نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -

18 ارديبهشت‌؛ درگذشت رشيد ياسمي
شاعر و مترجم بزرگ معاصر


استفاده از تخم‌مرغ براي زيبايي پوست


داستانک


بازخواني تاريخي


پيشنهاد


 18 ارديبهشت‌؛ درگذشت رشيد ياسمي
 شاعر و مترجم بزرگ معاصر 

غلامرضا رشيد ياسمي مشهور به رشيد ياسمي، نويسنده، مورخ، مترجم و شاعر معاصر ايراني29 آبان 1275 خورشيدي در شهرگهواره در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه زاده شد. پدر او محمدولي‌خان گوراني شاعر، نقاش و خوشنويس بود. جد مادري او محمدباقر ميرزا خسروي کرمانشاهي، نويسنده داستان شمس و طغرا بود که ديوان اشعارش به همت رشيد به چاپ رسيد.

رشيد ياسمي تحصيلات مقدماتي را در کرمانشاه به پايان برد. سپس به تهران رفت و دوره متوسطه را در دبيرستان سن لويي گذراند. از همان هنگام به تشويق نظام وفا که معلم ادبيات او بود به سرودن شعر پرداخت. پس از پايان تحصيلات مدتي به کار در وزارت معارف، ماليه و دربار پرداخت. در همين زمان جرگه دانشوري را تأسيس کرد که بعدها به همت ملک‌الشعراي بهار به انجمن دانشکده تبديل شد. رشيد ضمن همکاري با مجله دانشکده، با نويسندگان و شعراي آن دوره همچون محمد تقي بهار، سعيد نفيسي، عباس اقبال، ابراهيم الفت و ديگران همکاري مي‌کرد. در همين دوران عضو «انجمن ادبي ايران» شد و نخستين تأليف خود را در احوال «ابن يمين فريومدي» شاعر سلسل? سربداران، انتشار داد.

رشيد ياسمي از سال 1300 به انتشار مقالات خود در روزنامه شفق سرخ پرداخت و همين مقالات موجب شهرت ادبي او گرديد. در اين بين به يادگيري زبان‌هاي عربي و انگليسي و تکميل زبان فرانسوي خود پرداخت. زبان پهلوي را نزد هرتسفلد آموخت. از سال 1312 با سمت استادي به تدريس در دانشسراي عالي و دانشکده ادبيات دانشگاه تهران پرداخت. بعدها عضويت فرهنگستان ايران را يافت. در سال 1322 جزو هيئتي از استادان ايراني همراه با علي‌اصغر حکمت و ابراهيم پورداود به هند سفر کرد. در سال 1324 به منظور مطالعه به فرانسه رفت و دو سال در آن کشور اقامت داشت.

رشيد ياسمي گذشته از مقالات ادبي و تاريخي و فلسفي و انتقادي که از او در مجلات نوبهار، ارمغان، آينده، تعليم و تربيت، يغما، مهر و نشريات ديگر چاپ شده‌است، داراي تاليفات و تحقيقات متعدد است که بخشي از آن عبارت است از‌: احوال ابن يمين، اندرزنامه اسدي طوسي (تصحيح)، سلامان و ابسال جامي (تصحيح)، نصايح فردوسي، قانون اخلاق، ديوان هاتف اصفهاني (تصحيح)، تاريخ ملل و نحل، آيين نگارش، کرد و پيوستگي‌نژادي و تاريخي او، ادبيات معاصر (ذيل بر ترجمه جلد چهارم تاريخ ادبي ايران ادوارد براون)، ديوان مسعود سعد سلمان (تصحيح) و تاريخ مختصر ايران.

از ميان آثار ترجمه شده توسط رشيد ياسمي اين کتابها را مي توان نام برد: تاريخ قرن هيجدهم، انقلاب کبير فرانسه و امپراتوري ناپلئون (آلبر ماله و ژول ايزاک)‌، تاريخ ادبيات ايران(ادوارد براون)جلد چهارم از صفويه تا عصر حاضر ،ايران در زمان ساسانيان( کريستنسن)، چنگيز خان (هارولد لمب)، تاريخچه نادرشاه، (مينورسکي)، رمان شاگرد (پل بورژه)، آيين دوستيابي( ديل کارنگي)‌، اندرز اوشنرداناک (از زبان پهلوي)، اندرز آذرباد مهراسپندان (از پهلوي) و ارداويراف‌نامه (از زبان پهلوي).

