارهاي فيلم و هفته‌هاي فيلم بيش‌از 300 هزار دلار سود مالي عايد تهيه‌کنندگان سينماي ايران شده است.اين مبالغ در حالي توسط موسسه به دست آمده است که اگر مي‌خواستيم با بودجه مصوب از فيلم‌ها حمايت کنيم نصف سال هم کفاف نمي‌داد‌. بنا‌براين خودمان آستين بالا زده و تلاش کرديم تا پول در بياوريم. وي در پاسخ به سوالي پيرامون تصاوير نامناسب و گول زننده اي که روي جلد لوح‌هاي فشرده بعضا منتشر مي‌شود در حالي که آن بازيگر يا خواننده اصلا در آن اثر حضور ندارد‌؛ گفت: بله متاسفانه گاهي ديده مي‌شود که عکس‌هايي که بر روي سي‌دي‌ها و جلدهاي آن‌ها قرار مي‌گيرد مناسب با محتواي فيلم نيست اما متاسفانه درباره اين قضيه هيچ آيين‌نامه انضباطي و قانوني شکل نگرفته است و ما بايد به اين سمت حرکت کنيم که گاهي نگاه خودمان را از يک نگاه تبليغي و مشتري پسند درباره اين عکس‌ها به يک نگاه فرهنگي سوق دهيم.

انتقاد به پخش سوپرمارکتي فيلم‌ها صحيح است شهرداري حمايت کند

مسافر آستانه در پاسخ به اين سوال قراردادن يک اثر هنري کنار تخم‌مرغ و دستمال و مواد غذايي و پخش آن‌ها توسط شرکت‌هاي پخش مواد غذايي گفت: اين انتقاد کاملا به جا و درست است ، ما خودمان هم به اين مشکل انتقادداريم اگر شهرداري همت کرده و در هر منطقه‌اي فضايي براي فروش اين محصولات در اختيار قرار دهد يک فضاي فرهنگي به وجود مي‌آيد که علاوه بر رعايت شان اثر هنري، اگر کسي مدت‌ها بعد از توزيع يک اثر نيز بخواهد آن را تهيه کند‌، با مراجعه به اين مراکز مي‌تواند آن را تهيه و از تماشاي آن لذت ببرد .


 2 فيلم در اکران دوم عيد فطرقرارداد «شهر موش‌ها» ارائه نشد  

سخنگوي شوراي صنفي نمايش از بستن قرارداد 2 فيلم سينمايي براي اکران دوم عيد فطر و ارائه نشدن قرارداد «شهر موش‌ها 2» خبرداد.

غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش در گفت‌وگو با مهر، با بيان اين مطلب که در جلسه ديروز شانزدهم تيرماه شوراي صنفي نمايش قرارداد دو فيلم سينمايي براي اکران دوم عيد فطر بسته شده است، گفت: قرارداد فيلم سينمايي «خانوم» به کارگرداني تينا پاکروان در گروه سينما آزادي و بعد از پايان نمايش فيلم «فرشته‌ها باهم مي‌آيند» به کارگرداني حامد محمدي بسته شد. وي ادامه داد: قرارداد فيلم سينمايي «آرايش غليظ» به کارگرداني حميد نعمت‌الله بعد از فيلم سينمايي «امروز» به کارگرداني رضا ميرکريمي‌ در گروه استقلال بسته شده است. سخنگوي شوراي صنفي نمايش در پاسخ به اين سوال که اکران فيلم سينمايي «شهر موش‌ها» به کارگرداني مرضيه برومند چه زماني خواهد بود؟ توضيح داد: تا امروز قراردادي براي اين فيلم سينمايي شوراي صنفي نمايش ارائه نشده است.

فرجي در پايان تاکيد کرد: فيلم‌هاي سينمايي طرح مبارک ماه رمضان همچنان در حال اکران است و فيلم‌هايي که پروانه نمايش دارند در سينماها اکران مي‌شوند.


 گزارش 

جزييات ديدار وزير ارشاد از معاونت هنري جنتي بالاخره به تئاتر شهر مي‌آيد

علي مرادخاني جزييات ديدار روز گذشته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌از مجموعه معاونت امور هنري را تشريح کرد. معاون هنري وزير ارشاد با مثبت ارزيابي کردن ديدار روز گذشته علي جنتي از مجموعه هاي اداري معاونت هنري وزارت ارشاد توضيح داد: اين بازديد علاوه بر ايجاد دلگرمي‌در مديران و مشاوران مجموعه، زمينه مناسبي را براي طرح برنامه‌هاي آينده و همچنين دغدغه‌هاي بخش‌هاي تجسمي، موسيقي، تئاتر و آموزش فراهم کرد تا مديران اداره‌کل و دفاتر مختلف بتوانند از نزديک برنامه‌هاي خود را تشريح کنند و با هم‌فکري درباره آن‌چه که به عنوان هدف کلي مجموعه معاونت امور هنري طراحي شده به گفت‌وگو و تبادل نظر بپردازند.

