نسخه شماره 3469 - 1393/02/18 -


واريز سود صندوق ذخيره فرهنگيان از ماه جاري


جراحي پلاستيک پرطرفدارترين و جراحي کودکان کم طرفدارترين رشته نزد جراحان جوان

آيت الله مکارم شيرازي:
دولت پوشش جوانان را ساماندهي کند


رسانه


 واريز سود صندوق ذخيره فرهنگيان از ماه جاري 

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان با اعلام برنامه‌هاي ويژه اين صندوق در سال 93 از واريز سود ساليانه اعضا از ماه جاري خبر داد و گفت:‌ در راستاي ارايه خدمات به فرهنگيان آماده ثبت نام اعضاي جديد اعم از فرهنگيان شاغل و بازنشسته در صندوق هستيم. شهاب‌الدين غندالي با حضور در خبرگزاري ايسنا ضمن بازديد از اين خبرگزاري با تشريح برنامه‌هاي صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: صندوق ذخيره فرهنگيان در راستاي ارايه خدمات بهتر و بيشتر به فرهنگيان کشور به دنبال اطلاع‌رساني شفاف است، چرا که معتقديم هرچه ظرفيت اين صندوق بهتر معرفي شود در روند کاري اعضا بسيار اثربخش بوده و تاثير مثبتي دارد.

وي افزود:‌ صندوق ذخيره فرهنگيان يک موسسه اقتصادي تقريبا بخش خصوصي است و فعاليت خود را از طريق حق عضويت معلمان و معادل کسر از حقوق آنها توسط دولت اداره مي کند، به اين صورت که ماهيانه تا 5 درصد از حقوق و مزاياي فرهنگيان کسر و معادل آن را نيز دولت به حساب اعضا در صندوق واريز مي‌ کند و با استفاده از اين آورده فعاليت‌هاي اقتصادي ادامه يافته و به دنبال ايفاي نقش اقتصادي در زندگي فرهنگيان است.

وي با بيان اينکه هدف اصلي صندوق ذخيره فرهنگيان کاهش بخشي از دغدغه‌هاي معيشتي فرهنگيان است اظهار کرد: براساس قانون تا 5 درصد از حقوق و مزاياي فرهنگيان عضو صندوق ماهانه قابل کسر است که به حساب صندوق واريز مي‌شود که اين رقم در سال‌هاي مختلف متفاوت بوده و در حال حاضر «حق مشاغل» معلم کسر مي‌شود که در مقايسه با حقوق و مزايايي که دريافت مي‌کند اين رقم 1.28 درصد حقوق است که دولت نيز متعهد است به ميزاني که عضو از حقوق خود واريز مي‌کند به حساب صندوق پول واريز کند اما نکته در اين است که چون رقم واريزي فرهنگيان عضو در صندوق رقم پاييني است به تبع آن رقم واريزي دولت نيز ميزان قابل‌توجهي نيست که اين امر به ضرر صندوق تمام مي‌شود. وي با اشاره به بدهي 300 ميلياردي دولت به صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: در بودجه سال 93 اين بدهي ديده شده و مقرر شده از محل فروش سهام شرکت‌هاي دولتي اين بدهي به صندوق پرداخت شود که اقدامات آن انجام شده است.

وي گفت: در فروشگاه‌هايي که صندوق ذخيره مشخص کرده کالاهاي اساسي تا 26.5 درصد از تخفيف برخوردار است که در آينده اين رقم تخفيف تا بيش از 30 درصد قابل افزايش است چرا که دلال‌ها حذف شده و توليدکننده به صورت مستقيم کالاي خود را در اين فروشگاه‌ها عرضه مي‌کند که اين روند نه تنها براي توليدکننده مقرون به صرفه است، کليه قدرت خريد فرهنگيان را نيز با تخفيف افزايش مي‌دهد.