رشيد ياسمي تا پايان عمر به‌عنوان استاد در دانشگاه تهران تدريس کرد. روز يازدهم اسفند 1327 هنگام سخنراني در دانشکده ادبيات دچار سکته شد، و پس از معالجه سفري ديگر به اروپا رفت. پس از بازگشت به ايران در 18 ارديبهشت 1330 در تهران درگذشت.


 استفاده از تخم‌مرغ براي زيبايي پوست 

1- درمان شل شدگي پوست: يک تخم‌مرغ را برداشته و آنقدر آن را با همزن بزنيد تا پر از کف شود. سپس آن کف را بر روي تمام پوست صورت و گردن خود بماليد. صبر کنيد تا آن، کاملا بر روي پوست شما خشک گردد. سپس آن را با آب ولرم بشوييد. با انجام اين عمل، پوست شما بهبود يافته و سفت مي‌گردد.

2 - سفيده تخم‌مرغ، سفت‌کننده منافذ پوست مي‌باشد: يک تخم‌مرغ را برداريد و سفيده و زرده آن را از هم جدا نماييد. سفيده آن را آنقدر بزنيد تا کاملا سفت شود. سپس آن را روي صورت خود بگذاريد. پس از خشک شدن آن بر روي پوست، مي‌توانيد صورت خود را با آب ولرم بشوييد. اين ماسک به سفت شدن فوليکول‌ها و درمان آکنه کمک مي‌کند.

3- تخم‌مرغ مي‌تواند پف زير چشم را نيز کاهش دهد: به منظور درمان، با پوشش نازکي از سفيده تخم‌مرغ، زير چشم خود را پوشش دهيد و بگذاريد 10 دقيقه به همان حالت بماند. سپس با آب سرد، پوست خود را بشوييد. استفاده از سفيده تخم‌مرغ، يک روش درماني ساده پف چشم محسوب مي‌گردد.

4- رفع چربي پوست: کساني که پوست چرب دارند، سفيده يک تخم‌مرغ را خوب بهم بزنند و آن را با کمي‌آرد جوي دو سر مخلوط کنند. اين ترکيب را بر روي پوست صورت و گردن خود قرار دهند.

توجه: زماني که از ماسک‌هاي تخم‌مرغ استفاده مي‌کنيد، پوست خود را کاملا بي حرکت نگه داريد و از خنديدن و صحبت کردن و حرکاتي مانند آنها اجتناب نماييد تا پوست شما دچار کشيدگي و چروک نگردد.


 داستانک 
نويسنده : دکتر عبدالحميد حسين‌نيا

جامعه بي‌طبقه

اوايل انقلاب بود. پروفسور جراح قلب از کريدور بخش به سمت اتاق عمل مي‌رفت و نظافت‌چي که کف بخش را جارو مي‌کرد جلويش را گرفت و با لحن تحکم‌آميز گفت: يالا، اين جارو رو بگير، والا نمي‌گذارم رد شوي، همه ما يکسان هستيم و به سمت جامعه بي‌طبقه پيش مي‌رويم.

پروفسور جارو را از او گرفت و شروع کرد کف کريدور را جارو کردن و سپس کار را متوقف کرد و از نظافت‌چي پرسيد: کافيست؟

نظافت‌چي تصديق کرد: - خوب است!

پروفسور به اتاق عمل رفت. شلوار و بلوز اتاق عمل را پوشيد. بيمار روي تخت آماده بود. دستور داد به آن نظافت‌چي بگويند که به اتاق عمل بيايد.

نظافت‌چي آمد. پروفسور به او خطاب کرد و گفت: برو آن مريض را روي تخت عمل کن!