فعال‌سازي ديپلماسي فرهنگي

معاون امور هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌به برنامه‌هاي مورد نظر براي فعال‌سازي ديپلماسي فرهنگي اشاره کرد و گفت: مديرکل دفتر تجسمي‌برنامه‌ها را در اين زمينه تشريح کرد و جناب وزير پيشنهادهايي براي هرچه بهتر شدن برنامه‌ها مطرح کردند. توجه به مسائل موزه هنرهاي معاصر و هويت‌بخشي به فعاليت استان‌هاي سراسر کشور با در نظر گرفتن زيبايي‌شناسي بومي‌هر منطقه و فراهم کردن راهي براي عرضه بين‌المللي آثار هنري از جمله اين مباحث بود. مرادخاني در ادامه صحبت‌هاي خود بيان کرد: در اين ديدار بازسازي و مرمت بناها و مجموعه‌هاي فرهنگي و هنري زير نظر معاونت امور هنري نيز مورد توجه قرار گرفت و به ويژه بر نياز بناي تئاترشهر و محوطه پيرامون اين ساختمان به بازسازي و بهسازي تاکيد شد. خوشبختانه آقاي وزير نيز موافق بودند و تاکيد داشتند در اولين فرصت براي بررسي مسائل محوطه پيرامون مجموعه و فضاي داخلي آن بازديد مجددي صورت بگيرد. وي افزود: در اين ديدار همچنين بر لزوم فاصله گرفتن از مباحث لحظه‌اي در فعاليت‌هاي هنري از جمله نظارت صرف بر آثار، بدون توجه به محتواي آن‌چه بيان مي‌شود، تاکيد شد. چون اعتقاد بر اين است که بخشي از اين مباحث کالبدي است، اما از سوي ديگر بايد گسترش گفتمان را در جريان فرهنگي کشور مشاهده کنيم.

بي‌اعتمادي هنرمندان نسبت به دولت مرتفع مي‌شود

معاون امور هنري در پايان با بيان اين‌که بيش‌تر مخاطبان معاونت امور هنري نخبگان هنر کشور هستند، گفت: ما در پاسخ به اين‌ گروه از جامعه بايد عالمانه رفتار کنيم و به راهي برسيم که بي‌اعتمادي‌هاي ايجاد شده در گذشته بين هنرمندان و بدنه دولت برطرف شود.


 خبر 

قهرمان «بازي‌‌هاي گرسنگي» تأثيرگذارترين زن هاليوود شد

نشريه فوربس در گزارشي هشت بازيگر زن تاثيرگذار هاليوود را براي سال 2014 انتخاب كرد که طي آن جنيفر لارنس بازيگر 23 ساله فيلم «بازي‌هاي گرسنگي» به عنوان پر قدرت‌ترين زن هاليوود شناخته شد. به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از فوربس، اين فهرست شامل حال جوان ترين و مسن ترين چهره‌هاي هاليوود مي‌شود.

هشت چهره تاثيرگذار اين فهرست عبارتند از:

جنيفر لارنس با 23 سال سن ثابت كرده كه زنان مي‌توانند مانند مردان در فيلم‌هاي پرمخاطب حضور يابند. او با بازي در «بازي‌هاي گرسنگي» موفق‌ترين فيلم جوانانه را بعد از «گرگ و ميش» شكل داد. سپس در «ايكس من» ظاهر شد و به فيلم كمك كرد تا پردرآمدترين فيلم سال شود. او در مدت كوتاه فعاليتش 3 بار نامزد اسكار شده و يك بار آن را به دست آورده است. به همه اين دلايل او به عنوان پرقدرت‌ترين زن بازيگر هاليوود شناخته شده است.

ساندرا بولاک؛ فيلم‌هايي بديع كه با بودجه 100 ميليون دلاري ساخته شوند اين روزها به سختي در هاليوود مورد توجه قرار مي‌گيرند؛ اما بولاک موفق شد تا با پذيرش بازي در چنين فيلمي با «جاذبه» در جهان بدرخشد و نام پردرآمدترين بازيگر سال را نيز از آن خودش كند. آنجلينا جولي؛ وي با وجود بازي در فيلم‌هاي فانتزي چون «شرير»، فعاليت‌هاي بشردوستانه را هم‌پاي فعاليت‌هاي هنري اش ادامه مي‌دهد و به تازگي اين فعاليت‌ها را بر تلاش براي تشويق دولت‌ها به حمايت از زنان در جنگ‌ها و خشونت‌هاي جنسي متمركز كرده است. اسكارلت جوهانسون؛ وي كه از سال 1998 و با فيلم «نجواگر اسب» در برابر چشم مردم ظاهر شد براي اولين بار به فهرست سلبريتي‌هاي فوربس راه يافته است. وي امسال با فروش نوشابه سودا از كارخانه وست بانك به شدت خبرساز شد. با اين حال تصميم گرفت تا همكاري‌اش با سازمان خيريه اوكسفام را كه مدت‌ها سفير جهاني‌اش بود، قطع كند.