وي درخصوص آخرين واريزي سود ساليانه صندوق به حساب اعضا گفت: شهريور ماه، سال مالي صندوق ذخيره فرهنگيان است که تا 31 شهريورماه سال 92 مبلغ 950 ميلياردتومان سود شناسايي شده است که از اين ماه به حساب اعضا واريز خواهد شد. رقم‌هاي سود واريزي بين 800 هزار تومان تا 4 ميليون تومان متغيير است، اما ميانگين سود پرداختي به هريک از اعضا حدود 1 ميليون و 200 هزار تومان برآورد مي‌شود. مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان تصريح کرد: يکي از برنامه‌هاي صندوق براي افزايش سود سهامداران صندوق احتساب سود «سهم مالکانه» است. علاوه بر سودهاي سالانه معتقديم املاک و مستغلات صندوق نيز بايد تبديل به ريال شده و ارزش افزوده آن به عنوان سود بين اعضا تقسيم شود، لذا در حال محاسبه هستيم که سهم مالکانه هر فرد به تناسب سنوات عضويتش به وي پرداخت شود.

وي با اشاره به تشکيل تيم کارشناسي براي تعيين سود سهم مالکانه گفت: تا مهرماه اين طرح نيز اجرايي مي‌شود و وضعيت املاک و دارايي‌هاي صندوق به ريال تبديل شده و سود آن به درستي بين اعضا توزيع و به حساب آنها واريز خواهد شد.

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان درخصوص سود قابل برداشت و غيرقابل پرداخت اين صندوق نيز گفت: معتقدم اگر سودآوري صندوق از مرز قابل قبول عبور کرد يک سود غيرقابل برداشت و يک سود قابل برداشت تعريف شود که نقدينگي صندوق در اثر برداشت‌هاي متوالي کاهش پيدا نکند.

به گفته غندالي، در حال حاضر دارايي دفتري ثبت شده صندوق ذخيره فرهنگيان 4500 ميليارد تومان است و برآورد مي‌شود دارايي واقعي صندوق حدود 6 هزار ميليارد تومان باشد که اين برآورد طبق برداشت اوليه کارشناسان است، اما هنوز به رقم دقيق نرسيديم و کارشناسان دارايي‌هاي بورسي و غيربورسي صندوق را در دست بررسي دارند.

وي با اشاره به عضويت 760 هزار فرهنگي در صندوق ذخيره اظهار کرد: در تلاش هستيم عضويت معلمان را به صددرصد برسانيم و در اساسنامه نيز عضويت بازنشستگان فرهنگي نيز لحاظ شده که با استقبال خوبي برخوردار شده است و چنانچه پوشش صندوق به صد درصد فرهنگيان برسد قطعا تسهيلات جديدي تعريف خواهيم کرد.

غندالي از ارايه طرح‌هاي ليزينگ در کنار طرح‌هاي فرهنگي و متوازن خبر داد و گفت: برنامه‌ريزي صورت گرفته در صندوق براي ارايه وام و خريد خودروي ليزينگي طي 5 سال بر همه اعضا است. مبلغ اين تسهيلات از 7 تا 15 ميليون تومان و با سود 15 درصد است. تاکنون 170 هزار خودرو براي اعضا تامين کرده است که به دنبال افزايش اين ظرفيت‌ تا شهريور ماه به 30 هزار دستگاه خودرو هستيم و تا پايان سال مالي رقم 50 هزار خودرو پيش‌بيني شده است.

به گفته غندالي، تمام خودروهاي مونتاژ شده و ساخت داخل به جز گروه خودروسازي بهمن شامل ليزينگ صندوق ذخيره مي‌شود اين در حاليست که امسال شيوه واگذاري ليزينگ خودرو تغيير يافته و به جاي قرعه‌کشي، براساس سنوات، عضويت و موجودي، امتياز اعضاي متقاضي خودرو امتيازبندي شده و طبق امتياز به آنها وام خودرو تعلق خواهد گرفت.

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان خاطرنشان کرد: در بخش لوازم منزل در حال رايزني کردن براي ليزينگ لوازم صوتي و تصويري هستيم و اخيرا با برندهاي خارجي رايزني‌هايي صورت گرفته است تا با قيمت مناسب از طريق ليزينگ اين کالاها نيز به فرهنگيان عضو صندوق ارايه شود که اميدواريم تا قبل از مهر اين برنامه نيز عملياتي شود.