 بازخواني تاريخي 

1358: اعدام حبيب القانيان

نوزدهم ارديبهشت 1358 حبيب‌الله القانيان، رييس وقت انجمن کليميان و بنيانگذار شرکت پلاسکو به حکم شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامي تهران و به جرم ارتباط با اسراييل و خيانت به کشور اعدام شد.حبيب‌الله القانيان در سال 1337 شرکت پلاستيک‌سازي پلاسکو را در تهران تاسيس کرد و به تدريج پلاسکو را به بزرگترين و پيشرفته‌ترين شرکت پلاستيک ايران تبديل کرد و صنايع پروفيل آلومينيوم را راه‌اندازي نمود. القانيان به خاطر موفقيت‌هاي اقتصادي‌اش به شهرت خاصي در ايران و اسرائيل رسيد. ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه استانبول و ساختمان آلومينيوم واقع در خيابان جمهوري که نخستين برج‌هاي ايران بودند، بخشي از اموال وي قبل از انقلاب بود.

1359: فرخ‌رو پارسا تيرباران شد

هجدهم ارديبهشت 1359 اسفند فرخ‌رو پارسا، وزير آموزش و پرورش دولت اميرعباس هويدا به حکم دادگاه انقلاب اسلامي تيرباران شد. طبق راي نهايي دادگاه انقلاب اسلامي مرکز که روز 17 ارديبهشت 1359 صادر شد، فرخ‌رو پارسا به جرم حيف‌و‌ميل و غارت بيت‌المال و اشاعه فساد و فحشاء در فرهنگ مملکت با به کار گماردن افراد هرزه در سمت‌هاي مهم وزارتي و ترتيب دادن اردوگاه‌هاي اختلاطي و زير پا گذاشتن اخلاق اسلامي، از ائمه کفر و ضلال و از مصاديق روشن مفسدين في‌الارض تشخيص داده و محکوم به اعدام و استرداد کليه اموال منقول و غيرمنقول شد. اين حکم ساعت يک و سي دقيقه بامداد روز 18 ارديبهشت 59 به اجرا درآمد.

1360: خريد و فروش پيکان آزاد شد

نوزدهم ارديبهشت 1360 اعلام شد که خريد و فروش پيکان مدلهاي 58،59 و 60 بلا مانع است . پيش از آن دارندگان اتومبيل پيکان تا 3 سال حق واگذاري و فروش خودرو خود را نداشتند.

1365: تعطيلي مغازه‌هاي آتاري

هجدهم ارديبهشت 1365 ششصد مغازه بازي آتاري در تهران با پيگيري دادسراي عمومي و کميته انقلاب اسلامي تعطيل شد. بازپرس وقت شعبه 18 دادسراي عمومي تهران، علت اين امر را نداشتن پروانه فعاليت و ترويج فساد و فحشا در ميان جوانان اعلام کرد.

1371: محکوميت آمريکا در دادگاه لاهه

نوزدهم ارديبهشت 1371 دادگاه لاهه اعلام کرد : آمريکا به تعهدات خود بر اساس موافقتنامه الجزاير که منجر به آزادي ديپلمات‌هاي گروگان گرفته در تهران شد، عمل نکرده است . بر اين اساس اين توافق، آمريکا مي بايست دارايي‌هاي ايران را که به هنگام گروگانگيري سال 1979 ميلادي مسدود شده بود، به ايران باز مي‌گرداند بنا بر حکم دادگاه لاهه، ايالات متحده آمريکا بايد کليه دارايي‌هاي مسدود شده را به ايران باز مي‌گرداند.

1358:ارسال نامه ‌احمدي‌نژاد به بوش!

18 ارديبهشت 1385، غلامحسين الهام سخنگوي وقت دولت‌، در نشست هفتگي خود با خبرنگاران از نامه ‌احمدي‌نژاد به رئيس‌جمهور آمريکا خبر داد و گفت: ‌احمدي‌نژاد پس از آنکه اعلام کرده بود نامه‌اي به سران کشورها خواهد نوشت در نامه اي که از طريق سفارت سوئيس براي مقامات آمريکايي ارسال خواهد شد‌، خواستار توجه بوش به راهکارهاي ارائه شده براي برون رفت از مشکلات موجود از جهان شده است. فرداي آن روز، ‌احمدي‌نژاد پيش از ترک تهران به مقصد اندونزي در جمع خبرنگاران، خبر ارسال نامه خود به بوش را به اندازه کافي يک خبر مهم دانست و گفت: اين نامه حرف‌هاي دل ملت ايران بود و در آن ديدگاه‌ها و اعتقادات ملت ما و نگاه ايران به مسائل جهاني و راه‌هاي برون رفت از مشکلاتي که بشريت از آن رنج مي‌برد مطرح شده است. وي درباره انتشار متن اين نامه هم اظهار داشت: ادب اسلامي‌اقتضا مي‌کند که ابتدا به ساکن متن نامه را منتشر نکنيم .