جنيفر آنيستون؛ او در چهل و چند سالگي به موفقيتي دست يافته كه كمتر زني در سن و سال او مي‌تواند تصورش را هم بكند. بازيگر «ما خانواده ميلر هستيم» در فيلم‌هاي پرسودي ايفاي نقش كرده و نشان داده كه از زماني كه در مجموعه «دوستان» پرفروش شد، اين مسير را ادامه داده است.

ايمي‌آدامز؛ او كه بين فيلم‌هاي كمدي چون «جولي و جوليا» و فيلم‌هاي درام مستقل مثل «استاد» در رفت و آمد بوده، در سال 2013 به فيلم‌هايي كه بر مبناي كميك بوك ساخته مي‌شوند، حياتي دوباره بخشيد. «مردي از فولاد» از مهمترين فيلم‌هايي بود كه او در آن ظاهر شد. در همين حال او براي پنجمين بار نامزدي اسكار را براي بازي در نقش مكمل در فيلم «كلاهبرداري آمريكايي» كسب كرد.

گوينت پالترو ؛ پالترو بيشتر موفقيت خودش را در سال اخير از بازي در فيلم «مرد آهني 3» به دست آورد او به عنوان مدل براي كمپاني‌هاي مشهور صنعت مد مثل ماكس فاكتور و هوگو باس هم همكاري كرده است. مريل استريپ، اين بازيگر موفق هر چه سنش بالاتر مي‌رود به نظر مي‌رسد با سوژه‌هاي بيشتري براي درخشيدن در آنها روبه رو مي‌شود.


 اخبار تئاتر 

بهروز غريب‌پور خبر داد:اپراي سعدي کامل شد

بهروز غريب پور کارگردان تئاتر که مدتي است سرگرم ساخت اپراي عروسکي سعدي شده است‌، ‌گفت: سرانجام پس از مدت‌ها تلاش و کار مستمر، نوشتن متن اپراي سعدي تمام شد و به اين ترتيب امکان ساخت موسيقي براي آن فراهم شده است. غريب پور در گفت‌و‌گو با کافه آرت افزود‌‌: هم اکنون آهنگسازان سرگرم ساخت موسيقي اين اپرا هستند و پس از آن مرحله تمرين آن آغاز مي‌شود‌، به هر صورت ما اميدواريم که بتوانيم اين اپرا را براي بهمن ماه 1393 در تالار فردوسي که تالار تخصصي اپراي عروسکي است، روي صحنه ببريم. وي توضيح داد‌: براي ساخت موسيقي اين اثر نمايشي کار عظيمي در حال انجام است به شکلي که دست کم براي تکميل آن بايد 15 قطعه موسيقيايي ساخته شود و آهنگسازان سرگرم کار روي آن هستند‌، اما نگارش قطعات هنوز به پايان نرسيده است تا مرحله ضبط آنها آغاز شود. اين کارگردان تئاتر در ادامه گفت: اين نمايش روايت گر زندگي سعدي است و شرح کاملي از زندگي اين شاعر را بر اساس مستندات موجود تاريخ ارايه مي‌کند‌، اما بايد به ياد داشت که در نهايت ويژگي‌هاي دراماتيک اثر با دقت زياد پرداخت شده است و اثر از جنبه نمايشي زيادي نيز برخوردار است. غريب پور افزود: من در اغلب اپراهاي عروسکي از خوانندگاني استفاده مي‌کنم که براي مردم شناخته شده نيستند ؛قصد من از اين کار کشف استعداد ومعرفي خوانندگان گمنام است و خوشبختانه تا کنون استعدادهاي زيادي به اين ترتيب به جامعه موسيقي کشور نيز معرفي شده‌اند. بهروز غريب پورنويسنده، کارگردان تئاتر و سينما و استاد نمايش عروسکي ايراني است .او تاکنون نمايش‌هاي عروسکي رستم و سهراب، ليلي ومجنون،حافظ ومولوي را به روي صحنه برده است اين کارگردان قرار است از بهمن ماه 93 نمايش اپراي سعدي را به صحنه ببرد.