 جراحي پلاستيک پرطرفدارترين و جراحي کودکان کم طرفدارترين رشته نزد جراحان جوان 

عضو هيات مديره انجمن جراحان کودکان ايران گفت: در ميان رشته‌هاي جراحي، جراحي پلاستيک زيبايي به دليل درآمدزا بودن، پرطرفدارترين و رشته جراحي کودکان به دليل اعمال تعرفه‌هاي حداقلي از سوي وزارت بهداشت کم طرفدارترين رشته جراحي نزد جراحان جواني است که در آزمون‌هاي فوق تخصصي جراحي شرکت مي‌کنند.

دکتر هوشنگ پورنگ در آستانه برپايي «بيست و دومين کنگره ساليانه انجمن جراحان کودکان ايران» که از 20 ارديبهشت ماه در مرکز همايش‌هاي رازي تهران آغاز به کار مي‌کند با اعلام اين خبر افزود: در يک آزمون تخصصي که چندي پيش با حضور 76 جراح عمومي برگزار شد، 57 نفر براي رشته جراحي پلاستيک زيبايي شرکت کردند و تنها کمتر از 5 نفر داوطلب شرکت در رشته جراحي کودکان شدند.

وي با اشاره به اينکه دستمزد جراحان پلاستيک براي يک عمل جراحي، ميليون‌ها تومان است، خاطر نشان ساخت: اين درحاليست که دستمزد يک جراح کودکان براي سخت ترين عمل جراحي بر اساس تعرفه درماني «29 کا» ( 290 هزار تومان) تعيين شده است.

دکتر پورنگ، تعهدهاي نامعقول خدمتي و حمايت ناکافي مسئولان مربوط را از ديگر موانع گرايش جراحان جوان به رشته جراحي کودکان عنوان کرد و گفت: مجموعه عوامل فوق سبب شده، حتي عده اي هم که به دليل علاقه، اين رشته را انتخاب مي‌کنند در نيمه راه انصراف داده به سراغ ديگر رشته‌هاي جراحي بروند.

وي با اشاره به اينکه جراحان کودکان در کشور از توانمندي مناسبي برخوردارند تا جايي که نتايج جراحي‌هاي سخت توسط آن‌ها در حد استانداردهاي بين المللي است، اظهار داشت: مهم ترين مشکل کنوني در زمينه جراحي کودکان، کمبود نيروي انساني است.

دبير برد جراحي کودکان با ابراز نگراني از اينکه در صورت رفع نشدن اين موانع در آينده با بحران کمبود جراح کودکان در کشور روبرو خواهيم شد، تصريح کرد: مجموعه شرايط فوق سبب شده، تعداد فارغ التحصيلان رشته جراحي کودکان به چند نفر در سال تقليل يافته که با توجه به اينکه فقط در تهران چهار مرکز تخصصي جراحي کودکان داريم با کمبود دستيار در اين رشته رو برو خواهيم شد.

وي تصريح کرد: هم اينک چهار بيمارستان دولتي شامل حضرت علي اصغر، مفيد، بهرامي و مرکز طبي کودکان جزو بيمارستان‌هاي دانشگاهي هستند که نقش آموزشي و تربيت نيروي متخصص را برعهده دارند، اما به دليل کمبود نيرو با بازنشستگي جراحان کودکان اين مراکز موافقت نمي‌شود.

دکتر پورنگ با تاکيد بر اينکه رشته جراحي کودکان جزو رشته‌هاي تخصصي است که با وجود جوان بودن جمعيت کشور و اينکه 40 درصد جمعيت کشور را افراد زير 18 سال تشکيل مي‌دهند، نياز به آن روز به روز افزايش مي‌يابد، ادامه داد: طبق آمارهاي موجود هم اينک در کشور 80 پزشک جراح کودک وجود دارد که از اين تعداد 25 نفر در تهران ساکنند و در بسياري از استان‌هاي کشور اصلا جراح کودک وجود ندارد.