در همان روز کاخ سفيد اعلام کرد آمريکا پاسخ رسمي‌به نامه محمود ‌احمدي‌نژاد نخواهد داد! اين سخن را هم نه جورج دبليو بوش‌، رئيس‌جمهور آمريکا و مخاطب نامه‌، بلکه وليس جونز سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريکا اعلام کرد!

روز جمعه 22 ارديبهشت‌، احمد جنتي از تريبون نماز جمعه تهران اعلام کرد‌: نامه ‌احمدي‌نژاد الهام است. فرداي آن روز هم باز خود ‌احمدي‌نژاد درباره نامه‌اش گفت‌: نامه من فرصت تاريخي براي بوش بود. اظهار نظرات عجيب و بزرگنمايي درباره اين نامه به جايي رسيد که عماد افروغ نماينده تهران و رئيس کميسيون فرهنگي به شدت به آن اعتراض کرد و در 26 ارديبهشت گفت‌: برخي مشاوران ‌احمدي‌نژاد‌، نامه او را با حرکت انبيا مقايسه مي‌کنند.

‌احمدي‌نژاد پس از اين نامه، در تيرماه 1385به مرکل هم نامه نوشت و مرکل هم در اظهار نظر کوتاهي گفت: به نامه ‌احمدي‌نژاد پاسخ نمي‌دهم‌. بعد ‌احمدي‌نژاد به شيراک نامه نوشت و... خيلي زودتر از آن که تصور مي‌شد اين داستان به فراموشي سپرده شد!

شايد زماني که نامه ‌احمدي‌نژاد به بوش تنظيم مي‌شد، خيلي از دور و بريهاي او تصور مي‌کردند که اين نامه چنان اهميتي دارد که بايد در تقويم‌ها درج شود و هر ساله سالگرد آن گرامي‌داشته شود، اما نه تنها چنين نشد، بلکه سخن محمد علي ابطحي بيشتر به واقعيت نزديک بود که همان روزها گفت نامه‌هايي که پاسخ دريافت نکند‌، توهين به ملت ايران است . اين چنين بود که گويي همه اصولگرايان و حتي خود ‌احمدي‌نژاد هم بهتر آن ديد که ديگر يادي از اين نامه‌ها نکند و بگذارد اين داستان در طوفان حوادث پي‌در‌پي دوران او از يادها پاک شود‌؛ نامه‌اي که الهام بود!


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

چشم هيچکاک

در داستان زيباي درخت، آموزگاري مهمان روستاي فقيري در کوهپايه‌اي در رشته کوه زاگرس در دره‌اي بکر به نام چشمه‌پري مي‌شود که در خانه اش را مي‌شکند تا هيزم غذاي مهمان باشد.اين داستان از عاطفه و باورهاي اساطيري مردمان اين خاک را در اثري از منصور ياقوتي بخوانيد.

تازه ترين اثر منصور ياقوتي نويسنده‌اي بزرگ با قلبي سرشار از مهرباني و صفا که تاکنون قصه‌هاي بسيار براي ما گفته است را نشر هيلا با نام «چشم هيچکاک» منتشر کرده است.داستان‌هاي «عنكبوت نفرين شده»، «پروانه بر خاك»،‌ «چشم هيچكاك»، «ستيز»،‌ «به اسب‌ها»، «حكومت نظامي»، «آخرين آرزوي محكوم به اعدام»، «گداها»، «گريه در گلو»، «كژ دم و سنگ» و «درخت» را در اين مجموعه مي‌خوانيد.