سالن اصلي تئاتر شهر  ميزبان «مرگ فروشنده» مي‌شود

سرپرست گروه تئاتر «معاصر» از بازتوليد نمايش «مرگ فروشنده» به عنوان اثر برگزيده سال 85، در پاييز سال جاري در سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر خبر داد. نادربرهاني مرند در گفتگو با مهر با بيان اينکه قرار بود نمايش «مرگ فروشنده» از اوايل مهر ماه در تالار اصلي تئاتر شهر روي صحنه باشد، توضيح داد: طبق قراري که با مدير قبلي مجموعه تئاتر شهر داشتيم بنا بود که از مهر ماه امسال نمايش «مرگ فروشنده» را در سالن اصلي روي صحنه ببرم اما با توجه به تغييراتي که در مديريت اين مجموعه انجام گرفت، از سوي تيم جديد اعلام شد که اجراي دقيق نمايش منوط به نظر شوراست که اين موضوع تا حدي زمان آغاز اجرا را تغيير داد. وي درباره ترکيب بازيگران «مرگ فروشنده» در باز توليد اين اثر نمايشي گفت: با توجه به اينکه از قبل به ما اعلام شده بود که نمايش در مهرماه به صحنه خواهد رفت، من هم با بازيگراني که در ترکيب قبلي اجراي نمايش در سال 85 حضور داشتند مذاکره کردم و تقريبا همه آنها هم به صورت قطعي اعلام کرده بودند که با ما همکاري دارند. اما با توجه به تغيير زمان نمايش که به احتمال فراوان اواخر مهر و اوايل آبان ماه خواهد بود ممکن است به دليل حضور بازيگران در پروژه هاي تلويزيوني و سينمايي تغييراتي در ترکيب اصلي داده شود. اين کارگردان تئاتر تصريح کرد: تمام تلاش ما اين است که از بازيگران قبلي «مرگ فروشنده» براي حضور در اجراي مجدد آن استفاده کنيم، اما اگر مجبور شوم که در ترکيب بازيگران تغييراتي را ايجاد کنم به طور حتم اين کار را خواهم کرد چون ما زمان بسيار کمي براي آماده سازي اثر داريم. نمايش «مرگ فروشنده» دي ما سال 85 در تالار قشقايي مجموعه تئاتر شهر با بازي پيام دهکردي‌، سيامک صفري، امير جعفري‌، هدايت هاشمي، فرزين محدث روي صحنه رفت که با استقبال قابل توجه تماشاگران نيز روبه‌رو شد و نمايش برگزيده سال 85 از ديدگاه انجمن منتقدان و نويسندگان خانه تئاتر شد.

آروند دشت آراي خبر داد:«پلنگ صورتي» از تئاتر ايران خارج نمي‌شود!

آروند دشت‌آراي‌، کارگردان تئاتر که نمايش «پلنگ صورتي» را در خرداد سال جاري به روي صحنه داشت، از اجراي دوباره اين نمايش در مهرماه سال 93 خبر دادو گفت‌: «پلنگ صورتي» از تئاتر ايران خارج نمي‌شود‌! بلکه به دليل استقبالي که از آن شد ، بار ديگر روي صحنه مي‌رود. آروند دشت آراي درباره اجراي دوباره نمايش «پلنگ صورتي» به خبرنگار کافه آرت گفت:پلنگ صورتي قرار ست مهرماه دوباره اجرا شود اما براي اجراي دوباره آن متن اثر و شيوه اجرايي به شکل کلي بازنگري شده و تغييرات کلي در اثر اعمال شده است، در واقع تنها چيزي که در اين نمايش ثابت است، بازيگران اثر هستند. وي توضيح داد‌: اين نمايش، پروسه زنده کردن شخصيت‌هاي گذشته است و نمايش «رد پاي صورتي» با وجود تمام سختي‌هايي که دارد يک نوع فانتزي است که در اجرا‌ي آن سعي شده است کيفيت و ساختار مطلوب مورد توجه قرار گيرد. وي درباره منبع مورد استفاده براي نگارش نمايشنامه «پلنگ صورتي» گفت: نمايشنامه «پلنگ صورتي» ترکيبي از قصه روايت شده در فيلم‌هاي ساخته شده و همچنين انيميشن‌هاي معروفي است که توليد شده‌اند. کارگردان نمايش روياي بسته در ادامه افزود: شخصيت‌هاي اين انيميشن‌ها جذاب هستند و به نظر من روند تبديل کردن اين آثار به اجراي زنده شکل جديدي از تئاتر است ؛در عين حال کار سختي هم هست چون مخاطب با اين آثار آشنا است. نمايش «پلنگ صورتي» با بازي حسن معجوني، داريوش مؤدبيان، رامين سياردشتي، کاظم سياحي و ستاره پسياني از مهرماه سال 93 در تماشاخانه ايرانشهربه روي صحنه مي‌رود.