وي گفت: با توجه به اينکه هم اينک بسياري از اين افراد در حال بازنشسته شدن هستند، آمار واقعي جراحان کودکان در کشور از اين تعداد نيزکمتر خواهد شد. عضو هيات مديره انجمن جراحان کودکان ايران با اشاره به اينکه انجمن جراحان کودکان براي حل اين معضلات راهکارهاي عملي دارد، اظهار داشت: با وجود درخواست وقت ملاقات از وزير بهداشت براي طرح اين معضلات و ارايه پيشنهادهاي عملي و کارشناسي، هنوز طي 9 ماه اخير اين ملاقات رخ نداده است که اميد مي‌رود با موافقت شخص وزير، فرصت ارايه راهکارهاي مذکور هرچه سريع‌تر ميسر شود.

وي همچنين از برپايي «بيست و دومين کنگره ساليانه انجمن جراحان کودکان» طي روزهاي 20 تا 24 ارديبهشت ماه امسال در مرکز

همايش‌هاي رازي تهران خبر داد و گفت: اين کنگره با محوريت بيماري‌هاي تکاملي و اکتسابي روده بزرگ (کولورکتال) در کودکان برگزار مي‌شود.


 آيت الله مکارم شيرازي:
 دولت پوشش جوانان را ساماندهي کند 

يکي از مراجع تقليد با اشاره به مشکلات لباس جوانان گفت: دولت بايد به مسئله پوشش نظارت جدي‌تري داشته باشد. به گزارش مهر، آيت‌الله ناصر مکارم شيرازي صبح چهارشنبه در درس خارج فقه خود با اشاره به مطرح شدن موضوع فرهنگ در نام‌گذاري امسال اظهار داشت: يکي از فرهنگ‌هايي که بايد اصلاح شود، فرهنگ پوشش است. اين مرجع تقليد با اشاره به اينکه در قرآن لباس به عنوان پوششي که عيوب انسان را مي‌پوشاند، ذکر شده خاطرنشان کرد: لباس طبق سنت اسلامي بايد عيب پوش و موجب شخصيت انسان شود. وي ادامه داد: غلبه فرهنگ غرب موجب خدشه وارد شدن به پوشش صحيح جوانان ما شده که يکي از اين نکات منفي در اينگونه لباس‌ها، وجود تصاوير اشخاص يا خطوط لاتيني است که نشانه فرهنگ بيگانه است. آيت‌الله مکارم شيرازي با بيان اينکه چرا بايد جوان مسلمان لباسي بپوشد که فرهنگ غربي از آن مي‌بارد گفت: مشکل دوم رنگ‌هاي لباس‌ها و شکل آنها است. گاهي جوانان لباس‌هاي رنگ و رو رفته و پاره مي‌پوشند که با آن مفهوم زينت بودن لباس همخواني ندارد. اين استاد عالي حوزه علميه ادامه داد: مشکل سوم لباس‌هاي تنگي است که جوانان گاهي مي‌پوشند و حتي حرکت آنان را دچار مشکل کرده در حاليکه اين لباس نيست‎، زندان است. وي گفت: لباسي که بدن را درست نمي‌پوشاند از ديگر مشکلات لباس‌هاي امروز است‎ چرا که اين لباس‌ها عيوب بدن را نمي‌پوشاند و منافي عفت عمومي جامعه است. آيت‌الله مکارم شيرازي با اشاره به اينکه لباس بايد انسان را در حالات مختلف نشستن، ايستادن، راه رفتن و... بپوشاند خاطرنشان کرد: اين جوان‌ها بي‌گناه هستند و اين فرهنگ به آنان تحميل شده است. مردم مي‌گويند وقتي مي‌خواهيم لباسي تهيه کنيم، مي‌بينيم تمام لباس‌ها چنين مشکلاتي دارد. اين مرجع تقليد ادامه داد: بخشي از اين مشکل به خاطر لباس‌هاي وارداتي است و مشکل ديگر به دليل توليدکننده‌هاي داخلي هستند که کارهاي وارداتي را تقليد مي‌کنند. وي افزود: غرب ما را مورد تهاجم فرهنگي قرار داده و ما هم پذيراي اين تهاجم شده‌ايم در حالي که لازم است يک تحول در امر پوشش جوانان به وجود بيايد. آيت‌الله مکارم شيرازي ابراز داشت: لباس‌هايي که به نام خانم‌ها از خارج مي‌آيد و در لباس‌فروشي‌ها فراوان است، مشکلات بسياري دارد که نمي‌تواند حجاب زن را حفظ کند. وي با اشاره به نقش دولت در اين زمينه اظهار کرد: دولت بايد در ورود لباس‌هاي خارجي نظارتي داشته باشد تا يک جوان مسلمان بتواند لباسي در شان خودش بپوشد. وي گفت: در صدا و سيما، مدارس و دانشگاه‌ها بايد برنامه‌هايي محور قرار داده شود که بتواند تحولي در امر پوشش به وجود بياورد. اين مرجع تقليد با اشاره به اهميت پوشش ابراز داشت: لباس نخستين چيزي است که انسان از يک فرد مي‌بيند و در واقع نشان‌دهنده شخصيت افراد است. چرا بايد کار به جايي برسد که جوان عزيز ما افتخار کند که لباسش پاره است و حتي اگر لباس جديدي بخرد که پاره نباشد، خودش آن را پاره کند. آيت‌الله مکارم‌شيرازي با اشاره به اينکه اگر قرار است فرهنگ مردم اصلاح شود بايد از لباس شروع کنيم اظهار داشت: کلي گويي فايده ندارد بايد انگشت را روي مصداق‌ها بگذاريم.


 رسانه 

جزييات توقيف روزنامه قانون

روزنامه «قانون» به‌صورت رسمي از سوي دادستاني تهران تا اطلاع ثانوي توقيف شده است.

عليرضا نيکويي - جانشين مديرمسوول روزنامه «قانون» - در گفت‌و‌گو با ايسنا با اعلام اين خبر، اظهار کرد: رونوشت نامه‌اي خطاب به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از سوي دادستاني تهران براي ما ارسال شده که در آن اعلام شده، روزنامه «قانون» رسما توقيف شده است. او ادامه داد: شفيعي - بازپرس شعبه 12 دادسراي فرهنگ و رسانه - اين نامه را امضا کرده است. جانشين مديرمسوول روزنامه قانون درباره دليل توقيف نيز توضيح داد: در اين نامه، دليل توقيف روزنامه انتشار مطالب خلاف واقع در راستاي تشويش اذهان عمومي و انتشار مطالب خلاف موازين اسلامي بيان شده که در بند آخر آن به تذکر 30 فروردين‌ماه هيئت نظارت بر مطبوعات به روزنامه، استناد شده است. مسعود کاظمي - دبير تحريريه روزنامه «قانون» - با بيان اين‌که چند ساعت پيش از سوي دادستاني به ما «اعلام جرم» شد، توضيح داد: صبح روز چهارشنبه، 17 ارديبهشت‌ماه از سوي دادستاني در تماسي تلفني با مسوولان روزنامه قانون اعلام شد‌ که به‌دليل انتشار خبر «آزادي آقاي رويانيان» اين روزنامه به نشر اکاذيب متهم و عليه آن، اعلام جرم شده است. او ادامه داد: خبر «آزادي آقاي رويانيان» با وثيقه 100ميليارد توماني از سوي خبرگزاري «دانا» عصر ديروز منتشر شد و روزنامه قانون همان خبر را منتشر کرد؛ اما از سوي دادستاني تهران اين خبر مصداق نشر اکاذيب دانسته و عليه اين روزنامه اعلام جرم شده است.

تعرفه آگهي‌هاي دولتي منتشر شد

دستورالعمل اجرايي انتشار آگهي‌هاي دولتي و تعرفه نرخ اين آگهي‌ها روي سايت معاونت مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي press.farhang.gov.ir قرار گرفت.

معاونت مطبوعاتي در اجراي بند 5 از ماده 2 قانون اهداف و وظايف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و آيين‌نامه تمرکز، توزيع و نشر آگهي‌هاي دولتي، دستورالعمل اجرايي انتشار آگهي‌هاي دولتي را ابلاغ کرده است. اين دستورالعمل در اسفندماه سال گذشته توسط کارگروه اقتصاد مطبوعات تدوين شد و براي نظرخواهي از صاحب‌نظران روي سايت اين معاونت قرار گرفت.